Straujiem soļiem tuvojas laiks, kad grāmatvežiem nākas strādāt arī nakts stundās ar bezgalīgiem “Excel” failiem un dokumentiem, lai sagatavotu gada pārskatu. Tas viennozīmīgi ir laiks, kad stress un darba slodze sasniedz kritisko punktu un profesionālā izdegšana kļūst par reālu draudu. Kā grāmatvežiem savlaicīgi pamanīt un novērst profesionālo izdegšanu, īpaši gada pārskata sagatavošanas laikā? Apskatām praktiskus ieteikumus, kas var palīdzēt novērst izdegšanu.
Saimnieciskā darbība 06:00, 17. Jan. 2025
2024.gada decembrī bija gan daudz svētku dienu, gan arī 2 pārceltas darba dienas. Kā pareizi aprēķināt darba samaksu par decembri? Kā svētku dienas un pārceltās darba dienas ietekmē piešķirtā atvaļinājuma garumu un kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu? Kā aprēķināt slimības naudu, ja darbnespēja iestājusies gada nogalē?
Darba samaksa 06:00, 8. Jan. 2025
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 23. Dec. 2024
Kas tiek uzskatīti par sociālās infrastruktūras objektiem? Kādus izdevumus darbiniekiem var segt? Kādi nosacījumi jāievēro, lai šos izdevumus varētu uzskatīt par saimnieciskās darbības izdevumiem? Kādos gadījumos rodas nodokļu riski, izdevumi tiek personificēti vai tiek uzskatīti par nesaistītiem ar saimniecisko darbību?
Grāmatvedība 06:00, 12. Dec. 2024
Darbiniekam ir noslēgts darba līgums gan ar koncerna mātes sabiedrību Latvijā, gan ar meitas sabiedrību Lietuvā. Ik pēc 2 nedēļām darbinieks dodas komandējumā uz Lietuvu, lai saskaņā ar darba pienākumu aprakstu pārraudzītu meitas sabiedrības darbību. Komandējuma laikā tiek segtas lidojuma un uzturēšanās izmaksas. Vai jāmaksā komandējuma nauda, ja mātes sabiedrība nosūta darbinieku komandējumā uz meitas sabiedrību?
Darba samaksa 06:00, 14. Nov. 2024
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir noteikti vairāki personāla ilgtspējas pasākumi, kuru izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību un kuri netiek iekļauti ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā. Cita starpā tie ir arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kuri nav personificējami. Kas ir šie koplīgumā paredzētie pasākumi?
Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” ir noteiktas viesnīcu izdevumu normas (robeža), kuras budžeta iestādes nedrīkst pārsniegt. Vai arī komerciestādēm, pārsniedzot viesnīcas izdevumu normas, par pārsnieguma daļu jāmaksā algas nodokļi?
Uzņēmumiem, kuriem nepieciešams sagatavot produkciju vai izpildīt konkrētu uzdevumu noteiktā laika periodā, bieži vien nākas strādāt nepārtrauktā darba režīmā, proti, darbs jāorganizē maiņās. Kā aprēķināt darba samaksu? Vai ir jāievēro kādi nosacījumi?
Darba samaksa 06:00, 10. Mai. 2024
Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
Bieži vien darba samaksa ir viens no motivējošiem faktoriem, kas ietekmē darba ņēmēju izvēli starp vairākiem potenciālajiem darba devējiem. Iedziļināsimies niansēs un noskaidrosim, kas ietilpst un kas neietilpt darba samaksā.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 22. Jan. 2024
Divas reizes gadā tiek pārgriezti pulksteņi – pavasarī stundu uz priekšu, bet rudenī – stundu atpakaļ. Tāpēc divas reizes gadā ir nestandarta diennakts – ar 23 stundām un ar 25 stundām, proti, pavasara naktī ir par vienu stundu mazāk, bet rudens – par stundu vairāk. 29.oktobrī pulksteņi tika pārgriezti uz ziemas laiku. Kā jāapmaksā nakts darbs darbiniekam, kurš strādāja “lieko” stundu?
Darba laiks 06:00, 1. Nov. 2023
Šobrīd Saeimā iesniegti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem plānots paaugstināt jau stipri novecojušo apdrošināšanas prēmiju slieksni, un pārskatīti arī citi darbiniekiem piemērojamie labumi. Apskatīsim šos un citus darbinieku motivācijas rīkus - kādi attaisnojuma dokumenti nepieciešami izdevumu pamatošanai un kuros gadījumos iestājas nodokļu sekas?
Personāla vadība 06:00, 17. Nov. 2023
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 18. Okt. 2023
Šī gada 28.maijā, īsi pirms pusnakts, Saeima pieņēma grozījumus likumā, tā pasludinot 2023.gada 29.maiju jeb dienu pēc Latvijas hokeja komanda izcīnīja bronzas medaļu 2023.gada Pasaules hokeja čempionātā par svētku dienu. Kādu ietekmi šis lēmums atstāja uz grāmatvedības procesiem?
Darba samaksa 06:00, 12. Jūn. 2023
Uzņēmējdarbība mainās un pielāgojas pasaules jaunajām tendencēm, kas vērstas uz ilgtspēju. Nodokļu sistēma šai ziņā attīstās ļoti lēnām. Tikai pēdējos gados personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi tiek saistīti ar saimniecisko darbību. Taču ir jāvērtē, vai ar to pietiek. Šajā epizodē asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīnas Hudenko diskusija par Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studentes Jolantas Rosickas veikto pētījumu – kā varētu paplašināt vismaz personāla ilgtspējas pasākumu klasifikāciju?
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 24. Feb. 2023
Ja virsstundu pārskatam noteikts četru mēnešu periods, vai virsstundas veidojas katru mēnesi vai tomēr tikai perioda beigās? Piemēram, ja perioda vidū mainās stundas likme, pēc kādas likmes jāaprēķina virsstundas – pēc jaunākās vai tās, kas bija spēkā attiecīgajā mēnesī?
Darba samaksa 06:00, 27. Jan. 2023
2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā (DL), ieviešot jaunu regulējumu situācijām, ja nodarbinātības veida dēļ sākotnēji darba devējam nav iespējams noteikt paredzamu darba grafiku darbiniekam. Kādos gadījumos (amatos) un kādiem darbiniekiem piemērojams šāds darba laika veids? Kā uzskaitīt darba laiku, un par kurām stundām ir jāmaksā alga?
Darba laiks 15:35, 14. Feb. 2023
Bieži vien, darbinieku nosūtot komandējumā, neskaidrības rada jautājums, vai pavadītais laiks, kas iekrīt brīvdienā, no galamērķa arī ir darba laiks vai tomēr atpūtas laiks. Ņemot vērā, ka darbinieks nevar šo laiku pavadīt, kā viņš vēlas, proti, pavada to darba devēja rīcībā saskaņā ar rīkojumu par komandējumu. Vairāki aspekti norāda uz to, ka tas ir darba laiks, bet kā ir patiesībā?
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar pārskata periodu trīs mēneši. Pirmajā mēnesī nostrādātas trīs darba dienas, pēc tam atvērta darbnespējas lapa, kura turpinās līdz pārskata perioda beigām. Pirmajā mēnesī normas stundu skaits, ņemot vērā slimības lapu, ir divas darba dienas. Rezultātā, noslēdzoties pārskata periodam, ir izveidojušās virsstundas. Kurā mēnesī tās jānorāda? Vai par virsstundu darbu ir jāvienojas rakstveidā, un vai pirmā mēneša darba grafikā jāveic izmaiņas?
Darba laiks 06:00, 20. Jan. 2023
Uzņēmumos joprojām līgumi ar darbiniekiem bieži tiek slēgti papīra formātā, darba maiņas plānotas “Excel” tabulās, algas lapiņas sūtītas pa e-pastu vai drukātas uz papīra. Taču e-risinājumi biznesa vadības sistēmā sniedz daudz ērtākas un efektīvākas personāla dokumentu pārvaldības iespējas. Par to, kādas - aplūkosim šajā rakstā.
Svarīgi 09:23, 14. Nov. 2022
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 31. Okt. 2022
Darba likumā 2022.gada 1.augustā stājās spēkā izmaiņas attiecībā uz darba laika noteikšanu gadījumos, kad darbiniekam darba dienas un darba laiks iepriekš nav paredzami. Kā sagatavot darba grafiku un noteikt darba laiku šādos gadījumos? Izskatīsim!
Darba laiks 06:00, 24. Aug. 2022
No lasītājiem nereti saņemam jautājumu par to, kāda ir atšķirība starp summēto un nepilno darba laiku. Vai summētais darba laiks var būt nepilnais darba laiks? Un kuras Darba likuma normas jāpiemēro šādā gadījumā? Tāpēc papētīsim, kas ir summētais un kas – nepilnais darba laiks, kādas ir to atšķirības, kad labāk izvēlēties vienu un kad – otru darba laika veidu.
Darba laiks 06:00, 12. Aug. 2022
Ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus vērtē ne tikai atbilstoši juridiskajai formai, bet arī darījuma ekonomiskajai būtībai, atgādina Valsts ieņēmumu dienests informatīvajā materiālā “Ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi”.
VID informācija 11:28, 19. Jūl. 2022
Daudzi skolēni vasaras brīvlaikā cenšas sameklēt darbu un nopelnīt naudiņu. No cik gadiem viņi drīkst strādāt? Cik stundu dienā drīkst strādāt? Kādi ir minimālie ienākumi? Kādus darbus viņi drīkst veikt? Sniegšu atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem par skolēnu nodarbinātību vasaras mēnešos.
Darba laiks 07:00, 21. Jūn. 2021
No šā gada 1. marta atcelta Covid-19 sertifikātu izmantošana tirdzniecībā un lielākajā daļā pakalpojumu sniegšanā, to paredz Ministru kabinets (MK) apstiprinātie grozījumi MK noteikumos Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 07:05, 1. Mar. 2022
Ņemot vērā joprojām sarežģīto situāciju veselības aprūpē un saslimstības izplatības pieaugumu, Ministru kabinets (MK) šā gada 15. februārī atbalstīja Veselības ministrijas piedāvāto trīs soļu plānu pakāpeniskai un atbildīgai drošības pasākumu mazināšanai, informē MK.
Likumdošana 09:00, 16. Feb. 2022
Kā jāaprēķina vidējā izpeļņa darbiniecei par laiku, kad tā bija atvaļinājumā, uz slimības lapas un bērnu kopšanas atvaļinājumā, saņemot arī materiālo pabalstu sakarā ar bērna piedzimšanu, un bonusu par iepriekšējo pārskata gadu? Vai šajā situācijā ir iespējams kāds cits aprēķins? Kuri mēneši ietilps vidējās izpeļņas aprēķinā, ja, piemēram, tā būtu jāaprēķina 2022. gada februārī (materiālā pabalsta un bonusa izmaksas mēnešos nav nostrādāto darba dienu, jo darbinieks ir attaisnotā prombūtnē).
Klausies
Vidējā izpeļņa
07:00, 8. Feb. 2022
Iesāksim sarunu par katram darba ņēmējam svarīgu jautājumu – alga par padarīto darbu. Saviem studentiem saku: “Kļūdīties algas aprēķinā varam tikai tam cilvēkam, kuru vēlamies redzēt vakarā pie savām durvīm.” Tāpēc, veicot aprēķinu, izdarām visus priekšdarbus, lai tas būtu korekts un darbiniekam nebūtu lieku pārdzīvojumu par nepareizi saņemtu naudu savā kontā.
Darba samaksa 07:37, 19. Jan. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
Akorda alga
Akorda algu aprēķina atbilstoši paveiktā darba daudzumam neatkarīgi no laika, kādā tas padarīts. Kādos gadījumos darbiniekam noteikt akorda algu? Vai akorda algas gadījumā ir jāuzskaita arī nostrādātais darba laiks, un kā to darīt?
Darba samaksa 09:04, 12. Jan. 2022
Kā aprēķināt pieļaujamo kompensācijas apmēru darba brauciena laikā, par kuru nav jāmaksā nodokļi? Kuri izdevumi ir jāņem vērā, lai aprēķinātu Ministru kabineta noteikumos minēto 70% proporciju? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 13. Dec. 2021
Lai palīdzētu dažādu profesiju pārstāvjiem plānot, uzskaitīt un kontrolēt darbinieku darba laiku atbilstoši Darba likuma prasībām, piedāvājam darba laika kalendāru 2022. gadam. Grāmatvežiem kalendārs palīdzēs darba samaksas un vidējās izpeļņas aprēķināšanai.
Darba laiks 07:00, 8. Nov. 2021
Lai samazinātu Covid-19 infekcijas izplatību, valdība šodien apstiprināja izmaiņas rīkojumā par ārkārtējo situāciju, ieviešot stingrākus drošības pasākumus no 21. oktobra līdz 14. novembrim (ieskaitot).
Likumdošana 23:37, 20. Okt. 2021
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks – samaksa tiek veikta pa nostrādātajām stundām. Kā jāuzskaita alga par laiku, kamēr darbinieks ir ceļā uz komandējuma vietu?
Darba samaksa 07:00, 10. Aug. 2021
Par darba laiku komandējumos redakcijā saņemam neskaitāmus jautājumus: vai laiks ceļā ir komandējuma laiks? Ja komandējums ir sestdienās un svētdienās, vai arī tas tiek uzskatīts par darba laiku un par šīm dienām arī jāmaksā komandējuma nauda? Par visu pēc kārtas!
Klausies
Darba laiks
08:24, 28. Jūl. 2021
Summētais darba laiks, pārdomāti izvēloties pārskata periodu, nereti var izrādīties izdevīgākais darba organizēšanas veids. Tomēr tas prasa arī precīzu uzskaiti un papildu aprēķinus, lai tiktu ievērotas Darba likumā noteiktās prasības par normu stundām un darba samaksas aprēķiniem. Īpaši, ja pārskata mēnesī iekrīt svētku dienas, slimības vai citas dienas, kad darbs netiek veikts attaisnojošu iemeslu dēļ.
Darba laiks 07:00, 23. Apr. 2021
Uzņēmumu sekmīgai saimnieciskai darbībai, biznesa attīstībai un izvirzīto mērķu sasniegšanai ir nepieciešama laba darba organizācija un pareiza darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas var palīdzēt efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs. Tas izstrādāts atbilstoši spēkā esošajiem tiesību aktiem – pamatā Darba likumam.
Darba laiks 07:00, 30. Dec. 2020
Turpinām “iFinanses” oktobra numurā aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Tiesības 07:00, 23. Okt. 2020
Uzņēmumā, kas organizē dažādu specialitāšu ārstu izbraukumu konsultācijas, ārsti tiek pieņemti darbā uz darba līguma pamata, bet neiesniedz algas nodokļu grāmatiņas. Alga tiek rēķināta procentuāli no ieņēmumiem konkrētajā dienā, kad sniegtas konsultācijas, kas notiek reizi mēnesī, piecu līdz sešu stundu garumā. Kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu? Piemēram, ārsta ieņēmumi vienā dienā ir 300 eiro, no tiem 65% jeb 195 eiro tiek izmaksāti ārstam algā, ieturot visus likumdošanā paredzētos nodokļus.
Atvaļinājums 07:00, 11. Jūn. 2019
Lai darbinieku darbu padarītu produktīvāku, veicot dažādus uzlabojumus darba vietās, var automatizēt vai mehanizēt procesus, ieviest jaudīgākas un modernākas datora programmas u.tml. Kā viens no rīkiem, kas atvieglos dažādu speciālistu, tai skaitā, grāmatvežu, darbu, darba devējiem tiek ieteikts jaunais darba laika kalendārs 2020.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 07:07, 30. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumi ārvalstu investoriem.
VID informācija 14:50, 9. Jan. 2020
Vilcējautomobiļu vadītāji tiek norīkoti darba braucienā uz Eiropas Savienības valstīm. Darbiniekiem tiek nodrošināta naktsmītne, bet ēdināšana nav iekļauta. Visi papildu izdevumi, kas rodas darbiniekiem darba brauciena laikā darba specifikas dēļ (degviela, stāvvietas, ceļa nodevas u.tml.) tiek kompensētas, darbiniekam iesniedzot avansa norēķinu, vai arī pēc tam, kad darbinieks iesniegs attaisnojuma dokumentu. Vai ir iespējams noteikt zemāku dienas naudu, piemēram, 20 eiro dienā, kā kompensāciju par papildu izdevumiem?
Darba samaksa 07:00, 25. Nov. 2019
No Valsts darba inspekcijas saņemts aizrādījums par darba laika formulējumu darba līgumā, norādot, ka Darba likumā nav pieļauts nepilns summētais darba laiks. Kā pareizi noteikt darba laiku darba līgumā, ja dienu skaits nedēļā un stundu skaits dienā ir mainīgs, jānodrošina trīs maiņas dienā un visām maiņām nav iespējams nodrošināt astoņu stundu darba laiku? Kā darba līgumā formulēt darba laiku dažādos gadījumos?
Darba laiks 07:00, 13. Nov. 2019
Šī gada 5.jūlijā Senāta Administratīvo lietu departaments izskatīja administratīvo lietu SKA‑433/2019 saistībā ar darba devēja pieteikumu par Valsts darba inspekcijas lēmuma Nr.2015‑04/248‑2016-05-05/164 atcelšanu. Tiesas spriedumā iekļautas vairākas nozīmīgas atziņas par Darba likuma piemērošanu, ja darbinieks netiek nodarbināts svētku dienās. Šis spriedums sniedz atbildes uz iepriekš no prakses izrietošiem jautājumiem un diskusijām.
Darba tiesības 07:00, 1. Nov. 2019
Nav nekas neparasts, ka jaunieši vēlas paralēli mācībām piepelnīties. Taču, pieņemot bērnu vai jaunieti darbā, ir jāievēro vairākas nianses, piemēram, kādos darbos un kādā kārtībā drīkst nodarbināt nepilngadīgas personas, kā noslēgt darba līgumu un izmaksāt atlīdzību, u.c. būtiskus jautājumus, lai izvairītos ne tikai no iespējamiem nelaimes gadījumiem darba vietā, bet arī administratīvajiem sodiem.
Tiesības 07:00, 27. Sep. 2019
Līdz ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu ieviests jauns termins – personāla ilgtspējas pasākumi. Doma visnotaļ lieliska, tomēr definīcija ir tik plaša, ka vairs nav saprotams, kas tad īsti tiek uzskatīts par ilgtspējas pasākumu, bet kas – par ikdienišķiem saimnieciskās darbības izdevumiem, bez kuriem sabiedrības darbība nav pat iedomājama.
Izdevumi 07:00, 9. Sep. 2019
Vai darba devējam ir pienākums 1.septembrī piešķirt papildatvaļinājumu darbiniekiem, kuriem jālaiž skolā bērni, sevišķi – pirmklasnieki?
Atvaļinājums 07:00, 26. Aug. 2019
Summētā darba laika gadījumā darbinieka nostrādātās stundas katru mēnesi var atšķirties, un bieži vien darbiniekam atbilstoši grafikam ir jāstrādā nakts laikā (nakts darbs), kā arī svētkos, un daudz biežāk nekā citos darba veidos var rasties virsstundu darbs. Kā šādā gadījumā aprēķināt vidējo izpeļņu? Vai jāņem vērā stundas vai dienas vidējā izpeļņa?
Darba laiks 09:59, 17. Jūl. 2019
Latvijā reģistrēta sabiedrība sniedz pakalpojumus pasūtītājiem ārpus Latvijas teritorijas. Līgumos atrunāts, ka gadījumā, ja pasūtītājs vēlas, lai konsultants sniegtu šos pakalpojumus uz vietas, tas apmaksā izdevumus saskaņā ar saviem iekšējiem noteikumiem par komandējumu izdevumu kompensāciju. Pārsvarā visas pozīcijas atbilst Latvijas prasībām, bet pasūtītājam nav tāda termina kā “dienas nauda”, un maltīšu izdevumus kompensē, balstoties uz čekiem, kam noteikti limiti. Pēc darba brauciena izdevumi, kurus pasūtītājs piekrīt apmaksāt, ir kompensējami. Mēs izrakstām izdevumu kompensācijas rēķinu (izdevumu un ieņēmumu summas ir vienādas), bet ko darīt, ja kompensējamās summas atšķiras?
Izdevumi 07:00, 22. Aug. 2019
Vasara ir aizvadīta un daudziem septembris saistās tieši ar 1.septembri, kad vecāki vēlas pavadīt savu atvasi uz skolu, jo īpaši, ja šī ir bērna pati pirmā skolas diena dzīvē. Tāpēc aktuāls ir jautājums – vai šajā dienā vecākiem pienākas papildu atvaļinājuma diena un darba devējiem ir pienākums tādu piešķirt? Ko nosaka likums? Un kādos gadījumos vēl var izmantot papildatvaļinājumu?
Atvaļinājums 07:00, 19. Aug. 2019
Šī gada 7.maijā tika publicēta Irinas Kostina atbilde uz lasītāja iesūtīto jautājumu “Vai drīkst nemaksāt komandējuma dienas naudu?” Pēc lasītāju komentāru saņemšanas atbilde ir papildināta ar autores skaidrojumu.
Darba samaksa 07:00, 7. Jūn. 2019
Karstās vasaras dienās aktuāli kļūst jautājumi par mikroklimatu darba telpās – kāda ir maksimālā temperatūra, kad telpās vēl drīkst strādāt, kā organizēt darbu karstākajās (burtiskā nozīmē) darba stundās.
Darba drošība 06:00, 18. Jūl. 2018
Jautājumi, kas nav precīzi atrunāti Darba likumā (DL), rada interpretācijas iespējas. Viens no tādiem ir – vai darbinieka vidējā izpeļņā ir jāiekļauj darba samaksa par svētku dienu, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā, ja viņš tajā neveic darbu. Vaicājam darba samaksas un vidējās izpeļņas aprēķināšanas ekspertam Mārim Lingam.
Vidējā izpeļņa 07:00, 3. Apr. 2019
Izaicinājums, ar kuru jau tagad ir jāsastopas darba devējiem un kas tuvākajā nākotnē kļūs tikai aktuālāks, ir darbaspēka trūkums. Šādos apstākļos darba devējam jo svarīgāk ir racionāli plānot darbinieku darba laiku un izvērtēt viņu funkcijas.
Darba laiks 07:00, 31. Dec. 2018
Darba devējs organizē personāla ilgtspējas pasākumus, izdevumu summa nepārsniedz 5% no bruto algas par pagājušo gadu. Vai obligāti jābūt noslēgtam darba koplīgumam ar darbiniekiem, lai varētu nemaksāt uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) par izdevumiem, kas saistīti ar šo pasākumu organizēšanu? Un tas pats jautājums arī par reprezentācijas izdevumiem. Ja darba devējs paredz izdevumus kafijai un tējai u.tml., kas domāti gan klientiem, gan personālam, vai obligāti jābūt darba koplīgumam ar darbiniekiem, lai šos izdevumus varētu neiekļaut ar UIN apliekamajā bāzē?
Personāla vadība 07:00, 2. Nov. 2018
Pieprasot uzziņu Valsts ieņēmumu dienestam, ir svarīgi detalizēti aprakstīt uzņēmuma darbības specifiku un jautājumu formulēt precīzi, citādi uzziņā sniegtā atbilde var kļūt uzņēmumam neizdevīga, kā tas ir sanācis šajā publikācijā izskatītajā gadījumā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 31. Okt. 2018
Akorda algas gadījumā ir jāveic darba laika uzskaite, jo nakts darbā akorda algas piemaksa ir 50%, virsstundu darbā – piemaksa 100%, kā arī, ja nostrādā visas stundas mēnesī un no paveiktā gabaldarba nesanāk minimālā alga, darba devējam ir pienākums piemaksāt starpību līdz minimālajai algai. Kā šīs prasības tiek izpildītas praksē?
Darba laiks 07:00, 12. Sep. 2018
No šī gada ir spēkā jauna kārtība reprezentācijas un personāla ilgtspējas pasākumu izdevumu attiecināšanai uz saimniecisko darbību, proti, tie ir saimnieciskās darbības izdevumi, ja vien nepārsniedz 5% no iepriekšējā gada bruto darba samaksas. Līdz ar to šie izdevumi precīzi jāuzskaita un jānodala grāmatvedībā, jo par šī ierobežojuma pārsnieguma daļu jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN).
Izdevumi 07:00, 28. Mai. 2018
"Virsstundas" – šis vārds darbinieku ausīm skan tīkami, jo nozīmē papildu ieņēmumus, taču grāmatvežiem nereti rada jautājumus. Piemēram, kā pareizi aprēķināt virsstundas, cik par tām maksāt un – kā aprēķināt pieļaujamo virsstundu skaitu pārskata periodā?
Darba laiks 08:00, 14. Mar. 2018
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
Lai atvieglotu dažādu speciālistu, tostarp grāmatvežu, darbu, piedāvājam Darba laika kalendāru 2018.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 08:00, 2. Jan. 2018
Mūsu uzņēmumā daļa darbinieku strādā summēto darba laiku. Tā kā darbs norit ārvalstīs, darbinieki savu darba grafiku nosaka paši. Nereti darbinieki vēlas strādāt 3 kalendārās nedēļas pēc kārtas (t.i., darbs katru dienu, izņemot svētdienas, un apmēram 6 līdz 8 vai 10 stundas dienā). Pēc šī perioda, t.i., 3 kalendārajām nedēļām, darbinieks atgriežas mītnes zemē (Latvijā) un dodas brīvdienās. Parasti brīvdienas ir 1 vai pat 2 kalendārās nedēļas. Tādējādi darbiniekam tiek nodrošināts atpūtas laiks. Vai šī 1 - 2 kalendārās nedēļas darba devējs drīkst piešķirt kā brīvdienas saskaņā ar darba laika uzskaites grafiku? Vai tomēr katru reizi darbiniekam jāpiešķir apmaksāts vai bezalgas atvaļinājums? Ja tas uzskatāms par apmaksātu atvaļinājumu, darbinieka atvaļinājums gadā būtu ilgāks nekā 4 kalendārās nedēļas jeb 28 dienas. Vai šāda situācija ir pieļaujama?
Darba laiks 08:00, 24. Okt. 2017
Esam neliels ražošanas uzņēmums, kas nodarbojas ar metālapstrādi. Ražošana notiek 2 maiņās. Administrācijā nodarbināti 3 cilvēki, no kuriem 1 darbiniece veic arī apkopējas darbu. Šis darbs ir fiksēts darba līgumā, un par to ir noteikta konkrēta samaksa. Kā noformēt šo darbu - vai tā ir amatu apvienošana vai papildu darbs?
Tiesības 09:00, 7. Nov. 2016
Lai gan jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums) stāsies spēkā tikai 01.01.2018., daudzi steidz to pētīt jau tagad, lai saprastu, kādas vēl atšķirības paredzētas papildus tam, ka turpmāk nodokli maksāsim 20% apmērā līdzšinējo 15% vietā, kā arī kādas deklarācijas un cik bieži būs jāiesniedz.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 2. Okt. 2017
Līdz šim Darba likumā (DL) nebija noteikts regulējums, kā aprēķināt darbinieka stundas algas (tarifa) likmi, tomēr gadījumi, kad tas nepieciešamas, praksē ir samērā bieži. 16.08.2017. spēkā stājās grozījumi DL, ar kuriem šis robs regulējumā tiks aizpildīts.
Darba samaksa 08:00, 6. Sep. 2017
Darbiniekam noteikta minimālā mēneša alga un summētais darba laiks ceturksnī. Aprīlī darbinieks ir nostrādājis 160 stundas, to skaitā 16 stundas svētku dienās. Kā darbiniekam aprēķināt darba algu par aprīli?
Darba samaksa 11:22, 26. Jūn. 2017
Vasara ir populārākais atvaļinājumu laiks, tādēļ aplūkosim svarīgākos atvaļinājuma piešķiršanas aspektus, kas nereti rada jautājumus uzņēmumu vadītājiem, grāmatvežiem un darbiniekiem.
Atvaļinājums 08:00, 3. Jūl. 2017
Ņemot vērā darbinieku mobilitāti un arvien biežāk izplatīto darbinieku nosūtīšanu darba veikšanai ārpus ierastās darba vietas, aktuāls ir jautājums, kā pareizi noformēt darbinieku nosūtīšanu darbā uz ārvalstīm un kādas ir darbinieku tiesības un darba devēja pienākumi pret darbinieku, kā arī darba devēja saistības valstī, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts.
Tiesības 08:00, 26. Jūn. 2017
Atbilstoši Darba likumam (DL) svētku dienas ietilpst darbinieka atpūtas laikā, tāpat kā pārtraukumi darbā, diennakts atpūta, nedēļas atpūta un atvaļinājums. Svētku dienas DL izpratnē ir likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām' noteiktās oficiālās svētku dienas. Bet kā par tām maksāt?
Darba samaksa 08:00, 19. Jūn. 2017
Arvien vairāk, arvien biežāk un arvien ilgāk darbinieki savus pienākumus veic ārpus biroja. Tas darba devējiem ir izaicinājums nodrošināt darba aizsardzību, jo šīs jomas normatīvie akti attiecas uz visām darba vietām. Līdz ar to jebkurai darba vietai – gan birojā, gan ārpus tā – ir jābūt drošai un veselībai nekaitīgai.
Darba drošība 08:00, 27. Jūl. 2016
Mūsdienu tirgus ekonomikas apstākļos uzņēmējiem paveras plašas iespējas pakalpojumu sniegšanai starptautiskā mērogā, līdz ar to arvien biežāk tiek risināti dažādi ar to saistīti praktiski jautājumi. Viens no apstākļiem, kas saistīts ar uzņēmumu pārrobežu sadarbību, ir darba devēja un darbinieka savstarpējās tiesiskās attiecības un no darba tiesiskajām attiecībām izrietoši nodokļu piemērošanas jautājumi darbinieku pārvietošanas gadījumā.
Tiesības 08:00, 22. Mai. 2017
Uzņēmums martā maksā gada prēmiju par iepriekšējā gada darba rezultātiem. Saskaņā ar Darba likuma (DL) 75.pantu, aprēķinot vidējo izpeļņu, šī martā izmaksātā prēmija tiks ņemta vērā par periodu no aprīļa līdz septembrim. Vai ir iespējams šo prēmiju sadalīt visa gada garumā? Ja jā, kā to darīt?
Vidējā izpeļņa 08:00, 3. Mai. 2017
Esam pašvaldības sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA). Lai veicinātu veselīgu dzīvesveidu, darbiniekiem, kas nesmēķē, noteikts pabalsts par nesmēķēšanu. Pabalstu izmaksā reizi mēnesī kopā ar darba algu. Vai šis pabalsts, kas paredzēts veselības uzlabošanai, tiek iekļauts atvaļinājuma naudas aprēķinā?
Darba samaksa 08:00, 20. Mar. 2017
Cik stundu pēc kārtas (ar pārtraukumiem darbā) var nodarbināt normālā dienas darba laika (8 stundas) darbinieku kopā ar virsstundām, kas rodas Darba likuma (DL) 136.panta 3.daļā noteiktajos gadījumos? Cik ilgam minimāli jābūt diennakts atpūtas laikam pēc tam?
Darba laiks 08:00, 24. Jan. 2017
Cik stundu pēc kārtas (ar pārtraukumiem darbā) var nodarbināt normālā dienas darba laika (8 stundas) darbinieku kopā ar virsstundām, kas rodas Darba likuma (DL) 136.panta 3.daļā noteiktajos gadījumos? Cik ilgam minimāli jābūt diennakts atpūtas laikam pēc tam?
Darba laiks 08:00, 5. Jan. 2017
Darbinieki, darba samaksa un tai piemērojamie nodokļi ne vienmēr tiek asociēti ar pašnodarbinātajiem, jo pašnodarbinātās personas ienākumus nevar saņemt darba algas veidā. Tomēr ne vienmēr tas tā ir. Saimnieciskās darbības veicējs drīkst nodarbināt līdz 5 algotiem darbiniekiem, bet individuālā komersanta darbinieku skaits nav ierobežots.
Grāmatvedība 08:00, 20. Jan. 2017
Martā ļaujamies Lieldienu brīvdienu priekam, taču skaidrs, ka dažu profesiju pārstāvjiem regulāri nākas strādāt arī svētkos. Lai viņiem kaut cik kompensētu “atņemto” brīvdienu sajūtu, valstī ir noteiktas motivējošas piemaksas. Atgādināšu, ko par darbu svētkos nosaka likums, un kā aprēķināt samaksu.
Darba samaksa 09:15, 7. Mar. 2016
Ziemassvētki jau pavisam drīz klauvēs pie mūsu durvīm. Lai pavadītu šo gaidīšanas laiku mierpilnā gaisotnē (nevis skraidot pa piepildītu lielveikalu gaiteņiem, meklējot atbilstošās dāvanas), esam sagatavojuši dāvanu ceļvedi, kurš palīdzēs atrast vislabāko dāvanu. Šajā aizņemtajā laikā mēs iesakām iepirkšanos Douglas e-veikalā!
Svarīgi 09:00, 19. Dec. 2016
Pavisam drīz noslēgsies kārtējais gads, un darba devējiem būs jāizvērtē darbinieku paveiktais. Šis ir arī laiks, kad domāt par nepieciešamajiem uzlabojumiem darba vietās, lai nākamgad strādātu produktīvāk un ar lielāku pievienoto vērtību. Piedāvājam vienu no instrumentiem, kas palīdzēs.
Darba laiks 08:00, 28. Nov. 2016
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks – 1 nedēļu viņš strādā 7 dienas (mēneša 1. un 3.nedēļa), savukārt katra otrā nedēļa (mēneša 2. un 4.nedēļa) viņam ir brīva. Brīvajā nedēļā darbinieks dodas atvaļinājumā. Kā šādā situācijā pareizi aprēķināt virsstundas? Vai jāņem vērā mēneša norma, vai arī jāatņem atvaļinājuma laiks, lai gan darbiniekam pēc grafika nevajadzētu strādāt brīvajā nedēļā?
Darba laiks 08:00, 3. Okt. 2016
Darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks, pārskata periods ir 1 mēnesis. Darbinieks mēnesī strādā 2 nedēļas - 1 nedēļu strādā, savukārt katra 2.nedēļa ir brīva. Darba likumā (DL) noteikts, ka summētā darba laika ietvaros jebkurā gadījumā aizliegts nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā. Vai darba devējam jāmaksā par virsstundām, kas pārsniedz nedēļā pieļaujamās darba laika stundas? Vai arī mēneša nostrādātās stundas jādala ar nedēļu skaitu, tādējādi aprēķinot vidējo stundu skaitu nedēļā 1 mēneša periodā?
Darba laiks 08:00, 9. Sep. 2016
Uzņēmums nodarbojas ar mežizstrādi, un uzņēmuma šoferi regulāri pārvadā kokmateriālus no cirsmām uz krautuvi un realizācijas vietām. Darba laiks ir 8 stundas dienā. Vai šoferiem drīkst noformēt darba braucienus dienās, kad viņi dodas uz uzņēmuma saimnieciskās darbības vietu (automašīnu novietni) pēc noteiktā darba laika? Vai tas uzskatāms par virsstundu darbu? Kādiem nosacījumiem jāizpildās, lai tas būtu "darba brauciens"?
Tiesības 08:00, 8. Aug. 2016
Kad lauki kļūst arvien zaļāki un ziedošāki, lauksaimniekiem darba apjoms ievērojami palielinās, tāpēc rodas nepieciešamība pēc papildspēkiem – sezonas darbiniekiem. Vienlaikus aktualizējas arī jautājumi par piemērotākajiem līgumiem ar šādiem darbiniekiem un darba laika organizāciju.
Darba laiks 08:00, 2. Mai. 2016
Darba tiesiskajās attiecībās aizvien biežāk tiek meklēti risinājumi elastīga darba laika formas ieviešanai uzņēmumā, lai darbinieki iespēju robežās spētu darbu savienot ar privāto dzīvi un darba devēji nodrošinātu sev lojālus un apmierinātus darbiniekus.
Darba laiks 09:00, 8. Apr. 2016
No 1.janvāra ir spēkā Ministru kabineta noteikumi, ar kuriem noteiks minimālās mēneša darba algas apmēru 2016.gadā, kā arī kārtību, kādā aprēķinās minimālās stundas tarifa likmes. Tā neapšaubāmi ir laba ziņa valsts pārvaldes amatpersonām un darbiniekiem, kas ar šiem jautājumiem nodarbojas, jo atvieglos viņu darbu, bet diezin vai to varēs tik viennozīmīgi apgalvot par darba devējiem, uz kuriem šis regulējums attiecas.
Darba samaksa 09:15, 11. Jan. 2016
Darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks. Vadītājs ar rīkojumu ir noteicis piemaksu par darba kvalitāti un personisko ieguldījumu 20% apmērā par konkrēto mēnesi. Oktobrī darbinieks saskaņā ar darba grafiku ir nostrādājis 190 stundas. Par kurām stundām aprēķināt šo piemaksu - par normālā darba laika stundām (oktobrī – 176 h) vai arī piemaksas procentu pielietot fiziski nostrādātajām darba stundām?
Darba samaksa 08:00, 9. Dec. 2015
Kā ierasts, gada nogalē Saeima un Ministru kabinets vairākos normatīvajos aktos veic izmaiņas, kas stāsies spēkā ar nākamo gadu. Darba devējiem savlaicīgi ar šīm izmaiņām ir jāiepazīstas, lai varētu labāk plānot darbu un racionālāk izmantot pieejamos finanšu un darbaspēka resursus. Un, lai atvieglotu darba devēju darbu, piedāvājam jauno Darba laika kalendāru 2016.gadam.
Darba laiks 09:10, 30. Nov. 2015
Uzņēmums nolemj mainīt darba laiku no maiņu darba laika uz summēto darba laiku. Kādas darbības jāveic, un kāda dokumentācija jāsagatavo, lai viss atbilstu likuma prasībām?
Darba laiks 13:45, 27. Aug. 2015
Lai arī ikgadējais papildatvaļinājums bija iekļauts jau sākotnējā Darba likuma (DL) redakcijā 2002.gadā, jautājumi par tā piešķiršanu kļuva īpaši aktuāli pēc 01.01.2015., kad spēkā stājās apjomīgie DL grozījumi. Kam pienākas papildatvaļinājums, kā saprast bērna vecuma ierobežojumus, un kas notiek, ja papildatvaļinājums nav izņemts?
Atvaļinājums 10:06, 31. Aug. 2015
Uzņēmums, individuālais komersants (IK), sniedz transporta pakalpojumus (lielāko daļu Eiropā). Uzņēmumā ir 4 darbinieki, bet pats īpašnieks reģistrēts kā pašnodarbinātā persona. Īpašnieks nav darba tiesiskajās attiecībās ar IK, par viņu tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 1 reizi ceturksnī no 360 EUR. Vai īpašniekam var izmaksāt komandējuma naudu par laiku, kad viņš ir veicis transporta pakalpojumu Eiropā? Vai pašnodarbinātā persona var kļūt par darba ņēmēju, noslēdzot darba līgumu ar IK, veikt transporta pakalpojumus, saņemt darba algu un komandējuma naudu?
Grāmatvedība 15:44, 29. Jūl. 2015
Darbiniekiem ir noteikts summētais darba laiks ar stundas likmi. Darba līgumā noteikts, ka darba devējs nodrošina vismaz 32 darba stundas nedēļā. Papildus darbinieki saņem ikmēneša prēmiju par darba rezultātiem (tiek aprēķināta par faktiski nostrādāto laiku; ja darbinieks nav nostrādājis plānotās stundas, tad prēmija proporcionāli tiek samazināta). Man ir vairāki jautājumi.
Vidējā izpeļņa 09:24, 10. Aug. 2015
Pēdējie apjomīgie grozījumi Darba likumā (DL) stājās spēkā 01.01.2015. Ar šiem grozījumiem novērstas vairākas pretrunas un nepilnības, kas likumā pastāvēja līdz šim, bet joprojām ir situācijas, kurās arī jaunais regulējums ir nepilnīgs un praksē sagādā grūtības.
Vidējā izpeļņa 09:00, 12. Aug. 2015
Pienākusi vasara, bērni ir beiguši mācības un devušies brīvlaikā. Daļa vasaru pavadīs atpūšoties, bet citi, iespējams, vēlēsies gūt darba pieredzi un nopelnīt paši savu naudu. Arī uzņēmumi var izmantot papildu darbaspēku, taču jāņem vērā vairāki ierobežojumi, kas noteikti Darba likumā (DL).
Tiesības 08:10, 4. Jūn. 2015
Ceturtdien, 18.jūnijā, Saeima konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas paredz ar ienākuma nodokli neaplikt izdevumus, kas radušies, organizējot brīvprātīgo darbu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 08:59, 19. Jūn. 2015
Otrdien, 9.jūnijā, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija nolēma iesniegt izskatīšanai Saeimā grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", paredzot neaplikt ar ienākuma nodokli izdevumus, kas rodas, organizējot brīvprātīgo darbu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:00, 10. Jūn. 2015
Darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks 20 stundas nedēļā (strādā darba dienās), bet ne vairāk kā 8 stundas dienā. Darba alga - 400 EUR mēnesī. Svētkos šis darbinieks nestrādā. Darbinieks izmanto pilnu ikgadējo atvaļinājumu no 05.05.2015. Atvaļinājuma laikā ir 2 svētku dienas: Mātes diena (10.05.2015.) un Vasarsvētki (24.05.2015.). Tātad atvaļinājums ir no 05.05.2015. līdz 03.06.2015. - 30 kalendārās dienas, apmaksātas 22 dienas. Vai ir jāņem vērā 1. un 4.maijs, kas ir svētku dienas? Vai šīs 2 svētku dienas jāapmaksā un jāuzrāda kā darba alga, vai arī vienkārši jāaprēķina atvaļinājuma nauda?
Atvaļinājums 15:25, 12. Mai. 2015
02.04.2015. spēkā stājās grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" (likums), un ar šiem grozījumiem tika pilnveidota slimības naudas aprēķināšanas kārtība darbiniekiem, kuriem ir noteikts summētais darba laiks.
Darba samaksa 08:55, 15. Mai. 2015
Smagās automašīnas uzskaites vērtība veidojas analoģiski kā jebkura cita pamatlīdzekļa (PL) iegādes gadījumā: tiek summētas iegādes, piegādes un citi izdevumi, kas tieši saistīti ar iegādāto (arī līzingā saņemto) PL (izņemot līzinga procentus). Droši var pieņemt, ka smagā mašīna piedalīsies uzņēmuma saimnieciskajā darbībā, tādēļ pievienotās vērtības nodoklis (PVN), kas uzrādīts nodokļu rēķinos, kļūs par priekšnodokli. Turklāt pilnā summā, jo PVN atskaitīšanas proporcionālais ierobežojums attiecināms tikai uz vieglo autotransportu.
Pamatlīdzekļi 10:55, 14. Apr. 2015
Vidējā izpeļņa ir jāaprēķina visiem darbiniekiem, tas ir aktuāli katrā uzņēmumā, tāpēc turpinām raksta 1.daļā iesākto tēmu par vidējās izpeļņas aprēķinu specifiku un izmaiņām, kas stājušās spēkā šī gada 1.janvārī.
Vidējā izpeļņa 08:02, 10. Apr. 2015
Uzņēmuma (SIA) darbības joma ir meža izstrādes pakalpojumi Nīderlandē un Latvijā. Uzņēmuma īpašnieks ir arī tā darbinieks. Vai darba laiks, ko šis darbinieks pavada Nīderlandē meža izstrādes darbos, ir komandējums, un vai viņam var maksāt dienas naudu 29 EUR un segt ceļa izdevumus par lidmašīnas biļetēm? Par dzīvošanu Nīderlandē tiek izrakstīts rēķins, ko apmaksā uzņēmums. Vai uzņēmums rīkojas pareizi?
Darba samaksa 17:16, 19. Feb. 2015
Sabiedriskā autobusa vadītājiem noteikta stundu likme. Darba līgumā norādīts summētais darba laiks saskaņā ar grafiku, līdz ar to katru dienu tiek nostrādāts atšķirīgs stundu skaits. Samaksa veidojas atkarībā no tā, kādos maršrutos autobusa vadītājs brauc. Samaksa dažādos maršrutos atšķiras, un vienā dienā vadītājs brauc dažādos maršrutos. Kā pēc jaunās kārtības rēķināt atvaļinājuma naudu, ja nav iespējams uzskaitīt nostrādāto dienu skaitu, bet ir tikai stundu uzskaite?
Atvaļinājums 10:36, 30. Dec. 2014
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām daļu no apjomīgajiem grozījumiem Darba likumā (DL) - izmaiņas darba attiecību nodibināšanā un izbeigšanā, nodarbinātības ierobežojumos un darbinieku disciplināratbildības regulējumā.
Tiesības 10:17, 29. Dec. 2014
Atsevišķās nozarēs, lai saņemtu atalgojumu par paveikto darbu, izplatīta prakse ir autora līgumu slēgšana. Šādu atlīdzību varētu saņemt, piemēram, datorspeciālisti, žurnālisti, rakstnieki, arhitekti, mākslinieki, tulki, pasniedzēji un vēl daudzu citu nozaru speciālisti ar radoša darba raksturu. Tomēr, slēdzot autora līgumus, ir būtiski zināt atbildes uz vairākiem jautājumiem, lai nerastos domstarpības ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) vai lai šādu domstarpību gadījumā taisnība būtu uzņēmumam.
Tiesības 18:45, 16. Jan. 2015
Esam pašvaldības sabiedrība ar ierobežotu atbildību. Sargi strādā saskaņā ar grafiku pa 24 stundām no 9.00 rītā līdz nākamās dienas 9.00, pēc tam 3 dienas ir brīvas. Darba samaksa noteikta kā pastāvīgā alga 200 EUR un atlīdzības mainīgā daļa 120 EUR. Vai šajā gadījumā jāmaksā papildus par nakts stundām no 22.00 līdz 6.00?
Darba laiks 17:13, 12. Dec. 2014
Drīz noslēgsies kārtējais darba gads, un, kā ierasts, gada pēdējā ceturksnī tiek sagatavots jaunais darba laika kalendārs nākamajam gadam.
Darba laiks 09:43, 8. Dec. 2014
Man ir jautājums par summēto darba laiku un virsstundām. Darba likumā (DL) noteikts, ka virsstundu darbs nevar pārsniegt 144 stundas 4 mēnešu periodā. Vai šis 4 mēnešu periods ir fiksēts, piemēram, janvāris līdz aprīlis, maijs līdz augusts, vai arī janvāris līdz aprīlis, februāris līdz maijs un tā pa mēnesim slīdoši uz priekšu? Esam valsts iestāde, un Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma (Atlīdzības likums) 14.panta 9.daļā arī noteikts, ka summētā darba laika atskaites periods ir 4 mēneši.
Darba laiks 11:01, 28. Okt. 2014
Tālbraucēju šoferi ilgu laika periodu pavada izbraukumos ārpus savas dzīvesvietas, līdz ar to no darba tiesību perspektīvas iezīmējas vairāki jautājumi, piemēram, kā uzskaitīt darba laiku un pēc kādiem principiem aprēķināma darba alga.
Darba laiks 10:27, 29. Okt. 2014
Pašvaldības domes priekšsēdētājam savi pienākumi bieži jāveic ne tikai normālajā darba laikā, bet arī vakaros vai brīvdienās. Kā šādos gadījumos pareizi aprēķināt atlīdzību un uzskaitīt darba laiku? Šajā rakstā tiks sniegtas atbildes un ieskats normatīvo aktu prasībās, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu:
Darba laiks 12:58, 22. Okt. 2014
Pēdējā laikā daudz runāts un rakstīts par uzņēmuma darbinieku nosūtīšanu komandējumos un to komandējumu izdevumiem. Bet kādi noteikumi attiecas uz biedrībām? Kuras personas biedrība drīkst nosūtīt komandējumā? Un kā kompensēt šo personu komandējuma izdevumus? Šajā rakstā sniegšu ieskatu normatīvo aktu prasībās, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu:
Darba samaksa 11:37, 2. Sep. 2014
Nereti praksē rodas jautājumi par darbinieku izbraukumiem, pildot darba pienākumus. Ne vienmēr ir skaidrs, kādos gadījumos ar darba pienākumu veikšanu saistīts brauciens uzskatāms par komandējumu un kādos - par darba braucienu, un kā tiek kompensēti ar to saistītie izdevumi.
Darba samaksa 11:31, 23. Jūl. 2014
Sakiet, lūdzu, ko nozīmē Darba likuma 32.nodaļā noteiktās 50 kalendārās dienas gadā? Cik stundas darbiniekam nakts laikā ir jānostrādā, lai būtu kalendārā diena? Uzņēmumā, kurā strādāju, saskaņā ar koplīgumu darbiniekiem par nakts darbu pienākas 3 darba dienas pie atvaļinājuma; koplīgumā noteikts, ka tiek apmaksāta katra stunda no plkst. 22:00 līdz plkst. 6:00. Vai tiem darbiniekiem, kuri strādā no plkst. 22:00 līdz plkst. 24:00 vai 1:00, vai 2:00, skaitās pilna kalendārā diena?
Darba laiks 12:45, 24. Jūl. 2013
Zināms, ka kopš 1.jūnija ir ieviests sezonas laukstrādnieku ienākuma nodoklis (SLIN) – 15% no aprēķinātā ienākuma. Kāds līgums ir slēdzams ar darbiniekiem, kuriem plāno piemērot SLIN? Dažkārt sezonas laukstrādnieks tiek nodarbināts tikai 1 dienu. Vai ar šādiem darbiniekiem arī ir jāslēdz rakstveida līgums?
Tiesības 10:37, 4. Jūl. 2014
Ikvienam darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Šāds atvaļinājums gadā nedrīkst būt īsāks par 4 kalendāra nedēļām, neskaitot svētku dienas, taču virkni neskaidrību darba devējiem joprojām rada atvaļinājuma naudas aprēķināšana summētā darba laika gadījumos.
Vidējā izpeļņa 10:19, 26. Jūn. 2014
Ar stresu darbā ir saskāries teju ikkatrs. Kādam tā cēlonis ir bijusi publiska uzstāšanās, citam - svarīgs projekts, kas jāpabeidz īsā un saspringtā termiņā, vēl kādam - vienmēr neapmierināts priekšnieks vai baumas un intrigas uzņēmumā. Īstermiņa psihoemocionālās problēmas mēs salīdzinoši viegli varam pārvarēt pašu spēkiem, bet, ja darbinieki ilgstoši cieš no stresa, viņiem var rasties ne vien garīgās veselības, bet arī smagi fiziskās veselības traucējumi.
Personāla vadība 16:21, 12. Jūn. 2014
Daudzos uzņēmumos darba līgumos tiek noteikts summētais darba laiks ar stundas tarifa likmi, lai nerastos pārpratumi, ja darbinieks ir atnācis, piemēram, 9:00 un aizgājis 18:00, nevis atnācis 8:00 un aizgājis 17:00. Darba laika uzskaites tabulā tik un tā tiek atzīmētas 8 darba stundas neatkarīgi no darba laika. Darba inspekcijai esot viedoklis, ka jābūt papildu darba grafikam, kurā norādīts darba laiks katrai dienai konkrēti, piemēram, Anna strādā 8:30 - 17:30, Pēteris - 11:00 - 19:00. Taču bieži darba specifika ir tāda, ka daļai darbinieku ir nekonkrēts darba laiks, kuru nav iespējams paredzēt.
Darba laiks 10:51, 30. Apr. 2014
Pēdējā laikā - kur vien lasām, tur kaut ko valdība un Valsts ieņēmumu dienests (VID) dara administratīvā sloga samazināšanai. Diemžēl, manuprāt, ne vieni, ne otri tā arī nesaprot vai arī izliekas nesaprotam, ko gan tas īsti nozīmē. Varbūt domā, ka jebkuras izmaiņas likumdošanā var ietērpt maģiskajos vārdos un uzņēmēji laimē sitīs plaukstas, metīs kūleņus un skaļi sauks: ak, kā mūs tagad ciena un atslogo? Pēdējais hīts — Labklājības ministrijas (LM) plānotais vienkāršotais darbnespējas lapu (DNL) aprites process.
Dokumenti 10:05, 17. Mar. 2014
Saeima 03.10.2013. 1.lasījumā ir pieņēmusi apjomīgus grozījumus Darba likumā (DL). Šajā rakstā apskatītās izmaiņas darba tiesību regulējumā var atšķirties no faktiskajām izmaiņām, kad Saeima likumprojektu būs izskatījusi visos 3 lasījumos. Plānotie DL grozījumi izstrādāti, lai pilnveidotu darba tiesību normatīvo regulējumu atbilstoši mūsdienu dinamiskajai darba tirgus attīstībai, ietverot tajā tiesu prakses un tiesību zinātnes atziņas. Daļu no grozījumiem plānots veikt, lai nodrošinātu DL pilnīgu atbilstību Eiropas Savienības (ES) tiesiskajam regulējumam.
Tiesības 13:36, 17. Jan. 2014
Iestādē visiem darbiniekiem ir noteikts normālais darba laiks un piecu darba dienu nedēļa, taču iestāde ir atvērta arī sestdienā, un tajā dienā apkalpojošie darbinieki (ne visi) strādā saskaņā ar grafiku no 10.00 - 16.00 (6 stundas bez pusdienas pārtraukuma) un pēc tam nākamajā nedēļā ņem vienu brīvu dienu par nostrādāto sestdienu. Visos normatīvos dokumentos iestādē figurē darbiniekiem noteikts normālais darba laiks un arī grafikos sestdienā attiecīgajam darbiniekam figurē 8 stundas un nākamajā nedēļā - viena brīvdiena. Jautājums: vai tā var? Un, ja nē, tad kādus dokumentus būtu nepieciešams noformēt, un kā? Darba likumā ir noteikts, ka sestdienā darbs beidzams agrāk nekā citās dienās - tad tas nozīmē, ka tabelē jābūt uzrādītām tām 6 stundām nevis 8 stundām, vai ne?
Darba laiks 15:58, 4. Feb. 2013
Lai pilnveidotu darba laika plānošanas, uzskaites un tā izmantošanas kontroles procesus, darba devējiem tiek ieteikts Darba laika kalendārs 2014.gadam, ko var uzskatīt par metodisko materiālu. Kalendārs palīdzēs darba devējiem veikt darbinieku darba un atpūtas laika plānošanu, maiņu un summētā darba laika grafiku izstrādāšanu un darbinieku faktiski nostrādātā darba laika uzskaiti, kā arī iekšējo kontroli šajos jautājumos.
Darba laiks 12:13, 6. Nov. 2013
Sakarā ar to, ka no š.g. 1.jūlija spēkā ir grozījumi MK noteikumos Nr.827 Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli (MK noteikumi Nr.827), kas nosaka sniegt ziņas par darbinieku profesiju kodiem saskaņā ar Profesiju klasifikatoru un nostrādāto stundu skaitu, kā arī pēc Labklājības ministrijas un Valsts ieņēmumu dienesta sniegtās informācijas informatīvajos materiālos, iFinanses.lv lasītājiem ir radušies vairāki jautājumi - kā pareizi norādīt profesiju kodus? Ko darīt, ja darba līgumā amata nosaukums atšķiras no Profesiju klasifikatorā iekļautā? Kā norādīt nostrādātās stundas papildu darbam? Atbildes uz lasītāju jautājumiem sniedz Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departamenta vecākās referentes Aina Liepiņa un Ineta Vjake un zvērinātu advokātu biroja BORENIUS jurists Māris Simulis.
Lietvedība 13:39, 23. Aug. 2013
Darba devējs apmaksā darbiniekam dīkstāvi par stundām, kuras darbinieks atradās darba vietā, bet nevarēja izgatavot produktu, jo tika remontēta ražošanas iekārta. Kā atspoguļot šīs dīkstāves stundas? Vai tās ir jāuzskaita kopējo nostrādāto stundu skaitā? Darbinieks ir atradies darbā šīs stundas. Vai neizkropļojas nostrādāto stundu skaits mēnesī? Vai, lai noteiktu stundas vidējo tarifa likmi, ir jāņem vērā dīkstāves stundas un samaksa par šīm stundām? Darba likums paredz samaksu par nostrādātām virsstundām, vai dīkstāves stundas jāņem vērā, nosakot virsstundu skaitu?
Darba laiks 17:16, 29. Aug. 2013
Kā rēķināt ikgadējo atvaļinājumu apsargiem, kas strādā summēto darba laiku - 2 darba dienas (16 st. un 8 st.), tad 2 brīvdienas, utt.
Vidējā izpeļņa 10:10, 25. Jūn. 2013
Darba samaksa ir darbiniekam regulāri izmaksājamā atlīdzība par darbu, kura ietver darba algu, piemaksas un prēmijas, kā arī jebkuru cita veida atlīdzību saistībā ar darbu.
Darba samaksa 10:41, 14. Jūn. 2013
Lai pilnveidotu darba laika plānošanas un uzskaites procesus, darba devējiem tiek ieteikts jaunais Darba laika kalendārs 2013.gadam, ko var uzskatīt par metodisku materiālu. Kalendārs palīdzēs veikt darbinieku darba un atpūtas laika plānošanu, maiņu un summētā darba laika grafiku izstrādāšanu un darbinieku faktiski nostrādātā darba laika uzskaiti, kā arī iekšējo kontroli šajos jautājumos.
Darba laiks 12:20, 9. Nov. 2012
Darba likums nosaka vienotas pamatprasības visiem darba devējiem darba laika organizācijas, darba laika uzskaites un darba samaksas noteikšanas jautājumos. Tomēr darbu veidi, un līdz ar to arī darba laika organizācija un izpildes kontrole atšķirsies, jo darbs birojā vai pārtikas ražotnē ievērojami atšķirsies no darba mežistrādē, celtniecībā vai lauksaimniecībā.
Darba samaksa 10:23, 1. Okt. 2012
Sastādot maiņu grafiku novembrim, rodas jautājums: 18.11. šogad ir svētdienā; darba laika kalendārā ir 21 darba diena un 19.11. ar īpašu atzīmi - tātad 19.11. ir pārceltā svētku diena. Samaksa par darbu svētkos būs tam darbiniekam, kuram ir maiņa 18.11. vai 19.11.? Un kā tas attiecas uz pārējiem (normāla darba laika) darbiniekiem - vai ir jāraksta kāds rīkojums par 19.11.?
Darba laiks 12:08, 17. Okt. 2012
Arvien biežāk Latvijas uzņēmēji – darba devēji, sniedz pakalpojumus vai veic darbu ārvalstīs, un šo pakalpojumu sniegšanai vai darba veikšanai izmanto darbiniekus, kuri ir darba attiecībās ar Latvijas uzņēmumu. Līdz ar to šādos gadījumos ļoti svarīgi ir savlaicīgi un pirms darbinieki tiek nosūtīti uz ārvalstīm noskaidrot šādas darbības tiesiskos un nodokļu aspektus. Ja darbs tiek veikts citā Eiropas Savienības (ES) vai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstī – Norvēģijā, Lihtenšteinā vai Islandē, vai arī Šveicē, tad šajās valstīs darbinieki var paļauties, ka tiem tiks nodrošinātas līdzvērtīgas sociālās garantijas, kā arī uz tiem tiks attiecināti tādi paši minimālie standarti attiecībā uz darba drošuma un darba aizsardzības prasībām, kādi tie tiek piemēroti attiecīgās dalībvalsts, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts, pilsoņiem. Tomēr jāņem vērā, ka ienākuma nodokļu aspekti ES nav harmonizēti, un līdz ar to piemērojamie nodokļi un to maksāšanas kārtība dažādās valstīs var atšķirties.
Tiesības 14:41, 2. Jūl. 2012
Labdien! Vēlamies noskaidrot, vai vienam darbiniekam var piemērot gan akordalgu, gan laika algu? Darbiniekam darbs ir pārvadāt kravu ar smago mašīnu un salabot mašīnu, kad ir tāda nepieciešamība. Mēs vēlamies maksāt akordalgu par kravas vešanu, t.i., par pārvestajiem kubikmetriem, un laika algu, kad darbinieks veic remontdarbus. Vai drīkst darbiniekam piemērot šos abus algu veidus? Ja jā, tad kā pareizi šo laiku uzskaitīt, t.i., kā atrunāt darba līgumā un kā uzrādīt darba laika uzskaites tabulā?
Darba samaksa 10:01, 20. Jūl. 2012
Par vidējās izpeļņas aprēķināšanu darbiniekam samērā detalizēti jau ir rakstīts iepriekšējās publikācijās, tādēļ šoreiz tiks aplūkoti konkrēti iFinanses.lv lasītāja jautājumi un sniegtas atbildes uz tiem.
Vidējā izpeļņa 14:15, 19. Mar. 2012
Kā zināms Darba likums nosaka visai striktus ierobežojumus darba laika organizācijai. Piemēram, Darba likuma 131. pants nosaka, ka normālais darba laiks ir 8 stundas dienā un 40 stundas nedēļā, 136. pants - ka pieļaujamais virsstundu darba ilgums nevar pārsniegt 144 stundas četru mēnešu periodā, 142. pants - ka diennakts atpūtas minimālajam ilgumam jābūt 12 stundas pēc kārtas, 143. pants - ka nedēļas atpūtas minimālajam ilgumam jābūt 42 stundas pēc kārtas, utt.
Darba laiks 11:59, 8. Nov. 2011
Tuvojas izskaņai 2011.gads un darba devējiem ir jāsāk domāt par jauno plānošanas periodu – 2012. gadu, un savlaicīgi tam jāgatavojas, jāaizanalizē visi nepieciešamie resursi uzņēmuma darbības nodrošināšanai un attīstībai, un tas ir attiecināms gan uz materiālajiem resursiem (izejvielas, materiāli, energoresursi, iekārtas u.c.), gan arī cilvēkresursiem (motivēts un kvalificēts personāls).
Darba laiks 13:48, 21. Nov. 2011
Šajā publikācijā centīšos atbildēt uz aktuālākajiem un biežāk uzdotajiem jautājumiem, kas attiecas uz darba laika organizāciju un apmaksu uzņēmumā atbilstoši Darba likuma normām (normālais darba laiks, nepilnais darba laiks, nakts darbs, virsstundu darbs, maiņu darbs un summētais darba laiks), kā arī sniegt šo darba laika veidu praktiskās pielietošanas risinājumus.
Darba laiks 13:01, 15. Aug. 2011
Šīs publikācijas pamatā ir iFinanses.lv lasītāja jautājums: vai dāvanu kartes vērtība labākajam ceturkšņa darbiniekam par izciliem darba rezultātiem tiek iekļauta vidējās izpeļņas aprēķinā, vai par prēmiju var atzīt darbiniekam jubilejā uzdāvinātu dāvanu karti un kas tad īsti tiek uzskatīts par prēmiju? Jautājums ir vietā, jo šķietami skaidri formulētās Darba likuma tiesību normas par darba samaksu nav nemaz tik viennozīmīgas, kā varētu šķist no pirmā acu uzmetiena. Darba likuma tiesību normu piemērotāju starpā joprojām nav vienprātības par precīzu šo jēdzienu saturu. Bet par visu pēc kārtas.
Darba samaksa 14:18, 4. Jūl. 2011
Pienācis vasaras laiks, kad daudzi bērni ir beiguši mācības skolā un devušies brīvlaikā. Citi šo brīvlaiku pavadīs atpūšoties, bet citi, iespējams, vēlēsies strādāt un nopelnīt naudu mācībām un ikdienas vajadzībām. Darba devējiem, kas nodarbina bērnus, ir jāzina vairāki ierobežojumi, kas noteikti Darba likumā.
Tiesības 11:52, 20. Jūn. 2011
Bieži vien uzņēmumiem rodas jautājumi, kā pareizi aprēķināma darba alga gadījumā, ja saskaņā ar noslēgto darba līgumu darbiniekam ir noteikts atalgojums termiņā, kas ietver vairākus mēnešus, savukārt darbinieks atbilstoši summētā darba laika grafikam ir nostrādājis dažādu stundu skaitu mēnesī. Publikācija tapusi, lai sniegtu skaidrojumu, kā aprēķināma darba samaksa summētā darba laika gadījumā.
Darba samaksa 11:22, 25. Mai. 2011
Diezgan bieži gan personāla vadības speciālisti, gan arī grāmatveži uzdod jautājumu par papildu darbu un virsstundu darbu, par šo darbu īpatnībām, noteikšanu, nostrādātā darba laika uzskaiti un darba samaksu.
Darba laiks 13:39, 10. Jūn. 2010
Saskaņā ar Ministru kabineta 2010. gada 30. novembra noteikumiem Nr. 1096 Noteikumi par minimālo mēneša darba algu un minimālo stundas tarifa likmi (MK noteikumi Nr. 1096) no 2011. gada 1. janvāra ir mainīts minimālās mēneša darba algas apmērs, un atbilstoši MK noteikumu Nr. 1096 2. punktam minimālā mēneša darba alga normālā darba laika ietvaros ir 200 Ls, bet minimālā stundas tarifa likme ir 1,189 Ls. Šajā publikācijā tiks skaidrots, kā ir aprēķināma vidējā izpeļņa gadījumā, ja iepriekšējā gadā darbiniekam bija noteikta minimālā mēneša darba alga (180 Ls).
Vidējā izpeļņa 11:02, 24. Jan. 2011
Tiek aizvadīts 2010. gads, kuru kopumā var raksturot kā sarežģītu, jo reālie ienākumi lielākajai daļai cilvēku samazinājās, un tas attiecas gan uz valsts un pašvaldību iestāžu, gan arī uzņēmumu darbiniekiem. Kaut gan otro pusgadu eksperti raksturo jau pozitīvāk, jo nedaudz ir pieaudzis valsts kopprodukts, kā arī palielinās eksporta apjoms u.tml.
Darba laiks 11:40, 10. Dec. 2010
Šajā publikācijā centīšos atbildēt uz lasītāju jautājumu, vai darbiniekam, kurš paralēli tiešajai darba vietai strādā papildu darba vietā uz nepilnu slodzi, pienākas atvaļinājums, un kā aprēķināt ikgadējo atvaļinājuma periodu un atvaļinājuma naudu šādiem darbiniekiem.
Atvaļinājums 10:53, 5. Nov. 2010
Šī raksta mērķis ir konspektīvi apskatīt dažus no visbiežāk uzdotiem jautājumiem par izdevumu, kas saistīti ar komandējumiem un darba braucieniem, kompensāciju.
Darba samaksa 14:05, 19. Okt. 2010
Pirms darba algu noteikšanas darba devējam ir rūpīgi jāizvērtē visi darbi (amati, profesijas), un jāizvēlas optimālākā padarītā darba uzskaites forma, lai darba procesu uzņēmumā (iestādē) organizētu tā, lai ieinteresētu visus darbiniekus strādāt operatīvi un kvalitatīvi un sasniegtu labus kopējos darba rezultātus.
Darba samaksa 14:50, 12. Aug. 2010
Savās iepriekšējās publikācijās esmu rakstījis par darba samaksas noteikšanas aspektiem, kā arī sīkāk iztirzāju atsevišķas darba samaksas sastāvdaļas (darba alga, piemaksa). Šoreiz parunāsim par gadījumiem, kad darbinieks attaisnojušu iemeslu dēļ nav strādājis, bet darba devējam viņam saskaņā ar likumu par šo laiku ir jāsaglabā darba samaksa vai vidējā izpeļņa, kā arī aplūkosim kā jāaprēķina vidējā izpeļņa. Šie gadījumi un aprēķina veikšanas algoritms ir atspoguļoti Darba likumā (DL).
Vidējā izpeļņa 11:53, 5. Mai. 2010
Jau savā iepriekšējā publikācijā "Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums, tā piemērošana 2010. gadā", pieminēju vienu no darba samaksas sastāvdaļām – piemaksu. Jaunajā likumā piemaksu veidi un apmēri ir samazināti. Tomēr galvenās piemaksas, ko paredz arī Darba likums, ir saglabātas un šīs normas abos likumos ir saskaņotas. Šoreiz parunāsim par piemaksām plašākā kontekstā, vadoties no Darba likuma normām.
Darba samaksa 14:11, 12. Mar. 2010
Jautājums par personāla dokumentiem – kādiem tiem jābūt, cik eksemplāros, kur tiem jāatrodas, cik ilgi jāglabājas, un tamlīdzīgi, ir bijis aktuāls visos laikos, un nezaudē savu aktualitāti joprojām. Mēģināsim apskatīt vispārpieņemtos nosacījumus, paturot prātā, ka dzīvojam un strādājam 21. gadsimtā, kad ikdienā arvien vairāk lietojam elektroniskos dokumentus, tai skaitā elektroniskās grāmatvedības un finanšu uzskaites programmas, personāla uzskaites programmas un lietvedības sistēmas.
Lietvedība 16:31, 11. Feb. 2010
Darba likuma (DL) 59. pantā ir sniegts jēdziena darba samaksa skaidrojums. Saskaņā ar to, darba samaksa ir darbiniekam regulāri izmaksājamā atlīdzība par darbu, kura ietver darba algu un normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktās piemaksas, kā arī prēmijas un jebkuru cita veida atlīdzību saistībā ar darbu. Šoreiz parunāsim par vienu no darba samaksas sastāvdaļām – darba algu.
Darba samaksa 19:36, 1. Nov. 2009
Pastāvošajā ekonomiskajā situācijā Latvijā arvien aktuālāki ir darba strīdi un domstarpības starp darbiniekiem un darba devējiem, kas lielākoties saistīti ar darba tiesisko attiecību izbeigšanu. Turklāt šobrīd darba strīdu izšķiršanā aizvien biežāk tiek iesaistīta Valsts darba inspekcija un tiesa, jo darbinieks un darba devējs vairs nespēj rast vienošanos savstarpējās pārrunās. Šī raksta mērķis ir norādīt būtiskākos darba līgumā iekļaujamos noteikumus, kā arī vērst uzmanību uz nozīmīgām līguma niansēm, kurām bieži vien uzmanību pievērš nevis līguma sagatavošanas procesā, bet tikai strīda karstumā.
Tiesības 12:20, 26. Okt. 2009
Šī brīža ekonomiski saspringtajā laikā katrs jo īpaši cīnās par savu vietu un labumu, kas rezultējas neskaitāmos tiesas procesos un ar tiem saistītiem papildu izdevumiem. Darba strīdi nereti rodas nevis sakarā ar normatīvo aktu pārkāpumiem, bet gan ar nepareizi noslēgtiem līgumiem un nepilnīgiem darba kārtības noteikumiem.
Tiesības 15:43, 4. Nov. 2009
Darba laika uzskaites jautājumus reglamentē Darba likums (DL). Darba devēja pienākums ir precīzi uzskaitīt katra darbinieka nostrādātās stundas un virsstundas, tajā skaitā nakts laikā, nedēļas atpūtas laikā un svētku dienās nostrādātās stundas (DL 137. pants).
Darba laiks 12:12, 11. Aug. 2009