Zemnieku saimniecība, iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Tās īpašnieks līdz šim valsts socialās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI) maksāja kā pašnodarbinātais, bet no 2023.gada 1.septembra ir nolēmis kļūt par darba ņēmēju savā zemnieku saimniecībā un maksāt darba algas nodokļus. Tātad no tā brīža īpašnieks vairs nav pašnodarbinātais. Kad un kā ir jāiesniedz atskaite par 10% VSAOI, kas būtu aprēķināmas par gadu, ja īpašnieks nebūtu nolēmis dibināt darba attiecības ar savu saimniecību? Piebilde – dibinot darba attiecības, zemnieku saimniecībā pārvaldnieka nebūs.
Nodokļi 06:00, 8. Sep. 2023
Diemžēl likumos nav teikts, kā rīkoties situācijā, kad nav attaisnojuma dokumenta - rēķins vai kases čeks ir pazaudēts vai arī nav izsniegts. Piemēram, darbinieks vietnē Booking.com rezervējis viesnīcu komandējumam Itālijā, izmantojot uzņēmuma bankas karti. Rēķina nav, un nav iespējams to dabūt. Kā pareizi grāmatot šādus izdevumus? Vai jāraksta kāda grāmatvedības izziņa? Vai jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis, ja nav iespējams dabūt attaisnojamo dokumentu un par darījumu liecina tikai apmaksa bankā?
Dokumenti 06:00, 18. Sep. 2023
Uzņēmums nodarbojas ar tabakas un alkohola mazumtirdzniecību. Tiek rīkots divu dienu pasākums, kuru apmeklēs tikai aicināti klienti un sadarbības partneri. Pasākuma mērķis ir iepazīstināt ar jaunākajām precēm un veikt to degustāciju. Pasākuma rīkošanai tiek nomātas telpas, dažāda veida aprīkojums, pasūtīts ēdiens, pieaicināts pasākuma vadītājs. Pasākumā paredzēti konkursi un balvas. Dažiem viesiem tiek apmaksāta viesnīca. Vai šos izdevumus var tieši attiecināt kā saimnieciskās darbības izdevumus vai tomēr tie ir reprezentācijas izdevumi?
Bieži vien tiek uzskatīts, ka pašnodarbinātā persona un komandējums ir nesavienojami jēdzieni. Aplami tā domāt, jo pašnodarbinātais, tāpat kā Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts komersants veic saimniecisko darbību, tātad, ir saimnieciskās darbības veicējs. Ja jau pašnodarbinātais ir tāds pats komersants kā citi, tad arī izdevumi, arī ar komandējumu saistītie, tam ir līdzīgi.
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir sagaidīti grozījumi, kas būtiski tieši lauksaimniekiem. Tie ir pieņemti 2023.gada 15.jūnijā un stājās spēkā no 2023.gada 23.jūnija. Apskatīsim svarīgāko!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 24. Jūl. 2023
Arī šogad tie saimnieciskās darbības veicēji (t.sk. mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji) un autoratlīdzību saņēmēji, kuri nav darba ņēmēji un prognozē, ka viņu saimnieciskās darbības ienākumi nesasniegs 500 eiro mēnesī vai 1500 eiro ceturksnī, var izvēlēties neveikt minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra neaprēķinātu šīs iemaksas, cilvēkam savlaicīgi jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā apliecinājums par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem.
VID informācija 13:00, 10. Jan. 2022
Beidzamajā laikā daudz šķēpu tiek lauzts par to, ka no šā gada 1. jūlija stājās spēkā grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas noteic minimālo valsts sociālās apdrošināšanas objektu. Sabiedrībā tiek postulēts uzskats, ka tā ir kārtējā nodokļu palielināšana un gan uzņēmējiem, gan pašnodarbinātām personām, gan darbiniekiem tiek radīti zaudējumi. Tāpēc šoreiz vēlos paanalizēt nodokļu funkcijas un definīciju un mēģināt saprast, vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas ir nodoklis vai arī tām piemīt pavisam cita funkcija un jēga.
Citi 07:00, 3. Nov. 2021
Šogad apritēs jau divi gadi, kopš likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” ieviestas normas par minimālo obligāto sociālo iemaksu objektu, tā noteikšanu un iemaksu veikšanu. Šīs normas tika ieviestas ar mērķi iesaistīt sociālās apdrošināšanas sistēmā iespējami vairāk iedzīvotāju, domājot par viņu nākotni un sociālo aizsardzību. Tomēr to aprēķināšana ir radījusi diezgan lielas neskaidrības un nenoteiktību uzņēmumiem, plānojot budžetu.
Sociālais 06:00, 2. Mai. 2023
Tuvojoties vasaras brīvlaikam, atgādinām, ka vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērniem, kuri strādā tikai vasaras brīvlaikā, ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē.
VID informācija 11:30, 9. Mai. 2023
Ņemot vērā diskusijas, kas izvērtās par prēmiju norādīšanu gada pārskatā publikācijā "Kura gada pārskatā jāiekļauj izmaksātās prēmijas?", iFinanses, 22.02.2023., ir sagatavots plašāks skaidrojums par uzkrāto saistību uzrādīšanu grāmatvedībā un gada pārskatā.
Gada pārskats 06:00, 11. Apr. 2023
Atkal ir pienācis laiks sagatavot gada ienākumu deklarāciju par 2022.gadu. Deklarācijas veidlapa, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, nav mainījusies, jo nav veikti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.662 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību”. Tomēr ir dažas lietas, kam jāpievērš uzmanība tieši saimnieciskās darbības veicējiem, aizpildot deklarācijas D3 vai D31 pielikumu.
Gada deklarācija 06:00, 14. Apr. 2023
Uzņēmums darbiniekam iegādājas veselības apdrošināšanas polisi par 426 eiro, kā arī papildprogrammu “Atvērtā polise”, pasargājot darbinieku no situācijām, kad medicīnisko pakalpojumu izmaksas ir lielākas, nekā sedz apdrošināšanas polise. Kā šādas polises iegādes izmaksas norādīt grāmatvedībā? Un, ja darbiniekam no atvērtās polises tiek apmaksāta operācija 1000 eiro apmērā, kā to norādīt grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 14. Apr. 2023
Uzņēmuma vadība iegādājas apģērbu un dažādus aksesuārus (kaklasaites, jostas, rokas pulksteņus), kas nav nepieciešams darba vajadzībām. Iegādes izdevumi nepārsniedz 5% no iepriekšējā gada bruto darba samaksas. Vai šos izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem – kā izdevumus, kas nepieciešami uzņēmuma tēla veidošanai un uzturēšanai sabiedrībā pieņemto standartu līmenī?
Izdevumi 06:00, 21. Apr. 2023
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un nodokļu piemērošanā? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Par šīm un citām tēmām 5. aprīlī runājām žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Svarīgi 15:12, 6. Apr. 2023
No Valsts ieņēmumu dienesta (VID) tika saņemts atteikums izlabot darba devēja ziņojumu par 2022.gada februāri, tāpēc valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) tika aprēķināts pēc VID esošajiem datiem – 1100 eiro apmērā (iedzīvotāju ienākuma nodoklis tika atgriezts darba devējam). Salīdzinot uzņēmuma datus ar VID informāciju, darba devējam radās pārmaksa, ko iegrāmatoja šādi:
D Citi izdevumi – 1100 EUR,
K Norēķini par VSAOI – 1100 EUR.
Ņemot vērā, ka sociālās iemaksas netiks atgrieztas, vai darba devējs var pārmaksu pārgrāmatot:
D Pārmaksa budžetā par nodokļiem – 1100 EUR,
K Citi izdevumi – 1100 EUR?
Vai gada pārskatā pārmaksa būs kā zaudējumi:
D Citi izdevumi,
K Norēķini par VSAOI?
Grāmatvedība 06:00, 23. Mar. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka tie saimnieciskās darbības veicēji (t.sk. mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāji) un autoratlīdzību saņēmēji, kuri nav darba ņēmēji un prognozē, ka viņu saimnieciskās darbības ienākums šī gada ceturtajā ceturksnī (oktobris – decembris) nesasniegs 1500 eiro, var izvēlēties neveikt jaunās minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.
VID informācija 13:00, 8. Okt. 2021
Darba devējs optimizē uzņēmuma līdzekļus un daļu no algu fondam atvēlētajiem līdzekļiem novirza uz uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu, veicot iemaksas par saviem darbiniekiem. Kādi nodokļi jāmaksā par šādiem darījumiem? Kādas likuma norma to nosaka, un kā grāmatot šādus darījumus?
Grāmatvedība 06:00, 6. Mar. 2023
Uzņēmējdarbība mainās un pielāgojas pasaules jaunajām tendencēm, kas vērstas uz ilgtspēju. Nodokļu sistēma šai ziņā attīstās ļoti lēnām. Tikai pēdējos gados personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi tiek saistīti ar saimniecisko darbību. Taču ir jāvērtē, vai ar to pietiek. Šajā epizodē asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīnas Hudenko diskusija par Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studentes Jolantas Rosickas veikto pētījumu – kā varētu paplašināt vismaz personāla ilgtspējas pasākumu klasifikāciju?
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 24. Feb. 2023
Nodokļu normatīvajos aktos netiek ierobežotas nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, kā arī nav noteikta aizdevumu noformēšanas vai uzraudzības kārtība. Kas notiek brīdī, kad aizdevums tiek izsniegts nerezidentam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Mar. 2023
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu par nodokli no dzīvokļa izīrēšanas vai iznomāšanas ienākumiem ar mērķi palīdzēt cilvēkam, kas plāno sākt dzīvokļa izīrēšanu vai iznomāšanu, izvēlēties atbilstošāko nodokļu maksāšanas režīmu.
VID informācija 16:54, 20. Feb. 2023
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 2023.gada 1.janvārī. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 06:00, 2. Jan. 2023
Ar 2023.gada 1.janvāri ir stājušās spēkā jaunas izmaiņas nodokļos. Par tām informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:05, 9. Jan. 2023
//= $article['Article']['score'] ?>
Algas jūrniekiem
Lai pareizi piemērotu nodokļus jūrniekam izmaksātajai algai, ir jāievēro vairākas būtiskas nianses, piemēram, vai darba devējs ir Latvijas vai ārvalsts uzņēmums, kurā valstī reģistrēts kuģis un kuras valsts uzņēmums izmaksā algu. Tāpat jāpiemēro speciālais algas nodokļa režīms, jāņem vērā jūrnieka pakāpe un vēl citas nianses. Izskatīsim dažādas situācijas.
Darba samaksa 06:00, 27. Jan. 2023
Gan ar darba, gan uzņēmuma līgumu tiek regulēta zināma darba veikšana pret atlīdzību kādas personas labā. Ņemot vērā, ka praksē apzināti, kā arī neapzināti darba līgums tiek jaukts ar uzņēmuma līgumu vai otrādi, par uzņēmuma līgumu jārunā kontekstā ar darba līgumu, jo, lai gan minētie līgumi ir līdzīgi, starp tiem pastāv būtiskas atšķirības.
Tiesības 06:00, 21. Dec. 2022
Ņemot vērā, ka iesniegt vai precizēt jau iesniegtās gada ienākumu deklarācijas drīkst trīs gadu laikā, ielūkosimies 2022.gada 31.marta Senāta Administratīvo lietu departamenta lietā SKA-161/2022, kurā tika skatīts jautājums par mikrouzņēmuma – mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja – darbinieku tiesībām piemērot atvieglojumus par apgādājamajiem un vai darbiniekiem, neļaujot gada ienākumiem piemērot atvieglojumus, tika pārkāpta Satversme?
Nodokļi 06:00, 9. Dec. 2022
Uzņēmums iegādājās izsolē dzīvokli, to izremontēja un tagad vēlas šo dzīvokli izīrēt savam darbiniekam. Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādes darījumam PVN netika piemērots. Vai uzņēmums drīkst noteikt, ka darbiniekam jāmaksā tikai izdevumi par komunālajiem pakalpojumiem, bet īres maksu nepiemērot? Vai tomēr īres maksa ir obligāta? Kādi nodokļi uzņēmumam jāmaksā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 6. Dec. 2022
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka saimnieciskās darbības veicēji (t.sk. mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji) un autoratlīdzību saņēmēji, kuri nav darba ņēmēji un prognozē, ka viņu ienākums turpmāk šogad nesasniegs 1500 eiro katrā ceturksnī, var izvēlēties neveikt jaunās minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Lai šīs iemaksas netiktu aprēķinātas, cilvēkam līdz 2021. gada 15. jūlijam jāvēršas ar iesniegumu VID.
Svarīgi 17:03, 21. Jūn. 2021
No 2021. gada 1. jūlija valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās tiek ieviestas vairākas izmaiņas, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 08:56, 1. Jūl. 2021
Vai attiecībā uz autoriem, kas ir pensijas vecumā, ir jāievēro atšķirīgi nosacījumi, izmaksājot autoratlīdzību? Vai ir svarīgi, lai autors ir reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs? Un kas šādā situācijā mainās?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 3. Nov. 2022
Domājams, ka teju katrs uzņēmums Latvijā ir atbalstījis Ukrainu, ziedojot finanšu līdzekļus vai visdažādākās preces – pašu ražotas vai iepirktas, darbinieku izgatavotas. Tomēr mēneša beigās pienāk brīdis, kad jāsaprot, kā šiem ziedojumiem piemērot nodokļus?
Nodokļu risku vadības izstrāde ir aktuāla gan tiem, kas vēlas izmantot Valsts ieņēmumu dienesta padziļinātās sadarbības programmas zelta līmeņa priekšrocības, gan kases aparātu un sistēmu apkalpojošiem dienestiem, kuru obligāta prasība ir ieviest nodokļu risku vadību, gan visiem tiem, kam rūp finanšu vadība.
Finanšu vadība 06:00, 4. Nov. 2022
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Arvien biežāk, it īpaši pēdējos gados, palielinās interese par attālinātā darba iespējām citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, un attālinātais darbs kā darba izpildes veids kļūst arvien populārāks gan darba devēju, gan darbinieku vidū. Tādējādi gan darba devējiem, gan pašiem darbiniekiem ir aktuāli jautājumi par sociālo drošību, proti, kurā valstī ir jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas un kuram tās jāveic?
Sociālais 18:00, 14. Okt. 2022
Darbinieks tiek atbrīvots no darba, un ar viņu tiks noslēgta nekonkurēšanas vienošanās par aizliegumu noteiktu laiku strādāt konkrētā darbības jomā. Kādi ir šādas vienošanās atlīdzības nosacījumi? Vai un kādi nodokļi tai jāpiemēro?
Tiesības 06:00, 28. Okt. 2022
Pašnodarbināta persona vēlas sniegt grāmatvedības pakalpojumus, kārtojot klienta grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Pakalpojumā ietilptu PVN un saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnāla aizpildīšana, darba algas aprēķinu un PVN atskaišu sagatavošana, darba algas aprēķināšana, gada ienākumu deklarāciju sagatavošana u.c. Vai šī persona likuma izpratnē ir ārpakalpojuma grāmatvedis? Kāds NACE kods ir jānorāda, sniedzot šādu pakalpojumu?
Grāmatvedība 06:00, 1. Nov. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:12, 3. Okt. 2022
Diemžēl Latvijas uzņēmēju konkurētspēju reģionā mazina lielais darbaspēka nodokļu slogs. Arī sociālā sistēma Latvijā nav stabila. Katru gadu Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studenti savos pētījumos pievēršas darbaspēka nodokļu problēmām. Šajā diskusijā asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko pārrunā studentu atziņas un iespējamos risinājumus, kā mazināt nodokļu ķīļa negatīvo ietekmi uz konkurētspēju.
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 26. Okt. 2022
Sagatavojot darba devēja ziņojumu, tajā ir jāaizpilda 10.aile "Obligāto iemaksu veikšanas datums". Kas un kādos gadījumos ir jānorāda šajā ailē?
Dokumenti 06:00, 2. Sep. 2022
Šobrīd, kad vērojams darbaspēka deficīts, darba devēji ir spiesti meklēt alternatīvus risinājumus darbinieku piesaistīšanai, un viena no iespējām ir darbaspēka noma. Tas ļauj piesaistīt papildu darbiniekus tajos brīžos, kad uzņēmumam tas ir nepieciešams. Ar kādiem nodokļiem jārēķinās, nomājot darbinieku?
Personāla vadība 06:00, 7. Sep. 2022
Vai esat kādreiz aizdomājušies – kad dodamies atvaļinājumā un šajā periodā nestrādājam, saņemam arī atlīdzību? Šī šķiet pašsaprotama norma mūsdienās, bet, cik tas šķiet loģiski un pašsaprotami darba ņēmējam, tik darba devējam jāprot plānot un vadīt izmaksas, lai veiktu maksājumu periodā, kad darbinieks atpūšas un tieši ar savu darbu nerada labumus uzņēmumam.
Atvaļinājums 06:00, 19. Sep. 2022
Arī vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotāji ir tikuši pie jauniem noteikumiem. Tajos nav būtisku atšķirību salīdzinājumā ar iepriekšējiem, bet dažām niansēm ir vērts pievērst uzmanību.
Grāmatvedība 06:00, 12. Sep. 2022
Darbinieks iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu darba devējam un izvēlējies darba vietā piemērot 23% iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi, nevis 20%. Vai šādā gadījumā, aprēķinot algu, drīkst piemērot neapliekamo minimumu? Tehniski Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā tas ir iespējams.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 22. Sep. 2022
Kā aizpildīt un iesniegt iedzīvotāju ienākuma nodokļa, valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu un uzņēmējdarbības riska valsts nodevas pārskatus, ja ar kapitālsabiedrības valdes locekli ir darba tiesiskās attiecības, valdes loceklim noteikta atlīdzība ar citu civiltiesisku līgumu vai jāmaksā nodokļi no valdes locekļa domājamā ienākuma? Skaidro Valsts ieņēmumu dienests!
VID informācija 15:05, 2. Sep. 2022
2021. gada 18. martā ir pieņemti grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā. Valsts ieņēmumu dienests informē par būtiskākajām izmaiņām.
VID informācija 09:25, 24. Mar. 2021
Vai var kompensēt valdes locekļa izdevumus, kas rodas braucienā no Norvēģijas uz Latviju, neapliekot tos ar algas nodokļiem? Kādos gadījumos šos pārbraucienus var definēt kā komandējumu, lai varētu kompensēt attiecīgās komandējuma izmaksas? Ņemot vērā, ka valdes locekļa pastāvīgā dzīvesvieta ir Norvēģijā, vai nerodas pienākums maksāt algu Norvēģijā?
Dalībnieks un valdes loceklis 06:00, 9. Aug. 2022
Vai par bērna piedzimšanas pabalstu, kas izmaksāts līdz 2022.gada 1.jūlijam, kad spēkā stājas izmaiņas likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", saskaņā ar kurām pabalsti līdz 250 eiro nav apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, var/vajag veikt korekcijas darba devēja ziņojumā un pārrēķināt IIN?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 26. Jūl. 2022
Lai gan par darba samaksu un to aprēķināšanas niansēm var pētīt un rakstīt daudz, tomēr ar šo rakstu noslēgsim iepriekš iesākto tēmu par darba samaksas aprēķināšanas pamatjautājumiem. Šoreiz par to, kā aprēķināt darba samaksu darbiniekam – pensionāram.
Darba samaksa 06:00, 11. Jūl. 2022
Turpināsim iepriekšējos rakstos iesākto par darba algas aprēķiniem un tai piemērojamiem nodokļiem – šoreiz par uzņēmējdarbības riska valsts nodevu.
Darba samaksa 06:00, 15. Jūn. 2022
2022. gada janvārī Satversmes tiesa lēma, ka saimnieciskās darbības veicējiem 80% ierobežojums izdevumiem neatbilst Satversmei. Vai tas nozīmē, ka saimnieciskās darbības veicējiem jālabo iepriekšējo gadu deklarācijas, lai atgūtu pārmaksāto nodokli? Kā veikt labojumus?
Gada deklarācija 06:00, 29. Jūn. 2022
Maijā stājušies spēkā vairāki grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, precizējot iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), neapliekamā minimuma un atvieglojumu piemērošanu ukraiņu ieceļotāju gūtajam ienākumam, kā arī ieviešot vairākus atbalsta pasākumus, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 18:15, 31. Mai. 2022
Esmu pašnodarbinātais, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs. Plānoju iegādāties automašīnu vērtībā līdz 50 000 eiro (bez PVN) saimnieciskās darbības veikšanai. Vai, pērkot automašīnu uzreiz par pilnu cenu, man tiks atmaksāts PVN 50% apmērā (detalizēta maršrutu uzskaite netiks veikta)?
Grāmatvedība 06:00, 27. Mai. 2022
Kopš pagājušā gada vidus Valsts ieņēmumu dienestam ir noteiktas tiesības publiskot informāciju par sabiedrībai nozīmīgiem dienesta pieņemtajiem lēmumiem. Kā šī publiskā informācija izskatās un ko tā spēj pateikt par uzņēmumu? Ieskatīsimies arī, kādi mēdz būt apsvērumi, lai atteiktu pievienotās vērtības nodokļa atmaksu uzņēmumiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 23. Mai. 2022
Turpināsim iepriekšējā rakstā iesākto tematu par iedzīvotāju ienākuma nodokli, aprēķinot darba algu. Šoreiz apskatīsim piemērus, kā mainās darba algas aprēķins atkarībā no algas lieluma, kā arī no tā, ir vai nav iesniegta alga nodokļu grāmatiņa darba devējam.
Darba samaksa 06:00, 11. Mai. 2022
Pavisam strauji tuvojas saimnieciskās darbības veicēju gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas laiks. Tāpēc būtiski apskatīt jaunās izmaiņas deklarācijas aizpildīšanas kārtībā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 4. Apr. 2022
Vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērniem, kuri strādā tikai vasaras brīvlaikā, ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 13:34, 25. Apr. 2022
Pieņemot darbā no Ukrainas ieceļojošos Ukrainas iedzīvotājus, darba devējs ievēro tādu pat pārskatu un deklarāciju iesniegšanas kārtību un termiņus, kā nodarbinot Latvijā jebkuru citu darbinieku – nerezidentu vai rezidentu, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 09:28, 31. Mar. 2022
Pašnodarbināta persona nodarbojas ar reklāmas pakalpojumiem, kā arī ir noslēgti autoratlīdzības līgumi (ir izdotas vairākas grāmatas). Ir viens bankas konts, kurā ieskaita gan naudu par reklāmas pakalpojumiem, gan par autoratlīdzību, kā arī no šī konta tiek maksāti gan saimnieciskās darbības izdevumi, gan privātie. Vai šādi drīkst darīt?
Nodokļi 06:06, 22. Mar. 2022
Iepriekšējā rakstā iesākām skatīt jautājumu par darba algu un tika izskaidroti jēdzieni darba samaksa, darba alga, piemaksas, prēmijas un cita veida atlīdzība par darbu. Ar darba samaksas aprēķināšanu ir saistīti divi nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Šajā rakstā izskatīsim piemēru, kā aprēķina un iegrāmato sociālās iemaksas.
Darba samaksa 07:00, 9. Feb. 2022
Arī 2022. gada ievadā centīšos prognozēt nākamā gada laikā sagaidāmos būtiskākos notikumus nodokļu jomā. Raksta turpinājumā – par starptautiskās nodokļu sistēmas reformu un ieskatīsimies arī tepat mūsmājās – kā mums veicas ar ēnu ekonomikas apkarošanu un kā varētu būt?
Citi 07:00, 4. Feb. 2022
Jaunajā Grāmatvedības likumā ir noteikts: ja izdevumi tiek veikti ar maksājumu karti, kas piesaistīta uzņēmuma bankas kontam, tad par attaisnojuma dokumentu grāmatvedība var izmantot bankas konta izdruku. Kā šis darbosies praksē?
Nauda 07:00, 28. Feb. 2022
Kā jāaprēķina nolietojums automašīnai, ko pēc nomas līzinga beigām par 6666,93 eiro ir iegādājusies fiziska persona – saimnieciskās darbības veicējs. Pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķināšanai ir izvēlēts derīgais lietošanas laiks – pieci gadi. Saimnieciskās darbības vajadzībām automašīna tika izmantota 50% apjomā. 2021. gada 30. novembrī pārtraukta automašīnas lietošana, izslēdzot to no pamatlīdzekļu sastāva.
Grāmatvedība 07:00, 25. Feb. 2022
Esmu darba ņēmējs un pašnodarbinātais vienlaicīgi. Ienākumi no algas kā darba ņēmējam pārsniedz 1500 eiro ceturksnī, un no tiem tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un pensijas apdrošināšanas iemaksas. Saprotu, ka katru ceturksni sniedzu ziņojumu par gūtajiem ienākumiem (no saimnieciskās darbības), taču - vai man no ienākumiem, kuri gūti no saimnieciskās darbības, jāmaksā VSAOI, ja tās jau maksā mans darba devējs?
Nodokļi 06:35, 1. Feb. 2022
Uzņēmums ir iegādājies datoru saimnieciskās darbības veikšanai un nodevis to lietošanā darbiniekam. Grāmatvedības uzskaitē dators tiek pieņemts kā pamatlīdzeklis. Kā labāk nodot veco datoru darbiniekam privātām vajadzībām bez nodokļu riskiem? Kādi dokumenti nepieciešami? Vai pirms pārdošanas nepieciešama pamatlīdzekļa pārvērtēšana pēc tirgus vērtības? Ja datora tirgus vērtība ir 200 eiro, bet uzņēmums pārdod par 10 eiro, vai cenas starpība apliekama ar nodokli?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Feb. 2022
2021. gada vidū mainījās nodokļu piemērošanas kārtība autoratlīdzībām. Sākotnēji bija paredzēts pusgadu ilgs pārejas posms, un, sākot ar 2022. gada 1. janvāri, autoratlīdzību saņēmējiem būtu jākļūst par saimnieciskās darbības veicējiem. Tomēr gada nogalē likumi tika grozīti – autoratlīdzību saņēmējiem tika dotas tiesības nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējiem vēl arī 2022. gadā.
Gada deklarācija 07:00, 11. Feb. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022. gada janvārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:00, 7. Feb. 2022
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 2022. gada 1. janvārī. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 07:00, 3. Jan. 2022
Pērnā gada nogalē daudzi darba devēji ir saņēmuši pirmo aprēķinu par papildus veicamām valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām saviem darbiniekiem. Kā tiek aprēķinātas minimālās sociālās iemaksas? Kuram ir pienākums tās samaksāt? Un kas ir atbrīvots no minimālo iemaksu veikšanas?
Sociālais 07:00, 31. Jan. 2022
2022. gada 11. janvārī ir pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību”. Grozījumi stājās spēkā 2022. gada 14. janvārī un piemērojami, aizpildot 2021. gada ienākumu deklarāciju, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:00, 24. Jan. 2022
Autoriem noteiktā pārejas perioda, lai reģistrētos kā pašnodarbinātais, termiņš pārcelts uz 2022. gada 31. decembri. Kas notiek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) tiem autoriem, kuriem līgumi noslēgti līdz 2020. gada 31. decembrim (spēkā ir vecie līgumi)? Vai arī turpinās pārejas periods? Tātad, izmaksājot autoratlīdzību, tās izmaksātājs piemēro izdevumu normas un IIN 20% apmērā?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 7. Jan. 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu aprēķins pašnodarbinātajiem 2021. gadā piedzīvoja vairākas pārmaiņas – mainījās iemaksu aprēķināšanas kārtība lauksaimniekiem, palielinājās likme pensiju apdrošināšanai –, turklāt bija jāsaprot, kā, vai un cik lielā mērā pašnodarbinātos skars minimālās sociālās iemaksas.
Nodokļi 08:23, 14. Jan. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:30, 3. Jan. 2022
2022. gada būtiskākās izmaiņas ir skārušas grāmatvedības jomu, jo ir stājies spēkā ilgi gaidītais Grāmatvedības likums. Lai izpētītu jauno likumu un pierastu pie tā, būs nepieciešams laiks un pacietība. Tāpēc iepriecina, ka nodokļu jomā liela revolūcija nav veikta. Tomēr vairākas vērā ņemamas izmaiņas ir – aplūkosim tās!
Citi 07:00, 30. Dec. 2021
Kā uzskaitīt aprēķinātos nodokļus no darbinieka gūtā labuma un kā tie ietekmē uzņēmumu ienākuma nodokli, ja darba devējs izsniedz darbiniekam dāvanu karti 20,95 eiro apmērā? Vai uz saimnieciskās darbības izdevumiem attiecināma visa no dāvanu kartes 20,95 eiro apmērā aprēķinātā nodokļa summa?
Darba samaksa 07:00, 7. Dec. 2021
Šā gada 18. oktobrī tika aktualizēts Valsts ieņēmumu dienesta metodiskais materiāls par ienākumu no akciju pirkuma tiesību īstenošanas. Apskatīsim būtiskāko, kas tajā skaidrots, un izskatīsim arī dažus piemērus, kas nerada viennozīmīgu un skaidru izpratni par nodokļu piemērošanu.
Citi 07:00, 6. Dec. 2021
Kā aprēķināt pieļaujamo kompensācijas apmēru darba brauciena laikā, par kuru nav jāmaksā nodokļi? Kuri izdevumi ir jāņem vērā, lai aprēķinātu Ministru kabineta noteikumos minēto 70% proporciju? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 13. Dec. 2021
Būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā 2022. gadā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 15:00, 13. Dec. 2021
Kā ik gadu, arī šogad attālināti tiekamies vērienīgajā konferencē "Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2022", lai pārrunātu, kādas nodokļu un likumdošanas izmaiņas jāņem vērā, gatavojoties jaunajam gadam. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 16:58, 9. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par izmaiņām iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā" sakarā ar šā gada 16. novembrī pieņemtajiem grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī, atsevišķām normām noteikts atšķirīgs spēkā stāšanās laiks.
VID informācija 16:00, 21. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir atjaunojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19 par atbalsta periodu no 2021. gada 1. oktobra līdz 2022. gada 31. janvārim” sakarā ar atbalsta pasākumiem nodokļu jomā, kas paredzēti Covid-19 izraisīto grūtību pārvarēšanai.
VID informācija 15:00, 30. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Izmaiņas 2022. gada valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās", lai informētu par izmaiņām normatīvajos aktos.
VID informācija 16:00, 28. Dec. 2021
Līdz 2022. gada beigām autoratlīdzības saņēmēji varēs turpināt izmantot īpašo autoratlīdzību nodokļu režīmu, nereģistrējoties kā saimnieciskās darbības veicējiem. Savukārt tie autoratlīdzības saņēmēji, kuri ir reģistrējuši savu saimniecisko darbību, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 10% apmērā pensiju apdrošināšanai varēs veikt vienu reizi gadā, nevis kā līdz šim – reizi ceturksnī.
Svarīgi 10:00, 29. Dec. 2021
Vai fiziskai persona, kas sniedz lietvedības un juridiskos pakalpojumus, ir jāveic ar aizdomīgiem darījumiem saistītās darbības, ja tā nesniegs klientiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā noteiktos pakalpojumus? Izskatām uzziņu!
Citi 07:00, 10. Nov. 2021
Mainīts valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objekta maksimālais apmērs, kā arī papildināts valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu un atlīdzības aprēķinam nepieciešamo vidējo iemaksu algas aprēķins gadījumos, kad personai ir aprēķināts minimālo VSAOI objekts, to paredz Saeimas šā gada 29. septembrī galīgajā lasījumā kā steidzami pieņemtie grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu".
Likumdošana 11:30, 30. Nov. 2021
Vai tiks saglabāta iespēja iesniegt Valsts ieņēmumu dienestam prognozētos ienākumus zem 1500 eiro ceturksnī un maksāt tikai 10% sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai, ja būs mazi ienākumi?
Nodokļi 07:00, 11. Nov. 2021
Darba devējam nebūs jāveic minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par kalendāra dienām, kurās darbinieks ir dīkstāvē savas vainas dēļ vai kurās darba ņēmējs ir atstādināts no darba (amata) pienākumu veikšanas bez darba samaksas saglabāšanas, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 15:00, 26. Nov. 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu minimālo objektu nepiemēro proporcionāli par tām taksācijas gada kalendāra dienām, kurās darbinieks atrodas dīkstāvē, kas radusies darbinieka vainas dēļ, vai darba ņēmējs ir atstādināts no darba bez darba algas saglabāšanas, to paredz šā gada 30. novembrī Ministru kabineta sēdē izskatītie grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 16:30, 30. Nov. 2021
Kā labāk grāmatot izdevumus, kas attiecas uz saņemto grantu apgrozāmo līdzekļu plūsmas atjaunošanai? Vai, piemēram, izmaksas par degvielu ir lietderīgi vispirms grāmatot parastajā uzņēmuma kontā "Degvielas izmaksas" un pēc tam koriģēt, vai arī uzreiz grāmatot kontā 8290?
Grāmatvedība 07:00, 4. Nov. 2021
Vai un kā jāreģistrē komandējuma nauda, ko saņēmis darba ņēmējs Latvijā, kas strādā pie darba devēja ārvalstnieka un maksā gan iedzīvotāju ienākuma nodokli, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pilnā apmērā, lai nerastos pārpratumi ar VID par nenomaksātiem nodokļiem?
Darba samaksa 07:00, 28. Okt. 2021
Jaunais "iFinanses" žurnāla vāks valsts svētku mēnesī atgādina par kopābūšanas prieku. Bet saturiski šomēnes aktuālākās tēmas – energoresursu cenas, dokumentu glabāšana, inventarizācija, skaidras naudas darījumi un citi jautājumi. Ielūkojies!
Svarīgi 15:37, 29. Okt. 2021
Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sagatavojis informāciju par neapliekamā minimuma piemērošanu remigrantu ārvalstu pensijām.
VID informācija 11:30, 26. Okt. 2021
Kā pareizi veikt uzņēmuma, kas nodarbojas ar koka paneļu māju ražošanu, krājumu 63 000 eiro apmērā pārvērtēšanu un kādas ir nodokļu sekas, ja prece tiek pārvērtēta uz zemāku vērtību, ja krājumus izlemj norakstīt vai ja krājumus izdodas pārdot par zemāku summu?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 14. Sep. 2021
Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA) paredz, ka no 2022. gada 1. janvāra pašnodarbinātajiem saglabāsies tāda pati sociālās apdrošināšanas kārtība, kāda likumā par VSA ir noteikta no 2021. gada 1. jūlija līdz 31. decembrim.
Likumdošana 08:25, 8. Sep. 2021
Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA) paredz, ka no nākamā gada izmaksas autoriem, kas nav reģistrējuši saimniecisko darbību, tiks pielīdzinātas izmaksām no uzņēmuma līguma. Grozījumi likumā par VSA vēl jāapstiprina Saeimai.
Likumdošana 12:21, 8. Sep. 2021
Nekustamo īpašumu tā īpašnieks var izmantot savām vajadzībām vai arī to var nodot lietošanā citām personām par atlīdzību vai bez tās. Kā pareizi klasificēt noslēgto līgumu nodokļu vajadzībām, kādi maksājumi ir ietverami nomas vai īres ienākumā, un kādi izdevumi ir atskaitāmi nodokļu vajadzībām?
Citi 07:00, 4. Aug. 2021
Vai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) īpašniekam aprēķinās minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, ja viņš savā mikrouzņēmumā saņems mazāk par 500 eiro vai kādu mēnesi algu nesaņems vispār, saņemot algu citā SIA?
Sociālais 07:00, 13. Aug. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:15, 1. Sep. 2021
Atbilstoši Valsts kases publicētajai informācijai konsolidētā kopbudžeta ieņēmumos šā gada septiņos mēnešos saņemti 7,17 miljardi eiro, bet izdevumi veikti 8,05 miljardu eiro apmērā, līdz ar to kopbudžetā veidojies 0,87 miljardu eiro deficīts, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 17:23, 27. Aug. 2021
Uzņēmuma darbības veids ir permanentā grima apmācības, kā arī permanentā grima preču pārdošana. Vai saimnieciskās darbības izdevumos var iekļaut izdevumus par ziedu, balonu un citu rotājumu iegādi birojā, kā arī atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli?
Izdevumi 07:00, 20. Jūl. 2021
Atbildot uz nodokļu maksātāju jautājumiem, Valsts ieņēmumu dienests nesen ir publicējis divas uzziņas par to, vai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību ir pienākums maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksas par sabiedrības ar ierobežotu atbildību valdes locekļa domājamo ienākumu.
Citi 07:00, 21. Jūl. 2021
Autors ir arī darba ņēmējs un saņem mazāk par minimālo algu. Kā autoram jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai 10% apmērā? Kā situācija mainīsies, ja autors iesniegs Valsts ieņēmumu dienestam apliecinājumu, ka autoratlīdzības nepārsniegs 1500 eiro ceturksnī? Un kādas ir autoratlīdzības izmaksātāja saistības?
Nodokļi 07:00, 21. Jūn. 2021
2021. gada 1. janvārī stājas spēkā grozījumi vairākos nodokļu likumos. Tika dots sava veida pārejas periods līdz šā gada 30. jūnijam, bet ar 2021. gada 1. jūliju mūs gaida diezgan ievērojamas pārmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļu un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu aprēķināšanā. Apskatīsim galvenās izmaiņas un to ietekmi uz nodokļu maksātājiem.
Citi 07:00, 28. Jūn. 2021
Ar 1. jūliju mainās iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu piemērošanas kārtība autoratlīdzībām. Autoram jāsaprot, kurš ir viņa gadījumā izdevīgākais nodokļu režīms, savukārt autoratlīdzību izmaksātājiem – kādos gadījumos kādi nodokļi jāpiemēro, izmaksājot autoratlīdzību. Izskatīsim un salīdzināsim dažādus variantus!
Saimnieciskā darbība 07:00, 2. Jūn. 2021
Zemnieku saimniecība (ZS) kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāja. ZS īpašnieks par sevi ir maksājis pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI). Vai īpašniekam gada ienākumu deklarācijā ir jāaizpilda D31 "Ienākumi no saimnieciskās darbības, ja nodokļa maksātājs kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā" pielikums, ja ZS sniegs gada pārskatu, kur ir visi ieņēmumi un izdevumi, tai skaitā arī par īpašnieku kā pašnodarbināto veiktās VSAOI?
Nodokļi 07:00, 31. Mai. 2021
Pagājušā gada nogalē Saeima pieņēma vairākas izmaiņas dažādos nodokļu tiesību aktos, daļa no kurām stājas spēkā 2021. gada 1. jūlijā. Tās skars darba devējus, mikrouzņēmuma nodokļa maksātājus (gan uzņēmumu īpašniekus, gan darbiniekus), saimnieciskās darbības veicējus, autoratlīdzības saņēmējus un izmaksātājus, un akcīzes nodokļa maksātājus.
Svarīgi 11:49, 21. Jūn. 2021
Esmu zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieks. Vēlos pieņemt sevi darbā savā ZS ar algu 500 eiro mēnesī. No algas tiks maksāti algas nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Vai man vajadzēs maksāt ikmēneša pašnodarbinātā VSAOI 31,07% apmērā, kad ieņēmumi pārsniegs izdevumus par 500 eiro? Vai vajadzēs maksāt VSAOI pensiju apdrošināšanai 5% (no jūlija – 10%) apmērā?
Nodokļi 07:00, 18. Mai. 2021
Daudzi skolēni vasaras brīvlaikā cenšas sameklēt darbu un nopelnīt naudiņu. No cik gadiem viņi drīkst strādāt? Cik stundu dienā drīkst strādāt? Kādi ir minimālie ienākumi? Kādus darbus viņi drīkst veikt? Sniegšu atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem par skolēnu nodarbinātību vasaras mēnešos.
Darba laiks 07:00, 21. Jūn. 2021
Situācijā, kad darbu var veikt attālināti, izzūd robežas starp valstīm, jo strādāt var pie darba devēja jebkurā valstī, fiziski atrodoties Latvijā. Bet kurā valstī šādam darbiniekam ir jāmaksā nodokļi? Un kā samaksātie nodokļi jāuzrāda darba devēja ziņojumos? Analizējam lasītāja situāciju!
Personāla vadība 07:00, 16. Jūn. 2021
Starp grāmatvežiem pastāv dažādi viedokļi, ko grāmatvedībā darīt ar izdevumiem, kas veikti ar uzņēmuma bankas karti privātajām vajadzībām. Piemēram, uzņēmuma vadītājs iegādājas mēbeles par 1000 eiro savām vajadzībām. Vai šo summu var uzskatīt par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību? Vai tā jāapliek ar algas nodokļiem? Vai arī to var vienkārši uzskatīt par izmaksāto avansu un ieturēt no nākamās algas?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 7. Jūn. 2021
Vai nosūtītajam darbiniekam drīkst izmaksāt lielāku dienas naudu nekā 30% apmērā no dienas naudas normas, bet nepārsniedzot Ministru kabineta noteikto dienas naudas normu. Vai šai pārsnieguma daļai ir jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Darba samaksa 07:00, 28. Mai. 2021
Tuvojoties vasaras brīvlaikam, atgādinām, ka vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērniem, kuri strādā tikai vasaras brīvlaikā, ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē.
Svarīgi 10:53, 19. Mai. 2021
Jau vairāk nekā gadu mūs ietekmē Covid-19 ierobežojumi, kas skar visus – gan iedzīvotājus, gan biznesus. Latvijas valdība, lai palīdzētu uzņēmumiem, pašnodarbinātām personām un arī iedzīvotājiem, ir ieviesusi vairākus atbalsta instrumentus Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai. Valsts atbalsta instrumenti darbojas līdz 2021. gada 31. maijam, bet pieteikties tiem varēs līdz 15. jūnijam. Apskatīsim populārākos valsts atbalsta veidus un noskaidrosim, kā tos pareizi atspoguļot grāmatvedībā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 24. Mai. 2021
Jaunieši vasaras brīvlaikā tradicionāli izmanto iespēju strādāt, gūt jaunu pieredzi un nopelnīt līdzekļus savu mērķu īstenošanai. Par bērniem līdz 19 gadu vecumam, kuri strādā tikai vasaras brīvlaikā un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē, vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu, vēsta Finanšu ministrija.
Svarīgi 10:22, 28. Mai. 2021
Pašnodarbinātais iemaksā 5% pensiju fondā (no šī gada 1. jūlija – 10%). Vai šīs iemaksas procentuāli tiek sadalītas līdzīgi kā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Nodokļi 07:00, 20. Apr. 2021
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) ir nosūtījusi darbiniekus veikt darbu Vācijā, par to maksājot dienas naudu un darba algu. Arī izmitināšanas izmaksas no saviem līdzekļiem sedz SIA, pārskaitot naudu Vācijas fiziskai personai, kam darbiniekiem noslēgts līgums. Vai tas ir pareizi? Vai SIA nav jāietur nodoklis par nerezidentam – fiziskai personai – izmaksāto naudu?
Darba samaksa 07:00, 7. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”. Šī kārtība piemērojama no 2021. gada 1. jūlija. Šajā daļā tiek skaidrots par pašnodarbināto ziņojumu aizpildīšanas un iesniegšanas kārtību VID.
VID informācija 15:56, 30. Apr. 2021
Esmu saimnieciskas darbības veicējs un kārtoju grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Darbības veids – viesu izmitināšana (viesu māja novadā). Kurās ailēs saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā jāieraksta norādītie saņemtie ienākumi bankas kontā un kā tie jāatspoguļo žurnālā?
Grāmatvedība 07:00, 15. Apr. 2021
Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", ar kuriem iecerēts noteikt, ka personām, kurām tiek sniegts atbalsts ārkārtējās situācijas laikā, pabalstu periodus pielīdzinās apdrošināšanas stāžam, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:48, 8. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”. Šī kārtība piemērojama no 2021. gada 1. jūlija. Šajā daļā tiek skaidrots, kā veidojas pašnodarbinātās personas obligāto iemaksu objekts.
VID informācija 15:32, 30. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”. Šī kārtība piemērojama no 2021. gada 1. jūlija. Šajā daļā tiek skaidrots, kas ir pašnodarbinātais, kā veikt reģistrāciju un kāda sociālo iemaksu likme piemērojama.
VID informācija 15:23, 30. Apr. 2021
Gatavojot gada pārskatu, grāmatvežiem nākas atcerēties normatīvos aktus, kuros nepieciešams ielūkoties vien reizi gadā, kā arī veikt aprēķinus, pēc kuriem ikdienā nav nekādas nepieciešamības, tāpēc, iespējams, kādi aspekti var piemirsties. Viens no šādiem gadījumiem varētu būt uzkrāto saistību darbinieku neizmantotajiem atvaļinājumiem aprēķini.
Grāmatvedība 07:00, 26. Apr. 2021
Ja fiziska persona – saimnieciskās darbības veicējs, mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs – ir pensionārs un ja viņa gūtie ienākumi mēnesī pārsniedz 500 eiro, vai šai personai ir jāmaksā tikai 10% valsts sociālās apdrošināšanas obligātās izmaksas (VSAOI) pensiju apdrošināšanai no minimālo VSAOI objekta 500 eiro apmērā? Attiecīgi arī par fizisku personu – saimnieciskās darbības veicēju, iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju. Vai arī uz viņu attiecas tikai 10% sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai?
Nodokļi 07:00, 9. Mar. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas”.
VID informācija 15:25, 23. Apr. 2021
Šā gada 5. janvārī stājās spēkā ilgi gaidītās izmaiņas Darba likumā, kas regulē darbinieku nosūtīšanas jautājumus. Izskatīsim svarīgākos darba samaksas jautājumus, kas jāzina, nosūtot darbinieku no Latvijas strādāt citā Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī.
Darba samaksa 07:00, 12. Apr. 2021
Vai pārsnieguma summas, kas rodas, darbiniekiem saņemot dāvanas, apdrošināšanu, ēdināšanas izdevumus, jāpieskaita bruto darba algai un jārēķina nodokļi, vai arī tās uzskatāmas par neto summu un nodokļi jāaprēķina virs šīs summas?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 31. Mar. 2021
Kā grāmatvedībā uzrādīt Valsts ieņēmumu dienesta piešķirto subsīdiju algām? Kā aprēķināt darba samaksu par periodu, kad piešķirta subsīdija? Kā piemērot nodokļus un kā šo subsīdiju uzrādīt grāmatvedībā? Atbildes meklēsim, analizējot kāda lasītāja situāciju.
Grāmatvedība 06:00, 3. Mar. 2021
Ministru kabineta sēdē tika izskatīti grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz 2020. un 2021. gadā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) aprēķināšanai atcelt izdevumu ierobežojumu 80% apmērā no saimnieciskās darbības ieņēmumiem, atteikties no prasības kapitālsabiedrības valdes locekļiem veikt IIN un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas samaksu no minimālās algas, ja kapitālsabiedrībai nav bijis neviena darbinieka, kas gūst atlīdzību vismaz minimālās algas apmērā, kā arī pagarināt deklarācijas iesniegšanas termiņu IIN maksātājiem, kuriem ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju.
Likumdošana 14:18, 5. Mar. 2021
Ministru kabinets 25. februārī atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumus grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, lai atbalstītu uzņēmējdarbību un nodarbinātos, informē FM.
Likumdošana 14:20, 2. Mar. 2021
Vai dīkstāves pabalsts ir jāatspoguļo saimnieciskas darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā? Kurā kolonnā to norādīt? Kā vēlāk šīs summas atspoguļot gada ienākumu deklarācijā?
Grāmatvedība 07:00, 4. Mar. 2021
Uzņēmums vēlas apmaksāt darbiniekam muguras operāciju. Vai maksājums apliekams ar uzņēmumu ienākuma nodokli vai iedzīvotāju ienākuma nodokli?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 11. Mar. 2021
Ar 2021. gada 1. jūliju izmaiņas autoratlīdzības regulējumā mainās gan saistībā ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu piemērošanu. Iepriekšējā žurnāla “iFinanses” numurā skaidrojām, ar kādām izmaiņām jārēķinās autoriem, kas nereģistrēs savu saimniecisko darbību. Šoreiz izskatīsim nodokļus autoriem, kas reģistrēs savu saimniecisko darbību.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 22. Feb. 2021
Lūdzu izskaidrot, kādas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs jāveic mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājam, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, līdz atļautā perioda beigām, proti, 2021. gadā! Vai bez paredzētajiem 25% no MUN maksātāja apgrozījuma, no kuriem 80% tiks novirzīti sociālajām iemaksām, vēl būs jārēķina kaut kas atbilstoši minimālajai algai?
Sociālais 07:00, 16. Feb. 2021
Pagājušā gada nogalē tika pieņemti grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" un likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas rada fundamentālas izmaiņas autoratlīdzības saņēmējiem. Izmaiņas stāsies spēkā 1. jūlijā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 1. Feb. 2021
Nodokļu reformas rezultātā 2018. gada būtiski mainījās iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķina kārtība – tas tiek aprēķināts no visiem gada ienākumiem kopā, piemērojot atšķirīgas nodokļa likmes atkarībā no ienākumu summas. Ir pagājuši jau trīs gadi un būtu jābūt skaidrībai, kā šis nodoklis tiek aprēķināts, bet diemžēl sarunas ar grāmatvežiem pierāda pretējo.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 25. Jan. 2021
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 2021. gada 1. janvārī. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 07:00, 4. Jan. 2021
Pirmais jautājums – ja alga par 2020. gada novembri ir izmaksāta 5. decembrī, un alga par decembri pārskaitīta 30. decembrī, kā ir jāiesniedz darba devēja ziņojums par novembra un decembra iedzīvotāju ienākuma nodokli? Otrs jautājums – darba devēja ziņojuma 4. sadaļā nav iespējams norādīt darbiniekus, kuriem tiek norādīts iedzīvotāju ienākuma nodoklis par decembra algu, jo, aizpildot 1., 2., 3. un 8. aili, pieprasa norādīt valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu statusu. Kāds statuss jāuzrāda? Norādot statusu “darba ņēmējs”, sistēmā tiek parādīta kļūda “uzrādīts taksācijas periodā spēkā neesošs darba attiecību veids”.
Dokumenti 07:00, 14. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo uzņēmuma saimnieciskie darījumi, kā arī katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas uzņēmuma mantas stāvoklī.
VID informācija 08:42, 26. Jan. 2021
Kā saprast likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” grozījumos šos abus punktus par pašnodarbinātajai personai veicamajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām?
Nodokļi 07:00, 7. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sadarbībā ar Labklājības ministriju un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru ir sagatavojis metodisko materiālu “Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”, kuras tiks ieviestas ar 2021. gada 1. jūliju.
VID informācija 13:17, 15. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Vienotajā nodokļu kontā veiktās samaksas uzrādīšana grāmatvedībā no 2021. gada 1. janvāra”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo saistības un nodokļa samaksa elektroniskās deklarēšanās sistēmā.
VID informācija 15:36, 14. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Vienotajā nodokļu kontā veiktās samaksas uzrādīšana grāmatvedībā no 2021. gada 1. janvāra”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo saistības un nodokļa samaksa.
VID informācija 16:29, 5. Jan. 2021
Vai valdes loceklim, kam nav noteikta atlīdzība par valdes locekļa pienākumu pildīšanu, var atteikt maksāt slimības naudu tikai tāpēc, ka par viņu veiktas sociālās iemaksas? Vai sociālo iemaksu veikšana ir pietiekams iemesls, lai uzskatītu, ka valdes loceklis ir veicis darba pienākumus? Izskatīsim 2020. gada 10. jūlija Senāta spriedumu lietā SKA-55/2020!
Darba tiesības 07:00, 11. Dec. 2020
Ņemot vērā ar Covid-19 vīrusa izplatību saistītos pulcēšanās ierobežojumus, paredzams, ka šogad lielākā daļa uzņēmumu Ziemassvētku pasākumus, visticamāk, atcels. Tomēr darba devējiem ir citi veidi, kā iepriecināt darbiniekus un sadarbības partnerus un radīt svētku atmosfēru tiem, kas turpina apmeklēt darba telpas. Šādā gadījumā jāizvērtē, vai uzņēmuma izmaksas ir ar saimniecisko darbību saistītas vai nav, un atkarībā no tā – kā piemērot nodokļus.
Tiesības 07:00, 14. Dec. 2020
Labklājības ministrija ir apkopojusi būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā, kas stasies spēkā 2021. gadā. Daudzas no tām stāsies spēkā jau 1. janvārī.
Svarīgi 16:50, 28. Dec. 2020
Pieņemti grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas stāsies spēkā 2021. gada 1. janvārī, bet atsevišķām normām noteikts atšķirīgs spēkā stāšanās laiks, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 09:22, 17. Dec. 2020
No 2021. gada 1. jūlija tiek ieviestas minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, to paredz grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas stājas spēkā 2021. gada 1. janvārī.
Likumdošana 17:03, 28. Dec. 2020
2020. gadam beidzoties, Saeima ir pieņēmusi vairākas izmaiņas dažādos nodokļu jomu regulējošajos normatīvajos aktos, kas stājas spēkā 2021. gadā un ir saistošas arī tām fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību. Valsts ieņēmumu dienests informē par būtiskākām izmaiņām.
VID informācija 12:48, 29. Dec. 2020
2020. gada nogalē Saeima ir pieņēmusi vairākas izmaiņas dažādos nodokļu jomu regulējošajos normatīvajos aktos, kas stājas spēkā 2021. gadā un ir saistošas arī uzņēmējiem un viņu darbiniekiem. Valsts ieņēmumu dienests informē par būtiskākām izmaiņām.
VID informācija 12:35, 29. Dec. 2020
Neskatoties uz to, ka Covid-19 izplatības rezultātā ekonomiskā situācija valstī un visā pasaulē pasliktinās un uzņēmējiem būtu nepieciešams lielāks atbalsts, šobrīd Saeimā iesniegtie grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā ir ar pretēju mērķi – pakāpeniski ierobežot mikrouzņēmumus un tajos strādājošos.
Mikronodoklis 07:00, 9. Nov. 2020
2021. gada valsts budžetu pavadošo likumprojektu paketē ir iekļauti vairāki likumprojekti, kas paredz izmaiņas pašnodarbinātām personām. Tās paredz grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā un grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”.
Likumdošana 16:43, 16. Okt. 2020
No 2021. gada mainās darba devēja ziņojumu aizpildīšanas kārtība, un tādēļ pārejas periodā – 2020. decembra darba devēja ziņojumam – ir noteikta speciāla – atšķirīga aizpildīšanas kārtība, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 09:15, 15. Okt. 2020
Plānots, ka no 2021. gada 1. janvāra valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likme būs 34,09%. No šī paša datuma, bet, ievērojot pārejas periodu līdz 2021. gada 30. jūnijam, mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs būs sociāli apdrošināms kā pašnodarbinātais, bet mikrouzņēmuma darbinieki – kā darba ņemēji vispārējā gadījumā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 18:22, 11. Okt. 2020
Ministru kabineta sēdē apstiprināts likumprojekts par valsts budžetu 2021. gadam. Izmaiņas ir sagatavotas vairākos nodokļu likumos – plānots samazināt darbaspēka nodokļu slogu, reorganizēt mikrouzņēmumu nodokļa režīmu, tāpat plānots arī palielināt minimālo algu.
Likumdošana 23:16, 13. Okt. 2020
Patlaban jautājums “Cik nodokļu nomaksas kontu ir Latvijā?” vēl lieliski iederas raidījuma “Es mīlu Tevi, Latvija!” sadaļā “Vairāk vai mazāk”, jo iekšzemes nodokļi tiek ieskaitīti 42 kontos. Nenoliedzami, tāda kārtība rada papildu administratīvo slogu uzņēmējiem. Šaubu nav – mazāk ir labāk!
Finanšu vadība 07:00, 7. Okt. 2020
Valdība izskatīja informatīvo ziņojumu par priekšlikumiem valsts budžeta ieņēmumiem un izdevumiem 2021. gadam un ietvaram 2021.–2023. gadam.
Svarīgi 12:13, 23. Sep. 2020
2020. gada 12. augustā saņemta solidaritātes nodokļa pārmaksātā summa par 2019. gadu. 2019. gada pārskatā uzkrājumi nebija veikti. Kā tagad grāmatot šo atgriezto nodokli – samazināt izdevumu daļu vai attiecināt uz citiem ieņēmumiem? Uz kuru pārskata periodu šī summa jāattiecina? Vai ir nepieciešams koriģēt kādas atskaites par 2019. gadu?
Grāmatvedība 08:00, 8. Sep. 2020
Diskusijai valdībā iesniegts informatīvais ziņojums par nodokļu politikas attīstības virzieniem valsts sociālās ilgtspējas un ekonomikas konkurētspējas veicināšanai. Kādas izmaiņas tiek plānotas?
Svarīgi 12:33, 3. Sep. 2020
Mikrouzņēmumu nodokļa likumā sagatavoti grozījumi, ar kuriem paredzēts no 2021. gada pakāpeniski ierobežot mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) režīmu.
Likumdošana 12:58, 30. Sep. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Iepriekšējā publikācijā (Peļņas vai zaudējumu aprēķins, iFinanses, 03.08.2020.) aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2020
Lai gan šī gada galvenais notikums – ārkārtējās situācijas izsludināšana un tās sekas – jau šķiet pārvarēts, un uzņēmumi pakāpeniski atgriežas ierastajā darba režīmā, tomēr tas vēlreiz būs jāatceras un jāņem vērā 2021. gadā, sagatavojot nodokļu deklarācijas un transfertcenu dokumentāciju par 2020. gadu.
Citi 07:00, 31. Aug. 2020
Šī gada jūnijā tika pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Ko tie paredz?
Dokumenti 07:00, 16. Jūl. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:06, 2. Jūl. 2020
Laika posmā no 1. aprīļa līdz 30. novembrim lauksaimniekiem atkal ir iespēja izmantot īpašu nodokļa režīmu ar samazinātu likmi un vienkāršotu nodokļa deklarēšanas kārtību. Atgādinu būtiskas lietas, kas jāņem vērā, piemērojot šo nodokļa režīmu.
Citi 07:00, 1. Jūl. 2020
No 1. marta var iesniegt gada ienākumu deklarācijas. Ja deklarācija jāiesniedz obligāti, tas jāizdara laika posmā no 1. marta līdz 1. jūnijam. Ja taksācijas gadā ienākumi ir lielāki par 62 800 eiro, deklarācijas iesniegšana iespējama, sākot no 1. aprīļa, un obligāti iesniedzamajai deklarācijai gala iesniegšanas termiņš ir 1. jūlijs.
Gada deklarācija 07:00, 11. Mai. 2020
Ar akciju sabiedrības valdes locekļiem ir noslēgti pilnvarojuma līgumi, saskaņā ar akcionāru lēmumu valdes locekļiem noteikta mēneša atlīdzība. Kā aprēķināma atlīdzība, ja valdes loceklis ir prombūtnē, piemēram, iestājusies darbnespēja, – proporcionāli kalendāro dienu skaitam vai kalendāra darba dienu skaitam? Pilnvarojuma līgumā noteikts, ka atlīdzība saglabājas tikai atvaļinājuma laikā.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 7. Mai. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:00, 6. Mai. 2020
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka vienam no vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērnu, kurš ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē, ja bērns strādā vasaras brīvlaikā (no 1. jūnija līdz 31. augustam).
VID informācija 12:00, 26. Mai. 2020
Normatīvie akti precīzi neparedz tiešu un nepārprotamu regulējumu tam, vai pašnodarbinātā persona valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par iepriekšējo ceturksni drīkst iekļaut izdevumos, tādējādi mainot obligāto iemaksu objekta lielumu. Valsts ieņēmumu dienests 2019. gada augustā sniedzis uzziņu par šo jautājumu, kurā sniegtais skaidrojums ir būtisks daudzām pašnodarbinātajām personām.
Grāmatvedība 07:00, 9. Apr. 2020
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Lai varētu nodrošināt dīkstāves pabalstu vēl plašākam pašnodarbināto personu lokam, papildināti Ministru kabineta noteikumi Nr. 179 "Noteikumi par dīkstāves pabalstu pašnodarbinātām personām, kuras skārusi Covid-19 izplatība". Tajos veiktie grozījumi nosaka, ka uz dīkstāves pabalstu varēs pretendēt arī pašnodarbinātas personas, kuras vienlaikus ir nepilnas slodzes darbinieki, bet šajā darbā vidēji mēnesī saņem mazāk par 430 eiro mēnesī, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 12:30, 24. Apr. 2020
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta izdoto metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumu piemērošana ziedotājiem”, kurā skaidrots par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumu ziedotājiem, ko par 2018. un 2019. gadā ziedotajām summām ir tiesības piemērot UIN maksātājiem saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 12. pantu.
VID informācija 11:00, 29. Apr. 2020
Solidaritātes nodokli jau vairākus gadus piemēro ienākumiem, kas pārsniedz Ministru kabineta noteiktos valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu griestus, kuri pērn un šogad ir 62 800 eiro gadā. Sākusies 2019. gada deklarāciju iesniegšanas sezona, tāpēc saskaņā ar pastāvošo regulējumu personām, kuru ienākumi 2019. gadā pārsniedza šo slieksni, deklarācija jāiesniedz laikposmā no šā gada 1. aprīļa līdz 1. jūlijam.
Svarīgi 11:30, 15. Apr. 2020
Turpinot sniegt atbalstu uzņēmumiem un iedzīvotājiem saistībā ar Covid-19 krīzes izraisītajām ekonomiskajām sekām, šī gada 31. martā ir pieņemti Ministru kabineta noteikumi Nr. 179 "Noteikumi par dīkstāves pabalstu pašnodarbinātām personām, kuras skārusi Covid-19 izplatība", kas paredz dīkstāves pabalsta izmaksu arī pašnodarbinātajām personām dīkstāvē.
Likumdošana 15:08, 3. Apr. 2020
Valdība 7. aprīļa sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas priekšlikumu paplašināt pašnodarbināto personu loku, kuras var pretendēt uz dīkstāves pabalstu Covid-19 izraisītās ārkārtējās situācijas laikā. Līdz ar valdības lēmuma stāšanos spēkā, dīkstāves pabalstam Valsts ieņēmumu dienestā varēs pieteikties arī autortiesību un blakustiesību īpašnieki, kuri saņem autoratlīdzības.
Likumdošana 16:45, 7. Apr. 2020
Radusies neskaidrība par dienas naudas izmaksas apmēru gadījumā, ja darbinieks tiek norīkots komandējumā Latvijas teritorijā uz vienu dienu, bet komandējums ilgt no agra rīta līdz pat vēlam vakaram (darbinieks dodas uz semināru, piemēram, no Daugavpils uz Rīgu). Vai dienas naudu var maksāt pilnā apmērā? Vai tikai daļēji? Ir dzirdēti komentāri no Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekiem, ka ja atgriežas no komandējuma šīs pašas dienas vakarā (neskatoties uz vēlo laiku), dienas nauda nepienākas. Ja tomēr darba devējs izmaksā 8 eiro, tad tie ir jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.
Darba samaksa 07:00, 25. Mar. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis jaunu informatīvo materiālu par darba devēja ziņojuma aizpildīšanu, ja darbinieks ir dīkstāvē. Skaidrojums ir spēkā ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar COVID-19 pandēmiju.
VID informācija 18:27, 26. Mar. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā labot algu?
Kā pareizi labot darbinieka darba algu, ja ir pieļauta kļūda aprēķinā un izmaksā? Ievadot nodokļu likmes grāmatvedības programmā, “0” kļūdaini tika ielikta ailītē “speciālā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme”, nevis “neapliekamais minimums”. Darbiniekam 6 mēnešus netika pareizi ieturēts IIN, līdz ar to alga mēnesī tika pārmaksāta vidēji par 120 eiro. Darbinieks nepiekrīt ieturējumiem. Vai drīkst veikt algas pārrēķinu, aprēķinot IIN, un pārmaksāto algu norakstīt zaudējumos? Vai arī vajag pārrēķināt bruto algu, lai varētu aprēķināt visus nodokļus un būtu pareiza izmaksa?
Darba samaksa 07:00, 25. Mar. 2020
Vai pastāv ideāla nodokļu sistēma? Kāda tā ir? Un cik tālu no tās ir Latvija? Šajā sarunā to analizēs Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 27. Mar. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada februārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 10:00, 3. Mar. 2020
Komandējumu noteikumos norādīto kompensāciju normu, kas saistītas ar darba braucieniem, mērķis nav ierobežot kompensāciju izmaksas darbiniekiem, bet gan nošķirt neapliekamus ienākumus no apliekamiem – šāds secinājums izriet no Senāta 2019. gada 30. septembra sprieduma lietā SKA‑20/2019. Izskatīsim to!
Darba tiesības 07:00, 11. Mar. 2020
Fiziska persona patapinājusi daļu no sava dzīvokļa SIA biroja vajadzībām. Dzīvokļa īpašnieks izraksta SIA rēķinu par komunālajiem pakalpojumiem proporcionāli patapinājuma līgumā norādītajai kvadratūrai. Vai šajā gadījumā fiziskai personai jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējai, ja tā saņemtos komunālos maksājumus no SIA tālāk pārskaita komunālo pakalpojumu sniedzējiem? Un kā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām?
Nodokļi 07:00, 11. Mar. 2020