Tiek uzsākts sabiedrības “A” reorganizācijas process, kura laikā “A” tiks pievienota sabiedrībai “B”, beidzot pastāvēt bez likvidācijas procesa. Abām sabiedrībām ir viens īpašnieks. Kas notiek ar “A” pamatkapitālu un kam tas pienāksies? Apvienošanās rezultātā netiek plānots palielināt “B” pamatkapitālu.
Saimnieciskā darbība 06:00, 26. Nov. 2024
Visās Eiropas Savienības dalībvalstīs no 2024.gada 1.septembra prejudiciālo nolēmumu jurisdikciju pievienotās vērtības nodokļa un akcīzes nodokļu jomā jāpārņem Vispārējai tiesai. To paredz pieņemtā regula 2024/2019.
Likumdošana 10:40, 16. Sep. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu "Sabiedriskā labuma organizāciju gada pārskatos biežāk pieļautās kļūdas", kurā apkopotas biežāk pieļautās kļūdas gada pārskatos, ko iesniedz sabiedriskā labuma organizācijas.
VID informācija 14:14, 10. Sep. 2024
Uzņēmumam 2023.gadā peļņa bija 10 000 eiro. Dalībnieki pieņēma lēmumu, ka peļņu izmaksās dividendēs. Lai nepalielinātu šī gada izdevumus par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) summu no iepriekšējā gada dividendēm, sadalāmajā summā jau tiek iekļauts UIN. Kā šādu darījumu norādīt grāmatvedībā un UIN deklarācijā? Kāda summa jāizmaksā dalībniekam uz rokas?
Grāmatvedība 06:00, 2. Jūl. 2024
Saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu visām komercsabiedrībām ne vēlāk kā mēnesi pēc gada pārskata apstiprināšanas Valsts ieņēmumu dienestā jāiesniedz dalībnieku (akcionāru) sapulces apstiprināts gada pārskats.
Svarīgi 13:37, 29. Apr. 2024
Meitas uzņēmums izmaksā mātes uzņēmumam aprēķinātās dividendes no nesadalītās peļņas, kas izveidojusies līdz 2017.gada 31.decembrim. Tālāk tās tiek pārskaitītas patiesajiem labuma guvējiem ārzemēs. Kā norādīt saņemtās dividendes mātes uzņēmuma grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 21. Mar. 2024
Uzņēmums gada vidū sagatavoja operatīvo gada pārskatu un nolēma izmaksāt ārkārtas dividendes. Noslēdzot gadu, tika konstatēts, ka peļņa pēc uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) nomaksas ir mazāka nekā izmaksātās ārkārtas dividendes. Saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) 44.panta 3.daļu pārsnieguma summa jāpārceļ uz posteni “Pārējās saimnieciskās darbības izmaksas”. Attiecīgi, pārceļot šo pārsnieguma summu uz konkrēto posteni, mainās peļņa pēc nodokļiem un ārkārtas dividendes ir lielākas par peļņu pēc nodokļiem. Kā korekti norādīt grāmatvedībā ārkārtas dividenžu izmaksu?
Grāmatvedība 06:00, 23. Jan. 2024
Senāta Administratīvo lietu departaments š.g.10.oktobrī atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu lietā SKA-83/2023, ar kuru atcelts Valsts ieņēmumu dienesta lēmums atņemt pieteicējai biedrībai "Latvijas Treneru tālākizglītības centrs" sabiedriskā labuma organizācijas statusu. Un šis Senāta spriedums nav pārsūdzams.
Svarīgi 16:16, 16. Okt. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 10.oktobrī atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru atcelts Valsts ieņēmumu dienesta lēmums atņemt pieteicējai biedrībai "Latvijas Treneru tālākizglītības centrs" sabiedriskā labuma organizācijas statusu. Senāta spriedums nav pārsūdzams.
Komerctiesības 14:37, 13. Okt. 2023
Biedrībai ir dažādi regulāri izdevumi – tiek izgatavotas biedru kartītes, brošūras, sagādāta kafija sapulcēm, un ieņēmumi no biedru naudām. Vienreiz gadā biedrība rīko konferenci par drošības jautājumiem, kas ir biedrības pamatdarbība, piesaistot Latvijas un ārvalstu uzņēmumus, kas izvieto reklāmas plakātus pasākumā. Saistībā ar konferenci biedrībai rodas izdevumi un ieņēmumi. Ieņēmumi un izdevumi tiek stingri nodalīti. Kā šādos gadījumos piemērot PVN proporciju?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 21. Sep. 2023
No 2023.gada 1.jūnija spēkā stājušās Komerclikuma izmaiņas, kas paredz būtiskas pārmaiņas komercsabiedrību nacionālajā un pārrobežu reorganizācijas kārtībā.
Svarīgi 14:15, 27. Jūn. 2023
Bieži vien tiek uzskatīts, ka pašnodarbinātā persona un komandējums ir nesavienojami jēdzieni. Aplami tā domāt, jo pašnodarbinātais, tāpat kā Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts komersants veic saimniecisko darbību, tātad, ir saimnieciskās darbības veicējs. Ja jau pašnodarbinātais ir tāds pats komersants kā citi, tad arī izdevumi, arī ar komandējumu saistītie, tam ir līdzīgi.
Šī gada 1.jūlijā stājas spēkā izmaiņas Komerclikumā un saistītajos likumos, kas paredz modernizēt un padarīt caurskatāmāku akciju sabiedrību darbību, radot pieeju informācijai par akciju sabiedrību īpašniekiem, kā arī mazinot noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas riskus, vēsta Tieslietu ministrija.
Svarīgi 11:25, 28. Jūn. 2023
Bijušais sabiedrības īpašnieks ieguldījis skaidru naudu uzņēmuma attīstībai laika periodā no 1997.gada līdz 2010.gadam, kas tika iegrāmatota uzņēmuma kasē, kā pamatojumu norādot aizdevuma līgumu. Jaunais sabiedrības īpašnieks arī ir ieguldījis kasē naudu no 2010.gada līdz šodienai. Vai par šo kopējo summu var palielināt sabiedrības pamatkapitālu? Ja var, tad kādi dokumenti būtu vajadzīgi, lai to pamatotu? Vai pietiek ar aizdevuma līgumiem un kases ieņēmuma orderiem?
Saimnieciskā darbība 06:00, 6. Jūl. 2023
Sorainen eksperti Zane Paeglīte, Eva Berlaus un Nauris Grigals atgādina, ka tuvojas termiņš gada pārskata iesniegšanai Valsts ieņēmumu dienestā.
Svarīgi 10:35, 11. Apr. 2023
Neskatoties uz sarežģīto ekonomisko situāciju, daudzi uzņēmumi ziedo dažādām organizācijām dažādiem mērķiem. Lai atbalstītu ziedotājus, Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir iestrādāta iespēja ziedojumu summām piemērot nodokļa atvieglojumus.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 29. Mar. 2023
Biedrību un nodibinājumu ieņēmumi var būt biedru nauda, ziedojumi un dāvinājumi, dažādu projektu ieņēmumi, saņemtie mantojumi, kā arī ieņēmumi no saimnieciskās darbības. Bet kam ir jāpievērš uzmanība, ja biedrības un nodibinājumi veic saimniecisko darbību?
Saimnieciskā darbība 06:00, 8. Mar. 2023
Bieži vien brīdī, kad uzņēmums saprot, ka nav iespējams pilnvērtīgi veikt tā darbību, nākas pieņemt visai smagu lēmumu par uzņēmuma likvidāciju. Bet ar ko sākt un kādas darbības paredz likvidācijas process? Apskatām svarīgākās nianses.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 22. Mar. 2023
Jebkuram uzņēmuma vadītājam ir nepieciešami labi, motivēti darbinieki. Šāds darbinieks būs efektīvāks un ilgtermiņā jebkuram uzņēmumam dos lielāku pienesumu. Šis raksts nav par to, kā labāk motivēt savus darbiniekus – to atstāsim katra lasītāja izvēlē un psiholoģijas zinātnieku pārraudzībā. Apskatīsim esošus, populārus darbinieku motivēšanas mehānismus un to, kā tieši tie ietekmē nodokļu nomaksas pienākumu, lai noskaidrotu, vai kādu labumu no motivēšanas programmām varētu gūt arī pats uzņēmējs, izslēdzot pašsaprotamo – motivētu darbinieku.
Personāla vadība 06:00, 20. Mar. 2023
Biedrība saviem ilggadējiem biedriem vēlas noorganizēt pasākumu. Organizējot pasākumu, rodas būtiskas izmaksas, kas saistītas ar telpu nomu, ēdināšanas pakalpojumiem un nelielu dāvanu iegādi biedriem. Vai šādus izdevumus var iekļaut biedrības izdevumos, un vai šie izdevumi tiek aplikti ar nodokļiem?
Izdevumi 06:00, 10. Jan. 2023
Ir sācies jauns gads, un lielākai daļai grāmatvežu tas sākas ar atskaišu sagatavošanu. Būtiski atcerēties – ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par decembri ir iesniedzama arī tad, ja nav ar UIN apliekamu izmaksu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jan. 2023
Ar 2023.gada 1.janvāri ir stājušās spēkā jaunas izmaiņas nodokļos. Par tām informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:05, 9. Jan. 2023
Domājams, ka teju katrs uzņēmums Latvijā ir atbalstījis Ukrainu, ziedojot finanšu līdzekļus vai visdažādākās preces – pašu ražotas vai iepirktas, darbinieku izgatavotas. Tomēr mēneša beigās pienāk brīdis, kad jāsaprot, kā šiem ziedojumiem piemērot nodokļus?
Tiek plānots zemnieku saimniecību (ZS) reorganizēt par sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Kādas darbības paredz šis process? Vai ir jāsagatavo slēguma bilance un peļņas vai zaudējuma aprēķins Valsts ieņēmuma dienestam? Vai uz bilances sagatavošanas datumu arī jāveic pamatlīdzekļu amortizācija? Vai ZS darbinieki un saistības pret tiem tiek nodotas SIA, un vai esošie darbinieki jāatbrīvo un jāpieņem darbā no jauna?
Saimnieciskā darbība 08:00, 25. Nov. 2022
Latvijā reģistrētas sabiedrības valdes locekļi, Dānijas pilsoņi, devās darba braucienā uz Latviju, lai kārtotu ar zemes pārdošanu saistītās formalitātes. Valdes locekļi tika izmitināti viesnīcā. Par šo pakalpojumu viesnīca sabiedrībai izrakstīja rēķinu, piemērojot sniegtajam pakalpojumam pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā. Vai šos izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem vai arī tie būs uzskatāmi kā komandējuma izdevumi? Un atkarībā no izdevumu klasifikācijas – kā darījums ietekmē PVN un uzņēmumu ienākuma nodoklis?
Saimnieciskā darbība 06:00, 11. Nov. 2022
Uzņēmumos bieži pie pirmajiem ienākumiem īpašnieks izņem naudu savām vajadzībām, negaidot, kad beigsies pārskata gads un vai tas noslēgsies ar peļņu, ko varēs sadalīt dividendēs. Grāmatveži šādu naudas izņemšanu no uzņēmuma konta noformē kā aizdevumu. Jautājums ir, vai tas ir pareizi, un vai par to ir jāmaksā nodokļi?
Klausies
Saimnieciskā darbība
15:19, 14. Nov. 2022
Bieži vien uzņēmēji peļņu ik gadu novirza uzņēmuma attīstībai, bet atstāj to bilancē kā nesadalīto peļņu pašu kapitāla sastāvā. Kā rīkoties ar šādu peļņu, ko dalībnieki izlemj ieguldīt uzņēmuma attīstībā, piemēram, pamatlīdzekļu iegādei, citām investīcijām? Kuros gadījumos jāpalielina pamatkapitāls, bet kuros tā vienkārši ir nesadalītā peļņa?
Grāmatvedība 06:00, 14. Sep. 2022
Mātes uzņēmums visu peļņu atstāj meitas uzņēmumam, kurā peļņa tika konstatēta. Iepriekšējo gadu peļņa tiek novirzīta meitas uzņēmuma attīstībai, un grāmatvedībā tiek izveidotas rezerves. Meitas uzņēmums vēlas nopirkt jaunus pamatlīdzekļus. Man nav skaidri grāmatojumi saistībā ar rezerves izlietojumu. Vai ir vajadzīgs kāds lēmums? Un kādi būtu grāmatojumi?
Grāmatvedība 06:00, 19. Aug. 2022
Daudzi Latvijas uzņēmēji un arī fiziskās personas izrāda atbalstu Ukrainai dažādos veidos, tostarp arī finansiālā formā – vai tas būtu naudas vai mantas ziedojums, darba vietas vai pajumtes nodrošināšana. Apskatīsim, kā šāda veida palīdzībai piemērot nodokļus!
Citi 06:06, 6. Jūn. 2022
Biedrības grāmatvedība tiek kārtota divkāršā ieraksta sistēmā. Ieņēmumi pārsvarā ir no biedru naudām, bet izdevumi ir saistīti ar biedru izglītošanu – par semināriem, konsultācijām un dažādām lekcijām.
Grāmatvedība 06:00, 13. Mai. 2022
Viena no jaunajām finansējuma iegūšanas metodēm, kas sevi ir pierādījusi daudzās valstīs un nesen parādījusies arī Latvijā, ir pūļa finansējums. Tas darbojas caur kolektīvajām ieguldījumu platformām, kurās sabiedrībai ir iespēja finansiāli atbalstīt tīkamākās idejas, pretī saņemot apbalvojumu. Latvijā pie populārākajām pūļa finansējuma platformām pieder Projektubanka.lv, kur par ieguldījumu atbalstītājs pretī saņem taustāmu apbalvojumu. Mūsu biedrība sadarbojas ar šo platformu, piesaistot finansējumu grāmatas izdošanai. Kā pareizi veikt grāmatvedības uzskaiti šādiem darījumiem:
Saimnieciskā darbība 06:00, 29. Apr. 2022
Saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu visām komercsabiedrībām ne vēlāk kā mēnesi pēc gada pārskata apstiprināšanas un ne vēlāk kā četrus mēnešus pēc pārskata gada beigām (tātad, ja sabiedrības pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, ne vēlāk kā līdz 30. aprīlim) Valsts ieņēmumu dienestā (VID) jāiesniedz dalībnieku (akcionāru) sapulces apstiprināts gada pārskats.
Svarīgi 16:14, 24. Mar. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022. gada martā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 10:12, 1. Apr. 2022
Valsts ieņēmumu dienests (VID) apkopojis aktuālo informāciju par pašlaik spēkā esošo kārtību nodokļu piemērošanā, ja uzņēmums sniedz palīdzību personām Ukrainā, tostarp aplūkojot arī atvieglojumus eksporta fakta pierādīšanai, ja ziedojumu kravas eksportē uz Ukrainu, un uzņēmumu iespējas saņemt nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu, ja nodokļu maksātāju tieši ietekmē Ukrainā izvērstā karadarbība vai pret Krieviju vērstās sankcijas.
VID informācija 14:47, 24. Mar. 2022
Lai atvieglotu juridisko personu tiesības ziedot finanšu līdzekļus vai mantu vispārējam atbalstam Ukrainas sabiedrībai, 12. martā stājās spēkā grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Likumdošana 13:19, 17. Mar. 2022
Uzņēmums, kas vēlas beigt savu saimniecisko darbību, bilancē palikuši daži pamatlīdzekļi, ko neizdevās pārdod, un parādi, ko uzņēmums nespēj segt. Kreditori savus parādus ir gatavi norakstīt. Kā uzņēmumam parādu norakstīšana jānoformē un jāiegrāmato? Vai tie uzskatāmi par ieņēmumiem? Vai šādi ieņēmumi ir apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 2. Nov. 2021
Vai jāmaksā nodokļi par dāvinājumu, kas tiek veikts starp Latvijas uzņēmumu – privātskolu, PVN maksātāju Latvijā – un Vācijas uzņēmumu – privātskolu, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju Vācijā –, vai arī tas uzskatāms par Latvijas tēla popularizēšanu, kas nerada nodokļu saistības?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 23. Sep. 2021
Administratīvā rajona tiesa lietā vērtēja papildus aprēķinātā uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanu Latvijā reģistrētai biedrībai, kura līdzekļus saņēmusi ar peļņas gūšanas mērķi, informē zvērinātu advokātu birojs "Sorainen".
Svarīgi 14:24, 9. Sep. 2021
Ir pieņemts jaunais Grāmatvedības likums, kas stāsies spēkā jau 2022. gada 1. janvārī. Lai gan joprojām ir daudz nezināmā, jo saistītie Ministru kabineta noteikumi vēl tikai top, likums jau tagad ir jāizlasa katram grāmatvedim un uzņēmuma vadītājam. Kas paliks, kā līdz šim, un kas ir mainījies? Šajā rakstā pievērsīšu uzmanību jaunumiem un arī būtiskiem precizējumiem, lai tie nepaslīdētu garām.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 6. Sep. 2021
Izlemt, kā rīkoties ar sabiedrības nopelnīto peļņu – to ieguldīt uzņēmuma attīstībā vai arī sadalīt dividendēs –, ir uzņēmuma dalībnieku kompetence. Bet kā sadalīt peļņu situācijā, kad dalībnieki mainās? Vai arī daļa dalībnieku vēlas sadalīt peļņu dividendēs, bet daļa – ieguldīt tālākā attīstībā? Cik elastīgi dalībnieki drīkst būt peļņas sadalē, nepārkāpjot normatīvajos aktos noteiktās robežas? Izskatām lasītāja jautājumu!
Klausies
Finanšu vadība
08:24, 18. Aug. 2021
Par darba laiku komandējumos redakcijā saņemam neskaitāmus jautājumus: vai laiks ceļā ir komandējuma laiks? Ja komandējums ir sestdienās un svētdienās, vai arī tas tiek uzskatīts par darba laiku un par šīm dienām arī jāmaksā komandējuma nauda? Par visu pēc kārtas!
Klausies
Darba laiks
08:24, 28. Jūl. 2021
Uzņēmums 2020. gadā, pamatojoties uz līgumu, ziedoja 5000 eiro sportistu biedrībai, kura nav sabiedriskā labuma organizācija. Vai šai summai jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis?
Saimnieciskā darbība 07:00, 14. Jūl. 2021
Biedrības statūtos ir rakstīts, ka finansiālās un saimnieciskās darbības kontroli veic revidents, kurš nevar būt valdes loceklis. Biedrībai nav sabiedriskā labuma organizācijas statusa. Vai obligāti ir jābūt revidenta ziņojumam, ja grāmatvedība tiek veikta vienkāršā ieraksta sistēmā?
Gada pārskats 07:00, 25. Mai. 2021
Vai nosūtītajam darbiniekam drīkst izmaksāt lielāku dienas naudu nekā 30% apmērā no dienas naudas normas, bet nepārsniedzot Ministru kabineta noteikto dienas naudas normu. Vai šai pārsnieguma daļai ir jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Darba samaksa 07:00, 28. Mai. 2021
Līdz šim nodokļu atvieglojumus, piešķirot darbiniekiem akciju opcijas, varēja saņemt tikai akciju sabiedrības. No šī gada sākuma arī sabiedrībām ar ierobežotu atbildību ir iespēja piešķirt kapitāla daļu pirkuma tiesības darbiniekiem un, ievērojot noteiktus nosacījumus, kvalificēties nodokļu atvieglojumiem.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 7. Mai. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats 11:18, 21. Apr. 2021
Turpinām rakstu par gada pārskatiem – raksta pirmajā daļā izskatījām prasības likuma “Par grāmatvedību” subjektiem un to gada pārskatiem, bet šoreiz aplūkosim reliģisko organizāciju, politisko organizāciju un to apvienību un budžeta iestāžu gada pārskatu prasības.
Gada pārskats 11:41, 7. Apr. 2021
Šā gada 5. janvārī stājās spēkā ilgi gaidītās izmaiņas Darba likumā, kas regulē darbinieku nosūtīšanas jautājumus. Izskatīsim svarīgākos darba samaksas jautājumus, kas jāzina, nosūtot darbinieku no Latvijas strādāt citā Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī.
Darba samaksa 07:00, 12. Apr. 2021
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šoreiz par gada pārskatiem. Vai visiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem ir vienādas struktūras gada pārskats un vai ir tikai viena veida bilances un citas finanšu pārskatā iekļaujamās veidlapas? Nav! Tomēr ir lietas, kas ir kopīgas.
Grāmatvedība 07:00, 15. Mar. 2021
Biedrība iegādājas 100% sabiedrības ar ierobežotu atbildību kapitāldaļas. Vai biedrības gada pārskatam būs nepieciešams zvērināta revidenta atzinums?
Gada pārskats 07:00, 12. Mar. 2021
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas!
Saimnieciskā darbība 07:00, 28. Dec. 2020
Tuvojas kalendāra gada beigas, kas lielākajai daļai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāju ir arī finanšu gada beigas. Tas nozīmē, ka jāgatavo “lielā” deklarācija, kurā jāiekļauj tie ar UIN apliekamie objekti, kas nebija jāuzrāda ikmēneša deklarācijās.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 7. Dec. 2020
Ar 2021. gada 1. janvāra uzņēmums zaudē savu mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu. Uzņēmumam ir peļņa un ir vēlme to sadalīt ārkārtas dividendēs 2021. gada martā. Kā pareizi iesniegt nodokļu deklarāciju par martu? Vai šajā gadījumā ir jāatspoguļo visa peļņa? Un dividendes?
Dalībnieks un valdes loceklis 07:47, 17. Dec. 2020
Grāmatvedībā, tāpat kā dzīvē, ir laika periodi, notikumi un darbi, kas kopā veido vienotu ciklu. Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, šoreiz par grāmatvedības ciklu.
Grāmatvedība 07:00, 2. Nov. 2020
Uzņēmums noslēdz līgumu ar investoru, kas 2020. gada septembrī iegulda uzņēmumā naudu aizdevuma veidā. Saskaņā ar līguma nosacījumiem līdz 2021. gada 31. decembrim šo aizdevumu pārvērtīs kapitāldaļās – tas tiks ieguldīts pašu kapitālā, pretī investors saņems sabiedrības kapitāldaļas. Kā iegrāmatot saņemto naudu 2020. gada septembrī un kā to atspoguļot gada pārskatā bilancē uz 2020. gada 31. decembri? Vai vienkārši kā īstermiņa aizdevumu? Un sniegt skaidrojumu pielikumā?
Grāmatvedība 08:30, 26. Okt. 2020
Kamēr Eiropas Savienības Tiesā tiek skatīti dažu dalībvalstu iesniegtie jautājumi, vai pievienotās vērtības nodokļa atbrīvojums sportam pienākas arī izklaides parka pakalpojumiem un bridža spēlēm, Latvijā kādai biedrībai, kas organizē sporta treniņus bērniem, Valsts ieņēmumu dienests sniedza uzziņu, kurā lēma, ka nodokļa atbrīvojums nav piemērojams. Izskatām uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 28. Okt. 2020
Iepriekšējos žurnāla “iFinanses” rakstos izskatījām peļņas vai zaudējumu aprēķina ieņēmumu un izdevumu posteņus. Līdz pārskata perioda peļņas vai zaudējumu noteikšanai atlikuši vēl daži ieņēmumu un izdevumu posteņi.
Grāmatvedība 07:00, 5. Okt. 2020
2019. gada 21. oktobrī saņēmām ziedojuma rēķinu no Zinātnes un Inovāciju parka par 100 eiro, naudu pārskaitījām 2019. gada 9. decembrī. Kādi grāmatojumi jāveic un kādi nodokļi jāpiemēro, ja esam pievienotās vērtības nodokļa maksātāji? Un kā aprēķināt uzņēmumu ienākuma nodokli?
Izdevumi 07:00, 21. Sep. 2020
2020. gada 23. martā stājās spēkā steidzamības kārtībā pieņemtie grozījumi Komerclikumā (KL), ar kuriem tika noregulēti jautājumi par attālinātu dalību un balsošanu sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieku sapulcē vai akciju sabiedrības (AS) akcionāru sapulcē, balsošanu pirms dalībnieku vai akcionāru sapulces, kā arī veiktas izmaiņas prasībās par valdes un sapulces protokolu parakstīšanu. Grozījumi jāņem vērā, arī lemjot par gada pārskata apstiprināšanu.
Saimnieciskā darbība 07:00, 26. Jūn. 2020
Uzsākam rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, sākot no grāmatvedības pamatiem līdz finanšu pārskata sagatavošanai. Būs noderīgi gan jauniem speciālistiem, gan tiem, kas jau strādā, lai paskatītos uz savu grāmatvedību un novērtētu, ko vēl var pilnveidot vai darīt citādāk. Sāksim ar grāmatvedības darba organizāciju un atbildības sadalījumu starp vadītāju un grāmatvedi.
Grāmatvedība 07:00, 20. Jūl. 2020
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta izdoto metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumu piemērošana ziedotājiem”, kurā skaidrots par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumu ziedotājiem, ko par 2018. un 2019. gadā ziedotajām summām ir tiesības piemērot UIN maksātājiem saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 12. pantu.
VID informācija 11:00, 29. Apr. 2020
Uzņēmuma gada pārskata periods ir no 1. februāra līdz 31. janvārim. Ja gribam izmainīt periodu, lai tas sakristu ar kalendāra gadu (no 1. janvāra līdz 31. decembrim), kāda informācija jāsniedz gada pārskata pielikumā? Vai šogad mums jānodod gada pārskats par 11 mēnešiem, proti, no 2019. gada 1. februāra līdz 31. decembrim?
Gada pārskats 07:00, 13. Mai. 2020
Individuālais uzņēmums (IU) ir reorganizēts par sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Reorganizācijas lēmumā noteikts, ka tās rezultātā izveidotā SIA pārņem visas IU saistības, tiesības un pienākumus, kā arī reorganizējamā IU darījumi reorganizētās SIA grāmatvedībā tiks uzskatīti par SIA darījumiem līdz ar reorganizācijas reģistrēšanas datumu Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā. Lēmums par reorganizāciju pieņemts 2019. gada 1. augustā. Līdz reorganizācijai IU kārtoja grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, bija iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājs. Sagatavojot 2019. gada pārskatu, kurš periods jāiekļauj peļņas vai zaudējumu aprēķinā, – darījumi, sākot ar 2019. gada 1. augustu, vai viss 2019. gads?
Gada pārskats 07:00, 15. Apr. 2020
Mūsu SIA valdes loceklis ir Baltkrievijas pilsonis ar uzturēšanās atļauju Latvijā. Viņam pieder arī uzņēmums Kazahstānā (viens īpašnieks), kuram mūsu SIA aizdeva naudu automašīnu iegādei. Arī valdes locekļa tēvam pieder uzņēmums – Krievijā (viens īpašnieks), kuram arī esam aizdevuši naudas līdzekļus. Vai, aizdodot naudu no SIA, kur valdes loceklis ir vienīgais īpašnieks, uzņēmumam citā valstī, kuram viņš arī ir vienīgais īpašnieks, jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)? Vai šīs ir saistītās personas? Un tad visi mūsu SIA aizdevumi jāapliek ar UIN?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 11:15, 24. Mar. 2020
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieks ir fiziska persona. Dalībnieks aizdevis naudu savai sabiedrībai, un tas attiecīgi atspoguļots arī uzņēmuma bilancē. Vai dalībnieks aizdevumu savam uzņēmumam drīkst kapitalizēt, novirzot pamatkapitāla palielināšanai? Kādi dokumenti jāsagatavo, lai Uzņēmumu reģistram paziņotu par pamatkapitāla palielināšanu? Vai neveidojas ar nodokļiem (uzņēmumu ienākuma nodokli, iedzīvotāju ienākuma nodokli) apliekama bāze?
Pamatlīdzekļi 07:00, 18. Feb. 2020
No šī gada vidus stājas spēkā jauni soda naudu apmēri par pārkāpumiem grāmatvedības jomā. Viens no būtiskiem jaunumiem – turpmāk sods tiks piemērots fiziskām personām – uzņēmumu vadītājiem. Kādas izmaiņas vēl gaidāmas?
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Feb. 2020
Vai biedrības (fonda) gada pārskats obligāti ir jādod pārbaudīt zvērinātam revidentam, ja tās gada apgrozījums (ieņēmumi) no saimnieciskās darbībās pārsniedz 800 000 eiro, bet tai nav sabiedriskā labuma organizācijas statusa?
Gada pārskats 07:00, 23. Dec. 2019
Vai uzņēmuma vadītājs var ar rakstisku rīkojumu nosūtīt komandējumā uz ārvalstīm fizisku personu no cita uzņēmuma? Kādus izdevumus uzņēmums var segt šai personai (dienas nauda, darba brauciens, naktsmītne)? Fiziskā persona darbu nepilda savas saimnieciskās darbības ietvaros, pēc komandējuma tā izrakstīs rēķinu par savu pakalpojumu.
Tiesības 09:15, 30. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumi ārvalstu investoriem.
VID informācija 14:50, 9. Jan. 2020
Vēl tikai līdz šī gada 31.decembrim dividendēm no peļņas, kas radusies līdz 2017.gada 31.decembrim, var piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 10% apmērā. Ja to nepaspēj izdarīt šogad, no nākamā gada tai būs jāpiemēro IIN 20% likme.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 4. Nov. 2019
Eiropas Savienības Tiesa šī gada maijā un jūnijā pieņēmusi vairākus prejudiciālos nolēmumus lietās, kas saistītas ar Padomes direktīvas 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu piemērošanu, un par svarīgākajiem no tiem informēšu šajā publikācijā.
Nodokļi 07:00, 2. Okt. 2019
Zemnieku saimniecība (ZS) ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāja. ZS īpašnieks 2019.gada 15.jūlijā vēlas izņemt naudu privātām vajadzībām 5000 eiro apmērā. Ieguldītās īpašnieka naudas ZS nav. ZS uz 2017.gada 31.decembri bija zaudējumi 1000 eiro apmērā. Kad ZS īpašnieka izņemtā nauda ir apliekama ar UIN? Kā norakstīt 1000 eiro zaudējumus?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Aug. 2019
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu par biedrību darbību un pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu.
VID informācija 15:47, 6. Mai. 2019
Uzņēmumam 2013.gadā reorganizācijas rezultātā tika izveidotas rezerves. Vai šīs rezerves var novirzīt uz iepriekšējā gada nesadalīto peļņu? Vai šādā gadījumā jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis? Vai arī labāk šo rezervi izmantot pamatkapitāla palielināšanai?
Gada pārskats 07:00, 1. Mar. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2018.gada jūnijā ir sniedzis uzziņu zemnieku saimniecībai par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanu. Uzziņā ir skartas arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa un uzņēmumu ienākuma nodokļa normas.
Darba tiesības 10:09, 31. Dec. 2018
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izstrādājis metodisko materiālu par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumu piemērošanu ziedotājiem, kurā ar dažādiem praktiskiem piemēriem skaidrots, kā saņemt UIN atvieglojumus par ziedotajām summām.
VID informācija 12:45, 25. Jūl. 2018
Pastāv vairākas iespējas, kā nodrošināt darbiniekiem lielākus labumus, nekā paredzēts Darba likumā u.c. darba attiecības regulējošos normatīvajos aktos. Viens no tiem ir noslēgt darba koplīgumu. Šobrīd darba koplīguma noslēgšana ir kļuvusi aktuālāka, jo atbilstoši jaunajam Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumam par personāla ilgtspējas izdevumiem uzskatāmi arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kas nav personificējami. Tāpat koplīgumu jautājumu aktualizē ģenerālvienošanās būvniecības nozarē.
Tiesības 07:00, 3. Aug. 2018
Zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieks ir pašnodarbinātais - nav darba attiecībās ar savu saimniecību, kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā. Kā tad īsti viņam jāmaksā 5% valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI)? Vienu reizi gadā līdz 15.aprīlim (apgrozījums - izdevumi un tad 5% no peļņas)? Ja peļņa, piemēram, 100 000 EUR, tad 5% no šīs summas? Izklausās briesmīgi! Un secīgi nākamais jautājums - ja ZS ir pārvaldnieks un īpašnieks, ir darba attiecības, ir alga, tiek maksāti attiecīgie nodokļi, vai tad vairs papildus nav jāmaksā VSAOI 5% par īpašnieku?
Nodokļi 06:29, 30. Apr. 2018
Saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu (GPL) visām komercsabiedrībām ne vēlāk kā mēnesi pēc gada pārskata apstiprināšanas un ne vēlāk kā 4 mēnešus pēc pārskata gada beigām (tātad, ja sabiedrības pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, ne vēlāk kā līdz 30.aprīlim) Valsts ieņēmumu dienestā (VID) jāiesniedz dalībnieku (akcionāru) sapulces apstiprināts gada pārskats.
Svarīgi 15:13, 7. Mar. 2018
Valsts iestāde Eiropas Savienības (ES) projekta ietvaros Latvijā organizē pasākumu, uz kuru uzaicināts ārzemju lektors no Īrijas. Lektoram ar iestādes rīkojumu nodrošināta naktsmītne Rīgā 2 naktīm, kas kopsummā maksā 168 EUR (84 EUR diennaktī). Summa pārsniedz Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" (MK noteikumi Nr.969) 21.3.apakšpunktā noteikto normu Rīgā, kas ir 57 EUR par diennakti. Ārzemju lektors nav valsts iestādes darbinieks un nesaņem no tās atlīdzību. Viesnīcu rezervē un par to maksā valsts iestāde. Vai iestādei šajā gadījumā ir jāievēro MK noteikumu Nr.969 21.3.apakšpunktā izdevumiem par viesnīcu noteiktā norma – 57 EUR?
Tiesības 08:00, 7. Feb. 2018
2017.gada septembrī Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sniedzis uzziņu par jautājumu, vai konkrētā gadījumā biedru naudas ir uzskatāmas par pakalpojumu, kam jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis (PVN), vai arī par biedru naudām, kam nodokli nepiemēro, jo tās nav uzskatāmas par atlīdzību par pakalpojumu vai preču piegādi.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 29. Jan. 2018
Saistībā ar grozījumiem Biedrību un nodibinājumu likumā (BNL) radies jautājums, kādos gadījumos Latvijā reģistrēta juridiskā perona (SIA – pievienotās vērtības nodokļa maksātāja) var saņemt ziedojumu (un/vai dāvinājumu)? Vai, saņemot ziedojumu, obligāti jāslēdz līgums? Vai ir jāizraksta rēķins? Kādas ir prasības, sabiedrībai izmantojot ziedojumu? Kādas nodokļu sekas rodas ziedojuma saņēmējam un ziedotājam? Kas vispār drīkst ziedot SIA?
Saimnieciskā darbība 08:00, 11. Jan. 2018
Jebkura uzņēmēja galvenais saimnieciskās darbības mērķis ir gūt peļņu. Peļņu var sadalīt dividendēs vai reinvestēt uzņēmumā, lai nākotnē gūtu peļņu, ko varēs sadalīt.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 10. Jan. 2018
Pagājušā gada nogalē stājās spēkā grozījumi Biedrību un nodibinājumu likumā (BNL). Tie izstrādāti, ņemot vērā nacionālās drošības intereses un izvērtējot iespējamos valsts un sabiedrības apdraudējuma riskus.
Saimnieciskā darbība 09:00, 5. Jan. 2018
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 11:44, 3. Nov. 2017
Kapitālsabiedrību valdes locekļu statusa un atbildības aspekti kļūst arvien aktuālāki. Kā uzticamības personai valdes loceklim, no vienas puses, piešķirts īpašs pilnvarojums rīkoties ar kapitālsabiedrības mantu un maksimizēt kapitālsabiedrības peļņu, bet, no otras puses, uzlikts pienākums rūpēties par šīs mantas saglabāšanu. Līdz ar to ir būtiski zināt, kādas sekas draud par šāda pilnvarojuma un uzticības neievērošanu.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 3. Nov. 2017
Biedrība projekta ietvaros sūta uz ārvalstu semināriem personas, kas nav biedrības darbinieki. Vai šīm personām drīkst maksāt dienas naudu un segt pārējos komandējuma izdevumus? Vai, lai varētu segt komandējuma izdevumus, šādai personai ir jābūt kādām citām līgumsaistībām ar biedrību?
Saimnieciskā darbība 08:00, 21. Sep. 2017
SIA "A" pamatkapitāls bija 1000 EUR. SIA "A" aizņēmās 9000 EUR no SIA "B" un nolēma par šo summu palielināt pamatkapitālu līdz 10 000 EUR. Pēc naudas saņemšanas bankas kontā SIA "A" valdes loceklis - dalībnieks (vienīgais) iesniedza Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā (UR) pieteikumu kopā ar visiem nepieciešamajiem dokumentiem, tostarp dokumentu, kas apliecina naudas iemaksu bankas kontā, kurā kā maksātāja norādīts SIA "B". UR palielināja SIA "A" pamatkapitālu līdz 10 000 EUR, saglabājot valdes locekli kā vienīgo dalībnieku. Šobrīd gandrīz visa aizdevuma summa ir atmaksāta. Vai SIA "A" drīkstēja palielināt pamatkapitālu par šo aizņemto naudu? Vai šādā gadījumā SIA "B" bija jāiekļauj dalībniekos?
Saimnieciskā darbība 15:18, 14. Sep. 2017
15.06.2017. tika pieņemti grozījumi Komerclikumā (KL), kas paredz vairākas izmaiņas līdzšinējā tiesiskajā regulējumā – no Latvijas Republikas Uzņēmuma reģistrā (UR) iesniedzamo dokumentu satura un pieteikumu veidlapu apstiprināšanas kārtības līdz saistīto personu darījumiem. Daļa grozījumu stājās spēkā jau 13.07.2017., bet daļa stāsies spēkā 01.01.2018.
Saimnieciskā darbība 08:00, 22. Sep. 2017
Lai dibinātu uzņēmumu Šveicē, sākotnēji jāsaprot valsts strukturālā forma, jo tā būtiski atšķiras no Latvijas strukturālās formas.
Saimnieciskā darbība 08:00, 8. Sep. 2017
Ja ir pieņemts lēmums reorganizēt vai likvidēt uzņēmumu, pārceļot tā darbību uz citu valsti, bet Latvijā esošo uzņēmumu likvidēt, jāievēro vairākas būtiskas grāmatvedības un noslēguma pārskata sagatavošanas nianses.
Saimnieciskā darbība 08:00, 16. Aug. 2017
01.07.2017. stājās spēkā grozījumi likumā "Par grāmatvedību" (likums). Likuma 3.pants tika papildināts ar nosacījumiem, kādi jāievēro, uzņēmuma vadītājam organizējot grāmatvedības kārtošanu, un likumā tika pārnestas Ministru kabineta (MK) noteikumu par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju normas, kurās definētas prasības grāmatvedim un grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējam.
Grāmatvedība 08:00, 31. Jūl. 2017
Atbilstoši jaunā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (Likums) noteikumiem pašu kapitāla izmaiņu pārskats ir neatdalāma finanšu pārskata sastāvdaļa sabiedrībām, kas Likuma izpratnē ir vidējie un lielie uzņēmumi vai gatavo konsolidēto gada pārskatu.
Gada pārskats 08:00, 17. Jūl. 2017
Ir sagatavoti iespaidīgi grozījumi Darba likumā (DL), ar kuriem paredzēts pilnveidot atsevišķas DL normas, tostarp par stundas algas likmes aprēķināšanu, konkurences ierobežojumiem, tiesībām slēgt līgumu ar vairākiem darba devējiem, virsstundu darba apmaksu u.c. Grozījumi apstiprināti 27.06.2017. Ministru kabineta (MK) sēdē.
Likumdošana 12:23, 30. Jūn. 2017
Ņemot vērā darbinieku mobilitāti un arvien biežāk izplatīto darbinieku nosūtīšanu darba veikšanai ārpus ierastās darba vietas, aktuāls ir jautājums, kā pareizi noformēt darbinieku nosūtīšanu darbā uz ārvalstīm un kādas ir darbinieku tiesības un darba devēja pienākumi pret darbinieku, kā arī darba devēja saistības valstī, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts.
Tiesības 08:00, 26. Jūn. 2017
Sabiedrību (kapitāldaļas) var pārdot, sabiedrības darbību var apturēt vai likvidēt, tomēr pastāv arī iespēja sabiedrību reorganizēt, pievienojot kādai citai sabiedrībai jeb apvienojoties ar to, vienlaicīgi izstājoties kā dalībniekam. Par kapitāldaļu nodošanu var saņemt atlīdzību.
Saimnieciskā darbība 08:00, 2. Jūn. 2017
Sabiedrību (kapitāldaļas) var pārdot, sabiedrības darbību var apturēt vai likvidēt, tomēr pastāv arī iespēja sabiedrību reorganizēt, pievienojot kādai citai sabiedrībai jeb apvienojoties ar to. Turpinām aplūkot nosacījumus, kas jāievēro, pievienojot uzņēmumu citam Latvijas uzņēmumam.
Saimnieciskā darbība 08:00, 9. Jūn. 2017
Laikā, kad tiek plānota jaunā nodokļu reforma, uzņēmējiem ir noderīgi zināt, kā algas nodokļu ziņā 2017.gadā efektīvāk pārvaldīt uzņēmumus ar pasīviem ienākumiem (dividendes, noma), kam nav darbinieku, par kuriem tiek maksāti algas nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 24. Mai. 2017
Kad Latvijā biznesam kļūst par šauru, šķietami visvienkāršāk ir jaunus plašumus iegūt tepat kaimiņos. Lūk, daži pamatnoteikumi, kas jāzina, lai veiksmīgi uzsāktu komercdarbību vai paplašinātu savu noieta tirgu Igaunijā!
Saimnieciskā darbība 08:00, 12. Mai. 2017
Pavasaris ir klāt! Gada pārskati nodoti? Nē? Tad jums veicas – jūsu sabiedrībai termiņš (maksimālais) nodot gada pārskatu ir 31.07.2017. (tas, protams, piemērojams sabiedrībām, kuru pārskata periods sākas 1.janvārī). Šāda "privilēģija" ir vidējām sabiedrībām, lielām sabiedrībām, koncerna mātes sabiedrībām, kuras sagatavo konsolidēto gada pārskatu.
Gada pārskats 08:00, 8. Mai. 2017
Nesamierinoties ar izmaiņām nodokļu likumos, uzņēmēji, tostarp pašnodarbinātie, domā par iespēju darboties citās valstīs. Aktuālākais piedāvājums šobrīd ir Igaunija, tāpat citi uzņēmēji vēlas doties uz Angliju. Taču lielākā daļa rīkojas emocionāli, nepārdomājot visus apstākļus, proti, vai tiešām nodokļi Latvijā nebūs jāmaksā.
Saimnieciskā darbība 08:00, 12. Apr. 2017
Ar valdes locekli ir noslēgts pilnvarojuma līgums (darba laiks netiek uzskaitīts), un valdes loceklis tiek nosūtīts komandējumā. No komandējuma valdes loceklis atgriežas sestdienā. Vai valdes loceklim sestdiena ir jāapmaksā kā darba diena?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 24. Feb. 2017
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) vēlas veikt pamatkapitāla, kurā ir ieguldīts nekustamais īpašums, samazināšanu. Vai, samazinot pamatkapitālu, ieguldītais nekustamais īpašums SIA ir jāpārdod dalībniekiem? Vai arī jāveic cita veida atsavināšana? Vai pamatkapitāla samazināšana, atsavinot nekustamo īpašumu, jāatspoguļo peļņas vai zaudējumu aprēķinā? Ja uz nekustamo īpašumu, kas bija ieguldīts pamatkapitālā, pēc pamatkapitāla samazināšanas, dalībnieki nav piereģistrējuši īpašuma tiesības zemesgrāmatā, vai tas nozīmē, ka nekustamais īpašums joprojām pieder SIA?
Saimnieciskā darbība 08:00, 18. Jan. 2017
Decembris ir svarīgs mēnesis grāmatvežiem un citiem par uzņēmuma finansēm atbildīgajiem darbiniekiem ne tikai tādēļ, ka lielākajai daļai uzņēmumu tas ir finanšu gada pēdējais mēnesis ar visām no tā izrietošajām sekām, vai tāpēc, ka jāspēj izsekot gaidāmajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas stāsies spēkā no nākamā gada 1.janvāra. Decembris ir arī Ziemassvētku laiks, tātad jāsaprot, vai un kā uzņēmuma plānotie pasākumi (ar šiem pasākumiem saistītie izdevumi) ietekmēs uzņēmuma nodokļu pozīcijas.
Citi 08:00, 12. Dec. 2016
Darījumos ar nerezidentiem nereti tiek pieļautas neprecizitātes, kā rezultātā Latvijā reģistrētai komercsabiedrībai var nākties maksāt papildu nodokli. Tomēr, pareizi strukturizējot darījumu un noformējot atbilstošus dokumentus, no nodokļu uzrēķiniem var izvairīties.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 23. Nov. 2016
Vai sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), kas ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja, var paredzēt statūtos un izmaksāt ārkārtas dividendes? Kā ārkārtas dividendes var ietekmēt MUN, sagatavojot gada pārskatu, ja, noslēdzot gadu, sabiedrībai rodas zaudējumi nevis peļņa?
Saimnieciskā darbība 08:00, 22. Nov. 2016
Lai gan joprojām ir spēkā 21.10.2003. izdotie Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.583 "Uzņēmuma mantas, arī prasījumu un saistību novērtēšana grāmatvedībā un atspoguļošana finanšu pārskatos, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta", slēguma bilances sagatavošanas principi ir skaidroti arī MK noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi", kuros arī plašāk aplūkots, kāds pārskats un kurā uzņēmuma likvidācijas posmā jāgatavo.
Grāmatvedība 08:00, 21. Nov. 2016
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) statūtos paredzēts: ja 1 gada laikā pēc dalībnieka nāves nav pieteikušies mantinieki, viņa daļa pāriet sabiedrībai. Tālāk sabiedrība daļu pārdod citam dalībniekam. Vai šādā situācijā jāmaksā valstij daļas nominālvērtība par bezmantinieka daļu?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 23. Sep. 2016
Kā rīkoties, ja kapitālsabiedrība jau vairākus gadus neveic darbību un ir nolemts to likvidēt? Kā uzsākt likvidācijas procesu un kā tas norisinās? Kā likvidēt sabiedrību, ja tai nav mantas, nav kreditoru, nav darbinieku? Kādi nodokļi jāpiemēro likvidācijas procesā? Šādi jautājumi par likvidāciju radušies kādam iFinanses lasītājam. Atbildes meklējiet rakstā.
Saimnieciskā darbība 08:00, 12. Okt. 2016
Daudzos uzņēmumos regulāri vai vismaz kādu reizi gada laikā rodas nepieciešamība nosūtīt darbiniekus komandējumos. Šādu uzņēmumu vadībai, grāmatvežiem un pašiem komandējumos nosūtītajiem darbiniekiem nereti rodas dažādi specifiski jautājumi par komandējumiem, piemēram, vai arī izbraukšanas un atgriešanās diena ir komandējuma diena, vai komandējumu var izmantot personīgiem mērķiem un vai līdzi var ņemt arī savu sievu vai vīru.
Tiesības 08:00, 26. Mai. 2016
Uzņēmuma līdzīpašnieks ir arī uzņēmuma valdes loceklis. Kādas ir iespējas pārtraukt darba attiecības ar valdes locekli (pieņemts darbā uz darba līguma pamata), ja darbinieks pats to nevēlas? Paldies!
Līgumi 21:45, 14. Apr. 2016
Uzņēmumiem, kā zināms, ir iespēja saņemt ienākuma nodokļa atlaidi par ziedojumiem sabiedriskā labuma organizācijām un valsts iestādēm. Tomēr, kā jau allaž dzīvē, situācijas ne vienmēr ir viennozīmīgas.
Nodokļi 09:00, 18. Apr. 2016
Vai pirms gada pārskata apstiprināšanas par 2015.gadu drīkst pieņemt lēmumu par ārkārtas dividenžu izmaksu 2016.gadā par periodu 2016.gada janvāris - februāris?
Saimnieciskā darbība 09:01, 4. Mar. 2016
Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniedzamie gada pārskati, dokumenti un to iesniegšanas termiņi par 2015.pārskata gadu apkopoti zemāk izvietotajā tabulā.
Svarīgi 10:33, 11. Mar. 2016
Lūdzu sniegt skaidrojumu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieturēšanu no fiziskās personas dividendēm. SIA nolēma dividendēs sadalīt 5500 EUR. Kā aprēķināt IIN? 1.variants - IIN 10% ir 550 EUR, un dalībniekam ir jāizmaksā 4950 EUR. 2. variants - uz rokas dalībnieks saņems 5000 EUR. IIN 10 % - 500 EUR.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:15, 15. Mar. 2016
Piektdien, 11.decembrī, Finanšu ministrija (FM) organizēja diskusiju ar nevalstisko organizāciju (NVO) pārstāvjiem par rosinātajiem grozījumiem Biedrību un nodibinājumu likumā saistībā ar NVO saimniecisko darbību raksturojošajiem kritērijiem. Diskusijā piedalījās 45 biedrību un nodibinājumu pārstāvji, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbinieki, kā arī Valsts kancelejas direktors.
Likumdošana 14:08, 15. Dec. 2015
No nākamā gada 1.janvāra spēkā stājas ilgi tapušais un gaidītais Brīvprātīgā darba likums. Noskaidrosim, vai komersants drīkstēs izmantot brīvprātīgā darbu, kā nodibināmas tiesiskās attiecības starp brīvprātīgā darba organizētāju un veicēju un vai jāpiemēro nodokļi brīvprātīgā izdevumiem.
Tiesības 09:00, 11. Dec. 2015
Darbinieks ir komandējumā ārzemēs, kur kopā ar klientiem dodas uz restorānu. Vai šos ēdināšanas izdevumus var uzskatīt par reprezentācijas izdevumiem? Vai arī tie būs komandējuma izdevumi?
Izdevumi 09:10, 30. Nov. 2015
Pamatprasības biedrību un nodibinājumu grāmatvedībai un gada pārskatu sagatavošanai apskatījām rakstu ciklā "Grāmatvedības uzskaite biedrībās un nodibinājumos". Taču ir nevalstisko organizāciju daļa, kurām savā darbībā un grāmatvedības uzskaitē papildus vispārējām jāievēro arī specifiskas prasības, - tās ir sabiedriskā labuma organizācijas (SLO).
Gada pārskats 17:33, 24. Aug. 2015
Uzņēmums, individuālais komersants (IK), sniedz transporta pakalpojumus (lielāko daļu Eiropā). Uzņēmumā ir 4 darbinieki, bet pats īpašnieks reģistrēts kā pašnodarbinātā persona. Īpašnieks nav darba tiesiskajās attiecībās ar IK, par viņu tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 1 reizi ceturksnī no 360 EUR. Vai īpašniekam var izmaksāt komandējuma naudu par laiku, kad viņš ir veicis transporta pakalpojumu Eiropā? Vai pašnodarbinātā persona var kļūt par darba ņēmēju, noslēdzot darba līgumu ar IK, veikt transporta pakalpojumus, saņemt darba algu un komandējuma naudu?
Grāmatvedība 15:44, 29. Jūl. 2015
Par grāmatvedības uzskaiti komercsabiedrībās ir pieejams visai daudz informācijas. Bet vai tās pašas prasības attiecas arī uz biedrībām un nodibinājumiem? Publikācijas 1.daļā apskatījām pamatprasības attaisnojuma dokumentiem un iespējas kārtot grāmatvedību vienkāršā vai divkāršā ieraksta sistēmā. Turpinām par biedrību un nodibinājumu gada pārskatu, tā sagatavošanu un iesniegšanu.
Gada pārskats 10:42, 31. Jūl. 2015
Par grāmatvedības uzskaiti komercsabiedrībās ir pieejams visai daudz informācijas. Bet vai tās pašas prasības attiecas arī uz biedrībām un nodibinājumiem? Kuri normatīvie akti regulē grāmatvedības uzskaiti biedrībās, un kā sagatavojams biedrības gada pārskats?
Gada pārskats 10:50, 24. Jūl. 2015
Līdz Komerclikumā (KL) noteiktajam termiņam – 30.06.2015. – pirmo dalībnieku reģistra nodalījumu iesniegušas 13 038 jeb 38% divu vai vairāku dalībnieku SIA, kas reģistrētas līdz 30.06.2013., informē Uzņēmumu reģistrs (UR).
Svarīgi 09:15, 3. Jūl. 2015
21.05.2015. Saeima galīgajā lasījumā steidzamības kārtībā pieņēma grozījumus Komerclikumā (KL), kas paredz būtiskus atvieglojumus kapitālsabiedrībām dokumentu iesniegšanā Uzņēmumu reģistrā (UR).
Saimnieciskā darbība 10:38, 26. Mai. 2015
Pēdējo gadu laikā Komerclikumā (KL) veikta virkne būtisku grozījumu, kas paredz uzņēmuma valdei pienākumu nodrošināt korporatīvo dokumentu atbilstību likuma prasībām. Kā jaunās prasības skar kapitālsabiedrības atkarībā no to veida un dalībnieku (akcionāru) struktūras? Kādas ir būtiskākās nianses sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieku reģistra noformēšanā, un kā izteikt pamatkapitāla un daļas (akcijas) nominālvērtību eiro?
Saimnieciskā darbība 13:08, 12. Jūn. 2015
Biedrība nodarbina personu brīvprātīgā darbā, un persona, nestājoties darba tiesiskajās attiecībās, veic dažādus darbus, kas ir vērsti uz biedrības statūtos noteiktā mērķa sasniegšanu. Bezatlīdzības pakalpojumu sniegšana saistīta ar pārbraucieniem, un brīvprātīgā persona vēlas pārvietoties ar sev pieejamu automašīnu, prasot vien kompensēt degvielas izdevumus, jo atbilstoši Biedrību un nodibinājumu likuma 8.panta 3.daļai persona, kas veic brīvprātīgo darbu, var prasīt tādu izdevumu atlīdzināšanu, kas radušies brīvprātīgā darba izpildē, ja tas noteikts biedrības vai nodibinājuma statūtos vai valdes lēmumos.
Izdevumi 10:13, 21. Mai. 2015
Konsolidēto gada pārskatu sagatavošanas prasības ir noteiktas Konsolidēto gada pārskatu likumā (KGPL). Kuriem uzņēmumiem ir obligāti jāveic gada pārskatu konsolidācija, kuros gadījumos un kā to veikt?
Gada pārskats 08:53, 8. Mai. 2015
Ar kādiem nodokļu maksājumiem jārēķinās, ja nodibina bezpeļņas organizāciju? Tāpat organizācijai būs nepieciešams savs transports, ko, iespējams, ziedos kāds dalībnieks. Kas būtu jāņem vērā?
Saimnieciskā darbība 12:52, 11. Mai. 2015
Valsts ieņēmumu dienestā iesniedzamie gada pārskati, dokumenti un to iesniegšanas termiņi par 2014.pārskata gadu apkopoti zemāk izvietotajā tabulā:
Svarīgi 11:54, 7. Apr. 2015
Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi"(MK noteikumi Nr.969), kas stājās spēkā 27.10.2010., paredz, ka komandējumā var nosūtīt ne tikai darbinieku, bet arī citu fizisko personu, kura nav darba attiecībās ar uzņēmumu, kas šo personu sūta komandējumā. Kādos gadījumos tas ir iespējams, un vai tādā situācijā šai personai ir jāmaksā atlīdzība?
Darba samaksa 12:01, 31. Mar. 2015
Turpinām iepriekšējā rakstā aizsākto tēmu par bilances sagatavošanu! Šoreiz noskaidrosim, kā gada pārskatā pareizi norādīt un novērtēt atlikušos bilances posteņus - apgrozāmos līdzekļus, pašu kapitālu, uzkrājumus un kreditorus.
Gada pārskats 09:33, 2. Mar. 2015
Garāžu kooperatīva pamatkapitāls bilancē mainās atkarībā no paju skaita. Vai šīs izmaiņas ir jāreģistrē Uzņēmumu reģistrā (UR)? Vai pamatkapitāls bilancē var atšķirties no summas, kas ir norādīta UR?
Saimnieciskā darbība 13:25, 17. Mar. 2015
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieku un akciju sabiedrības (AS) akcionāru sapulces lēmumi var būtiski ietekmēt šo kapitālsabiedrību nākotni. Proti, nereti īpašnieku un pārvaldes institūciju iekšējo nesaskaņu dēļ tādi lēmumi var būt pamats kapitālsabiedrības mantas izsaimniekošanai, maksātnespējai vai pat to prettiesiskai pārņemšanai.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:52, 20. Mar. 2015
Mātes uzņēmums aizdod naudu meitas uzņēmumam (pamatkapitālam 15 000 EUR). Pēc laika meitas uzņēmums pārskaita atpakaļ pusi summas (atlikušo daļu pārskaitīs 2015.gadā). Kā pareizi atspoguļot darījumu grāmatvedībā?
Grāmatvedība 09:12, 23. Dec. 2014
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) A atpērk no sava īpašnieka (kopā 5 īpašnieki) vienu kapitāldaļu par 5000 EUR (nominālvērtība 700 EUR). Kā grāmatvedībā pareizi atspoguļot šo darījumu, ja šajā gadā iespējams samaksāt tikai pusi no summas, bet otru pusi nākošgad? Vai darījumam jāpiemēro kādi nodokļi? Vai SIA šī daļa jāpārdod gada laikā, un kas notiek, ja tas neizdodas?
Dalībnieks un valdes loceklis 15:30, 13. Jan. 2015
Pagājušā gada 1.janvārī Latvijā tika ieviests eiro, un nu lielākajai daļai uzņēmumu ir pienācis laiks sagatavot pirmo gada pārskatu jaunajā valūtā. Kas jāņem vērā? Kā pareizi konvertēt bilances un peļņas vai zaudējumu aprēķina posteņus, un kāda informācija jānorāda gada pārskata pielikumā?
Gada pārskats 12:16, 14. Jan. 2015
Lietuva no 01.01.2015. kļūs par eirozonas dalībvalsti un savu nacionālo naudas vienību – litus – aizstās ar eiro. Kas jāņem vērā tiem Latvijas uzņēmējiem, kam pieder daļas vai akcijas kapitālsabiedrībās Lietuvā?
Saimnieciskā darbība 14:51, 2. Dec. 2014
Vai arodbiedrība var segt biedrības biedram medicīniskos izdevumus, ja tiek iesniegti ārstniecības čeki?
Darba drošība 10:03, 19. Dec. 2014
12.11.2014. izsludināti apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL), kuri stāsies spēkā 01.01.2015. Šie grozījumi ietekmēs gan darba devējus, gan ņēmējus, jo tie skar dažādus ar darba tiesībām saistītus jautājumus: darba attiecību nodibināšanu un izbeigšanu, maksājumu un ieturējumu aprēķināšanas noteikumus, darba un atpūtas laika uzskaites organizēšanu u.c. Šajā un nākamajā publikācijā aplūkošu būtiskākos jauninājumus.
Tiesības 10:11, 22. Dec. 2014
Uzņēmums nerezidentam no Krievijas (fiziskai personai) apmaksā dalības maksu konferencēs (ārzemēs), aviobiļetes uz konferenču vietām un viesnīcas izdevumus. Nerezidents ir uzņēmuma padomnieks (bez atalgojuma), un viņam ir pilnvara konferencēs pārstāvēt uzņēmumu, tiekoties ar potenciālajiem klientiem. Kāda veida fiziskas personas - nerezidenta – ienākums ir minētie izdevumi, un kādi nodokļi šajā gadījumā ir jāpiemēro?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:54, 13. Nov. 2014
2014.gads tuvojas beigām, un grāmatveži sāk gatavoties gada pārskatiem. Lai gada pārskats nesagādātu lieku satraukumu un pārsteigumu (arī vadītājiem), piedāvāju rakstu ciklu, kas grāmatvežiem, manuprāt, atvieglos darbu un būs palīgs visā finanšu gada noslēguma procesā līdz pat pārskatu sagatavošanai.
Gada pārskats 09:06, 19. Nov. 2014
Šī gada 1.novembrī stājas spēkā Arodbiedrību likums, kurā noteikts, ka turpmāk visas arodbiedrības, arodbiedrību apvienības un arodbiedrību patstāvīgās vienības, kurām ir paredzēts juridiskas personas statuss, tiks ierakstītas biedrību un nodibinājumu reģistrā. Līdz ar to šī gada 1.novembrī spēku zaudē likums Par arodbiedrībām un arodbiedrību reģistrs vairs netiks vests, informē Uzņēmumu reģistrs (UR).
Likumdošana 09:18, 28. Okt. 2014
Pirmdien, 10.novembrī, Ministru kabineta sēdē tika rosināts nodalīt biedrību un nodibinājumu saimniecisko darbību no darbības, kurai ir peļņas gūšanas mērķis, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 11:49, 12. Nov. 2014
Labklājības ministrija (LM) plāno sākt veidot atbalsta sistēmu sociālās uzņēmējdarbības attīstībai, tādējādi radot iespējas šādu uzņēmumu izveidei un attīstībai Latvijā. Piedāvāto pieeju LM vispirms ieviesīs izmēģinājumprojekta veidā, informē LM.
Svarīgi 10:51, 15. Okt. 2014
Lūdzu sniegt skaidrojumu par MK noteikumu Nr.969 ''Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi''(MK noteikumi Nr.969) 2.punktu, kurā minēts, ka komandējumā var sūtīt fiziskās personas, kuras nav darba attiecībās ar institūciju. Kādos gadījumos šo normu drīkst piemērot?
Tiesības 10:33, 30. Sep. 2014
Latvijas biznesa videi raksturīgi, ka daļa uzņēmumu vadītāju slikti orientējas juridiskajos un nodokļu jautājumos. Taču nezināšana var radīt nepatīkamas sekas, piemēram, valdes atcelšanu vai pat iekļūšanu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) melnajā sarakstā.
Dalībnieks un valdes loceklis 13:22, 15. Okt. 2014
Dokumentus pamatkapitāla denominācijai no latiem uz eiro var iesniegt gan klātienē Uzņēmumu reģistra (UR) klientu apkalpošanas nodaļā, kas aizņem salīdzinoši daudz laika, gan elektroniski – portālā www.latvija.lv. Nolēmu pārbaudīt, kā šis e-pakalpojums darbojas praksē.
Saimnieciskā darbība 09:39, 10. Sep. 2014
No 01.07.2014. stājās spēkā Komerclikuma (KL) normas, kas pieļauj ārkārtas dividenžu aprēķināšanu. Līdz ar to izdarīti daudzi grozījumi arī citos normatīvajos aktos, to skaitā noteikta kārtība, kādā uzņēmumam finanšu pārskatā jāatspoguļo ārkārtas dividendes.
Gada pārskats 10:12, 8. Sep. 2014
Pēdējā laikā daudz runāts un rakstīts par uzņēmuma darbinieku nosūtīšanu komandējumos un to komandējumu izdevumiem. Bet kādi noteikumi attiecas uz biedrībām? Kuras personas biedrība drīkst nosūtīt komandējumā? Un kā kompensēt šo personu komandējuma izdevumus? Šajā rakstā sniegšu ieskatu normatīvo aktu prasībās, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu:
Darba samaksa 11:37, 2. Sep. 2014
Biedrības valdes locekļi dzīvokļu īpašnieku vārdā ir noslēguši līgumu ar uzņēmumu A par mājas apsaimniekošanas un pārvaldīšanas pakalpojumu sniegšanu. Dzīvokļu īpašnieki pārskaita naudu biedrības bankas kontā, savukārt uzņēmums A no biedrības konta veic visus maksājumus citiem piegādātājiem. Kontā paliek tikai rezerves uzkrājumi, un biedrības valde veic tikai kontroles funkciju. Saskaņā ar grozījumiem likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) un likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu (likums par VSA) no 01.01.2014. ir noteikts pienākums maksāt valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no valdes locekļu domājamā ienākuma, ja valdes loceklis nesaņem atlīdzību vismaz minimālās algas apmērā. Vai šis nosacījums attiecas arī uz dzīvokļu īpašnieku biedrības valdes locekļiem, kas nesaņem algu, ja vienīgās viņu darbības ir noslēgt līgumu ar apsaimniekotājiem un glabāt kontā naudu?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10:27, 30. Jūl. 2014
Gadījumos, kad sabiedrībai ir izveidojusies nesadalītā peļņa, rezerves, radusies nepieciešamība palielināt apgrozāmos līdzekļus, piesaistīt esošā vai jauna dalībnieka finansējumu saimnieciskās darbības attīstībai vai ir jārisina negatīva pašu kapitāla problēma, rodas jautājums - kā šādi dalībnieku ieguldījumi ir pieļaujami.
Dalībnieks un valdes loceklis 09:54, 15. Jūl. 2014
Otrdien, 8.jūlijā, Ministru kabineta sēdē izskatīja un atbalstīja grozījumus MK noteikumos Nr.488 Gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.488), lai noteiktu kārtību, kādā finanšu pārskatos atspoguļo ārkārtas dividendes.
Likumdošana 16:53, 10. Jūl. 2014
Uzņēmuma A divi dalībnieki (fiziskas personas) pārdod savas daļas uzņēmumam B. Vai par šiem ienākumiem ir jāmaksā kāds nodoklis? Vai nodokļa piemērošana ir atkarīga no tā, kā šīs daļas ir iegūtas? Piemēram, viena fiziskā persona daļas ieguvusi uz laulību līguma pamata, otrai daļas tika pārrakstītas bez atlīdzības.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:45, 16. Jūn. 2014
Lai izprastu, kuros gadījumos paraksti ir jāapliecina notariāli, Uzņēmumu reģistrs (UR) ir sagatavojis tabulu, kurā apkopoti gadījumi, kuros parakstus uz UR iesniedzamajiem dokumentiem apliecina zvērināts notārs, UR amatpersona vai dokumentu iesniedz elektroniski - parakstītus ar drošu elektronisko parakstu.
Svarīgi 14:03, 4. Jūn. 2014
Lai uzņēmums funkcionētu, tā dibinātāji veido uzņēmuma pārvaldes institūcijas un nepieciešamības gadījumā nolīgst darbiniekus. Saimnieciskās darbības veikšanai dažkārt ir nepieciešams, lai darbinieki veic darbības darba devēja vārdā attiecībā pret trešajām personām. Šajā rakstā apskatīsim situācijas, kā tiek regulētas attiecības starp darba devēju un darbinieku, ja darbiniekam tiek doti šādi uzdevumi.
Saimnieciskā darbība 14:51, 29. Apr. 2014
Persona, kura kā dalībnieks ir ierakstīta dalībnieku reģistrā, ir tiesīga saņemt dividendes. Līdz ar to ir būtiski, lai dalībnieku reģistrā tiktu savlaicīgi atspoguļots aktuālais daļu īpašumtiesību statuss un gadījumā, ja daļas tiek pārdotas vai citādi atsavinātas (piemēram, uzdāvinātas), par to tiek izdarīts attiecīgs ieraksts.
Dalībnieks un valdes loceklis 15:04, 29. Apr. 2014
Vai zemnieku saimniecības īpašnieku, kas ir pašnodarbinātā persona, var pieņemt darbā uz darba līguma pamata (īpašnieks ir priekšlaicīgi pensionējies un vēl joprojām strādā citos uzņēmumos uz darba līguma pamata, vārdu sakot strādājošs pensionārs)? Valsts darba inspekcija (VDI) saka, kad neredzot nekādus šķēršļus šādai darbībai, bet Valsts ieņēmuma dienests (VID) no sākuma atbild, ka nevar pieņemt darbā uz darba līguma pamata, bet pēc pāris dienām man atzvana no VID un saka, ka zemnieku saimniecības īpašnieku var pieņemt uz darba līguma pamata tikai gadījumā, ja ir iecelts pārvaldnieks (cits darbinieks).
Tiesības 15:36, 24. Mar. 2014
Valdes priekšsēdētājs (vienīgais valdes loceklis) strādā uz akcionāru lēmuma pamata un ir reģistrēts kā valdes priekšsēdētājs Uzņēmuma reģistrā, bet ar viņu nav noslēgts darba līgums. Valdes priekšsēdētājs ir nerezidents un ir darba attiecībās ar uzņēmumu savā mītnes zemē. Latvijas uzņēmums apmaksā visas uzturēšanās izmaksas (viesnīcas, aviobiļetes), kā arī nodrošina ar nepieciešamajiem pamatlīdzekļiem (galds, krēsls, dators), lai valdes priekšsēdētājs veiktu dažādus ar savu amatu saistītus pienākumus (dalība sapulcēs, līgumu, rīkojumu parakstīšana). Kā grāmatvedībā ir jāatzīst šādi izdevumi, ja viņš nav uzņēmuma darbinieks? Vai tie ir ar saimniecisko darbību saistīti? Varbūt tas ir vērtējams kā gūtais labums? Kādi riski ir uzņēmumam, ja ar valdes priekšsēdētāju nav noslēgts darba līgums? Un vai uzņēmums valdes priekšsēdētājam var piešķirt kredītkarti?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:59, 8. Apr. 2014
Labdien! Uzņēmums ir mazkapitāla sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) ar pamatkapitālu EUR 1,42. Lai arī bilance vēl nav sastādīta, jau tagad ir redzams, ka uzņēmumam peļņa būs pietiekami, lai veiktu uzkrājumus pamatkapitāla palielināšanai. Tādā veidā 2014.gadā uzkrājums pamatkapitāla palielināšanai sastādīs EUR 2798,58 (kas kopā ar jau iemaksāto kapitālu sastādīs minimāli nepieciešamo pamatkapitāla lielumu - pēc likuma tas ir EUR 2800). Kā uzņēmuma jārīkojas tālāk? Kādus dokumentus būs nepieciešams iesniegt Uzņēmumu reģistrā, lai veiktu izmaiņas?
Saimnieciskā darbība 18:12, 14. Mar. 2014
Saskaroties ar ziedojumu jautājumu, grāmatvedim ir nepieciešams saprast, vai darījumi ir noformēti atbilstoši likumdošanas prasībām un vai uzņēmumam ir tiesības izmantot likuma Par uzņēmuma ienākuma nodokli (likums par UIN) 20.¹ pantā minētās nodokļu atlaides. Lai noteiktu potenciāli iegūstamo uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) atlaidi, nepieciešami samērā precīzi prognozējami nodokļu aprēķini, kas visvairāk interesē pašu nodokļa maksātāju - uzņēmēju.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 16:11, 6. Mar. 2014
Mēs esam biedrība, kas savu statūtos noteikto mērķu nodrošināšanai izmanto brīvprātīgo darbu, kā to paredz Biedrību un nodibinājumu likuma 8.pants. Likums paredz, ka par brīvprātīgo darbu uzskatāms bezatlīdzības darbs vai pakalpojumu sniegšana, ko veic fiziskā persona, nestājoties ar biedrību vai nodibinājumu darba tiesiskajās attiecībās, un kas ir vērsts uz biedrības vai nodibinājuma statūtos noteiktā mērķa sasniegšanu. Likuma 8.panta 3.daļa nosaka, ka persona, kura veic brīvprātīgo darbu, var prasīt tādu izdevumu segšanu, kas radušies brīvprātīgā darba izpildes gaitā, ja tas noteikts biedrības vai nodibinājuma statūtos vai valdes lēmumos. Jautājums: ja ar biedrības valdes lēmumu brīvprātīgais tiek norīkots komandējumā uz ārvalstīm, vai biedrībai ir tiesības apmaksāt brīvprātīgās personas izdevumus par ēdināšanu, transportu, uzturēšanos u.tml. saskaņā ar personas iesniegtajiem dokumentiem? Vai šo izdevumu apmaksa (arī ēdināšanas), nerada biedrībai pienākumu ieturēt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) kā par personificējamiem izdevumiem un gūto labumu?
Darba samaksa 15:47, 4. Feb. 2014
Kopš 01.01.2014. nodokļu jomu regulējošajos normatīvajos aktos ir spēkā uzņēmēju vidū sen gaidītais regulējums attiecībā uz nodokļu piemērošanu ārkārtas dividendēm, neraugoties uz to, ka ārkārtas dividenžu izmaksa kā tāda Komerclikumā vēl nav noteikta (t.i. grozījumi Komerclikumā attiecībā uz ārkārtas dividenžu izmaksu, vēl nav pieņemti). Tomēr šādā situācijā nodokļu maksātāji jau savlaicīgi var paredzēt, kādas nodokļu sekas gaidāmas, plānojot ārkārtas dividenžu izmaksu, sagatavoties darbībām pirms ārkārtas dividenžu izmaksas, kā arī izmantot iespēju precizēt likumos nepateikto, vēršoties ar jautājumiem pie Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvjiem.
Dalībnieks un valdes loceklis 16:18, 24. Jan. 2014
17.02.2014. spēkā stājas grozījumi Komerclikumā, ieviešot jaunu 161.1 pantu, saskaņā ar kuru dividendes var noteikt un aprēķināt arī no peļņas, kas gūta periodā pēc iepriekšējā pārskata gada beigām, – tā sauktās ārkārtas dividendes.
Likumdošana 18:50, 9. Feb. 2014
Jau no pagājušā gada 1.jūlija Komerclikums pieprasa notariāli apliecināt personas parakstu uz vairākiem Uzņēmuma reģistra (UR) iesniedzamajiem pieteikumiem un tiem pievienojamajiem dokumentiem. Notariālas formas prasības ir izpildītas, ja parakstu apliecinājis zvērināts notārs, UR amatpersona vai, ja attiecīgais dokuments parakstīts ar drošu elektronisko parakstu.
Saimnieciskā darbība 11:48, 7. Feb. 2014
Latvijā reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) A noslēdza līgumu ar Latvijā reģistrētu SIA B par klientu piesaisti un produkcijas izplatīšanu ārzemju tirgū. Līgumā paredzēta atlīdzība. Jautājums: vai SIA A var nosūtīt SIA B darbinieku komandējumā un kompensēt šai personai ar komandējumu saistītos izdevumus (dienas naudu, viesnīcas un transporta pakalpojumus)?
Tiesības 08:48, 28. Dec. 2013
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieks par savām parāda saistībām Ls 50 000 apmērā atdod uzņēmumam sev piederošās pamatkapitāla daļas, kuru nominālvērtība ir Ls 150 000. Līdz ar to parāds Ls 50 000 ir segts, un SIA iegūst savā īpašumā uz 1 gadu pamatkapitāla daļas par Ls 150 000. Kādi grāmatojumi būtu jāveic, dzēšot parādu šādā kārtībā?
Saimnieciskā darbība 14:02, 6. Dec. 2013
Pirms turpinām iepazīties ar pārvaldes dokumentiem, to izstrādāšanas un noformēšanas vispārīgajām un tehniskajām prasībām, vēlos norādīt, ka lietvedība kā tāda ir vienots jēdziens, savukārt prasības dažādu dokumentu noformēšanā var būt diezgan atšķirīgas.
Lietvedība 14:37, 30. Nov. 2013
Ir daudzi interneta portāli, kuros tiek nodarbināti dažādi cilvēki. Dažiem tas ir atalgots darbs, dažiem tas ir brīvprātīgs. Tātad mans jautājums: vai drīkst oficiāli strādāt (palīdzēt ar uzturēšanu/attīstīšanu/uzlabošanu) portālā, kurā brīvprātīgā darba darītāji nesaņem neko, nav noteikti līgumi, bet cilvēki darbojas, tiek kontrolēti, un uzņēmuma portāls no tā gūst peļņu, nenodarbinot papildu darbiniekus, kuriem nevajag atalgojumu vai citas saistības?
Tiesības 12:05, 25. Okt. 2013
Jautājums par sponsorēšanu: kā tā faktiski ir jānoformē, un kādi nodokļi par to ir jāsamaksā? Uzņēmums (sponsors) ir pārskaitījis noteiktu naudas summu futbola komandas sponsorēšanai. Kā to atspoguļot grāmatvedībā – kā izdevumus, kas ir saistīti vai nesaistīti ar saimniecisko darbību? Un kā šī nauda jānorāda uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā? Vai šie izdevumi samazina vai palielina apliekamo ienākumu? Ja tie ir ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi, vai ir jāpiemēro koeficients 1,5? Varbūt vēl kaut kā citādi to visu atspoguļo grāmatvedībā, un vai eksistē kādi ierobežojumi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 13:26, 22. Okt. 2013
Saskaņā ar MK noteikumu Nr.916 Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība (MK noteikumi Nr.916) 117.punktu dokumenta autora nosaukumu raksta nominatīvā. Šajos noteikumos nav reglamentēts, kādā locījumā raksta augstākstāvošas iestādes nosaukumu, kuras padotībā atrodas iestāde. Vismaz es, pārlasot noteikumus, neatradu tādu informāciju. Spēku zaudējušajos MK noteikumos Nr.154 gan bija skaidri noteikts – ja organizācija atrodas citas organizācijas pakļautībā, tad pirms attiecīgās organizācijas nosaukuma jānorāda arī augstākās organizācijas nosaukums nominatīvā. Pārskatīju dažādu iestāžu atsūtītos dokumentus – šajā jautājumā nav konsekvences: daļa raksta augstākās iestādes nosaukumu nominatīvā, daļa – ģenitīvā. Kurš būtu pareizais variants?
Lietvedība 09:49, 21. Okt. 2013
Saistībā ar pāreju uz eiro no 01.01.2014. aktuāls ir jautājums - kā pareizi grāmatvedībā un gada pārskatā uzrādīt pamatkapitāla summu?
Saimnieciskā darbība 16:29, 24. Sep. 2013
Biedrība ir brīvprātīga personu apvienība, kas nodibināta, lai sasniegtu statūtos noteikto mērķi, kam nav pelņas gūšanas rakstura. Taču biedrībām ir atļauts nodarboties ar saimniecisko darbību savu statūtos noteikto mērķu sasniegšanai, līdz ar to tām nereti rodas lieli debitori un kreditori. Pretējā gadījumā šādi posteņi biedrībām neveidotos vai būtu ar nenozīmīgām summām. Šobrīd, analizējot gada pārskatus, debitoru un kreditoru posteņi ir visai apjomīgi, kas norāda uz to, ka atsevišķās situācijās biedrību saimnieciskā darbība jau līdzinās komercdarbībai. Tādēļ likumsakarīgi, ka biedrība var kļūt maksātnespējīga, kā arī likvidēties.
Saimnieciskā darbība 14:57, 11. Sep. 2013
Turpinām š.g. 11.septembra publikāciju Biedrību likvidācija. Šajā daļā lasiet par biedrību likvidācijas sākuma un slēguma finanšu pārskata sagatavošanas kārtību un mantas sadali.
Saimnieciskā darbība 11:52, 17. Sep. 2013
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) nodarbojas ar mēbeļu ražošanu un ir noslēgusi līgumu par mēbeļu montāžu Anglijā. Pēc līguma darbs 1 mēnesim, darbu veikšana tiek pagarināta uz 2 mēnešiem. Sakiet lūdzu, vai šāds darbs jānoformē kā komandējums, vai darba brauciens?
Tiesības 15:42, 21. Aug. 2013
Saskaņā ar Komerclikuma noteikumiem komercsabiedrību var reorganizēt apvienošanas, sadalīšanas vai pārveidošanas ceļā. Šajā publikācijā apskatīsim vienu no izplatītākajiem reorganizācijas veidiem – komercsabiedrību apvienošanu, kā arī šī procesa būtiskākos juridiskos, nodokļu un grāmatvedības aspektus.
Finanšu vadība 13:04, 29. Jūl. 2013
Anglijā dibināts uzņēmums reģistrē Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ārvalstu uzņēmuma pastāvīgo pārstāvniecību, reģistrējas kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs Latvijā. Kā jānotiek šādas pastāvīgās pārstāvniecības atvēršanai, reģistrēšanai, kas jāņem vērā, veicot saimniecisko darbību? Kādi nodokļi jāmaksā un kādi ir iespējamie riski?
Saimnieciskā darbība 12:09, 12. Jūl. 2013
Gada pārskatu likumā (GPL) un tā piemērošanas MK noteikumos Nr.488 Gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.488) ir noteiktas pamatprasības attiecībā uz pārdošanai turētu ilgtermiņa ieguldījumu uzskaiti un uzrādīšanu finanšu pārskatā. Piemērojot šīs prasības praksē, var rasties dažādi jautājumi, uz kuriem mēģināsim rast atbildes šajā publikācijā.
Pamatlīdzekļi 10:40, 15. Jūl. 2013
Šā gada 1. jūlijā spēkā stāsies grozījumi Komerclikumā, kas paredz vairākas būtiskas izmaiņas līdzšinējā regulējumā.
Saimnieciskā darbība 15:16, 6. Jūn. 2013
2013.gada 22.maijā Latvijas Vēstnesī tika publicēti un 2013.gada 1.jūlijā stāsies spēkā grozījumi Komerclikumā (turpmāk – Grozījumi), kuri ievieš diezgan būtiskas izmaiņas un paplašina to dokumentu loku, kuri apliecināmi notariālā kārtībā pirms iesniegšanas Uzņēmumu reģistram (UR).
Saimnieciskā darbība 10:51, 12. Jūn. 2013
Lai ierobežotu reiderismu jeb komersantu prettiesisku pārņemšanu un stiprinātu kapitālsabiedrību dalībnieku, akcionāru un kapitālsabiedrību potenciālo pircēju tiesisko aizsardzību, Saeima ceturtdien, 2.maijā, trešajā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Komerclikumā.
Likumdošana 16:12, 3. Mai. 2013