Ņemot vērā, ka 15.maijs bija ģimenes diena, tad uzņēmums noorganizēja darbinieku ģimenēm kopīgu izklaidi dabā, ārpus pilsētas, lai saliedētos un savstarpēji iepazītos. Vai izdevumi, kas saistīti ar šīs izklaides organizēšanu, kurai nepieciešama gan dažādu priekšmetu iegāde, gan atrakciju noma, uzskatāmi par saimnieciskās darbības vai reprezentācijas izdevumiem? Kā pasākuma izdevumus norādīt grāmatvedībā?
2024.gada nogalē daudz tika runāts par algas aprēķina un iedzīvotāju ienākuma nodokļa izmaiņām 2025.gadā. Taču ir lietas, kas šogad paliek nemainīgas – pilnīgi visiem uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājiem, neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar UIN apliekami darījumi, līdz 20.janvārim jāsagatavo UIN deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi – decembri. Apskatām nianses, par kurām nevajadzētu aizmirst, sagatavojot UIN deklarāciju par decembri.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 3. Jan. 2025
Apskatām nodokļu likmes 2025.gadam salīdzinājumā ar iepriekšējiem diviem gadiem.
Citi 06:00, 30. Dec. 2024
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 23. Dec. 2024
Mākslīgais intelekts ir kļuvis par būtisku instrumentu mūsdienu biznesa pasaulē, ievērojami mainot finanšu vadības procesus, padarot precīzākus finanšu pārskatus, prognozes un analīzes. Šī tehnoloģija veicina kvalitatīvāku lēmumu pieņemšanu finanšu jomā, optimizē resursu sadali un samazina izmaksas, veidojot efektivitātes un inovāciju iespējas. Kā mākslīgais intelekts mainījis uzņēmumu finanšu operācijas?
Finanšu vadība 06:00, 15. Nov. 2024
Ņemot vērā, ka tuvojas brīdis, kad pirmajiem uzņēmumiem būs jāsniedz ilgtspējas ziņojums, svarīgi apskatīt, kādi informācijas tehnoloģiju risinājumi var atvieglot ilgtspējas datu efektīvu pārvaldību un ziņojumu sagatavošanu. Kā izvēlēties piemērotāko programmatūru ilgtspējas datu pārvaldībai?
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Okt. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Mākslīgais intelekts (MI) jau šobrīd ir pārāks par cilvēku daudzējādā ziņā, un tā attīstība notiek stabili un nepārtraukti eksponenciālā ātrumā, un tā apstāšanās nav gaidāma. Kā viens no nozīmīgākajiem MI pielietojumiem ir mērķtiecīga datu vākšana un analīze, kas ļauj daudzu operāciju izpildi uzticēt tehnoloģijām, padarot datu apstrādi efektīvāku un precīzāku. Kā, izmantojot MI, mērķtiecīgi vākt un analizēt datus?
Finanšu vadība 06:00, 23. Aug. 2024
Runājot par darbu, lielākoties saprotam darba tiesiskās attiecības, kas nodibinātas uz darba līguma pamata. Iedziļinoties un izpētot veicamā darba apjomu, veidu un darba apstākļus, bieži vien pastāv iespēja noslēgt citu civiltiesisku līgumu, uz kura pamata veikt samaksu par darbu.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 21. Jūn. 2024
Pakalpojumu sniegšana un saņemšana grupā, un šo darījumu cenas noteikšana un pamatošana ir aktuāla tēma daudziem Latvijas uzņēmumiem. Apskatām zemas pievienotās vērtības pakalpojumu konceptu, ar to saistīto Latvijas normatīvo aktu regulējumu, praksi un pārdomas par iespējamiem uzlabojumiem.
Saistītās personas 06:00, 9. Mai. 2024
Uzņēmuma darbiniekam darba vajadzībām ir nepieciešams telefons – ne tikai sarunām, bet arī audio/video ierakstu veikšanai. Tas nozīmē, ka telefons tiek nolietots vairāk nekā tad, ja tiktu lietots tikai privātiem mērķiem. Vai darba devējs par to drīkst maksāt kompensāciju, piemēram, amortizācijas vērtībā, kā ar nodokļiem neapliekamu kompensāciju? Kā vislabāk organizēt telefona lietošanu darba vajadzībām? Lietojot vienu telefonu, vai nu darba telefonā ir privātie dati, vai arī privātā telefonā darba dati. Protams, vienmēr ir variants lietot divus telefonus, kas nav visai ērti.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 7. Mai. 2024
Rūpīgi apsverot lēmumu par kāda cita uzņēmuma iegādi, pirms pirkšanas-pārdošanas darījuma investori vai uzņēmumi parasti veic padziļinātu izpēti par noskatītā uzņēmuma finanšu stāvokli un tā atbilstību faktiskajai situācijai. Šāda detalizēta pārbaude ietver vairākus aspektus, tostarp arī padziļinātu nodokļu izpēti ar mērķi identificēt nodokļu riskus un sniegt rekomendācijas to novēršanai pirkšanas-pārdošanas darījumā. Apskatīsim, kā sagatavoties detalizētai nodokļu pārbaudes veikšanai, lai tā būtu efektīva.
Finanšu vadība 06:00, 21. Mai. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
Lai arī šobrīd ir pieejami daudz un dažādi automatizācijas un robotizācijas risinājumi, bet ikdienas darbu solās atvieglot mākslīgais intelekts, “Excel” joprojām saglabā savu aktualitāti un ir noderīgs rīks daudzās nozarēs un profesijās, tostarp grāmatvedībā, finanšu analīzē, projektu vadībā, pārdošanā un personālvadībā. Kādas ir funkcijas VLOOKUP sniegtās priekšrocības?
Finanšu vadība 09:00, 29. Feb. 2024
Mūsdienās ERP jeb biznesa vadības sistēmas sniedz iespēju uzņēmumiem automatizēt dažādus procesus, rezultātā ievērojami samazinot datu ievadei, dokumentu apritei un atskaišu sagatavošanai patērēto laiku. Būtiski, ka ERP sistēmā aktuālie dati ir pieejami visu laiku, un sistēma ir piemērota arī uzņēmumiem, kuri sadarbojas ar ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzējiem.
Svarīgi 13:34, 3. Apr. 2024
Elektroniskais paraksts ir viens no zināmākajiem rīkiem, kuru izmanto digitālajā vidē. Taču ne visos biznesa procesos ir nepieciešams paust gribu vai apstiprināt saistības, ko nodrošina eParaksts. Bieži vien vajadzīgs tikai stingrs apstiprinājums par dokumenta vai kāda procesa autentiskumu, izcelsmi vai saturu. Te palīgā nāk eZīmogs!
Svarīgi 10:22, 15. Mar. 2024
Kad svētki aiz muguras un laiks skatīties jaunā 2024.gada mērķu virzienā, varam vēl atskatīties uz “iFinanses” decembrī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 14:49, 12. Jan. 2024
Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības.
Šobrīd Saeimā iesniegti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem plānots paaugstināt jau stipri novecojušo apdrošināšanas prēmiju slieksni, un pārskatīti arī citi darbiniekiem piemērojamie labumi. Apskatīsim šos un citus darbinieku motivācijas rīkus - kādi attaisnojuma dokumenti nepieciešami izdevumu pamatošanai un kuros gadījumos iestājas nodokļu sekas?
Personāla vadība 06:00, 17. Nov. 2023
Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Apkopojam ieteikumus, kas varētu noderēt ikdienas darbā, lai cīnītos ar debitoru parādiem.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 27. Nov. 2023
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 18. Okt. 2023
Uzņēmumos joprojām līgumi ar darbiniekiem bieži tiek slēgti papīra formātā, darba maiņas plānotas “Excel” tabulās, algas lapiņas sūtītas pa e-pastu vai drukātas uz papīra. Taču e-risinājumi biznesa vadības sistēmā sniedz daudz ērtākas un efektīvākas personāla dokumentu pārvaldības iespējas. Par to, kādas - aplūkosim šajā rakstā.
Svarīgi 09:23, 14. Nov. 2022
Uzņēmums var izvēlēties pārdot produkciju vai sniegt pakalpojumu, par to saņemot samaksu vēlāk, kas nozīmē – uzņēmumam rodas debitors. Ja debitors neveic apmaksu norādītājā laikā, uzņēmumam rodas papildu izmaksas saistībā ar parāda atgūšanu, bet, ja parāds netiek atgūts, papildus jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis. Kā veiksmīgi uzraudzīt debitorus, lai izvairītos no šādas situācijas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 16. Okt. 2023
Vēl nesen dažādas ilgtspējas tēmas bija nišas lieta, par ko pārsvarā runāja entuziasti, atsevišķi uzņēmēji, kas ap to veido visu uzņēmuma identitāti, vizionāri un regulatorās iestādes, nemitīgi atgādinot par tiekšanos ilgtspējīgākas darbības virzienā. Pēdējos gados interese par šo tēmu ir augusi eksponenciāli, tāpēc tieši tagad ir īstais laiks katram uzņēmumam veidot vai uzlabot ilgtspējas ziņošanas sistēmu veidā, kas ļautu labāk izprast riskus, iespējas un gūt vērtīgas atziņas stratēģijas pilnveidošanā.
Saimnieciskā darbība 06:00, 8. Sep. 2023
Nodokļu risku vadības izstrāde ir aktuāla gan tiem, kas vēlas izmantot Valsts ieņēmumu dienesta padziļinātās sadarbības programmas zelta līmeņa priekšrocības, gan kases aparātu un sistēmu apkalpojošiem dienestiem, kuru obligāta prasība ir ieviest nodokļu risku vadību, gan visiem tiem, kam rūp finanšu vadība.
Finanšu vadība 06:00, 4. Nov. 2022
Kā pieņemt lēmumu par to, kādu metodi izvēlēties pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķinam? Kādu lietderīgās lietošanas laiku norādīt pamatlīdzekļa kartītē? Vairāk par šiem jautājumiem šajā rakstā.
Pamatlīdzekļi 06:00, 4. Sep. 2023
Pamazām, bet neatgriezeniski Eiropas Savienība, tostarp arī Latvija, dodas e-rēķinu virzienā. Tomēr joprojām izpratne par to, kas ir un kas nav e-rēķini, ir nepilnīga. Tāpēc sāksim no paša sākuma – noskaidrosim, kas īsti ir e-rēķini un kā ar to ieviešanu Latvijā veicas publiskā un privātā sektora uzņēmumiem.
Strukturētie e-rēķini 06:00, 16. Aug. 2023
Daudzi vai nu bīstas no vārda “kontrole” vai arī attiecas pret to visai vienaldzīgi. Praksē grāmatvedības kontrole ir vajadzīga, lai uzņēmums apzinātos grāmatvedības procesus un varētu gūt pilnvērtīgu priekštatu par ieguvumiem. Tāpat tā dod papildu motivāciju darbiniekiem un vadītājiem.
Grāmatvedība 06:00, 14. Aug. 2023
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
27.jūnijā Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināja rīkojuma projektu par Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas un noturības mehānisma projekta “Valsts pārvaldes vienota valsts finanšu resursu plānošana un pārvaldības grāmatvedības pakalpojumu nodrošinājums, vienotās resursu vadības ieviešana” pases un centralizētas funkcijas vai koplietošanas pakalpojumu attīstības plānu apstiprināšanu, vēsta Finanšu ministrija.
Likumdošana 09:30, 28. Jūn. 2023
Pašnodarbināta persona Margarita sniedz pakalpojumus skaistumkopšanā. Tiek pieaicināta speciāliste, pašnodarbinātā persona Liesma, lai sniegtu papildu pakalpojumus Margaritas klientiem, par ko klienti norēķinās ar Margaritu. Liesma par saviem pakalpojumiem izraksta rēķinu Margaritai. Liesma izmanto gan savus, gan Margaritas materiālus un instrumentus. Vai Margarita saņemtos rēķinus drīkst iekļaut savos izdevumos?
Tiesības 06:00, 22. Jūn. 2023
Ja pirms Covid-19 pandēmijas attālinātais darbs galvenokārt tika izmantots informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozarē, pēdējā laikā tas ir strauji ienācis arī citās nozarēs. Ārvalstu sabiedrības arvien biežāk izvēlas algot vietējos klientu menedžerus, konsultantus un citus speciālistus, nemaz neatverot filiāli vai biroju Latvijā. Līdzīga tendence vērojama arī Latvijas uzņēmumu vidū. Tāpēc aktuāls ir jautājums, vai uzņēmuma darbinieka “mājas birojs” mītnes valstī var tikt uzskatīts par uzņēmuma pastāvīgo pārstāvniecību ar visām no tā izrietošajām sekām?
Šī gada 20.jūnijā Spīķeru koncertzālē notika interneta žurnāla “iBizness” organizētais mazo uzņēmumu gada balvas pasniegšanas pasākums “Biznesa lepnums 2023”, kur tika godināti uzņēmumi trīs kategorijās – “Mikrouzņēmums” (apgr. 2022.gadā nepārsniedz 100 000 eiro), “Pirmais miljons” (apgr. 2022.gadā nepārsniedz 1 000 000 eiro) un “Mazais uzņēmums” (apgr. 2022.gadā nepārsniedz 10 000 000 eiro).
Svarīgi 11:00, 21. Jūn. 2023
Uzņēmuma vadība iegādājas apģērbu un dažādus aksesuārus (kaklasaites, jostas, rokas pulksteņus), kas nav nepieciešams darba vajadzībām. Iegādes izdevumi nepārsniedz 5% no iepriekšējā gada bruto darba samaksas. Vai šos izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem – kā izdevumus, kas nepieciešami uzņēmuma tēla veidošanai un uzturēšanai sabiedrībā pieņemto standartu līmenī?
Izdevumi 06:00, 21. Apr. 2023
Lai veicinātu uzņēmējdarbības digitalizāciju, paaugstinātu produktivitāti un konkurētspēju, Latvijā ir atvērta Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda grantu programma biznesa procesu digitalizācijai. To īstenos Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). Kopējais finansējums - gandrīz 38 miljoni eiro.
Svarīgi 09:42, 17. Apr. 2023
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un nodokļu piemērošanā? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Par šīm un citām tēmām 5. aprīlī runājām žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Svarīgi 15:12, 6. Apr. 2023
Nekustamo īpašumu nozare ir viens no tiem ekonomikas indikatoriem, kas laicīgi un kopumā precīzi vēsta par noskaņojumu biznesa vidē un pārliecības līmeni par turpmāko attīstību. Par to liecina gan investīciju apjoms jaunos nekustamo īpašumu projektos, gan pieprasījuma un piedāvājuma tendences, gan cenu dinamika. Šajā rakstā īpaša uzmanība veltīta biroju tirgum un jautājumiem, kas ir un būs aktuāli biroju attīstītājiem, ēku īpašniekiem un telpu nomniekiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 9. Mar. 2023
IIN avansa maksājumi atgriežas! Kā pareizi strādāt ar debitoriem? Vai līgumus drīkst parakstīt ar atpakaļejošu datumu? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 16:00, 3. Mar. 2023
Pie lasītājiem jau devies jauns profesionālais žurnāls “iFiT”, kurā ik mēnesi tiks apskatīts plašs
tēmu loks, kas aktuāls katram uzņēmumam – nodokļi, grāmatvedība un finanšu
vadība, darba un komerctiesību, kā arī vadības tēmas.
Svarīgi 16:17, 6. Jan. 2023
Gan ar darba, gan uzņēmuma līgumu tiek regulēta zināma darba veikšana pret atlīdzību kādas personas labā. Ņemot vērā, ka praksē apzināti, kā arī neapzināti darba līgums tiek jaukts ar uzņēmuma līgumu vai otrādi, par uzņēmuma līgumu jārunā kontekstā ar darba līgumu, jo, lai gan minētie līgumi ir līdzīgi, starp tiem pastāv būtiskas atšķirības.
Sabiedrībai pieder brīvdienu māja, kurā tiek sniegti izmitināšanas pakalpojumi tūristiem. Lai pakalpojumus pilnveidotu, paplašinātu un attīstītu, sabiedrības vadība brauc uz citiem viesu namiem, lai izpētītu konkurenci. Sabiedrība saņem rēķinus par izmitināšanu viesnīcās. Vai šos izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību?
Izdevumi 06:00, 29. Nov. 2022
Grāmatvežiem patīk kārtība, bet noteikumi mēdz mainīties, līdz ar to arī ieviestā kārtība laiku pa laikam ir jāpārskata un jāmaina. Piemēram, vai visi uzņēmumā sagatavotie dokumenti ir obligāti grāmatvedībā? Vai pašreizējā kārtība ir atbilstoša normatīvo aktu prasībām? Kā aktualizēt grāmatvedības dokumentus?
//= $article['Article']['score'] ?>
Čempionu stāsts
Šomēnes devāmies uz sarunu pie čempionēm – žurnāla “iFinanses” šoruden rīkotā Grāmatvežu čempionāta 2022 uzvarētājām, proti, SIA “Stora Enso Packaging” finanšu departamenta dāmām –, lai runātu par šārudens izaicinājumiem, kopā aizdomātos par bioekonomiku, iespējamajiem taupības pasākumiem un galu galā arī atskatītos uz aizvadīto čempionātu.
Svarīgi 09:00, 7. Nov. 2022
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Kas ir pakalpojums Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) izpratnē? Kuri ir apliekami un kuri neapliekami pakalpojumi? Kāda nozīme ir pakalpojuma sniegšanas vietai un kā to noteikt? Par to šajā rakstu ciklā.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 9. Nov. 2022
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 31. Okt. 2022
Šajā rakstu ciklā apskatīsim visu par krājumiem – kas tie ir, kā tos sākotnēji novērtēt un uzskaitīt, kādas ir novērtēšanas metodes, tos norakstot izmaksās, un citus svarīgus jautājumus, kas saistīti ar krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 06:00, 17. Okt. 2022
Vai uzņēmums var uzskatīt darbinieka ceļa izdevumus, kuri saitīti ar darbinieka privātās automašīnas lietošanu braucieniem no dzīvesvietas uz darbu un atpakaļ, kā ar saimniecisko darbību saistītus izdevumus?
Grāmatvedība 06:00, 6. Okt. 2022
Šobrīd, kad vērojams darbaspēka deficīts, darba devēji ir spiesti meklēt alternatīvus risinājumus darbinieku piesaistīšanai, un viena no iespējām ir darbaspēka noma. Tas ļauj piesaistīt papildu darbiniekus tajos brīžos, kad uzņēmumam tas ir nepieciešams. Ar kādiem nodokļiem jārēķinās, nomājot darbinieku?
Personāla vadība 06:00, 7. Sep. 2022
Lai uzņēmums kļūtu efektīvāks, ir daudz darbu, ko var digitalizēt un automatizēt. Tas, ar ko sākt, var atšķirties atkarībā no biznesa apjoma, nozares un specifikas. Tomēr ir darbu veidi, ko teju ikvienam uzņēmumam ir vērts nodot robotu rokās.
Svarīgi 09:45, 4. Okt. 2022
Lai uzlabotu darba produktivitāti un palielinātu efektivitāti, uzņēmējiem vienmēr jādomā, ko darīt gudrāk un citādāk. Un kāpēc gan ar rokām darīt to, ko daudz ātrāk un kvalitatīvāk izdarīs tehnika? Lai iepazītos ar modernākajiem risinājumiem uzņēmuma procesu elektronizācijai, kā arī noskaidrotu nozares svaigākās aktualitātes, šodien tiekamies žurnāla "iFinanses" forumā "Uzņēmuma elektronizācija 2022". Aicinām sekot teksta tiešraidei tepat!
Saimnieciskā darbība 09:24, 28. Sep. 2022
Nodokļu konvencijas neesamība var radīt dažādas neparedzētas sekas tiešo ienākuma nodokļu piemērošanā. Apskatīsim gan biežāk sastopamās situācijas, kad nodokļu konvencija sniedz nodokļu atvieglojumus, gan arī radītās negatīvās nodokļu sekas, ko šobrīd ietekmē fakts, ka konvencijas ar Krieviju nav spēkā.
Klausies
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 27. Jūl. 2022
Lai uzlabotu darba produktivitāti un palielinātu efektivitāti, uzņēmējiem vienmēr jādomā, ko darīt gudrāk un citādāk. Un kāpēc gan ar rokām darīt to, ko daudz ātrāk un kvalitatīvāk izdarīs tehnika? Tāpēc žurnāls “iFinanses” 28. septembrī aicina uz izstādi “Uzņēmuma elektronizācija 2022”, kurā Tev būs unikāla iespēja vienuviet iepazīties ar modernākajiem risinājumiem uzņēmuma procesu elektronizācijai, kā arī noskaidrot nozares svaigākās aktualitātes.
Svarīgi 23:00, 22. Jūl. 2022
Vai saskaņā ar jaunajiem grāmatvedības kārtošanu regulējošajiem normatīvajiem aktiem grāmatvedis drīkst pildīt arī kasiera pienākumus? Kādos gadījumos tas būtu pieļaujams? Atbildam uz lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 06:00, 20. Jūn. 2022
Plānots, ka no 2025. gada e-rēķinu izmantošana uzņēmumiem būs obligāta. Daudzi jau šobrīd tos izmanto. Tomēr lielākajai daļai priekšā ir pārejas process uz elektronisko rēķinu ieviešanu. Kā sākt izmantot e-rēķinus pēc iespējas vienkāršāk?
Svarīgi 07:05, 22. Apr. 2022
2022. gada 24. februārī krievu karaspēks iebruka Ukrainā, uzsākot militārās operācijas tās teritorijā. Notiekošais ir nesis upurus, ievērojamu iedzīvotāju dislokāciju, bojājumus infrastruktūrai un Ukrainas ekonomiskās aktivitātes traucējumus. Kā zināms, vairākas valstis un valstu apvienības ir pieņēmušas dažādas sankcijas pret Krieviju un atsevišķos gadījumos arī pret Baltkrieviju. Šīs sankcijas ietekmē arī uzņēmumu gada pārskata sagatavošanu, jo, iespējams, tiem jāmaina nākotnes virzība.
Klausies
Gada pārskats
06:00, 2. Mai. 2022
Jebkura krīze ir kā zemestrīce – visu satricina un samaisa vietām. Daži paliek apakšā, daži - uz vietas, daži - augšā. Par nepieciešamību paaugstināt uzņēmumu efektivitāti runāts daudz. Bet tieši krīze un situācija, kad ierastā prakse vairs neder, spiež meklēt jaunus ceļus, kā kļūt efektīvākiem. Šajā rakstā par to, kā biznesa vadības sistēma var uzlabot uzņēmuma efektivitāti.
Svarīgi 06:57, 10. Mai. 2021
Naudas darījumiem, vienalga - skaidrās vai bezskaidrās naudas, uzņēmumā ir viens no visaugstākajiem riskiem. Visdrošāk būtu tos kārtot pašam uzņēmuma vadītājam, tomēr tas ne vienmēr ir iespējams. Kā samazināt riskus, ja šie darījumi tiek uzticēti grāmatvedības darbiniekiem? Izskatām lasītāja situāciju!
Finanšu vadība 06:00, 21. Mar. 2022
E-dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienu – gan grāmatvedības, gan personāla vadības un citos uzņēmuma procesos. Kas ir e-dokumenti un e-rēķini? Kā nodrošināt dokumentu juridisko spēku e-vidē? Kā parakstīt e-dokumentus? Kā tos izmantot apritē ar ārvalstu sadarbības partneriem? Kādas ir jaunā Grāmatvedības likuma prasības grāmatvedības kārtošanai un dokumentu plūsmai e-vidē? Kā uz e-dokumentiem raugās tiesas? Par šiem un citiem būtiskiem jautājumiem runājām konferencē "Elektroniskie dokumenti grāmatvedībā 2022". Piedāvājam atskatu uz konferences teksta tiešraidi.
Svarīgi 16:33, 21. Jan. 2022
E-dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienu – gan grāmatvedības, gan personāla vadības un citos uzņēmuma procesos. Kas ir e-dokumenti un e-rēķini? Kā nodrošināt dokumentu juridisko spēku e-vidē? Kā parakstīt e-dokumentus? Kā tos izmantot apritē ar ārvalstu sadarbības partneriem? Kādas ir jaunā Grāmatvedības likuma prasības grāmatvedības kārtošanai un dokumentu plūsmai e-vidē? Kā uz e-dokumentiem raugās tiesas? Uz šiem un citiem būtiskiem jautājumiem atbildes meklēsim konferencē “Elektroniskie dokumenti grāmatvedībā 2022” jau šonedēļ, 21. janvārī!
Svarīgi 16:47, 14. Jan. 2022
Grāmatvedība caurvij visu uzņēmumu – finanses, avansa norēķinus, pamatlīdzekļus, algas, rēķinus, investīcijas u. c. Kā optimizēt grāmatvedības procesus, lai šī biznesa sirds būtu spēcīga? Aplūkosim, kādas iespējas raitākam un efektīvākam darbam sniedz biznesa vadības sistēmas.
Finanšu vadība 05:00, 17. Jan. 2022
Darba tirgus beidzamo pāris gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Attālinātais darbs, elastīgs darba laiks, darbs no ārvalstīm un darbinieku rezidences jautājums, darbinieku atstādināšana vakcinācijas sertifikāta trūkuma dēļ – šī ir tikai daļa no jautājumiem, kas ir ienākuši mūsu uzņēmumu darba kārtībā. Vai Darba likums tiek līdzi šīm izmaiņām? Kādi ir aktuālie darba strīdi? Atbildes noskaidrosim žurnāla “iTiesības” organizētajā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2022”, kas norisināsies 18. martā.
Svarīgi 16:37, 4. Feb. 2022
Procesu, tostarp grāmatvedības, digitalizācija ienāk uzņēmumu ikdienā – vienam ātrāk, otram – lēnāk, tomēr visiem skaidrs – šis process ir sācies un vairs nav apturams. Šobrīd arī valdības līmenī ir apstiprināta virzība uz obligātu elektronisko dokumentu apriti ne tikai starp valsts un pašvaldības iestādēm, bet arī starp uzņēmumiem.
Klausies
Saimnieciskā darbība
07:00, 26. Jan. 2022
Lai pieņemtu lēmumu par kāda muitas atvieglojuma vai atļaujas saņemšanu, ir jāizprot gan tās iegūšanas nosacījumi, gan arī turpmāk izpildāmie kritēriji tās darbības laikā. Eiropas Savienība muitas atļauju jomā komersantu un muitas iestāžu vajadzībām ir ieviesusi pašnovērtējuma anketu, kas ir svarīga gan atļaujas saņemšanas procesā, gan arī visā tās darbības laikā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jan. 2022
Vai ir iespējams uzskaitīt grāmatvedībā darbinieka izdevumus par obligāto veselības pārbaudi, ja čeks ir izsniegts uz darbinieka vārda? Ja ir iespējams, tad kā?
Tiesības 07:00, 27. Dec. 2021
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
Uzņēmumā ir daudz dažādu pienākumu administrācijai – uzņēmuma vadīšana, finanšu un vadības grāmatvedības uzskaite, personālvadība, sekretāra jeb biroja administratora pienākumi, tostarp lietvedība, juridiskie darījumi (līgumi). Ja par uzņēmuma vadīšanu ir puslīdz skaidrs, ka to veic vadītājs (direktors, valde, valdes priekšsēdētājs), tad par visiem pārējiem pienākumiem mazo uzņēmumu vadītājiem īstas skaidrības nav, un visi pienākumi tiek uzkrauti grāmatvedim. Izskatīsim, kas jaunajā Grāmatvedības likumā teikts par grāmatveža pienākumiem!
Grāmatvedība 09:14, 29. Nov. 2021
Jebkura tirdzniecības vai ražošanas uzņēmuma darba sastāvdaļa ir krājumu inventarizācija. Neatkarīgi no tā, vai tā tiek veikta reizi gadā vai biežāk, tā parasti saistās ar papildu noslodzi gan darbiniekiem, gan vadībai, kā arī nepieciešamību daļēji vai pilnībā ierobežot ikdienas darba procesus. Arī katrs grāmatvedis zina – inventarizācija nozīmē virkni formalitāšu un iedziļināšanās, kas nereti pat nelielā uzņēmumā aizņem vairākas dienas laika
Grāmatvedība 09:10, 23. Nov. 2021
Iecerēts uzlabot valsts pārvaldes darba efektivitāti un kvalitāti, īstenojot atlīdzības sistēmas reformu, to paredz šā gada 16. novembrī Saeimā galīgajā lasījumā apstiprinātie grozījumi "Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā", informē Ministru kabinets.
Likumdošana 15:00, 16. Nov. 2021
Vai fiziskai persona, kas sniedz lietvedības un juridiskos pakalpojumus, ir jāveic ar aizdomīgiem darījumiem saistītās darbības, ja tā nesniegs klientiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā noteiktos pakalpojumus? Izskatām uzziņu!
Citi 07:00, 10. Nov. 2021
Kā jūs rīkotos, ja būtu jāpārceļas dzīvot uz citu valsti, kurā ir atšķirīgs klimats un ģērbšanās principi? Vai ņemsiet līdzi ne tikai vairākus čemodānus ar apģērbiem, bet arī sadzīves tehniku, biroja aprīkojumu un mēbeles?
Svarīgi 19:15, 12. Nov. 2021
Uzņēmumos sācies inventarizācijas laiks, tomēr Covid-19 dēļ var būt situācijas, kad dažādu iemeslu dēļ inventarizāciju veic komisija nepilnā sastāvā, tāpēc inventarizācijas aktus (piemēram, norakstīšanas akti) nevar parakstīt visi komisijas locekļi. Kā rīkoties? Vai grāmatvedība ir tiesīga pieņemt šādi noformētus aktus?
Dokumenti 07:00, 5. Nov. 2021
Kā notiek nolietojuma aprēķins pēc izstrādes metodes, piemēram, ražošanas iekārtai, kurā tiek ielikti vairāki atsevišķi griezējinstrumenti, kas netiek darbināti un nolietoti, attiecīgi iekārtai nestrādājot?
Pamatlīdzekļi 07:00, 5. Okt. 2021
2022. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, taču likums un Ministru kabineta noteikumi pārejas periodu uzņēmuma grāmatvedības organizācijas dokumentu pielāgošanai jaunajām normatīvo aktu prasībām neparedz. Līdz ar to grāmatvedības organizācijas dokumentiem jābūt aktualizētiem ar nākamā gada 1. janvāri.
Grāmatvedība 07:00, 4. Okt. 2021
Ir pieņemts jaunais Grāmatvedības likums, kas stāsies spēkā jau 2022. gada 1. janvārī. Lai gan joprojām ir daudz nezināmā, jo saistītie Ministru kabineta noteikumi vēl tikai top, likums jau tagad ir jāizlasa katram grāmatvedim un uzņēmuma vadītājam. Kas paliks, kā līdz šim, un kas ir mainījies? Šajā rakstā pievērsīšu uzmanību jaunumiem un arī būtiskiem precizējumiem, lai tie nepaslīdētu garām.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 6. Sep. 2021
Pielāgojoties mūsdienu steidzīgajam dzīves ritmam, esam izstrādājuši un saviem lasītājiem piedāvājam jaunu žurnālu iFinanses, iTiesības un iBizness formātu – audiožurnālu iAudio. Šeit atradīsiet katram uzņēmumam aktuālu informāciju audio formātā, ko varēsiet klausīties jebkurā laikā un vietā.
Svarīgi 10:12, 31. Aug. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Likumdošana 13:25, 5. Jūl. 2021
2022. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, kurš Saeimā apstiprināts šī gada 10. jūnijā. Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu "Par Grāmatvedības likumu", kurā skaidro būtiskākās izmaiņas, salīdzinot ar šobrīd spēkā esošo likumu "Par grāmatvedību".
VID informācija 18:06, 2. Jūl. 2021
Mājas biroja iekārtošana, video sapulces, kas ir likušas daļai uzlabot interneta pieslēgumu, daudzie čata logi, kas aizstāj iemīļotās un tik ļoti nepieciešamās kafijas pauzes biroja virtuvē… Šīs ir tikai dažas no izmaiņām, ko pandēmijas laiks ir ieviesis darba vidē. Kā noturēt komandas saliedētību, katra individuālā darbinieka motivāciju un nepazaudēt produktivitāti? Griezāmies ar jautājumiem pie Elīnas Stalažas.
Svarīgi 09:00, 11. Mai. 2021
Ar kārtējo dabas spēka varenības foto uz vāka pie lasītājiem ir devies drukātā žurnāla “iFinanses” maija numurs, tajā atradīsiet daudzus vērtīgus likumdošanas un nodokļu piemērošanas skaidrojumus, piemēram, par mikrouzņēmumu nodokļu maksāšanas izmaiņām, neizmantoto atvaļinājumu grāmatvedību, uz laiku noslēgtiem darba līgumiem utt.
Svarīgi 11:36, 3. Mai. 2021
Gatavojot gada pārskatu, grāmatvežiem nākas atcerēties normatīvos aktus, kuros nepieciešams ielūkoties vien reizi gadā, kā arī veikt aprēķinus, pēc kuriem ikdienā nav nekādas nepieciešamības, tāpēc, iespējams, kādi aspekti var piemirsties. Viens no šādiem gadījumiem varētu būt uzkrāto saistību darbinieku neizmantotajiem atvaļinājumiem aprēķini.
Grāmatvedība 07:00, 26. Apr. 2021
Lai, sagatavojot un iesniedzot gada pārskatu un uzņēmumu ienākuma nodokļa gada deklarāciju, nerastos situācija, ka jāmaksā nodoklis par vadības konsultāciju darījumiem, kas saņemti no ārzemēs esošas saistītās personas jeb nerezidenta, izskatīsim, kāda dokumentācija uzņēmumam nepieciešama.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:04, 14. Apr. 2020
Uzņēmumu sekmīgai saimnieciskai darbībai, biznesa attīstībai un izvirzīto mērķu sasniegšanai ir nepieciešama laba darba organizācija un pareiza darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas var palīdzēt efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs. Tas izstrādāts atbilstoši spēkā esošajiem tiesību aktiem – pamatā Darba likumam.
Darba laiks 07:00, 30. Dec. 2020
Covid-19 dēļ uzņēmumā inventarizāciju veic komisija nepilnā sastāvā, tāpēc inventarizācijas laikā sagatavotos aktus (piemēram, norakstīšanas akti) nav parakstījuši visu komisijas locekļi. Vai grāmatvedība ir tiesīga pieņemt šādi noformētus aktus?
Dokumenti 07:00, 28. Dec. 2020
Kad tika ieviesti ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi, uzņēmēji sāka realizēt dažādus pasākumus, lai palielinātu savu preču vai pakalpojumu noietu. Bija jāpiesaista ne tikai jauni klienti, bet arī jānotur uzņēmuma apgrozījums. Var tikai apbrīnot uzņēmēju fantāzijas lidojumu, taču nu tuvojas gada pārskata sagatavošanas laiks un grāmatvežiem jāsaprot, kā to visu pareizi iegrāmatot.
Grāmatvedība 07:00, 22. Dec. 2020
Daļai komersantu darījumu attiecības ar nerezidentiem ir ierasta saimnieciskās darbības prakse, bet daļai komersantu tāda prakse nav izveidojusies, taču ir interese šādas darījuma attiecības nodibināt. Tieši šie komersanti ir pakļauti riskam noslēgt ar nerezidentu tādu darījumu, kas būtu pretējs to interesēm. Kāpēc un kā mazināt šos riskus? Par to šajā rakstu sērijā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 4. Nov. 2020
Bieži vien uzņēmumu praksē rodas situācija, kad jāveic kāds projekts un jāpiesaista noteikti speciālisti. Uzņēmējs saskaras ar dilemmu, kādu līgumu slēgt – uzņēmuma vai darba līgumu. Mēģināsim noskaidrot, kādos gadījumos jāslēdz darba, nevis uzņēmuma līgums, un kādi nodokļu riski veidojas, ja darījumu attiecības nav korekti noformētas!
Tiesības 07:00, 2. Okt. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Iepriekšējā publikācijā (Peļņas vai zaudējumu aprēķins, iFinanses, 03.08.2020.) aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šajā rakstā par peļņas vai zaudējumu aprēķinu – divas shēmas, kas tām kopīgs un atšķirīgs, sagatavošanas pamatprincipi.
Grāmatvedība 07:00, 3. Aug. 2020
Uzsākam rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, sākot no grāmatvedības pamatiem līdz finanšu pārskata sagatavošanai. Būs noderīgi gan jauniem speciālistiem, gan tiem, kas jau strādā, lai paskatītos uz savu grāmatvedību un novērtētu, ko vēl var pilnveidot vai darīt citādāk. Sāksim ar grāmatvedības darba organizāciju un atbildības sadalījumu starp vadītāju un grāmatvedi.
Grāmatvedība 07:00, 20. Jūl. 2020
Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotais metodiskais materiāls sniedz palīdzību nodokļu piemērošanā un pārskatu iesniegšanā juridiskām personām – personāla nomniekiem, kas savā saimnieciskajā darbībā izmanto iznomāto personālu.
VID informācija 15:22, 29. Jūl. 2019
Laba ziņa uzņēmējiem, vadītājiem un visiem, kas vēlas un ne tikai vēlas, bet arī aktīvi darbojas uzņēmējdarbības jomā – tieši jums ir radīts jaunais interneta žurnāls iBizness!
Svarīgi 11:00, 23. Apr. 2020
Mikrosabiedrības valde pieņēma lēmumu uz 2019. gada 31. decembri vairs neaprēķināt uzkrātās saistības neizmantotajiem atvaļinājumiem. Bilancē un gada pārskatā par 2018. gadu ir šo uzkrājumu summas atlikums. Kā to iegrāmatot un kā atspoguļot gada pārskatā par 2019. gadu?
Grāmatvedība 07:00, 7. Apr. 2020
No šī gada vidus stājas spēkā jauni soda naudu apmēri par pārkāpumiem grāmatvedības jomā. Viens no būtiskiem jaunumiem – turpmāk sods tiks piemērots fiziskām personām – uzņēmumu vadītājiem. Kādas izmaiņas vēl gaidāmas?
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Feb. 2020
Pasaulē vērienīgākā, Starptautiskās Fiskālās asociācijas rīkotā nodokļu kongresa pirmā centrālā tēma bija procentu atskaitīšanas ierobežojumu tendences, par ko stāstīju iepriekšējā rakstā "Pasaules karstākās nodokļu vēsmas Latvijā" (iFinanses, 08.01.2020.). Nodokļu piemērošana investīciju fondiem bija otrs 2019.gada būtiskākais kongresa temats.
Citi 07:00, 3. Feb. 2020
Ar budžeta izstrādi un apstiprināšanu budžetēšanas process nebeidzas. Lai arī cik skrupulozi un detalizēti būtu izstrādāts budžets, bez tā pienācīgas kontroles un analīzes uzņēmums nevar sasniegt izvirzītos mērķus. Gada sākumā jāsāk kontrolēt, vai viss notiek pēc uzņēmuma plāna un kādi notikumi varētu ietekmēt budžeta plāna sasniegšanu.
Finanšu vadība 07:00, 24. Jan. 2020
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā paredzēts, ka, norakstot neatgūstamo debitora parādu, to var neiekļaut ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē, un tas ir tāds debitora parāds, ja parāda piedziņa tiesas ceļā nav iespējama lietderības apsvērumu dēļ, jo debitora parāda summa ir mazāka nekā ar tās atgūšanu saistītie izdevumi un iepriekš ir veikti pasākumi parāda atgūšanai, ievērojot nosacījumu, ka attiecīgā debitora parāda summa nepārsniedz 0,2% no nodokļa maksātāja pārskata gada neto apgrozījuma, bet nav lielāka kā 500 eiro. Kādi ir šie pasākumi? Vai jāveido kāda grāmatvedības izziņa vai kāds cits dokuments, kas apraksta to, ka piedziņas lietderība ir tikusi izvērtēta?
Izdevumi 07:00, 21. Jan. 2020
SIA “A” ir meitas uzņēmums Dānijas uzņēmumam. Abi uzņēmumi savās valstīs ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāji. Dānijas uzņēmumam kā juridiskai personai pieder 100% SIA “A” kapitāldaļas. SIA “A” sniedz pakalpojumus Dānijas uzņēmumam un ik mēnesi tam izraksta rēķinu, neskaidrības rodas brīdī, kad Dānijas uzņēmums izraksta rēķinu SIA “A”.
Saistītās personas 10:12, 20. Jan. 2020
Tuvojas jauns gads, un šajā laikā tiek domāts par nākamā gada plāniem un budžetu. Iespējams, daži jau tikuši galā ar šo uzdevumu un sagatavojušies budžeta izpildes kontrolei. Atsvaidzināsim grāmatvežu un finansistu zināšanas par budžetēšanu, centīsimies sniegt jaunas idejas, kā šo procesu padarīt efektīvāku.
Finanšu vadība 07:00, 13. Dec. 2019
Lai darbinieku darbu padarītu produktīvāku, veicot dažādus uzlabojumus darba vietās, var automatizēt vai mehanizēt procesus, ieviest jaudīgākas un modernākas datora programmas u.tml. Kā viens no rīkiem, kas atvieglos dažādu speciālistu, tai skaitā, grāmatvežu, darbu, darba devējiem tiek ieteikts jaunais darba laika kalendārs 2020.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 07:07, 30. Dec. 2019
Ja pārskata gads saskan ar kalendāra gadu un beidzas 31.decembrī, tad daudziem būs jāiesniedz uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija līdz 2020.gada 20.janvārim. Un šī deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi jāiesniedz obligāti – arī tad, ja nav ar nodokli apliekamu darījumu. Tāpēc šoreiz pievērsīšos dažiem aktuāliem jautājumiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 30. Dec. 2019
Šoreiz apskatīsim, ko no juridiskā viedokļa, kā arī praktiski debitoru pārvaldībā komersanti var darīt, lai samazinātu ilgstošus šaubīgo debitoru uzkrājumu izdevumus un attiecīgi arī nodokļu izdevumus.
Finanšu vadība 07:00, 2. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis informatīvo materiālu par nodokļiem nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās. Materiāls fiziskām un juridiskām personām, kas ir noslēgušas darba vai uzņēmuma līgumu, paskaidro, kura līgumslēdzēja puse ir atbildīga par nodokļu samaksu un pārskatu iesniegšanu VID. Publicējam 2.daļu – par uzņēmuma līgumu ar fizisku personu!
VID informācija 11:30, 22. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis informatīvo materiālu par nodokļiem nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās. Materiāls fiziskām un juridiskām personām, kas ir noslēgušas darba vai uzņēmuma līgumu, paskaidro, kura līgumslēdzēja puse ir atbildīga par nodokļu samaksu un pārskatu iesniegšanu VID. Publicējam 2.daļu – par uzņēmuma līgumu ar juridisku personu!
VID informācija 11:30, 21. Nov. 2019
Kā korekti izbeigt darba tiesiskās attiecības, lai ne darbiniekam, ne darba devējam nepaliktu rūgtums – tas ir jautājums, kas nereti rodas personāla daļas pārstāvjiem un vadītājiem. Jāatzīmē, ka nereti atvadīties no darbinieka ir daudz grūtāk, nekā pieņemt jaunu.
Personāla vadība 07:00, 30. Aug. 2019
Šī gada jūlijā uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas noteikumi papildināti ar terminu – zemas pievienotās vērtības pakalpojumi. Tiem ir noteiktas atvieglotas transfertcenu analīzes un dokumentācijas prasības. Kas ir zemas pievienotās vērtības pakalpojumi? Kam un kādi atvieglojumi ir paredzēti?
Saistītās personas 07:00, 23. Sep. 2019
Pamatlīdzekļu remonta izmaksu grāmatošana jāveic teju katram uzņēmumam. Visbiežāk rodas jautājums, vai pamatlīdzekļu remonta izmaksas ir kapitalizējamas (pievienojamas tā vērtībai) vai arī tās jāiekļauj pārskata gada izdevumos. Noskaidrojam!
Pamatlīdzekļi 07:00, 18. Sep. 2019
Eiropas Savienības Tiesa šī gada maijā un jūnijā pieņēmusi vairākus prejudiciālos nolēmumus lietās, kas saistītas ar Padomes direktīvas 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu piemērošanu, un par svarīgākajiem no tiem informēšu šajā publikācijā.
Nodokļi 07:00, 2. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka 2019.gada 9.jūlijā pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.677 “Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi”, kas stājas spēkā 18.jūlijā.
VID informācija 16:29, 12. Aug. 2019
No 2016.gada Latvijā nacionālo un starptautisko sankciju izpildi regulē Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums. Tajā uzdots grāmatvežiem, advokātiem, patērētāju kreditētājiem un citiem uzņēmumiem ieviest iekšējās kontroles sistēmas sankciju ievērošanai. Taču līdz ar jaunākajiem grozījumiem pienākums ievērot šo likumu ir noteikts ikvienam!
Saimnieciskā darbība 07:00, 31. Jūl. 2019
Lai samazinātu administratīvo slogu uzņēmumiem, uz kuriem attiecas transfertcenu regulējums, 9.jūlijā pieņēma grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.677 "Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi". Ar tiem Latvijā tiek ieviestas atvieglotas prasības transfertcenu noteikšanai zemas pievienotās vērtības pakalpojumiem, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 16:57, 15. Jūl. 2019
Ikvienam uzņēmumam ir jāspēj nodrošināt ikdienas naudas plūsma. Nepieciešami pietiekami finanšu resursi, lai segtu personāla izmaksas, parādus piegādātājiem un ievērotu rēķinu apmaksas noteikumus. Apgrozāmais kapitāls parāda uzņēmuma spēju segt šīs saistības, un tā efektīva izmantošana tieši ietekmē uzņēmuma peļņu un naudas plūsmu.
Finanšu vadība 07:00, 24. Mai. 2019
Visticamāk, atvaļinājumu grafiks jūsu darbavietā jau ir izveidots un apstiprināts. Ja tomēr nav, ir beidzamais brīdis to izdarīt, jo atvaļinājumu laiks ir klāt. Darbiniekiem, kuri ir atbildīgi par atvaļinājumu piešķiršanu un naudas aprēķiniem, laiks atkārtot pamata informāciju un uzzināt par potenciālajiem klupšanas akmeņiem.
Atvaļinājums 07:00, 31. Mai. 2019
Efektivitāte ir viens no mūsdienu biznesa attīstības stūrakmeņiem. Visi lieliski zina šo vārdu, taču vai zināt, kādi ir efektivitātes noteikšanas rādītāji un kādu priekšstatu tie sniedz par uzņēmuma pārvaldi? Aplūkosim šo rādītāju pielietojumu un skaidrojumu, kā arī aspektus, kam jāpievērš uzmanība, analizējot šos rādītājus.
Finanšu vadība 07:00, 12. Apr. 2019
Valdošās tehnoloģiskās, sociālās, ekonomiskās un biznesa pārmaiņas būtiski ietekmē finanšu vadītāja lomu uzņēmumā, tā mainās un kļūst arvien svarīgāka un sarežģītāka. Laiki, kad finanšu vadītājs bija “skaitļu un tabulu cilvēks,” ir pagājuši.
Finanšu vadība 07:00, 22. Feb. 2019
Lai grāmatvedībā varētu pareizi uzskaitīt pētniecības un attīstības pasākumus, galvenais ir saprast, kas ir “pētniecība” un kas – “attīstības pasākumi”, kāda veida attīstības pasākumi un izmaksas pastāv un vai attīstības izmaksas ir jākapitalizē vai ne. Izskatīsim lasītāja jautājumu!
Izdevumi 11:44, 5. Feb. 2019
Vadot seminārus par personāla dokumentu pārvaldību, bieži saņemu jautājumus, kādi dokumenti nepieciešami, ja organizācijā atlasa vajadzīgo darbinieku konkursa kārtībā. Jānorāda, ka personāla dokumentu pārvaldība ir joma, kas tieši nav regulēta nevienā normatīvajā aktā, tāpēc šajā publikācijā apkopoju ieteikumus no savas darba prakses.
Personāla vadība 07:00, 7. Dec. 2018
Vai uzņēmuma vadītājs var pilnvarot citu darbinieku apstiprināt dažādus rīkojumus saistībā ar personālu (par atvaļinājumiem, komandējumiem u.tml.)? Vai ir noteikti kādi ierobežojumi?
Personāla vadība 08:00, 8. Dec. 2017
Eiropas un Amerikas Savienoto Valstu ekonomikās jau ilgus gadus līdztekus pierastajam finanšu pārskatam uzņēmumi gatavo arī nefinanšu pārskatus, no kuriem visizplatītākais un investoram pierastākais ir ilgtspējas pārskats. Pēdējos gados aizvien augoša tendence arīdzan Latvijas uzņēmumu vidū ir izstrādāt ilgtspējas pārskatus.
Finanšu vadība 07:00, 14. Nov. 2018
Ir sācies inventarizāciju laiks. Pārskata gada slēguma inventarizācija nav obligāti jāveic pārskata gada pēdējā dienā, to ir atļauts veikt triju mēnešu laikā pirms pārskata gada beigu dienas vai mēneša laikā pēc tās, t.i., no pārskata gada 1.oktobra līdz nākamā gada 31.janvārim.
Gada pārskats 07:00, 20. Nov. 2018
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
Daudzos uzņēmumos jau veiksmīgi ieviesta pašapkalpošanās elektroniskā formā, vairāku gadu laikā izstrādāti iekšējie noteikumi, tomēr ir lietas, par ko joprojām daudzi nav aizdomājušies. Piemēram, iesniegumu par atvaļinājuma piešķiršanu vai citiem personāla jautājumiem var rakstīt arī e-pastā. Kā notiek informācijas aprite šādā gadījumā?
Lietvedība 07:00, 15. Aug. 2018
Latvijas uzņēmums nomā kūdras ieguves tehniku no Lietuvas uzņēmuma. Tehnika ir atvesta no Lietuvas (ir CMR). Nomas pakalpojumiem tika piemērots reversais pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Ar kādu PVN likmi nomas pakalpojumi tiks aplikti turpmāk, ja Lietuvas uzņēmums ir reģistrējies par Latvijas PVN maksātāju, bet viņam nav pārstāvniecības Latvijā? Esam uzdevuši jautājumus kā Latvijas, tā arī Lietuvas nodokļu inspekcijām, viedokļi atšķiras.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 31. Aug. 2018
SIA “SolCraft” ir viens no Latvijas informāciju tehnoloģiju veiksmes stāstiem. Darbību uzņēmums sācis pirms vairāk nekā 25 gadiem, kad programmēšanai vēl tika izmantoti milzīgi datori un tikai retais kaut ko no tā visa saprata. Aleksandrs Ozerskis, tagadējais SIA “SolCraft” valdes priekšsēdētājs, agrāk bija avioinženieris, kurš apbraukāja teju visu pasauli, iepazīdams dažādas aviācijas tehnoloģijas, taču 90.gados strādāja plānošanas institūtā, kļūstot par vienu no informācijas tehnoloģiju celmlaužiem Latvijā. Laikā, kad padomju sistēma bruka, sava uzņēmuma dibināšana, kā atzīst pats A.Ozerskis, bija izdzīvošanas jautājums.
Svarīgi 19:00, 8. Okt. 2017
Pēdējā gadu desmitā arvien vairāk runā par to, ka mēs dzīvojam grūti prognozējamā elektronizācijas un robotizācijas laikā, ka nav iespējams uzņēmumiem izstrādāt ilgtermiņa stratēģiju un mērķus. Ilgtermiņa mērķu trūkuma dēļ vadītāju uzmanība tiek sadrumstalota, tā tiek pievērsta ikdienas darba uzdevumiem un kontrolei, tā visu līmeņu vadība lēnām sāk nodarboties ar mikromenedžmentu. Kādas ir tā sekas darbinieku motivācijā?
Personāla vadība 07:00, 15. Jūn. 2018
Neskatoties uz pieredzi un zināšanām, sagatavojot finanšu pārskatus, grāmatveži ik gadu saskaras ar jaunām, nebijušām situācijām un uzzina ko jaunu. Vēlos dalīties ar grāmatvedības kārtošanas un auditu laikā gūtu pieredzi par dažādām gada pārskata sagatavošanas niansēm.
Gada pārskats 07:00, 29. Mar. 2018
Katram grāmatvedim ir viņa uzticamais palīgs – grāmatvedības programma. Jau iepriekš esam rakstījuši par dažādām Latvijā izmantotām programmām. Šoreiz pievērsīsimies vienai no populārākajām – "VISMA Horizon", kas kādreiz bija pazīstama ar nosaukumu "Apvārsnis". Uz sarunu aicinām produkta attīstības vadītāju Artūru Ernštreitu.
Svarīgi 10:19, 5. Feb. 2018
Gaidījām, gaidījām un sagaidījām – pagājušā gada novembra beigās beidzot publicēti Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.677 "Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi" (Noteikumi)! Noteikumos iekļauti skaidrojumi vairākām situācijām.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 19. Feb. 2018
Maksājumiem, kas izmaksāti nerezidentiem, no 01.01.2017. piemērojama īpaša kārtība, kādā ienākumu izmaksātājs sniedz informāciju Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Nodokļu maksātājs, kam 2017.gadā bijušas izmaksas nerezidentiem – juridiskajām personām – iesniedz informāciju VID, Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) aizpildot pārskatu par nerezidenta (izņemot fiziskās personas) gūtajiem ienākumiem Latvijas Republikā (pārskats).
VID informācija 11:38, 26. Jan. 2018
Latvijas uzņēmums (pievienotās vērtības nodokļa maksātājs) pasūtīja no Baltkrievijas uzņēmuma ražošanas ēkas celtniecības projektu. Baltkrievijas uzņēmumam tika pārskaitīta nauda projekta risinājuma īstenošanai. Vai šie Latvijas uzņēmuma izdevumi uzskatāmi par celtniecības vai konsultācijas izmaksām?
Saimnieciskā darbība 08:00, 24. Jan. 2018
Darījumos, kuros iesaistīti nerezidenti, nereti tiek pieļautas neprecizitātes, kas liek maksāt papildu nodokli. Tādēļ svarīgi jau laikus saprast ar nerezidentiem saistīto nodokļu likumu izmaiņu būtību.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 22. Jan. 2018
Vai, veicot samaksu nerezidentam par vadības un konsultatīvais pakalpojumiem, uzņēmumam ir jāietur uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)? Vai par šo darījumu ir jāsniedz atskaite – Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.556 "Likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" normu piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi Nr.556) 18.pielikums ("Pārskats par nerezidenta (izņemot fiziskas personas) gūtajiem ienākumiem Latvijas Republikā")? Ja jā, kādos termiņos?
Saimnieciskā darbība 08:00, 1. Mar. 2017
Lai atvieglotu dažādu speciālistu, tostarp grāmatvežu, darbu, piedāvājam Darba laika kalendāru 2018.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 08:00, 2. Jan. 2018
Gan grāmatvedības, gan personāla dokumentu informācijas kopumā ir iekļauti arī personas dati. Tieši fizisko personu datu apstrādei ir noteiktas specifiskas prasības, kas jāievēro, arī iznīcinot dokumentus pēc to glabāšanas termiņa beigām.
Saimnieciskā darbība 08:00, 10. Nov. 2017
Kad sabiedrība ir iegādājusies kādu lietu vai lietu kopumu, izvērtējusi tā atbilstību Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL) paredzētajiem pamatlīdzekļu (PL) atzīšanas kritērijiem un noteikusi, ka lieta vai lietu kopums ir PL, jānosaka, kādā vērtībā šo PL uzskaitīt.
Pamatlīdzekļi 08:00, 6. Dec. 2017
Šodien tehnoloģiju izmantošana biznesā var nozīmēt robežu starp panākumiem un neveiksmi. Mākoņpakalpojumi ir viena no jaunajām tehnoloģijām, kas pamazām iekarojusi uzņēmumu uzticību. Uz sarunu par attālinātu darbu, datu drošību, mākoņpakalpojumu nākotni un pieredzi Latvijas tirgū aicinājām Viesturu Slaidiņu, SIA "Tilde" uzņēmumu vadības risinājumu attīstības vadītāju.
Svarīgi 09:00, 11. Okt. 2017
Vai avansa norēķinu persona var iesniegt grāmatvedībā čekus, kvītis un pavadzīmes par precēm, kas pirktas ārpus darba laika vai brīvdienās? Avansa norēķinu persona nereti iesniedz čekus par pirkumiem ārpus darba laika, jo darba laikā konkrēto preci nav iespējams iegādāties. Vai ir pareizi avansa norēķinu personas izdevumus grāmatot kredīta kontā 2380 "Norēķini par prasībām pret personālu un īstermiņa aizdevumi personālam", ja darbinieks uzņēmuma vajadzībām nepieciešamo iegādājas par saviem naudas līdzekļiem, iesniedzot čeku?
Avansa norēķini 08:00, 6. Okt. 2017
Lai gan jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums) stāsies spēkā tikai 01.01.2018., daudzi steidz to pētīt jau tagad, lai saprastu, kādas vēl atšķirības paredzētas papildus tam, ka turpmāk nodokli maksāsim 20% apmērā līdzšinējo 15% vietā, kā arī kādas deklarācijas un cik bieži būs jāiesniedz.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 2. Okt. 2017
Ir atlicis mazāk par gadu, līdz būs jāsāk ievērot jaunā Vispārīgā datu aizsardzības regula jeb Eiropas Parlamenta un Padomes Regula 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Regula). Regula tika pieņemta un stājās spēkā 2016.gadā un paredz būtiskas izmaiņas esošajā Fizisko personu datu aizsardzības likumā noteiktajā regulējumā. Līdz ar to ikvienam komersantam, iestādei un organizācijai kā personas datu apstrādes – jebkādas darbības ar jebkuru informāciju par fiziskajām personām – veicējiem ieteicams pievērst uzmanību šai regulai.
Svarīgi 07:50, 29. Sep. 2017
Vai ir iespējams papīra formāta dokumentus aizvietot ar elektroniskajiem dokumentiem, lai tādējādi paātrinātu dažādus procesus uzņēmumā, samazinātu arhīvu apmērus un saudzētu dabu (kas arī nav mazsvarīgi)? Tas, manuprāt, ir aktuāli daudzu uzņēmumu vadītājiem un grāmatvežiem, jo arvien biežāk parādās elektroniski dokumenti bez parakstiem. Kā rīkoties ar šādiem dokumentiem?
Dokumenti 08:00, 21. Aug. 2017
01.09.2016. Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis metodisko materiālu "Par personālsabiedrības peļņas vai zaudējumu atspoguļošanu personālsabiedrības un tās biedru grāmatvedībā un ienākuma nodokļa piemērošanu personālsabiedrības gūtajam ienākumam". Publicējam daļu no metodiskā materiāla, kurā skaidrots, kādus ienākuma nodokļus maksā personālsabiedrības biedri un kādas ir atšķirības nodokļu piemērošanā personālsabiedrības biedriem - rezidentiem un personālsabiedrības biedriem - nerezidentiem.
VID informācija 11:50, 6. Sep. 2016
28.07.2017. Saeimā ir pieņemts Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, kas stājas spēkā 01.01.2018, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 12:03, 10. Aug. 2017
01.09.2016. Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis metodisko materiālu "Par personālsabiedrības peļņas vai zaudējumu atspoguļošanu personālsabiedrības un tās biedru grāmatvedībā un ienākuma nodokļa piemērošanu personālsabiedrības gūtajam ienākumam". Publicējam daļu no metodiskā materiāla, kurā skaidrots, kas ir personālsabiedrības, kā tās iedalās, kā jāsagatavo personālsabiedrības gada pārskats un kādi darījumi ir jāatspoguļo personālsabiedrības grāmatvedībā.
VID informācija 10:00, 6. Sep. 2016
Vai ārvalstu uzņēmums (Slovākijas rezidents), kas piegādā elektromehānisko iekārtu (aptuveni 75 000 EUR vērtībā), drīkst veikt iekārtas uzstādīšanas būvuzraudzību un / vai uzstādīšanu celtniecības objektā? Iekārtas uzstādīšanas ilgums ir 20 dienas. Citas iekārtas tuvāko 6 mēnešu laikā nav plānots uzstādīt. Vai šādā gadījumā nepieciešams reģistrēt ārvalstu uzņēmuma pārstāvniecību Latvijā?
Saistītās personas 08:00, 6. Jūn. 2017
Lielai daļai uzņēmumu strauji tuvojas gada pārskatu un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas iesniegšanas termiņš. Tāpēc sniedzam dažus ieteikumus UIN deklarācijas sagatavošanai – par nerezidentu izmaksām, nedrošajiem debitoru parādiem un cesijas darījumiem UIN deklarācijā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:01, 6. Apr. 2017
Uzņēmums, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādājas datorus par pilnu summu 2680,99 EUR. Darbinieks vēlas šo datoru izpirkt 3 gadu laikā un ir piekritis, ka katru mēnesi no algas tiek ieturēta konkrēta summa, t.i., 24 EUR. Dators tiks lietots gan uzņēmuma, gan privātajām vajadzībām. Kā šo darījumu noformēt grāmatvedībā? Vai dators grāmatvedībā jāiekļauj pamatlīdzekļos (PL) un tam jārēķina amortizācija? Vai darbiniekam jānoformē parāds pret uzņēmumu? Vai atbilstoši likumdošanas normām no algas drīkst veikt ieturējumus?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 23. Mar. 2017
Šogad pirmo reizi gada pārskats par 2016.gadu tiek sagatavots saskaņā ar jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu (Likums), tādēļ tieši šobrīd ir daudz jautājumu par tā normu piemērošanu praksē. Viens no šiem jautājumiem – kas ir būtiska kļūda, kā to labot un norādīt gada pārskatā.
Gada pārskats 08:00, 20. Mar. 2017
Uzņēmuma valdes loceklis iegādājas saimnieciskās darbības nodrošināšanai nepieciešamās preces, grāmatvedībā iesniedzot čeku. Kā veikt grāmatojumus, ja šajā čekā ir iekļautas arī preces, kas pirktas personiskajām vajadzībām? Vai avansa norēķinā tiek ņemta vērā nepilna čeka summa, proti, summa tiek dalīta? Vai ir nepieciešama dokumentācija par to, ka avansa norēķinu personas iesniegtais čeks par nepilnu summu grāmatojams konta 2380 "Norēķini par prasībām pret personālu un īstermiņa aizdevumi personālam" kredītā?
Izdevumi 08:00, 23. Jan. 2017
Pavisam drīz noslēgsies kārtējais gads, un darba devējiem būs jāizvērtē darbinieku paveiktais. Šis ir arī laiks, kad domāt par nepieciešamajiem uzlabojumiem darba vietās, lai nākamgad strādātu produktīvāk un ar lielāku pievienoto vērtību. Piedāvājam vienu no instrumentiem, kas palīdzēs.
Darba laiks 08:00, 28. Nov. 2016
Darījumos ar nerezidentiem nereti tiek pieļautas neprecizitātes, kā rezultātā Latvijā reģistrētai komercsabiedrībai var nākties maksāt papildu nodokli. Tomēr, pareizi strukturizējot darījumu un noformējot atbilstošus dokumentus, no nodokļu uzrēķiniem var izvairīties.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 23. Nov. 2016
Turpinām 13.06.2016. publikācijā “Padomi gudra kontu plāna sagatavošanai” aizsākto tēmu – šoreiz mūsu uzdevums – izvedot operāciju kontus.
Grāmatvedība 08:00, 16. Nov. 2016
Grāmatvedības uzskaite kļūst arvien elektroniskāka, un dokumentu daudzumam papīra formā ir tendence samazināties. Tomēr svarīgi ir ievērot dokumentu kārtošanai noteiktās prasības, lai nodrošinātu dokumentu saglabāšanas pamatprincipus.
Dokumenti 08:00, 26. Okt. 2016
Šajā rakstā aplūkošu jautājumus par līgumiem, kas sākas vienā, bet noslēdzas citā pārskata gadā jeb ilgtermiņa līgumiem. Viens no ilgtermiņa līgumu veidiem ir būvdarbu līgums.
Grāmatvedība 08:00, 19. Sep. 2016
Latvijas uzņēmums veic maksājumus par juridiskajiem pakalpojumiem ārvalsts sabiedrībai, izmanto ārvalsts uzņēmuma darbiniekus, lai sniegtu pakalpojumu saviem klientiem, vai saņem konsultatīvos un vadības pakalpojumus no saistītas ārvalsts sabiedrības. Kurš no šiem gadījumiem būtu uzskatāms par personāla nomu? Raksta 1.daļā iepazināmies ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanu personāla nomai. Turpinājumā apskatīsim pazīmes, kas liecina, ka personāla noma pastāv!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:48, 28. Okt. 2015
Latvijas uzņēmums veic maksājumus par juridiskajiem pakalpojumiem ārvalsts sabiedrībai, izmanto ārvalsts uzņēmuma darbiniekus, lai sniegtu pakalpojumu saviem klientiem, saņem konsultatīvos un vadības pakalpojumus no saistītas ārvalsts sabiedrības vai maksā par ārvalsts kapitālsabiedrības sniegtu pakalpojumu informācijas tehnoloģiju jomā. Kurš no šiem gadījumiem būtu uzskatāms par personāla nomu?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 18:18, 19. Okt. 2015
No tā, cik ātri uzņēmējs spēj saņemt naudas līdzekļus par saražoto produktu, iegādāties jaunus ražošanas faktorus, saražot jaunus produktus, atkal pārvērst tos naudā, ir atkarīgs, cik daudz ražošanas ciklu uzņēmējs spēj nodrošināt un attiecīgi cik lielu pievienoto vērtību var saražot kādā atskaites periodā. Apgrozības paātrināšanai izmanto cenu instrumentu, ko sauc par skonto.
Finanšu vadība 08:00, 2. Sep. 2016
“Nodokļu amnestija” par mikrouzņēmumu sniegtajiem darbaspēka nodrošināšanas pakalpojumiem beidzās 01.07.2016., un sagaidāms, ka no Valsts ieņēmumu dienesta puses pastiprināta uzmanība tiks pievērsta mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbiniekiem, kuri pēdējo 12 mēnešu laikā no dienas, kad uzsākta pakalpojuma sniegšana, ir bijuši darba tiesiskajās attiecībās ar personu, kuras labā tie sniedz pakalpojumu (veic darbu).
Saimnieciskā darbība 13:55, 22. Jūl. 2016
Jau no darbā pieņemšanas līdz pat darba attiecību izbeigšanas brīdim un ilgāk ikviena darba devēja rīcībā ir fizisko personu dati, kas tiek dažādi apstrādāti. Tiesa, darba devēja "rokas nav brīvas" – ir virkne likumdošanā noteiktu ierobežojumu personas datu apstrādē.
Lietvedība 08:00, 21. Jūl. 2016
Kontu plāns ir svarīgs dokuments, kas palīdz grāmatvedim taupīt dokumentu apstrādes un pilnvērtīgas informācijas saņemšanas laiku, palīdz pārvaldes personālam laikus pieņemt pareizus vadības lēmumus. Kontu plāns nevar būt vienāds visiem grāmatvežiem, visām sabiedrībām, jo pareizs kontu plāns atspoguļo sabiedrības darbības specifiku, un tām zibenīgi jāmainās, ja mainās iekšējie vai ārējie biznesa apstākļi.
Grāmatvedība 08:00, 13. Jūn. 2016
Uzņēmums 01.06.2014. noslēdzis pakalpojuma līgumu ar mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāju. Mikrouzņēmuma īpašnieks ir uzņēmuma bijušais darbinieks. Mikrouzņēmuma darbinieks nav pakļauts uzņēmuma noteiktajai darba kārtībai un rīkojumiem. Tā īpašnieks pēdējo 12 mēnešu laikā no dienas, kad uzsāka pakalpojumu sniegšanu, bija darba tiesiskajās attiecībās ar uzņēmumu. Vai šāda darījuma ar mikrouzņēmumu gadījumā uzņēmumam ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)? Vai pakalpojuma sniedzēja norīkotā persona ir uzskatāma par pakalpojuma saņēmēja darbinieku?
Mikronodoklis 08:00, 14. Jūn. 2016
Kuram uzņēmuma darbiniekam ir jāizstrādā darba samaksas nolikums?
Personāla vadība 13:34, 30. Mai. 2016
//= $article['Article']['score'] ?>
Lietu kārtība
Kad gada pārskatu sagatavošana beigusies, ir laiks lielajai pavasara tīrīšanai. Saule jo dienas, jo spožāka, tāpēc puteklīši gaisā īpaši pamanāmi. Laiks tos notraust arī no dokumentiem, sašķirojot un sakārtojot tos!
Saimnieciskā darbība 08:00, 27. Mai. 2016
Pēc labi padarīta darba ir nepieciešama arī laba atpūta, lai uzkrātu spēkus nākamajam darba cēlienam. Pavasaris un vasara ir atpūtai iedvesmojošākie gadalaiki, tāpēc, visticamāk, uzņēmumos šobrīd jau pilnā sparā notiek kalendāru saskaņošana, atvaļinājumu plānošana un baudīšana.
Atvaļinājums 08:00, 23. Mai. 2016
Uzņēmumu grupas locekļu starpā nereti tiek sniegti vadības jeb tā sauktie grupas iekšējie pakalpojumi. Dažkārt tie tiek vērtēti kā instruments peļņas pārnešanai uzņēmumu starpā un nodokļu nastas samazināšanai. Īpaši aktuāli tas ir kļuvis, kopš atceltas tiesības pārnest nodokļu zaudējumus grupas ietvaros, tādējādi veicinot uzņēmumus pārnest zaudējumus, strukturējot vairāk vai mazāk pamatotus pakalpojumus starp grupas locekļiem. Skaidrojumu sniedz SIA AAT partneris, sertificēts nodokļu konsultants Artūrs Breicis.
Saistītās personas 09:04, 23. Mar. 2015
Darba vide pēdējo gadu laikā mainās arvien straujāk. Ja iepriekš galvenokārt tika runāts, ka priekšplānā izvirzās ergonomiskie un psihosociālie riska faktori, tad šobrīd arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts jaunajām darba organizācijas formām, piemēram, elastīgajam darba laikam un attālinātam darbam. Tas kopumā arvien vairāk mūs attālina no klasiskās izpratnes par darba aizsardzību.
Personāla vadība 09:00, 12. Feb. 2016
Pastāv virkne projektu, kuru pamatā ir produktu un pakalpojumu nemateriālās vērtības palielināšana. Tie var būt apmācību, arhitektūras, personāla atlases vai zinātniskie projekti. Šādi projekti vērtētājam ir liels izaicinājums, jo nemateriālais kopums ir jāizsaka naudas vienībās.
Finanšu vadība 09:00, 29. Jan. 2016
Sapnis par ideālu grāmatvedības sistēmu
Grāmatvedības izstrādes un ieviešanas jomā darbojamies jau kopš tālā 1996. gada, kad programmatūru izstrāde atradās pašos pirmsākumos.
Laika gaitā ir attīstījusies gan uzņēmējdarbība, gan informāciju tehnoloģijas, līdzi tiek attīstītas arī grāmatvedības programmas. Vērojot un iedziļinoties grāmatvežu darbā un ikdienas pienākumos, sākām aizdomāties, ja šo funkciju varētu optimizēt, to vienkāršot, rezultātā darbu varētu paveikt ātrāk un kvalitatīvāk.
Grāmatvedība 00:00, 18. Jan. 2016
No 1.janvāra ir spēkā Ministru kabineta noteikumi, ar kuriem noteiks minimālās mēneša darba algas apmēru 2016.gadā, kā arī kārtību, kādā aprēķinās minimālās stundas tarifa likmes. Tā neapšaubāmi ir laba ziņa valsts pārvaldes amatpersonām un darbiniekiem, kas ar šiem jautājumiem nodarbojas, jo atvieglos viņu darbu, bet diezin vai to varēs tik viennozīmīgi apgalvot par darba devējiem, uz kuriem šis regulējums attiecas.
Darba samaksa 09:15, 11. Jan. 2016
Dīvaini, ka visvērtīgāko uzņēmuma aktīvu – personālu – finanšu pārskatos atspoguļo tikai izmaksās, turpretī krājumus un darbarīkus – aktīvos. Droši vien tas nav viegli – atrast līdzsvaru starp cilvēku kā ražošanas resursu un cilvēku kā labklājības objektu, t.i., ražošanas mērķi. Kas tad ir darbinieks – cilvēks vai instruments? Vai uz personālu jācenšas ekonomēt, vai arī jāmaksā tam iespējami vairāk, sagaidot lielāku atdevi?
Finanšu vadība 11:23, 20. Feb. 2015
Janvārī stāsies spēkā jaunais Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums. Viens no tā jaunievedumiem ir sabiedrību iedalījums kategorijās, atbilstoši kurām atšķiras arī gada pārskatā iekļaujamās informācijas apjoms.
Gada pārskats 09:10, 28. Dec. 2015
Kā ierasts, gada nogalē Saeima un Ministru kabinets vairākos normatīvajos aktos veic izmaiņas, kas stāsies spēkā ar nākamo gadu. Darba devējiem savlaicīgi ar šīm izmaiņām ir jāiepazīstas, lai varētu labāk plānot darbu un racionālāk izmantot pieejamos finanšu un darbaspēka resursus. Un, lai atvieglotu darba devēju darbu, piedāvājam jauno Darba laika kalendāru 2016.gadam.
Darba laiks 09:10, 30. Nov. 2015
Viena no specifiskākajām ilgtermiņa ieguldījumu kategorijām ir ieguldījuma īpašumi. Kas tie ir, pēc kādām metodēm tos uzskaitīt? Kādi grāmatojumi jāveic, ja ieguldījuma īpašumam kritusies vērtība? Un kas jāņem vērā, mainot ieguldījuma īpašuma novērtēšanas metodi? Noskaidrosim atbildes uz šiem jautājumiem ar praktiskiem piemēriem!
Grāmatvedība 12:51, 9. Nov. 2015
Šajā rakstā ir pievērsta uzmanība izmaiņām, kas saistītas ar nesen publicētajiem Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) Nodokļu bāzes samazināšanas un peļņas pārvietošanas (angliski BEPS) projekta gala ziņojumiem un to ietekmi uz saistīto personu darījumiem. Raksta turpinājumā lasiet par tirgus cenas noteikšanu darījumos, kuros iesaistīts nemateriālais īpašums, kā arī darījumos ar preču biržās tirgotām precēm.
Saistītās personas 09:00, 4. Dec. 2015
Personālvadībā daudz tiek pētīta motivācija. Tomēr praksē nereti, runājot par motivāciju, viena puse raugās uz otru - darba devēji meklē pašmotivētus darbiniekus, savukārt darbinieki gaida dažādus materiālos un nemateriālos motivatorus no vadības. Kas tad ir motivācija, kur tā meklējama, un kuri motivatori ir efektīvākie?
Personāla vadība 12:27, 9. Sep. 2015
Lai palīdzētu nodokļu maksātājiem izvairīties no negodprātīgiem darījumu partneriem, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir izstrādājis ieteikumus darījuma partnera un darījuma riska novērtēšanai. Publicējam saīsinātu informatīvā materiāla versiju, kurā apkopoti iespējamie informācijas iegūšanas avoti un sniegti iespējamie riska novērtēšanas piemēri.
VID informācija 15:42, 27. Okt. 2015
Šobrīd ir īstais laiks, lai veiktu dažādus priekšdarbus, kas palīdzēs gada pārskatu sagatavot bez liekiem stresiem. Iepriekšējā rakstā apskatījām normatīvos aktus, kas regulē gada pārskatu sagatavošanu, un inventarizācijas. Turpinājumā pievēršamies gada pārskata sastādīšanas metodikai un rudens mēnešos veicamajiem darbiem.
Gada pārskats 18:25, 26. Okt. 2015
Ievērojot principu, ka ratus taisa ziemā un ragavas – vasarā, turpinām apskatīt priekšdarbus, kas būtiski atvieglos gada pārskatu sagatavošanu. Iepriekšējā raksta daļā apskatījām gada pārskata sastādīšanas metodiku un rudens mēnešos veicamos darbus. Turpinām! Ko vēlams izdarīt vēl novembrī un decembrī, ko var atstāt nākamajiem mēnešiem, un kā sagatavoto gada pārskatu noformēt?
Gada pārskats 14:01, 2. Nov. 2015
Pirms vairākiem gadiem mediju uzmanību piesaistīja kāds ārvalstīs samērā bieži sastopams nodokļu optimizācijas veids. Lai mazinātu darbaspēka nodokļu slogu, Latvijas uzņēmuma darbinieki tika pārcelti uz Kipras sabiedrību, tiem piešķirot jaunās sabiedrības kapitāla daļas. Reaģējot uz minēto gadījumu, 2010.gadā likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) tika iekļauti noteikumi par nodokļu uzlikšanu ienākumam no personāla nomas.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 14:28, 3. Dec. 2014