Vai un kā uzskaita prombūtni darbiniekam, kas bijis komandējumā vai darba braucienā, ja atgriešanās lidojuma reiss pārcelts par 3 dienām vēlāk? Kā šādā situācijā rīkoties?
Darba laiks 09:00, 10. Okt. 2024
Pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas stājās spēkā 26.aprīlī, ieviesuši izmaiņas ziņu par darba ņēmējiem sagatavošanā un iesniegšanā. Kādas ir būtiskākās izmaiņas? (2024.gada 11.oktobrī publikācija papildināta ar pēdējo rindkopu.)
Grāmatvedība 06:00, 11. Okt. 2024
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 21. Okt. 2024
Daudziem uzņēmumiem pavisam ierasta situācija – uzņēmuma vadība nākamajā dienā pēc svētkiem ļauj darbiniekiem ierasties darbā vēlāk, piemēram, 25.jūnijā visi ierodas darbā ap plkst. 12.00. Bet rodas jautājums – kā šādā situācijā uzskaitīt darbinieku darba laiku? Kā pilnu darba dienu? Vai nepieciešams noslēgt rakstisku vienošanos par šādu kārtību, vai pietiek ar mutisku vienošanos? Atbild Anda Ziemele un "Cobalt" speciālisti – Roberts Gusts un Ivo Maskalāns. Un viedokļi ir atšķirīgi.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 12. Sep. 2024
Šobrīd, kad sāk publiski parādīties pirmā informācija par plānotajām nodokļa izmaiņām 2025.gadā, atskatīsimies uz "iFinanses" augusta lasītāko rakstu TOP3, kurā aktuālas ir pavisam citas tēmas.
Svarīgi 08:43, 11. Sep. 2024
Tuvojoties vasaras noslēgumam, kas varbūt pat nav īsti šogad ieskrējusies, esam apkopojuši "iFinanses" jūlija lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 15:04, 15. Aug. 2024
Uzņēmumiem, kuriem nepieciešams sagatavot produkciju vai izpildīt konkrētu uzdevumu noteiktā laika periodā, bieži vien nākas strādāt nepārtrauktā darba režīmā, proti, darbs jāorganizē maiņās. Kā aprēķināt darba samaksu? Vai ir jāievēro kādi nosacījumi?
Darba samaksa 06:00, 10. Mai. 2024
Darbiniekiem ir summētā darba laika uzskaite ar pārskata periodu – viens mēnesis. Alga sastāv no minimālās mēnešalgas un piemaksas par saražoto produkciju, piemēram, 400 eiro par 2000 saražotām vienībām. Darba grafiks: trīs dienas strādā pa 11 stundām, trīs – brīvas. Darbinieks oktobrī faktiski nostrādājis 165 stundas (līdz normālam darba laikam pietrūkst 11 stundas), bet septembrī – 176 stundas (9 stundas virs normālā darba laika). Kā aprēķināt algu? Kā jāaprēķina atvaļinājuma nauda par periodu no 2. līdz 17.decembrim?
Klausies
Darba samaksa
09:00, 7. Mar. 2024
Darbiniekam noteikta astoņu stundu darbadiena. Pirmssvētku dienā darbinieks nostrādāja sešas stundas, lai arī bija jāstrādā septiņas. Vai darba devējam jāmaksā par pirmssvētku laikā nenostrādāto darba stundu?
Darba samaksa 06:30, 5. Jan. 2024
Komerciālos strīdus var izraisīt dažādi faktori, tostarp līgumu pirmstermiņa laušana, intelektuālā īpašuma strīdi, ar konkurenci saistīti jautājumi vai nesaskaņas starp biznesa partneriem. Šie strīdi var radīt piespiedu dīkstāves, bojāt reputāciju, izraisīt dažāda veida finanšu satricinājumus, līdz ar to arī ekonomiskos zaudējumus.
Finanšu vadība 06:00, 23. Nov. 2023
Kādos gadījumos, sniedzot Valsts ieņēmumu dienestā ziņas par darba ņēmējiem, par vienu darbinieku jānorāda vairāki kodi? Kādas ir to kombinācijas? Piemēram, ja ir uzņēmuma līgums, tad jāiesniedz kods “11” un papildus arī “81”, ja atbrīvo – “21”-“25” un papildus “82”. No Ministru kabineta (MK) noteikumiem Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli” nav saprotams, ka jāuzrāda divi kodi, lai reģistrētu darbinieku vai pieteiktu darba attiecību beigšanu. Lūgums paskaidrot arī kodu “53”, “54”, “55” un “56” lietošanu!
Lietvedība 06:00, 30. Nov. 2023
Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības.
Lai transportlīdzekļu vadītāji, ierodoties Rīgas brīvostas muitas kontroles punktā (MKP) 0210, bez liekas kavēšanās varētu nokārtot muitas formalitātes pārvadātajām precēm, Valsts ieņēmumu dienests aicina autopārvadājumu uzņēmumus laikus informēt transportlīdzekļu vadītājus par to, kāda muitas procedūra secīgi tiks piemērota precēm, pabeidzot tranzīta procedūru.
VID informācija 14:34, 27. Okt. 2023
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 18. Okt. 2023
Kā pieņemt lēmumu par to, kādu metodi izvēlēties pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķinam? Kādu lietderīgās lietošanas laiku norādīt pamatlīdzekļa kartītē? Vairāk par šiem jautājumiem šajā rakstā.
Pamatlīdzekļi 06:00, 4. Sep. 2023
Lai sniegtu iespēju saņemt dīkstāves atbalstu par periodu, kurā darba devēja darbinieki, pašnodarbinātās personas, kā arī patentmaksātājs netiek nodarbināti un atrodas dīkstāvē, sakarā ar to, ka valstī 2021. gada 11. oktobrī atkārtoti izsludināta ārkārtējā situācija un ir noteikti ierobežojumi, sagatavoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 709 "Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos".
Likumdošana 15:00, 20. Okt. 2021
Darbiniekam tika izmaksāta ikgadējā prēmija. Vai drīkst paaugstināt vidējās izpeļņas aprēķinu ikgadējās prēmijas dēļ?
Vidējā izpeļņa 06:00, 16. Mar. 2023
2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā (DL), ieviešot jaunu regulējumu situācijām, ja nodarbinātības veida dēļ sākotnēji darba devējam nav iespējams noteikt paredzamu darba grafiku darbiniekam. Kādos gadījumos (amatos) un kādiem darbiniekiem piemērojams šāds darba laika veids? Kā uzskaitīt darba laiku, un par kurām stundām ir jāmaksā alga?
Darba laiks 15:35, 14. Feb. 2023
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar pārskata periodu trīs mēneši. Pirmajā mēnesī nostrādātas trīs darba dienas, pēc tam atvērta darbnespējas lapa, kura turpinās līdz pārskata perioda beigām. Pirmajā mēnesī normas stundu skaits, ņemot vērā slimības lapu, ir divas darba dienas. Rezultātā, noslēdzoties pārskata periodam, ir izveidojušās virsstundas. Kurā mēnesī tās jānorāda? Vai par virsstundu darbu ir jāvienojas rakstveidā, un vai pirmā mēneša darba grafikā jāveic izmaiņas?
Darba laiks 06:00, 20. Jan. 2023
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
1. jūnijā darbu klātienē var atsākt virkne pakalpojumu sniedzēju, ja tie ir vakcinējušies pret Covid-19 vai pēdējā pusgada laikā pārslimojuši Covid-19. Tomēr dīkstāves atbalstu par jūniju vēl varēs saņemt tie pakalpojumu sniedzēji, kuri joprojām nevar atsākt pakalpojumu sniegšanu, jo vēl nav vakcinēti, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 16:02, 4. Jūn. 2021
Precizēta kārtība, kādā darba devējam iesniegt ziņas par dīkstāvē esošajiem darbiniekiem, to paredz grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 827 "Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas stājās spēkā šā gada 24. decembrī.
Likumdošana 14:30, 28. Dec. 2021
Saskaņā ar paplašinātajiem dīkstāves atbalsta kritērijiem no šī gada 15. marta dīkstāves atbalstam var pieteikties arī gadījumā, ja ieņēmumu kritums mēnesī, par kuru tiek lūgts atbalsts, ir bijis vismaz par 30%, salīdzinot ar 2019. gada attiecīgā mēneša ieņēmumiem. Vēl līdz šī gada 31. martam dīkstāves atbalstam arī par laiku no 2020. gada 9. novembra līdz 2021. gada 28. februārim var pieteikties tie uzņēmumi, saimnieciskās darbības veicēji un patentmaksas maksātāji, kas atbilst šim jaunajam kritērijam.
VID informācija 12:16, 31. Mar. 2021
Ministru kabinets ir paplašinājis dīkstāves atbalsta saņemšanas kritērijus, lai atbalsta pasākumi Covid-19 krīzes periodā būtu vēl efektīvāki un ļautu atbalstu saņemt plašākam krīzē cietušo uzņēmumu un to darbinieku, pašnodarbināto personu, kā arī patentmaksātāju lokam. Tāpat ir dots papildu laiks līdz 31. martam, lai dīkstāves atbalstam varētu pieteikties saņēmēji, kas atbilst tieši jaunajiem, paplašinātajiem kritērijiem.
VID informācija 10:45, 15. Mar. 2021
Vai dīkstāves pabalsts ir jāatspoguļo saimnieciskas darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā? Kurā kolonnā to norādīt? Kā vēlāk šīs summas atspoguļot gada ienākumu deklarācijā?
Grāmatvedība 07:00, 4. Mar. 2021
Ministru kabinets (MK) apstiprināja grozījumus MK noteikumos Nr. 709 "Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos" dīkstāves atbalsta programmā, paplašinot potenciālo atbalsta saņēmēju loku. Tāpat MK noteikumos Nr. 709 ietverta norma, nosakot, ka uzņēmuma apgrozījuma krituma aprēķinā netiks ņemts vērā saņemtais grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai.
Likumdošana 14:49, 2. Mar. 2021
Ar grozījumiem Ministru kabineta noteikumos Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos” noteikts, ka dīkstāves atbalsts būs pieejams arī tiem patentmaksātājiem, kuriem patents bijis spēkā vismaz trīs mēnešus pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas – pirms 2020. gada 9. novembra, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 16:05, 10. Feb. 2021
Darba likumā 2022.gada 1.augustā stājās spēkā izmaiņas attiecībā uz darba laika noteikšanu gadījumos, kad darbiniekam darba dienas un darba laiks iepriekš nav paredzami. Kā sagatavot darba grafiku un noteikt darba laiku šādos gadījumos? Izskatīsim!
Darba laiks 06:00, 24. Aug. 2022
Lai sniegtu efektīvāku un plašāku atbalstu skaistumkopšanas nozarei, kam saistībā ar noteiktajiem Covid-19 drošības pasākumiem darbība ir apturēta pilnībā, Ministru kabinets ir lēmis papildināt dīkstāves atbalsta pasākumus visiem, kas šajā nozarē bija nodarbināti. Dīkstāves atbalstu varēs saņemt ne tikai skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēji, bet arī to atbalsta personāls, ja vien 2020. gada oktobrī vai novembrī, vai decembrī bija nodarbināts skaistumkopšanas nozares uzņēmumā vai arī darbojās kā pašnodarbinātā persona, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:27, 25. Jan. 2021
Skaistumkopšanas nozarē nodarbinātie līdz brīdim, kad tiks atcelts tiesību aktos noteiktais aizliegums sniegt pakalpojumus, var vērsties Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un saņemt dīkstāves atbalstu Ministru kabineta noteikumos Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos” noteiktajā kārtībā. Atbalstam var pieteikties gan darba devējs, gan arī darbinieks pats, informē VID.
VID informācija 11:54, 9. Feb. 2021
Turpināsim iepriekšējos rakstos iesākto par darba algas aprēķiniem un tai piemērojamiem nodokļiem – šoreiz par uzņēmējdarbības riska valsts nodevu.
Darba samaksa 06:00, 15. Jūn. 2022
Šā gada 24. novembrī stājušies spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos”, kas nosaka kritērijus un kārtību dīkstāves atbalsta sniegšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 11:10, 30. Nov. 2020
Lai palīdzētu plašākam tautsaimniecībā aktīvo iedzīvotāju lokam, Ministru kabinets ir paplašinājis dīkstāves atbalsta saņemšanas nosacījumus – samazināts atbalsta saņemšanai nepieciešamais ieņēmumu krituma slieksnis, savukārt patentmaksātājiem palielināts atbalsta apmērs.
VID informācija 10:41, 3. Dec. 2020
Lai vienkāršotu un paātrinātu atbalsta sniegšanu Covid-19 ierobežojošo pasākumu ietekmētiem uzņēmumiem, Ministru kabineta sēdē apstiprināti jauni nosacījumi atbalstam algu subsīdijai daļēji nodarbinātiem darbiniekiem un dīkstāves atbalsta sniegšanai uzņēmējiem un to darbiniekiem, kā arī pašnodarbinātajiem un patentmaksātājiem.
Likumdošana 16:27, 26. Nov. 2020
Latvijā no 2024. gada ieviesīs elektroniskā kravas starptautiskā autopārvadājumu līguma (e-CMR) pavadzīmi, kas ievērojami mazinās izmaksas un laiku uzņēmējiem, to paredz valdībā pieņemtais konceptuālais ziņojums, informē Satiksmes ministrija.
Likumdošana 14:57, 24. Mai. 2022
Lai palīdzētu tautsaimniecībā aktīvajiem iedzīvotājiem Covid-19 dēļ noteikto ierobežojumu laikā, Ministru kabinets (MK) ir pieņēmis noteikumus Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos” un MK noteikumus Nr. 675 “Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 krīzes apstākļos”, paredzot atbalsta pasākumus darbinieku atlīdzību, kā arī pašnodarbināto un patentmaksātāju ienākumu kompensēšanai, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 08:41, 1. Dec. 2020
Sācies atvaļinājumu laiks, tāpēc izskatīsim vidējās izpeļņas jautājumus, kas parasti sagādā lielākās neskaidrības un kļūdas.
Vidējā izpeļņa 06:00, 30. Mai. 2022
Uzņēmums maijā atradās dīkstāvē. Sakiet, lūdzu, kā šis dīkstāves laiks ietekmē atvaļinājuma dienu skaitu un vidējo izpeļņu? Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu?
Atvaļinājums 07:00, 1. Okt. 2020
Covid-19 krīzes laikā grāmatvežiem tika ieteikts, ka uzņēmumi, kuru darbinieks ir dīkstāvē ārkārtējās situācijas dēļ, ir tiesīgi pieteikties uz dīkstāves pabalstu. Lai, iesniedzot 2020. gada ienākumu deklarāciju darbiniekam neizveidotos iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) parāds, tika ieteikts nepiemērot IIN atvieglojumus algas daļai dīkstāves mēnesī – ne neapliekamo minimumu, ne atvilkumus par apgādībā esošām personām, ne citus atvieglojumus. Kā ir šobrīd?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:30, 20. Aug. 2020
Lai paātrinātu muitošanas procesu Šķirotavas muitas kontroles punktā 0207, Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka vispārējā kārtībā tiek pieteikta vai pabeigta muitas procedūra – tranzīts –, transportlīdzeklim ar kravu ir jāatrodas muitas kontroles punkta teritorijā, Krustpils ielā 38B, Rīgā, vai tiešā tuvumā.
VID informācija 16:00, 4. Mar. 2022
Ministru kabinets apstiprināja jaunu atbalsta programmu, kas paredz atbalstu sporta centriem apgrozījuma krituma kompensācijai. Atbalsta programmu ieviesīs Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un tas uzņēmējiem būs pieejams pēc atbalsta programmas saskaņošanas ar Eiropas Komisiju, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 13:34, 30. Apr. 2021
Pērnā gada nogalē daudzi darba devēji ir saņēmuši pirmo aprēķinu par papildus veicamām valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām saviem darbiniekiem. Kā tiek aprēķinātas minimālās sociālās iemaksas? Kuram ir pienākums tās samaksāt? Un kas ir atbrīvots no minimālo iemaksu veikšanas?
Sociālais 07:00, 31. Jan. 2022
Ja darbinieks atskaites periodā (trīs mēnešos) nenostrādā visas normatīvās stundas, vai darba devējam ir pienākums tās atlīdzināt? Ja ir, tad kā tās jārēķina – pēc nostrādāto stundu samaksas vai vidējās izpeļņas, kā par dīkstāvi?
Darba samaksa 07:00, 28. Dec. 2021
Cilvēks strādā divās darba vietās un vienā no tām saņem dīkstāves pabalstu. Vai otrā darba vietā viņam drīkst maksāt darba algu?
Tiesības 07:00, 22. Jūn. 2020
2022. gada būtiskākās izmaiņas ir skārušas grāmatvedības jomu, jo ir stājies spēkā ilgi gaidītais Grāmatvedības likums. Lai izpētītu jauno likumu un pierastu pie tā, būs nepieciešams laiks un pacietība. Tāpēc iepriecina, ka nodokļu jomā liela revolūcija nav veikta. Tomēr vairākas vērā ņemamas izmaiņas ir – aplūkosim tās!
Citi 07:00, 30. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Izmaiņas 2022. gada valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās", lai informētu par izmaiņām normatīvajos aktos.
VID informācija 16:00, 28. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:30, 3. Jan. 2022
Darba devējam nebūs jāveic minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par kalendāra dienām, kurās darbinieks ir dīkstāvē savas vainas dēļ vai kurās darba ņēmējs ir atstādināts no darba (amata) pienākumu veikšanas bez darba samaksas saglabāšanas, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 15:00, 26. Nov. 2021
Kāds kods jāizmanto, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestam "Ziņas par darba ņēmējiem", darbinieka atstādīšanas gadījumā sakarā ar to, ka nav vakcinācijas sertifikāta?
Tiesības 07:00, 30. Nov. 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu minimālo objektu nepiemēro proporcionāli par tām taksācijas gada kalendāra dienām, kurās darbinieks atrodas dīkstāvē, kas radusies darbinieka vainas dēļ, vai darba ņēmējs ir atstādināts no darba bez darba algas saglabāšanas, to paredz šā gada 30. novembrī Ministru kabineta sēdē izskatītie grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 16:30, 30. Nov. 2021
Attālinātais darbs vairs nav nekāds jaunums, domājams, ar to ir saskāries katrs uzņēmums. Tomēr rodas arvien jauni jautājumi par šāda darba organizēšanu, jo spēkā esošie normatīvie akti reizēm skaidras atbildes nesniedz. Piemēram, par darba laika uzskaiti darbiniekiem, kas strādā no mājām. Darba likumā noteikts, ka darba devējam precīzi jāuzskaita darbinieka faktiski nostrādātais laiks. Kā to izdarīt attālināti? Kurš to dara – grāmatvedis, pats darbinieks vai viņa tiešais vadītājs?
Klausies
Darba laiks
07:00, 26. Nov. 2021
Turpinot pilnveidot Ministru kabineta noteikumus Nr. 165 “Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem”, tajos noteikts ilgāks termiņš, kādā uzņēmumi var pieteikt dīkstāves pabalstu saviem darbiniekiem, kā arī noteiktas papildu darbinieku kategorijas, kas turpmāk varēs pretendēt uz dīkstāves pabalstiem.
Likumdošana 14:55, 18. Mai. 2020
Plānots noteikt pagarinājumu autoratlīdzības režīma ieviešanā – līdz 2022. gada 31. decembrim pagarinās termiņu, līdz kuram autors var vēl nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējs – šāda informācija izskanēja žurnāla "iFinanses" rīkotajā forumā “Finanšu prognozes 2022”, kur tika apskatītas nākamā gada tendences ekonomikas, finanšu, darba resursu jomā.
Svarīgi 10:43, 11. Nov. 2021
Covid-19 pandēmijas un ārkārtējās situācijas laikā uz amatpersonām attiecināmi nedaudz atšķirīgi noteikumi nekā uz citiem strādājošajiem. Noteiktas nianses jāņem vērā gan attālinātā darba noteikšanā, gan dīkstāvē un vakcinācijā. Būtiskākais apkopots Labklājības ministrijas informatīvajā materiālā.
Likumdošana 14:30, 12. Okt. 2021
Uzņēmuma darbinieki atrodas dīkstāvē, kas saistīta ar Covid-19 izplatību un valstī noteikto ārkārtējo situāciju. Uzņēmums iesniedzis Valsts ieņēmumu dienestā iesniegumu par dīkstāves pabalsta piešķiršanu darbiniekiem. Nav skaidrs, vai dīkstāves periodā uzņēmumam vēl joprojām ir pienākums izmaksāt slimības naudu par darbinieka darbanespējas lapu A vai arī darbiniekam valsts izmaksātais dīkstāves pabalsts jau sedz arī darbanespējas lapas A apmaksu.
Darba samaksa 09:45, 16. Apr. 2020
Daudzi darba devēji saskaras ar situāciju, ka kādam no darbiniekiem nav vakcinācijas vai izslimošanas sertifikāta, netiek uzrādīts negatīvs testa rezultāts. Pamatoti var rasties jautājums, vai darba devējam ir tiesības šādu darbinieku atstādināt no darba? Varbūt labāks risinājums ir dīkstāve? Un kā šajā laikā pieņemt jaunus darbiniekus? Atbildes rodamas Labklājības ministrijas sagatavotajā informatīvajā materiālā.
Likumdošana 09:50, 12. Okt. 2021
Daudzās nozarēs nodarbinātie jau šobrīd saņem valsts apmaksātu dīkstāves pabalstu, tomēr tikpat daudz ir arī neatbildētu jautājumu un neskaidrību par kvalificēšanos pabalstam, tā apmēru, atteikuma iemesliem un citiem dīkstāves aspektiem. Žurnāls "iTiesības" sadarbībā ar ZAB "BDO Law" apkopojis aktuālos problēmjautājumus par dīkstāves pabalstu piešķiršanu un izmaksu Covid-19 laikā. Piedāvājam to arī saviem lasītājiem!
Tiesības 10:00, 28. Apr. 2020
Covid-19 krīzes skartais darba devējs nenodarbina darbinieku no 2020. gada 22. līdz 31. martam. Par šo dīkstāves periodu darbiniekam tiks izmaksāts dīkstāves pabalsts no valsts budžeta. Darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks, viņš strādā saskaņā ar darba grafiku. Līdz 22. martam darbinieks ir nostrādājis 130 stundas. Darba līgumā ir atrunāts, ka virsstundu aprēķināšanai pārskata periods ir viens mēnesis. Kurš periods jāņem vērā virsstundu aprēķināšanai – no 1. līdz 21. martam (normālais darba laiks par šo periodu ir 120 stundas) vai pilns kalendārais mēnesis (176 stundas)?
Darba samaksa 10:00, 17. Apr. 2020
Lai Valsts ieņēmumu dienests (VID) varētu nodrošināt dīkstāves pabalstu arvien plašākam krīzes skarto uzņēmumu darbinieku lokam, pilnveidoti Ministru kabineta noteikumi Nr. 165 “Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem”. Grozījumi nosaka, ka turpmāk, lemjot par dīkstāves pabalsta un/vai nodokļu brīvdienu piešķiršanu, VID ņems vērā uzņēmumu ienākumus un to samazinājumu Covid-19 krīzes ietekmē kopš brīža, kad uzņēmums uzsācis reālu saimniecisko darbību, nevis no tā reģistrēšanas brīža.
Likumdošana 09:30, 30. Apr. 2020
Ministru kabineta sēdē apstiprinātas izmaiņas dīkstāves pabalsta saņemšanas nosacījumos, paplašinot potenciālo pabalsta saņēmēju loku.
Likumdošana 16:03, 23. Apr. 2020
Lai varētu nodrošināt dīkstāves pabalstu vēl plašākam pašnodarbināto personu lokam, papildināti Ministru kabineta noteikumi Nr. 179 "Noteikumi par dīkstāves pabalstu pašnodarbinātām personām, kuras skārusi Covid-19 izplatība". Tajos veiktie grozījumi nosaka, ka uz dīkstāves pabalstu varēs pretendēt arī pašnodarbinātas personas, kuras vienlaikus ir nepilnas slodzes darbinieki, bet šajā darbā vidēji mēnesī saņem mazāk par 430 eiro mēnesī, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 12:30, 24. Apr. 2020
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem šodien diskutējam forumā “Finanšu prognozes 2022”. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, interneta žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 09:00, 9. Nov. 2021
Labklājības ministrija ir sagatavojusi informatīvu materiālu darba devējiem, kurā skaidrotas būtiskākās izmaiņas, kas šobrīd jāievēro, ņemot vērā Covid-19 ierobežojumus un ārkārtējo situāciju. Kā darba devējiem organizēt darbu; ko darīt, ja darbinieki atsakās vakcinēties; kurš segs vakcinācijas izmaksas - atbildes uz šiem un citiem aktuālajiem jautājumiem sniegtas LM skaidrojumā.
Likumdošana 09:30, 12. Okt. 2021
Valstī Covid-19 epidēmijas sakarā izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ ir pieņemti vairāki jauni normatīvie dokumenti. Tie domāti, lai dažādu izolācijas pasākumu radīto darba apgrūtinājumu un citu problēmu dēļ cilvēki nepaliktu bez iztikas līdzekļiem. Ir pieejama jauna atbalsta forma – dīkstāves palīdzības pabalsts. Lai skaidrotu, kā un kas var to saņemt, Labklājības ministrija piedāvā skaidrojumu – soli pa solim.
Svarīgi 08:35, 28. Apr. 2020
Lai nodrošinātu pabalsta saņemšanas iespējas arī tām pašnodarbinātajām personām, kurām pēdējā laikā bijuši Valsts ieņēmumu dienesta (VID) veikti nodokļu nomaksas uzrēķini, tai skaitā nokavējuma naudas un soda naudas, un kuras uz iesnieguma iesniegšanas brīdi savas saistības ar VID ir nokārtojušas, valdība 28. aprīļa sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas priekšlikumu paplašināt pašnodarbināto personu loku, kuras var pretendēt uz dīkstāves pabalstu Covid-19 izraisītās ārkārtējās situācijas laikā.
Likumdošana 11:25, 29. Apr. 2020
Ar Covid-19 saslimušām vai mājas karantīnā esošām personām, kurām ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, slimības pabalstu piešķirs jau no pirmās darbnespējas dienas, paredz šā gada 4. novembrī pieņemtie grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:00, 4. Nov. 2021
Lai Valsts ieņēmumu dienests varētu nodrošināt dīkstāves pabalstu arvien plašākam krīzes skarto uzņēmumu darbinieku lokam, papildināti Ministru kabineta noteikumi Nr. 165 “Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem”. Grozījumos noteikts, ka turpmāk dīkstāves pabalstu varēs saņemt arī uzņēmumu valdes locekļi, kā arī darbinieki, kuri jau saņem vecuma vai izdienas pensiju.
Likumdošana 09:00, 15. Apr. 2020
Lai dīkstāves pabalsts tiktu nodrošināts vēl plašākam krīzes skarto uzņēmumu darbinieku lokam un ilgāku laiku, ir pilnveidoti 2020. gada 26. marta Ministru kabineta noteikumi Nr. 165 “Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem”. Grozījumi nosaka, ka līdz šī gada 30.jūnijam ir pagarināts dīkstāves pabalsta izmaksas termiņš un dīkstāves pabalstam var pieteikties tikai par kārtējo kalendāro mēnesi.
Likumdošana 16:23, 8. Mai. 2020
Kā dīkstāve ietekmē vidējo izpeļņu? Vai dīkstāves pabalsts tiek ieskaitīts vidējā izpeļņā? Un, ja šis pabalsts tiek piešķirts no valsts (dīkstāves pabalsts, kas tiek finansēts no valsts budžeta 75% apmērā no darbinieka algas), tas tiek ieskaitīts vidējā izpeļņā?
Vidējā izpeļņa 07:00, 31. Mar. 2020
2020. gada 25. martā oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” Nr.60A publicēti Ministru kabineta noteikumi Nr. 152 “Noteikumi par dīkstāves pabalstu darbiniekiem, kurus skar Covid-19 izplatība”.
VID informācija 12:49, 27. Mar. 2020
Turpinot sniegt atbalstu uzņēmumiem un iedzīvotājiem saistībā ar Covid-19 krīzes izraisītajām ekonomiskajām sekām, šī gada 31. martā ir pieņemti Ministru kabineta noteikumi Nr. 179 "Noteikumi par dīkstāves pabalstu pašnodarbinātām personām, kuras skārusi Covid-19 izplatība", kas paredz dīkstāves pabalsta izmaksu arī pašnodarbinātajām personām dīkstāvē.
Likumdošana 15:08, 3. Apr. 2020
Šī gada 26. martā spēkā stājas Ministru kabineta noteikumi Nr. 152 “Noteikumi par dīkstāves pabalstu darbiniekiem, kurus skar Covid-19 izplatība”, kuros noteikta kārtība, kādā kompensē atlīdzību darbiniekam, kas tiek nodarbināts nozarē, kurā sakarā ar Covid-19 izplatību ir būtiski pasliktinājusies finanšu situācija. (Aktualizēts 27.03.2020.)
Likumdošana 14:50, 27. Mar. 2020
Valdība 7. aprīļa sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas priekšlikumu paplašināt pašnodarbināto personu loku, kuras var pretendēt uz dīkstāves pabalstu Covid-19 izraisītās ārkārtējās situācijas laikā. Līdz ar valdības lēmuma stāšanos spēkā, dīkstāves pabalstam Valsts ieņēmumu dienestā varēs pieteikties arī autortiesību un blakustiesību īpašnieki, kuri saņem autoratlīdzības.
Likumdošana 16:45, 7. Apr. 2020
Ministru kabineta 26. marta sēdē apstiprināti kritēriji un atbalsta saņemšanas kārtība, kādā jebkuras nozares Covid-19 krīzes skarts uzņēmums var kvalificēties dīkstāves pabalstam un nodokļu brīvdienām līdz trim gadiem, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 07:41, 27. Mar. 2020
Atbilstoši Valsts kases publicētajai informācijai konsolidētā kopbudžeta ieņēmumos šā gada septiņos mēnešos saņemti 7,17 miljardi eiro, bet izdevumi veikti 8,05 miljardu eiro apmērā, līdz ar to kopbudžetā veidojies 0,87 miljardu eiro deficīts, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 17:23, 27. Aug. 2021
Šogad daudziem grāmatvežiem mulsinošs varētu šķist atvaļinājuma naudas aprēķins, jo daudzi uzņēmumi ir pieteikušies dīkstāves pabalstiem, tāpēc rodas jautājums, kā aprēķināt atvaļinājuma naudu par dīkstāves mēnešiem?
Vidējā izpeļņa 07:00, 30. Jūn. 2021
Līdz ar augusta veldzi pie lasītājiem ieradies jaunais “iFinanses” drukātais numurs. Iepazīstinām ar numura aktuālākajām tēmām!
Svarīgi 08:39, 4. Aug. 2021
Lai Covid-19 situācijā atbalstītu uzņēmējus un strādājošos, valstī joprojām tiek turpināti atbalsta pasākumi. Līdz 15. jūnijam dīkstāves atbalstam un algu subsīdijām izmaksāti jau vairāk nekā 149 miljoni eiro. Savukārt grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai piešķirts pēc 28 975 uzņēmēju iesniegumiem vairāk nekā 365 miljonu eiro apmērā.
Svarīgi 16:56, 16. Jūn. 2021
Saeima trešajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu". Grozījumi paredz tām personām, kurām tiek sniegts atbalsts ārkārtējās situācijas laikā, pabalstu periodus pielīdzināt apdrošināšanas stāžam.
Likumdošana 09:02, 16. Jūn. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Likumdošana 13:25, 5. Jūl. 2021
Jau vairāk nekā gadu mūs ietekmē Covid-19 ierobežojumi, kas skar visus – gan iedzīvotājus, gan biznesus. Latvijas valdība, lai palīdzētu uzņēmumiem, pašnodarbinātām personām un arī iedzīvotājiem, ir ieviesusi vairākus atbalsta instrumentus Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai. Valsts atbalsta instrumenti darbojas līdz 2021. gada 31. maijam, bet pieteikties tiem varēs līdz 15. jūnijam. Apskatīsim populārākos valsts atbalsta veidus un noskaidrosim, kā tos pareizi atspoguļot grāmatvedībā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 24. Mai. 2021
Ministru kabinets lēma par izmaiņām divās atbalsta programmās Covid-19 krīzes skartajiem komersantiem – ilgstošā dīkstāvē esošo tirdzniecības centru nomas ieņēmumu un sporta centru apgrozījuma krituma kompensācijai, kas radies Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumu dēļ, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 11:28, 28. Mai. 2021
Vasara tradicionāli daudziem ir atpūtas laiks, tāpēc šoreiz par svarīgāko atvaļinājumu aprēķinos. Kā Covid-19 izraisītā dīkstāve ietekmē vidējās izpeļņas aprēķinus? Kā piešķirt atvaļinājumu, kurā iekrīt Līgo un Jāņu diena vai arī pārceltā darba diena? Par visu pēc kārtas!
Atvaļinājums 07:00, 26. Mai. 2021
Latvijā joprojām tiek turpināti atbalsta pasākumi uzņēmējiem un strādājošajiem Covid-19 situācijā. Līdz 12. maijam dīkstāves atbalstam un algu subsīdijām izmaksāti jau vairāk nekā 132 milj. eiro. Savukārt grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai piešķirts pēc 22 197 uzņēmēju iesniegumiem vairāk nekā 265 milj. eiro apmērā, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 15:30, 14. Mai. 2021
Vasaras saulgriežu noskaņās pie lasītājiem ir devies drukātā žurnāla “iFinanses” jūnija numurs. Iepazīstieties ar dažām no jaunā numura aktuālākajām tēmām!
Svarīgi 16:17, 28. Mai. 2021
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas paredz tām personām, kurām tiek sniegts atbalsts ārkārtējās situācijas laikā, pabalstu periodus pielīdzināt apdrošināšanas stāžam, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:55, 1. Jūn. 2021
Summētais darba laiks, pārdomāti izvēloties pārskata periodu, nereti var izrādīties izdevīgākais darba organizēšanas veids. Tomēr tas prasa arī precīzu uzskaiti un papildu aprēķinus, lai tiktu ievērotas Darba likumā noteiktās prasības par normu stundām un darba samaksas aprēķiniem. Īpaši, ja pārskata mēnesī iekrīt svētku dienas, slimības vai citas dienas, kad darbs netiek veikts attaisnojošu iemeslu dēļ.
Darba laiks 07:00, 23. Apr. 2021
Ir jāmaksā atvaļinājuma kompensācija darbiniekam, kas atlaists uzreiz pēc ilgstošas prombūtnes (slimoja ilgāk nekā gadu), un kompensācija ir jāaprēķina par 30 darba dienām. Darbiniekam visu laiku bija noteikta minimālā alga – 430 eiro. Kāda summa būs jāizmanto kompensācijas aprēķinam – alga par sešiem mēnešiem, kas tika saņemta pirms prombūtnes, vai minimālā alga, kas stājās spēkā 2021. gada 1. janvārī, proti, 500 eiro?
Rēķinot kompensāciju no vidējās izpeļņas par sešiem mēnešiem pirms prombūtnes, darbiniekam izmaksājamā summa tika aprēķināta 600 eiro apmērā, jo jākompensē 30 darba dienas. Bet, ja būtu jākompensē 20 darba dienas, tie būtu 430 eiro – tātad mazāk par šobrīd spēkā esošo minimālo algu. Vai kompensācijas izmaksas gadījumā ir jāņem vērā minimālā alga?
Atvaļinājums 17:00, 12. Mar. 2021
Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", ar kuriem iecerēts noteikt, ka personām, kurām tiek sniegts atbalsts ārkārtējās situācijas laikā, pabalstu periodus pielīdzinās apdrošināšanas stāžam, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:48, 8. Apr. 2021
Lai mērītu risku nozīmīgumu un to ietekmi uz uzņēmējdarbību, katru gadu tiek veiktas aptaujas starp uzņēmējiem un apkopoti industriju dati. Kā liecina Allianz “Risk Barometer 2020”, kiberdrošības risks ir ierindojies pirmajā vietā.Ne tikai Eiropas, bet arī Latvijas kontekstā, balstoties uz neseniem gadījumiem, varam runāt par kiberuzbrukumiem kā biežāku parādību.
Svarīgi 00:07, 22. Mar. 2021
Ņemot vērā, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) konsultantu atbildes šajā jautājumā atšķiras, lūdzu sniegt eksperta skaidrojumu tam, kā Covid-19 krīzes skartā uzņēmuma saņemtais valsts atbalsts (grants) jāuzrāda konkrētajos iesniegumos, nevis atspoguļojams grāmatvedībā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Apr. 2021
Ekonomikas ministrija atgādina, ka līdz š.g. 15. aprīlim uzņēmēji, kā arī pašnodarbinātās personas un patentmaksātāji var pieteikties Covid-19 krīzes atbalstam par martu. Atbalsts komersantiem būs pieejams līdz brīdim, kamēr spēkā būs valdības noteiktie ierobežojumi saimnieciskai darbībai, kas saistīti ar epidemioloģiskās drošības pasākumiem, lai ierobežotu Covid-19 infekcijas izplatību. Atbalstam uzņēmēji var pieteikties par katru kalendāro mēnesi, iesniedzot pieteikumu Valsts ieņēmumu dienestā līdz nākamā mēneša 15. datumam.
Svarīgi 13:24, 8. Apr. 2021
Uzņēmējiem, kuru biznesu ir ietekmējuši Covid-19 pandēmijas ierobežojumi, joprojām ir pieejams dažāda veida finansiālais atbalsts no valsts.
Svarīgi 11:29, 12. Mar. 2021
Sagatavot finanšu pārskatu saskaņā ar Latvijas normatīvo aktu prasībām nav sarežģīti, galvenais ir nepazaudēt veselo saprātu. Šoreiz atgādināsim būtiskākās nianses 2020. gada pārskata sagatavošanā, vēršot uzmanību uz kļūdām, ar kurām, veicot revīziju, saskaras zvērināti revidenti.
Gada pārskats 07:00, 22. Mar. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada martā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 10:46, 1. Apr. 2021
Vai krīzes skartajam uzņēmumam, pieprasot dīkstāves pabalstu Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanās sistēmā, jānoformē kādi dokumenti grāmatvedībā un personāldaļā (iesniegumi, rīkojumi utt.)? Vai dīkstāves periods un pabalsts jāatspoguļo grāmatvedībā? Vai un kā tas turpmāk ietekmēs vidējās izpeļņas aprēķinu?
Tiesības 07:00, 23. Apr. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis jaunu informatīvo materiālu par darba devēja ziņojuma aizpildīšanu, ja darbinieks ir dīkstāvē. Skaidrojums ir spēkā ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar COVID-19 pandēmiju.
VID informācija 18:27, 26. Mar. 2020
Ministru kabinets ir pieņēmis likumprojektu par grozījumiem likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", paredzot, ka iedzīvotājiem, kas ārkārtējās situācijas laikā saņem pabalstu, pabalsta periodi tiks pielīdzināti apdrošināšanas stāžam, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 10:01, 19. Feb. 2021
Ministru kabineta sēdē tika izskatīti grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz 2020. un 2021. gadā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) aprēķināšanai atcelt izdevumu ierobežojumu 80% apmērā no saimnieciskās darbības ieņēmumiem, atteikties no prasības kapitālsabiedrības valdes locekļiem veikt IIN un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas samaksu no minimālās algas, ja kapitālsabiedrībai nav bijis neviena darbinieka, kas gūst atlīdzību vismaz minimālās algas apmērā, kā arī pagarināt deklarācijas iesniegšanas termiņu IIN maksātājiem, kuriem ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju.
Likumdošana 14:18, 5. Mar. 2021
Kā grāmatvedībā uzrādīt Valsts ieņēmumu dienesta piešķirto subsīdiju algām? Kā aprēķināt darba samaksu par periodu, kad piešķirta subsīdija? Kā piemērot nodokļus un kā šo subsīdiju uzrādīt grāmatvedībā? Atbildes meklēsim, analizējot kāda lasītāja situāciju.
Grāmatvedība 06:00, 3. Mar. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada februārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 10:06, 2. Mar. 2021
Ministru kabinets 25. februārī atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumus grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, lai atbalstītu uzņēmējdarbību un nodarbinātos, informē FM.
Likumdošana 14:20, 2. Mar. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada janvārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 09:55, 3. Feb. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo uzņēmuma saimnieciskie darījumi, kā arī katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas uzņēmuma mantas stāvoklī.
VID informācija 08:42, 26. Jan. 2021
Saeima šā gada 10. decembrī otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja grozījumus likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas paredz vecāku pabalstu turpināt izmaksāt, ja bērna vecāks ārkārtējās situācijas dēļ nevar atgriezties darbā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:15, 10. Dec. 2020
Saeima šā gada 10. decembrī, kā steidzamus konceptuāli atbalstīja Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma grozījumus, kas paredz arī nākamgad turpināt līdzšinējos atbalsta pasākumus valsts tautsaimniecības un sabiedrības ekonomiskās stabilitātes nodrošināšanai, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:52, 10. Dec. 2020
Slimības palīdzības pabalstu par bērna vecumā līdz 10 gadiem pieskatīšanu vecāki var pieprasīt arī par Covid-19 infekcijas radītās situācijas dēļ pagarinātā brīvlaika periodu. Šajā gadījumā, pieprasot pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, nav nepieciešama izglītības iestādes izziņa, ka bērns nedrīkst apmeklēt skolu.
Svarīgi 10:48, 8. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:52, 7. Jan. 2021
Labklājības ministrija ir apkopojusi būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā, kas stasies spēkā 2021. gadā. Daudzas no tām stāsies spēkā jau 1. janvārī.
Svarīgi 16:50, 28. Dec. 2020
Ņemot vērā Covid-19 straujo izplatības pieaugumu, uz terminētu laiku ir plānots ieviest jaunu atbalsta veidu – vienreizēju slimības palīdzības pabalstu. To izmaksās 60% apmērā no pabalsta pieprasītāja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas par iepriekšējiem 12 kalendārajiem mēnešiem. Pabalstu neizmaksās, ja persona strādā, veic saimniecisko darbību un gūst ienākumus vai personai piešķirts cits sociālās apdrošināšanas pabalsts vai dīkstāves atbalsts. Plānots, ka slimības palīdzības pabalstu finansēs no valsts pamatbudžeta. Lai to saņemtu, cilvēkam būs nepieciešams iesniegt iesniegumu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.
Svarīgi 15:35, 26. Nov. 2020
Ar mērķi sniegt atbalstu Covid-19 ierobežojošo pasākumu ietekmētajiem un slēgtajiem uzņēmumiem Ministru kabineta sēdē apstiprināti trīs atbalsta instrumenti: 1) atbalstu dīkstāvē esošiem darbiniekiem; 2) atbalstu nodarbināto algu subsīdijai; 3) subsīdija uzņēmējiem apgrozāmajiem līdzekļiem.
Svarīgi 14:20, 11. Nov. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:16, 1. Dec. 2020
Ministru kabinetā tika skatīti nozaru ministriju iesniegtie priekšlikumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma normu uzlabošanai. Likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā Covid-19 infekcijas straujo izplatību, kā rezultātā likumā noteiktais regulējums būs aktuāls ilgāku laiku, nekā sākotnēji plānots, tāpēc lielāko daļu atbalsta pasākumu paredzēts pagarināt par pusgadu līdz 2021. gada 30. jūnijam. Tāpat arī nepieciešams likumu papildināt ar jauniem pasākumiem Covid-19 izplatības laikam, kā arī vienlaikus tiek izslēgtas aktualitāti zaudējušās normas.
Likumdošana 15:18, 25. Nov. 2020
Saeima otrajā – galīgajā – lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, uz terminētu laiku ieviešot jaunu atbalsta veidu – vienreizēju slimības palīdzības pabalstu bērna pieskatīšanai, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 14:14, 27. Nov. 2020
Šā gada 10. novembrī stājušies spēkā grozījumi Ministra kabineta noteikumos Nr. 675 “Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes situācijas apstākļos”, ar kuriem veiktas izmaiņas atbalsta piešķiršanas nosacījumos atbalstam nepilnu darba laiku strādājošu darbinieku atlīdzības kompensēšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 10:14, 30. Nov. 2020
Pēckrīzes laikā savas aktivitātes atjaunojuši arī rubrikas “Smilšu kaste” vadītāji – Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko. Šoreiz viņi apspriedīs Covid-19 ietekmi uz nereģistrēto nodarbinātību un ēnu ekonomiku kopumā.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 9. Okt. 2020
Izbeidzot darba attiecības ar darbinieku, darba devējiem ir pienākums ievērot noteiktu procedūru, kā arī šis process darba devējam rada arī noteiktus izdevumus. Kad darba devējam rodas pienākums maksāt atlaišanas pabalstu? Kādā apmērā? Un vai darba devējam ir tiesības šādu atlaišanas pabalstu nemaksāt?
Tiesības 07:00, 18. Sep. 2020
Ekonomiskās situācijas stabilizēšanai Covid-19 krīzes laikā un pēc tās uzņēmēju atbalstam tika izstrādātas virkne valsts atbalsta programmas, sākot no dīkstāves pabalstiem darbiniekiem un nodokļu brīvdienām, kas deva atbalstu un atspēriena punktu uzņēmējiem krīzes laikā, līdz investīcijām apgrozāmajiem līdzekļiem un jaunu produktu izstrādei, kā arī starptautiskās konkurētspējas un eksporta veicināšanai.
Svarīgi 16:20, 28. Aug. 2020
Covid-19 ārkārtējā situācija tieši vai netieši ietekmēja visus uzņēmumus, izraisot pieprasījuma samazinājumu pēc uzņēmumu pakalpojumiem, ražošanas objektu un ofisu slēgšanu un darba spēka dīkstāvi, izejvielu piegādes kavējumus vai pārtraukumus, kreditoru parādu apmaksas kavējumus, ienākumu un naudas plūsmas nestabilitāti un finanšu nenoteiktību. Tieši šajā periodā uzņēmuma finanšu stāvokļa analīzei ir vitāla nozīme. Vai un cik ilgi uzņēmums būs spējīgs izdzīvot ar esošajiem resursiem un pašreizējiem darbības apjomiem?
Finanšu vadība 07:31, 10. Jūl. 2020
2020. gada 10. jūnijā ārkārtējā situācija saistībā ar Covid-19 izplatību tika izbeigta. Tomēr arī pēc tās beigām daļa nodokļu un citu atvieglojumu uzņēmumiem tiek saglabāti Covid-19 radīto seku novēršanai. Kam un kādi atvieglojumi turpmāk paredzēti?
Citi 07:00, 29. Jūl. 2020
Ārkārtējās situācijas apstākļos, kad daudziem uzņēmumiem valdības noteikto ierobežojumu dēļ rodas neziņa par sava uzņēmuma nākotni, tāpat arī šodien, kad cīņa ar Covid-19 visā pasaulē vēl turpinās un uzņēmējdarbību ierobežojoši vai ietekmējoši lēmumi gan Latvijā, gan pasaulē var tikt pieņemti un mainīti ik dienu, iespējams viens no pagaidu risinājumiem var būt komersanta darbības apturēšana uz laiku.
Saimnieciskā darbība 07:00, 17. Jūl. 2020
Saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumu uzņēmumu darbiniekiem un pašnodarbinātajiem VID var izmaksāt dīkstāves pabalstu par Covid-19 izraisītu dīkstāvi, kas pārsniegusi ārkārtējo situāciju un ilgusi līdz 30. jūnijam. Iesniegumu par laikposmu no 1. jūnija līdz 30. jūnijam darba devēji par saviem darbiniekiem var iesniegt līdz 30. jūnijam, bet pašnodarbinātās personas – līdz 25. jūlijam, atgādina VID.
Likumdošana 15:20, 29. Jūn. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:06, 2. Jūl. 2020
Šobrīd spēkā esošajos tiesību aktos nav atrunāts, vai un kā dīkstāves pabalsta, dīkstāves palīdzības pabalsta un vecāku pabalsta turpinājuma saņemšanas periods ietekmēs vidējās apdrošināšanas algas aprēķinu, pieprasot kādu no sociālās apdrošināšanas pabalstiem.
Likumdošana 11:05, 15. Mai. 2020
Ministru kabineta sēdē apstiprināts Valsts apdraudējuma sakarā ar Covid-19 izplatību un tā seku novēršanas un pārvarēšanas likumprojekts, vēsta Finanšu ministrija. Tā mērķis ir noteikt tiesisko regulējumu Covid-19 pandēmijas valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem pēc ārkārtējās situācijas beigām, kamēr vien būs nepieciešami īpaši pasākumi un atbalsta mehānisms Covid-19 apdraudējuma un tā seku novēršanai.
Likumdošana 17:00, 29. Mai. 2020
Mums ir jautājums par normatīvā darba laika aprēķinu (dīkstāvei) darbiniekam, kuram ir noteikts nepilns darba laiks ar summētā darba laika uzskaiti un noteiktu darba stundu skaitu nedēļā – 20 stundas. Kā aprēķināt darbinieka normatīvais darba laiku par februāri, ja darbiniekam ir darbnespēja no 9. līdz 29. februārim?
Darba laiks 07:00, 6. Mai. 2020
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Saeima galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar Covid-19 izplatību", kas paredz ieviest atvieglotākus nosacījumus nodarbinātības jomā, lai uzņēmumi vīrusa pandēmijas izraisītās ārkārtējās situācijas laikā varētu saglabāt savu darbību un esošās darbavietas.
Likumdošana 16:50, 7. Mai. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:00, 6. Mai. 2020
Ministru kabinetā (MK) tika izskatīti un atbalstīti Finanšu ministrijas sagatavotie grozījumi MK noteikumos Nr. 180 “Noteikumi par publiskas personas un publiskas personas kontrolētas kapitālsabiedrības mantas nomas maksas atbrīvojuma vai samazinājuma piemērošanu sakarā ar Covid-19 izplatību”. Minētie grozījumi nosaka, ka pašvaldības dome ar lēmumu, ievērojot MK noteikumos noteiktos piešķiršanas nosacījumus un kārtību, atbalstu var attiecināt arī uz citiem saimnieciskās darbības veicējiem, biedrībām un nodibinājumiem, kas nomā attiecīgās pašvaldības vai tās kontrolētas kapitālsabiedrības mantu.
Likumdošana 12:18, 29. Apr. 2020
Saeima 23. aprīlī ārkārtas sēdē pieņēma grozījumus likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību", kas paredz īstenot vēl vairākus papildu atbalsta pasākumus, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:30, 24. Apr. 2020
Laba ziņa uzņēmējiem, vadītājiem un visiem, kas vēlas un ne tikai vēlas, bet arī aktīvi darbojas uzņēmējdarbības jomā – tieši jums ir radīts jaunais interneta žurnāls iBizness!
Svarīgi 11:00, 23. Apr. 2020
Pagarināts nodokļu samaksas termiņš, dīkstāves kompensācija līdz 700 eiro, telpu nomas samazinājums - šī ir tikai daļa no pasākumiem, kas iekļauti speciālā terminētā likumprojektā par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar COVID-19 izplatību, ko Ministru kabinets izskatīja 19. marta sēdē. Regulējums stāsies spēkā no šī gada 13. marta, kad valstī tika izsludināta ārkārtas situācija.
Svarīgi 12:40, 19. Mar. 2020
Situācija strauji mainās – Latvijā līdz šīm brīdim kopā izmeklēti 1538 pacienti un apstiprināti 60 saslimušie ar COVID-19. Aktīvi strādā arī Ministru kabinets, lai veiktu grozījumus normatīvajā regulējumā un izstrādātu uzņēmējdarbības atbalsta mehānismu. 17. martā tika pieņemti jauni nodokļu risinājumi.
Svarīgi 10:00, 18. Mar. 2020
Latvijā līdz 14. aprīlim izsludināta ārkārtēja situācija, lai ierobežotu COVID-19 izplatību. Izsludinātā ārkārtas situācija ietekmē vai var ietekmēt arī darbiniekus un darba devējus, tāpēc ir būtiski visiem iesaistītajiem kopīgi sadarbojoties rast iespējami veiksmīgākus dažādu problēmu situāciju risinājumus, informē Labklājības ministrija.
Svarīgi 09:30, 17. Mar. 2020
Šodien, 17. martā, Ministru kabinets lēma par vairākiem atbalsta pasākumiem sociālajā un uzņēmējdarbības jomā COVID-19 vīrusa radīto seku novēršanai. Labklājības ministrija gatavo priekšlikumus, kā solidārā veidā sniegt terminētu valsts atbalstu darba devējiem darba nespējas lapu apmaksai. Vienlaikus paredzēti arī nodokļu risinājumi, kā arī atbalsts uzņēmējdarbībai finanšu instrumentu veidā. Kā papildu piesardzības pasākumu paredzēts arī nodrošināt iespēju visiem uzņēmumiem pagarināt gada pārskatu sagatavošanas un iesniegšanas termiņu vismaz līdz 31. jūlijam, vēsta Finanšu ministrija.
Svarīgi 17:15, 17. Mar. 2020
Lai operatīvi reaģētu uz Covid-19 krīzes izraisītajām ekonomiskajām sekām un sniegtu atbalstu nozarēm, uzņēmumiem un to darbiniekiem, šī gada 20. martā ir pieņemts vienots likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību”. Tas paredz virkni atbalsta pasākumus nodokļu jomā uzņēmumiem, to darbiniekiem un saimnieciskās darbības veicējiem, ko turpmāk nodrošina Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 11:11, 30. Mar. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada martā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:47, 1. Apr. 2020
Nepārvaramas varas klauzulas iekļautas virknē noslēgtu līgumu visdažādākajās uzņēmējdarbības jomās. Latvijas praksē šie līgumu noteikumi tiek izmantoti reti, pusēm nesaskaroties ar apstākļiem, ko varētu raksturot kā nepārvaramu varu. Tomēr pašreizējā Covid-19 vīrusa straujā izplatība un pret to vērstie valdības ierobežojošie pasākumi ir uzskatāmi parādījuši, ka noslēgtos līgumus vistiešākajā veidā var ietekmēt apstākļi, ko puses, līgumu slēdzot, nevarēja nedz paredzēt, nedz pašlaik novērst.
Līgumi 07:00, 3. Apr. 2020
Saeima 3. aprīlī ārkārtas sēdē galīgajā lasījumā kā steidzamu pieņēma grozījumu likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", kas paredz vecāku pabalsta piešķiršanas nosacījumus saistībā ar Covid-19 izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā.
Likumdošana 14:16, 3. Apr. 2020
Darba devējam ir tiesības savam darbiniekam noteikt papildu brīvu dienu kādu iemeslu dēļ, un šo dienu, saprotams, ir jāapmaksā. Tomēr rodas jautājums, kāda samaksa šajā gadījumā ir jāaprēķina – darba samaksa vai vidējā izpeļņa? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 23. Dec. 2019
Nesen medijos plašu ievērību izpelnījās kāda restorāna slēgšana uz laiku, kontrolējošām iestādēm rodoties aizdomām par nelikumībām tajā. Tā daudzi darbinieki pāris nedēļu palika bez darba. Kas šādā gadījumā notiek ar viņu atalgojumu? Vai par dīkstāvi viņiem ir tiesības saņemt atalgojumu?
Darba laiks 07:00, 12. Okt. 2018
Summētā darba laika gadījumā darbinieka nostrādātās stundas katru mēnesi var atšķirties, un bieži vien darbiniekam atbilstoši grafikam ir jāstrādā nakts laikā (nakts darbs), kā arī svētkos, un daudz biežāk nekā citos darba veidos var rasties virsstundu darbs. Kā šādā gadījumā aprēķināt vidējo izpeļņu? Vai jāņem vērā stundas vai dienas vidējā izpeļņa?
Darba laiks 09:59, 17. Jūl. 2019
Efektivitāte ir viens no mūsdienu biznesa attīstības stūrakmeņiem. Visi lieliski zina šo vārdu, taču vai zināt, kādi ir efektivitātes noteikšanas rādītāji un kādu priekšstatu tie sniedz par uzņēmuma pārvaldi? Aplūkosim šo rādītāju pielietojumu un skaidrojumu, kā arī aspektus, kam jāpievērš uzmanība, analizējot šos rādītājus.
Finanšu vadība 07:00, 12. Apr. 2019
2018.gada 28.septembrī Augstākās tiesas Civillietu departaments izskatīja lietu Nr.SKC-552/2018 darbinieka prasībā pret darba devēju par darba līguma uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu un atjaunošanu darbā. Tiesas spriedumā iekļautas vairākas nozīmīgas atziņas Darba likuma piemērošanā situācijā, ja darbinieks nav piekritis darba devēja piedāvātajiem darba līguma grozījumiem.
Darba tiesības 07:00, 16. Jan. 2019
Saskaņā ar Darba likuma (DL) 58.pantu atstādināšana no darba ir ar darba devēja rakstisku rīkojumu noteikts pagaidu aizliegums darbiniekam atrasties darba vietā un veikt darbu. Kad darba devējs drīkst noteikt šādu aizliegumu, un kā rīkoties abām pusēm?
Tiesības 07:00, 18. Jūn. 2018
Stājoties spēkā jaunajam Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumam (UIN likums), mainījušās arī uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanas prasības krājumiem. Krājumi tirdzniecības un ražošanas uzņēmumiem ir svarīgs rādītājs – bilancē tie veido būtisku daļu aktīvu, savukārt peļņas vai zaudējumu aprēķinā (PZA) krājumi ir viens no lielākajiem izmaksu posteņiem. Krājumu sākuma un beigu atlikumi tieši saistīti ar pārdoto preču un produkcijas pašizmaksu un peļņu, tādējādi kļūda krājumu atlikumos pārskata gada beigās ietekmē gan pārskata, gan nākamā gada peļņas rādītāju.
Grāmatvedība 07:00, 11. Jūn. 2018
Kā novērtēt un atspoguļot grāmatvedībā pamatlīdzekli (PL), kura vērtība samazinājusies? Par šo tēmu normatīvajā regulējumā skaidrots tieši tik daudz, lai jautājumu rastos vairāk nekā atbilžu. Tāpēc atliek paļauties uz vadības aplēsēm un pašu izstrādāto grāmatvedības politiku.
Pamatlīdzekļi 07:00, 30. Apr. 2018
Rēķinot pamatlīdzekļu (PL) nolietojumu, jāņem vērā virkne priekšnoteikumu, jo situācijas mēdz būt atšķirīgas. Piemēram, vai nolietojums jārēķina, ja iekārta kādu laiku atrodas dīkstāvē? Kurā brīdī jāsāk rēķināt nolietojums? Un – galu galā – kā to rēķināt? Jāievēro, ka likumdošanas normās nav paredzēts 1 pareizais variants, tādēļ būs jāveic vairākas aplēses un jāizvēlas konkrētajam uzņēmumam atbilstošākā grāmatvedības politika.
Pamatlīdzekļi 08:00, 12. Feb. 2018
Praksē samērā bieži ir situācijas, kad darba devējs veic ieturējumus no darbinieka darba samaksas. Šī gada jūnijā pieņemts svarīgs Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta spriedums, kurā analizētas darba devēja tiesības veikt šādus ieturējumus, izmantojot Darba likuma (DL) 78.pantā noteiktās atprasījuma tiesības.
Darba tiesības 08:00, 23. Nov. 2017
Darba devējs pieņēma darbā darbinieku, kas uzsāka darbu pirmdien. Pēc 1.darba dienas bija saprotams, ka darbinieks nav kvalificēts un neprot veikt konkrēto darbu, turklāt jau radījis zaudējumus. Darba devējs arī saņēma sūdzību no klienta, kas rada negatīvu ietekmi viņa reputācijai. 2.darba dienā situācija pasliktinājās, un darba devējs nolēma pārtraukt darba attiecības ar konkrēto darbinieku. Darba devējs sagatavoja rīkojumu par darba attiecību pārtraukšanu pārbaudes laikā. Saskaņā ar normatīvo regulējumu darbiniekam jāstrādā vēl 3 dienas, līdz ar to pēdējā darba diena būtu piektdiena. Vai šajās dienās darbinieku var nenodarbināt?
Darba samaksa 08:00, 11. Sep. 2017
Ir sagatavoti iespaidīgi grozījumi Darba likumā (DL), ar kuriem paredzēts pilnveidot atsevišķas DL normas, tostarp par stundas algas likmes aprēķināšanu, konkurences ierobežojumiem, tiesībām slēgt līgumu ar vairākiem darba devējiem, virsstundu darba apmaksu u.c. Grozījumi apstiprināti 27.06.2017. Ministru kabineta (MK) sēdē.
Likumdošana 12:23, 30. Jūn. 2017
21.12.2016. Eiropas Savienības tiesa (EST) pieņēma spriedumu lietā Nr.C-201/15 (Spriedums) par kolektīvo atlaišanu. Spriedumā analizēti būtiski jautājumi uzņēmumiem, kas veic uzņēmējdarbību vairākās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs.
Darba tiesības 08:00, 1. Mar. 2017
Pēc būvdarbu pabeigšanas (ēka pieņemta ekspluatācijā) tiek parakstīta vienošanās ar pasūtītāju par zaudējumu atlīdzību (izdevumi būvniekam radušies būvniecības procesā, jo noskaidrojās, ka darbus nevar turpināt tehniskā projekta risinājumu neatbilstības dēļ, tāpēc līdz tehniskā projekta izmaiņu saskaņošanai uz 5 mēnešiem darbi tika apturēti). Zaudējumus veido projekta komandas izmaksas darbu apturēšanas laikā un apakšuzņēmēju zaudējumi par tehnikas dīkstāvi.
Pievienotās vērtības nodoklis 09:00, 5. Apr. 2016
Darbinieki, darba samaksa un tai piemērojamie nodokļi ne vienmēr tiek asociēti ar pašnodarbinātajiem, jo pašnodarbinātās personas ienākumus nevar saņemt darba algas veidā. Tomēr ne vienmēr tas tā ir. Saimnieciskās darbības veicējs drīkst nodarbināt līdz 5 algotiem darbiniekiem, bet individuālā komersanta darbinieku skaits nav ierobežots.
Grāmatvedība 08:00, 20. Jan. 2017
Kādus ekonomiskos aspektus nepieciešams ņemt vērā, nosakot uzņēmumam nodarītos zaudējumus, vai arī pretēji – apstrīdot uzņēmumam izvirzītās prasības?
Finanšu vadība 08:00, 2. Dec. 2016
Šajā rakstā aplūkošu jautājumus par līgumiem, kas sākas vienā, bet noslēdzas citā pārskata gadā jeb ilgtermiņa līgumiem. Viens no ilgtermiņa līgumu veidiem ir būvdarbu līgums.
Grāmatvedība 08:00, 19. Sep. 2016
Turpinās vasara. Vieniem tā ir sezonāla realizācijas apjomu samazināšanās, otriem – vasaras baudīšanas un ceļošanas prieki. Tāpēc aktuāls ir jautājums – vai vasaras sezonā darbinieks pēc savas vai darba devēja iniciatīvas drīkst doties bezalgas atvaļinājumā?
Atvaļinājums 08:00, 3. Aug. 2016
Kādu līgumu slēgt ar personu, ja darba devējs nevar tai noteikt garantēto minimālo darba slodzi? Proti, darba devējam nepieciešams papildu betonvedēja mašīnas šoferis tikai periodiem, kad ir liela apjoma pasūtījumi. Darba devējs nevar garantēt noteiktu darba apjomu un līdz ar to arī samaksu saskaņā ar Darba likumu (DL), jo darba slodze atkarīga no pasūtījumiem. Pastāv iespēja, ka papildu šoferim nebūs darba pat vairākus mēnešus pēc kārtas. Tāpat nebūtu korekti slēgt uzņēmuma līgumu, jo automašīna ir darba devēja īpašums. Kā likumīgi noformēt šādas darba attiecības?
Darba laiks 08:00, 5. Jūl. 2016
Uzņēmumam ir sezonāla rakstura darbības veids - ceļu būvniecība. Vai pamatlīdzekļiem (PL), kurus izmanto sezonas laikā, t.i., 9 mēnešus gadā, PL nolietojumu aprēķina par visu gadu saskaņā ar likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN) 13.pantu? Vai tomēr atbilstoši Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.556 "Likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" normu piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi Nr.556) 112.punktam nolietojumu rēķina proporcionāli mēnešu skaitam, kuros PL tika izmantots?
Pamatlīdzekļi 08:00, 4. Mai. 2016
Tirdzniecības uzņēmumam pieder vairākas veikalu telpas. Viena no telpām (esam pārreģistrējuši Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un pašvaldībā kā iznomājamās telpas) kopš septembra netiek lietota. Īrnieks atbrīvoja telpas, bet jaunu īrnieku mums tā arī nav izdevies atrast. Kā pareizi uzskaitīt izdevumus (apsaimniekošana, maksa par siltumenerģiju) par šīm telpām, kuri mums ir obligāti jāmaksā? Telpas ir daudzdzīvokļu mājā, kurai nav nodrošināta atsevišķa siltuma uzskaite. Vai drīkstam tos grāmatot kā saimnieciskās darbības izdevumus un pievienotās vērtības nodokli (PVN) - kā priekšnodokli? Un kā ar ēkas amortizāciju? To var uzskatīt par saimnieciskās darbības vai arī ar ražošanu nesaistītiem izdevumiem, kuriem, aprēķinot uzņēmumu ienākuma nodokli, jāpiemēro koeficients 1,5?
Pamatlīdzekļi 09:00, 20. Jan. 2016
Cienījamais uzņēmēj, Valsts ieņēmumu dienests Jūsu darbībā ir konstatējis faktus, kas norāda uz pastāvīgās pārstāvniecības pazīmēm, un aicina iesniegt motivētu paskaidrojumu, kādēļ Jūsu saimnieciskā darbība nav reģistrēta Latvijā! Šādi sākas Valsts ieņēmumu dienesta uzaicinājumi ārvalstu uzņēmumiem, kuri Latvijā veic būvdarbus vai instalācijas darbus. Līdzīgus ārvalstu nodokļu administrāciju uzaicinājumus nākas saņemt arī Latvijas būvniekiem, kuri sniedz pakalpojumus visbiežāk Ziemeļeiropas valstīs.
Saimnieciskā darbība 09:00, 25. Nov. 2015
Infrastruktūras projekti dod impulsu ekonomikas attīstībai, efektīvā veidā savienojot dažādu reģionu resursus. Taču laika gaitā ap infrastruktūras objektiem parasti strauji attīstās sociālie un rūpnieciskie objekti, kuri ierobežo infrastruktūras paplašināšanu un turpmāko ekonomisko attīstību.
Finanšu vadība 09:00, 3. Dec. 2015
Tas ir šķietami acīmredzami - neviens projekts neeksistē vakuumā. Tomēr bieži vien projektu autoru pašpārliecība ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pieredzējuši projektu vērtētāji "atmet" it kā ekonomiski labi pamatotu projektu.
Finanšu vadība 13:37, 29. Sep. 2015
Uzņēmumam ir ēka no 2001.gada, ko tas izmanto telpu iznomāšanai (atlikusī vērtība bilancē - 35 000 EUR). Ēka tiek pārdota par 50 000 EUR. Kādi dokumenti nepieciešami, un kādi nodokļi šajā darījumā jāmaksā uzņēmumam?
Pamatlīdzekļi 16:59, 24. Sep. 2015
Esam jau pieraduši - lai piekļūtu investīcijām (vienalga, Eiropas Savienības fondu finansējumam, banku kredītiem vai privātajam kapitālam), jāveic ekonomiskā novērtēšana, jāizstrādā projekts. Taču bieži, aizpildot daudzos pielikumos, aizmirstam, ka tajos prasītie cipari nemaz nav tikai formalitāte. Tiem ir dziļa ekonomiskā nozīme, un tie liecina par projekta dzīvotspēju.
Finanšu vadība 15:31, 16. Jūl. 2015
Vai sabiedrība var pārtraukt aprēķināt pamatlīdzeklim (PL) nolietojumu finanšu vajadzībām / nodokļu vajadzībām, ja šo PL pārstāj izmantot saimnieciskajā darbībā preču ražošanai vai pakalpojumu sniegšanai?
Pamatlīdzekļi 16:21, 15. Jūn. 2015
Ražošanas procesa galvenais uzdevums ir tāda resursu izlietošana, lai iegūto produktu kopējais derīgums būtu lielāks nekā izlietoto. Diemžēl reizēm uzņēmēji tā koncentrējas uz kāda konkrēta produkta ražošanu, ka aizmirst par esošo resursu alternatīvo izmantošanu.
Finanšu vadība 07:49, 21. Mai. 2015
29.01.2015. publikācijā "Kā optimizēt krājumus?" minēju, ka dažkārt ir lietderīgi ieguldīt aktīvos virs noteiktā optimālā līmeņa. Šajā publikācijā aplūkošu kapitāla ieguldīšanas ekonomiskās īpatnības un aspektus, kas jāņem vērā, vērtējot kapitāla optimālo izmantošanu.
Finanšu vadība 13:18, 12. Mar. 2015
Uzņēmuma darbiniekiem ir noteikts summētais darba laiks saskaņā ar grafiku, bet daudzi darbinieki studē un paši izvēlas strādāt mazāk stundu, nekā atbilst pilnai slodzei. Tas var būt gan 3 stundas nedēļā (sesiju laikā), gan pat 50 stundas (brīvlaikos, vasarā), tādēļ pusslodze arī neder. Pašlaik darba līgumos darba laiks ir norādīts šādi: Ievērojot Darbinieka veicamā darba raksturu, Darbinieks un Darba devējs saskaņā ar Darba likuma (DL) 140.panta noteikumiem ar šo vienojas, ka Darbiniekam tiek noteikts summētais darba laiks ar 2 (divu) mēnešu pārskata periodu. Darbinieks netiek nodarbināts ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā. Darba devējs laikus iepazīstina Darbinieku ar konkrētiem darba grafikiem.
Darba laiks 10:19, 5. Jan. 2015
Sabiedriskā autobusa vadītājiem noteikta stundu likme. Darba līgumā norādīts summētais darba laiks saskaņā ar grafiku, līdz ar to katru dienu tiek nostrādāts atšķirīgs stundu skaits. Samaksa veidojas atkarībā no tā, kādos maršrutos autobusa vadītājs brauc. Samaksa dažādos maršrutos atšķiras, un vienā dienā vadītājs brauc dažādos maršrutos. Kā pēc jaunās kārtības rēķināt atvaļinājuma naudu, ja nav iespējams uzskaitīt nostrādāto dienu skaitu, bet ir tikai stundu uzskaite?
Atvaļinājums 10:36, 30. Dec. 2014
Darbiniekam darba līgumā tiek noteikts summētais darba laiks saskaņā ar grafiku. Pārskata periods ir 1 mēnesis. Darba alga tiek noteikta kā mēnešalga (piemēram, 350 EUR mēnesī). Darbinieks tiek nodarbināts ražošanas procesā, kur ikdienā nostrādātās stundas atkarīgas no pasūtījuma, līdz ar to ir ļoti grūti noteikt vienas dienas vai nedēļas darba stundu apjomu. Vai darba līgumā obligāti jānosaka vienas dienas vai vienas nedēļas darba stundu apjoms? Vai šādā veidā nodarbinātam darbiniekiem var noteikt mēnešalgu? Vai tomēr jānosaka stundas tarifa likme?
Darba laiks 11:22, 11. Nov. 2014
Darbinieka aizvietošana viņa prombūtnē visbiežāk saistīta ar darba devēja nepieciešamību slēgt rakstveida darba līgumu ar darbinieku - aizstājēju - uz noteiktu laiku. Līdz ar to pirms darba līguma slēgšanas būtiski ņemt vērā Darba likumā (DL) ietverto regulējumu. Šajā rakstā tiks sniegts ieskats normatīvo aktu prasībās par darba līgumu slēgšanu uz noteiktu laiku, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu:
Tiesības 16:44, 15. Aug. 2014
Darba devējs apmaksā darbiniekam dīkstāvi par stundām, kuras darbinieks atradās darba vietā, bet nevarēja izgatavot produktu, jo tika remontēta ražošanas iekārta. Kā atspoguļot šīs dīkstāves stundas? Vai tās ir jāuzskaita kopējo nostrādāto stundu skaitā? Darbinieks ir atradies darbā šīs stundas. Vai neizkropļojas nostrādāto stundu skaits mēnesī? Vai, lai noteiktu stundas vidējo tarifa likmi, ir jāņem vērā dīkstāves stundas un samaksa par šīm stundām? Darba likums paredz samaksu par nostrādātām virsstundām, vai dīkstāves stundas jāņem vērā, nosakot virsstundu skaitu?
Darba laiks 17:16, 29. Aug. 2013
Ikvienam darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Šāds atvaļinājums gadā nedrīkst būt īsāks par 4 kalendāra nedēļām, neskaitot svētku dienas, taču virkni neskaidrību darba devējiem joprojām rada atvaļinājuma naudas aprēķināšana summētā darba laika gadījumos.
Vidējā izpeļņa 10:19, 26. Jūn. 2014
Daudzos uzņēmumos darba līgumos tiek noteikts summētais darba laiks ar stundas tarifa likmi, lai nerastos pārpratumi, ja darbinieks ir atnācis, piemēram, 9:00 un aizgājis 18:00, nevis atnācis 8:00 un aizgājis 17:00. Darba laika uzskaites tabulā tik un tā tiek atzīmētas 8 darba stundas neatkarīgi no darba laika. Darba inspekcijai esot viedoklis, ka jābūt papildu darba grafikam, kurā norādīts darba laiks katrai dienai konkrēti, piemēram, Anna strādā 8:30 - 17:30, Pēteris - 11:00 - 19:00. Taču bieži darba specifika ir tāda, ka daļai darbinieku ir nekonkrēts darba laiks, kuru nav iespējams paredzēt.
Darba laiks 10:51, 30. Apr. 2014
Lai uzņēmums funkcionētu, tā dibinātāji veido uzņēmuma pārvaldes institūcijas un nepieciešamības gadījumā nolīgst darbiniekus. Saimnieciskās darbības veikšanai dažkārt ir nepieciešams, lai darbinieki veic darbības darba devēja vārdā attiecībā pret trešajām personām. Šajā rakstā apskatīsim situācijas, kā tiek regulētas attiecības starp darba devēju un darbinieku, ja darbiniekam tiek doti šādi uzdevumi.
Saimnieciskā darbība 14:51, 29. Apr. 2014
Ir būvniecības firma. Vasarā starp projektiem mēnesi ir pārtraukums - viens projekts beidzas un nākamais sāksies tikai augustā, respektīvi, nespējam darbiniekus šajā periodā nodrošināt ar darbu. Vai mums darbiniekiem par šo mēnesi būtu jāizmaksā kompensācija, vai jāsaglabā vidējā izpeļņa, vai kā citādāk?
Darba laiks 09:46, 2. Jūl. 2012
Stājoties darba attiecībās vai slēdzot uzņēmuma līgumu ar fizisku personu, kas nav reģistrēta kā patstāvīgs nodokļu maksātājs, svarīgs ir rakstveida līgums. Par to ir atbildīgs darba devējs (pasūtītājs, ja ir slēgts uzņēmuma līgums). Tomēr, slēdzot dažādus līgumus, jāiedziļinās normatīvajos aktos, lai pievērstu uzmanību ne vien atšķirībām starp šiem līgumiem, bet arī nodokļu sekām.
Sociālais 10:22, 5. Nov. 2013
Īstenojot eiro ieviešanas projektus, dažkārt nākas saskarties ar maldīgu priekšstatu, ka pāreja uz eiro galvenokārt ir informācijas tehnoloģiju (IT) departamenta uzdevums. Tomēr svarīgi ir atcerēties, ka veiksmīgai šāda projekta realizācijai ir nepieciešama visu organizācijas struktūrvienību – gan IT un personālvadības, gan mārketinga un grāmatvedības, gan citu departamentu – aktīva līdzdarbība, jo eiro ieviešana ietekmēs ne vien IT sistēmas, bet visus biznesa procesus uzņēmumā.
Finanšu vadība 07:30, 25. Sep. 2013