Uzņēmums darbiniekam iegādājas veselības apdrošināšanas polisi par 426 eiro, kā arī papildprogrammu “Atvērtā polise”, pasargājot darbinieku no situācijām, kad medicīnisko pakalpojumu izmaksas ir lielākas, nekā sedz apdrošināšanas polise. Kā šādas polises iegādes izmaksas norādīt grāmatvedībā? Un, ja darbiniekam no atvērtās polises tiek apmaksāta operācija 1000 eiro apmērā, kā to norādīt grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 14. Apr. 2023
Darba devējs darbinieka labā veic dzīvības apdrošināšanu ar vai bez līdzekļu uzkrājuma. Kā zināms, dzīvības apdrošināšanas līguma darbības termiņš nedrīkst būt īsāks par 10 gadiem. Kas notiek ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa atbrīvojumu, ko piemēro 10% no bruto ienākuma, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības, pirms iestājas apdrošināšanas līgumā noteiktais 10 gadu termiņš? Vai tas paliek spēkā? Vai arī darba devēja iemaksu daļa kļūst apliekama? Par kādu periodu – vai jau no pirmā gada?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:00, 5. Jūl. 2024
Kādi labumi ir darba devējam, darbinieka labā veicot dzīvības apdrošināšanu ar un bez līdzekļu uzkrāšanas? Kas notiek ar uzkrājumu, ja persona pārtrauc darba attiecības? Kas notiek, ja darbinieks nomirst?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 8. Apr. 2024
Akvakultūra jeb zivkopība ir ūdens organismu audzēšana vai kultivēšana, izmantojot tehnoloģijas, kas paredzēta attiecīgo ūdens organismu ražošanas palielināšanai, pārsniedzot vides dabiskās iespējas. Ūdens organismi paliek fiziskas vai juridiskas personas īpašumā visu audzēšanas vai kultivēšanas laiku līdz pat to savākšanai. Izskatām, kā organizēt grāmatvedību akvakultūras uzņēmumos.
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2025
2024.gada decembrī bija gan daudz svētku dienu, gan arī 2 pārceltas darba dienas. Kā pareizi aprēķināt darba samaksu par decembri? Kā svētku dienas un pārceltās darba dienas ietekmē piešķirtā atvaļinājuma garumu un kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu? Kā aprēķināt slimības naudu, ja darbnespēja iestājusies gada nogalē?
Darba samaksa 06:00, 8. Jan. 2025
Kas tiek uzskatīti par sociālās infrastruktūras objektiem? Kādus izdevumus darbiniekiem var segt? Kādi nosacījumi jāievēro, lai šos izdevumus varētu uzskatīt par saimnieciskās darbības izdevumiem? Kādos gadījumos rodas nodokļu riski, izdevumi tiek personificēti vai tiek uzskatīti par nesaistītiem ar saimniecisko darbību?
Grāmatvedība 06:00, 12. Dec. 2024
Solidaritātes nodokļa (SN) aprēķināšanas un nomaksas specifiskā kārtība bieži rada jautājumus par tā saistību ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Šādas neskaidrības var izraisīt domstarpības ar nodokļu administrāciju vai pat novest līdz tiesvedībai. Apskatām Senāta spriedumu par SN maksātāja prasību atmaksāt IIN, kas, veicot SN maksājumus Latvijā, iespējams, bija samaksāts nepamatoti.
Nodokļi 06:00, 13. Nov. 2024
Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) 8.panta 5.daļa no 2024.gada 1.janvāra paredz, ka ar iedzīvotāju ienākuma nodokli netiek aplikti apdrošināšanas prēmiju maksājumi, ja tie nepārsniedz 10% no darbinieka gada algas, bet ne vairāk par 750 eiro. Savukārt Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība” 28. un 29.punktā joprojām ir norādīts iepriekš spēkā esošais slieksnis – 426,86 eiro.
Citi 09:00, 19. Nov. 2024
Finanšu ministrija ir izstrādājusi un virza tālākai apstiprināšanai Saeimā grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums). Grozījumi ietver vairākas pievienotās vērtības nodokļa regulējuma jomas, kas pamatā skar PVN likuma normu interpretācijas novēršanu, papildināšanu un pilnveidošanu.
Likumdošana 15:01, 16. Okt. 2024
Biedrība darbiniekam, kuram alga tika maksāta no Eiropas Savienības fonda līdzekļiem, iegādājas veselības apdrošināšanas polisi uz gadu, sākot no 2023.gada 1.februāra. Noslēgtajā darba līgumā nebija nekas minēts par apdrošināšanas pienākumu. Darbinieks uzrakstīja atlūgumu ar 2023.gada 31.augustu, norādot, ka minētā polise nav izmantota. Biedrība vēlas no darbinieka atgūt apdrošināšanas prēmijas starpību par neizmantoto laika periodu, kas radusies apdrošinātāja aprēķina rezultātā, ko aprēķina no nākošā mēneša, kad ir nodota apdrošināšanas karte. Vai biedrībai ir tiesības pieprasīt atmaksāt šo starpību?
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) ir noteikts, ka no ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus un ārstniecības izdevumus, ja tie nepārsniedz 5% no darba devēja gada kopējā bruto algu fonda. No kā īsti ir jārēķina šie 5% – gada beigās pret visa gada darba samaksu? Un kas notiek gadījumā, ja tiek konstatēts pārtēriņš? Vai uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) aprēķina gada beigās?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 10. Sep. 2024
Vai pašnodarbinātajām personām pienākas slimības pabalsts? Vai slimības lapas laikā drīkst kādas izmaksas iekļaut izdevumos?
2024.gada 25.jūnijā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi Nr.409 “Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtībā” paredz, ka turpmāk slimības lapas tiks uzraudzītas stingrāk, mainīsies arī kārtība, kādā tiks izsniegtas slimības lapas, informē Veselības ministrija.
Likumdošana 11:33, 26. Jūn. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
21.maijā “ATTA CENTRE”, Rīgā, norisinājās konference “Darbinieku labumi”, kuru organizēja “iFinanses” kopā partneriem. Tajā uzņēmumi varēja iepazīties ar labumiem, ko var piedāvāt darbiniekiem, nemaksājot nodokļus. Bija iespējams arī uzzināt, kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Svarīgi 09:00, 24. Mai. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūn. 2024
Runājot par darbu, lielākoties saprotam darba tiesiskās attiecības, kas nodibinātas uz darba līguma pamata. Iedziļinoties un izpētot veicamā darba apjomu, veidu un darba apstākļus, bieži vien pastāv iespēja noslēgt citu civiltiesisku līgumu, uz kura pamata veikt samaksu par darbu.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 21. Jūn. 2024
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem.
Uzņēmums iegādājas darbiniekam veselības apdrošināšanas polisi. Šīs polises darbības laikā tiek pārtrauktas darba attiecības ar darbinieku. Kas notiek ar noslēgto apdrošināšanas polisi? Vai darbiniekam tā ir jāatdod un uzņēmums varēs atgūt neizmantoto apdrošināšanas prēmijas daļu? Vai arī darbinieks var paturēt šo polisi, samaksājot polises atlikušo vērtību? Vai uzņēmums var nodot darbiniekam polisi, par to nepieprasot samaksu? Kā aprēķināt nodokļus šādās situācijās?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Mai. 2023
Mūsdienās darbinieku motivācija un produktivitāte tieši saistīta ar to, cik labi darbinieks jūtas darbā un kādas priekšrocības saņem no darba devēja. Savukārt uzņēmumu vadītāji prāto kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Svarīgi 16:03, 29. Apr. 2024
Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
Ja darbiniekam aprēķināta tikai darba alga, tad ar atskaišu iesniegšanu viss ir salīdzinoši vienkārši. Pārdomas rodas, ja darba devējs saviem darbiniekiem piešķir papildu bonusus, piemēram, apmaksā pusdienas, sporta nodarbības, transporta izdevumus, sedz mācību maksu. Šādos gadījumos rodas jautājumi, kuras summas, kad un kurā atskaitē ir jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Mar. 2024
"iFinanses" marta lasītāko rakstu TOP3 ir visai raibs, iespējams tik pat raibs kā lasītāju sastaptais pirmais šī gada taurenītis.
Svarīgi 12:00, 11. Apr. 2024
Mūžam aktuāls ir jautājums par tiesiskajām attiecībām starp kapitālsabiedrību un tās valdes locekli. Šoreiz analizēsim, kādas sekas var iestāties gadījumā, ja valdes loceklim netiek noteikta atlīdzība.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Mar. 2024
Skaidru naudu kā instrumentu bieži izmanto mērķtiecīgi ēnu ekonomikas dalībnieki, tādēļ nepieciešams veidot sistēmu, lai tās nelegāla iegūšana kļūtu nepievilcīga, norādīts valdības apstiprinātajā “Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā 2024.-2027.gadam”. Kādas izmaiņas tuvākā un tālākā nākotnē plānotas skaidras naudas apritē?
Svarīgi 10:05, 8. Feb. 2024
Bieži vien darba samaksa ir viens no motivējošiem faktoriem, kas ietekmē darba ņēmēju izvēli starp vairākiem potenciālajiem darba devējiem. Iedziļināsimies niansēs un noskaidrosim, kas ietilpst un kas neietilpt darba samaksā.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 22. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:19, 4. Jan. 2024
Ar 2024.gada 1.janvārī stājas spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.
Likumdošana 21:21, 29. Dec. 2023
Veiktie grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un Ministru kabineta noteikumos Nr.676 “Noteikumi par neapliekamā minimuma un nodokļa atvieglojuma apmēru iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanai” paredz jaunus ienākumu veidus, kuriem nepiemēro iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN).
VID informācija 12:06, 3. Jan. 2024
Apgrozāmie līdzekļi un to pārvaldība ir būtisks uzņēmuma finanšu veselības indikators, kas palīdz novērtēt spēju tikt galā ar neparedzētiem finanšu izaicinājumiem. Apgrozāmie līdzekļi tiek definēti kā uzņēmuma īstermiņa (īsāki par vienu gadu) aktīvu un īstermiņa saistību starpība. Pozitīvi apgrozāmie līdzekļi norāda uz uzņēmuma spēju segt īstermiņa saistības un investēt uzņēmuma izaugsmē.
Finanšu vadība 06:00, 8. Dec. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:49, 5. Dec. 2023
Š.g. 9.novembrī tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", paredzot izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā to personu ienākumiem, kurām Fizisko personu reģistrā ir reģistrēta partnerība. Izmaiņas stāsies spēkā 2024.gada 1.jūlijā.
VID informācija 14:03, 28. Nov. 2023
Darbinieks tiek norīkots darbam citā valstī. Vai norīkotā darbinieka stundas tarifa likmē jeb darba samaksā var iekļaut dienas naudu?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 13. Dec. 2023
Šobrīd Saeimā iesniegti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem plānots paaugstināt jau stipri novecojušo apdrošināšanas prēmiju slieksni, un pārskatīti arī citi darbiniekiem piemērojamie labumi. Apskatīsim šos un citus darbinieku motivācijas rīkus - kādi attaisnojuma dokumenti nepieciešami izdevumu pamatošanai un kuros gadījumos iestājas nodokļu sekas?
Personāla vadība 06:00, 17. Nov. 2023
Plānots palielināt darba devēju apmaksāto veselības apdrošināšanas prēmiju summu līdz 750 eiro gadā un kompensācijas par darbinieka izdevumiem saistībā ar attālināto līdz 40 eiro mēnesī. To paredz sagatavotie grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas apstiprināti šī gada 9.oktobra Ministru kabineta sēdē.
Likumdošana 11:21, 17. Okt. 2023
Šī gada 26.septembrī Ministru kabineta sēdē izskatīts informatīvais ziņojums “Par Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2024.–2027.gadam”, kurā paredzētas vairākas izmaiņas nodokļu piemērošanā no 2024.gada.
Svarīgi 15:42, 26. Sep. 2023
Ministru kabineta sēdē izskatīts informatīvais ziņojums “Par Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2024.–2027.gadam”, kurā paredzētas vairākas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanā, tostarp pārskatot ar IIN neapliekamos ienākumus un kompensāciju likmes.
Svarīgi 11:04, 27. Sep. 2023
Uzņēmums nodarbojas ar lauksaimniecību (saņem arī lauksaimniecības subsīdijas). Saviem darbiniekiem tas plāno apmaksāt gan veselības apdrošināšanu, gan arī ēdināšanas izdevumus. Šo izdevumu summa gadā uz vienu darbinieku pārsniegs 480 eiro. Ar darbiniekiem ir noslēgts darba koplīgums, izpildās arī likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.panta nosacījumi. Saprotams, ka ir jāveic detalizēta uzskaite un Valsts ieņēmumu dienestam jāsniedz paziņojums par personai izmaksātājām summām gada griezumā. Bet kādi nodokļi piemērojami pārsnieguma daļai (virs 480 eiro gadā) un ko var segt no subsīdijām?
Darba samaksa 06:00, 29. Jūn. 2023
Saeimā pieņemti grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas maina iedzīvotāja ienākumu nodokļa (IIN) piemērošanu ārvalstniekiem un atbalsta lauksaimniekiem saņēmējiem, kā arī aktualizē jaunus ar IIN neapliekamus ienākumu veidus, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:55, 3. Jūl. 2023
Lietuvas valdība ir apstiprinājusi vairākus grozījumus nodokļu regulējumos, kas stāsies spēkā ar 2024.gadu, kas būtiski reformēs šobrīd spēkā esošo nodokļu sistēmu.
Svarīgi 10:00, 31. Mai. 2023
Uzņēmumam, kam ir noslēgts koplīgums un kas sniedz komunālos pakalpojumus, reizēm ir nepieciešams veikt avārijas likvidēšanas darbus, kuros piedalās uzņēmuma vienas nodaļas darbinieki. Šādā situācijā darbiniekiem nav iespējams doties pusdienu pārtraukumā, tāpēc uzņēmums vēlas apmaksāt šo darbinieku ēdināšanas piegādes izdevumus uz darba norises vietu. Vai uz darbinieku ēdināšanas izdevumu apmaksu var attiecināt likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8.panta 15.punkta nosacījumus?
Tiesības 06:00, 2. Mai. 2023
Valsts budžets ir līdzeklis valsts politikas realizācijai ar finansiālajām metodēm. Katru gadu valsts sagatavo budžetu, to izskata un apstiprina. Budžets ir nozīmīgs dokuments, jo tā mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, pašvaldībām un citām valsts institūcijām to valsts pienākumu izpildei, kuru finansēšana noteikta ar normatīvajiem aktiem, nodrošinot, ka attiecīgajā laika posmā izdevumi sedz atbilstošos ieņēmumus.
Budžeta grāmatvedība 06:00, 17. Mai. 2023
Neskatoties uz sarežģīto ekonomisko situāciju, daudzi uzņēmumi ziedo dažādām organizācijām dažādiem mērķiem. Lai atbalstītu ziedotājus, Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir iestrādāta iespēja ziedojumu summām piemērot nodokļa atvieglojumus.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 29. Mar. 2023
Saimnieciskās darbības veicējiem grāmatvedības uzskaite ne vienmēr ir tik vienkārša, kā varētu šķist pēc nosaukuma, jo atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem jāmeklē vairākos normatīvajos aktos – gan Grāmatvedības likumā, gan normās, kas reglamentē iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanu Šoreiz par to, kas iekļaujams saimnieciskās darbības izdevumos.
Grāmatvedība 06:00, 4. Apr. 2023
Veselības apdrošināšana Latvijas darba tirgū pamazām no ekstras kļuvusi par normu, un darbinieku piesaistē konkurētspējīgāki ir tie uzņēmumi, kuri saviem darbiniekiem piedāvā plašāka seguma veselības apdrošināšanas polises. Kādas ir veselības apdrošināšanas tendences?
Svarīgi 11:44, 26. Okt. 2020
Uzņēmējdarbība mainās un pielāgojas pasaules jaunajām tendencēm, kas vērstas uz ilgtspēju. Nodokļu sistēma šai ziņā attīstās ļoti lēnām. Tikai pēdējos gados personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi tiek saistīti ar saimniecisko darbību. Taču ir jāvērtē, vai ar to pietiek. Šajā epizodē asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīnas Hudenko diskusija par Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studentes Jolantas Rosickas veikto pētījumu – kā varētu paplašināt vismaz personāla ilgtspējas pasākumu klasifikāciju?
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 24. Feb. 2023
Sākot no marta, iedzīvotāji var iesniegt gada ienākumu deklarācijas par 2022.gadu. Iedzīvotāji, kam tas jādara obligāti, var iesniegt deklarācijas trīs mēnešu laikā, līdz pat 1.jūnijam, bet brīvprātīgi attaisnoto izdevumu atgūšanai to var darīt trīs gadu garumā. Aicināts deklarāciju elektroniski iesniegt elektroniskās deklarēšanas sistēmā, jo tajā automātiski tiek ielasīti visi Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcībā jau esošie dati un aprēķinātas maksājamās summas, informē VID.
VID informācija 13:19, 27. Feb. 2023
2022.gada nogalē, novembrī un decembrī, Eiropas Savienības Tiesa izskatīja dažādus pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas aspektus. Šoreiz par dažiem no tiem, kas varētu būt noderīgi.
Nodokļi 06:00, 17. Feb. 2023
//= $article['Article']['score'] ?>
Algas jūrniekiem
Lai pareizi piemērotu nodokļus jūrniekam izmaksātajai algai, ir jāievēro vairākas būtiskas nianses, piemēram, vai darba devējs ir Latvijas vai ārvalsts uzņēmums, kurā valstī reģistrēts kuģis un kuras valsts uzņēmums izmaksā algu. Tāpat jāpiemēro speciālais algas nodokļa režīms, jāņem vērā jūrnieka pakāpe un vēl citas nianses. Izskatīsim dažādas situācijas.
Darba samaksa 06:00, 27. Jan. 2023
Pievienotās vērtības nodokļa sistēma pastāvīgi tiek pārskatīta un uzlabota. Apskatīsim svarīgākās jau ieviestās un plānotās reformas, kuras noteikti ietekmēs arī Latvijas uzņēmumus un prasīs ātru reaģēšanu un ieviešanu uzņēmumos.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 20. Dec. 2022
Vai redzes korekcijas līdzekļu (briļļu) kompensācija tiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli? Kuri normatīvie akti to regulē?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 16. Sep. 2022
Ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus vērtē ne tikai atbilstoši juridiskajai formai, bet arī darījuma ekonomiskajai būtībai, atgādina Valsts ieņēmumu dienests informatīvajā materiālā “Ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi”.
VID informācija 11:28, 19. Jūl. 2022
Eiropas Savienības Tiesas judikatūrā jau ir vairāki nolēmumi par nodokļa atbrīvojuma piemērošanu dažādiem medicīnas aprūpes un ar to saistītiem pakalpojumiem. Tomēr, šķiet, ka neskaidrības šajā jomā turpinās. Izsktām jaunāko tiesu praksi!
Nodokļi 06:00, 22. Jūn. 2022
Iepriekšējā rakstā iesākām skatīt jautājumu par darba algu un tika izskaidroti jēdzieni darba samaksa, darba alga, piemaksas, prēmijas un cita veida atlīdzība par darbu. Ar darba samaksas aprēķināšanu ir saistīti divi nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Šajā rakstā izskatīsim piemēru, kā aprēķina un iegrāmato sociālās iemaksas.
Darba samaksa 07:00, 9. Feb. 2022
2020. gads un Covid-19 pandēmija ieviesa ne mazums pārsteigumu un pārmaiņu ikdienas dzīvē. Darbs no mājām, ceļojumu un izklaides ierobežojumi, uzņēmumu darbības apturēšana Covid-19 ietekmē vairs nav jaunums, taču 2021. gads bija pirmais, kurā tika sagatavotas gada ienākumu deklarācijas pēc Covid-19 pandēmijas sākuma. Atskatoties uz iepriekšējo deklarāciju sagatavošanas sezonu, vēlamies dalīties ar būtiskiem aspektiem, kas būtu jāņem vērā, gatavojot jauno gada ienākumu deklarāciju Covid-19 laikā.
Līdzautore: Tīna Vecvagare, SIA "PricewaterhouseCoopers" Nodokļu nodaļas konsultante.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 16. Mar. 2022
Saeima šā gada 3. martā galīgajā lasījumā pieņēma par steidzamu atzīto Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumu, kura mērķis ir sniegt atbalstu, tostarp, nodarbināšanu Ukrainas pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ, kā arī vispārēja atbalsta sniegšanai Ukrainas sabiedrībai, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:30, 7. Mar. 2022
Vai taksometra apmaksas pakalpojumus darbiniekam braucieniem no darba uz mājām un no mājām uz darbu var uzskatīt par tādiem, kas saistīti ar profilaktiskiem veselības aizsardzības pasākumiem, attiecinot tos uz saimnieciskās darbības izmaksām, nemaksājot uzņēmumu ienākuma nodokli un/vai iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Citi 07:00, 18. Jan. 2022
2022. gada būtiskākās izmaiņas ir skārušas grāmatvedības jomu, jo ir stājies spēkā ilgi gaidītais Grāmatvedības likums. Lai izpētītu jauno likumu un pierastu pie tā, būs nepieciešams laiks un pacietība. Tāpēc iepriecina, ka nodokļu jomā liela revolūcija nav veikta. Tomēr vairākas vērā ņemamas izmaiņas ir – aplūkosim tās!
Citi 07:00, 30. Dec. 2021
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
Beidzamajā laikā daudz šķēpu tiek lauzts par to, ka no šā gada 1. jūlija stājās spēkā grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas noteic minimālo valsts sociālās apdrošināšanas objektu. Sabiedrībā tiek postulēts uzskats, ka tā ir kārtējā nodokļu palielināšana un gan uzņēmējiem, gan pašnodarbinātām personām, gan darbiniekiem tiek radīti zaudējumi. Tāpēc šoreiz vēlos paanalizēt nodokļu funkcijas un definīciju un mēģināt saprast, vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas ir nodoklis vai arī tām piemīt pavisam cita funkcija un jēga.
Citi 07:00, 3. Nov. 2021
No šā gada 25. oktobra līdz 31. decembrim cilvēkiem, kuriem ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts vai kuri ir saņēmuši medicīnisku atzinumu par nepieciešamību atlikt personas vakcināciju pret Covid-19, piešķirs slimības pabalstu no pirmās darbnespējas dienas, to paredz grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu".
Likumdošana 09:30, 20. Okt. 2021
Ar 2021. gada 1. jūliju tie autoratlīdzību saņēmēji, kas reģistrējas kā saimnieciskās darbības veicēji vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā, var izvēlēties – uzskaitīt savus izdevumus, ja tie ir lielāki, vai arī izmantot likumā noteiktās izdevumu normas. Izskatīsim, kādus izdevumus var attiecināt uz savu saimniecisko darbību!
Grāmatvedība 07:00, 15. Okt. 2021
Jūlija sākumā Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Grozījumiem līdz to galīgai pieņemšanai vēl tāls ceļš ejams, un likuma pieņemšanas gaitā tas var piedzīvot arī diezgan būtiskas izmaiņas salīdzinājumā ar sākotnējo versiju, – taču apskatīsim svarīgāko, kas šobrīd likumprojektā ietverts.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 22. Sep. 2021
Atbilstoši Valsts kases publicētajai informācijai konsolidētā kopbudžeta ieņēmumos šā gada septiņos mēnešos saņemti 7,17 miljardi eiro, bet izdevumi veikti 8,05 miljardu eiro apmērā, līdz ar to kopbudžetā veidojies 0,87 miljardu eiro deficīts, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 17:23, 27. Aug. 2021
Nekustamo īpašumu tā īpašnieks var izmantot savām vajadzībām vai arī to var nodot lietošanā citām personām par atlīdzību vai bez tās. Kā pareizi klasificēt noslēgto līgumu nodokļu vajadzībām, kādi maksājumi ir ietverami nomas vai īres ienākumā, un kādi izdevumi ir atskaitāmi nodokļu vajadzībām?
Citi 07:00, 4. Aug. 2021
No 2021. gada 1. jūlija valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās tiek ieviestas vairākas izmaiņas, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 08:56, 1. Jūl. 2021
Mikrouzņēmums saviem darbiniekiem iegādājas veselības apdrošināšanas polises uz gadu. Vai un kādi nodokļi par to jāmaksā? Vai tā jāuzrāda mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācijā kā darbinieka algas daļa? Vai katru mēnesi divpadsmito daļu no polises cenas? Vai jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)? Kādas ir nodokļu sekas, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības un polise viņam paliek spēkā, un otrādāk – ja polise tiek pārtraukta? Mikrouzņēmums ir komercsabiedrība, kas grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā.
Tiesības 07:00, 11. Aug. 2020
Daudzi skolēni vasaras brīvlaikā cenšas sameklēt darbu un nopelnīt naudiņu. No cik gadiem viņi drīkst strādāt? Cik stundu dienā drīkst strādāt? Kādi ir minimālie ienākumi? Kādus darbus viņi drīkst veikt? Sniegšu atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem par skolēnu nodarbinātību vasaras mēnešos.
Darba laiks 07:00, 21. Jūn. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”. Šī kārtība piemērojama no 2021. gada 1. jūlija. Šajā daļā tiek skaidrots, kas ir pašnodarbinātais, kā veikt reģistrāciju un kāda sociālo iemaksu likme piemērojama.
VID informācija 15:23, 30. Apr. 2021
Ja saimnieciskās darbības veicējam tiek apdrošināta veselība un dzīvība, vai šos izdevumus var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem un kādā apmērā?
Grāmatvedība 10:18, 5. Dec. 2018
Pašnodarbinātais iemaksā 5% pensiju fondā (no šī gada 1. jūlija – 10%). Vai šīs iemaksas procentuāli tiek sadalītas līdzīgi kā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Nodokļi 07:00, 20. Apr. 2021
Vai pārsnieguma summas, kas rodas, darbiniekiem saņemot dāvanas, apdrošināšanu, ēdināšanas izdevumus, jāpieskaita bruto darba algai un jārēķina nodokļi, vai arī tās uzskatāmas par neto summu un nodokļi jāaprēķina virs šīs summas?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 31. Mar. 2021
Sākot no 1.septembra, iedzīvotāji, kuri nav legālie darba ņēmēji (un neveic sociālās apdrošināšanas iemaksas vispārējā nodokļu režīmā) vai neatbilst kādai no valsts apdrošinātajām iedzīvotāju grupām, var veikt veselības apdrošināšanas iemaksas, lai saņemtu valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu pilno "grozu", informē Nacionālais veselības dienests.
Svarīgi 16:27, 11. Okt. 2018
Uzņēmumu gada pārskati nav labojami tik vienkārši kā nodokļu deklarācijas, tāpēc, tos sagatavojot, ir jābūt īpaši rūpīgiem. Jāapzinās visi riski, kurus uzņēmumam var radīt kļūdaini iesniegti gada pārskati. Īpaši ir jāizvērtē nodokļu riski.
Gada pārskats 10:23, 1. Mar. 2021
Neskatoties uz visai sarežģīto laiku, Eiropas Savienības Tiesa pagājušā gada otrajā pusē ir strādājusi visai ražīgi, un nolēmumu un spriedumu pievienotās vērtības nodokļa lietās 2020. gada rudenī ir bijis visai daudz. Šajā rakstā īss apkopojums par 2020. gada septembrī un oktobrī pieņemtajiem nolēmumiem.
Nodokļi 07:00, 5. Mar. 2021
Lai mērītu risku nozīmīgumu un to ietekmi uz uzņēmējdarbību, katru gadu tiek veiktas aptaujas starp uzņēmējiem un apkopoti industriju dati. Kā liecina Allianz “Risk Barometer 2020”, kiberdrošības risks ir ierindojies pirmajā vietā.Ne tikai Eiropas, bet arī Latvijas kontekstā, balstoties uz neseniem gadījumiem, varam runāt par kiberuzbrukumiem kā biežāku parādību.
Svarīgi 00:07, 22. Mar. 2021
Skaistumkopšanas nozarē nodarbinātie līdz brīdim, kad tiks atcelts tiesību aktos noteiktais aizliegums sniegt pakalpojumus, var vērsties Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un saņemt dīkstāves atbalstu Ministru kabineta noteikumos Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos” noteiktajā kārtībā. Atbalstam var pieteikties gan darba devējs, gan arī darbinieks pats, informē VID.
VID informācija 11:54, 9. Feb. 2021
Lai sniegtu efektīvāku un plašāku atbalstu skaistumkopšanas nozarei, kam saistībā ar noteiktajiem Covid-19 drošības pasākumiem darbība ir apturēta pilnībā, Ministru kabinets ir lēmis papildināt dīkstāves atbalsta pasākumus visiem, kas šajā nozarē bija nodarbināti. Dīkstāves atbalstu varēs saņemt ne tikai skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēji, bet arī to atbalsta personāls, ja vien 2020. gada oktobrī vai novembrī, vai decembrī bija nodarbināts skaistumkopšanas nozares uzņēmumā vai arī darbojās kā pašnodarbinātā persona, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:27, 25. Jan. 2021
01.01.2019. Latvijā sāk darboties valsts veselības apdrošināšanas sistēma, kas paredz, ka visiem iedzīvotājiem tiks nodrošināts veselības aprūpes pakalpojumu minimums, savukārt pilns valsts apmaksāto pakalpojumu klāsts būs pieejams tiem pacientiem, kuri kā darba ņēmēji veic valsts sociālās iemaksas vispārējā nodokļu režīmā vai pieder pie kādas no 21 sociāli mazāk aizsargāto iedzīvotāju grupām (tās automātiski apdrošinās valsts). Tā informē Nacionālais veselības dienests (NVD).
Svarīgi 10:32, 31. Aug. 2018
Labklājības ministrija ir apkopojusi būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā, kas stasies spēkā 2021. gadā. Daudzas no tām stāsies spēkā jau 1. janvārī.
Svarīgi 16:50, 28. Dec. 2020
Saeima trešdien, 2. decembrī, galīgajā lasījumā pieņēma nākamā gada valsts budžeta likumu.
Likumdošana 09:25, 3. Dec. 2020
Saeima trešdien, 2. decembrī, galīgajā lasījumā pieņēma nākamā gada valsts budžeta likumu.
Likumdošana 09:25, 3. Dec. 2020
Turpinām “iFinanses” oktobra numurā aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Tiesības 07:00, 23. Okt. 2020
Covid-19 izplatības laikā radušies vairāki jauni gadījumi, kad darbiniekam ir pienākums palikt mājās, piemēram, ja viņš ir kontaktpersona Covid-19 slimniekam vai arī atgriezies no kādas ārvalsts ar augstu saslimstības līmeni. Kuros gadījumos darbiniekam pienākas slimības lapa un kurš to apmaksā?
Tiesības 08:10, 12. Nov. 2020
Rudens ir atnācis ar nepatīkamo pavasara prognožu piepildīšanos – Covid-19 atsācies ar jaunu sparu, turklāt ar daudz plašāku izplatību nekā pavasarī. No 9. novembra valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija ar virkni piesardzības pasākumu saslimstības ierobežošanai. Viens no ārkārtējās situācijas atbalsta pasākumiem, ko ieviesusi valdība, – no 16. novembra mainīta darbnespējas lapas izsniegšanas un slimības pabalsta piešķiršanas kārtība, ja saslimšana saistīta ar Covid-19 vai atrašanos karantīnā, vai ar akūtu augšējo elpceļu infekciju.
Darba drošība 07:00, 20. Nov. 2020
Plānots, ka no 2021. gada 1. janvāra valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likme būs 34,09%. No šī paša datuma, bet, ievērojot pārejas periodu līdz 2021. gada 30. jūnijam, mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs būs sociāli apdrošināms kā pašnodarbinātais, bet mikrouzņēmuma darbinieki – kā darba ņemēji vispārējā gadījumā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 18:22, 11. Okt. 2020
Valdība izskatīja informatīvo ziņojumu par priekšlikumiem valsts budžeta ieņēmumiem un izdevumiem 2021. gadam un ietvaram 2021.–2023. gadam.
Svarīgi 12:13, 23. Sep. 2020
03.05.2018. Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināts MK noteikumu projekts “Kārtība, kādā veicamas un atmaksājamas veselības apdrošināšanas iemaksas”. Iemaksas būs veicamas reizi gadā, un šogad personas varēs tās veikt no 1.septembra.
Likumdošana 12:09, 3. Mai. 2018
Diskusijai valdībā iesniegts informatīvais ziņojums par nodokļu politikas attīstības virzieniem valsts sociālās ilgtspējas un ekonomikas konkurētspējas veicināšanai. Kādas izmaiņas tiek plānotas?
Svarīgi 12:33, 3. Sep. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:06, 2. Jūl. 2020
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta izdoto metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumu piemērošana ziedotājiem”, kurā skaidrots par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumu ziedotājiem, ko par 2018. un 2019. gadā ziedotajām summām ir tiesības piemērot UIN maksātājiem saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 12. pantu.
VID informācija 11:00, 29. Apr. 2020
Darba devējs iegādājās darbiniekiem veselības apdrošināšanas polises. Katras polises vērtība ir 240 eiro. Kā pareizi šī polises summa jāuzrāda “Paziņojumā par fiziskai personai izmaksātajām summām (kopsavilkums)”?
Dokumenti 10:09, 25. Apr. 2019
Solidaritātes nodokli jau vairākus gadus piemēro ienākumiem, kas pārsniedz Ministru kabineta noteiktos valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu griestus, kuri pērn un šogad ir 62 800 eiro gadā. Sākusies 2019. gada deklarāciju iesniegšanas sezona, tāpēc saskaņā ar pastāvošo regulējumu personām, kuru ienākumi 2019. gadā pārsniedza šo slieksni, deklarācija jāiesniedz laikposmā no šā gada 1. aprīļa līdz 1. jūlijam.
Svarīgi 11:30, 15. Apr. 2020
Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – izsaka priekšlikumus Latvijas nodokļu sistēmas uzlabošanai, apskatot darbaspēka nodokļu aizvietošanu ar citiem nodokļiem, tai skaitā jauno digitālo nodokli, kā arī pārrunā iespējas uzlabot nodokļu ieņēmumus, samazinot ēnu ekonomikas ietekmi.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 17. Apr. 2020
Nepārvaramas varas klauzulas iekļautas virknē noslēgtu līgumu visdažādākajās uzņēmējdarbības jomās. Latvijas praksē šie līgumu noteikumi tiek izmantoti reti, pusēm nesaskaroties ar apstākļiem, ko varētu raksturot kā nepārvaramu varu. Tomēr pašreizējā Covid-19 vīrusa straujā izplatība un pret to vērstie valdības ierobežojošie pasākumi ir uzskatāmi parādījuši, ka noslēgtos līgumus vistiešākajā veidā var ietekmēt apstākļi, ko puses, līgumu slēdzot, nevarēja nedz paredzēt, nedz pašlaik novērst.
Līgumi 07:00, 3. Apr. 2020
Uzņēmums ir iegādājies darbiniekiem gan veselības apdrošināšanas polises, gan nelaimes gadījumu apdrošināšanas polises periodam no 2018.gada 1.decembra līdz 2019.gada 30.novembrim. Ja apdrošināšanas polises prēmija vienam darbiniekam ir 250,15 eiro, bet 2018.gadā darba devējs apdrošinātājam ir samaksājis pusi no tās – 125,08 eiro, tad, pārbaudot, vai nav pārsniegti atļautie limiti, pēc kuras vērtības vadīties? Un kā aprēķināt atlikušo veselības apdrošināšanas prēmijas daļu, ja darbinieks aiziet no darba, bet polise paliek spēkā, lai pareizi piemērotu nodokļus vai arī ieturētu starpību no izmaksājamās algas?
Darba samaksa 07:00, 14. Mar. 2019
Organizējot semināru, lektors tiek uzaicināts no Lietuvas. Slēdzam autoratlīdzības līgumu, maksājam iedzīvotāju ienākuma nodokli. Vai jāmaksā arī 5% sociālās iemaksas veselības apdrošināšanai? Kā to paziņot Valsts ieņēmumu dienestam?
Nodokļi 07:00, 14. Feb. 2020
Gadu mijas likumdošanas izmaiņas skārušas arī sociālo jomu. 2020. gada 1. janvārī stājas spēkā vairāki grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Vairāki no tiem piemērojami jau no 1. janvāra.
Sociālais 07:00, 12. Feb. 2020
Ziemas sezonā jau ierasti aktuālāks kļūst jautājums par darbinieku slimošanu un darbnespējas lapu izsniegšanu. Noskaidrosim, kā konstatē darbnespēju, kādas ir darba devēju un darbinieku tiesības un pienākumi, kā apstrīdēt darbnespējas lapas un kādas problēmas var rasties darba devējiem.
Tiesības 07:00, 31. Jan. 2020
Ar vērtīgu saturu, savu īpašo smaržu un krāsām pie lasītājiem ir devies jaunākais žurnāla iFinanses numurs, kurā atradīsiet gan aktuālu interviju un ekonomikas rakstu, gan praktiski noderīgus rakstus uzņēmumu finanšu vadītājiem, grāmatvežiem.
Svarīgi 15:00, 31. Jan. 2020
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumi ārvalstu investoriem.
VID informācija 14:50, 9. Jan. 2020
2020.gadā gaidāmas vairākas izmaiņas sociālajā jomā, no kurām lielākā daļa stājas spēkā jau no 1.janvāra, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 14:50, 30. Dec. 2019
Saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.panta 5.daļu no maksātāja ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz iemaksātās dzīvības (bez līdzekļu uzkrāšanas), veselības vai nelaimes gadījumu apdrošināšanas prēmiju summas, kas nepārsniedz 10% no maksātājam aprēķinātās bruto darba samaksas taksācijas gadā, bet ne vairāk kā 426,86 eiro gadā, ja ir izpildīti šīs daļas nosacījumi. Vai izmantotā veselības apdrošināšanas summa ietekmē darbinieka iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķinu, ja nosacījumi ir izpildīti?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:40, 22. Jan. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis jaunu informatīvo materiālu par nodokļiem nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās. Materiāls fiziskām un juridiskām personām, kas ir noslēgušas darba vai uzņēmuma līgumu, paskaidro, kura līgumslēdzēja puse ir atbildīga par nodokļu samaksu un pārskatu iesniegšanu VID. Publicējam 1.daļu – par darba līgumu!
VID informācija 13:39, 15. Nov. 2019
Mūsu uzņēmums ir apdrošinājis valdes locekļa civiltiesisko atbildību. Un ir radusies neskaidrība, vai saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” šādas apdrošināšanas atlīdzībai būtu jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis? Un kā ar valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 6. Nov. 2018
No Komerclikuma (KL) normām izriet, ka komercsabiedrības dalībnieku sapulces (SIA) vai padomes (AS) kompetence ir noteikt jautājumus, kas saistīti ar valdes atlīdzību. Atbilstoši KL 221.panta 8.daļai valdes loceklim ir tiesības uz atlīdzību, kas atbilst viņa pienākumiem un sabiedrības finansiālajam stāvoklim. Atlīdzības apmēru nosaka ar padomes lēmumu, bet, ja sabiedrībai nav padomes, – ar dalībnieku lēmumu. Vienlaikus no šīs tiesību normas izriet, ka, ņemot vērā sabiedrības finansiālo stāvokli un valdes locekļa pienākumu apjomu, dalībnieki vai padome valdes loceklim atlīdzību var arī nenoteikt.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 7. Aug. 2019
Pirmajā acu uzmetienā šķiet, ka par darbinieka apdrošināšanu un ar to saistītā darbinieka ienākuma aprēķināšanu, ja prēmijas apmērs pārsniedz valsts noteiktās robežvērtības, viss ir skaidrs. Tomēr ir situācijas, kurās grāmatvežiem rodas šaubas, vai konkrētā tiesību norma tiek piemērota pareizi. Viena no tādām ir neskaidrība, kā pareizi aprēķināt darbinieka ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekamo ienākumu, ja darba devējs veic darbinieku veselības apdrošināšanas maksājumus par labu tādam darbiniekam, kurš nav nostrādājis pilnu taksācijas gadu, jo sācis strādāt gada vidū.
Tiesības 08:00, 25. Sep. 2017
Darbiniekiem no 1.februāra līdz nākamā gada 31.janvārim tiek nodrošināta veselības apdrošināšanas polise, kuru 50% apmērā apmaksā darba devējs, bet 50% - darbinieks. Vai Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" (MK noteikumi Nr.899) 28.punktā noteiktais 10% ierobežojums no bruto darba samaksas jāpiemēro visai polises summai, vai arī tikai tiem 50% summas, ko maksā darba devējs? Kā šādā gadījumā veikt grāmatojumus?
Grāmatvedība 08:00, 14. Feb. 2017
Pēdējā laikā sabiedrībā vērojama jauna tendence – pieaug interese par sociālajām iemaksām. Un nav nekāds brīnums! Liela daļa darba ņēmēju ir uz savas ādas izbaudījuši, ko nozīmē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss brīdi, kad ir vēlēšanās saņemt slimības vai maternitātes pabalstu. Vai vēl vairāk – kādas ir sekas, ja nodokļus darba devējs nav maksājis vispār. Tāpēc šoreiz mēģināsim noskaidrot, kur tad paliek mūsu veiktās sociālās iemaksas, uz kādiem pabalstiem varam pretendēt, un visbeidzot – cik lielu pensiju nopelnīsim, godīgi samaksājot nodokļus?
Sociālais 07:00, 29. Mai. 2019
Kopš ieviesta e-veselība un slimības lapas pieejamas elektroniski, mūsu uzņēmumam un arī citiem radušās problēmas ar slimības lapu saņemšanu elektroniski Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Ir vismaz 5–6 reizes gadā, kad darbinieks saslimst un viņa ārsts it kā atver un pat slēdz slimības lapu A, bet tā nav redzama VID EDS. Savukārt darbinieks, ieejot savā e-veselības profilā, redz atvērtas gan A, gan B slimības lapas. Sakiet, lūdzu, kad šis jautājums varētu tikt sakārtots un kādēļ ir šāda nesakritība? Tas kavē uzņēmuma algu aprēķinus, bet darbiniekam – slimības naudas saņemšanu.
Lietvedība 07:00, 28. Mai. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:09, 3. Mai. 2019
Vai veselības apdrošināšanas polise (uz gadu), kas apmaksāta personai, kura nav uzņēmuma darbinieks, ir jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN)?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:00, 9. Nov. 2016
Uzņēmums iegādājies veselības apdrošināšanas polisi par periodu no 15.02.2017. līdz 14.02.2018, bet darbiniece no 01.12.2017. ir bērna kopšanas atvaļinājumā. 2018.gadā par periodu līdz 14.02.2018. apdrošināšanas prēmijas summa ir 18 EUR. Kurā brīdī un kādi nodokļi jāaprēķina, ja darba alga 2018.gadā darbiniecei nebūs?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:14, 9. Apr. 2018
Katram uzņēmuma vadītājam pastāvīgi jāseko līdzi likviditātes rādītājam, jo tas liecina par uzņēmuma spēju norēķināties ar kreditoriem un palīdz pieņemt lēmumus par investīcijām, iegādājoties jaunus pamatlīdzekļus vai paplašinot darbību.
Finanšu vadība 07:00, 15. Mar. 2019
2017.gadā lielu sabiedrības uzmanību izpelnījās Latvijas Republikas Satversmes tiesā skatītās lietas par Solidaritātes nodokļa likuma normu atbilstību Latvijas Republikas Satversmei. Jau no solidaritātes nodokļa ieviešanas idejas rašanās dienas tas plašsaziņas līdzekļos un publiskajās tērzētavās dēvēts par “bagātnieku nodokli”. Kas īsti ir šis nodoklis, un kāda būs tā nākotne?
Citi 07:00, 6. Feb. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada janvārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:00, 5. Feb. 2019
Pašnodarbinātā persona ir reģistrējusies kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja. Tās darbības veids ir pakalpojumu sniegšana. Ja pašnodarbināta persona nevar izmaksāt sev dividendes, kādi vēl varētu būt varianti, kā izņemt uzkrājušos peļņu? Kādi nodokļi ir jāsamaksā?
Tiesības 07:00, 7. Jan. 2019
2019.gada 3.janvārī spēkā stājās grozījumi Solidaritātes nodokļa likumā, lai, izpildot Satversmes tiesas lēmumu, noteiktu tādu solidaritātes nodokļa likmi, kurā būtu ievērots vienlīdzības princips.
Likumdošana 16:02, 3. Jan. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2018.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 10:55, 4. Jan. 2019
Ņemot vērā izmaiņas likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, daudziem saimnieciskās darbības veicējiem jāapsver, cik izdevīga tiem ir pašreizējā nodokļu maksāšanas forma, un, iespējams, jāmaina gan forma, gan veids. Tā kā saimnieciskās darbības veicējam ir tiesības izvēlēties un reizi gadā mainīt savu darbības formu, ieteicams izanalizēt savu darbību, lai izvēlētos labāko nodokļu maksāšanas režīmu.
Nodokļi 07:00, 30. Nov. 2018
Tā kā mūsu uzņēmumam ir svarīgi noturēt darbspējīgus, veselus, modrus esošos darbiniekus un piesaistīt jaunus darbiniekus, tiek apsvērta doma par papildu labumiem - apmaksāt apdrošināšanu vai kādas veselību uzturošas nodarbības (sporta zāle, peldbaseins utt.). Vai šādas izmaksas varētu attiecināt uz personāla ilgtspējas izdevumiem? Ja jā, tad kā to pareizi dokumentēt?
Tiesības 16:10, 15. Okt. 2018
Kā darba devējam paziņojumā par fiziskajai personai izmaksātajām summām par 2017.gadu norādīt veselības apdrošināšanas polisi, ja darbinieks un darba devējs to apmaksā "uz pusēm"?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 4. Dec. 2017
01.01.2018. stājas spēkā grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA), paredzot būtiskas izmaiņas darba ņēmēju, darba devēju un pašnodarbināto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) regulējumā.
Likumdošana 09:55, 12. Dec. 2017
Darbinieku veselības apdrošināšana no luksus lietas deviņdesmitajos gados nu jau kļuvusi par darbinieku atalgojuma sastāvdaļu, ko darba devējs piedāvā visiem saviem darbiniekiem, ne vairs tikai augsta ranga speciālistiem.
Citi 08:10, 7. Dec. 2016
Kā pašnodarbināta persona, kas ir reģistrējusies kā mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja, drīkst tērēt naudu? Piemēram, nauda par pakalpojumu 1200 EUR apmērā tiek ieskaitīta bankas kontā, algā sev tiek izmaksāti 720 EUR, 180 EUR – jāsamaksā MUN, pāri paliek 300 EUR. Vai par šo naudu ir jāatskaitās ar attaisnojuma dokumentiem?
Nodokļi 06:58, 21. Sep. 2018
Saeima 20.09.2018. galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Tie nosaka vienādas sociālās garantijas valsts drošības dienestā esošām personām, kā arī ģimenes atbalsta pasākumus karavīriem ilgstošā mācību komandējumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:29, 21. Sep. 2018
27.07.2017. ir pieņemti grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas stājas spēkā 01.01.2018., informē Valsts ieņēmumu dienests (VID). Saskaņā ar grozījumiem tiek paaugstināta valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) likme, kā arī noteikts pienākums VSAOI maksāt arī no autoratlīdzībām.
VID informācija 11:01, 11. Aug. 2017
Lai pilnveidotu grāmatvedības kārtošanas normatīvo regulējumu, Ministru kabineta noteikumos Nr.585 “Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” ir veikti grozījumi, kas stājas spēkā piektdien, 13.04.2018.
VID informācija 13:19, 13. Apr. 2018
No šī gada 1.janvāra stājušies spēkā grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (Likums), ieviešot jaunu kārtību autoratlīdzību izmaksātājiem – turpmāk valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 5% apmērā jāpiemēro arī autoratlīdzībām. Kā šīs izmaiņas ietekmēs darba devēju ziņojumus?
Grāmatvedība 08:00, 19. Mar. 2018
Ņemot vērā grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), kas Saeimā pieņemti 22.11.2017. un stājās spēkā 01.01.2018., un novēršot neprecizitātes 20.09.2017. publikācijā "Algu aprēķini 2018.gadā", autore Jadviga Neilande, atkārtoti publicējam atbildes par algu aprēķiniem 2018.gadā ar konkrētiem piemēriem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 14:36, 22. Feb. 2018
Eiropas Savienības Tiesai (EST) jau ierasti visvairāk darba bijis (un būs arī turpmāk) saistībā ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). 2017.gada novembris un decembris nav izņēmums. Rakstā apkopoti gada pēdējos mēnešos pieņemtie tiesas spriedumi, kas varētu būt aktuāli arī Latvijas PVN maksātājiem.
Nodokļi 08:00, 28. Feb. 2018
Par vitamīniem ir jāmaksā! Lai kompensētu valsts budžeta ieņēmumu vismaz sākotnējo kritumu, ko radīs labvēlīgāka ienākumu nodokļu režīma ieviešana, Latvijas valdībai jārada papildu ienākumi. Jebkuras valsts valdību mīļākais nodoklis šajā kontekstā ir akcīzes nodoklis (AN) – pirmkārt, to ierasti piemēro precēm, kas kaitīgas cilvēku veselībai (alkohols, tabakas izstrādājumi utt.) vai apkārtējai videi (degviela u.c.), un, otrkārt, tas nerada sociālu ietekmi uz sabiedrību, kā tas būtu, piemēram, palielinot pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Citi 08:00, 21. Feb. 2018
Kā 2018.gadā aprēķināt algu, ja darbinieks nav iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu? Kad un kādai ienākumu daļai šādā gadījumā jāpiemēro 20% iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme? Vai varētu lūdzu paskaidrot, ar kādām normām pamatots aprēķins Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegtajā atbildē "Kad piemērot IIN palielināto likmi?": "Ja darbinieka bruto darba samaksa ir 950 EUR un darba devējam nav iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, darba algas aprēķins ir šāds:
IIN: 950 (bruto alga) x 23% (IIN likme) = 218,50 EUR;
valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas: 950 (bruto alga) x 11% (VSAOI likme) = 104,50 EUR;
atskaitījumu daļa, ko reizina ar 20%: 104,50 x 20% = 20,90 EUR;
IIN: 218,50 – 20,90 = 197,60 EUR."?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:15, 15. Feb. 2018
2017.gadā lielu sabiedrības uzmanību izpelnījās Latvijas Republikas Satversmes tiesā (ST) skatītās lietas par Solidaritātes nodokļa likuma (Likums) normu atbilstību Latvijas Republikas Satversmei (Satversme). Jau no solidaritātes nodokļa (SN) ieviešanas idejas rašanās dienas tas plašsaziņas līdzekļos un publiskajās tērzētavās dēvēts par bagātnieku nodokli. Kas īsti ir šis nodoklis, un kāda būs tā nākotne?
Nodokļi 08:00, 14. Feb. 2018
Darbinieka slimība darba devējam nereti sagādā daudz problēmu, jo viņš nevar iepriekš plānot un paredzēt, kurš darbinieks saslims un cik ilgi darbnespēja turpināsies. Turklāt nereti ir gadījumi, kad kāds slimo ilgstoši, tāpat var saslimt vairāki darbinieki vienlaikus, kas ir raksturīgi, piemēram, gribas epidēmijas laikā.
Darba samaksa 08:00, 31. Jan. 2018
Daudzi uzņēmumi nosūta savus darbiniekus uz Eiropas Savienības (ES) valstīm. Praksē bieži vien sastopams specifisks regulējums, īpaši nodokļu tiesību jomā, kad nepieciešamas ārzemju juristu konsultācijas. Tādēļ jums ir unikāla iespēja saņemt ekspertu konsultācijas no 7 ES valstīm, uz kurām visbiežāk tiek nosūtīti darbinieki no Baltijas valstīm.
Svarīgi 09:44, 29. Jan. 2018
Uzņēmums bija iegādājies veselības apdrošināšanas polises darbiniekiem 2016.gadam. Viens no darbiniekiem oktobrī pārtrauca darba attiecības, bet polise šim darbiniekam tika atstāta spēkā arī atlikušajiem gada mēnešiem, nepieprasot par to naudu. Polises vērtība ir 435 EUR. Polises summa nepārsniedz 10% no šī darbinieka gada ienākumu kopsummas, bet pārsniedz likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) noteikto summu - 426,86 EUR. Kā šajā gadījumā piemērot nodokļus?
Citi 08:00, 27. Jan. 2017
Nodokļu reformas ietvaros no 01.01.2018. stāsies spēkā vairākas būtiskas izmaiņas, kas ietekmēs arī saimnieciskās darbības veicējus (pašnodarbinātās personas), tostarp arī zemnieku saimniecības īpašniekus un individuālos komersantus. Galvenās izmaiņas saimnieciskās darbības veicējiem saistītas ar to, kā tiks aprēķināts ienākums, no kura jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), IIN likmēm un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI).
Likumdošana 10:36, 27. Dec. 2017
Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājus nākamgad skars ne tikai grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (MUN likums) – nodokļu reformas ietvaros no 01.01.2018. stāsies spēkā izmaiņas arī citos normatīvajos aktos, tieši ietekmējot MUN maksātāju īpašnieku un darbinieku budžetā veicamos maksājumus.
Mikronodoklis 08:00, 27. Dec. 2017
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
Vai, uzsākot darba attiecības, darbiniekam ir pienākums informēt darba devēju par invaliditāti?
Tiesības 08:57, 3. Jan. 2018
2017.gada septembris un oktobris Eiropas Savienības Tiesai (EST) bija ražīgs periods, kurā sniegti vairāki prejudiciālie nolēmumi arī Latvijā aktuālā jautājumā. Proti, 3 lietās analizēti jautājumi par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atbrīvojumu neatkarīgu personu grupu (NPG) sniegtajiem pakalpojumiem.
Nodokļi 08:00, 29. Dec. 2017
Nodokļu reformas ietvaros no 01.01.2018. stāsies spēkā vairākas būtiskas izmaiņas, kas skars arī darba ņēmējus. Galvenās izmaiņas darba ņēmējiem attiecināmas uz minimālās darba algas paaugstināšanu, algas nodokļu – iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) – aprēķinu, kā arī iespējām atgūt pārmaksāto IIN par attaisnotajiem izdevumiem, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Likumdošana 13:06, 8. Dec. 2017
Nodokļu reformas ietvaros 2018.gadā stāsies spēkā vairākas būtiskas izmaiņas sociālajā jomā, kas ietekmēs lielāko daļu nodokļu maksātāju.
Likumdošana 13:41, 8. Dec. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 14:36, 5. Dec. 2017
No 01.07.2020. Latvijā darbosies Fizisko personu reģistrs (FPR), kas aizstās pašreizējo Iedzīvotāju reģistru (IR). Jaunais reģistrs taps uz pašreizējā reģistra bāzes, un tajā paredzēts plašāks ierakstāmo subjektu loks, noteikts Fizisko personu reģistra likumā (FPRL), kuru ceturtdien, 14.decembrī, galīgajā lasījumā pieņēma Saeima.
Likumdošana 10:48, 15. Dec. 2017
01.01.2018. stāsies spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.336 "Noteikumi par attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem", kas veikti saistībā ar 28.07.2017. pieņemtajām izmaiņām likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli". Atbilstoši grozījumiem MK noteikumos personas iedzīvotāju ienākuma nodokļa attaisnotie izdevumi 2018.gadā nedrīkst pārsniegt 50% no gada ar nodokli apliekamā ienākuma lieluma un nedrīkst būt vairāk par 600 EUR gadā.
Likumdošana 14:37, 16. Nov. 2017
Kā zināms, auto ir prece, kas ne vien prasa lielas sākotnējās investīcijas, bet arī izmaksā ļoti daudz ilgtermiņā. Lai izmantotu savu auto ir jāmaksā gan par degvielu, gan remontiem, gan apkopes darbiem, gan apdrošināšanu gan vēl arī par daudz ko citu. Auto īpašniekiem bieži vien ir jāmeklē labākais kredīts internetā, lai varētu nesegt visus plānotos un neplānotos auto uzturēšanas izdevumus. Tas, protams, krietni iedragā finansiālo situāciju, taču ja auto ir tiešām nepieciešams, no tā tik vienkārši attiekties nevar. Tomēr, par laimi, ir veidi, kā auto uzturēšanas izmaksas krietni vien samazināt. Šeit būs daži no tiem.
Svarīgi 16:38, 16. Okt. 2017
08.08.2017. likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) izsludinātas izmaiņas, kas stāsies spēkā 01.01.2018. Jāņem vērā, ka likumu skaidrojošie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos, kas var būtiski ietekmēt arī aprēķinus, vēl nav pieņemti. Lai saprastu, kā turpmāk piemērojams iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), veidojam rakstu sēriju, kurā sīkāk analizēsim šī nodokļa aspektus, vispirms detalizēti aplūkojot klasisku darba algas aprēķinu.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 9. Okt. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Likumdošana 14:09, 6. Sep. 2017
Vai varētu lūdzu ar piemēriem ilustrēt, kā 2018.gadā tiks aprēķinātas algas šādos gadījumos: 1. ja darba ņēmējs ir iesniedzis darba devējam algas nodokļa grāmatiņu, viņam ir 2 apgādājamās personas un viņa bruto alga mēnesī ir 3000 EUR; 2. ja darba ņēmējs ir iesniedzis darba devējam algas nodokļa grāmatiņu, viņam ir 5 apgādājamās personas un viņa bruto alga mēnesī ir 2000 EUR; 3. ja darba ņēmējs nav iesniedzis darba devējam algas nodokļa grāmatiņu (bet faktiski tā nekur citur arī nav iesniegta), viņam ir 1 apgādājamā persona un darbinieka bruto alga ir 2500 EUR; 4. ja darba ņēmējam, kuram ir 2 apgādājamās personas, ir 2 darba vietas – 1.darba vietā alga ir neliela (700 EUR), bet ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, savukārt 2.darba vietā alga ir lielāka (3000 EUR), bet algas nodokļa grāmatiņa nav iesniegta?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:00, 20. Sep. 2017
Kas jāzina darba devējam, pastāvīgi nodarbinot personas Igaunijā? Kā slēgt darba līgumu, kas jāņem vērā, izmaksājot algas, un, visbeidzot, kā pārtraukt darba attiecības?
Tiesības 08:00, 25. Aug. 2017
Piektdien, 28.07.2017., galīgajā lasījumā Saeimā atbalstīta nodokļu politikas reforma un 12 ar to saistīti likumprojekti.
Likumdošana 14:05, 28. Jūl. 2017
11.07.2017. Ministru kabinets (MK) nodokļu reformas ietvaros atbalstīja grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), kā arī likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA), tādējādi reformējot darbaspēka nodokļu sistēmu.
Likumdošana 16:29, 11. Jūl. 2017
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ceturtdien, 13.07.2017., konceptuāli atbalstīja nodokļu reformu un ar to saistītos likumprojektus. Kopumā izskatīšanai Saeimā pirmajā lasījumā komisija virza 10 likumprojektus, paredzot veikt būtiskas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) un mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) regulējumā, ieviest jaunu nodokļa maksāšanas režīmu uzņēmumiem, kā arī noteikt lielākus atvieglojumus ģimenēm ar bērniem un iedzīvotājiem ar zemākiem ienākumiem.
Likumdošana 14:19, 14. Jūl. 2017
Lai gan par to rakstīts vairākkārt, nereti komersantiem joprojām nav saprotams, kā nošķirt darba līgumu no uzņēmuma līguma un kas jāņem vērā, lai to pareizi izdarītu. Līdz ar to ir noderīgi aplūkot Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departamenta 10.03.2017. spriedumu lietā Nr.SKC-658/2017, kurā vērtēts jautājums par atšķirībām starp uzņēmuma un darba līgumu.
Darba tiesības 08:00, 10. Jūl. 2017
Fiziskās personas visa 2017.gada laikā var brīvprātīgi iesniegt gada ienākumu deklarācijas par iepriekšējiem 3 gadiem, lai saņemtu atpakaļ pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par attaisnotajiem izdevumiem (apmaksātajiem izglītības un ārstniecības pakalpojumiem, iemaksām pensiju fondos, veiktajiem apdrošināšanas prēmiju maksājumiem atbilstoši dzīvības apdrošināšanas līgumam u.c.), nepilnu nostrādāto gadu, kā arī diferencēto neapliekamo minimumu, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 15:22, 8. Jūn. 2017
Algojot darbiniekus, darba devējam ir jāsniedz vairāki ziņojumi, tostarp ziņas par darba ņēmējiem, ziņojums par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI), iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts riska nodevu, kā arī ziņojumi par algas nodokli.
Grāmatvedība 08:00, 26. Mai. 2017
Kaimiņi ir jāpazīst, tāpēc turpinām rakstu sēriju par nodokļu sistēmu Igaunijā. Šoreiz pamatinformācija par Igaunijas tiešajiem nodokļiem, to pamatlikmēm un piemērošanu, kas komercdarbības veikšanai Igaunijā ir būtiska ikvienam uzņēmējam – gan Igaunijas rezidentam, gan ārvalsts nodokļu maksātājam (Igaunijas nerezidentam).
Citi 07:00, 20. Jūn. 2017
Uzņēmums noslēdzis līgumu par darbinieka veselības apdrošināšanu uz gadu (janvāris–decembris), un visa apdrošināšanas prēmija 300 EUR ir samaksāta janvārī. 15.jūnijā darbinieks pārtrauc darba attiecības. Viņa bruto darba samaksas kopsumma darba līguma pārtraukšanas gadā ir 10 000 EUR. Katru mēnesi 1/12 daļa apdrošināšanas prēmijas (25 EUR) ir attiecināta uz izmaksām. Tātad par 5,5 nostrādātajiem mēnešiem uz izdevumiem attiecināti 137,50 EUR.
Grāmatvedība 12:21, 22. Jūl. 2015
Nodarbinot darbiniekus, arī pašnodarbinātajam ir jāmaksā nodokļi, tai skaitā algas nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
Grāmatvedība 08:00, 17. Mar. 2017
Mācību prakses ir neatņemama izglītības sistēmas sastāvdaļa, īpaši profesionālās izglītības jomā. Latvijā arvien populārāka kļūst arī skolu audzēkņu un studentu mācību prakses veikšana dažādos uzņēmumos, iestādēs un institūcijās.
Tiesības 08:00, 10. Mar. 2017
Lai gan pēdējie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" (Noteikumi) stājās spēkā 02.12.2016., tomēr, ņemot vērā, ka 2017.gads ir sācies tikai nesen, nodokļu maksātājiem būtu jāizvērtē, kā grozījumi varētu ietekmēt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) aprēķināšanas kārtību šajā gadā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 30. Jan. 2017
Lai gan morālā kaitējuma atlīdzināšana darba tiesisko attiecību ietvaros netiek aktualizēta bieži, tomēr gan darbiniekiem, gan darba devējiem ir jāņem vērā, ka morālā kaitējuma nodarīšana darba tiesisko attiecību ietvaros ir iespējama un nodarītais morālais kaitējums ir atlīdzināms, piedzenot no tā nodarītāja atbilstošu atlīdzību. To apliecina arī tiesu prakse.
Darba tiesības 08:00, 18. Jan. 2017
Lai gan pēdējā laikā publiski vairāk apspriesti normatīvajos aktos veiktie grozījumi mikrouzņēmumu nodokļa regulējumā, tomēr salīdzinoši būtiski grozījumi ir veikti arī likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), kas piemērojami, sākot ar 01.01.2017.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 2. Jan. 2017
Darbinieki, darba samaksa un tai piemērojamie nodokļi ne vienmēr tiek asociēti ar pašnodarbinātajiem, jo pašnodarbinātās personas ienākumus nevar saņemt darba algas veidā. Tomēr ne vienmēr tas tā ir. Saimnieciskās darbības veicējs drīkst nodarbināt līdz 5 algotiem darbiniekiem, bet individuālā komersanta darbinieku skaits nav ierobežots.
Grāmatvedība 08:00, 20. Jan. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2016.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 17:00, 17. Jan. 2017
02.12.2016. stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība", kas veikti, lai precizētu atsevišķu likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) normu piemērošanas kārtību.
Likumdošana 15:31, 6. Dec. 2016
Vai braukt ar automašīnu vairs nav tik izdevīgi un esi pieņēmis lēmumu dzīvot bez tās? Apsveicam! Automašīna ir labs risinājums, lai nokļūtu no vienas vietas otrā, taču tās uzturēšana labā tehniskajā un vizuālajā stāvoklī prasa lielus izdevumus. Tā ir izdevīga līdz brīdim, kad pienāk laiks to remontēt. Bieži vien izmaksas ir tik lielas un negaidītas, ka ātrie kredīti internetā ir vienīgais risinājums, kā tās nosegt. Izvēloties citas pārvietošanās alternatīvas, tu iegūsi veselīgāku dzīvesveidu, izvairīsies no agresijas satiksmes sastrēgumu laikā, kā arī samazināsi savus izdevumus mēneša un gada griezumā.
Svarīgi 08:00, 24. Okt. 2016
Lai gan joprojām ir spēkā 21.10.2003. izdotie Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.583 "Uzņēmuma mantas, arī prasījumu un saistību novērtēšana grāmatvedībā un atspoguļošana finanšu pārskatos, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta", slēguma bilances sagatavošanas principi ir skaidroti arī MK noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi", kuros arī plašāk aplūkots, kāds pārskats un kurā uzņēmuma likvidācijas posmā jāgatavo.
Grāmatvedība 08:00, 21. Nov. 2016
27.09.2016. Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), ar kuriem paredzēts ieviest iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atbrīvojumu vienai no darba koplīgumā noteiktajām darbinieku sociālajām garantijām - ēdināšanas izdevumiem. Tāpat veiktas vēl vairākas citas izmaiņas – par svarīgāko turpinājumā.
Likumdošana 17:13, 29. Sep. 2016
Vai veselības apdrošināšanas polises izmaksas (par periodu no janvāra līdz decembrim) personai, ar kuru uzņēmums pārtrauc darba attiecības februārī, ir uzskatāmas par uzņēmuma saimnieciskās darbības izmaksām? Tātad, polise ir par šo gadu. Un darbinieks strādāja līdzi š.g. 21.februārim.
Grāmatvedība 14:01, 17. Mar. 2014
Ceturtdien, 14.jūlijā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība””, precizējot atsevišķas noteikumu normas atbilstoši grozījumiem likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas stājās spēkā š.g. 1.janvārī.
Likumdošana 14:14, 15. Jūl. 2016
Uzņēmums ir veicis darbinieku apdrošināšanu nelaimes gadījumiem (bez līdzekļu uzkrāšanas) par laika posmu no 22.03.2013.-21.03.2014. Apdrošināšanas prēmijas summa vienam darbiniekam ir Ls 12,72. Veicot algas aprēķinu par decembri, apdrošināšanas prēmijas maksājums neveido pārsniegumu, jo darbinieka darba alga par taksācijas gada mēnešiem ir Ls 4000, un 10% no bruto darba samaksas gadā ir Ls 400. Sastādot algu sarakstu decembrī, apdrošināšanas prēmijas summa tika norādīta ailē Ar nodokli neapliekamais ienākums aprēķina daļā un ailē Atvilkumi izmaksu daļā.
Grāmatvedība 11:35, 13. Feb. 2014
Visa 2016.gada laikā fiziskās personas var brīvprātīgi iesniegt gada ienākumu deklarācijas par iepriekšējiem 3 gadiem, lai saņemtu atpakaļ pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par attaisnotajiem izdevumiem vai nepilnu nostrādāto gadu, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 10:08, 3. Jūn. 2016
Kad lauki kļūst arvien zaļāki un ziedošāki, lauksaimniekiem darba apjoms ievērojami palielinās, tāpēc rodas nepieciešamība pēc papildspēkiem – sezonas darbiniekiem. Vienlaikus aktualizējas arī jautājumi par piemērotākajiem līgumiem ar šādiem darbiniekiem un darba laika organizāciju.
Darba laiks 08:00, 2. Mai. 2016
Uzņēmumiem, kā zināms, ir iespēja saņemt ienākuma nodokļa atlaidi par ziedojumiem sabiedriskā labuma organizācijām un valsts iestādēm. Tomēr, kā jau allaž dzīvē, situācijas ne vienmēr ir viennozīmīgas.
Nodokļi 09:00, 18. Apr. 2016
Vēlos uzdot jautājumu par veselības apdrošināšanas polisēm darbiniekiem, par kurām maksā darba devējs. Saskaņā ar līgumu, kas noslēgts ar apdrošinātāju, ir noteikts maksājumu grafiks – 4 reizes gada laikā. Polises darbības laiks ir 1 gads, sākuma datums ir 01.09.2013. Rēķins izrakstīts 30.08.2013. par pilnu summu, piemēram, Ls 10 000. Apmaksas kārtība rēķinā ir noteikta saskaņā ar grafiku: 13.09.2013. – Ls 2500, 13.12.2013. – Ls 2500, 13.03.2014. – Ls 2500, 13.06.2014. – Ls 2500.
Grāmatvedība 14:13, 1. Okt. 2013
Nu jau otro gadu "laužam šķēpus" – ko un kā darīt ar slimības jeb darbnespējas lapām — prasīt ārstam papīra formātā un nest uz grāmatvedību vai nelikties ne zinis un cerēt, ka grāmatvedis visu uzzinās no kaut kādām interneta dzīlēm?
Dokumenti 09:15, 15. Feb. 2016
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām apkopojusi būtiskākos jaunos tiesību aktus un to grozījumus, kas stājas spēkā 01.01.2016. un skar lielu sabiedrības daļu, ieviešot dažādas izmaiņas.
Likumdošana 10:15, 6. Jan. 2016