Ir nodibināta biedrība ar mērķi apsaimniekot biedrības locekļiem piederošo daudzdzīvokļu māju (apkures organizēšana, remontdarbi utt.). Biedrības locekļi papildus ikmēneša izdevumiem par apkuri, apsaimniekošanu, biedra naudu katru mēnesi zināmu naudas summu iemaksā biedrības kontā, veidojot uzkrājumus lielākiem mājas remontdarbiem. Šī summa tiek norādīta biedrības izrakstītajos ikmēneša rēķinos biedriem. Vai šajā gadījumā biedrība veic ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) apliekamus darījumus, ja nauda tiek saņemta biedrības mērķu sasniegšanai? Vai PVN apliekamajā ienākumā iekļauj arī papildu uzkrājumu? Vai uzkrājumam būtu jāatver speciāls konts bankā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 26. Mai. 2023
Vai apdrošināts klients, par kuru apdrošināšanas kompānija izmaksā tikai 85% no parāda, var tikt uzskatīts par šaubīgu vai bezcerīgu debitoru un atlikušo parādu norakstīt bez uzņēmumu ienākuma nodokļa aplikšanas, pat ja uzņēmums turpina darboties? Vai apdrošināšana ir pietiekams pierādījums?
Grāmatvedība 06:00, 14. Okt. 2024
Debitors, reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, 2018.gada jūnijā pasludināja maksātnespēju, kas reģistrēta saskaņā ar Maksātnespējas likumu. Slēdzot 2018.gadu, tika izveidots uzkrājums šaubīgiem debitoriem, kas iekļauts peļņas un zaudējuma aprēķinā kā izmaksas. Visas darbības, lai atgūtu parādu, tika veiktas. Prasība pieteikta kreditoru prasījumu reģistrā. Pagājuši 60 mēneši, un parāds no debitora, kam maksātnespējas process vēl nav noslēgts, nav atgūts. Vai parāds jāiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā un jānomaksā nodoklis? Vai iespējams atgūt samaksāto PVN?
Citi 06:00, 19. Sep. 2024
Skatoties uz Latvijas senioriem un viņu ienākumu līmeni, par pensijas vecumu domāt kļūst baisi – kuram gan gribētos nonākt lūdzēja vai maznodrošinātas personas lomā, ja lielākā daļa mūža aizvadīta, strādājot un valsts budžeta maciņu piepildot ar saviem nodokļiem! Tāpēc šoreiz pētām, kā parūpēties, lai pensijas līmenis būtu atbilstošs vēlmēm.
Finanšu vadība 06:00, 30. Aug. 2024
Kā tiek veikta preču norakstīšana precēm, kas tiek izņemtas no apgrozības ar Pārtikas un veterinārā dienesta lēmumu, jo konstatēti pārkāpumi?
Grāmatvedība 06:00, 29. Aug. 2024
Vai esiet dzirdējis par cilvēkiem, kuri dzīvo ērti, ceļo un piepilda savus sapņus, vienlaikus taupot ievērojamu daļu no saviem ienākumiem? Tas nav nekas neiespējams! Efektīvas naudas taupīšanas stratēģijas var palīdzēt Jums sasniegt finansiālu stabilitāti. Turpiniet lasīt, lai uzzinātu noderīgus padomus!
Svarīgi 16:10, 6. Aug. 2024
Darba devējs darbinieka labā veic dzīvības apdrošināšanu ar vai bez līdzekļu uzkrājuma. Kā zināms, dzīvības apdrošināšanas līguma darbības termiņš nedrīkst būt īsāks par 10 gadiem. Kas notiek ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa atbrīvojumu, ko piemēro 10% no bruto ienākuma, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības, pirms iestājas apdrošināšanas līgumā noteiktais 10 gadu termiņš? Vai tas paliek spēkā? Vai arī darba devēja iemaksu daļa kļūst apliekama? Par kādu periodu – vai jau no pirmā gada?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:00, 5. Jūl. 2024
Noliktavas darba organizēšanas veids norāda uz uzņēmuma procesu izpratni, piemēram, izmaksu pozīciju noteikšanu, krājumu uzskaiti un krājumu pārvaldību, kurā ietilpst arī iepirkumu un pārdošanas process. Kas jāņem vērā, organizējot noliktavas darbu?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Jūn. 2024
21.maijā “ATTA CENTRE”, Rīgā, norisinājās konference “Darbinieku labumi”, kuru organizēja “iFinanses” kopā partneriem. Tajā uzņēmumi varēja iepazīties ar labumiem, ko var piedāvāt darbiniekiem, nemaksājot nodokļus. Bija iespējams arī uzzināt, kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Svarīgi 09:00, 24. Mai. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
2024.gada janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas būtiski uzlabo uzņēmēju dzīvi. Viens no jaunumiem, kas pelnījis lielāku ievērību, ir atvieglotas prasības pievienotās vērtības nodokļa atgūšanai, ja darījuma partneris nav samaksājis par piegādātajām precēm vai pakalpojumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Mai. 2024
Mūsdienās darbinieku motivācija un produktivitāte tieši saistīta ar to, cik labi darbinieks jūtas darbā un kādas priekšrocības saņem no darba devēja. Savukārt uzņēmumu vadītāji prāto kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Svarīgi 16:03, 29. Apr. 2024
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
Kādi labumi ir darba devējam, darbinieka labā veicot dzīvības apdrošināšanu ar un bez līdzekļu uzkrāšanas? Kas notiek ar uzkrājumu, ja persona pārtrauc darba attiecības? Kas notiek, ja darbinieks nomirst?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 8. Apr. 2024
Ar debitoriem kā ar bitēm – nekad nevar zināt, kurā brīdī debitors kļūs par nedrošu vai vispār būs jānoraksta izmaksās, un vēl jāaprēķina uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šajā rakstā par uzņēmumiem, kas neveido uzkrājumus nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr.9 "Finanšu instrumenti".
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 18. Mar. 2024
Iepriekš apskatījām naudas plūsmas pārskata sagatavošanas nianses un naudas plūsmas pārskata sagatavošanu pēc tiešās metodes. Šoreiz turpinām ar praktisku piemēru, kā veidojas naudas plūsmas pārskats pēc netiešās metodes.
Gada pārskats 06:00, 19. Feb. 2024
Uzņēmums izveidojis uzkrājumus nedrošajiem debitoru parādiem. Bet kā tos norādīt bilancē?
Grāmatvedība 06:00, 28. Mar. 2023
Kā veidojas darbinieka atvaļinājuma uzkrājums, ja uzņēmuma darbinieks papildus darbojas valsts aizsardzības militārajā dienestā?
Atvaļinājums 06:00, 30. Jan. 2024
Lai veiktu ieturējumu no darbinieka algas, ir jāievēro stingras prasības un grāmatvedībā jāveic korekti aprēķini. Pie tam – ir situācijas, kad ieturējumus veikt nemaz nav iespējams! Lai risinātu šo problēmu Civilprocesa likumā ir sagatavoti grozījumi, kas paredz izmaiņas ieturējumu apmērā no parādnieka darba samaksas. Kādas būs atšķirības un ko tas nozīmē grāmatvežiem?
Darba samaksa 06:00, 17. Jan. 2024
Naudas plūsmas pārskats ir finanšu pārskata sastāvdaļa, kas sniedz priekšstatu par sabiedrības spēju ģenerēt naudu un nepieciešamību pēc naudas līdzekļiem. Grāmatvežiem to sagatavot reizēm ir izaicinājums, tāpēc sniedzam ieteikumus, kā naudas plūsmu sagatavot ērtāk.
Gada pārskats 06:00, 30. Jan. 2024
2024.gads sākās ar būtiskām izmaiņām nodokļu politikā. Tās skāra arī dabas resursu nodokli, kurš veicina dabas resursu ekonomiski efektīvu izmantošanu un ierobežo vides piesārņošanu. Ar pieņemtajiem grozījumiem Dabas resursu nodokļa likumā pārskatītas nodokļa likmes un paplašināta tā apliekamā bāze. Apskatām būtiskākās izmaiņas, kas turpmāk jāņem vērā.
Citi 06:00, 8. Feb. 2024
Vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls ir galvenais grāmatvedības uzskaites reģistrs. Informācija šajā tajā kalpo kā pamats gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai. Kādai informācijai jābūt norādītai šajā žurnālā? Kā to norādīt?
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2024
Eiropas Komisija (EK) 2023.gada beigās publicēja ilgi gaidītos priekšlikumus par konsolidēto uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāzi Eiropā. Ko paredz sniegtie priekšlikumi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 9. Jan. 2024
Atkal pienācis laiks, kad jāsagatavo uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi decembri, kas jāiesniedz pilnīgi visiem šī nodokļa maksātājiem neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekami darījumi. Gads ir visai ilgs periods, kurā dažas nianses varētu piemirsties, tāpēc atgādināšu būtiskāko deklarāciju sagatavošanā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:20, 27. Dec. 2023
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins/pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
Šoreiz publicējam kāda lasītāja stāstu par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarēšanas problēmām, kuras attiecas uz visiem nodokļa maksātājiem, kuri brīvprātīgi izvēlējušies PVN deklarāciju iesniegt un nodokļa samaksu veikt reizi mēnesī, lai gan tas pēc Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) prasībām jādara reizi ceturksnī. Šoreiz lasītājs ne tikai dalās ar savu situāciju, bet arī piedāvā risinājumu – grozījumus PVN likumā. Sagaidām, ka ierosinājums sasniegs dzirdīgas ausis!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 6. Dec. 2023
Tuvojas gada beigas, kad tradicionāli vērojams pieaugums pensiju 3.līmeņa iemaksās. "Luminor" bankas dati rāda, ka arī pērn decembrī iedzīvotāji savā privātajā pensiju fondā iemaksāja pat divas reizes lielāku summu nekā citos mēnešos, un tas saistīts ar iespēju nākamajā gadā saņemt lielāku iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksu.
Svarīgi 08:26, 5. Dec. 2023
Uzņēmums var izvēlēties pārdot produkciju vai sniegt pakalpojumu, par to saņemot samaksu vēlāk, kas nozīmē – uzņēmumam rodas debitors. Ja debitors neveic apmaksu norādītājā laikā, uzņēmumam rodas papildu izmaksas saistībā ar parāda atgūšanu, bet, ja parāds netiek atgūts, papildus jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis. Kā veiksmīgi uzraudzīt debitorus, lai izvairītos no šādas situācijas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 16. Okt. 2023
Cik bieži grāmatvedim ir jāveic grāmatvedības nolikumu atbilstības novērtējums faktiskajai situācijai uzņēmumā? Vai tas ir svarīgs faktors gada pārskata sagatavošanā?
Gada pārskats 18:00, 1. Nov. 2023
Pieņemot grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr.272 "Noteikumi par valsts fondēto pensiju shēmas darbību", noteikta kārtība, kādā valsts fondēto pensiju shēmas līdzekļu pārvaldītājam jāsniedz attiecīgajam shēmas dalībniekam informāciju par to, vai viņš ir izvēlējies savam vecumam un vajadzībām atbilstošāko ieguldījumu plānu. Noteiktas arī prasības shēmas līdzekļu pārvaldītājam, kā apstrādāt šo informāciju.
Likumdošana 14:17, 7. Nov. 2023
Kā liecina “SEB bankas” pasaules un Baltijas ekonomikas apskata “Nordic Outlook” jaunākās prognozes, izaugsme šoruden būs vāja, jo mājsaimniecības turpina savilkt jostas. Inflācija krīt, bet lēnīgās pamatinflācijas samazināšanās dēļ centrālās bankas nogaidīs līdz nākamajam gadam pirms uzsāks likmju samazināšanu. Globālie recesijas riski ir mazinājušies, bet tie joprojām ir būtiski – ekonomikas perspektīvas apgrūtina ģeopolitiskie satricinājumi, ekstremālie laikapstākļi, tirdzniecības šķēršļu pieaugums un konkurējošas subsīdijas.
Finanšu vadība 06:00, 9. Okt. 2023
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
Uzņēmums saviem produktiem piemēro lojalitātes atlaidi. Tā tiek piešķirta klientiem pēc noteiktiem kritērijiem. Atlaide tiek piešķirta no kopējās summas, savukārt rēķinā jau tiek norādīta aprēķinātā gala summa, tai piemērots PVN un rēķina kopsumma. Proti, atlaides summa nekur netiek uzrādīta. Vai atlaides summa ir jānorāda rēķinā? Ja šī atlaide norādīta rēķinā, vai tā ir jāgrāmato?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 20. Jūn. 2023
2023.gada 1.jūnijā stājās spēkā vairāki grozījumi Komerclikumā, tostarp Komerclikuma 172.pantā, paplašinot personu loku, kas var iesniegt prasību pret sabiedrību. Tagad šāda iespēja ir arī dalībniekiem, kuru līdzdalība pamatkapitālā nav mazāka par 100 000 eiro.
Dalībnieks un valdes loceklis 06:00, 28. Jūn. 2023
Valsts budžets ir līdzeklis valsts politikas realizācijai ar finansiālajām metodēm. Katru gadu valsts sagatavo budžetu, to izskata un apstiprina. Budžets ir nozīmīgs dokuments, jo tā mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, pašvaldībām un citām valsts institūcijām to valsts pienākumu izpildei, kuru finansēšana noteikta ar normatīvajiem aktiem, nodrošinot, ka attiecīgajā laika posmā izdevumi sedz atbilstošos ieņēmumus.
Budžeta grāmatvedība 06:00, 17. Mai. 2023
Ar mērķi padarīt pieejamāku finansējumu uzņēmumiem, Eiropas Komisija (EK) ir nākusi klajā ar ideju par kapitāla tirgus savienību. Ko šāda vienota kapitāla tirgus izveide varētu nozīmēt Latvijas uzņēmējiem?
Finanšu vadība 06:00, 19. Mai. 2023
Uzņēmumam 2020.gadā ir izveidojies debitora parāds. Debitors 2022.gadā ir likvidēts. Vai drīkst debitora parādu norakstīt izdevumos un tos neiekļaut ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta 3.daļas 10.punktu?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 20. Apr. 2023
Ņemot vērā diskusijas, kas izvērtās par prēmiju norādīšanu gada pārskatā publikācijā "Kura gada pārskatā jāiekļauj izmaksātās prēmijas?", iFinanses, 22.02.2023., ir sagatavots plašāks skaidrojums par uzkrāto saistību uzrādīšanu grāmatvedībā un gada pārskatā.
Gada pārskats 06:00, 11. Apr. 2023
2023.gada sākumā tika konstatēts, ka par iepriekšējo gadu uzņēmumam ir radusies peļņa, un tika pieņemts lēmums darbiniekiem izmaksāt prēmijas par labu darbu 2022.gadā. Ir izdots rīkojums un uz tā pamata februārī izmaksātas prēmijas. Gada pārskats vēl nav iesniegts. Kura gada izdevumos būtu pareizi norādīt izmaksātās prēmijas un attiecīgi arī valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas – 2022. vai 2023.?
Grāmatvedība 06:00, 22. Feb. 2023
Uzņēmējdarbība mainās un pielāgojas pasaules jaunajām tendencēm, kas vērstas uz ilgtspēju. Nodokļu sistēma šai ziņā attīstās ļoti lēnām. Tikai pēdējos gados personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi tiek saistīti ar saimniecisko darbību. Taču ir jāvērtē, vai ar to pietiek. Šajā epizodē asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīnas Hudenko diskusija par Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studentes Jolantas Rosickas veikto pētījumu – kā varētu paplašināt vismaz personāla ilgtspējas pasākumu klasifikāciju?
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 24. Feb. 2023
Šķiet, ka par debitoriem viss jau krustu šķērsu ir sarakstīts un izrunāts, bet “iFinanšu” redakcija joprojām par šo tēmu saņem jautājumus no lasītajiem. Arī savā darbā joprojām saskaros ar grāmatvežu pieļautajām kļūdām, tāpēc vēlos dalīties savā pieredzē par debitoriem. Ceru, ka ikviens atradīs ko noderīgu šajā rakstā.
Grāmatvedība 06:00, 13. Feb. 2023
Iesākoties jaunam kalendārajam gadam, grāmatveži un revidenti kādu laiku turpina “dzīvot” vecajā gadā. Tas saistīts ar pienākumu sagatavot, pārbaudīt un iesniegt finanšu pārskatus. Viens no šādiem pienākumiem noteikts Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 13.nodaļā – konsolidētā finanšu pārskata sagatavošana.
Grāmatvedība 06:00, 27. Feb. 2023
Kā grāmatot 2023.gada janvārī saņemto rēķinu no revidenta par 2022.gada pārskata revīziju?
Grāmatvedība 06:00, 23. Feb. 2023
“Ievērojot AML/CTPF prasības un veicot EDD KYC, procesa ietvaros lūdzam norādīt jūsu partneruzņēmuma UBO, UBO SOF, kā arī UBO SOW“ – šāda veida pieprasījumu uzņēmēji mēdz saņemt no savām apkalpojošām bankām vai sadarbības partneriem.
Neviens vairs nenoliedz, ka šodien ir īpaši svarīgi sekot līdzi šobrīd aktuālajām tendencēm NILLTPFN (noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas) jomā. Bieži vien, meklējot nepieciešamo informāciju par to, komunicējot ar kredītiestādēm vai sadarbības partneriem, uzņēmēji uzduras visdažādākajiem akronīmiem, kuru nozīme viņiem ir sveša vai arī nav līdz galam saprotama. AML/CTPF, KYC, CDD, EDD, UBO, SOF, SOW – ko tas nozīmē? Šajā rakstā aplūkosim šo visbiežāk lietoto akronīmu nozīmes, kā arī noskaidrosim, kādas atšķirības pastāv starp KYC, CDD, EDD un AML/CTPF jēdzieniem.
Svarīgi 11:24, 6. Mar. 2023
Ir grāmatveži, kas domā, ka aizdevumu, kas netiek atdots noteiktajā termiņā, var norakstīt izdevumos, un nebūs jāmaksā nekāds nodoklis. Bet tā nav taisnība jo, vērtējot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta nosacījumus, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir jāmaksā, izņemot atsevišķus nosacījumus, kad to drīkst nepiemērot.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 6. Feb. 2023
Inflācijas pieaugums, ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, enerģētikas krīze, pieaugošās procentu likmes, spriedze piegādes ķēdēs, darbaspēka trūkums un izmaiņas patērētāju uzvedībā ir tikai daži no izaicinājumiem, ar kuriem pašlaik saskaras uzņēmumi. Tāpēc apskatām, kā sagatavot gada pārskatu, kuru šoreiz ietekmē tik daudzi faktori.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 30. Jan. 2023
Automatizācijas iespējas uzņēmumos tiek izmantotas arvien vairāk, tostarp arī grāmatvežu darbā. Kādus mazos darba uzdevumus var automatizēt? Kādus tehnoloģiskos risinājumus ir iespēja izmantot? Kur meklēt iespēju apgūt dažādus datu apstrādes un vizualizācijas rīkus 2023.gadā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Jan. 2023
Ir sācies jauns gads, un lielākai daļai grāmatvežu tas sākas ar atskaišu sagatavošanu. Būtiski atcerēties – ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par decembri ir iesniedzama arī tad, ja nav ar UIN apliekamu izmaksu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jan. 2023
Tuvojoties 2022.gada nogalei, darbinieki izvēlas izmantot ikgadējos atvaļinājumus. Dodoties atpūtā šajā svētku laikā, atvaļinājumā iekrīt piecas svētku dienas, tostarp sestdienā un svētdienā. Kuras ir apmaksājamās atvaļinājuma dienas? Par kurām svētku dienām ir jāpagarina atvaļinājums? Izskatām vairākus piemērus!
Atvaļinājums 06:00, 20. Dec. 2022
Mobilas telefons ir neatņemama ikdienas lieta. Ar to darām visu iespējamo, izmantojot dažādas lietotnes gan biznesam, gan sadzīvei, gan izklaidei. Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studenti Sergejs Ņikitjuks un Rasma Magiča veikuši pētījumus par nodokļu maksātājiem sniegtajiem pakalpojumiem mobilajā lietotnē. Par to tad arī ir asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīna Hudenko diskusija.
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 25. Nov. 2022
Dabas resursu nodoklis bieži tiek nepamatoti uzskatīts par mazāk svarīgu nekā pārējie nodokļi, līdz ar to tam netiek pievērsta nepieciešamā uzmanība. Tomēr jāņem vērā, ka dabas resursu nodokļa objekti ir plaši sastopami katra uzņēmuma ikdienā un tā ignorēšana var radīt būtiskas sekas.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Nov. 2022
Uzņēmumos bieži pie pirmajiem ienākumiem īpašnieks izņem naudu savām vajadzībām, negaidot, kad beigsies pārskata gads un vai tas noslēgsies ar peļņu, ko varēs sadalīt dividendēs. Grāmatveži šādu naudas izņemšanu no uzņēmuma konta noformē kā aizdevumu. Jautājums ir, vai tas ir pareizi, un vai par to ir jāmaksā nodokļi?
Klausies
Saimnieciskā darbība
15:19, 14. Nov. 2022
Turpinot rakstu sēriju par krājumiem, izskatīsim krājumu uzskaites metodes un krājumu klasificēšanu grāmatvedības kontos.
Grāmatvedība 06:00, 7. Dec. 2022
Tuvojas gada beigas, un uzņēmumi sāk domāt par gada atskaišu sagatavošanu un padarīto darbu apkopošanu, lai saprastu, kas ir izdarīts un ko vēl vajadzētu paspēt. Gada pēdējos mēnešos tiek sakārtoti arī debitoru jautājumi, lai grāmatvežu gada atskaišu un bilances gatavošanas laikā ir pilnīga kārtība. Pārskatot debitoru neizpildītās saistības, rodas jautājums, ko iesākt ar zaudētajiem debitoru parādiem? Vai iespējams atgriezt iemaksāto pievienotās vērtības nodokli (PVN) pilnā apmērā no šī darījuma ar bezcerīgo debitoru?
Svarīgi 08:48, 30. Nov. 2022
2022. gada 21. aprīlī stājās spēkā grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likuma) 9.pantā, kas papildināja kārtību, kādā nedrošie debitoru parādi ir norakstāmi vai iekļaujami nodokļa bāzē. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu par UIN piemērošanu debitoru parādiem.
VID informācija 10:40, 3. Nov. 2022
Arī biedrības un nodibinājumi ir tikuši pie jauniem Ministru kabineta noteikumiem, kas reglamentē to grāmatvedības kārtošanu un pārskatu sagatavošanu.
Grāmatvedība 06:00, 10. Okt. 2022
Vai esat kādreiz aizdomājušies – kad dodamies atvaļinājumā un šajā periodā nestrādājam, saņemam arī atlīdzību? Šī šķiet pašsaprotama norma mūsdienās, bet, cik tas šķiet loģiski un pašsaprotami darba ņēmējam, tik darba devējam jāprot plānot un vadīt izmaksas, lai veiktu maksājumu periodā, kad darbinieks atpūšas un tieši ar savu darbu nerada labumus uzņēmumam.
Atvaļinājums 06:00, 19. Sep. 2022
Piesardzības princips ir viens no grāmatvedības uzskaites pamatprincipiem. Šajā rakstā skaidrosim piesardzības principa jēgu un nozīmi dažādu finanšu pārskatu posteņu atzīšanā un novērtēšanā.
Finanšu vadība 06:00, 15. Aug. 2022
Arī vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotāji ir tikuši pie jauniem noteikumiem. Tajos nav būtisku atšķirību salīdzinājumā ar iepriekšējiem, bet dažām niansēm ir vērts pievērst uzmanību.
Grāmatvedība 06:00, 12. Sep. 2022
Nodokļu konvencijas neesamība var radīt dažādas neparedzētas sekas tiešo ienākuma nodokļu piemērošanā. Apskatīsim gan biežāk sastopamās situācijas, kad nodokļu konvencija sniedz nodokļu atvieglojumus, gan arī radītās negatīvās nodokļu sekas, ko šobrīd ietekmē fakts, ka konvencijas ar Krieviju nav spēkā.
Klausies
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 27. Jūl. 2022
Kā iegrāmatot pamatlīdzekli, kuru valdes loceklis/dalībnieks uzdāvinājis savam uzņēmumam? Un kādiem jābūt attaisnojuma dokumentiem?
Pamatlīdzekļi 06:00, 2. Aug. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par gadījumiem, kad nedrošo debitora summu iekļauj ar nodokli apliekamajā bāzē.
VID informācija 16:26, 26. Jūl. 2022
Ņemot vērā karu Ukrainā un sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, debitoriem rodas problēmas ar norēķinu, pastāv risks, ka daļa debitoru parādu var kļūt par daļēji vai pilnībā neatgūstamiem, līdz ar to tam jāpievērš īpaša uzmanība.
Gada pārskats 06:00, 18. Mai. 2022
Daudzi Latvijas uzņēmēji un arī fiziskās personas izrāda atbalstu Ukrainai dažādos veidos, tostarp arī finansiālā formā – vai tas būtu naudas vai mantas ziedojums, darba vietas vai pajumtes nodrošināšana. Apskatīsim, kā šāda veida palīdzībai piemērot nodokļus!
Citi 06:06, 6. Jūn. 2022
Sācies atvaļinājumu laiks, tāpēc izskatīsim vidējās izpeļņas jautājumus, kas parasti sagādā lielākās neskaidrības un kļūdas.
Vidējā izpeļņa 06:00, 30. Mai. 2022
Vai obligāti jāveido uzkrājumi nedrošiem parādiem? Kurā likumā tas noteikts? Pamatojoties uz UIN likuma 9. panta 1. daļu, ar UIN apliekamajā bāzē iekļauj debitoru parādu summu, kura izveidota kā uzkrājums nedrošiem parādiem un iekļauta kā izmaksa PZA, un 36 mēnešu laikā no uzkrājumu izveidošanas dienas parāds nav atgūts. Uzņēmumā no 2018. gada uzkrājumi netiek veidoti un netiek iekļautas izmaksas PZA, jo domāja, ka parāds tiks samaksāts.
Grāmatvedība 08:00, 10. Nov. 2020
Pieņemti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ar mērķi precizēt regulējumu nedrošiem debitoru parādiem. Grozījumi piemērojami jau gada pārskatiem par 2021. gadu.
Likumdošana 17:05, 14. Apr. 2022
Aprīļa lasītāko rakstu virsotni šoreiz iekarojis raksts par Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma grozījumiem, kas noteikti nav pārsteigums, jo grozījumi ietver regulējumu, ko var piemērot jau šī gada pārskatiem.
Svarīgi 15:09, 6. Mai. 2022
Valsts ieņēmumu dienests (VID) apkopojis aktuālo informāciju par pašlaik spēkā esošo kārtību nodokļu piemērošanā, ja uzņēmums sniedz palīdzību personām Ukrainā, tostarp aplūkojot arī atvieglojumus eksporta fakta pierādīšanai, ja ziedojumu kravas eksportē uz Ukrainu, un uzņēmumu iespējas saņemt nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu, ja nodokļu maksātāju tieši ietekmē Ukrainā izvērstā karadarbība vai pret Krieviju vērstās sankcijas.
VID informācija 14:47, 24. Mar. 2022
Būvniecības uzņēmums (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs) 2019. gadā pasūtītājam – fiziskai personai – par veiktiem būvniecības darbiem izrakstīja rēķinu apmaksai (ar PVN), kā arī tika parakstīts darbu pieņemšanas-nodošanas akts. Diemžēl, līdz šīm brīdim pasūtītājs samaksu nav veicis, jo pasūtītājs nebija apmierināts ar saņemto darbu. Divus gadus parādniekam tika sūtītas vēstules, veiktas pārrunas. Šī gada janvārī mūsu uzņēmums piekrita, ka darbi netika izpildīti pilnā apmērā. Vai mēs šogad varām izrakstīt kredītrēķinu sakarā ar būvdarbu apjoma samazināšanu, to norādīt PVN deklarācijā un saņemt atpakaļ PVN 21% apmērā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 29. Mar. 2022
2021. finanšu gads ir noslēdzies, un pienācis laiks gatavot gada pārskatus, novērtēt finanšu pārskatu rādītājus, kā arī veikt parādnieku izvērtējumu. Vienlaikus pandēmijas ietekmē palielinājies to uzņēmumu skaits, kas nespēj segt savas parādsaistības. Tādēļ šis ir piemērots laiks, lai lasītājiem atgādinātu, ka nodokļu normatīvajos aktos ir paredzētas situācijas, kad parāds nodokļu vajadzībām tiek uzskatīts par izdevumu, kas radies saimnieciskajā darbībā, un tādējādi jāizpilda noteikti kritēriji.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:06, 14. Mar. 2022
Šā gada 21. aprīlī Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā (UIN likums) stājas spēkā izmaiņas, ar ko noteikts, ka visas ziedojumu summas, kam nodokļa maksātājs piemēro nodokļa atvieglojumu ziedotājiem saskaņā ar UIN likumu, attiecināmas uz saimnieciskās darbības izdevumiem. Tātad minētās ziedojumu summas neiekļauj nodokļa bāzē un neapliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Likumdošana 16:11, 12. Apr. 2022
Uzņēmums 2016. gadā samaksāja piegādātājam avansu par precēm 700 eiro apmērā, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN), bet preci nesaņēma. Uzkrājumi nav veikti. Piegādātājs strādā, taču nevēlas atgriezt naudu vai piegādāt preci nevēlas. Kā var norakstīt šādu parādu? Vai tas ir ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamais objekts? Ko darīt ar samaksāto PVN?
Citi 07:00, 17. Feb. 2022
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā plānoti grozījumi saistībā ar uzkrājumu veidošanu nedrošiem parādiem – gan lai novērstu šobrīd likumā esošās neprecizitātes, gan lai nedaudz atvieglotu nodokļu radīto slogu uzņēmējiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 16. Feb. 2022
No šāgada 1. janvāra spēkā ir jaunais Grāmatvedības likums, tāpēc nav nekāds brīnums, ka mēneša lasītāko rakstu virsotnē ir iekļuvuši vairākas tēmas par izmaiņām grāmatvedībā, kādas ienesis jaunais likums.
Svarīgi 09:53, 11. Mar. 2022
Laikā no šā gada 15. februāra līdz 1. aprīlim ieskaitot valsts amatpersonām Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir jāiesniedz valsts amatpersonas kārtējā gada deklarācija par 2021. gadu. Deklarācijas jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu.
Svarīgi 15:30, 15. Feb. 2022
Laikā no šā gada 15. februāra līdz 1. aprīlim ieskaitot valsts amatpersonām Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir jāiesniedz valsts amatpersonas kārtējā gada deklarācija par 2021. gadu. Deklarācijas jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu.
Svarīgi 15:30, 15. Feb. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
Kas ir uzkrājumi?
Šajā rakstā pievērsīšos ar grāmatvedības uzskaiti saistītajiem uzkrājumiem, to ekonomiskajai būtībai un attiecībām ar uzņēmumu ienākuma nodokli.
Grāmatvedība 08:35, 10. Aug. 2020
Gandrīz divus gadus neierastā pastāvīgas trauksmes situācija Covid-19 pandēmijas dēļ dažādās pasaules valstīs neizbēgami ir ietekmējusi ne tikai mūsu sadzīvi, bet arī uzņēmuma un grāmatveža ikdienas darba aktualitātes. Iespējams, vairāk nekā jebkad grāmatvedim nepieciešama gan milzīga pacietība, gan visai plašas profesionālās zināšanas, gan spēja patstāvīgi orientēties haotiskajās normatīvo aktu izmaiņās, gan varēšana pieņemt pēc iespējas pareizākus lēmumus, kad liegta pilnvērtīga komunikācija un viedokļu apmaiņa ar kolēģiem.
Gada pārskats 06:34, 17. Jan. 2022
Kā jāaprēķina vidējā izpeļņa darbiniecei par laiku, kad tā bija atvaļinājumā, uz slimības lapas un bērnu kopšanas atvaļinājumā, saņemot arī materiālo pabalstu sakarā ar bērna piedzimšanu, un bonusu par iepriekšējo pārskata gadu? Vai šajā situācijā ir iespējams kāds cits aprēķins? Kuri mēneši ietilps vidējās izpeļņas aprēķinā, ja, piemēram, tā būtu jāaprēķina 2022. gada februārī (materiālā pabalsta un bonusa izmaksas mēnešos nav nostrādāto darba dienu, jo darbinieks ir attaisnotā prombūtnē).
Klausies
Vidējā izpeļņa
07:00, 8. Feb. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir atjaunojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19 par atbalsta periodu no 2021. gada 1. oktobra līdz 2022. gada 31. janvārim” sakarā ar atbalsta pasākumiem nodokļu jomā, kas paredzēti Covid-19 izraisīto grūtību pārvarēšanai.
VID informācija 15:00, 30. Dec. 2021
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Aizvien biežāk presē lasām par kolektīvām atlaišanām un būtiskām uzņēmumu restrukturizācijām Covid-19 iespaidā. Līdzīgas ziņas izskan gan pie mums, gan citviet pasaulē. Ko restrukturizācija un atlaišana nozīmē uzņēmuma grāmatvedim un finanšu vadībai? Tā ir savlaicīga izmaksu atzīšana, kā arī atbilstošu uzkrājumu veidošana.
Grāmatvedība 07:00, 25. Mai. 2020
"Kā varu plānot budžetu, ja situācija valstī ir tik neskaidra?" Ja domājat, ka šādu jautājumu man uzdod tikai Covid-19 ierobežojumu laikā, jūs noteikti kļūdāties. Nenoteiktība par nākotni ir pastāvējusi vienmēr, un tā vienmēr ir radījusi izaicinājumus uzņēmumu finanšu direktoriem, plānojot uzņēmuma budžetu.
Finanšu vadība 07:00, 8. Dec. 2021
23. novembra vadības sēdē apstiprināti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ar mērķi precizēt regulējumu nedrošiem debitoru parādiem.
Likumdošana 13:30, 24. Nov. 2021
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem šodien diskutējam forumā “Finanšu prognozes 2022”. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, interneta žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 09:00, 9. Nov. 2021
Beidzamajā laikā daudz šķēpu tiek lauzts par to, ka no šā gada 1. jūlija stājās spēkā grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas noteic minimālo valsts sociālās apdrošināšanas objektu. Sabiedrībā tiek postulēts uzskats, ka tā ir kārtējā nodokļu palielināšana un gan uzņēmējiem, gan pašnodarbinātām personām, gan darbiniekiem tiek radīti zaudējumi. Tāpēc šoreiz vēlos paanalizēt nodokļu funkcijas un definīciju un mēģināt saprast, vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas ir nodoklis vai arī tām piemīt pavisam cita funkcija un jēga.
Citi 07:00, 3. Nov. 2021
Vai ir kādi ierobežojumi aizdevumiem starp juridiskām personām, ja darījums notiek starp sabiedrībām, kas nav saistītās personas? Abas sabiedrības ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājas. Kas būtu jāņem vērā, lai neveidotos nodokļu riski?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Nov. 2021
2022. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, taču likums un Ministru kabineta noteikumi pārejas periodu uzņēmuma grāmatvedības organizācijas dokumentu pielāgošanai jaunajām normatīvo aktu prasībām neparedz. Līdz ar to grāmatvedības organizācijas dokumentiem jābūt aktualizētiem ar nākamā gada 1. janvāri.
Grāmatvedība 07:00, 4. Okt. 2021
Vai mazā uzņēmumā jābūt grāmatvedības politikai?
Grāmatvedība 07:00, 30. Sep. 2021
Iepriekšējā rakstā bija vēsturiskais ieskats par normām, kas noteica vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informācijas apjomu subjektiem, kuri gada pārskatu sagatavo saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu. Šoreiz apskatīsim normatīvo aktu normu attīstību jeb nosacījumu pastiprināšanu, kas nosaka vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informāciju budžeta iestādēm, un nedaudz par finanšu pārskatu struktūras attīstību.
Grāmatvedība 07:00, 20. Sep. 2021
Kas ir uzkrāšanas princips un ko tas nozīmē? Kā saskaņot ieņēmumus un izdevumus gada pārskatā un kā tos iegrāmatot pēc uzkrāšanas principa? Lai arī normatīvajos aktos izmaiņas šajā jomā nav bijušas jau sen, tomēr joprojām šie jautājumi nodarbina grāmatvežu prātus, un nākas pieļaut arī pa kādai kļūdai. Atkārtosim!
Gada pārskats 07:00, 27. Sep. 2021
Kā pareizi veikt uzņēmuma, kas nodarbojas ar koka paneļu māju ražošanu, krājumu 63 000 eiro apmērā pārvērtēšanu un kādas ir nodokļu sekas, ja prece tiek pārvērtēta uz zemāku vērtību, ja krājumus izlemj norakstīt vai ja krājumus izdodas pārdot par zemāku summu?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 14. Sep. 2021
2019. gadā pārņēmu uzņēmuma grāmatvedību. Salīdzinot debitoru atlikumus, secināju, ka starp tiem ir atlikumi, kas izveidojušies pirms 2018. gada 1. janvāra, bet tiem uzkrājumi nav veidoti. Starp parādniekiem ir arī uzņēmumi, kuri ir jau likvidēti. Nav dokumentu, ka iepriekš būtu salīdzinātas šīs summas (to izdarīju 2019. gadā), nav arī mēģināts piedzīt parādus tiesas ceļā vai citādi. Ja es norakstu šīs summas tieši izdevumos vai veidoju uzkrājumus nedrošajiem debitoru parādiem, kā tas atspoguļojas uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:57, 13. Feb. 2020
Saistībā ar vienotā nodokļu konta ieviešanu 2021. gadā ir mainīta paziņojuma par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samaksu (paziņojums) iesniegšanas kārtība no 2021. gada 1. janvāra. Lai to skaidrotu, Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu "Paziņojuma par pievienotās vērtības nodokļa samaksu iesniegšana".
VID informācija 16:09, 16. Aug. 2021
Vai darījuma starpība 49 000 eiro (50 000 eiro (parāds) - 1000 eiro (parāda pārdošanas summa)) apmērā ir apliekama ar uzņēmuma ienākuma nodokli (UIN) cedenta "A" grāmatvedībā un atspoguļojama UIN deklarācijā? Saskaņā ar kuru Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) pantu? Vai šī darījuma starpība nav uzskatāma par neatgūto nedrošo debitora parādu uzņēmuma "A" grāmatvedībā saskaņā ar UIN likuma 9. pantu?
Kā pareizi grāmatot šo darījumu uzņēmuma "A" un uzņēmuma "C" grāmatvedībā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Aug. 2021
Vai dzīvokļu īpašnieku biedrība var veidot uzkrājumus šaubīgiem debitoriem? Ja var, tad uz kāda likuma pamata?
Grāmatvedība 20:38, 2. Jan. 2020
Bilances postenī “Pārējie kreditori” praksē ir redzētas dažnedažādas summas, tāpēc šoreiz apskatīsim, kurus izdevumus var attiecināt uz šo posteni, kā arī grāmatvežu biežāk pieļautās kļūdas.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 5. Jūl. 2021
Grāmatvedības organizācijas dokumentos jāapraksta visas grāmatvedības norises un procedūras, tostarp arī kārtība, kādā tiek veikta dokumentu digitalizācija. Uzklausām akciju sabiedrības “Unifiedpost” ekspertu ieteikumus, kas obligāti iekļaujams grāmatvedības politikā, pirms ievieš dokumentu digitalizēšanas procesus uzņēmumā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jūn. 2021
Debitoru sastāvā ir daudz fizisku personu parādi, summas nav lielas – līdz 100 eiro. Vai grāmatvedības uzskaitē var veidot uzkrājumu kopsummā, bet atšifrējumus glabāt atsevišķi ("Excel" tabulā vai grāmatvedības izziņas formātā)?
Grāmatvedība 10:00, 28. Nov. 2019
Ko un cik sīki atšifrēt finanšu pārskatā? Vai grāmatvedības dati ir uzskatāmi par komercnoslēpumu? Ja ir – tad kuri?
Grāmatvedība 07:00, 5. Mai. 2021
Gatavojot gada pārskatu, grāmatvežiem nākas atcerēties normatīvos aktus, kuros nepieciešams ielūkoties vien reizi gadā, kā arī veikt aprēķinus, pēc kuriem ikdienā nav nekādas nepieciešamības, tāpēc, iespējams, kādi aspekti var piemirsties. Viens no šādiem gadījumiem varētu būt uzkrāto saistību darbinieku neizmantotajiem atvaļinājumiem aprēķini.
Grāmatvedība 07:00, 26. Apr. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats 11:18, 21. Apr. 2021
Sagatavot finanšu pārskatu saskaņā ar Latvijas normatīvo aktu prasībām nav sarežģīti, galvenais ir nepazaudēt veselo saprātu. Šoreiz atgādināsim būtiskākās nianses 2020. gada pārskata sagatavošanā, vēršot uzmanību uz kļūdām, ar kurām, veicot revīziju, saskaras zvērināti revidenti.
Gada pārskats 07:00, 22. Mar. 2021
Turpinām rakstu par gada pārskatiem – raksta pirmajā daļā izskatījām prasības likuma “Par grāmatvedību” subjektiem un to gada pārskatiem, bet šoreiz aplūkosim reliģisko organizāciju, politisko organizāciju un to apvienību un budžeta iestāžu gada pārskatu prasības.
Gada pārskats 11:41, 7. Apr. 2021
Valsts amatpersonas kārtējo gada deklarāciju par 2020. gadu ir pienākums iesniegt līdz 1. aprīlim ieskaitot. Deklarācijas jāiesniedz elektroniski, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmu.
VID informācija 09:07, 19. Mar. 2021
Valsts amatpersonām laikā no 2021. gada 15. februāra līdz 1. aprīlim ieskaitot ir pienākums Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniegt valsts amatpersonas kārtējo gada deklarāciju par 2020. gadu. Deklarācijas jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu. Atbilstoši VID rīcībā esošajai informācijai kārtējā gada deklarācija par 2020. gadu jāiesniedz 57 684 valsts amatpersonām.
VID informācija 10:43, 16. Feb. 2021
Esam sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas atbilst Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 5. panta 2. daļā minētajiem mikrosabiedrības kritērijiem. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 755 “Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi” 165. punktam uz 2018. gada 31. decembri neaprēķinām uzkrātās saistības neizmantotajiem atvaļinājumiem. Bilancē un gada pārskatos ir šo uzkrājumu summas atlikums. Darbinieki regulāri dodas atvaļinājumos. 2020. gadā uzkrājuma summa neizmantotajiem atvaļinājumiem ir 3960,50 eiro, savukārt bilances aktīvu summa provizoriski 114 795 eiro, bet gada rezultāts ir peļņa 3308 eiro apmērā. Kā iegrāmatot un kā atspoguļot gada pārskatā par 2020. gadu šo uzkrājumu summu par neizmantotajiem atvaļinājumiem?
Vēlos šīs saistības norakstīt. Vai to var darīt pirms 2020. gada pārskata sastādīšanas?
Grāmatvedība 07:00, 8. Feb. 2021
Lielai daļai uzņēmumu kalendārais gads sakrīt arī ar gada pārskata perioda beigām, tāpēc šobrīd ir vairāki aktuāli jautājumi ne tikai uzņēmumu īpašniekiem, bet arī vadītājiem, kreditoriem, valsts institūcijām un konkurentiem par Covid-19 pandēmiju un tās ietekmi uz saimniecisko darbību. Kāda informācija ir jāatklāj par savu darbību un kā novērtēt darbības turpināšanas principu finanšu pārskatā?
Gada pārskats 07:00, 18. Jan. 2021
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas!
Saimnieciskā darbība 07:00, 28. Dec. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:52, 7. Jan. 2021
Tuvojas kalendāra gada beigas, kas lielākajai daļai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāju ir arī finanšu gada beigas. Tas nozīmē, ka jāgatavo “lielā” deklarācija, kurā jāiekļauj tie ar UIN apliekamie objekti, kas nebija jāuzrāda ikmēneša deklarācijās.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 7. Dec. 2020
Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas pamatlietām, šoreiz piedāvāju apskatīt grāmatvedības kontu plānu. Kamēr no valsts budžeta finansētajām iestādēm kontu plāns ir apstiprināts ar Ministru kabineta noteikumiem, komersantiem kontu nosaukumu un kodu izvēle atstāta pašu ziņā. Kā izveidot labu, grāmatvedībā un finanšu vadībā ērti lietojamu, kontu plānu?
Grāmatvedība 07:00, 2. Dec. 2020
Sabiedrība nopirka ēku ar zemi. Pirkuma līgumā norādīta kopēja summa par pirkumu, bet nav norādīts, cik maksā zeme un cik – ēka. Kā šo darījumu atspoguļot grāmatvedībā, ja zināms, ka zeme ir atsevišķs pamatlīdzeklis un ēka – cits pamatlīdzeklis?
Pamatlīdzekļi 09:00, 15. Okt. 2020
Grāmatvedībā, tāpat kā dzīvē, ir laika periodi, notikumi un darbi, kas kopā veido vienotu ciklu. Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, šoreiz par grāmatvedības ciklu.
Grāmatvedība 07:00, 2. Nov. 2020
Iepriekšējos žurnāla “iFinanses” rakstos izskatījām peļņas vai zaudējumu aprēķina ieņēmumu un izdevumu posteņus. Līdz pārskata perioda peļņas vai zaudējumu noteikšanai atlikuši vēl daži ieņēmumu un izdevumu posteņi.
Grāmatvedība 07:00, 5. Okt. 2020
Uzņēmums “A” iegādājas 100% visas uzņēmuma “B” daļas. Uzņēmuma “B” pamatkapitāls ir 5000 eiro, bet daļu pārdošanas līguma cena ir 15 000 eiro. Kā šo darījumu savā grāmatvedībā atspoguļot uzņēmumam “A” (pircējs)? Vai ir kā īpaši jānodala/jāgrāmato 10 000 eiro (starpība starp reāli samaksāto naudu un uzņēmuma “B” pamatkapitālu) vai arī visi 15 000 eiro būs līdzdalība meitas uzņēmuma pamatkapitālā?
Grāmatvedība 08:30, 17. Sep. 2020
Pēckrīzes laikā savas aktivitātes atjaunojuši arī rubrikas “Smilšu kaste” vadītāji – Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko. Šoreiz viņi apspriedīs Covid-19 ietekmi uz nereģistrēto nodarbinātību un ēnu ekonomiku kopumā.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 9. Okt. 2020
Saeima pirmajā lasījumā pieņēma izmaiņas virknē izdienas pensiju piešķiršanu reglamentējošo likumu, paredzot precizējumus attiecībā uz kārtību, kādā tiek aprēķināta vecuma pensija personām, kuras iepriekš saņēmušas izdienas pensiju. Likumos paredzēts saglabāt principu, ka gadījumā, ja aprēķinātā vecuma pensija ir mazāka par izdienas pensiju, faktiskais personai izmaksājamās pensijas apmērs netiek samazināts un paliek izdienas pensijas līmenī.
Likumdošana 12:14, 23. Sep. 2020
Divi uzņēmumi labprātīgi vienojas par debitora parāda daļēju dzēšanu (nekādi uzkrājumi iepriekš nav veidoti). Vai uzņēmumam, kas ir debitora parāda dzēsējs, par dzēsto summu jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)? Ja jāmaksā, tad kur tas jānorāda UIN deklarācijā? Uzņēmumam uz 2017. gada 31. decembri bija peļņa, kas vēl šobrīd ir saglabājusies.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 10. Sep. 2020
2020. gada 12. augustā saņemta solidaritātes nodokļa pārmaksātā summa par 2019. gadu. 2019. gada pārskatā uzkrājumi nebija veikti. Kā tagad grāmatot šo atgriezto nodokli – samazināt izdevumu daļu vai attiecināt uz citiem ieņēmumiem? Uz kuru pārskata periodu šī summa jāattiecina? Vai ir nepieciešams koriģēt kādas atskaites par 2019. gadu?
Grāmatvedība 08:00, 8. Sep. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Iepriekšējā publikācijā (Peļņas vai zaudējumu aprēķins, iFinanses, 03.08.2020.) aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2020
Fiziska persona ir noslēgusi līgumu ar AS “Swedbank”, uz kura pamata katru mēnesi pārskaita līdzekļus uzkrājumam bērniem, un katru gadu iekļauj šīs summas gada ienākumu deklarācijā. Vecākajai meitai 2019.gadā paliek 24 gadi. Sniedzot deklarāciju Valsts ieņēmumu dienestā par 2017.gadu, konsultants teica, ka nākamajās deklarācijās maksājumus par vecāko meitu iekļaut nevarēs. Ar ko tas ir saistīts? Ar to, ka meitai paliek 24 gadi, vai to, ka šādi maksājumi vairs vispār nebūs iekļaujami gada ienākumu deklarācijā? Vai tomēr deklarācijā par 2018.gadu attaisnotajos izdevumos varēs iekļaut šādus maksājumus?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10:48, 4. Mar. 2019
Publikācijā “Sarežģītākie jaunie aspekti nomnieku grāmatvedībā” (“iFinanses”, 08.07.2019.) par nomas uzskaiti saskaņā ar starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem ieskicēju nepieciešamību noteiktos apstākļos veidot uzkrājumus atjaunošanas izmaksām. Šoreiz detalizētāk par šo uzkrājumu veidošanas pamatiem un noteikumiem.
Grāmatvedība 07:00, 7. Okt. 2019
Juridiskai personai ir debitoru parādi (arī juridiskas personas), kas izveidojušies līdz 2017. gada 31. decembrim un pēc šī datuma. Uzkrājumi visiem šiem debitoriem ir izveidoti 2018. gadā, summas ir iekļautas izdevumu kontā peļņas vai zaudējumu aprēķinā (PZA). Visiem debitoriem ir maksātnespējas procesi, esam iesnieguši kreditoru prasījumus un iekļauti kreditoru sarakstos.
Debitoram, kuram parādsaistības radušās 2018. gada 1. maijā un 1. jūnijā (divas pavadzīmes), ir izbeigts maksātnespējas process, un tas ir izslēgts no Uzņēmumu reģistra (UR) 2018. gada 30. decembrī, parāds nav atgūts. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Citam debitoram, kuram parādsaistības radušās 2017. gada 8. maijā, ir izbeigts maksātnespējas process, un pēc administratora informācijas tas tiks izslēgts no UR tuvākajās dienās, parāds nav atgūts. Šim debitoram pagājuši 36 mēneši no parāda rašanās brīža. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Kā rīkoties, ja nokavēts kreditoru prasījumu iesniegšanas termiņš maksātnespējas procesā?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:30, 13. Jūl. 2020
Uzsākam rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, sākot no grāmatvedības pamatiem līdz finanšu pārskata sagatavošanai. Būs noderīgi gan jauniem speciālistiem, gan tiem, kas jau strādā, lai paskatītos uz savu grāmatvedību un novērtētu, ko vēl var pilnveidot vai darīt citādāk. Sāksim ar grāmatvedības darba organizāciju un atbildības sadalījumu starp vadītāju un grāmatvedi.
Grāmatvedība 07:00, 20. Jūl. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:06, 2. Jūl. 2020
No 2020. gada 1. jūlija, stājoties spēkā Administratīvās atbildības likumam, stājušies spēkā arī likuma "Par nodokļiem un nodevām" grozījumi, kuros noteikti administratīvie pārkāpumi nodokļu jomā, par tiem piemērojamie sodi un institūcijas, kuras ir kompetentas veikt administratīvā pārkāpuma procesu, vēsta Finanšu ministrija.
Likumdošana 15:51, 6. Jūl. 2020
Darbinieks pieņemts darbā 2014. gada 1. jūnijā. Darbiniekam ir noteikts nepilns darba laiks – četras stundas mēnesī. Darba samaksa 52,32 eiro pirms nodokļu nomaksas, algas nodokļu grāmatiņa nav iesniegta. Kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu un uzkrājumu neizmantotajiem atvaļinājumiem? Atvaļinājumu darbinieks līdz šim nav izņēmis.
Atvaļinājums 07:00, 3. Jūn. 2020
Iegādājoties jaunu pamatlīdzekli saimnieciskās darbības vajadzībām, uzņēmuma vadībai jāpieņem lēmums, cik ilgi tas kalpos un kāda būs tā likvidācijas vērtība kalpošanas laika beigās. Tas ir atbildīgs lēmums, jo tieši ietekmē uzņēmuma finanšu datus. Kā pareizāk noteikt likvidācijas vērtību? Analizēsim lasītāja jautājumu!
Pamatlīdzekļi 07:00, 8. Jūn. 2020
Līdz ar plašajiem ierobežojumiem saistībā ar Covid-19 izplatību, kas noteikti ne tikai Latvijā, bet arī vairumā citu valstu, tautsaimniecībā tiek izjustas būtiskas ekonomiskas problēmas. Uzņēmēji šajā laikā saskaras ne tikai ar klientu plūsmas samazināšanos, bet arī aizvien vairāk ar klientu maksājumu kavējumiem par nosūtītajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem. Ir arī situācijas, kurās klienti lūdz atlikt maksājumus vai tuvākajā laikā neveikt parādu atgūšanas darbības, atsaucoties uz grūtībām norēķināties. Ko darīt ar parādniekiem?
Finanšu vadība 07:00, 1. Jūn. 2020
Uzņēmumam ir debitora parāds 24 200 eiro apmērā, tajā skaitā pamatsumma 20 000 eiro un pievienotās vērtības nodoklis (PVN) – 4200 eiro. Rēķini bija izrakstīti 2017. gadā. Debitors parādu atzina, bet nesamaksāja. Notikumu secība – 2019. gada augustā debitoram bija uzsākts maksātnespējas process, 2019. gada septembrī parāds bija iekļauts Kreditoru prasību sarakstā, 2020. gada februārī maksātnespējas process pabeigts un debitors tika likvidēts, protams, mums parāds netika atmaksāts. Vai mums ir tiesības atprasīt no Valsts ieņēmumu dienesta parāda PVN summas atmaksu?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 14. Apr. 2020
Mikrosabiedrības valde pieņēma lēmumu uz 2019. gada 31. decembri vairs neaprēķināt uzkrātās saistības neizmantotajiem atvaļinājumiem. Bilancē un gada pārskatā par 2018. gadu ir šo uzkrājumu summas atlikums. Kā to iegrāmatot un kā atspoguļot gada pārskatā par 2019. gadu?
Grāmatvedība 07:00, 7. Apr. 2020
No 2020. gada 15. februāra līdz 1. aprīlim (ieskaitot) valsts amatpersonām ir pienākums Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniegt valsts amatpersonas kārtējā gada deklarāciju par 2019. gadu. Deklarācijas jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu. Atbilstoši VID rīcībā esošajai informācijai kārtējā gada deklarācija jāiesniedz 56 904 valsts amatpersonām.
Svarīgi 11:00, 17. Feb. 2020
Jautājums par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju. Ja kapitālsabiedrībai ir izveidojušies debitori, no kuriem vairs nav iespējama parādu piedziņa, kā tos izslēgt? Vienkārši norakstīt izdevumos? Uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija netiek iesniegta, tāpēc nepastāv nodokļa korekcijas iespēja.
Grāmatvedība 07:00, 16. Jan. 2020
Lai uzlabotu uzņēmuma finansiālo stāvokli, daļu no nelikvīdiem krājumiem (nav pārtika), kas nostāvējuši uzņēmuma noliktavā vairākus gadus, uzņēmuma vadītājs nolemj norakstīt jeb likvidēt. Norakstīšanas summa krietni pārsniegtu iepriekšējo trīs gadu vidējo summu. Vai šajā gadījumā starpība būtu uzskatāma par ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem un apliekama ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 5. Feb. 2020
Ar budžeta izstrādi un apstiprināšanu budžetēšanas process nebeidzas. Lai arī cik skrupulozi un detalizēti būtu izstrādāts budžets, bez tā pienācīgas kontroles un analīzes uzņēmums nevar sasniegt izvirzītos mērķus. Gada sākumā jāsāk kontrolēt, vai viss notiek pēc uzņēmuma plāna un kādi notikumi varētu ietekmēt budžeta plāna sasniegšanu.
Finanšu vadība 07:00, 24. Jan. 2020
Grāmatvedis, kā ik gadu, izveidoja uzkrājumus atvaļinājumiem arī 2018.gadā. Ar kādām nodokļu sekām jārēķinās uzņēmumam?
Gada pārskats 10:48, 20. Feb. 2019
Sabiedrībai ir izveidoti uzkrājumi atvaļinājumiem, kas uzrādīti bilances pasīva postenī “Uzkrātās saistības”. Vai šīs rezerves jāuzrāda jaunās uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas 1.3.rindā par uzkrājumiem, kuri izveidoti līdz 2017.gada 31.decembrim?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 8. Mar. 2019
Ja pārskata gads saskan ar kalendāra gadu un beidzas 31.decembrī, tad daudziem būs jāiesniedz uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija līdz 2020.gada 20.janvārim. Un šī deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi jāiesniedz obligāti – arī tad, ja nav ar nodokli apliekamu darījumu. Tāpēc šoreiz pievērsīšos dažiem aktuāliem jautājumiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 30. Dec. 2019
Šoreiz apskatīsim, ko no juridiskā viedokļa, kā arī praktiski debitoru pārvaldībā komersanti var darīt, lai samazinātu ilgstošus šaubīgo debitoru uzkrājumu izdevumus un attiecīgi arī nodokļu izdevumus.
Finanšu vadība 07:00, 2. Dec. 2019
Ir dažādi veidi, kā rūpēties par darbinieku motivāciju, viens no tiem – dzīvības apdrošināšanas līguma slēgšana. Tā vienlaikus tiek apdrošināta dzīvība un veidoti uzkrājumi, kurus vēlāk izmaksā darbiniekiem. Interesanti, kā šādos gadījumos piemērot nodokļus? Situācijas mēdz būt dažādas, atbildot uz lasītāja jautājumu, skaidrosim vienu no iespējamajiem variantiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 9. Dec. 2019
Seguma rādītāji ir vieni no populārākajiem uzņēmuma finanšu datu analīzes rādītājiem, ar kuru palīdzību salīdzinoši vienkāršā veidā var gūt ātru priekšstatu par uzņēmumu, noskaidrojot, piemēram, cik liels ir tā saistību īpatsvars bilancē un vai tam ir pietiekami naudas līdzekļi īstermiņa izdevumu segšanai.
Finanšu vadība 07:00, 15. Nov. 2019
Pie lasītājiem ir devis šī gada beidzamais žurnāla “iFinanses” numurs, kurā atradīsiet rakstus par vairākām gadu mijā nozīmīgām tēmām.
Svarīgi 12:55, 4. Dec. 2019
Lūdzam skaidrot uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas 1.1.rindas tabulas rindā “Finanšu grāmatvedībā aprēķinātie zaudējumi, kas samazina nesadalīto peļņu” pareizu aizpildīšanu uz piemēru pamata!
Grāmatvedība 10:00, 9. Dec. 2019
Pienācis rudens, tuvojas ziema. Daudziem tuvojas arī gada pārskatu gatavošanas laiks un līdz ar to arī inventarizācijas – ne tikai pamatlīdzekļu, krājumu un skaidrās naudas atlikumu, bet arī saistību un prasību inventarizācija. Tas ir viens no sagatavošanās darbiem, lai pārliecinātos, ka gada pārskatā ietvertā informācija atbilst realitātei.
Gada pārskats 10:42, 28. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 5.daļu – tajā par grāmatvedības aplēsēm un to izmaiņām.
VID informācija 11:24, 18. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 4.daļu – tajā par finanšu pārskata kļūdām.
VID informācija 14:54, 16. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 3.daļu – tajā par jaunas grāmatvedības politikas piemērošanu ar atpakaļejošu datumu.
VID informācija 15:58, 15. Okt. 2019
Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs. Galvenais darbības veids ir daudzdzīvokļu dzīvojamo māju un nedzīvojamo ēku pārvaldīšana un apsaimniekošana, kā arī veicam remontdarbus (būvdarbus) apsaimniekotajās mājās. Visās uzņēmuma apsaimniekotajās mājās iedzīvotāji maksā gan apsaimniekošanas maksu, gan “krāj” naudu lieliem remontdarbiem (uzkrājuma fonds), kas netiek iekļauti apsaimniekošanas maksā. Uzņēmums iemaksas uzkrājumu fondā apliek ar PVN 21% likmi, jo remonta pakalpojumu nelielu daļu sniedz pats, bet lielāku remontu veikšanai piesaista citus uzņēmumus, savā vārdā noslēdzot līgumus ar remonta pakalpojumu sniedzējiem, kas ir reģistrēti PVN maksātāji.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 23. Nov. 2018
Mikrouzņēmuma īpašnieks pats ir arī tā darbinieks. Viņam darba līgumā ir noteikta darba samaksa 720 eiro mēnesī, taču apgrozījums dažos mēnešos nav tik liels, lai izmaksātu algu pilnā apmērā. Vai šajā gadījumā veidojas saistības kontā “Norēķini par darba algu”?
Grāmatvedība 07:00, 8. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 2.daļu – tajā par grāmatvedības politikas maiņu.
VID informācija 12:39, 11. Okt. 2019
Pilns ar krāsām un jaunām ziņām pie lasītājiem dodas jaunākais žurnāla “iFinanses” numurs.
Svarīgi 12:30, 1. Okt. 2019
//= $article['Article']['score'] ?>
Kļūdas ir jālabo!
1.oktobrī sākas inventarizāciju laiks, un, lai visu neatliktu uz pēdējo brīdi, jau šobrīd var ķerties klāt norēķinu salīdzināšanai ar sabiedrības debitoriem un kreditoriem. Salīdzināšanas akts sagatavots, nosūtīts klientam, bet ko darīt, ja atlikumi nesakrīt un tiek konstatēta kļūda? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 09:55, 30. Sep. 2019
Domājot par finansēm un dažādām atskaitēm, var rasties virkne jautājumu par to jēgu un nozīmi. Piemēram, kāpēc gatavot naudas plūsmas pārskatu? Vai tā ir tikai formāla prasība, kas noteikta likumā, vai tomēr naudas plūsmas pārskatam ir dziļāka nozīme sabiedrības saimnieciskās darbības plānošanā? Kādu informāciju sniedz naudas plūsma un kā to pielietot praksē?
Finanšu vadība 07:00, 13. Sep. 2019
Šogad, sastādot gada pārskatu, būs jāievēro jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma prasības šaubīgo debitoru uzskaitei un norakstīšanai, tāpēc atgādinām, kā veicami grāmatojumi un kādi knifi jāņem vērā.
Gada pārskats 07:00, 26. Nov. 2018
Virtuālās valūtas jau sen vairs nav svešvārds mūsu leksikā, bet kā ir ar šīs jomas likumdošanu? Vai saskaņā ar normatīvajiem aktiem kriptovalūtas ir uzskatāmas par likumīgu maksāšanas līdzekli? Kāpēc šajā jomā ir nepieciešams globāls regulējums?
Svarīgi 10:26, 8. Aug. 2019
Uzņēmumam ir parādnieki - privātpersonas no 2007.gada. Grāmatvedībā ir izveidots uzkrājums šaubīgajiem debitoriem. Attiecīgajā gadā, kad tika izveidots uzkrājums, veikts ieraksts uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā - apliekamā ienākuma palielināšana / nedrošiem parādiem paredzēto speciālo uzkrājumu palielinājumu summa, kas izveidota un atspoguļota grāmatvedībā, un bezcerīgo parādu summa, kas tieši iekļauta izmaksās. Uzņēmums nav veicis nekādus pasākumus, lai šos parādus atgūtu. Kā rīkoties, lai debitorus norakstītu no uzkrājumiem?
Grāmatvedība 07:00, 24. Aug. 2018
Darbinieks jau ir izlietojis 14 kalendāra dienas no ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma, pagājuši četri mēneši kopš darbinieka pēdējās atvaļinājuma dienas, un viņš, vienojoties ar darba devēju, piesaka nākamo atvaļinājumu no 1. līdz 5.maijam. No Darba likuma izriet, ka atvaļinājums jāpagarina par divām svētku dienām (1. un 4.maiju) un darbiniekam darbā jāatgriežas 8.maijā, tomēr viņš labprātīgi ierodas darbā jau 6.maijā. Kāds ir atlikušais atvaļinājuma uzkrājums, ja darbinieks nav izmantojis atvaļinājuma pagarinājumu?
Atvaļinājums 07:00, 11. Jūl. 2019
Uzņēmuma maksātspēja ir uzņēmuma finanšu stabilitātes rādītājs, tāpēc tai jāseko līdzi pašiem un tā, visticamāk, interesēs sadarbības partnerus. Šajā publikācijā aplūkosim maksātspējas rādītājus un kontekstu, kādā tie būtu jāskata. Ielūkosimies to pielietojumā un apskatīsim, kāpēc tieši šobrīd ir svarīgi pievērst tiem pastiprinātu uzmanību.
Finanšu vadība 07:00, 14. Jūn. 2019
Noslēdzot tēmu par kriptovalūtām, piedāvājam sarunu, kurā, analizējot studentu veiktos pētījumus un savāktos materiālus, tiek sniegtipriekšlikumi nodokļu jomas attīstībā darījumos ar kriptovalūtām. Rubrika “Nodokļu smilšu kaste” tapusi sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 5. Jūl. 2019
2019.gada 1.janvārī spēkā stājās 16.Starptautiskais finanšu pārskatu standarts “Noma”, kas ievieš nozīmīgas izmaiņas nomnieku grāmatvedības uzskaitē – praktiski visas nomas kļūst par bilances sastāvdaļu. Piemērojot jauno nomas standartu, uzņēmumi saskaras ar virkni sarežģījumu.
Grāmatvedība 07:00, 8. Jūl. 2019
Analizējot Valsts ieņēmumu dienesta publicēto uzziņu skaitu un tematiku, redzams, ka valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) ir viena no retāk aplūkotajām tēmām. Vai tas nozīmē, ka arī ikdienā par to domājam salīdzinoši maz? Grūti spriest, jo nav pieejama informācija par kopējo izsniegto uzziņu skaitu. Lai nu kā – viena no šādām uzziņām publicēta par VSAOI aprēķināšanas kārtību pašnodarbinātajiem. Kas tajā teikts?
Nodokļi 07:00, 21. Jūn. 2019
2019.gadā uzņēmumam iesniegti rēķini par izdevumiem, kas attiecas uz 2017. vai 2018.gadu. Vai jāiesniedz labotas uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas par iepriekšējiem periodiem, koriģējot apliekamo ienākumu?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 3. Jūn. 2019
Pārdošanai turēto ilgtermiņa ieguldījumu uzskaite būtiski mainījās pēc tam, kad 2016.gada 1.janvārī stājās spēkā jaunais gada pārskatu likums. Neskatoties uz to, ka jaunais likums ir spēkā jau trīs gadus, grāmatvežiem joprojām rodas neskaidrības par 2016.gadā veikto vai veicamo pārklasificēšanu, un reizēm nākas konstatēt, ka iepriekšējos gados pieļautas kļūdas.
Pamatlīdzekļi 07:00, 3. Jūn. 2019
Privātajiem uzņēmumiem nav noteiktas obligātas prasības uzskaitīt kādus darījumus ārpus bilances. Tomēr ir darījumi, kas nav jānorāda bilancē, bet par tiem jāsniedz informācija finanšu pārskata pielikumā vai vadības ziņojumā – veikt šādu ārpusbilances darījumu uzskaiti būtu lietderīgi, jo tas palīdzētu ērtāk un kvalitatīvāk sagatavot gada pārskatu.
Grāmatvedība 07:00, 13. Mai. 2019
Šoreiz žurnāla “iFinanses” un Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras veidotajā rubrikā “Nodokļu smilšu kaste” turpinām pētīt darījumus ar kriptovalūtām – analizēsim Montas Sondores maģistra darbā veikto pētījumu par pasaules valstu pieredzi darījumos ar kriptovalūtām, vērtēsim pozitīvo pieredzi un arī negatīvo, kā arī izskatīsim, kā dažādās valstīs, tajā skaitā arī Latvijā, tiek risināts nodokļu iekasēšanas jautājums no šiem darījumiem. Aicinām uz sarunu ar pasniedzējiem Dr.oec. Justīnu Hudenko un Dr.oec. Māri Jurušu!
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 3. Mai. 2019
Uzņēmumam ir debitora parāds par 2017.gadu 44 000 eiro apmērā. Ir izveidots uzkrājums. 2018.gada decembrī šis uzņēmums tika likvidēts (pabeigts maksātnespējas process). Ja decembra mēnesī nav tik liela uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāze, lai iekļautu 75% no 44 000 eiro, vai atlikumu var iekļaut nākamajās UIN deklarācijās? Pēc lasītāju komentāriem, kuros tika norādīts cits skaidrojums, vērsāmies ar šo jautājumu Valsts ieņēmumu dienestā (VID), un tagad atbilde ir papildināta ar VID skaidrojumu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 25. Mar. 2019
Mūsdienu tehnoloģijas attīstās ļoti strauji, līdz ar to arī uzņēmumiem jāspēj strauji pielāgoties, gan attīstot produktus, gan sistēmas, gan darbinieku kompetences. Un – ne tikai pielāgoties, bet būt soli priekšā. Tāpēc žurnāls “iFinanses” sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru aizsāk jaunu rubriku “Nodokļu smilšu kaste”, kurā ik mēnesi publicēsim aktuālākās studentu atziņas par jau tuvākajā nākotnē sagaidāmajiem izaicinājumiem nodokļu jomā tehnoloģiju attīstības rezultātā. Studenti kopā ar pasniedzējiem Justīnu Hudenko un Māri Jurušu dalīsies pārdomās par blokķēdēm, mākslīgo intelektu, digitālo identifikāciju, kolektīvo finansēšanu, čatbotiem, bezseguma naudu, viedlīgumiem un citām aktuālām tēmām. Pirmajā rakstā ievads kibervalūtu jautājumos.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 5. Apr. 2019
Uzņēmumam par 2016.gada aprīli izveidojās debitora parāds, 2016.gada jūnijā minētajam debitoram pasludināts maksātnespējas process, 2018.gada augustā maksātnespējas process izbeigts, un 2018.gada septembrī debitors likvidēts. Mūsu uzņēmums bija iekļauts kreditoru sarakstā, parādi nav atgūti. Vai šādā situācijā to var uzskatīt par zaudēto debitora parādu? Kurā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā (par 2018.gada augustu vai septembri) ir veicamas priekšnodokļa korekcijas? Kādi dokumenti būtu papildus jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā kopā ar PVN deklarācijas labojumiem?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:23, 20. Mar. 2019
Šobrīd ir daudz neskaidrību un interpretāciju jautājumā par uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanu debitoru parādiem. Vai drīkst debitora parādu iekļaut zaudējumos?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 18. Mar. 2019
Standarts 9. SFPS “Finanšu instrumenti” ir spēkā jau gadu, un 2019.gada pavasarī tiks sastādīti pirmie pilnie finanšu pārskati, kuros lasītāji varēs redzēt tā ietekmi. SIA “PricewaterhouseCoopers” apkopojusi būtiskākās atziņas, ko gada laikā guvuši nefinanšu sektora uzņēmumi, ieviešot standartu.
Svarīgi 10:29, 21. Jan. 2019
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma aktīvus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un vērtību.
Gada pārskats 12:49, 23. Jan. 2019
Debitors - Zviedrijas uzņēmums daļēji samaksājis par veiktajiem celtniecības pakalpojumiem, bet mums ir radušās aizdomas, ka atlikušo daļu tas nespēs samaksāt. Ar debitoru telefoniski ir bijušas vairākas pārrunas. Kādi dokumenti jāsagatavo? Vai jāpiemēro tā pati likumdošana, kas Latvijas šaubīgajiem debitoriem?
Grāmatvedība 07:42, 21. Jan. 2019
Pagājušā nedēļā “ISANDE HOTEL” norisinājās ikgadējā “iFinanses” rīkotā konference “Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2019”, kurā dažādi eksperti klātesošos informēja par pašām aktuālākajām lietām, kas šobrīd jāzina ikviena uzņēmuma vai iestādes finanšu pārziņiem. Liela daļa šābrīža aktuālo izmaiņu saistītas ar stingrākiem ierobežojumiem, lai mazinātu iespējas uzņēmējiem izvairīties no nodokļu nomaksas.
Svarīgi 10:32, 22. Jan. 2019
Uzņēmumam ir debitora parāds par 2016. un 2017.gadu – 10 tūkst. eiro. Tam nav izveidots uzkrājums. Šogad tika pabeigts maksātnespējas process, uzņēmums likvidēts. Vai, norakstot šo debitora parādu 2018.gada beigās, rodas ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamā bāze?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 8. Jan. 2019
Sabiedrība saviem darbiniekiem ir noslēgusi dzīvības apdrošināšanas līgumus ar uzkrājumu, kuru līguma termiņa beigās saņem sabiedrība, bet, iestājoties apdrošināšanas gadījumam, - darbinieks vai viņa norādītā persona. Ar darbiniekiem noslēgta vienošanās, ka, nostrādājot sabiedrībā konkrētu gadu skaitu, uzkrājums pāriet darbiniekam. Kā grāmatvedībā uzrādīt veiktos prēmiju maksājumus? Vai šajā gadījumā, iekļaujoties 10% apmērā no darba algas summas, drīkst nepiemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas? Vai maksājumus drīkst iekļaut uzņēmuma izdevumos?
Grāmatvedība 07:00, 13. Dec. 2018
Jaunais gads atnācis ar izmaiņām normatīvajos aktos, kuros regulēta budžeta iestāžu grāmatvedība. Izmaiņas ir būtiskas, tāpēc šis ir īstais laiks detalizēti caurskatīt savu “saimniecību”, izmantojot kontu plānu, un, iespējams, atklāsiet ko interesantu. Lai gan darbietilpīga, tā ir laba iespēja sakārtot lietas.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 9. Jan. 2019
Pavisam drīz būs klāt brīdis, kad lielākajai daļai Latvijas uzņēmumu būs jāiesniedz pirmā paplašinātā uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija jeb deklarācija par pārskata perioda pēdējo mēnesi. Uzņēmumiem, kuriem pārskata gads aptver 12 mēnešu periodu no janvāra līdz decembrim, deklarācija par decembri ir jāiesniedz obligāti, tas jādara arī tiem, kuriem līdz šim neveidojās apliekamais objekts un kuri ikmēneša deklarācijas varēja arī neiesniegt.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 31. Dec. 2018