Uzņēmums saviem klientiem piešķir procentuālu bonusu, ja sasniegts konkrēts apgrozījums. Klienti to var izmantot kā norēķinu līdzekli apmaiņā pret preci līdz pat 100% apmērā. Kādi nodokļi jāpiemēro šādam darījumam? Vai tas uzskatāms par preces dāvinājumu un jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis? Vai uzņēmumam jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis par izsniegtās preces vērtību, uzskatot to par preču realizāciju? Vai drīkst atskaitīt priekšnodokli par iegādāto preci?
Citi 06:00, 1. Aug. 2024
Sankciju subjektu nekustamajiem īpašumiem nepiemēros nodokļa atvieglojumus, saistībā ar grozījumiem likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli”, kas stājās spēkā šī gada 1.janvārī.
Citi 06:00, 28. Mar. 2024
Vai darbiniekam piešķirtā atlaide uzņēmuma produktam ir darbinieka gūtais labums? Vai tas uzskatāms par labumu, ja uzņēmums šādu atlaidi piedāvā arī saviem klientiem?
Citi 06:00, 20. Aug. 2024
No nākamā gada Rēzeknes dome pieņēmusi lēmumu dubultot nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atlaides viesnīcām, liecina Rēzeknes domes mājaslapā atrodamā informācija.
Svarīgi 09:54, 15. Dec. 2023
Uzņēmums saviem produktiem piemēro lojalitātes atlaidi. Tā tiek piešķirta klientiem pēc noteiktiem kritērijiem. Atlaide tiek piešķirta no kopējās summas, savukārt rēķinā jau tiek norādīta aprēķinātā gala summa, tai piemērots PVN un rēķina kopsumma. Proti, atlaides summa nekur netiek uzrādīta. Vai atlaides summa ir jānorāda rēķinā? Ja šī atlaide norādīta rēķinā, vai tā ir jāgrāmato?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 20. Jūn. 2023
Pircējs no piegādātāja saņem dažāda veida preces, un saskaņā ar līguma noteikumiem katra mēneša beigās izraksta rēķinu ar norādi “apjoma atlaide par apgrozījumu”. Piegādātājs ik mēnesi veic rēķina apmaksu. Vai apjoma atlaide palielina pircēja ieņēmumus un samazina izdevumus? Kā šo darījumu norādīt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā, ja piegādātājs šo darījumu norāda PVN deklarācijas pielikuma PVN1 1.daļā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 10. Okt. 2023
Latvijā normatīvajos aktos nav noteiktas konkrētas vadlīnijas vai metodes, kā aprēķināt krājumu/preču zudumu normas. Tas nozīmē, ka uzņēmumi var izvēlēties sev piemērotāko metodi, lai noteiktu zudumus, balstoties uz savu darbības specifiku un pieejamo aktuālo un vēsturisko informāciju. Izskatām, kādas metodes var pielietot.
Grāmatvedība 06:00, 26. Aug. 2024
Vai esiet dzirdējis par cilvēkiem, kuri dzīvo ērti, ceļo un piepilda savus sapņus, vienlaikus taupot ievērojamu daļu no saviem ienākumiem? Tas nav nekas neiespējams! Efektīvas naudas taupīšanas stratēģijas var palīdzēt Jums sasniegt finansiālu stabilitāti. Turpiniet lasīt, lai uzzinātu noderīgus padomus!
Svarīgi 16:10, 6. Aug. 2024
Saņemtajā kases čekā ir norādīta visa nepieciešamā informācija, kas noteikta Pievienotās vērtības nodokļa likuma 125.panta 1.daļā. Vai šāds čeks uzskatāms par nodokļa rēķinu? Vai šāds čeks sniedz iespēju atskaitīt priekšnodokli? Vai, saņemot šādu čeku restorānā par reprezentācijas izdevumiem 540 eiro apmērā, ir iespējams atskaitīt priekšnodokli?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:00, 26. Jūl. 2024
Kurām ar autotransporta iegādi saistītām izmaksām drīkst atskaitīt priekšnodokli 100% apmērā? Piemēram, automašīnas reģistrācijas izdevumi, muitas un sertificēšanas izmaksas (ja auto ievests no trešās valsts, piemēram, Amerikas Savienotajām Valstīm)?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 9. Aug. 2024
Tiem iedzīvotājiem, kam gada ienākumu deklarācija par 2023.gadu ir jāiesniedz obligāti, tas ir jāizdara līdz 2024.gada 3.jūnijam vai 1.jūlijam – atkarībā no kopējiem ienākumiem pagājušajā gadā.
VID informācija 11:04, 30. Mai. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
5.oktobrī pieņemti grozījumi saistošajos noteikumos Nr.109 "Par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtību Rīgā", kas paredz noteikt nekustamā īpašuma nodokļa atlaides ilgtspējīgām ēkām, un saglabāt nodokļa atvieglojumu ēkām, kuru fasādes elektrības taupības nolūkos naktīs vairs netiks izgaismotas. Noteikumi paredz arī uzlabot elektronisko saziņu ar pašvaldību, informē Rīgas dome.
Likumdošana 14:47, 9. Nov. 2022
Sankcijām pakļautām personām, kurām Latvijā pieder nekustamais īpašums, no 2024.gada 1.jūlija vairs nesaņems nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, tostarp brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās. To paredz 2024.gada 21.martā pieņemtie grozījumi likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli”, informē Saeima.
Likumdošana 11:27, 21. Mar. 2024
Uzņēmums degvielu iegādājas ar degvielas kartēm un mēneša beigās saņem rēķinu par veiktajiem pirkumiem. Vai papildus nepieciešams vākt un saglabāt degvielas čekus vai arī pietiek ar nodokļa rēķinu, ko piegādātājs izraksta mēneša beigās?
Ikdienas dzīve, it īpaši ģimenei ar bērniem, var būt finansiāli izaicinoša. Tomēr ar pareizām stratēģijām un labi pārvaldītu budžetu iespējams ietaupīt naudu ikdienas tēriņiem un veidot iekrājumus atpūtai.
Svarīgi 10:39, 10. Apr. 2024
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “A” rīko dažādus mārketinga pasākumus – seminārus, konferences, vebinārus – “CISCO” tehnoloģisko risinājumu virzīšanai, ko pasūta “B” – šī ražotāja pārstāvis Latvijā. Gada griezumā “A” saņem no sabiedrības “B” kredītrēķinu, kas izrakstīts ar norādi “CISCO mārketinga atbalsts”. Kā grāmatot kredītrēķinu?
Grāmatvedība 09:00, 18. Apr. 2024
Sankcionētās personas, kurām Latvijā pieder nekustamais īpašums, no 2024.gada 1.jūlija vairs nesaņems nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, tostarp brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās. To paredz grozījumi likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli", kas virzīti izskatīšanai Saeimā.
Likumdošana 15:29, 6. Mar. 2024
Brīvprātīgi, attaisnoto izdevumu atgūšanai, deklarāciju iespējams iesniegt trīs gadu garumā. Savukārt iedzīvotājiem, kam deklarācija jāsniedz obligāti, tas jāizdara līdz 1.jūnijam vai, ja kopējie ienākumi pērn bijuši lielāki par 78 100 eiro, līdz 1.jūlijam, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 09:17, 1. Mar. 2024
Vai strukturētie e-rēķini jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu? Vai e-rēķini vispār jāparaksta no juridiskās puses?
Grāmatvedība 06:00, 25. Jan. 2024
Eiropas Komisija (EK) 2023.gada beigās publicēja ilgi gaidītos priekšlikumus par konsolidēto uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāzi Eiropā. Ko paredz sniegtie priekšlikumi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 9. Jan. 2024
Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Apkopojam ieteikumus, kas varētu noderēt ikdienas darbā, lai cīnītos ar debitoru parādiem.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 27. Nov. 2023
Lai arī jau pirmā advente aizvadīta un oficiāli ir sācies Ziemassvētku gaidīšanas laiks, tomēr vēl jāpaspēj atskatīties uz “iFinanses” novembrī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 15:51, 6. Dec. 2023
Kredītrēķins finanšu uzskaitē ir ierasts dokuments. Tomēr ne vienmēr ir saprotams, kā un vai saņemtais kredītrēķins ir jānorāda uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā. Apskatām, kā saņemtais kredītrēķins jānorāda uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā un kura taksācijas perioda deklarācijā jāveic korekcijas.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 8. Nov. 2023
Vai atvasināta publiska persona zemes nomas maksā, kam tiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis (PVN), drīkst iekļaut nekustamā īpašuma nodokli (NĪN)?
Citi 06:00, 26. Sep. 2023
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
Kas notiek ar norakstītām precēm un pamatlīdzekļiem? Vai jāveic pievienotās vērtības nodokļa korekcijas?
Grāmatvedība 06:00, 26. Jūl. 2023
Saeimā pieņemti grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas maina iedzīvotāja ienākumu nodokļa (IIN) piemērošanu ārvalstniekiem un atbalsta lauksaimniekiem saņēmējiem, kā arī aktualizē jaunus ar IIN neapliekamus ienākumu veidus, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:55, 3. Jūl. 2023
Lai Igaunija varētu veikt investīcijas valsts aizsardzībā un zaļajā reformā, kā arī uzlabot valsts finansiālo situāciju bez pārmērīgas aizņemšanās, Igaunijas valdība plāno celt nodokļus.
Svarīgi 10:00, 31. Mai. 2023
Daudzos cilvēkos mīt stereotips, ka Latgale ir atpalikusi no pārējās Latvijas, ka uzņēmējiem tur ir mazāk iespēju attīstīties, ka visur citur zāle ir zaļāka un biznesu attīstīt ir izdevīgāk. Tā nav! To ir gatava pierādīt Krista Freiberga – Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvaldniece, jauna un enerģiska sieviete, kura ir pārliecināta, ka tieši Latgalē uzņēmumiem šobrīd ir lieliskas iespējas piedzimt, augt un sasniegt virsotnes.
Svarīgi 09:39, 18. Mai. 2023
Neskatoties uz sarežģīto ekonomisko situāciju, daudzi uzņēmumi ziedo dažādām organizācijām dažādiem mērķiem. Lai atbalstītu ziedotājus, Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir iestrādāta iespēja ziedojumu summām piemērot nodokļa atvieglojumus.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 29. Mar. 2023
Uzņēmums izraksta rēķinu/pavadzīmi par klienta nopirkto preci. Vai rēķinā/pavadzīmē ir obligāti jānorāda apmaksas summa arī ar vārdiem?
Finanšu cikla fāzē, kad tirgū valda liela neskaidrība vai makroekonomiskie rādītāji liecina par recesiju, pieaug finanšu resursu pieejamās cenas starpība lielu un mazāku uzņēmumu starpā. Tāpēc šobrīd reversais faktorings ir īpaši aktuāls risinājums, lai stiprinātu piegādes ķēdes un uzlabotu finanšu rādītājus.
Finanšu vadība 06:00, 6. Apr. 2023
Inflācijas pieaugums, ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, enerģētikas krīze, pieaugošās procentu likmes, spriedze piegādes ķēdēs, darbaspēka trūkums un izmaiņas patērētāju uzvedībā ir tikai daži no izaicinājumiem, ar kuriem pašlaik saskaras uzņēmumi. Tāpēc apskatām, kā sagatavot gada pārskatu, kuru šoreiz ietekmē tik daudzi faktori.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 30. Jan. 2023
Administratīvās rajona tiesas 2022.gada 1.augusta spriedums lietā A420214621 rāda, ka reizēm par savām tiesībām uz valsts atbalstu ir jācīnās un jāpierāda pamats tā piemērošanai. Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) “SKAI PLUSS” tā arī darīja, sākotnēji vēršoties ar iesniegumu Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Tomēr nesadzirdēta vērsās tiesā ar pieteikumu par VID labvēlīga administratīvā akta izdošanu par atbalstu apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 27. Dec. 2022
Domājams, ka teju katrs uzņēmums Latvijā ir atbalstījis Ukrainu, ziedojot finanšu līdzekļus vai visdažādākās preces – pašu ražotas vai iepirktas, darbinieku izgatavotas. Tomēr mēneša beigās pienāk brīdis, kad jāsaprot, kā šiem ziedojumiem piemērot nodokļus?
Dabas resursu nodoklis bieži tiek nepamatoti uzskatīts par mazāk svarīgu nekā pārējie nodokļi, līdz ar to tam netiek pievērsta nepieciešamā uzmanība. Tomēr jāņem vērā, ka dabas resursu nodokļa objekti ir plaši sastopami katra uzņēmuma ikdienā un tā ignorēšana var radīt būtiskas sekas.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Nov. 2022
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Brīvdienas! Atvaļinājums! Burvīgi vārdi, kas noteikti lielai daļai saistās ar jauki pavadītu laiku kopā ar ģimeni. Taču ģimenes, kurās aug viens vai vairāki bērni, lielu satraukumu rada bankas konta stāvoklis pēc brīvdienām. Tieši šī iemesla dēļ vecākiem, plānojot ģimenes atvaļinājumu, noteikti vispirms jāizvērtē to, cik daudz naudas līdzekļu tie ir gatavi iztērēt. Tālāk noteikti jāizlemj, kur vēlas pavadīt šo atvaļinājumu, un pēc tam jānoskaidro, cik šis plāns finansiālā ziņā saskan ar atvēlētajiem līdzekļiem.
Svarīgi 15:42, 4. Okt. 2022
Neatkarīgi no tā, vai uzņēmums tiek pirkts vai pārdots, ir rūpīgi jāizpēta un jāapsver nodokļu jautājumi, analizējot vēsturiskos un iespējamos nākotnes fiskālos riskus. Līdz ar nodokļu normatīvo aktu nepārtrauktu attīstību ir būtiski pieaugusi arī transfertcenu aktualitāte un tās loma uzņēmuma pirkšanas un pārdošanas darījumos uzņēmumu grupām ar saistītām pusēm.
Finanšu vadība 06:00, 28. Sep. 2022
Ar prieku varam pavēstīt, ka Smilšu kastes diskusijas atgriežas! Atgādinām, ka tajā diskutē Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras asociētais profesors Māris Jurušs ar docenti Justīnu Hudenko par Latvijas ekonomikā un uzņēmējdarbībā aktuāliem jautājumiem, analizējot arī kādu no savu studentu darbiem. Un šoreiz – par to, kā ar nodokļu risinājumiem var uzlabot produktivitāti.
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 30. Sep. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
PVN un vaučeri
No agrāk izmantotajām dāvanu kartēm vai priekšapmaksas kartēm telekomunikāciju pakalpojumiem mūsdienās ir attīstījušies nopērkami kuponi, vaučeri un kartes, ko tirgo gan paši preču vai pakalpojumu piegādātāji, gan arī starpnieki un interneta platformas. Tas rada jautājumu – kā šiem dažādajiem darījumiem piemērot pievienotās vērtības nodokli?
Nodokļi 06:00, 1. Aug. 2022
Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, darījuma partneris – nav. Par pakalpojuma sniegšanu tiek noslēgts līgums, izrakstīts avansa rēķins un atbilstoši tam – saņemts avanss. Darījums uzrādīts PVN deklarācijā, bet pēc diviem mēnešiem tas tiek anulēts, tiek izrakstīts kredītrēķins un avanss atmaksāts darījuma partnerim. Kā PVN deklarācijā norādīt šo kredītrēķinu?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 30. Jūn. 2022
Latvija ir bagāta ar mežiem – daļa no tiem pieder valstij, daļa – Latvijas iedzīvotājiem vai uzņēmumiem, bet vēl daļa – kādas citas valsts personām. Un šeit rodas neskaidrības – kā piemērot pievienotās vērtības nodokli mežistrādes pakalpojumiem, kas sniegti citā valstī reģistrētai personai? Vai šis ir nekustamā īpašuma darījums? Kāda nodokļa likme tam piemērojama? Izskatām lasītāja situāciju!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 8. Jūn. 2022
Es apkalpojumu autotransporta nomas uzņēmumu, kuram ir biroja telpas, kur pieņemt klientus, un automašīnas tiek piegādātas uz norādīto adresi. Nomas maksa un garantijas nauda tiek maksāta ar karti, norēķinoties caur POS terminālu, šī nauda nonāk bankas kontā. Skaidrās naudas darījumi tiek noformēti ar stingrās uzskaites kvītīm. Ar klientiem tiek slēgts auto nomas līgums, norādot, vai darījumam ir piemērojams pievienotās vērtības nodoklis, reizēm ir arī naudas sodi par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Šobrīd banka ir paziņojusi, ka kases aparāts ir obligāts, tostarp POS termināla darījumiem. Vai tiešām vairs nedrīkst turpināt darbu bez kases (hibrīda) aparāta izmantošanas?
Nauda 06:00, 19. Mai. 2022
Kā atvieglot ikdienas darba procesus, lai darbus paveiktu ātrāk, saglabājot vai pat uzlabojot kvalitāti? Žurnāls "iFinanses" 12. maijā aicina uz ikgadējo forumu “Praktiskie e-risinājumi uzņēmumu ikdienā”, kura laikā uzsvars tiks likts uz praktisko e-risinājumu ieviešanu uzņēmumu ikdienā, lai modernizētu un efektivizētu saimniecisko darbību.
Svarīgi 13:02, 22. Apr. 2022
Vai un kā mainījušās prasības preču piegādes dokumentu noformēšanai, stājoties spēkā jaunajam Grāmatvedības likumam un Grāmatvedības kārtošanas noteikumiem? Vai preču pavadzīmes drīkst noformēt elektroniski? Vai tās ir derīgas arī bez paraksta? Pētām jaunās prasības!
Dokumenti 06:00, 12. Apr. 2022
Valsts ieņēmumu dienests (VID) apkopojis aktuālo informāciju par pašlaik spēkā esošo kārtību nodokļu piemērošanā, ja uzņēmums sniedz palīdzību personām Ukrainā, tostarp aplūkojot arī atvieglojumus eksporta fakta pierādīšanai, ja ziedojumu kravas eksportē uz Ukrainu, un uzņēmumu iespējas saņemt nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu, ja nodokļu maksātāju tieši ietekmē Ukrainā izvērstā karadarbība vai pret Krieviju vērstās sankcijas.
VID informācija 14:47, 24. Mar. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu "Kases čeku uzglabāšana grāmatvedībā (par degvielas iegādi, taksometru pakalpojumiem u. c.)".
VID informācija 12:30, 7. Feb. 2022
Saskaņā ar uzņēmuma iekšējiem dokumentiem darbiniekiem tiek piešķirts degvielas patēriņa limits mēnesī. Ja limits tiek pārsniegts, pārsnieguma summa ir jāietur no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas. Piemēram, darbiniekam noteikts limits mēnesī 100 litri. Oktobrī izņemti 103 litri par 139,50 eiro (154,50 eiro ar pievienotās vērtības nodokli mīnus atlaide 15 eiro). No darbinieka jāietur degvielas izmaksas par trīs litriem. Kā to pareizāk darīt?
Izdevumi 18:59, 12. Dec. 2021
Būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā 2022. gadā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 15:00, 13. Dec. 2021
Tuvojoties Ziemassvētku iepirkšanās sezonas sākumam, kad daudzi pārdevēji visā pasaulē piedāvā iegādāties preces ar īpaši lielām atlaidēm, Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka par precēm, ko iedzīvotāji iegādājas internetveikalos vai platformās un saņem sūtījumos no valstīm ārpus Eiropas Savienības, ir jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis, kas no šā gada 1. jūlija ir jāmaksā no pilnas sūtījuma vērtības.
VID informācija 16:00, 25. Nov. 2021
Noslēgts līgums ar zemnieku saimniecību par atpūtas kompleksa īri uz pasākuma periodu par 5000 eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli. Noslēgtā līguma punktā tiek minēts, ka apmaksa notiek uz šī punkta pamata bez nodokļa rēķina izrakstīšanas. Vai tas nav pretrunā Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteiktajam, un apmaksu var veikt bez nodokļa rēķina izrakstīšanas?
Dokumenti 07:00, 15. Okt. 2021
Latvijā par finanšu lietām, īpaši aizdevumiem, nav ierasts runāt, tāpēc vārds “kredītvēsture” nereti tiek uzskatīts gandrīz vai par tabu. Tomēr kredītvēsture ir ikvienam. Tā ir svarīga brīžos, kad iecerēts aizdevums vai kāds lielāks pirkums. Cilvēki ar pozitīvu kredītvēsturi vienmēr saņem izdevīgākus piedāvājumus un, pats galvenais – viņiem pakalpojumu neatsaka. Savukārt, ja kredītvēsture ir slikta, tas var kalpot par iemeslu augstākām procentu likmēm vai pat nespējai tikt pie kredīta vai preces uz nomaksu.
Svarīgi 13:45, 7. Okt. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:15, 1. Sep. 2021
Atbildot uz nodokļu maksātāju jautājumiem, Valsts ieņēmumu dienests nesen ir publicējis divas uzziņas par to, vai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību ir pienākums maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksas par sabiedrības ar ierobežotu atbildību valdes locekļa domājamo ienākumu.
Citi 07:00, 21. Jūl. 2021
Atbilstoši Latvijas likumvidei reprezentatīva automobiļa iegāde vai lietošana saistās ar papildu nodokļu slogu – jāmaksā gan pievienotās vērtības nodoklis, gan uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šo nodokļu piemērošanas jomā aktīvi darbojas Valsts ieņēmumu dienests, un jau ir izveidojusies tiesu prakse, par ko sīkāk šajā rakstā.
Klausies
Transportlīdzekļa nodokļi
08:30, 26. Jūl. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par izmaiņām speciālo ekonomisko zonu un brīvostu kapitālsabiedrību un pašvaldību pārskatu veidlapās un to aizpildīšanā" sakarā ar grozījumiem Ministru kabineta noteikumos Nr. 106 "Noteikumi par speciālo ekonomisko zonu un brīvostu kapitālsabiedrību un pašvaldību pārskatu veidlapu paraugiem un to aizpildīšanas un iesniegšanas kārtību".
VID informācija 09:56, 17. Aug. 2021
Turpinoties Covid-19 pandēmijai, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par attālināti sniegtajiem mācību pakalpojumiem un nodokļu piemērošanu tiem. Šoreiz izskatām Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu tālmācības pakalpojumiem, kurus Latvijas uzņēmums sniedz klientiem trešo valstu teritorijā.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 4. Jūn. 2021
Preču tirdzniecības ierobežojumu dēļ pēdējā gada laikā aktualizējusies e-komercija, distances preču tirdzniecība un bezkontakta piegāde, kā arī sūtījumu izsniegšana, izmantojot pakomātus.
Saimnieciskā darbība 07:00, 30. Apr. 2021
Kuros gadījumos pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijas pielikuma PVN 1 II daļā un pielikumos PVN 2 un PVN 3 PVN apliekamo darījumu summa tiek norādīta ar mīnusa zīmi?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 29. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas”.
VID informācija 15:25, 23. Apr. 2021
Ņemot vērā, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) konsultantu atbildes šajā jautājumā atšķiras, lūdzu sniegt eksperta skaidrojumu tam, kā Covid-19 krīzes skartā uzņēmuma saņemtais valsts atbalsts (grants) jāuzrāda konkrētajos iesniegumos, nevis atspoguļojams grāmatvedībā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Apr. 2021
Kā Pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā un tās pielikumos uzrādīt avansā samaksātās naudas atmaksu šādos gadījumos. Pirmais – pakalpojums netika pilnībā saņemts un atlikusī summa tika atmaksāta. Otrais – prece netika pilnībā izņemta, tāpēc saņemtā priekšapmaksa tika atskaitīta atpakaļ, neizrakstot kredītrēķinu.
Dokumenti 07:00, 2. Feb. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:52, 7. Jan. 2021
Ko darīt ar bonusa (atlaides par apgrozījumu) rēķiniem par precēm, kuriem 2019. gadā piemēroja apgriezto maksāšanas režīmu (būvmateriāli, elektropreces)? Šādu rēķinu izrakstot 2020. gadā par 2019. gada apgrozījumu, būtu jāpiemēro 2019. gada Pievienotās vērtības nodokļa likuma redakcija. Kā šādu darījumu atspoguļot pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā rēķina izrakstītājam un rēķina saņēmējam?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 5. Feb. 2020
Kad tika ieviesti ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi, uzņēmēji sāka realizēt dažādus pasākumus, lai palielinātu savu preču vai pakalpojumu noietu. Bija jāpiesaista ne tikai jauni klienti, bet arī jānotur uzņēmuma apgrozījums. Var tikai apbrīnot uzņēmēju fantāzijas lidojumu, taču nu tuvojas gada pārskata sagatavošanas laiks un grāmatvežiem jāsaprot, kā to visu pareizi iegrāmatot.
Grāmatvedība 07:00, 22. Dec. 2020
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas!
Saimnieciskā darbība 07:00, 28. Dec. 2020
Vai, ziedojot sociālās aprūpes un rehabilitācijas centra “Staļģene” iemītniekiem, uzņēmums drīkst pirktās dāvanas (saldumus, cepumus, ievārījumu, tējas) uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā uzrādīt pie ziedojumiem un saņemt UIN atlaidi? Uzņēmuma logo uz dāvanām nefigurē. Citi nosacījumi atvieglojumu piemērošanai izpildās.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 14. Dec. 2020
SIA, PVN maksātāja, sniedz bērnudārza pakalpojumus, kas netiek aplikti ar PVN. Par šiem pakalpojumiem SIA no pašvaldības saņem līdzfinansējumu. SIA sagatavo bērnu vecākiem rēķinu, ņemot vērā līdzfinansējuma apmēru, proti, ja pakalpojuma cena ir 350 eiro, bet līdzfinansējums ir 260 eiro, rēķins tiek izrakstīts par 90 eiro. Kā veikt grāmatojumus? Kurā peļņas vai zaudējumu aprēķina rindā jānorāda šīs summas? Kura summa jānorāda PVN deklarācijas 49. rindā (darījumi, kas netiek aplikti ar PVN) – 350 vai 90 eiro?
Grāmatvedība 07:00, 24. Nov. 2020
Kā noformēt darījumus interneta veikalā? Kā visērtāk šos darījumu uzskaitīt grāmatvedībā, ja tie tiek veikti ar fiziskām personām? Kādas ir prasības attaisnojuma dokumentiem? Un ko darīt, ja pircējs atsakās sniegt savus datus pirkuma noformēšanai? Analizējam lasītāja jautājumu!
Dokumenti 07:00, 16. Nov. 2020
Kamēr Eiropas Savienības Tiesā tiek skatīti dažu dalībvalstu iesniegtie jautājumi, vai pievienotās vērtības nodokļa atbrīvojums sportam pienākas arī izklaides parka pakalpojumiem un bridža spēlēm, Latvijā kādai biedrībai, kas organizē sporta treniņus bērniem, Valsts ieņēmumu dienests sniedza uzziņu, kurā lēma, ka nodokļa atbrīvojums nav piemērojams. Izskatām uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 28. Okt. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Iepriekšējā publikācijā (Peļņas vai zaudējumu aprēķins, iFinanses, 03.08.2020.) aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2020
Uzņēmums “A” iegādājas 100% visas uzņēmuma “B” daļas. Uzņēmuma “B” pamatkapitāls ir 5000 eiro, bet daļu pārdošanas līguma cena ir 15 000 eiro. Kā šo darījumu savā grāmatvedībā atspoguļot uzņēmumam “A” (pircējs)? Vai ir kā īpaši jānodala/jāgrāmato 10 000 eiro (starpība starp reāli samaksāto naudu un uzņēmuma “B” pamatkapitālu) vai arī visi 15 000 eiro būs līdzdalība meitas uzņēmuma pamatkapitālā?
Grāmatvedība 08:30, 17. Sep. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izdevis metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana Latvijā reģistrētai pastāvīgajai pārstāvniecībai”, skaidrojot pastāvīgo pārstāvniecību ieņēmumu un izdevumu uzskaiti, apliekamā objekta noteikšanu, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanu, kā arī deklarācijas aizpildīšanas kārtību.
VID informācija 19:59, 5. Sep. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šajā rakstā par peļņas vai zaudējumu aprēķinu – divas shēmas, kas tām kopīgs un atšķirīgs, sagatavošanas pamatprincipi.
Grāmatvedība 07:00, 3. Aug. 2020
Kā veidojas hibrīdneatbilstības? Kādi bija pirmsākumi cīņai pret tām un kā tapa Eiropas Savienības direktīvas un Latvijas Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma regulējums, ar ko hibrīdneatbilstības tiek novērstas? Par to – šajā publikācijā!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:24, 22. Jūl. 2020
Uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, sniedz pakalpojumu saviem sadarbības partneriem un piešķir 90% un pat 100% atlaidi. Kā šādiem darījumiem grāmatot PVN, un kā to norādīt PVN deklarācijā? Vai deklarācijā vispār jānorāda “nulles rēķini”?
Grāmatvedība 07:00, 4. Jan. 2019
Ražotājs ražošanas procesu nodrošināšanai un apkurei savā gāzes katlu mājā izmanto dabas gāzi. Kā grāmato akcīzes nodokli, kas uzrādīts pārdevēja rēķinā? Vai jāsniedz kādas atskaites par izmantoto dabas gāzi (izņemot dabas resursu nodokli)?
Citi 07:00, 9. Jūl. 2020
Tūrisma uzņēmums – sabiedrība ar ierobežotu atbildību, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs – organizē ceļojumus uz dažādām valstīm, sniedz arī transporta pakalpojumus (gan pa Latviju, gan uz ārvalstīm). Daži klienti ir juridiskas personas, bet vairākums – fiziskas. Fiziskās personas maksā par pakalpojumiem avansu veidā – gan skaidrā naudā (kases aparātā), gan bezskaidrā naudā (bankā). Kā atbilstoši likumdošanai sagatavot attaisnojuma dokumentus par ieņēmumiem?
Dokumenti 07:00, 25. Jūn. 2020
Mēs klientiem pārdodam preces, un saskaņā ar noslēgto līgumu mūsu sabiedrība piešķir klientam bonusa atlaides atkarībā no nopirkto preču apjoma un avansā samaksātās summas. Kredītrēķinus par šo atlaidi izrakstām vienmēr par iepriekšējo mēnesi. 2020. gada janvārī visiem klientiem izrakstījām kredītrēķinus par 2019. gada decembri. Kopsumma 8000 eiro apmērā ir ar mīnusa zīmi, kas sanāk iepriekšējā gada izdevumi. Sakiet, lūdzu, kādus kontējumus būtu pareizi lietot šajā situācijā, lai summa – 8000 eiro – tiktu attiecināta uz iepriekšējo gadu? Un kur bilancē šī summa būtu jāparāda?
Grāmatvedība 07:00, 8. Mai. 2020
Kādas ir obligātās prasības dokumentu noformēšanai reversajos darījumos ar metāliem? Vai, iepērkot preces no Latvijas piegādātāja, jāprasa rēķinā uzrādīt Intrastat kodu metāla izstrādājumiem, lai pamatotu reversā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu, vai pietiek tikai ar atsauci “apgrieztā PVN maksāšana”?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:00, 8. Jūn. 2020
Ieņēmumu atzīšana ir viena no sarežģītākajām procedūrām, it īpaši, ja darījumā iesaistīta vairāk nekā viena puse. Šādos darījumos, atzīstot ieņēmumus, uzņēmumiem nereti jāsastopas ar jautājumu, vai visa rēķina summa ir uzņēmuma ieņēmumi. Vai uzņēmums ir aģents (starpnieks)? Kādas tiesību normas piemērot, lai atbildētu uz šiem jautājumiem?
Izdevumi 06:38, 5. Jūn. 2020
Saeima 23. aprīlī ārkārtas sēdē pieņēma grozījumus likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību", kas paredz īstenot vēl vairākus papildu atbalsta pasākumus, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:30, 24. Apr. 2020
Ko darīt ar bonusa (atlaides par apgrozījumu) rēķiniem par precēm, kam 2019. gadā piemēroja apgriezto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas režīmu? Šādu rēķinu izrakstot 2020. gadā par 2019. gada apgrozījumu, būtu jāpiemēro Pievienotās vērtības nodokļa likuma 2019. gada redakcija. Kā šādu darījumu atspoguļot PVN deklarācijā rēķina izrakstītājam un rēķina saņēmējam?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:20, 19. Feb. 2020
Pagājuši jau divi gadi, kopš stājās spēkā Starptautiskais finanšu pārskatu standarts 15 “Ieņēmumi no līgumiem ar klientiem”, un uzņēmējiem praksē radušies vairāki jautājumi, piemērojot šo standartu.
Grāmatvedība 07:00, 7. Apr. 2020
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti būtiskākie grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas stājas spēkā 2020. gada 12. februārī.
VID informācija 10:15, 14. Feb. 2020
Lai uzlabotu uzņēmuma finansiālo stāvokli, daļu no nelikvīdiem krājumiem (nav pārtika), kas nostāvējuši uzņēmuma noliktavā vairākus gadus, uzņēmuma vadītājs nolemj norakstīt jeb likvidēt. Norakstīšanas summa krietni pārsniegtu iepriekšējo trīs gadu vidējo summu. Vai šajā gadījumā starpība būtu uzskatāma par ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem un apliekama ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 5. Feb. 2020
Kas ir darba samaksa un kas – cita veida atlīdzība saistībā ar darbu? To ir būtiski saprast gadījumos, kad darbiniekam tiek aprēķināta vidējā izpeļņa. Izskatīsim jaunākās tiesu prakses atziņas!
Darba tiesības 07:00, 22. Jan. 2020
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumi ārvalstu investoriem.
VID informācija 14:50, 9. Jan. 2020
Ja pārskata gads saskan ar kalendāra gadu un beidzas 31.decembrī, tad daudziem būs jāiesniedz uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija līdz 2020.gada 20.janvārim. Un šī deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi jāiesniedz obligāti – arī tad, ja nav ar nodokli apliekamu darījumu. Tāpēc šoreiz pievērsīšos dažiem aktuāliem jautājumiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 30. Dec. 2019
Turpinot apskatīt aktuālos Senāta spriedumus par kapitālsabiedrību valdes locekļu atbildības aspektiem, šajā publikācijā uzmanību pievērsīsim 2016.gada spriedumam lietā SKC-214/2016, kurā tiesa vērtēja kapitālsabiedrības (SIA) valdes locekļu rīcības likumību, dažādos veidos izmaksājot sev papildu atlīdzību (bonusus, dāvanas un atlaides, kā arī iemaksas pensiju fondos) veidā, kas neatbilda sabiedrības dalībnieku sapulcē apstiprinātajai valdes locekļu atlīdzības aprēķināšanas un izmaksas kārtībai.
Saistību tiesības 07:00, 29. Nov. 2019
Ir dažādi veidi, kā rūpēties par darbinieku motivāciju, viens no tiem – dzīvības apdrošināšanas līguma slēgšana. Tā vienlaikus tiek apdrošināta dzīvība un veidoti uzkrājumi, kurus vēlāk izmaksā darbiniekiem. Interesanti, kā šādos gadījumos piemērot nodokļus? Situācijas mēdz būt dažādas, atbildot uz lasītāja jautājumu, skaidrosim vienu no iespējamajiem variantiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 9. Dec. 2019
Latvijas iedzīvotāju pētījums par iepirkšanos internetā liecina, ka lielākā daļa jeb vairāk nekā trešdaļa (37%) Latvijas iedzīvotāju internetā iepērkas reizi mēnesī vai biežāk. Tikai nepilni 5% Latvijas iedzīvotāju savus ikdienas pirkumus ik nedēļu veic tīmeklī. Katrs piektais (20%) pētījuma dalībnieks apgalvo, ka tiešsaistē iepērkas retāk nekā reizi mēnesī, bet 31% – pāris reizes gadā vai retāk. 11% respondentu tīmeklī neiepērkas nemaz.
Svarīgi 12:00, 30. Okt. 2019
Kā rīkoties un pareizi noformēt attaisnojuma dokumentus, ja mazumtirdzniecības veikalā pēkšņi nestrādā kases aparāts? Šādiem gadījumiem paredzētas Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētās kvītis, taču kā rīkoties pēc tam, kad kvīts pircējam izsniegta? Kādas darbības veikt, kad kases aparāts atsāk darboties? Vai visas kvītis jāiesit elektroniskā kases aparāta čekos, un kvītis jāanulē (to nedrīkst darīt, ja visi trīs eksemplāri nav grāmatiņā)?
Dokumenti 07:00, 8. Nov. 2019
Latvijas SIA pieder pie uzņēmumu grupas, kur 100% daļu pieder mātes kompānijai – Dānijas juridiskai personai. Latvijas SIA sniedz mātes kompānijai apģērbu šūšanas pakalpojumus, piemērojot pievienotās vērtības nodokli (PVN) reversā kārtībā (atsauce rēķinā “reverse charge”), un atspoguļo šo darījumu PVN deklarācijas 48.2rindā “Citās valstīs veiktie darījumi”. Uzņēmumu grupas ietvaros ir pieņemta transfertcenu politika, un saskaņā ar to, lai ievērotu tirgus cenas, mātes kompānija katru mēnesi izraksta Latvijas SIA rēķinu, kur ir norādīts pamatojums – “Transfertcenu regulēšana”. Rēķinā summas ir gan ar plusa zīmi, gan ar mīnusa zīmi. Kā šie darījumi jāatspoguļo PVN deklarācijā un kurā tās rindā?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 12. Nov. 2019
Piegādātājs preču saņēmējam piemēro apjoma atlaidi. Kā pircējam atspoguļot šo darījumu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā un tās pielikumos?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 9. Okt. 2019
Kā pareizi sabiedrības grāmatvedībā atspoguļot preču pārdošanu un saņemto naudu par pārdoto preci interneta platformās “Etsy” un “eBay”? Pārsvarā klienti ir fiziskas personas no Eiropas Savienības dalībvalstīm un trešajām valstīm. Vai tiešām katrai fiziskai personai jāizraksta rēķins par pārdoto preci? Vai tomēr var izrakstīt vienu kopējo rēķinu “Etsy” vai “eBay”?
Dokumenti 07:00, 16. Okt. 2019
Pamatlīdzekļi ieņem nozīmīgu vietu teju katra uzņēmuma bilancē, kā arī no to pareizas uzskaites ir atkarīgs uzņēmuma finanšu rezultāts. Analizējot lasītāja iesūtītu jautājumu, noskaidrosim, kas jāņem vērā, iegādājoties pamatlīdzekli!
Budžeta grāmatvedība 07:00, 25. Sep. 2019
Ja automašīna tiek iegādāta finanšu līzingā, vai automašīnas vērtībā tiek iekļauta arī līzinga kompānijai samaksātā komisijas maksa un auto apdrošināšana?
Pamatlīdzekļi 07:00, 23. Sep. 2019
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 2.daļu – tajā par grāmatvedības politikas maiņu.
VID informācija 12:39, 11. Okt. 2019
Mazumtirdzniecības veikalā pircējiem tirgojam dāvanu kartes, proti, vaučerus. Tirgojam vairāku mērķu vaučerus, jo veikalā pieejamas preces, kas apliekamas gan ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) standartlikmi, gan samazināto PVN likmi. Kā pareizi reģistrēt no pircēja saņemto naudu par dāvanu karti, ja vairāku mērķu vaučera pārdošana nav PVN objekts? Iepriekš visi darījumi tika reģistrēti kases aparātā. Vai šajā gadījumā kases čeks var būt PVN rēķins par jebkuru summu?
Nauda 07:00, 29. Aug. 2019
Atlaide ir pircēja un pārdevēja kompromiss – tas skan patiesi un tirgus ekonomikai atbilstoši. Svētku laikā un starpsezonas periodos tirdzniecības uzņēmumi un pakalpojumu sniedzēji piedāvā klientiem dažādas atlaides, taču patiesībā tās mums ir pieejamas vienmēr – atlaide, iegādājoties konkrētu preci, atlaide par apjoma pirkumu, atlaide pastāvīgajiem pircējiem un citas atlaides, ko pārdevēji izmanto, lai piesaistītu jaunus klientus un saglabātu esošos.
Grāmatvedība 08:00, 5. Feb. 2018
No Komerclikuma (KL) normām izriet, ka komercsabiedrības dalībnieku sapulces (SIA) vai padomes (AS) kompetence ir noteikt jautājumus, kas saistīti ar valdes atlīdzību. Atbilstoši KL 221.panta 8.daļai valdes loceklim ir tiesības uz atlīdzību, kas atbilst viņa pienākumiem un sabiedrības finansiālajam stāvoklim. Atlīdzības apmēru nosaka ar padomes lēmumu, bet, ja sabiedrībai nav padomes, – ar dalībnieku lēmumu. Vienlaikus no šīs tiesību normas izriet, ka, ņemot vērā sabiedrības finansiālo stāvokli un valdes locekļa pienākumu apjomu, dalībnieki vai padome valdes loceklim atlīdzību var arī nenoteikt.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 7. Aug. 2019
Sabiedrība izmanto degvielas norēķinu kartes. Martā sabiedrība pārskaitīja avansa maksājumu degvielas tirgotājam 500 eiro apmērā. 31.martā sabiedrība saņēma šādu rēķinu: kopējā summa – 67,32 eiro, atlaide – 3,03 eiro, summa bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) – 53,13 eiro, PVN – 11,16 eiro, kopā apmaksai – 64,29 eiro. Persona, kas veica pirkumu, iesniedza čeku, kura kopējā summa ir 67,32 eiro, bez PVN – 55,64 eiro, PVN – 11,68 eiro. Kā pareizi veikt grāmatojumus?
Grāmatvedība 07:00, 15. Jūl. 2019
Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs saimnieciskās darbības vajadzībām ir iegādājies vieglo automobili ar piecām sēdvietām, kura iegādes vērtība bez PVN ir 40 909 eiro, bet PVN 21% apmērā – 8590,89 eiro. Sabiedrībai ir tiesības no budžetā maksājamās PVN summas kā priekšnodokli atskaitīt 50% par iegādātu vieglo pasažieru automašīnu, tas ir, 4295,45 eiro. Vai sabiedrība drīkst neatskaitāmo PVN daļu 4295,45 eiro iekļaut pamatlīdzekļa iegādes vērtībā?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 18. Jūl. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:09, 3. Mai. 2019
Tuvojas izbraukuma tirdzniecības sezona, kad tirdziņos un uz ielām atkal būs nopērkams saldējums, čaklu rokdarbnieku darinājumi un citi labumi. Skaidrs, ka ne visiem pārdevējiem ir iespēja un nepieciešamība iegādāties kases aparātus, tāpēc dažkārt pietiek ar stingrās uzskaites kvītīm. Kā ar tām apieties?
Dokumenti 07:00, 16. Apr. 2019
Mēs esam reklāmas aģentūra, kas klientiem rīko konkursus, reklāmas kampaņas, kuru ietvaros mums ir jāiegādājas balvas, piemēram, dāvanu kartes (vairums gadījumos) citos uzņēmumos. Vēlos noskaidrot, kā grāmatvedībā jānorāda šīs izmaksas, jo, manuprāt, šīs izmaksas ir 100% saistītas ar uzņēmuma saimniecisko darbību un nebūtu jāapliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 1. Feb. 2019
Sabiedrība “X” pērk sabiedrības “Y” kapitāldaļas. “Y” kapitāldaļu vērtība ir 2800 eiro, bet “X” tās iegādājas par 1000 eiro. Vai jāveic aktīvu pārvērtēšana? Kādi būtu sabiedrības “X” grāmatojumi?
Grāmatvedība 07:00, 14. Jan. 2019
Priecājamies arī šogad būt ar jums kopā, esot ceļvedis grāmatvedības un nodokļu līkločos. Arī jaunākajā žurnālā varēsiet izlasīt daudz noderīgas un aktuālas informācijas.
Svarīgi 19:23, 4. Jan. 2019
09.05.2017. Ministru kabinets (MK) ir pieņēmis jaunas Valsts nodokļu politikas pamatnostādnes 2018.–2021.gadam. Atbilstoši tām paredzēts jau no 2019.gada aizstāt līdzšinējo uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) sistēmu ar jaunu nodokļa sistēmu, paredzot, ka nodokli maksās no sadalītās peļņas. Līdz ar to būtiski mainīsies arī UIN atlaižu piemērošana. Viens no aktuālajiem jautājumiem ir esošais nodokļa atlaižu regulējums lielajām investīcijām un atlaižu piemērošana pārejas periodā.
Citi 08:00, 5. Jūl. 2017
2018.gada septembrī e-pastā kļūdaini tika saņemts 2017.gada rēķins. Grāmatvedis nepievērsa uzmanību rēķinā norādītajam gadam, un tas tika reģistrēts grāmatvedības programmā 2018.gada septembrī. Rēķinā norādītā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) summa 4,41 eiro apmērā attiecīgi tika iekļauta priekšnodoklī. Oktobrī Valsts ieņēmumu dienests atmaksāja pārmaksāto PVN summu par septembri. Vai ir iespējams par nepareizi atskaitīto priekšnodokļa summu veikt priekšnodokļa korekciju oktobra deklarācijā un kurā rindā? Vai arī vajadzētu precizēt deklarāciju par septembri?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 28. Nov. 2018
Iegādājoties pamatlīdzekli – planšetdatoru, atsevišķi samaksājām arī par papildu pamatlīdzekļa garantiju. To iegādājoties, pamatlīdzekļa garantijas laiks būs nevis vienu, bet trīs gadus. Planšetdators vēl nav nodots ekspluatācijā. Vai šo maksājumu par papildu garantiju var iekļaut pamatlīdzekļa vērtībā, vai tomēr šis maksājums ir jāuzskaita atsevišķi, piemēram, nākamo periodu izdevumos? Vai varbūt administratīvajās izmaksās?
Pamatlīdzekļi 07:00, 29. Nov. 2018
Kuriem Latvijas uzņēmumiem un kāda transfertcenu dokumentācija ir jāsagatavo par 2018. gadu, un kāda informācija tajā jāiekļauj? Šajā publikācijā soli pa solim izskatīsim šos jautājumus, ņemot vērā šī gada 25.oktobrī Saeimā apstiprinātos grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”.
Saistītās personas 07:00, 14. Dec. 2018
Katrai personai, kas gūst ienākumus, ir pienākums uzzināt, vai un kādas saistības tai rodas ar valsti nodokļu maksāšanas jomā. Viens no šādiem ienākuma gūšanas veidiem ir darījumi ar nekustamo īpašumu. Regulējošo likumu nepareiza interpretācija, nevīžīga attieksme pret savu pienākumu, kā arī ļaunprātīga izvairīšanās no nodokļu samaksas ir pamati gadījumiem, kad starp valsti un iedzīvotājiem rodas strīdi par nodokļu maksāšanas pienākuma izpildi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 22. Okt. 2018
Līdz ar jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma spēkā stāšanos 2018.gada 1.janvārī, kas būtiski mainīja uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanu, mainījās arī nodokļa atvieglojumu principi veiktajiem ziedojumiem. Tuvojoties gada beigām, kad parasti ir vērojama lielāka ziedotāju aktivitāte, ir lietderīgi izsvērt jaunā likuma normu nosacījumus un iespējas piemērot tajā noteiktos atvieglojumus.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Nov. 2018
Uzņēmēji, kuri ziedo, var izvēlēties vienu no trim uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumu veidiem un piemērot izdevīgāko, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 11:20, 18. Okt. 2018
Šī gada jūnijā Valsts ieņēmumu dienests savā mājas lapā ir publicējis uzziņu Nr.30.1-8.5/178628 par iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksām gadījumā, ja nodokļa maksātājs saviem darbiniekiem dod iespēju ar atlaidi iegādāties preces savā veikalā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 25. Sep. 2018
Jebkuram uzņēmumam ir pienākums kārtot grāmatvedību. Visus darījumus grāmatvedības uzskaitē iegrāmato, pamatojoties uz darījumu apliecinošiem dokumentiem. Dažkārt grāmatveži neievēro izmaiņas un turpina pieprasīt un sagatavot dokumentus papīra formātā. Tomēr situācija ir mainījusies, un mūsdienās likumdošanā paredzēta iespēja grāmatvedības attaisnojuma un preču piegādes dokumentus sagatavot arī elektroniski, tādējādi taupot uzņēmuma darbaspēka resursus, finanšu līdzekļus un nodrošinot efektīvāku un ātrāku informācijas apmaiņu starp sadarbības partneriem.
Dokumenti 07:00, 27. Aug. 2018
30.08.2018. pie lasītājiem dodas jaunākais žurnāla “iFinanses” numurs, kurā atrodami aktuāli raksti par nodokļiem un grāmatvedību, grāmatveža kalendārs, intervija un cita noderīga informācija.
Svarīgi 11:42, 3. Sep. 2018
Kam un par kādiem darījumiem pēc jaunās kārtības jāsagatavo transfertcenu dokumentācija? Kādiem uzņēmumiem transfertcenu dokumentācija būs jāiesniedz reizē ar gada pārskatu? Vai tā jāgatavo arī mikrouzņēmumam, kas pārdod pamatlīdzekli savam īpašniekam (saistītai personai)? Un no kura brīža šādi jādara?
Saistītās personas 09:40, 13. Jūl. 2018
03.01.2017. Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti MK noteikumi "Atbalstāmo investīciju projekta pieņemšanas un īstenošanas kārtība", nosakot kārtību, kādā ir iesniedzams un vērtējams atbalstāmo investīciju projekts. Pēc MK noteikumu apstiprināšanas uzņēmēji var iesniegt Ekonomikas ministrijā (EM) investīciju projektu pieteikumus atbalstāmo investīciju projekta statusa iegūšanai līdz 31.12.2019., saņemot tiesības piemērot uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atlaides savas darbības paplašināšanai un modernizācijai.
Svarīgi 11:53, 5. Jan. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izstrādājis metodisko materiālu "Uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas aizpildīšanas kārtība", kurā ar dažādiem praktiskiem piemēriem skaidrota uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju sagatavošanas un iesniegšanas kārtība.
VID informācija 16:12, 15. Jūn. 2018
01.01.2018. stājies spēkā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums), nosakot konceptuāli jaunu šī nodokļa aprēķinu kārtību. Līdz ar to uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par 2017.gadu ir pēdējā, kas jāsagatavo atbilstoši iepriekš spēkā esošajai sistēmai. Kas, sagatavojot 2017.gada UIN deklarāciju un veicot finanšu plānošanu nākamajiem periodiem, jāievēro papildus jau ierastajām darbībām?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 3. Apr. 2018
Eiropas Savienības Tiesai (EST) jau ierasti visvairāk darba bijis (un būs arī turpmāk) saistībā ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). 2017.gada novembris un decembris nav izņēmums. Rakstā apkopoti gada pēdējos mēnešos pieņemtie tiesas spriedumi, kas varētu būt aktuāli arī Latvijas PVN maksātājiem.
Nodokļi 08:00, 28. Feb. 2018
SIA iegādājas nekustamo īpašumu – dzīvokli un uzskaita to krājumu sastāvā, jo dzīvoklis iegādāts pārdošanai, nevis saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Tādējādi dzīvokļa iegādes izdevumi grāmatvedībā uzrādīti krājumos. Dzīvoklis tiek remontēts, remonta izmaksas iekļautas krājumu pašizmaksā. Kā uzskaitīt pievienotās vērtības nodokli, kas samaksāts par remonta izdevumiem, bet ko nedrīkst atskaitīt priekšnodoklī?
Izdevumi 09:21, 6. Mar. 2018
Uzņēmums par 350 EUR iegādājās materiālus saimnieciskās darbības vajadzībām, norēķinoties ar skaidru naudu. Veikals izsniedza elektroniskā kases aparāta (EKA) čeku. Vai uzņēmumam būtu jāprasa pavadzīme par materiāliem, kas iegādāti par šādu summu? Ja jā, vai pavadzīme būtu jāprasa arī tad, ja par materiāliem maksātu ar bankas karti, t.i., bezskaidrā naudā? No kādas summas čekam nepieciešama stingrās uzskaites kvīts vai pavadzīme?
Dokumenti 08:00, 6. Feb. 2018
Otrdien, 13.februārī, Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti grozījumi MK noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" (Noteikumi), kas izstrādāti, lai daļēji atrisinātu problēmu ar atliktā nodokļa aktīvu un atliktā nodokļa saistību izslēgšanu no uzņēmumu bilancēm, kā rezultātā mainās konkrētā uzņēmuma pašu kapitāla lielums.
Likumdošana 11:37, 14. Feb. 2018
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
Kad sabiedrība ir iegādājusies kādu lietu vai lietu kopumu, izvērtējusi tā atbilstību Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL) paredzētajiem pamatlīdzekļu (PL) atzīšanas kritērijiem un noteikusi, ka lieta vai lietu kopums ir PL, jānosaka, kādā vērtībā šo PL uzskaitīt.
Pamatlīdzekļi 08:00, 6. Dec. 2017
Uzņēmums no piegādātāja saņem rēķinu par apjoma atlaidi: 100 EUR plus pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Vai saņemtā apjoma atlaide samazina izdevumus vai palielina ieņēmumus? Kā grāmatot šo rēķinu un kā to atspoguļot PVN deklarācijā un tās pielikumos?
Izdevumi 08:00, 3. Jan. 2017
Kā zināms, no 01.01.2018. būtiski mainīsies uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķina koncepcija, tādēļ, aizpildot nodokļa deklarāciju par 2017.gadu, ir jāzina, kā tajā ietvertā informācija var ietekmēt turpmāko UIN aprēķinu un līdz ar to arī budžetā maksājamo vai nemaksājamo summu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 6. Nov. 2017
Vai pareizi saprotu, ka, aizpildot UIN deklarāciju par 2017 gadu, atvieglojums ziedojumiem ir 5% no iepriekšēja gada peļņas pēc nodokļiem (t.i., 2016.gada)? ja dividendes uzņēmumā netika aprēķinātas un izmaksātas, atvieglojums par ziedojumiem jāaprēķina, nepārsniedzot 20% no nodokļa par 2017.gadu?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 28. Sep. 2017
28.07.2017. Saeimā ir pieņemts Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, kas stājas spēkā 01.01.2018, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 12:03, 10. Aug. 2017
Plānotās nodokļu reformas ietvaros visvairāk mainīsies uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošana, un, iespējams, jau no 2018.gada stāsies spēkā jauns Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 19. Jūl. 2017
SIA pārdod sava uzņēmuma kustamos un nekustamos īpašumus. Par iegūto naudu tiks būvēts identisks uzņēmums (degvielas uzpildes stacija) citā vietā. Vai šādā gadījumā ir paredzēta uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atlaide?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 18. Jūl. 2017
Otrdien, 11.07.2017., Ministru kabineta (MK) sēdē atbalstīti priekšlikumi reformēt uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN). Nodokļu reformas ietvaros sagatavotajos grozījumos UIN regulējošajā likumā paredzēts konceptuāli jauns UIN modelis, atbilstoši kuram UIN tiek atlikts līdz brīdim, kad peļņa tiek sadalīta, nevis gūta, piemērojot 20% likmi.
Likumdošana 15:58, 11. Jūl. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 14:21, 4. Jūl. 2017
Organizējot biznesu, kas saistīts ar preču pirkšanu vai pārdošanu, tajā skaitā no ārvalstīm vai uz tām, ir svarīgi efektīvi organizēt preču loģistiku un tirdzniecību un izmantot atbilstošu muitas vai nodokļu režīmu.
Citi 08:00, 31. Mai. 2017
Ņemot vērā Baltijas valstu kopīgo ģeogrāfisko novietojumu un vēsturisko attīstības gaitu, nereti tās tiek savstarpēji salīdzinātas. Protams, var diskutēt par šādas pieejas pareizību, tomēr, tā kā visas 3 Baltijas valstis ir salīdzinoši vienādās pozīcijās pret visu pārējo pasauli, ir interesanti meklēt kopīgo un atšķirīgo. Latvijā pēdējā laikā atkal aktualizējies jautājums par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) apmēru, bet kāda ir kaimiņvalstu pieredze šajā jautājumā?
Citi 07:55, 19. Mai. 2017
Šoreiz vēlos dalīties pārdomās par dažiem mikrouzņēmumu nodokļa aspektiem, nepretendējot uz visu problēmu izklāstu, kā arī par to, ka nevar paļauties tikai uz principu "Tautas balss – Dieva balss", jo internetā ir atrodami arī apšaubāmi padomi.
Grāmatvedība 08:00, 12. Jūn. 2017
Medijos parādījušās plānotās nodokļu reformas iezīmes, atbilstoši kurām būtiskākā izmaiņa ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšana saskaņā ar tā dēvēto Igaunijas modeli, kas var ievērojami mainīt ziedošanas paradumus Latvijā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 10. Mai. 2017
20.04.2017. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, ar mērķi veikt uzlabojumus nodokļu regulējumā uzņēmējdarbības uzsācējiem un uzņēmumiem ar mazu ikgadēju apgrozījumu (ieņēmumiem).
Likumdošana 14:51, 20. Apr. 2017
Aptuveni pēdējā vai pusotra gada laikā tiesu praksē izdarīti jauni secinājumi un ieviestas jaunas tendences nodokļu lietās, turklāt vairākos jautājumos mainīta esošā judikatūra un pieņemti nodokļu maksātājiem labvēlīgi spriedumi. Aplūkošu priekšrocības, kas ieviestas ar jaunāko tiesu praksi, kā arī atziņas, kas turpmāk var radīt pārpratumus.
Nodokļi 08:00, 17. Mai. 2017
Preču piegādātājs piešķir apjoma atlaidi par ceturksni, bet rēķins jāsagatavo preču saņēmējam. Kā preču saņēmējam konkrēto darījumu norādīt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā, ja atlaides summa ir lielāka par 2000 EUR un tā bija piešķirta par 2016.gada 4.ceturksni, bet rēķinu saņēmējs izrakstīja 2017.gada janvārī?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 28. Feb. 2017
Uzņēmums sagatavo lopbarību, kuru gan pārdod, gan baro savam ganāmpulkam. Kā grāmatot uzņēmuma saimniecībā patērēto lopbarību, lai to atspoguļotu peļņas vai zaudējumu aprēķinā, kur neto apgrozījumā būtu jāparādās lauksaimnieciskās ražošanas apjomiem?
Grāmatvedība 08:00, 10. Mar. 2017
Kāpēc nodoklis no izmaksājamām dividendēm, ko ietur Latvijas meitas uzņēmums Ukrainā, izmaksājot dividendes Latvijas mātes uzņēmumam, nav samazināms no maksājamā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) Latvijā? Piemēram, 10% nodokli no procentu maksājumiem arī maksā nevis ārvalsts uzņēmums, bet uzņēmums, kurš atrodas valstī, kas ietur nodokli. Vai iemesls šādam regulējumam nav tas, ka saņemtās dividendes Latvijā nav apliekams ienākums?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 22. Apr. 2016
Kopā ar valsts budžetu 2017.gadam ir pieņemti grozījumi arī vairākos nodokļu likumos, tai skaitā arī likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN). Jau no 1.janvāra šis un tas ir jādara citādi.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 20. Feb. 2017
Vai kapitālsabiedrības apgrozījumā ieskaita arī dažādu grantu un atbalsta programmu finansējumu jaunajiem uzņēmējiem, ko tie, darbojoties biznesa inkubatorā, saņem gan pakalpojumu veidā, gan naudas izteiksmē, gan arī, daļēji atmaksājot uzņēmuma rēķinus, piemēram, par pamatlīdzekļu iegādi?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 20. Jan. 2017
Ar 2016.gadu tika ieviests gada diferencētais neapliekamais minimums. 2016.gada laikā, saņemot ikmēneša algu, iedzīvotājiem vēl nekas nemainījās, jo tika piemērots minimālais mēneša neapliekamais minimums (75 EUR). Tomēr 2017.gadā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par 2016.gadu, iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājam ir tiesības atgūt pārmaksāto IIN no taksācijas gada (2016.gada) laikā neizmantotās gada diferencētā neapliekamā minimuma daļas.
Svarīgi 09:29, 3. Feb. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2016.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 17:00, 17. Jan. 2017
Jaundibināta firma ir ierakstīta komercreģistrā 22.12.2016., bet nav reģistrēta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistrā, jo vēl nav sasniegusi pakalpojumu kopējo vērtību – 50 000 EUR. Vai pakalpojuma summa jānorāda kā "ar PVN neapliekamā summa"?
Dokumenti 08:00, 12. Jan. 2017
Lai gan pēdējā laikā publiski vairāk apspriesti normatīvajos aktos veiktie grozījumi mikrouzņēmumu nodokļa regulējumā, tomēr salīdzinoši būtiski grozījumi ir veikti arī likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), kas piemērojami, sākot ar 01.01.2017.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 2. Jan. 2017
Nereti uzskata, ka ekonomistam tikai jānosaka preču vai pakalpojumu cena, turpmākās aktivitātes (piegādes līguma noslēgšanu, preču piegādi un piegādes uzskaiti) uzticot pārdošanas menedžeriem, juristiem un grāmatvežiem. Tomēr, nepievēršot uzmanību visiem minēto aktivitāšu aspektiem, var iestāties ievērojamas ekonomiskās sekas.
Finanšu vadība 08:00, 13. Jan. 2017
Veicot komercdarbību ārvalstīs, rodas jautājums, kurā brīdī attiecīgajā valstī ir jāreģistrē sava klātbūtne nodokļu mērķiem un jāsāk maksāt nodokļi šajā valstī. Nodokļu uzlikšanas starptautiskajā praksē parasti šis jautājums tiek risināts ar pastāvīgās pārstāvniecības palīdzību.
Saistītās personas 08:00, 21. Dec. 2016
10.12.2016. oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicēti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.556 "Likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" normu piemērošanas noteikumi", ar kuriem precizēta uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atlaides piemērošana ziedotājiem, informācijas sniegšana par nerezidentiem, kā arī veiktas citas izmaiņas.
Likumdošana 12:12, 15. Dec. 2016
Otrdien, 19.05.2015., jaunā redakcijā tika apstiprināti MK noteikumi "Atbalstāmo investīciju projekta apstiprināšanas un īstenošanas kārtība", kas nosaka kārtību, kādā ir iesniedzams un vērtējams atbalstāmo investīciju projekts. Līdz ar MK noteikumu apstiprināšanu uzņēmēji Ekonomikas ministrijā (EM) var iesniegt investīciju projektu pieteikumus atbalstāmo investīciju projekta statusa iegūšanai līdz pat 01.10.2020., saņemot tiesības piemērot uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atlaides savas darbības paplašināšanai un modernizācijai, informē EM.
Likumdošana 12:14, 20. Mai. 2015
Saeima trešdien, 23.11.2016., ārkārtas sēdē galīgajā lasījumā pieņēma likumprojektu, ar kuru plānots ieviest atbalsta programmas jaunuzņēmumiem (startup), tādējādi veicinot to veidošanos.
Likumdošana 10:27, 23. Nov. 2016
10.12.2016. izsludināti grozījumi likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN), ar kuriem ieviestas vairākas būtiskas izmaiņas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanā, kas stāsies spēkā no 2017.gada.
Likumdošana 15:45, 14. Dec. 2016
Decembris ir svarīgs mēnesis grāmatvežiem un citiem par uzņēmuma finansēm atbildīgajiem darbiniekiem ne tikai tādēļ, ka lielākajai daļai uzņēmumu tas ir finanšu gada pēdējais mēnesis ar visām no tā izrietošajām sekām, vai tāpēc, ka jāspēj izsekot gaidāmajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas stāsies spēkā no nākamā gada 1.janvāra. Decembris ir arī Ziemassvētku laiks, tātad jāsaprot, vai un kā uzņēmuma plānotie pasākumi (ar šiem pasākumiem saistītie izdevumi) ietekmēs uzņēmuma nodokļu pozīcijas.
Citi 08:00, 12. Dec. 2016
Pirmdien, 31.10.2016., Saeima ārkārtas sēdē konceptuāli atbalstīja likumprojektu, ar kuru plānots ieviest atbalsta programmas jaunuzņēmumiem (start-up), tādējādi veicinot to veidošanos.
Likumdošana 14:01, 1. Nov. 2016
Turpinām 13.06.2016. publikācijā “Padomi gudra kontu plāna sagatavošanai” aizsākto tēmu – šoreiz mūsu uzdevums – izvedot operāciju kontus.
Grāmatvedība 08:00, 16. Nov. 2016
Sākšu ar smaidu: "Šis raksts ir par brīvu tiem lasītājiem, kas ir izlasījuši iepriekšējos rakstus par rabata un skonto tipa atlaidēm!" Taču, izlasot šo rakstu, iespējams, varēs secināt, ka šis atlaižu veids (bonuss) nav tik pozitīvs un konstruktīvs kā iepriekš aprakstītie uz racionāliem pamatiem balstītie veidi – rabats un skonto.
Finanšu vadība 08:00, 23. Sep. 2016
Jau gadiem ilgst diskusija, vai darījumi ar bankas karti ir vai nav avansu norēķins. Katrs diskusijas dalībnieks nereti pauž savu viedokli un pamato to ar dažādiem likumdošanas aktiem. Arī es nebūšu izņēmums! Tomēr jāņem vērā, ka likumdošana regulāri mainās, un tas, kas bija aktuāls vakar, vairs nav aktuāls šodien.
Grāmatvedība 08:00, 17. Okt. 2016
No tā, cik ātri uzņēmējs spēj saņemt naudas līdzekļus par saražoto produktu, iegādāties jaunus ražošanas faktorus, saražot jaunus produktus, atkal pārvērst tos naudā, ir atkarīgs, cik daudz ražošanas ciklu uzņēmējs spēj nodrošināt un attiecīgi cik lielu pievienoto vērtību var saražot kādā atskaites periodā. Apgrozības paātrināšanai izmanto cenu instrumentu, ko sauc par skonto.
Finanšu vadība 08:00, 2. Sep. 2016
Saimnieciskās darbības veicēji darījumus var veikt gan, izmantojot bezskaidrās naudas norēķinus, gan arī ar skaidro naudu. Kas jāievēro, veicot skaidrās naudas darījumus, kā tos reģistrēt Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā (Saimnieciskās darbības žurnāls) un kādi ierobežojumi jāievēro šādos darījumos – par to šajā publikācijā.
Grāmatvedība 08:00, 26. Aug. 2016
Patērētāji ir tā pieraduši pie atlaidēm, ka, pērkot preces par “normālām” cenām, jūtas tā, it kā viņiem nebūtu izrādīta pienācīga cieņa. Mazumtirgotāji, reaģējot uz šādu sociālo parādību, pirkumus bez atlaidēm vai akcijām piedāvā reti. Lojalitātes un klienta kartes, “akcijas”, “izpārdošanas” un pārējie instrumenti liek pircējam domāt par sevišķi izdevīgu pirkumu, tomēr vienlaicīgi rada šaubas, vai piešķirtā atlaide patiesībā nav “aizplīvurots” uzcenojums.
Finanšu vadība 08:00, 29. Jūl. 2016
Sabiedrība iegādājās projektu nekustamā īpašuma celtniecībai. Vai valsts budžetā ir jāatmaksā iepriekš atskaitītais pievienotās vērtības nodoklis (PVN) par šo projektu, ja projekts netika realizēts un zemes gabals, uz kura bija plānota celtniecība, tiek pārdots bez PVN?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 28. Jūl. 2016
Zināms – ja kapitālsabiedrībā nav bijis neviena valdes locekļa vai darbinieka, kas gūst atlīdzību vismaz 370 EUR apmērā vai ja attiecīgā mēneša apgrozījums ir bijis lielāks par 1850 EUR, ir pienākums maksāt nodokli no valdes locekļa domājamā ienākuma, kas atbilst minimālās algas apmēram. Bet kā šāds scenārijs ir grāmatojams?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 18. Jūl. 2016
Uzņēmums pārdod organizācijai dāvanu kartes – 100 dāvanu kartes 10 EUR vērtībā. Tiek izrakstīta pavadzīme, kurā norāda atlaidi - 10%. Kopējā summa, kas jāmaksā, ir 900 EUR + pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Klienti norēķināsies ar šīm dāvanu kartēm, un tās tiks atprečotas, darījumu ievadot kases sistēmā. Kā grāmatot šādus darījumus?
Izdevumi 08:00, 20. Jūn. 2016
Šķiet, pat skolēni zina pieprasījuma likumu – ja pārējie apstākļi ir nemainīgi, tad cenas paaugstināšana rada pieprasījuma samazināšanos un otrādi. Ja nebūtu "pārējo apstākļu", tad uzcenojums būtu piedāvājuma optimizācija un visas cenas tiktu noteiktas biržās vai pārrunu ceļā. Tomēr "pārējie apstākļi" pastāv.
Finanšu vadība 08:00, 1. Jūl. 2016
//= $article['Article']['score'] ?>
Kas ir krājumi?
Krājumi ir gan preces, kas iegādātas pārdošanai, gan arī gatavie ražojumi vai nepabeigtie ražojumi, kā arī izejvielas un materiāli, kurus paredzēts izmantot ražošanā. Tā kā tie ietver daudzas dažādas vienības, saimnieciskās darbības veicējiem ir svarīgi organizēt krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 08:00, 30. Jūn. 2016
Firma realizē savas preces uz paletēm. Pēc laika pircējs iegādātās paletes atdod, un firma atmaksā pircējam naudu. Kā jāveic preces atgriešana, ja pircējs ir fiziska persona, proti, cik jāmaksā par paletes atgriešanu - 6 EUR vai 7,26 EUR (summa ar PVN, to neizdalot)?
Izdevumi 08:00, 1. Jūn. 2016
Tuvojas laiks, kad jāiesniedz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) gada deklarācija par 2015.gadu. Kuriem PVN maksātājiem deklarācijas sagatavošana un iesniegšana ir obligāta un kas jāņem vērā, sagatavojot PVN gada deklarāciju?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 26. Apr. 2016
Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, un PVN tiek maksāts pēc kases principa, jo ražo ādas izstrādājumus un tie tiek pārdoti, izrakstot klientiem rēķinus. Grāmatvedībā ir uzskaitīti atsevišķi ieņēmumi un aprēķinātais PVN ieņēmumiem. Pašlaik tiek sastādīts 2015.gada pārskats. Vai aprēķinātais PVN ieņēmumiem, kas vēl nav samaksāti līdz gada beigām, jāuzrāda bilancē kā kreditoru saistības? Skaidrojošajā materiālā par PVN pēc kases principa lasīju, ka bilancē jānorāda darījumi, kas notikuši pēc bilances datuma. Kā to saprast? Vai peļņas vai zaudējumu (PZA) aprēķinā par 2015.gadu ir jānorāda ieņēmumi bez aprēķinātā PVN? Ja PZA summas nesakritīs ar PVN deklarācijām, vai nebūs pretenzijas no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) puses (eleketroniskās deklarēšanās sistēmā ir informācija par PVN maksāšanu pēc kases principa)?
Gada pārskats 09:00, 21. Mar. 2016
Vai gadījumā, ja ir izrakstīts kredītrēķins un bijusi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) korekcija (ar standartlikmi apliekams darījums) deklarācijas 67.rindā, ir jāiesniedz PVN gada deklarācija? Gada deklarācijā abas aprēķinātās nodokļa summas taču sanāk vienādas, jo šī korekcija jau ir iespaidojusi arī mēneša deklarācijas galīgo rezultātu.
Pievienotās vērtības nodoklis 18:27, 14. Apr. 2016
Uzņēmumiem, kā zināms, ir iespēja saņemt ienākuma nodokļa atlaidi par ziedojumiem sabiedriskā labuma organizācijām un valsts iestādēm. Tomēr, kā jau allaž dzīvē, situācijas ne vienmēr ir viennozīmīgas.
Nodokļi 09:00, 18. Apr. 2016
Sabiedrība iegādājas pamatlīdzekli (PL). Saņemtajā pavadzīmē noradīta PL (saskaņā ar grāmatvedības politiku) cena 700 EUR, bet piemērota atlaide 100% apmērā sakarā ar to, ka no šī piegādātāja regulāri iegādājāmies dažādas biroja preces lielā apjomā. Tātad summa apmaksai ir 0 EUR. Kā pareizi noteikt PL iegādes vērtību un to atspoguļot uzskaitē?
Pamatlīdzekļi 09:16, 7. Mar. 2016
Vispārīgās dokumentu noformēšanas prasības ir noteiktas Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.916 "Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība" (MK noteikumi Nr.916) un šie noteikumi, konkrēti - šo noteikumu 2., 3., 4., 5. un 6.nodaļas prasības, ir jāievēro arī pašnodarbinātām personām - to paredz MK noteikumu Nr.585 "Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju" (MK noteikumi Nr.585) 45.punkts.
Grāmatvedība 09:00, 5. Feb. 2016