Uzņēmums “A”, Latvijā reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, saņem rēķinu no uzņēmuma “B”, kas arī ir reģistrēts PVN maksātājs, par preču piegādi no Polijas. Rēķinā norādītā summa ir 1000 Polijas zloti. “A” bankas kontā uzrādās, ka ir ienākuši 1000 Polijas zloti, kas tālāk nonākuši “B” norēķinu kontā. Bankas konvertācijā uzrādās, ka 1 Polijas zlots ir 4,099 eiro, proti, 243,96 eiro. Kā grāmatot saņemto rēķinu un bankas darījumus? Kurā datumā skatās valūtas kursu?
Grāmatvedība 16:03, 10. Jūl. 2024
Valdes loceklim, kas nebija darba attiecībās ar uzņēmumu, bet izmantoja uzņēmuma karti, pirms 3 gadiem izveidojies avansa norēķina parāds. Šobrīd bijušais valdes loceklis vairs nav sasniedzams. Kā norakstīt izveidojušos parādu? Vai šim parādām jāpiemēro darbaspēka nodokļi, lai to varētu norakstīt?
Avansa norēķini 09:00, 8. Nov. 2024
Covid-19 pandēmijas laikā radīto zaudējumu un nodokļu parādu dēļ šobrīd sabiedrības ar ierobežotu atbildību īpašnieks ik mēnesi veic iemaksas uzņēmuma kontā pamatdarbības nodrošināšanai. Tās grāmatvedībā tiek grāmatotas kā aizņēmums bez procentiem. Uzņēmuma īpašnieks vēlas veikt uzņēmumam piederoša pamatlīdzekļa, proti, darba auto, kas vairāk netiek lietots un kura atlikusī vērtība ir 0, apmaiņu pret aizdevuma samazinājumu. Vai uzņēmuma īpašnieks drīkst tā rīkoties? Kādi grāmatojumi būtu jāveic?
Grāmatvedība 06:00, 3. Okt. 2024
Sabiedrība “A” noslēgusi aizdevuma līgumu ar “Altum” par 70 000 eiro pamatlīdzekļa izveidei. Līgumā ir paredzēta “A” līdzdalības maksa – 1000 eiro. Pamatlīdzekļa izveidi veic sabiedrība “B”, kas izraksta avansa rēķinu par pamatlīdzekļa izveides daļu – 51 000 eiro apmērā. “A” samaksā 1000 eiro, bet pārējo apmaksā “Altum” uz aizdevuma līguma pamata. Pabeidzot pamatlīdzekļa izveides darbus, “B” izsniedz pieņemšanas-nodošanas aktu un rēķinu par atlikušo summu – 20 000 eiro. “Altum” apmaksā šo summu, kas pēc līguma noteikumiem ir aizdevuma neatgriežamā daļa, un samazina kopējo aizdevuma summu. Kā šo darījumu pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 06:00, 24. Okt. 2024
Pienācis laiks sagatavot gada pārskatu, izvērtēt gada laikā paveikto un veikt novērtējumu būvdarbu līgumu izpildei bilances datumā. Būvdarbu līgumu var noslēgt par viena vai vairāku aktīvu objektu celtniecību, bet, lai uzsāktu būvniecības darbus, pasūtītājam ir jāvienojas ar celtniekiem par celtniecības darbu veikšanu, sastādot darbu tāmi un noslēdzot līgumu. Būvdarbu līguma nosacījumi nosaka kārtību, kādā tiks pieņemti darbi. Bet kā šīs saistības norādīt grāmatvedībā?
Gada pārskats 06:00, 8. Mai. 2023
Lauksaimniecības uzņēmumam 2024.gada jūlijā ir radušies ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi. Uzņēmums 2024.gada 20.maijā ir saņēmis lēmumu par lauksaimniecības atbalsta maksājumiem – subsīdijām. Vai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāzi var samazināt par 50% no subsīdiju summas, iesniedzot UIN deklarāciju par jūliju? Papildus uzņēmumam ir neizmantotā peļņa uz 2017.gadu. Vai var izmantot atlaidi par subsīdijām 2024.gada jūlija UIN deklarācijā nesaimnieciskiem izdevumiem, ja ir neizmantota nesadalītā peļņa uz 2017.gada beigām?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 27. Sep. 2024
Tūrisma mītne ir uzstādījusi saules paneļus. Kā veikt uzskaiti par iegūto un izlietoto enerģiju?
Grāmatvedība 06:00, 27. Aug. 2024
Uzņēmums izmanto grupas kontu jeb cashpool, kas nodrošina naudas līdzekļu konsolidēšanu grupas mātes uzņēmuma kontā ārzemju bankā. Konta īpašnieks – grupas mātes uzņēmums. Naudas līdzekļi, kuri pārsniedz noteikto konta limitu, tiek pārskaitīti grupas kontā vai otrādi, atgriezti vai maksāti avansā, ja konta atlikums nesasniedz limitu. Lai paātrinātu norēķinus grupas ietvaros un minimizētu bankas komisiju izdevumus, korporācijas finanšu vadība plāno ievest netting procesu, kas nozīmē, ka nauda no grupas debitoriem netiks ieskaitīta kontā, bet reizi mēnesī veikti attiecīgi grāmatojumi iesaistīto uzņēmumu grāmatvedības uzskaitē, pamatojoties uz apmaksājamo rēķinu sarakstiem. Debitoru parādi tiek pārgrāmatoti cashpool kontā. Kādi nodokļu riski var iestāties?
Citi 06:00, 17. Sep. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Lūdzu paskaidrojiet, kā grāmatot platformā “Etsy” veiktos darījumus! Uzņēmums pārdod digitālu produktu, kam nav jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis. Kā pareizi kontēt bankas kontā saņemto naudu? Iegrāmatot katra pircēja darījumu nav iespējams. Vai drīkst izrakstīt rēķinu par visu saņemto naudu no “Etsy” uzņēmuma konta un uz tā pamata veikt grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 13. Aug. 2024
Kā tiek veikta preču norakstīšana precēm, kas tiek izņemtas no apgrozības ar Pārtikas un veterinārā dienesta lēmumu, jo konstatēti pārkāpumi?
Grāmatvedība 06:00, 29. Aug. 2024
Kā iegrāmatot pamatkapitāla daļu iegādi, ja jaunās emisijas akcijas vai daļas tiek pārdotas par vērtību, kas ir augstāka par to nominālvērtību?
Piemēram, sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) “Ābols” pieder trīs īpašniekiem, tās pamatkapitāls ir 2800 eiro, katras daļas vērtība – 1 eiro, kopā ir 2800 daļas:
• Baibai pieder 1120 daļas ar vērtību 1120 eiro;
• Agnesei pieder 700 daļas ar vērtību 700 eiro;
• Janai pieder 980 daļas ar vērtību 980 eiro.
Pēteris vēlas iegādāties 28 šī uzņēmuma daļas, bet maksās 20 000 eiro. Viņš iegūs 28 daļas, katras daļas vērtība 1 eiro, tātad kopējā vērtība – 28 eiro. Pēc daļu pirkuma kopējais pamatkapitāls būs 2828 eiro. Kā iegrāmatot šo darījumu? Kas jādara pēc tam? Kur grāmatojama starpība starp iegādes cenu un daļu nominālvērtību 19 972 eiro?
Grāmatvedība 06:00, 5. Sep. 2024
Tuvojoties vasaras noslēgumam, kas varbūt pat nav īsti šogad ieskrējusies, esam apkopojuši "iFinanses" jūlija lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 15:04, 15. Aug. 2024
Uzņēmums pārdod savu preču zīmi. Kā grāmatot šo darījumu?
Grāmatvedība 09:00, 12. Jūl. 2024
Uzņēmumam 2023.gadā peļņa bija 10 000 eiro. Dalībnieki pieņēma lēmumu, ka peļņu izmaksās dividendēs. Lai nepalielinātu šī gada izdevumus par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) summu no iepriekšējā gada dividendēm, sadalāmajā summā jau tiek iekļauts UIN. Kā šādu darījumu norādīt grāmatvedībā un UIN deklarācijā? Kāda summa jāizmaksā dalībniekam uz rokas?
Grāmatvedība 06:00, 2. Jūl. 2024
Iepriekš apskatījām, kā organizēt noliktavas darbu, lai būtu ērti veikt preču uzglabāšanu, saglabāšanu un tālāku izplatīšanu. Tomēr tikpat svarīgi atcerēties, ka pastāv dažādi noliktavu veidi, kas atšķiras pēc to funkcijām un darbībām. Apskatām iespējamos noliktavu veidus un ar tiem saistītās darbības, tostarp grāmatvedības nianses.
Grāmatvedība 06:00, 22. Jūl. 2024
Sākoties Covid-19 pandēmijai, tika pieņemti atvieglojumi palielināto procentu maksājumiem, kas noteikti Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.pantā. Pieņemto atvieglojumu dēļ daļa no grāmatvežiem, aizpildot 2023.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, bija par to aizmirsusi. Tādēļ kopīgi atkārtosim, kā veikt palielināto procentu maksājumu aprēķinu, kas pirms pandēmijas tika aktīvi pielietots.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 15. Jūl. 2024
Kā grāmatot depozīta maksu, kuru uzņēmums:
• ir samaksājis, bet nevēlas atgūt;
• ir samaksājis un vēlas atgūt, nododot tukšo depozīta iepakojumu?
Grāmatvedība 06:00, 18. Jūn. 2024
Dažādu labumu piedāvāšana darbiniekiem ir viens no paņēmieniem, ko darba devēji izmanto, lai nodrošinātu konkurenci savā starpā un piesaistītu jaunus darbiniekus. Viens no darbinieku labumu veidiem ir darba devēja iemaksas privātajos pensiju fondos. Ikvienam grāmatvedim, kurš saskaras ar darba devēja piešķirto labumu uzskaiti, ir būtiski zināt, kā šādas iemaksas pareizi atspoguļot uzņēmuma grāmatvedībā.
Grāmatvedība 06:00, 2. Mai. 2024
Ņemot vērā, ka 15.maijs bija ģimenes diena, tad uzņēmums noorganizēja darbinieku ģimenēm kopīgu izklaidi dabā, ārpus pilsētas, lai saliedētos un savstarpēji iepazītos. Vai izdevumi, kas saistīti ar šīs izklaides organizēšanu, kurai nepieciešama gan dažādu priekšmetu iegāde, gan atrakciju noma, uzskatāmi par saimnieciskās darbības vai reprezentācijas izdevumiem? Kā pasākuma izdevumus norādīt grāmatvedībā?
Sadarbības partneris veicis pasūtījuma apmaksu Amerikas Savienoto Valstu dolāros. Uzņēmumā visa samaksa parasti notiek eiro valūtā. Kā grāmatot šo samaksu? Vai jāveic valūtas pārrēķins pēc konkrēta valūtas kursa?
Nauda 09:00, 14. Mai. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Kā grāmatot saņemto drošības naudu par telpu nomu?
Grāmatvedība 09:00, 27. Mar. 2024
Darbinieks iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu un izvēlējies, ka darba samaksas aprēķināšanā jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme 23% apmērā. Valsts ieņēmumu dienests ir noteicis neapliekamo minimumu. Vai drīkst izmantot neapliekamo minimumu, ja darbinieks izvēlējies maksāt nodokli 23% apmērā? Kā jāaprēķina darba samaksa šādos gadījumos?
Darba samaksa 06:00, 3. Apr. 2024
Uzņēmums degvielu iegādājas ar degvielas kartēm un mēneša beigās saņem rēķinu par veiktajiem pirkumiem. Vai papildus nepieciešams vākt un saglabāt degvielas čekus vai arī pietiek ar nodokļa rēķinu, ko piegādātājs izraksta mēneša beigās?
Ar debitoriem kā ar bitēm – nekad nevar zināt, kurā brīdī debitors kļūs par nedrošu vai vispār būs jānoraksta izmaksās, un vēl jāaprēķina uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šajā rakstā par uzņēmumiem, kas neveido uzkrājumus nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr.9 "Finanšu instrumenti".
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 18. Mar. 2024
Uzņēmums 2023.gadā pārsniedza ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) apliekamo darījumu kopējo vērtību
40 000 eiro 12 mēnešu periodā, līdz ar to bija pienākums reģistrēties kā PVN maksātājam. Attiecīgi no pārsnieguma summas tiek aprēķināts PVN, kas jāiemaksā valsts budžetā. Kā šo summu norādīt grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 6. Feb. 2024
Uzņēmums saņēmis pakalpojumu kopā ar visiem nepieciešamajiem materiāliem – saules elektrostacijas izbūvi (saules parku). Pakalpojums saņemts 2022.gadā, kad saules parka izmaksas kļūdaini tika iekļautas peļņas un zaudējumu aprēķinā. Saules elektrostacija nodota ekspluatācijā 2023.gada rudenī, kad arī sāka ražot elektroenerģiju. Uzņēmums paredzējis, ka saules parks būs pamatlīdzeklis, ar ko tiek saražota elektroenerģija pārdošanai. Kā veikt pieļauto kļūdu labojumu, lai dati būtu korekti?
Gada pārskats 06:00, 23. Feb. 2024
Praksē daudzi uzņēmumi iegrāmato saņemtos vai izrakstītos priekšapmaksas rēķinus pirms samaksas veikšanas vai saņemšanas, lai grāmatvedībā nodrošinātu vienotu dokumentu plūsmu. No kontroles viedokļa tas ir atbalstāmi, tomēr, ir svarīgi atcerēties par šādu priekšapmaksas rēķinu esamību gada pārskata sagatavošanas brīdī un veikt korekcijas, uzņēmuma bilancē neuzrādot avansa rēķinus, par kuriem nav veikta vai saņemta apmaksa.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 27. Dec. 2023
Sabiedrība pārdod nekustamo īpašumu, samaksu saņemot pa daļām. Pirmā samaksas daļa tiek veikta pēc līguma noslēgšanas, saņemot otro maksājuma pircēja vārds tiks ierakstīts zemesgrāmatā, atlikušais maksājums tiks veikts trīs mēnešu laikā. Kad nekustamais īpašums jāuzskata par atsavinātu un jāizņem no aktīviem? Kādi grāmatojumi jāveic par dalītajiem maksājumiem?
Grāmatvedība 10:00, 12. Dec. 2023
Uzņēmums gada vidū sagatavoja operatīvo gada pārskatu un nolēma izmaksāt ārkārtas dividendes. Noslēdzot gadu, tika konstatēts, ka peļņa pēc uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) nomaksas ir mazāka nekā izmaksātās ārkārtas dividendes. Saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) 44.panta 3.daļu pārsnieguma summa jāpārceļ uz posteni “Pārējās saimnieciskās darbības izmaksas”. Attiecīgi, pārceļot šo pārsnieguma summu uz konkrēto posteni, mainās peļņa pēc nodokļiem un ārkārtas dividendes ir lielākas par peļņu pēc nodokļiem. Kā korekti norādīt grāmatvedībā ārkārtas dividenžu izmaksu?
Grāmatvedība 06:00, 23. Jan. 2024
Uzņēmums iesaistījies ERASMUS projektā. Projekta ietvaros tiek saņemts finansiāls atbalsts. Kā veikt saņemtā finansējuma grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 28. Nov. 2023
Šobrīd drukātie dokumenti tiek aizstāti ar elektroniskiem, kā arī dažāda veida aprēķini un atskaites tiek sagatavotas ar sistēmu atbalstu. Lai arī grāmatvedības un citas sistēmas nodrošina galveno funkcionalitāti, ne vienmēr to iespējas tiek izmantotas pilnā kapacitātē un joprojām atsevišķas darbības tiek veiktas ārpus tās. Ko mainīt, lai pilnībā izmantotu automatizācijas potenciālu?
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Dec. 2023
Uzņēmumam ir izveidojusies solidaritātes nodokļa pārmaksa, ko Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgriež uzņēmuma bankas kontā. Kā pareizi veikt atgrieztā nodokļa grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 23. Nov. 2023
Pārskata gada beigās uzņēmuma vadība izvērtē pamatlīdzekļus. Ja tiek konstatēts, ka kāds no tiem vairs nekalpo, kā plānots, piemēram, pamatlīdzeklis ir nolietojies un nepieciešams iegādāties jaunu, kas spētu nodrošināt nepieciešamo ražošanas potenciālu, pamatlīdzeklis var būt cietis plūdos vai nozagts, tad nepieciešams to izslēgt no pamatlīdzekļu saraksta. Kā izslēgt pamatlīdzekli no grāmatvedības reģistriem, kad to drīkst darīt, un kā to darīt atbilstoši finanšu uzskaites principiem?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 4. Dec. 2023
Noslēdzot nomas līgumu, iznomātājs nomniekam par maksu uz noteiktu laika periodu piešķir tiesības izmantot aktīvu. Kā iznomāto aktīvu uzrādīt grāmatvedībā? Vai tam ir jāaprēķina nolietojums, un kā piemērot pievienotās vērtības nodokli (PVN)?
Grāmatvedība 06:00, 13. Nov. 2023
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins/pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
Brīdī, kad pamatlīdzekļa tirgus vērtība neatbilst grāmatvedības uzskaitē norādītajai, to drīkst pārvērtēt, izmantojot pārvērtēšanas metodi. Apskatām, kādas ir šīs metodes nianses.
Pamatlīdzekļi 06:00, 30. Okt. 2023
Pēc pamatlīdzekļa pieņemšanas uzskaitē var pienākt brīdis, kad sabiedrības vadība, finansisti vai tehniskie speciālisti nonāk pie secinājuma, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība vairs neatbilst grāmatvedības uzskaitē esošajai vērtībai. Brīdī, kad tiek secināts, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība neatbilst grāmatvedības uzskaitē norādītajai, jārīkojas, lai pamatlīdzekļu vērtība uzskaitē būtu atbilstoša, tādējādi gada pārskata lietotājiem radot skaidru un patiesu priekšstatu. Tomēr tas radīs papildu darbu, aprēķinus vadībai vai finansistiem, turklāt arī finanšu pārskatā būs jāsniedz skaidrojumi par situāciju vai izmaiņām un to ietekmi. Apskatām, kā normatīvie akti regulē vērtības izmaiņas.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 2. Okt. 2023
Kā veikt grāmatvedībā esošo nodokļu atlikumu salīdzināšanu ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) pieejamo nodokļu atlikumu? Apskatām iespējamos risinājumus nodokļu salīdzināšanai.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Okt. 2023
Kā pieņemt lēmumu par to, kādu metodi izvēlēties pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķinam? Kādu lietderīgās lietošanas laiku norādīt pamatlīdzekļa kartītē? Vairāk par šiem jautājumiem šajā rakstā.
Pamatlīdzekļi 06:00, 4. Sep. 2023
Pamazām sākam plānot un pārdomāt rudens darbus. Kā ierosinātājs šīm domām ir arī augustā pieņemtie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.652 “Gada pārskata sagatavošanas kārtība”, kas stājās spēkā 2023.gada 11.augustā, precizējot prasības attiecībā uz informācijas atklāšanu par valsts budžeta mērķdotācijām pašvaldībām, par gada slēguma inventarizācijas procesu, kā arī veikti arī redakcionāli precizējumi atbilstoši izmaiņām citos tiesību aktos.
Budžeta grāmatvedība 06:00, 11. Sep. 2023
No šāgada 1. janvāra spēkā ir jaunais Grāmatvedības likums, tāpēc nav nekāds brīnums, ka mēneša lasītāko rakstu virsotnē ir iekļuvuši vairākas tēmas par izmaiņām grāmatvedībā, kādas ienesis jaunais likums.
Svarīgi 09:53, 11. Mar. 2022
Akciju un akciju opciju piešķiršana darbiniekiem Latvijā šobrīd nav izplatīta, bet tendence ir acīmredzama – interese par iespējām motivēt vadošos darbiniekus, izmantojot dažādus uz akcijām bāzētus risinājumus, pieaug. Praksē sastopami tādi instrumentiem kā personāla akcijas, akciju opcijas un fantoma akcijas. Apskatīsim tieši darbinieku akciju opcijas, kas ir vienas no akcijās bāzētu izmaksu veidiem.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2023
Kas notiek ar norakstītām precēm un pamatlīdzekļiem? Vai jāveic pievienotās vērtības nodokļa korekcijas?
Grāmatvedība 06:00, 26. Jūl. 2023
Radies jautājums par atgriezeniskā faktoringa grāmatojumiem noteiktam darījumam. Kādus grāmatojumus un uz kā pamata būtu pareizi veidot? Kā un uz kāda dokumenta pamata organizēt apmaksas kontroli grāmatvedības programmā (piemēram, “Jumis”)?
Grāmatvedība 06:00, 27. Jūn. 2023
Sabiedrība vēlas pārdot automašīnu, kas ieguldīta tās pamatkapitālā. Vai pārdošanas gadījumā sabiedrības pamatkapitāls samazināsies par automašīnas vērtību?
Pamatlīdzekļi 06:00, 10. Aug. 2023
Nereti samaksa par pamatlīdzekļiem tiek veikta avansā - tā var būt daļa summas, bet var būt arī visa. Avansiem, kas veikti par pamatlīdzekļu iegādi, grāmatvedībā ir noteikta speciāla uzskaites kārtība. Kādi aspekti jāņem vērā grāmatvedim?
Pamatlīdzekļi 06:00, 21. Aug. 2023
Daudzi vai nu bīstas no vārda “kontrole” vai arī attiecas pret to visai vienaldzīgi. Praksē grāmatvedības kontrole ir vajadzīga, lai uzņēmums apzinātos grāmatvedības procesus un varētu gūt pilnvērtīgu priekštatu par ieguvumiem. Tāpat tā dod papildu motivāciju darbiniekiem un vadītājiem.
Grāmatvedība 06:00, 14. Aug. 2023
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
Uzņēmums saviem produktiem piemēro lojalitātes atlaidi. Tā tiek piešķirta klientiem pēc noteiktiem kritērijiem. Atlaide tiek piešķirta no kopējās summas, savukārt rēķinā jau tiek norādīta aprēķinātā gala summa, tai piemērots PVN un rēķina kopsumma. Proti, atlaides summa nekur netiek uzrādīta. Vai atlaides summa ir jānorāda rēķinā? Ja šī atlaide norādīta rēķinā, vai tā ir jāgrāmato?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 20. Jūn. 2023
No 2023.gada 1.janvāra Rīgā tiek ieviesta nodeva par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu jeb tā sauktā tūristu nodeva. Kā šo nodevu norādīt grāmatvedībā?
Citi 06:00, 13. Jūn. 2023
Uzņēmums ir reģistrējis jaunu struktūrvienību – internetveikalu, un tajā piedāvā preces juridiskām un fiziskām personām Latvijā. Klients var veikt pasūtījuma apmaksu ar norēķinu karti vai izmantojot e-maksājumu iespējas. Kā grāmatvedībā norādīt saņemtos maksājumus par pasūtītajām precēm no internetveikala, ja prece vēl nav izņemta no noliktavas?
Grāmatvedība 06:00, 6. Jūn. 2023
Valsts budžets ir līdzeklis valsts politikas realizācijai ar finansiālajām metodēm. Katru gadu valsts sagatavo budžetu, to izskata un apstiprina. Budžets ir nozīmīgs dokuments, jo tā mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, pašvaldībām un citām valsts institūcijām to valsts pienākumu izpildei, kuru finansēšana noteikta ar normatīvajiem aktiem, nodrošinot, ka attiecīgajā laika posmā izdevumi sedz atbilstošos ieņēmumus.
Budžeta grāmatvedība 06:00, 17. Mai. 2023
Šogad apritēs jau divi gadi, kopš likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” ieviestas normas par minimālo obligāto sociālo iemaksu objektu, tā noteikšanu un iemaksu veikšanu. Šīs normas tika ieviestas ar mērķi iesaistīt sociālās apdrošināšanas sistēmā iespējami vairāk iedzīvotāju, domājot par viņu nākotni un sociālo aizsardzību. Tomēr to aprēķināšana ir radījusi diezgan lielas neskaidrības un nenoteiktību uzņēmumiem, plānojot budžetu.
Sociālais 06:00, 2. Mai. 2023
Ņemot vērā diskusijas, kas izvērtās par prēmiju norādīšanu gada pārskatā publikācijā "Kura gada pārskatā jāiekļauj izmaksātās prēmijas?", iFinanses, 22.02.2023., ir sagatavots plašāks skaidrojums par uzkrāto saistību uzrādīšanu grāmatvedībā un gada pārskatā.
Gada pārskats 06:00, 11. Apr. 2023
Uzņēmums izveidojis uzkrājumus nedrošajiem debitoru parādiem. Bet kā tos norādīt bilancē?
Grāmatvedība 06:00, 28. Mar. 2023
Uzņēmums darbiniekam iegādājas veselības apdrošināšanas polisi par 426 eiro, kā arī papildprogrammu “Atvērtā polise”, pasargājot darbinieku no situācijām, kad medicīnisko pakalpojumu izmaksas ir lielākas, nekā sedz apdrošināšanas polise. Kā šādas polises iegādes izmaksas norādīt grāmatvedībā? Un, ja darbiniekam no atvērtās polises tiek apmaksāta operācija 1000 eiro apmērā, kā to norādīt grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 14. Apr. 2023
Uzņēmums 2022.gadā saņēma naudas balvu 700 eiro apmērā par uzvaru konkursā. Vai uzņēmumam ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis par šo naudas balvu? Vai sabiedrībai šie ienākumi jāgrāmato kontā “Citi ieņēmumi”?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 24. Mar. 2023
Uzņēmuma vadība plāno ieviest uzņēmumā korporatīvo grāmatvedības uzskaites programmu, kuru jau izmanto grupas uzņēmumi citās valstīs. Jaunajā programmā grāmatojumus par iepriekšējo mēnesi varēs veikt tikai līdz nākamā mēneša ceturtajai darba dienai, vēlāk dokumentu varēs grāmatot tikai ar kārtējā mēneša datumu. Kādas sekas var būt tam, ka pievienotās vērtības nodokļa priekšnodoklis tiks atskaitīts vēlākos periodos, un vai tajos var izmantot arī priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības? Kādas sekas var iestāties Valsts ieņēmumu dienesta automātiskās kontroles procedūrām?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
09:13, 9. Mar. 2023
No Valsts ieņēmumu dienesta (VID) tika saņemts atteikums izlabot darba devēja ziņojumu par 2022.gada februāri, tāpēc valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) tika aprēķināts pēc VID esošajiem datiem – 1100 eiro apmērā (iedzīvotāju ienākuma nodoklis tika atgriezts darba devējam). Salīdzinot uzņēmuma datus ar VID informāciju, darba devējam radās pārmaksa, ko iegrāmatoja šādi:
D Citi izdevumi – 1100 EUR,
K Norēķini par VSAOI – 1100 EUR.
Ņemot vērā, ka sociālās iemaksas netiks atgrieztas, vai darba devējs var pārmaksu pārgrāmatot:
D Pārmaksa budžetā par nodokļiem – 1100 EUR,
K Citi izdevumi – 1100 EUR?
Vai gada pārskatā pārmaksa būs kā zaudējumi:
D Citi izdevumi,
K Norēķini par VSAOI?
Grāmatvedība 06:00, 23. Mar. 2023
Darba devējs optimizē uzņēmuma līdzekļus un daļu no algu fondam atvēlētajiem līdzekļiem novirza uz uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu, veicot iemaksas par saviem darbiniekiem. Kādi nodokļi jāmaksā par šādiem darījumiem? Kādas likuma norma to nosaka, un kā grāmatot šādus darījumus?
Grāmatvedība 06:00, 6. Mar. 2023
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma krājumus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un bilances aktīvu vērtību. Kā novērtēt krājumus tik augstas nenoteiktības apstākļos, kādi ir vērojami tagad?
Klausies
Gada pārskats
06:00, 13. Mar. 2023
Kā grāmatot 2023.gada janvārī saņemto rēķinu no revidenta par 2022.gada pārskata revīziju?
Grāmatvedība 06:00, 23. Feb. 2023
2022.gada 17.augustā sabiedrība no bankas konta veica nodokļu (valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu, iedzīvotāju ienākumu nodokļa, riska nodevas) maksājumu 18 300 eiro apmērā par jūliju. Vēlāk tika koriģētas darbinieku algas par jūliju, kā rezultātā mainījās nodokļu summa par šo periodu – palielinājās līdz 18 800 eiro. Kā pareizi tika iegrāmatota nodokļu korekcija?
Grāmatvedība 06:00, 21. Feb. 2023
Zemnieku saimniecībai (ZS) par 2022.gada novembri veidojās ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamā bāze UIN deklarācijā. Oktobrī ir saņemtas subsīdijas par 2022.gadu. Lauku atbalsta dienests sniedz atbalstu subsīdijām, bet līdz deklarācijas iesniegšanas brīdim vēl nav saņemts lēmums par aprēķinātajiem un izmaksātajiem atbalsta maksājumiem. Vai ZS drīkst piemērot atvieglojumu par subsīdijām novembra UIN deklarācijā, nesaņemot lēmumu par atbalstu?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 3. Feb. 2023
Nereti uzņēmumi, lai īstenotu savas ieceres, piesaista Eiropas Savienības fondu finansējumu. Bet piešķirtie līdzekļi mēdz arī jaukt galvu – kā nodorošināt to uzskaiti? Šoreiz pievēršamies pamatlīdzekļu uzskaites un nolietojuma aprēķināšanas niansēm. Aplūkosim konkrētu situāciju!
Klausies
Budžeta grāmatvedība
06:00, 20. Feb. 2023
Vai, datorprogrammā veicot grāmatojumus, pietiek ar grāmatojuma numuru attaisnojuma dokumentā, kas kalpos kā iegrāmatojuma atšifrējums? Vairs nav prasības obligāti rakstiski atšifrēt visu grāmatojumu uz dokumenta?
Dokumenti 07:00, 3. Mar. 2022
Uzņēmums saražoja produkciju, kas nav pilnībā realizēta noteiktajā laika periodā. Vai šo saražoto produkciju drīkst pārgrāmatot bilances kontā "Izejvielas un materiāli"? Vai ražošanas uzņēmums drīkst izmantot šo kontu gan materiāliem, gan gatavajai produkcijai, ja noliktavā viss atrodas vienkopus? Vai saražoto produkciju drīkst izmantot kāda cita produkta ražošanā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 13. Jan. 2023
Iepriekšējā rakstā skaidrojām nepārtraukto un periodisko krājumu inventarizācijas metodi, ar kuru grāmatvedības uzskaitē parāda krājumu kustību no iegādes brīža līdz norakstīšanai. Turpinām ar krājumu izlietojuma un atlikuma vērtības noteikšanas metodēm.
Grāmatvedība 06:00, 18. Jan. 2023
Uzņēmums (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs) saimnieciskās darbības nodrošināšanai vēlas nomāt auto, izmantojot operatīvo nomu. Automašīnas pirmā iemaksa ir 15% apmērā no auto vērtības, kurai tiek piemērots PVN 21% apmērā. Nomas līgums tiek slēgts uz diviem gadiem, katru mēnesi pēc grafika tiks maksāta nomas maksa, kas tiek aplikta ar PVN. Kā grāmatot nomas maksu, PVN un pirmo iemaksu?
Grāmatvedība 06:00, 23. Dec. 2022
Uzņēmums izvēlas piesaistīt jaunu pakalpojumu sniedzēju, izmantojot attālināto darbinieku nolīgšanas platformu "Deel". Kad pakalpojuma sniedzējs izvēlēts un līgums noslēgts, tiek atsūtīts rēķins par izvēlētā pārstāvja pakalpojumiem un platformas starpniecības komisijas maksu. Nauda tiek pārskaitīta uz platformas kontu. Ar izvēlēto pakalpojuma sniedzēju norēķinās platforma. Kā grāmatot šādu darījumu?
Grāmatvedība 06:00, 8. Dec. 2022
Turpinot rakstu sēriju par krājumiem, izskatīsim krājumu uzskaites metodes un krājumu klasificēšanu grāmatvedības kontos.
Grāmatvedība 06:00, 7. Dec. 2022
Elektromobiļi ienāk mūsu ikdienā un jau vairs nav uzskatāmi par ko īpašu un nezināmu. Tos iegādājas, protams, arī uzņēmumi, kas vēlas domāt “zaļi” un ieviest savā saimniecībā jaunumus, ko mums piedāvā inovatīvās tehnoloģijas. Līdz ar to, protams, rodas jautājumi, kā elektromobiļus uzskaitīt grāmatvedībā, kā attiecināt uz izmaksām to ekspluatācijas izmaksas, vai atšķiras to uzskaite u.tml.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 24. Okt. 2022
Ja līgums par preču piegādi ir eiro valūtā, un piegādātājs – Zviedrijas uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs (PVN), – rēķinus Latvijas uzņēmumam, PVN maksātājam, arī izraksta eiro valūtā, vai grāmatojumus var veikt eiro valūtā? Vai avansa rēķina grāmatojumu var labot? Varbūt nav ievērots kāds normatīvā akta pants?
Grāmatvedība 07:00, 25. Nov. 2021
Krājumi ir preces, kas iepirktas un tiek turētas tālākpārdošanai, ieskaitot, preces, kuras mazumtirgotājs iepircis un tur tālākpārdošanai, vai zeme un cits īpašums, kuru tur tālākpārdošanai. Vai krājums ir arī nekustamais īpašums, kas nopirkts pārdošanai un tiek glabāts ilgāk nekā 12 mēnešus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 4. Nov. 2022
Šajā rakstu ciklā apskatīsim visu par krājumiem – kas tie ir, kā tos sākotnēji novērtēt un uzskaitīt, kādas ir novērtēšanas metodes, tos norakstot izmaksās, un citus svarīgus jautājumus, kas saistīti ar krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 06:00, 17. Okt. 2022
Saistībā ar cenu pieaugumu uzņēmums iegādājas dīzeļdegvielu vairāk, nekā mēnesī tiks iztērēts. Tā tiks lietota gan vieglajām automašīnām, gan kravas. Kā uzskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli, ņemot vērā, ka rēķina saņemšanas brīdī nevar precīzi noteikt, cik degvielas izlietos vieglajām automašīnām un cik - kravas? Kā iegrāmatot rēķinu par degvielas iegādi?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 4. Okt. 2022
Vai individuālais komersants var visu savu mantu un saistības nodot sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, ja tiek veikta reorganizācija?
Grāmatvedība 06:00, 30. Sep. 2022
Uzņēmuma vadītājs biznesa tikšanās laikā par maltīti norēķinās ar uzņēmuma karti. Maltīte izmaksā 100 eiro, bet vadītājs izvēlas atstāt arī tējas naudu 30 eiro apmērā. Izsniegtajā čekā ir norādīta summa tikai par maltīti – 100 eiro apmērā, bet karšu termināla izsniegtajā čekā ir noņemta nauda 130 eiro apmērā par maltīti un tējas naudu kopā. Tātad čeka summa nesakrīt ar karšu termināla kvīti. Kā šādā situācijā grāmatvedis var uzskaitīt izdevumus? Vai tējas naudai tiek piemēroti nodokļi?
Vai esat kādreiz aizdomājušies – kad dodamies atvaļinājumā un šajā periodā nestrādājam, saņemam arī atlīdzību? Šī šķiet pašsaprotama norma mūsdienās, bet, cik tas šķiet loģiski un pašsaprotami darba ņēmējam, tik darba devējam jāprot plānot un vadīt izmaksas, lai veiktu maksājumu periodā, kad darbinieks atpūšas un tieši ar savu darbu nerada labumus uzņēmumam.
Atvaļinājums 06:00, 19. Sep. 2022
Zemnieku saimniecība kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Iespējams, šogad tiks pārsniegts 300 000 eiro ieņēmumu slieksnis. Pirmais jautājums ir – vai, nosakot ieņēmumu slieksni, jāņem vērā arī saņemtās subsīdijas? Un otrais – ja saimniecībai jāpāriet uz divkāršā ieraksta grāmatvedību, kā šis process notiek? Kā šādā gadījumā Zemnieku saimniecības īpašnieks var izņemt naudu savām vajadzībām?
Grāmatvedība 06:00, 15. Sep. 2022
Mātes uzņēmums visu peļņu atstāj meitas uzņēmumam, kurā peļņa tika konstatēta. Iepriekšējo gadu peļņa tiek novirzīta meitas uzņēmuma attīstībai, un grāmatvedībā tiek izveidotas rezerves. Meitas uzņēmums vēlas nopirkt jaunus pamatlīdzekļus. Man nav skaidri grāmatojumi saistībā ar rezerves izlietojumu. Vai ir vajadzīgs kāds lēmums? Un kādi būtu grāmatojumi?
Grāmatvedība 06:00, 19. Aug. 2022
Kā iegrāmatot pamatlīdzekli, kuru valdes loceklis/dalībnieks uzdāvinājis savam uzņēmumam? Un kādiem jābūt attaisnojuma dokumentiem?
Pamatlīdzekļi 06:00, 2. Aug. 2022
Zemnieku saimniecība 2012. gadā nopirka zemi 1,4 hektāru platībā. Samaksa tika veikta no ZS bankas konta, zemesgrāmatas apliecībā kā īpašnieks ir reģistrēts ZS īpašnieks. Tika veikts šāds grāmatojums: D Privātiem nolūkiem izņemtie līdzekļi, K Norēķinu konts bankā. Un nekustamais īpašums netika iegrāmatots pamatlīdzekļu kontā "Nekustamais īpašums (zeme)". Kā iegrāmatot šo darījumu?
Pamatlīdzekļi 06:00, 24. Mai. 2022
Kādi grāmatojumi ir jāveic par kļūdaini saņemtajiem maksājumiem no debitora? Debitors norēķinu salīdzināšanas akta apstiprinājumu nav atsūtījis un nav arī skaidrojuma par pārmaksāto naudu. Pārmaksātā nauda nav pieprasīta atmaksai un nav debitora parāda atlikuma tā samazināšanai.
Grāmatvedība 06:00, 31. Mai. 2022
2022. gada 4. janvārī sabiedrība ar ierobežotu atbildību saņem Vienoto platību maksājumu no Lauku atbalsta dienesta par 2021. gadu. Kāds grāmatojums veicams un kurā gadā?
Grāmatvedība 06:00, 9. Jūn. 2022
Turpināsim iepriekšējos rakstos iesākto par darba algas aprēķiniem un tai piemērojamiem nodokļiem – šoreiz par uzņēmējdarbības riska valsts nodevu.
Darba samaksa 06:00, 15. Jūn. 2022
Kā grāmatot ienākumus gadījumos, kad bankas kontā tiek ieskaitīta dienas kopsumma no pakalpojuma sniedzēja bez atšifrējuma?
Nauda 06:00, 10. Jūn. 2022
Sācies atvaļinājumu laiks, tāpēc izskatīsim vidējās izpeļņas jautājumus, kas parasti sagādā lielākās neskaidrības un kļūdas.
Vidējā izpeļņa 06:00, 30. Mai. 2022
Man ir radies jautājums par grāmatojumiem no Z pārskatiem. Ņemot vērā jaunieviesto depozīta maksas piemērošanu par taru dienas beigās, izdrukājot Z atskaiti, tur parādās kopējā summa par depozītu, kā arī kopējā summa par skaidras naudas darījumiem un ar karti veiktajiem darījumiem. Atšifrējumā pa maksājumu veidiem ir norādītas summas, kur ir jau iekļauta depozīta maksa, kura nav apliekama ar pievienotās vērtības nodokli. Kā šajā gadījumā veikt grāmatojumus, ja Z pārskatā depozīta maksa nav atšifrēta pa maksājumu veidiem?
Grāmatvedība 06:00, 5. Mai. 2022
Uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis veica naudas iemaksas uzņēmuma kontā, izmantojot bankas norēķinu karti. Iemaksas tika veiktas gandrīz ik mēnesi gada garumā. Iemaksu mērķis - saimnieciskās darbības nodrošināšana, jo pandēmijas laikā uzņēmums strādāja ar zaudējumiem. Šīs iemaksas tika uzskaitītas kā īpašnieka aizdevums. Uzņēmuma darbības joma – frizētavas pakalpojumi. Noslēdzoties pārskata gadam, īpašnieks nolēma šo aizdevumu novirzīt uzņēmuma zaudējumu segšanai. Tika saņemts īpašnieka iesniegums, kur, pamatojoties uz Civillikuma 1914. pantu, īpašnieks paziņoja par savu atteikšanos no naudas parāda. Un lūdz novirzīt visu summu ieņēmumos un pārskata periodu zaudējumu segšanai.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 3. Mai. 2022
Biedrības grāmatvedība tiek kārtota divkāršā ieraksta sistēmā. Ieņēmumi pārsvarā ir no biedru naudām, bet izdevumi ir saistīti ar biedru izglītošanu – par semināriem, konsultācijām un dažādām lekcijām.
Grāmatvedība 06:00, 13. Mai. 2022
Turpināsim iepriekšējā rakstā iesākto tematu par iedzīvotāju ienākuma nodokli, aprēķinot darba algu. Šoreiz apskatīsim piemērus, kā mainās darba algas aprēķins atkarībā no algas lieluma, kā arī no tā, ir vai nav iesniegta alga nodokļu grāmatiņa darba devējam.
Darba samaksa 06:00, 11. Mai. 2022
Mazkapitāla sabiedrības (pamatkapitāls 100 eiro) 2020. pārskata gada peļņa bija 34 642 eiro. Pēc gada pārskata iesniegšanas 2021. gada jūnijā tika veikta peļņas sadale šādā kārtībā: likumā noteiktās rezerves, lai pamatkapitāls sasniegtu likumā noteikto minimumu, peļņas daļa 80% apmērā sadalīta dividendēs, bet pārējā peļņa atstāta nesadalīta. Vēlētos saprast - kā šo grāmatot? Un kā grāmatot ārkārtas dividendes?
Grāmatvedība 06:00, 24. Mar. 2022
Vēlos precizēt, kurā pārskata periodā iekļaujami ieņēmumi par saņemto grantu, ja pieteikums grantam ir par 2021. gada oktobri, bet atbalsts ieskaitīts norēķinu kontā 2022. gada janvārī? Dažādās publikācijās ir pausta atšķirīga informācija.
Grāmatvedība 07:00, 8. Mar. 2022
Jaunajā Grāmatvedības likumā ir noteikts: ja izdevumi tiek veikti ar maksājumu karti, kas piesaistīta uzņēmuma bankas kontam, tad par attaisnojuma dokumentu grāmatvedība var izmantot bankas konta izdruku. Kā šis darbosies praksē?
Nauda 07:00, 28. Feb. 2022
Vai situācijā, kad Latvijā dibinātai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA) "X" saskaņā ar Vācijas likumu tiek nodotas Vācijas tiesas komercreģistrā reģistrētas sabiedrības "ABC" kapitāla daļas, rodas nodokļu riski un kā to pareizi iegrāmatot?
Saimnieciskā darbība 07:00, 22. Feb. 2022
Jaunais Grāmatvedības likums paredz, ka uzņēmums ir tiesīgs iekšējā attaisnojuma dokumentā, ja tas sagatavots elektroniskā formā, parakstu aizstāt ar elektronisku apliecinājumu. Kā šo kārtību piemērot kases dokumentu noformēšanā? Kas ir elektronisks apliecinājums? Kā nodrošināt dokumentu saglabāšanu elektroniskā formā? Izskatām lasītāja situāciju!
Kā jāaprēķina vidējā izpeļņa darbiniecei par laiku, kad tā bija atvaļinājumā, uz slimības lapas un bērnu kopšanas atvaļinājumā, saņemot arī materiālo pabalstu sakarā ar bērna piedzimšanu, un bonusu par iepriekšējo pārskata gadu? Vai šajā situācijā ir iespējams kāds cits aprēķins? Kuri mēneši ietilps vidējās izpeļņas aprēķinā, ja, piemēram, tā būtu jāaprēķina 2022. gada februārī (materiālā pabalsta un bonusa izmaksas mēnešos nav nostrādāto darba dienu, jo darbinieks ir attaisnotā prombūtnē).
Klausies
Vidējā izpeļņa
07:00, 8. Feb. 2022
Iepriekšējā rakstā iesākām skatīt jautājumu par darba algu un tika izskaidroti jēdzieni darba samaksa, darba alga, piemaksas, prēmijas un cita veida atlīdzība par darbu. Ar darba samaksas aprēķināšanu ir saistīti divi nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Šajā rakstā izskatīsim piemēru, kā aprēķina un iegrāmato sociālās iemaksas.
Darba samaksa 07:00, 9. Feb. 2022
Vai veikals drīkst ienēmumus, kas saņemti ar norēķinu karti, atspoguļot kases ieņēmumu orderī un kases grāmatā? Un otrs jautājums - vai uzskaitē vienā kontā (Kase) var būt visa veikala skaidrās naudas kustība – gan kases aparāta, gan kases naudas plūsma?
Nauda 06:26, 3. Feb. 2022
Procesu, tostarp grāmatvedības, digitalizācija ienāk uzņēmumu ikdienā – vienam ātrāk, otram – lēnāk, tomēr visiem skaidrs – šis process ir sācies un vairs nav apturams. Šobrīd arī valdības līmenī ir apstiprināta virzība uz obligātu elektronisko dokumentu apriti ne tikai starp valsts un pašvaldības iestādēm, bet arī starp uzņēmumiem.
Klausies
Saimnieciskā darbība
07:00, 26. Jan. 2022
Vai sabiedrībai izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība par ceļu satiksmes negadījuma rezultātā radušiem zaudējumiem ir uzņēmumu ienākuma nodokļa objekts?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 6. Jan. 2022
Vai ir iespējams uzskaitīt grāmatvedībā darbinieka izdevumus par obligāto veselības pārbaudi, ja čeks ir izsniegts uz darbinieka vārda? Ja ir iespējams, tad kā?
Tiesības 07:00, 27. Dec. 2021
Grāmatvedība caurvij visu uzņēmumu – finanses, avansa norēķinus, pamatlīdzekļus, algas, rēķinus, investīcijas u. c. Kā optimizēt grāmatvedības procesus, lai šī biznesa sirds būtu spēcīga? Aplūkosim, kādas iespējas raitākam un efektīvākam darbam sniedz biznesa vadības sistēmas.
Finanšu vadība 05:00, 17. Jan. 2022
Zemnieku saimniecība izaudzējusi graudus, lai vēlāk tos pārdotu. Kā pareizi to visu grāmatot?
Grāmatvedība 07:00, 21. Dec. 2021
Kā vienotajā nodokļu kontā grāmatot nodokļu maksājumu par darījuma partneri, kuram ir kavēti nodokļu maksājumi? Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta rīkojumu pakalpojuma saņēmējam uzdots maksājumus par saņemto pakalpojumu pārskaitīt valsts budžeta ieņēmuma kontā.
Grāmatvedība 07:00, 3. Dec. 2021
Kā pareizi veikt grāmatojumus darījumam par zemes iegādi uz nomaksu, kam zemesgrāmatā ierakstīts nodrošinājums – hipotēka? Kā pamatlīdzekli izslēgt no pamatlīdzekļu reģistra?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 29. Okt. 2021
Kā labāk grāmatot izdevumus, kas attiecas uz saņemto grantu apgrozāmo līdzekļu plūsmas atjaunošanai? Vai, piemēram, izmaksas par degvielu ir lietderīgi vispirms grāmatot parastajā uzņēmuma kontā "Degvielas izmaksas" un pēc tam koriģēt, vai arī uzreiz grāmatot kontā 8290?
Grāmatvedība 07:00, 4. Nov. 2021
Kā iegrāmatot starpību, kas rodas, aprēķinot bāzes summas, gadījumā, kad no Apvienotās Karalistes tiek saņemti pamatlīdzekļi 3872 Lielbritānijas sterliņu mārciņu apmērā, savukārt precei muitā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) bāze tiek aprēķināta 4532,10 eiro apmērā un atbilstoši tiek aprēķināts PVN – 951,74 eiro. Kura summa grāmatvedībā jānorāda kā importa preces vērtība?
Grāmatvedība 07:00, 24. Sep. 2021
Kas ir uzkrāšanas princips un ko tas nozīmē? Kā saskaņot ieņēmumus un izdevumus gada pārskatā un kā tos iegrāmatot pēc uzkrāšanas principa? Lai arī normatīvajos aktos izmaiņas šajā jomā nav bijušas jau sen, tomēr joprojām šie jautājumi nodarbina grāmatvežu prātus, un nākas pieļaut arī pa kādai kļūdai. Atkārtosim!
Gada pārskats 07:00, 27. Sep. 2021
Vai būtu jāveic nodokļu maksājumi, saņemot apdrošināšanas kompensāciju par pircēju līgumiem, kuri radīja uzņēmumam zaudējumus?
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2021
Kādi konti jāpielieto, lai slēgtu kontus un sagatavotu likvidācijas bilanci mikrouzņēmumam, kam nav nekādu parādsaistību un naudas, bet ir tikai materiālu krājumu atlikums, zaudējumi un paša ieguldītā aizdevuma atlikums?
Grāmatvedība 07:00, 21. Sep. 2021
Latvijas uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādājās automašīnu ("Mercedes Benz", 2021. gads) operatīvajā līzingā. Tika veikts pirmais maksājums – 18 677,68 eiro, ieskaitot PVN, savukārt komisijas maksa par līzinga noformēšanu 400 eiro un PVN. Līzinga nosacījumi – nomas periods 36 mēneši. Ikmēneša nomas maksājums ir 1347,66 eiro, ieskaitot PVN, un tajā iekļauti obligātās civiltiesiskā apdrošināšana, KASKO, automašīnas transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis, diennakts palīdzība ceļā, rēķinu administrēšana un drošības sistēmas abonēšana. Kā šo darījumu uzrādīt grāmatvedībā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 3. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Ēdināšanas uzņēmumiem par sagatavoto ēdienu piegādēm klientiem, izmantojot mobilās lietotnes un kurjera pakalpojumu" ar mērķi veicināt ēdināšanas uzņēmumu izpratni par pievienotās vērtības nodokļa un grāmatvedības normatīvo aktu piemērošanu to veikto ēdienu piegādēm klientiem, kas piegādāti, izmantojot tādu saskarnes pakalpojumu starpniecību kā mobilās lietotnes un/vai kurjera sniegtos pakalpojumus.
VID informācija 13:00, 1. Sep. 2021
Liela daļa grāmatvežu noteikti ir saskārusies ar situāciju, kad partnera grāmatvedis palūdz izrakstītajā rēķinā nomainīt tā datumu. Un iemesls tam nebūt nav kļūda, bet gan vēlme “iegrāmatot vienkāršāk” izmaksas, kas attiecas uz nākamajiem periodiem.
Izdevumi 07:00, 9. Aug. 2021
Kurā cesijas darījuma (parāda summa 15 000 eiro), kas noslēgts starp divām sabiedrībām, posmā un kurai pusei rodas pienākums maksāt uzņēmumu ienākuma nodokli? Kā šis darījums būtu jāparāda cesionāra grāmatvedībā?
Grāmatvedība 07:00, 20. Aug. 2021
Vai darījuma starpība 49 000 eiro (50 000 eiro (parāds) - 1000 eiro (parāda pārdošanas summa)) apmērā ir apliekama ar uzņēmuma ienākuma nodokli (UIN) cedenta "A" grāmatvedībā un atspoguļojama UIN deklarācijā? Saskaņā ar kuru Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) pantu? Vai šī darījuma starpība nav uzskatāma par neatgūto nedrošo debitora parādu uzņēmuma "A" grāmatvedībā saskaņā ar UIN likuma 9. pantu?
Kā pareizi grāmatot šo darījumu uzņēmuma "A" un uzņēmuma "C" grāmatvedībā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Aug. 2021
Atbilstoši likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8. panta 15. punktam - no maksātāja ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus, ja netiek pārsniegti 480 eiro gadā (vidēji 40 eiro mēnesī). Vai ir kādi ierobežojumi, kā organizēta šādu darbinieku ēdināšanu?
Izdevumi 07:45, 30. Jūl. 2021
Mūsu uzņēmums saņēma grantu par apgrozāmo līdzekļu plūsmas kritumu 2021. gada martā par 2020. gada novembra mēnesi. Valsts ieņēmumu dienests skaidro, ka tas tiek parādīts 2020. gada peļņas vai zaudējumu aprēķina postenī "Pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi", bet metodiskajos materiālos nav paskaidrots, kā tiek grāmatoti izdevumi no šīs summas, jo apmaksāti tiek rēķini par 2021. gadu. Vai ir nepieciešami atsevišķi grāmatojumi un kādi tie varētu būt?
Grāmatvedība 07:00, 1. Jūn. 2021
Starp grāmatvežiem pastāv dažādi viedokļi, ko grāmatvedībā darīt ar izdevumiem, kas veikti ar uzņēmuma bankas karti privātajām vajadzībām. Piemēram, uzņēmuma vadītājs iegādājas mēbeles par 1000 eiro savām vajadzībām. Vai šo summu var uzskatīt par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību? Vai tā jāapliek ar algas nodokļiem? Vai arī to var vienkārši uzskatīt par izmaksāto avansu un ieturēt no nākamās algas?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 7. Jūn. 2021
Lai nodrošinātu savu saimniecisko darbību, uzņēmuma īpašnieki nereti savam uzņēmumam piešķir personiskos līdzekļus, izsniedzot aizdevumu. Bet ko darīt, ja nav atrodams līgums par šādu darījumu un bijušais īpašnieks savu naudu neprasa atpakaļ? Vai šo naudu var uzskatīt par uzņēmuma ieņēmumiem? Izskatīsim lasītāja situāciju!
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 21. Jūn. 2021
Jau vairāk nekā gadu mūs ietekmē Covid-19 ierobežojumi, kas skar visus – gan iedzīvotājus, gan biznesus. Latvijas valdība, lai palīdzētu uzņēmumiem, pašnodarbinātām personām un arī iedzīvotājiem, ir ieviesusi vairākus atbalsta instrumentus Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai. Valsts atbalsta instrumenti darbojas līdz 2021. gada 31. maijam, bet pieteikties tiem varēs līdz 15. jūnijam. Apskatīsim populārākos valsts atbalsta veidus un noskaidrosim, kā tos pareizi atspoguļot grāmatvedībā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 24. Mai. 2021
Pircējs un pārdevējs noslēdz pirkuma līgumu par zemes gabala iegādi. Pircējs saskaņā ar līgumu ir samaksājis daļu no summas un turpmāk katru mēnesi saskaņā ar līgumā noteikto atmaksas grafiku samaksā daļu no summas un procentus. Kā iegrāmatot darījumu?
Grāmatvedība 07:00, 20. Mai. 2021
Lai Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā redzamos datus par nodokļu nomaksas stāvokli varētu ērtāk lietot – pārskatīt un analizēt, VID ir sagatavojis skaidrojumu par to, kā atvērt un apskatīt elektroniski iegūtu XML datni Excel formātā (tabulas veidā).
Vienotais nodokļu konts 16:52, 3. Mai. 2021
Jebkura krīze ir kā zemestrīce – visu satricina un samaisa vietām. Daži paliek apakšā, daži - uz vietas, daži - augšā. Par nepieciešamību paaugstināt uzņēmumu efektivitāti runāts daudz. Bet tieši krīze un situācija, kad ierastā prakse vairs neder, spiež meklēt jaunus ceļus, kā kļūt efektīvākiem. Šajā rakstā par to, kā biznesa vadības sistēma var uzlabot uzņēmuma efektivitāti.
Svarīgi 06:57, 10. Mai. 2021
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) sadaļā “Maksājumi un nomaksas stāvoklis” ir vairākas apakšsadaļas, kas sniedz iespēju sekot līdzi maksājumiem, kas veikti valsts budžetā vai atmaksāti nodokļu maksātājam.
VID informācija 13:55, 30. Apr. 2021
Preču piegādātājs regulāri izraksta nekorektus rēķinus vai atsūta nepareizu preci. Lai apmaksu izlīdzinātu, preču piegādātājs atsūta kredītrēķinu par summas starpību. Kā pareizi grāmatvedībā kontēt šo starpību?
Grāmatvedība 07:00, 3. Mai. 2021
Kā šo grantu, ko saņem uzņēmumi, norādīt 2020. gada pārskatā un peļņas vai zaudējumu aprēķinā? Kā saņemtais grants vēlāk ietekmēs uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) un UIN deklarāciju?
Grāmatvedība 07:00, 24. Mar. 2021
Uzņēmums citam uzņēmējam grib nodot preci kā paraugu, nepārdodot to. Kādi dokumenti ir jāsagatavo un kā to iegrāmatot?
Grāmatvedība 07:00, 25. Mar. 2021
Vai palielinātais nolietojums, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību pārvērtējot nekustamo īpašumu, turpmāk samazinās peļņu – dibinātāji saņems mazāk dividendes? Vai kaut ko noraksta arī no pārvērtēšanas rezerves uz ienākumiem? Vai tas nozīmē, ka būs lielāka dividendēs sadalāmā peļņa? Vai arī viss, kas saistīts ar pārvērtēšanu, neietekmē dividenžu izmaksu?
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2021
Nomnieks uzteica telpu nomas līgumu. Saskaņā ar līguma nosacījumiem nomnieks, uzsākot telpu nomu, iemaksāja drošības naudu divu mēnešu īres maksas apmērā – 2402 eiro. Sagatavojot telpu pieņemšanas – nodošanas aktu, tika konstatēts, ka telpu iznomātājam jāremontē ēkas fasāde, uz kuras atradās nomnieka izkārtne. Ar nomnieku panākta vienošanās, ka šo darbu izmaksas 501 eiro apmērā tiks segtas no drošības naudas. Kā noformēt dokumentus, ja nomniekam tiks atmaksāta tikai daļa no drošības naudas? Kādi grāmatojumi būtu veicami?
Izdevumi 07:00, 15. Okt. 2019
“LMT” piedāvā pakalpojuma līgumu mobilā telefona nomai/iegādei, savukārt SIA “LMT Retail & Logistics” izraksta pavadzīmi un piemēro pievienotās vērtības nodokli (PVN) reversā kārtībā. Vai pavadzīme ir jāuzrāda grāmatvedībā un jādeklarē PVN reverss attiecīgajā mēnesī? Vai iekārtu uzskaitīt kā pamatlīdzekli (grāmatvedības politika to paredz) un rēķināt nolietojumu?
Grāmatvedība 07:00, 12. Apr. 2021
Kā grāmatvedībā uzrādīt Valsts ieņēmumu dienesta piešķirto subsīdiju algām? Kā aprēķināt darba samaksu par periodu, kad piešķirta subsīdija? Kā piemērot nodokļus un kā šo subsīdiju uzrādīt grāmatvedībā? Atbildes meklēsim, analizējot kāda lasītāja situāciju.
Grāmatvedība 06:00, 3. Mar. 2021
Kā virsgrāmatā uzrādīt darījumu par sadalīto peļņu par 2018. gadu 8000 eiro apmērā un subsīdijām 20 000 eiro apmērā, kas saņemtas 2020. gada novembrī
Kā virsgrāmatā uzrādīt darījumu par uzņēmumu ienākumu nodokļa deklarācijā norādītajiem ar saimniecisko darbību nesaistītajiem izdevumiem 8000 eiro apmērā un subsīdijām 20 000 eiro apmērā, kas saņemtas 2020. gada novembrī?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 18. Mar. 2021
Grāmatvedībā, tāpat kā citos uzņēmuma procesos, ir nepieciešama kontrole, lai gūtu pārliecību, ka grāmatvedība tiek organizēta atbilstoši normatīvo aktu prasībām un grāmatvedības organizācijas dokumentos noteiktai kārtībai. Kā organizēt šo kontroli un kurš par to ir atbildīgs?
Grāmatvedība 07:00, 8. Mar. 2021
Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmuma, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, darbiniekiem ir atļauts pusdienot, bet maksa par pusdienām 2 eiro apmērā saskaņā ar darba līgumu tiek ieturēta no darbinieku darba samaksas. Vai šādi rīkoties ir likumīgi? Kādi grāmatojumi būtu jāveic? Kā to pareizi noformēt un atspoguļot grāmatvedībā? Vai šīs summas ietekmē PVN?
Esam sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas atbilst Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 5. panta 2. daļā minētajiem mikrosabiedrības kritērijiem. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 755 “Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi” 165. punktam uz 2018. gada 31. decembri neaprēķinām uzkrātās saistības neizmantotajiem atvaļinājumiem. Bilancē un gada pārskatos ir šo uzkrājumu summas atlikums. Darbinieki regulāri dodas atvaļinājumos. 2020. gadā uzkrājuma summa neizmantotajiem atvaļinājumiem ir 3960,50 eiro, savukārt bilances aktīvu summa provizoriski 114 795 eiro, bet gada rezultāts ir peļņa 3308 eiro apmērā. Kā iegrāmatot un kā atspoguļot gada pārskatā par 2020. gadu šo uzkrājumu summu par neizmantotajiem atvaļinājumiem?
Vēlos šīs saistības norakstīt. Vai to var darīt pirms 2020. gada pārskata sastādīšanas?
Grāmatvedība 07:00, 8. Feb. 2021
Vai līgumu var uzskatīt par attaisnojuma dokumentu, uz kā pamata veikt ierakstus grāmatvedības reģistros? Vai visos gadījumos ir nepieciešams rēķins? Sevišķi svarīgs šis jautājums ir gada beigās, kad grāmatvedībā jānorāda visi darījumi neatkarīgi no tā, vai rēķins ir vai nav saņemts.
Dokumenti 07:00, 15. Feb. 2021
Kopš 2021. gada 1. janvāra katru mēnesi 23. datums ir regulāro iekšzemes nodokļu maksājumu termiņš. Lai uzņēmēji vieglāk varētu sekot līdzi savam nodokļu nomaksas stāvoklim, pakāpeniski tiek pilnveidota Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmas sadaļa "Maksājumi un nomaksas stāvoklis".
Vienotais nodokļu konts 11:57, 23. Feb. 2021
Kad beidzot grāmatveži varēs salīdzināt nodokļu atlikumus Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanās sistēmā (EDS)? Šobrīd pārskatos netiek uzrādīti atlikumi un veiktās iemaksas, kā arī tiek aprēķinātas summas, kuras nav iespējams izskaidrot. Neskatoties uz administratīvā sloga samazinājumu, darbs ar EDS ir apgrūtināts, – mums tomēr gribas strādāt un būt administratīvi mazāk noslogotiem!
Vienotais nodokļu konts 15:18, 23. Feb. 2021
Lai grāmatvedībā būtu ērtāk strādāt un informācija būtu pārskatāma un vienkopus, regulāri tiek gatavots kontu apgrozījumu un atlikumu pārskats. Kā to labāk un pareizāk darīt?
Grāmatvedība 07:00, 20. Jan. 2021
Sabiedrība izmanto degvielas norēķinu kartes. Martā sabiedrība pārskaitīja avansa maksājumu degvielas tirgotājam 500 eiro apmērā. 31.martā sabiedrība saņēma šādu rēķinu: kopējā summa – 67,32 eiro, atlaide – 3,03 eiro, summa bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) – 53,13 eiro, PVN – 11,16 eiro, kopā apmaksai – 64,29 eiro. Persona, kas veica pirkumu, iesniedza čeku, kura kopējā summa ir 67,32 eiro, bez PVN – 55,64 eiro, PVN – 11,68 eiro. Kā pareizi veikt grāmatojumus?
Grāmatvedība 07:00, 15. Jūl. 2019
Kooperatīvajai sabiedrībai (KS) pieder ēkas (garāžas un zeme), kas ir reģistrētas zemesgrāmatā un uzskaitītas bilancē. KS biedru sapulce pieņēma lēmumu par nekustamā īpašuma sadalīšanu domājamās daļās. Daži KS dalībnieki savas domājamās daļas zemesgrāmatā jau ir nostiprinājuši. Kā to norādīt grāmatvedības dokumentos? Kā grāmatvedībā uzrādīt garāžas pārdošanu KS dalībniekam, kurš vēl nav nostiprinājis savu daļu? Kādi dokumenti ir nepieciešami? Kādi nodokļi rodas un kam tie jāmaksā?
Dokumenti 07:00, 5. Jan. 2021
SIA, PVN maksātāja, sniedz bērnudārza pakalpojumus, kas netiek aplikti ar PVN. Par šiem pakalpojumiem SIA no pašvaldības saņem līdzfinansējumu. SIA sagatavo bērnu vecākiem rēķinu, ņemot vērā līdzfinansējuma apmēru, proti, ja pakalpojuma cena ir 350 eiro, bet līdzfinansējums ir 260 eiro, rēķins tiek izrakstīts par 90 eiro. Kā veikt grāmatojumus? Kurā peļņas vai zaudējumu aprēķina rindā jānorāda šīs summas? Kura summa jānorāda PVN deklarācijas 49. rindā (darījumi, kas netiek aplikti ar PVN) – 350 vai 90 eiro?
Grāmatvedība 07:00, 24. Nov. 2020
Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas pamatlietām, šoreiz piedāvāju apskatīt grāmatvedības kontu plānu. Kamēr no valsts budžeta finansētajām iestādēm kontu plāns ir apstiprināts ar Ministru kabineta noteikumiem, komersantiem kontu nosaukumu un kodu izvēle atstāta pašu ziņā. Kā izveidot labu, grāmatvedībā un finanšu vadībā ērti lietojamu, kontu plānu?
Grāmatvedība 07:00, 2. Dec. 2020
Kad tika ieviesti ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi, uzņēmēji sāka realizēt dažādus pasākumus, lai palielinātu savu preču vai pakalpojumu noietu. Bija jāpiesaista ne tikai jauni klienti, bet arī jānotur uzņēmuma apgrozījums. Var tikai apbrīnot uzņēmēju fantāzijas lidojumu, taču nu tuvojas gada pārskata sagatavošanas laiks un grāmatvežiem jāsaprot, kā to visu pareizi iegrāmatot.
Grāmatvedība 07:00, 22. Dec. 2020
Uzņēmums noslēdz līgumu ar investoru, kas 2020. gada septembrī iegulda uzņēmumā naudu aizdevuma veidā. Saskaņā ar līguma nosacījumiem līdz 2021. gada 31. decembrim šo aizdevumu pārvērtīs kapitāldaļās – tas tiks ieguldīts pašu kapitālā, pretī investors saņems sabiedrības kapitāldaļas. Kā iegrāmatot saņemto naudu 2020. gada septembrī un kā to atspoguļot gada pārskatā bilancē uz 2020. gada 31. decembri? Vai vienkārši kā īstermiņa aizdevumu? Un sniegt skaidrojumu pielikumā?
Grāmatvedība 08:30, 26. Okt. 2020
Grāmatvedībā, tāpat kā dzīvē, ir laika periodi, notikumi un darbi, kas kopā veido vienotu ciklu. Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, šoreiz par grāmatvedības ciklu.
Grāmatvedība 07:00, 2. Nov. 2020
Lopkopība ir otra svarīgākā lauksaimniecības nozare aiz augkopības. Ražošanas vajadzībām tā izmanto ievērojamu daļu no augkopības produkcijas, piemēram, lopbarību, bet lielāku daļu no savas produkcijas dod tālāk rūpnieciskai pārstrādei vai tiešam patēriņam. Dzīvnieki lopkopības uzņēmumos veido būtisku līdzekļu daļu. Uzņēmumā var būt viens vai vairāku veidu pieauguši dzīvnieki, dzīvnieku mazuļi un nepieauguši dzīvnieki. Dzīvnieki no pārējiem līdzekļiem atšķiras, jo tos kā darba priekšmetus nevar atdalīt no darba produkta. Dzīvnieki var būt uzņēmumā izaudzēti vai nopirkti turpmākai audzēšanai.
Gada pārskats 07:00, 11. Nov. 2020
Vēlos uzdot jautājumu par Eiropas Savienības fondu piešķirto finansējumu – vaučeru, ko administrē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). Tiek veikts pētījums par uzņēmuma ražoto produktu, veikta padziļināta izpēte. Šo pakalpojumu sniedz Latvijas Universitāte (LU), kas faktiski izmanto piešķirto vaučeru un saņem naudu no LIAA, bet atbalsta saņēmējs un pieprasītājs ir uzņēmums, kam LU iesniedz rēķinu par veikto pakalpojumu kopā ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). Uzņēmums pārskaita tikai PVN, bet rēķina summas bez PVN apmaksu veic LIAA pa tiešo LU. Uzņēmums ES atbalsta maksājumu faktiski nesaņem, nauda kontā neienāk. Kādi grāmatojumi jāveic uzņēmumā? Vai pētījums uzskatāms kā uzņēmuma īpašums nemateriālā ieguldījuma veidā, jo tas ar aktu nodots uzņēmuma rīcībā?
Grāmatvedība 07:00, 24. Sep. 2020
Kā noformēt darījumus interneta veikalā? Kā visērtāk šos darījumu uzskaitīt grāmatvedībā, ja tie tiek veikti ar fiziskām personām? Kādas ir prasības attaisnojuma dokumentiem? Un ko darīt, ja pircējs atsakās sniegt savus datus pirkuma noformēšanai? Analizējam lasītāja jautājumu!
Dokumenti 07:00, 16. Nov. 2020
Sabiedrība pieteicās Eiropas Savienības projektam jauna uzņēmuma attīstībai. Finansējumu piešķīra ar noteikumu, ka uzņēmumam projekta īstenošanas pirmā gada laikā jāiegādājas konkrēts pamatlīdzeklis. Sabiedrība pilnībā apmaksāja rēķinu par pamatlīdzekļa iegādi, iesniedza attiecīgos attaisnojuma dokumentus Lauku atbalsta dienestā, kas uzņēmumam projekta ietvaros atmaksāja daļu no šī pamatlīdzekļa, proti, 35 tūkst. eiro. Kā to pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Aug. 2020
Kā grāmatvedībā uzrādīt vienreizēju atbalstu uzņēmumam darba samaksas kompensēšanai Covid-19 krīzes seku dēļ? Vienreizējais atbalsts saņemts no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 455 “Covid-19 skarto tūrisma nozares saimnieciskās darbības veicēju atbalsta piešķiršanas kārtība”.
Grāmatvedība 07:00, 31. Aug. 2020
2019. gada 21. oktobrī saņēmām ziedojuma rēķinu no Zinātnes un Inovāciju parka par 100 eiro, naudu pārskaitījām 2019. gada 9. decembrī. Kādi grāmatojumi jāveic un kādi nodokļi jāpiemēro, ja esam pievienotās vērtības nodokļa maksātāji? Un kā aprēķināt uzņēmumu ienākuma nodokli?
Izdevumi 07:00, 21. Sep. 2020
SIA “B” saņēma no Valsts ieņēmumu dienesta lēmumu par atteikumu atmaksāt pievienotās vērtības nodokli (PVN) konkrētiem darījumiem, kurus uzskatīja par nepamatotiem. SIA “B” uzsāka tiesvedību, bet vēlāk atsauca prasību un saņēma no tiesas lēmumu par lietas izbeigšanu. Kā iegrāmatot neatgriezto PVN summu uzņēmuma grāmatvedībā?
Grāmatvedība 07:00, 1. Sep. 2020
Uzņēmums “A” iegādājas 100% visas uzņēmuma “B” daļas. Uzņēmuma “B” pamatkapitāls ir 5000 eiro, bet daļu pārdošanas līguma cena ir 15 000 eiro. Kā šo darījumu savā grāmatvedībā atspoguļot uzņēmumam “A” (pircējs)? Vai ir kā īpaši jānodala/jāgrāmato 10 000 eiro (starpība starp reāli samaksāto naudu un uzņēmuma “B” pamatkapitālu) vai arī visi 15 000 eiro būs līdzdalība meitas uzņēmuma pamatkapitālā?
Grāmatvedība 08:30, 17. Sep. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Iepriekšējā publikācijā (Peļņas vai zaudējumu aprēķins, iFinanses, 03.08.2020.) aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2020
2020. gada 12. augustā saņemta solidaritātes nodokļa pārmaksātā summa par 2019. gadu. 2019. gada pārskatā uzkrājumi nebija veikti. Kā tagad grāmatot šo atgriezto nodokli – samazināt izdevumu daļu vai attiecināt uz citiem ieņēmumiem? Uz kuru pārskata periodu šī summa jāattiecina? Vai ir nepieciešams koriģēt kādas atskaites par 2019. gadu?
Grāmatvedība 08:00, 8. Sep. 2020
Grāmatvežiem, kārtojot uzņēmumu grāmatvedību, ir virkne pienākumu. Viens no tiem – jānosaka grāmatvedības uzskaitē esošā nekustamā īpašuma nākotnes vērtība, lai aprēķinātu pareizu nolietojumu tā kalpošanas laikā. Kā grāmatvedim to izdarīt?
Pamatlīdzekļi 07:00, 11. Sep. 2020
SIA "A" vēlas iegādāties pamatlīdzekli no SIA "B". SIA "B" izraksta avansa rēķinu par pamatlīdzekļa cenu - 81 000 eiro. SIA "A" samaksā 10 000 eiro, pārējo apmaksā attīstības finanšu institūts “Altum” uz aizdevuma līguma pamata, kas piešķirts šīs iekārtas iegādei; tas vēlāk tiek atspoguļots rēķinā. Saskaņā ar noslēgto līgumu “Altum” ir aizdevējs un SIA “A” – aizņēmējs. Grāmatvedības uzskaitē SIA "A" palikusi parādā SIA "B" atlikušo summu (71 000 eiro), bet pēc rēķina sanāk, ka viss ir apmaksāts, jo “Altum” samaksāja pārējo summu. Kā šo darījumu pareizi iegrāmatot?
Grāmatvedība 08:13, 17. Aug. 2020
Mikrouzņēmums saviem darbiniekiem iegādājas veselības apdrošināšanas polises uz gadu. Vai un kādi nodokļi par to jāmaksā? Vai tā jāuzrāda mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācijā kā darbinieka algas daļa? Vai katru mēnesi divpadsmito daļu no polises cenas? Vai jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)? Kādas ir nodokļu sekas, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības un polise viņam paliek spēkā, un otrādāk – ja polise tiek pārtraukta? Mikrouzņēmums ir komercsabiedrība, kas grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā.
Tiesības 07:00, 11. Aug. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šajā rakstā par peļņas vai zaudējumu aprēķinu – divas shēmas, kas tām kopīgs un atšķirīgs, sagatavošanas pamatprincipi.
Grāmatvedība 07:00, 3. Aug. 2020
Dibinot uzņēmumu, kapitālā tika ieguldīts nekustamais īpašums (pamatlīdzeklis). Pagājušajā gadā tika konstatēts būtisks šī nekustamā īpašuma patiesās vērtības samazinājums, līdz ar to tika veiktas pamatlīdzekļa vērtības korekcijas grāmatvedībā (D 82xx Ārkārtas izdevumi, K 12xx Nekustamais īpašums). Bet šogad tika veiktas izmaiņas komercreģistrā, samazinot uzņēmuma pamatkapitālu (daļu dzēšana) par līdzīgu summu. Pamatkapitāla samazināšanas noteikumos rakstīts, ka naudas summa, par kādu samazināts pamatkapitāls, tiek izmaksāta uzņēmuma dalībniekam. Kā pareizāk atspoguļot šo pamatkapitāla samazināšanu grāmatvedības uzskaitē un vai šī pamatkapitāla samazināšana ietekmē arī uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), un tā ir jāatspoguļo UIN deklarācijā?
Pamatlīdzekļi 08:45, 2. Jūn. 2020
Aizvien biežāk presē lasām par kolektīvām atlaišanām un būtiskām uzņēmumu restrukturizācijām Covid-19 iespaidā. Līdzīgas ziņas izskan gan pie mums, gan citviet pasaulē. Ko restrukturizācija un atlaišana nozīmē uzņēmuma grāmatvedim un finanšu vadībai? Tā ir savlaicīga izmaksu atzīšana, kā arī atbilstošu uzkrājumu veidošana.
Grāmatvedība 07:00, 25. Mai. 2020
Mēs klientiem pārdodam preces, un saskaņā ar noslēgto līgumu mūsu sabiedrība piešķir klientam bonusa atlaides atkarībā no nopirkto preču apjoma un avansā samaksātās summas. Kredītrēķinus par šo atlaidi izrakstām vienmēr par iepriekšējo mēnesi. 2020. gada janvārī visiem klientiem izrakstījām kredītrēķinus par 2019. gada decembri. Kopsumma 8000 eiro apmērā ir ar mīnusa zīmi, kas sanāk iepriekšējā gada izdevumi. Sakiet, lūdzu, kādus kontējumus būtu pareizi lietot šajā situācijā, lai summa – 8000 eiro – tiktu attiecināta uz iepriekšējo gadu? Un kur bilancē šī summa būtu jāparāda?
Grāmatvedība 07:00, 8. Mai. 2020
Pagājuši jau divi gadi, kopš stājās spēkā Starptautiskais finanšu pārskatu standarts 15 “Ieņēmumi no līgumiem ar klientiem”, un uzņēmējiem praksē radušies vairāki jautājumi, piemērojot šo standartu.
Grāmatvedība 07:00, 7. Apr. 2020
Saskaņā ar reorganizāciju viena SIA no otras SIA pārņēma nekustamo īpašumu ar uzskaites vērtību bilancē 143 000 eiro un nekustamā īpašuma pārvērtēšanas rezerves ar uzskaites vērtību bilancē 87 000 eiro. Kā pareizi grāmatvedībā atspoguļot šo darījumu ar pārvērtēšanas rezervi?
Pamatlīdzekļi 08:45, 21. Apr. 2020
Uzņēmuma darbinieki būvobjektā kā atkritumus salasa metāllūžņus, un tie tiek nodoti metāllūžņu savākšanas uzņēmumam, kas izsniedz pavadzīmi un samaksu ieskaita uzņēmuma kontā. Kā uzņēmumam atspoguļot un pamatot metāllūžņu iegūšanu?
Grāmatvedība 09:00, 8. Apr. 2020
Mikrosabiedrības valde pieņēma lēmumu uz 2019. gada 31. decembri vairs neaprēķināt uzkrātās saistības neizmantotajiem atvaļinājumiem. Bilancē un gada pārskatā par 2018. gadu ir šo uzkrājumu summas atlikums. Kā to iegrāmatot un kā atspoguļot gada pārskatā par 2019. gadu?
Grāmatvedība 07:00, 7. Apr. 2020
Lai izpildītu normatīvo aktu pienākumus, Valsts ieņēmumu dienests īsteno dažādus nodokļu maksātāju kontroles pasākumus, sākot no tādiem, kuru norise līdz noteiktam brīdim nodokļu maksātājam varētu palikt nepamanīta, līdz nopietnām pārbaudēm, kurās nodokļu maksātāja piedalīšanās ir obligāta. Šoreiz plašāk par tematiskajām pārbaudēm!
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2020
Uzņēmums, kas reģistrēts Lielbritānijā, atvēra savu filiāli Latvijā. Latvijas filiāle nomā biroja telpas, un tajā ir nodarbināti četri darbinieki. Pagaidām naudas filiālei nav, tāpēc galvenais uzņēmums (Lielbritānijas) pārskaita naudu filiāles bankas kontā izdevumu segšanai. Sakiet, lūdzu, kā filiālei iegrāmatot šo ieskaitīto naudu? Tā nav samaksa par pakalpojumiem, bet gan nauda filiāles darbībai.
Grāmatvedība 07:00, 2. Apr. 2020
Kā pareizi grāmatot maiņas naudu, ko pārdevējs ieliek kasē un dienas beigās izņem kopā ar skaidras naudas ieņēmumiem no realizācijas?
Nauda 10:30, 9. Mar. 2020
Uzņēmums ir saņēmis dividendes par 2017. gadu no cita uzņēmuma, kurā ieguldīja naudas līdzekļus. Kā dividenžu saņēmējam pareizi kontēt šo darījumu?
Grāmatvedība 07:00, 4. Mar. 2020
2018.gadā SIA "X ", kuras reģistrētais pamatkapitāls bija 2840 EUR, noslēdza vienošanos ar aizdevējiem (juridiskām un fiziskām personām) par kreditoru parādu kapitalizāciju, sakarā ar ko mainījās dalībnieku sastāvs, un SIA pamatkapitāls palielinājās 10 reizes. Dažus mēnešus vēlāk, tajā pašā 2018.gadā, jaunie dalībnieki (fiziskās un juridiskās personas) pārdod savas kapitāla daļas citai SIA "Y" (Latvijas rezidents) gan ar zaudējumiem, gan ar peļņu. Jautājumi:
Pamatlīdzekļi 07:00, 18. Sep. 2018
2019. gada oktobrī konstatējam, ka mūsu partneris nav saņēmis vienu rēķinu no 2019. gada jūlija par transporta pakalpojumu. Partneris pieprasa iepriekšējam rēķinam izrakstīt kredītrēķinu un izrakstīt jaunu rēķinu ar oktobra datumu, pamatojoties uz to, ka likumā “Par grāmatvedību” paredzēts visus grāmatojumus veikt ne vēlāk kā nākamajā mēnesī pēc taksācijas perioda. Vai tiešām noklīdušu rēķinu var šādi pārrakstīt?
Dokumenti 07:00, 3. Feb. 2020
Lai uzlabotu uzņēmuma finansiālo stāvokli, daļu no nelikvīdiem krājumiem (nav pārtika), kas nostāvējuši uzņēmuma noliktavā vairākus gadus, uzņēmuma vadītājs nolemj norakstīt jeb likvidēt. Norakstīšanas summa krietni pārsniegtu iepriekšējo trīs gadu vidējo summu. Vai šajā gadījumā starpība būtu uzskatāma par ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem un apliekama ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 5. Feb. 2020
Jautājums par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju. Ja kapitālsabiedrībai ir izveidojušies debitori, no kuriem vairs nav iespējama parādu piedziņa, kā tos izslēgt? Vienkārši norakstīt izdevumos? Uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija netiek iesniegta, tāpēc nepastāv nodokļa korekcijas iespēja.
Grāmatvedība 07:00, 16. Jan. 2020
Uzņēmumam pieder elektropreces, kuras tas vēlas nomainīt pret jaunām. Vecās tika iegādātas kā mazvērtīgais inventārs, bet, ja veic remontu, tās vēl ir iespējams lietot. Uzņēmuma darbinieki vēlas iegādāties šīs elektropreces. Kā šādas preces norakstīt? Kāds ir kontējums? Kā uzņēmuma darbinieks var iegādāties vecās elektropreces (dators, printeris u.c.) pēc to norakstīšanas grāmatvedības uzskaitē? Vai šāda veida preces pēc to norakstīšanas ir obligāti jāutilizē?
Pamatlīdzekļi 09:30, 6. Jan. 2020