Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” ir noteiktas viesnīcu izdevumu normas (robeža), kuras budžeta iestādes nedrīkst pārsniegt. Vai arī komerciestādēm, pārsniedzot viesnīcas izdevumu normas, par pārsnieguma daļu jāmaksā algas nodokļi?
Vai un kā uzskaita prombūtni darbiniekam, kas bijis komandējumā vai darba braucienā, ja atgriešanās lidojuma reiss pārcelts par 3 dienām vēlāk? Kā šādā situācijā rīkoties?
Darba laiks 09:00, 10. Okt. 2024
Latvijā reģistrētas sabiedrības valdes locekļi, Dānijas pilsoņi, devās darba braucienā uz Latviju, lai kārtotu ar zemes pārdošanu saistītās formalitātes. Valdes locekļi tika izmitināti viesnīcā. Par šo pakalpojumu viesnīca sabiedrībai izrakstīja rēķinu, piemērojot sniegtajam pakalpojumam pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā. Vai šos izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem vai arī tie būs uzskatāmi kā komandējuma izdevumi? Un atkarībā no izdevumu klasifikācijas – kā darījums ietekmē PVN un uzņēmumu ienākuma nodoklis?
Saimnieciskā darbība 06:00, 11. Nov. 2022
Bieži vien darba samaksa ir viens no motivējošiem faktoriem, kas ietekmē darba ņēmēju izvēli starp vairākiem potenciālajiem darba devējiem. Iedziļināsimies niansēs un noskaidrosim, kas ietilpst un kas neietilpt darba samaksā.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 22. Jan. 2024
Darbiniekam ir noslēgts darba līgums gan ar koncerna mātes sabiedrību Latvijā, gan ar meitas sabiedrību Lietuvā. Ik pēc 2 nedēļām darbinieks dodas komandējumā uz Lietuvu, lai saskaņā ar darba pienākumu aprakstu pārraudzītu meitas sabiedrības darbību. Komandējuma laikā tiek segtas lidojuma un uzturēšanās izmaksas. Vai jāmaksā komandējuma nauda, ja mātes sabiedrība nosūta darbinieku komandējumā uz meitas sabiedrību?
Darba samaksa 06:00, 14. Nov. 2024
Darbinieks tiek norīkots darbam citā valstī. Vai norīkotā darbinieka stundas tarifa likmē jeb darba samaksā var iekļaut dienas naudu?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 13. Dec. 2023
Uzņēmums nomā automašīnu no auto nomas uzņēmuma, kad Latvijā ierodas valdes locekļi no citām valstīm. Automašīna parasti tiek nomāta uz ilgāku laiku, piemēram, uz 3 nedēļām. Degvielas izdevumus valdes locekļi sedz no saviem līdzekļiem, neizmantojot uzņēmuma līdzekļus. Vai šie izdevumi par auto nomu būs attiecināmi uz izdevumiem, kas saistīti ar saimniecisko darbību?
Izdevumi 06:00, 5. Nov. 2024
Darbinieks dodas biznesa vakariņās ar partneriem – vai tie ir reprezentācijas izdevumi? Vai tāda ceļojuma, darba brauciena, kas notiek kopā ar sadarbības partneriem, izdevumi uzskatāmi par reprezentācijas izdevumiem?
Šobrīd, kad sāk publiski parādīties pirmā informācija par plānotajām nodokļa izmaiņām 2025.gadā, atskatīsimies uz "iFinanses" augusta lasītāko rakstu TOP3, kurā aktuālas ir pavisam citas tēmas.
Svarīgi 08:43, 11. Sep. 2024
Praksē samērā bieži sastopama darba devēja kļūda patvaļīgi bez saskaņošanas ar darbinieku un bez darbinieka rakstveida piekrišanas ieturēt pārmaksāto algu vai veikt citus ieturējumus, kas izriet no darba devēja atprasījuma tiesībām. Gadījumos, kad darba devējam ir tiesības veikt ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas, jāievēro noteikta kārtība – par to atgādina Senāts spriedumā lietā SKC-107/2024.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Aug. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Skaidras naudas aprite uzņēmumā vienmēr saistīta ar palielinātu risku, kas var izpausties gan kā soda sankcijas par nedeklarēšanu un atļautā sliekšņa pārkāpumu, gan kā papildus aprēķināti nodokļi – uzņēmumu ienākuma nodoklis par nesaimnieciskiem izdevumiem, pievienotās vērtības nodoklis par nepamatota priekšnodokļa atskaitīšanu vai darba spēka nodokļi. Kā Valsts ieņēmumu dienests kontrolē skaidrās naudas apgrozījumu uzņēmumos?
Nauda 06:00, 8. Jūl. 2024
Laiks aiz loga ir tikpat vilinošs, cik "iFinanses" maijā lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 10:00, 4. Jūn. 2024
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem. Šajā raksta daļā izskatām ar auto lietošanu saistītās izmaksas, kā arī reklāmas un reprezentācijas izmaksas.
Citi 06:00, 26. Jūn. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūn. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem.
Rūpīgi apsverot lēmumu par kāda cita uzņēmuma iegādi, pirms pirkšanas-pārdošanas darījuma investori vai uzņēmumi parasti veic padziļinātu izpēti par noskatītā uzņēmuma finanšu stāvokli un tā atbilstību faktiskajai situācijai. Šāda detalizēta pārbaude ietver vairākus aspektus, tostarp arī padziļinātu nodokļu izpēti ar mērķi identificēt nodokļu riskus un sniegt rekomendācijas to novēršanai pirkšanas-pārdošanas darījumā. Apskatīsim, kā sagatavoties detalizētai nodokļu pārbaudes veikšanai, lai tā būtu efektīva.
Finanšu vadība 06:00, 21. Mai. 2024
"iFinanses" marta lasītāko rakstu TOP3 ir visai raibs, iespējams tik pat raibs kā lasītāju sastaptais pirmais šī gada taurenītis.
Svarīgi 12:00, 11. Apr. 2024
Teju katrs uzņēmums saskaras ar avansa norēķiniem – darbinieks par saviem vai avansā izsniegtajiem līdzekļiem iegādājas kādas preces saimnieciskās darbības nodrošināšanai, bet mēneša beigās iesniedz avansa norēķinu atskaiti un kaudzīti ar čekiem. Ja uzņēmumā nav ieviesta stingra kārtība, grāmatvedim tas var būt izaicinājums. Kā ērti organizēt avansa norēķinus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Feb. 2024
Lai arī skaidrās naudas darījumi strauji sarūk, tomēr tie vēl aizvien notiek. Tiem uzņēmumiem, kas piedāvā skaidrās naudas norēķinus ir ļoti svarīgi arī sagatavot dokumentāciju, kas apliecinātu notikušo darījumu esību. Apskatām, kādas ir šo dokumentu prasības!
Ministra kabineta noteikumu Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” 8.2.apakšpunktā noteikts, ka darbiniekam par komandējuma laiku atlīdzina ceļa (transporta) izdevumus (ja iesniegti attiecīgos izdevumus apliecinoši attaisnojuma dokumenti). Vai auto nomas izdevumi, kas radušies komandējuma laikā, ir kompensējamie transporta izdevumi?
Bieži vien, darbinieku nosūtot komandējumā, neskaidrības rada jautājums, vai pavadītais laiks, kas iekrīt brīvdienā, no galamērķa arī ir darba laiks vai tomēr atpūtas laiks. Ņemot vērā, ka darbinieks nevar šo laiku pavadīt, kā viņš vēlas, proti, pavada to darba devēja rīcībā saskaņā ar rīkojumu par komandējumu. Vairāki aspekti norāda uz to, ka tas ir darba laiks, bet kā ir patiesībā?
Uzņēmums, kurš sniedz informācijas tehnoloģiju pakalpojumus, nosūta darbinieku komandējumā uz citu valsti. Saskaņā ar līgumu komandējuma izmaksas – ceļa izdevumus, t.sk. auto nomu un degvielu, pusdienas, – sedz sadarbības partneris, kuram attiecīgi tiek izrakstīts rēķins par izmaksu kompensāciju. Vai šajā gadījumā jāievēro Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” noteiktie ierobežojumi un jāaprēķina iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)?
Darba samaksa 06:00, 9. Jan. 2024
Uzņēmuma valdes loceklis devās 15 dienu komandējumā uz Franciju. Komandējuma laikā radās viesnīcas izdevumi 4650 eiro apmērā, kas pārsniedz pieņemto diennakts izdevumu normu (250 eiro/dienā) par 900 eiro, dienas naudas izdevumi – 900 eiro, citi ar komandējumu saistīti izdevumi (autonoma, autostāvvietas) – 1580 eiro. Kurus no šiem izdevumiem uzņēmums drīkst kompensēt? Vai veidojas pārsnieguma summa par kuru jāmaksā nodoklis?
Darba samaksa 06:00, 2. Nov. 2023
Kā aprēķināt pieļaujamo kompensācijas apmēru darba brauciena laikā, par kuru nav jāmaksā nodokļi? Kuri izdevumi ir jāņem vērā, lai aprēķinātu Ministru kabineta noteikumos minēto 70% proporciju? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 13. Dec. 2021
Vai uzņēmums drīkst darbiniekam kompensēt elektrības izmaksas, kas saistītas ar elektroauto izmantošanu, pēc līdzīga principa kā kompensējot degvielas izmaksas?
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2023.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:30, 2. Aug. 2023
Šā gada 16.jūnijā Saeima vienbalsīgi pieņēma grozījumus Darba likumā, kas paredz beidzamo gadu laikā nozīmīgākās izmaiņas darba tiesisko attiecību regulējumā. Grozījumi stājas spēkā 2022.gada 1.augustā. Izskatām būtiskāko!
Tiesības 06:00, 8. Aug. 2022
Bieži vien tiek uzskatīts, ka pašnodarbinātā persona un komandējums ir nesavienojami jēdzieni. Aplami tā domāt, jo pašnodarbinātais, tāpat kā Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts komersants veic saimniecisko darbību, tātad, ir saimnieciskās darbības veicējs. Ja jau pašnodarbinātais ir tāds pats komersants kā citi, tad arī izdevumi, arī ar komandējumu saistītie, tam ir līdzīgi.
Aizvien biežāk uzņēmumi lemj par labu tieši elektroauto iegādei, tādējādi kļūstot draudzīgāki videi. Lai arī šāda prakse kļūst ar vien populārāka, normatīvajos aktos vēl joprojām nav precizēti nosacījumi, kas attiektos tieši uz elektroauto. Līdz ar to uzņēmumu ienākumu nodokļa piemērošana dažādiem, ar elektroauto saistītiem izdevumiem notiek līdzīgi kā citiem Uzņēmumu ienākumu nodokļa likumā paredzētajiem auto – uz elektroauto ir attiecināmas tādas pašas nodokļu un grāmatvedības normatīvo aktu prasības kā uz parastajiem auto.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 7. Jūn. 2023
Uzņēmējiem laba ziņa! No šī gada 1.jūnija ir paaugstināts reprezentatīvo automobiļu slieksnis – no 50 000 uz 75 000 eiro. Izskatīsim, kā šīs izmaiņas ietekmē nodokļus, un citas nianses saistībā ar reprezentatīvā automobiļa uzskaiti.
Klausies
Transportlīdzekļa nodokļi
09:00, 21. Jūn. 2023
Daudzos cilvēkos mīt stereotips, ka Latgale ir atpalikusi no pārējās Latvijas, ka uzņēmējiem tur ir mazāk iespēju attīstīties, ka visur citur zāle ir zaļāka un biznesu attīstīt ir izdevīgāk. Tā nav! To ir gatava pierādīt Krista Freiberga – Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvaldniece, jauna un enerģiska sieviete, kura ir pārliecināta, ka tieši Latgalē uzņēmumiem šobrīd ir lieliskas iespējas piedzimt, augt un sasniegt virsotnes.
Svarīgi 09:39, 18. Mai. 2023
Kādos gadījumos darbiniekam izmaksāto dienas naudu var uzskatīt par daļu no darba algas? Izskatīsim kādu tiesas lietu, kurā darba devēja un darba ņēmēja viedokļi bija pilnīgi atšķirīgi!
Darba tiesības 06:00, 25. Mai. 2022
Uzņēmums, kas atrodas un veic kuģu remontdarbus Rīgā, reizēm tos ilgstoši veic arī citās Latvijas pilsētās, tāpēc strādniekiem nav iespējams katru dienu atgriezties mājās. Remontdarbu projekta vadītajam tiek nodrošināta viesnīca, pārējiem strādniekiem – īres dzīvoklis. Vai nakšņošanas izdevumus var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem?
Izdevumi 06:00, 28. Feb. 2023
Darbinieks nosūtīts komandējumā uz vienu mēnesi. Darba pienākumus neveic brīvdienās (nedēļas nogalēs). Vai šīs brīvdienas arī jāskaita kā darba dienas un attiecīgi – darba stundas, un vai jāpiešķir atpūtas laiks par tām, atgriežoties no komandējuma?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 2. Feb. 2023
Nodokļu normatīvajos aktos netiek ierobežotas nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, kā arī nav noteikta aizdevumu noformēšanas vai uzraudzības kārtība. Kas notiek brīdī, kad aizdevums tiek izsniegts nerezidentam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Mar. 2023
Uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, vēlas iegādāties motorolleri, lai darbinieki varētu brīvi pārvietoties pilsētā, veicot darba pienākumus. Vai uzņēmums drīkst norakstīt degvielas izdevumus, pamatojoties uz odometra radītāju, un vai ir nepieciešams sagatavot ceļazīmes, ņemot vērā, ka degvielas patēriņš ir niecīgs un pēc nelieliem pārbraucieniem to ir grūti noteikt? Vai, iegādājoties motorolleri, kā arī degvielu, uzņēmums drīkst atskaitīt PVN priekšnodokli pilnā apmērā?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 29. Dec. 2022
Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā noteikts, ka komersants nemaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN), ja tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Bet kā ir ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 14. Feb. 2023
Automatizācijas iespējas uzņēmumos tiek izmantotas arvien vairāk, tostarp arī grāmatvežu darbā. Kādus mazos darba uzdevumus var automatizēt? Kādus tehnoloģiskos risinājumus ir iespēja izmantot? Kur meklēt iespēju apgūt dažādus datu apstrādes un vizualizācijas rīkus 2023.gadā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Jan. 2023
Darbinieks, kam noteikts normālais darba laiks - 5 dienas nedēļā, 8 stundas dienā, dodas komandējumā uz Eiropas Savienības dalībvalsti saskaņā ar darba devēja rīkojumu. Darbinieks komandējumā dodas pēc sava darba laika un atgriežas sestdienā. Vai laiku, kas pavadīts ceļā uz galamērķi (un no tā) un neietilpst darba laikā, var uzskatīt kā virsstundas vai nakts darbu un apmaksāt saskaņā ar Darba likumā noteikto kārtību? Vai darbiniekam var piešķirt apmaksātu brīvdienu par ceļā pavadīto laiku?
Darba samaksa 06:00, 5. Jan. 2023
Darbinieks tiek nosūtīts komandējumā. Pusi no tā darbinieks pavada Latvijā, otru pusi – Lietuvā. Kā šādā situācijā aprēķināt dienas naudu?
Darba samaksa 06:00, 15. Nov. 2022
Vai uzņēmums var uzskatīt darbinieka ceļa izdevumus, kuri saitīti ar darbinieka privātās automašīnas lietošanu braucieniem no dzīvesvietas uz darbu un atpakaļ, kā ar saimniecisko darbību saistītus izdevumus?
Grāmatvedība 06:00, 6. Okt. 2022
Vai nomniekam ir obligāti jāreģistrējas Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) kā transportlīdzekļa turētājam, ja tas no sava darbinieka nomā automašīnu? Šis jautājums tiek pētīts jau vairākus gadus, tā arī nerodot saprotamu atbildi, taču no tā atkarīgs, kādi nodokļi jāmaksā, nomājot vieglo automašīnu. Analizējam lasītāja jautājumu!
Klausies
Transportlīdzekļa nodokļi
06:00, 21. Okt. 2022
Elektromobiļi ienāk mūsu ikdienā un jau vairs nav uzskatāmi par ko īpašu un nezināmu. Tos iegādājas, protams, arī uzņēmumi, kas vēlas domāt “zaļi” un ieviest savā saimniecībā jaunumus, ko mums piedāvā inovatīvās tehnoloģijas. Līdz ar to, protams, rodas jautājumi, kā elektromobiļus uzskaitīt grāmatvedībā, kā attiecināt uz izmaksām to ekspluatācijas izmaksas, vai atšķiras to uzskaite u.tml.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 24. Okt. 2022
Vai un kā jāreģistrē komandējuma nauda, ko saņēmis darba ņēmējs Latvijā, kas strādā pie darba devēja ārvalstnieka un maksā gan iedzīvotāju ienākuma nodokli, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pilnā apmērā, lai nerastos pārpratumi ar VID par nenomaksātiem nodokļiem?
Darba samaksa 07:00, 28. Okt. 2021
Vai var kompensēt valdes locekļa izdevumus, kas rodas braucienā no Norvēģijas uz Latviju, neapliekot tos ar algas nodokļiem? Kādos gadījumos šos pārbraucienus var definēt kā komandējumu, lai varētu kompensēt attiecīgās komandējuma izmaksas? Ņemot vērā, ka valdes locekļa pastāvīgā dzīvesvieta ir Norvēģijā, vai nerodas pienākums maksāt algu Norvēģijā?
Dalībnieks un valdes loceklis 06:00, 9. Aug. 2022
Par darba laiku komandējumos redakcijā saņemam neskaitāmus jautājumus: vai laiks ceļā ir komandējuma laiks? Ja komandējums ir sestdienās un svētdienās, vai arī tas tiek uzskatīts par darba laiku un par šīm dienām arī jāmaksā komandējuma nauda? Par visu pēc kārtas!
Klausies
Darba laiks
08:24, 28. Jūl. 2021
Valdes loceklis turpina darbu veikt attālināti, bet no citas valsts – Somijas. Tur viņam tagad ir arī pastāvīgā dzīvesvieta. Tiek plānots komandējums – brauciens būs no Somijas uz Vāciju. Vai tas skaitās kā komandējums, ja netiek šķērsota Latvijas valsts robeža, dodoties komandējumā? Kā aprēķināt dienas naudu? Un vēl ir jautājums – vai ir kādi normatīvie akti, kuri ierobežo attālinātā darba veikšanu ārpus Latvijas?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 26. Mai. 2022
Ņemot vērā aktuālo saspringto situāciju Eiropā un to, ka Eiropas Savienības valstis un ASV regulāri lemj par jaunām sankcijām attiecībā uz personām no Baltkrievijas un Krievijas, aktualizējas jautājumi par sankciju ierobežojumiem. Piedāvājam ieskatu par to, kas ir sankcijas, sankciju saraksti un kā ievērot to ierobežojumus.
Finanšu vadība 07:00, 2. Mar. 2022
Šā gada 5. janvārī stājās spēkā ilgi gaidītās izmaiņas Darba likumā, kas regulē darbinieku nosūtīšanas jautājumus. Izskatīsim svarīgākos darba samaksas jautājumus, kas jāzina, nosūtot darbinieku no Latvijas strādāt citā Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī.
Darba samaksa 07:00, 12. Apr. 2021
Vai taksometra apmaksas pakalpojumus darbiniekam braucieniem no darba uz mājām un no mājām uz darbu var uzskatīt par tādiem, kas saistīti ar profilaktiskiem veselības aizsardzības pasākumiem, attiecinot tos uz saimnieciskās darbības izmaksām, nemaksājot uzņēmumu ienākuma nodokli un/vai iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Citi 07:00, 18. Jan. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
Akorda alga
Akorda algu aprēķina atbilstoši paveiktā darba daudzumam neatkarīgi no laika, kādā tas padarīts. Kādos gadījumos darbiniekam noteikt akorda algu? Vai akorda algas gadījumā ir jāuzskaita arī nostrādātais darba laiks, un kā to darīt?
Darba samaksa 09:04, 12. Jan. 2022
Komandējumu noteikumos norādīto kompensāciju normu, kas saistītas ar darba braucieniem, mērķis nav ierobežot kompensāciju izmaksas darbiniekiem, bet gan nošķirt neapliekamus ienākumus no apliekamiem – šāds secinājums izriet no Senāta 2019. gada 30. septembra sprieduma lietā SKA‑20/2019. Izskatīsim to!
Darba tiesības 07:00, 11. Mar. 2020
Saskaņā ar uzņēmuma iekšējiem dokumentiem darbiniekiem tiek piešķirts degvielas patēriņa limits mēnesī. Ja limits tiek pārsniegts, pārsnieguma summa ir jāietur no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas. Piemēram, darbiniekam noteikts limits mēnesī 100 litri. Oktobrī izņemti 103 litri par 139,50 eiro (154,50 eiro ar pievienotās vērtības nodokli mīnus atlaide 15 eiro). No darbinieka jāietur degvielas izmaksas par trīs litriem. Kā to pareizāk darīt?
Izdevumi 18:59, 12. Dec. 2021
Vai par elektroautomobili, kas tiek izmantots saimnieciskajām vajadzībām, ir jāmaksā transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis, ja tas tiek uzlādēts uzņēmuma īpašnieka – arī darbinieka – privātmājā?
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:30, 1. Okt. 2021
Kā pareizi traktortehnikai veikt degvielas atlikuma pārbaudi tvertnē gada slēguma inventarizācijas laikā? Traktortehnika ekspluatācijā ir vēl no 1980. gada. Degvielas atlikuma inventarizāciju nav iespējams veikt, izmantojot pilnas vai tukšas tvertnes principu, jo tehniku izmanto tikai ziemas periodā.
Grāmatvedība 07:00, 16. Sep. 2021
Vilcējautomobiļu vadītāji tiek norīkoti darba braucienā uz Eiropas Savienības valstīm. Darbiniekiem tiek nodrošināta naktsmītne, bet ēdināšana nav iekļauta. Visi papildu izdevumi, kas rodas darbiniekiem darba brauciena laikā darba specifikas dēļ (degviela, stāvvietas, ceļa nodevas u.tml.) tiek kompensētas, darbiniekam iesniedzot avansa norēķinu, vai arī pēc tam, kad darbinieks iesniegs attaisnojuma dokumentu. Vai ir iespējams noteikt zemāku dienas naudu, piemēram, 20 eiro dienā, kā kompensāciju par papildu izdevumiem?
Darba samaksa 07:00, 25. Nov. 2019
Izmaiņas veiktas Ministru kabineta noteikumos Nr. 969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" ar mērķi precizēt spēkā esošo regulējumu.
Likumdošana 13:47, 21. Sep. 2021
Darbinieks tiek nosūtīts mācību, prakses komandējumā ārpus Latvijas uz sešiem mēnešiem, lai mācītos un atrastos praksē darba dienās no pirmdienas līdz piektdienai, bet sestdienās un svētdienās ir atpūtas laiks – joprojām atrodas komandējuma vietā. Kādi izdevumi darba devējam ir jāsedz un jākompensē par sestdienām un svētdienām komandējuma periodā?
Darba samaksa 07:00, 9. Jūl. 2021
Kā pareizi un atbilstoši likumam norakstīt izdevumus par degvielu saskaņā ar čekiem par degvielu? Ja maršruta lapas ir jāraksta, – kā ar pievienotās vērtības nodokli?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 17. Aug. 2021
Uzņēmums iegādājas automašīnas līzingā, noslēdz vienošanos ar darbiniekiem, ka pēc finanšu līzinga beigām (3–5 gadi) darbiniekam būs iespēja izpirkt šo automašīnu par atlikušo vērtību. Kādi nodokļi būs jāmaksā? Atlikusī vērtība var būt arī zemāka par tirgus cenu.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 16. Aug. 2021
Valsts sekretāru sanāksmē izskatīti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”, kuru mērķis ir paaugstināt komandējuma izdevumu kompensācijas normas komandējumiem Latvijā un uz ārvalstīm.
Likumdošana 12:44, 1. Nov. 2019
Daudzi skolēni vasaras brīvlaikā cenšas sameklēt darbu un nopelnīt naudiņu. No cik gadiem viņi drīkst strādāt? Cik stundu dienā drīkst strādāt? Kādi ir minimālie ienākumi? Kādus darbus viņi drīkst veikt? Sniegšu atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem par skolēnu nodarbinātību vasaras mēnešos.
Darba laiks 07:00, 21. Jūn. 2021
Valdes loceklis brauc komandējumā uz Vāciju, kur izmanto "Uber" pakalpojumus, maksājot par braucieniem ar uzņēmuma karti. "Uber" no savas puses uz e-pastu atsūta kopsavilkumu par braucienu krievu valodā. Tajā var redzēt, no kurienes uz kurieni tika braukts un cikos, kā arī no kādas kartes tika apmaksāts brauciens un summa. Sakiet, lūdzu, kas ir nepieciešams, lai šādus braucienu izdevumus grāmatvedībā varētu attiecināt uz uzņēmuma saimnieciskās darbības izmaksām?
Vai nosūtītajam darbiniekam drīkst izmaksāt lielāku dienas naudu nekā 30% apmērā no dienas naudas normas, bet nepārsniedzot Ministru kabineta noteikto dienas naudas normu. Vai šai pārsnieguma daļai ir jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Darba samaksa 07:00, 28. Mai. 2021
Vai valdes locekļa vai darbinieka dzīves vietu var uzskatīt par maršruta sākumpunktu, norādot automašīnas nobrauktos kilometrus maršruta lapās, ja darbs ir saistīts ar pārvietošanos un no dzīves vietas tiek braukts uz objektu, kas saistīts ar saimnieciskos darbību?
Dokumenti 07:00, 22. Jūn. 2021
Līdz ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu ieviests jauns termins – personāla ilgtspējas pasākumi. Doma visnotaļ lieliska, tomēr definīcija ir tik plaša, ka vairs nav saprotams, kas tad īsti tiek uzskatīts par ilgtspējas pasākumu, bet kas – par ikdienišķiem saimnieciskās darbības izdevumiem, bez kuriem sabiedrības darbība nav pat iedomājama.
Izdevumi 07:00, 9. Sep. 2019
Ja darbinieks tiek sūtīts uz Eiropas Savienības dalībvalsti uz divām dienām veikt kādu nelielu remontu uzņēmuma klienta objektā, vai tā ir darbinieka nosūtīšana, par kuru jāizmaksā komandējuma nauda 30% apmērā? Ja tā, tad kādos gadījumos vispār rodas komandējums, par kuru var izmaksāt dienas naudu 100% apmērā? Un kas notiek gadījumos, ja darbinieks ir nosūtījumā, bet dienas nauda izmaksāta 100% apmērā? Vai 70% no dienas naudas skaitās kā kompensācijas pārsnieguma daļa, par kuru jāsamaksā algas nodokļi?
Darba samaksa 07:00, 24. Mai. 2021
Latvijā līdz 14. aprīlim izsludināta ārkārtēja situācija, lai ierobežotu COVID-19 izplatību. Izsludinātā ārkārtas situācija ietekmē vai var ietekmēt arī darbiniekus un darba devējus, tāpēc ir būtiski visiem iesaistītajiem kopīgi sadarbojoties rast iespējami veiksmīgākus dažādu problēmu situāciju risinājumus, informē Labklājības ministrija.
Svarīgi 09:30, 17. Mar. 2020
Šobrīd visu aktuālo informāciju, kas būtu jāzina gan iedzīvotājiem, gan nodarbinātajiem, gan darba devējiem par saslimšanu ar COVID-19, sniedz Slimību profilakses un kontroles centrs.
Svarīgi 12:07, 11. Mar. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:52, 7. Jan. 2021
Vai darba līgumā obligāti jāiekļauj nosacījums, ka darbinieku sūtīs komandējumā, lai to drīkstētu darīt? Vai tomēr ir pietiekami izdot rīkojumu? Darba līgumā nav iekļauts šāds punkts, un darba devējam nepieciešams konkrētu darbinieku norīkot komandējumā uz Vāciju, taču darbinieks atteicies to darīt.
Tiesības 16:00, 11. Dec. 2019
Uzņēmums ir iegādājies vieglo automašīnu (elektromobili) izmantošanai saimnieciskajām vajadzībām. Auto neatbilst reprezentatīvā auto statusam. Saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likumu sanāk, ka priekšnodokli drīkst atskaitīt 50% apmērā. Bet kā veikt nobraukuma un degvielas izlietojuma uzskaiti?
Izdevumi 07:00, 2. Okt. 2020
Ārstniecības un izglītības iestādēs strādājošajiem, kā arī sociālo aprūpes centru darbiniekiem turpmāk vairs neizsniegs darbnespējas lapu uz laiku, kad būtu jāievēro pašizolācija pēc ārzemju brauciena. Iepriekš tas bija steidzams risinājums, lai nepieļautu infekcijas izplatību ārstniecības un izglītības iestādēs, kā arī sociālās aprūpes centros, ņemot vērā neskaidro situāciju saistībā ar Covid-19 izplatību pasaulē.
Likumdošana 09:32, 3. Sep. 2020
Uzņēmuma darbinieki bija nosūtīti darba braucienā uz Zviedriju, izsniegtas termiņuzturēšanās atļaujas. Atgriežoties, darbiniekiem jāievēro 14 dienu pašizolācija. To nevar veikt deklarētajā dzīves vietā, jo tur dzīvo arī citi, kuriem nav jāievēro pašizolācija. Uzņēmums vēlas nodrošināt un apmaksāt šo 14 dienu pašizolācijas vietu. Kā pareizi klasificēt šos izdevumus?
Izdevumi 07:40, 3. Aug. 2020
Plānojot veikt ieturējumus no darbinieka algas, jāatceras, ka Darba likumā paredzēti vairāki ierobežojumi. Aplūkosim kārtību, kādā darba devējs var veikt ieturējumus no darba samaksas, lai atlīdzinātu nodarītos zaudējumus, kā arī citus gadījumus, kad pieļaujami ieturējumi no darba samaksas.
Tiesības 07:00, 18. Okt. 2019
Mikrouzņēmums saviem darbiniekiem iegādājas veselības apdrošināšanas polises uz gadu. Vai un kādi nodokļi par to jāmaksā? Vai tā jāuzrāda mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācijā kā darbinieka algas daļa? Vai katru mēnesi divpadsmito daļu no polises cenas? Vai jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)? Kādas ir nodokļu sekas, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības un polise viņam paliek spēkā, un otrādāk – ja polise tiek pārtraukta? Mikrouzņēmums ir komercsabiedrība, kas grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā.
Tiesības 07:00, 11. Aug. 2020
Uzņēmumam pieder vieglais transportlīdzeklis, tas nemaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli, degvielas pievienotās vērtības nodokli atskaita 100% apmērā, degvielu pilda ar uzņēmuma karti, transportlīdzeklī uzstādīta maršrutu kontroles sistēma (GPS), to izmanto tikai saimnieciskajā darbībā, bet dažreiz konstatēts, ka darbinieki aizbrauc arī savās darīšanās, reizēm – arī brīvdienās. Darbinieks ir ar mieru kompensēt degvielas izmaksas, ko izmanto savām vajadzībām. Vai šādi gadījumi vispār būtu pieļaujami?
Izdevumi 10:39, 30. Jūl. 2020
Ministru kabineta noteikumu Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi“ 41.1.3.apakšpunktā noteikts, ka darbiniekam atlīdzināmi izdevumi par braukšanas maksu sabiedriskajos transportlīdzekļos, kā arī taksometros, ja to izmantošana ir bijusi pamatota, savukārt 41.8.apakšpunktā ir piebilde, ka minētos izdevumus drīkst atlīdzināt tikai 30% apmērā no valstī noteiktās dienas naudas. Vai tādā gadījumā atbilstoši noteikumiem par darba braucienu Latvijas teritorijā sabiedriskā transporta izdevumi var tikt atlīdzināti tikai 1,80 eiro (30% no 6 eiro) apmērā, bet pārsniegums jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un par to jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Izdevumi 07:00, 30. Jūl. 2019
Lūdzu skaidrojumu par taksometra izmantošanu! Kādi dokumenti nepieciešami, lai apliecinātu izdevumus par taksometra izmantošanu kā saimnieciskās darbības izdevumus? Sabiedrība ir zobārstniecības klīnika. Taksometri tiek izsaukti klientiem sakarā ar veselības stāvokli pēc operācijām, kā arī ar taksometriem ārsti brauc uz darbu, jo strādā vairākās vietās, arī no mājām uz darbu.
Izdevumi 07:00, 14. Jūl. 2020
Ministru kabinets (MK) apstiprināja MK noteikumus Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” (MK noteikumi), kas nosaka arī vispārīgus darbības nosacījumus turpmāk uzņēmumos, t.sk. izstāžu un gadatirgu organizēšanai un tūrismam un ceļošanai, kā arī prasības pasažieru pārvadājumu pakalpojumiem, pašpārvadājumu pakalpojumu sniegšanai un izmantošanai, t.sk. tūrisma braucienu organizēšanai.
Likumdošana 11:44, 10. Jūn. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā labot algu?
Kā pareizi labot darbinieka darba algu, ja ir pieļauta kļūda aprēķinā un izmaksā? Ievadot nodokļu likmes grāmatvedības programmā, “0” kļūdaini tika ielikta ailītē “speciālā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme”, nevis “neapliekamais minimums”. Darbiniekam 6 mēnešus netika pareizi ieturēts IIN, līdz ar to alga mēnesī tika pārmaksāta vidēji par 120 eiro. Darbinieks nepiekrīt ieturējumiem. Vai drīkst veikt algas pārrēķinu, aprēķinot IIN, un pārmaksāto algu norakstīt zaudējumos? Vai arī vajag pārrēķināt bruto algu, lai varētu aprēķināt visus nodokļus un būtu pareiza izmaksa?
Darba samaksa 07:00, 25. Mar. 2020
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotos skaidrojumus par uzņēmumu ienākuma nodokļa, pievienotās vērtības nodokļa un algas nodokļa piemērošanu saistībā ar ārkārtas situāciju “Covid-19” dēļ.
VID informācija 12:48, 25. Mar. 2020
Ziemas sezonā jau ierasti aktuālāks kļūst jautājums par darbinieku slimošanu un darbnespējas lapu izsniegšanu. Noskaidrosim, kā konstatē darbnespēju, kādas ir darba devēju un darbinieku tiesības un pienākumi, kā apstrīdēt darbnespējas lapas un kādas problēmas var rasties darba devējiem.
Tiesības 07:00, 31. Jan. 2020
2019.gada 29.novembrī stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”. Kādas izmaiņas tie paredz?
Izdevumi 12:00, 30. Dec. 2019
Vai uzņēmuma vadītājs var ar rakstisku rīkojumu nosūtīt komandējumā uz ārvalstīm fizisku personu no cita uzņēmuma? Kādus izdevumus uzņēmums var segt šai personai (dienas nauda, darba brauciens, naktsmītne)? Fiziskā persona darbu nepilda savas saimnieciskās darbības ietvaros, pēc komandējuma tā izrakstīs rēķinu par savu pakalpojumu.
Tiesības 09:15, 30. Dec. 2019
Vai kaut kur normatīvajos aktos ir noteikts, cik ilgā laikā jāiesniedz avansa norēķins un cik vecus čekus tajā darbinieks drīkst iekļaut? Vai, piemēram, 2020. gada janvāra avansa norēķinā var pievienot čeku par izdevumiem (transporta biļetes iegāde) 2019. gada novembrī?
Avansa norēķini 07:00, 27. Jan. 2020
19.novembrī pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”, kuru mērķis ir paaugstināt izdevumu kompensāciju normas komandējumiem un darba braucieniem, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:30, 2. Dec. 2019
Reizi gadā – līdz nākamā gada 1. februārim – Valsts ieņēmumu dienestam ir jāiesniedz paziņojumi par fiziskai personai izmaksātajām summām. Par kādiem ienākumu veidiem šie paziņojumi jāsniedz un kas tajos jānorāda? Atcerēsimies kopā!
Dokumenti 07:00, 13. Jan. 2020
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumi ārvalstu investoriem.
VID informācija 14:50, 9. Jan. 2020
SIA ir nopirkts vieglais automobilis, un SIA to izmanto tikai saimnieciskajām vajadzībām. Automobilis aprīkots ar GPS, par iztērēto degvielu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodoklis tiek atskaitīts 100%. Tad 1 mēnesī SIA īpašnieks izmantoja minēto auto privātajam braucienam. Vai par šo mēnesi jāmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis? Un kas notiek ar PVN priekšnodokli šajā mēnesī?
Transportlīdzekļa nodokļi 06:05, 2. Mai. 2018
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:55, 3. Dec. 2019
SIA, kas ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, iegādājās lietotu automašīnu savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Reģistrējot šo automašīnu Ceļu satiksmes drošības direkcijā, tika samaksāts arī uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis, jo nebija vēl uzstādīta globālās pozicionēšanas sistēma (GPS). Otrajā mēnesī tika uzstādīta GPS. Vai par šo mēnesi var veikt priekšnodokļa korekciju 100% vai tomēr 50% apmērā?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 23. Dec. 2019
Komandējums darbiniekam beidzas piektdienā, taču tuvākais lidojums atpakaļ uz mājām ir svētdien. Kas šādā gadījumā notiek ar komandējuma naudu? Vai darbiniekam ir jāmaksā arī par sestdienu un svētdienu? Kā to noformēt?
Darba samaksa 07:00, 13. Nov. 2019
2019.gada 29.novembrī spēkā stājas grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi".
Likumdošana 15:30, 28. Nov. 2019
Otrdien, 19.novembrī, Ministru kabinets (MK) apstiprināja grozījumus MK noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”, kuru mērķis ir paaugstināt komandējuma izdevumu kompensācijas normas komandējumiem Latvijā un uz ārvalstīm.
Likumdošana 14:12, 21. Nov. 2019
Ņemot vērā darbinieku mobilitāti un arvien biežāk izplatīto darbinieku nosūtīšanu darba veikšanai ārpus ierastās darba vietas, aktuāls ir jautājums, kā pareizi noformēt darbinieku nosūtīšanu darbā uz ārvalstīm un kādas ir darbinieku tiesības un darba devēja pienākumi pret darbinieku, kā arī darba devēja saistības valstī, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts.
Tiesības 08:00, 26. Jūn. 2017
Nosūtīt darbinieku komandējumā nav nekas neparasts, ar to saskārusies gandrīz katra sabiedrība. Tomēr sarežģījumi sākas, kad jāaprēķina kompensācija par darbinieka izdevumiem, kas rodas komandējuma laikā, jo ne uz visiem jautājumiem noteikumos var atrast skaidras atbildes.
Darba samaksa 07:00, 14. Okt. 2019
Latvijā reģistrēta sabiedrība sniedz pakalpojumus pasūtītājiem ārpus Latvijas teritorijas. Līgumos atrunāts, ka gadījumā, ja pasūtītājs vēlas, lai konsultants sniegtu šos pakalpojumus uz vietas, tas apmaksā izdevumus saskaņā ar saviem iekšējiem noteikumiem par komandējumu izdevumu kompensāciju. Pārsvarā visas pozīcijas atbilst Latvijas prasībām, bet pasūtītājam nav tāda termina kā “dienas nauda”, un maltīšu izdevumus kompensē, balstoties uz čekiem, kam noteikti limiti. Pēc darba brauciena izdevumi, kurus pasūtītājs piekrīt apmaksāt, ir kompensējami. Mēs izrakstām izdevumu kompensācijas rēķinu (izdevumu un ieņēmumu summas ir vienādas), bet ko darīt, ja kompensējamās summas atšķiras?
Izdevumi 07:00, 22. Aug. 2019
Cilvēki, kuri ikdienā pārvietojas ar transportlīdzekļiem, reti aizdomājas, cik plašas zināšanas nepieciešamas uzņēmumu vadītājiem un grāmatvežiem, lai grāmatvedības sistēmā korekti uzskaitītu degvielas iegādi un atskaitītos uzraugošajām iestādēm. Tādēļ vēlreiz par būtiskākajiem jautājumiem, kas jāņem vērā, iegādājoties un uzskaitot degvielas izmaksas!
Izdevumi 07:00, 4. Sep. 2019
Zinību mēnesī pie lasītājiem dodas jaunākais žurnāla “iFinanses” numurs, kurš ir pilns ar dažādām zinībām par finanšu un grāmatvedības nozari.
Svarīgi 15:53, 6. Sep. 2019
Žurnāla “iFinanses” iepriekšējos numuros (aprīlis – jūlijs) rubrikā “Nodokļu smilšu kaste” sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēkiem un studentiem pētījām kriptovalūtu jautājumus – sākot ar kriptovalūtu ieviešanu un izmantošanu dažādās valstīs, tostarp Latvijā, beidzot ar nodokļu aspektiem. Nākamo piedāvājam izpētīt tēmu par nodokļu piemērošanas izaicinājumiem sadarbības ekonomikā, kas galvenokārt asociējas ar tādām digitālajām platformām kā “Airbnb” un “Uber”.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 6. Sep. 2019
Noslēdzot tēmu par kriptovalūtām, piedāvājam sarunu, kurā, analizējot studentu veiktos pētījumus un savāktos materiālus, tiek sniegtipriekšlikumi nodokļu jomas attīstībā darījumos ar kriptovalūtām. Rubrika “Nodokļu smilšu kaste” tapusi sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 5. Jūl. 2019
Sabiedrība ir turētāja vieglajai automašīnai, kas iegādāta finanšu līzingā. Par automašīnu tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis, to administratīviem mērķiem lieto sabiedrības vadītājs, kuram ir noteikts normālais darba laiks – piecas darba dienas nedēļā. Vai brīvdienās un svētku dienās automašīnā iepildīto degvielu var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem? Atbilde papildināta ar Valsts ieņēmumu dienesta komentāru.
Izdevumi 07:00, 20. Jūn. 2019
Valsts sekretāru sanāksmē 18.jūlijā izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”, kuru mērķis ir paaugstināt komandējumu pa Latviju dienas naudas, viesnīcu un izdevumu kompensāciju apmērus, lai tie atbilstu mūsdienu preču un pakalpojumu izmaksām.
Likumdošana 11:25, 19. Jūl. 2019
Šī gada 7.maijā tika publicēta Irinas Kostina atbilde uz lasītāja iesūtīto jautājumu “Vai drīkst nemaksāt komandējuma dienas naudu?” Pēc lasītāju komentāru saņemšanas atbilde ir papildināta ar autores skaidrojumu.
Darba samaksa 07:00, 7. Jūn. 2019
Darba devējs koplīgumā vienojas par degvielas izdevumu apmaksu darbinieka braucienam ar privāto automašīnu no vienas mazpilsētas uz otru, katru darba dienu 80 kilometrus. Sabiedriskais transports, protams, kursē, bet ne tik bieži un ne tajos laikos, kas sakrīt ar darba laika sākumu un beigām. Kas tad īsti ir izmaksas par degvielu, ja tās kompensē vai apmaksā darba devējs: saimnieciskās darbības izdevumi, personāla ilgtspējas izdevumi vai personīgais labums darbiniekam, kas jāapliek ar darbaspēka nodokļiem? Pagājušā gada 20.novembrī sertificētais nodokļu konsultants Matīss Kodoliņš sniedza atbildi uz šo jautājumu, norādot, ka šādus izdevumus pie noteiktiem kritērijiem ir iespēja klasificēt par personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem, tomēr lasītāju komentāros tika pausts, ka Valsts ieņēmumu dienestam un Finanšu ministrijai šajā jautājumā ir cits viedoklis, norādot, ka:
Izdevumi 11:55, 18. Feb. 2019
Darbinieks dodas komandējumā uz Krieviju no 21. līdz 22.februārim, lai pildītu rīkojumā noteikto darba uzdevumu. 22.februārī darbinieks atgriežas Latvijā un tajā pat dienā dodas nākamajā komandējumā – uz Franciju. Rīkojumā noteiktais komandējuma ilgums ir no 22. līdz 23.februārim. Kā aprēķināt dienas naudu par 22.februārī? Vai drīkst izmaksāt divas dienas naudas, jo pēc būtības tie bija divi dažādi komandējumi?
Darba samaksa 07:00, 11. Mar. 2019
Zemnieku saimniecība (ZS) 2018.gadā iegādājās automašīnu “Nissan Navara” par 5000 eiro, pilna masa 2805 kg, sēdvietu skaits - četras, veids - kravas kaste. Par šo automašīnu uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis nav jāmaksā. ZS īpašnieks šo automašīnu izmanto gan nokļūšanai uz savu saimniecību, gan saimnieciskās darbības braucieniem bez kravas, gan arī ved degvielu uz lauku, dažādu celtniecības materiālu nogādāšanai saimniecībā u.tml. Vai šajā automašīnā drīkst izmantot marķēto lauksaimniecības degvielu? Kā aizpildīt ceļazīmi, ja tiek lietota marķētā degviela – atšifrējot, kas un kur vests? Vai var nerakstīt ceļazīmes, ja tiek izmantota parastā degviela?
Dokumenti 17:32, 15. Feb. 2019
Uzņēmums nodarbojas ar mežizstrādi, un uzņēmuma šoferi regulāri pārvadā kokmateriālus no cirsmām uz krautuvi un realizācijas vietām. Darba laiks ir 8 stundas dienā. Vai šoferiem drīkst noformēt darba braucienus dienās, kad viņi dodas uz uzņēmuma saimnieciskās darbības vietu (automašīnu novietni) pēc noteiktā darba laika? Vai tas uzskatāms par virsstundu darbu? Kādiem nosacījumiem jāizpildās, lai tas būtu "darba brauciens"?
Tiesības 08:00, 8. Aug. 2016
Valdes loceklim ir Latvijas pilsonība, deklarētā dzīvesvieta atrodas Latvijā, bet nesen nācās pārcelties uz Vāciju, kur ir viņa faktiskā dzīvesvieta. Valdes loceklis turpina strādāt Latvijas uzņēmumā attālināti. Lai satiktos ar sadarbības partneriem Latvijā, uzņēmums valdes loceklim iegādājās avio biļetes. Vai šādas izmaksas var attiecināt uz komandējuma izdevumiem? Kā arī vai šādā gadījumā jāformē komandējums un jārēķina dienas nauda?
Darba laiks 07:00, 15. Jan. 2019
Tuvojoties gada beigām, uzņēmumi vairāk domā par dažādiem kolektīviem pasākumiem un svinībām. Ja iepriekš darbinieku izklaides pasākumi un kopīgas svinības sev līdzi nesa papildu nodokļa sekas, tad kopš 2018.gada 1.janvāra, kad stājās spēkā jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, ir ieviesti labvēlīgāki nosacījumi, kas šādus izklaides izdevumus atļauj uzskatīt par saimnieciskiem, ja tie atbilst noteiktiem kritērijiem.
Personāla vadība 07:00, 28. Nov. 2018
Pieprasot uzziņu Valsts ieņēmumu dienestam, ir svarīgi detalizēti aprakstīt uzņēmuma darbības specifiku un jautājumu formulēt precīzi, citādi uzziņā sniegtā atbilde var kļūt uzņēmumam neizdevīga, kā tas ir sanācis šajā publikācijā izskatītajā gadījumā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 31. Okt. 2018
Valsts ieņēmumu dienesta informatīvajā materiālā par uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa maksātājiem teikts, ka nodokļa maksātājam ir tiesības vienu reizi taksācijas periodā mainīt nodokļa piemērošanas kārtību – deklarējot atbrīvojumu vai to, ka vairs nepiemēros atbrīvojumu no nodokļa maksāšanas.
VID informācija 13:26, 15. Nov. 2018
Praksē samērā bieži ir situācijas, kad darba devējs veic ieturējumus no darbinieka darba samaksas. Šī gada jūnijā pieņemts svarīgs Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta spriedums, kurā analizētas darba devēja tiesības veikt šādus ieturējumus, izmantojot Darba likuma (DL) 78.pantā noteiktās atprasījuma tiesības.
Darba tiesības 08:00, 23. Nov. 2017
Zemnieku saimniecības (ZS) grāmatvedības nolikumā ar rīkojumu ir noteikts, ka iegādāto degvielu izlieto, apsaimniekojot lauksaimniecības zemes platības noteiktu hektāru skaitu. Informācija par lauksaimniecības zemes platību atrašanās vietu un aptuvenais attālums no saimniecības juridiskās adreses pievienota pielikumā. Iegādāto degvielu izlieto arī citu saimnieciskās darbības veicināšanai un nodrošināšanai organizatorisko jautājumu kārtošanai. Kā izlietoto degvielu norakstīt saimnieciskās darbības izdevumos?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 1. Okt. 2018
SIA vēlas nosūtīt komandējumā pašnodarbināto personu, ar kuru ir noslēgts pakalpojuma sniegšanas līgums par konkrētu darbu veikšanu. Komandējuma mērķis ir apmācības, kā rezultātā varētu tikt paaugstināta šīs pašnodarbinātās personas pakalpojuma sniegšanas kvalitāte. Vai uzņēmums var sūtīt šādu personu komandējumā? Un vai ir kādas nodokļu sekas?
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Okt. 2018
Reaģējot uz daudzo pasažieru sūdzībām par nesamērīgajām brauciena cenām, Valsts ieņēmumu dienests (VID) sāk veikt pastiprinātas pārbaudes lidostas "Rīga" teritorijā. Lai gan VID kompetencē nav iespējas ietekmēt taksometru firmu noteiktos pārmērīgi augstos tarifus, dienesta inspektori pievērsīs uzmanību tam, vai taksometros ir jaunajām prasībām atbilstoši skaitītāji, vai par braucienu tiek izsniegti čeki, informē VID.
VID informācija 10:27, 14. Sep. 2018
Saskaņā ar līdz 01.01.2018. spēkā esošo uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanas principu izdevumus par kafiju un tēju darbiniekiem visbiežāk uzskatīja par izdevumiem, kas nav saistīti ar maksātāja saimniecisko darbību. Pašlaik, Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā iekļautās normas ļauj plašāk vērtēt personāla izdevumus kā ar saimniecisko darbību saistītus. Līdz ar to šādus izdevumus, ja tie nav personificēti, varētu klasificēt kā izdevumus darbinieku kolektīva motivēšanai?
Tiesības 06:00, 12. Jūn. 2018
Saskaņā ar Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumu (UVTN likums) par taksometru, kas nav aprīkots ar maršruta kontroles sistēmu, tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN). Tātad uzņēmums ir tiesīgs atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli 100% apmērā par iegādāto degvielu, auto rezerves daļām, auto remontu, apkalpošanu un par iegādāto vieglo transportlīdzekli, ko izmantos kā taksometru. Bet uzņēmums lieto arī auto, kas pieder fiziskām personām, uz nomas līguma pamata. Piemērojot UVTN likuma 14.panta 1.daļas 14.punktu, UVTN par šiem auto netiks maksāts. Kādā apmērā šinī gadījumā var atskaitīt priekšnodokli? Nomas līgumā noteikts, ka uzņēmums veic pilnu auto aprūpi.
Transportlīdzekļa nodokļi 06:00, 7. Jūn. 2018
Uzņēmuma saimnieciskā darbība ir sabiedriskā ēdināšana, tajā skaitā ēdienu piegāde uz klienta norādīto adresi. Piegādes pakalpojumi tiek nodrošināti, izmantojot gan uzņēmuma, gan darbinieku personīgo transportlīdzekli. Darba līgumā auto izmantošana dienesta vajadzībām nav atrunāta, bet ar katru darbinieku, kurš piekrīt sava personīgā auto izmantošanai uzņēmuma vajadzībām, tiek noslēgts auto nomas līgums. Atlīdzība par auto nomu ir atkarīga no izvadāto preču apjoma un tiek izmaksāta, ieturot iedzīvotāju ienākuma nodokli 23% vai 10%, ja darbinieks nomas līgumu ir reģistrējis Valsts ieņēmumu dienestā, apmērā. Vai par auto, kas tiek nomāts no darbinieka uz nomas līguma pamata, ir jāmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis?
Transportlīdzekļa nodokļi 06:40, 13. Apr. 2018
Valsts iestāde Eiropas Savienības (ES) projekta ietvaros Latvijā organizē pasākumu, uz kuru uzaicināts ārzemju lektors no Īrijas. Lektoram ar iestādes rīkojumu nodrošināta naktsmītne Rīgā 2 naktīm, kas kopsummā maksā 168 EUR (84 EUR diennaktī). Summa pārsniedz Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" (MK noteikumi Nr.969) 21.3.apakšpunktā noteikto normu Rīgā, kas ir 57 EUR par diennakti. Ārzemju lektors nav valsts iestādes darbinieks un nesaņem no tās atlīdzību. Viesnīcu rezervē un par to maksā valsts iestāde. Vai iestādei šajā gadījumā ir jāievēro MK noteikumu Nr.969 21.3.apakšpunktā izdevumiem par viesnīcu noteiktā norma – 57 EUR?
Tiesības 08:00, 7. Feb. 2018
Uzņēmums atrodas Rēzeknē. Tā darbinieki nereti brauc uz semināriem vai kārtot darba jautājumus Rīgā. Šādos gadījumiem viņiem ir jāizbrauc no Rēzeknes ap plkst. 6:00 no rīta un jāatgriežas jau pēc darba laika. Ceļā tiek pavadītas apmēram 7,5 stundas. Piemēram, ja darbinieks brauc ar vilcienu, tad izbrauc plkst. 4:20 un atgriežas pēc plkst. 23:00. Vai uzņēmums drīkst maksāt dienas naudu 100% apmērā (6 EUR), ja darbinieks uz Rīgu nosūtīts uz 1 dienu? Vai šajā gadījumā, ja darbiniekam izmaksāta dienas nauda pilnā apmērā, ir jāņem vērā un jāuzskaita virsstundas? Vai uzņēmums var izmaksāt dienas naudu pilnā apmērā un vienoties ar darbinieku, ka nākamajā dienā viņš izmantos atpūtu, lai nemaksātu dubultā par virsstundām? Vai tomēr ir nepieciešams izvēlēties – maksāt dienas naudu vai piešķirt papildu stundas atpūtai? Uzņēmumā ir gan normālā, gan summētā darba laika uzskaite.
Tiesības 08:00, 27. Dec. 2017
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
Komersants iegādājās automašīnu un noslēdza ar darbinieku līgumu par automašīnas nomu privātām vajadzībām. Darbinieks ar automašīnu mēnesī nobrauc 1100 km, tādējādi veidojas izdevumi (par līzingu, degvielu, apkopi utt.) 500 EUR apmērā. Tātad vidējā kilometra izmaksa ir 0,45 EUR. Uzņēmējs aprēķina, ka privātajām vajadzībām darbinieks ar automašīnu nobraucis 100 km, un izraksta viņam rēķinu par 45 EUR (100 x 0,45) plus pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. Vai šajā gadījumā uzskatāms, ka automašīna 100% apmērā izmantota saimnieciskās darbības nodrošināšanai? Vai, automašīnā ierīkojot globālās pozicionēšanas sistēmu (GPS), visus izdevumus var norakstīt kā saimnieciskās darbības izdevumus un tādējādi iegūt tiesības atskaitīt 100% priekšnodokli un nemaksāt uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN)?
Saimnieciskā darbība 09:00, 9. Jan. 2018
Aplūkojot darbības, kas reorganizācijas gadījumā uzņēmumā jāveic saistībā ar darbiniekiem, jāņem vērā kārtība, kādā jāveic norēķini ar darbiniekiem, jākompensē neizmantotais atvaļinājums un zaudējumi, kā arī jānosaka konkurences ierobežojums.
Saimnieciskā darbība 08:00, 1. Dec. 2017
Darbinieks, kas strādā normālo darba laiku (40 stundu darba nedēļa), no 19.09.2017. līdz 23.09.2017. nosūtīts komandējumā uz Poliju. 23.09.2017. ir sestdiena, kas nav paredzēta darba veikšanai, bet tam, lai darbinieks atgrieztos Latvijā. Vai uzņēmumam šī sestdiena darbiniekam jākompensē kā virsstundas? Vai darbiniekam šajā gadījumā kā brīvdiena jāpiešķir cita diena? Vai drīkst darbiniekam sestdienu neapmaksāt un nepiešķirt citu brīvdienu, pamatojot, ka darbs šajā laikā faktiski netika veikts?
Tiesības 08:50, 12. Okt. 2017
Kā pareizi grāmatot papildu izdevumu pārsnieguma summu, kas darbiniekam radusies darba braucienā (saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" (MK noteikumi Nr.969) 42.punktu), un aprēķinātos nodokļus?
Izdevumi 09:30, 22. Feb. 2016
SIA "A" uz 1 mēnesi iznomājis auto SIA "B". Uzņēmumam transportlīdzeklis nepieciešams, lai nosūtītu darbiniekus komandējumos. Komandējuma dienas nav precīzi nosakāmas, tādēļ transportlīdzeklim SIA "B" turējumā jābūt visu mēnesi. SIA "A" nemaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN), jo nodarbojas ar auto tirdzniecību. Vai SIA "B" jāmaksā UVTN, ja tansportlīdzekli mēnesī izmanto mazāk nekā 15 dienas? Ja SIA "B" auto izmanto tikai 11 dienas mēnesī, vai uzņēmums drīkst iekļaut visu summu saimnieciskās darbības izdevumos, tostarp priekšnodokli 50% apmērā?
Transportlīdzekļa nodokļi 15:59, 31. Aug. 2017
Uzņēmums iegādājies automašīnu (tā nav pirkta līzingā). Tās turētājs ir valdes priekšsēdētājs (fiziskā persona). Par automašīnu ir samaksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN), kā arī tiek rakstītas maršruta lapas, jo auto izmanto dažādi. No Valsts ieņēmumu dienesta (VID) saņēmām jautājumu, vai uzņēmumam ir noslēgts līgums ar automašīnas turētāju. Kā pareizi rīkoties? Vai šāds līgums tiešām jānoslēdz?
Saimnieciskā darbība 08:00, 8. Sep. 2017
Budžeta iestādes mikroautobusa šoferim ir noteikts summētais darba laiks. Vismaz reizi nedēļā viņš brauc darba braucienā uz Rīgu (vismaz 200 km), kopā prombūtnē pavadot 10 un vairāk stundas. Kā iespējams izvērtēt, vai viņam brauciena laikā tiek nodrošināta normatīvajos aktos noteiktā darba un atpūtas režīma ievērošana, lai izmaksātu vai neizmaksātu kompensāciju par papildu izdevumiem, kuri, protams, viņam rodas, tik ilgi atrodoties prom no pastāvīgās dzīves vietas, jo pusdienas viņam noteikti ir jāpaēd.
Darba laiks 09:00, 15. Dec. 2015
Biedrība projekta ietvaros sūta uz ārvalstu semināriem personas, kas nav biedrības darbinieki. Vai šīm personām drīkst maksāt dienas naudu un segt pārējos komandējuma izdevumus? Vai, lai varētu segt komandējuma izdevumus, šādai personai ir jābūt kādām citām līgumsaistībām ar biedrību?
Saimnieciskā darbība 08:00, 21. Sep. 2017
Darbinieks nosūtīts komandējumā piedalīties konferencē. Darbiniekam brokastis ir iekļautas viesnīcas izdevumos, bet pusdienas tiek nodrošinātas konferences laikā. Vai šādā situācijā dienas naudu drīkst izmaksāt 100% apmērā?
Tiesības 13:18, 16. Aug. 2017
Šajā publikācijā aplūkošu, kas ir mikrouzņēmuma darbinieki, kas ir tā īpašnieks, kas ir mikrouzņēmuma darbinieka un īpašnieka ienākums, kā arī kādi nodokļi tiek piemēroti šim ienākumam.
Nodokļi 08:00, 11. Aug. 2017
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) atrodas mazpilsētā un vēlas īrēt dzīvokli Rīgā SIA darbinieku vajadzībām. SIA darba specifika paredz darbinieku darba braucienus no mazpilsētas uz Rīgu uz vairākām dienām. SIA īpašnieks ir aprēķinājis, ka īrēt dzīvokli būs ekonomiski izdevīgāk, nekā segt viesnīcas izdevumus Rīgā. Vai dzīvokļa īres un komunālos izdevumus SIA var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem, kaut arī SIA darbinieki kādu mēnesi to varbūt nemaz neizmantos (ja nebūs darba braucienu)? Īres līgums būs noslēgts, un īre būs jāmaksā katru mēnesi, tāpat arī komunālie maksājumi.
Tiesības 09:00, 26. Nov. 2015
Vai ir iespējams papīra formāta dokumentus aizvietot ar elektroniskajiem dokumentiem, lai tādējādi paātrinātu dažādus procesus uzņēmumā, samazinātu arhīvu apmērus un saudzētu dabu (kas arī nav mazsvarīgi)? Tas, manuprāt, ir aktuāli daudzu uzņēmumu vadītājiem un grāmatvežiem, jo arvien biežāk parādās elektroniski dokumenti bez parakstiem. Kā rīkoties ar šādiem dokumentiem?
Dokumenti 08:00, 21. Aug. 2017
Par avansa norēķiniem rakstīts daudz, tomēr joprojām tiek uzdoti jautājumi, turklāt, arī veicot gada pārskatu revīziju, esmu konstatējusi neprecizitātes avansa norēķinu sagatavošanā. Tādēļ vēlreiz īsumā aplūkošu dažus ar avansa norēķiniem saistītus aspektus. Kā saka– atkārtošana ir zināšanu māte!
Avansa norēķini 08:05, 24. Jūl. 2017
Darbinieks uz 4 mēnešiem devies nosūtījumā uz saistītu grupas uzņēmumu Zviedrijā. Ja līgumā par nosūtījumu paredzēts, ka darbiniekam nosūtījuma periodā tiks izmaksāti 50% no dienas naudas, vai tas ir pretrunā ar Ministru kabineta noteikumos Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" paredzētajām konkrētajām dienas naudas normām? Nosūtījuma laikā darbiniekam ir nodrošināta bezmaksas uzturēšanās, kuru kompensē Zviedrijas uzņēmums. Vai Latvijas uzņēmums nosūtījuma laikā drīkst kompensēt izdevumus par sabiedrisko transportu (nokļūšana no dzīves vietas uz ofisu)?
Tiesības 08:00, 1. Mai. 2017
Mūsdienu tirgus ekonomikas apstākļos uzņēmējiem paveras plašas iespējas pakalpojumu sniegšanai starptautiskā mērogā, līdz ar to arvien biežāk tiek risināti dažādi ar to saistīti praktiski jautājumi. Viens no apstākļiem, kas saistīts ar uzņēmumu pārrobežu sadarbību, ir darba devēja un darbinieka savstarpējās tiesiskās attiecības un no darba tiesiskajām attiecībām izrietoši nodokļu piemērošanas jautājumi darbinieku pārvietošanas gadījumā.
Tiesības 08:00, 22. Mai. 2017
Strauji tuvojas vasara, un darba devēji arvien aktīvāk plāno darbinieku atbalsta un saliedēšanas pasākumus gan darbavietās (uzņēmumu teritorijās), gan ārpus tām. Turklāt dažādie pasākumi var notikt gan darba laikā, gan ārpus tā, tādēļ aktuāls kļūst jautājums par darba aizsardzību un darba devēja atbildību šādos pasākumos. Ne viens vien cilvēks ir piedzīvojis, ka uzņēmuma sporta spēles beidzas ar traumu, kas gūta, spēlējot futbolu, basketbolu vai piedaloties roku laušanās sacensībās. Vai tas ir nelaimes gadījums darbā vai tomēr nav?
Darba drošība 08:00, 20. Mai. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada martā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 12:13, 7. Apr. 2017
Uz celtniecības objektu, kas atrodas Skandināvijā, līdz tā pabeigšanai komandējumā tiek norīkoti darbinieki no Latvijas. Komandējuma beigu termiņš ir atkarīgs no daudziem apstākļiem, tostarp biļešu pieejamības atpakaļceļam pēc objekta pabeigšanas. Kā noformēt rīkojumu par komandējumu, ja nav zināms konkrēts atgriešanās datums?
Tiesības 08:00, 7. Mar. 2017
Uzņēmuma īpašnieks (dalībnieks) ir nerezidents, kas nav darba attiecībās ar uzņēmumu. Viņš regulāri ierodas Latvijā, lai saņemtu informāciju no valdes par uzņēmuma darbību un iepazītos ar visiem uzņēmuma dokumentiem, kā arī sniegtu pakalpojumus sabiedrības vārdā. Latvijā esošais uzņēmums nodrošina viņam naktsmītni. Kā šādus izdevumus uzrādīt grāmatvedībā, ja uzņēmuma īpašnieks nav uzņēmuma darbinieks? Vai šie izdevumi ir saistīti ar saimniecisko darbību?
Saimnieciskā darbība 08:00, 14. Mar. 2017
Nodarbinot darbiniekus, arī pašnodarbinātajam ir jāmaksā nodokļi, tai skaitā algas nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
Grāmatvedība 08:00, 17. Mar. 2017
Latvijas uzņēmumam ir sadarbības līgums ar Dānijas uzņēmumu par informācijas tehnoloģiju (IT) pakalpojumiem. Latvijas uzņēmuma darbinieks regulāri - katru nedēļu uz 3 dienām - brauc uz Dāniju. Vai darbiniekam jānoformē komandējums, darba brauciens vai nosūtījums?
Darba laiks 16:46, 10. Jūn. 2015
Uzņēmuma īpašnieks (ir arī uzņēmuma darbinieks) ar savu personisko automašīnu dodas komandējumā uz ārvalstīm. Ir sagatavots automašīnas nomas līgums un ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Komandējuma laikā tiek saņemti čeki par degvielas, mielasta – tikšanās ar klientiem –, viesnīcas, komandējuma naudas, automašīnas stāvvietas, prāmja biļetes u.c. izmaksām. Vai visus šos attaisnojuma dokumentus var norādīt izdevumu daļā? Uz kuriem dokumentiem attiecas likumdošanas normas par 30%?
Izdevumi 08:00, 25. Jan. 2017
Vēlētos noskaidrot, vai Valsts ieņēmumu dienesta (VID) metodiskā materiāla ''Grāmatvedības kārtošana vienkāršā ieraksta sistēmā'' 39.piemērs ir aktuāls un pielietojams tieši tā, kā tajā paskaidrots (protams, 80% aizvietojot ar 50%)? No VID saņemtā skaidrojumā teikts, ka vienlaicīgi piemērs ir jāsaista ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) 11.5panta 6.daļu - ja saimnieciskās darbības izdevumos iekļauj 70% no degvielas vērtības, tad priekšnodoklī atskaita 50% no summas, kas iekļauta saimnieciskās darbības izdevumos (kas sanāk 35% no priekšnodokļa) Ja tā ir, tad kā un vai metodiskais materiāls ir pielietojams?
Izdevumi 09:00, 21. Apr. 2016
Uzņēmums līzingā nomā vairākas automašīnas, par kurām tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN). Vai izdevumus par degvielu un auto nomu uzņēmums var iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos un atskaitīt pievienotās vērtības nodokli (PVN) kā priekšnodokli? Vai par patapināto autotransportu ir jāmaksā UVTN, lai izdevumus varētu attiecināt uz saimniecisko darbību? Vai par patapinātās automašīnas lietošanu var noslēgt apakšpatapinājuma līgumu ar darbinieku, kurš šo transportu lieto?
Transportlīdzekļa nodokļi 08:00, 19. Jan. 2017
Tā kā pastāv vairāki autotransporta veidi un to izmantošanas iespējas, piemēram, personīgo automobili iespējams izmantot gan personiskām, gan darba vajadzībām, tad nereti rodas arī dažāda veida izdevumi, kas saistīti ar autotransporta izmantošanu. Kādi izdevumi rodas un kādi nodokļi jāmaksā pašnodarbinātajam?
Grāmatvedība 08:00, 9. Dec. 2016
Latvijas uzņēmums plāno piesaistīt finanšu direktoru no Somijas (fiziska persona, Somijas rezidents). Potenciālais darbinieks Latvijā uzturētos 3-5 dienas mēnesī. Vai ierašanās Latvijā būtu kvalificējama kā komandējums/darba brauciens?
Tiesības 08:00, 27. Okt. 2016
Decembris ir svarīgs mēnesis grāmatvežiem un citiem par uzņēmuma finansēm atbildīgajiem darbiniekiem ne tikai tādēļ, ka lielākajai daļai uzņēmumu tas ir finanšu gada pēdējais mēnesis ar visām no tā izrietošajām sekām, vai tāpēc, ka jāspēj izsekot gaidāmajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas stāsies spēkā no nākamā gada 1.janvāra. Decembris ir arī Ziemassvētku laiks, tātad jāsaprot, vai un kā uzņēmuma plānotie pasākumi (ar šiem pasākumiem saistītie izdevumi) ietekmēs uzņēmuma nodokļu pozīcijas.
Citi 08:00, 12. Dec. 2016
Darbiniekam reizēm jābrauc pie klientiem, bet viņam nav automašīnas, un ar sabiedrisko transportu pārvietoties ir ekonomiski izdevīgāk. Kā noformēt darbinieku biļetes vai mēnešbiļetes sabiedriskajā transportā tā, lai tās varētu uzskatīt par ar saimniecisko darbību saistītiem izdevumiem? Ja pareizi saprotu, atmaksājot izdevumus par mēnešbiļeti, darbiniekam rodas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekams ienākums?
Izdevumi 08:00, 17. Okt. 2016
Darījumos ar nerezidentiem nereti tiek pieļautas neprecizitātes, kā rezultātā Latvijā reģistrētai komercsabiedrībai var nākties maksāt papildu nodokli. Tomēr, pareizi strukturizējot darījumu un noformējot atbilstošus dokumentus, no nodokļu uzrēķiniem var izvairīties.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 23. Nov. 2016
Vai braukt ar automašīnu vairs nav tik izdevīgi un esi pieņēmis lēmumu dzīvot bez tās? Apsveicam! Automašīna ir labs risinājums, lai nokļūtu no vienas vietas otrā, taču tās uzturēšana labā tehniskajā un vizuālajā stāvoklī prasa lielus izdevumus. Tā ir izdevīga līdz brīdim, kad pienāk laiks to remontēt. Bieži vien izmaksas ir tik lielas un negaidītas, ka ātrie kredīti internetā ir vienīgais risinājums, kā tās nosegt. Izvēloties citas pārvietošanās alternatīvas, tu iegūsi veselīgāku dzīvesveidu, izvairīsies no agresijas satiksmes sastrēgumu laikā, kā arī samazināsi savus izdevumus mēneša un gada griezumā.
Svarīgi 08:00, 24. Okt. 2016
Jau gadiem ilgst diskusija, vai darījumi ar bankas karti ir vai nav avansu norēķins. Katrs diskusijas dalībnieks nereti pauž savu viedokli un pamato to ar dažādiem likumdošanas aktiem. Arī es nebūšu izņēmums! Tomēr jāņem vērā, ka likumdošana regulāri mainās, un tas, kas bija aktuāls vakar, vairs nav aktuāls šodien.
Grāmatvedība 08:00, 17. Okt. 2016
Uzņēmums ar darbiniekiem noslēdzis vienošanos, ka tad, ja darbinieks izmanto savu privāto transportlīdzekli uzņēmuma saimnieciskās darbības vajadzībām, par to tiek maksāta kompensācija – 0,22 EUR par katru nobraukto kilometru. Par transportlīdzekļa izmantošanu darba braucieniem darbinieki sagatavo atskaiti, kurā norāda maršrutu un nobrauktos kilometrus. Uzņēmums katru mēnesi maksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN) par konkrētajā mēnesī izmantotajiem transportlīdzekļiem. Vai šajā situācijā uzņēmums gada beigās var pieprasīt UVTN atmaksu? Vai uzņēmumam būtu jāreģistrē šie transportlīdzekļi savā turējumā? Cik detalizētām jābūt aizpildāmajām maršruta lapām?
Transportlīdzekļa nodokļi 08:00, 7. Jūn. 2016
Nereti praksē rodas jautājumi par darbinieku izbraukumiem, pildot darba pienākumus. Ne vienmēr ir skaidrs, kādos gadījumos ar darba pienākumu veikšanu saistīts brauciens uzskatāms par komandējumu un kādos - par darba braucienu, un kā tiek kompensēti ar to saistītie izdevumi.
Darba samaksa 11:31, 23. Jūl. 2014
Turpinot tēmu par saimnieciskās darbības veicēja ieņēmumiem un izdevumiem, apskatīsim, kas ir ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi.
Grāmatvedība 09:00, 28. Jan. 2016
Iepriekšējās publikācijās apskatījām kādi ir iespējamie nodokļu režīmi, kādi ir nosacījumi un ierobežojumi katram no tiem, un kurš nodokļu režīms ir vispiemērotākais attiecīgajam biznesam. Bet kādus ieņēmumus un izdevumus un kādā apjomā saimnieciskās darbības veicēji drīkst attiecināt uz savu saimniecisko darbību?
Grāmatvedība 12:00, 20. Jan. 2016
2014.gada novembrī uzņēmums iegādājās aviobiļetes un vīzas darba braucienam uz Ķīnu darbiniekiem un dažiem klientiem. Šis bija sadarbību veicinošs brauciens uz mūsu piegādātāja rūpnīcu, un tā mērķis bija mudināt klientus vairāk iegādāties tieši šī piegādātāja produkciju, ko mēs pārstāvam Latvijas tirgū. Brauciens notika šī gada janvārī. Vai, uzskaitot aviobiļešu iegādes izdevumus 2014.gada novembrī, tie jāgrāmato kā nākamo periodu izdevumi? Vai šī gada janvārī tie jāpārgrāmato uz komandējumu izdevumiem (biļešu iegāde mūsu darbiniekiem) un reprezentācijas izdevumiem (biļešu iegāde klientiem)? Kādiem dokumentiem jābūt pievienotiem šo izdevumu attaisnošanai?
Grāmatvedība 17:16, 5. Feb. 2015
01.01.2016. stājas spēkā grozījumi MK noteikumos Nr.899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība”, ar kuriem ir noteiktas likmes brīvprātīgā darba veicēju izdevumiem.
Likumdošana 15:56, 22. Dec. 2015
Darbinieks ir komandējumā ārzemēs, kur kopā ar klientiem dodas uz restorānu. Vai šos ēdināšanas izdevumus var uzskatīt par reprezentācijas izdevumiem? Vai arī tie būs komandējuma izdevumi?
Izdevumi 09:10, 30. Nov. 2015
Valdes loceklim jāpārstāv uzņēmums – jātiekas ar biznesa partneriem utt. Viņam vienmēr ir labi jāizskatās. Kādus izdevumus drīkst segt uzņēmums? Apģērbs, frizieris, restorānu rēķini? Vai ir kādi ierobežojumi?
Komerctiesības 09:00, 20. Nov. 2015
01.04.2015. darbiniekam izsniegts avanss 300 EUR. Avansa norēķinu atskaite tiek iesniegta par 250 EUR. 27.06.2015. darbiniekam tiek izsniegts nākamais avanss 400 EUR. Tātad 01.07.2015. kopējais avansa atlikums ir 450 EUR (50 EUR + 400 EUR), un tas pārsniedz minimālās algas apmēru. Vai tas nozīmē, ka darbinieks ir guvis darba algai pielīdzināmu ienākumu, par kuru jāmaksā darbaspēka nodokļi? Ja tā, vai par algu ir uzskatāmi no 1.avansa neiztērētie 50 EUR, 90 EUR (450 EUR – 360 EUR) vai visa summa 450 EUR? Kā rīkoties, ja darbinieks 20.jūlijā iesniedz avansa norēķinu dokumentus par 400 EUR?
Avansa norēķini 15:19, 13. Okt. 2015
Lūdzu sniegt skaidrojumu par MK noteikumu Nr.969 ''Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi''(MK noteikumi Nr.969) 2.punktu, kurā minēts, ka komandējumā var sūtīt fiziskās personas, kuras nav darba attiecībās ar institūciju. Kādos gadījumos šo normu drīkst piemērot?
Tiesības 10:33, 30. Sep. 2014
Pašvaldības domes priekšsēdētājam savi pienākumi bieži jāveic ne tikai normālajā darba laikā, bet arī vakaros vai brīvdienās. Kā šādos gadījumos pareizi aprēķināt atlīdzību un uzskaitīt darba laiku? Šajā rakstā tiks sniegtas atbildes un ieskats normatīvo aktu prasībās, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu:
Darba laiks 12:58, 22. Okt. 2014
Uzņēmums, individuālais komersants (IK), sniedz transporta pakalpojumus (lielāko daļu Eiropā). Uzņēmumā ir 4 darbinieki, bet pats īpašnieks reģistrēts kā pašnodarbinātā persona. Īpašnieks nav darba tiesiskajās attiecībās ar IK, par viņu tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 1 reizi ceturksnī no 360 EUR. Vai īpašniekam var izmaksāt komandējuma naudu par laiku, kad viņš ir veicis transporta pakalpojumu Eiropā? Vai pašnodarbinātā persona var kļūt par darba ņēmēju, noslēdzot darba līgumu ar IK, veikt transporta pakalpojumus, saņemt darba algu un komandējuma naudu?
Grāmatvedība 15:44, 29. Jūl. 2015
Tuvojas 30.septembris - termiņš Eiropas Savienības (ES) valstīs samaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atprasīšanai par 2014.gadu. Par kādām izmaksām nodokli var atgūt, kādi ir ierobežojumi, un kādi dokumenti jāsagatavo nodokļu maksātājam?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:55, 7. Sep. 2015
Darbinieka nosūtīšanu reglamentē Darba likuma (DL) 14.pants, kurā pārņemti Eiropas Parlamenta un Padomes 16.12.1996. Direktīvas Nr.96/71/EK par darba ņēmēju norīkošanu darbā pakalpojumu sniegšanas jomā (Direktīva) noteikumi, informē Labklājības ministrija (LM).
Svarīgi 10:08, 3. Aug. 2015
Pieaugot globalizācijai, aizvien biežāk sadarbojamies ar ārvalstīm, un nereti Latvijā reģistrētajos uzņēmumos valdes locekļi ir nerezidenti. Kā uzskaitīt šāda valdes locekļa uzturēšanās izdevumus? Skaidrojums sniegts, balstoties uz lasītāja jautājumu:
Dalībnieks un valdes loceklis 16:27, 4. Aug. 2015
Veselīgs dzīvesveids ir modē! Cilvēki arvien vairāk piedomā pie veselīga uztura un sportisko aktivitāšu nozīmes ikdienā, tāpēc daudzi izmanto iespēju no rītiem uz darbu braukt ar velosipēdu. To veicina arī infrastruktūras attīstība – pilsētās tiek izbūvēti arvien jauni veloceliņi un ierīkotas velonovietnes. Darba devējiem savukārt der padomāt par veselības veicināšanu darba vietās.
Personāla vadība 15:48, 21. Jūl. 2015
Pienākusi vasara, bērni ir beiguši mācības un devušies brīvlaikā. Daļa vasaru pavadīs atpūšoties, bet citi, iespējams, vēlēsies gūt darba pieredzi un nopelnīt paši savu naudu. Arī uzņēmumi var izmantot papildu darbaspēku, taču jāņem vērā vairāki ierobežojumi, kas noteikti Darba likumā (DL).
Tiesības 08:10, 4. Jūn. 2015
Darbiniekam bija iedota uzņēmuma karte degvielas uzpildei darba vajadzībām, bet viņš gandrīz 2 mēnešus nav ieradies darbā, ir izmantojis šo karti privātajām vajadzībām un ielējis degvielu par 600 EUR, pirms tas tika konstatēts. Kā pareizi norakstīt šo degvielu? Vai to var norakstīt kā ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus, vai obligāti jāaprēķina darbinieka gūtais labums? Darbinieks (kurš nu jau ir atlaists) ir nesis uzņēmumam zaudējumus, un rodas vēl lielāki zaudējumi, ja jānomaksā nodokļi. Nekādu naudu no viņa piedzīt nav iespējams, un nav, no kā ieturēt, jo alga par šiem mēnešiem netika aprēķināta. Kā tādā gadījumā pareizi iegrāmatot gan saņemto rēķinu, gan labumu darbiniekam?
Grāmatvedība 14:49, 12. Jūn. 2015
Darbinieks brauc komandējumā ar uzņēmumam piederošu automašīnu, par ko tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN). Darbiniekam ir noformēts komandējuma rīkojums. Kādi nodokļi par to, ka darbinieks lieto uzņēmuma automašīnu, vēl varbūt ir jāmaksā, ja darbinieks paņem automašīnu iepriekšējās dienas vakarā, jo komandējumā jādodas agri no rīta pirms darba laika sākuma, un automašīnu noliek uzņēmuma teritorijā nākamajā dienā pēc komandējuma, jo atgriežas no komandējuma vēlu vakarā pēc uzņēmuma darba laika beigām?
Transportlīdzekļa nodokļi 18:33, 22. Aug. 2014
Biedrība nodarbina personu brīvprātīgā darbā, un persona, nestājoties darba tiesiskajās attiecībās, veic dažādus darbus, kas ir vērsti uz biedrības statūtos noteiktā mērķa sasniegšanu. Bezatlīdzības pakalpojumu sniegšana saistīta ar pārbraucieniem, un brīvprātīgā persona vēlas pārvietoties ar sev pieejamu automašīnu, prasot vien kompensēt degvielas izdevumus, jo atbilstoši Biedrību un nodibinājumu likuma 8.panta 3.daļai persona, kas veic brīvprātīgo darbu, var prasīt tādu izdevumu atlīdzināšanu, kas radušies brīvprātīgā darba izpildē, ja tas noteikts biedrības vai nodibinājuma statūtos vai valdes lēmumos.
Izdevumi 10:13, 21. Mai. 2015
Fiziskā persona, saimnieciskās darbības veicējs (SDV) un mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs, savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai iegādājas automašīnu par 7000 EUR. Saimnieciskā darbība ir nekustamo īpašumu objektu apsekošana, to izpēte, analīze un realizācijas / iegādes iespēju izvērtēšana, ņemot vērā tirgus situāciju. Saimnieciskās darbības kontā ir uzkrāti naudas līdzekļi automašīnas iegādei no iepriekšējo mēnešu ieņēmumiem, kas netika izņemti personiskām vajadzībām. Automašīnu plānots izmantot arī privātiem braucieniem, un maršruta lapas netiks sagatavotas, tāpēc uzskaitē 50% automašīnas uzturēšanas izdevumu tiks attiecināti uz privāto patēriņu (izdevumi pielīdzināti algai), 50% - uz saimnieciskās darbības izdevumiem.
Grāmatvedība 10:43, 29. Apr. 2015
Uzņēmuma darbinieku darbavieta ir Rīgā, bet dažādās vietās Latvijā ir mūsu pārziņā esoši objekti. Darbinieks nepieciešamības gadījumā brauc uz šiem objektiem ar darba auto. Piemēram, ja pazudusi elektrība, darbinieks dodas uz objektu novērst bojājumu, taču šādi braucieni nav sistemātiski. Vai tie jānoformē kā komandējumi? Tāpat, ja vienreiz gadā notiek inventarizācija un komisija dodas veikt inventarizāciju uz objektiem, vai būtu jānoformē komandējums?
Darba laiks 10:14, 24. Apr. 2015