Šajā rakstā tiks analizēts Administratīvās rajona tiesas 2024.gada 12.februāra spriedums lietā A42-00025-24/37, kurā Valsts ieņēmumu dienests apšaubīja starp saistītiem uzņēmumiem veiktos pakalpojumus un atzina grāmatvedības dokumentus par neatbilstoši noformētiem, kā rezultātā uzņēmumam tika noteikta soda nauda vairāk nekā 5 milj. eiro apmērā.
Saistību tiesības 06:00, 11. Okt. 2024
Mākslīgais intelekts ir kļuvis par būtisku instrumentu mūsdienu biznesa pasaulē, ievērojami mainot finanšu vadības procesus, padarot precīzākus finanšu pārskatus, prognozes un analīzes. Šī tehnoloģija veicina kvalitatīvāku lēmumu pieņemšanu finanšu jomā, optimizē resursu sadali un samazina izmaksas, veidojot efektivitātes un inovāciju iespējas. Kā mākslīgais intelekts mainījis uzņēmumu finanšu operācijas?
Finanšu vadība 06:00, 15. Nov. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 10:54, 4. Nov. 2024
Jau vairākus gadus grāmatvedībā dokumentus saņemam gan papīra, gan elektroniskā formā. Katrā uzņēmumā ir noteikta dokumentu aprites kārtība. Kad gads noslēdzies, gada pārskats sagatavots un iesniegts, tad kārtējo reizi domājam par arhīvu.
Mākslīgais intelekts (MI) jau šobrīd ir pārāks par cilvēku daudzējādā ziņā, un tā attīstība notiek stabili un nepārtraukti eksponenciālā ātrumā, un tā apstāšanās nav gaidāma. Kā viens no nozīmīgākajiem MI pielietojumiem ir mērķtiecīga datu vākšana un analīze, kas ļauj daudzu operāciju izpildi uzticēt tehnoloģijām, padarot datu apstrādi efektīvāku un precīzāku. Kā, izmantojot MI, mērķtiecīgi vākt un analizēt datus?
Finanšu vadība 06:00, 23. Aug. 2024
Vai kreditēšana Latvijā pieaugs un kā to ietekmēs procentu likmes? Kāda atšķirība – “īre” vai “noma”? Kā apmaksāt slimības lapu ārvalstīs? Vai elektroauto var uzlādēt mājās? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 11:35, 5. Sep. 2024
Uzņēmumam ir elektroauto, kas tiek uzlādēts mājās. Šajā adresē ir reģistrēta uzņēmuma juridiskā adrese. Sanāk, ka tiek lietots transportlīdzeklis, bet nav izdevumu par elektroenerģiju. Vai šādā situācijā var rasties nodokļu riski?
Augustā jau trešo gadu norisināsies “Grāmatvežu čempionāts”, kurā grāmatvedības jomas profesionāļiem ir iespēja sacensties darbam nepieciešamajās prasmēs. Šodien grāmatvežiem jābūt gataviem ne tikai strādāt ar cipariem, bet arī pielāgoties jaunām tehnoloģijām, izprast plašākus biznesa kontekstus un būt ar izcilām komunikācijas prasmēm. Kā mainās grāmatvedības darba ikdiena, prasības un pati profesijas būtība?
Saimnieciskā darbība 06:00, 12. Aug. 2024
Kā zināms, Grāmatvedības likums ārpakalpojuma grāmatvežiem šobrīd izvirza obligāto pienākumu saņemt licenci Valsts ieņēmumu dienestā. No 2023.gada 1.jūlija grāmatvedības ārpakalpojuma sniegšana bez licences ir aizliegta. Tomēr daļa no licences saņemšanai izvirzītajiem kritērijiem grāmatvežiem sagādā problēmas. Kuri tie ir un kā to risināt?
Saimnieciskā darbība 06:00, 29. Jūl. 2024
Katrs vadītājs savā karjerā vismaz pāris reižu ieviesis kādu finanšu vadības sistēmu, kas uzņēmumā pārvalda ienākumus, izdevumus un pamatlīdzekļus (piemēram, “Horizon”, “Oracle E-Business Suite”, “SAP”, “Microsoft Dynamics 365”). Ņemot vērā, ka sistēmu piedāvājums ir visai plašs, tad var rasties situācija, ka uzņēmums finanšu vadībai izmanto pat vairākas sistēmas. Kā gudri pārvaldīt finanšu sistēmu ieviešanas procesu? Kādi nosacījumi jāievēro?
Finanšu vadība 06:00, 26. Jūl. 2024
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem. Šajā raksta daļā izskatām ar auto lietošanu saistītās izmaksas, kā arī reklāmas un reprezentācijas izmaksas.
Citi 06:00, 26. Jūn. 2024
Konts ārvalstīs – vai priekšrocība? Kā veikt virsgrāmatas eksprespārbaudi? Vai grāmatvedis citiem grupas uzņēmumiem ir NIL likuma subjekts? Kā saglabāt darba instruktāžas e-vidē? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 09:00, 6. Jūn. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
21.maijā “ATTA CENTRE”, Rīgā, norisinājās konference “Darbinieku labumi”, kuru organizēja “iFinanses” kopā partneriem. Tajā uzņēmumi varēja iepazīties ar labumiem, ko var piedāvāt darbiniekiem, nemaksājot nodokļus. Bija iespējams arī uzzināt, kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Svarīgi 09:00, 24. Mai. 2024
Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
Vai mākoņa tehnoloģijas pakalpojuma izmantošanas līgums ir nemateriālais aktīvs? Šī raksta mērķis ir apskatīt dažādus mākonī izvietoto programmatūru līgumus un ar tiem saistīto izmaksu uzskaiti grāmatvedībā.
Grāmatvedība 06:00, 2. Apr. 2024
Bieži vien darba samaksa ir viens no motivējošiem faktoriem, kas ietekmē darba ņēmēju izvēli starp vairākiem potenciālajiem darba devējiem. Iedziļināsimies niansēs un noskaidrosim, kas ietilpst un kas neietilpt darba samaksā.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 22. Jan. 2024
Darbinieks tiek norīkots darbam citā valstī. Vai norīkotā darbinieka stundas tarifa likmē jeb darba samaksā var iekļaut dienas naudu?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 13. Dec. 2023
Pārāk krāšņa sevis kā ilgtspējīga, zaļa, klimata neitrāla uzņēmuma reklamēšana šodien var beigties ar visai nepatīkamām sekām. Ja šādai komunikācijai nav reāla seguma, uzņēmumam vai organizācijai var nākties skaidroties tiesā par tā saucamo zaļmaldināšanu (greenwashing). Turklāt šāda piemelošana nav tikai biznesa drauds uzņēmumiem vien, bet arī attālina mūs no kopīga mērķa panākt reālas pārmaiņas, lai mazinātu ietekmi uz klimatu.
Finanšu vadība 06:00, 3. Nov. 2023
Šī gada 26.septembrī Ministru kabineta sēdē izskatīts informatīvais ziņojums “Par Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2024.–2027.gadam”, kurā paredzētas vairākas izmaiņas nodokļu piemērošanā no 2024.gada.
Svarīgi 15:42, 26. Sep. 2023
Ministru kabineta sēdē izskatīts informatīvais ziņojums “Par Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2024.–2027.gadam”, kurā paredzētas vairākas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanā, tostarp pārskatot ar IIN neapliekamos ienākumus un kompensāciju likmes.
Svarīgi 11:04, 27. Sep. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 10.oktobrī atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru atcelts Valsts ieņēmumu dienesta lēmums atņemt pieteicējai biedrībai "Latvijas Treneru tālākizglītības centrs" sabiedriskā labuma organizācijas statusu. Senāta spriedums nav pārsūdzams.
Komerctiesības 14:37, 13. Okt. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments š.g.10.oktobrī atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu lietā SKA-83/2023, ar kuru atcelts Valsts ieņēmumu dienesta lēmums atņemt pieteicējai biedrībai "Latvijas Treneru tālākizglītības centrs" sabiedriskā labuma organizācijas statusu. Un šis Senāta spriedums nav pārsūdzams.
Svarīgi 16:16, 16. Okt. 2023
Daudzi vai nu bīstas no vārda “kontrole” vai arī attiecas pret to visai vienaldzīgi. Praksē grāmatvedības kontrole ir vajadzīga, lai uzņēmums apzinātos grāmatvedības procesus un varētu gūt pilnvērtīgu priekštatu par ieguvumiem. Tāpat tā dod papildu motivāciju darbiniekiem un vadītājiem.
Grāmatvedība 06:00, 14. Aug. 2023
Pamazām, bet neatgriezeniski Eiropas Savienība, tostarp arī Latvija, dodas e-rēķinu virzienā. Tomēr joprojām izpratne par to, kas ir un kas nav e-rēķini, ir nepilnīga. Tāpēc sāksim no paša sākuma – noskaidrosim, kas īsti ir e-rēķini un kā ar to ieviešanu Latvijā veicas publiskā un privātā sektora uzņēmumiem.
Strukturētie e-rēķini 06:00, 16. Aug. 2023
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
Ja pirms Covid-19 pandēmijas attālinātais darbs galvenokārt tika izmantots informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozarē, pēdējā laikā tas ir strauji ienācis arī citās nozarēs. Ārvalstu sabiedrības arvien biežāk izvēlas algot vietējos klientu menedžerus, konsultantus un citus speciālistus, nemaz neatverot filiāli vai biroju Latvijā. Līdzīga tendence vērojama arī Latvijas uzņēmumu vidū. Tāpēc aktuāls ir jautājums, vai uzņēmuma darbinieka “mājas birojs” mītnes valstī var tikt uzskatīts par uzņēmuma pastāvīgo pārstāvniecību ar visām no tā izrietošajām sekām?
Daudzos cilvēkos mīt stereotips, ka Latgale ir atpalikusi no pārējās Latvijas, ka uzņēmējiem tur ir mazāk iespēju attīstīties, ka visur citur zāle ir zaļāka un biznesu attīstīt ir izdevīgāk. Tā nav! To ir gatava pierādīt Krista Freiberga – Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvaldniece, jauna un enerģiska sieviete, kura ir pārliecināta, ka tieši Latgalē uzņēmumiem šobrīd ir lieliskas iespējas piedzimt, augt un sasniegt virsotnes.
Svarīgi 09:39, 18. Mai. 2023
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un nodokļu piemērošanā? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Par šīm un citām tēmām 5. aprīlī runājām žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Svarīgi 15:12, 6. Apr. 2023
Uzņēmējdarbība mainās un pielāgojas pasaules jaunajām tendencēm, kas vērstas uz ilgtspēju. Nodokļu sistēma šai ziņā attīstās ļoti lēnām. Tikai pēdējos gados personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi tiek saistīti ar saimniecisko darbību. Taču ir jāvērtē, vai ar to pietiek. Šajā epizodē asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīnas Hudenko diskusija par Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studentes Jolantas Rosickas veikto pētījumu – kā varētu paplašināt vismaz personāla ilgtspējas pasākumu klasifikāciju?
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 24. Feb. 2023
Bieži vien, darbinieku nosūtot komandējumā, neskaidrības rada jautājums, vai pavadītais laiks, kas iekrīt brīvdienā, no galamērķa arī ir darba laiks vai tomēr atpūtas laiks. Ņemot vērā, ka darbinieks nevar šo laiku pavadīt, kā viņš vēlas, proti, pavada to darba devēja rīcībā saskaņā ar rīkojumu par komandējumu. Vairāki aspekti norāda uz to, ka tas ir darba laiks, bet kā ir patiesībā?
//= $article['Article']['score'] ?>
Algas jūrniekiem
Lai pareizi piemērotu nodokļus jūrniekam izmaksātajai algai, ir jāievēro vairākas būtiskas nianses, piemēram, vai darba devējs ir Latvijas vai ārvalsts uzņēmums, kurā valstī reģistrēts kuģis un kuras valsts uzņēmums izmaksā algu. Tāpat jāpiemēro speciālais algas nodokļa režīms, jāņem vērā jūrnieka pakāpe un vēl citas nianses. Izskatīsim dažādas situācijas.
Darba samaksa 06:00, 27. Jan. 2023
Vai valsts budžeta finansētas programmas ietvaros saņemtais finansējums ir darījums, kas apliekams ar pievienotās vērtības nodokli (PVN)? Vai šādi ieņēmumi ir uzņēmumu ienākuma nodokļa objekts, un kā tos norādīt PVN deklarācijā un grāmatvedībā? Izskatām Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Jan. 2023
Gan ar darba, gan uzņēmuma līgumu tiek regulēta zināma darba veikšana pret atlīdzību kādas personas labā. Ņemot vērā, ka praksē apzināti, kā arī neapzināti darba līgums tiek jaukts ar uzņēmuma līgumu vai otrādi, par uzņēmuma līgumu jārunā kontekstā ar darba līgumu, jo, lai gan minētie līgumi ir līdzīgi, starp tiem pastāv būtiskas atšķirības.
Nodokļu risku vadības izstrāde ir aktuāla gan tiem, kas vēlas izmantot Valsts ieņēmumu dienesta padziļinātās sadarbības programmas zelta līmeņa priekšrocības, gan kases aparātu un sistēmu apkalpojošiem dienestiem, kuru obligāta prasība ir ieviest nodokļu risku vadību, gan visiem tiem, kam rūp finanšu vadība.
Finanšu vadība 06:00, 4. Nov. 2022
Lai uzlabotu darba produktivitāti un palielinātu efektivitāti, uzņēmējiem vienmēr jādomā, ko darīt gudrāk un citādāk. Un kāpēc gan ar rokām darīt to, ko daudz ātrāk un kvalitatīvāk izdarīs tehnika? Lai iepazītos ar modernākajiem risinājumiem uzņēmuma procesu elektronizācijai, kā arī noskaidrotu nozares svaigākās aktualitātes, šodien tiekamies žurnāla "iFinanses" forumā "Uzņēmuma elektronizācija 2022". Aicinām sekot teksta tiešraidei tepat!
Saimnieciskā darbība 09:24, 28. Sep. 2022
Līdz ar jauno mācību gadu atsākas arī dažādas interešu nodarbības. Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, vecāki vai citi ģimenes locekļi var atgūt daļu pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa arī no tās summas, kas gada laikā tiek samaksāta par bērnu interešu izglītību, atgādina Valsts ieņēmumu dienests
VID informācija 12:45, 5. Sep. 2022
2022.gada 21.jūnijā ir pieņemti jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā". Kas mainījies?
Grāmatvedība 06:00, 22. Aug. 2022
Pamazām vasara tuvojas beigām, un lielais vairums pēc labi pavadīta atvaļinājuma sāk atgriezties darbos – kurš birojos, kurš attālināti. Uzreiz varu iepriecināt - atvaļinājumu laiks bijis arī mūsu likumdevējam, un likumu jomā nekāda revulūcija šajā laikā nav notikusi. Bet kādi bija svarīgākie jautājumi strādājošajiem kolēģiem? Izskatām “iFinanses” jūnija-jūlija lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 23:03, 18. Aug. 2022
Vasarā dažādi skolēnu ārpusskolas pasākumi ir ļoti pieprasīti un iecienīti - vai tās būtu nometnes vai ekskursijas, vai sporta, mākslas nodarbības, vai svešvalodu kursi. Tāpēc vietā ir aplūkot kārtējo Eiropas Savienības Tiesas spriedumu par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu ārpusskolas pasākumiem.
Nodokļi 06:00, 8. Aug. 2022
Šā gada 16.jūnijā Saeima vienbalsīgi pieņēma grozījumus Darba likumā, kas paredz beidzamo gadu laikā nozīmīgākās izmaiņas darba tiesisko attiecību regulējumā. Grozījumi stājas spēkā 2022.gada 1.augustā. Izskatām būtiskāko!
Tiesības 06:00, 8. Aug. 2022
Uzņēmums plāno pieņemt praksē augstskolā studējošo, noslēdzot trīspusējo prakses līgumu ar mācību iestādi par praktikanta prakses nodrošināšanu. Uzņēmums vēlas maksāt praktikantam atlīdzību 150 eiro par prakses mēnesi uz šī līguma pamata, nenodibinot darba attiecības. Valsts darba inspekcija paskaidroja, ka ir nepieciešama tikai savstarpēja vienošana par atlīdzību ar praktikantu. Vai no šis atlīdzības ir jāietur valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodokli? Ja jāietur tikai IIN, tad kāda būtu likme? Kādi pārskati un ziņojumi jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam par praktikantu un viņam izmaksātajam summām?
Darba samaksa 06:00, 6. Mai. 2022
Vai saskaņā ar jaunajiem grāmatvedības kārtošanu regulējošajiem normatīvajiem aktiem grāmatvedis drīkst pildīt arī kasiera pienākumus? Kādos gadījumos tas būtu pieļaujams? Atbildam uz lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 06:00, 20. Jūn. 2022
Ņemot vērā esošo situāciju, kad Krievija ir uzsākusi karadarbību Ukrainā un ir pieņemtas būtiskas sankcijas pret karā iesaistītajām valstīm, ir svarīgi pārskatīt iekšējās kontroles sistēmas, lai nodrošinātu Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likuma prasības.
Saimnieciskā darbība 06:00, 9. Mai. 2022
Turpinoties Covid-19 pandēmijai, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par attālināti sniegtajiem mācību pakalpojumiem un nodokļu piemērošanu tiem. Šoreiz izskatām Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu tālmācības pakalpojumiem, kurus Latvijas uzņēmums sniedz klientiem trešo valstu teritorijā.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 4. Jūn. 2021
Fiziska persona, kas var būt arī reģistrēts autoratlīdzības nodokļa maksātājs (bet ir gadījumi, kad nav), sagatavo lekcijas ierakstu, par ko ir atrunāta samaksa, piemēram, 100 eiro. Šo lekciju var nopirkt kā ierakstu ilgstošu laiku, tāpēc līgumā gribētos ietvert arī, piemēram, papildu 10% samaksu izpildītājam (lekcijas autoram) no nopirkto lekciju summas, atrunājot summu izvērtēšanu ik pēc trim mēnešiem. Tajā brīdī, kad tiek izmaksāta atlīdzība (100 eiro), tiek iesniegta attiecīga (IIN) atskaite. Vai šie 10% arī skaitās autoratlīdzība? Vai, izmaksājot šos 10% vēlākos periodos, arī ir jāsniedz IIN atskaite? Ja ir, tad kāds ienākuma izmaksāšanas kods tanī jāuzrāda? Vai ir kādi ieteikumi šai situācijai?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 19. Apr. 2022
Kopš 2022.gada 1.janvāra, pievienotās vērtības nodokļa samazināto likmi 5% apmērā piemēro iespieddarba vai elektroniska izdevuma formā izdotu grāmatu, preses un citu masu informācijas līdzekļu izdevumu vai publikāciju piegādei, tostarp tiešsaistes režīmā vai lejupielādējot, kā arī to pielikumiem, kas tiek pievienoti bez papildu maksas un ir to neatņemama sastāvdaļa, atgādina Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:04, 4. Feb. 2022
Šī gada septembrī un oktobrī Eiropas Savienības Tiesā pieņemti vairāki spriedumi un nolēmumi, kas varētu būt aktuāli arī Latvijas nodokļu maksātājiem. Izskatām svarīgāko!
Nodokļi 07:00, 29. Dec. 2021
Lai pieņemtu lēmumu par kāda muitas atvieglojuma vai atļaujas saņemšanu, ir jāizprot gan tās iegūšanas nosacījumi, gan arī turpmāk izpildāmie kritēriji tās darbības laikā. Eiropas Savienība muitas atļauju jomā komersantu un muitas iestāžu vajadzībām ir ieviesusi pašnovērtējuma anketu, kas ir svarīga gan atļaujas saņemšanas procesā, gan arī visā tās darbības laikā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jan. 2022
Kā aprēķināt pieļaujamo kompensācijas apmēru darba brauciena laikā, par kuru nav jāmaksā nodokļi? Kuri izdevumi ir jāņem vērā, lai aprēķinātu Ministru kabineta noteikumos minēto 70% proporciju? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 13. Dec. 2021
Jebkura tirdzniecības vai ražošanas uzņēmuma darba sastāvdaļa ir krājumu inventarizācija. Neatkarīgi no tā, vai tā tiek veikta reizi gadā vai biežāk, tā parasti saistās ar papildu noslodzi gan darbiniekiem, gan vadībai, kā arī nepieciešamību daļēji vai pilnībā ierobežot ikdienas darba procesus. Arī katrs grāmatvedis zina – inventarizācija nozīmē virkni formalitāšu un iedziļināšanās, kas nereti pat nelielā uzņēmumā aizņem vairākas dienas laika
Grāmatvedība 09:10, 23. Nov. 2021
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem šodien diskutējam forumā “Finanšu prognozes 2022”. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, interneta žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 09:00, 9. Nov. 2021
Sākot ar 2021. gada 1. jūliju, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sācis izsniegt licences grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējiem, vienlaikus informācija par izsniegtajām licencēm tiek publiskota VID tīmekļvietnē – "Publiskojamo datu bāzē".
VID informācija 11:00, 16. Nov. 2021
Lai uzlabotu valsts pārvaldes darba efektivitāti un kvalitāti, tiks īstenota atlīdzības sistēmas reforma, to paredz Ministru kabineta sēdē apstiprinātie grozījumi Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Valsts kanceleja skaidro grozījumu būtību un ietekmi uz dažādām valsts pārvaldē nodarbināto grupām.
Likumdošana 11:30, 20. Okt. 2021
Ir pieņemts jaunais Grāmatvedības likums, kas stāsies spēkā jau 2022. gada 1. janvārī. Lai gan joprojām ir daudz nezināmā, jo saistītie Ministru kabineta noteikumi vēl tikai top, likums jau tagad ir jāizlasa katram grāmatvedim un uzņēmuma vadītājam. Kas paliks, kā līdz šim, un kas ir mainījies? Šajā rakstā pievērsīšu uzmanību jaunumiem un arī būtiskiem precizējumiem, lai tie nepaslīdētu garām.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 6. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, vecāki vai citi ģimenes locekļi var atgūt daļu pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa arī no tās summas, kas gada laikā tiek samaksāta par bērnu – līdz 18 gadu vecumam – interešu izglītību.
VID informācija 14:52, 3. Sep. 2021
1. augustā spēkā stājās vairāki grozījumi Darba likumā, nosakot kārtību, kādā sedzami attālinātā darba izdevumi, precizējot minimālās algas un ieturējumu piemērošanas kārtību nozarēs, kurās noslēgta ģenerālvienošanās, kā arī citos jautājumos.
Darba samaksa 08:44, 23. Aug. 2021
Atbilstoši Latvijas likumvidei reprezentatīva automobiļa iegāde vai lietošana saistās ar papildu nodokļu slogu – jāmaksā gan pievienotās vērtības nodoklis, gan uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šo nodokļu piemērošanas jomā aktīvi darbojas Valsts ieņēmumu dienests, un jau ir izveidojusies tiesu prakse, par ko sīkāk šajā rakstā.
Klausies
Transportlīdzekļa nodokļi
08:30, 26. Jūl. 2021
Darbinieks tiek nosūtīts mācību, prakses komandējumā ārpus Latvijas uz sešiem mēnešiem, lai mācītos un atrastos praksē darba dienās no pirmdienas līdz piektdienai, bet sestdienās un svētdienās ir atpūtas laiks – joprojām atrodas komandējuma vietā. Kādi izdevumi darba devējam ir jāsedz un jākompensē par sestdienām un svētdienām komandējuma periodā?
Darba samaksa 07:00, 9. Jūl. 2021
Par darba laiku komandējumos redakcijā saņemam neskaitāmus jautājumus: vai laiks ceļā ir komandējuma laiks? Ja komandējums ir sestdienās un svētdienās, vai arī tas tiek uzskatīts par darba laiku un par šīm dienām arī jāmaksā komandējuma nauda? Par visu pēc kārtas!
Klausies
Darba laiks
08:24, 28. Jūl. 2021
Ja darbinieks tiek sūtīts uz Eiropas Savienības dalībvalsti uz divām dienām veikt kādu nelielu remontu uzņēmuma klienta objektā, vai tā ir darbinieka nosūtīšana, par kuru jāizmaksā komandējuma nauda 30% apmērā? Ja tā, tad kādos gadījumos vispār rodas komandējums, par kuru var izmaksāt dienas naudu 100% apmērā? Un kas notiek gadījumos, ja darbinieks ir nosūtījumā, bet dienas nauda izmaksāta 100% apmērā? Vai 70% no dienas naudas skaitās kā kompensācijas pārsnieguma daļa, par kuru jāsamaksā algas nodokļi?
Darba samaksa 07:00, 24. Mai. 2021
Pandēmijas laikā tiešsaistes tirdzniecība sasniedza vēl nebijušus apmērus – turpina pieaugt to cilvēku skaits, kuri vēlas gan pārdot, gan pirkt tiešsaistē. Kā rīkoties, lai e-komercijas uzsākšana būtu raita un efektīva?
“Šodien ikviens var izmēģināt savus spēkus e-komercijā. Tiešsaistē jau darbojas gan veiksmīgi fiziskie veikali, gan privātpersonas, kuras vēlas pārvērst savu hobiju iztikas avotā. Kā pārdot preces? Ir svarīgi izvēlēties pareizo e-komercijas metodi,” stāsta “220.lv” e-komercijas platformas vadītājs Raimondas Žilēnas.
Svarīgi 22:00, 4. Jūn. 2021
Gandrīz ikvienam gada laikā rodas izdevumi par medicīnas, mācību, apdrošināšanas un citiem pakalpojumiem, par kuriem, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, ir tiesības atgūt samaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli. Pagājušā gada nogalē Latvijas Republikas Senāts ir pieņēmis nozīmīgu lēmumu, kas maina līdz šim piemēroto Valsts ieņēmumu dienesta praksi apstiprināt vai atteikt nodokļa atmaksu par šādiem izdevumiem.
Nodokļi 07:00, 16. Apr. 2021
Vai darba devējam ir tiesības izvēlēties, vai līgums būs terminēts vai uz nenoteiktu laiku? Kādos gadījumos drīkst slēgt līgumu uz noteiktu laiku? Kādas ir sekas, ja darba devējs līgumu nepamatoti noslēdzis uz noteiktu laiku? Atbildes uz šiem un citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par darba līgumiem, kas tiek slēgti uz noteiktu laiku, šajā rakstā.
Tiesības 07:00, 10. Mai. 2021
Kā aprēķināt vidējo darbinieku skaitu uzņēmumā? Vai tajā iekļauj arī valdes locekļus, kas pilda vadītāja funkcijas uzņēmumā? Vai ir atšķirība, ja valdes loceklim darba laiks tiek vai netiek uzskaitīts? Kā vidējā darbinieku skaita aprēķinā tiek iekļauti nepilna laika darbinieki?
Tiesības 07:00, 2. Mar. 2021
Neraugoties uz pandēmijas negatīvo ietekmi uz ekonomiku, šis ir bijiis arī vērtīgs pārdomu laiks. Jā, aizvadītais gads ir licis daudziem biznesiem grimt, taču tas ir ļāvis dzimt arī neskaitāmām jaunām idejām, kuras parastos apstākļos, iespējams, nebūtu tapušas. Kā uzsākt jaunu biznesu esošajos apstākļos bez milzīgiem ieguldījumiem? Lūk, 10 pierādītas idejas, kā ar esošo zināšanu bāzi gūt drīzus un ilgtspējīgus panākumus.
Svarīgi 07:00, 3. Mar. 2021
No 1. marta, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par 2020. gadu, iedzīvotāji savos attaisnotajos izdevumos varēs iekļaut izglītības un ārstniecības izdevumus par savām māsām un brāļiem, kuriem ir noteikta 1. vai 2. grupas invaliditāte.
VID informācija 12:46, 11. Feb. 2021
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas!
Saimnieciskā darbība 07:00, 28. Dec. 2020
Paredzēts, ka jaunais DAC6 ziņošanas pienākums attiecas uz zinošiem un kompetentiem profesionālo pakalpojumu sniedzējiem, kas sniedz nodokļu padomus, izstrādā noteiktas pārrobežu darījumu shēmas un palīdz uzņēmējiem realizēt starptautiskus darījumus. Var šķist, ka uzņēmējiem pašiem par DAC6 nav jādomā, taču viss nav tik vienkārši. Par DAC6 regulējuma izpratni, darbinieku izglītošanu un atbilstības nodrošināšanu ir jādomā ikvienam uzņēmumam, kurš regulāri vai pat vienu reizi veic darījumus ārpus Latvijas.
Saistītās personas 07:00, 8. Jan. 2021
Šis ir noslēdzošais raksts ēnu ekonomikas apkarošanai veltītajā ciklā, kurā Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – apskata nereģistrēto ieņēmumu tematiku. Savā sarunā Māris un Justīna analizē studenšu Inesas Gromas, Agneses Varlamovas, Lindas Leščinskas un Alīnas Tropinas pētījumus.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 27. Nov. 2020
Latvijā ir daudz un dažādas saimnieciskās darbības formas – katra ar savu specifiku – un pietiekami komplicēta nodokļu sistēma, ko nākas izpētīt fiziskai personai pirms saimnieciskās darbības reģistrēšanas. Vai tam ir ietekme uz ēnu ekonomiku? Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – analizē studentes Tatjanas Galkinas maģistra darbā savāktos materiālus un apspriež viņas secinājumus.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 30. Okt. 2020
Latvijā reģistrēts uzņēmums (PVN maksātājs) sniedz pakalpojumus ES reģistrētiem nodokļa maksātājiem un trešo valstu uzņēmumiem, kas ir māju un ēku automatizācijas ierīkotāji un izplatītāji savos reģionos. Latvijas uzņēmums veic šī tirgus piegādātāju un preču izpēti, līgumu slēgšanu un koordinēšanu, programmētāja pakalpojumu, attālinātu iekārtu konfigurēšanu un apmācību. Kādas PVN likmes un normas tiek piemērotas šādiem pakalpojumiem?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:30, 22. Okt. 2020
Kamēr Eiropas Savienības Tiesā tiek skatīti dažu dalībvalstu iesniegtie jautājumi, vai pievienotās vērtības nodokļa atbrīvojums sportam pienākas arī izklaides parka pakalpojumiem un bridža spēlēm, Latvijā kādai biedrībai, kas organizē sporta treniņus bērniem, Valsts ieņēmumu dienests sniedza uzziņu, kurā lēma, ka nodokļa atbrīvojums nav piemērojams. Izskatām uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 28. Okt. 2020
Jau vairākus gadus spriežam par nepieciešamību uzņēmējdarbības vidē pāriet uz digitālā formāta dokumentiem, tādējādi pasakot ardievas daudz dažādu papīru drukāšanai un staipīšanai pa dažādām valsts iestādēm. Pakāpeniski šis process notiek, taču gan uzņēmēji, gan grāmatveži, gan arī Valsts ieņēmumu dienests atzīst, ka joprojām liela daļa dod priekšroku papīra formātam, lai gan, piemēram, juridisku šķēršļu elektronisko dokumentu izmantošanai pilnā apmērā Latvijā nav.
Dokumenti 07:00, 16. Okt. 2020
Ekonomiskās situācijas stabilizēšanai Covid-19 krīzes laikā un pēc tās uzņēmēju atbalstam tika izstrādātas virkne valsts atbalsta programmas, sākot no dīkstāves pabalstiem darbiniekiem un nodokļu brīvdienām, kas deva atbalstu un atspēriena punktu uzņēmējiem krīzes laikā, līdz investīcijām apgrozāmajiem līdzekļiem un jaunu produktu izstrādei, kā arī starptautiskās konkurētspējas un eksporta veicināšanai.
Svarīgi 16:20, 28. Aug. 2020
Kas ir blokķēdes tehnoloģija, kā to izmantot kases aparātos, lai tajos reģistrētos datus sasaistītu ar Valsts ieņēmumu dienesta sistēmām, kā tā spēj transformēt biznesa procesus un kā tā ietekmēs grāmatveža un revidenta profesijas ilgtermiņā, apskatīsim šajā rakstā.
Finanšu vadība 07:00, 7. Sep. 2020
Izmantojot personīgo datoru darba vajadzībām, piemēram, strādājot no mājām, noder zināt, vai un kādā mērā darba devējs drīkst ietekmēt datora lietošanu. Piemēram, vai darba devējs var noteikt, kādas programmas nepieciešams lejupielādēt datorā, kādām aizsardzības sistēmām jābūt utt. Kā pasargāt uzņēmumu, un kurš ir atbildīgs, lai dati būtu drošībā?
Tiesības 07:00, 24. Jūl. 2020
Covid-19 ārkārtējā situācija tieši vai netieši ietekmēja visus uzņēmumus, izraisot pieprasījuma samazinājumu pēc uzņēmumu pakalpojumiem, ražošanas objektu un ofisu slēgšanu un darba spēka dīkstāvi, izejvielu piegādes kavējumus vai pārtraukumus, kreditoru parādu apmaksas kavējumus, ienākumu un naudas plūsmas nestabilitāti un finanšu nenoteiktību. Tieši šajā periodā uzņēmuma finanšu stāvokļa analīzei ir vitāla nozīme. Vai un cik ilgi uzņēmums būs spējīgs izdzīvot ar esošajiem resursiem un pašreizējiem darbības apjomiem?
Finanšu vadība 07:31, 10. Jūl. 2020
Šoreiz par ārpakalpojuma grāmatvežu atbildību cīņā ar finanšu noziegumiem. Mēģināsim noskaidrot, vai likuma subjektiem un uzraugošajām iestādēm ir vienota izpratne par likuma normu ievērošanu. Cik sarežģīti vai vienkārši ir ievērot likuma prasības un kas jāņem vērā, lai likuma normu ievērošana nekļūtu tikai par formālu prasību un ķeksīti birokrātiskajā slogā?
Saimnieciskā darbība 07:37, 6. Jūl. 2020
Šī gada marts un aprīlis Eiropas Savienības Tiesai bijis ražīgs, jo ir izspriestas vairākas interesantas lietas jautājumos, par kuriem viedokli gaida arī Latvijas grāmatveži un nodokļu konsultanti.
Nodokļi 07:00, 16. Aug. 2019
Aizvien biežāk presē lasām par kolektīvām atlaišanām un būtiskām uzņēmumu restrukturizācijām Covid-19 iespaidā. Līdzīgas ziņas izskan gan pie mums, gan citviet pasaulē. Ko restrukturizācija un atlaišana nozīmē uzņēmuma grāmatvedim un finanšu vadībai? Tā ir savlaicīga izmaksu atzīšana, kā arī atbilstošu uzkrājumu veidošana.
Grāmatvedība 07:00, 25. Mai. 2020
Mūsdienu ekonomika ir kļuvusi globāla. Uzņēmumi cīnās par darbiniekiem, jo trūkst kvalificēta darbaspēka. Tie ir gatavi investēt darbiniekos, lai nodrošinātu labākus darba apstākļus, kā arī meklēt darbaspēku ne tikai savā darbības vietā, bet arī algot darbiniekus no attālākām vietām. Kādus izdevumus darba devējs ir tiesīgs kompensēt darbiniekiem? Un kad rodas sekas maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli?
Tiesības 07:00, 29. Apr. 2020
Vai pastāv ideāla nodokļu sistēma? Kāda tā ir? Un cik tālu no tās ir Latvija? Šajā sarunā to analizēs Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 27. Mar. 2020
Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – izsaka priekšlikumus Latvijas nodokļu sistēmas uzlabošanai, apskatot darbaspēka nodokļu aizvietošanu ar citiem nodokļiem, tai skaitā jauno digitālo nodokli, kā arī pārrunā iespējas uzlabot nodokļu ieņēmumus, samazinot ēnu ekonomikas ietekmi.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 17. Apr. 2020
Pagājuši jau divi gadi, kopš stājās spēkā Starptautiskais finanšu pārskatu standarts 15 “Ieņēmumi no līgumiem ar klientiem”, un uzņēmējiem praksē radušies vairāki jautājumi, piemērojot šo standartu.
Grāmatvedība 07:00, 7. Apr. 2020
Šajā rakstā apkopoti vairāki nozīmīgi Augstākās tiesas Senāta nolēmumi nodokļu lietās. Šīs tiesu atziņas ir ļoti būtiskas, jo tiesas veiktajā darījumu apstākļu izvērtējumā cita starpā ir saskatāms arī ieteikums par to, kā uzņēmējiem pareizi rūpēties par savu darījumu dokumentēšanu, lai arī pēc trīs un vairāk gadiem spētu pierādīt savus labticīgos nolūkus un pamatotu veikto darījumu īstumu.
Nodokļi 07:00, 20. Mai. 2019
Kas ir darba samaksa un kas – cita veida atlīdzība saistībā ar darbu? To ir būtiski saprast gadījumos, kad darbiniekam tiek aprēķināta vidējā izpeļņa. Izskatīsim jaunākās tiesu prakses atziņas!
Darba tiesības 07:00, 22. Jan. 2020
Ministru kabineta sēdē izskatīti grozījumi likumā “Par grāmatvedību”. Grozījumu mērķis ir ārpakalpojumu grāmatvedības nozares sakārtošana un ēnu ekonomikas mazināšana. Šobrīd plānots, ka grozījumi stāsies spēkā jau šī gada 1. jūlijā.
Likumdošana 14:45, 7. Feb. 2020
Saimnieciskās darbības veicējs, kurš nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādājas programmatūras lietotāja tiesības no “Microsoft” vai reklāmas pakalpojumus no “Google”, kas darbojas kā Eiropas Savienībā reģistrēti PVN maksātāji. Vai šajā gadījumā jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienesta PVN maksātāju reģistrā?
Nodokļi 12:30, 7. Feb. 2020
Sabiedrība nodarbojas ar semināru organizēšanu Latvijā. Izdevumi ir gan ēdināšana, gan viesu izmitināšana, gan piesaistīto mākslinieku uzstāšanās. Par šiem izdevumiem tiek izrakstīts rēķins sabiedrības sadarbības partneriem Lietuvā, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji savā valstī. Rēķinā netiek atsevišķi uzrādīts katrs sniegtais pakalpojums, bet gan kopējais pakalpojums – semināra organizēšana. Kā par šiem izdevumiem aprēķināt un atskaitīt PVN priekšnodokli? Vai šie izdevumi skaitās uzņēmuma reprezentācijas vai ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi? Kāda PVN likme jānorāda rēķinā Lietuvas sabiedrībai? Un vai vajag izdalīt atsevišķi katru pakalpojumu ar savu PVN likmi, ja visi pakalpojumi ir viens kopums?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:30, 3. Jan. 2020
Darba devējam ir tiesības savam darbiniekam noteikt papildu brīvu dienu kādu iemeslu dēļ, un šo dienu, saprotams, ir jāapmaksā. Tomēr rodas jautājums, kāda samaksa šajā gadījumā ir jāaprēķina – darba samaksa vai vidējā izpeļņa? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 23. Dec. 2019
Profesionālais skepticisms jeb skepse bieži vien tiek saistīta tikai ar krāpšanas gadījumu izmeklēšanu, bet tas nav viss. Profesionālais skepticisms ir svarīgs elements ikvienā finanšu pārskata revīzijā, tāpat arī ikdienā, strādājot ar finanšu informāciju.
Gada pārskats 07:00, 27. Dec. 2019
Noslēdzot tēmu par sadarbības ekonomikas nodokļu sistēmu, Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki Dr.oec. Justīna Hudenko un Dr.oec. Māris Jurušs pārrunās un analizēs maģistrantes Ilzes Varlamovas piedāvājumus Latvijas nodokļu sistēmas attīstībai.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 6. Dec. 2019
Tuvojas jauns gads, un šajā laikā tiek domāts par nākamā gada plāniem un budžetu. Iespējams, daži jau tikuši galā ar šo uzdevumu un sagatavojušies budžeta izpildes kontrolei. Atsvaidzināsim grāmatvežu un finansistu zināšanas par budžetēšanu, centīsimies sniegt jaunas idejas, kā šo procesu padarīt efektīvāku.
Finanšu vadība 07:00, 13. Dec. 2019
Turpinot iepriekšējā “iFinanses” numurā apskatītos nodokļu piemērošanas izaicinājumus sadarbības ekonomikā, šoreiz rubrikā “Nodokļu smilšu kaste” pētīsim, kā nodokļu jautājumi tiek risināti citās valstīs. Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki Dr.oec. Justīna Hudenko un Dr.oec. Māris Jurušs analizē Mg.oec. Ilzes Varlamovas apkopotās zinātnieku atziņas.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 8. Nov. 2019
Lielākā daļa Latvijas uzņēmumu uztic grāmatvedību ārpakalpojuma sniedzējam. Lielu uzņēmumu grupās šis uzdevums tiek uzticēts mātes vai kādai no meitas sabiedrībām, kura var sniegt šos pakalpojumus visā pasaulē. Vai šāds uzņēmums ir uzskatāms par ārpakalpojuma grāmatvedi saskaņā ar likumu? Vai tam ir jāuzrauga naudas atmazgāšanas, proliferācijas un sankciju režīma pārkāpumu riski savu klientu darbībā?
Saimnieciskā darbība 13:00, 1. Nov. 2019
Nav nekas neparasts, ka jaunieši vēlas paralēli mācībām piepelnīties. Taču, pieņemot bērnu vai jaunieti darbā, ir jāievēro vairākas nianses, piemēram, kādos darbos un kādā kārtībā drīkst nodarbināt nepilngadīgas personas, kā noslēgt darba līgumu un izmaksāt atlīdzību, u.c. būtiskus jautājumus, lai izvairītos ne tikai no iespējamiem nelaimes gadījumiem darba vietā, bet arī administratīvajiem sodiem.
Tiesības 07:00, 27. Sep. 2019
Rubrikas “Nodokļu smilšu kaste” vadītāji, Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki Dr.oec. Justīna Hudenko un Dr.oec. Māris Jurušs analizē studentes Ilzes Varlamovas atziņas par nodokļu piemērošanu sadarbības ekonomikā!
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 4. Okt. 2019
Vai pašnodarbinātais, kura saimnieciskajā darbībā ir nepieciešamas juridiskās zināšanas, lai sniegtu kvalitatīvus pakalpojumus saviem klientiem, mācību maksu par juridisko izglītību var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem? Valsts ieņēmumu dienests (VID) uz mūsu jautājumu atbildēja, ka tādus izdevumus nedrīkst iekļaut saimnieciskajos izdevumos, bet pamatojuma tam nebija. Vienīgais, ko VID norādīja, ka šos izdevumus var iekļaut gada ienākumu deklarācijā pie attaisnotajiem izdevumiem par izglītību.
Grāmatvedība 10:14, 26. Nov. 2018
Pieaugot iespējām iegūt sadarbības partnerus, veikt darbinieku apmācības, piedalīties izstādēs un pasākumos starptautiskajā biznesa vidē, Latvijas uzņēmēji dažādu komandējumu rezultātā arvien vairāk saņem rēķinus, kurus izraksta pakalpojumu sniedzēji un preču piegādātāji ārvalstīs. Daudzi no tiem tiek izrakstīti ar citas valsts pievienotās vērtības nodokli. Vai to var atskaitīt kā priekšnodokli? Kā to izdarīt?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 26. Aug. 2019
Žurnāla “iFinanses” iepriekšējos numuros (aprīlis – jūlijs) rubrikā “Nodokļu smilšu kaste” sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēkiem un studentiem pētījām kriptovalūtu jautājumus – sākot ar kriptovalūtu ieviešanu un izmantošanu dažādās valstīs, tostarp Latvijā, beidzot ar nodokļu aspektiem. Nākamo piedāvājam izpētīt tēmu par nodokļu piemērošanas izaicinājumiem sadarbības ekonomikā, kas galvenokārt asociējas ar tādām digitālajām platformām kā “Airbnb” un “Uber”.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 6. Sep. 2019
Zinību mēnesī pie lasītājiem dodas jaunākais žurnāla “iFinanses” numurs, kurš ir pilns ar dažādām zinībām par finanšu un grāmatvedības nozari.
Svarīgi 15:53, 6. Sep. 2019
Mācību prakses ir neatņemama izglītības sistēmas sastāvdaļa, īpaši profesionālās izglītības jomā. Latvijā arvien populārāka kļūst arī skolu audzēkņu un studentu mācību prakses veikšana dažādos uzņēmumos, iestādēs un institūcijās.
Tiesības 08:00, 10. Mar. 2017
Kādi grāmatojumi jāveic, ja uzņēmums pamatlīdzekli nomā? Kad pamatlīdzekli var atzīt grāmatvedībā un kā noteikt tā vērtību? Un kurā brīdī pamatlīdzeklis pāriet nomnieka īpašumā? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 07:00, 5. Aug. 2019
Zinātniskā institūcijā darbinieks strādā par ekonomistu. Saskaņā ar Zinātniskās darbības likumu viņu uz sešiem gadiem ievēl par pētnieku / vadošo pētnieku / zinātnisko asistentu. Darbiniekam darba līgumā iekļauti divi amati, tostarp viens amats uz nenoteiktu laiku ir pamatdarbs, bet otrs – vēlēts amats uz noteiktu laiku – ir papildu darbs. Vai šādā gadījumā jāraksta divi amata apraksti? Vai arī ir iespējams tos apvienot vienā amata aprakstā?
Lietvedība 09:01, 5. Jūn. 2019
Visi esam dzirdējuši par pieaugošo regulatoru un investoru interesi ātrāk un kvalitatīvāk apstrādāt finanšu datus, par to, ka finanšu pārskati PDF formātā ir gari un nelietojami, tos neviens nelasa utt. Risinājumu šīm problēmām meklējusi arī Eiropas Komisija, un tas rezultējies Eiropas vienotajā elektroniskā formāta regulējumā.
Gada pārskats 07:00, 25. Jūn. 2019
Ko par transfertcenu riskiem varam uzzināt no tiesā izskatītajiem nodokļu strīdiem? Lai gan nepretendējam uz visaptverošu transfertcenu strīdu analīzi, šajā publikācijā sniedzam ieskatu izplatītos transfertcenu strīdu jautājumos, kā arī citās interesantās tieslietās, kurās paustas noderīgas atziņas.
Nodokļi 07:00, 10. Jūl. 2019
Šī gada 1.maijā stājās spēkā Trauksmes celšanas likums ar mērķi veicināt trauksmes celšanu, motivēt un iedrošināt iedzīvotājus celt trauksmi jeb ziņot par pārkāpumiem, kas var apdraudēt visu sabiedrību kopumā vai kādu sabiedrības daļu un tās intereses. Un tagad pats galvenais jautājums – par ko un kādā veidā ir jāziņo?
Saimnieciskā darbība 07:00, 12. Jūl. 2019
Uzņēmums pieder pie uzņēmumu grupas, un sniegto pakalpojumu uzskaitei un rēķinu izrakstīšanai izmanto uzņēmumu grupas datorprogrammu. Pieslēgšanās programmai notiek caur internetu, licence nav izsniegta. Grupas uzņēmums ir izrakstījis rēķinu par programmas ieviešanas izdevumu kompensāciju. Kā ir kvalificējami šādi izdevumi? Vai grāmatvedībā tos var atzīt kā nemateriālos aktīvus? Ja tomēr tos jāatzīst kā izdevumus, vai tie jānoraksta periodā, kurā radušies? Vai tomēr, ja summa ir liela, tos drīkst norakstīt pakāpeniski?
Pamatlīdzekļi 13:02, 31. Mai. 2019
Ikvienam uzņēmumam ir jāspēj nodrošināt ikdienas naudas plūsma. Nepieciešami pietiekami finanšu resursi, lai segtu personāla izmaksas, parādus piegādātājiem un ievērotu rēķinu apmaksas noteikumus. Apgrozāmais kapitāls parāda uzņēmuma spēju segt šīs saistības, un tā efektīva izmantošana tieši ietekmē uzņēmuma peļņu un naudas plūsmu.
Finanšu vadība 07:00, 24. Mai. 2019
Labi atceramies, ka 2018.gada sākumā tika ieviesta apgrieztā pievienotās vērtības nodokļa maksāšanas kārtība būvizstrādājumiem un sadzīves elektronisko un elektrisko iekārtu piegādēm, kas uzņēmumiem sagādāja ne mazums neskaidrību, pārpratumu un viennozīmīgi lielus finanšu un laika resursus. Tagad ir plānots šo kārtību atcelt! Un kuram būtu jāuzņemas atbildība?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 28. Jan. 2019
Dažkārt, iepazīstoties ar aktuālākajām Valsts ieņēmumu dienesta uzziņām, rodas viela pārdomām un analīzei. Viena no šādām uzziņām bija vasarā publicētā par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu pasākumu organizēšanai, kas ietver arī tūrisma pakalpojumus.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 3. Okt. 2018
Uzņēmumiem jāievieš jaunas iekšējās kontroles procedūras sankciju jomā. Šāda procedūra gan var jau būt integrēta noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma novēršanas (NILLTFN) iekšējās kontroles sistēmā, tad kontroles elementi jāpiemēro sankciju riska kontrolei. Šobrīd vien retiem subjektiem (tostarp bankām) ir izstrādāta sankciju riska kontroles procedūra un atsevišķs riska izvērtējums, kas vērsts uz sankciju riska novērtēšanu. Lielākoties subjekti aprobežojušies ar klientu skrīningu pret starptautisko sankciju sarakstiem, kas ir nozīmīgs, tomēr ne vienīgais elements, no kā sastāv sankciju iekšējā riska kontroles sistēma.
Finanšu vadība 07:00, 14. Sep. 2018
Konkurējošas sabiedrības dibināšana un tās darbības aktīva veicināšana ir būtisks sabiedrības dalībnieka lojalitātes pienākuma pārkāpums, norāda Latvijas Republikas Augstākā tiesa šovasar sagatavotajā spriedumā.
Komerctiesības 07:00, 7. Sep. 2018
Uzņēmums noslēdz trīspusējo prakses līgumu ar mācību iestādi par praktikantu prakses nodrošināšanu. Uzņēmums izvēlas maksāt nelielu naudiņu praktikantam uz šī līguma pamata (nenodibinot darba attiecības). Vai ir jāmaksā arī valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) no šiem ienākumiem? Vai tikai iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)? Ja arī VSAOI, tad kāpēc?
Darba samaksa 06:00, 26. Jūn. 2018
Oktobrī apritēs desmit gadi, kopš PwC’s Academy piedāvā iegūt zināšanas par Latvijas nodokļiem unikālā mācību programmā “Nodokļu pamatkurss.” Šajā kursā ikviens interesents var iegūt gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas par Latvijas nodokļu tiesisko regulējumu. “Nodokļu pamatkurss” ir paredzēts un noderēs gan uzņēmumu vadošajiem darbiniekiem (piemēram, finanšu direktoriem), gan grāmatvežiem, finansistiem, juristiem, ekonomistiem un iekšējiem auditoriem, kā arī studentiem.
Svarīgi 08:40, 18. Aug. 2017
Grāmatvežiem nekad domu un darbu netrūkst. Tagad arī – pirmais pusgads jaunajā nodokļu reformā, vīzijas par nepieciešamajām izmaiņām pievienotās vērtības nodokļa (PVN) jomā, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas jaunajā veidolā, dažādi algu rēķināšanas knifi, problēmas ar neapliekamo minimumu utt. Par šīm un citām tēmām nozares eksperti runāja “iFinanses” rīkotajā konferencē “Aktuālais nodokļos un grāmatvedībā 2018”, kas norisinājās 14.06.2018.
Svarīgi 22:50, 14. Jūn. 2018
03.06.2018. tiks uzstādīta jauna Elektroniskās muitas datu apstrādes sistēmas (EMDAS) versija, kurā veiktas būtiskas funkcionālās izmaiņas un papildinājumi, tostarp, lai nodrošinātu importa muitas deklarāciju noformēšanu atbilstoši Regulas Nr.2015/2446 B pielikumā un Regulas Nr.2015/2447 B pielikumā noteiktajam, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 08:00, 29. Mai. 2018
SIA ir nopirkts vieglais automobilis, un SIA to izmanto tikai saimnieciskajām vajadzībām. Automobilis aprīkots ar GPS, par iztērēto degvielu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodoklis tiek atskaitīts 100%. Tad 1 mēnesī SIA īpašnieks izmantoja minēto auto privātajam braucienam. Vai par šo mēnesi jāmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis? Un kas notiek ar PVN priekšnodokli šajā mēnesī?
Transportlīdzekļa nodokļi 06:05, 2. Mai. 2018
Darba attiecības ir neparedzētu pārsteigumu pilnas. Ko darīt, ja darbinieks ar savu darbību vai – gluži pretēji – bezdarbību radījis zaudējumus darba devējam? Kādos gadījumos darbiniekam zaudējumi jāatlīdzina, bet kad atbildība jāuzņemas darba devējam?
Tiesības 07:00, 18. Apr. 2018
Pagājušā gada decembrī Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedzis uzziņu, kurā vērtēts, vai reklāmas pakalpojuma saņēmējam, kas nav reģistrēts kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, ir jāreģistrējas nodokļa maksātāju reģistrā, ja viņš plāno saņemt pakalpojumus no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī reģistrēta saimnieciskās darbības veicēja.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 21. Mar. 2018
2017.gada septembrī Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sniedzis uzziņu par jautājumu, vai konkrētā gadījumā biedru naudas ir uzskatāmas par pakalpojumu, kam jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis (PVN), vai arī par biedru naudām, kam nodokli nepiemēro, jo tās nav uzskatāmas par atlīdzību par pakalpojumu vai preču piegādi.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 29. Jan. 2018
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
Pakalpojumu pirkšana no trešajās valstīs reģistrētiem nodokļu maksātājiem mūsdienās nav nekas neparasts, tomēr nodokļu piemērošana joprojām rada neskaidrības un jautājumus par šo tēmu saņemam regulāri. Mēģināsim izprast, kas aprēķina un maksā pievienotās vērtības nodokli (PVN) un kādos gadījumos var iestāties uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksāšanas riski.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 16. Okt. 2017
2017.gada maijā un jūnijā pieņemti vairāki interesanti Eiropas Savienības Tiesas (EST) prejudiciālie nolēmumi un spriedumi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) lietās. Apkopojam būtiskāko! Detalizēta informācija par rakstā minēto lietu apstākļiem, tiesas apsvērumiem, kā arī cita svarīga informācija latviešu valodā pieejama http://curia.europa.eu.
Nodokļi 08:00, 23. Aug. 2017
Kas jāzina darba devējam, pastāvīgi nodarbinot personas Igaunijā? Kā slēgt darba līgumu, kas jāņem vērā, izmaksājot algas, un, visbeidzot, kā pārtraukt darba attiecības?
Tiesības 08:00, 25. Aug. 2017
Šovasar, 13. un 27.jūnijā, Ministru kabinetā (MK) tika izskatīti un pieņemti lēmumi uz Saeimu paralēli virzīt 2 Darba likuma (DL) grozījumu likumprojektus. Tajos paredzētas līdzšinējās kārtības izmaiņas, kas vienlaikus ietekmēs gan darba devēju, gan darbinieku tiesības un intereses.
Tiesības 08:00, 14. Aug. 2017
Ir sagatavoti iespaidīgi grozījumi Darba likumā (DL), ar kuriem paredzēts pilnveidot atsevišķas DL normas, tostarp par stundas algas likmes aprēķināšanu, konkurences ierobežojumiem, tiesībām slēgt līgumu ar vairākiem darba devējiem, virsstundu darba apmaksu u.c. Grozījumi apstiprināti 27.06.2017. Ministru kabineta (MK) sēdē.
Likumdošana 12:23, 30. Jūn. 2017
Ņemot vērā darbinieku mobilitāti un arvien biežāk izplatīto darbinieku nosūtīšanu darba veikšanai ārpus ierastās darba vietas, aktuāls ir jautājums, kā pareizi noformēt darbinieku nosūtīšanu darbā uz ārvalstīm un kādas ir darbinieku tiesības un darba devēja pienākumi pret darbinieku, kā arī darba devēja saistības valstī, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts.
Tiesības 08:00, 26. Jūn. 2017
Latvijas Republikas Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments 28.02.2017. pieņēma spriedumu lietā Nr.SKA-39/2017. Prasības pieteicējs 2009. un 2010.gadā veica saimniecisko darbību, darbojoties kā auto vadīšanas instruktors un apmācot personas auto vadīšanā. Pieteicējs nebija reģistrējis saimniecisko darbību Valsts ieņēmumu dienestā (VID). VID pieteicējam par minēto laika posmu veica iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) auditu, pēc kura pieteicējam par nereģistrētās saimnieciskās darbības rezultātā gūto ienākumu samaksai budžetā aprēķināja IIN, soda naudu un nokavējuma naudu.
Nodokļi 08:00, 22. Jūn. 2017
Lasot Darba likuma (DL) 74.panta 1.daļas 8.punktu, kurā noteikts, ka darba devējam ir pienākums izmaksāt šā panta 3.daļā noteikto atlīdzību, ja darbinieks neveic darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, īpaši gadījumos, kad darbinieks neveic darbu svētku dienā, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā, rodas jautājums, vai darbiniekam, kam ir noteikts normālais darba laiks ar stundas tarifa likmi, būtu jāapmaksā svētku dienas, kas iekrīt darba dienās? Piemēram, 1. un 4.maijs?
Darba samaksa 08:00, 26. Mai. 2017
Lai gan Darba likumā (DL) darba devējam noteikts pienākums nodrošināt darbiniekiem labvēlīgus darba apstākļus, diemžēl ne vienmēr šis pienākums uzņēmumu ikdienā tiek īstenots. Darbinieki dažādās jomās un amata līmeņos var saskarties ar neētisku un diskriminējošu, bet smagākos gadījumos pat pazemojošu un vardarbīgu vadības vai kolēģu attieksmi.
Darba tiesības 09:00, 2. Mai. 2017
Iepriekšējās publikācijās tika aplūkots, kas jāņem vērā pašnodarbinātajam par darba līgumu, kā arī svarīgākais par algas nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Šoreiz pievērsīsimies vēl kādai būtiskai nodarbināšanas niansei – vidējās izpeļņas aprēķināšana.
Grāmatvedība 08:00, 1. Mai. 2017
Nereti uzskata, ka ekonomistam tikai jānosaka preču vai pakalpojumu cena, turpmākās aktivitātes (piegādes līguma noslēgšanu, preču piegādi un piegādes uzskaiti) uzticot pārdošanas menedžeriem, juristiem un grāmatvežiem. Tomēr, nepievēršot uzmanību visiem minēto aktivitāšu aspektiem, var iestāties ievērojamas ekonomiskās sekas.
Finanšu vadība 08:00, 13. Jan. 2017
Vai darba devējs var pieprasīt CV darba ņēmējam, kas uzņēmumā strādā vairāk nekā 15 gadus? Vai CV neiesniegšana uzņēmumā var būt iemesls darba algas samazinājumam?
Tiesības 08:00, 13. Dec. 2016
Tā kā priekšnodokļa atskaitīšana ietekmē valsts budžetā maksājamo pievienotās vērtības nodokli (PVN), ir rūpīgi jāseko, lai priekšnodoklis tiktu atskaitīts korekti. Ar vienkāršu piemēru palīdzību mēģināšu palīdzēt jums orientēties priekšnodokļa atskaitīšanas labirintos.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 30. Nov. 2016
Esam neliels ražošanas uzņēmums, kas nodarbojas ar metālapstrādi. Ražošana notiek 2 maiņās. Administrācijā nodarbināti 3 cilvēki, no kuriem 1 darbiniece veic arī apkopējas darbu. Šis darbs ir fiksēts darba līgumā, un par to ir noteikta konkrēta samaksa. Kā noformēt šo darbu - vai tā ir amatu apvienošana vai papildu darbs?
Tiesības 09:00, 7. Nov. 2016
Dalīšana pamatpiedāvājumā un papildmaksājumos ir vispārpieņemta cenu stratēģija automašīnu tirdzniecībā, aviopakalpojumos un vairākās citās nozarēs. Kāpēc to dara, kādas ir šādas politikas veidošanas nopietnākās problēmas un to iespējamie risinājumi?
Finanšu vadība 08:00, 4. Nov. 2016
Jau gadiem ilgst diskusija, vai darījumi ar bankas karti ir vai nav avansu norēķins. Katrs diskusijas dalībnieks nereti pauž savu viedokli un pamato to ar dažādiem likumdošanas aktiem. Arī es nebūšu izņēmums! Tomēr jāņem vērā, ka likumdošana regulāri mainās, un tas, kas bija aktuāls vakar, vairs nav aktuāls šodien.
Grāmatvedība 08:00, 17. Okt. 2016
Viens no bieži izmantotajiem transfertcenu instrumentiem starp saistītajiem uzņēmumiem ir darījumi ar nemateriālo īpašumu. Šī gada maijā izstrādāti grozījumi transfertcenu vadlīnijās. Lai gan grozījumi nemaina darījumu ar nemateriālajiem īpašumiem būtību, tomēr ievērojami maina nemateriālā īpašuma vērtēšanas principus.
Saistītās personas 08:00, 28. Sep. 2016
E-komercija neapšaubāmi ir viens no 21.gadsimta nozīmīgākajiem izgudrojumiem. Protams, līdzās priekšrocībām tā ietver arī būtiskus riskus, no kuriem dažus samazināt ir sarežģīti.
Saimnieciskā darbība 08:00, 22. Aug. 2016
Līdz ar jaunā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma stāšanos spēkā no 01.01.2016. aktualizējies jautājums par grāmatvežu atbildību, apstiprinot gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu ar savu parakstu papildus uzņēmuma valdei vai sabiedrības pilnvarotam pārstāvim, kā tas bija noteikts Gada pārskatu likumā, kas bija aktuāls līdz 31.12.2015. (ieskaitot).
Gada pārskats 08:00, 29. Aug. 2016
Vasaras brīvlaikā aktuāls kļūst jautājums par jauniešu nodarbināšanu uzņēmumos, iestādēs vai nevalstiskajās organizācijās. Pārsvarā jaunieši vēlas iegūt praktiskas iemaņas savā profesijā un nereti ir gatavi strādāt pat bez darba algas, kas savukārt var būt vilinoši iestādēm un uzņēmumiem.
Tiesības 08:00, 30. Mai. 2016
Pēc labi padarīta darba ir nepieciešama arī laba atpūta, lai uzkrātu spēkus nākamajam darba cēlienam. Pavasaris un vasara ir atpūtai iedvesmojošākie gadalaiki, tāpēc, visticamāk, uzņēmumos šobrīd jau pilnā sparā notiek kalendāru saskaņošana, atvaļinājumu plānošana un baudīšana.
Atvaļinājums 08:00, 23. Mai. 2016
Jo ilgāka ir uzņēmuma vai iestādes darbības vēsture, jo vairāk dažādu dokumentu uzkrājas, tāpēc ir jādomā par to kārtošanu, lietu veidošanu un uzglabāšanu. Lai arī mūsdienās arvien palielinās elektronisko dokumentu aprite, tomēr joprojām ir arī dokumenti papīra formā, kurus nepieciešams uzglabāt.
Saimnieciskā darbība 08:00, 2. Jūn. 2016
Visa 2016.gada laikā fiziskās personas var brīvprātīgi iesniegt gada ienākumu deklarācijas par iepriekšējiem 3 gadiem, lai saņemtu atpakaļ pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par attaisnotajiem izdevumiem vai nepilnu nostrādāto gadu, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 10:08, 3. Jūn. 2016
Man ir jautājumi par pakalpojumu sniegšanu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts uzņēmumam, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs:
Pievienotās vērtības nodoklis 09:28, 11. Aug. 2015
Strauji tuvojas vasara, un darba devēji arvien aktīvāk plāno darbinieku atbalsta un saliedēšanas pasākumus gan darbavietās (uzņēmumu teritorijās), gan ārpus tām. Turklāt dažādie pasākumi var notikt gan darba laikā, gan ārpus tā, tādēļ aktuāls kļūst jautājums par darba aizsardzību un darba devēja atbildību šādos pasākumos. Ne viens vien cilvēks ir piedzīvojis, ka uzņēmuma sporta spēles beidzas ar traumu, kas gūta, spēlējot futbolu, basketbolu vai piedaloties roku laušanās sacensībās. Vai tas ir nelaimes gadījums darbā vai tomēr nav?
Darba drošība 08:00, 20. Mai. 2016
Uzziņā, ko Valsts ieņēmumu dienests ir izsniedzis 11.02.2016., ir sniegta atbilde uz jautājumu, vai komersants atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likuma 93.pantam var atskaitīt priekšnodokli par iegādāto mazvērtīgo inventāru, kas ir iegādāts, pirms komersants ir kļuvis par pievienotās vērtības nodokļa maksātāju, bet uz komersanta reģistrācijas brīdi pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā tiek joprojām izmantots ar nodokli apliekamo darījumu nodrošināšanai.
Nodokļi 09:00, 11. Apr. 2016
Pastāv virkne projektu, kuru pamatā ir produktu un pakalpojumu nemateriālās vērtības palielināšana. Tie var būt apmācību, arhitektūras, personāla atlases vai zinātniskie projekti. Šādi projekti vērtētājam ir liels izaicinājums, jo nemateriālais kopums ir jāizsaka naudas vienībās.
Finanšu vadība 09:00, 29. Jan. 2016
01.01.2016. stājas spēkā grozījumi MK noteikumos Nr.899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība”, ar kuriem ir noteiktas likmes brīvprātīgā darba veicēju izdevumiem.
Likumdošana 15:56, 22. Dec. 2015
Iepriekšējās publikācijās apskatījām kādi ir iespējamie nodokļu režīmi, kādi ir nosacījumi un ierobežojumi katram no tiem, un kurš nodokļu režīms ir vispiemērotākais attiecīgajam biznesam. Bet kādus ieņēmumus un izdevumus un kādā apjomā saimnieciskās darbības veicēji drīkst attiecināt uz savu saimniecisko darbību?
Grāmatvedība 12:00, 20. Jan. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2015.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 11:13, 5. Jan. 2016
Šī gada 1.janvārī spēkā stājās izmaiņas Darba likumā (DL). Lai gan kopumā grozījumu ir daudz, darba līgumu saturā un noslēgšanas kārtībā ir mainījušās tikai dažas būtiskas lietas. Noskaidrosim, kādas ir izmaiņas, kas attiecas uz darbinieku apmācību izdevumu segšanu.
Tiesības 10:16, 12. Feb. 2015
Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums spēkā stājās jau 2010.gadā. Likumprojekta mērķis bija padarīt atlīdzības sistēmu caurskatāmu, apvienojot vienā "jumta likumā" visus noteikumus, kas attiecas uz valsts darbā strādājošo darba samaksu un sociālajām garantijām, un darba samaksas sistēmu valstī padarīt vienkāršu un saprotamu. Tomēr, kā liecina Valsts kontroles revīzijās bieži konstatētās kļūdas, ne visas likumā ietvertās normas ir "vienkāršas un saprotamas".
Vidējā izpeļņa 09:00, 9. Dec. 2015
Cienījamais uzņēmēj, Valsts ieņēmumu dienests Jūsu darbībā ir konstatējis faktus, kas norāda uz pastāvīgās pārstāvniecības pazīmēm, un aicina iesniegt motivētu paskaidrojumu, kādēļ Jūsu saimnieciskā darbība nav reģistrēta Latvijā! Šādi sākas Valsts ieņēmumu dienesta uzaicinājumi ārvalstu uzņēmumiem, kuri Latvijā veic būvdarbus vai instalācijas darbus. Līdzīgus ārvalstu nodokļu administrāciju uzaicinājumus nākas saņemt arī Latvijas būvniekiem, kuri sniedz pakalpojumus visbiežāk Ziemeļeiropas valstīs.
Saimnieciskā darbība 09:00, 25. Nov. 2015
Ilgtermiņa ieguldījumu iegāde un uzlabošana nereti ir publiskas institūcijas būtiska izdevumu daļa, kā arī lielākais bilances postenis. Tāpēc tieši izmaiņas ilgtermiņa ieguldījumu sastāvā un to atspoguļošanas īpatnības var radīt visnozīmīgākās kļūdas gada pārskatā, ietekmējot gan aktīvus, gan saistības, gan institūcijas darbības finansiālo rezultātu.
Pamatlīdzekļi 09:10, 23. Nov. 2015
Lai palīdzētu nodokļu maksātājiem izvairīties no negodprātīgiem darījumu partneriem, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir izstrādājis ieteikumus darījuma partnera un darījuma riska novērtēšanai. Publicējam saīsinātu informatīvā materiāla versiju, kurā apkopoti iespējamie informācijas iegūšanas avoti un sniegti iespējamie riska novērtēšanas piemēri.
VID informācija 15:42, 27. Okt. 2015
//= $article['Article']['score'] ?>
Darbs no mājām
Šķiet, tā ir idille – no rīta pamosties un doties uz "biroju" turpat blakus istabā vai lapenē mājas pagalmā. Nav nepieciešams tērēt laiku braukšanai uz biroju, nav jāpērk lietišķs darba apģērbs, un kolēģi nekad nekrīt uz nerviem. Bet cik ērti un vienkārši šādi darbinieki ir grāmatvedim un priekšniekam?
Tiesības 11:28, 14. Okt. 2015
Personālvadībā daudz tiek pētīta motivācija. Tomēr praksē nereti, runājot par motivāciju, viena puse raugās uz otru - darba devēji meklē pašmotivētus darbiniekus, savukārt darbinieki gaida dažādus materiālos un nemateriālos motivatorus no vadības. Kas tad ir motivācija, kur tā meklējama, un kuri motivatori ir efektīvākie?
Personāla vadība 12:27, 9. Sep. 2015
Tuvojas 30.septembris - termiņš Eiropas Savienības (ES) valstīs samaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atprasīšanai par 2014.gadu. Par kādām izmaksām nodokli var atgūt, kādi ir ierobežojumi, un kādi dokumenti jāsagatavo nodokļu maksātājam?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:55, 7. Sep. 2015
Lai attīstītu uzņēmumu, vienmēr pastāv vairākas alternatīvas. Pirms projekta iesniegšanas kapitāla turētājam ir nepieciešams novērtēt šos alternatīvos ieguvumus un iznākumus. Tāpat arī kapitāla turētājs, lemjot par kapitāla izvietošanu, reti izskata tikai 1 alternatīvu.
Finanšu vadība 11:37, 1. Sep. 2015
No 01.06.2014. līdz 01.09.2014. ir noslēgts prakses līgums ar universitāti Lietuvā (nerezidentu) par neapmaksātu studenta praksi uzņēmumā Latvijā. Beidzoties praksei, vadība nolēma izmaksāt vienreizēju maksājumu - pateicību. Kā to noformēt, un kādi nodokļi piemērojami?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10:21, 26. Sep. 2014
Lai gan ar Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu strādājam jau vairāk nekā 10 gadus, joprojām bieži rodas jautājumi, kā uzskaitīt saņemto finansējumu un kā realizētos projektus atspoguļot finanšu pārskatos.
Grāmatvedība 17:03, 10. Jūn. 2015
Esam mazkapitāla sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāji. Strādājam ar peļņu un gribam palielināt pamatkapitālu līdz 3000 EUR. Vai ir ierobežojumi MUN maksātāja pamatkapitāla lielumam? Vai nezaudēsim MUN maksātāja statusu?
Saimnieciskā darbība 17:33, 1. Jūn. 2015
Uzņēmumu grupas locekļu starpā nereti tiek sniegti vadības jeb tā sauktie grupas iekšējie pakalpojumi. Dažkārt tie tiek vērtēti kā instruments peļņas pārnešanai uzņēmumu starpā un nodokļu nastas samazināšanai. Īpaši aktuāli tas ir kļuvis, kopš atceltas tiesības pārnest nodokļu zaudējumus grupas ietvaros, tādējādi veicinot uzņēmumus pārnest zaudējumus, strukturējot vairāk vai mazāk pamatotus pakalpojumus starp grupas locekļiem. Skaidrojumu sniedz SIA AAT partneris, sertificēts nodokļu konsultants Artūrs Breicis.
Saistītās personas 09:04, 23. Mar. 2015
01.01.2015. spēkā stājušies apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL). 12.02.2015. publikācijā "Kam jāmaksā par darbinieku apmācībām?" rakstījām par izmaiņām, kas attiecas uz darbinieku apmācību izdevumu segšanu. Šoreiz – par uzteikuma paziņošanu un darba līgumu ar valdes locekli.
Tiesības 08:08, 11. Mar. 2015
Uzņēmuma (SIA) darbības joma ir meža izstrādes pakalpojumi Nīderlandē un Latvijā. Uzņēmuma īpašnieks ir arī tā darbinieks. Vai darba laiks, ko šis darbinieks pavada Nīderlandē meža izstrādes darbos, ir komandējums, un vai viņam var maksāt dienas naudu 29 EUR un segt ceļa izdevumus par lidmašīnas biļetēm? Par dzīvošanu Nīderlandē tiek izrakstīts rēķins, ko apmaksā uzņēmums. Vai uzņēmums rīkojas pareizi?
Darba samaksa 17:16, 19. Feb. 2015
2014.gada novembrī uzņēmums iegādājās aviobiļetes un vīzas darba braucienam uz Ķīnu darbiniekiem un dažiem klientiem. Šis bija sadarbību veicinošs brauciens uz mūsu piegādātāja rūpnīcu, un tā mērķis bija mudināt klientus vairāk iegādāties tieši šī piegādātāja produkciju, ko mēs pārstāvam Latvijas tirgū. Brauciens notika šī gada janvārī. Vai, uzskaitot aviobiļešu iegādes izdevumus 2014.gada novembrī, tie jāgrāmato kā nākamo periodu izdevumi? Vai šī gada janvārī tie jāpārgrāmato uz komandējumu izdevumiem (biļešu iegāde mūsu darbiniekiem) un reprezentācijas izdevumiem (biļešu iegāde klientiem)? Kādiem dokumentiem jābūt pievienotiem šo izdevumu attaisnošanai?
Grāmatvedība 17:16, 5. Feb. 2015
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām daļu no apjomīgajiem grozījumiem Darba likumā (DL) - izmaiņas darba attiecību nodibināšanā un izbeigšanā, nodarbinātības ierobežojumos un darbinieku disciplināratbildības regulējumā.
Tiesības 10:17, 29. Dec. 2014
12.11.2014. izsludināti apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL), kuri stāsies spēkā 01.01.2015. Šie grozījumi ietekmēs gan darba devējus, gan ņēmējus, jo tie skar dažādus ar darba tiesībām saistītus jautājumus: darba attiecību nodibināšanu un izbeigšanu, maksājumu un ieturējumu aprēķināšanas noteikumus, darba un atpūtas laika uzskaites organizēšanu u.c. Šajā un nākamajā publikācijā aplūkošu būtiskākos jauninājumus.
Tiesības 10:11, 22. Dec. 2014
Pirms vairākiem gadiem mediju uzmanību piesaistīja kāds ārvalstīs samērā bieži sastopams nodokļu optimizācijas veids. Lai mazinātu darbaspēka nodokļu slogu, Latvijas uzņēmuma darbinieki tika pārcelti uz Kipras sabiedrību, tiem piešķirot jaunās sabiedrības kapitāla daļas. Reaģējot uz minēto gadījumu, 2010.gadā likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) tika iekļauti noteikumi par nodokļu uzlikšanu ienākumam no personāla nomas.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 14:28, 3. Dec. 2014
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) laikā no 2013.gada jūnija līdz 2014.gada jūnijam īstenojis uzraudzības projektu, kā rezultātā tika izvērtēti līguma noteikumi un īstenotā komercprakse / reklāma autoskolu pakalpojumu jomā. PTAC galvenās konstatētās problēmas – netaisnīgi līguma noteikumi patērētājiem piedāvātajos līgumos, kā arī papildus maksājumi, kas nav ietverti sākotnējā informācijā patērētājiem. Ņemot vērā projektā secināto, ir izstrādāti ieteikumi patērētājiem, izvēloties un slēdzot līgumus ar autoskolām, informē PTAC.
Svarīgi 13:21, 29. Okt. 2014
22.septembrī iFinanses.lv jau tika publicēts atgādinājums par to, ka tuvojas 30.septembris - pēdējais termiņš Eiropas Savienības (ES) valstīs samaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atprasīšanai par 2013.gadu. IFinanses.lv redakcijā ir saņēmti vairāki jautājumi par PVN atprasīšanu citās valstīs, tāpēc esam sagatavojušas izvērstu apkopojumu par galveno, kas nodokļu maksātājiem būtu jāzina par PVN atmaksas pieprasīšanu ārvalstīs.
Pievienotās vērtības nodoklis 11:32, 25. Sep. 2014
Grāmatveži nereti sastopas ar situāciju, kad, beidzoties mēnesim, darbinieka darba laika uzskaites tabelē uzrādītā informācija liecina gan par nostrādāto laiku, gan par laiku, kas nav reāli nostrādāts. Iemesli tam varētu būt dažādi: ikgadējais vai papildu atvaļinājums, mācību atvaļinājums, attaisnotā prombūtne saskaņā ar Darba likuma (DL) 74.pantā minētajiem gadījumiem, maternitātes, paternitātes un bērna kopšanas atvaļinājums, bezalgas atvaļinājums, kā arī slimība (A un B darbnespējas lapas).
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 14:06, 18. Sep. 2014
Čehijas uzņēmums nodrošina programmatūras izstrādi Latvijas uzņēmumam un Latvijas uzņēmuma darbinieku apmācību. Līgumā ir noteikts, ka pakalpojums tiek sniegts no Čehijas ofisa. Līguma pielikumā ir noteikta iesaistīto speciālistu stundas likme atbilstoši ieņemamajam amatam (piem., vecākais projektu menedžeris, jaunākais analītiķis) un kārtība, kādā tiek iesniegtas atskaites par paveiktajiem darbiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 13:20, 8. Jūl. 2014
Vai varat iedomāties situāciju, ka jūsu elektronisko pakalpojumu iegādājas Lielbritānijas pilsonis ar Kipras kredītkarti, atrodoties atvaļinājumā Maltā, izmantojot Īrijā uzturētu e-pasta adresi? Kur, jūsuprāt, ir pakalpojuma sniegšanas vieta, un kādas valsts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) jūsu pakalpojumam būtu piemērojams?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:19, 26. Mai. 2014
Darbs birojā ir uzskatāms par salīdzinoši zema riska darbu no darbinieku drošības un veselības viedokļa. Tas nozīmē, ka normatīvo aktu prasības attiecībā uz darbu birojā ir vieglākas un vienkāršākas, bet sagatavojamo dokumentu apjoms – mazāks. Tomēr bez darba aizsardzības dokumentiem nevar iztikt – ja uzņēmumā vispār nav dokumentu vai tie ir neaktuāli, tad uzņēmumā netiek ievērotas darba aizsardzības prasības.
Darba drošība 15:57, 24. Apr. 2014
Publicējam turpinājumu 03.01.2014. rakstam Gada pārskats par 2013.gadu budžeta iestādēm, kurā autore ir apkopojusi izmaiņas gada pārskata sagatavošanā par 2013.gadu, ko regulē MK noteikumi Nr.1115 Gada pārskata sagatavošanas kārtība (MK noteikumi Nr.1115), salīdzinot ar iepriekšējo regulējumu (MK noteikumi Nr. 777 Gada pārskata sagatavošanas kārtība (MK noteikumi Nr.777), spēkā gada pārskata sagatavošanai par 2012.gadu).
Gada pārskats 15:29, 28. Feb. 2014
Atkal ir pienācis ikgadējais uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas sagatavošanas laiks. Pirmā darbība, ko veic, aprēķinot ar UIN apliekamo ienākumu, ir pārskata gada peļņas palielināšana (vai zaudējumu samazināšana) par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 16:00, 24. Feb. 2014