2024.gada 10.decembrī stājās spēkā grozījumi Komerclikumā, kas paredz iespēju sabiedrības ar ierobežotu atbildību un akciju sabiedrības valdes locekļiem doties atvaļinājumā, kas saistīts ar bērna aprūpi – grūtniecības un dzemdību atvaļinājums; atvaļinājums bērna tēvam, adoptētājam un citai personai; bērna kopšanas atvaļinājums; bērna aprūpētāja atvaļinājums; atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas, ja ir jāaprūpē adoptējamais bērns, audžubērns vai aizbilstamais, informē Uzņēmumu reģistrs.
Likumdošana 13:51, 20. Dec. 2024
Ēkām Ādažu novada teritorijā, kurām būvdarbi ir uzsākti pirms 2014.gada un līdz šim brīdim ēkas nav nodotas ekspluatācijā, no 2025.gada 1.janvāra tiks piemērota paaugstinātā 3% nekustamā īpašuma nodokļa likme, informē Ādažu novada pašvaldība.
Svarīgi 14:18, 22. Nov. 2024
Vai par būvdarbu veikšanas izmaksām uzņēmums var atskaitīt priekšnodokli, piemērojot nekustamā īpašuma korekcijas laika posmu direktīvas 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu izpratnē? Šis jautājums nonāca Eiropas Savienības Tiesas dienaskārtībā. Izskatām, ko nolēma tiesa!
Nodokļi 06:00, 20. Nov. 2024
Pašvaldībām jāpārskata sava prakse attiecībā uz paaugstinātās nekustamā īpašuma nodokļa likmes piemērošanu būvēm, kurām nav derīgas būvatļaujas, un kļūdas gadījumā prettiesiski ieturētais nodoklis iedzīvotājiem jāatmaksā, informē Tiesībsarga birojs.
Svarīgi 10:40, 14. Nov. 2024
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 21. Okt. 2024
Ja ārvalstu nodokļu administrācija savas valsts uzņēmumam veic transfertcenu korekcijas, kas palielina ar nodokli apliekamo ienākumu, attiecīgi otrā valstī būtu veicama pretēja korekcija, lai novērstu šīs summas dubulto aplikšanu ar nodokli. Ja otrā valsts ir Latvija, dubultā uzlikšanas novēršana šādos gadījumos veicama, izmantojot savstarpējās saskaņošanas procedūru jeb Mutual Agreement Procedure. Apskatām, kā novērst nodokļu dubulto uzlikšanu, izmantojot savstarpējās saskaņošanas procedūru.
Klausies
Saistītās personas
06:00, 9. Okt. 2024
Darījumu noslēgšana ar ārvalstu sadarbības partneriem lielai daļai uzņēmumu ir regulāra un neatņemama biznesa sastāvdaļa. Izņēmums nav arī ilgtermiņa būvniecības vai instalācijas projektu īstenošana ārpus Latvijas robežām. Pirms pieņemt lēmumu par piedalīšanos projektā ārvalstīs un būvniecības pakalpojuma cenu, uzņēmumiem noteikti būtu jāapsver, pēc cik ilga laika tiem var rasties pienākums reģistrēt pastāvīgo pārstāvniecību šajā ārvalstī, citādi plānotā projekta īstenošana var izvērsties negaidīti dārga.
Citi 06:00, 11. Sep. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 12:14, 5. Aug. 2024
Neskaidrība ir par bruto darba algas aprēķinu praksē, pielietojot Darba likuma (DL) 74.panta 1.daļas 8.punkta nosacījumus. Darbiniekam noteikts normālais darba laiks – 5 darba dienas nedēļā, ar mēnešalgu 1000 eiro. 2024.gada aprīlī (22.aprīlis – 28.aprīlis) darbinieks bija ikgadējā atvaļinājumā. Kā par aprīli uzskaitīt bruto darba samaksu, kas sastāv no: darba alga par nostrādātajām dienām: 727,27 eiro (1000 / 22 x 16); atlīdzība saskaņā ar DL 74.panta 1.daļas 8.punktu: 45,45 eiro (1000 / 22 x 1); atvaļinājuma nauda par 5 darba dienām: 250 eiro? Ja atlīdzību izdala atsevišķi, tas darbiniekam nākotnē samazina dienas vidējo izpeļņu, jo šo atlīdzību neiekļauj vidējās izpeļņas aprēķinā. Savukārt, ja šis darbinieks aprīlī būtu strādājis pilnu mēnesi, tad šī atlīdzība būtu jau iekļauta bruto darba algā. Vai atlīdzība saskaņā ar DL 74.panta 1.daļas 8.punktu ir jāizdala kā atsevišķa darba algas sastāvdaļa? Vai arī gadījumos, kad darbinieks nav strādājis pilnu mēnesi, šo atlīdzību var iekļaut darba algā, neizdalot atsevišķi?
Darba samaksa 06:00, 9. Jūl. 2024
Pie grāmatvežiem straumēm plūstot fiziskas un juridiskas personas ar lūgumu palīdzēt reģistrēties kā pievienotās vērtības nodokļa maksātājiem un sakārtot pagātnes problēmas. Kādēļ tieši tagad? Kur ir problēma?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 12. Jūn. 2024
Uzņēmumiem, kuriem nepieciešams sagatavot produkciju vai izpildīt konkrētu uzdevumu noteiktā laika periodā, bieži vien nākas strādāt nepārtrauktā darba režīmā, proti, darbs jāorganizē maiņās. Kā aprēķināt darba samaksu? Vai ir jāievēro kādi nosacījumi?
Darba samaksa 06:00, 10. Mai. 2024
Rīgas pašvaldība pakāpeniski sāk piemērot paaugstināto nekustamā īpašuma nodokli 3% apmērā būvobjektiem, kuriem ir izsniegta būvatļauja un būvniecības ieceres realizācijas laiks ir pārsniedzis maksimālo termiņu, informē Rīgas dome.
Likumdošana 15:22, 8. Mai. 2024
"iFinanses" marta lasītāko rakstu TOP3 ir visai raibs, iespējams tik pat raibs kā lasītāju sastaptais pirmais šī gada taurenītis.
Svarīgi 12:00, 11. Apr. 2024
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas, vēloties veikt lielāku pirkumu, nereti aizņemas naudu. Kas jāņem vērā, ja kredītu vēlas atmaksāt pirms termiņa?
Svarīgi 13:05, 23. Feb. 2024
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā nav paredzēts atbrīvojums no vispārējās uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanas kārtības gūtajiem procentiem no vērtspapīriem un ienākumiem no obligāciju atsavināšanas. Attiecīgi peļņas no procentu ienākumiem sadale apliekama ar UIN likmi 20% apmērā, piemērojot koeficientu 0,8. Kā UIN deklarācijā jānorāda saņemtie procenti no vērtspapīriem? Cik bieži tas jādara – katru mēnesi vai reizi gadā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 22. Feb. 2024
Komerciālos strīdus var izraisīt dažādi faktori, tostarp līgumu pirmstermiņa laušana, intelektuālā īpašuma strīdi, ar konkurenci saistīti jautājumi vai nesaskaņas starp biznesa partneriem. Šie strīdi var radīt piespiedu dīkstāves, bojāt reputāciju, izraisīt dažāda veida finanšu satricinājumus, līdz ar to arī ekonomiskos zaudējumus.
Finanšu vadība 06:00, 23. Nov. 2023
Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības.
Divas reizes gadā tiek pārgriezti pulksteņi – pavasarī stundu uz priekšu, bet rudenī – stundu atpakaļ. Tāpēc divas reizes gadā ir nestandarta diennakts – ar 23 stundām un ar 25 stundām, proti, pavasara naktī ir par vienu stundu mazāk, bet rudens – par stundu vairāk. 29.oktobrī pulksteņi tika pārgriezti uz ziemas laiku. Kā jāapmaksā nakts darbs darbiniekam, kurš strādāja “lieko” stundu?
Darba laiks 06:00, 1. Nov. 2023
Precizējot nodokļu deklarācijas Valsts ieņēmuma dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā, nereti uzņēmumiem veidojas valsts budžetā iemaksāto nodokļu pārmaksa. Ja tā netiek atprasīta vai novirzīta uz citu nodokļu maksājumiem, tā pēc trīs gadiem dzēšas, jo iestājas noilgums. Uzņēmumam šī summa vairs nav atgūstama, un tā jānoraksta operāciju kontā “citi izdevumi”, kas rada zaudējumus peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Kā izvairīties no zaudējumiem, kad VID dzēš nodokļu pārmaksu?
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 18. Okt. 2023
Akciju un akciju opciju piešķiršana darbiniekiem Latvijā šobrīd nav izplatīta, bet tendence ir acīmredzama – interese par iespējām motivēt vadošos darbiniekus, izmantojot dažādus uz akcijām bāzētus risinājumus, pieaug. Praksē sastopami tādi instrumentiem kā personāla akcijas, akciju opcijas un fantoma akcijas. Apskatīsim tieši darbinieku akciju opcijas, kas ir vienas no akcijās bāzētu izmaksu veidiem.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2023
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
Veicot uzņēmējdarbību, it sevišķi loģistikas nozarē, nereti darījuma slēdzēji līgumos saskaras ar norādēm uz dažādiem juridiskiem normatīvajiem aktiem, kas rada jautājumus. Kuru normatīvo aktu kurā situācijā pielietot? Vai jāpielieto vairāki normatīvie akti? Vai likumdošanas piemērošana starptautiskajiem pārvadājumu strīdiem atšķiras no vietējo strīdu risināšanas? Viens normatīvajiem aktiem, ar kuru uzņēmējdarbības ietvaros sastopas darījuma slēdzēji, ir CMR konvencija.
Saistību tiesības 06:00, 19. Jūl. 2023
Nemateriālie ieguldījumi kā pamatlīdzekļu postenis praksē nav sastopami tik bieži. Grāmatvežiem par tiem nereti rodas jautājumi, it sevišķi tajos gadījumos, kad sabiedrība pirmo reizi sastopas ar attīstības izmaksām vai nemateriālo vērtību, kas radusies citas sabiedrības iegādes rezultātā. Nereti nemateriālo vērtību apzīmē ar angļu terminu goodwill, bet vecākā literatūrā tā tiek saukta arī par firmas cenu vai komercreputāciju. Kas tad īsti ir uzņēmuma nemateriālie ieguldījumi?
Pamatlīdzekļi 06:00, 3. Jūl. 2023
Ieskatu par to, kā Valsts ieņēmumu dienestam (VID) veicas ar labas pārvaldības principa ievērošanu, labi redzam Administratīvās rajona tiesas un Administratīvās apgabaltiesas judikatūrā. Piemēram, lietā A420153922 tiek risināts VID darbinieka strīds pret darba devēju (ko tiesā pārstāv Finanšu ministrija (FM)) par algas samazināšanu tādēļ, ka darbinieks ir nepamatoti novilcinājis uzņēmuma auditu. Darbinieka pieļauto pārkāpumu dēļ VID uz deviņiem mēnešiem samazinājis darbinieka algu par 20%.
Nodokļi 06:00, 26. Jūn. 2023
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un darba laika uzskaitē? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Un kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes sniegsim žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Svarīgi 17:22, 17. Mar. 2023
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar pārskata periodu viens mēnesis. Vai virsstundu norma jārēķina par četriem mēnešiem?
Darba laiks 06:00, 3. Mar. 2023
Uzņēmējdarbība mainās un pielāgojas pasaules jaunajām tendencēm, kas vērstas uz ilgtspēju. Nodokļu sistēma šai ziņā attīstās ļoti lēnām. Tikai pēdējos gados personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi tiek saistīti ar saimniecisko darbību. Taču ir jāvērtē, vai ar to pietiek. Šajā epizodē asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīnas Hudenko diskusija par Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studentes Jolantas Rosickas veikto pētījumu – kā varētu paplašināt vismaz personāla ilgtspējas pasākumu klasifikāciju?
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 24. Feb. 2023
Bieži vien, darbinieku nosūtot komandējumā, neskaidrības rada jautājums, vai pavadītais laiks, kas iekrīt brīvdienā, no galamērķa arī ir darba laiks vai tomēr atpūtas laiks. Ņemot vērā, ka darbinieks nevar šo laiku pavadīt, kā viņš vēlas, proti, pavada to darba devēja rīcībā saskaņā ar rīkojumu par komandējumu. Vairāki aspekti norāda uz to, ka tas ir darba laiks, bet kā ir patiesībā?
Viens no nodokļu maksātāju pienākumiem ir noteiktā termiņā un pilnā apmērā maksāt nodokļus savai valstij. Tomēr, ja uzņēmuma grupas struktūra ir sarežģīta un notiek darījumi saistītu personu starpā, kas ir reģistrētas dažādās valstīs, vai nodokļu maksātājs gūst ienākumu citā valstī, rodas pienākums nodot atskaites un maksāt nodokļus ne tikai savā valstī, bet arī tajā, kur ir reģistrēta saistītā persona vai veidojas ienākums.
Saistītās personas 06:00, 15. Feb. 2023
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību 2009.gadā nolēma iepriekšējā gada peļņu sadalīt dividendēs un to iegrāmatoja bilances kontā “Norēķini par dividendēm”, jo sabiedrībai nebija pietiekamu naudas līdzekļu, lai izmaksātu dividendes. Vai, izmaksājot dividendes 2022.gadā, kas ir aprēķinātas 2009.gadā, ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 7. Feb. 2023
Darbinieks nosūtīts komandējumā uz vienu mēnesi. Darba pienākumus neveic brīvdienās (nedēļas nogalēs). Vai šīs brīvdienas arī jāskaita kā darba dienas un attiecīgi – darba stundas, un vai jāpiešķir atpūtas laiks par tām, atgriežoties no komandējuma?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 2. Feb. 2023
Šķiet, ka par debitoriem viss jau krustu šķērsu ir sarakstīts un izrunāts, bet “iFinanšu” redakcija joprojām par šo tēmu saņem jautājumus no lasītajiem. Arī savā darbā joprojām saskaros ar grāmatvežu pieļautajām kļūdām, tāpēc vēlos dalīties savā pieredzē par debitoriem. Ceru, ka ikviens atradīs ko noderīgu šajā rakstā.
Grāmatvedība 06:00, 13. Feb. 2023
Darbinieks, kam noteikts normālais darba laiks - 5 dienas nedēļā, 8 stundas dienā, dodas komandējumā uz Eiropas Savienības dalībvalsti saskaņā ar darba devēja rīkojumu. Darbinieks komandējumā dodas pēc sava darba laika un atgriežas sestdienā. Vai laiku, kas pavadīts ceļā uz galamērķi (un no tā) un neietilpst darba laikā, var uzskatīt kā virsstundas vai nakts darbu un apmaksāt saskaņā ar Darba likumā noteikto kārtību? Vai darbiniekam var piešķirt apmaksātu brīvdienu par ceļā pavadīto laiku?
Darba samaksa 06:00, 5. Jan. 2023
Ikdienas uzņēmējdarbības vidē viens no jautājumiem, kas skar ikvienu biznesa jomas pārstāvi, ir parāda piedziņas efektīvi risinājumi. Lai gan parādu atgūšanas joma ir plaša, tomēr nepastāv ideālais modelis, kas garantētu rezultātu. Tomēr strīdu izskatīšanas praksē ir novērotas situācijas, kad, veicot konkrētas secīgas darbības, kreditoram ir iespēja gan atgūt parādu, gan noregulēt attiecības ar parādnieku.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 20. Jan. 2023
Tuvojas svētku mēnesis, kad uzņēmumi tradicionāli domā par svētku noskaņas radīšanu, tostarp arī dāvanu vai citu labumu piešķiršanu saviem darbiniekiem. Kā šādi izmaksātie labumi ietekmē vidējo izpeļņu?
Vidējā izpeļņa 06:00, 10. Nov. 2022
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 31. Okt. 2022
Saeima š.g. 29.septembra sēdē galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā, ieviešot vēl četrus jaunus atbalsta pasākumus mājsaimniecībām un juridiskajiem lietotājiem elektroenerģijas, dabasgāzes un siltumenerģijas cenu straujā pieauguma daļējai kompensēšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 15:23, 30. Sep. 2022
Darba likumā 2022.gada 1.augustā stājās spēkā izmaiņas attiecībā uz darba laika noteikšanu gadījumos, kad darbiniekam darba dienas un darba laiks iepriekš nav paredzami. Kā sagatavot darba grafiku un noteikt darba laiku šādos gadījumos? Izskatīsim!
Darba laiks 06:00, 24. Aug. 2022
No lasītājiem nereti saņemam jautājumu par to, kāda ir atšķirība starp summēto un nepilno darba laiku. Vai summētais darba laiks var būt nepilnais darba laiks? Un kuras Darba likuma normas jāpiemēro šādā gadījumā? Tāpēc papētīsim, kas ir summētais un kas – nepilnais darba laiks, kādas ir to atšķirības, kad labāk izvēlēties vienu un kad – otru darba laika veidu.
Darba laiks 06:00, 12. Aug. 2022
Strīdi ar Valsts ieņēmumu dienestu un lietas izskatīšana tiesās ir laikietilpīgs, dārgs un, kas svarīgākais, nervus kutinošs process. Turklāt uzņēmumam jāturpina veiksmīgi darboties! Izskatītā lieta, manuprāt, uzskatāmi parāda – reizēm pilnīgi pietiek ar pirmās instances tiesas spriedumu. Un visām pusēm izdevīgāk to neturpināt.
Noslēdzot rakstu ciklu par 2021. gada būtiskākajām tiesu atziņām nodokļu jomā, šoreiz izskatīsim trīs nozīmīgas tiesu lietas: par nodokļu maksājumiem maksātnespējas gadījumā, soda naudas samazinājuma piešķiršanu un nepamatotu audita termiņa pagarinājumu.
Nodokļi 06:00, 27. Mai. 2022
Sankciju likumā ir noteikts pienākums veikt sankciju riska novērtējumu un izveidot iekšējās kontroles sistēmu. Apskatīsim kā veikt darījumu uzraudību jau pēc līguma noslēgšanas.
Saimnieciskā darbība 06:00, 20. Jūn. 2022
Izskatīsim vienu no 2022. gada sākumā Eiropas Savienības Tiesas pieņemtajiem lēmumiem, kurā tika skatīts jautājums, vai nodokļa maksātājs bija tiesīgs piemērot pievienotās vērtības nodokļa atbrīvojumu ūdensdziedniecības centra sniegtajiem pakalpojumiem.
Nodokļi 06:00, 29. Apr. 2022
Vai parāda saistību ietveršana debitora gada pārskatā pārtrauc noilgumu? Jaunākajā Senāta spriedumā paustas atziņas, kas rada vairākus jautājumus un pārdomas, piemēram, vai trīs gadu noilguma termiņš komercdarījumos vispār ir iespējams, ja debitors pareizi kārto savu grāmatvedību un atbilstoši likuma prasībām sagatavo gada pārskatus? Izskatām spriedumu!
Saistību tiesības 06:00, 25. Mar. 2022
Pieņemti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ar mērķi precizēt regulējumu nedrošiem debitoru parādiem. Grozījumi piemērojami jau gada pārskatiem par 2021. gadu.
Likumdošana 17:05, 14. Apr. 2022
Nesen noslēgusies lieta, kas sākumā nodokļu maksātājam solīja nepatikšanas, nosakot papildu nodokļu saistības un nokavējuma naudu, un kas tomēr veiksmīgi atrisinājusies Valsts ieņēmumu dienesta lēmuma apstrīdēšanas stadijā. Izskatīsim šo lietu!
Darba tiesības 07:00, 2. Feb. 2022
Arī 2022. gada ievadā centīšos prognozēt nākamā gada laikā sagaidāmos būtiskākos notikumus nodokļu jomā. Raksta turpinājumā – par starptautiskās nodokļu sistēmas reformu un ieskatīsimies arī tepat mūsmājās – kā mums veicas ar ēnu ekonomikas apkarošanu un kā varētu būt?
Citi 07:00, 4. Feb. 2022
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā plānoti grozījumi saistībā ar uzkrājumu veidošanu nedrošiem parādiem – gan lai novērstu šobrīd likumā esošās neprecizitātes, gan lai nedaudz atvieglotu nodokļu radīto slogu uzņēmējiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 16. Feb. 2022
23. novembra vadības sēdē apstiprināti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ar mērķi precizēt regulējumu nedrošiem debitoru parādiem.
Likumdošana 13:30, 24. Nov. 2021
Šā gada 9. novembrī precizēti nosacījumi par darba pienākumu pildīšanu, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu no 15. novembra, ņemot vērā lielo vakcinācijas procesu uzsākušo nodarbināto skaitu valsts pārvaldē, pašvaldībās un to kapitālsabiedrībās, kā arī privātajā sektorā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:30, 10. Nov. 2021
Lai palīdzētu dažādu profesiju pārstāvjiem plānot, uzskaitīt un kontrolēt darbinieku darba laiku atbilstoši Darba likuma prasībām, piedāvājam darba laika kalendāru 2022. gadam. Grāmatvežiem kalendārs palīdzēs darba samaksas un vidējās izpeļņas aprēķināšanai.
Darba laiks 07:00, 8. Nov. 2021
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem šodien diskutējam forumā “Finanšu prognozes 2022”. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, interneta žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 09:00, 9. Nov. 2021
Šā gada 7. septembrī Latvijas Repulikas Senāts lēma, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) pamatoti vērsās pie apdrošināšanas sabiedrības kā galvotāja, lai piedzītu nodokļu maksātāja muitas parādu, kuru, izmantojot piespiedu piedziņas līdzekļus, VID nebija atguvis, informē zvērinātu advokātu birojs "Sorainen".
Svarīgi 13:30, 23. Sep. 2021
Darbiniekam, kuram ir noteikts summētais darba laiks, atvaļinājums četru kalendāro nedēļu apmērā piešķirts no 2020. gada 2. aprīļa. Līdz kuram datumam (ieskaitot) turpinās atvaļinājums, ņemot vērā svētku dienas?
Atvaļinājums 07:00, 12. Mai. 2020
Latvijas Republikas Senāts ar 2021. gada 7. septembra spriedumu lietā SKA-145/2021 atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu lietā par muitas parāda piedziņu no galvotāja, atzīstot par pareizu Administratīvās apgabaltiesas secinājumu, ka Valsts ieņēmumu dienests tiesības pieprasīt nodokļu parāda samaksu ir veicis saprātīgā termiņā.
Svarīgi 08:28, 9. Sep. 2021
Nevienā normatīvajā aktā nav noteikta aktīva vērtība kā kritērijs tā klasificēšanai par pamatlīdzekli. Tas ir atstāts uzņēmuma paša ziņā. Kas ir pamatlīdzeklis? Kāda ir saprātīga summa, no kuras aktīvu atzīt par pamatlīdzekli? Kādos gadījumos aktīvu labāk uzreiz iekļaut izmaksās? Paskatīsimies vēlreiz uz pamatlīdzekļiem no praktiskajiem, juridiskajiem un grāmatvedības aspektiem.
Klausies
Pamatlīdzekļi
11:57, 30. Aug. 2021
Par darba laiku komandējumos redakcijā saņemam neskaitāmus jautājumus: vai laiks ceļā ir komandējuma laiks? Ja komandējums ir sestdienās un svētdienās, vai arī tas tiek uzskatīts par darba laiku un par šīm dienām arī jāmaksā komandējuma nauda? Par visu pēc kārtas!
Klausies
Darba laiks
08:24, 28. Jūl. 2021
Darbinieks tiek nosūtīts mācību, prakses komandējumā ārpus Latvijas uz sešiem mēnešiem, lai mācītos un atrastos praksē darba dienās no pirmdienas līdz piektdienai, bet sestdienās un svētdienās ir atpūtas laiks – joprojām atrodas komandējuma vietā. Kādi izdevumi darba devējam ir jāsedz un jākompensē par sestdienām un svētdienām komandējuma periodā?
Darba samaksa 07:00, 9. Jūl. 2021
Lai nodrošinātu savu saimniecisko darbību, uzņēmuma īpašnieki nereti savam uzņēmumam piešķir personiskos līdzekļus, izsniedzot aizdevumu. Bet ko darīt, ja nav atrodams līgums par šādu darījumu un bijušais īpašnieks savu naudu neprasa atpakaļ? Vai šo naudu var uzskatīt par uzņēmuma ieņēmumiem? Izskatīsim lasītāja situāciju!
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 21. Jūn. 2021
Daudzi skolēni vasaras brīvlaikā cenšas sameklēt darbu un nopelnīt naudiņu. No cik gadiem viņi drīkst strādāt? Cik stundu dienā drīkst strādāt? Kādi ir minimālie ienākumi? Kādus darbus viņi drīkst veikt? Sniegšu atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem par skolēnu nodarbinātību vasaras mēnešos.
Darba laiks 07:00, 21. Jūn. 2021
Ministru kabinets apstiprināja vairākus ierobežojumu atvieglojumus cilvēkiem, kuri ir izslimojuši Covid-19, vai ir vakcinēti. Lai pierādītu, ka cilvēks ir vakcinēts vai izslimojis, būs jāuzrāda pārslimošanu, vakcināciju vai, atsevišķos gadījumos, testu apliecinošs sertifikāts (QR kods), ko varēs lejupielādēt tīmekļvietnē Covid19sertifikats.lv vai saņemt papīra formātā klientu apkalpošanas centrā pašvaldībā. Šīs sistēmas darbības uzsākšana plānota 1. jūnijā.
Likumdošana 15:02, 28. Mai. 2021
Valdes loceklis brauc komandējumā uz Vāciju, kur izmanto "Uber" pakalpojumus, maksājot par braucieniem ar uzņēmuma karti. "Uber" no savas puses uz e-pastu atsūta kopsavilkumu par braucienu krievu valodā. Tajā var redzēt, no kurienes uz kurieni tika braukts un cikos, kā arī no kādas kartes tika apmaksāts brauciens un summa. Sakiet, lūdzu, kas ir nepieciešams, lai šādus braucienu izdevumus grāmatvedībā varētu attiecināt uz uzņēmuma saimnieciskās darbības izmaksām?
Dzīvē nereti jāsaskaras ar situācijām, kad parādnieks termiņā nav veicis maksājumu. Lai arī dažkārt vainojama ir parādnieka aizmāršība, tomēr visbiežāk tas liecina vai nu par parādnieka nevēlēšanos, vai arī par tā nespēju attiecīgo maksājumu veikt. Kā panākt, lai parāds tomēr tiek samaksāts?
Saimnieciskā darbība 09:26, 21. Mai. 2021
Komerclikuma 161.panta 6.daļa nosaka: Dividendes, kas nav izņemtas 10 gadu laikā, pāriet sabiedrības īpašumā, izņemot gadījumus, kad atbilstoši likumam noilgums uzskatāms par pārtrauktu vai apturētu. Par laikā neizņemtajām dividendēm, ja tas noticis dalībnieka vainas dēļ, procentus nemaksā. Skaidrojam, kas šie ir par gadījumiem!
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 22. Nov. 2019
Summētais darba laiks, pārdomāti izvēloties pārskata periodu, nereti var izrādīties izdevīgākais darba organizēšanas veids. Tomēr tas prasa arī precīzu uzskaiti un papildu aprēķinus, lai tiktu ievērotas Darba likumā noteiktās prasības par normu stundām un darba samaksas aprēķiniem. Īpaši, ja pārskata mēnesī iekrīt svētku dienas, slimības vai citas dienas, kad darbs netiek veikts attaisnojošu iemeslu dēļ.
Darba laiks 07:00, 23. Apr. 2021
Kā darbiniekam, kas saskaņā ar grafiku darbu var veikt jebkurā nedēļas dienā, aprēķināt normas stundas mēnesī? Kā tās mainītos, ja, piemēram, saskaņā ar koplīguma nosacījumiem darba devējs darbiniekam apmaksātu trīs dienas – piektdiena, sestdiena, svētdiena?
Vai darbiniekam, kas strādā maiņu darbu pa 24 stundām, dodoties mēnesi ilgā atvaļinājumā no 2020. gada 3. decembra (1. un 2. decembris saskaņā ar grafiku ir brīvdienas), normas stundas decembrī būtu 16 (8 + 8)? Vai šīs stundas būtu jāapmaksā, jo nav strādāts?
Darba laiks 07:00, 16. Mar. 2021
Ministru kabinets piektdien, 12. martā, apstiprināja vairākus uzlabojumus epidemioloģiskās drošības pasākumos, lai līdz Lieldienām mērķtiecīgi nostiprinātu pašreizējo Covid-19 saslimstības krituma tendenci. Valdības apstiprinātais scenārijs primāri balstās attālinātā darba principos.
Likumdošana 09:22, 14. Mar. 2021
Vai informācija Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanās sistēmas sadaļā "Maksājumi un nomaksas stāvoklis" tiks atjaunota līdzko maksājums ienāks kontā?
Vienotais nodokļu konts 15:52, 4. Feb. 2021
Uzņēmumu sekmīgai saimnieciskai darbībai, biznesa attīstībai un izvirzīto mērķu sasniegšanai ir nepieciešama laba darba organizācija un pareiza darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas var palīdzēt efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs. Tas izstrādāts atbilstoši spēkā esošajiem tiesību aktiem – pamatā Darba likumam.
Darba laiks 07:00, 30. Dec. 2020
Kā vidējo izpeļņu aprēķināt valdes loceklim? Ar valdes locekli ir noslēgts darba līgums, bet saskaņā ar Darba likumu valdes loceklim darba laika uzskaite nav jāveic, jo viņa darba laiks nav normēts.
Vidējā izpeļņa 07:00, 1. Dec. 2020
Darba likumā ir noteikts par darba gadu piešķiramais atvaļinājuma ilgums, un tas ir četras kalendārās nedēļas. Ja atvaļinājums tiek piešķirts pa nedēļām, ir ērti aprēķināt periodu, par kuru piešķirams šis atvaļinājums. Bet ko darīt, ja darbinieks izvēlas atvaļinājumu izmantot pa dienām? Kā aprēķināt periodu, par kuru atvaļinājums tiek izmantots? Analizējam lasītāja jautājumu!
Atvaļinājums 07:00, 13. Nov. 2020
Vai darbiniekiem, kas nodarbināti nepilnu darba laiku, pirms svētkiem pienākas saīsinātā darba diena?
Darba laiks 06:49, 17. Nov. 2020
Turpinām “iFinanses” oktobra numurā aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Tiesības 07:00, 23. Okt. 2020
Lai pēc iespējas mazinātu Covid-19 un citu augšējo elpceļu saslimšanas izplatības riskus, Ministru kabinets atbalstīja priekšlikumu pilnveidot darbnespējas lapu izsniegšanas kārtību. Rezultātā paplašināti kritēriji kādos gadījumos ārstniecības persona var izsniegt darba nespējas lapu bez cilvēka apskates un izmeklēšanas klātienē. Jaunā kārtība stājas spēkā no 21. oktobra.
Likumdošana 14:45, 22. Okt. 2020
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar trīs mēnešu pārskata periodu. Jautājums ir par virsstundu darbu – vai to nosaka Darba likuma 140. panta 4. punkts (aizliegts nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā) vai arī 136. panta 5. daļas ierobežojums (virsstundas nedrīkst pārsniegt vidēji 8 stundas 7 dienu periodā, ko aprēķina pārskata periodā, kas nepārsniedz 4 mēnešus)?
Darba samaksa 08:15, 12. Okt. 2020
Ņemot vērā jaunākos Eiropas slimību profilakses un kontroles centra ieteikumus, speciālisti izstrādājuši kārtību, kā turpmāk būtu iespējams saīsināt mājas karantīnu Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologu noteiktām Covid-19 slimnieka kontaktpersonām. Valdība atbalstīja grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”, kas paredz saīsināt mājas karantīnu kontaktpersonām, ja tiek veikts Covid-19 tests 10. dienā un tas ir negatīvs.
Svarīgi 10:30, 1. Okt. 2020
Ņemot vērā jaunākos starptautisko ekspertu ieteikumus attiecībā uz Covid-19 inkubācijas periodu, ir pārskatīts pašizolācijas perioda ilgums, kas jāievēro pēc iebraukšanas vai atgriešanās no valstīm ar augstu saslimstības ar Covid-19 līmeni. Turpmāk pašizolācijas ilgums tiek noteikts 10 dienas pēc izbraukšanas no valsts, kas iekļauta Slimību profilakses un kontroles centra sarakstā kā valsts ar augstu saslimstību ar Covid-19.
Svarīgi 10:26, 16. Sep. 2020
Saeima pieņēma grozījumus likumā “Par tiesu varu”, ar kuriem ieviesta Ekonomisko lietu tiesa kā specializēta pirmās instances rajona (pilsētas) tiesa.
Likumdošana 14:39, 22. Jūn. 2020
Ārkārtējās situācijas apstākļos, kad daudziem uzņēmumiem valdības noteikto ierobežojumu dēļ rodas neziņa par sava uzņēmuma nākotni, tāpat arī šodien, kad cīņa ar Covid-19 visā pasaulē vēl turpinās un uzņēmējdarbību ierobežojoši vai ietekmējoši lēmumi gan Latvijā, gan pasaulē var tikt pieņemti un mainīti ik dienu, iespējams viens no pagaidu risinājumiem var būt komersanta darbības apturēšana uz laiku.
Saimnieciskā darbība 07:00, 17. Jūl. 2020
Juridiskai personai ir debitoru parādi (arī juridiskas personas), kas izveidojušies līdz 2017. gada 31. decembrim un pēc šī datuma. Uzkrājumi visiem šiem debitoriem ir izveidoti 2018. gadā, summas ir iekļautas izdevumu kontā peļņas vai zaudējumu aprēķinā (PZA). Visiem debitoriem ir maksātnespējas procesi, esam iesnieguši kreditoru prasījumus un iekļauti kreditoru sarakstos.
Debitoram, kuram parādsaistības radušās 2018. gada 1. maijā un 1. jūnijā (divas pavadzīmes), ir izbeigts maksātnespējas process, un tas ir izslēgts no Uzņēmumu reģistra (UR) 2018. gada 30. decembrī, parāds nav atgūts. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Citam debitoram, kuram parādsaistības radušās 2017. gada 8. maijā, ir izbeigts maksātnespējas process, un pēc administratora informācijas tas tiks izslēgts no UR tuvākajās dienās, parāds nav atgūts. Šim debitoram pagājuši 36 mēneši no parāda rašanās brīža. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Kā rīkoties, ja nokavēts kreditoru prasījumu iesniegšanas termiņš maksātnespējas procesā?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:30, 13. Jūl. 2020
Pēc ārkārtējās situācijas beigām paredzēts sniegt finansiālu atbalstu darba devējiem jaunu darbinieku pieņemšanai darbā no bezdarbnieku vidus. Algas subsīdijas atbalsta pasākuma ietvaros darba devējs trīs mēnešus saņems subsīdiju darba algai 50% apmērā no darbiniekam noteiktās mēneša darba algas, bet ne vairāk kā 430 eiro mēnesī.
Svarīgi 16:02, 22. Jūn. 2020
Darbinieks pieņemts darbā 2014. gada 1. jūnijā. Darbiniekam ir noteikts nepilns darba laiks – četras stundas mēnesī. Darba samaksa 52,32 eiro pirms nodokļu nomaksas, algas nodokļu grāmatiņa nav iesniegta. Kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu un uzkrājumu neizmantotajiem atvaļinājumiem? Atvaļinājumu darbinieks līdz šim nav izņēmis.
Atvaļinājums 07:00, 3. Jūn. 2020
Uzņēmums nodarbojas ar informācijas tehnoloģiju (IT) tehnikas mazumtirdzniecību. Pārdodot IT tehniku kā papildu pakalpojums tiek pārdotas garantijas, garantijas pagarinājums, apdrošināšana. Vai garantijām, garantijas pakalpojumiem, apdrošināšanām jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis? Ja jāpiemēro, tad kāda likme?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 22. Jūn. 2020
2020. gadā ir viena darba diena – pirmdiena, 22. jūnijs, kas iekrīt starp svētdienu – 21. jūniju, un svētku dienu – 23. jūniju (otrdienu), tāpēc šī darba diena pārcelta uz 2020. gada 13. jūniju. To paredz Ministru kabineta rīkojums “Par darba dienas pārcelšanu 2020.gadā”.
Svarīgi 09:21, 9. Jūn. 2020
Mums ir jautājums par normatīvā darba laika aprēķinu (dīkstāvei) darbiniekam, kuram ir noteikts nepilns darba laiks ar summētā darba laika uzskaiti un noteiktu darba stundu skaitu nedēļā – 20 stundas. Kā aprēķināt darbinieka normatīvais darba laiku par februāri, ja darbiniekam ir darbnespēja no 9. līdz 29. februārim?
Darba laiks 07:00, 6. Mai. 2020
2018.gada 14.jūnijā Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-213/2018, kurā tiesa deva vērtējumu par Darba likuma (DL) 101.panta 3.daļas un DL 110.panta 3.daļas savstarpējo piemērojamību, kā arī par DL 58.pantā iekļautā darbinieka atstādināšanas institūta maksimālo ilgumu darbiniekiem, kuri ir arodbiedrību biedri.
Darba tiesības 07:00, 23. Nov. 2018
Koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 dažu nedēļu laikā būtiski mainījusi cilvēku ikdienu un ierastos biznesa procesus Latvijā un visā pasaulē. Turklāt situācijas dinamiskā mainība liedz veidot biznesa attīstības (daudziem uzņēmumiem un pat nozarēm – arī izdzīvošanas) prognozes ar ticamības pakāpi, kas "pirms Covid-19" laikmetā tika uzskatīta par pieņemamu.
Finanšu vadība 07:00, 15. Mai. 2020
Uzņēmumam ir debitora parāds 24 200 eiro apmērā, tajā skaitā pamatsumma 20 000 eiro un pievienotās vērtības nodoklis (PVN) – 4200 eiro. Rēķini bija izrakstīti 2017. gadā. Debitors parādu atzina, bet nesamaksāja. Notikumu secība – 2019. gada augustā debitoram bija uzsākts maksātnespējas process, 2019. gada septembrī parāds bija iekļauts Kreditoru prasību sarakstā, 2020. gada februārī maksātnespējas process pabeigts un debitors tika likvidēts, protams, mums parāds netika atmaksāts. Vai mums ir tiesības atprasīt no Valsts ieņēmumu dienesta parāda PVN summas atmaksu?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 14. Apr. 2020
Vai rūpnīcu garantijām, kuras tiek tirgotas papildus precei, jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis (PVN)? Vai tās var pielīdzināt apdrošināšanas prēmijām? Runa ir par papildu garantijām, ko tirgo automašīnām; klients tās var iegādāties atsevišķi.
Pievienotās vērtības nodoklis 10:20, 27. Mar. 2020
Lai izpildītu normatīvo aktu pienākumus, Valsts ieņēmumu dienests īsteno dažādus nodokļu maksātāju kontroles pasākumus, sākot no tādiem, kuru norise līdz noteiktam brīdim nodokļu maksātājam varētu palikt nepamanīta, līdz nopietnām pārbaudēm, kurās nodokļu maksātāja piedalīšanās ir obligāta. Šoreiz plašāk par tematiskajām pārbaudēm!
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2020
Radusies neskaidrība par dienas naudas izmaksas apmēru gadījumā, ja darbinieks tiek norīkots komandējumā Latvijas teritorijā uz vienu dienu, bet komandējums ilgt no agra rīta līdz pat vēlam vakaram (darbinieks dodas uz semināru, piemēram, no Daugavpils uz Rīgu). Vai dienas naudu var maksāt pilnā apmērā? Vai tikai daļēji? Ir dzirdēti komentāri no Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekiem, ka ja atgriežas no komandējuma šīs pašas dienas vakarā (neskatoties uz vēlo laiku), dienas nauda nepienākas. Ja tomēr darba devējs izmaksā 8 eiro, tad tie ir jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.
Darba samaksa 07:00, 25. Mar. 2020
Šķetināsim darba devēja un darbinieka domstarpības par darba samaksas aprēķiniem! Kuram taisnība?
Darba samaksa 07:00, 18. Mar. 2020
Darbiniekam ir noteikta mēneša alga (8 stundu darba diena, 5 dienas nedēļā). Darbinieks uzrakstījis iesniegumu par konkrētām atvaļinājuma dienām – 2019. gada 23. decembri, 27. decembri un 30. decembri. Kā aprēķināt darba algu, ja svētku dienas neiekrīt atvaļinājumā? Vai par šīm svētku dienām arī jāmaksā darba alga?
Darba samaksa 08:50, 22. Jan. 2020
Darba likums nereglamentē, kā jāaprēķina ikgadējā atvaļinājuma samaksa katram darba laika veidam, tas ir darba devēja kompetences jautājums. Darba devējam atliek vien līgumā ierakstīt atbilstošo darba laika veidu, tomēr praksē redzam, ka to noteikt reizēm nav nemaz tik vienkārši.
Atvaļinājums 07:00, 7. Feb. 2020
2020.gadā gaidāmas vairākas izmaiņas sociālajā jomā, no kurām lielākā daļa stājas spēkā jau no 1.janvāra, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 14:50, 30. Dec. 2019
Lai darbinieku darbu padarītu produktīvāku, veicot dažādus uzlabojumus darba vietās, var automatizēt vai mehanizēt procesus, ieviest jaudīgākas un modernākas datora programmas u.tml. Kā viens no rīkiem, kas atvieglos dažādu speciālistu, tai skaitā, grāmatvežu, darbu, darba devējiem tiek ieteikts jaunais darba laika kalendārs 2020.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 07:07, 30. Dec. 2019
Slimības pabalstu vecākam, kurš nestrādā saistībā ar nepieciešamību kopt smagi slimu bērnu, no nākamā gada izmaksās par ilgāku nepārtrauktu darbnespējas periodu nekā patlaban, informē Saeimas Preses dienests. To paredz izmaiņas likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas 12.decembrī otrajā galīgajā lasījumā pieņemtas Saeimas sēdē.
Likumdošana 12:00, 13. Dec. 2019
Slimības pabalstu vecākam, kurš nestrādā saistībā ar nepieciešamību kopt smagi slimu bērnu, no nākamā gada izmaksās par ilgāku nepārtrauktu darbnespējas periodu nekā patlaban, informē Saeimas Preses dienests. To paredz izmaiņas likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas pirmajā lasījumā, kā steidzamas, 28.novembrī atbalstītas Saeimā.
Likumdošana 10:20, 29. Nov. 2019
Uzņēmumā uz pilnas slodzes darba vietu pieteicies darbinieks, kas personīgu iemeslu dēļ nevar strādāt pilnu darba laiku (dzīvo Dobelē, kas ir tālu no Rīgas, līdz ar to darbiniekam izdevīgāk uz darbu braukt trīs reizes nedēļā). Vai darba devējam atbilstoši Darba likumam ir tiesības šādam darbiniekam noteikt summēto darba laiku, ja summētais darba laiks izriet nevis no darba specifikas, bet gan darbinieka varēšanas? Ņemot vērā sarežģīto darba tirgu, darba devējs ieinteresēts pieņemt darbā konkrēto darbinieku.
Darba laiks 07:00, 29. Nov. 2019
Darbiniekam saskaņā ar darba līgumu noteikts summētais darba laiks ne vairāk kā 10 stundas nedēļā. Tā nu sanācis, ka minētais darbinieks pēdējo reizi darbā varēja ierasties 2018.gadā, kad vienā dežūrā nostrādāja 5 stundas. Līdz tam viņš strādājis no 2018.gada februāra līdz jūlijam – gan aizvietojis vadītāju, gan strādājis dažas stundas nedēļā, gan bijis atvaļinājumā no 3.maija līdz 8.jūnijam. No 2019.gada 21.oktobra līdz 17.novembrim darbiniekam ir piešķirts atvaļinājums. Kā darbiniekam aprēķināt atvaļinājuma naudu un vai vispār tā šim darbiniekam ir aprēķināma?
Atvaļinājums 09:00, 6. Dec. 2019
No 2020.gada bezdarbnieka statusu piešķirs un pabalstu izmaksās astoņus mēnešus līdzšinējo deviņu mēnešu vietā. To paredz Saeimas ārkārtas sēdē 14.novembrī galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam”, kas iekļauti nākamā gada valsts budžeta likumprojektu paketē, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:16, 15. Nov. 2019
No Valsts darba inspekcijas saņemts aizrādījums par darba laika formulējumu darba līgumā, norādot, ka Darba likumā nav pieļauts nepilns summētais darba laiks. Kā pareizi noteikt darba laiku darba līgumā, ja dienu skaits nedēļā un stundu skaits dienā ir mainīgs, jānodrošina trīs maiņas dienā un visām maiņām nav iespējams nodrošināt astoņu stundu darba laiku? Kā darba līgumā formulēt darba laiku dažādos gadījumos?
Darba laiks 07:00, 13. Nov. 2019
Šī gada 5.jūlijā Senāta Administratīvo lietu departaments izskatīja administratīvo lietu SKA‑433/2019 saistībā ar darba devēja pieteikumu par Valsts darba inspekcijas lēmuma Nr.2015‑04/248‑2016-05-05/164 atcelšanu. Tiesas spriedumā iekļautas vairākas nozīmīgas atziņas par Darba likuma piemērošanu, ja darbinieks netiek nodarbināts svētku dienās. Šis spriedums sniedz atbildes uz iepriekš no prakses izrietošiem jautājumiem un diskusijām.
Darba tiesības 07:00, 1. Nov. 2019
Lai veicinātu bezdarbnieku atgriešanos darba tirgū un tādējādi risinātu darbaspēka pieejamības problēmu, paredzēts samazināt bezdarbnieka pabalsta izmaksas ilgumu no deviņiem uz astoņiem kalendāra mēnešiem. To paredz Ministru kabinetā izskatītie grozījumi likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam”.
Likumdošana 14:28, 1. Okt. 2019
Nav nekas neparasts, ka jaunieši vēlas paralēli mācībām piepelnīties. Taču, pieņemot bērnu vai jaunieti darbā, ir jāievēro vairākas nianses, piemēram, kādos darbos un kādā kārtībā drīkst nodarbināt nepilngadīgas personas, kā noslēgt darba līgumu un izmaksāt atlīdzību, u.c. būtiskus jautājumus, lai izvairītos ne tikai no iespējamiem nelaimes gadījumiem darba vietā, bet arī administratīvajiem sodiem.
Tiesības 07:00, 27. Sep. 2019
Sabiedrības bilancē ir nesadalīta peļņa, kas gūta līdz 2017.gada 31.decembrim. Dalībnieki plāno to sadalīt dividendēs līdz 2019.gada 31.decembrim, izmantojot iespēju piemērot iedzīvotā ienākuma nodokļa (IIN) likmi 10% apmērā, līdz gada beigām to ieturēt un iesniegt “Paziņojumu par fiziskai personai izmaksātajām summām”. Bet sabiedrībai nav finansiālu iespēju šajā pašā periodā dalībniekiem šīs dividendes izmaksāt. Vai esam pareizi sapratuši, ka sliktākajā gadījumā saskaņā ar Komerclikumu neizmaksātās dividendes pēc 10 gadiem pāries sabiedrības īpašumā kā “Pārējie ieņēmumi”?
Saimnieciskā darbība 07:00, 3. Sep. 2019
Šī gada aprīlī Latvijas Republikas Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-46/2019, kuru būtu vērtīgi izlasīt to sabiedrību pārstāvjiem, kuras saviem valdes locekļiem vai ar sabiedrību saistītām personām izsniedz aizdevumus ar nosacījumiem, kas neatbilst pastāvošajiem tirgus noteikumiem vai kuru izsniegšanas gaitā nav ievērota sabiedrībā noteiktā kārtība.
Komerctiesības 07:00, 11. Sep. 2019
Jau vairāk nekā gadu īpaši piedomājam par datu aizsardzību, bet arvien rodas jaunas atziņas. Lai cik rūpīgi un pārdomāti uzņēmumā tiktu izstrādāti datu aizsardzības noteikumi, situācijas dzīvē mēdz būt ļoti dažādas, un tās visas paredzēt no datu aizsardzības viedokļa nav nemaz tik vienkārši.
Darba drošība 07:00, 3. Jūl. 2019
Summētā darba laika gadījumā darbinieka nostrādātās stundas katru mēnesi var atšķirties, un bieži vien darbiniekam atbilstoši grafikam ir jāstrādā nakts laikā (nakts darbs), kā arī svētkos, un daudz biežāk nekā citos darba veidos var rasties virsstundu darbs. Kā šādā gadījumā aprēķināt vidējo izpeļņu? Vai jāņem vērā stundas vai dienas vidējā izpeļņa?
Darba laiks 09:59, 17. Jūl. 2019
Uzņēmumā, kas organizē dažādu specialitāšu ārstu izbraukumu konsultācijas, ārsti tiek pieņemti darbā uz darba līguma pamata, bet neiesniedz algas nodokļu grāmatiņas. Alga tiek rēķināta procentuāli no ieņēmumiem konkrētajā dienā, kad sniegtas konsultācijas, kas notiek reizi mēnesī, piecu līdz sešu stundu garumā. Kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu? Piemēram, ārsta ieņēmumi vienā dienā ir 300 eiro, no tiem 65% jeb 195 eiro tiek izmaksāti ārstam algā, ieturot visus likumdošanā paredzētos nodokļus.
Atvaļinājums 07:00, 11. Jūn. 2019
Visticamāk, atvaļinājumu grafiks jūsu darbavietā jau ir izveidots un apstiprināts. Ja tomēr nav, ir beidzamais brīdis to izdarīt, jo atvaļinājumu laiks ir klāt. Darbiniekiem, kuri ir atbildīgi par atvaļinājumu piešķiršanu un naudas aprēķiniem, laiks atkārtot pamata informāciju un uzzināt par potenciālajiem klupšanas akmeņiem.
Atvaļinājums 07:00, 31. Mai. 2019
Pieredze rāda, ka daudzi nodokļu strīdi nesāktos un nenonāktu tiesu kalendārā, ja vien savlaicīgi tiktu veikta korekta sadarbība ar nodokļu administrāciju. Izpaliek arī kvalitatīva padoma vai juridiskās palīdzības meklēšana pie konkrētās jomas speciālista. Šoreiz pievērsīsimies bieži novērotām, nepareizām rīcībām vai tipiskām kļūdām gadījumos, kad nodokļu maksātājs nonāk Valsts ieņēmumu dienesta redzeslokā.
Finanšu vadība 07:00, 27. Mai. 2019
2020.gadā ir viena darba diena – pirmdiena, 22.jūnijs, kas iekrīt starp svētdienu – 21.jūniju, un svētku dienu – 23.jūniju (otrdienu), tāpēc ir sagatavots Ministru kabineta rīkojuma projekts “Par darba dienas pārcelšanu 2020.gadā”, kas paredz pārcelt iepriekš minēto darba dienu uz sestdienu, 2020.gada 13.jūniju.
Likumdošana 10:54, 10. Mai. 2019
Darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks ar pārskata periodu – trīs mēneši. Darbinieks piesaka atvaļinājumu no 2019.gada 22. līdz 24.martam, tas ir, trīs dienas, no kurām divas (23. un 24.marts) ir sestdiena un svētdiena. Kuras no šīm dienām tiks apmaksātas? Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu, ja darbinieks piesaka tikai 23. un 24.martu, kas attiecīgi ir sestdiena un svētdiena?
Atvaļinājums 07:00, 26. Apr. 2019
Mātes uzņēmums Somijā plāno sūtīt uz Latviju speciālistu, kurš mums, meitas uzņēmumam, jāpieņem darbā uz diviem gadiem. Šim darbiniekam jānodrošina dzīvoklis, proti, uzņēmumam tas ir jāīrē. Vai šādā situācijā jāmaksā gan iedzīvotāju ienākuma nodoklis, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas? Vai arī šo dzīvokļa īri drīkst klasificēt kā ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus, kuriem piemērot uzņēmumu ienākuma nodokli?
Izdevumi 11:51, 21. Mai. 2019
Pirms pusgada darbinieks aizgāja no darba. Tagad viņš atklājis, ka darba devējs nejauši nepareizi aprēķinājis darbinieka virsstundas laikā, kad viņš vēl strādāja uzņēmumā. Vai darba devējam ir pienākums veikt pārrēķinu un samaksāt kļūdas starpību? Darbinieks draud vērsties tiesā. Vai un kā darba devējam jālabo šāda pagātnes kļūda?
Tiesības 07:00, 8. Mai. 2019
Kopš 1992.gada, kad cilvēku identificēšanai Latvijā tika ieviesti personas kodi, darba devējam vairs nav jāievāc darbinieku pases dati, un neviens normatīvais akts neprasa to norādīšanu vai iestrādāšanu personāla un pārvaldes dokumentos.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 22. Mai. 2019
Šajā rakstā apkopoti vairāki nozīmīgi Augstākās tiesas Senāta nolēmumi nodokļu lietās. Šīs tiesu atziņas ir ļoti būtiskas, jo tiesas veiktajā darījumu apstākļu izvērtējumā cita starpā ir saskatāms arī ieteikums par to, kā uzņēmējiem pareizi rūpēties par savu darījumu dokumentēšanu, lai arī pēc trīs un vairāk gadiem spētu pierādīt savus labticīgos nolūkus un pamatotu veikto darījumu īstumu.
Nodokļi 07:00, 20. Mai. 2019
Darbinieks dodas komandējumā uz Krieviju no 21. līdz 22.februārim, lai pildītu rīkojumā noteikto darba uzdevumu. 22.februārī darbinieks atgriežas Latvijā un tajā pat dienā dodas nākamajā komandējumā – uz Franciju. Rīkojumā noteiktais komandējuma ilgums ir no 22. līdz 23.februārim. Kā aprēķināt dienas naudu par 22.februārī? Vai drīkst izmaksāt divas dienas naudas, jo pēc būtības tie bija divi dažādi komandējumi?
Darba samaksa 07:00, 11. Mar. 2019
Kā jāgrāmato neizmaksātās dividendes, ja tām beidzas Komerclikumā noteiktais 10 gadu izmaksu termiņš?
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 29. Jan. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) principa “Konsultē vispirms” pārbaudēm atlasa Latvijas uzņēmumus, balstoties uz sabiedrībai jau no 2013.gada zināmajiem Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas rokasgrāmatas projektā noteiktajiem transfertcenu riska indikatoriem, piemēram, peļņas līmeni, zaudējumiem, aizņēmumu procentiem, darījumiem ar nemateriālo īpašumu u.c. Šajā publikācijā aprakstīta VID īstenotā prakse, ņemot vērā normatīvos aktus, kas attiecas uz taksācijas gadiem līdz 2017.gada 31.decembrim.
Saimnieciskā darbība 07:00, 25. Jan. 2019
Vai, aprēķinot virsstundas summēto darba laiku strādājošajiem, ir jāņem vērā tikai Darba likuma 140.panta 4.daļas ierobežojums – aizliegums nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā –, vai arī 136.panta 5.daļas ierobežojums – virsstundas nedrīkst pārsniegt vidēji 8 stundas 7 dienu periodā, ko aprēķina pārskata periodā, kas nepārsniedz 4 mēnešus?
Darba laiks 07:00, 13. Feb. 2019
Darbiniekam ir jāapmeklē ārsts, bet ārsta pieņemšanas laiks sakrīt ar darba laiku. Kā darbiniekam pareizi rīkoties šādā situācijā?
Darba laiks 07:00, 8. Feb. 2019
Jaunais gads atnācis ar izmaiņām normatīvajos aktos, kuros regulēta budžeta iestāžu grāmatvedība. Izmaiņas ir būtiskas, tāpēc šis ir īstais laiks detalizēti caurskatīt savu “saimniecību”, izmantojot kontu plānu, un, iespējams, atklāsiet ko interesantu. Lai gan darbietilpīga, tā ir laba iespēja sakārtot lietas.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 9. Jan. 2019
Izaicinājums, ar kuru jau tagad ir jāsastopas darba devējiem un kas tuvākajā nākotnē kļūs tikai aktuālāks, ir darbaspēka trūkums. Šādos apstākļos darba devējam jo svarīgāk ir racionāli plānot darbinieku darba laiku un izvērtēt viņu funkcijas.
Darba laiks 07:00, 31. Dec. 2018
Nereti darījumos ar nerezidentiem rodas neskaidrības, kā piemērot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas – vai par nerezidentu-autoru ir jāveic sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai? Vai pašam nerezidentam ir jāveic sociālās iemaksas kā pašnodarbinātai personai? Un kurā valstī šīs iemaksas veicamas?
Sociālais 07:00, 21. Nov. 2018
Saeima 20.09.2018. galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Tie nosaka vienādas sociālās garantijas valsts drošības dienestā esošām personām, kā arī ģimenes atbalsta pasākumus karavīriem ilgstošā mācību komandējumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:29, 21. Sep. 2018
Darbiniekam darba līgumā ir noteikts summētais darba laiks. Lielākoties viņš strādā pēc grafika - 3 dienas strādā (10,50 vai 11,50 stundas) un 3 dienas brīvas. Alga veidojas no mēnešalgas un piemaksas. Darba laiks parasti nepārsniedz normālo darba laiku, ja kādreiz pārsniedz, tad tiek apmaksātas virsstundas. Kā šādam darbiniekam aprēķināt atvaļinājuma naudu, ja darbiniekam pēc grafika nākamajā mēnesī būtu jāstrādā 15 dienas, bet viņš izmanto pilnu atvaļinājumu - 28 kalendārās dienas?
Atvaļinājums 07:00, 23. Aug. 2018
Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta judikatūru papildinājis 30.11.2017. pieņemtais spriedums lietā Nr.SKC-343/2017 par valdes locekļa atbildību.
Komerctiesības 07:00, 27. Jūl. 2018
21.06.2018. Saeima pieņēma grozījumu likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām", kuru valsts prezidents izsludināja š.g. 28.jūnijā. Ar šo grozījumu šī gada24.septembris ir noteikts par svētku dienu - Viņa Svētības pāvesta Franciska pastorālās vizītes Latvijā dienu. Līdz ar to ir jāveic atbilstošas izmaiņas darba laika kalendārā 2018.gadam, un tas ir jākoriģē.
Darba laiks 07:00, 30. Jūl. 2018
Kā vajadzētu aprēķināt atvaļinājuma naudu, ja darbiniekam no 20.-26.04. ir piešķirts ikgadējais atvaļinājums, 27.04. un no 02.-03.05. - papildatvaļinājums, bet no 07.-14.05. - ikgadējais atvaļinājums? Vai sakarā ar šiem pārtraukumiem, kad iekrīt svētku dienas un brīvdienas, 6 mēnešu periods būtu jāņem no 2017.gada oktobra līdz 2018.gada martam visos minētajos gadījumos vai tomēr maijā piešķirtajam papildatvaļinājumam un ikgadējam atvaļinājumam izpeļņa būtu jārēķina no 2017.gada novembra līdz 2018.gada aprīlim?
Atvaļinājums 06:43, 30. Apr. 2018
Ministru kabineta rīkojums Nr.211 "Par darbadienas pārcelšanu 2018.gadā" paredz, ka 30.04.2018. (pirmdiena) darbadiena, kas iekrīt starp svētku dienu un brīvdienu, no valsts budžeta finansējamās institūcijās, kurās noteikta 5 dienu darba nedēļa no pirmdienas līdz piektdienai, tiek pārcelta uz sestdienu, 21.04.2018., atgādina Labklājības ministrija.
Svarīgi 14:23, 18. Apr. 2018
Pavisam drīz svinēsim vienus no pirmajiem svētkiem šajā gadā - Lieldienas, kas cilvēkiem asociējas ar pavasara iestāšanos. Par atvaļinājumu svētkos, kā svētku dienas ietekmē darbinieka ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma garumu, apmaksājamo dienu skaitu u.tml., esmu jau iepriekš rakstījis, bet grāmatvežiem šis jautājums vēl joprojām šķiet aktuāls, par ko liecina lasītāju jautājumi par šo tēmu gandrīz vai katros svētkos.
Atvaļinājums 07:44, 27. Mar. 2018
"Virsstundas" – šis vārds darbinieku ausīm skan tīkami, jo nozīmē papildu ieņēmumus, taču grāmatvežiem nereti rada jautājumus. Piemēram, kā pareizi aprēķināt virsstundas, cik par tām maksāt un – kā aprēķināt pieļaujamo virsstundu skaitu pārskata periodā?
Darba laiks 08:00, 14. Mar. 2018
Eiropas Savienības Tiesai (EST) jau ierasti visvairāk darba bijis (un būs arī turpmāk) saistībā ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). 2017.gada novembris un decembris nav izņēmums. Rakstā apkopoti gada pēdējos mēnešos pieņemtie tiesas spriedumi, kas varētu būt aktuāli arī Latvijas PVN maksātājiem.
Nodokļi 08:00, 28. Feb. 2018
Līdz ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK jeb Vispārīgās datu aizsardzības regulas (Regula) piemērošanu no 2018.gada maija aktuāls kļuvis arī jautājums par sodiem datu aizsardzības jomā. Regulā paredzēti ievērojami lielāki maksimālie sodi nekā līdz šim, nosakot arī kritērijus, kas uzraugošajām iestādēm jāņem vērā, izvērtējot, vai piemērot administratīvo sodu, kā arī lemjot par tā apmēru.
Saimnieciskā darbība 08:00, 26. Jan. 2018
Rēķinot pamatlīdzekļu (PL) nolietojumu, jāņem vērā virkne priekšnoteikumu, jo situācijas mēdz būt atšķirīgas. Piemēram, vai nolietojums jārēķina, ja iekārta kādu laiku atrodas dīkstāvē? Kurā brīdī jāsāk rēķināt nolietojums? Un – galu galā – kā to rēķināt? Jāievēro, ka likumdošanas normās nav paredzēts 1 pareizais variants, tādēļ būs jāveic vairākas aplēses un jāizvēlas konkrētajam uzņēmumam atbilstošākā grāmatvedības politika.
Pamatlīdzekļi 08:00, 12. Feb. 2018
Darbinieka slimība darba devējam nereti sagādā daudz problēmu, jo viņš nevar iepriekš plānot un paredzēt, kurš darbinieks saslims un cik ilgi darbnespēja turpināsies. Turklāt nereti ir gadījumi, kad kāds slimo ilgstoši, tāpat var saslimt vairāki darbinieki vienlaikus, kas ir raksturīgi, piemēram, gribas epidēmijas laikā.
Darba samaksa 08:00, 31. Jan. 2018
16.08.2017. spēkā stājās Darba likuma (DL) 151.panta grozījumi (4. un 5.daļa), kuros paredzēts, ka papildatvaļinājumu piešķir par kārtējo gadu un tas izmantojams līdz nākamā gada ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam. Kas mainīsies praksē? Analizējam vairākas interesantas (dažbrīd vien teorētiski iespējamas) problēmsituācijas saistībā ar minēto grozījumu ieviešanu praksē.
Tiesības 08:00, 19. Jan. 2018
Uzņēmumā daļai darbinieku noteikts summētais darba laiks un no 2017.gada oktobra ieviests 2 mēnešu pārskata periods. Tādējādi virsstundas darbiniekiem aprēķina pārskata perioda beigās, kas ir konkrētajā gadījumā ir novembra beigas. Kā noteikt virsstundas, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības pirms pārskata perioda beigām, piemēram, 10.novembrī? Vai šajā gadījumā kā pārskata periods jāpiemēro laiks no 1.oktobra līdz 10.novembrim un attiecīgi visas darba stundas, kas pārsniedz 240 stundas, jāuzskata par virsstundām?
Darba laiks 08:00, 8. Jan. 2018
Lai atvieglotu dažādu speciālistu, tostarp grāmatvežu, darbu, piedāvājam Darba laika kalendāru 2018.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 08:00, 2. Jan. 2018
Turpinot pakāpeniski atteikties no pašlaik noteiktā pagarinātā normālā darba laika mediķiem, Saeima trešdien, 22.11.2017., galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Ārstniecības likumā (ĀL), saskaņā ar kuriem tiks samazināts pagarinātā normālā darba laika ilgums, kā arī noteikti tā apmaksas principi 2018. un 2019.gadā.
Likumdošana 11:54, 23. Nov. 2017
Darba likumā (DL) ir paredzēts pārbaudes laiks, kura maksimālais ilgums var būt 3 mēneši. Savukārt Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā (Likums) paredzēts 2 mēnešu termiņš, kura laikā persona var būt darba ņēmējs, pēc tam nezaudējot bezdarbnieka statusu. Tādējādi, ja paiet 3 mēneši un darba devējs nepagarina darba līgumu, tad, vēloties atgriezties bezdarbnieka statusā, persona šādu iespēju ir zaudējusi. Kādēļ šāda pretruna likumu regulējumā? Kā jārīkojas šādā situācijā?
Tiesības 08:00, 31. Okt. 2017
Tradicionāli vasaras mēneši ir atvaļinājumu sezona, un par to liecina arī būtisks Eiropas Savienības Tiesas (EST) spriedumu skaita samazinājums šajā periodā. 2017.gada jūlijā nolēmumu skaits ir mazāks nekā ierasts, savukārt augustā nav bijis neviena tiesas nolēmuma. Šajā rakstā aplūkošu 2 nolēmumus par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu un 1 par akcīzes nodokļa (AN) atbrīvojumu. Sīkāks apraksts par rakstā minēto lietu apstākļiem, tiesas apsvērumiem, kā arī cita svarīga informācija latviešu valodā pieejama http://curia.europa.eu.
Nodokļi 08:00, 25. Okt. 2017
Gan grāmatvedības, gan personāla dokumentu informācijas kopumā ir iekļauti arī personas dati. Tieši fizisko personu datu apstrādei ir noteiktas specifiskas prasības, kas jāievēro, arī iznīcinot dokumentus pēc to glabāšanas termiņa beigām.
Saimnieciskā darbība 08:00, 10. Nov. 2017
Darbinieks, kas strādā normālo darba laiku (40 stundu darba nedēļa), no 19.09.2017. līdz 23.09.2017. nosūtīts komandējumā uz Poliju. 23.09.2017. ir sestdiena, kas nav paredzēta darba veikšanai, bet tam, lai darbinieks atgrieztos Latvijā. Vai uzņēmumam šī sestdiena darbiniekam jākompensē kā virsstundas? Vai darbiniekam šajā gadījumā kā brīvdiena jāpiešķir cita diena? Vai drīkst darbiniekam sestdienu neapmaksāt un nepiešķirt citu brīvdienu, pamatojot, ka darbs šajā laikā faktiski netika veikts?
Tiesības 08:50, 12. Okt. 2017
Ar valdes locekli noslēgts darba līgums. Puses vienojas, ka piemēros Darba likuma (DL) 148.pantu, tādējādi netiks veikta darba laika uzskaite, kā arī mērīts vai iepriekš noteikts darba laika ilgums. Kā nosakāma darba alga šādā gadījumā? Vai darbiniekam drīkst paredzēt mēnešalgu, kas ir mazāka par minimālo algu, piemēram, 100 EUR?
Darba samaksa 08:00, 7. Sep. 2017
Kas jāzina darba devējam, pastāvīgi nodarbinot personas Igaunijā? Kā slēgt darba līgumu, kas jāņem vērā, izmaksājot algas, un, visbeidzot, kā pārtraukt darba attiecības?
Tiesības 08:00, 25. Aug. 2017
Nodokļu normatīvajos aktos ir paredzētas vairākas iespējas, lai gan fiziskajām, gan juridiskajām personām, kam izveidojušies nodokļu parādi, atvieglotu labprātīgu nodokļu parādu samaksu, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 15:10, 21. Jūl. 2017
Sākot ar 01.09.2016., darbiniekam noteikts nepilnais darba laiks - 4 stundas dienā, atļaujot viņam nepilnā darba laika mēneša stundu kopskaitu nostrādāt no katra mēneša 1. līdz 15.datumam. Par nepilnajā darba laikā veiktajiem darba pienākumiem darbiniekam noteikta darba alga 350 EUR apmērā. Darbiniekam no 2.maija līdz 31.maijam ir piešķirts atvaļinājums. Kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu?
Atvaļinājums 08:00, 4. Jūl. 2017
Ir sagatavoti iespaidīgi grozījumi Darba likumā (DL), ar kuriem paredzēts pilnveidot atsevišķas DL normas, tostarp par stundas algas likmes aprēķināšanu, konkurences ierobežojumiem, tiesībām slēgt līgumu ar vairākiem darba devējiem, virsstundu darba apmaksu u.c. Grozījumi apstiprināti 27.06.2017. Ministru kabineta (MK) sēdē.
Likumdošana 12:23, 30. Jūn. 2017
Vasara ir populārākais atvaļinājumu laiks, tādēļ aplūkosim svarīgākos atvaļinājuma piešķiršanas aspektus, kas nereti rada jautājumus uzņēmumu vadītājiem, grāmatvežiem un darbiniekiem.
Atvaļinājums 08:00, 3. Jūl. 2017
Vai ārvalstu uzņēmums (Slovākijas rezidents), kas piegādā elektromehānisko iekārtu (aptuveni 75 000 EUR vērtībā), drīkst veikt iekārtas uzstādīšanas būvuzraudzību un / vai uzstādīšanu celtniecības objektā? Iekārtas uzstādīšanas ilgums ir 20 dienas. Citas iekārtas tuvāko 6 mēnešu laikā nav plānots uzstādīt. Vai šādā gadījumā nepieciešams reģistrēt ārvalstu uzņēmuma pārstāvniecību Latvijā?
Saistītās personas 08:00, 6. Jūn. 2017
Algojot darbiniekus, darba devējam ir jāsniedz vairāki ziņojumi, tostarp ziņas par darba ņēmējiem, ziņojums par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI), iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts riska nodevu, kā arī ziņojumi par algas nodokli.
Grāmatvedība 08:00, 26. Mai. 2017
Mūsdienu tirgus ekonomikas apstākļos uzņēmējiem paveras plašas iespējas pakalpojumu sniegšanai starptautiskā mērogā, līdz ar to arvien biežāk tiek risināti dažādi ar to saistīti praktiski jautājumi. Viens no apstākļiem, kas saistīts ar uzņēmumu pārrobežu sadarbību, ir darba devēja un darbinieka savstarpējās tiesiskās attiecības un no darba tiesiskajām attiecībām izrietoši nodokļu piemērošanas jautājumi darbinieku pārvietošanas gadījumā.
Tiesības 08:00, 22. Mai. 2017
2018.gadā ir 1 darba diena, kas iekrīt starp svētku dienu un nedēļas atpūtas laiku, - pirmdiena, 30.aprīlis (iekrīt starp svētdienu, 29.aprīli un otrdienu, 1.maiju), līdz ar to ir lietderīgi pārcelt iepriekš minēto darba dienu uz sestdienu.
Likumdošana 09:56, 2. Mai. 2017
Iepriekšējās publikācijās tika aplūkots, kas jāņem vērā pašnodarbinātajam par darba līgumu, kā arī svarīgākais par algas nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Šoreiz pievērsīsimies vēl kādai būtiskai nodarbināšanas niansei – vidējās izpeļņas aprēķināšana.
Grāmatvedība 08:00, 1. Mai. 2017
Darbinieks uzrakstījis iesniegumu, norādot, ka vēlas izmantot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu no 10.04.2017. līdz 23.04.2017. Vai atvaļinājuma nauda šajā gadījumā jārēķina par 8 darba dienām un darbiniekam jābūt darbā 24.aprīlī, nepagarinot atvaļinājumu par svētku dienām?
Atvaļinājums 08:00, 10. Mai. 2017
Uzņēmums, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādājas datorus par pilnu summu 2680,99 EUR. Darbinieks vēlas šo datoru izpirkt 3 gadu laikā un ir piekritis, ka katru mēnesi no algas tiek ieturēta konkrēta summa, t.i., 24 EUR. Dators tiks lietots gan uzņēmuma, gan privātajām vajadzībām. Kā šo darījumu noformēt grāmatvedībā? Vai dators grāmatvedībā jāiekļauj pamatlīdzekļos (PL) un tam jārēķina amortizācija? Vai darbiniekam jānoformē parāds pret uzņēmumu? Vai atbilstoši likumdošanas normām no algas drīkst veikt ieturējumus?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 23. Mar. 2017
Mācību prakses ir neatņemama izglītības sistēmas sastāvdaļa, īpaši profesionālās izglītības jomā. Latvijā arvien populārāka kļūst arī skolu audzēkņu un studentu mācību prakses veikšana dažādos uzņēmumos, iestādēs un institūcijās.
Tiesības 08:00, 10. Mar. 2017
Zināms, ka atvaļinājums pagarināms par svētku dienām, tomēr atvaļinājuma laikā ir uz sestdienu, kas ir darbinieka brīvdiena, pārceltā darba diena, līdz ar to atvaļinājums palielinās par vēl 1 apmaksātu darba dienu. Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma (Atlīdzības likums) 41.panta 1.daļas 1.punktā ir aizliegts palielināt apmaksājamo darba dienu skaitu. Tas arī nav godīgi pret citiem darbiniekiem. Kā rīkoties šādā netipiskā gadījumā?
Atvaļinājums 08:00, 3. Mar. 2017
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) - mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja - veic nelielus remontdarbus. Darba nav katru mēnesi, bet, piemēram, 2016.gada jūlijā tika sniegti pakalpojumi, saņemts rēķins un aprēķināta darba alga valdes loceklim. 2016.gada sākumā darba alga netika aprēķināta, jo nebija ieņēmumu. Citos gada sākuma mēnešos valdes loceklim bija arī nelieli izdevumi (kā avansa norēķinu personai). Vai šajā gadījumā par periodu, kad ir izdevumi, bet nav ieņēmumu, valdes loceklim ir jāaprēķina darba alga? Vai par mēnešiem, kad nebija darba, ir jāsagatavo darba laika uzskaites tabele?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 3. Feb. 2017
Cik stundu pēc kārtas (ar pārtraukumiem darbā) var nodarbināt normālā dienas darba laika (8 stundas) darbinieku kopā ar virsstundām, kas rodas Darba likuma (DL) 136.panta 3.daļā noteiktajos gadījumos? Cik ilgam minimāli jābūt diennakts atpūtas laikam pēc tam?
Darba laiks 08:00, 24. Jan. 2017
Darbinieki, darba samaksa un tai piemērojamie nodokļi ne vienmēr tiek asociēti ar pašnodarbinātajiem, jo pašnodarbinātās personas ienākumus nevar saņemt darba algas veidā. Tomēr ne vienmēr tas tā ir. Saimnieciskās darbības veicējs drīkst nodarbināt līdz 5 algotiem darbiniekiem, bet individuālā komersanta darbinieku skaits nav ierobežots.
Grāmatvedība 08:00, 20. Jan. 2017
Cik stundu pēc kārtas (ar pārtraukumiem darbā) var nodarbināt normālā dienas darba laika (8 stundas) darbinieku kopā ar virsstundām, kas rodas Darba likuma (DL) 136.panta 3.daļā noteiktajos gadījumos? Cik ilgam minimāli jābūt diennakts atpūtas laikam pēc tam?
Darba laiks 08:00, 5. Jan. 2017
Lai gan morālā kaitējuma atlīdzināšana darba tiesisko attiecību ietvaros netiek aktualizēta bieži, tomēr gan darbiniekiem, gan darba devējiem ir jāņem vērā, ka morālā kaitējuma nodarīšana darba tiesisko attiecību ietvaros ir iespējama un nodarītais morālais kaitējums ir atlīdzināms, piedzenot no tā nodarītāja atbilstošu atlīdzību. To apliecina arī tiesu prakse.
Darba tiesības 08:00, 18. Jan. 2017
Nereti uzskata, ka ekonomistam tikai jānosaka preču vai pakalpojumu cena, turpmākās aktivitātes (piegādes līguma noslēgšanu, preču piegādi un piegādes uzskaiti) uzticot pārdošanas menedžeriem, juristiem un grāmatvežiem. Tomēr, nepievēršot uzmanību visiem minēto aktivitāšu aspektiem, var iestāties ievērojamas ekonomiskās sekas.
Finanšu vadība 08:00, 13. Jan. 2017
Pavisam drīz noslēgsies kārtējais gads, un darba devējiem būs jāizvērtē darbinieku paveiktais. Šis ir arī laiks, kad domāt par nepieciešamajiem uzlabojumiem darba vietās, lai nākamgad strādātu produktīvāk un ar lielāku pievienoto vērtību. Piedāvājam vienu no instrumentiem, kas palīdzēs.
Darba laiks 08:00, 28. Nov. 2016
Saeima trešdien, 23.11.2016., otrajā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", paredzot vairākas izmaiņas saistībā ar sociālās apdrošināšanas pabalstu aprēķināšanu un izmaksu. Ar likuma grozījumiem plānots novērst negodprātīgu sociālās apdrošināšanas pakalpojumu izmantošanu.
Likumdošana 13:53, 23. Nov. 2016
Esam neliels ražošanas uzņēmums, kas nodarbojas ar metālapstrādi. Ražošana notiek 2 maiņās. Administrācijā nodarbināti 3 cilvēki, no kuriem 1 darbiniece veic arī apkopējas darbu. Šis darbs ir fiksēts darba līgumā, un par to ir noteikta konkrēta samaksa. Kā noformēt šo darbu - vai tā ir amatu apvienošana vai papildu darbs?
Tiesības 09:00, 7. Nov. 2016
Jau atkal secinu, ka jaunos likumus ir jāpārlasa vairākkārt, analizējot konkrētus jautājumus. Tos nevar lasīt kā romānu. Arī skatoties jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu un Ministru kabineta noteikumus, sākotnēji bija sajūta, ka te viss ir "pa vecam", bet iedziļinoties pamanīju vairākas izpētes vērtas nianses.
Pamatlīdzekļi 08:00, 7. Sep. 2016
Darbiniece pie darba devēja strādāja no 01.07.2004. līdz 30.11.2015. No 20.06.2013. līdz 31.07.2015. viņa bija bērna kopšanas atvaļinājumā. Pēc ilgstošas prombūtnes darbiniece atsāka strādāt no 01.08.2015., savukārt 30.11.2015. viņa tika atbrīvota no darba. Kā šajā situācijā aprēķināt atlaišanas pabalstu?
Tiesības 08:00, 23. Aug. 2016
Darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks, pārskata periods ir 1 mēnesis. Darbinieks mēnesī strādā 2 nedēļas - 1 nedēļu strādā, savukārt katra 2.nedēļa ir brīva. Darba likumā (DL) noteikts, ka summētā darba laika ietvaros jebkurā gadījumā aizliegts nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā. Vai darba devējam jāmaksā par virsstundām, kas pārsniedz nedēļā pieļaujamās darba laika stundas? Vai arī mēneša nostrādātās stundas jādala ar nedēļu skaitu, tādējādi aprēķinot vidējo stundu skaitu nedēļā 1 mēneša periodā?
Darba laiks 08:00, 9. Sep. 2016
2013. un 2014.gadā uzņēmums nevarēja izmaksāt darbiniekam algu. Darba algas parāds arvien palielinājās, un darbinieks, pārtraucot darba attiecības, noslēdza rakstisku vienošanos ar darba devēju, ka uzņēmums samaksās darba algas parādu, kad tam būs "labāki laiki". Šobrīd uzņēmumam ir jāsāk atmaksāt algas parāds. Uz kāda pamata var izmaksāt algu par iepriekšējiem periodiem? Vai vienošanās darba devēja un fiziskās personas starpā ir pamats darba algas izmaksāšanai par 2013. un 2014.gada periodu, proti, vai tam ir juridiskais spēks? Visi nepieciešamie nodokļi ir samaksāti.
Tiesības 08:00, 3. Aug. 2016
Arvien vairāk, arvien biežāk un arvien ilgāk darbinieki savus pienākumus veic ārpus biroja. Tas darba devējiem ir izaicinājums nodrošināt darba aizsardzību, jo šīs jomas normatīvie akti attiecas uz visām darba vietām. Līdz ar to jebkurai darba vietai – gan birojā, gan ārpus tā – ir jābūt drošai un veselībai nekaitīgai.
Darba drošība 08:00, 27. Jūl. 2016
VAICĀ LASĪTĀJS: "Vai Latvijas Republikas normatīvajā regulējumā ir kāds tiesību akts, kurā paredzēts, ka darba devējam obligāti ir jāievēro darba līgumā noteiktā darba samaksa – mēneša darba algas likme? Kā rīkoties, ja darbiniekam, kas atrodas atvaļinājumā no 18.05.2016. līdz 14.06.2016., summējot algu un atvaļinājuma naudu par 2 mēnešiem (maiju un jūniju) un dalot to ar 2, nesanāk pilna 1 mēneša algas likme nevienā no mēnešiem."
Darba samaksa 08:00, 4. Jūl. 2016
Darbinieks strādā pusslodzes darbā, un viņam ir noteikta akorda alga. Kāds ir pusslodzes darba stundu skaits jūnijā, ja mēnesī ir 20 darba dienas, bet darba dienu pirms Līgo svētkiem saīsina par 1 stundu. Vai darbiniekam, kas strādā pusslodzi, šajā mēnesī būtu jāstrādā 80 stundas (20 dienas x 4 stundas) vai 79,5 stundas, pirmssvētku darba dienu saīsinot par pusstundu? Vai arī 79 stundas, ja pirmssvētku darba diena jāsaīsina par 1 stundu?
Darba laiks 08:00, 30. Jūn. 2016
Darbinieks gada laikā 2 mēnešus ir bijis bezalgas atvaļinājumā ar darba devēja piekrišanu. Saskaņā ar Darba likuma (DL) 152.panta 2.daļu ikgadējā atvaļinājuma laikā neietilpst bezalgas atvaļinājums ilgāks par 4 nedēļām. Bet kā ir tādā gadījumā, ja darbinieks pārtrauc darba tiesiskās attiecības? Vai arī šajā gadījumā jāņem vērā 152.panta regulējums, un samazinās laika posms, par kuru jāaprēķina atvaļinājuma kompensācija?
Atvaļinājums 10:46, 19. Jūl. 2016
Pēc labi padarīta darba ir nepieciešama arī laba atpūta, lai uzkrātu spēkus nākamajam darba cēlienam. Pavasaris un vasara ir atpūtai iedvesmojošākie gadalaiki, tāpēc, visticamāk, uzņēmumos šobrīd jau pilnā sparā notiek kalendāru saskaņošana, atvaļinājumu plānošana un baudīšana.
Atvaļinājums 08:00, 23. Mai. 2016