Debitors, reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, 2018.gada jūnijā pasludināja maksātnespēju, kas reģistrēta saskaņā ar Maksātnespējas likumu. Slēdzot 2018.gadu, tika izveidots uzkrājums šaubīgiem debitoriem, kas iekļauts peļņas un zaudējuma aprēķinā kā izmaksas. Visas darbības, lai atgūtu parādu, tika veiktas. Prasība pieteikta kreditoru prasījumu reģistrā. Pagājuši 60 mēneši, un parāds no debitora, kam maksātnespējas process vēl nav noslēgts, nav atgūts. Vai parāds jāiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā un jānomaksā nodoklis? Vai iespējams atgūt samaksāto PVN?
Citi 06:00, 19. Sep. 2024
Turpmāk anonimizētā veidā tiks publiskoti Maksātnespējas kontroles dienesta (MKD) un disciplinārlietu komisijas pieņemtie lēmumi par maksātnespējas procesa administratoru un tiesiskās aizsardzības procesa uzraugošo personu rīcību, informē MKD.
Svarīgi 15:44, 18. Jūn. 2024
Vai apdrošināts klients, par kuru apdrošināšanas kompānija izmaksā tikai 85% no parāda, var tikt uzskatīts par šaubīgu vai bezcerīgu debitoru un atlikušo parādu norakstīt bez uzņēmumu ienākuma nodokļa aplikšanas, pat ja uzņēmums turpina darboties? Vai apdrošināšana ir pietiekams pierādījums?
Grāmatvedība 06:00, 14. Okt. 2024
Pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas stājās spēkā 26.aprīlī, ieviesuši izmaiņas ziņu par darba ņēmējiem sagatavošanā un iesniegšanā. Kādas ir būtiskākās izmaiņas? (2024.gada 11.oktobrī publikācija papildināta ar pēdējo rindkopu.)
Grāmatvedība 06:00, 11. Okt. 2024
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) ir noteikts, ka no ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus un ārstniecības izdevumus, ja tie nepārsniedz 5% no darba devēja gada kopējā bruto algu fonda. No kā īsti ir jārēķina šie 5% – gada beigās pret visa gada darba samaksu? Un kas notiek gadījumā, ja tiek konstatēts pārtēriņš? Vai uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) aprēķina gada beigās?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 10. Sep. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 12:14, 5. Aug. 2024
Turpmāk arī kredītiestāžu un kapitālsabiedrību, kurām anulēta kreditēšanas licence, klienti saņems hipotekārā kredīta procentu kompensāciju, to paredz grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas pieņemti 2024.gada 30.maijā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:56, 11. Jūn. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:48, 1. Jūl. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:20, 20. Mai. 2024
2024.gada janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas būtiski uzlabo uzņēmēju dzīvi. Viens no jaunumiem, kas pelnījis lielāku ievērību, ir atvieglotas prasības pievienotās vērtības nodokļa atgūšanai, ja darījuma partneris nav samaksājis par piegādātajām precēm vai pakalpojumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Mai. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no saistību samazināšanas vai dzēšanas”, kurā skaidrots, kuros gadījumos šos ienākumus apliek ar nodokli.
VID informācija 15:09, 18. Apr. 2024
2024.gada 23.aprīlī Ministru kabinets (MK) atbalstīja grozījumus MK noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem veiktas izmaiņas ziņojumu iesniegšanas kārtībā.
Likumdošana 15:30, 23. Apr. 2024
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
Ar debitoriem kā ar bitēm – nekad nevar zināt, kurā brīdī debitors kļūs par nedrošu vai vispār būs jānoraksta izmaksās, un vēl jāaprēķina uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šajā rakstā par uzņēmumiem, kas neveido uzkrājumus nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr.9 "Finanšu instrumenti".
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 18. Mar. 2024
Bieži vien brīdī, kad uzņēmums saprot, ka nav iespējams pilnvērtīgi veikt tā darbību, nākas pieņemt visai smagu lēmumu par uzņēmuma likvidāciju. Bet ar ko sākt un kādas darbības paredz likvidācijas process? Apskatām svarīgākās nianses.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 22. Mar. 2023
Tiesu prakses attiecībā uz uzņēmuma nodokļu parāda piedziņu no valdes locekļa vairs nav retums. Administratīvās tiesas intensīvi un visdažādākajos aspektos veido judikatūru jautājumos par valdes locekļa atbildību nodokļu jomā, jo šobrīd Valsts ieņēmuma dienests aktīvi izmanto likumā noteiktās tiesības pieprasīt nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu uzņēmuma valdes loceklim, ja piedzīt nodokļu parādu no uzņēmuma nav iespējams.
Komerctiesības 06:00, 28. Feb. 2024
Atkal pienācis laiks, kad jāsagatavo uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi decembri, kas jāiesniedz pilnīgi visiem šī nodokļa maksātājiem neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekami darījumi. Gads ir visai ilgs periods, kurā dažas nianses varētu piemirsties, tāpēc atgādināšu būtiskāko deklarāciju sagatavošanā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:20, 27. Dec. 2023
Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Apkopojam ieteikumus, kas varētu noderēt ikdienas darbā, lai cīnītos ar debitoru parādiem.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 27. Nov. 2023
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins/pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
Šobrīd Saeimā iesniegti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem plānots paaugstināt jau stipri novecojušo apdrošināšanas prēmiju slieksni, un pārskatīti arī citi darbiniekiem piemērojamie labumi. Apskatīsim šos un citus darbinieku motivācijas rīkus - kādi attaisnojuma dokumenti nepieciešami izdevumu pamatošanai un kuros gadījumos iestājas nodokļu sekas?
Personāla vadība 06:00, 17. Nov. 2023
Uzņēmums var izvēlēties pārdot produkciju vai sniegt pakalpojumu, par to saņemot samaksu vēlāk, kas nozīmē – uzņēmumam rodas debitors. Ja debitors neveic apmaksu norādītājā laikā, uzņēmumam rodas papildu izmaksas saistībā ar parāda atgūšanu, bet, ja parāds netiek atgūts, papildus jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis. Kā veiksmīgi uzraudzīt debitorus, lai izvairītos no šādas situācijas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 16. Okt. 2023
Šā gada 1.oktobrī stāsies spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.500 “Muitas noliktavu, pagaidu uzglabāšanas un brīvo zonu noteikumi”, kuros turpmāk būs iekļautas stingrākas prasības muitas noliktavu, pagaidu uzglabāšanas vietu un darbību brīvajā zonā atļauju saņemšanai.
Saimnieciskā darbība 06:00, 29. Sep. 2023
Uzņēmumu reģistrs (UR) atvēris jaunas 15 datu kopas Latvijas Atvērto datu portālā. Tādējādi šobrīd kopumā atvērto datu veidā Latvijas Atvērto datu portālā UR atvēris 25 datu kopas, tostarp Eiropas Komisijas definētās augstvērtīgās datu kopas.
Svarīgi 09:00, 13. Jūl. 2023
Maksātnespējas kontroles dienests aicina juridiskās personas izmantot iespēju un atgūt iemaksāto depozītu.
Svarīgi 12:00, 14. Jūn. 2023
Vai SIA “A” parādu 87 eiro apmērā var norakstīt ieņēmumos? Vai šī summa ir apliekama ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN)? Vai no šīs summas ir jāatmaksā PVN?
Ja SIA “B” tiks likvidēta, vai SIA “A”, norakstot minēto summu ieņēmumos, būs jāmaksā UIN un PVN?
Grāmatvedība 07:00, 5. Mar. 2021
2021. gada 1. septembrī beidzas Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā noteiktie ierobežojumi iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu, informē Maksātnespējas kontroles dienests.
Svarīgi 09:51, 2. Sep. 2021
2023.gada pirmajos mēnešos ir aktualizēti jautājumi par kreditēšanu Latvijā, banku lomu ekonomikas veicināšanā, kā arī banku peļņu. Ņemot vērā, ka “SEB bankā” ar kreditēšanas jautājumiem esmu cieši saistīts jau 20 gadu garumā, tostarp arī strādājot kredītkomitejā Baltijas līmenī, gribu kliedēt dažus mītus, kas kultivē greizu priekšstatu par bankām, kuras it kā teju vai bremzē ekonomikas attīstību. Tas jau pašā saknē ir neloģisks pieņēmums, jo bankas var attīstīties vien tad, ja tiek dibināti jauni uzņēmumi vai paplašināta to darbība un ja cilvēki uzticas valstij un ir gatavi ieguldīt savas labklājības vairošanā.
Finanšu vadība 06:00, 1. Jūn. 2023
2022.gada nogalē tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar tiem nodokļu maksātājiem paredzētas labvēlīgas izmaiņas ieguldījumu kontu regulējumā, kā arī noteikti jauni ar ienākuma nodokli neapliekamo ienākumu veidi, kas saistīti ar citu likumu regulējumu. Apskatām svarīgāko!
Citi 06:00, 19. Apr. 2023
Valsts ieņēmumu dienests aktīvi izmanto likumā “Par nodokļiem un nodevām” tam paredzētās tiesības lemt par valdes locekļu atbildību juridiskās personas nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanā. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta publicēto informāciju process par nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu valsts budžetam ir uzsākts 136 juridiskām personām. Apskatām sīkāk, ko var pieprasīt no valdes locekļa un kad to drīkst darīt.
Nodokļi 06:00, 2. Mai. 2023
Uzņēmumam, kam ir noslēgts koplīgums un kas sniedz komunālos pakalpojumus, reizēm ir nepieciešams veikt avārijas likvidēšanas darbus, kuros piedalās uzņēmuma vienas nodaļas darbinieki. Šādā situācijā darbiniekiem nav iespējams doties pusdienu pārtraukumā, tāpēc uzņēmums vēlas apmaksāt šo darbinieku ēdināšanas piegādes izdevumus uz darba norises vietu. Vai uz darbinieku ēdināšanas izdevumu apmaksu var attiecināt likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8.panta 15.punkta nosacījumus?
Tiesības 06:00, 2. Mai. 2023
Ar grozījumiem likumā “Par nodokļiem un nodevām” tiek plānots aizstāt trīs pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošās nodokļu maksātāju novērtējuma sistēmas, tostarp padziļinātās sadarbības programmu, aizstājot ar nodokļu maksātāju reitinga sistēmu.
Citi 06:00, 10. Apr. 2023
Jebkuram uzņēmuma vadītājam ir nepieciešami labi, motivēti darbinieki. Šāds darbinieks būs efektīvāks un ilgtermiņā jebkuram uzņēmumam dos lielāku pienesumu. Šis raksts nav par to, kā labāk motivēt savus darbiniekus – to atstāsim katra lasītāja izvēlē un psiholoģijas zinātnieku pārraudzībā. Apskatīsim esošus, populārus darbinieku motivēšanas mehānismus un to, kā tieši tie ietekmē nodokļu nomaksas pienākumu, lai noskaidrotu, vai kādu labumu no motivēšanas programmām varētu gūt arī pats uzņēmējs, izslēdzot pašsaprotamo – motivētu darbinieku.
Personāla vadība 06:00, 20. Mar. 2023
Šķiet, ka par debitoriem viss jau krustu šķērsu ir sarakstīts un izrunāts, bet “iFinanšu” redakcija joprojām par šo tēmu saņem jautājumus no lasītajiem. Arī savā darbā joprojām saskaros ar grāmatvežu pieļautajām kļūdām, tāpēc vēlos dalīties savā pieredzē par debitoriem. Ceru, ka ikviens atradīs ko noderīgu šajā rakstā.
Grāmatvedība 06:00, 13. Feb. 2023
Par finanšu problēmām var uzskatīt jebkuru situāciju, kad finanšu stāvokļa dēļ uzņēmumam ir grūtības izpildīt saistības – apmaksāt rēķinus, izpildīt solījumus, veikt kredītu pamatsummas vai procentu maksājumus. Un šādā situācija nevēlas nokļūt neviens uzņēmums. Kā laikus pamanīt problēmu, un kā to risināt?
Finanšu vadība 06:00, 3. Mar. 2023
Ir grāmatveži, kas domā, ka aizdevumu, kas netiek atdots noteiktajā termiņā, var norakstīt izdevumos, un nebūs jāmaksā nekāds nodoklis. Bet tā nav taisnība jo, vērtējot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta nosacījumus, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir jāmaksā, izņemot atsevišķus nosacījumus, kad to drīkst nepiemērot.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 6. Feb. 2023
No 2023.gada 1.janvāra e-adreses lietošana uzņēmumiem, pārstāvniecībām, filiālēm, biedrībām, nodibinājumiem u.c. subjektiem būs obligāta, informē SIA "Sorainen ZAB".
Svarīgi 08:42, 29. Dec. 2022
Ir sācies jauns gads, un lielākai daļai grāmatvežu tas sākas ar atskaišu sagatavošanu. Būtiski atcerēties – ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par decembri ir iesniedzama arī tad, ja nav ar UIN apliekamu izmaksu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jan. 2023
2021. gada 1. septembrī beidzās Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā noteiktie ierobežojumi iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu. Kādiem apstākļiem jāiestājas un kādi priekšnoteikumi jāizpilda, lai kreditoram rastos subjektīvas tiesības iesniegt tiesā maksātnespējas pieteikumu pret savu parādnieku?
Saimnieciskā darbība 07:00, 24. Nov. 2021
Tuvojas gada beigas, un uzņēmumi sāk domāt par gada atskaišu sagatavošanu un padarīto darbu apkopošanu, lai saprastu, kas ir izdarīts un ko vēl vajadzētu paspēt. Gada pēdējos mēnešos tiek sakārtoti arī debitoru jautājumi, lai grāmatvežu gada atskaišu un bilances gatavošanas laikā ir pilnīga kārtība. Pārskatot debitoru neizpildītās saistības, rodas jautājums, ko iesākt ar zaudētajiem debitoru parādiem? Vai iespējams atgriezt iemaksāto pievienotās vērtības nodokli (PVN) pilnā apmērā no šī darījuma ar bezcerīgo debitoru?
Svarīgi 08:48, 30. Nov. 2022
Šoreiz izskatīsim lietu, kurā Senāts vērtējis Valsts ieņēmumu dienesta tiesības veikt ieskaitu attiecībā uz maksātnespējīgas sabiedrības nodokļu parādu, sniegdams vērtīgas atziņas par ieskaita būtību, nodokļu maksājumu regulējumu un Valsts ieņēmumu dienesta kā kreditora tiesisko statusu. Ņemot vērā izaicinājumus, ar kuriem komersantiem jārēķinās jau tuvākā gada laikā, ļoti ticami, ka jautājumi par maksātnespējas procesiem varētu atkal kļūt aktuāli.
Nodokļi 06:00, 3. Okt. 2022
2022.gada 20.oktobrī pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas paredz izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā ieguldījumu kontiem, procentiem un jauniem neapliekamu ienākumu veidiem, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:30, 4. Nov. 2022
2022. gada 21. aprīlī stājās spēkā grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likuma) 9.pantā, kas papildināja kārtību, kādā nedrošie debitoru parādi ir norakstāmi vai iekļaujami nodokļa bāzē. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu par UIN piemērošanu debitoru parādiem.
VID informācija 10:40, 3. Nov. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 09:32, 3. Nov. 2022
Lai ieviestu efektīvu un pārskatāmu datu uzkrāšanu par norēķiniem apakšuzņēmēju ķēdēs būvdarbu līgumu izpildes ietvaros, izstrādāti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām".
Likumdošana 22:20, 20. Okt. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par gadījumiem, kad nedrošo debitora summu iekļauj ar nodokli apliekamajā bāzē.
VID informācija 16:26, 26. Jūl. 2022
Turpināsim iepriekšējos rakstos iesākto par darba algas aprēķiniem un tai piemērojamiem nodokļiem – šoreiz par uzņēmējdarbības riska valsts nodevu.
Darba samaksa 06:00, 15. Jūn. 2022
Noslēdzot rakstu ciklu par 2021. gada būtiskākajām tiesu atziņām nodokļu jomā, šoreiz izskatīsim trīs nozīmīgas tiesu lietas: par nodokļu maksājumiem maksātnespējas gadījumā, soda naudas samazinājuma piešķiršanu un nepamatotu audita termiņa pagarinājumu.
Nodokļi 06:00, 27. Mai. 2022
Kāds nodoklis jāpiemēro fiziskās personas aizdevuma procentiem – iedzīvotāju ienākuma nodoklis vai uzņēmumu ienākuma nodoklis? Bet varbūt abi? Izskatīsim Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu!
Citi 06:00, 20. Mai. 2022
Ņemot vērā karu Ukrainā un sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, debitoriem rodas problēmas ar norēķinu, pastāv risks, ka daļa debitoru parādu var kļūt par daļēji vai pilnībā neatgūstamiem, līdz ar to tam jāpievērš īpaša uzmanība.
Gada pārskats 06:00, 18. Mai. 2022
2021. finanšu gads ir noslēdzies, un pienācis laiks gatavot gada pārskatus, novērtēt finanšu pārskatu rādītājus, kā arī veikt parādnieku izvērtējumu. Vienlaikus pandēmijas ietekmē palielinājies to uzņēmumu skaits, kas nespēj segt savas parādsaistības. Tādēļ šis ir piemērots laiks, lai lasītājiem atgādinātu, ka nodokļu normatīvajos aktos ir paredzētas situācijas, kad parāds nodokļu vajadzībām tiek uzskatīts par izdevumu, kas radies saimnieciskajā darbībā, un tādējādi jāizpilda noteikti kritēriji.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:06, 14. Mar. 2022
No šāgada 1. janvāra spēkā ir jaunais Grāmatvedības likums, tāpēc nav nekāds brīnums, ka mēneša lasītāko rakstu virsotnē ir iekļuvuši vairākas tēmas par izmaiņām grāmatvedībā, kādas ienesis jaunais likums.
Svarīgi 09:53, 11. Mar. 2022
2021. gada 18. martā Saeima pieņēma grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, ar kuriem ir pagarināts maksātnespējas moratorijs, informē Edvīns Draba, ZAB “Sorainen” vecākais jurists.
Likumdošana 13:43, 25. Mar. 2021
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Turpinām izskatīt 2021. gada būtiskākās tiesu atziņas nodokļu jomā. Šoreiz izskatām divas lietas. Vienu – par Valsts ieņēmumu dienesta pienākumu pienācīgi noskaidrot apstākļus, lai pierādītu ļaunprātīgas nodokļu sistēmas izmantošanas pazīmes. Bet otrajā lietā – atziņas par pārmaksātās nodokļa summas atmaksas termiņu.
Nodokļi 07:00, 22. Dec. 2021
Uzņēmumā ir daudz dažādu pienākumu administrācijai – uzņēmuma vadīšana, finanšu un vadības grāmatvedības uzskaite, personālvadība, sekretāra jeb biroja administratora pienākumi, tostarp lietvedība, juridiskie darījumi (līgumi). Ja par uzņēmuma vadīšanu ir puslīdz skaidrs, ka to veic vadītājs (direktors, valde, valdes priekšsēdētājs), tad par visiem pārējiem pienākumiem mazo uzņēmumu vadītājiem īstas skaidrības nav, un visi pienākumi tiek uzkrauti grāmatvedim. Izskatīsim, kas jaunajā Grāmatvedības likumā teikts par grāmatveža pienākumiem!
Grāmatvedība 09:14, 29. Nov. 2021
Atskatoties uz 2021. gada būtiskākajām tiesu atziņām, šoreiz izskatīsim divas lietas par personas iekļaušanu riska personu sarakstā. Nepietiek konstatēt vienīgi to, ka personas darbības laikā ir izveidojies nodokļu parāds, jāvērtē arī personas attieksme pret nodokļu samaksas pienākumu, secina Senāts.
Nodokļi 07:00, 7. Jan. 2022
Katrs ir dzirdējis par Valsts ieņēmumu dienesta “melno sarakstu” jeb riska personu sarakstu. Vai pieļaujams, ka šajā sarakstā iekļūst katrs, kam ir nodokļu parādi? Vairs nē!
Nodokļi 07:00, 3. Dec. 2021
Lai palīdzētu pārvarēt Covid-19 infekcijas trešo izplatīšanās vilni, krīzes skartajiem uzņēmumiem būs pieejams vienreizējs valsts atbalsts – grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai. Atbalstam par 2021. gada oktobri un novembri var pieteikties, sākot no šī gada 22. novembra līdz 15. decembrim Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā.
VID informācija 17:00, 15. Nov. 2021
Lai palīdzētu uzņēmējiem un saimnieciskās darbības veicējiem Covid-19 straujās izplatības dēļ valstī noteikto ierobežojumu laikā, valdība ir apstiprinājusi atbalsta programmu, kas paredz darbinieku darba algas, pašnodarbināto ienākumu un patentmaksātāju atlīdzības kompensēšanu, ko izmaksās Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 16:30, 15. Nov. 2021
Jau atkal gads tuvojas noslēgumam, un sabiedrībās, kurās finanšu gads sakrīt ar kalendāro gadu, grāmatveži pamazām sāk pievērsties gada pārskata sagatavošanas procesam. Sāksim ar inventarizāciju!
Klausies
Gada pārskats
07:00, 25. Okt. 2021
Vai ir kādi ierobežojumi aizdevumiem starp juridiskām personām, ja darījums notiek starp sabiedrībām, kas nav saistītās personas? Abas sabiedrības ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājas. Kas būtu jāņem vērā, lai neveidotos nodokļu riski?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Nov. 2021
Uzņēmumos sācies inventarizācijas laiks, tomēr Covid-19 dēļ var būt situācijas, kad dažādu iemeslu dēļ inventarizāciju veic komisija nepilnā sastāvā, tāpēc inventarizācijas aktus (piemēram, norakstīšanas akti) nevar parakstīt visi komisijas locekļi. Kā rīkoties? Vai grāmatvedība ir tiesīga pieņemt šādi noformētus aktus?
Dokumenti 07:00, 5. Nov. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par Ministru kabineta noteikumiem "Kārtība, kādā grāmatvedībā novērtē un finanšu pārskatos norāda uzņēmuma mantu un saistības, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta""
VID informācija 15:47, 7. Sep. 2021
Pieņemti jauni Ministru kabineta noteikumi Nr. 590 "Kārtība, kādā grāmatvedībā novērtē un finanšu pārskatos norāda uzņēmuma mantu un saistības, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta", kuru mērķis ir pilnveidot līdz šim spēkā esošo regulējumu attiecībā uz grāmatvedības kārtošanu, kā arī saskaņot normas ar jauno Grāmatvedības likumu.
Likumdošana 13:52, 2. Sep. 2021
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, darbojas vispārējā nodokļu režīmā. Ir viens kreditors – uzņēmuma vienīgais īpašnieks. Bilances aktīvs ir nulle. Īpašnieks vēlas likvidēt uzņēmumu. Vai īpašnieks var atteikties no sava aizdevuma? Vai tas neradīs PVN un uzņēmumu ienākuma nodokļa subjektu? Vai arī šajā gadījumā jāpiesaka uzņēmuma maksātnespēja?
Saimnieciskā darbība 07:00, 1. Jūl. 2021
Atbilstoši likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8. panta 15. punktam - no maksātāja ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus, ja netiek pārsniegti 480 eiro gadā (vidēji 40 eiro mēnesī). Vai ir kādi ierobežojumi, kā organizēta šādu darbinieku ēdināšanu?
Izdevumi 07:45, 30. Jūl. 2021
2022. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, kurš Saeimā apstiprināts šī gada 10. jūnijā. Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu "Par Grāmatvedības likumu", kurā skaidro būtiskākās izmaiņas, salīdzinot ar šobrīd spēkā esošo likumu "Par grāmatvedību".
VID informācija 18:06, 2. Jūl. 2021
Saeimas Juridiskā komisija galīgajā lasījumā atbalstīja jauna likumprojektu "Likums par fiziskās personas atbrīvošanu no pārādsaistībām", informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:25, 1. Jūn. 2021
Laikā nomaksāti rēķini, paredzama un sakārtota naudas plūsma ir svarīga katram uzņēmumam. Savukārt viens no būtiskākajiem debitoru kontroles rīkiem ir efektīvas maksājuma kontroles ieviešana uzņēmumā. Jūs varat dzīvot ar vistīrāko sirdsapziņu, ka esat izdarījuši visu, lai klientiem atvieglotu rēķinu apmaksu, bet kādu dienu tāpat var rasties sarežģījumi ar maksājumu saņemšanu. Diemžēl vienmēr būs tādi klienti, kuri kādā brīdī vai nu nespēs, vai negribēs veikt apmaksu. No tā pilnībā izvairīties nav iespējams, tomēr ir vairākas lietas, ko varat darīt, lai šādas situācijas novērstu.
Svarīgi 07:03, 31. Mai. 2021
Dzīvē nereti jāsaskaras ar situācijām, kad parādnieks termiņā nav veicis maksājumu. Lai arī dažkārt vainojama ir parādnieka aizmāršība, tomēr visbiežāk tas liecina vai nu par parādnieka nevēlēšanos, vai arī par tā nespēju attiecīgo maksājumu veikt. Kā panākt, lai parāds tomēr tiek samaksāts?
Saimnieciskā darbība 09:26, 21. Mai. 2021
Sagatavot finanšu pārskatu saskaņā ar Latvijas normatīvo aktu prasībām nav sarežģīti, galvenais ir nepazaudēt veselo saprātu. Šoreiz atgādināsim būtiskākās nianses 2020. gada pārskata sagatavošanā, vēršot uzmanību uz kļūdām, ar kurām, veicot revīziju, saskaras zvērināti revidenti.
Gada pārskats 07:00, 22. Mar. 2021
Skaistumkopšanas nozarē nodarbinātie līdz brīdim, kad tiks atcelts tiesību aktos noteiktais aizliegums sniegt pakalpojumus, var vērsties Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un saņemt dīkstāves atbalstu Ministru kabineta noteikumos Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos” noteiktajā kārtībā. Atbalstam var pieteikties gan darba devējs, gan arī darbinieks pats, informē VID.
VID informācija 11:54, 9. Feb. 2021
Lai palīdzētu pārvarēt Covid-19 infekcijas otro izplatīšanās vilni, krīzes skartajiem uzņēmumiem būs pieejams vienreizējs valsts atbalsts – grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai. Atbalsta pasākuma īstenošanai kopumā no valsts budžeta atvēlēti 70,8 miljoni eiro, un atbalstam var pieteikties vienu reizi – par 2020. gada novembri vai decembri. Iesnieguma forma atbalsta pieteikumam būs pieejama Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā, informē VID.
VID informācija 14:31, 18. Dec. 2020
Šā gada 10. novembrī stājušies spēkā grozījumi Ministra kabineta noteikumos Nr. 675 “Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes situācijas apstākļos”, ar kuriem veiktas izmaiņas atbalsta piešķiršanas nosacījumos atbalstam nepilnu darba laiku strādājošu darbinieku atlīdzības kompensēšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 10:14, 30. Nov. 2020
Šā gada 24. novembrī stājušies spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos”, kas nosaka kritērijus un kārtību dīkstāves atbalsta sniegšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 11:10, 30. Nov. 2020
Vai obligāti jāveido uzkrājumi nedrošiem parādiem? Kurā likumā tas noteikts? Pamatojoties uz UIN likuma 9. panta 1. daļu, ar UIN apliekamajā bāzē iekļauj debitoru parādu summu, kura izveidota kā uzkrājums nedrošiem parādiem un iekļauta kā izmaksa PZA, un 36 mēnešu laikā no uzkrājumu izveidošanas dienas parāds nav atgūts. Uzņēmumā no 2018. gada uzkrājumi netiek veidoti un netiek iekļautas izmaksas PZA, jo domāja, ka parāds tiks samaksāts.
Grāmatvedība 08:00, 10. Nov. 2020
Pēc personas maksātnespējas procesa pasludināšanas un ieraksta izdarīšanas maksātnespējas reģistrā kreditori ir tiesīgi administratoram pieteikt savus prasījumus. Atbilstoši Maksātnespējas likuma (ML) 74.panta 1.daļai administrators pārbauda kreditoru prasījumu pamatotību un atbilstību normatīvo aktu prasībām. Savukārt saskaņā ar ML 75.panta 1.daļu administrators var pilnībā vai daļēji neatzīt kreditora prasījumu, par kuru ir strīds starp parādnieku un kreditoru.
Nodokļi 07:00, 30. Jan. 2019
Turpinām “iFinanses” oktobra numurā aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Tiesības 07:00, 23. Okt. 2020
Juridiskai personai ir debitoru parādi (arī juridiskas personas), kas izveidojušies līdz 2017. gada 31. decembrim un pēc šī datuma. Uzkrājumi visiem šiem debitoriem ir izveidoti 2018. gadā, summas ir iekļautas izdevumu kontā peļņas vai zaudējumu aprēķinā (PZA). Visiem debitoriem ir maksātnespējas procesi, esam iesnieguši kreditoru prasījumus un iekļauti kreditoru sarakstos.
Debitoram, kuram parādsaistības radušās 2018. gada 1. maijā un 1. jūnijā (divas pavadzīmes), ir izbeigts maksātnespējas process, un tas ir izslēgts no Uzņēmumu reģistra (UR) 2018. gada 30. decembrī, parāds nav atgūts. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Citam debitoram, kuram parādsaistības radušās 2017. gada 8. maijā, ir izbeigts maksātnespējas process, un pēc administratora informācijas tas tiks izslēgts no UR tuvākajās dienās, parāds nav atgūts. Šim debitoram pagājuši 36 mēneši no parāda rašanās brīža. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Kā rīkoties, ja nokavēts kreditoru prasījumu iesniegšanas termiņš maksātnespējas procesā?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:30, 13. Jūl. 2020
Šī gada jūnijā tika pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Ko tie paredz?
Dokumenti 07:00, 16. Jūl. 2020
Ārkārtējās situācijas apstākļos, kad daudziem uzņēmumiem valdības noteikto ierobežojumu dēļ rodas neziņa par sava uzņēmuma nākotni, tāpat arī šodien, kad cīņa ar Covid-19 visā pasaulē vēl turpinās un uzņēmējdarbību ierobežojoši vai ietekmējoši lēmumi gan Latvijā, gan pasaulē var tikt pieņemti un mainīti ik dienu, iespējams viens no pagaidu risinājumiem var būt komersanta darbības apturēšana uz laiku.
Saimnieciskā darbība 07:00, 17. Jūl. 2020
Matīsa Kodoliņa publikācijā “Kas jāņem vērā par debitoru parādiem Covid-19 ietekmē” (iFinanses, 01.06.2020.) teikts: “Arī tad, kad parāds ir salīdzinoši nesen radies, jāseko līdzi partnera statusam, nepieļaujot gadījumu, ka uzņēmumu likvidē, neierosinot maksātnespēju, vai uzņēmumu no UR izslēdz VID vai kāda cita institūcija." Varētu, lūdzu, kādus praktiskus ieteikumus, kā nepieļaut tādu gadījumu?
Saimnieciskā darbība 07:15, 22. Jūn. 2020
Sliekšņa deklarācija ir samēra jauns instruments, kas ir spēkā no 2019. gada beigām un uzliek ziņošanas pienākumu par veikto darījumu saturu lielam likuma subjektu skaitam. Informācija tiek sniegta Finanšu izlūkošanas dienestam. Kam un kādos gadījumos šīs deklarācijas jāsagatavo?
Saimnieciskā darbība 07:00, 12. Jūn. 2020
Līdz ar plašajiem ierobežojumiem saistībā ar Covid-19 izplatību, kas noteikti ne tikai Latvijā, bet arī vairumā citu valstu, tautsaimniecībā tiek izjustas būtiskas ekonomiskas problēmas. Uzņēmēji šajā laikā saskaras ne tikai ar klientu plūsmas samazināšanos, bet arī aizvien vairāk ar klientu maksājumu kavējumiem par nosūtītajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem. Ir arī situācijas, kurās klienti lūdz atlikt maksājumus vai tuvākajā laikā neveikt parādu atgūšanas darbības, atsaucoties uz grūtībām norēķināties. Ko darīt ar parādniekiem?
Finanšu vadība 07:00, 1. Jūn. 2020
Uzņēmumam ir debitora parāds 24 200 eiro apmērā, tajā skaitā pamatsumma 20 000 eiro un pievienotās vērtības nodoklis (PVN) – 4200 eiro. Rēķini bija izrakstīti 2017. gadā. Debitors parādu atzina, bet nesamaksāja. Notikumu secība – 2019. gada augustā debitoram bija uzsākts maksātnespējas process, 2019. gada septembrī parāds bija iekļauts Kreditoru prasību sarakstā, 2020. gada februārī maksātnespējas process pabeigts un debitors tika likvidēts, protams, mums parāds netika atmaksāts. Vai mums ir tiesības atprasīt no Valsts ieņēmumu dienesta parāda PVN summas atmaksu?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 14. Apr. 2020
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Pirms sešiem gadiem tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, nosakot gadījumus, kad aizdevumi fiziskai personai tiek pielīdzināti ienākumam. Ir laiks atcerēties šos noteikumus un pārliecināties, vai kādam aizdevumam nav pienācis nodokļa nomaksas brīdis!
Grāmatvedība 07:00, 16. Mar. 2020
Turpinot sniegt atbalstu uzņēmumiem un iedzīvotājiem saistībā ar Covid-19 krīzes izraisītajām ekonomiskajām sekām, šī gada 31. martā ir pieņemti Ministru kabineta noteikumi Nr. 179 "Noteikumi par dīkstāves pabalstu pašnodarbinātām personām, kuras skārusi Covid-19 izplatība", kas paredz dīkstāves pabalsta izmaksu arī pašnodarbinātajām personām dīkstāvē.
Likumdošana 15:08, 3. Apr. 2020
Valdība 7. aprīļa sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas priekšlikumu paplašināt pašnodarbināto personu loku, kuras var pretendēt uz dīkstāves pabalstu Covid-19 izraisītās ārkārtējās situācijas laikā. Līdz ar valdības lēmuma stāšanos spēkā, dīkstāves pabalstam Valsts ieņēmumu dienestā varēs pieteikties arī autortiesību un blakustiesību īpašnieki, kuri saņem autoratlīdzības.
Likumdošana 16:45, 7. Apr. 2020
Šī gada 26. martā spēkā stājas Ministru kabineta noteikumi Nr. 152 “Noteikumi par dīkstāves pabalstu darbiniekiem, kurus skar Covid-19 izplatība”, kuros noteikta kārtība, kādā kompensē atlīdzību darbiniekam, kas tiek nodarbināts nozarē, kurā sakarā ar Covid-19 izplatību ir būtiski pasliktinājusies finanšu situācija. (Aktualizēts 27.03.2020.)
Likumdošana 14:50, 27. Mar. 2020
Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – šoreiz apskata, kādu ārējo faktoru ietekmē Latvijā izveidojusies tieši tāda nodokļu sistēma, kāda tā šobrīd ir.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 6. Mar. 2020
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti būtiskākie grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas stājas spēkā 2020. gada 12. februārī.
VID informācija 10:15, 14. Feb. 2020
31.05.2018. Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Maksātnespējas likumā un Civilprocesa likumā, ar kuriem plānots efektivizēt tiesvedības procesus un strīdu izskatīšanas kārtību, nodrošinot ātru un kvalitatīvu kreditoru tiesību aizsardzību maksātnespējas procesā.
Likumdošana 15:30, 31. Mai. 2018
Gadu mijas likumdošanas izmaiņas skārušas arī sociālo jomu. 2020. gada 1. janvārī stājas spēkā vairāki grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Vairāki no tiem piemērojami jau no 1. janvāra.
Sociālais 07:00, 12. Feb. 2020
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā paredzēts, ka, norakstot neatgūstamo debitora parādu, to var neiekļaut ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē, un tas ir tāds debitora parāds, ja parāda piedziņa tiesas ceļā nav iespējama lietderības apsvērumu dēļ, jo debitora parāda summa ir mazāka nekā ar tās atgūšanu saistītie izdevumi un iepriekš ir veikti pasākumi parāda atgūšanai, ievērojot nosacījumu, ka attiecīgā debitora parāda summa nepārsniedz 0,2% no nodokļa maksātāja pārskata gada neto apgrozījuma, bet nav lielāka kā 500 eiro. Kādi ir šie pasākumi? Vai jāveido kāda grāmatvedības izziņa vai kāds cits dokuments, kas apraksta to, ka piedziņas lietderība ir tikusi izvērtēta?
Izdevumi 07:00, 21. Jan. 2020
Ar valdes locekli noslēgts pilnvarojuma līgums, nosakot atlīdzību. Vai ir pareizi “Ziņojumā par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu pārskata mēnesī” norādīt tikai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no darba ņēmēju darba ienākumiem un iedzīvotāju ienākuma nodokli? Vai drīkst neuzrādīt uzņēmējdarbības riska valsts nodevu un nostrādāto darba laiku? Vai nebūs jāpiešķir kārtējais atvaļinājums?
Dalībnieks un valdes loceklis 10:00, 12. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:12, 7. Jan. 2020
Šoreiz apskatīsim, ko no juridiskā viedokļa, kā arī praktiski debitoru pārvaldībā komersanti var darīt, lai samazinātu ilgstošus šaubīgo debitoru uzkrājumu izdevumus un attiecīgi arī nodokļu izdevumus.
Finanšu vadība 07:00, 2. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:55, 3. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 5.daļu – tajā par grāmatvedības aplēsēm un to izmaiņām.
VID informācija 11:24, 18. Okt. 2019
Uzņēmuma attīstīšanai nepieciešami finanšu līdzekļi. Vai labāk ieguldīt uzņēmuma uzkrāto kapitālu, savus personīgos līdzekļus, vai tomēr aizņemties, bet peļņu sadalīt dividendēs? Lai atrastu vēlamo balansu, kā arī izprastu kapitāla struktūru izmainošā lēmuma ietekmi uz pašu kapitāla atdevi, ir vērts aplūkot finanšu sviras efektu.
Finanšu vadība 07:00, 11. Okt. 2019
Viena no šī gada apspriestākajām tēmām, kura nu jau vairs neattiecas tikai uz banku sektoru vien, bet teju katru uzņēmumu, ir noziedzīgi iegūtie līdzekļi, to atmazgāšanas mēģinājumi un šādu darījumu izskaušanas centieni. Likums, kas izraisījis gan neskaidrības, gan negācijas, gan arī apjukumu par papildu pienākumiem uzņēmumiem, atkal piedzīvojis apjomīgas izmaiņas.
Finanšu vadība 07:00, 20. Sep. 2019
Šī gada martā Senāts pieņēma spriedumu, kurā ietvertā tēze sākotnēji raisa revolucionāras pārdomas – vai tas jāuztver kā apvērsums tiesvedībā un grāmatvedības praksē? Kas no tā izriet – tas, ka kreditora izrakstīta rēķina samaksai un piedziņai nav likumiska pamata, vai – gluži otrādi – ka debitors tam izrakstītu rēķinu nevar apstrīdēt tiesā? Analizējam spriedumu!
Saistību tiesības 09:00, 28. Aug. 2019
Kopš šī gada 1.aprīļa, kad stājās spēkā jaunais Komercnoslēpuma aizsardzības likums, parādījusies vēl viena komercnoslēpuma definīcija. Vai jaunais likums ir ietekmējis noteikumus attiecībā uz grāmatvedībā esošo informāciju un tās aizsardzību?
Saimnieciskā darbība 10:00, 24. Jūl. 2019
Cīņa pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu, tāpat kā starptautisko un nacionālo sankciju ievērošana, ir ikvienas fiziskas un juridiskas personas pienākums. Taču praksē neparastu vai aizdomīgu darījumu identificēšana dažkārt ir izaicinājums un prasa padziļinātu izpratni par savas uzņēmējdarbības specifiku un klientu loku, lai varētu noteikt savai darbības sfērai atbilstošas neparastu vai aizdomīgu darījumu pazīmes.
Finanšu vadība 07:00, 11. Jūn. 2019
Saeimas deputāti 13.jūnijā trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā.
Likumdošana 10:52, 14. Jūn. 2019
Uzņēmumam par 2016.gada aprīli izveidojās debitora parāds, 2016.gada jūnijā minētajam debitoram pasludināts maksātnespējas process, 2018.gada augustā maksātnespējas process izbeigts, un 2018.gada septembrī debitors likvidēts. Mūsu uzņēmums bija iekļauts kreditoru sarakstā, parādi nav atgūti. Vai šādā situācijā to var uzskatīt par zaudēto debitora parādu? Kurā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā (par 2018.gada augustu vai septembri) ir veicamas priekšnodokļa korekcijas? Kādi dokumenti būtu papildus jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā kopā ar PVN deklarācijas labojumiem?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:23, 20. Mar. 2019
Uzņēmumam ir debitora parāds par 2017.gadu 44 000 eiro apmērā. Ir izveidots uzkrājums. 2018.gada decembrī šis uzņēmums tika likvidēts (pabeigts maksātnespējas process). Ja decembra mēnesī nav tik liela uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāze, lai iekļautu 75% no 44 000 eiro, vai atlikumu var iekļaut nākamajās UIN deklarācijās? Pēc lasītāju komentāriem, kuros tika norādīts cits skaidrojums, vērsāmies ar šo jautājumu Valsts ieņēmumu dienestā (VID), un tagad atbilde ir papildināta ar VID skaidrojumu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 25. Mar. 2019
Saeimas deputāti ceturtdien, 25.aprīlī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā. Izmaiņas nepieciešamas, lai nodrošinātu Latvijas normatīvo aktu un Eiropas Savienības tiesību normu savstarpēju saskaņotību, kā arī novērstu Moneyval 2018.gada ziņojumā konstatētās nepilnības.
Likumdošana 13:11, 26. Apr. 2019
Uzņēmumam ir debitora parāds par 2016. un 2017.gadu – 10 tūkst. eiro. Tam nav izveidots uzkrājums. Šogad tika pabeigts maksātnespējas process, uzņēmums likvidēts. Vai, norakstot šo debitora parādu 2018.gada beigās, rodas ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamā bāze?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 8. Jan. 2019
Šogad, sastādot gada pārskatu, būs jāievēro jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma prasības šaubīgo debitoru uzskaitei un norakstīšanai, tāpēc atgādinām, kā veicami grāmatojumi un kādi knifi jāņem vērā.
Gada pārskats 07:00, 26. Nov. 2018
Valsts ieņēmumu dienesta informatīvajā materiālā par uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa maksātājiem teikts, ka nodokļa maksātājam ir tiesības vienu reizi taksācijas periodā mainīt nodokļa piemērošanas kārtību – deklarējot atbrīvojumu vai to, ka vairs nepiemēros atbrīvojumu no nodokļa maksāšanas.
VID informācija 13:26, 15. Nov. 2018
Vai individuālā uzņēmuma īpašniekam ir nepieciešams aprēķināt un maksāt valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas vismaz no minimālā objekta (430 EUR) un veikt maksājumus pensiju apdrošināšanai?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:40, 11. Okt. 2018
Uzņēmumam ir debitoru parāds (9000 EUR), kas ir izveidojies līdz 31.12.2017. Parāds ir kļuvis bezcerīgs. 2018.gadā plānots to norakstīt. Debitora parādam uzkrājumu nav, ir aktuāls maksātnespējas process, uzņēmums nav likvidēts, nav tiesu izpildītāja aktu. Kā piemērot uzņēmumu ienākuma nodokli, norakstot šo parādu?
Grāmatvedība 07:00, 13. Aug. 2018
Ilgstošā sausuma izraisītās sekas lauksaimniecībā atzītas par valsts mēroga dabas katastrofu, tā dēļ Valsts ieņēmumu dienests (VID) varēs sadalīt termiņos vai atlikt uz laiku nodokļu maksājumus lauksaimniekiem, informē VID.
VID informācija 11:45, 28. Sep. 2018
01.07.2017. stājas spēkā Maksātnespējas likuma (MNL) un Civilprocesa likuma grozījumi, ar kuriem ieviestas izmaiņas tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) regulējumā, ieviešot TAP uzraugošās personas institūtu un brīvā tirgus principu.
Likumdošana 16:20, 25. Aug. 2017
15.12.2017. Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-330/2017. Šajā spriedumā tiesa secināja, ka atbilstoši Komerclikuma 20.pantam un Civillikuma 1683.pantam uzņēmuma pārejas gadījumā, beidzoties vienas solidāri saistītās personas saistībām, automātiski nebeidzas arī pārējo solidāri saistīto personu saistības.
Komerctiesības 11:47, 12. Jūl. 2018
Otrdien, 30.08.2016., Ministru kabineta (MK) sēdē atbalstīti grozījumi MK noteikumos Nr.478 "Kārtība, kādā aizpildāmas, iesniedzamas, reģistrējamas un glabājamas valsts amatpersonu deklarācijas un aizpildāmi un iesniedzami valsts amatpersonu saraksti" (MK noteikumi Nr.478), lai precizētu deklarācijā norādāmo ziņu apjomu maksātnespējas procesa administratoriem, kuri vienlaikus ir arī advokāti.
Likumdošana 14:43, 1. Sep. 2016
Šī gada sākumā stājušies spēkā grozījumi, kas maina nokavēto nodokļu maksājumu piedziņas kārtību un lēmumu izpildes nodrošinājuma līdzekļu regulējumu. Novēlam, lai šī tēma uz jūsu uzņēmumiem neattiecas, bet, ja nu tomēr, tad skaidrojam būtiskākos jauninājumus.
Saimnieciskā darbība 07:00, 23. Mai. 2018
Tiesu izpildītājam tika samaksāta nodokļu parāda piedziņas summa, un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) nodokļu pārskata izdrukā var redzēt, ka tiesu izpildītājs to ir iemaksājis nodokļu parāda dzēšanai. Samaksu tiesu izpildītājam grāmatoju: D 77xx un K 23xx 2000 EUR (maksājumi tika veikti skaidrā naudā). Bet, kā grāmatot tiesu izpildītāja tālāk veiktos maksājumus nodokļu parāda dzēšanai?
Grāmatvedība 06:00, 18. Mai. 2018
Man radās jautājums par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju sabiedrībai, kurai taksācijas periods nesakrīt ar kalendāro gadu, bet ir no 2016.gada oktobra līdz 2017.gada oktobrim. Ir iesniegts gada pārskats un UIN deklarācija par šo periodu. Kā ar 2017.gada novembri un decembri? Respektīvi - kā 2018.gadā deklarēt UIN, ja 2 mēneši ir vēl pēc vecā likuma “Par uzņēmumu ienākuma nodokli”?
Gada pārskats 07:03, 4. Apr. 2018
Eiropas Savienības Tiesai (EST) jau ierasti visvairāk darba bijis (un būs arī turpmāk) saistībā ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). 2017.gada novembris un decembris nav izņēmums. Rakstā apkopoti gada pēdējos mēnešos pieņemtie tiesas spriedumi, kas varētu būt aktuāli arī Latvijas PVN maksātājiem.
Nodokļi 08:00, 28. Feb. 2018
2017.gadā lielu sabiedrības uzmanību izpelnījās Latvijas Republikas Satversmes tiesā (ST) skatītās lietas par Solidaritātes nodokļa likuma (Likums) normu atbilstību Latvijas Republikas Satversmei (Satversme). Jau no solidaritātes nodokļa (SN) ieviešanas idejas rašanās dienas tas plašsaziņas līdzekļos un publiskajās tērzētavās dēvēts par bagātnieku nodokli. Kas īsti ir šis nodoklis, un kāda būs tā nākotne?
Nodokļi 08:00, 14. Feb. 2018
01.01.2018. stājas spēkā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums), kurā paredzēta jauna kārtība uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanai un maksāšanai, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 13:57, 28. Nov. 2017
Kapitālsabiedrību valdes locekļu statusa un atbildības aspekti kļūst arvien aktuālāki. Kā uzticamības personai valdes loceklim, no vienas puses, piešķirts īpašs pilnvarojums rīkoties ar kapitālsabiedrības mantu un maksimizēt kapitālsabiedrības peļņu, bet, no otras puses, uzlikts pienākums rūpēties par šīs mantas saglabāšanu. Līdz ar to ir būtiski zināt, kādas sekas draud par šāda pilnvarojuma un uzticības neievērošanu.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 3. Nov. 2017
No iepriekšējās nodokļu parādu nokavējuma un soda naudas atlaišanas reizes ir pagājuši 5 gadi, un nodokļu maksātājiem atkal tiek piedāvāta iespēja atbrīvoties no parādu sankciju (nokavējuma naudas un soda naudas) uzkrātajām summām apmaiņā pret nodokļu pamatparāda samaksu.
Saimnieciskā darbība 08:00, 1. Nov. 2017
Ar mērķi nodokļu maksātājiem atvieglot radušos nodokļu parāda slogu laikā no 01.10.2017. līdz 02.01.2018. ikvienam, kam izveidojies nodokļu parāds, ir iespēja pieteikties Valsts ieņēmumu dienestā (VID) atbalsta pasākumam, kas paredz nokavējuma un soda naudas pilnīgu dzēšanu ar nosacījumu, ka ne vēlāk kā līdz 31.12.2019. tiek samaksāts nodokļu pamatparāds.
Svarīgi 10:55, 20. Sep. 2017
Privāta uzņēmuma arhīvā ir saarhivēti (sašūti) attaisnojuma dokumenti par darbiniekiem aprēķināto mēnešalgu (darba samaksu) ar sadalījumu pa gadiem un mēnešiem no 1992. līdz 2012.gadam. Vai atbilstoši grozījumiem normatīvajā regulējumā no 1999. līdz 2012.gadam saarhivētajiem dokumentiem var mainīt glabāšanas termiņu no 75 uz 10 gadiem un līdz ar to tos iznīcināt? Ja jā, kā pareizi veikt labojumus uzskaites sarakstos?
Dokumenti 08:00, 15. Sep. 2017
Ja ir pieņemts lēmums reorganizēt vai likvidēt uzņēmumu, pārceļot tā darbību uz citu valsti, bet Latvijā esošo uzņēmumu likvidēt, jāievēro vairākas būtiskas grāmatvedības un noslēguma pārskata sagatavošanas nianses.
Saimnieciskā darbība 08:00, 16. Aug. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 15:13, 1. Aug. 2017
Nodokļu normatīvajos aktos ir paredzētas vairākas iespējas, lai gan fiziskajām, gan juridiskajām personām, kam izveidojušies nodokļu parādi, atvieglotu labprātīgu nodokļu parādu samaksu, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 15:10, 21. Jūl. 2017
No šā gada 1.jūnija stājušies spēkā vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums). Lai gan sākotnēji šīs normas, iespējams, šķiet tikai tehniski precizējumi, tomēr PVN likumā beidzot ir noteikti svarīgi priekšnosacījumi, lai vienkārši un konsekventi īstenotu priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības arī nākamajā taksācijas periodā, kā arī veiktu priekšnodokļa korekciju par zaudētiem parādiem. Tāpat redakcionāli mainīta likumā lietotā ar būvdarbu veikšanu saistītā terminoloģija.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 14. Jūl. 2017
SIA pārdod sava uzņēmuma kustamos un nekustamos īpašumus. Par iegūto naudu tiks būvēts identisks uzņēmums (degvielas uzpildes stacija) citā vietā. Vai šādā gadījumā ir paredzēta uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atlaide?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 18. Jūl. 2017
2017.gada martā un aprīlī pieņemtaji vairāki interesanti Eiropas Savienības Tiesas (EST) prejudiciālie nolēmumi un spriedumi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) lietās. Īpaši lasītāju uzmanību vēlētos pievērst EST 26.04.2017. nolēmumam lietā Nr.C-564/15 (T.Farkas), kas varētu būt aktuāls visiem PVN maksātājiem, kas iesaistīti iekšzemes darījumos, kuros jāpiemēro apgrieztā PVN maksāšanas kārtība.
Nodokļi 08:00, 7. Jūn. 2017
Aptuveni pēdējā vai pusotra gada laikā tiesu praksē izdarīti jauni secinājumi un ieviestas jaunas tendences nodokļu lietās, turklāt vairākos jautājumos mainīta esošā judikatūra un pieņemti nodokļu maksātājiem labvēlīgi spriedumi. Aplūkošu priekšrocības, kas ieviestas ar jaunāko tiesu praksi, kā arī atziņas, kas turpmāk var radīt pārpratumus.
Nodokļi 08:00, 17. Mai. 2017
01.07.2017. stāsies spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.827 "Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli" (MK noteikumi Nr.827). Izmaiņas veiktas, lai noteikumus precizētu atbilstoši likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA) veiktajiem grozījumiem.
Grāmatvedība 08:00, 15. Mai. 2017
30.05.2017. Finanšu ministrijā Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes Budžeta un nodokļu politikas apakšpadomes sēdē lemts par iespēju, ka jau nākamgad Valsts ieņēmumu dienests (VID) fiziskām un juridiskām personām dzēsīs uzkrātās nokavējuma un soda naudas ar mērķi atvieglot nodokļu parāda samaksu.
Svarīgi 11:57, 31. Mai. 2017
Vai Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 105.panta ("Priekšnodokļa korekcija zaudētiem parādiem") 4.daļas nosacījumus ir iespējams piemērot arī gadījumā, kad preču vai pakalpojumu saņēmējam ir izbeigta saimnieciskā darbība saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 8. Mar. 2017
Uzņēmumam "X" 2014.gadā radies debitoru parāds (debitors - Latvijā reģistrēts uzņēmums "Y"). Uzņēmumam "Y" uzsākts maksātnespējas process, līdz ar to uzņēmums "X" pieteicās kreditoru prasījumu sarakstā, un debitora parāds tiek norakstīts kontā "Šaubīgie debitori". 2016.gadā saskaņā ar Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra datiem uzņēmums "Y" ir likvidēts. Vai 2016.gadā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā apliekamo ienākumu samazināšanai uzņēmums "X" var norādīt visu parāda summu vai tikai 50% no tās?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 10. Feb. 2017
Lielai daļai uzņēmumu strauji tuvojas gada pārskatu un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas iesniegšanas termiņš. Tāpēc sniedzam dažus ieteikumus UIN deklarācijas sagatavošanai – par nerezidentu izmaksām, nedrošajiem debitoru parādiem un cesijas darījumiem UIN deklarācijā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:01, 6. Apr. 2017
Kopā ar valsts budžetu 2017.gadam ir pieņemti grozījumi arī vairākos nodokļu likumos, tai skaitā arī likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN). Jau no 1.janvāra šis un tas ir jādara citādi.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 20. Feb. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2016.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 17:00, 17. Jan. 2017
Jaunais gads ir pienācis ar vairākiem jaunumiem pievienotās vērtības nodokli regulējošajos normatīvajos aktos un to piemērošanā. Diemžēl vairākas ilgi gaidītas izmaiņas grozījumos tā arī netika iekļautas.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 16. Jan. 2017
01.01.2017. stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr.836 "Noteikumi par uzņēmējdarbības riska valsts nodevu 2017.gadā", nosakot uzņēmējdarbības riska valsts nodevas apmēru 2017.gadā.
Likumdošana 13:16, 16. Jan. 2017
Vai darba koplīgums ir obligāta prasība, lai darbinieku ēdināšanas izdevumus izslēgtu no ienākumiem, par kuriem jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 7. Feb. 2017
Lai gan pēdējā laikā publiski vairāk apspriesti normatīvajos aktos veiktie grozījumi mikrouzņēmumu nodokļa regulējumā, tomēr salīdzinoši būtiski grozījumi ir veikti arī likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), kas piemērojami, sākot ar 01.01.2017.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 2. Jan. 2017
10.12.2016. izsludināti grozījumi likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN), ar kuriem ieviestas vairākas būtiskas izmaiņas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanā, kas stāsies spēkā no 2017.gada.
Likumdošana 15:45, 14. Dec. 2016
Otrdien, 24.februārī, Ministru kabinets pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā (CPL), kas nostiprinās elektronisko izsoļu portāla izveidošanas un darbības tiesisko pamatu, kā arī noteiks elektroniskā vidē organizētu izsoļu norisi. Elektronisko izsoļu ieviešana spriedumu izpildē un maksātnespējas procesā veicinās godīgas konkurences veidošanos izsoles dalībnieku vidū, kā arī ļaus izsoles procesu vienkāršot, padarīt to pieejamāku un ekonomiskāku. Tāpat tas palīdzēs izskaust tā saucamo izsoļu reiderismu, informē Tieslietu ministrija (TM).
Likumdošana 14:20, 25. Feb. 2015
Kā rīkoties, ja kapitālsabiedrība jau vairākus gadus neveic darbību un ir nolemts to likvidēt? Kā uzsākt likvidācijas procesu un kā tas norisinās? Kā likvidēt sabiedrību, ja tai nav mantas, nav kreditoru, nav darbinieku? Kādi nodokļi jāpiemēro likvidācijas procesā? Šādi jautājumi par likvidāciju radušies kādam iFinanses lasītājam. Atbildes meklējiet rakstā.
Saimnieciskā darbība 08:00, 12. Okt. 2016
Sadarbības partnerim 2016.gada janvārī pabeigts maksātnespējas process, un partnera uzņēmums ir likvidēts. Sabiedrība bija kreditoru sarakstā ar visu parāda summu, kas tika atzīta. Debitora parāds 2015.gadā tika norakstīts un iekļauts apliekamajā ienākumā. Vai šajā pārskata gadā par šo parādu varēs samazināt apliekamo uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN)? Kad var veikt korekciju par zaudēto parādu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā?
Grāmatvedība 08:00, 12. Aug. 2016
Uzņēmumu (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) nolemts likvidēt.Uzņēmumu (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) nolemts likvidēt. Bilances dati kopš 01.01.2016., pamatojoties uz 2015.gada nulles apgrozījumu, ir pārtraukts mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss, kas pastāvēja kopš uzņēmuma dibināšanas 2013.gadā. Kā likvidēt uzņēmumu? Vai dalībnieka aizdevums tiek uzskatīts par ieņēmumiem un par to jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) 15% apmērā? Vai, tā kā nav aktīvu, ar ko segt aizdevumu, vienīgā iespēja ir maksātnespēja, kas dalībniekam ir papildu izmaksas?
Saimnieciskā darbība 08:00, 31. Aug. 2016
27.09.2016. Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), ar kuriem paredzēts ieviest iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atbrīvojumu vienai no darba koplīgumā noteiktajām darbinieku sociālajām garantijām - ēdināšanas izdevumiem. Tāpat veiktas vēl vairākas citas izmaiņas – par svarīgāko turpinājumā.
Likumdošana 17:13, 29. Sep. 2016
Beidzot kāda laba ziņa arī grāmatvežiem! Izskatot prasības, kādas noteiktas Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā un attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos, var secināt, ka jautājumā par uzkrājumiem, uzkrātajiem ieņēmumiem, uzkrātajām saistībām, iespējamo saistību un iespējamo aktīvu novērtēšanu nav būtisku izmaiņu. Mainās vien nianses.
Grāmatvedība 08:00, 26. Sep. 2016
Kādas izmaiņas paredz jaunieviestie Ministru kabineta noteikumi Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" attiecībā uz grāmatvedības politikas maiņu, grāmatvedības aplēšu izmaiņām un kļūdu labojumiem?
Grāmatvedība 08:00, 8. Aug. 2016
Ceturtdien, 18.septembrī, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi MK noteikumos Nr.827 Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli (MK noteikumi Nr.827), lai precizētu kārtību, kādā pēc maksātnespējas procesa pasludināšanas tiek iesniegti darba devēju ziņojumi par veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI) un iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Likumdošana 22:06, 21. Sep. 2014
Ņemot vērā ieilgušās diskusijas par “nolikto atslēgu principa” ieviešanas nepieciešamību, grozījumi Maksātnespējas likumā (MNL) nestājās spēkā 01.01.2015., kā tas sākotnēji bija iecerēts, bet gan tikai šī gada 1.martā. Šoreiz apskatīsim grozījumus, kas skar fiziskās personas maksātnespējas procesu (MNP), tostarp – kā “nolikto atslēgu princips” ir ietverts šobrīd jau spēkā esošajos likuma grozījumos.
Tiesības 07:20, 9. Jūn. 2015
16.06.2016. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām" (likums par NN), kas paredz izmaiņas attiecībā uz nodokļu samaksas termiņa pagarināšanu, nokavējuma naudas samazināšanu un nokavējuma naudas aprēķināšanas apturēšanu.
Likumdošana 09:00, 22. Jūn. 2016
Uzņēmēji bieži saskaras ar situāciju, ka sadarbības partneris vai klients paliek parādā un kļūst maksātnespējīgs. Parādnieka maksātnespējas procesa rezultātā parasti izdodas atgūt tikai daļu no parāda vai pat neko, jo parādnieka mantas vērtība parasti ir mazāka par kopējo parādu apjomu vai maksātnespējas pasludināšanas brīdī mantas vairs nav vispār.
Saistību tiesības 14:38, 29. Aug. 2014
Otrdien, 19.aprīlī, Ministru kabinetā (MK) izskatīti grozījumi likumā "Par grāmatvedību", kas paredz pagarināt attaisnojuma dokumentu iegrāmatošanas termiņu mazajiem uzņēmumiem, kā arī konkretizēt finanšu pārskata sastāvdaļas - bilances sagatavošanas kārtību maksātnespējas administratoriem gadījumos, kad uzņēmumam ir pasludināts maksātnespējas process un administrators ir pieņēmis lēmumu par saimnieciskās darbības neturpināšanu. Grozījumos ietverta arī precizējoša norma par pārējo attaisnojuma dokumentu glabāšanas ilgumu.
Likumdošana 15:40, 22. Apr. 2016
31.martā Valsts sekretāru sanāksmē izskatīts likumprojekts par grozījumiem likumā "Par grāmatvedību". Grozījumi paredz vairākas svarīgas izmaiņas attiecībā uz attaisnojuma dokumentu iegrāmatošanas termiņu, dokumentu glabāšanas laiku un gada pārskata sagatavošanu uzņēmuma maksātnespējas gadījumā.
Likumdošana 17:10, 1. Apr. 2016
Pamats kvalitatīva gada pārskata sagatavošanai ir kvalitatīva sākotnējā informācija. Tāpēc pirms ķeršanās pie gada pārskata jāpārliecinās, ka tāda mūsu rīcībā ir. Grāmatvežiem, kuri šī gada pārskatu jau ir pabeiguši, tas vairs nav būtiski, jo nākamgad jau pārskatus veidosim saskaņā ar jauno likumu.
Gada pārskats 09:19, 29. Mar. 2016
Par debitoru parādu uzskaiti ir daudz rakstīts, tomēr, slēdzot pārskata gadu, no jauna rodas jautājums, kā debitora parāds ir pareizi jānoraksta un jāapliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:01, 4. Apr. 2016
Valsts ieņēmumu dienesta audita uzsākšana uzņēmumā daudziem uzņēmējiem saistās ar lielām galvassāpēm un nepatikšanām. Lielākajā daļā gadījumu process patiešām ir nepatīkams, ar augstu papildu maksājamo nodokļu un soda naudu risku, tomēr savlaicīgas darbības audita laikā patiešām var novērst negatīvās sankcijas. Kā visefektīvāk rīkoties audita laikā un kādām metodēm taisnību meklēt pārsūdzības instancēs – par to daži praktiski padomi šajā rakstā.
Nodokļi 09:00, 24. Feb. 2016
Ar kādām nodokļu sekām jārēķinās, likvidējot uzņēmumu? Atbildi meklēsim, analizējot lasītāja jautājumu.
Saimnieciskā darbība 09:00, 2. Feb. 2016
Kā kreditoram grāmatvedībā uzskaitīt darījumu, ja maksātnespējīga sabiedrība savu parādu kreditoram dzēš ar mantu? Parādniekam piederošais noliktavas preču atlikums ir 30 EUR, un par tādu summu tiek dzēsts arī kreditora parāds. Bet maksātnespējīgās sabiedrības preču sarakstā šo preču vērtība ir 100 EUR. Daļai no tām beidzies realizācijas termiņš. (Darījums notiek 2015.gadā.)
Grāmatvedība 09:00, 11. Jan. 2016
Likumā "Par grāmatvedību" sagatavoti jauni grozījumi, kas pagājušā gada nogalē izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Aplūkosim, kādas izmaiņas ir plānotas!
Grāmatvedība 09:00, 3. Feb. 2016
Grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējs, lai nodrošinātu pakalpojumu, parasti saņem lielu daudzumu klienta grāmatvedības dokumentu. Kā rīkoties ar šiem dokumentiem, ja klients jau gadiem ir pazudis, nav sasniedzams vai varbūt pat tiek likvidēts? Kādi riski šādā situācijā ir pašam grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmumam?
Līgumi 09:00, 22. Dec. 2015
Latvija pēdējos pāris gados ir veikusi nozīmīgas izmaiņas likumos, lai veicinātu ieguldījumu holdingu veidošanu un dibināšanu Latvijā. Pateicoties tam, mūsu valsts pēdējā laikā ir kļuvusi daudz pievilcīgāka ārvalstu kompānijām, kas šeit dibina holdinga sabiedrības. Nereti šādi vietējie holdingi nodarbojas ne tikai ar daļu turēšanu, bet arī iesaistās, vismaz netieši, citu sabiedrību saimnieciskajā darbībā.
Nodokļi 09:00, 6. Jan. 2016
Šogad mūs sagaida izmaiņas vairākos nodokļu likumos, kas ikdienā skars jebkuru transportlīdzekļa īpašnieku un lietotāju. Diemžēl lielākā daļa no tām nodokļu maksātājiem nebūs iepriecinošas.
Transportlīdzekļa nodokļi 09:20, 4. Jan. 2016
Otrdien, 24. Novembrī, tika atbalstīti grozījumi kas precizē kārtību, kādā amatpersonas deklarācijas iesniedz maksātnespējas procesa administrators, t.sk. gadījumos, kad maksātnespējas procesa administrators vienlaikus ir arī advokāts.
Likumdošana 14:14, 25. Nov. 2015
Saeima 17.12.2015. pieņēma likumu “Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā“, kas 23.12.2015. publicēts oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” Nr.251 (5569) un stājas spēkā 06.01.2016.
VID informācija 15:01, 28. Dec. 2015
Lai izstrādātu Maksātnespējas likuma (MNL) grozījumiem atbilstošas procesuālās normas, likuma izmaiņas, kuru spēkā stāšanās bija noteikta 01.01.2015., būtu atliekamas līdz nākamā gada 1.martam. To paredz Saeimas Juridiskās komisijas otrdien, 9.decembrī, pirmajā lasījumā atbalstītie grozījumi MNL. Ņemot vērā, ka izmaiņām jāstājas spēkā līdz šī gada beigām, komisija nolēma lūgt Saeimu piešķirt šim likumam steidzamību, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 10:57, 11. Dec. 2014
Maksātnespējas likuma (MNL) grozījumi, kas paredz privātpersonu maksātnespējas procesa reformu un būtiskas izmaiņas juridisko personu maksātnespējas regulējumā, stāsies spēkā 01.03.2015., nevis 1.janvārī, kā plānots iepriekš. To paredz Saeimā ceturtdien, 18.decembrī, steidzamības kārtā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi MNL, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 14:39, 19. Dec. 2014
Šī gada 25.septembrī Saeima pieņēma ilgi tapušos un plašas diskusijas izraisījušos grozījumus Maksātnespējas likumā (MNL). Lai arī kā samērā reāla tika aplūkota iespēja, ka Valsts prezidents varētu izmantot Latvijas Republikas Satversmes 71.pantā noteiktās tiesības prasīt grozījumu otrreizēju caurlūkošanu, grozījumi šī gada 15.oktobrī tika izsludināti, tie stāsies spēkā 01.01.2015.
Saimnieciskā darbība 11:26, 9. Dec. 2014
Preventīva rīcība, lai nepieļautu nelaimes gadījumus darbā un arodslimības, ir ne tikai normatīvo aktu prasība, bet arī ētiskas un finansiālas dabas jautājums. No uzņēmēju viedokļa, neapšaubāmi, svarīgākais uzdevums ir peļņas gūšana, tāpēc darba devēji bieži taupa uz darba drošības pasākumiem, pat neievērojot normatīvajos aktos noteiktās minimālās prasības.
Darba drošība 11:08, 13. Nov. 2015
Šā gada 1.jūlijā stājās spēkā grozījumi Civilprocesa likumā (CPL), ar kuriem sprieduma izpildes procesā ir mainīta nekustamo īpašumu izsoļu norises kārtība no izsoles klātienē uz izsoli elektroniskā vidē. Maksātnespējas procesos nekustamo īpašumu pārdošana elektroniskās izsolēs tiks ieviesta ar 01.01.2016. Izsoles, kuras maksātnespējas procesa administratori būs izziņojuši līdz 31.12.2015., notiks atbilstoši esošajai kārtībai, kāda ir spēkā līdz 31.12.2015.
Saimnieciskā darbība 20:14, 21. Okt. 2015
Šā gada 1.jūlijā stājās spēkā grozījumi Civilprocesa likumā (CPL), ar kuriem sprieduma izpildes procesā ir mainīta nekustamo īpašumu izsoļu norises kārtība no izsoles klātienē uz izsoli elektroniskā vidē. Raksta 2.daļā apskatīsim elektronisko izsoļu regulējumu tehnisko traucējumu gadījumā, kā arī jaunā regulējuma mērķi un ieguvumiem!
Saimnieciskā darbība 14:58, 6. Nov. 2015
Budžeta sagatavošana ir daļa no kopējās uzņēmuma finanšu plānošanas un stratēģijas, kas aptver samērā īsu laika posmu – parasti līdz 1 gadam. No vienas puses, budžets palīdz koordinēt uzņēmuma darbību tuvākajā laika posmā atbilstoši izvēlētajiem ilgtermiņa mērķiem, no otras puses, tas ir arī viens no kontroles elementiem. Taču budžeta sastādīšana nav tikai grāmatvedības vingrinājums.
Finanšu vadība 11:42, 16. Okt. 2015
Lai palīdzētu nodokļu maksātājiem izvairīties no negodprātīgiem darījumu partneriem, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir izstrādājis ieteikumus darījuma partnera un darījuma riska novērtēšanai. Publicējam saīsinātu informatīvā materiāla versiju, kurā apkopoti iespējamie informācijas iegūšanas avoti un sniegti iespējamie riska novērtēšanas piemēri.
VID informācija 15:42, 27. Okt. 2015
Klients kavē rēķina samaksu (500 EUR) jau vairāk nekā pusgadu. Esam vairākkārt sūtījuši atgādinājuma vēstules, taču bez panākumiem. Kas jādara, lai varētu šo debitora parādu norakstīt?
Grāmatvedība 00:00, 9. Okt. 2015