Publiskai apspriešanai Tiesību aktu projektu portālā iesniegti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kurā paredzētas vairākas būtiskas izmaiņas un precizējumi, kas vienlaikus vērsti uz to, lai atvieglotu nokavējuma naudas aprēķināšanu gan nodokļu maksātājiem, gan administrācijai, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 16:18, 5. Jūn. 2024
2024.gada nogalē daudz tika runāts par algas aprēķina un iedzīvotāju ienākuma nodokļa izmaiņām 2025.gadā. Taču ir lietas, kas šogad paliek nemainīgas – pilnīgi visiem uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājiem, neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar UIN apliekami darījumi, līdz 20.janvārim jāsagatavo UIN deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi – decembri. Apskatām nianses, par kurām nevajadzētu aizmirst, sagatavojot UIN deklarāciju par decembri.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 3. Jan. 2025
Darbiniekam noteikta astoņu stundu darbadiena. Pirmssvētku dienā darbinieks nostrādāja sešas stundas, lai arī bija jāstrādā septiņas. Vai darba devējam jāmaksā par pirmssvētku laikā nenostrādāto darba stundu?
Darba samaksa 06:30, 5. Jan. 2024
Saeima 2024.gada 31.oktobrī pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus Grāmatvedības likumā, kas paredz jaunu regulējumu attaisnojuma dokumenta – rēķina, kuru izsniedz preces vai pakalpojuma saņēmējam, – noformēšanai. Būtiskākās izmaiņas likumā paredz, ka rēķins turpmāk būs noformējams kā strukturēts elektroniskais rēķins. Līdz ar to rodas jautājums – kādas izmaiņas un pielāgojumi jāveic līgumos, lai nodrošinātu veiksmīgu pāreju uz e-rēķinu apmaiņu?
Klausies
Strukturētie e-rēķini
06:00, 11. Nov. 2024
Pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas stājās spēkā 26.aprīlī, ieviesuši izmaiņas ziņu par darba ņēmējiem sagatavošanā un iesniegšanā. Kādas ir būtiskākās izmaiņas? (2024.gada 11.oktobrī publikācija papildināta ar pēdējo rindkopu.)
Grāmatvedība 06:00, 11. Okt. 2024
Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības.
Uzņēmums, Latvijā reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, kas sniedz programmēšanas pakalpojumus, vēlas pieņemt darbā Vjetnamā dzīvojošu personu. Visi darba uzdevumi tiks veikti attālināti, atrodoties Vjetnamā. Starp Latviju un Vjetnamu ir noslēgts līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem. Kādos gadījumos to var piemērot un kāda veida atskaites un nodokļu maksājumi ir jāveic, nodarbinot ārvalstnieku, kas nedzīvo Latvijā?
Citi 06:00, 27. Jūn. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu “Nodokļi ārvalstu vēstniecībās Latvijā nodarbinātām personām”, kurā sniegta informācija par nodokļu piemērošanas kārtību ārvalstu diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās Latvijā nodarbinātu fizisko personu – rezidentu – ienākumam no algota darba.
VID informācija 15:27, 4. Jūl. 2024
Skaidras naudas aprite uzņēmumā vienmēr saistīta ar palielinātu risku, kas var izpausties gan kā soda sankcijas par nedeklarēšanu un atļautā sliekšņa pārkāpumu, gan kā papildus aprēķināti nodokļi – uzņēmumu ienākuma nodoklis par nesaimnieciskiem izdevumiem, pievienotās vērtības nodoklis par nepamatota priekšnodokļa atskaitīšanu vai darba spēka nodokļi. Kā Valsts ieņēmumu dienests kontrolē skaidrās naudas apgrozījumu uzņēmumos?
Nauda 06:00, 8. Jūl. 2024
Aplūkosim kādu tieslietu, kura nupat tiesā tiks skatīta jau sesto reizi. Lieta ir par pievienotās vērtības nodokļa korekciju, kuru Valsts ieņēmumu dienests veica darījumā starp saistītajām personām, apšaubot darījuma norisi un vērtību. Kādus secinājumus varam izdarīt?
Nodokļi 06:00, 19. Jūn. 2024
2024.gada 23.aprīlī Ministru kabinets (MK) atbalstīja grozījumus MK noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem veiktas izmaiņas ziņojumu iesniegšanas kārtībā.
Likumdošana 15:30, 23. Apr. 2024
Rūpīgi apsverot lēmumu par kāda cita uzņēmuma iegādi, pirms pirkšanas-pārdošanas darījuma investori vai uzņēmumi parasti veic padziļinātu izpēti par noskatītā uzņēmuma finanšu stāvokli un tā atbilstību faktiskajai situācijai. Šāda detalizēta pārbaude ietver vairākus aspektus, tostarp arī padziļinātu nodokļu izpēti ar mērķi identificēt nodokļu riskus un sniegt rekomendācijas to novēršanai pirkšanas-pārdošanas darījumā. Apskatīsim, kā sagatavoties detalizētai nodokļu pārbaudes veikšanai, lai tā būtu efektīva.
Finanšu vadība 06:00, 21. Mai. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:20, 20. Mai. 2024
Likumā “Par nodokļiem un nodevām” ir sagatavoti grozījumi, kas paredz virkni jaunu instrumentu nenomaksāto nodokļu gadījumā, vēsta Valsts ieņēmumu dienests.
Likumdošana 17:13, 6. Jūn. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu “Nodokļi no jūrnieku, kuri nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa, ienākumiem”, kurā skaidrots, kā jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) šādiem ienākumiem.
VID informācija 15:47, 18. Apr. 2024
Ja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcībā ir informācija par izmaksātajām aplokšņu algām, par kurām nav veikti nodokļu maksājumi, VID ir pienākums piedzīt no darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu starpību - šāds secinājums nostiprināts ar Senāta spriedumu 2023.gada 28.aprīļa lietā SKA-68/2023.
Nodokļi 06:00, 7. Feb. 2024
Vai partneris nereģistrētā laulībā ir tiesīgs saņemt dāvinājumu un nemaksāt par to iedzīvotāju ienākuma nodokli? Senāts kādā 2023.gada lietā meklēja atbildi uz šo jautājumu. Ņemot vērā, ka Latvijā partnerības institūta tiesiskais regulējums tapis ļoti gausi, viedokļu atšķirības ir redzamas arī tiesu spriedumos.
Mūsu uzņēmums ir būvniecības apakšuzņēmējs. Gadās, ka ģenerāluzņēmējs (pasūtītājs) mūsu vietā iegādājas materiālus vai arī darbam objektā piesaista papildspēkus – citus apakšuzņēmējus. Par iegādātajiem materiāliem ģenerāluzņēmējs mums izraksta rēķinu, tajā norādot materiālus pēc to nosaukumiem, tiek pievienots arī materiālu iegādes dokuments, ko apmaksājis ģenerāluzņēmējs. Rēķinā tiek norādīts, ka šī ir kompensācija, kurai netiek piemērotas Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas. Tāpat ģenerāluzņēmējs izraksta rēķinu "kompensācija par izpildītiem darbiem", kuram arī netiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis. Vai šādi noformēti rēķini ir korekti, vai mums vēlāk neradīsies kādas nodokļu sekas?
Dokumenti 06:00, 16. Feb. 2024
Kā veidojas darbinieka atvaļinājuma uzkrājums, ja uzņēmuma darbinieks papildus darbojas valsts aizsardzības militārajā dienestā?
Atvaļinājums 06:00, 30. Jan. 2024
Vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls ir galvenais grāmatvedības uzskaites reģistrs. Informācija šajā tajā kalpo kā pamats gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai. Kādai informācijai jābūt norādītai šajā žurnālā? Kā to norādīt?
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:19, 4. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:49, 5. Dec. 2023
Ir situācijas, kad Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzskata valdes locekļus par darba ņēmējiem uzņēmumos, savukārt uzņēmēji skaidro VID, ka valdes locekļi pilda valdes locekļiem piešķirtās funkcijas un nav pamata aprēķināt algas nodokļus par domājamajām (precīzāk - VID izdomātajām) algām. Apskatām, kā atšķirt, vai valdes loceklis pilda darba pienākumus, kam paredzēta atlīdzība, vai tomēr funkcijas, kas neparedz atalgojuma saņemšanu.
Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Apkopojam ieteikumus, kas varētu noderēt ikdienas darbā, lai cīnītos ar debitoru parādiem.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 27. Nov. 2023
Šoreiz publicējam kāda lasītāja stāstu par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarēšanas problēmām, kuras attiecas uz visiem nodokļa maksātājiem, kuri brīvprātīgi izvēlējušies PVN deklarāciju iesniegt un nodokļa samaksu veikt reizi mēnesī, lai gan tas pēc Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) prasībām jādara reizi ceturksnī. Šoreiz lasītājs ne tikai dalās ar savu situāciju, bet arī piedāvā risinājumu – grozījumus PVN likumā. Sagaidām, ka ierosinājums sasniegs dzirdīgas ausis!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 6. Dec. 2023
Valsts ieņēmuma dienesta (VID) vienotā nodokļa konta sistēma nav draudzīga tās lietotājiem, secinājisTiesībsargs.
Svarīgi 16:50, 6. Nov. 2023
Senāts šī gada februārī pieņēma spriedumu lietā par nodokļu administrācijas tiesībām aplikt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) ienākumu no nekustamā īpašuma atsavināšanas. Spriedumā ir vērtīgas atziņas IIN likuma normas interpretācijai par attaisnotajiem izdevumiem, kas saistīti ar nekustamā īpašuma uzlabošanu vai atjaunošanu. Izskatām tās!
2023.gada 30.jūnijā stājās spēkā grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN), kas paredz izmaiņas nodokļu maksātāju reitinga sistēmā un nodokļu administrācijas pārbaudes procesa īstenošanā. Apskatīsim būtiskākās izmaiņas.
Sagatavojot darba devēja ziņojumu, tajā ir jāaizpilda 10.aile "Obligāto iemaksu veikšanas datums". Kas un kādos gadījumos ir jānorāda šajā ailē?
Dokumenti 06:00, 2. Sep. 2022
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu to skaidrojumu.
VID informācija 08:00, 14. Jūl. 2023
Ja kādreiz ir nācies apskatīt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) publicēto nodokļu administrēšanas lēmumu sadaļu, tad noteikti ir redzēts kupls pievienoto vērtības nodokļa (PVN) atmaksas atteikumu skaits. VID pienākumus likumdevējs ir precizējis vairākkārt, mēģinot panākt vieglāku un ātrāku PVN atmaksāšanas gaitu. Vai tas ir izdevies? Kā notiek patiesībā?
Ar grozījumiem likumā “Par nodokļiem un nodevām” tiek plānots aizstāt trīs pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošās nodokļu maksātāju novērtējuma sistēmas, tostarp padziļinātās sadarbības programmu, aizstājot ar nodokļu maksātāju reitinga sistēmu.
Citi 06:00, 10. Apr. 2023
Neskatoties uz sarežģīto ekonomisko situāciju, daudzi uzņēmumi ziedo dažādām organizācijām dažādiem mērķiem. Lai atbalstītu ziedotājus, Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir iestrādāta iespēja ziedojumu summām piemērot nodokļa atvieglojumus.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 29. Mar. 2023
Uzņēmuma vadība plāno ieviest uzņēmumā korporatīvo grāmatvedības uzskaites programmu, kuru jau izmanto grupas uzņēmumi citās valstīs. Jaunajā programmā grāmatojumus par iepriekšējo mēnesi varēs veikt tikai līdz nākamā mēneša ceturtajai darba dienai, vēlāk dokumentu varēs grāmatot tikai ar kārtējā mēneša datumu. Kādas sekas var būt tam, ka pievienotās vērtības nodokļa priekšnodoklis tiks atskaitīts vēlākos periodos, un vai tajos var izmantot arī priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības? Kādas sekas var iestāties Valsts ieņēmumu dienesta automātiskās kontroles procedūrām?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
09:13, 9. Mar. 2023
2022.gada 17.augustā sabiedrība no bankas konta veica nodokļu (valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu, iedzīvotāju ienākumu nodokļa, riska nodevas) maksājumu 18 300 eiro apmērā par jūliju. Vēlāk tika koriģētas darbinieku algas par jūliju, kā rezultātā mainījās nodokļu summa par šo periodu – palielinājās līdz 18 800 eiro. Kā pareizi tika iegrāmatota nodokļu korekcija?
Grāmatvedība 06:00, 21. Feb. 2023
Šķiet, ka par debitoriem viss jau krustu šķērsu ir sarakstīts un izrunāts, bet “iFinanšu” redakcija joprojām par šo tēmu saņem jautājumus no lasītajiem. Arī savā darbā joprojām saskaros ar grāmatvežu pieļautajām kļūdām, tāpēc vēlos dalīties savā pieredzē par debitoriem. Ceru, ka ikviens atradīs ko noderīgu šajā rakstā.
Grāmatvedība 06:00, 13. Feb. 2023
Ir sācies jauns gads, un lielākai daļai grāmatvežu tas sākas ar atskaišu sagatavošanu. Būtiski atcerēties – ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par decembri ir iesniedzama arī tad, ja nav ar UIN apliekamu izmaksu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jan. 2023
Iesāksim sarunu par katram darba ņēmējam svarīgu jautājumu – alga par padarīto darbu. Saviem studentiem saku: “Kļūdīties algas aprēķinā varam tikai tam cilvēkam, kuru vēlamies redzēt vakarā pie savām durvīm.” Tāpēc, veicot aprēķinu, izdarām visus priekšdarbus, lai tas būtu korekts un darbiniekam nebūtu lieku pārdzīvojumu par nepareizi saņemtu naudu savā kontā.
Darba samaksa 07:37, 19. Jan. 2022
Uzņēmumos joprojām līgumi ar darbiniekiem bieži tiek slēgti papīra formātā, darba maiņas plānotas “Excel” tabulās, algas lapiņas sūtītas pa e-pastu vai drukātas uz papīra. Taču e-risinājumi biznesa vadības sistēmā sniedz daudz ērtākas un efektīvākas personāla dokumentu pārvaldības iespējas. Par to, kādas - aplūkosim šajā rakstā.
Svarīgi 09:23, 14. Nov. 2022
Kā jāuzskaita periods, par kādu izņemts ikgadējais atvaļinājums? Un kā jāaprēķina jaunais atvaļinājuma periods pēc bērna kopšanas atvaļinājuma?
Atvaļinājums 06:00, 21. Jūl. 2022
Strīdi ar Valsts ieņēmumu dienestu un lietas izskatīšana tiesās ir laikietilpīgs, dārgs un, kas svarīgākais, nervus kutinošs process. Turklāt uzņēmumam jāturpina veiksmīgi darboties! Izskatītā lieta, manuprāt, uzskatāmi parāda – reizēm pilnīgi pietiek ar pirmās instances tiesas spriedumu. Un visām pusēm izdevīgāk to neturpināt.
Daudzi Latvijas uzņēmēji un arī fiziskās personas izrāda atbalstu Ukrainai dažādos veidos, tostarp arī finansiālā formā – vai tas būtu naudas vai mantas ziedojums, darba vietas vai pajumtes nodrošināšana. Apskatīsim, kā šāda veida palīdzībai piemērot nodokļus!
Citi 06:06, 6. Jūn. 2022
Valsts ieņēmumu dienests (VID) apkopojis aktuālo informāciju par pašlaik spēkā esošo kārtību nodokļu piemērošanā, ja uzņēmums sniedz palīdzību personām Ukrainā, tostarp aplūkojot arī atvieglojumus eksporta fakta pierādīšanai, ja ziedojumu kravas eksportē uz Ukrainu, un uzņēmumu iespējas saņemt nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu, ja nodokļu maksātāju tieši ietekmē Ukrainā izvērstā karadarbība vai pret Krieviju vērstās sankcijas.
VID informācija 14:47, 24. Mar. 2022
Līdz 28. februārim un dažās profesijās joprojām atbilstoši normatīvo aktu regulējumam klātienē darba pienākumus darbinieks var veikt tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Turklāt, ja darbinieks bez attaisnojoša objektīva iemesla atsakās no vakcinācijas, darbinieku var atstādināt no darba. Tādējādi kļūst aktuāls jautājums: vai darbinieka atstādināšanas laiks dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu?
Atvaļinājums 06:00, 18. Mar. 2022
Covid-19 izplatības dēļ valstī noteikto ierobežojumu laikā, kopš pagājušā gada oktobra līdz šī gada februārim bija spēkā valsts atbalsta programma uzņēmējiem un saimnieciskās darbības veicējiem. Atbalstam vēl par šī gada februāri var pieteikties līdz 2022. gada 15. martam, aizpildot īpaši tam izveidotu iesnieguma veidlapu Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (VID EDS).
VID informācija 15:08, 10. Mar. 2022
2020. gads un Covid-19 pandēmija ieviesa ne mazums pārsteigumu un pārmaiņu ikdienas dzīvē. Darbs no mājām, ceļojumu un izklaides ierobežojumi, uzņēmumu darbības apturēšana Covid-19 ietekmē vairs nav jaunums, taču 2021. gads bija pirmais, kurā tika sagatavotas gada ienākumu deklarācijas pēc Covid-19 pandēmijas sākuma. Atskatoties uz iepriekšējo deklarāciju sagatavošanas sezonu, vēlamies dalīties ar būtiskiem aspektiem, kas būtu jāņem vērā, gatavojot jauno gada ienākumu deklarāciju Covid-19 laikā.
Līdzautore: Tīna Vecvagare, SIA "PricewaterhouseCoopers" Nodokļu nodaļas konsultante.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 16. Mar. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:30, 3. Jan. 2022
VID izdevis informatīvo materiālu "Darba devēja ziņojuma aizpildīšana" par pieņemtajiem grozījumiem likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas no 2021. gada 1. janvāra visiem darba devējiem nosaka jaunu darba devēja ziņojuma iesniegšanas termiņu – līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša 17. datumam, kā arī maina iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarēšanas principu.
VID informācija 15:29, 2. Feb. 2021
Praksē dzirdēti dažādi stāsti par darbiniekiem, kuri atrod radošus paņēmienus, kā izvairīties no iepazīšanās ar rīkojumiem, tāpēc skaidrojam, vai darbinieks var nepiekrist rīkojumam un kā šādā situācijā rīkoties darba devējam.
Darba tiesības 07:00, 21. Aug. 2020
Līdz šim, ja uzņēmējs izdarīja pārkāpumu nodokļu tiesību jomā, tas tika traktēts kā tīšs un apzināts, proti, tika piemērota vainas prezumpcija. Šāgada aprīlī ir pieņemts nozīmīgs Satversmes tiesas spriedums, kas šo pieeju mainīs.
Nodokļi 07:00, 11. Jūn. 2021
Laikā nomaksāti rēķini, paredzama un sakārtota naudas plūsma ir svarīga katram uzņēmumam. Savukārt viens no būtiskākajiem debitoru kontroles rīkiem ir efektīvas maksājuma kontroles ieviešana uzņēmumā. Jūs varat dzīvot ar vistīrāko sirdsapziņu, ka esat izdarījuši visu, lai klientiem atvieglotu rēķinu apmaksu, bet kādu dienu tāpat var rasties sarežģījumi ar maksājumu saņemšanu. Diemžēl vienmēr būs tādi klienti, kuri kādā brīdī vai nu nespēs, vai negribēs veikt apmaksu. No tā pilnībā izvairīties nav iespējams, tomēr ir vairākas lietas, ko varat darīt, lai šādas situācijas novērstu.
Svarīgi 07:03, 31. Mai. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:30, 5. Mai. 2021
Ir jāmaksā atvaļinājuma kompensācija darbiniekam, kas atlaists uzreiz pēc ilgstošas prombūtnes (slimoja ilgāk nekā gadu), un kompensācija ir jāaprēķina par 30 darba dienām. Darbiniekam visu laiku bija noteikta minimālā alga – 430 eiro. Kāda summa būs jāizmanto kompensācijas aprēķinam – alga par sešiem mēnešiem, kas tika saņemta pirms prombūtnes, vai minimālā alga, kas stājās spēkā 2021. gada 1. janvārī, proti, 500 eiro?
Rēķinot kompensāciju no vidējās izpeļņas par sešiem mēnešiem pirms prombūtnes, darbiniekam izmaksājamā summa tika aprēķināta 600 eiro apmērā, jo jākompensē 30 darba dienas. Bet, ja būtu jākompensē 20 darba dienas, tie būtu 430 eiro – tātad mazāk par šobrīd spēkā esošo minimālo algu. Vai kompensācijas izmaksas gadījumā ir jāņem vērā minimālā alga?
Atvaļinājums 17:00, 12. Mar. 2021
Kad Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā būs redzamas darbības par katru nodokļu veidu atsevišķi? Piemēram, norādām nodokļa veidu – iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) –, norādām periodu un varam redzēt visas darbības ar IIN. Šobrīd ir ļoti apgrūtinoši sekot tam, kas notiek ar katru aprēķināto nodokli un uz to attiecināto samaksu, un aprēķināto soda naudu, ja tāda ir.
Vienotais nodokļu konts 12:21, 1. Apr. 2021
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir nosacījumi, kuriem iestājoties, uzņēmuma izsniegtais aizdevums fiziskai personai tiek klasificēts kā tās ienākums, kam piemērojams iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Kādos gadījumos var nākties maksāt nodokli par aizdevumu? Un kam ir pienākums to maksāt? Izskatīsim piemērus!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:45, 27. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Vienotajā nodokļu kontā veiktās samaksas uzrādīšana grāmatvedībā no 2021. gada 1. janvāra”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo saistības un nodokļa samaksa.
VID informācija 16:29, 5. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Vienotajā nodokļu kontā veiktās samaksas uzrādīšana grāmatvedībā no 2021. gada 1. janvāra”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo saistības un nodokļa samaksa elektroniskās deklarēšanās sistēmā.
VID informācija 15:36, 14. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:52, 7. Jan. 2021
Saeima šā gada 10. decembrī, kā steidzamus konceptuāli atbalstīja Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma grozījumus, kas paredz arī nākamgad turpināt līdzšinējos atbalsta pasākumus valsts tautsaimniecības un sabiedrības ekonomiskās stabilitātes nodrošināšanai, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:52, 10. Dec. 2020
Ja nodokļu maksātājs nav apmierināts ar audita rezultātā Valsts ieņēmumu dienesta pieņemto lēmumu, tam ir tiesības nodot jautājumu izskatīšanai vēlreiz, iesniedzot apstrīdēšanas iesniegumu iestādes ģenerāldirektoram. Bet kā rīkoties, ja arī ģenerāldirektora lēmums joprojām nav labvēlīgs?
Saimnieciskā darbība 07:00, 25. Nov. 2020
Uzņēmums maijā atradās dīkstāvē. Sakiet, lūdzu, kā šis dīkstāves laiks ietekmē atvaļinājuma dienu skaitu un vidējo izpeļņu? Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu?
Atvaļinājums 07:00, 1. Okt. 2020
Kopš jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma spēkā stāšanās šī nodokļa regulējums ir kļuvis maksātājiem labvēlīgāks, pieļaujot soda naudas iekļaušanu saimnieciskās darbības izdevumos, tomēr kritēriji soda maksājumu klasifikācijai ir diezgan neskaidri un var būt dažādi interpretējami.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 28. Sep. 2020
Patlaban jautājums “Cik nodokļu nomaksas kontu ir Latvijā?” vēl lieliski iederas raidījuma “Es mīlu Tevi, Latvija!” sadaļā “Vairāk vai mazāk”, jo iekšzemes nodokļi tiek ieskaitīti 42 kontos. Nenoliedzami, tāda kārtība rada papildu administratīvo slogu uzņēmējiem. Šaubu nav – mazāk ir labāk!
Finanšu vadība 07:00, 7. Okt. 2020
Vai darbinieka neattaisnoti kavējumi samazina uzkrātās atvaļinājuma dienas?
Atvaļinājums 07:00, 24. Sep. 2019
Lai gan šī gada galvenais notikums – ārkārtējās situācijas izsludināšana un tās sekas – jau šķiet pārvarēts, un uzņēmumi pakāpeniski atgriežas ierastajā darba režīmā, tomēr tas vēlreiz būs jāatceras un jāņem vērā 2021. gadā, sagatavojot nodokļu deklarācijas un transfertcenu dokumentāciju par 2020. gadu.
Citi 07:00, 31. Aug. 2020
Stimulēt, ne sodīt – tā varētu raksturot izmaiņas sodu sistēmā, kas stājās spēkā šī gada 1. jūlijā. Izskatīsim svarīgākās izmaiņas, kas attiecas uz grāmatvežiem!
Citi 07:00, 9. Sep. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izdevis metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana Latvijā reģistrētai pastāvīgajai pārstāvniecībai”, skaidrojot pastāvīgo pārstāvniecību ieņēmumu un izdevumu uzskaiti, apliekamā objekta noteikšanu, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanu, kā arī deklarācijas aizpildīšanas kārtību.
VID informācija 19:59, 5. Sep. 2020
Vai grāmatvedi var sodīt, ja viņa dēļ darbiniekam ilgstoši ir nepareizi izmaksāta alga? Kļūdas dēļ grāmatvedības sistēmā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes vietā ielikts “0”, līdz ar to vairākus mēnešu darbinieka algai nav piemērots IIN, un uzņēmumam (vai arī darbiniekam) radušās finanšu sekas.
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Aug. 2020
Covid-19 ārkārtējā situācija tieši vai netieši ietekmēja visus uzņēmumus, izraisot pieprasījuma samazinājumu pēc uzņēmumu pakalpojumiem, ražošanas objektu un ofisu slēgšanu un darba spēka dīkstāvi, izejvielu piegādes kavējumus vai pārtraukumus, kreditoru parādu apmaksas kavējumus, ienākumu un naudas plūsmas nestabilitāti un finanšu nenoteiktību. Tieši šajā periodā uzņēmuma finanšu stāvokļa analīzei ir vitāla nozīme. Vai un cik ilgi uzņēmums būs spējīgs izdzīvot ar esošajiem resursiem un pašreizējiem darbības apjomiem?
Finanšu vadība 07:31, 10. Jūl. 2020
Saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumu uzņēmumu darbiniekiem un pašnodarbinātajiem VID var izmaksāt dīkstāves pabalstu par Covid-19 izraisītu dīkstāvi, kas pārsniegusi ārkārtējo situāciju un ilgusi līdz 30. jūnijam. Iesniegumu par laikposmu no 1. jūnija līdz 30. jūnijam darba devēji par saviem darbiniekiem var iesniegt līdz 30. jūnijam, bet pašnodarbinātās personas – līdz 25. jūlijam, atgādina VID.
Likumdošana 15:20, 29. Jūn. 2020
Ja rēķins nav pareizi noformēts, tas nepilda attaisnojuma dokumenta funkcijas grāmatvedībā. Bet ko darīt, ja darbi izdarīti, rēķins noformēts korekti, bet tajā nav norādīts samaksas termiņš? Kad apmaksāt šādu rēķinu? Kurš to izlemj? Un kas noteikts normatīvajos aktos?
Saimnieciskā darbība 07:00, 27. Mai. 2020
Lai nodrošinātu pabalsta saņemšanas iespējas arī tām pašnodarbinātajām personām, kurām pēdējā laikā bijuši Valsts ieņēmumu dienesta (VID) veikti nodokļu nomaksas uzrēķini, tai skaitā nokavējuma naudas un soda naudas, un kuras uz iesnieguma iesniegšanas brīdi savas saistības ar VID ir nokārtojušas, valdība 28. aprīļa sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas priekšlikumu paplašināt pašnodarbināto personu loku, kuras var pretendēt uz dīkstāves pabalstu Covid-19 izraisītās ārkārtējās situācijas laikā.
Likumdošana 11:25, 29. Apr. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:00, 6. Mai. 2020
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta izdoto metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumu piemērošana ziedotājiem”, kurā skaidrots par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumu ziedotājiem, ko par 2018. un 2019. gadā ziedotajām summām ir tiesības piemērot UIN maksātājiem saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 12. pantu.
VID informācija 11:00, 29. Apr. 2020
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Kā dīkstāve ietekmē vidējo izpeļņu? Vai dīkstāves pabalsts tiek ieskaitīts vidējā izpeļņā? Un, ja šis pabalsts tiek piešķirts no valsts (dīkstāves pabalsts, kas tiek finansēts no valsts budžeta 75% apmērā no darbinieka algas), tas tiek ieskaitīts vidējā izpeļņā?
Vidējā izpeļņa 07:00, 31. Mar. 2020
Šī gada 26. martā spēkā stājas Ministru kabineta noteikumi Nr. 152 “Noteikumi par dīkstāves pabalstu darbiniekiem, kurus skar Covid-19 izplatība”, kuros noteikta kārtība, kādā kompensē atlīdzību darbiniekam, kas tiek nodarbināts nozarē, kurā sakarā ar Covid-19 izplatību ir būtiski pasliktinājusies finanšu situācija. (Aktualizēts 27.03.2020.)
Likumdošana 14:50, 27. Mar. 2020
Cerīgi! Valsts ieņēmumu dienests restartē savu komunikāciju ar nodokļu maksātājiem jeb klientiem – atbilstoši mājas lapā formulētajai vīzijai uzraugošā iestāde ir ceļā uz tādu pārvaldi, kas orientēta uz sadarbību ar klientu. Ko tas nozīmē un kā tas uzlabos sadarbību ar uzņēmumiem?
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Apr. 2020
Lai operatīvi reaģētu uz Covid-19 krīzes izraisītajām ekonomiskajām sekām un sniegtu atbalstu nozarēm, uzņēmumiem un to darbiniekiem, šī gada 20. martā ir pieņemts vienots likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību”. Tas paredz virkni atbalsta pasākumus nodokļu jomā uzņēmumiem, to darbiniekiem un saimnieciskās darbības veicējiem, ko turpmāk nodrošina Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 11:11, 30. Mar. 2020
Lai, sagatavojot un iesniedzot gada pārskatu un uzņēmumu ienākuma nodokļa gada deklarāciju, nerastos situācija, ka jāmaksā nodoklis par vadības konsultāciju darījumiem, kas saņemti no ārzemēs esošas saistītās personas jeb nerezidenta, izskatīsim, kāda dokumentācija uzņēmumam nepieciešama.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:04, 14. Apr. 2020
Šodien, 17. martā, Ministru kabinets lēma par vairākiem atbalsta pasākumiem sociālajā un uzņēmējdarbības jomā COVID-19 vīrusa radīto seku novēršanai. Labklājības ministrija gatavo priekšlikumus, kā solidārā veidā sniegt terminētu valsts atbalstu darba devējiem darba nespējas lapu apmaksai. Vienlaikus paredzēti arī nodokļu risinājumi, kā arī atbalsts uzņēmējdarbībai finanšu instrumentu veidā. Kā papildu piesardzības pasākumu paredzēts arī nodrošināt iespēju visiem uzņēmumiem pagarināt gada pārskatu sagatavošanas un iesniegšanas termiņu vismaz līdz 31. jūlijam, vēsta Finanšu ministrija.
Svarīgi 17:15, 17. Mar. 2020
Pagarināts nodokļu samaksas termiņš, dīkstāves kompensācija līdz 700 eiro, telpu nomas samazinājums - šī ir tikai daļa no pasākumiem, kas iekļauti speciālā terminētā likumprojektā par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar COVID-19 izplatību, ko Ministru kabinets izskatīja 19. marta sēdē. Regulējums stāsies spēkā no šī gada 13. marta, kad valstī tika izsludināta ārkārtas situācija.
Svarīgi 12:40, 19. Mar. 2020
Situācija strauji mainās – Latvijā līdz šīm brīdim kopā izmeklēti 1538 pacienti un apstiprināti 60 saslimušie ar COVID-19. Aktīvi strādā arī Ministru kabinets, lai veiktu grozījumus normatīvajā regulējumā un izstrādātu uzņēmējdarbības atbalsta mehānismu. 17. martā tika pieņemti jauni nodokļu risinājumi.
Svarīgi 10:00, 18. Mar. 2020
Kas ir darba samaksa un kas – cita veida atlīdzība saistībā ar darbu? To ir būtiski saprast gadījumos, kad darbiniekam tiek aprēķināta vidējā izpeļņa. Izskatīsim jaunākās tiesu prakses atziņas!
Darba tiesības 07:00, 22. Jan. 2020
Gadu mijas likumdošanas izmaiņas skārušas arī sociālo jomu. 2020. gada 1. janvārī stājas spēkā vairāki grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Vairāki no tiem piemērojami jau no 1. janvāra.
Sociālais 07:00, 12. Feb. 2020
Darbiniekiem alga tiek izmaksāta pārskata mēnesim sekojošā mēneša 10. datumā. Lūdzu sniegt atbildi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieturēšanu, deklarēšanu un apmaksu divās situācijās.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:00, 10. Feb. 2020
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti būtiskākie grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas stājas spēkā 2020. gada 12. februārī.
VID informācija 10:15, 14. Feb. 2020
Darbiniekam ir jāapmeklē ārsts, bet ārsta pieņemšanas laiks sakrīt ar darba laiku. Kā darbiniekam pareizi rīkoties šādā situācijā?
Darba laiks 07:00, 8. Feb. 2019
Darbiniekam saskaņā ar darba līgumu noteikts summētais darba laiks ne vairāk kā 10 stundas nedēļā. Tā nu sanācis, ka minētais darbinieks pēdējo reizi darbā varēja ierasties 2018.gadā, kad vienā dežūrā nostrādāja 5 stundas. Līdz tam viņš strādājis no 2018.gada februāra līdz jūlijam – gan aizvietojis vadītāju, gan strādājis dažas stundas nedēļā, gan bijis atvaļinājumā no 3.maija līdz 8.jūnijam. No 2019.gada 21.oktobra līdz 17.novembrim darbiniekam ir piešķirts atvaļinājums. Kā darbiniekam aprēķināt atvaļinājuma naudu un vai vispār tā šim darbiniekam ir aprēķināma?
Atvaļinājums 09:00, 6. Dec. 2019
2020.gada 13.janvārī spēkā stājas izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām” (Likums). Ar grozījumiem Likumā tiek pārņemti iepriekš Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) sevišķajā daļā iekļautie administratīvie pārkāpumi nodokļu jomā (izņemot tos administratīvos pārkāpumus, kuri iekļauti konkrētajā nodokļa vai nodevas likumā), tādējādi Likums ir papildināts ar jaunu nodaļu.
Likumdošana 15:48, 15. Jan. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:12, 7. Jan. 2020
Šoreiz apskatīsim, ko no juridiskā viedokļa, kā arī praktiski debitoru pārvaldībā komersanti var darīt, lai samazinātu ilgstošus šaubīgo debitoru uzkrājumu izdevumus un attiecīgi arī nodokļu izdevumus.
Finanšu vadība 07:00, 2. Dec. 2019
Turpinot apskatīt Senāta spriedumus lietās par komersantam radīto zaudējumu piedziņu no bijušajiem valdes locekļiem, svarīgi pievērst uzmanību 2016.gada 7.jūnija spriedumam lietā SKC‑7/2016. Šajā spriedumā Senāts atkāpās no līdzšinējā judikatūrā paustajām atziņām, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) aprēķinātās un valsts budžetā maksājamās summas (nokavējuma un soda naudas) nav uzskatāmas par komersanta zaudējumiem, un līdz ar to nav pamata tās piedzīt no maksātnespējīgo sabiedrību bijušajiem valdes locekļiem.
Komerctiesības 07:00, 9. Okt. 2019
2018.gada 9.novembrī ar jaunu darbinieku noslēgts darba līgums, kurā ir noteikts, ka darbinieks uzsāk darbu ar šā gada 12.novembri. Noteiktajā datumā darbinieks darbā neierodas. Darbinieks tika sazvanīts, un viņš informēja, ka ir pieņēmis citu darba piedāvājumu un nenāks strādāt mūsu uzņēmumā. Grāmatvede viņu atbrīvo ar 2018.gada 10.novembri kā personu, kura nav uzsākusi darbu. Kādi dokumenti ir jāsagatavo lietvedībai?
Lietvedība 07:00, 21. Nov. 2018
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 6.daļu – tajā par kļūdu labojumu un papildus aprēķināto nodokļu uzrādīšanu finanšu grāmatvedībā.
VID informācija 11:27, 18. Okt. 2019
Pašvaldības kapitālsabiedrībā 2018.gadā katru mēnesi uzskaitītas izmaksas, kas nav saistītas ar saimniecisko darbību, bet uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam par 2018.gadu iesniegta neaizpildīta, jo nav ar UIN apliekamās bāzes. Vai tas ir pareizi? Lūdzu skaidrojumu!
Izdevumi 07:00, 5. Sep. 2019
Šogad daudzi nodokļu maksātāji, sagatavojot gada ienākumu deklarācijas par 2018.gadu, ieraudzīja, ka ir valstij parādā iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas radies pārāk liela prognozētā mēneša neapliekamā minimuma dēļ. Šobrīd veikti grozījumi normatīvajos aktos. Vai problēma ir atrisināta?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 30. Apr. 2019
Jautājumi, kas nav precīzi atrunāti Darba likumā (DL), rada interpretācijas iespējas. Viens no tādiem ir – vai darbinieka vidējā izpeļņā ir jāiekļauj darba samaksa par svētku dienu, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā, ja viņš tajā neveic darbu. Vaicājam darba samaksas un vidējās izpeļņas aprēķināšanas ekspertam Mārim Lingam.
Vidējā izpeļņa 07:00, 3. Apr. 2019
Termins kredītvēsture ir pirmais, ar ko saskaramies, ja esam izlēmuši par labu aizdevumam, bet ne visi zina, ka tieši kredītvēsture ir tā, kas ietekmē mūsu iespējas saņemt cerēto aizdevumu. Kas ir kredītvēsture, kā to nesabojāt un, ko darīt, ja tā jau ir sabojāta, sniedzam atbildes.
Svarīgi 14:36, 5. Apr. 2019
Pērnā gada izskaņā tika apstiprināti grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kuri novembra beigās jau stājušies spēkā un nedaudz maina ierasto kārtību sociālās apdrošināšanas jomā. Esam apkopojuši būtiskāko informāciju par pārmaiņām, kuras nu jau ir kļuvušas par realitāti.
Sociālais 07:00, 7. Jan. 2019
Darba likumā (DL) paredzēts aizliegums radīt nelabvēlīgas sekas darbiniekam, ja viņš izmanto savas tiesības darba tiesisko attiecību ietvaros. Pavisam nesen lielu ievērību izpelnījās Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta 14.11.2017. spriedums lietā Nr.SKC-762/2017, kurā tiesa lēma, ka darba uzteikums atzīstams par spēkā neesošu, ja tā iemesls ir darbinieka atteikšanās pieņemt algu "aploksnē".
Darba tiesības 09:00, 12. Jan. 2018
Praksē samērā bieži ir situācijas, kad darba devējs veic ieturējumus no darbinieka darba samaksas. Šī gada jūnijā pieņemts svarīgs Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta spriedums, kurā analizētas darba devēja tiesības veikt šādus ieturējumus, izmantojot Darba likuma (DL) 78.pantā noteiktās atprasījuma tiesības.
Darba tiesības 08:00, 23. Nov. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izstrādājis metodisko materiālu par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumu piemērošanu ziedotājiem, kurā ar dažādiem praktiskiem piemēriem skaidrots, kā saņemt UIN atvieglojumus par ziedotajām summām.
VID informācija 12:45, 25. Jūl. 2018
Saskaņā ar Darba likuma (DL) 58.pantu atstādināšana no darba ir ar darba devēja rakstisku rīkojumu noteikts pagaidu aizliegums darbiniekam atrasties darba vietā un veikt darbu. Kad darba devējs drīkst noteikt šādu aizliegumu, un kā rīkoties abām pusēm?
Tiesības 07:00, 18. Jūn. 2018
Lai gan par to rakstīts vairākkārt, nereti komersantiem joprojām nav saprotams, kā nošķirt darba līgumu no uzņēmuma līguma un kas jāņem vērā, lai to pareizi izdarītu. Līdz ar to ir noderīgi aplūkot Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departamenta 10.03.2017. spriedumu lietā Nr.SKC-658/2017, kurā vērtēts jautājums par atšķirībām starp uzņēmuma un darba līgumu.
Darba tiesības 08:00, 10. Jūl. 2017
Izpratne par e-rēķinu sistēmu Latvijā nav viennozīmīga. Ilgstoši nespējot pieņemt politiskus lēmumus, Latvija e-rēķinu izplatības ziņā šobrīd atpaliek no citām Eiropas valstīm. Vēl arvien esam iesprūduši papīra un PDF rēķinu slazdos, kamēr Eiropā un tuvākajās kaimiņvalstīs plaši tiek izmantoti rēķini, kuru datus nolasa speciāli izveidotas programmatūras.
Svarīgi 09:00, 15. Jūn. 2018
Šī gada sākumā stājušies spēkā grozījumi, kas maina nokavēto nodokļu maksājumu piedziņas kārtību un lēmumu izpildes nodrošinājuma līdzekļu regulējumu. Novēlam, lai šī tēma uz jūsu uzņēmumiem neattiecas, bet, ja nu tomēr, tad skaidrojam būtiskākos jauninājumus.
Saimnieciskā darbība 07:00, 23. Mai. 2018
Kā korekti salīdzināt nodokļu atlikumus ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) pieejamo nodokļu atlikumu vēsturi? Skaidro VID!
Grāmatvedība 07:00, 16. Mai. 2018
Pretēji informācijai publiskajā telpā nav paredzēts paaugstināt naudas sodu par nodokļu un informatīvo deklarāciju iesniegšanas termiņa neievērošanu vai to neiesniegšanu, norāda Valsts ieņēmumu dienests (VID). Naudas sodu paredzēts diferencēt un noteikt samērīgāku – atkarībā no kavēto dienu skaita.
VID informācija 15:20, 1. Feb. 2018
23.02.2017. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Darba likumā (DL), paredzot būtiskas izmaiņas virsstundu piemaksu, darbinieku atstādināšanas, blakus darba, uzteikuma un citu darba tiesību jautājumu regulējumā.
Likumdošana 09:49, 24. Feb. 2017
Dažkārt gadās, ka darbinieks lūdz darba devējam aizdevumu. Bet kādas ir svarīgākās juridiskās nianses, kas jāņem vērā, noslēdzot aizdevuma līgumu un izsniedzot aizdevumu darbiniekam? Kādi nodokļi jāpiemēro šādam aizdevumam, un kāds tiesiskais regulējums to nosaka?
Tiesības 08:00, 28. Dec. 2017
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
Statistika jau daudzus gadus nemainīgi apstiprina: ja Valsts ieņēmumu dienests (VID) nolēmis veikt nodokļu auditu, aptuveni 95% gadījumu tas noslēgsies ar uzrēķinu.
Saimnieciskā darbība 08:00, 15. Nov. 2017
Lai gan jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums) stāsies spēkā tikai 01.01.2018., daudzi steidz to pētīt jau tagad, lai saprastu, kādas vēl atšķirības paredzētas papildus tam, ka turpmāk nodokli maksāsim 20% apmērā līdzšinējo 15% vietā, kā arī kādas deklarācijas un cik bieži būs jāiesniedz.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 2. Okt. 2017
28.09.2017., sākot no plkst. 21:00, ekspluatācijā tiks ieviesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) versija 10.0, kurā veiktas būtiskas izmaiņas, papildinājumi un uzlabojumi, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:18, 28. Sep. 2017
Darba devējs pieņēma darbā darbinieku, kas uzsāka darbu pirmdien. Pēc 1.darba dienas bija saprotams, ka darbinieks nav kvalificēts un neprot veikt konkrēto darbu, turklāt jau radījis zaudējumus. Darba devējs arī saņēma sūdzību no klienta, kas rada negatīvu ietekmi viņa reputācijai. 2.darba dienā situācija pasliktinājās, un darba devējs nolēma pārtraukt darba attiecības ar konkrēto darbinieku. Darba devējs sagatavoja rīkojumu par darba attiecību pārtraukšanu pārbaudes laikā. Saskaņā ar normatīvo regulējumu darbiniekam jāstrādā vēl 3 dienas, līdz ar to pēdējā darba diena būtu piektdiena. Vai šajās dienās darbinieku var nenodarbināt?
Darba samaksa 08:00, 11. Sep. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Likumdošana 14:09, 6. Sep. 2017
Jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) projekts, kas apspriests, rakstīts un vairākkārt mainīts, ir pieņemts un stāsies spēkā no 01.01.2018. Šobrīd tajā iestrādātie pamatprincipi vairs nemainīsies, un, lai arī notiek darbs pie piemērošanas noteikumu sagatavošanas, kas paskaidrotu jauno normu lietošanu praksē, uzņēmumi var jau pavisam konkrēti sākt izvērtēt, kas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) jomā būs citādi jau pēc dažiem mēnešiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 11. Sep. 2017
Piektdien, 28.07.2017., galīgajā lasījumā Saeimā atbalstīta nodokļu politikas reforma un 12 ar to saistīti likumprojekti.
Likumdošana 14:05, 28. Jūl. 2017
Vasara ir populārākais atvaļinājumu laiks, tādēļ aplūkosim svarīgākos atvaļinājuma piešķiršanas aspektus, kas nereti rada jautājumus uzņēmumu vadītājiem, grāmatvežiem un darbiniekiem.
Atvaļinājums 08:00, 3. Jūl. 2017
Plānotās nodokļu reformas ietvaros visvairāk mainīsies uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošana, un, iespējams, jau no 2018.gada stāsies spēkā jauns Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 19. Jūl. 2017
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ceturtdien, 13.07.2017., konceptuāli atbalstīja nodokļu reformu un ar to saistītos likumprojektus. Kopumā izskatīšanai Saeimā pirmajā lasījumā komisija virza 10 likumprojektus, paredzot veikt būtiskas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) un mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) regulējumā, ieviest jaunu nodokļa maksāšanas režīmu uzņēmumiem, kā arī noteikt lielākus atvieglojumus ģimenēm ar bērniem un iedzīvotājiem ar zemākiem ienākumiem.
Likumdošana 14:19, 14. Jūl. 2017
Iepriekšējās publikācijās tika aplūkots, kas jāņem vērā pašnodarbinātajam par darba līgumu, kā arī svarīgākais par algas nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Šoreiz pievērsīsimies vēl kādai būtiskai nodarbināšanas niansei – vidējās izpeļņas aprēķināšana.
Grāmatvedība 08:00, 1. Mai. 2017
01.07.2017. stāsies spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.827 "Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli" (MK noteikumi Nr.827). Izmaiņas veiktas, lai noteikumus precizētu atbilstoši likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA) veiktajiem grozījumiem.
Grāmatvedība 08:00, 15. Mai. 2017
Ārpakalpojuma grāmatvedim no 1.jūlija ir pienākums apdrošināt savu civiltiesisko atbildību par profesionālās darbības vai bezdarbības rezultātā nodarītajiem zaudējumiem, un profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas minimālais atbildības limits nedrīkst būt mazāks par 3000 EUR.
Grāmatvedība 08:00, 20. Apr. 2017
Strauji tuvojas vasara, un darba devēji arvien aktīvāk plāno darbinieku atbalsta un saliedēšanas pasākumus gan darbavietās (uzņēmumu teritorijās), gan ārpus tām. Turklāt dažādie pasākumi var notikt gan darba laikā, gan ārpus tā, tādēļ aktuāls kļūst jautājums par darba aizsardzību un darba devēja atbildību šādos pasākumos. Ne viens vien cilvēks ir piedzīvojis, ka uzņēmuma sporta spēles beidzas ar traumu, kas gūta, spēlējot futbolu, basketbolu vai piedaloties roku laušanās sacensībās. Vai tas ir nelaimes gadījums darbā vai tomēr nav?
Darba drošība 08:00, 20. Mai. 2016
Būvniekiem nereti un ne bez pamata pārmet daudzas problēmas, tostarp lielo ēnu ekonomikas īpatsvaru, ietaupīšanu uz kvalitāti, nekvalificēta darbaspēka piesaistīšanu utt. Nu šī nozare atkal nonākusi arī valstsvīru redzeslokā, tāpēc tapis veids, kā kaut nedaudz šo situāciju uzlabot. Proti, 23.11.2016. Saeima pieņēma grozījumus likumā "Par nodokļiem un nodevām" (likums par NN), ar kuriem ieviesta galvenā būvdarbu veicēja līdzatbildība par apakšuzņēmēju valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI). Jaunā kārtība stāsies spēkā 01.07.2017.
Līgumi 08:00, 27. Jan. 2017
Valsts kanceleja sadarbībā ar Finanšu ministriju apkopojusi būtiskākos jaunos tiesību aktus un to grozījumus nodokļu jomā, kas stājas spēkā 01.01.2017.
Likumdošana 15:08, 29. Dec. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2016.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 17:00, 17. Jan. 2017
Kādus ekonomiskos aspektus nepieciešams ņemt vērā, nosakot uzņēmumam nodarītos zaudējumus, vai arī pretēji – apstrīdot uzņēmumam izvirzītās prasības?
Finanšu vadība 08:00, 2. Dec. 2016
Likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA) 20.3panta 12.daļā, kas stāsies spēkā no 01.01.2017., ir noteiktas dienas, par kurām nepiemēro minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objektu, tomēr tajās nav minēti darba ņēmēju neattaisnoti darba kavējumi vai bezalgas atvaļinājums pēc paša vēlēšanās citos gadījumos. Vai situācijā, kad darbinieks nenāk uz darbu un nestrādā un darba devējs viņam nemaksās darba algu, darba devējam tik un tā jāmaksā VSAOI no minimālā iemaksu objekta?
Sociālais 08:00, 27. Sep. 2016
27.09.2016. Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), ar kuriem paredzēts ieviest iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atbrīvojumu vienai no darba koplīgumā noteiktajām darbinieku sociālajām garantijām - ēdināšanas izdevumiem. Tāpat veiktas vēl vairākas citas izmaiņas – par svarīgāko turpinājumā.
Likumdošana 17:13, 29. Sep. 2016
Saeimā ceturtdien, 22.09.2016., trešajā galīgajā lasījumā pieņemti grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA), ar kuriem plānots novērst iespēju personai būt sociāli apdrošinātai 2 valstīs, ieviest tiesības labot pašnodarbinātā ziņojumu, kā arī veikt citas izmaiņas.
Likumdošana 16:18, 22. Sep. 2016
Bonus-malus sistēma ir ierasta apdrošināšanā, kur ar tās palīdzību tiek identificēti riskantākie un mazāk riskantākie autovadītāji. Tomēr šīs sistēmas piemērošanas iespējas ir daudz plašākas. Nelaimes novēršanas galvenā ideja ir saistīta ar kolektīvo (savstarpējo) apdrošināšanu un izvairīšanos no riska.
Finanšu vadība 08:00, 14. Okt. 2016
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien, 07.09.2016., izskatīšanai Saeimā trešajā galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA), ar kuriem plānots pilnveidot sociālās apdrošināšanas sistēmu un atrisināt vairākas praksē konstatētas problēmas.
Likumdošana 09:11, 8. Sep. 2016
Šajā rakstā aplūkošu jautājumus par līgumiem, kas sākas vienā, bet noslēdzas citā pārskata gadā jeb ilgtermiņa līgumiem. Viens no ilgtermiņa līgumu veidiem ir būvdarbu līgums.
Grāmatvedība 08:00, 19. Sep. 2016
VAICĀ LASĪTĀJS: "Vai Latvijas Republikas normatīvajā regulējumā ir kāds tiesību akts, kurā paredzēts, ka darba devējam obligāti ir jāievēro darba līgumā noteiktā darba samaksa – mēneša darba algas likme? Kā rīkoties, ja darbiniekam, kas atrodas atvaļinājumā no 18.05.2016. līdz 14.06.2016., summējot algu un atvaļinājuma naudu par 2 mēnešiem (maiju un jūniju) un dalot to ar 2, nesanāk pilna 1 mēneša algas likme nevienā no mēnešiem."
Darba samaksa 08:00, 4. Jūl. 2016
Darbinieks gada laikā 2 mēnešus ir bijis bezalgas atvaļinājumā ar darba devēja piekrišanu. Saskaņā ar Darba likuma (DL) 152.panta 2.daļu ikgadējā atvaļinājuma laikā neietilpst bezalgas atvaļinājums ilgāks par 4 nedēļām. Bet kā ir tādā gadījumā, ja darbinieks pārtrauc darba tiesiskās attiecības? Vai arī šajā gadījumā jāņem vērā 152.panta regulējums, un samazinās laika posms, par kuru jāaprēķina atvaļinājuma kompensācija?
Atvaļinājums 10:46, 19. Jūl. 2016
Pēc labi padarīta darba ir nepieciešama arī laba atpūta, lai uzkrātu spēkus nākamajam darba cēlienam. Pavasaris un vasara ir atpūtai iedvesmojošākie gadalaiki, tāpēc, visticamāk, uzņēmumos šobrīd jau pilnā sparā notiek kalendāru saskaņošana, atvaļinājumu plānošana un baudīšana.
Atvaļinājums 08:00, 23. Mai. 2016
23.09.2014. Ministru kabinets (MK) pieņēma grozījumus MK noteikumos Nr.827 "Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli” (MK noteikumi Nr.827), kas 25.09.2014. publicēti oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis” Nr.190 (5250) un stājas spēkā 01.06.2015., atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 08:59, 29. Jūn. 2015
Saeima ceturtdien, 05.05.2016., pirmajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", lai pilnveidotu sociālās apdrošināšanas sistēmu un atrisinātu vairākas praksē konstatētas problēmas attiecībā uz fiksēto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), iespējām labot iesniegto pašnodarbinātā ziņojumu un personām, kas vienlaikus sociāli apdrošinātas 2 valstīs.
Likumdošana 14:36, 5. Mai. 2016
01.06.2015. spēkā stājušies grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.827 "Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli" (MK noteikumi Nr.827). Tie samazina ziņu apjomu, kas jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID) par darba ņēmējiem, kā arī vienkāršo procedūru darba ņēmējiem, kuri Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) pieprasa paternitātes pabalstu.
Likumdošana 17:19, 3. Jūn. 2015
No 14.07.2015. tie nodokļu maksātāji, kuri kavēs nodokļu nomaksas termiņu, saņems savā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) brīdinājuma paziņojumu, ka iekļauti riskantāko nodokļu maksātāju grupā, informē VID.
Svarīgi 11:32, 15. Jūl. 2015
Grāmatvedībā uzskatāmi atspoguļojami visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi jeb katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas tā mantas stāvoklī. Šī uzskaite jāveic attiecīgajos grāmatvedības reģistros. Pašnodarbinātā persona saimnieciskās darbības ieņēmumus un ar to gūšanu saistītos izdevumus reģistrē saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā (papīra reģistra veidā vai elektroniski).
Grāmatvedība 09:00, 15. Apr. 2016
Droši vien lielākā daļa uzņēmēju ir izjutuši, ka būtiski lielāki ienākuma nodokļa maksājumi ir otrajā uzņēmuma darbības gadā vai, ja gads noslēgts ar zaudējumiem, nākamajā gadā pēc tam, kad uzņēmums sācis strādāt ar peļņu. Šāda situācija izriet no mūsu nodokļu sistēmas, kas nosaka iedzīvotāju ienākuma nodokļa par saimnieciskajā darbībā gūtajiem ienākumiem un uzņēmumu ienākuma nodokļa maksāšanu avansā.
Nodokļi 09:00, 6. Apr. 2016
Grāmatvedībā uzskatāmi atspoguļojami visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi jeb katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas tā mantas stāvoklī. Šī uzskaite jāveic attiecīgajos grāmatvedības reģistros. Pašnodarbinātām personām galvenais un daudziem, iespējams, vienīgais grāmatvedības reģistrs ir saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnāls, kurā tiek reģistrēti visi ar saimniecisko darbību saistītie saņemtie un veiktie maksājumi.
Grāmatvedība 09:00, 23. Mar. 2016
Satversmes tiesa (ST) atzinusi, ka Civilprocesa likuma (CPL) norma par izpildīta sprieduma atcelšanu lietās par darba samaksas piedziņu neatbilst Satversmei, informē ziņu aģentūra BNS.
Svarīgi 18:32, 18. Apr. 2015
Darba vide pēdējo gadu laikā mainās arvien straujāk. Ja iepriekš galvenokārt tika runāts, ka priekšplānā izvirzās ergonomiskie un psihosociālie riska faktori, tad šobrīd arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts jaunajām darba organizācijas formām, piemēram, elastīgajam darba laikam un attālinātam darbam. Tas kopumā arvien vairāk mūs attālina no klasiskās izpratnes par darba aizsardzību.
Personāla vadība 09:00, 12. Feb. 2016
No 01.01.2018. tiks ieviests jauns starptautiskais finanšu pārskatu standarts Nr.9 "Finanšu instrumenti". Tā ieviešanai nepieciešamais darba apjoms un ieviešanas ietekme būs atkarīga no konkrētā uzņēmuma specifikas, tomēr ir skaidrs, ka visvairāk šīs izmaiņas izjutīs bankas.
Finanšu vadība 09:00, 10. Feb. 2016
01.01.2015. spēkā stājušies apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL). 12.02.2015. publikācijā "Kam jāmaksā par darbinieku apmācībām?" rakstījām par izmaiņām, kas attiecas uz darbinieku apmācību izdevumu segšanu. Šoreiz – par uzteikuma paziņošanu un darba līgumu ar valdes locekli.
Tiesības 08:08, 11. Mar. 2015
Turpinot tēmu par saimnieciskās darbības veicēja ieņēmumiem un izdevumiem, apskatīsim, kas ir ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi.
Grāmatvedība 09:00, 28. Jan. 2016
No 2016.gada ir paredzētas būtiskas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu piemērošanā par apgādībā esošām personām – daudzi atvieglojumi ir atcelti.
Tiesības 09:15, 1. Feb. 2016
Nu jau otro gadu "laužam šķēpus" – ko un kā darīt ar slimības jeb darbnespējas lapām — prasīt ārstam papīra formātā un nest uz grāmatvedību vai nelikties ne zinis un cerēt, ka grāmatvedis visu uzzinās no kaut kādām interneta dzīlēm?
Dokumenti 09:15, 15. Feb. 2016
Viena no lielākajām un laikietilpīgākajām problēmām projektu īstenošanā ir nepieciešamo datu iegūšana – gan izstrādes procesā, gan projekta ieviešanas gaitā, gatavojot regulāras atskaites, jo bieži vien grāmatvedībā šādu datu nemaz nav. Tāpēc šajā rakstā par to, kā optimizēt šo procesu.
Finanšu vadība 09:00, 19. Feb. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2015.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 11:13, 5. Jan. 2016
Atsevišķās nozarēs, lai saņemtu atalgojumu par paveikto darbu, izplatīta prakse ir autora līgumu slēgšana. Šādu atlīdzību varētu saņemt, piemēram, datorspeciālisti, žurnālisti, rakstnieki, arhitekti, mākslinieki, tulki, pasniedzēji un vēl daudzu citu nozaru speciālisti ar radoša darba raksturu. Tomēr, slēdzot autora līgumus, ir būtiski zināt atbildes uz vairākiem jautājumiem, lai nerastos domstarpības ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) vai lai šādu domstarpību gadījumā taisnība būtu uzņēmumam.
Tiesības 18:45, 16. Jan. 2015
//= $article['Article']['score'] ?>
Darbs no mājām
Šķiet, tā ir idille – no rīta pamosties un doties uz "biroju" turpat blakus istabā vai lapenē mājas pagalmā. Nav nepieciešams tērēt laiku braukšanai uz biroju, nav jāpērk lietišķs darba apģērbs, un kolēģi nekad nekrīt uz nerviem. Bet cik ērti un vienkārši šādi darbinieki ir grāmatvedim un priekšniekam?
Tiesības 11:28, 14. Okt. 2015
Tuvojas 30.septembris - termiņš Eiropas Savienības (ES) valstīs samaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atprasīšanai par 2014.gadu. Par kādām izmaksām nodokli var atgūt, kādi ir ierobežojumi, un kādi dokumenti jāsagatavo nodokļu maksātājam?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:55, 7. Sep. 2015
Lūdzu sniegt skaidrojumu par MK noteikumu Nr.969 ''Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi''(MK noteikumi Nr.969) 2.punktu, kurā minēts, ka komandējumā var sūtīt fiziskās personas, kuras nav darba attiecībās ar institūciju. Kādos gadījumos šo normu drīkst piemērot?
Tiesības 10:33, 30. Sep. 2014
01.06.2015. spēkā stājās grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.827 "Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli" (MK noteikumi Nr.827). Kas jāzina un jāņem vērā grāmatvedim? Un vai labi domātie grozījumi nerada zināmu haosu?
Sociālais 10:03, 7. Aug. 2015
Pēdējos gados tādi uzņēmumi, kas pirmo reizi nonāk revidentu redzeslokā un kuriem nav nozīmīgu finanšu uzskaites problēmu, drīzāk ir uzskatāmi par izņēmumiem - tā revidentu 2014.gada vasaras konferencē atzina Latvijas Zvērinātu revidentu asociācijas (LZRA) valdes priekšsēdētāja Sandra Vilcāne. Pašlaik nav pamata domāt, ka situācija būtu būtiski mainījusies. Sakārtota grāmatvedība ataino uzņēmuma objektīvo finanšu stāvokli, tādējādi revīzija palīdz savlaicīgi identificēt uzņēmuma maksātspējas problēmas.
Gada pārskats 09:38, 21. Aug. 2015
Veselīgs dzīvesveids ir modē! Cilvēki arvien vairāk piedomā pie veselīga uztura un sportisko aktivitāšu nozīmes ikdienā, tāpēc daudzi izmanto iespēju no rītiem uz darbu braukt ar velosipēdu. To veicina arī infrastruktūras attīstība – pilsētās tiek izbūvēti arvien jauni veloceliņi un ierīkotas velonovietnes. Darba devējiem savukārt der padomāt par veselības veicināšanu darba vietās.
Personāla vadība 15:48, 21. Jūl. 2015
Darba likums (DL) paredz tiesības uzteikt darba līgumu, neievērojot 1 mēneša uzteikuma termiņu, ja darbiniekam ir svarīgs iemesls. Kas ir uzskatāms par svarīgu iemeslu? Un kurai pusei jāpierāda, ka šāds darba līguma uzteikums ir tiesiski pamatots?
Darba tiesības 14:56, 2. Apr. 2015
Ar stresu darbā ir saskāries teju ikkatrs. Kādam tā cēlonis ir bijusi publiska uzstāšanās, citam - svarīgs projekts, kas jāpabeidz īsā un saspringtā termiņā, vēl kādam - vienmēr neapmierināts priekšnieks vai baumas un intrigas uzņēmumā. Īstermiņa psihoemocionālās problēmas mēs salīdzinoši viegli varam pārvarēt pašu spēkiem, bet, ja darbinieki ilgstoši cieš no stresa, viņiem var rasties ne vien garīgās veselības, bet arī smagi fiziskās veselības traucējumi.
Personāla vadība 16:21, 12. Jūn. 2014
Ceturtdien, 29.maijā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi MK noteikumos Nr.827 Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli (MK noteikumi Nr.827), nosakot turpmāk Valsts ieņēmumu dienestā (VID) par darbiniekiem iesniegt samazinātu ziņu apjomu.
Likumdošana 12:04, 3. Jūn. 2014
Tā kā publiskajā telpā periodiski aktualizējas jautājums par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un nodokļu maksātāju tiesvedību ilgo laiku, kā arī izskan pārmetumi, ka VID prakse ir tiesāties līdz galējai tiesu instancei arī lietās, kuru iztiesāšanā jau ir izveidojusies stabila tiesu judikatūra, VID ir sagatavojis skaidrojumu par VID tiesu praksi tiesvedībās ar nodokļu maksātājiem, VID iniciatīvām tiesvedību skaita mazināšanai un atgādina nodokļu maksātājiem par alternatīvu nodokļu strīdu risināšanas veidu – vienošanās līguma noslēgšanu ar VID.
Svarīgi 10:09, 23. Feb. 2015
Turpinām iepriekšējā rakstā aizsākto tēmu par bilances sagatavošanu! Šoreiz noskaidrosim, kā gada pārskatā pareizi norādīt un novērtēt atlikušos bilances posteņus - apgrozāmos līdzekļus, pašu kapitālu, uzkrājumus un kreditorus.
Gada pārskats 09:33, 2. Mar. 2015
Darba likumā (DL) ir pretrunas starp 152.pantu un 154.pantu. DL 152.pantā noteikts, ka laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, ieskaita grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku. Savukārt DL 154.pantā noteikts, ka atvaļinājumus, kas piešķirti saistībā ar grūtniecību un dzemdībām, ikgadējā apmaksātajā atvaļinājumā neieskaita. Kā tad īsti ir - grūtniecības un dzemdību atvaļinājums dod vai nedod tiesības uz apmaksāto atvaļinājumu? Kā pareizi uzskaitīt ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma periodu - līdz grūtniecības atvaļinājumam vai līdz bērna kopšanas atvaļinājumam?
Atvaļinājums 11:44, 27. Jan. 2015
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē, ka darba ņēmējam tajā taksācijas gada periodā, kurā tas ir bijis mikrouzņēmuma – mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja – darbinieks, darba vietā nepiemēro gada neapliekamo minimumu un atvieglojumus.
Svarīgi 12:43, 6. Feb. 2015
2014.gada otrajā pusē Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments ir sagatavojis vairākus būtiskus nolēmumus, kuros skarti aktuāli Civilprocesa likuma (CPL) normu piemērošanas jautājumi, piemēram, par tiesāšanās izdevumiem un sprieduma izpildes nekavējoties jēdzienu.
Darba tiesības 11:19, 5. Feb. 2015
Līdz 01.02.2015. jāiesniedz deklarācija par skaidrās naudas darījumiem ar fiziskajām personām, kurām nav jāreģistrē saimnieciskā darbība. Te ir noderīgi zināt skaidrās naudas darījumu definīciju, deklarēšanas pienākuma nianses un atbildību ievērot šo pienākumu.
Nauda 08:51, 13. Jan. 2015
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2014.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu pie katra no grozījumiem: 
Svarīgi 14:03, 7. Jan. 2015
Parakstot darba līgumu, darbinieks bieži vien ievēro tikai algas apmēru, darba laiku, bet nepievērš lielu uzmanību citiem svarīgiem jautājumiem, kas turpmāk var izraisīt konfliktu starp darbinieku un darba devēju, kas izšķirams tiesā. Rakstā apskatīšu gadījumus, kad pusēm ir bijusi atšķirīga izpratne par atsevišķiem darba līguma punktiem, kā arī norādīšu uz dažu darba devējiem būtisku noteikumu atrunāšanu tieši darba līgumā.
Tiesības 08:10, 12. Feb. 2014
Mūsu darba līgums paredz konfidencialitātes principu ievērošanu, izbeidzot darba attiecības, un par to bijušajam darbiniekam katru mēnesi tiek maksāta atlīdzība, piemēram, 20 EUR. Kādi nodokļi ir piemērojami šai atlīdzībai? Kuras atskaites ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID), un kurš ieņēmumu kods VID atskaitē jāpiemēro iedzīvotāju ienākumu nodoklim (IIN)?
Tiesības 09:59, 27. Okt. 2014
Vai un kādos gadījumos nekustamo īpašumu var reģistrēt uz individuālā komersanta (IK) vārda? Kas jādara un kādi nodokļi jāmaksā, ja IK šo īpašumu pārdod? Publikācijas turpinājumā lasiet par grāmatvedības uzskaiti vienkāršā ieraksta sistēmā un MUN maksātāja grāmatvedību!
Grāmatvedība 17:12, 30. Okt. 2014
Latvijas biznesa videi raksturīgi, ka daļa uzņēmumu vadītāju slikti orientējas juridiskajos un nodokļu jautājumos. Taču nezināšana var radīt nepatīkamas sekas, piemēram, valdes atcelšanu vai pat iekļūšanu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) melnajā sarakstā.
Dalībnieks un valdes loceklis 13:22, 15. Okt. 2014
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2014.gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu pie katra no grozījumiem:
Svarīgi 17:27, 6. Okt. 2014
23.09.2014. Ministru kabinets (MK) pieņēma grozījumus MK noteikumos Nr.827 Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli (Noteikumi), kas 25.09.2014. publicēti oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis Nr.190 (5250) un stājas spēkā 01.06.2015, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Likumdošana 11:19, 28. Sep. 2014
22.septembrī iFinanses.lv jau tika publicēts atgādinājums par to, ka tuvojas 30.septembris - pēdējais termiņš Eiropas Savienības (ES) valstīs samaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atprasīšanai par 2013.gadu. IFinanses.lv redakcijā ir saņēmti vairāki jautājumi par PVN atprasīšanu citās valstīs, tāpēc esam sagatavojušas izvērstu apkopojumu par galveno, kas nodokļu maksātājiem būtu jāzina par PVN atmaksas pieprasīšanu ārvalstīs.
Pievienotās vērtības nodoklis 11:32, 25. Sep. 2014
Grāmatveži nereti sastopas ar situāciju, kad, beidzoties mēnesim, darbinieka darba laika uzskaites tabelē uzrādītā informācija liecina gan par nostrādāto laiku, gan par laiku, kas nav reāli nostrādāts. Iemesli tam varētu būt dažādi: ikgadējais vai papildu atvaļinājums, mācību atvaļinājums, attaisnotā prombūtne saskaņā ar Darba likuma (DL) 74.pantā minētajiem gadījumiem, maternitātes, paternitātes un bērna kopšanas atvaļinājums, bezalgas atvaļinājums, kā arī slimība (A un B darbnespējas lapas).
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 14:06, 18. Sep. 2014