Vai esat kādreiz aizdomājušies – kad dodamies atvaļinājumā un šajā periodā nestrādājam, saņemam arī atlīdzību? Šī šķiet pašsaprotama norma mūsdienās, bet, cik tas šķiet loģiski un pašsaprotami darba ņēmējam, tik darba devējam jāprot plānot un vadīt izmaksas, lai veiktu maksājumu periodā, kad darbinieks atpūšas un tieši ar savu darbu nerada labumus uzņēmumam.
Atvaļinājums 06:00, 19. Sep. 2022
Pārvērtējot pamatlīdzekļus, sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) tos iemaksāja pamatkapitālā. Pamatlīdzekļu sākotnējā vērtība pirms pārvērtēšanas bija 25 000 eiro, uzkrātais nolietojums – 5000 eiro, savukārt pēc pārvērtēšanas pamatlīdzekļu vērtība ir 52 200 eiro. Sākotnēji pamatkapitāls bija 2800 eiro, bet pēc pamatlīdzekļu pārvērtēšanas – 55 000 eiro (2800 + 52 200). Kā grāmatvedībā norādīt pamatlīdzekļu pārvērtēšanas vērtības ieguldījumu pamatkapitālā?
Saimnieciskā darbība 06:00, 22. Aug. 2024
Darba devējs sedz 200 eiro darbinieka telefona iegādei. Ja darbinieks vēlas iegādāties labāku telefonu, kas maksā vairāk nekā 200 eiro, tad darbinieks var piemaksāt starpību. Vai šādā gadījumā uzņēmumam un darbiniekam rodas kādi riski? Vai darbinieka piemaksu apliek ar pievienotās vērtības nodokli?
Dažādu labumu piedāvāšana darbiniekiem ir viens no paņēmieniem, ko darba devēji izmanto, lai nodrošinātu konkurenci savā starpā un piesaistītu jaunus darbiniekus. Viens no darbinieku labumu veidiem ir darba devēja iemaksas privātajos pensiju fondos. Ikvienam grāmatvedim, kurš saskaras ar darba devēja piešķirto labumu uzskaiti, ir būtiski zināt, kā šādas iemaksas pareizi atspoguļot uzņēmuma grāmatvedībā.
Grāmatvedība 06:00, 2. Mai. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Ņemot vērā diskusijas, kas izvērtās par prēmiju norādīšanu gada pārskatā publikācijā "Kura gada pārskatā jāiekļauj izmaksātās prēmijas?", iFinanses, 22.02.2023., ir sagatavots plašāks skaidrojums par uzkrāto saistību uzrādīšanu grāmatvedībā un gada pārskatā.
Gada pārskats 06:00, 11. Apr. 2023
Iepriekš apskatījām naudas plūsmas pārskata sagatavošanas nianses un naudas plūsmas pārskata sagatavošanu pēc tiešās metodes. Šoreiz turpinām ar praktisku piemēru, kā veidojas naudas plūsmas pārskats pēc netiešās metodes.
Gada pārskats 06:00, 19. Feb. 2024
Lai arī skaidrās naudas darījumi strauji sarūk, tomēr tie vēl aizvien notiek. Tiem uzņēmumiem, kas piedāvā skaidrās naudas norēķinus ir ļoti svarīgi arī sagatavot dokumentāciju, kas apliecinātu notikušo darījumu esību. Apskatām, kādas ir šo dokumentu prasības!
Ne visai bieži tiek runāts par pamatlīdzekļu iekšējo dokumentāciju uzņēmumā, tomēr tai ir nozīme, jo tā sniedz skaidru priekšstatu par pamatlīdzekļu uzskaiti. Kādi iekšējie attaisnojuma dokumenti nepieciešami pamatlīdzekļu uzskaitei un inventarizācijas veikšanai, kādus rekvizītus tiem jāsatur un kāda informācija jānorāda grāmatvedības reģistros?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 15. Jan. 2024
Uzņēmums iesaistījies ERASMUS projektā. Projekta ietvaros tiek saņemts finansiāls atbalsts. Kā veikt saņemtā finansējuma grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 28. Nov. 2023
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins/pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
Pēc pamatlīdzekļa pieņemšanas uzskaitē var pienākt brīdis, kad sabiedrības vadība, finansisti vai tehniskie speciālisti nonāk pie secinājuma, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība vairs neatbilst grāmatvedības uzskaitē esošajai vērtībai. Brīdī, kad tiek secināts, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība neatbilst grāmatvedības uzskaitē norādītajai, jārīkojas, lai pamatlīdzekļu vērtība uzskaitē būtu atbilstoša, tādējādi gada pārskata lietotājiem radot skaidru un patiesu priekšstatu. Tomēr tas radīs papildu darbu, aprēķinus vadībai vai finansistiem, turklāt arī finanšu pārskatā būs jāsniedz skaidrojumi par situāciju vai izmaiņām un to ietekmi. Apskatām, kā normatīvie akti regulē vērtības izmaiņas.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 2. Okt. 2023
Kā pieņemt lēmumu par to, kādu metodi izvēlēties pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķinam? Kādu lietderīgās lietošanas laiku norādīt pamatlīdzekļa kartītē? Vairāk par šiem jautājumiem šajā rakstā.
Pamatlīdzekļi 06:00, 4. Sep. 2023
Šobrīd, kad Saeimā un valdībā atkal tiek apspriestas lielākas nodokļu pārmaiņas, būtiski ir vērtēt to, ko esam guvuši no uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) izmaiņām, kas tika pieņemtas 2018.gadā. Šajā rakstā atskatīsimies uz UIN reformas mērķiem un UIN ieņēmumiem valsts budžetā, un vērtēsim tos no šodienas, proti, 2023.gada perspektīvas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūl. 2023
Esam sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas atbilst Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 5. panta 2. daļā minētajiem mikrosabiedrības kritērijiem. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 755 “Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi” 165. punktam uz 2018. gada 31. decembri neaprēķinām uzkrātās saistības neizmantotajiem atvaļinājumiem. Bilancē un gada pārskatos ir šo uzkrājumu summas atlikums. Darbinieki regulāri dodas atvaļinājumos. 2020. gadā uzkrājuma summa neizmantotajiem atvaļinājumiem ir 3960,50 eiro, savukārt bilances aktīvu summa provizoriski 114 795 eiro, bet gada rezultāts ir peļņa 3308 eiro apmērā. Kā iegrāmatot un kā atspoguļot gada pārskatā par 2020. gadu šo uzkrājumu summu par neizmantotajiem atvaļinājumiem?
Vēlos šīs saistības norakstīt. Vai to var darīt pirms 2020. gada pārskata sastādīšanas?
Grāmatvedība 07:00, 8. Feb. 2021
Kā grāmatot 2023.gada janvārī saņemto rēķinu no revidenta par 2022.gada pārskata revīziju?
Grāmatvedība 06:00, 23. Feb. 2023
2023.gada sākumā tika konstatēts, ka par iepriekšējo gadu uzņēmumam ir radusies peļņa, un tika pieņemts lēmums darbiniekiem izmaksāt prēmijas par labu darbu 2022.gadā. Ir izdots rīkojums un uz tā pamata februārī izmaksātas prēmijas. Gada pārskats vēl nav iesniegts. Kura gada izdevumos būtu pareizi norādīt izmaksātās prēmijas un attiecīgi arī valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas – 2022. vai 2023.?
Grāmatvedība 06:00, 22. Feb. 2023
Uzņēmums izvēlas piesaistīt jaunu pakalpojumu sniedzēju, izmantojot attālināto darbinieku nolīgšanas platformu "Deel". Kad pakalpojuma sniedzējs izvēlēts un līgums noslēgts, tiek atsūtīts rēķins par izvēlētā pārstāvja pakalpojumiem un platformas starpniecības komisijas maksu. Nauda tiek pārskaitīta uz platformas kontu. Ar izvēlēto pakalpojuma sniedzēju norēķinās platforma. Kā grāmatot šādu darījumu?
Grāmatvedība 06:00, 8. Dec. 2022
2022. gada 21. aprīlī stājās spēkā grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likuma) 9.pantā, kas papildināja kārtību, kādā nedrošie debitoru parādi ir norakstāmi vai iekļaujami nodokļa bāzē. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu par UIN piemērošanu debitoru parādiem.
VID informācija 10:40, 3. Nov. 2022
Šajā rakstu ciklā apskatīsim visu par krājumiem – kas tie ir, kā tos sākotnēji novērtēt un uzskaitīt, kādas ir novērtēšanas metodes, tos norakstot izmaksās, un citus svarīgus jautājumus, kas saistīti ar krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 06:00, 17. Okt. 2022
Mikrosabiedrības valde pieņēma lēmumu uz 2019. gada 31. decembri vairs neaprēķināt uzkrātās saistības neizmantotajiem atvaļinājumiem. Bilancē un gada pārskatā par 2018. gadu ir šo uzkrājumu summas atlikums. Kā to iegrāmatot un kā atspoguļot gada pārskatā par 2019. gadu?
Grāmatvedība 07:00, 7. Apr. 2020
Piesardzības princips ir viens no grāmatvedības uzskaites pamatprincipiem. Šajā rakstā skaidrosim piesardzības principa jēgu un nozīmi dažādu finanšu pārskatu posteņu atzīšanā un novērtēšanā.
Finanšu vadība 06:00, 15. Aug. 2022
Biedrības grāmatvedība tiek kārtota divkāršā ieraksta sistēmā. Ieņēmumi pārsvarā ir no biedru naudām, bet izdevumi ir saistīti ar biedru izglītošanu – par semināriem, konsultācijām un dažādām lekcijām.
Grāmatvedība 06:00, 13. Mai. 2022
Jaunajā Grāmatvedības likumā ir noteikts: ja izdevumi tiek veikti ar maksājumu karti, kas piesaistīta uzņēmuma bankas kontam, tad par attaisnojuma dokumentu grāmatvedība var izmantot bankas konta izdruku. Kā šis darbosies praksē?
Nauda 07:00, 28. Feb. 2022
Vai, datorprogrammā veicot grāmatojumus, pietiek ar grāmatojuma numuru attaisnojuma dokumentā, kas kalpos kā iegrāmatojuma atšifrējums? Vairs nav prasības obligāti rakstiski atšifrēt visu grāmatojumu uz dokumenta?
Dokumenti 07:00, 3. Mar. 2022
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Uzņēmums, kas vēlas beigt savu saimniecisko darbību, bilancē palikuši daži pamatlīdzekļi, ko neizdevās pārdod, un parādi, ko uzņēmums nespēj segt. Kreditori savus parādus ir gatavi norakstīt. Kā uzņēmumam parādu norakstīšana jānoformē un jāiegrāmato? Vai tie uzskatāmi par ieņēmumiem? Vai šādi ieņēmumi ir apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 2. Nov. 2021
Kas ir uzkrāšanas princips un ko tas nozīmē? Kā saskaņot ieņēmumus un izdevumus gada pārskatā un kā tos iegrāmatot pēc uzkrāšanas principa? Lai arī normatīvajos aktos izmaiņas šajā jomā nav bijušas jau sen, tomēr joprojām šie jautājumi nodarbina grāmatvežu prātus, un nākas pieļaut arī pa kādai kļūdai. Atkārtosim!
Gada pārskats 07:00, 27. Sep. 2021
Iepriekšējā rakstā bija vēsturiskais ieskats par normām, kas noteica vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informācijas apjomu subjektiem, kuri gada pārskatu sagatavo saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu. Šoreiz apskatīsim normatīvo aktu normu attīstību jeb nosacījumu pastiprināšanu, kas nosaka vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informāciju budžeta iestādēm, un nedaudz par finanšu pārskatu struktūras attīstību.
Grāmatvedība 07:00, 20. Sep. 2021
Bilances postenī “Pārējie kreditori” praksē ir redzētas dažnedažādas summas, tāpēc šoreiz apskatīsim, kurus izdevumus var attiecināt uz šo posteni, kā arī grāmatvežu biežāk pieļautās kļūdas.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 5. Jūl. 2021
Pircējs un pārdevējs noslēdz pirkuma līgumu par zemes gabala iegādi. Pircējs saskaņā ar līgumu ir samaksājis daļu no summas un turpmāk katru mēnesi saskaņā ar līgumā noteikto atmaksas grafiku samaksā daļu no summas un procentus. Kā iegrāmatot darījumu?
Grāmatvedība 07:00, 20. Mai. 2021
Gatavojot gada pārskatu, grāmatvežiem nākas atcerēties normatīvos aktus, kuros nepieciešams ielūkoties vien reizi gadā, kā arī veikt aprēķinus, pēc kuriem ikdienā nav nekādas nepieciešamības, tāpēc, iespējams, kādi aspekti var piemirsties. Viens no šādiem gadījumiem varētu būt uzkrāto saistību darbinieku neizmantotajiem atvaļinājumiem aprēķini.
Grāmatvedība 07:00, 26. Apr. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats 11:18, 21. Apr. 2021
Sagatavot finanšu pārskatu saskaņā ar Latvijas normatīvo aktu prasībām nav sarežģīti, galvenais ir nepazaudēt veselo saprātu. Šoreiz atgādināsim būtiskākās nianses 2020. gada pārskata sagatavošanā, vēršot uzmanību uz kļūdām, ar kurām, veicot revīziju, saskaras zvērināti revidenti.
Gada pārskats 07:00, 22. Mar. 2021
Lielai daļai uzņēmumu kalendārais gads sakrīt arī ar gada pārskata perioda beigām, tāpēc šobrīd ir vairāki aktuāli jautājumi ne tikai uzņēmumu īpašniekiem, bet arī vadītājiem, kreditoriem, valsts institūcijām un konkurentiem par Covid-19 pandēmiju un tās ietekmi uz saimniecisko darbību. Kāda informācija ir jāatklāj par savu darbību un kā novērtēt darbības turpināšanas principu finanšu pārskatā?
Gada pārskats 07:00, 18. Jan. 2021
Grāmatvedībā, tāpat kā dzīvē, ir laika periodi, notikumi un darbi, kas kopā veido vienotu ciklu. Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, šoreiz par grāmatvedības ciklu.
Grāmatvedība 07:00, 2. Nov. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kas ir uzkrājumi?
Šajā rakstā pievērsīšos ar grāmatvedības uzskaiti saistītajiem uzkrājumiem, to ekonomiskajai būtībai un attiecībām ar uzņēmumu ienākuma nodokli.
Grāmatvedība 08:35, 10. Aug. 2020
Darbiniekam jāsamaksā atvaļinājuma kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu par laika periodu no 2014. gada 11. decembra līdz 2020. gada 24. jūlijam. Atvaļinājuma kompensācijai rēķināju vidējo izpeļņu par pēdējiem sešiem nostrādātajiem mēnešiem (no 2020. gada janvāra līdz jūnijam), bet vadība apgalvo, ka tā nav pareizi un vidējā izpeļņa jārēķina, ņemot vērā katram periodam citus sešus mēnešus. Piemēram, periodam no 2014. gada 11. decembra līdz 2015. gada 10. decembrim vidējā izpeļņa tiks rēķināta no 2015. gada jūnija līdz novembrim utt. Kā pareizi jārēķina atvaļinājuma kompensācija?
Vidējā izpeļņa 07:00, 13. Aug. 2020
SIA valdes loceklis vairākus gadus nebija izmantojis atvaļinājumu. 2017.gadā daļu atvaļinājuma viņš izmantoja, savukārt neizmantoto daļu viņam izmaksāja kā atvaļinājuma kompensāciju, atbrīvojot valdes locekli no darba. 31.12.2017. alga un atvaļinājuma kompensācija, kas nav izmaksāta līdzekļu trūkuma dēļ, veido atlikumu:
K 5610 Norēķini par darba algu – 5000 EUR,
K 532x Uzkrātās saistības atvaļinājumiem (atvaļinājums un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)) – 2000 EUR (summa nav precīza, jo darbiniekam noteikts summētais darba laiks).
Kā šajā gadījumā norakstīt uzkrātās saistības atvaļinājumiem, ja uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju vairs nav paredzēts koriģēt par šo summu? Kādi grāmatojumi jāveic?
Grāmatvedība 11:37, 22. Jan. 2018
Turpinot rakstu sēriju par grozījumiem Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, noskaidrosim, kas ir izceļošanas nodoklis, kāpēc šāda norma tika ieviesta un kādos gadījumos tā piemērojama nodokļu maksātājiem Latvijā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 8. Jūl. 2020
Mēs klientiem pārdodam preces, un saskaņā ar noslēgto līgumu mūsu sabiedrība piešķir klientam bonusa atlaides atkarībā no nopirkto preču apjoma un avansā samaksātās summas. Kredītrēķinus par šo atlaidi izrakstām vienmēr par iepriekšējo mēnesi. 2020. gada janvārī visiem klientiem izrakstījām kredītrēķinus par 2019. gada decembri. Kopsumma 8000 eiro apmērā ir ar mīnusa zīmi, kas sanāk iepriekšējā gada izdevumi. Sakiet, lūdzu, kādus kontējumus būtu pareizi lietot šajā situācijā, lai summa – 8000 eiro – tiktu attiecināta uz iepriekšējo gadu? Un kur bilancē šī summa būtu jāparāda?
Grāmatvedība 07:00, 8. Mai. 2020
Tuvojas gada pārskatu iesniegšanas laiks, un līdz 20. janvārim bija jānodod decembra uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija, kurā jānorāda pieļaujamā procentu apjoma pārsnieguma summa, tāpēc vēlos atgādināt, kuriem procentiem ir un kuriem nav jāpiemēro UIN. Ja radusies kļūda, to vēl var izlabot!
Gada pārskats 07:00, 24. Feb. 2020
Šodien, 17. martā, Ministru kabinets lēma par vairākiem atbalsta pasākumiem sociālajā un uzņēmējdarbības jomā COVID-19 vīrusa radīto seku novēršanai. Labklājības ministrija gatavo priekšlikumus, kā solidārā veidā sniegt terminētu valsts atbalstu darba devējiem darba nespējas lapu apmaksai. Vienlaikus paredzēti arī nodokļu risinājumi, kā arī atbalsts uzņēmējdarbībai finanšu instrumentu veidā. Kā papildu piesardzības pasākumu paredzēts arī nodrošināt iespēju visiem uzņēmumiem pagarināt gada pārskatu sagatavošanas un iesniegšanas termiņu vismaz līdz 31. jūlijam, vēsta Finanšu ministrija.
Svarīgi 17:15, 17. Mar. 2020
Vai uzņēmuma vienīgajam valdes loceklim, kuram tiek aprēķināta darba alga, un uzņēmumā citu darbinieku nav, jāaprēķina un grāmatvedībā jāuzrāda atvaļinājuma rezerve?
Dalībnieks un valdes loceklis 12:29, 13. Jan. 2020
Ir dažādi veidi, kā rūpēties par darbinieku motivāciju, viens no tiem – dzīvības apdrošināšanas līguma slēgšana. Tā vienlaikus tiek apdrošināta dzīvība un veidoti uzkrājumi, kurus vēlāk izmaksā darbiniekiem. Interesanti, kā šādos gadījumos piemērot nodokļus? Situācijas mēdz būt dažādas, atbildot uz lasītāja jautājumu, skaidrosim vienu no iespējamajiem variantiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 9. Dec. 2019
//= $article['Article']['score'] ?>
No kļūdām mācās
13.oktobrī visā pasaulē tiek atzīmēta starptautiskā kļūdīšanās diena (Day for failure), kad cilvēki pārdomā un dalās ar savām neveiksmēm, un mācās no savām (labāk jau – citu) kļūdām. Tāpēc – ja nu kādam grāmatvedībā gadījusies kļūda, tā vienkārši jāatzīst un jāizlabo!
Grāmatvedība 07:00, 25. Nov. 2019
Meži aizņem lielu daļu no Latvijas, tāpēc likumsakarīgi, ka to pirkšanas un pārdošanas darījumi notiek ik dienu un jautājumi par nodokļu piemērošanu šiem darījumiem ir aktuāli daudziem. Skaidrojam, vai, ko un kā rēķināt, pērkot un pārdodot mežu!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 4. Dec. 2019
Pienācis rudens, tuvojas ziema. Daudziem tuvojas arī gada pārskatu gatavošanas laiks un līdz ar to arī inventarizācijas – ne tikai pamatlīdzekļu, krājumu un skaidrās naudas atlikumu, bet arī saistību un prasību inventarizācija. Tas ir viens no sagatavošanās darbiem, lai pārliecinātos, ka gada pārskatā ietvertā informācija atbilst realitātei.
Gada pārskats 10:42, 28. Okt. 2019
Mātes sabiedrība “A” izveido nemateriālo aktīvu (datorprogrammu) un pārdod to meitas sabiedrībai “B”. Datorprogrammas cenu veido pašizmaksa (sabiedrības “A” programmētāju darba izmaksas) un uzcenojums 5% apmērā. Kā šo darījumu norādīt konsolidētajā finanšu pārskatā (bilancē un peļņas vai zaudējumu aprēķinā)?
Grāmatvedība 07:00, 21. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 5.daļu – tajā par grāmatvedības aplēsēm un to izmaiņām.
VID informācija 11:24, 18. Okt. 2019
Uzņēmēji allaž aktīvi meklē veidus, kā palielināt ieņēmumus un vienlaikus samazināt administratīvos izdevumus, paaugstinot efektivitāti. Viens no risinājumiem ir uzņēmējdarbības reorganizācija, apvienojot biznesus vai arī nodalot atsevišķus darbības veidus. Bet kā reorganizācijas procesus atspoguļot grāmatvedībā?
Grāmatvedība 07:00, 22. Jūl. 2019
Pamatlīdzekļu remonta izmaksu grāmatošana jāveic teju katram uzņēmumam. Visbiežāk rodas jautājums, vai pamatlīdzekļu remonta izmaksas ir kapitalizējamas (pievienojamas tā vērtībai) vai arī tās jāiekļauj pārskata gada izdevumos. Noskaidrojam!
Pamatlīdzekļi 07:00, 18. Sep. 2019
Sabiedrībai ir izveidoti uzkrājumi atvaļinājumiem, kas uzrādīti bilances pasīva postenī “Uzkrātās saistības”. Vai šīs rezerves jāuzrāda jaunās uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas 1.3.rindā par uzkrājumiem, kuri izveidoti līdz 2017.gada 31.decembrim?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 8. Mar. 2019
Kā grāmatvedības uzskaitē jāatspoguļo uzkrātās saistības neizmantotajiem atvaļinājumiem, ievērojot Ministru kabineta (MK) noteikumus Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi Nr.775)? Kādi grāmatojumi jāveic, norēķinoties par uzkrātajām summām?
Grāmatvedība 08:00, 12. Sep. 2016
Grāmatvedis, kā ik gadu, izveidoja uzkrājumus atvaļinājumiem arī 2018.gadā. Ar kādām nodokļu sekām jārēķinās uzņēmumam?
Gada pārskats 10:48, 20. Feb. 2019
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma aktīvus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un vērtību.
Gada pārskats 12:49, 23. Jan. 2019
No 2019.gada 1.janvāra visiem Latvijas uzņēmumiem, kas finanšu pārskatus sagatavo saskaņā ar starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem, būs obligāti piemērojams 16.starptautiskais finanšu pārskatu standarts “Noma”. Jaunais standarts ir īpaši nozīmīgs nomniekiem, jo tas pielīdzina operatīvo nomu finanšu nomai, tātad praktiski visas nomas kļūst par bilances sastāvdaļu.
Grāmatvedība 07:00, 31. Dec. 2018
Jaunais gads atnācis ar izmaiņām normatīvajos aktos, kuros regulēta budžeta iestāžu grāmatvedība. Izmaiņas ir būtiskas, tāpēc šis ir īstais laiks detalizēti caurskatīt savu “saimniecību”, izmantojot kontu plānu, un, iespējams, atklāsiet ko interesantu. Lai gan darbietilpīga, tā ir laba iespēja sakārtot lietas.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 9. Jan. 2019
Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs. Galvenais darbības veids ir daudzdzīvokļu dzīvojamo māju un nedzīvojamo ēku pārvaldīšana un apsaimniekošana, kā arī veicam remontdarbus (būvdarbus) apsaimniekotajās mājās. Visās uzņēmuma apsaimniekotajās mājās iedzīvotāji maksā gan apsaimniekošanas maksu, gan “krāj” naudu lieliem remontdarbiem (uzkrājuma fonds), kas netiek iekļauti apsaimniekošanas maksā. Uzņēmums iemaksas uzkrājumu fondā apliek ar PVN 21% likmi, jo remonta pakalpojumu nelielu daļu sniedz pats, bet lielāku remontu veikšanai piesaista citus uzņēmumus, savā vārdā noslēdzot līgumus ar remonta pakalpojumu sniedzējiem, kas ir reģistrēti PVN maksātāji.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 23. Nov. 2018
Līdz ar jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma spēkā stāšanos 2018.gada 1.janvārī, kas būtiski mainīja uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanu, mainījās arī nodokļa atvieglojumu principi veiktajiem ziedojumiem. Tuvojoties gada beigām, kad parasti ir vērojama lielāka ziedotāju aktivitāte, ir lietderīgi izsvērt jaunā likuma normu nosacījumus un iespējas piemērot tajā noteiktos atvieglojumus.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Nov. 2018
Lai gan SIA dalībnieki netiek iesaistīti uzņēmuma ikdienas darbībā un tiesību normās kapitāla daļu īpašnieku un sabiedrības atbildība ir nodalīta, praksē ir gadījumi, kad fiziskās personas saistības tiek uzskatītas arī par sabiedrības saistībām tikai tādēļ, ka šī persona ir sabiedrības dalībnieks.
Komerctiesības 08:00, 27. Okt. 2017
Gatavojot pirmo uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, ar kolēģiem daudz diskutējām par nedrošiem debitoru parādiem, piemēram, ko darīt, ja pirmo 6 mēnešu periodā ir samazināti uzkrājumi šaubīgiem debitoriem vai norakstīti tādi debitoru parādi, kuriem iepriekš nav veidots uzkrājums? Kuras darbības ietekmēs deklarāciju ik mēnesi, un kas jādeklarē pēdējā pārskata perioda mēnesī?
Grāmatvedība 07:00, 3. Sep. 2018
No šī gada ir spēkā jauna kārtība reprezentācijas un personāla ilgtspējas pasākumu izdevumu attiecināšanai uz saimniecisko darbību, proti, tie ir saimnieciskās darbības izdevumi, ja vien nepārsniedz 5% no iepriekšējā gada bruto darba samaksas. Līdz ar to šie izdevumi precīzi jāuzskaita un jānodala grāmatvedībā, jo par šī ierobežojuma pārsnieguma daļu jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN).
Izdevumi 07:00, 28. Mai. 2018
Noslēdzot rakstu sēriju par pamatlīdzekļiem grāmatvedībā, šoreiz par pamatlīdzekļu izslēgšanu. Pamatlīdzekli izslēdz, ja to atsavina vai no tā lietošanas vai atsavināšanas nākotnē nav gaidāmi saimnieciski labumi.
Pamatlīdzekļi 07:00, 6. Jūn. 2018
Kā novērtēt un atspoguļot grāmatvedībā pamatlīdzekli (PL), kura vērtība samazinājusies? Par šo tēmu normatīvajā regulējumā skaidrots tieši tik daudz, lai jautājumu rastos vairāk nekā atbilžu. Tāpēc atliek paļauties uz vadības aplēsēm un pašu izstrādāto grāmatvedības politiku.
Pamatlīdzekļi 07:00, 30. Apr. 2018
Neskatoties uz pieredzi un zināšanām, sagatavojot finanšu pārskatus, grāmatveži ik gadu saskaras ar jaunām, nebijušām situācijām un uzzina ko jaunu. Vēlos dalīties ar grāmatvedības kārtošanas un auditu laikā gūtu pieredzi par dažādām gada pārskata sagatavošanas niansēm.
Gada pārskats 07:00, 29. Mar. 2018
UIN likuma 11.panta 5.daļā noteikts: "Taksācijas perioda ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo bāzi samazina par atmaksāto aizdevuma summu, ja kādā no pirmstaksācijas periodiem aizdevumu summa bija iekļauta ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē vai saskaņā ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8.1pantu aizdevums bija aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli." Vai par šādiem aizdevumiem ar UIN apliekamo bāzi samazina arī tad, ja aizdevumam ir piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un tā iepriekš par šo aizdevumu nav tikusi palielināta? No likuma izriet, ka ir pietiekami, ja aizdevumam ticis aprēķināts IIN.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:14, 30. Jan. 2018
Jebkura uzņēmēja galvenais saimnieciskās darbības mērķis ir gūt peļņu. Peļņu var sadalīt dividendēs vai reinvestēt uzņēmumā, lai nākotnē gūtu peļņu, ko varēs sadalīt.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 10. Jan. 2018
Noslēdzot rakstu ciklu par jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu (UIN likums), aplūkosim darbus, kas darāmi vēl šogad, lai veiksmīgi pabeigtu 2017.gadu, kā arī izskatīsim pārejas noteikumus. Tāpat, mazliet atkāpjoties no maksājamā nodokļa, aplūkosim arī atlikto nodokli.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 27. Dec. 2017
2017.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija sabiedrībām jāsagatavo atbilstoši likumam "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN), kas piemērojams 2017.gadam. Bet ko darīt ar atliktā nodokļa saistībām vai aktīvu šī gada 31.decembrī?
Grāmatvedība 08:00, 13. Dec. 2017
Turpinām aplūkot jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu (UIN likums), kas stāsies spēkā 2018.gadā. Šajā publikācijā – par gada pēdējā mēneša uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju un darījumiem, kas radīs nodokļa saistības gada beigās. Starp tiem ir daudzas jau zināmas pozīcijas, kas arī atbilstoši pašlaik spēkā esošajām normām rada apliekamā ienākuma korekcijas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 23. Okt. 2017
Kā zināms, no 01.01.2018. būtiski mainīsies uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķina koncepcija, tādēļ, aizpildot nodokļa deklarāciju par 2017.gadu, ir jāzina, kā tajā ietvertā informācija var ietekmēt turpmāko UIN aprēķinu un līdz ar to arī budžetā maksājamo vai nemaksājamo summu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 6. Nov. 2017
3.oktobrī Ministru kabinetā (MK) izskatīti Finanšu ministrijas sagatavotie grozījumi MK noteikumos Nr.808 "Noteikumi par biedrību, nodibinājumu un arodbiedrību gada pārskatiem". Ar grozījumiem noteikta kārtība, kādā biedrībām, kas veic dzīvojamo māju pārvaldīšanu, jāuzskaita dzīvokļu īpašnieku veiktie maksājumi par nākotnē mājā veicamajiem remontiem.
Likumdošana 13:20, 3. Okt. 2017
Lai gan jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums) stāsies spēkā tikai 01.01.2018., daudzi steidz to pētīt jau tagad, lai saprastu, kādas vēl atšķirības paredzētas papildus tam, ka turpmāk nodokli maksāsim 20% apmērā līdzšinējo 15% vietā, kā arī kādas deklarācijas un cik bieži būs jāiesniedz.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 2. Okt. 2017
SIA dalībnieku sapulces gaita un tajā pieņemtie lēmumi ir jāprotokolē. Komerclikuma (KL) 285.pantā konkrēti noteikts, kādi rekvizīti jānorāda jebkurā dalībnieku protokolā neatkarīgi no tā, vai tas tiks iesniegts Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā (UR) vai citā valsts iestādē vai paliks tikai pašas kapitālsabiedrības rīcībā.
Komerctiesības 08:00, 2. Aug. 2017
Plānotās nodokļu reformas ietvaros visvairāk mainīsies uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošana, un, iespējams, jau no 2018.gada stāsies spēkā jauns Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 19. Jūl. 2017
2015.gadā SIA "D" ar līzinga kompānijas starpniecību no fiziskās personas iegādājās automašīnu par 18 629 EUR (bez pievienotās vērtības nodokļa). 2017.gada janvārī tika pārtrauktas darba attiecības ar uzņēmuma darbinieku, kas izmantoja šo automašīnu darba vajadzībām. Darbinieks vēlas auto paturēt (ar SIA "D" piekrišanu). Šajā brīdī SIA "D" līzinga kompānijai ir parādā 11 046 EUR, un tiek parakstīta vienošanās, ka SIA "D" atdod līzinga kompānijai konkrēto automašīnu. Pēc tam līzinga kompānija pārformē līzingu uz darbinieka vārda. Kā konkrēto darījumu uzrādīt grāmatvedībā?
Grāmatvedība 08:00, 15. Jūn. 2017
Pirmie gada pārskati saskaņā ar jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu (GPL) ir iesniegti. Grāmatvežiem šis nebija viegls gads – lai gan ar jauno likumu atvieglota pārskatu sagatavošana un būtiski samazināts sniedzamās informācijas apjoms, tomēr ne Valsts ieņēmumu dienests (VID), ne uzņēmumi nebija atbilstoši sagatavoti pārmaiņām. Vēl pēdējā brīdī tika veikti grozījumi un sniegti skaidrojumi, līdz ar to tie laikus nenonāca līdz pārskatu sagatavotājiem.
Gada pārskats 08:00, 29. Mai. 2017
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) "X" 23.09.2016. uz nomaksu iegādājās mobilo telefonu no SIA "Latvijas Mobilais Telefons" (LMT), iekļaujot to pamatlīdzekļu (PL) sastāvā, ka arī 2016.gada pārskatā. 03.04.2017. SIA "X" valdes loceklis ar LMT noformēja saistību pārejas līgumu uz sava vārda (no SIA uz fizisko personu). Pirkšanas cena bija PL sākotnēja vērtība - 742,98 EUR). Kādi grāmatojumi jāveic, lai pareizi izslēgtu nenomaksāto PL? Kā tas ietekmē uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN)? Rēķinu uzņēmums nerakstīja.
Pamatlīdzekļi 08:00, 24. Mai. 2017
Kā pareizi norakstīt atvaļinājumu uzkrājumu atlikumu, kas izveidojās līdz 31.12.2015.? Kā to atspoguļot gada pārskatā par 2016.gadu? Vai ir korekti šo uzkrājumu atlikumu 2016.gadā pārklasificēt par iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu tāpat, kā noteikumos paredzēts norakstīt atliktā nodokļa saistību atlikumu? Kā rīkoties situācijā, kad uzkrājumu summa ir būtiska, un kā rīkoties tad, ja tā nav būtiska? Pēc kādiem kritērijiem var noteikt uzkrājumu summas būtiskumu - bilances kopsummas vai peļņas vai zaudējumu apjoma?
Gada pārskats 08:00, 18. Apr. 2017
Šogad līdz ar būtiskām izmaiņām normatīvajos aktos grāmatvežiem neskaidrības rada finanšu pārskatu posteņu pārklasifikācija. Aplūkosim dažādus pārklasifikāciju gadījumus, īpaši saistībā ar jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu (Likums).
Gada pārskats 08:00, 27. Mar. 2017
Vai esat kādreiz skatījies laukā pa logu, uz savu kaimiņu māju domādams, kāpēc jums regulāri pietrūkst naudas un ir jāņem ātrais kredīts, lai izdzīvotu, kamēr kaimiņi var atļauties visu, ko vien sirds kāro? Galu galā, jūs dzīvojat vienā rajonā, jūsu bērni mācās vienā skolā un jūsu ienākumu līmenis ir gandrīz vienāds, taču jūsu dzīvesveids krasi atšķiras un viņu finansiālā situācija ir vērtējama kā daudz labāka. Nav jau labi skaitīt naudu citu makos, bet šeit būs daži no iespējamajiem iemesliem, kāpēc cilvēki ar līdzīgiem ienākumiem un dzīves gājumu, ir krietni vien turīgāki par jums.
Svarīgi 10:00, 11. Apr. 2017
Šobrīd vairumam uzņēmumu (komercsabiedrībām) aktuāls ir gada pārskats un līdz ar to arī uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķins par 2016.gadu. Šajā rakstā īsumā un ērtībai vienkopus par grozījumiem un precizējumiem UIN regulējošajos normatīvajos aktos saistībā ar UIN deklarācijas sagatavošanu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 13. Mar. 2017
Sagatavojot finanšu pārskatus par 2016.gadu, gan grāmatvežiem, gan arī revidentiem rodas samērā daudz neskaidrību un jautājumu. Daļu neskaidrību likumdevējs ir mēģinājis novērst, izdodot grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi). Grozījumi piemērojami ar atpakaļejošu datumu – sagatavojot gada pārskatu par 2016.gadu!
Gada pārskats 08:00, 27. Feb. 2017
Ražošanas uzņēmums vēlas pārvērtēt atsevišķus pamatlīdzekļus (PL) - iekārtas, jo nav noteikts korekts to lietderīgās lietošanas laiks un atlikusī vērtība ir ļoti maza vai pat nulle. PL tiek izmantoti uzņēmuma saimnieciskajā darbībā. Kādos gadījumos var veikt PL pārvērtēšanu, palielinot to vērtību? Vai var pārvērtēt atsevišķus PL un PL nolietojumu? Kā grāmatot PL pārvērtēšanu? Vai tas ietekmē apliekamo ienākumu?
Pamatlīdzekļi 08:00, 28. Dec. 2016
Lai gan pēdējā laikā publiski vairāk apspriesti normatīvajos aktos veiktie grozījumi mikrouzņēmumu nodokļa regulējumā, tomēr salīdzinoši būtiski grozījumi ir veikti arī likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), kas piemērojami, sākot ar 01.01.2017.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 2. Jan. 2017
Kādus ekonomiskos aspektus nepieciešams ņemt vērā, nosakot uzņēmumam nodarītos zaudējumus, vai arī pretēji – apstrīdot uzņēmumam izvirzītās prasības?
Finanšu vadība 08:00, 2. Dec. 2016
Beidzot kāda laba ziņa arī grāmatvežiem! Izskatot prasības, kādas noteiktas Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā un attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos, var secināt, ka jautājumā par uzkrājumiem, uzkrātajiem ieņēmumiem, uzkrātajām saistībām, iespējamo saistību un iespējamo aktīvu novērtēšanu nav būtisku izmaiņu. Mainās vien nianses.
Grāmatvedība 08:00, 26. Sep. 2016
01.09.2016. Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis metodisko materiālu "Par personālsabiedrības peļņas vai zaudējumu atspoguļošanu personālsabiedrības un tās biedru grāmatvedībā un ienākuma nodokļa piemērošanu personālsabiedrības gūtajam ienākumam". Publicējam daļu no metodiskā materiāla, kurā skaidrots, kādos gadījumos izbeidzas personālsabiedrības darbība, kā notiek personālsabiedrības likvidācija un kādi finanšu pārskati šādā gadījumā jāsagatavo.
VID informācija 12:25, 6. Sep. 2016
Turpināsim aplūkot izmaiņas, kas stājās spēkā no šī gada 1.janvāra, ieviešot jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu un ar to saistītos Ministru kabineta noteikumus. Šoreiz uzmanības lokā – ieņēmumi.
Grāmatvedība 08:00, 15. Aug. 2016
Kādas izmaiņas paredz jaunieviestie Ministru kabineta noteikumi Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" attiecībā uz grāmatvedības politikas maiņu, grāmatvedības aplēšu izmaiņām un kļūdu labojumiem?
Grāmatvedība 08:00, 8. Aug. 2016
Kontu plāns ir svarīgs dokuments, kas palīdz grāmatvedim taupīt dokumentu apstrādes un pilnvērtīgas informācijas saņemšanas laiku, palīdz pārvaldes personālam laikus pieņemt pareizus vadības lēmumus. Kontu plāns nevar būt vienāds visiem grāmatvežiem, visām sabiedrībām, jo pareizs kontu plāns atspoguļo sabiedrības darbības specifiku, un tām zibenīgi jāmainās, ja mainās iekšējie vai ārējie biznesa apstākļi.
Grāmatvedība 08:00, 13. Jūn. 2016
Grāmatvedis katru dienu pieņem daudz vienkāršāku vai sarežģītāku lēmumu, piemēram, kā iegrāmatot kārtējo rēķinu. Lai atvieglotu lēmumu pieņemšanu un nodrošinātu viena veida izmaksu uzskaitīšanu vienā un tajā pašā kontā, uzņēmumā jābūt izstrādātai grāmatvedības uzskaites rokasgrāmatai / kārtībai.
Pamatlīdzekļi 08:00, 9. Mai. 2016
Pamats kvalitatīva gada pārskata sagatavošanai ir kvalitatīva sākotnējā informācija. Tāpēc pirms ķeršanās pie gada pārskata jāpārliecinās, ka tāda mūsu rīcībā ir. Grāmatvežiem, kuri šī gada pārskatu jau ir pabeiguši, tas vairs nav būtiski, jo nākamgad jau pārskatus veidosim saskaņā ar jauno likumu.
Gada pārskats 09:19, 29. Mar. 2016
Lai arī pagājušā gada nogalē Saeima pieņēma un Valsts prezidents izsludināja jaunu Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu, tomēr pārskati par 2015.gadu joprojām ir jāgatavo "pa vecai modei". Atgādināšu lietas, ko, iespējams, jūs jau zināt, – kā atspoguļot pamatlīdzekļus gada pārskatā. Daži pavisam praktiski ieteikumi.
Gada pārskats 09:14, 29. Feb. 2016
Janvārī stāsies spēkā jaunais Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums. Viens no tā jaunievedumiem ir sabiedrību iedalījums kategorijās, atbilstoši kurām atšķiras arī gada pārskatā iekļaujamās informācijas apjoms.
Gada pārskats 09:10, 28. Dec. 2015
Viena no specifiskākajām ilgtermiņa ieguldījumu kategorijām ir ieguldījuma īpašumi. Kas tie ir, pēc kādām metodēm tos uzskaitīt? Kādi grāmatojumi jāveic, ja ieguldījuma īpašumam kritusies vērtība? Un kas jāņem vērā, mainot ieguldījuma īpašuma novērtēšanas metodi? Noskaidrosim atbildes uz šiem jautājumiem ar praktiskiem piemēriem!
Grāmatvedība 12:51, 9. Nov. 2015
Tiek likvidēts maksātnespējīgs uzņēmums. Uzņēmumam ir negatīvs pašu kapitāls, saistības pret īpašnieku, radniecīgām sabiedrībām un nodokļu parādi. Nekādu aktīvu nav. Tā kā kreditori ir saistītās personas, nevienam nav arī cerību uz parāda atgriešanu. Vai var dzēst kreditorus, ja viņi atsakās no savām prasībām? Un ko var darīt ar uzkrāto rezervi – vai varam ar to segt uzņēmuma zaudējumus?
Grāmatvedība 09:23, 28. Mai. 2015
Konsolidēto gada pārskatu sagatavošana nonākusi finiša taisnē. Noslēdzot šo rakstu ciklu, apskatīsim, kā praktiski konsolidēt peļņas vai zaudējumu aprēķinu (PZA), kas jāiekļauj konsolidētā gada pārskata pielikumā un kā gatavo pārskatu svinīgi parakstīt un iesniegt.
Gada pārskats 07:43, 11. Jūn. 2015
Lai gan ar Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu strādājam jau vairāk nekā 10 gadus, joprojām bieži rodas jautājumi, kā uzskaitīt saņemto finansējumu un kā realizētos projektus atspoguļot finanšu pārskatos.
Grāmatvedība 17:03, 10. Jūn. 2015
Tirgus vērtību veido produkta pašizmaksa un pievienotā vērtība, taču šo aprēķinu var ietekmēt daudzi un dažādi apstākļi. Salīdzinot savus darījumus ar citiem, var pareizi novērtēt, vai cenu veidojošie apstākļi ir analoģiski, un atbilstoši tam koriģēt savus apsvērumus tālākajai darbībai.
Finanšu vadība 09:21, 22. Apr. 2015
Turpinām iepriekšējā rakstā aizsākto tēmu par bilances sagatavošanu! Šoreiz noskaidrosim, kā gada pārskatā pareizi norādīt un novērtēt atlikušos bilances posteņus - apgrozāmos līdzekļus, pašu kapitālu, uzkrājumus un kreditorus.
Gada pārskats 09:33, 2. Mar. 2015
Dīvaini, ka visvērtīgāko uzņēmuma aktīvu – personālu – finanšu pārskatos atspoguļo tikai izmaksās, turpretī krājumus un darbarīkus – aktīvos. Droši vien tas nav viegli – atrast līdzsvaru starp cilvēku kā ražošanas resursu un cilvēku kā labklājības objektu, t.i., ražošanas mērķi. Kas tad ir darbinieks – cilvēks vai instruments? Vai uz personālu jācenšas ekonomēt, vai arī jāmaksā tam iespējami vairāk, sagaidot lielāku atdevi?
Finanšu vadība 11:23, 20. Feb. 2015
Jau kādu laiku Eiropas Parlamenta un Padomes 26.06.2013. Direktīvas 2013/34/ES par noteiktu veidu uzņēmumu gada finanšu pārskatiem, konsolidētajiem finanšu pārskatiem un saistītiem ziņojumiem, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/43/EK un atceļ Padomes Direktīvas 78/660/EEK un 83/349/EEK, ieviešanas nolūkā norit intensīvs darbs pie jauna, apvienota Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma izveides. Šobrīd vēl ir grūti prognozēt, kāda būs likumprojekta redakcija, nonākot Saeimas atbildīgajās komisijās, tomēr kopējās likumprojekta aprises un tendences jau ir pamanāmas.
Gada pārskats 11:10, 22. Sep. 2014
Kādos gadījumos jāveic eksporta procedūra, un kad jānoformē tranzīta deklarācija? Kādos gadījumos uzņēmumam jāreģistrējas kā fiskālajam pārstāvim? Publikācijas turpinājumā autore ir apkopojusi un analizējusi piemērojamo normatīvo aktu prasības par fiskālo pārstāvju reģistrāciju.
Saimnieciskā darbība 16:38, 8. Okt. 2014
Vasarā iFinanses.lv rakstījām par nekustamā īpašuma klasifikāciju un uzskaiti. Pēc lasītāju lūguma šoreiz ar praktiskiem piemēriem izskatīsim, kādos gadījumos nekustamais īpašums tiek klasificēts par ieguldījuma īpašumu, kā to novērtēt, uzskaitīt un atspoguļot gada pārskatā.
Pamatlīdzekļi 09:09, 20. Okt. 2014
Jau vairākus gadus Gada pārskatu likumā (GPL) ir atrodams bioloģisko aktīvu jēdziens un tā skaidrojums. Diemžēl nevienā citā grāmatvedības jomu reglamentējošā normatīvajā aktā plašāki skaidrojumi par bioloģiskajiem aktīviem un to uzskaiti nav sniegti.
Gada pārskats 10:58, 15. Sep. 2014
2012.gadā uzņēmums finanšu līzingā iegādājās vieglo automašīnu (10 000 EUR plus pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 2100 EUR). Šī gada jūnijā tā cieta negadījumā un tika atzīta par bojā gājušu automašīnu. Atlikusī finanšu līzinga daļa uz 30.06.2014. bija 6000 EUR.
Pamatlīdzekļi 15:01, 29. Aug. 2014
Gada pārskatos atspoguļotie cipari ne vienmēr patiesi atspoguļo uzņēmuma ekonomisko stāvokli. Veicot finanšu analīzi, vērtētājam ir nepieciešams iedziļināties un veikt korekcijas atsevišķos gada pārskata posteņos, lai nekļūdītos savos atzinumos.
Finanšu vadība 14:26, 22. Aug. 2014
Neiekasētais pievienotās vērtības nodoklis (PVN) lielākajā daļā Eiropas Savienības (ES) valstu, to skaitā arī Latvijā, rodas dažādu iemeslu dēļ. Neapstrīdami viens no neiekasētā PVN cēloņiem ir PVN sistēmas ļaunprātīga izmantošana. Precīzus PVN sistēmas ļaunprātīgas izmantošanas radītos PVN ieņēmumu zaudējumus neviens nav varējis aprēķināt, tomēr tas nenozīmē, ka tie nav apjaušami.
Pievienotās vērtības nodoklis 14:39, 30. Jūn. 2014
No šī gada 9.aprīļa ir spēkā MK noteikumi Nr.95 Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām. Uzņēmējus ir satraukusi šī ziņa, jo tiek pausts uzskats, ka hibrīda kases aparātu un kases sistēmu ieviešana prasīs būtiskus ieguldījumus un tas skars visus tirgotājus. Vai tā ir taisnība?
Nauda 09:12, 16. Jūn. 2014
Pirms gada pārskata sagatavošanas vēl var laicīgi izlabot kļūdas un sakārtot visu nepieciešamo dokumentāciju. Šajā rakstā runāšu par uzkrāto atvaļinājumu izmaksu atzīšanas pamatu, par to aprēķināšanu un grāmatošanu, kā arī par to, vai bilancē uzkrāto atvaļinājumu izmaksas klasificējamas kā uzkrājumi vai uzkrātās saistības.
Gada pārskats 10:58, 10. Apr. 2014
Kā grāmatot tos rēķinus, kas saņemti janvārī (ar janvāra datumu), bet attiecas uz decembra izdevumiem un ieņēmumiem? Arī, ņemot vērā valūtas maiņu? Piemēram, telekomunikāciju u.tml. rēķinus?
Dokumenti 08:57, 23. Jan. 2014
No uzņēmuma telpām nozagti pamatlīdzekļi (PL) - vairāki datori. Par zādzību ir paziņots policijai, un uzsākta izmeklēšana. Kā šādā situācijā pareizi uzskaitīt nozagtos pamatlīdzekļus?
Pamatlīdzekļi 14:23, 20. Feb. 2014
Nereti uzņēmums tiek piedāvāts pārdošanai par cenu, kas ir vienāda ar gada apgrozījumu vai 5 gadu peļņu. Tikpat bieži bizness par šādu cenu netiek pārdots vai tieši otrādi – piesaista vairāku potenciālo pircēju uzmanību. Kā aprēķināt, par kādu cenu pārdot uzņēmumu?
Finanšu vadība 21:34, 16. Feb. 2014
Gada pārskats grāmatvedim ir kā mazais diplomdarbs, kas prezentē uzņēmumu dažādās iestādēs un liecina par grāmatveža profesionalitāti ne tikai tā pareizā izstrādāšanā, bet arī noformēšanā. Kādas ir biežāk pieļautās kļūdas gada pārskata sagatavošanā un noformēšanā un kā no tām izvairīties?
Gada pārskats 11:46, 17. Jan. 2014
Uzņēmums nopirka mazcenas datorus par Ls 0, un turpmāk par to lietošanu katru mēnesi jāmaksā ir fiksēts maksājums. Vai grāmatvedībā šāds darījums jāuzskaita kā pakalpojums, vai arī datoriem jābūt uzskaitītiem kā mazvērtīgam inventāram? Vai arī datorus var uzskaitīt kā pamatlīdzekļus ar sākotnējo vērtību Ls 0, bet maksājumus var norakstīt kā amortizāciju vai administrācijas izmaksās?
Pamatlīdzekļi 18:41, 20. Jan. 2014
Tuvojas kārtējais finanšu gada noslēgums, kad sabiedrību grāmatveži apkopos grāmatvedības uzskaites informāciju un gatavos finanšu pārskatus. Finanšu pārskatos atspoguļoto informāciju var ietekmēt ne tikai pārskata gadā uzkrātie grāmatvedības dati, bet arī fakti un apstākļi, kas rodas pēc finanšu pārskata bilances datuma
Gada pārskats 14:40, 11. Nov. 2013
Tā kā grāmatveži ikdienā saskaras ar ļoti daudzām neskaidrībām saistībā ar to, kā ir jāaizpilda kļūdu labojums par veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI) un kādos gadījumos šīs ziņas vispār drīkst labot, Maija Grebenko ir sagatavojusi praktisku skaidrojumu – to lasiet šajā publikācijā.
Dokumenti 11:38, 25. Okt. 2013
Uzņēmuma dzīve vienmēr ir cikliska, tajā ir savi kāpumi un kritumi, un jebkurš uzņēmums savā attīstības ceļā neizbēgami saskaras ar akciju pirkšanas–pārdošanas darījumiem vai apvienošanos. Pirms paredzamās reorganizācijas vai pārdošanas ieteicams sagatavot uzņēmumu šim nozīmīgajam darījumam. Ņemot to vērā, potenciālajam pircējam ir svarīgi zināt, kuras ir tās jomas, kuras uzņēmuma pārdevējam ir ļāvušas vairot tā pievilcību.
Finanšu vadība 12:09, 19. Sep. 2013
Turpinājums 15.07.2013. publikācijai Pārdošanai turētu ilgtermiņa ieguldījumu uzskaite, kurā autore sniedz atbildes un analizē praktiskas situācijas attiecībā uz pārdošanai turētu ilgtermiņa ieguldījumu uzskaiti un uzrādīšanu finanšu pārskatā. Pamatprasības ir noteiktas Gada pārskatu likumā (GPL) un tā piemērošanas MK noteikumos Nr.488 Gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.488). Raksta sagatavošanā izmantotas arī atsevišķas norādes, kas ietvertas 5.Starptautiskajā finanšu pārskatu standartā (SFPS) Pārdošanai turēti ilgtermiņa aktīvi un pārtrauktas darbības un standarta ieviešanas vadlīnijās ietvertie piemēri.
Pamatlīdzekļi 11:21, 24. Jūl. 2013
Šajā publikācijā lasiet par uzkrāto atvaļinājumu izmaksu atzīšanas pamatu, par to aprēķināšanu un grāmatošanu, kā arī par to, vai finanšu pārskatu bilancēs uzkrāto atvaļinājumu izmaksu saistības klasificējamas kā uzkrājumi vai uzkrātās saistības.
Gada pārskats 11:17, 5. Mar. 2012
Ikgadējais atvaļinājums ir jautājums, kas skar praktiski katru darbinieku un darba devēju, jo šeit tieši saskaras divu pušu intereses: darbinieka tiesības izmantot ikgadējo atvaļinājumu katru gadu sev izdevīgā laikā un darba devēja atbildība nodrošināt uzņēmuma (iestādes) sekmīgu darbu, vadoties no pieejamiem resursiem un ievērojot spēkā esošās tiesību aktu normas. Tuvojoties gada beigām, šobrīd ir īstais laiks veikt inventarizāciju darbinieku personas lietās, lai pārliecinātos, vai ieplānotie atvaļinājumi ir izmantoti, lai gada beigās nevajadzētu veikt pārlieku lielus uzkrājumus šiem mērķiem.
Atvaļinājums 12:46, 1. Okt. 2010
Š.g. 5. martā aizsākām publikāciju par uzkrāto atvaļinājumu izmaksu atspoguļošanu finanšu pārskatā. Var rasties jautājums par to, kā finanšu pārskatos atspoguļot informācijas maiņu par uzkrātajām atvaļinājumu izmaksām - kā grāmatvedības politikas maiņu, kļūdas labojumu vai tikai salīdzināmās informācijas pārklasificēšanu? Publikācijas turpinājumā lasiet par kļūdu labojumu atspoguļošanu finanšu pārskatā.
Gada pārskats 12:10, 12. Mar. 2012
Turpinām 15.10.2012. publikāciju Tiesiskās aizsardzības process: ieskats likumā un praksē. Šajā daļā lasiet par tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) plāna izstrādi.
Saimnieciskā darbība 12:26, 31. Okt. 2012
Cik viegli uzņēmumu ir dibināt, tik grūti ir izbeigt uzņēmuma darbību. Daudzkārt grāmatvedim un likvidējamā uzņēmuma valdes loceklim tas sagādā problēmas, jo nekur jau tā skaidri nav aprakstīts, kas tieši ir jādara.
Saimnieciskā darbība 08:41, 9. Mai. 2012
Firma (SIA) pāriet uz jaunas grāmatvedības programmas lietošanu. 2009. gadā SIA nopirka grāmatvedības programmas licenci, kuru pilnībā apmaksāja. No 2009.gada līdz pat šodienai pa etapiem notiek pāreja uz jauno programmu. Visi izdevumi tiek uzkrāti kontā 1240. Pilnībā pāreja uz jauno programmu vēl nav pabeigta.
Grāmatvedība 10:04, 15. Mai. 2012
Labdien! Uzņēmumam ir finanšu līzings. Kad iegādājāmies finanšu līzingā automašīnu, grāmatoju: D 12xx, D 5721 un K 5161. Tad katru mēnesi mums tiek atsūtīti rēķini par ikmēneša maksājumu un procentiem. Kā pareizi būtu šo rēķinu grāmatot? Pati darīju tā, ka šo rēķinu grāmatoju, veicot samaksu, šādi: D 82xx (procentus) un D 5161. Bet gada beigās nesamaksājām izrakstīto rēķinu, līdz ar to sanāk, ka nekur neesmu iegrāmatojusi procentus. Kā būtu pareizi grāmatot finanšu līzingu, ikmēneša rēķinus ar procentiem un gada beigās iegrāmatot vai kā citādāk sadalīt ilgtermiņa un īstermiņa (par 2012. gadu) plānotos maksājumus?
Grāmatvedība 09:53, 11. Apr. 2012
Saskaņā ar likumu Par grāmatvedību katra pārskata gada beigās ir jāveic inventarizācija, kurā nosaka visas uzņēmuma mantas un lietojumā esošās mantas apjomu dabā, un inventarizācijas rezultātus atspoguļo inventarizācijas sarakstos. Tas attiecas arī uz pamatlīdzekļiem.
Gada pārskats 12:06, 26. Mar. 2012
Ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamais ienākums bieži vien ievērojami atšķiras no peļņas vai zaudējumiem pirms nodokļa peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Iemesls tam ir atšķirības starp to, kā tiek interpretēti atsevišķi darījumi vai notikumi nodokļu likumdošanā un finanšu grāmatvedībā. Finanšu pārskatā atspoguļotā peļņa pirms nodokļiem veido pamatu apliekamā ienākuma noteikšanai, taču, veicot peļņas korekcijas, saskaņā ar likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) prasībām, rodas peļņas un apliekamā ienākuma starpības.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 14:32, 2. Apr. 2012
Kārtība, kādā uzņēmuma finanšu pārskatos atspoguļojams ilgtermiņa aktīvu iegādei, izveidošanai vai būvniecībai saņemtais finansiālais atbalsts, noteikta Ministru kabineta 2004. gada 15. jūnija noteikumos Nr.537 Kārtība, kādā finanšu pārskatos atspoguļojams valsts, pašvaldību, ārvalstu, Eiropas Kopienas, citu starptautisko organizāciju un institūciju finansiālais atbalsts (finanšu palīdzība), ziedojumi un dāvinājumi naudā vai natūrā. Šajā publikācijā lasiet izvērstu skaidrojumu par to, kā pareizi grāmatvedībā atspoguļot saņemto finansiālo atbalstu ilgtermiņa ieguldījumu finansēšanai.
Gada pārskats 10:57, 23. Feb. 2012
Šajā publikācija lasiet par to, kad nepieciešams veidot grāmatvedības aplēses, kādos gadījumos jāveic aplēšu maiņa, kā izvērtēt, vai veicama aplēšu vai grāmatvedības politikas maiņa, un kā to atspoguļot finanšu pārskatā.
Gada pārskats 16:22, 15. Mar. 2012
Saskaņā ar Latvijas grāmatvedības standartu Nr.1 Finanšu pārskata sagatavošanas pamatnostādnes (LGS Nr.1) definīciju saistības ir uzņēmuma pašreizējs pienākums, ko radījuši pagātnes notikumi, ja ir sagaidāms, ka šo pienākumu izpildot, uzņēmums zaudēs ekonomiskā izdevīguma resursus.
Gada pārskats 09:53, 26. Sep. 2011
Turpinām š.g. 10. augustā aizsākto publikāciju par grāmatvedības organizācijas dokumentiem. Šoreiz lasiet par būtiskākajiem Ministru kabineta noteikumos Nr. 585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (MK noteikumi Nr. 585) uzskaitītajiem grāmatvedības organizācijas dokumentācijā iekļaujamiem dokumentiem un par kļūdām, no kurām vajadzētu izvairīties.
Dokumenti 13:34, 22. Aug. 2011
Likvidējamas sabiedrības gada pārskata sastādīšanai tiek ievērots likums Par grāmatvedību, Gada pārskatu likums (GPL) un Latvijas Grāmatvedības standarti (LGS). GPL 4. panta 3. daļā noteikts, ka gada pārskatam ir jāsniedz patiess un skaidrs priekšstats par sabiedrības līdzekļiem, saistībām, finansiālo stāvokli, peļņu vai zaudējumiem un naudas plūsmu. Ievērojot šā panta 3. daļu, ja atbilstoši GPL sastādītā gada pārskatā ietvertā informācija nedod pietiekami patiesu un skaidru priekšstatu par sabiedrību, ir jāsniedz papildu informācija gada pārskata pielikumā.
Gada pārskats 10:48, 26. Apr. 2011
Vairums lasītāju droši vien jau būs dzirdējuši, ka Ministru kabinets šā gada 30.novembra sēdē saistībā ar budžeta konsolidācijas pasākumiem ir akceptējis grozījumus daudzos nodokļu likumos, tostarp arī likumā Par pievienotās vērtības nodokli (PVN likums). Lai gan publiski līdz šim ir izskanējusi informācija tikai par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmju celšanu, PVN likuma grozījumos atrodami arī daudz citu jaunu regulējumu, kā arī atsevišķi nepatīkami pārsteigumi, par kuriem līdz šim publiski informācija nebija pieejama.
Pievienotās vērtības nodoklis 15:37, 2. Dec. 2010
Turpinām aizsākto tēmu par dažādiem nomas līgumiem un to atspoguļošana grāmatvedībā. Šajā publikācijā lasiet par operatīvās nomas līgumu un stimulu nosacījumiem un to atspoguļošanu nomnieka un iznomātāja finanšu pārskatā.
Grāmatvedība 12:04, 15. Sep. 2010
Turpinām aizsākto tēmu par dažādiem nomas līgumiem un to grāmatvedības uzskaites jautājumiem. Šajā rakstā vairāk par finanšu nomā saņemto aktīvu un saistību uzskaiti nomnieka grāmatvedībā un to atspoguļošanu finanšu pārskatā.
Grāmatvedība 10:26, 23. Jūl. 2010
Viens no būtiskākajiem nodokļu stimuliem un nodokļu optimizācijas iespējām, kurus paredz Latvijas likums „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” (UIN likums) (14. un 14.1 pants), ir taksācijas perioda peļņas vai zaudējumu koriģēšanas rezultātā radušos zaudējumu pārnešana uz turpmākiem taksācijas periodiem vai uzņēmumu grupām. Lai gan šāds nodokļa stimuls Latvijas likumā ir paredzēts jau sen, tomēr nodokļu maksātāji ne vienmēr izmanto visas likumā piedāvātās iespējas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:18, 15. Apr. 2010
Likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” (UIN likums) 13. panta 4.1 daļa noteic: Pirms to nemateriālo ieguldījumu izveidošanas vai iegādes izmaksu norakstīšanas, kuru rezultātā pēc 2009. gada 1. janvāra reģistrēta preču zīme vai patents, šo ieguldījumu izveidošanas vai iegādes vērtību palielina, reizinot ar koeficientu 1,5.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:27, 1. Mar. 2010
Šajā publikācijā sniegsim praktisku piemēru, kā no grāmatvedības datiem pēc iespējas vienkāršāk un ērtāk nonākt līdz naudas plūsmas pārskatam.
Gada pārskats 09:05, 14. Dec. 2009
Naudas plūsma ir gada pārskata sastāvdaļa, kas nepelnīti grāmatvežu vidū ir noniecināta, kā ne pārāk informatīvs materiāls. Patiesībā naudas plūsmas pārskats ir pārskats, kas ir svarīga analītiska informācija, dod iespēju izzināt sabiedrības spēju radīt, ģenerēt naudu, lai nodrošinātu veiksmīgu saimniecisko darbību. Ne velti mazo sabiedrību vadība, kas paši nodarbojas ar operatīvā darba vadīšanu, bieži tieši ar naudas plūsmu asociē savus priekšstatus par sabiedrības finansiālo stāvokli un, saņemot no grāmatveža peļņas vai zaudējumu aprēķinu, izrāda izbrīnu par peļņas esamību, bet naudas neesamību.
Gada pārskats 23:21, 22. Nov. 2009