Atjaunotie un uzlabotie iekšējā audita starptautiskās prakses standarti stāsies spēkā 2025.gada 9.janvārī, līdz ar to iekšējā audita nodaļām ir laiks, lai novērtētu savu atbilstību jauno standartu prasībām un identificētu nepieciešamos uzlabojumus. Tā ir lieliska iespēja, lai veicinātu iekšējā audita nodaļas izmaiņas ilgtermiņā un kļūtu par vēl nozīmīgāku atbalstu organizācijas mērķu sasniegšanā. Ko paredz jaunie standarti?
Saimnieciskā darbība 06:00, 23. Okt. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Dividendes, dividendēm pielīdzināms ienākums un nosacītās dividendes”, kurā skaidrota uzņēmumu ienākuma nodokļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošana dividenžu izmaksai.
VID informācija 10:56, 16. Okt. 2024
Atbilstoši Komerclikumam valdes locekļi vienmēr ir darbā un viņu atbildība par uzņēmuma darbību ir pastāvīga. Bet kā ir ar valdes locekļa transportlīdzekli? Vai var uzskatīt, ka arī tas vienmēr tiek izmantots darba vajadzībām, līdz ar to visi transportlīdzekļa izdevumi ir saimnieciskās darbības izdevumi un pievienotās vērtības nodoklis ir atskaitāms 100% apmērā?
Grāmatvedība 06:00, 24. Sep. 2024
Uzņēmumam 2023.gadā peļņa bija 10 000 eiro. Dalībnieki pieņēma lēmumu, ka peļņu izmaksās dividendēs. Lai nepalielinātu šī gada izdevumus par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) summu no iepriekšējā gada dividendēm, sadalāmajā summā jau tiek iekļauts UIN. Kā šādu darījumu norādīt grāmatvedībā un UIN deklarācijā? Kāda summa jāizmaksā dalībniekam uz rokas?
Grāmatvedība 06:00, 2. Jūl. 2024
Saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu visām komercsabiedrībām ne vēlāk kā mēnesi pēc gada pārskata apstiprināšanas Valsts ieņēmumu dienestā jāiesniedz dalībnieku (akcionāru) sapulces apstiprināts gada pārskats.
Svarīgi 13:37, 29. Apr. 2024
2023.gada 1.jūnijā stājās spēkā vairāki grozījumi Komerclikumā, tostarp Komerclikuma 172.pantā, paplašinot personu loku, kas var iesniegt prasību pret sabiedrību. Tagad šāda iespēja ir arī dalībniekiem, kuru līdzdalība pamatkapitālā nav mazāka par 100 000 eiro.
Dalībnieks un valdes loceklis 06:00, 28. Jūn. 2023
Mūžam aktuāls ir jautājums par tiesiskajām attiecībām starp kapitālsabiedrību un tās valdes locekli. Šoreiz analizēsim, kādas sekas var iestāties gadījumā, ja valdes loceklim netiek noteikta atlīdzība.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Mar. 2024
Meitas uzņēmums izmaksā mātes uzņēmumam aprēķinātās dividendes no nesadalītās peļņas, kas izveidojusies līdz 2017.gada 31.decembrim. Tālāk tās tiek pārskaitītas patiesajiem labuma guvējiem ārzemēs. Kā norādīt saņemtās dividendes mātes uzņēmuma grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 21. Mar. 2024
Ar 2024.gada 1.janvāri stājas spēkā grozījumi Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā, kas paredz vairākas būtiskas izmaiņas kapitālsabiedrību dāvināšanas (ziedošanas) procesā, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 10:30, 2. Jan. 2024
Ir situācijas, kad Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzskata valdes locekļus par darba ņēmējiem uzņēmumos, savukārt uzņēmēji skaidro VID, ka valdes locekļi pilda valdes locekļiem piešķirtās funkcijas un nav pamata aprēķināt algas nodokļus par domājamajām (precīzāk - VID izdomātajām) algām. Apskatām, kā atšķirt, vai valdes loceklis pilda darba pienākumus, kam paredzēta atlīdzība, vai tomēr funkcijas, kas neparedz atalgojuma saņemšanu.
Valsts kanceleja ir sagatavojusi Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma grozījumus. Tie piedāvā precizēt pienākumus un to sadalījumu kapitālsabiedrību pārvaldībā iesaistīto pušu starpā, salāgot Kapitālsabiedrību pārvaldības likuma normas ar aktuālo Komerclikuma regulējumu, kā arī konsolidēt un precizēt kapitālsabiedrību regulējumu.
Likumdošana 14:00, 31. Jūl. 2023
Akciju un akciju opciju piešķiršana darbiniekiem Latvijā šobrīd nav izplatīta, bet tendence ir acīmredzama – interese par iespējām motivēt vadošos darbiniekus, izmantojot dažādus uz akcijām bāzētus risinājumus, pieaug. Praksē sastopami tādi instrumentiem kā personāla akcijas, akciju opcijas un fantoma akcijas. Apskatīsim tieši darbinieku akciju opcijas, kas ir vienas no akcijās bāzētu izmaksu veidiem.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2023
Šī gada 1.jūlijā stājas spēkā izmaiņas Komerclikumā un saistītajos likumos, kas paredz modernizēt un padarīt caurskatāmāku akciju sabiedrību darbību, radot pieeju informācijai par akciju sabiedrību īpašniekiem, kā arī mazinot noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas riskus, vēsta Tieslietu ministrija.
Svarīgi 11:25, 28. Jūn. 2023
Bijušais sabiedrības īpašnieks ieguldījis skaidru naudu uzņēmuma attīstībai laika periodā no 1997.gada līdz 2010.gadam, kas tika iegrāmatota uzņēmuma kasē, kā pamatojumu norādot aizdevuma līgumu. Jaunais sabiedrības īpašnieks arī ir ieguldījis kasē naudu no 2010.gada līdz šodienai. Vai par šo kopējo summu var palielināt sabiedrības pamatkapitālu? Ja var, tad kādi dokumenti būtu vajadzīgi, lai to pamatotu? Vai pietiek ar aizdevuma līgumiem un kases ieņēmuma orderiem?
Saimnieciskā darbība 06:00, 6. Jūl. 2023
Kapitalizācijai ekonomikā ir vairākas nozīmes, tomēr, raugoties no uzņēmējdarbības viedokļa, kapitalizācija ir kapitāla palielināšanas process, kas parasti notiek, pārvēršot uzņēmuma tīro peļņu vai rezerves pamatkapitālā. Šis process ļauj uzlabot priekšstatu par uzņēmuma vērtību un bilanci, padarot uzņēmumu vērtīgāku un stabilāku sadarbības partneru acīs.
Grāmatvedība 06:00, 19. Jūn. 2023
No 2023.gada 1.jūnija spēkā stājušās Komerclikuma izmaiņas, kas paredz būtiskas pārmaiņas komercsabiedrību nacionālajā un pārrobežu reorganizācijas kārtībā.
Svarīgi 14:15, 27. Jūn. 2023
Šobrīd Komerclikumā (KL) ir sagatavoti grozījumi, kuros viena no visbūtiskākajām izmaiņām ir paredzētā atsevišķā sadaļa, kas attiecas uz pārrobežu reorganizāciju un tās kārtību. Grozījumi ieviesīs jaunus pārrobežu reorganizācijas veidus, kas ievērojami samazinās izmaksas un paātrinās darbību procesu. Vienlaicīgi tiks aizsargātas arī dalībnieku, darbinieku un kreditoru intereses un tiesības.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 10. Mai. 2023
Sorainen eksperti Zane Paeglīte, Eva Berlaus un Nauris Grigals atgādina, ka tuvojas termiņš gada pārskata iesniegšanai Valsts ieņēmumu dienestā.
Svarīgi 10:35, 11. Apr. 2023
Valsts ieņēmumu dienests aktīvi izmanto likumā “Par nodokļiem un nodevām” tam paredzētās tiesības lemt par valdes locekļu atbildību juridiskās personas nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanā. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta publicēto informāciju process par nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu valsts budžetam ir uzsākts 136 juridiskām personām. Apskatām sīkāk, ko var pieprasīt no valdes locekļa un kad to drīkst darīt.
Nodokļi 06:00, 2. Mai. 2023
Jebkuram uzņēmuma vadītājam ir nepieciešami labi, motivēti darbinieki. Šāds darbinieks būs efektīvāks un ilgtermiņā jebkuram uzņēmumam dos lielāku pienesumu. Šis raksts nav par to, kā labāk motivēt savus darbiniekus – to atstāsim katra lasītāja izvēlē un psiholoģijas zinātnieku pārraudzībā. Apskatīsim esošus, populārus darbinieku motivēšanas mehānismus un to, kā tieši tie ietekmē nodokļu nomaksas pienākumu, lai noskaidrotu, vai kādu labumu no motivēšanas programmām varētu gūt arī pats uzņēmējs, izslēdzot pašsaprotamo – motivētu darbinieku.
Personāla vadība 06:00, 20. Mar. 2023
Bieži vien brīdī, kad uzņēmums saprot, ka nav iespējams pilnvērtīgi veikt tā darbību, nākas pieņemt visai smagu lēmumu par uzņēmuma likvidāciju. Bet ar ko sākt un kādas darbības paredz likvidācijas process? Apskatām svarīgākās nianses.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 22. Mar. 2023
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību 2009.gadā nolēma iepriekšējā gada peļņu sadalīt dividendēs un to iegrāmatoja bilances kontā “Norēķini par dividendēm”, jo sabiedrībai nebija pietiekamu naudas līdzekļu, lai izmaksātu dividendes. Vai, izmaksājot dividendes 2022.gadā, kas ir aprēķinātas 2009.gadā, ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 7. Feb. 2023
Vai darbiniekam drīkst izsniegt aizdevumu? Kādi nosacījumi jāievēro un ar kādiem nodokļu riskiem jārēķinās? Turpinot aizdevumu tēmu, šoreiz pētām aizdevumus fiziskām personām, kas nav ar uzņēmumu saistītas personas.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 4. Jan. 2023
Uzņēmumos bieži pie pirmajiem ienākumiem īpašnieks izņem naudu savām vajadzībām, negaidot, kad beigsies pārskata gads un vai tas noslēgsies ar peļņu, ko varēs sadalīt dividendēs. Grāmatveži šādu naudas izņemšanu no uzņēmuma konta noformē kā aizdevumu. Jautājums ir, vai tas ir pareizi, un vai par to ir jāmaksā nodokļi?
Klausies
Saimnieciskā darbība
15:19, 14. Nov. 2022
Mātes uzņēmums visu peļņu atstāj meitas uzņēmumam, kurā peļņa tika konstatēta. Iepriekšējo gadu peļņa tiek novirzīta meitas uzņēmuma attīstībai, un grāmatvedībā tiek izveidotas rezerves. Meitas uzņēmums vēlas nopirkt jaunus pamatlīdzekļus. Man nav skaidri grāmatojumi saistībā ar rezerves izlietojumu. Vai ir vajadzīgs kāds lēmums? Un kādi būtu grāmatojumi?
Grāmatvedība 06:00, 19. Aug. 2022
Vai ir kādi ierobežojumi, kas jāņem vērā, lai mazkapitāla sabiedrība ar ierobežotu atbildību izmaksātu dividendes?
Dalībnieks un valdes loceklis 06:00, 1. Sep. 2022
Publiskas personas kapitālsabiedrības un publiski privātās kapitālsabiedrības gada pārskata un konsolidētā gada pārskata par 2021. pārskata gadu iesniegšanas termiņš nav pagarināts, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 11:29, 29. Apr. 2022
Saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu visām komercsabiedrībām ne vēlāk kā mēnesi pēc gada pārskata apstiprināšanas un ne vēlāk kā četrus mēnešus pēc pārskata gada beigām (tātad, ja sabiedrības pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, ne vēlāk kā līdz 30. aprīlim) Valsts ieņēmumu dienestā (VID) jāiesniedz dalībnieku (akcionāru) sapulces apstiprināts gada pārskats.
Svarīgi 16:14, 24. Mar. 2022
Mazkapitāla sabiedrības (pamatkapitāls 100 eiro) 2020. pārskata gada peļņa bija 34 642 eiro. Pēc gada pārskata iesniegšanas 2021. gada jūnijā tika veikta peļņas sadale šādā kārtībā: likumā noteiktās rezerves, lai pamatkapitāls sasniegtu likumā noteikto minimumu, peļņas daļa 80% apmērā sadalīta dividendēs, bet pārējā peļņa atstāta nesadalīta. Vēlētos saprast - kā šo grāmatot? Un kā grāmatot ārkārtas dividendes?
Grāmatvedība 06:00, 24. Mar. 2022
Aizvien biežāk presē lasām par jaunu un ekonomiski nozīmīgu sabiedrību pievienošanos biržas emitentu sarakstam, līdz ar to nefinanšu informācijas publiskumam un pieejamībai ir aizvien lielāka loma un nozīme sabiedrībai kopumā. Tāpēc turpmāk lielo valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībām turpmāk papildus gada pārskatam būs jāsagatavo arī korporatīvās pārvaldības ziņojums.
Gada pārskats 07:00, 7. Mar. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022. gada janvārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:00, 7. Feb. 2022
Izlemt, kā rīkoties ar sabiedrības nopelnīto peļņu – to ieguldīt uzņēmuma attīstībā vai arī sadalīt dividendēs –, ir uzņēmuma dalībnieku kompetence. Bet kā sadalīt peļņu situācijā, kad dalībnieki mainās? Vai arī daļa dalībnieku vēlas sadalīt peļņu dividendēs, bet daļa – ieguldīt tālākā attīstībā? Cik elastīgi dalībnieki drīkst būt peļņas sadalē, nepārkāpjot normatīvajos aktos noteiktās robežas? Izskatām lasītāja jautājumu!
Klausies
Finanšu vadība
08:24, 18. Aug. 2021
Līdz šim nodokļu atvieglojumus, piešķirot darbiniekiem akciju opcijas, varēja saņemt tikai akciju sabiedrības. No šī gada sākuma arī sabiedrībām ar ierobežotu atbildību ir iespēja piešķirt kapitāla daļu pirkuma tiesības darbiniekiem un, ievērojot noteiktus nosacījumus, kvalificēties nodokļu atvieglojumiem.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 7. Mai. 2021
Ministru kabineta sēdē tika atbalstīti grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, paredzot arī šogad pagarināt gada pārskata iesniegšanas termiņu vismaz par diviem mēnešiem. Tāpat tiek pagarināts arī deklarācijas iesniegšanas termiņš iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem, kuriem ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju.
Likumdošana 10:41, 17. Mar. 2021
Ministru kabineta sēdē tika izskatīti grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz 2020. un 2021. gadā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) aprēķināšanai atcelt izdevumu ierobežojumu 80% apmērā no saimnieciskās darbības ieņēmumiem, atteikties no prasības kapitālsabiedrības valdes locekļiem veikt IIN un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas samaksu no minimālās algas, ja kapitālsabiedrībai nav bijis neviena darbinieka, kas gūst atlīdzību vismaz minimālās algas apmērā, kā arī pagarināt deklarācijas iesniegšanas termiņu IIN maksātājiem, kuriem ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju.
Likumdošana 14:18, 5. Mar. 2021
Kooperatīvajai sabiedrībai (KS) pieder ēkas (garāžas un zeme), kas ir reģistrētas zemesgrāmatā un uzskaitītas bilancē. KS biedru sapulce pieņēma lēmumu par nekustamā īpašuma sadalīšanu domājamās daļās. Daži KS dalībnieki savas domājamās daļas zemesgrāmatā jau ir nostiprinājuši. Kā to norādīt grāmatvedības dokumentos? Kā grāmatvedībā uzrādīt garāžas pārdošanu KS dalībniekam, kurš vēl nav nostiprinājis savu daļu? Kādi dokumenti ir nepieciešami? Kādi nodokļi rodas un kam tie jāmaksā?
Dokumenti 07:00, 5. Jan. 2021
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieks ir fiziska persona. Dalībnieks aizdevis naudu savai sabiedrībai, un tas attiecīgi atspoguļots arī uzņēmuma bilancē. Vai dalībnieks aizdevumu savam uzņēmumam drīkst kapitalizēt, novirzot pamatkapitāla palielināšanai? Kādi dokumenti jāsagatavo, lai Uzņēmumu reģistram paziņotu par pamatkapitāla palielināšanu? Vai neveidojas ar nodokļiem (uzņēmumu ienākuma nodokli, iedzīvotāju ienākuma nodokli) apliekama bāze?
Pamatlīdzekļi 07:00, 18. Feb. 2020
Ņemot vērā epidemiologu izvērtējumu par pieaugošiem Covid-19 izplatības riskiem, no 9. novembra līdz 6. decembrim Latvijā tiek izsludināta ārkārtējā situācija, nosakot stingrus pulcēšanās ierobežojumus sabiedriskās vietās, informē Valsts kanceleja. Noteikti ierobežojumi vairākiem saimnieciskās darbības veidiem, kā arī darba devēji ir aicināti izvērtēt attālinātā darba iespējas.
Likumdošana 17:03, 8. Nov. 2020
Uzņēmums noslēdz līgumu ar investoru, kas 2020. gada septembrī iegulda uzņēmumā naudu aizdevuma veidā. Saskaņā ar līguma nosacījumiem līdz 2021. gada 31. decembrim šo aizdevumu pārvērtīs kapitāldaļās – tas tiks ieguldīts pašu kapitālā, pretī investors saņems sabiedrības kapitāldaļas. Kā iegrāmatot saņemto naudu 2020. gada septembrī un kā to atspoguļot gada pārskatā bilancē uz 2020. gada 31. decembri? Vai vienkārši kā īstermiņa aizdevumu? Un sniegt skaidrojumu pielikumā?
Grāmatvedība 08:30, 26. Okt. 2020
Iepriekšējos žurnāla “iFinanses” rakstos izskatījām peļņas vai zaudējumu aprēķina ieņēmumu un izdevumu posteņus. Līdz pārskata perioda peļņas vai zaudējumu noteikšanai atlikuši vēl daži ieņēmumu un izdevumu posteņi.
Grāmatvedība 07:00, 5. Okt. 2020
2020. gada 23. martā stājās spēkā steidzamības kārtībā pieņemtie grozījumi Komerclikumā (KL), ar kuriem tika noregulēti jautājumi par attālinātu dalību un balsošanu sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieku sapulcē vai akciju sabiedrības (AS) akcionāru sapulcē, balsošanu pirms dalībnieku vai akcionāru sapulces, kā arī veiktas izmaiņas prasībās par valdes un sapulces protokolu parakstīšanu. Grozījumi jāņem vērā, arī lemjot par gada pārskata apstiprināšanu.
Saimnieciskā darbība 07:00, 26. Jūn. 2020
Ārkārtējās situācijas apstākļos, kad daudziem uzņēmumiem valdības noteikto ierobežojumu dēļ rodas neziņa par sava uzņēmuma nākotni, tāpat arī šodien, kad cīņa ar Covid-19 visā pasaulē vēl turpinās un uzņēmējdarbību ierobežojoši vai ietekmējoši lēmumi gan Latvijā, gan pasaulē var tikt pieņemti un mainīti ik dienu, iespējams viens no pagaidu risinājumiem var būt komersanta darbības apturēšana uz laiku.
Saimnieciskā darbība 07:00, 17. Jūl. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada martā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:47, 1. Apr. 2020
Pagarināts nodokļu samaksas termiņš, dīkstāves kompensācija līdz 700 eiro, telpu nomas samazinājums - šī ir tikai daļa no pasākumiem, kas iekļauti speciālā terminētā likumprojektā par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar COVID-19 izplatību, ko Ministru kabinets izskatīja 19. marta sēdē. Regulējums stāsies spēkā no šī gada 13. marta, kad valstī tika izsludināta ārkārtas situācija.
Svarīgi 12:40, 19. Mar. 2020
Uzņēmums ir saņēmis dividendes par 2017. gadu no cita uzņēmuma, kurā ieguldīja naudas līdzekļus. Kā dividenžu saņēmējam pareizi kontēt šo darījumu?
Grāmatvedība 07:00, 4. Mar. 2020
Ar valdes locekli noslēgts pilnvarojuma līgums, nosakot atlīdzību. Vai ir pareizi “Ziņojumā par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu pārskata mēnesī” norādīt tikai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no darba ņēmēju darba ienākumiem un iedzīvotāju ienākuma nodokli? Vai drīkst neuzrādīt uzņēmējdarbības riska valsts nodevu un nostrādāto darba laiku? Vai nebūs jāpiešķir kārtējais atvaļinājums?
Dalībnieks un valdes loceklis 10:00, 12. Dec. 2019
Turpinot apskatīt aktuālos Senāta spriedumus par kapitālsabiedrību valdes locekļu atbildības aspektiem, šajā publikācijā uzmanību pievērsīsim 2016.gada spriedumam lietā SKC-214/2016, kurā tiesa vērtēja kapitālsabiedrības (SIA) valdes locekļu rīcības likumību, dažādos veidos izmaksājot sev papildu atlīdzību (bonusus, dāvanas un atlaides, kā arī iemaksas pensiju fondos) veidā, kas neatbilda sabiedrības dalībnieku sapulcē apstiprinātajai valdes locekļu atlīdzības aprēķināšanas un izmaksas kārtībai.
Saistību tiesības 07:00, 29. Nov. 2019
Komerclikuma 161.panta 6.daļa nosaka: Dividendes, kas nav izņemtas 10 gadu laikā, pāriet sabiedrības īpašumā, izņemot gadījumus, kad atbilstoši likumam noilgums uzskatāms par pārtrauktu vai apturētu. Par laikā neizņemtajām dividendēm, ja tas noticis dalībnieka vainas dēļ, procentus nemaksā. Skaidrojam, kas šie ir par gadījumiem!
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 22. Nov. 2019
Vēl tikai līdz šī gada 31.decembrim dividendēm no peļņas, kas radusies līdz 2017.gada 31.decembrim, var piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 10% apmērā. Ja to nepaspēj izdarīt šogad, no nākamā gada tai būs jāpiemēro IIN 20% likme.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 4. Nov. 2019
Šī gada aprīlī Latvijas Republikas Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-46/2019, kuru būtu vērtīgi izlasīt to sabiedrību pārstāvjiem, kuras saviem valdes locekļiem vai ar sabiedrību saistītām personām izsniedz aizdevumus ar nosacījumiem, kas neatbilst pastāvošajiem tirgus noteikumiem vai kuru izsniegšanas gaitā nav ievērota sabiedrībā noteiktā kārtība.
Komerctiesības 07:00, 11. Sep. 2019
No Komerclikuma (KL) normām izriet, ka komercsabiedrības dalībnieku sapulces (SIA) vai padomes (AS) kompetence ir noteikt jautājumus, kas saistīti ar valdes atlīdzību. Atbilstoši KL 221.panta 8.daļai valdes loceklim ir tiesības uz atlīdzību, kas atbilst viņa pienākumiem un sabiedrības finansiālajam stāvoklim. Atlīdzības apmēru nosaka ar padomes lēmumu, bet, ja sabiedrībai nav padomes, – ar dalībnieku lēmumu. Vienlaikus no šīs tiesību normas izriet, ka, ņemot vērā sabiedrības finansiālo stāvokli un valdes locekļa pienākumu apjomu, dalībnieki vai padome valdes loceklim atlīdzību var arī nenoteikt.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 7. Aug. 2019
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā grāmatot UIN?
Līdz 2017.gada 31.decembrim uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) tika iegrāmatots izdevumos, un par tā summu tika samazināta bruto peļņa. Attiecīgi gada pārskata sastāvā tas tika norādīts peļņas vai zaudējumu aprēķina (PZA) rindā “Uzņēmumu ienākuma nodoklis par pārskata gadu”. Kā, sākot ar 2018.gada 1.janvāri, būtu pareizi grāmatot UIN no aprēķinātajām dividendēm un ārkārtas dividendēm? Izrādās, ka atbilde nav viennozīmīga – to meklēsim, analizējot lasītāja jautājumu.
Grāmatvedība 08:35, 1. Jūl. 2019
Man apjukumu rada jaunais uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN). Kā tagad pareizi aprēķināt dividendes? Uzņēmums noslēdz gadu ar 5000 eiro peļņu. Nolemj visu izmaksāt dividendēs. Vai izmaksājamās dividendes būs 5000 eiro, un papildus jāaprēķina UIN – 1250 eiro, kas veido papildu izmaksas, vai arī izmaksājamās dividendes ir 4000 eiro un UIN – 1000 eiro, kas samazina dividendes?
Izdevumi 07:00, 9. Apr. 2019
Lielākajai daļai uzņēmumu gada pārskati ir iesniegti, peļņa aprēķināta un pienācis brīdis izlemt, ko ar to darīt. Vienkāršākais veids būtu to sadalīt dividendēs, tomēr izrādās, ka līdz ar jauno uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanas ieviešanu tas nemaz nav tik vienkārši!
Finanšu vadība 07:00, 24. Apr. 2019
31.01.2018. Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-34/2018, kurā atzina, ka sabiedrībai atbilstoši Komerclikuma (KL) 195.pantā noteiktajam ir tiesības prasīt izslēgt tai nelojālu dalībnieku. Lojalitātes pārkāpums ir dalībnieka rīcība, ar kuru viņš nodarījis sabiedrībai būtisku kaitējumu.
Komerctiesības 06:15, 25. Mai. 2018
Pēc personas maksātnespējas procesa pasludināšanas un ieraksta izdarīšanas maksātnespējas reģistrā kreditori ir tiesīgi administratoram pieteikt savus prasījumus. Atbilstoši Maksātnespējas likuma (ML) 74.panta 1.daļai administrators pārbauda kreditoru prasījumu pamatotību un atbilstību normatīvo aktu prasībām. Savukārt saskaņā ar ML 75.panta 1.daļu administrators var pilnībā vai daļēji neatzīt kreditora prasījumu, par kuru ir strīds starp parādnieku un kreditoru.
Nodokļi 07:00, 30. Jan. 2019
Nesen bija populāri gada pārskatā ielikt aptuveni šādu teikumu: “Lūdzam atbrīvot valdi no atbildības par zaudējumiem, kas sabiedrībai nodarīti iepriekšējā pārskata gadā!”. Vai šādam teikumam ir kāda jēga? Vai valdi tik vienkārši var atbrīvot no atbildības par gada pārskatā esošo informāciju? Vai un kādas piebildes pie gada pārskatiem valde var likt?
Dalībnieks un valdes loceklis 11:16, 31. Dec. 2018
Vai dividenžu aprēķinu ietekmē apstāklis, ka uzņēmuma daļas vienam no īpašniekiem 2017.gadā pieder tikai 2 mēnešus, bet otram – jau ilgstoši?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 28. Dec. 2017
Valdes loceklim Ainim (uzņēmumu īpašnieks) pieder daļas 2 uzņēmumos – “B” un “C”. Uzņēmumā “B” Ainim pieder 50% daļas, uzņēmumā “C” - 33,33% daļas. Valdes loceklim Dainim (uzņēmumu īpašnieks) pieder daļas 2 uzņēmumos – “B” un “C”. Uzņēmumā “B” Dainim pieder 50% daļas, uzņēmumā “B” - 33,33% daļas. Ainis un Dainis nav radinieki. Vai uzņēmumi “B” un “C”, savstarpēji veicot jebkāda veida darījumus, uzskatāmi par saistītajām personām?
Saistītās personas 07:00, 14. Aug. 2018
Pastāv vairākas iespējas, kā nodrošināt darbiniekiem lielākus labumus, nekā paredzēts Darba likumā u.c. darba attiecības regulējošos normatīvajos aktos. Viens no tiem ir noslēgt darba koplīgumu. Šobrīd darba koplīguma noslēgšana ir kļuvusi aktuālāka, jo atbilstoši jaunajam Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumam par personāla ilgtspējas izdevumiem uzskatāmi arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kas nav personificējami. Tāpat koplīgumu jautājumu aktualizē ģenerālvienošanās būvniecības nozarē.
Tiesības 07:00, 3. Aug. 2018
Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta judikatūru papildinājis 30.11.2017. pieņemtais spriedums lietā Nr.SKC-343/2017 par valdes locekļa atbildību.
Komerctiesības 07:00, 27. Jūl. 2018
SIA dalībnieku sapulces gaita un tajā pieņemtie lēmumi ir jāprotokolē. Komerclikuma (KL) 285.pantā konkrēti noteikts, kādi rekvizīti jānorāda jebkurā dalībnieku protokolā neatkarīgi no tā, vai tas tiks iesniegts Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā (UR) vai citā valsts iestādē vai paliks tikai pašas kapitālsabiedrības rīcībā.
Komerctiesības 08:00, 2. Aug. 2017
Saskaņā ar Komerclikumā (KL) noteikto lēmums par pamatkapitāla samazināšanu ir tikai un vienīgi SIA dalībnieku sapulces (KL 210.panta 1.daļas 2.punkts) vai AS akcionāru sapulces (KL 268.panta 1.daļas 7.punkts) kompetencē. KL 204.pantā paredzēts, ka SIA pamatkapitālu samazina, dzēšot daļas vai samazinot daļas nominālvērtību, savukārt 262.panta 1.daļas 2.punktā noteikts, ka AS pamatkapitālu samazina, dzēšot akcijas, ko iesnieguši akcionāri. Kas jāņem vērā par pamatkapitāla samazināšanu, dzēšot kapitāla daļas vai akcijas, ko iesnieguši akcionāri?
Saimnieciskā darbība 07:00, 30. Mai. 2018
Līguma slēgšana ar valdes locekli ir svarīgs jautājums ikvienai sabiedrībai. Pirms atbilstošā līguma izvēles jāņem vērā virkne aspektu, lai tā noteikumi būtu abpusēji izdevīgi. Pilnvarojuma līgums ir viens no biežāk izmantotajiem līgumu veidiem tiesiskajās attiecībās ar valdes locekļiem.
Līgumi 07:00, 8. Jūn. 2018
Saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu (GPL) visām komercsabiedrībām ne vēlāk kā mēnesi pēc gada pārskata apstiprināšanas un ne vēlāk kā 4 mēnešus pēc pārskata gada beigām (tātad, ja sabiedrības pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, ne vēlāk kā līdz 30.aprīlim) Valsts ieņēmumu dienestā (VID) jāiesniedz dalībnieku (akcionāru) sapulces apstiprināts gada pārskats.
Svarīgi 15:13, 7. Mar. 2018
01.01.2018. stājies spēkā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums), nosakot konceptuāli jaunu šī nodokļa aprēķinu kārtību. Līdz ar to uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par 2017.gadu ir pēdējā, kas jāsagatavo atbilstoši iepriekš spēkā esošajai sistēmai. Kas, sagatavojot 2017.gada UIN deklarāciju un veicot finanšu plānošanu nākamajiem periodiem, jāievēro papildus jau ierastajām darbībām?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 3. Apr. 2018
Sākot strādāt jaunajā darba vietā, konstatēju, ka uzņēmumam ir kredīta atlikumi kontā "Rezerves kapitāls" un kontā "Pārējais kapitāls". Iepriekšējais grāmatvedis (strādāja 1 gadu) par tiem neko nezina. Izpētot 4 gadus vecus dokumentus, nekādu darbību šajos kontos nebija. Vecāku dokumentu nav, lai gan uzņēmums darbojas jau 16 gadus. Uzņēmuma vadība nolēma šīs summas norakstīt. Kā to pareizi darīt?
Grāmatvedība 08:00, 18. Jan. 2018
Lai arī pārskatu sagatavošana par 2017.gadu ir šķietami mierīga – visas lielākās izmaiņas "apstrādājām" jau pērn, tomēr tas nav uz ilgu – arī 2018.gada pārskatu veidošanā būs jaunas nianses. 07.12.2017. Saeimā pieņemti grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (Likums). Aplūkosim būtiskākās izmaiņas!
Gada pārskats 08:00, 15. Jan. 2018
Jebkura uzņēmēja galvenais saimnieciskās darbības mērķis ir gūt peļņu. Peļņu var sadalīt dividendēs vai reinvestēt uzņēmumā, lai nākotnē gūtu peļņu, ko varēs sadalīt.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 10. Jan. 2018
03.01.2018. stājas spēkā grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL), paredzot vairākas būtiskas izmaiņas likuma normu piemērošanā, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Likumdošana 10:13, 27. Dec. 2017
Kapitālsabiedrību valdes locekļu statusa un atbildības aspekti kļūst arvien aktuālāki. Kā uzticamības personai valdes loceklim, no vienas puses, piešķirts īpašs pilnvarojums rīkoties ar kapitālsabiedrības mantu un maksimizēt kapitālsabiedrības peļņu, bet, no otras puses, uzlikts pienākums rūpēties par šīs mantas saglabāšanu. Līdz ar to ir būtiski zināt, kādas sekas draud par šāda pilnvarojuma un uzticības neievērošanu.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 3. Nov. 2017
Komerctiesībās izmaiņu veikšana kapitālsabiedrības valdes sastāvā ir samērā vienkārša un ātra procedūra. Tomēr praksē ne vienmēr pietiks sagatavot korporatīvos dokumentus, parakstīt tos un iesniegt Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 20. Okt. 2017
15.06.2017. tika pieņemti grozījumi Komerclikumā (KL), kas paredz vairākas izmaiņas līdzšinējā tiesiskajā regulējumā – no Latvijas Republikas Uzņēmuma reģistrā (UR) iesniedzamo dokumentu satura un pieteikumu veidlapu apstiprināšanas kārtības līdz saistīto personu darījumiem. Daļa grozījumu stājās spēkā jau 13.07.2017., bet daļa stāsies spēkā 01.01.2018.
Saimnieciskā darbība 08:00, 22. Sep. 2017
Saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) 16.1panta 8.daļu par ienākuma gūšanas dienu no dividendēm uzskata dienu, kad dividendes aprēķinātas. Kas ir šī diena - dalībnieku sapulces protokola diena vai dividenžu izmaksas diena? Uz šķietami vienkāršu jautājumu saņēmām dažādas ekspertu atbildes.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 10. Jūl. 2017
Lai dibinātu uzņēmumu Šveicē, sākotnēji jāsaprot valsts strukturālā forma, jo tā būtiski atšķiras no Latvijas strukturālās formas.
Saimnieciskā darbība 08:00, 8. Sep. 2017
Pēc dividenžu aprēķināšanas (2017.gadā) sabiedrība samaksāja iedzīvotāju ienākuma nodokli no dividendēm 10%, bet dividendes dalībniekam tiks izmaksātas pa daļām gadā laikā, jo nav vēl izmaksātas dividendes par 2016. gadu. Sapulces protokolā netika norādīts termiņš, kādā ir jāizmaksā dividendes. Vai dalībnieku sapulces protokolā obligāti ir jānorāda ienākuma gūšanas diena?
Dalībnieks un valdes loceklis 10:23, 22. Jūn. 2017
Komerclikuma (KL) 161.pantā ir paredzēti 3 atsevišķi posmi: dividenžu noteikšana, aprēķināšana un izmaksāšana. Savukārt likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) 16.1panta 8.daļā definēta dividenžu izmaksas diena (likuma pa IIN izpratnē), atbilstoši kurai ir noteikts termiņš iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) iemaksai budžetā. Kāds ir IIN aprēķināšanas datums, ja dalībnieku 31.05.2017. sapulces lēmumā ir šāds teksts: "SIA dalībniekiem balsojot (100 balsis "par" un 0 balsis "pret"), tiek nolemts noteikt dividendes 50% apmērā no 2016.gada neto peļņas; grāmatvedībai 03.06.2017. aprēķināt visu dalībnieku daļām proporcionālās dividenžu summas un IIN; izmaksāt dalībniekiem aprēķinātās dividendes vienādās daļās 3 mēnešu laikā, katra mēneša 5.datumā, sākot ar jūliju"?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 9. Jūn. 2017
Ceturtdien, 20.jūlijā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL), ar kuriem precizētas vairākas līdz šim neskaidrās normas - atvieglojumu un atbrīvojumu piemērošana dažādu kategoriju sabiedrībām, ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezerves samazināšana saistībā ar pamatlīdzekļu (PL) nolietojuma aprēķināšanu, strukturizētās formas aizpildīšana Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) u.c.
Likumdošana 14:26, 21. Jūl. 2017
Sabiedrību (kapitāldaļas) var pārdot, sabiedrības darbību var apturēt vai likvidēt, tomēr pastāv arī iespēja sabiedrību reorganizēt, pievienojot kādai citai sabiedrībai jeb apvienojoties ar to. Turpinām aplūkot nosacījumus, kas jāievēro, pievienojot uzņēmumu citam Latvijas uzņēmumam.
Saimnieciskā darbība 08:00, 9. Jūn. 2017
Sabiedrību (kapitāldaļas) var pārdot, sabiedrības darbību var apturēt vai likvidēt, tomēr pastāv arī iespēja sabiedrību reorganizēt, pievienojot kādai citai sabiedrībai jeb apvienojoties ar to, vienlaicīgi izstājoties kā dalībniekam. Par kapitāldaļu nodošanu var saņemt atlīdzību.
Saimnieciskā darbība 08:00, 2. Jūn. 2017
Laikā, kad tiek plānota jaunā nodokļu reforma, uzņēmējiem ir noderīgi zināt, kā algas nodokļu ziņā 2017.gadā efektīvāk pārvaldīt uzņēmumus ar pasīviem ienākumiem (dividendes, noma), kam nav darbinieku, par kuriem tiek maksāti algas nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 24. Mai. 2017
2017.gada martā un aprīlī pieņemtaji vairāki interesanti Eiropas Savienības Tiesas (EST) prejudiciālie nolēmumi un spriedumi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) lietās. Īpaši lasītāju uzmanību vēlētos pievērst EST 26.04.2017. nolēmumam lietā Nr.C-564/15 (T.Farkas), kas varētu būt aktuāls visiem PVN maksātājiem, kas iesaistīti iekšzemes darījumos, kuros jāpiemēro apgrieztā PVN maksāšanas kārtība.
Nodokļi 08:00, 7. Jūn. 2017
Kad Latvijā biznesam kļūst par šauru, šķietami visvienkāršāk ir jaunus plašumus iegūt tepat kaimiņos. Lūk, daži pamatnoteikumi, kas jāzina, lai veiksmīgi uzsāktu komercdarbību vai paplašinātu savu noieta tirgu Igaunijā!
Saimnieciskā darbība 08:00, 12. Mai. 2017
Daudzi grāmatveži uzskata, ka gada pārskats jāsagatavo tikai Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), tomēr tajā iesniegtais dokuments ir tikai gada pārskata noraksts. Kā sagatavot gada pārskatu atbilstoši visiem normatīvajiem aktiem par dokumentu noformēšanu?
Gada pārskats 08:00, 10. Apr. 2017
Nesamierinoties ar izmaiņām nodokļu likumos, uzņēmēji domā par iespēju darboties citās valstīs. Taču lielākā daļa rīkojas emocionāli, nepārdomājot visus apstākļus, proti, vai tiešām nodokļi Latvijā nebūs jāmaksā. Reģistrēt uzņēmumu ārvalstīs un pārreģistrēt juridisko adresi nav grūti, tomēr problēmas var rasties, ja pirms šāda soļa nav padomāts, ko darīt ar esošo uzņēmumu. Ja nav nodoma pārdot kapitāldaļas, pastāv iespēja apturēt saimniecisko darbību.
Saimnieciskā darbība 08:00, 3. Mai. 2017
Lielākajai daļai komercsabiedrību ir noslēdzies kārtējais finanšu gads un tiek gatavoti finanšu pārskati. Šajā rakstā atgādināšu, kādi ir Komerclikumā (KL) noteiktie pamata nosacījumi gada pārskata apstiprināšanai, akcentējot likuma noteikumus, kas komercsabiedrību valdei un to dalībniekiem vai akcionāriem ir jāievēro praktiski.
Finanšu vadība 08:00, 24. Mar. 2017
Pārskata gads ir pabeigts ar peļņu. Kā aprēķināt dividendes sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) īpašniekam (rezidentam)? Kādas nodokļu saistības rodas, ja SIA ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja, bet kādas, ja SIA ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāja? Kādas atskaites ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID)?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 27. Mar. 2017
Lai uzņēmums (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) varētu samazināt neizmaksātās dividendes (nodoklis aprēķināts un samaksāts), īpašnieks uzņēmumā esošo automašīnu pārrakstīja privātpersonai. Grāmatvedībā darījums tika noformēts kā pamatlīdzekļa (PL) pārdošana, aprēķinot un samaksājot pievienotās vērtības nodokli (PVN) 21% apmērā. Kā grāmatot šo darījumu? Kādi dokumenti nepieciešami darījuma noformēšanai? Kā veikt PVN uzskaiti?
Grāmatvedība 08:00, 22. Mar. 2017
Vai ar valdes locekli vienlaicīgi var būt noslēgts darba līgums un pilnvarojuma līgums bez atlīdzības, lai kontrolējošo iestāžu pārbaužu laikā varētu atsaukties uz pilnvarojuma līgumu, ja valdes loceklis sava atvaļinājuma laikā ir parakstījis līgumus, rīkojumus, izmantojis automašīnu vai piedalījies svarīgās sapulcēs un šajā laikā viņam nav aprēķināti ar nodokļiem apliekami ienākumi?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 25. Jan. 2017
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) vēlas veikt pamatkapitāla, kurā ir ieguldīts nekustamais īpašums, samazināšanu. Vai, samazinot pamatkapitālu, ieguldītais nekustamais īpašums SIA ir jāpārdod dalībniekiem? Vai arī jāveic cita veida atsavināšana? Vai pamatkapitāla samazināšana, atsavinot nekustamo īpašumu, jāatspoguļo peļņas vai zaudējumu aprēķinā? Ja uz nekustamo īpašumu, kas bija ieguldīts pamatkapitālā, pēc pamatkapitāla samazināšanas, dalībnieki nav piereģistrējuši īpašuma tiesības zemesgrāmatā, vai tas nozīmē, ka nekustamais īpašums joprojām pieder SIA?
Saimnieciskā darbība 08:00, 18. Jan. 2017
Kā rīkoties, ja kapitālsabiedrība jau vairākus gadus neveic darbību un ir nolemts to likvidēt? Kā uzsākt likvidācijas procesu un kā tas norisinās? Kā likvidēt sabiedrību, ja tai nav mantas, nav kreditoru, nav darbinieku? Kādi nodokļi jāpiemēro likvidācijas procesā? Šādi jautājumi par likvidāciju radušies kādam iFinanses lasītājam. Atbildes meklējiet rakstā.
Saimnieciskā darbība 08:00, 12. Okt. 2016
02.08.2016. Ministru kabineta sēdē tika atbalstīts priekšlikums par nodokļu atvieglojumiem, kas piemērojami darbinieku ēdināšanas izdevumiem, ja ir noslēgts koplīgums. Varbūt šis ir pietiekams iemesls, lai apdomātu iespēju noslēgt koplīgumu? Tam noteikti ir arī citas priekšrocības.
Tiesības 08:00, 30. Sep. 2016
Uzņēmumu (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) nolemts likvidēt.Uzņēmumu (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) nolemts likvidēt. Bilances dati kopš 01.01.2016., pamatojoties uz 2015.gada nulles apgrozījumu, ir pārtraukts mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss, kas pastāvēja kopš uzņēmuma dibināšanas 2013.gadā. Kā likvidēt uzņēmumu? Vai dalībnieka aizdevums tiek uzskatīts par ieņēmumiem un par to jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) 15% apmērā? Vai, tā kā nav aktīvu, ar ko segt aizdevumu, vienīgā iespēja ir maksātnespēja, kas dalībniekam ir papildu izmaksas?
Saimnieciskā darbība 08:00, 31. Aug. 2016
Turpināsim aplūkot izmaiņas, kas stājās spēkā no šī gada 1.janvāra, ieviešot jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu un ar to saistītos Ministru kabineta noteikumus. Šoreiz uzmanības lokā – ieņēmumi.
Grāmatvedība 08:00, 15. Aug. 2016
Revidentu un līdz ar to arī viņu pakalpojumu izmantotāju ikdienā jau pavisam drīz – tuvākā mēneša laikā – gaidāmas izmaiņas. Plānots izsludināt grozījumus likumā "Par zvērinātiem revidentiem" un Finanšu instrumentu tirgus likumā, ietverot izmaiņas, ko paredz Eiropas Savienības revīzijas reforma.
Saimnieciskā darbība 08:00, 15. Jūn. 2016
Vai, veidojot mazkapitāla sabiedrības ar ierobežotu atbildību (MSIA) pilno kapitālu, no ikgadējām 25% nesadalītās peļņas rezervēm ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis? Ja jā, tad kurā brīdī? (Atbilde papildināta!)
Saimnieciskā darbība 11:00, 2. Jūn. 2016
Sabiedrības kapitāldaļu turētājs ir nerezidents – fiziska persona, kam pieder 60% kapitāldaļu. Uzņēmums ir strādājis ar peļņu un vēlas izmaksāt dividendes. Kā tās pareizi aprēķināt? Kā ieturēt nodokli?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:30, 13. Mai. 2016
Uzņēmuma līdzīpašnieks ir arī uzņēmuma valdes loceklis. Kādas ir iespējas pārtraukt darba attiecības ar valdes locekli (pieņemts darbā uz darba līguma pamata), ja darbinieks pats to nevēlas? Paldies!
Līgumi 21:45, 14. Apr. 2016
Lūdzu sniegt skaidrojumu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieturēšanu no fiziskās personas dividendēm. SIA nolēma dividendēs sadalīt 5500 EUR. Kā aprēķināt IIN? 1.variants - IIN 10% ir 550 EUR, un dalībniekam ir jāizmaksā 4950 EUR. 2. variants - uz rokas dalībnieks saņems 5000 EUR. IIN 10 % - 500 EUR.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:15, 15. Mar. 2016
Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniedzamie gada pārskati, dokumenti un to iesniegšanas termiņi par 2015.pārskata gadu apkopoti zemāk izvietotajā tabulā.
Svarīgi 10:33, 11. Mar. 2016
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieku un akciju sabiedrības (AS) akcionāru sapulces lēmumi var būtiski ietekmēt šo kapitālsabiedrību nākotni. Proti, nereti īpašnieku un pārvaldes institūciju iekšējo nesaskaņu dēļ tādi lēmumi var būt pamats kapitālsabiedrības mantas izsaimniekošanai, maksātnespējai vai pat to prettiesiskai pārņemšanai.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:52, 20. Mar. 2015
Vai pirms gada pārskata apstiprināšanas par 2015.gadu drīkst pieņemt lēmumu par ārkārtas dividenžu izmaksu 2016.gadā par periodu 2016.gada janvāris - februāris?
Saimnieciskā darbība 09:01, 4. Mar. 2016
Par samērā jaunu varētu saukt likuma “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN) 30.panta 7.daļas normu, kas nosaka, ka nodokļu maksātājiem, kas veic saimniecisko darbību līdz taksācijas gadam sekojošā gada 1.februārim jādeklarē visi iepriekšējā gada laikā skaidrā naudā veiktie darījumi ar fiziskajām personām, kurām atbilstoši nodokļu jomu reglamentējošiem normatīvajiem aktiem nav jāreģistrē saimnieciskā darbība, ja 1 darījuma summa 1 operācijā ar katru darījuma partneri pārsniedz 3000 EUR.
Nauda 12:30, 25. Jan. 2016
Man ir jautājums par uzņēmuma dokumentāciju sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) pirkšanas gadījumā. Kādus dokumentus iesniegt Uzņēmumu reģistrā – ir skaidrs. Bet kādi dokumenti obligāti ir jāsaņem no iepriekšējā valdes locekļa, kurš pārdod savas kapitāldaļas? Uzņēmums darbojas jau no 2006.gada. Noteikti tie grāmatvedības dokumenti par pēdējiem 3 gadiem un 2015. gada dokumenti. Varbūt ir vēl kādas būtiskas nianses?
Saimnieciskā darbība 09:00, 6. Nov. 2015
1992.gadā tika dibināts individuālais uzņēmums (IU). 2005.gadā tas tika pārreģistrēts par sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA), iemaksājot pamatkapitālu 2000 Ls bankas kontā. Sabiedrībai ir 1 dalībnieks. Tagad šī SIA tiek likvidēta. Pēc kreditoru un debitoru parādu segšanas uzņēmumam ir šāda bilance:
Saimnieciskā darbība 12:15, 18. Sep. 2015
Pēdējos gados tādi uzņēmumi, kas pirmo reizi nonāk revidentu redzeslokā un kuriem nav nozīmīgu finanšu uzskaites problēmu, drīzāk ir uzskatāmi par izņēmumiem - tā revidentu 2014.gada vasaras konferencē atzina Latvijas Zvērinātu revidentu asociācijas (LZRA) valdes priekšsēdētāja Sandra Vilcāne. Pašlaik nav pamata domāt, ka situācija būtu būtiski mainījusies. Sakārtota grāmatvedība ataino uzņēmuma objektīvo finanšu stāvokli, tādējādi revīzija palīdz savlaicīgi identificēt uzņēmuma maksātspējas problēmas.
Gada pārskats 09:38, 21. Aug. 2015
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2015.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu pie katra no grozījumiem: 
Svarīgi 13:55, 16. Jūl. 2015
Šobrīd norit darbs pie kārtējo grozījumu izstrādes pievienotās vērtības nodokļa (PVN) regulējumā. Lai arī grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums) nav nekas neparasts, vairāku gadu garumā tiek aizmirsts par nepieciešamību sakārtot PVN grupas regulējumu, kas neatbilst Padomes 28.11.2006. Direktīvai 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (Direktīva) un nepamatoti ierobežo personu tiesības kļūt par PVN grupas dalībniekiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:59, 20. Jūl. 2015
Pēdējo gadu laikā Komerclikumā (KL) veikta virkne būtisku grozījumu, kas paredz uzņēmuma valdei pienākumu nodrošināt korporatīvo dokumentu atbilstību likuma prasībām. Kā jaunās prasības skar kapitālsabiedrības atkarībā no to veida un dalībnieku (akcionāru) struktūras? Kādas ir būtiskākās nianses sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieku reģistra noformēšanā, un kā izteikt pamatkapitāla un daļas (akcijas) nominālvērtību eiro?
Saimnieciskā darbība 13:08, 12. Jūn. 2015
Konsolidēto gada pārskatu sagatavošana nonākusi finiša taisnē. Noslēdzot šo rakstu ciklu, apskatīsim, kā praktiski konsolidēt peļņas vai zaudējumu aprēķinu (PZA), kas jāiekļauj konsolidētā gada pārskata pielikumā un kā gatavo pārskatu svinīgi parakstīt un iesniegt.
Gada pārskats 07:43, 11. Jūn. 2015
Gadījumos, kad sabiedrībai ir izveidojusies nesadalītā peļņa, rezerves, radusies nepieciešamība palielināt apgrozāmos līdzekļus, piesaistīt esošā vai jauna dalībnieka finansējumu saimnieciskās darbības attīstībai vai ir jārisina negatīva pašu kapitāla problēma, rodas jautājums - kā šādi dalībnieku ieguldījumi ir pieļaujami.
Dalībnieks un valdes loceklis 09:54, 15. Jūl. 2014
Darba likums (DL) paredz tiesības uzteikt darba līgumu, neievērojot 1 mēneša uzteikuma termiņu, ja darbiniekam ir svarīgs iemesls. Kas ir uzskatāms par svarīgu iemeslu? Un kurai pusei jāpierāda, ka šāds darba līguma uzteikums ir tiesiski pamatots?
Darba tiesības 14:56, 2. Apr. 2015
Valsts ieņēmumu dienestā iesniedzamie gada pārskati, dokumenti un to iesniegšanas termiņi par 2014.pārskata gadu apkopoti zemāk izvietotajā tabulā:
Svarīgi 11:54, 7. Apr. 2015
Bilance un peļņas vai zaudējumu aprēķins ir būtiskākās gada pārskata daļas, taču, lai informācija par uzņēmuma finanšu stāvokli un saimniecisko darbību būtu ticama un atbilstīga, nedrīkst aizmirst arī par naudas plūsmas, pašu kapitāla izmaiņu pārskata un pielikuma sagatavošanu, kā arī vairākām niansēm gada pārskatu parakstīšanā un apstiprināšanā.
Gada pārskats 08:03, 30. Mar. 2015
01.01.2015. spēkā stājušies apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL). 12.02.2015. publikācijā "Kam jāmaksā par darbinieku apmācībām?" rakstījām par izmaiņām, kas attiecas uz darbinieku apmācību izdevumu segšanu. Šoreiz – par uzteikuma paziņošanu un darba līgumu ar valdes locekli.
Tiesības 08:08, 11. Mar. 2015
Uzņēmumu grupas locekļu starpā nereti tiek sniegti vadības jeb tā sauktie grupas iekšējie pakalpojumi. Dažkārt tie tiek vērtēti kā instruments peļņas pārnešanai uzņēmumu starpā un nodokļu nastas samazināšanai. Īpaši aktuāli tas ir kļuvis, kopš atceltas tiesības pārnest nodokļu zaudējumus grupas ietvaros, tādējādi veicinot uzņēmumus pārnest zaudējumus, strukturējot vairāk vai mazāk pamatotus pakalpojumus starp grupas locekļiem. Skaidrojumu sniedz SIA AAT partneris, sertificēts nodokļu konsultants Artūrs Breicis.
Saistītās personas 09:04, 23. Mar. 2015
Persona, kura kā dalībnieks ir ierakstīta dalībnieku reģistrā, ir tiesīga saņemt dividendes. Līdz ar to ir būtiski, lai dalībnieku reģistrā tiktu savlaicīgi atspoguļots aktuālais daļu īpašumtiesību statuss un gadījumā, ja daļas tiek pārdotas vai citādi atsavinātas (piemēram, uzdāvinātas), par to tiek izdarīts attiecīgs ieraksts.
Dalībnieks un valdes loceklis 15:04, 29. Apr. 2014
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieks ir fiziska persona. SIA no 2010. līdz 2013.gadam darbojās ar peļņu. SIA dalībnieks, apstiprinot gada pārskatus, t.sk. apstiprinot 2013.gada pārskatu, pieņēma lēmumus peļņu atstāt nesadalītu. Vai SIA dalībnieks 2014.gadā ir tiesīgs pieņemt lēmumu par 2010.-2012.gada nesadalītās peļņas sadali dividendēs un izmaksāt tās? Vai SIA dalībnieks ir tiesīgs pieņemt lēmumu par peļņas sadali dividendēs un izmaksāt tās, ja uzņēmumam ir nodokļu parāds?
Dalībnieks un valdes loceklis 15:24, 8. Jan. 2015
Pagājušā gada 1.janvārī Latvijā tika ieviests eiro, un nu lielākajai daļai uzņēmumu ir pienācis laiks sagatavot pirmo gada pārskatu jaunajā valūtā. Kas jāņem vērā? Kā pareizi konvertēt bilances un peļņas vai zaudējumu aprēķina posteņus, un kāda informācija jānorāda gada pārskata pielikumā?
Gada pārskats 12:16, 14. Jan. 2015
Ieņēmumu un izdevumu uzrādīšana pareizā periodā ir viens no svarīgākajiem jautājumiem, lai gada pārskatā atspoguļotā informācija būtu patiesa. Šajā rakstā apskatīsim jautājumus, kas saistīti ar ieņēmumu un izdevumu uzskaiti, to periodizāciju un uzrādīšanu gada pārskatā.
Gada pārskats 16:35, 14. Jan. 2015
Šī gada 25.septembrī Saeima pieņēma ilgi tapušos un plašas diskusijas izraisījušos grozījumus Maksātnespējas likumā (MNL). Lai arī kā samērā reāla tika aplūkota iespēja, ka Valsts prezidents varētu izmantot Latvijas Republikas Satversmes 71.pantā noteiktās tiesības prasīt grozījumu otrreizēju caurlūkošanu, grozījumi šī gada 15.oktobrī tika izsludināti, tie stāsies spēkā 01.01.2015.
Saimnieciskā darbība 11:26, 9. Dec. 2014
Pēdējā laikā publiskajā telpā izskanējušas satraucošas ziņas par iespējamiem reiderisma un vārda brīvības ierobežošanas gadījumiem, kuros ir izlemts par prasības nodrošināšanu. Tam sekoja arī ātra rīcība - 11.09.2014. Saeima trešajā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā (CPL), kuru plānotais spēkā stāšanās datums ir 01.11.2014.
Saimnieciskā darbība 13:54, 11. Nov. 2014
Varbūt spēsiet ieteikt, kā labāk rīkoties ar nepaklausīgu un ietiepīgu valdes locekli. Valdes loceklis regulāri bankomātos izņem naudu no uzņēmuma konta, kā avansa norēķinu persona iesniedz tikai čekus, par kuriem maksāts ar uzņēmuma karti, kā arī dažus čekus, par kuriem samaksāts skaidrā naudā. Kā labāk noformēt šo darījumu un uzskaitīt skaidro naudu, kas regulāri izņemta no konta? Vai tiešām vienīgā iespēja būtu katru mēnesi papildināt ar valdes locekli noslēgto aizdevuma līgumu?
Dalībnieks un valdes loceklis 13:50, 22. Nov. 2014
Latvijas biznesa videi raksturīgi, ka daļa uzņēmumu vadītāju slikti orientējas juridiskajos un nodokļu jautājumos. Taču nezināšana var radīt nepatīkamas sekas, piemēram, valdes atcelšanu vai pat iekļūšanu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) melnajā sarakstā.
Dalībnieks un valdes loceklis 13:22, 15. Okt. 2014
2014.gada augustā uzņēmuma valdes loceklis ir pārskaitījis sev no uzņēmuma konta summu avansu norēķiniem 4000 EUR apmērā. 01.09.2014. neiztērētā avansa nauda ir 3000 EUR. 01.09.2014. uzņēmuma kasē ir skaidra nauda 2000 EUR apmērā, un tanī pašā dienā ir pieņemts lēmums 5000 EUR no peļņas sadalīt dividendēs. Vai avansa naudu, kas palika valdes locekļa rīcībā 3000 EUR apmērā, var pārgrāmatot kā dividenžu izmaksu? Ja 01.09.2014. nauda ir izņemta no kases kā izmaksa dividendēs, kāda summa ir jādeklarē kā skaidrā naudā izmaksātās dividendes – 3000 EUR vai 5000 EUR?
Grāmatvedība 09:19, 17. Sep. 2014
Dokumentus pamatkapitāla denominācijai no latiem uz eiro var iesniegt gan klātienē Uzņēmumu reģistra (UR) klientu apkalpošanas nodaļā, kas aizņem salīdzinoši daudz laika, gan elektroniski – portālā www.latvija.lv. Nolēmu pārbaudīt, kā šis e-pakalpojums darbojas praksē.
Saimnieciskā darbība 09:39, 10. Sep. 2014
Sastādīju pusgada pārskatu un aprēķināju ārkārtas dividendes. Saprotu, ka izmaksāt drīkst tikai 85% no aprēķinātajām dividendēm. No kuras summas ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) - no visiem 100% vai no izmaksātajiem 85%? Un kādi grāmatojumi jāveic, kad aprēķina un izmaksā ārkārtas dividendes?
Gada pārskats 11:11, 13. Aug. 2014
No 01.07.2014. stājās spēkā Komerclikuma (KL) normas, kas pieļauj ārkārtas dividenžu aprēķināšanu. Līdz ar to izdarīti daudzi grozījumi arī citos normatīvajos aktos, to skaitā noteikta kārtība, kādā uzņēmumam finanšu pārskatā jāatspoguļo ārkārtas dividendes.
Gada pārskats 10:12, 8. Sep. 2014
Uzņēmuma (SIA) vienīgajam valdes loceklim ir izsniegta darbnespējas lapa uz 6 mēnešiem. Kurš šinī laikā drīkst parakstīt līgumus, rīkojumus, pieņemt un atbrīvot darbiniekus un apstiprināt citus dokumentus?
Dalībnieks un valdes loceklis 14:14, 17. Jūl. 2014
Otrdien, 8.jūlijā, Ministru kabineta sēdē izskatīja un atbalstīja grozījumus MK noteikumos Nr.488 Gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.488), lai noteiktu kārtību, kādā finanšu pārskatos atspoguļo ārkārtas dividendes.
Likumdošana 16:53, 10. Jūl. 2014
Lai izprastu, kuros gadījumos paraksti ir jāapliecina notariāli, Uzņēmumu reģistrs (UR) ir sagatavojis tabulu, kurā apkopoti gadījumi, kuros parakstus uz UR iesniedzamajiem dokumentiem apliecina zvērināts notārs, UR amatpersona vai dokumentu iesniedz elektroniski - parakstītus ar drošu elektronisko parakstu.
Svarīgi 14:03, 4. Jūn. 2014
No 2014.gada stājas spēkā grozījumi likumā Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN), saskaņā ar kuriem vairs nevarēs samazināt ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamo ienākumu, piemērojot koeficientu reinvestētai peļņai.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:36, 10. Apr. 2014
Valdes priekšsēdētājs (vienīgais valdes loceklis) strādā uz akcionāru lēmuma pamata un ir reģistrēts kā valdes priekšsēdētājs Uzņēmuma reģistrā, bet ar viņu nav noslēgts darba līgums. Valdes priekšsēdētājs ir nerezidents un ir darba attiecībās ar uzņēmumu savā mītnes zemē. Latvijas uzņēmums apmaksā visas uzturēšanās izmaksas (viesnīcas, aviobiļetes), kā arī nodrošina ar nepieciešamajiem pamatlīdzekļiem (galds, krēsls, dators), lai valdes priekšsēdētājs veiktu dažādus ar savu amatu saistītus pienākumus (dalība sapulcēs, līgumu, rīkojumu parakstīšana). Kā grāmatvedībā ir jāatzīst šādi izdevumi, ja viņš nav uzņēmuma darbinieks? Vai tie ir ar saimniecisko darbību saistīti? Varbūt tas ir vērtējams kā gūtais labums? Kādi riski ir uzņēmumam, ja ar valdes priekšsēdētāju nav noslēgts darba līgums? Un vai uzņēmums valdes priekšsēdētājam var piešķirt kredītkarti?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:59, 8. Apr. 2014
2013.gada 1.martā stājās spēkā Euro ieviešanas kārtības likums, kas nosaka galvenās aprises pārejai uz eiro. Publiskajā telpā šobrīd tiek plaši diskutēti eiro ieviešanas praktiskie aspekti – kā norādīt preču cenas pārejas periodā, kādā veidā notiks bezskaidras naudas konvertācija uz eiro, un cik ilgi pēc eiro ieviešanas varēs apmainīt skaidru naudu no latiem uz eiro. Līdz ar eiro ieviešanu kapitālsabiedrībām būs jāveic izmaiņas arī savos korporatīvajos dokumentos, jo likums paredz, ka daļas vai akcijas nominālvērtība no 2014.gada būs eiro.
Saimnieciskā darbība 14:10, 22. Mai. 2013
17.02.2014. spēkā stājas grozījumi Komerclikumā, ieviešot jaunu 161.1 pantu, saskaņā ar kuru dividendes var noteikt un aprēķināt arī no peļņas, kas gūta periodā pēc iepriekšējā pārskata gada beigām, – tā sauktās ārkārtas dividendes.
Likumdošana 18:50, 9. Feb. 2014
Kā likvidēt pilnsabiedrību, ja tā 2014.gada janvārī ir sasniegusi mērķi, kuram tika dibināta? Vai pareizi saprotu darbu secību:
Saimnieciskā darbība 09:42, 28. Feb. 2014
Uzņēmums (SIA) tiek likvidēts, par ko lēmumu ir pieņēmuši dalībnieki – divas fiziskas personas. Ir sastādīts likvidācijas sākuma finanšu pārskats un tagad ir nepieciešams sastādīt likvidācijas slēguma finanšu pārskatu un atlikušās mantas sadales plānu. Uzņēmumam nav ne kreditoru, ne debitoru parādu pret trešajām personām, bet ir dalībniekiem neizmaksātās dividendes par 2008. gadu, lēmums par peļņas sadali dividendēs ir pieņemts 2009. gada aprīlī.
Gada pārskats 10:16, 27. Jan. 2014
Jau no pagājušā gada 1.jūlija Komerclikums pieprasa notariāli apliecināt personas parakstu uz vairākiem Uzņēmuma reģistra (UR) iesniedzamajiem pieteikumiem un tiem pievienojamajiem dokumentiem. Notariālas formas prasības ir izpildītas, ja parakstu apliecinājis zvērināts notārs, UR amatpersona vai, ja attiecīgais dokuments parakstīts ar drošu elektronisko parakstu.
Saimnieciskā darbība 11:48, 7. Feb. 2014
Kopš 01.01.2014. nodokļu jomu regulējošajos normatīvajos aktos ir spēkā uzņēmēju vidū sen gaidītais regulējums attiecībā uz nodokļu piemērošanu ārkārtas dividendēm, neraugoties uz to, ka ārkārtas dividenžu izmaksa kā tāda Komerclikumā vēl nav noteikta (t.i. grozījumi Komerclikumā attiecībā uz ārkārtas dividenžu izmaksu, vēl nav pieņemti). Tomēr šādā situācijā nodokļu maksātāji jau savlaicīgi var paredzēt, kādas nodokļu sekas gaidāmas, plānojot ārkārtas dividenžu izmaksu, sagatavoties darbībām pirms ārkārtas dividenžu izmaksas, kā arī izmantot iespēju precizēt likumos nepateikto, vēršoties ar jautājumiem pie Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvjiem.
Dalībnieks un valdes loceklis 16:18, 24. Jan. 2014
1.jautājums: Vai drīkst iepriekšējo gadu uzkrāto peļņu izmaksāt gada vidū?
2.jautājums: Kā mazkapitāla sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA) grāmatot pamatkapitāla palielināšanai novirzīto summu 25% apmērā no peļņas?
Dalībnieks un valdes loceklis 16:00, 7. Jan. 2014
Sakiet, lūdzu, ja sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) vienīgais īpašnieks un valdes loceklis pilda gan valdes locekļa amatu, gan ārsta amatu, tad kāds līgums ir vajadzīgs (darba līgums par ārstu vai darba līgums ar valdes locekli, kurā norāda, ka papilddarbā tiek pildīti ārsta pienākumi)?
Dalībnieks un valdes loceklis 16:24, 10. Sep. 2013
Saistībā ar pāreju uz eiro no 01.01.2014. aktuāls ir jautājums - kā pareizi grāmatvedībā un gada pārskatā uzrādīt pamatkapitāla summu?
Saimnieciskā darbība 16:29, 24. Sep. 2013
Publiski ir izskanējuši dažādi viedokļi par šo jautājumu, vairums no kuriem atbalsta likuma interpretāciju, no kuras izriet, ka valdes loceklis ir uzskatāms par ar uzņēmumu saistītu personu tad, ja tam ir vairākums balsstiesību sabiedrības pārvaldes institūcijās, t.i., dalībnieku sapulcē vai valdē.
Saistītās personas 10:07, 22. Jūl. 2013
Vai drīkst vēlreiz pieņemt lēmumu par dividenžu izmaksu no nesadalītās peļņas (Komerclikuma 180.panta 6.punkts), neskatoties uz to, ka 2013.gada aprīlī jau tika pieņemts lēmums par gada pārskata apstiprināšanu un izlemts izmaksāt dividendes?
Dalībnieks un valdes loceklis 14:04, 20. Aug. 2013
Saskaņā ar Komerclikuma noteikumiem komercsabiedrību var reorganizēt apvienošanas, sadalīšanas vai pārveidošanas ceļā. Šajā publikācijā apskatīsim vienu no izplatītākajiem reorganizācijas veidiem – komercsabiedrību apvienošanu, kā arī šī procesa būtiskākos juridiskos, nodokļu un grāmatvedības aspektus.
Finanšu vadība 13:04, 29. Jūl. 2013
2013.gada 22.maijā Latvijas Vēstnesī tika publicēti un 2013.gada 1.jūlijā stāsies spēkā grozījumi Komerclikumā (turpmāk – Grozījumi), kuri ievieš diezgan būtiskas izmaiņas un paplašina to dokumentu loku, kuri apliecināmi notariālā kārtībā pirms iesniegšanas Uzņēmumu reģistram (UR).
Saimnieciskā darbība 10:51, 12. Jūn. 2013
Šā gada 1. jūlijā spēkā stāsies grozījumi Komerclikumā, kas paredz vairākas būtiskas izmaiņas līdzšinējā regulējumā.
Saimnieciskā darbība 15:16, 6. Jūn. 2013
Lai ierobežotu reiderismu jeb komersantu prettiesisku pārņemšanu un stiprinātu kapitālsabiedrību dalībnieku, akcionāru un kapitālsabiedrību potenciālo pircēju tiesisko aizsardzību, Saeima ceturtdien, 2.maijā, trešajā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Komerclikumā.
Likumdošana 16:12, 3. Mai. 2013
Vai mātes uzņēmums var meitas uzņēmuma peļņas sadales rezultātā gūtos ieņēmumus atspoguļot tā pārskata gada ieņēmumos, kad tas faktiski notiek (nākamajā gadā), jo tas nav izdarīts tajā gadā, uz kuru peļņas sadale attiecas?
Gada pārskats 14:01, 15. Apr. 2013
Man ir aktuāls jautājums par dividenžu aprēķināšanu un izmaksāšanu. Vai ir tā, ka dividendes par iepriekšējo gadu var aprēķināt (un attiecīgi izmaksāt) tikai pie attiecīgā gada pārskata apstiprināšanas neatkarīgi no tā, vai uzņēmumam ir nauda to izmaksai? Un vai ir iespējams izmaksāt dividendes (sanāk, ka avansā) par pārskata gadu? Jo priekš kam tad kontu plānā ir konts Norēķini par pārskata gada dividendēm?
Dalībnieks un valdes loceklis 13:33, 19. Mar. 2013
Mans uzņēmums paplašinās, un es nezinu, ko darīt ar amatiem pašam sev. Esmu vienīgais īpašnieks SIA (nav mikrouzņēmums), esmu valdes loceklis, galvenais grāmatvedis, pārdevējs (strādāju ar elektronisko kases aparātu), braucu ar uzņēmuma vieglo automašīnu darba darīšanās, kā arī vadāju preci ar uzņēmuma busu. Jautājums: kādu darba līgumu lai es ar sevi noslēdzu? Kā valdes locekli es sevi darbā neesmu pieņēmis. Visur, kur vajag uzņēmuma vadītāju parakstu – parakstos kā valdes loceklis (darba līguma nav, atalgojumu nesaņemu). Man ir darba līgums (stundu likme) par galvenā grāmatveža amatu. Tajā pašā darba līgumā esmu ielicis sev papildamatu – pārdevējs. Vai ar to pietiek? Sāku apsvērt, vai man nevajadzētu sevi pieņemt darbā arī par uzņēmuma vadītāju, kravas busa vadītāju, varbūt vēl kādu amatu sev jāiedala? Būtu ļoti pateicīgs, ja jūs šo jautājumu izskatītu no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) viedokļa, ko viņi prasa no šādiem maziem uzņēmumiem? Varbūt varu ielikt minimālo algu un norādīt, ka par to daru pilnīgi visu?
Dalībnieks un valdes loceklis 10:46, 6. Mar. 2013
2013. gada 1. janvārī stājas spēkā grozījumi Komerclikumā, kas paredz būtiskus jauninājumus – par tiem vairāk lasiet šajā publikācijā.
Saimnieciskā darbība 14:33, 22. Jan. 2013
Turpinām 15.10.2012. publikāciju Tiesiskās aizsardzības process: ieskats likumā un praksē. Šajā daļā lasiet par tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) plāna saskaņošanas kārtību.
Saimnieciskā darbība 15:07, 13. Dec. 2012
Gribētu noskaidrot, vai SIA - mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājai, kurai pieder kapitāla daļas citā uzņēmumā, saņemot no šī meitas uzņēmuma dividendes, tās jāiekļauj ar MUN apliekamajā ienākumā?
Mikronodoklis 12:32, 27. Dec. 2012
Saeima 2010. gada 15. aprīlī ir pieņēmusi, un Valsts Prezidents 2010. gada 29. aprīlī ir izsludinājis grozījumus Komerclikumā. Kā būtiskākā novitāte grozījumos Komerclikumā ir minams samazinātais pamatkapitāls sabiedrībām ar ierobežotu atbildību, kas pamatots likumprojekta anotācijā ar nepieciešamību uzlabot uzņēmējdarbības vidi.
Saimnieciskā darbība 15:57, 30. Okt. 2012
Transfertcenas noteikšana vadības pakalpojumiem uzņēmumu grupas ietvaros ir jautājums, kurš izraisa ļoti daudz neskaidrību. Šajā publikācijā SIA "AAT" partneris, sertificēts nodokļu konsultants Artūrs Breicis skaidros, kas ir vadības pakalpojumi, kas ir jāņem vērā vadības pakalpojumu līgumos, kā arī sniegs praktiskus padomus pakalpojumu atlīdzības aprēķināšanā atkarībā no piemērotās transfertcenas noteikšanas metodes.
Saistītās personas 12:10, 19. Sep. 2012
Ar valdes locekļiem ir pārtrauktas darba attiecības, un ir noslēgti amata līgumi. Vienlaicīgi valdes locekļi ir sabiedrības avansa norēķinu personas, un viena persona pilda arī kasiera pienākumus. Jautājumi: 1.Vai šajā gadījumā nav saskatāmas darba attiecības Darba likuma izpratnē? 2.Vai valdes locekļu amata līgumu no sabiedrības puses ir tiesīgs slēgt cits valdes loceklis, vai tam ir jābūt dalībniekam?
Līgumi 12:01, 18. Jūl. 2012
2012.gada 21.jūnijā Saeima 3. lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par nodokļiem un nodevām" (likums par NN), kas citu starpā paredz īpašus noteikumus attiecībā uz darījuma cenas pamatošanu darījumos starp saistītiem uzņēmumiem. Šie noteikumi stāsies spēkā 2013.gada 1.janvārī.
Saistītās personas 12:14, 17. Jūl. 2012
2012. gada 14. jūnijā Saeima pieņēma grozījumus Komerclikumā (KL), kas stāsies spēkā 2012. gada 10. jūlijā. Grozījumi paredz noteikumus attiecībā uz darījumu slēgšanu ar saistītām personām. KL XI sadaļa ir papildināta ar jaunu 1.1 nodaļu "Ierobežojumi darījuma slēgšanai ar sabiedrības dibinātāju, dalībnieku, valdes vai padomes locekli un saistīto personu".
Saistītās personas 10:00, 5. Jūl. 2012
Cik viegli uzņēmumu ir dibināt, tik grūti ir izbeigt uzņēmuma darbību. Daudzkārt grāmatvedim un likvidējamā uzņēmuma valdes loceklim tas sagādā problēmas, jo nekur jau tā skaidri nav aprakstīts, kas tieši ir jādara.
Saimnieciskā darbība 08:41, 9. Mai. 2012
Labdien! Uzņēmums ir saņēmis no Uzņēmumu reģistra lēmumu par uzņēmuma reorganizāciju, kā arī ir pagājuši 3 mēneši kopš varēja pieteikties kreditori. Kad Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir jāiesniedz slēguma bilance, kad jāiesniedz uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija? Kādas darbības uzņēmumam būtu tālāk jāveic? Paldies!
Gada pārskats 09:23, 14. Mai. 2012
Šī raksta tēma ir mazkapitāla sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA). Publikācijas mērķis - rast skaidrību, kas ir mazkapitāla SIA un kā šajās sabiedrībās grāmatvedībā atspoguļot pamatkapitāla uzskaiti.
Grāmatvedība 09:32, 4. Jūn. 2012
Komerclikuma 335. panta 2. daļā ir noteikts, ka pievienošana ir process, kurā sabiedrība (pievienojamā sabiedrība) nodod visu savu mantu citai sabiedrībai (iegūstošā sabiedrība). iFinanses.lv lasītājs vaicā: vai tas nozīmē, ka, atšķirībā no saplūšanas, likumdevējs tieši paredzējis tikai vienas pievienojamās sabiedrības pievienošanu citai sabiedrībai (iegūstošai sabiedrībai)? Vai sakarā ar šo likuma normas redakciju ir likumisks process, kurā divas sabiedrības vienlaicīgi pievienojas vienai iegūstošai sabiedrībai? Un ja tāda vienlaicīga divu sabiedrību pievienošana ir pamatota ar likumu, kādas būs īpatnības šādai pievienošanai? Vai jāslēdz divi reorganizācijas līgumi, vai viens trīspusējs reorganizācijas līgums?
Saimnieciskā darbība 09:00, 16. Mai. 2012
Sabiedrība UR reģistrējās ar 10 Ls pamatkapitālu; grāmatvedībā tika veikts grāmatojums: K 3110, D 2360 10 Ls. Kādi būs turpmākie grāmatojumi, statūtu kapitālu pakāpeniski palielinot līdz 2000 Ls?
Grāmatvedība 16:43, 14. Mar. 2012
Uzņēmums strādājis 10 gadus ar peļņu, un vadība līdz šim, noslēdzot finanšu gadu, sapulces lēmumā veica ierakstu peļņu atstāt nesadalītu. Tagad šī nesadalītā peļņa ir pieaugusi līdz 50 000,00 Ls, un šogad vadība pieņem lēmumu, ka piekrīt samaksāt 10% nodokli. Bet bez 2011. gada peļņas gribam arī izmaksāt iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu, ieturot 10%. Jautājums: vai Komerclikums ļauj 2001., 2002., 2003. u.c. gadu nesadalītās peļņas pēkšņi sadalīt un vai citas normas ļauj vai ierobežo vadībai (dibinātājiem) to izņemt? Un šajā sakarā arī rodas jautājums par nulles deklarāciju, vai tā būs jāaizpilda šajā gadījumā (viens dibinātājs)?
Saimnieciskā darbība 15:27, 6. Mar. 2012
Viens no biežāk izmantotiem sabiedrības (šajā rakstā ar terminu sabiedrība tiek saprasta kapitālsabiedrība, galvenokārt sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), jo attiecībā uz akciju sabiedrībām konkrētos gadījumos var būt īpašs regulējums) finansēšanas veidiem ir dalībnieku aizdevumi. Taču var būt situācijas, kad sabiedrībai ir nepieciešams palielināt arī pamatkapitālu (piemēram, lai uzlabotu finanšu rādītājus, kreditoru prasības u.tml.), bet reāli jaunus finanšu līdzekļus piesaistīt nav iespējams vai arī dalībnieki to nevēlas. Šādā gadījumā var izmantot iespēju kapitalizēt agrāk izsniegtos dalībnieku aizdevumus, kā rezultātā pamatkapitāls tiks palielināts uz jau esošu ieguldījumu rēķinā. Līdz ar to tālāk tiks sīkāk apskatīta šāda pamatkapitāla palielināšanas kārtība.
Saimnieciskā darbība 12:18, 9. Sep. 2010
Turpinām š.g. 23. augusta publikāciju par jauno Maksātnespējas likumu (Jaunais likums), kas stāsies spēkā šā gada 1. novembrī. Šinī rakstā tiks aplūkotas izmaiņas fizisko personu maksātnespējas procesā.
Saistību tiesības 11:28, 23. Aug. 2010
Turpinām š.g. 23. augusta publikāciju par jauno Maksātnespējas likumu (Jaunais likums), kas stāsies spēkā šā gada 1. novembrī. Šinī rakstā tiks aplūkots juridisko personu maksātnespējas process, kurā, salīdzinot ar tiesiskās aizsardzības procesu (TAP), ir ieviestas daudz nozīmīgākas izmaiņas.
Saistību tiesības 11:02, 23. Aug. 2010
Darba koplīgumu nozīme darba tiesiskajās attiecībās nav pietiekami novērtēta mazajos un vidējos uzņēmumos, tie ir vairāk raksturīgi lielajiem uzņēmumiem. Iespējams, ka tā pamatā ir nepietiekamas ziņas un izpratne par darba koplīgumu būtību un nozīmi sociālajā dialogā. Darbinieki atturas ierosināt darba koplīguma noslēgšanu, baidoties pasliktināt attiecības ar darba devēju vai pat zaudēt darbu, darba devēji atturas ekonomisku apsvērumu dēļ, norādot uz nespēju nodrošināt darbiniekiem plašākas sociālās garantijas, turklāt vairums sociālo partneru - darbinieku un darba devēju, to uzskata tikai par lieku formalitāti.
Lietvedība 09:27, 17. Dec. 2009