Kā zināms, daļai no uzņēmumiem ilgtspējas ziņojums kā vadības ziņojuma sastāvdaļa būs obligāts jau 2025.gadā. Tāpēc rodas jautājums – vai uzņēmumiem ilgtspējas ziņojumos jāsniedz informācija arī par nodokļiem?
Citi 06:00, 6. Nov. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:03, 4. Nov. 2024
Pavisam nesen, 2024.gada 17.oktobrī, stājās spēkā grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskata likumā, paredzot vairākas būtiskas izmaiņas, kas attiecināmas jau uz pārskatu par 2024.gadu. Papildus tam spēkā stājies arī Ilgtspējas informācijas atklāšanas likums. Ņemot vērā, ka daļa grāmatvežu un vadītāju jau pamazām sāk gatavoties gada pārskata sagatavošanai, svarīgākās izmaiņas aplūkot ir vēl jo būtiskāk.
Gada pārskats 06:00, 28. Okt. 2024
Ņemot vērā, ka tuvojas brīdis, kad pirmajiem uzņēmumiem būs jāsniedz ilgtspējas ziņojums, svarīgi apskatīt, kādi informācijas tehnoloģiju risinājumi var atvieglot ilgtspējas datu efektīvu pārvaldību un ziņojumu sagatavošanu. Kā izvēlēties piemērotāko programmatūru ilgtspējas datu pārvaldībai?
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Okt. 2024
Atjaunotie un uzlabotie iekšējā audita starptautiskās prakses standarti stāsies spēkā 2025.gada 9.janvārī, līdz ar to iekšējā audita nodaļām ir laiks, lai novērtētu savu atbilstību jauno standartu prasībām un identificētu nepieciešamos uzlabojumus. Tā ir lieliska iespēja, lai veicinātu iekšējā audita nodaļas izmaiņas ilgtermiņā un kļūtu par vēl nozīmīgāku atbalstu organizācijas mērķu sasniegšanā. Ko paredz jaunie standarti?
Saimnieciskā darbība 06:00, 23. Okt. 2024
2024.gada 26.septembrī ir pieņemti grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā, kas jau stājušies spēkā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 11:13, 9. Okt. 2024
2024.gada 26.septembrī ir pieņemts Ilgtspējas informācijas atklāšanas likums, kas stāsies spēkā 2024.gada 17.oktobrī, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 11:56, 8. Okt. 2024
Uzņēmumiem, uz kuriem attiecas obligātā prasība no 2025.gada 1.janvāra rēķinus izrakstīt un saņemt strukturētā formātā, ir pēdējais brīdis sākt pielāgot savas sistēmas, ja līdz šim tas vēl nav izdarīts. Tomēr vispirms jāsaprot – uz kuriem uzņēmumiem īsti attieksies šī prasība? Un uz kuriem darījumiem? Lai rastu atbildi, pētām sagatavotos grozījumus Grāmatvedības likumā, to anotāciju, kā arī žurnāla “iFinanses” organizētajā izstādē-forumā “Uzņēmuma elektronizācija 2024”, kas notika šī gada 17.septembri, izskanējušo.
Strukturētie e-rēķini 07:00, 1. Okt. 2024
Lai nodrošinātu publiski pieejamu un salīdzināmu informāciju, izprastu uzņēmuma darbības ietekmi uz tādiem ilgtspējas jautājumiem kā vide, sociālā joma, cilvēktiesības un pārvaldības faktori, 2024.gada 26.septembrī Saeimā pieņemts Ilgtspējas informācijas atklāšanas likums, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 13:11, 27. Sep. 2024
Daudziem uzņēmumiem pavisam ierasta situācija – uzņēmuma vadība nākamajā dienā pēc svētkiem ļauj darbiniekiem ierasties darbā vēlāk, piemēram, 25.jūnijā visi ierodas darbā ap plkst. 12.00. Bet rodas jautājums – kā šādā situācijā uzskaitīt darbinieku darba laiku? Kā pilnu darba dienu? Vai nepieciešams noslēgt rakstisku vienošanos par šādu kārtību, vai pietiek ar mutisku vienošanos? Atbild Anda Ziemele un "Cobalt" speciālisti – Roberts Gusts un Ivo Maskalāns. Un viedokļi ir atšķirīgi.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 12. Sep. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu "Sabiedriskā labuma organizāciju gada pārskatos biežāk pieļautās kļūdas", kurā apkopotas biežāk pieļautās kļūdas gada pārskatos, ko iesniedz sabiedriskā labuma organizācijas.
VID informācija 14:14, 10. Sep. 2024
Deriskēšana jeb de-risking ir parādība, kad finanšu tirgus dalībnieki pārtrauc vai ierobežo darījuma attiecības ar klientiem vai noteiktām klientu kategorijām, lai izvairītos no riska uzņemšanās, nevis, lai risku atbilstoši pārvaldītu. Šis nav tikai Latvijas fenomens – problēma identificēta arī starptautiskā un reģionālā līmenī.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2024
Vērtējot nodokļu maksātāju struktūru, redzams, ka gan Latvijā, gan arī citās valstīs dominē mazo uzņēmēju īpatsvars. Nodokļu politikas veidotāji visā pasaulē lauza galvas par to, kā motivēt mazos uzņēmējus darboties legāli, mazinot ēnu ekonomiku, vienlaikus saglabājot visiem vienādu, maksimāli vienkāršu nodokļu režīmu.
Citi 06:00, 19. Jūl. 2024
2024.gada 11.jūnijā valdība apstiprināja sešus sagatavotos likumprojektus, lai īstenotu Valsts ieņēmumu dienesta reformu. Reformas galvenā iecere ir nodalīt noziedzīgu nodarījumu novēršanas, atklāšanas un izmeklēšanas funkcijas no pakalpojumu sniedzēja funkcijām, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 11:47, 12. Jūn. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
Apkārt ir daudz satura par ilgtspējas ziņu sniegšanu, tāpēc šajā informācijas plūsmā ir viegli apmaldīties. Tomēr šobrīd jau ir skaidrs regulatīvais rāmis – Korporatīvā ilgtspējas ziņošanas direktīva – kuru ir vērts izprast tiem, kas jau uzsākuši vai vēl tikai plāno uzsākt ilgtspējas ziņošanas ceļu.
Saimnieciskā darbība 06:00, 18. Aug. 2023
Rūpīgi apsverot lēmumu par kāda cita uzņēmuma iegādi, pirms pirkšanas-pārdošanas darījuma investori vai uzņēmumi parasti veic padziļinātu izpēti par noskatītā uzņēmuma finanšu stāvokli un tā atbilstību faktiskajai situācijai. Šāda detalizēta pārbaude ietver vairākus aspektus, tostarp arī padziļinātu nodokļu izpēti ar mērķi identificēt nodokļu riskus un sniegt rekomendācijas to novēršanai pirkšanas-pārdošanas darījumā. Apskatīsim, kā sagatavoties detalizētai nodokļu pārbaudes veikšanai, lai tā būtu efektīva.
Finanšu vadība 06:00, 21. Mai. 2024
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
Arvien biežāk par krāpniecības upuriem kļūst tieši uzņēmumi un to grāmatveži. Krāpnieki uzdodas par ārpakalpojuma grāmatvežiem, lūdzot uzņēmuma vadītājiem apmaksāt rēķinus par sniegtajiem pakalpojumiem, vai arī grāmatveži saņem rēķinu no vadības, kas steidzami jāsamaksā. Kā uzņēmums var pasargāt sevi un grāmatvedi no krāpnieciskiem gadījumiem?
Saimnieciskā darbība 06:00, 2. Feb. 2024
Iepriekšējā rakstā bija vēsturiskais ieskats par normām, kas noteica vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informācijas apjomu subjektiem, kuri gada pārskatu sagatavo saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu. Šoreiz apskatīsim normatīvo aktu normu attīstību jeb nosacījumu pastiprināšanu, kas nosaka vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informāciju budžeta iestādēm, un nedaudz par finanšu pārskatu struktūras attīstību.
Grāmatvedība 07:00, 20. Sep. 2021
Lai pārņemtu Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīvā noteiktās prasības, sagatavots Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumprojekts, kas paredz aizstāt nefinanšu ziņojumu sagatavošanas prasības, ieviešot detalizētākas ziņošanas prasības un nodrošinot, ka noteiktām sabiedrībām jāsniedz ilgtspējas ziņojumi, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 10:44, 5. Feb. 2024
Šobrīd Starptautisko grāmatvedības standartu padome strādā pie jauna digitālā finanšu pārskatu standarta IFRS 18 izveides, lai to varētu prezentēt jau šī gada pirmajā pusgadā un praksē sākt lietot no 2027.gada. Apskatām, kādas izmaiņas gaidāmas tuvākajā nākotnē!
Gada pārskats 09:00, 15. Feb. 2024
Šobrīd ārpakalpojuma grāmatveži klientu dokumentus saņem dažādos veidos – gan mākoņprogrammās, kā “Google Drive”, gan e-pastos, gan “WhatsApp” sarakstēs, radot visai lielu haosu dokumentu apritē. Kā ārpakalpojuma grāmatvedim organizēt dokumentu saņemšanu no klientiem? Kā ieviest dokumentu struktūras prasības klientiem?
Iepriekšējos šīs sērijas rakstos uzzinājām, ka dažādiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem – saimnieciskās darbības veicējiem – var atšķirties gada pārskata struktūra un pat bilances forma, kā arī citas lietas. Bet kā ir ar vadības ziņojumu?
Grāmatvedība 07:00, 2. Aug. 2021
Sabiedrības “A” 50% kapitāla daļas pieder sabiedrībai “B”, kas ir mikrosabiedrība, kas divus gadus nav pārsniegusi kritērijus gada pārskata revidenta pārbaudei, un pārējie 50% – sabiedrībai “C”. Sabiedrības “A” valdē ir arī sabiedrību “B” un “C” īpašnieki, kuriem ir paraksta tiesības kopā ar pārējiem valdes locekļiem. Visi trīs uzņēmumi ir Latvijas komercsabiedrības. Kāda ir savstarpējā uzņēmumu radniecība? Vai “B” veiktās iemaksas “A” pamatkapitālā tiek uzskatītas par līdzdalību asociētās sabiedrības kapitālā? Vai sabiedrībai “B” nepieciešams piesaistīt zvērinātu revidentu?
Saistītās personas 06:00, 4. Jan. 2024
Personai no Ukrainas izsniegta uzturēšanās atļauja Latvijā līdz 2024.gada 23.februārim ar tiesībām strādāt bez ierobežojumiem, kā arī piešķirts Latvijas personas kods. Vai persona no Ukrainas ir Latvijas rezidents vai nerezidents? Kā to noskaidrot?
Tiesības 06:00, 5. Dec. 2023
Uzņēmums iesaistījies ERASMUS projektā. Projekta ietvaros tiek saņemts finansiāls atbalsts. Kā veikt saņemtā finansējuma grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 28. Nov. 2023
Mūsdienās finanšu rādītāji nebūt nav vienīgais kritērijs, pēc kā tiek mērīts uzņēmuma sniegums. Gan no sabiedrības, gan regulējošo iestāžu puses pieaug interese un prasības saistībā ar uzņēmuma caurredzamību, ētikas un atbildības standartiem. Klientiem, sadarbības partneriem, darba meklētājiem un citām ieinteresētām pusēm arvien vairāk interesē, kādu ietekmi uzņēmums atstāj uz sabiedrību un vidi, kā vērtē savu sniegumu un kādus mērķus nosprauž ārpus finanšu pārskatā iekļautajiem rādītājiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 9. Jan. 2023
Mūsdienu tehnoloģijas vairs nav tikai vienkāršs instruments, kas palīdz veikt ikdienas darbus, bet gan spēcīgs sabiedrotais, kas spēj mainīt pašu profesijas būtību. Grāmatvedība, kas agrāk tika uztverta kā statiska un rutīnas piepildīta nozare, pašlaik piedzīvo revolūciju, kuru sāk pārvaldīt mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģijas. MI spēj ne tikai automatizēt rutīnas uzdevumus, bet piedāvā arī dziļāku ieskatu finanšu datu okeānā, ļaujot grāmatvežiem pieņemt informētākus lēmumus un kļūt par pilnvērtīgākiem partneriem uzņēmumos un organizācijās. Iepazīsimies ar MI risinājumiem, ko var efektīvi izmantot finanšu uzskaitē un analīzē.
Finanšu vadība 06:00, 10. Nov. 2023
Vēl nesen dažādas ilgtspējas tēmas bija nišas lieta, par ko pārsvarā runāja entuziasti, atsevišķi uzņēmēji, kas ap to veido visu uzņēmuma identitāti, vizionāri un regulatorās iestādes, nemitīgi atgādinot par tiekšanos ilgtspējīgākas darbības virzienā. Pēdējos gados interese par šo tēmu ir augusi eksponenciāli, tāpēc tieši tagad ir īstais laiks katram uzņēmumam veidot vai uzlabot ilgtspējas ziņošanas sistēmu veidā, kas ļautu labāk izprast riskus, iespējas un gūt vērtīgas atziņas stratēģijas pilnveidošanā.
Saimnieciskā darbība 06:00, 8. Sep. 2023
Pamazām, bet neatgriezeniski Eiropas Savienība, tostarp arī Latvija, dodas e-rēķinu virzienā. Tomēr joprojām izpratne par to, kas ir un kas nav e-rēķini, ir nepilnīga. Tāpēc sāksim no paša sākuma – noskaidrosim, kas īsti ir e-rēķini un kā ar to ieviešanu Latvijā veicas publiskā un privātā sektora uzņēmumiem.
Strukturētie e-rēķini 06:00, 16. Aug. 2023
27.jūnijā Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināja rīkojuma projektu par Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas un noturības mehānisma projekta “Valsts pārvaldes vienota valsts finanšu resursu plānošana un pārvaldības grāmatvedības pakalpojumu nodrošinājums, vienotās resursu vadības ieviešana” pases un centralizētas funkcijas vai koplietošanas pakalpojumu attīstības plānu apstiprināšanu, vēsta Finanšu ministrija.
Likumdošana 09:30, 28. Jūn. 2023
Ja pirms Covid-19 pandēmijas attālinātais darbs galvenokārt tika izmantots informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozarē, pēdējā laikā tas ir strauji ienācis arī citās nozarēs. Ārvalstu sabiedrības arvien biežāk izvēlas algot vietējos klientu menedžerus, konsultantus un citus speciālistus, nemaz neatverot filiāli vai biroju Latvijā. Līdzīga tendence vērojama arī Latvijas uzņēmumu vidū. Tāpēc aktuāls ir jautājums, vai uzņēmuma darbinieka “mājas birojs” mītnes valstī var tikt uzskatīts par uzņēmuma pastāvīgo pārstāvniecību ar visām no tā izrietošajām sekām?
Pašnodarbināta persona Margarita sniedz pakalpojumus skaistumkopšanā. Tiek pieaicināta speciāliste, pašnodarbinātā persona Liesma, lai sniegtu papildu pakalpojumus Margaritas klientiem, par ko klienti norēķinās ar Margaritu. Liesma par saviem pakalpojumiem izraksta rēķinu Margaritai. Liesma izmanto gan savus, gan Margaritas materiālus un instrumentus. Vai Margarita saņemtos rēķinus drīkst iekļaut savos izdevumos?
Tiesības 06:00, 22. Jūn. 2023
Lai arī obligātas transfertcenu dokumentācijas sagatavošanas un iesniegšanas prasības Latvijas likumdošanā ir ieviestas jau kopš 2018.gada, tomēr tikai pēdējā laikā Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir aktīvi pievērsies nodokļu maksātāju iesniegto transfertcenu dokumentācijas pārbaudei un izvērtēšanai pēc būtības.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 12. Mai. 2023
Latvijā ar 2025.gadu ir plānots ieviest obligātu e-rēķinu izmantošanu starp komersantiem un komersantiem un valsts un pašvaldību iestādēm, tādējādi panākot ērtu un vienveidīgu dokumentu sagatavošanu un uzglabāšanu, ātrāku un drošāku informācijas apriti starp komersantiem, kā arī vienlaicīgu datu nodošanu nodokļu administrācijai, kurai turpmāk nebūs nepieciešams informāciju pieprasīt no nodokļu maksātājiem.
Dokumenti 06:00, 26. Apr. 2023
Valsts ieņēmumu dienests aktīvi izmanto likumā “Par nodokļiem un nodevām” tam paredzētās tiesības lemt par valdes locekļu atbildību juridiskās personas nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanā. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta publicēto informāciju process par nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu valsts budžetam ir uzsākts 136 juridiskām personām. Apskatām sīkāk, ko var pieprasīt no valdes locekļa un kad to drīkst darīt.
Nodokļi 06:00, 2. Mai. 2023
Uzņēmums iegādājas darbiniekam veselības apdrošināšanas polisi. Šīs polises darbības laikā tiek pārtrauktas darba attiecības ar darbinieku. Kas notiek ar noslēgto apdrošināšanas polisi? Vai darbiniekam tā ir jāatdod un uzņēmums varēs atgūt neizmantoto apdrošināšanas prēmijas daļu? Vai arī darbinieks var paturēt šo polisi, samaksājot polises atlikušo vērtību? Vai uzņēmums var nodot darbiniekam polisi, par to nepieprasot samaksu? Kā aprēķināt nodokļus šādās situācijās?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Mai. 2023
Šī gada 22.martā spēkā stājās grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā, ar ar kuriem tiek pagarināts gada pārskatu iesniegšanas termiņš.
Likumdošana 09:10, 4. Apr. 2023
Ar grozījumiem likumā “Par nodokļiem un nodevām” tiek plānots aizstāt trīs pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošās nodokļu maksātāju novērtējuma sistēmas, tostarp padziļinātās sadarbības programmu, aizstājot ar nodokļu maksātāju reitinga sistēmu.
Citi 06:00, 10. Apr. 2023
Bieži vien brīdī, kad uzņēmums saprot, ka nav iespējams pilnvērtīgi veikt tā darbību, nākas pieņemt visai smagu lēmumu par uzņēmuma likvidāciju. Bet ar ko sākt un kādas darbības paredz likvidācijas process? Apskatām svarīgākās nianses.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 22. Mar. 2023
Nekustamo īpašumu nozare ir viens no tiem ekonomikas indikatoriem, kas laicīgi un kopumā precīzi vēsta par noskaņojumu biznesa vidē un pārliecības līmeni par turpmāko attīstību. Par to liecina gan investīciju apjoms jaunos nekustamo īpašumu projektos, gan pieprasījuma un piedāvājuma tendences, gan cenu dinamika. Šajā rakstā īpaša uzmanība veltīta biroju tirgum un jautājumiem, kas ir un būs aktuāli biroju attīstītājiem, ēku īpašniekiem un telpu nomniekiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 9. Mar. 2023
Nodokļu normatīvajos aktos netiek ierobežotas nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, kā arī nav noteikta aizdevumu noformēšanas vai uzraudzības kārtība. Kas notiek brīdī, kad aizdevums tiek izsniegts nerezidentam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Mar. 2023
Inflācijas pieaugums, ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, enerģētikas krīze, pieaugošās procentu likmes, spriedze piegādes ķēdēs, darbaspēka trūkums un izmaiņas patērētāju uzvedībā ir tikai daži no izaicinājumiem, ar kuriem pašlaik saskaras uzņēmumi. Tāpēc apskatām, kā sagatavot gada pārskatu, kuru šoreiz ietekmē tik daudzi faktori.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 30. Jan. 2023
Vai valdes loceklim var uzlikt pienākumu maksāt komercsabiedrības nodokļu parādus? Izskatām Eiropas Savienības Tiesas spriedumu!
Nodokļi 06:00, 25. Jan. 2023
Aizvien biežāk presē lasām par jaunu un ekonomiski nozīmīgu sabiedrību pievienošanos biržas emitentu sarakstam, līdz ar to nefinanšu informācijas publiskumam un pieejamībai ir aizvien lielāka loma un nozīme sabiedrībai kopumā. Tāpēc turpmāk lielo valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībām turpmāk papildus gada pārskatam būs jāsagatavo arī korporatīvās pārvaldības ziņojums.
Gada pārskats 07:00, 7. Mar. 2022
Gan ar darba, gan uzņēmuma līgumu tiek regulēta zināma darba veikšana pret atlīdzību kādas personas labā. Ņemot vērā, ka praksē apzināti, kā arī neapzināti darba līgums tiek jaukts ar uzņēmuma līgumu vai otrādi, par uzņēmuma līgumu jārunā kontekstā ar darba līgumu, jo, lai gan minētie līgumi ir līdzīgi, starp tiem pastāv būtiskas atšķirības.
Uzņēmumos bieži pie pirmajiem ienākumiem īpašnieks izņem naudu savām vajadzībām, negaidot, kad beigsies pārskata gads un vai tas noslēgsies ar peļņu, ko varēs sadalīt dividendēs. Grāmatveži šādu naudas izņemšanu no uzņēmuma konta noformē kā aizdevumu. Jautājums ir, vai tas ir pareizi, un vai par to ir jāmaksā nodokļi?
Klausies
Saimnieciskā darbība
15:19, 14. Nov. 2022
Šajā rakstu ciklā apskatīsim visu par krājumiem – kas tie ir, kā tos sākotnēji novērtēt un uzskaitīt, kādas ir novērtēšanas metodes, tos norakstot izmaksās, un citus svarīgus jautājumus, kas saistīti ar krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 06:00, 17. Okt. 2022
Arī biedrības un nodibinājumi ir tikuši pie jauniem Ministru kabineta noteikumiem, kas reglamentē to grāmatvedības kārtošanu un pārskatu sagatavošanu.
Grāmatvedība 06:00, 10. Okt. 2022
Šobrīd, kad vērojams darbaspēka deficīts, darba devēji ir spiesti meklēt alternatīvus risinājumus darbinieku piesaistīšanai, un viena no iespējām ir darbaspēka noma. Tas ļauj piesaistīt papildu darbiniekus tajos brīžos, kad uzņēmumam tas ir nepieciešams. Ar kādiem nodokļiem jārēķinās, nomājot darbinieku?
Personāla vadība 06:00, 7. Sep. 2022
Kā aizpildīt un iesniegt iedzīvotāju ienākuma nodokļa, valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu un uzņēmējdarbības riska valsts nodevas pārskatus, ja ar kapitālsabiedrības valdes locekli ir darba tiesiskās attiecības, valdes loceklim noteikta atlīdzība ar citu civiltiesisku līgumu vai jāmaksā nodokļi no valdes locekļa domājamā ienākuma? Skaidro Valsts ieņēmumu dienests!
VID informācija 15:05, 2. Sep. 2022
2022.gada 21.jūnijā ir pieņemti jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā". Kas mainījies?
Grāmatvedība 06:00, 22. Aug. 2022
Lai precizētu reliģisko organizāciju gada pārskatu struktūru, apjomu un saturu, kā arī kārtību, kādā reliģiskās organizācijas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta struktūrā, pieņemti un 1.jūlijā spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā".
Likumdošana 10:21, 7. Jūl. 2022
Ņemot vērā karu Ukrainā un sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, debitoriem rodas problēmas ar norēķinu, pastāv risks, ka daļa debitoru parādu var kļūt par daļēji vai pilnībā neatgūstamiem, līdz ar to tam jāpievērš īpaša uzmanība.
Gada pārskats 06:00, 18. Mai. 2022
2022. gada 24. februārī krievu karaspēks iebruka Ukrainā, uzsākot militārās operācijas tās teritorijā. Notiekošais ir nesis upurus, ievērojamu iedzīvotāju dislokāciju, bojājumus infrastruktūrai un Ukrainas ekonomiskās aktivitātes traucējumus. Kā zināms, vairākas valstis un valstu apvienības ir pieņēmušas dažādas sankcijas pret Krieviju un atsevišķos gadījumos arī pret Baltkrieviju. Šīs sankcijas ietekmē arī uzņēmumu gada pārskata sagatavošanu, jo, iespējams, tiem jāmaina nākotnes virzība.
Klausies
Gada pārskats
06:00, 2. Mai. 2022
Grāmatvedības likumā, kas stājās spēkā šāgada 1. janvārī, ir paredzēta kvalificēta elektroniskā zīmoga jeb e-zīmoga izmantošana ārējos attaisnojuma dokumentos tajos gadījumos, ja šos dokumentus ir nepieciešams apliecināt. Kas ir šis e-zīmogs?
Dokumenti 06:00, 28. Mar. 2022
Arī marta lasītāko rakstu topa pirmo vietu ir noturējis jaunais Grāmatvedības likums un uz tā pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi.
Svarīgi 13:10, 7. Apr. 2022
Atbildot uz Krievijas uzsākto un Baltkrievijas atbalstīto karu Ukrainā, Rietumu valstis būtiski paplašinājušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, to pilsoņiem, fiziskajām personām, uzņēmumiem un organizācijām. Piedāvājam apkopojumu par Eiropas Savienības (ES) piemērotajām papildu sankcijām no 2022. gada 23. februāra.
Svarīgi 17:00, 10. Mar. 2022
Ar 1. janvāri spēkā stājas pagājušā gada nogalē pieņemtie Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma grozījumi, nosakot, ka daļai sabiedrību turpmāk ir pienākums finanšu pārskata pielikumā sniegt detalizētu informāciju par pētniecības un attīstības izmaksām. Izskatām svarīgāko!
Gada pārskats 07:00, 21. Feb. 2022
E-dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienu – gan grāmatvedības, gan personāla vadības un citos uzņēmuma procesos. Kas ir e-dokumenti un e-rēķini? Kā nodrošināt dokumentu juridisko spēku e-vidē? Kā parakstīt e-dokumentus? Kā tos izmantot apritē ar ārvalstu sadarbības partneriem? Kādas ir jaunā Grāmatvedības likuma prasības grāmatvedības kārtošanai un dokumentu plūsmai e-vidē? Kā uz e-dokumentiem raugās tiesas? Par šiem un citiem būtiskiem jautājumiem runājām konferencē "Elektroniskie dokumenti grāmatvedībā 2022". Piedāvājam atskatu uz konferences teksta tiešraidi.
Svarīgi 16:33, 21. Jan. 2022
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Uzņēmumā ir daudz dažādu pienākumu administrācijai – uzņēmuma vadīšana, finanšu un vadības grāmatvedības uzskaite, personālvadība, sekretāra jeb biroja administratora pienākumi, tostarp lietvedība, juridiskie darījumi (līgumi). Ja par uzņēmuma vadīšanu ir puslīdz skaidrs, ka to veic vadītājs (direktors, valde, valdes priekšsēdētājs), tad par visiem pārējiem pienākumiem mazo uzņēmumu vadītājiem īstas skaidrības nav, un visi pienākumi tiek uzkrauti grāmatvedim. Izskatīsim, kas jaunajā Grāmatvedības likumā teikts par grāmatveža pienākumiem!
Grāmatvedība 09:14, 29. Nov. 2021
Sākot ar 2021. gadu, visiem Eiropas Savienībā regulēto tirgu emitentiem, sagatavojot konsolidētos gada pārskatus, ir jāievēro Eiropas vienotais elektroniskās ziņošanas formāts. Ko tas maina pārskatu sagatavotājiem un to pārbaudītājiem? Izskatīsim svarīgāko!
Gada pārskats 07:00, 15. Dec. 2021
Kā ik gadu, arī šogad attālināti tiekamies vērienīgajā konferencē "Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2022", lai pārrunātu, kādas nodokļu un likumdošanas izmaiņas jāņem vērā, gatavojoties jaunajam gadam. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 16:58, 9. Dec. 2021
Gan sabiedrības, gan uzņēmumu vidū jautājumi, kas skar vidi, sociālo jomu un pārvaldību, ko bieži apzīmējam ar burtu salikumu ESG (Environmental, Social and Governance), kļūst aizvien aktuālāki.
Svarīgi 00:00, 12. Nov. 2021
Vai fiziskai persona, kas sniedz lietvedības un juridiskos pakalpojumus, ir jāveic ar aizdomīgiem darījumiem saistītās darbības, ja tā nesniegs klientiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā noteiktos pakalpojumus? Izskatām uzziņu!
Citi 07:00, 10. Nov. 2021
Otrdien, 12. oktobrī, Ministru kabinets (MK) izskatīja un atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par attaisnojuma dokumentu un preču piegādes dokumentu elektroniskās aprites sistēmas ieviešanu. Pie ziņojuma izstrādes no pagājušā gada vidus strādāja darba grupa FM vadībā, iesaistoties vairākām nozaru ministrijām un IKT nozares ekspertiem
Likumdošana 15:55, 12. Okt. 2021
Vai būtu jāveic nodokļu maksājumi, saņemot apdrošināšanas kompensāciju par pircēju līgumiem, kuri radīja uzņēmumam zaudējumus?
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2021
Atbilstoši likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8. panta 15. punktam - no maksātāja ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus, ja netiek pārsniegti 480 eiro gadā (vidēji 40 eiro mēnesī). Vai ir kādi ierobežojumi, kā organizēta šādu darbinieku ēdināšanu?
Izdevumi 07:45, 30. Jūl. 2021
Līdz ar augusta veldzi pie lasītājiem ieradies jaunais “iFinanses” drukātais numurs. Iepazīstinām ar numura aktuālākajām tēmām!
Svarīgi 08:39, 4. Aug. 2021
Ir sācies gada pārskatu revīzijas laiks, un revidentiem šajā periodā ir darba pilnas rokas. Bet, vai esat aizdomājušies, kā ir attīstījusies revidenta profesija pēdējos gados? Kādi ir revidentu izaicinājumi šodien, pārbaudot pandēmijas laika gada pārskatus un sniedzot savus vērtējumus tiem, un kādas kompetences būs nepieciešamas nākotnē?
Saimnieciskā darbība 07:00, 14. Mai. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas”.
VID informācija 15:25, 23. Apr. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats 11:18, 21. Apr. 2021
Turpinām rakstu par gada pārskatiem – raksta pirmajā daļā izskatījām prasības likuma “Par grāmatvedību” subjektiem un to gada pārskatiem, bet šoreiz aplūkosim reliģisko organizāciju, politisko organizāciju un to apvienību un budžeta iestāžu gada pārskatu prasības.
Gada pārskats 11:41, 7. Apr. 2021
Lai, sagatavojot un iesniedzot gada pārskatu un uzņēmumu ienākuma nodokļa gada deklarāciju, nerastos situācija, ka jāmaksā nodoklis par vadības konsultāciju darījumiem, kas saņemti no ārzemēs esošas saistītās personas jeb nerezidenta, izskatīsim, kāda dokumentācija uzņēmumam nepieciešama.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:04, 14. Apr. 2020
Sagatavot finanšu pārskatu saskaņā ar Latvijas normatīvo aktu prasībām nav sarežģīti, galvenais ir nepazaudēt veselo saprātu. Šoreiz atgādināsim būtiskākās nianses 2020. gada pārskata sagatavošanā, vēršot uzmanību uz kļūdām, ar kurām, veicot revīziju, saskaras zvērināti revidenti.
Gada pārskats 07:00, 22. Mar. 2021
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šoreiz par gada pārskatiem. Vai visiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem ir vienādas struktūras gada pārskats un vai ir tikai viena veida bilances un citas finanšu pārskatā iekļaujamās veidlapas? Nav! Tomēr ir lietas, kas ir kopīgas.
Grāmatvedība 07:00, 15. Mar. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada februārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 10:06, 2. Mar. 2021
Uzņēmumu gada pārskati nav labojami tik vienkārši kā nodokļu deklarācijas, tāpēc, tos sagatavojot, ir jābūt īpaši rūpīgiem. Jāapzinās visi riski, kurus uzņēmumam var radīt kļūdaini iesniegti gada pārskati. Īpaši ir jāizvērtē nodokļu riski.
Gada pārskats 10:23, 1. Mar. 2021
Lielai daļai uzņēmumu kalendārais gads sakrīt arī ar gada pārskata perioda beigām, tāpēc šobrīd ir vairāki aktuāli jautājumi ne tikai uzņēmumu īpašniekiem, bet arī vadītājiem, kreditoriem, valsts institūcijām un konkurentiem par Covid-19 pandēmiju un tās ietekmi uz saimniecisko darbību. Kāda informācija ir jāatklāj par savu darbību un kā novērtēt darbības turpināšanas principu finanšu pārskatā?
Gada pārskats 07:00, 18. Jan. 2021
Kad tika ieviesti ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi, uzņēmēji sāka realizēt dažādus pasākumus, lai palielinātu savu preču vai pakalpojumu noietu. Bija jāpiesaista ne tikai jauni klienti, bet arī jānotur uzņēmuma apgrozījums. Var tikai apbrīnot uzņēmēju fantāzijas lidojumu, taču nu tuvojas gada pārskata sagatavošanas laiks un grāmatvežiem jāsaprot, kā to visu pareizi iegrāmatot.
Grāmatvedība 07:00, 22. Dec. 2020
Valsts sekretāru sanāksmē jūlija sākumā tika izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 178 “Kārtība, kādā piemērojami starptautiskajos līgumos par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu noteiktie nodokļu atvieglojumi”. Aplūkosim plānotās izmaiņas!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 26. Aug. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šajā rakstā par peļņas vai zaudējumu aprēķinu – divas shēmas, kas tām kopīgs un atšķirīgs, sagatavošanas pamatprincipi.
Grāmatvedība 07:00, 3. Aug. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:06, 2. Jūl. 2020
Ikdienā novērots, ka Valsts ieņēmumu dienests savu funkciju īstenošanai lielu uzmanību pievērš nodokļu kontroles pasākumu plānošanai un pārbaudāmo objektu atlasei. Kā tiek vākti un analizēti uzņēmumu dati? Un kā tiek atlasīti uzņēmumi kontroles pasākumiem?
Saimnieciskā darbība 07:00, 20. Mai. 2020
Covid-19 šobrīd ietekmē daudzus uzņēmumus, padarot ikdienas darbu par izaicinājumu. Latvijas valdības ieviestais ārkārtējais režīms kopš 2020. gada 13. marta ietekmē ne tikai uzņēmumu darbību un finanšu rezultātus, bet arī 2019. gada finanšu pārskatus. Apskatīsim būtiskākos faktorus, kas jāņem vērā, sagatavojot šī gada finanšu pārskatu, – darbības turpināšanas principu un pēcbilances notikumu analīzi.
Gada pārskats 07:00, 5. Mai. 2020
Ņemot vērā valsts teritorijā izsludināto ārkārtas situāciju saistībā ar koronavīrusa (COVID-19) izraisīto uzliesmojumu, gada pārskatu iesniegšanas termiņi tiek pagarināti. Termiņi tiek pagarināti automātiski un atsevišķi iesniegumi par termiņu pagarināšanu nav jāiesniedz, skaidro Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 14:20, 25. Mar. 2020
Cerīgi! Valsts ieņēmumu dienests restartē savu komunikāciju ar nodokļu maksātājiem jeb klientiem – atbilstoši mājas lapā formulētajai vīzijai uzraugošā iestāde ir ceļā uz tādu pārvaldi, kas orientēta uz sadarbību ar klientu. Ko tas nozīmē un kā tas uzlabos sadarbību ar uzņēmumiem?
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Apr. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā labot algu?
Kā pareizi labot darbinieka darba algu, ja ir pieļauta kļūda aprēķinā un izmaksā? Ievadot nodokļu likmes grāmatvedības programmā, “0” kļūdaini tika ielikta ailītē “speciālā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme”, nevis “neapliekamais minimums”. Darbiniekam 6 mēnešus netika pareizi ieturēts IIN, līdz ar to alga mēnesī tika pārmaksāta vidēji par 120 eiro. Darbinieks nepiekrīt ieturējumiem. Vai drīkst veikt algas pārrēķinu, aprēķinot IIN, un pārmaksāto algu norakstīt zaudējumos? Vai arī vajag pārrēķināt bruto algu, lai varētu aprēķināt visus nodokļus un būtu pareiza izmaksa?
Darba samaksa 07:00, 25. Mar. 2020
Uzņēmumu vadītāji bieži vien baidās skatīties tālā nākotnē, jo tas nozīmē šodien pieņemt lēmumus par nākotnes notikumiem, kurus var tikai minēt. Tomēr stratēģiskā jeb ilgtermiņa plānošana palīdz uzņēmumiem kļūt par tirgus līderiem, nevis vienkārši reaģēt uz faktiskajiem notikumiem.
Finanšu vadība 07:00, 13. Mar. 2020
Ministru kabineta sēdē izskatīti grozījumi likumā “Par grāmatvedību”. Grozījumu mērķis ir ārpakalpojumu grāmatvedības nozares sakārtošana un ēnu ekonomikas mazināšana. Šobrīd plānots, ka grozījumi stāsies spēkā jau šī gada 1. jūlijā.
Likumdošana 14:45, 7. Feb. 2020
No šī gada vidus stājas spēkā jauni soda naudu apmēri par pārkāpumiem grāmatvedības jomā. Viens no būtiskiem jaunumiem – turpmāk sods tiks piemērots fiziskām personām – uzņēmumu vadītājiem. Kādas izmaiņas vēl gaidāmas?
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Feb. 2020
Pasaulē vērienīgākā, Starptautiskās Fiskālās asociācijas rīkotā nodokļu kongresa pirmā centrālā tēma bija procentu atskaitīšanas ierobežojumu tendences, par ko stāstīju iepriekšējā rakstā "Pasaules karstākās nodokļu vēsmas Latvijā" (iFinanses, 08.01.2020.). Nodokļu piemērošana investīciju fondiem bija otrs 2019.gada būtiskākais kongresa temats.
Citi 07:00, 3. Feb. 2020
Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 13.pantā noteikts, ka finanšu pārskats jāsagatavo tā, lai tas sniegtu patiesu un skaidru priekšstatu. Taču nekur nav pateikts, kāda informācija konkrēti jāsniedz par bilances vai peļņas vai zaudējumu aprēķina posteņiem, lai to nodrošinātu. Vai to var izlemt sabiedrības vadītājs, grāmatvedis vai revidents?
Gada pārskats 07:00, 6. Jan. 2020
Profesionālais skepticisms jeb skepse bieži vien tiek saistīta tikai ar krāpšanas gadījumu izmeklēšanu, bet tas nav viss. Profesionālais skepticisms ir svarīgs elements ikvienā finanšu pārskata revīzijā, tāpat arī ikdienā, strādājot ar finanšu informāciju.
Gada pārskats 07:00, 27. Dec. 2019
Jau drīz ārpakalpojumu grāmatvežiem savu pakalpojumu sniegšanai būs jāsaņem licences. Valsts sekretāru sanāksmē atkārtoti virzīts likumprojekts grozījumiem likumā “Par grāmatvedību”, paredzot, ka izmaiņas būtiski ietekmēs grāmatvedības ārpakalpojumu sniegšanu. Plānots, ka grozījumi varētu stāties spēkā 2020.gada 1.jūlijā.
Likumdošana 13:30, 17. Dec. 2019
Ir dažādi veidi, kā rūpēties par darbinieku motivāciju, viens no tiem – dzīvības apdrošināšanas līguma slēgšana. Tā vienlaikus tiek apdrošināta dzīvība un veidoti uzkrājumi, kurus vēlāk izmaksā darbiniekiem. Interesanti, kā šādos gadījumos piemērot nodokļus? Situācijas mēdz būt dažādas, atbildot uz lasītāja jautājumu, skaidrosim vienu no iespējamajiem variantiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 9. Dec. 2019
Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.399 “Noteikumi par sabiedrību sagatavoto finanšu pārskatu vai konsolidēto finanšu pārskatu elektroniskā noraksta formu” noteikts, ka Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) jāiesniedz gada pārskata elektroniskais noraksts. Kāda tad ir/nav atšķirība starp papīra formā sagatavoto un EDS iesniegto gada pārskatu? Kā pareizi saprast MK noteikumos noteikto par gada pārskata elektroniskā noraksta formu? Vai un kā tā atšķirsies no papīra formā sagatavotā gada pārskata?
Gada pārskats 07:07, 12. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis informatīvo materiālu par nodokļiem nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās. Materiāls fiziskām un juridiskām personām, kas ir noslēgušas darba vai uzņēmuma līgumu, paskaidro, kura līgumslēdzēja puse ir atbildīga par nodokļu samaksu un pārskatu iesniegšanu VID. Publicējam 2.daļu – par uzņēmuma līgumu ar juridisku personu!
VID informācija 11:30, 21. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis informatīvo materiālu par nodokļiem nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās. Materiāls fiziskām un juridiskām personām, kas ir noslēgušas darba vai uzņēmuma līgumu, paskaidro, kura līgumslēdzēja puse ir atbildīga par nodokļu samaksu un pārskatu iesniegšanu VID. Publicējam 2.daļu – par uzņēmuma līgumu ar fizisku personu!
VID informācija 11:30, 22. Nov. 2019
Šī gada jūlijā uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas noteikumi papildināti ar terminu – zemas pievienotās vērtības pakalpojumi. Tiem ir noteiktas atvieglotas transfertcenu analīzes un dokumentācijas prasības. Kas ir zemas pievienotās vērtības pakalpojumi? Kam un kādi atvieglojumi ir paredzēti?
Saistītās personas 07:00, 23. Sep. 2019
Oficiālās e-adreses lietošana kopš 2018.gada vidus ir obligāta valsts un pašvaldības iestādēs, bet uzņēmēji šobrīd to var lietot brīvprātīgi. Šī kārtība mainīsies, sākot no 2020.gada 1.janvāra, kad saskaņā ar Oficiālās elektroniskās adreses likumu visos uzņēmumos oficiālās e-adreses lietošana būs obligāta. Jāsāk gatavoties!
Saimnieciskā darbība 07:04, 26. Jūl. 2019
Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotais metodiskais materiāls sniedz palīdzību nodokļu piemērošanā un pārskatu iesniegšanā juridiskām personām – personāla nomniekiem, kas savā saimnieciskajā darbībā izmanto iznomāto personālu.
VID informācija 15:22, 29. Jūl. 2019
Privātajiem uzņēmumiem nav noteiktas obligātas prasības uzskaitīt kādus darījumus ārpus bilances. Tomēr ir darījumi, kas nav jānorāda bilancē, bet par tiem jāsniedz informācija finanšu pārskata pielikumā vai vadības ziņojumā – veikt šādu ārpusbilances darījumu uzskaiti būtu lietderīgi, jo tas palīdzētu ērtāk un kvalitatīvāk sagatavot gada pārskatu.
Grāmatvedība 07:00, 13. Mai. 2019
Cīņa pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu, tāpat kā starptautisko un nacionālo sankciju ievērošana, ir ikvienas fiziskas un juridiskas personas pienākums. Taču praksē neparastu vai aizdomīgu darījumu identificēšana dažkārt ir izaicinājums un prasa padziļinātu izpratni par savas uzņēmējdarbības specifiku un klientu loku, lai varētu noteikt savai darbības sfērai atbilstošas neparastu vai aizdomīgu darījumu pazīmes.
Finanšu vadība 07:00, 11. Jūn. 2019
Lai atvieglotu grāmatvežu darbu, zvērināta revidente Ļubova Ovsjaņņikova ir izstrādājusi gada pārskata paraugus, kas atbilst visām normatīvo aktu prasībām. Gada pārskats sastāv no vadības ziņojuma, finanšu pārskata un tā pielikumiem. Šos paraugus jūs varēsiet izmantot, lai sagatavotu gada pārskatu apstiprināšanai vadībai, iesniegu to potenciālajiem investoriem, lai ērti un vienkārši iesniegtu gada pārskatu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), jo gada pārskata veidlapas ir izveidotas atbilstoši VID EDS strukturētā pielikuma prasībām - šo informāciju viegli iekopēt EDS gada pārskata elektroniskā noraksta formā!
Svarīgi 22:53, 16. Mar. 2019
Kopš 2017.gada 1.janvāra spēkā ir grozījumi Revīziju pakalpojumu likumā, ar kuriem tika paplašinātas prasības atklāt informāciju zvērinātu revidentu ziņojumos. Vai šīs prasības ir attaisnojušās, un revidentu ziņojumi ir kļuvuši vērtīgāki to lietotājiem?
Saimnieciskā darbība 07:00, 25. Feb. 2019
Gada pārskatu par 2018.gadu vairs nevar iesniegt kā skenētu dokumentu Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), bet visi gada pārskata dati jāievada strukturētā pielikuma formā EDS. Praktiski tas nozīmē vēlreiz pārrakstīt visu informāciju no gada pārskata, kas ir ļoti apjomīgi un laikietilpīgi. Tāpēc ir jautājums – vai gada pārskatu var sagatavot EDS strukturētā pielikuma formā, to izdrukāt, parakstīt, un šis kalpotu par dokumentu – apstiprinātu gada pārskatu?
Gada pārskats 07:00, 12. Mar. 2019
Viena no gada pārskata neatņemamām sastāvdaļām ir vadības ziņojums. Kādu informāciju tajā iekļaut, un kas jāzina par šī ziņojuma sagatavošanu?
Gada pārskats 08:00, 15. Mar. 2017
Kuriem Latvijas uzņēmumiem un kāda transfertcenu dokumentācija ir jāsagatavo par 2018. gadu, un kāda informācija tajā jāiekļauj? Šajā publikācijā soli pa solim izskatīsim šos jautājumus, ņemot vērā šī gada 25.oktobrī Saeimā apstiprinātos grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”.
Saistītās personas 07:00, 14. Dec. 2018
Eiropas un Amerikas Savienoto Valstu ekonomikās jau ilgus gadus līdztekus pierastajam finanšu pārskatam uzņēmumi gatavo arī nefinanšu pārskatus, no kuriem visizplatītākais un investoram pierastākais ir ilgtspējas pārskats. Pēdējos gados aizvien augoša tendence arīdzan Latvijas uzņēmumu vidū ir izstrādāt ilgtspējas pārskatus.
Finanšu vadība 07:00, 14. Nov. 2018
Vai individuālā uzņēmuma īpašniekam ir nepieciešams aprēķināt un maksāt valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas vismaz no minimālā objekta (430 EUR) un veikt maksājumus pensiju apdrošināšanai?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:40, 11. Okt. 2018
14.08.2018. Ministru kabinetā (MK) tika izskatīts Finanšu ministrijas (FM) sagatavots informatīvais ziņojums par virtuālo valūtu izmantošanas ieguvumiem, riskiem un tālāko rīcību jomas attīstības veicināšanai un identificēto risku mazināšanai, informē Valsts kanceleja. FM ziņojumā pauž, ka, pamatojoties uz pašlaik pieejamo informāciju, virtuālās valūtas šobrīd neveido sistēmiskus riskus Latvijas maksājumu sistēmai un finanšu stabilitātei.
Svarīgi 15:06, 14. Aug. 2018
03.06.2018. tiks uzstādīta jauna Elektroniskās muitas datu apstrādes sistēmas (EMDAS) versija, kurā veiktas būtiskas funkcionālās izmaiņas un papildinājumi, tostarp, lai nodrošinātu importa muitas deklarāciju noformēšanu atbilstoši Regulas Nr.2015/2446 B pielikumā un Regulas Nr.2015/2447 B pielikumā noteiktajam, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 08:00, 29. Mai. 2018
Grāmatvežiem nekad domu un darbu netrūkst. Tagad arī – pirmais pusgads jaunajā nodokļu reformā, vīzijas par nepieciešamajām izmaiņām pievienotās vērtības nodokļa (PVN) jomā, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas jaunajā veidolā, dažādi algu rēķināšanas knifi, problēmas ar neapliekamo minimumu utt. Par šīm un citām tēmām nozares eksperti runāja “iFinanses” rīkotajā konferencē “Aktuālais nodokļos un grāmatvedībā 2018”, kas norisinājās 14.06.2018.
Svarīgi 22:50, 14. Jūn. 2018
Turpinot pilnveidot muitas sniegtos pakalpojumus, no 04.06.2018. Elektroniskajā muitas datu apstrādes sistēmā (EMDAS) eksporta deklarāciju apstrāde izlaišanai procedūrā notiks automātiski. Tas uzņēmējiem nodrošinās ātrāku eksporta deklarāciju apstrādi, paātrinot izvedamo kravu noformēšanas procesu, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:40, 7. Jūn. 2018
Nodokļu reformas ietvaros šī gada 1.janvārī stājās spēkā izmaiņas, kas būtiski ietekmē arī pašnodarbinātos un viņu ienākumam piemērojamos nodokļus. Ne mazums jautājumu ir par 5% sociālajām iemaksām pensiju apdrošināšanai, tāpēc šoreiz skaidrosim, kam jāveic šīs iemaksas un kā aprēķināt summu, no kuras tās veicamas.
Nodokļi 07:00, 11. Mai. 2018
Man radās jautājums par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju sabiedrībai, kurai taksācijas periods nesakrīt ar kalendāro gadu, bet ir no 2016.gada oktobra līdz 2017.gada oktobrim. Ir iesniegts gada pārskats un UIN deklarācija par šo periodu. Kā ar 2017.gada novembri un decembri? Respektīvi - kā 2018.gadā deklarēt UIN, ja 2 mēneši ir vēl pēc vecā likuma “Par uzņēmumu ienākuma nodokli”?
Gada pārskats 07:03, 4. Apr. 2018
01.01.2018. stājies spēkā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums), nosakot konceptuāli jaunu šī nodokļa aprēķinu kārtību. Līdz ar to uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par 2017.gadu ir pēdējā, kas jāsagatavo atbilstoši iepriekš spēkā esošajai sistēmai. Kas, sagatavojot 2017.gada UIN deklarāciju un veicot finanšu plānošanu nākamajiem periodiem, jāievēro papildus jau ierastajām darbībām?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 3. Apr. 2018
Janvāra sākumā izsludinātie grozījumi liek domāt, ka turpmāk attaisnojuma dokumentos būs jāatspoguļo, kā veidojas pakalpojumu cenas. Tas radījis neizpratni pakalpojumu sniedzējiem – kādu informāciju būs jāatspoguļo, kā to izdarīt un – galu galā – kāpēc? Vai šāda informācija pēc būtības nav uzskatāma par komercnoslēpumu?
Dokumenti 07:00, 28. Mar. 2018
2016.gada pārskati bija jāsagatavo saskaņā ar jauno likumu, tāpēc pērnā gada pavasaris bija emocijām bagāts. Šogad noteikti būs vieglāk, bet ir vērts aplūkot, kādas kļūdas tika pieļautas pērn, lai no tām izvairītos šogad.
Gada pārskats 08:00, 26. Feb. 2018
Autoratlīdzību jautājums joprojām ir gan autoru (kuri mēģina ielauzīties jaunajā sistēmā), gan grāmatvežu (kuri jau rēķina pa jaunam) dienaskārtībā, jo nodokļu reformas kontekstā arī šeit vērojamas izmaiņas. Tāpēc ir īstais brīdis salikt pa plauktiņiem, kas īsti ir autora līgums un kādos gadījumos tas slēdzams.
Līgumi 08:00, 2. Feb. 2018
Lai arī pārskatu sagatavošana par 2017.gadu ir šķietami mierīga – visas lielākās izmaiņas "apstrādājām" jau pērn, tomēr tas nav uz ilgu – arī 2018.gada pārskatu veidošanā būs jaunas nianses. 07.12.2017. Saeimā pieņemti grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (Likums). Aplūkosim būtiskākās izmaiņas!
Gada pārskats 08:00, 15. Jan. 2018
03.01.2018. stājas spēkā grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL), paredzot vairākas būtiskas izmaiņas likuma normu piemērošanā, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Likumdošana 10:13, 27. Dec. 2017
Otrdien, 26.septembrī, Ministru kabinets izskatīja grozījumus Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (Likums), ar kuriem paredzēts precizēt līdz šim konstatētās nepilnības likuma piemērošanā.
Likumdošana 12:14, 4. Okt. 2017
Starpperiodu pārskats ir Komerclikumā minētais saimnieciskās darbības pārskats, kuru sagatavo saistībā ar pamatkapitāla palielināšanu, ārkārtas dividenžu noteikšanu un reorganizāciju. Aplūkosim, kā sagatavot starpperiodu pārskatu saistībā ar reorganizāciju.
Saimnieciskā darbība 08:00, 1. Sep. 2017
01.06.2017. stājās spēkā jaunais Profesiju klasifikators. Kas mainījies, salīdzinot ar iepriekšējo regulējumu, kā tajā orientēties, un vai turpmāk būs vienkāršāk atrast darbinieka amatam atbilstošo profesijas kodu?
Lietvedība 08:00, 9. Aug. 2017
Līdz augusta beigām Latvijas uzņēmumiem, kas ietilpst starptautiskās uzņēmumu grupās ar vispasaules apgrozījumu virs 750 milj. eiro, būs jāpaziņo Valsts ieņēmumu dienestam (VID), vai tie līdz 31.12.2017. iesniegs starptautisko uzņēmumu grupu pārskatu par katru valsti jeb SUG pārskatu (country-by-country reporting).
Citi 08:00, 26. Jūl. 2017
Ceturtdien, 20.jūlijā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL), ar kuriem precizētas vairākas līdz šim neskaidrās normas - atvieglojumu un atbrīvojumu piemērošana dažādu kategoriju sabiedrībām, ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezerves samazināšana saistībā ar pamatlīdzekļu (PL) nolietojuma aprēķināšanu, strukturizētās formas aizpildīšana Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) u.c.
Likumdošana 14:26, 21. Jūl. 2017
Fiziskajām personām - saimnieciskās darbības veicējiem, kuru ienākums no saimnieciskās darbības mēnesī ir vismaz 380 EUR, - reizi ceturksnī jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) valsts budžetā no brīvi izraudzītas saimnieciskās darbības ienākuma daļas, kas nav mazāka par 380 EUR mēnesī, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 11:36, 12. Jūl. 2017
Pirmie gada pārskati saskaņā ar jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu (GPL) ir iesniegti. Grāmatvežiem šis nebija viegls gads – lai gan ar jauno likumu atvieglota pārskatu sagatavošana un būtiski samazināts sniedzamās informācijas apjoms, tomēr ne Valsts ieņēmumu dienests (VID), ne uzņēmumi nebija atbilstoši sagatavoti pārmaiņām. Vēl pēdējā brīdī tika veikti grozījumi un sniegti skaidrojumi, līdz ar to tie laikus nenonāca līdz pārskatu sagatavotājiem.
Gada pārskats 08:00, 29. Mai. 2017
Pavasaris ir klāt! Gada pārskati nodoti? Nē? Tad jums veicas – jūsu sabiedrībai termiņš (maksimālais) nodot gada pārskatu ir 31.07.2017. (tas, protams, piemērojams sabiedrībām, kuru pārskata periods sākas 1.janvārī). Šāda "privilēģija" ir vidējām sabiedrībām, lielām sabiedrībām, koncerna mātes sabiedrībām, kuras sagatavo konsolidēto gada pārskatu.
Gada pārskats 08:00, 8. Mai. 2017
Fiziskajām personām - saimnieciskās darbības veicējiem, kuru ienākums no saimnieciskās darbības mēnesī ir vismaz 380 EUR, - reizi ceturksnī jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) valsts budžetā no brīvi izraudzītas saimnieciskās darbības ienākuma daļas, kas nav mazāka par 380 EUR mēnesī, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 17:22, 12. Apr. 2017
Daudzi grāmatveži uzskata, ka gada pārskats jāsagatavo tikai Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), tomēr tajā iesniegtais dokuments ir tikai gada pārskata noraksts. Kā sagatavot gada pārskatu atbilstoši visiem normatīvajiem aktiem par dokumentu noformēšanu?
Gada pārskats 08:00, 10. Apr. 2017
Daļai uzņēmumu ir jāsagatavo ne tikai gada pārskats, kurā aptver 12 mēnešus un kas parasti atbilst kalendāra gadam, bet arī starpperiodu pārskats.
Gada pārskats 08:00, 29. Dec. 2016
Kas tikai nenotiek uzņēmumu ikdienā! Paralēli it kā ierastām un prognozējamām darbībām, arvien rodas kas jauns, iepriekš nepieredzēts. Tas loģiski, jo uzņēmumi ir "dzīvi", tie nemitīgi mainās un attīstās. Tad nu grāmatvežiem atliek vien turēt tempu un zināt, kurā "plauktiņā" kas liekams.
Gada pārskats 08:00, 5. Dec. 2016
Kādas prasības jaunajā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL) noteiktas ieguldījumu īpašumu atspoguļošanai gada pārskatā? Vai saskaņā ar GPL jāpārklasificē ieguldījuma īpašumi, bioloģiskie aktīvi vai pārdošanai turēti ilgtermiņa ieguldījumi?
Gada pārskats 08:00, 2. Nov. 2016
Saskaņā ar jaunā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) 94. un 95.pantu par sabiedrību turpmāk paredzēts norādīt minimālu informāciju. Man radušies vairāki jautājumi par gada pārskata noformēšanu.
Gada pārskats 08:00, 6. Okt. 2016
01.09.2016. Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis metodisko materiālu "Par personālsabiedrības peļņas vai zaudējumu atspoguļošanu personālsabiedrības un tās biedru grāmatvedībā un ienākuma nodokļa piemērošanu personālsabiedrības gūtajam ienākumam". Publicējam daļu no metodiskā materiāla, kurā skaidrots, kas ir personālsabiedrības, kā tās iedalās, kā jāsagatavo personālsabiedrības gada pārskats un kādi darījumi ir jāatspoguļo personālsabiedrības grāmatvedībā.
VID informācija 10:00, 6. Sep. 2016
Līdz ar jaunā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma stāšanos spēkā no 01.01.2016. aktualizējies jautājums par grāmatvežu atbildību, apstiprinot gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu ar savu parakstu papildus uzņēmuma valdei vai sabiedrības pilnvarotam pārstāvim, kā tas bija noteikts Gada pārskatu likumā, kas bija aktuāls līdz 31.12.2015. (ieskaitot).
Gada pārskats 08:00, 29. Aug. 2016
Finanšu ministrija, sagatavojot 2017.gada valsts budžeta projektu, sniegusi informatīvo ziņojumu, kurā apkopoti visu nozaru ministriju priekšlikumi un starptautisko partneru ierosinājumi budžeta ieņēmumu palielināšanai, kā arī ēnu ekonomikas samazināšanai. Informatīvais ziņojums tika prezentēts 2.augusta Ministru kabineta (MK) sēdē.
Likumdošana 10:37, 5. Aug. 2016
Valsts darba inspekcijas (VDI) vizītes uzņēmumā var būt negaidīts, iepriekš nepieteikts pārsteigums, tādēļ labāk vienmēr būt šādam pārsteigumam gataviem un sakārtot savu darba vidi. Tam noderēs turpmāk aplūkotie padomi.
Svarīgi 15:45, 29. Jūn. 2016
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome ir apstiprinājusi virkni finanšu un kapitāla tirgus dalībniekiem saistošus noteikumus un noteikumu grozījumus.
Likumdošana 14:34, 12. Jūl. 2016
Līdz 02.05.2016. (ieskaitot) visām Latvijā reģistrētām komercsabiedrībām, kooperatīvajām sabiedrībām, Eiropas ekonomisko interešu grupām, Eiropas kooperatīvajām sabiedrībām un Eiropas komercsabiedrībām, kā arī individuālajiem uzņēmumiem, zemnieku un zvejnieku saimniecībām, kuru apgrozījums no saimnieciskajiem darījumiem iepriekšējā pārskata gadā pārsniedza 300 000 EUR, ir jāiesniedz 2015.gada pārskats, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 09:39, 1. Mai. 2016
Pamats kvalitatīva gada pārskata sagatavošanai ir kvalitatīva sākotnējā informācija. Tāpēc pirms ķeršanās pie gada pārskata jāpārliecinās, ka tāda mūsu rīcībā ir. Grāmatvežiem, kuri šī gada pārskatu jau ir pabeiguši, tas vairs nav būtiski, jo nākamgad jau pārskatus veidosim saskaņā ar jauno likumu.
Gada pārskats 09:19, 29. Mar. 2016
Ar kādām programmām jūs ikdienā strādājat? Grāmatvedības, e-pasta, kāds valūtu kalkulators... piedāvājums ir plašs un dažāds. Taču, lai grāmatvedis efektīvi varētu strādāt, nākas vienlaikus izmantot vairākas, paralēli turpinot uz monitora malas līmēt atgādinājuma lapiņas. Ar šo problēmu saskārušās arī grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma “Dagmaara” vadītājas un viņām ir radusies vīzija par ideālo programmu “VEDIS”, kas ļaus strādāt ērtāk. Arī jūs varat atbalstīt šā elektroniskā rīka izstrādi.
Grāmatvedība 13:31, 2. Mar. 2016
Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniedzamie gada pārskati, dokumenti un to iesniegšanas termiņi par 2015.pārskata gadu apkopoti zemāk izvietotajā tabulā.
Svarīgi 10:33, 11. Mar. 2016
Uzņēmumu grupas locekļu starpā nereti tiek sniegti vadības jeb tā sauktie grupas iekšējie pakalpojumi. Dažkārt tie tiek vērtēti kā instruments peļņas pārnešanai uzņēmumu starpā un nodokļu nastas samazināšanai. Īpaši aktuāli tas ir kļuvis, kopš atceltas tiesības pārnest nodokļu zaudējumus grupas ietvaros, tādējādi veicinot uzņēmumus pārnest zaudējumus, strukturējot vairāk vai mazāk pamatotus pakalpojumus starp grupas locekļiem. Skaidrojumu sniedz SIA AAT partneris, sertificēts nodokļu konsultants Artūrs Breicis.
Saistītās personas 09:04, 23. Mar. 2015
Uzņēmuma īpašnieks – valdes loceklis - strādā uzņēmumā tad, kad tas ir nepieciešams. Ar viņu ir noslēgts pilnvarojuma līgums, un par nostrādātajām stundām tiek maksāta atlīdzība. Valdes loceklis Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir reģistrēts kā darba ņēmējs saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu". Tā kā īpašniekam jāstrādā neregulāri, atlīdzība netiek aprēķināta katru mēnesi. Kādi ziņojumi un cik bieži ir jāiesniedz VID?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:38, 20. Mar. 2015
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām apkopojusi būtiskākos jaunos tiesību aktus un to grozījumus, kas stājas spēkā 01.01.2016. un skar lielu sabiedrības daļu, ieviešot dažādas izmaiņas.
Likumdošana 10:15, 6. Jan. 2016
Janvārī stāsies spēkā jaunais Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums. Viens no tā jaunievedumiem ir sabiedrību iedalījums kategorijās, atbilstoši kurām atšķiras arī gada pārskatā iekļaujamās informācijas apjoms.
Gada pārskats 09:10, 28. Dec. 2015
Šajā rakstā ir pievērsta uzmanība izmaiņām, kas saistītas ar nesen publicētajiem Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) Nodokļu bāzes samazināšanas un peļņas pārvietošanas (angliski BEPS) projekta gala ziņojumiem un to ietekmi uz saistīto personu darījumiem. Raksta turpinājumā lasiet par tirgus cenas noteikšanu darījumos, kuros iesaistīts nemateriālais īpašums, kā arī darījumos ar preču biržās tirgotām precēm.
Saistītās personas 09:00, 4. Dec. 2015
01.01.2016. stājas spēkā jaunais Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums. Kāpēc šāds likumprojekts tika izstrādāts, un pēc kādiem principiem turpmāk sagatavosim katra grāmatveža ikgadējo "diplomdarbu"?
Gada pārskats 09:15, 14. Dec. 2015
Šajā rakstā ir pievērsta uzmanība izmaiņām, kas saistītas ar nesen publicētajiem Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) Nodokļu bāzes samazināšanas un peļņas pārvietošanas (angliski BEPS) projekta gala ziņojumiem un to ietekmi uz saistīto personu darījumiem.
Saistītās personas 09:00, 27. Nov. 2015
Ilgtermiņa ieguldījumu iegāde un uzlabošana nereti ir publiskas institūcijas būtiska izdevumu daļa, kā arī lielākais bilances postenis. Tāpēc tieši izmaiņas ilgtermiņa ieguldījumu sastāvā un to atspoguļošanas īpatnības var radīt visnozīmīgākās kļūdas gada pārskatā, ietekmējot gan aktīvus, gan saistības, gan institūcijas darbības finansiālo rezultātu.
Pamatlīdzekļi 09:10, 23. Nov. 2015
Ceturtdien, 22.10.2015., Saeima galīgajā lasījumā pieņēma jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 10:42, 23. Okt. 2015
Personālvadībā daudz tiek pētīta motivācija. Tomēr praksē nereti, runājot par motivāciju, viena puse raugās uz otru - darba devēji meklē pašmotivētus darbiniekus, savukārt darbinieki gaida dažādus materiālos un nemateriālos motivatorus no vadības. Kas tad ir motivācija, kur tā meklējama, un kuri motivatori ir efektīvākie?
Personāla vadība 12:27, 9. Sep. 2015
Šķiet, tikko nodots gada pārskats, bet jau pie horizonta nākamais! Vai nav par agru domāt, kā to sagatavot? Nē, nav gan! Tieši šobrīd ir īstais laiks, lai veiktu dažādus priekšdarbus, kas palīdzēs gada pārskatu sagatavot bez liekiem stresiem.
Gada pārskats 17:31, 23. Okt. 2015
Trešdien, 14.10.2015., Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija nolēma virzīt izskatīšanai galīgajā lasījumā Saeimas sēdē jaunā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma projektu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 12:20, 15. Okt. 2015
Uzņēmums 2015.gadā pirmo gadu pārsniegs 2 no Gada pārskatu likuma (GPL) 54.panta 2.daļā minētajiem kritērijiem (bilances kopsumma un neto apgrozījums). Saskaņā ar GPL 54.panta 5.daļu, gatavojot gada pārskatu par 2015.gadu, naudas plūsmas pārskatu un vadības ziņojumu varēs nesagatavot. Vai šajā gadījumā ir obligāts zvērināta revidenta slēdziens?
Gada pārskats 17:01, 10. Sep. 2015
Uzņēmumam ir ēka no 2001.gada, ko tas izmanto telpu iznomāšanai (atlikusī vērtība bilancē - 35 000 EUR). Ēka tiek pārdota par 50 000 EUR. Kādi dokumenti nepieciešami, un kādi nodokļi šajā darījumā jāmaksā uzņēmumam?
Pamatlīdzekļi 16:59, 24. Sep. 2015
Kā noformēt darbinieka aiziešanu pēc paša vēlēšanās? Vai obligāti ir jāizdod vadības rīkojums, vai arī pietiek ar darbinieka iesniegumu?
Lietvedība 11:00, 22. Sep. 2015
Nesen Lielbritānijas prese rakstīja par 60 gadus vecu grāmatvedi, kas strādāja BMW Mini rūpnīcā. Grāmatvedis papildus viņa tiešajiem pienākumiem pēdējo 5 gadu laikā izkrāpis no BMW vairāk nekā 6 miljonus sterliņu mārciņu, veicot bankas pārskaitījumus uz saviem norēķinu kontiem. Grāmatvedis ir apcietināts, bet BMW, izskatās, naudu atgūt neizdosies. Kā teikuši BMW uzņēmuma pārstāvji, viņiem būs jāpārskata iekšējās kontroles un procedūras, lai nākotnē izvairītos no līdzīgām situācijām.
Finanšu vadība 17:51, 13. Aug. 2015
Pēdējos gados tādi uzņēmumi, kas pirmo reizi nonāk revidentu redzeslokā un kuriem nav nozīmīgu finanšu uzskaites problēmu, drīzāk ir uzskatāmi par izņēmumiem - tā revidentu 2014.gada vasaras konferencē atzina Latvijas Zvērinātu revidentu asociācijas (LZRA) valdes priekšsēdētāja Sandra Vilcāne. Pašlaik nav pamata domāt, ka situācija būtu būtiski mainījusies. Sakārtota grāmatvedība ataino uzņēmuma objektīvo finanšu stāvokli, tādējādi revīzija palīdz savlaicīgi identificēt uzņēmuma maksātspējas problēmas.
Gada pārskats 09:38, 21. Aug. 2015
Par grāmatvedības uzskaiti komercsabiedrībās ir pieejams visai daudz informācijas. Bet vai tās pašas prasības attiecas arī uz biedrībām un nodibinājumiem? Publikācijas 1.daļā apskatījām pamatprasības attaisnojuma dokumentiem un iespējas kārtot grāmatvedību vienkāršā vai divkāršā ieraksta sistēmā. Turpinām par biedrību un nodibinājumu gada pārskatu, tā sagatavošanu un iesniegšanu.
Gada pārskats 10:42, 31. Jūl. 2015
Uzņēmumus pārvalda un attiecībās ar trešajām personām parasti pārstāv valde, bet dažkārt valdes locekļi nevar vai nevēlas ikdienā pārstāvēt sabiedrību. Viens no risinājumiem ir iecelt prokūristu. No juridiskā viedokļa to var izdarīt uz dažādu tiesisko attiecību pamata, tāpēc gan uzņēmuma vadītājam, gan grāmatvedim jāzina, kādas ir iespējas, būtiskākās to atšķirības un kā līguma veids ietekmē pienākumu informēt Valsts ieņēmumu dienestu (VID).
Līgumi 11:31, 5. Aug. 2015
Kuros gadījumos uzskatāms, ka persona ir pašnodarbinātais, un kādas pazīmes liecina, ka persona tomēr saņem atlīdzību, par kuru algas nodoklis ir jāmaksā ienākuma izmaksātājam? Kas ir “neīstie pašnodarbinātie”, un vai šī problēma ir aktuāla Latvijā?
Nodokļi 18:28, 14. Jūl. 2015
Konsolidēto gada pārskatu sagatavošana nonākusi finiša taisnē. Noslēdzot šo rakstu ciklu, apskatīsim, kā praktiski konsolidēt peļņas vai zaudējumu aprēķinu (PZA), kas jāiekļauj konsolidētā gada pārskata pielikumā un kā gatavo pārskatu svinīgi parakstīt un iesniegt.
Gada pārskats 07:43, 11. Jūn. 2015
Lai gan ar Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu strādājam jau vairāk nekā 10 gadus, joprojām bieži rodas jautājumi, kā uzskaitīt saņemto finansējumu un kā realizētos projektus atspoguļot finanšu pārskatos.
Grāmatvedība 17:03, 10. Jūn. 2015
Vēl tikai līdz ceturtdienai, 30.04.2015. (ieskaitot), visām Latvijā reģistrētām komercsabiedrībām, kooperatīvajām sabiedrībām, Eiropas ekonomisko interešu grupām, Eiropas kooperatīvajām sabiedrībām un Eiropas komercsabiedrībām, kā arī individuālajiem uzņēmumiem, zemnieku un zvejnieku saimniecībām, kuru apgrozījums (ieņēmumi) no saimnieciskajiem darījumiem iepriekšējā pārskata gadā pārsniedza 300 000 EUR, Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir jāiesniedz 2014.gada pārskats un tam pievienojamie dokumenti, informē VID.
Svarīgi 09:11, 27. Apr. 2015
Valsts ieņēmumu dienestā iesniedzamie gada pārskati, dokumenti un to iesniegšanas termiņi par 2014.pārskata gadu apkopoti zemāk izvietotajā tabulā:
Svarīgi 11:54, 7. Apr. 2015
Līdz 30.04.2015. (ieskaitot) visām Latvijā reģistrētām komercsabiedrībām, kooperatīvajām sabiedrībām, Eiropas ekonomisko interešu grupām, Eiropas kooperatīvajām sabiedrībām un Eiropas komercsabiedrībām, kā arī individuālajiem uzņēmumiem, zemnieku un zvejnieku saimniecībām, kuru apgrozījums (ieņēmumi) no saimnieciskajiem darījumiem iepriekšējā pārskata gadā pārsniedza 300 000 EUR, Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir jāiesniedz 2014.gada pārskats un attiecīgi tam pievienojamie dokumenti, atgādina VID.
Svarīgi 10:42, 7. Apr. 2015
Tā kā arvien vairāk uzņēmumu meklē iespējas paplašināt darbību ārpus Latvijas robežām, aizvien aktuālāki kļūst darījumi ar ārvalstu darījumu partneriem un ar tiem saistītie nodokļu jautājumi. Piemēram, kā maksājami nodokļi, ja Latvijas uzņēmums nosūta darbiniekus uz citu Eiropas Savienības (ES) valsti veikt būvdarbus?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:10, 24. Apr. 2015
Bilance un peļņas vai zaudējumu aprēķins ir būtiskākās gada pārskata daļas, taču, lai informācija par uzņēmuma finanšu stāvokli un saimniecisko darbību būtu ticama un atbilstīga, nedrīkst aizmirst arī par naudas plūsmas, pašu kapitāla izmaiņu pārskata un pielikuma sagatavošanu, kā arī vairākām niansēm gada pārskatu parakstīšanā un apstiprināšanā.
Gada pārskats 08:03, 30. Mar. 2015
Turpinām iepriekšējā rakstā aizsākto tēmu par bilances sagatavošanu! Šoreiz noskaidrosim, kā gada pārskatā pareizi norādīt un novērtēt atlikušos bilances posteņus - apgrozāmos līdzekļus, pašu kapitālu, uzkrājumus un kreditorus.
Gada pārskats 09:33, 2. Mar. 2015
04.03.2015. Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija atbalstīja ierosinājumu Mikrouzņēmumu nodokļa likuma (MUN likums) grozījumos iekļaut jomas, kurās liegts strādāt mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) režīmā, tostarp grāmatvedību, jurisprudenci un biznesa konsultācijas, un tiek paredzēts, ka Ministru kabinets izstrādās noteikumus par to profesijām, kuras nevarēs darboties MUN statusā.
Svarīgi 15:36, 16. Mar. 2015
Svarīgi ir apzināties, ka par transfertcenu sistēmu ir jādomā un darījumi atbilstoši jāstrukturē jau darījumu plānošanas posmā. Lai nodrošinātu atbilstošas transfertcenu sistēmas izveidi, kas tiešām atspoguļo uzņēmuma reālo situāciju, nepieciešams ieguldīt pietiekami daudz laika.
Saistītās personas 16:19, 28. Jan. 2015
28.01.2015. notika Latvijas Republikas Finanšu ministrijas (FM) organizētais grāmatvedības forums "Gada pārskatu kvalitāte", kurā piedalījās FM grāmatvedības politikas veidotāji, Latvijas grāmatvežu profesionālo organizāciju pārstāvji un augstāko mācību iestāžu, kurās var apgūt grāmatveža profesiju Latvijā, pārstāvji. Foruma tēmas un svarīgākās atziņas ir apkopojusi Olga Molčanova, Mg.soc., Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas (LRGA) valdes locekle, Starptautiskā Sekretariāta vadītāja un Metodoloģijas komitejas vadītāja, LRGA Sertificētā profesionālā grāmatvede.
Svarīgi 13:16, 14. Feb. 2015
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2014.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu pie katra no grozījumiem: 
Svarīgi 14:03, 7. Jan. 2015