Rīgas pašvaldības zemes likumiskās lietošanas maksas maksāšanas paziņojumu vai rēķinu sagatavošanas un nosūtīšanas izmaksas katram būves īpašniekam par kalendāro gadu būs 4,85 eiro neatkarīgi no paziņošanas kanāla, informē Rīgas dome.
Svarīgi 08:56, 14. Nov. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 10:54, 4. Nov. 2024
Atbilstoši Komerclikumam valdes locekļi vienmēr ir darbā un viņu atbildība par uzņēmuma darbību ir pastāvīga. Bet kā ir ar valdes locekļa transportlīdzekli? Vai var uzskatīt, ka arī tas vienmēr tiek izmantots darba vajadzībām, līdz ar to visi transportlīdzekļa izdevumi ir saimnieciskās darbības izdevumi un pievienotās vērtības nodoklis ir atskaitāms 100% apmērā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 24. Sep. 2024
Darba devējs var izmaksāt darbiniekam kompensāciju par darbiniekam piederoša personiskā transportlīdzekļa nolietošanos 0,04 eiro par katru nobraukto kilometru, bet ne vairāk kā 57 eiro mēnesī, šai kompensācijai nepiemērojot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Uz kāda līguma pamata ir domāta šī transportlīdzekļa izmantošana? Uz patapinājuma līguma? Uz cita veida līguma? Vai arī pietiek tikai darba līgumā ierakstīt, ka darba vajadzībām lieto personisko automašīnu?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 15. Aug. 2024
Runājot par darbu, lielākoties saprotam darba tiesiskās attiecības, kas nodibinātas uz darba līguma pamata. Iedziļinoties un izpētot veicamā darba apjomu, veidu un darba apstākļus, bieži vien pastāv iespēja noslēgt citu civiltiesisku līgumu, uz kura pamata veikt samaksu par darbu.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 21. Jūn. 2024
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem.
Kādi labumi ir darba devējam, darbinieka labā veicot dzīvības apdrošināšanu ar un bez līdzekļu uzkrāšanas? Kas notiek ar uzkrājumu, ja persona pārtrauc darba attiecības? Kas notiek, ja darbinieks nomirst?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 8. Apr. 2024
Pēdējā laikā Valsts ieņēmumu dienests publiku ar jaunām anonimizētām uzziņām lutina reti, tāpēc ir prieks par katru publicēto uzziņu. Šoreiz īsumā par 2023.gada 30.jūnija uzziņu P005-17/8.5.1/73082, kurā dienests sniedza atbildi, vai par dāvinājumu, kuru fiziska persona saņēmusi kā atlīdzību par pakalpojumu sniegšanu, ir jāmaksā kādi nodokļi.
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 5. Apr. 2024
Vai partneris nereģistrētā laulībā ir tiesīgs saņemt dāvinājumu un nemaksāt par to iedzīvotāju ienākuma nodokli? Senāts kādā 2023.gada lietā meklēja atbildi uz šo jautājumu. Ņemot vērā, ka Latvijā partnerības institūta tiesiskais regulējums tapis ļoti gausi, viedokļu atšķirības ir redzamas arī tiesu spriedumos.
Mūžam aktuāls ir jautājums par tiesiskajām attiecībām starp kapitālsabiedrību un tās valdes locekli. Šoreiz analizēsim, kādas sekas var iestāties gadījumā, ja valdes loceklim netiek noteikta atlīdzība.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Mar. 2024
Šobrīd praksē bieži var sastapties ar grāmatvežiem-apakšuzņēmējiem. Tā ir inovatīva sadarbības forma starp individuālo grāmatvedi un ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzēju. Kuram šādā sadarbības modelī jānodrošina ārpakalpojuma licence un jāizpilda Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasības?
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 26. Feb. 2024
Ar debitoriem kā ar bitēm – nekad nevar zināt, kurā brīdī debitors kļūs par nedrošu vai vispār būs jānoraksta izmaksās, un vēl jāaprēķina uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šajā rakstā par uzņēmumiem, kas neveido uzkrājumus nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr.9 "Finanšu instrumenti".
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 18. Mar. 2024
Līgumsumma ir 2000 eiro un pievienotās vērtības nodoklis (PVN) – 420 eiro, kas kopā veido 2420 eiro. Līgumsods ir 10% jeb 200 eiro. Kā pareizi izrakstīt rēķinu un norādīt to PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 2. Feb. 2024
Mūsu uzņēmuma partnerim – būvniecības uzņēmumam – ir samaksāts avanss par darbiem (reversais PVN būvniecības pakalpojumiem), bet darbi nav izpildīti vai izpildīti daļēji. Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) aprēķināts reversā kārtībā. Partneris nevēlas atmaksāt naudu ar pārskaitījumu, bet piedāvā veikt savstarpējo ieskaitu pret iemaksāto garantijas naudu, ko mūsu uzņēmums ir parādā būvniekam. Vai šādā gadījumā ir iespējams savstarpējais ieskaits, ja viena darījuma partnera samaksātajam avansam piemērots reversais PVN, bet otras puses izrakstītajam rēķinam – PVN vispārējā kārtībā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 27. Dec. 2023
Praksē daudzi uzņēmumi iegrāmato saņemtos vai izrakstītos priekšapmaksas rēķinus pirms samaksas veikšanas vai saņemšanas, lai grāmatvedībā nodrošinātu vienotu dokumentu plūsmu. No kontroles viedokļa tas ir atbalstāmi, tomēr, ir svarīgi atcerēties par šādu priekšapmaksas rēķinu esamību gada pārskata sagatavošanas brīdī un veikt korekcijas, uzņēmuma bilancē neuzrādot avansa rēķinus, par kuriem nav veikta vai saņemta apmaksa.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 27. Dec. 2023
Pamatlīdzekļiem ir būtiska ietekme uz uzņēmuma vērtības noteikšanu un tā finanšu rādītājiem tāpēc to korekta uzskaite ir nozīmīga. Par pamatlīdzekli var uzskaitīt gan atsevišķu lietu, gan lietu kopumu jeb pamatlīdzekļu komplektu. Ja par pamatlīdzekli kā atsevišķu lietu lielu neskaidrību nav, tad par pamatlīdzekļu komplektiem grāmatvežu domas dalās, jo normatīvajos aktos precīzas atbildes nav. Kas var un kas nevar būt pamatlīdzekļu komplekts?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 6. Nov. 2023
Tagad, kad vasarīgais septembris jau aiz muguras un priekšā drēgnais rudens cēliens, ir laiks ielūkoties “iFinanses” septembra lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 13:15, 10. Okt. 2023
Uzņēmums noslēdz pakalpojumu sniegšanas līgumu par summu 3630 eiro, t. sk. pievienotās vērtības nodoklis (PVN) – 630 eiro. Par termiņā nesamaksātu rēķinu pakalpojuma saņēmējam ir jāmaksā pakalpojuma sniedzējam līgumsods 5% apmērā no līgumsummas. Vai šos 5% aprēķina no summas ar vai bez PVN?
Izdevumi 06:00, 29. Aug. 2023
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir sagaidīti grozījumi, kas būtiski tieši lauksaimniekiem. Tie ir pieņemti 2023.gada 15.jūnijā un stājās spēkā no 2023.gada 23.jūnija. Apskatīsim svarīgāko!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 24. Jūl. 2023
Veicot uzņēmējdarbību, it sevišķi loģistikas nozarē, nereti darījuma slēdzēji līgumos saskaras ar norādēm uz dažādiem juridiskiem normatīvajiem aktiem, kas rada jautājumus. Kuru normatīvo aktu kurā situācijā pielietot? Vai jāpielieto vairāki normatīvie akti? Vai likumdošanas piemērošana starptautiskajiem pārvadājumu strīdiem atšķiras no vietējo strīdu risināšanas? Viens normatīvajiem aktiem, ar kuru uzņēmējdarbības ietvaros sastopas darījuma slēdzēji, ir CMR konvencija.
Saistību tiesības 06:00, 19. Jūl. 2023
Sabiedrība, kas ir reģistrēta kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja Latvijā, tikko ir nodevusi ēku ekspluatācijā un dažas no tās telpām iznomā. Pašnodarbinātā persona, kas nav reģistrēta kā PVN maksātāja, vēlas nomāt telpas un ikmēneša maksu par telpu nomu un komunālajiem pakalpojumiem maksāt skaidrā naudā, saņemot no sabiedrības stingrās uzskaites kvīti par veikto maksājumu. Kādi ir ierobežojumi skaidrās naudas darījumiem? Kādas atskaites jāsniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID)? Vai jāiesniedz paziņojums par fiziskajām personām izmaksātajām summām?
Nauda 06:00, 13. Jūl. 2023
Grāmatvedības kontu plāna pirmās rindas veltītas ilgtermiņa ieguldījumiem – pamatlīdzekļiem. Tā kā šis ir klasisks grāmatvedības postenis, lietderīgi ir atkārtot pašus pamatus un iespējams piemirstās lietas un nosacījumus, ko būtu nepieciešams ievērot, lai pamatlīdzekļu jautājums būtu saprotams un skaidrs. Īpaši svarīgi tas ir brīžos, kad, piemēram, notiek komunikācija ar revidentu un tiek lūgta papildus dokumentācija. Apskatīsim pamatlīdzekļus secīgi, sākot ar to, kas ir uzskatāms par pamatlīdzekli un kādiem kritērijiem tam ir jāatbilst, lai to varētu norādīt grāmatvedības uzskaitē.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 29. Mai. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 25.aprīlī atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesa spriedumu, ar kuru atcelts Valsts ieņēmumu dienesta lēmums par aprēķināto iedzīvotāju ienākuma nodokli un nokavējuma naudu saistībā ar nekustamā īpašuma dāvinājuma darījumu. Senāts atzina par nepamatotu Valsts ieņēmumu dienesta secinājumu, ka dāvinājums laulātajai noticis pieteicēja saimnieciskās darbības ietvaros.
Svarīgi 13:41, 2. Mai. 2023
Sabiedrības īpašnieks, kam pieder visas tās kapitāla daļas, ir aizdevis naudu citam savam uzņēmumam, lai uzsāktu tā darbību. Ir sagatavots aizdevuma līgums, kurā norādīts, ka tas ir bezprocentu aizdevums. Vai, saņemot atpakaļ naudu, pie aizdevuma summas ir jāaprēķina arī procenti? Ja ir, tad kuros normatīvajos aktos tas noteikts?
Saimnieciskā darbība 06:00, 18. Apr. 2023
Nodokļu normatīvajos aktos netiek ierobežotas nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, kā arī nav noteikta aizdevumu noformēšanas vai uzraudzības kārtība. Kas notiek brīdī, kad aizdevums tiek izsniegts nerezidentam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Mar. 2023
2022.gada 17.augustā sabiedrība no bankas konta veica nodokļu (valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu, iedzīvotāju ienākumu nodokļa, riska nodevas) maksājumu 18 300 eiro apmērā par jūliju. Vēlāk tika koriģētas darbinieku algas par jūliju, kā rezultātā mainījās nodokļu summa par šo periodu – palielinājās līdz 18 800 eiro. Kā pareizi tika iegrāmatota nodokļu korekcija?
Grāmatvedība 06:00, 21. Feb. 2023
Šķiet, ka par debitoriem viss jau krustu šķērsu ir sarakstīts un izrunāts, bet “iFinanšu” redakcija joprojām par šo tēmu saņem jautājumus no lasītajiem. Arī savā darbā joprojām saskaros ar grāmatvežu pieļautajām kļūdām, tāpēc vēlos dalīties savā pieredzē par debitoriem. Ceru, ka ikviens atradīs ko noderīgu šajā rakstā.
Grāmatvedība 06:00, 13. Feb. 2023
Ir grāmatveži, kas domā, ka aizdevumu, kas netiek atdots noteiktajā termiņā, var norakstīt izdevumos, un nebūs jāmaksā nekāds nodoklis. Bet tā nav taisnība jo, vērtējot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta nosacījumus, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir jāmaksā, izņemot atsevišķus nosacījumus, kad to drīkst nepiemērot.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 6. Feb. 2023
Uzņēmums veic darījumu, par kuru norēķinās internetbankā. Vai uzņēmuma atbildīgās personas apstiprināts maksājuma uzdevums var tikt uzskatīts par pietiekamu apliecinājumu grāmatvedības darījumam?
Gan ar darba, gan uzņēmuma līgumu tiek regulēta zināma darba veikšana pret atlīdzību kādas personas labā. Ņemot vērā, ka praksē apzināti, kā arī neapzināti darba līgums tiek jaukts ar uzņēmuma līgumu vai otrādi, par uzņēmuma līgumu jārunā kontekstā ar darba līgumu, jo, lai gan minētie līgumi ir līdzīgi, starp tiem pastāv būtiskas atšķirības.
Jautājumu par auto izmantošanu juridiskām personām nekad nav trūcis. Kādu līgumu slēgt, lai uzņēmums varētu fiziskai personai nodot auto uzņēmuma vajadzību pildīšanai? Auto iegādāties vai to nomāt, bet varbūt to patapināt no darbinieka? Svarīgi, lai tas būtu izdevīgi abām pusēm.
Saimnieciskā darbība 06:00, 16. Dec. 2022
2021.gadā uzņēmums "A" iegādājās uzņēmuma "B" kapitāla daļas, kuru vērtība sastāda 40% no uzņēmuma "B" pamatkapitāla. Šogad uzņēmums "A" samaksāja par pamatlīdzekļiem un iekārtām, lai "B" varētu sekmīgi strādāt. Vai "A" var iegādāties pamatlīdzekļus asociētam uzņēmumam, un kā iegrāmatot šo darījumu?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 25. Okt. 2022
Šoreiz izskatīsim lietu, kurā Senāts vērtējis Valsts ieņēmumu dienesta tiesības veikt ieskaitu attiecībā uz maksātnespējīgas sabiedrības nodokļu parādu, sniegdams vērtīgas atziņas par ieskaita būtību, nodokļu maksājumu regulējumu un Valsts ieņēmumu dienesta kā kreditora tiesisko statusu. Ņemot vērā izaicinājumus, ar kuriem komersantiem jārēķinās jau tuvākā gada laikā, ļoti ticami, ka jautājumi par maksātnespējas procesiem varētu atkal kļūt aktuāli.
Nodokļi 06:00, 3. Okt. 2022
Lai uzlabotu darba produktivitāti un palielinātu efektivitāti, uzņēmējiem vienmēr jādomā, ko darīt gudrāk un citādāk. Un kāpēc gan ar rokām darīt to, ko daudz ātrāk un kvalitatīvāk izdarīs tehnika? Lai iepazītos ar modernākajiem risinājumiem uzņēmuma procesu elektronizācijai, kā arī noskaidrotu nozares svaigākās aktualitātes, šodien tiekamies žurnāla "iFinanses" forumā "Uzņēmuma elektronizācija 2022". Aicinām sekot teksta tiešraidei tepat!
Saimnieciskā darbība 09:24, 28. Sep. 2022
Vai nomniekam ir obligāti jāreģistrējas Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) kā transportlīdzekļa turētājam, ja tas no sava darbinieka nomā automašīnu? Šis jautājums tiek pētīts jau vairākus gadus, tā arī nerodot saprotamu atbildi, taču no tā atkarīgs, kādi nodokļi jāmaksā, nomājot vieglo automašīnu. Analizējam lasītāja jautājumu!
Klausies
Transportlīdzekļa nodokļi
06:00, 21. Okt. 2022
Viens no nodokļiem, kas jebkurai fiziskai personai jāpārzina pavisam labi, ir kapitāla pieauguma nodoklis, jo, neizprotot sīkākās nianses, var nākties samaksāt būtisku nodokļa summu, kā tas ir sanācis mūsu lasītājam. Konkrēti situācija ir par nekustamā īpašuma pārdošanu, ja tas īpašumā ir bijis 60 mēnešus.
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 12. Okt. 2022
Zemnieku saimniecība kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Iespējams, šogad tiks pārsniegts 300 000 eiro ieņēmumu slieksnis. Pirmais jautājums ir – vai, nosakot ieņēmumu slieksni, jāņem vērā arī saņemtās subsīdijas? Un otrais – ja saimniecībai jāpāriet uz divkāršā ieraksta grāmatvedību, kā šis process notiek? Kā šādā gadījumā Zemnieku saimniecības īpašnieks var izņemt naudu savām vajadzībām?
Grāmatvedība 06:00, 15. Sep. 2022
Uzņēmums vēlas patapināt reprezentatīvu automašīnu no valdes locekļa. Kādi nodokļi uzņēmumam būtu jāmaksā?
Klausies
Dalībnieks un valdes loceklis
06:00, 13. Sep. 2022
Cesijas pamatjautājumu vispārīgais regulējums saimnieciskās darbības veicējiem varētu būt pietiekami labi zināms, tāpēc šoreiz vēršam uzmanību uz atsevišķiem aspektiem jeb juridiskajām niansēm, kuru nezināšana vai pietiekama neievērošana varētu radīt nelabvēlīgas sekas.
Saimnieciskā darbība 06:00, 10. Aug. 2022
Vai kopīgi tēriņi un mājsaimniecība drīkst būt tikai personām, kas izveidojušas ģimeni Civillikuma izpratnē, proti, reģistrējušas laulību? Jautājums ir absurds, tomēr, ņemot vērā nodokļu likumus, tāds nereti var rasties, piemēram, situācijā, kad partneri viens otram pārskaita naudas līdzekļus vai nolemj pārdot kopīgi iegādātu nekustamo īpašumu. Manuprāt, pienācis laiks ģimenes jēdzienu iestrādāt arī nodokļu likumos!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 20. Jūl. 2022
Ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus vērtē ne tikai atbilstoši juridiskajai formai, bet arī darījuma ekonomiskajai būtībai, atgādina Valsts ieņēmumu dienests informatīvajā materiālā “Ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi”.
VID informācija 11:28, 19. Jūl. 2022
Tēvam pieder zeme. Tēvs pilnvaro dēlu apsaimniekot nekustamo īpašumu, gūt ieņēmumus un tos saņemt savā bankas kontā. Kāda IIN likme jāpiemēro dēlam? 5% vai tomēr 23%? Kāda būtu IIN likme, ja pilnvarā nebūtu noteikts, ka dēls drīkst saņemt samaksu, bet to saņemtu pats tēvs?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūl. 2022
Jaunā “iFinanses” numura vāks gluži vai izstaro Latviju pārņēmušo svelmi. Šī mēneša karstākās tēmas – atceltais izdevumu ierobežojums, ģimenes darījumi, samaksa pensionāram, PVN nozagtai precei... Piedāvajam ieskatu jaunajā žurnālā!
Svarīgi 15:30, 1. Jūl. 2022
Vai aizdevuma līgums ir pielīdzināms attaisnojuma dokumentam grāmatvedībā? Vai iemesls, ka naudas līdzekļi ir nepieciešami saimnieciskās darbības nodrošināšanai, ir pietiekams, lai nesamaksātu nodokļus? Izskatām tiesas atziņas!
Nodokļi 06:00, 27. Jūn. 2022
Uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis veica naudas iemaksas uzņēmuma kontā, izmantojot bankas norēķinu karti. Iemaksas tika veiktas gandrīz ik mēnesi gada garumā. Iemaksu mērķis - saimnieciskās darbības nodrošināšana, jo pandēmijas laikā uzņēmums strādāja ar zaudējumiem. Šīs iemaksas tika uzskaitītas kā īpašnieka aizdevums. Uzņēmuma darbības joma – frizētavas pakalpojumi. Noslēdzoties pārskata gadam, īpašnieks nolēma šo aizdevumu novirzīt uzņēmuma zaudējumu segšanai. Tika saņemts īpašnieka iesniegums, kur, pamatojoties uz Civillikuma 1914. pantu, īpašnieks paziņoja par savu atteikšanos no naudas parāda. Un lūdz novirzīt visu summu ieņēmumos un pārskata periodu zaudējumu segšanai.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 3. Mai. 2022
Uzņēmums ir saņēmis soda kvīti par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu, bet šo pārkāpumu ir izdarījis cita uzņēmuma darbinieks. Uzņēmums soda naudas apmērā izraksta rēķinu vainīgā darbinieka uzņēmumam. Kuram šādā situācijā jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis – mūsu uzņēmumam, vainīgajam uzņēmumam vai arī abiem?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 28. Apr. 2022
Aprīļa lasītāko rakstu virsotni šoreiz iekarojis raksts par Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma grozījumiem, kas noteikti nav pārsteigums, jo grozījumi ietver regulējumu, ko var piemērot jau šī gada pārskatiem.
Svarīgi 15:09, 6. Mai. 2022
Ārzemju partneru piesaiste transportlīdzekļu tirdzniecībā var izraisīt Latvijas komersantiem neplānotus nodokļu riskus, kā tas notika tiesu lietā par Latvijā reģistrētās automašīnas realizāciju Rumānijas pircējam ar Vācijas partnera autosalona starpniecību.
Vai parāda saistību ietveršana debitora gada pārskatā pārtrauc noilgumu? Jaunākajā Senāta spriedumā paustas atziņas, kas rada vairākus jautājumus un pārdomas, piemēram, vai trīs gadu noilguma termiņš komercdarījumos vispār ir iespējams, ja debitors pareizi kārto savu grāmatvedību un atbilstoši likuma prasībām sagatavo gada pārskatus? Izskatām spriedumu!
Saistību tiesības 06:00, 25. Mar. 2022
Uzņēmums darbiniekam ir izsniedzis monitoru, tastatūru ar peli, austiņas, telefonu un citas tehnikas ierīces saimnieciskās darbības veikšanai, nodotas ar pieņemšanas-nodošanas aktu. Visas augstāk minētās ierīces un konsoles uzņēmums ir iegādājies kā mazvērtīgo inventāru un izdevumus iekļāvis peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Laikam ejot, visas šīs ierīces nolietojas, salūst, zaudē morālo vērtību, un uzņēmums ir nolēmis darbiniekam izsniegt jaunas. Taču jebkura no šīm vecajām ierīcēm ir vēl darbspējīga.
Pamatlīdzekļi 06:00, 21. Apr. 2022
Kopš 2022. gada 1. janvāra maksa par likumiskās zemes lietošanas tiesībām piespiedu dalītā īpašumā un nomas maksa piespiedu nomā netiek aplikta ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). Ir noteikts vienots likumiskās lietošanas maksas apmērs par citai personai piederošas zemes lietošanu dalītā īpašuma situācijās – 4% gadā no lietošanā esošās zemes kadastrālās vērtības.
VID informācija 16:00, 7. Feb. 2022
2022. gadā spēkā ir stājušies vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Tie nav apjomīgi, toties labvēlīgi nodokļu maksātājiem. Pārskatīsim galvenos jaunumus Latvijas un Eiropas Savienības kontekstā!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 7. Feb. 2022
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā plānoti grozījumi saistībā ar uzkrājumu veidošanu nedrošiem parādiem – gan lai novērstu šobrīd likumā esošās neprecizitātes, gan lai nedaudz atvieglotu nodokļu radīto slogu uzņēmējiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 16. Feb. 2022
Pagājušā gada nogalē tika pieņemti jaunie Ministru kabineta noteikumi Nr. 877 "Grāmatvedības kārtošanas noteikumi", un tie stājas spēkā jau ar 2022. gada 1. janvāri.
VID informācija 12:00, 29. Dec. 2021
Inventarizācijas rezultātā ir konstatētas kultūras vērtības un mākslas darbi, kuri tiek izmantoti pakalpojumu sniegšanai, bet nav iekļauti komercsabiedrības pamatlīdzekļu uzskaitē. Kā pareizi noformēt dokumentus, lai pieņemtu uzskaitē pamatlīdzekļus? Vai drīkst pieņemt uzskaitē kultūras vērtības un mākslas darbus ar sākotnējo vērtību 0 eiro, vai arī tie ir obligāti jānovērtē? Vai tie ir obligāti jāapdrošina?
Dokumenti 07:00, 4. Jan. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu par grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī. Grozījumi paredz izmaiņas samazinātās nodokļa likmes piemērošanā, kā arī paredz nodokļa atbrīvojumu piespiedu zemes nomai.
VID informācija 17:00, 6. Dec. 2021
Vai ir kādi ierobežojumi aizdevumiem starp juridiskām personām, ja darījums notiek starp sabiedrībām, kas nav saistītās personas? Abas sabiedrības ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājas. Kas būtu jāņem vērā, lai neveidotos nodokļu riski?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Nov. 2021
Kas ir uzkrāšanas princips un ko tas nozīmē? Kā saskaņot ieņēmumus un izdevumus gada pārskatā un kā tos iegrāmatot pēc uzkrāšanas principa? Lai arī normatīvajos aktos izmaiņas šajā jomā nav bijušas jau sen, tomēr joprojām šie jautājumi nodarbina grāmatvežu prātus, un nākas pieļaut arī pa kādai kļūdai. Atkārtosim!
Gada pārskats 07:00, 27. Sep. 2021
Vai jāmaksā nodokļi par dāvinājumu, kas tiek veikts starp Latvijas uzņēmumu – privātskolu, PVN maksātāju Latvijā – un Vācijas uzņēmumu – privātskolu, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju Vācijā –, vai arī tas uzskatāms par Latvijas tēla popularizēšanu, kas nerada nodokļu saistības?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 23. Sep. 2021
Nekustamā īpašuma pārdošana no nodokļu skatu punkta var izrādīties īsts pārbaudījums. Tā ir gadījies arī šīs uzziņas pieprasītājam, kuram piederošās zemes pārdošanas darījumam piemērojamo normatīvo aktu skaidrojumi izrādījās tik niansēti, ka Valsts ieņēmumu dienesta un nodokļu ekspertu viedokļi dalās. Izskatām uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 29. Sep. 2021
Kādi konti jāpielieto, lai slēgtu kontus un sagatavotu likvidācijas bilanci mikrouzņēmumam, kam nav nekādu parādsaistību un naudas, bet ir tikai materiālu krājumu atlikums, zaudējumi un paša ieguldītā aizdevuma atlikums?
Grāmatvedība 07:00, 21. Sep. 2021
Līdz ar jaunā Grāmatvedības likuma spēkā stāšanos ar 2022. gada 1. janvāri spēku zaudēs šobrīd spēkā esošais likums "Par grāmatvedību" un attiecīgi arī visi ar to saistītie Ministru kabineta noteikumi. Līdz ar to ir sagatavots un Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts jauns noteikumu projekts – Grāmatvedības kārtošanas noteikumi.
Likumdošana 12:53, 26. Aug. 2021
Nekustamo īpašumu tā īpašnieks var izmantot savām vajadzībām vai arī to var nodot lietošanā citām personām par atlīdzību vai bez tās. Kā pareizi klasificēt noslēgto līgumu nodokļu vajadzībām, kādi maksājumi ir ietverami nomas vai īres ienākumā, un kādi izdevumi ir atskaitāmi nodokļu vajadzībām?
Citi 07:00, 4. Aug. 2021
Atbilstoši Latvijas likumvidei reprezentatīva automobiļa iegāde vai lietošana saistās ar papildu nodokļu slogu – jāmaksā gan pievienotās vērtības nodoklis, gan uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šo nodokļu piemērošanas jomā aktīvi darbojas Valsts ieņēmumu dienests, un jau ir izveidojusies tiesu prakse, par ko sīkāk šajā rakstā.
Klausies
Transportlīdzekļa nodokļi
08:30, 26. Jūl. 2021
Vai darījuma starpība 49 000 eiro (50 000 eiro (parāds) - 1000 eiro (parāda pārdošanas summa)) apmērā ir apliekama ar uzņēmuma ienākuma nodokli (UIN) cedenta "A" grāmatvedībā un atspoguļojama UIN deklarācijā? Saskaņā ar kuru Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) pantu? Vai šī darījuma starpība nav uzskatāma par neatgūto nedrošo debitora parādu uzņēmuma "A" grāmatvedībā saskaņā ar UIN likuma 9. pantu?
Kā pareizi grāmatot šo darījumu uzņēmuma "A" un uzņēmuma "C" grāmatvedībā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Aug. 2021
Uzņēmums ir parādā uzņēmuma īpašniekam. Vai parādu var atdot ar krājumiem, ja uzņēmuma īpašnieks piekrīt? Vai tas ietekmē nodokļus?
Citi 07:00, 12. Aug. 2021
Lai nodrošinātu savu saimniecisko darbību, uzņēmuma īpašnieki nereti savam uzņēmumam piešķir personiskos līdzekļus, izsniedzot aizdevumu. Bet ko darīt, ja nav atrodams līgums par šādu darījumu un bijušais īpašnieks savu naudu neprasa atpakaļ? Vai šo naudu var uzskatīt par uzņēmuma ieņēmumiem? Izskatīsim lasītāja situāciju!
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 21. Jūn. 2021
Preču tirdzniecības ierobežojumu dēļ pēdējā gada laikā aktualizējusies e-komercija, distances preču tirdzniecība un bezkontakta piegāde, kā arī sūtījumu izsniegšana, izmantojot pakomātus.
Saimnieciskā darbība 07:00, 30. Apr. 2021
Dzīvē nereti jāsaskaras ar situācijām, kad parādnieks termiņā nav veicis maksājumu. Lai arī dažkārt vainojama ir parādnieka aizmāršība, tomēr visbiežāk tas liecina vai nu par parādnieka nevēlēšanos, vai arī par tā nespēju attiecīgo maksājumu veikt. Kā panākt, lai parāds tomēr tiek samaksāts?
Saimnieciskā darbība 09:26, 21. Mai. 2021
Ir sācies 2021. gads, un organizācijās, kā ik gadu, ir uzsākta jaunu lietu veidošana. Tā vecās lietas krājas, plaukti pildās, elektroniskie dokumenti aizņem atmiņu serverī, bet vietas jauniem dokumentiem nav. Un tad neizbēgami jāsāk dokumentus arhivēt vai iznīcināt.
Līgumi 07:00, 31. Mar. 2021
Vai līgumu var uzskatīt par attaisnojuma dokumentu, uz kā pamata veikt ierakstus grāmatvedības reģistros? Vai visos gadījumos ir nepieciešams rēķins? Sevišķi svarīgs šis jautājums ir gada beigās, kad grāmatvedībā jānorāda visi darījumi neatkarīgi no tā, vai rēķins ir vai nav saņemts.
Dokumenti 07:00, 15. Feb. 2021
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir nosacījumi, kuriem iestājoties, uzņēmuma izsniegtais aizdevums fiziskai personai tiek klasificēts kā tās ienākums, kam piemērojams iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Kādos gadījumos var nākties maksāt nodokli par aizdevumu? Un kam ir pienākums to maksāt? Izskatīsim piemērus!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:45, 27. Jan. 2021
Latvijas Republikas Senāta Administratīvo lietu departaments 2020. gada 4. septembrī pasludinājis spriedumu lietā SKA-383/2020 par iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu ienākumam, kas gūts no nekustamā īpašuma ieguldīšanas kapitālsabiedrības pamatkapitālā. Izskatīsim svarīgākās atziņas!
Nodokļi 07:00, 29. Jan. 2021
Kooperatīvajai sabiedrībai (KS) pieder ēkas (garāžas un zeme), kas ir reģistrētas zemesgrāmatā un uzskaitītas bilancē. KS biedru sapulce pieņēma lēmumu par nekustamā īpašuma sadalīšanu domājamās daļās. Daži KS dalībnieki savas domājamās daļas zemesgrāmatā jau ir nostiprinājuši. Kā to norādīt grāmatvedības dokumentos? Kā grāmatvedībā uzrādīt garāžas pārdošanu KS dalībniekam, kurš vēl nav nostiprinājis savu daļu? Kādi dokumenti ir nepieciešami? Kādi nodokļi rodas un kam tie jāmaksā?
Dokumenti 07:00, 5. Jan. 2021
14. janvārī tiešsaistē noritēja žurnāla “iFinanses” sadarbībā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju organizētā ikgadējā konference “Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2021”, kurā atzītākie nozares eksperti informēja par aktuālākajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas stājas spēkā šogad.
Svarīgi 10:33, 15. Jan. 2021
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas!
Saimnieciskā darbība 07:00, 28. Dec. 2020
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir noteikti gadījumi, kad soda naudu var uzskatīt par saimnieciskās darbības izdevumiem un neaplikt ar uzņēmumu ienākuma nodokli, proti, ja soda nauda atbilstoši Civillikuma normām ir uzskatāma par samērīgu vai arī to uzlikusi valsts institūcija. Vai AS “Latvenergo” nokavējuma procenti par maksājuma kavējumu ir ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi? “Latvenergo” nokavējuma procenti dienā ir 0,15% (54,75% gadā).
Izdevumi 07:00, 27. Okt. 2020
Kopš jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma spēkā stāšanās šī nodokļa regulējums ir kļuvis maksātājiem labvēlīgāks, pieļaujot soda naudas iekļaušanu saimnieciskās darbības izdevumos, tomēr kritēriji soda maksājumu klasifikācijai ir diezgan neskaidri un var būt dažādi interpretējami.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 28. Sep. 2020
Bieži vien uzņēmumu praksē rodas situācija, kad jāveic kāds projekts un jāpiesaista noteikti speciālisti. Uzņēmējs saskaras ar dilemmu, kādu līgumu slēgt – uzņēmuma vai darba līgumu. Mēģināsim noskaidrot, kādos gadījumos jāslēdz darba, nevis uzņēmuma līgums, un kādi nodokļu riski veidojas, ja darījumu attiecības nav korekti noformētas!
Tiesības 07:00, 2. Okt. 2020
Divi uzņēmumi labprātīgi vienojas par debitora parāda daļēju dzēšanu (nekādi uzkrājumi iepriekš nav veidoti). Vai uzņēmumam, kas ir debitora parāda dzēsējs, par dzēsto summu jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)? Ja jāmaksā, tad kur tas jānorāda UIN deklarācijā? Uzņēmumam uz 2017. gada 31. decembri bija peļņa, kas vēl šobrīd ir saglabājusies.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 10. Sep. 2020
Darbiniekam tuvinieka nāves dēļ izmaksāts bēru pabalsts 250 eiro apmērā. Uz svētkiem uzņēmums izmaksā saviem darbiniekiem neapliekamās dāvanas 15 eiro apmērā. Vai darbiniekam, kurš saņēmis bēru pabalstu, ir tiesības uz šo dāvanu kā ar nodokli neapliekamo ienākumu, vai arī no dāvanas summas ir jāietur valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:54, 28. Jūl. 2020
Mikrouzņēmums saviem darbiniekiem iegādājas veselības apdrošināšanas polises uz gadu. Vai un kādi nodokļi par to jāmaksā? Vai tā jāuzrāda mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācijā kā darbinieka algas daļa? Vai katru mēnesi divpadsmito daļu no polises cenas? Vai jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)? Kādas ir nodokļu sekas, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības un polise viņam paliek spēkā, un otrādāk – ja polise tiek pārtraukta? Mikrouzņēmums ir komercsabiedrība, kas grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā.
Tiesības 07:00, 11. Aug. 2020
Ja rēķins nav pareizi noformēts, tas nepilda attaisnojuma dokumenta funkcijas grāmatvedībā. Bet ko darīt, ja darbi izdarīti, rēķins noformēts korekti, bet tajā nav norādīts samaksas termiņš? Kad apmaksāt šādu rēķinu? Kurš to izlemj? Un kas noteikts normatīvajos aktos?
Saimnieciskā darbība 07:00, 27. Mai. 2020
Uzņēmums (apbūves tiesīgais) ir noslēdzis līgumu par apbūves tiesības piešķiršanu (zemes noma) uz neapbūvētu zemi ar mērķi uzbūvēt noliktavu. Līgums ir noslēgts uz 25 gadiem. Noliktavas būvniecība ilgs vienu gadu un pēc nodošanas ekspluatācijā tiks izmantota 24 gadu laikā. Līguma beigās apbūves tiesīgajam vai nu jāatbrīvo zeme no ēkas, vai bez atlīdzības jānodod zemes īpašniekam uz zemes uzbūvētā noliktava ar visiem tās piederumiem (inženierkomunikācijām un/vai inženierbūvēm). Vai līguma uzsākšanas datumā līdz objekta nodošanai ekspluatācijā apbūves tiesīgais drīkst atzīt nomāto aktīvu (zemes nomu) ilgtermiņa ieguldījumu sastāvā? Kā pareizi veikt šāda līguma uzskaiti?
Grāmatvedība 07:00, 26. Mai. 2020
Tuvojas ikgadējais termiņš – 1. jūnijs – Valsts ieņēmumu dienesta paziņojumiem par fiziskām personām izsniegtajiem aizdevumiem. Laiks atcerēties aizdevumu darījumus ar fiziskām personām 2019. un arī 2018. gadā.
Dokumenti 07:00, 22. Mai. 2020
Mūsu sabiedrība nodarbojas ar kravu pārvadājumiem. Sadarbības partneris SIA “Cirkle K”, izrakstot degvielas apmaksas rēķinus, tajā norāda “Karte: maksa – soda nauda”, bet nav atšifrējuma, par kuru neapmaksāto rēķinu soda nauda piemērota. Saprotams, ka šajā Covid-19 laikā tiek kavētas rēķinu apmaksas, bet neskaidrība ir par to, vai rēķinā var norādīt soda naudu, to neatšifrējot un nenorādot rēķina numuru un periodu, par kuru tas ir. Kā rēķinā pareizi noformēt sodu?
Dokumenti 07:00, 15. Mai. 2020
Ražošanas uzņēmums, Latvijas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, pārdod preces citam Latvijas uzņēmumam, arī PVN maksātājam. Pircējs preces faktiski nesavāc, tās tiek pārdotas tālāk no ražotāja noliktavas. Vai šis fakts jānorāda preču pārdošanas dokumentā vai jāatrunā sadarbības līgumā, lai Valsts ieņēmumu dienestam nerastos jautājumi par preču pārdošanas darījuma faktu?
Dokumenti 07:00, 24. Apr. 2020
Nepārvaramas varas klauzulas iekļautas virknē noslēgtu līgumu visdažādākajās uzņēmējdarbības jomās. Latvijas praksē šie līgumu noteikumi tiek izmantoti reti, pusēm nesaskaroties ar apstākļiem, ko varētu raksturot kā nepārvaramu varu. Tomēr pašreizējā Covid-19 vīrusa straujā izplatība un pret to vērstie valdības ierobežojošie pasākumi ir uzskatāmi parādījuši, ka noslēgtos līgumus vistiešākajā veidā var ietekmēt apstākļi, ko puses, līgumu slēdzot, nevarēja nedz paredzēt, nedz pašlaik novērst.
Līgumi 07:00, 3. Apr. 2020
Lai, sagatavojot un iesniedzot gada pārskatu un uzņēmumu ienākuma nodokļa gada deklarāciju, nerastos situācija, ka jāmaksā nodoklis par vadības konsultāciju darījumiem, kas saņemti no ārzemēs esošas saistītās personas jeb nerezidenta, izskatīsim, kāda dokumentācija uzņēmumam nepieciešama.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:04, 14. Apr. 2020
Turpinot apskatīt jaunos grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, šoreiz ar dažādu piemēru palīdzību izskatīsim izmaiņas izdevumos, kas uzskatāmi par nesaistītiem ar saimniecisko darbību vai gluži pretēji – par saimnieciskās darbības izdevumiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Mar. 2020
Pirms sešiem gadiem tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, nosakot gadījumus, kad aizdevumi fiziskai personai tiek pielīdzināti ienākumam. Ir laiks atcerēties šos noteikumus un pārliecināties, vai kādam aizdevumam nav pienācis nodokļa nomaksas brīdis!
Grāmatvedība 07:00, 16. Mar. 2020
Fiziska persona patapinājusi daļu no sava dzīvokļa SIA biroja vajadzībām. Dzīvokļa īpašnieks izraksta SIA rēķinu par komunālajiem pakalpojumiem proporcionāli patapinājuma līgumā norādītajai kvadratūrai. Vai šajā gadījumā fiziskai personai jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējai, ja tā saņemtos komunālos maksājumus no SIA tālāk pārskaita komunālo pakalpojumu sniedzējiem? Un kā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām?
Nodokļi 07:00, 11. Mar. 2020
Neskaidrība ir par uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas 6.5.1. rindu “Darījumu, kas pārskatā gadā veikti ar saistītām personām, kopējā vērtības summa”. Vai šajā rindā tiek uzrādītas arī saistīto pušu izmaksātās dividendes, palielinātais pamatkapitāls un cesijas?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:10, 6. Feb. 2020
Ko darīt ar bonusa (atlaides par apgrozījumu) rēķiniem par precēm, kuriem 2019. gadā piemēroja apgriezto maksāšanas režīmu (būvmateriāli, elektropreces)? Šādu rēķinu izrakstot 2020. gadā par 2019. gada apgrozījumu, būtu jāpiemēro 2019. gada Pievienotās vērtības nodokļa likuma redakcija. Kā šādu darījumu atspoguļot pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā rēķina izrakstītājam un rēķina saņēmējam?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 5. Feb. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kas sagaida UIN?
Pagājušajā gadā izstrādāti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, plānojot ieviest vairākas jaunas normas un precizēt esošās. Kāpēc nepieciešami grozījumi un kādas jomas tie skars?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:59, 20. Jan. 2020
2020.gadā gaidāmas vairākas izmaiņas sociālajā jomā, no kurām lielākā daļa stājas spēkā jau no 1.janvāra, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 14:50, 30. Dec. 2019
Debitors ir divas reizes apmaksājis vienu un to pašu rēķinu. Gada beigās veidojas negatīvs atlikums kontā 2310, kuru pārgrāmatojam uz 5.grupas kontu kā kļūdaini pārskaitītās summas un pārmaksas. Pārmaksa debitoram netika atgriezta. Tā paliek uzņēmumā, un, kad debitoram tiks sniegts jauns pakalpojums, jāmaksā būs par šo starpību mazāk, tādējādi tiks segta pārmaksa. Vai ir pienākums par pārmaksātajām summām aprēķināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) pārmaksas saņemšanas brīdī? Ja jā, tad kā var zināt, kādu tieši PVN likmi piemērot, jo tā ir atkarīga no sniegtā pakalpojuma veida un var būt vai nu 21%, vai 0%?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:55, 30. Dec. 2019
Ar valdes locekli noslēgts pilnvarojuma līgums, nosakot atlīdzību. Vai ir pareizi “Ziņojumā par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu pārskata mēnesī” norādīt tikai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no darba ņēmēju darba ienākumiem un iedzīvotāju ienākuma nodokli? Vai drīkst neuzrādīt uzņēmējdarbības riska valsts nodevu un nostrādāto darba laiku? Vai nebūs jāpiešķir kārtējais atvaļinājums?
Dalībnieks un valdes loceklis 10:00, 12. Dec. 2019
Nepilngadīga persona (17 gadi) sniedz mūsu uzņēmumam pakalpojumu – sagatavo prezentāciju par influencera darbu un nolasa to auditorijai. Kā pareizāk noslēgt ar jaunieti autoratlīdzības līgumu (nevis darba līgumu)? Vai to drīkst noslēgt ar vienu no vecākiem (piemēram, māti) vai arī jaunietim pašam jāparaksta līgums, bet jābūt rakstiskai vecāku piekrišanai? Un vai šādā gadījumā drīkst naudu pārskaitīt uz vecāku kontu?
Tiesības 07:00, 12. Nov. 2019
Komerclikuma 161.panta 6.daļa nosaka: Dividendes, kas nav izņemtas 10 gadu laikā, pāriet sabiedrības īpašumā, izņemot gadījumus, kad atbilstoši likumam noilgums uzskatāms par pārtrauktu vai apturētu. Par laikā neizņemtajām dividendēm, ja tas noticis dalībnieka vainas dēļ, procentus nemaksā. Skaidrojam, kas šie ir par gadījumiem!
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 22. Nov. 2019
Zvērinātu advokātu birojs (ZAB) grāmatvedības uzskaiti veic divkāršā ieraksta sistēmā. Pēc finanšu gada noslēgšanas ZAB partneri nolemj sadalīt peļņu, par ko attiecīgi ir nomaksājuši iedzīvotāju ienākuma nodokli, iekļaujot to savās gada ienākumu deklarācijās. Vai šī peļņas sadale var tikt uzskatīta par dividendēm pielīdzināmām izmaksām, jo saskaņā ar Latvijas Zvērinātu advokātu padomes lēmumu ZAB var tikt pielīdzināts juridiskai personai Civillikuma izpratnē? Un vai par šo peļņas sadali ZAB partneriem (advokātiem) ir jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 31. Okt. 2019
Šī gada 5.jūlijā Senāta Administratīvo lietu departaments izskatīja administratīvo lietu SKA‑433/2019 saistībā ar darba devēja pieteikumu par Valsts darba inspekcijas lēmuma Nr.2015‑04/248‑2016-05-05/164 atcelšanu. Tiesas spriedumā iekļautas vairākas nozīmīgas atziņas par Darba likuma piemērošanu, ja darbinieks netiek nodarbināts svētku dienās. Šis spriedums sniedz atbildes uz iepriekš no prakses izrietošiem jautājumiem un diskusijām.
Darba tiesības 07:00, 1. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis informatīvo materiālu par nodokļiem nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās. Materiāls fiziskām un juridiskām personām, kas ir noslēgušas darba vai uzņēmuma līgumu, paskaidro, kura līgumslēdzēja puse ir atbildīga par nodokļu samaksu un pārskatu iesniegšanu VID. Publicējam 2.daļu – par uzņēmuma līgumu ar juridisku personu!
VID informācija 11:30, 21. Nov. 2019
Uzņēmums "X" nav samaksājis autoceļu lietošanas nodevu, un, uz ceļa apturot automašīnu, izrakstīti divi protokoli un uzlikts administratīvais sods – autovadītājam 180 eiro apmērā un uzņēmumam 500 eiro apmērā. Uzņēmums sodu samaksājis no uzņēmuma konta. Vai šāda soda nauda, kas paredzēta likumā, ir samērīga un nav jāuzrāda uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā, vai arī jāuzrāda kā ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi un jāmaksā UIN?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 12. Nov. 2019
Turpinot apskatīt Senāta spriedumus lietās par komersantam radīto zaudējumu piedziņu no bijušajiem valdes locekļiem, svarīgi pievērst uzmanību 2016.gada 7.jūnija spriedumam lietā SKC‑7/2016. Šajā spriedumā Senāts atkāpās no līdzšinējā judikatūrā paustajām atziņām, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) aprēķinātās un valsts budžetā maksājamās summas (nokavējuma un soda naudas) nav uzskatāmas par komersanta zaudējumiem, un līdz ar to nav pamata tās piedzīt no maksātnespējīgo sabiedrību bijušajiem valdes locekļiem.
Komerctiesības 07:00, 9. Okt. 2019
Uzņēmumā strādā grāmatvede uz darba līguma pamata. Grāmatvede nodod lietošanā uzņēmumam savu datoru un printeri, par ko tiek noslēgts patapinājuma līgums. Protams, grāmatvedības kārtošanai nepieciešama arī grāmatvedības datorprogramma, tāpēc jautājums - vai grāmatvede drīkst patapināt arī grāmatvedības datorprogrammu?
Saimnieciskā darbība 06:22, 21. Okt. 2019
Nav nekas neparasts, ka jaunieši vēlas paralēli mācībām piepelnīties. Taču, pieņemot bērnu vai jaunieti darbā, ir jāievēro vairākas nianses, piemēram, kādos darbos un kādā kārtībā drīkst nodarbināt nepilngadīgas personas, kā noslēgt darba līgumu un izmaksāt atlīdzību, u.c. būtiskus jautājumus, lai izvairītos ne tikai no iespējamiem nelaimes gadījumiem darba vietā, bet arī administratīvajiem sodiem.
Tiesības 07:00, 27. Sep. 2019
Šī gada vasarā Saeima beidzot pieņēma ilgi (jau no 2018.gada rudens) gatavotos grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Ir laiks noskaidrot, kas ir mainīts, kāda tam nozīme un ko šie likuma grozījumi ietekmēs!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 2. Sep. 2019
Kā var nodarbināt citas valsts pilsoni, kādi nodokļi un kam būtu jāmaksā, kādas atskaites jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam? Atbildi meklēsim, izskatot lasītāja jautājumu!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 16. Sep. 2019
Šī gada aprīlī Latvijas Republikas Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-46/2019, kuru būtu vērtīgi izlasīt to sabiedrību pārstāvjiem, kuras saviem valdes locekļiem vai ar sabiedrību saistītām personām izsniedz aizdevumus ar nosacījumiem, kas neatbilst pastāvošajiem tirgus noteikumiem vai kuru izsniegšanas gaitā nav ievērota sabiedrībā noteiktā kārtība.
Komerctiesības 07:00, 11. Sep. 2019
Sabiedrības bilancē ir nesadalīta peļņa, kas gūta līdz 2017.gada 31.decembrim. Dalībnieki plāno to sadalīt dividendēs līdz 2019.gada 31.decembrim, izmantojot iespēju piemērot iedzīvotā ienākuma nodokļa (IIN) likmi 10% apmērā, līdz gada beigām to ieturēt un iesniegt “Paziņojumu par fiziskai personai izmaksātajām summām”. Bet sabiedrībai nav finansiālu iespēju šajā pašā periodā dalībniekiem šīs dividendes izmaksāt. Vai esam pareizi sapratuši, ka sliktākajā gadījumā saskaņā ar Komerclikumu neizmaksātās dividendes pēc 10 gadiem pāries sabiedrības īpašumā kā “Pārējie ieņēmumi”?
Saimnieciskā darbība 07:00, 3. Sep. 2019
Esmu mikrouzņēmuma īpašniece un valdes locekle. Tuvākajā laikā došos dekrēta atvaļinājumā. Kā man šis fakts būtu jāpaziņo Valsts ieņēmumu dienestam? Kas jāizdara, lai darbinieks, kam uzticos, var vadīt firmu?
Saimnieciskā darbība 07:00, 27. Jūn. 2019
Pārdošanai turēto ilgtermiņa ieguldījumu uzskaite būtiski mainījās pēc tam, kad 2016.gada 1.janvārī stājās spēkā jaunais gada pārskatu likums. Neskatoties uz to, ka jaunais likums ir spēkā jau trīs gadus, grāmatvežiem joprojām rodas neskaidrības par 2016.gadā veikto vai veicamo pārklasificēšanu, un reizēm nākas konstatēt, ka iepriekšējos gados pieļautas kļūdas.
Pamatlīdzekļi 07:00, 3. Jūn. 2019
Lai gan varētu šķist, ka darba algas izmaksa ir viens no skaidrākajiem jautājumiem darba tiesisko attiecību kontekstā, tomēr pavisam nesen pieņemtais Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta spriedums aktualizējis jau iepriekš izskanējušo diskusiju par darba samaksas izmaksas veidiem. Rakstā aplūkotas gan konkrētā sprieduma atziņas, gan Darba likuma regulējums, kas attiecībā pret naudas aprites sistēmu mūsdienās diemžēl ir novecojis.
Darba tiesības 13:16, 18. Apr. 2019
Turpinām iepriekšējā žurnāla numurā aizsākto tēmu par sodiem un uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanu samaksātajām soda naudām. Kas te sakāms Valsts ieņēmumu dienestam (VID)? Aplūkosim pērnā gada novembrī izsniegto uzziņu (2018.gada 13.novembra uzziņa Nr.30.1-8.7/281216)!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:09, 29. Mar. 2019
Pēc personas maksātnespējas procesa pasludināšanas un ieraksta izdarīšanas maksātnespējas reģistrā kreditori ir tiesīgi administratoram pieteikt savus prasījumus. Atbilstoši Maksātnespējas likuma (ML) 74.panta 1.daļai administrators pārbauda kreditoru prasījumu pamatotību un atbilstību normatīvo aktu prasībām. Savukārt saskaņā ar ML 75.panta 1.daļu administrators var pilnībā vai daļēji neatzīt kreditora prasījumu, par kuru ir strīds starp parādnieku un kreditoru.
Nodokļi 07:00, 30. Jan. 2019
Kuram gan nav gadījies pārkāpt atļauto braukšanas ātrumu, neievērot kādu ceļa zīmi vai arī izdarīt kādu citu ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu? Atliek vien rēķināties ar rezultātu – soda naudu. Tomēr, saņemot šādu soda naudas rēķinu uzņēmumā, rodas jautājums – kuram tā ir jāmaksā – uzņēmumam vai darbiniekam. Un kā soda naudām piemērot uzņēmumu ienākuma nodokli?
Saimnieciskā darbība 11:16, 18. Feb. 2019
Uz atvadām iepriekšējās jeb 12.Saeimas deputāti 2018.gada 1.novembrī pieņēma divus grozījumus Darba likumā, kas jau stājušies spēkā 2018.gada 28.novembrī. Sniedzam ieskatu grozījumu būtībā, kā arī analizējam to nepieciešamību un ietekmi uz darba tiesiskajām attiecībām.
Tiesības 09:52, 12. Dec. 2018
2018.gada 7.septembrī stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr.558 “Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība”, kas aizstāj Ministru kabineta noteikumus Nr.916 ar tādu pašu nosaukumu. Kas par šīm izmaiņām jāzina dokumentu noformētājiem?
Līgumi 07:00, 26. Okt. 2018
Šis gads mums atnesis daudz izmaiņu likumdošanā ne tikai no 1.janvāra, bet visa gada garumā, ik pa laikam kaut kas mainās un mainās. Atslābt grāmatveži nevar ne mirkli.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 18. Sep. 2018
Uzņēmums nodarbojas ar būvmateriālu pārdošanu. No 2018.gada reģistrētam pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājam ir noteikts obligāts pienākums būvizstrādājumu piegādēm, kurām piemērojams īpašais PVN režīms, izmantot tikai bezskaidras naudas norēķinus, un norēķini skaidrā naudā nav atļauti. Vai par šādiem darījumiem ir atļauts slēgt vienošanos par savstarpējo norēķinu ieskaitu saskaņā ar Civillikuma (CL) 1846., 1852. un 1854.pantu?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:30, 31. Jūl. 2018
Iegādājoties preces uzņēmuma vajadzībām, tiek sagaidīts, ka tās būs kvalitatīvas un piemērotas to iegādes mērķim. Tomēr dažkārt piegādātās preces var neatbilst tam, kas tika sagaidīts no piedāvājuma, vai arī var izrādīties ar defektiem.
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Aug. 2018
15.12.2017. Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-330/2017. Šajā spriedumā tiesa secināja, ka atbilstoši Komerclikuma 20.pantam un Civillikuma 1683.pantam uzņēmuma pārejas gadījumā, beidzoties vienas solidāri saistītās personas saistībām, automātiski nebeidzas arī pārējo solidāri saistīto personu saistības.
Komerctiesības 11:47, 12. Jūl. 2018
Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta judikatūru papildinājis 30.11.2017. pieņemtais spriedums lietā Nr.SKC-343/2017 par valdes locekļa atbildību.
Komerctiesības 07:00, 27. Jūl. 2018
Uzņēmuma darbiniekiem, kas būvēja objektu citā pilsētā, tika apmaksāta viesnīca. Viesnīcas rēķinā tika iekļauta (un arī apmaksāta) depozīta summa, kas būtu jāatgriež pēc viesnīcas atbrīvošanas. Pēc darbinieku atgriešanās depozīts no viesnīcas tika atmaksāts daļēji, jo kaut kas numuros nebija kārtībā. Piemēram, samaksātā depozīta summa bija 2000 EUR, bet atmaksātā – 1650 EUR. Kā norakstīt starpību 350 EUR? Vai to var grāmatot kā saimnieciskās darbības izdevumus?
Izdevumi 06:26, 11. Jūl. 2018
Saskaņā ar Komerclikumā (KL) noteikto lēmums par pamatkapitāla samazināšanu ir tikai un vienīgi SIA dalībnieku sapulces (KL 210.panta 1.daļas 2.punkts) vai AS akcionāru sapulces (KL 268.panta 1.daļas 7.punkts) kompetencē. KL 204.pantā paredzēts, ka SIA pamatkapitālu samazina, dzēšot daļas vai samazinot daļas nominālvērtību, savukārt 262.panta 1.daļas 2.punktā noteikts, ka AS pamatkapitālu samazina, dzēšot akcijas, ko iesnieguši akcionāri. Kas jāņem vērā par pamatkapitāla samazināšanu, dzēšot kapitāla daļas vai akcijas, ko iesnieguši akcionāri?
Saimnieciskā darbība 07:00, 30. Mai. 2018
Līguma slēgšana ar valdes locekli ir svarīgs jautājums ikvienai sabiedrībai. Pirms atbilstošā līguma izvēles jāņem vērā virkne aspektu, lai tā noteikumi būtu abpusēji izdevīgi. Pilnvarojuma līgums ir viens no biežāk izmantotajiem līgumu veidiem tiesiskajās attiecībās ar valdes locekļiem.
Līgumi 07:00, 8. Jūn. 2018
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka līdz 01.06.2018. jāsniedz informācija VID par 2017.gadā izsniegtajiem vai saņemtajiem aizdevumiem, kuru apmērs pārsniedz 15 000 EUR, ja tos izsniedzis 1 aizdevējs.
VID informācija 16:30, 28. Mai. 2018
31.01.2018. Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-34/2018, kurā atzina, ka sabiedrībai atbilstoši Komerclikuma (KL) 195.pantā noteiktajam ir tiesības prasīt izslēgt tai nelojālu dalībnieku. Lojalitātes pārkāpums ir dalībnieka rīcība, ar kuru viņš nodarījis sabiedrībai būtisku kaitējumu.
Komerctiesības 06:15, 25. Mai. 2018
Sabiedrība sniedz vieglo taksometru pakalpojumus, ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs. Tika iegādāti un uzstādīti taksometru skaitītāji (40 gab.), to cena svārstās 400-600 EUR, ekspluatācijas laiks - 7 gadi. Kā šos izdevumus pareizi iegrāmatot? Skaitītājs ir neatņemama automašīnas sastāvdaļa Vai tos uzreiz var uzskatīt par saimnieciskās darbības izdevumiem, pielīdzinot tos automašīnas aprūpes izdevumiem? Vai grāmatot kā pamatlīdzekli, mazvērtīgo inventāru? Ja tiek lauzts kāds nomas līgums un auto vairs netiek izmantots, vai uzņēmumam tad ir tiesības norakstīt skaitītāja vērtību (vai atlikušo vērtību) izdevumos?
Pamatlīdzekļi 06:00, 11. Mai. 2018
Latvija jau ilgāku laiku ir pievienojusies eirozonai, kas atvieglo norēķinus un samazina valūtas kursu svārstību radītos riskus sadarbībā ar eirozonas valstīm. Tomēr darījumi notiek arī ar citu lielvalstu (Krievijas, ASV u.c.) uzņēmumiem. Norēķinus šādos darījumos pārsvarā veic, izmantojot ASV dolāru vai citas valūtas. Tāpēc joprojām aktuāls ir jautājums par citu valūtu atspoguļošanu grāmatvedībā. Šoreiz skaidrojumu sagatavoju, kā piemēru izmantojot konkrētu lasītāja jautājumu.
Grāmatvedība 07:00, 3. Mai. 2018
Darba attiecības ir neparedzētu pārsteigumu pilnas. Ko darīt, ja darbinieks ar savu darbību vai – gluži pretēji – bezdarbību radījis zaudējumus darba devējam? Kādos gadījumos darbiniekam zaudējumi jāatlīdzina, bet kad atbildība jāuzņemas darba devējam?
Tiesības 07:00, 18. Apr. 2018
SIA no uzņēmuma vadītāja (valdes locekļa) patapina viņam piederošu vieglo automašīnu. Auto īpašnieks pats apmaksā visus automašīnas lietošanas un uzturēšanas izdevumus (tostarp izdevumus par remontu, civiltiesiskās atbildības obligāto apdrošināšanu u.c.). Vai uzņēmums drīkst auto īpašniekam kompensēt šos izdevumus proporcionāli tā automašīnas izmantošanas laikam (piemēram, ja 2017.gadā kopējie izdevumi ir 692 EUR un uzņēmums auto izmantojis 82 dienas, kas ir apmēram 23% no visām gada dienām, tad naudas izteiksmē uzņēmums auto īpašniekam kompensētu 159 EUR)?
Izdevumi 08:30, 1. Mar. 2018
Likumsakarīgi, ka darbinieki zina par savu darba vietu informāciju, kas nav domāta plašākai sabiedrībai un kas dažkārt sniedz uzņēmumam konkurences priekšrocības. Bet allaž aktuāls bijis jautājums: kas notiek ar šo informāciju, kad darba tiesiskās attiecības beidzas? Kā pasargāt uzņēmumu?
Tiesības 08:00, 7. Mar. 2018
Valsts ieņēmumu dienests šī gada februārī ir publicējis metodisko materiālu "Iedzīvotāju ienākuma nodoklis no algas un citiem fiziskās personas ienākumiem", kurā skaidro iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanu dažādās situācijās atkarībā no ienākumu lieluma, ienākumu veida, apgādājamo skaita u.c. kritērijiem. Šoreiz publicējam skaidrojumus, kā IIN piemērojams ienākumam no uzņēmuma līguma.
VID informācija 13:53, 20. Mar. 2018
Autoratlīdzību jautājums joprojām ir gan autoru (kuri mēģina ielauzīties jaunajā sistēmā), gan grāmatvežu (kuri jau rēķina pa jaunam) dienaskārtībā, jo nodokļu reformas kontekstā arī šeit vērojamas izmaiņas. Tāpēc ir īstais brīdis salikt pa plauktiņiem, kas īsti ir autora līgums un kādos gadījumos tas slēdzams.
Līgumi 08:00, 2. Feb. 2018
Darba likumā (DL) paredzēts aizliegums radīt nelabvēlīgas sekas darbiniekam, ja viņš izmanto savas tiesības darba tiesisko attiecību ietvaros. Pavisam nesen lielu ievērību izpelnījās Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta 14.11.2017. spriedums lietā Nr.SKC-762/2017, kurā tiesa lēma, ka darba uzteikums atzīstams par spēkā neesošu, ja tā iemesls ir darbinieka atteikšanās pieņemt algu "aploksnē".
Darba tiesības 09:00, 12. Jan. 2018
Dažkārt gadās, ka darbinieks lūdz darba devējam aizdevumu. Bet kādas ir svarīgākās juridiskās nianses, kas jāņem vērā, noslēdzot aizdevuma līgumu un izsniedzot aizdevumu darbiniekam? Kādi nodokļi jāpiemēro šādam aizdevumam, un kāds tiesiskais regulējums to nosaka?
Tiesības 08:00, 28. Dec. 2017
16.08.2017. spēkā stājās Darba likuma (DL) 151.panta grozījumi (4. un 5.daļa), kuros paredzēts, ka papildatvaļinājumu piešķir par kārtējo gadu un tas izmantojams līdz nākamā gada ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam. Kas mainīsies praksē? Analizējam vairākas interesantas (dažbrīd vien teorētiski iespējamas) problēmsituācijas saistībā ar minēto grozījumu ieviešanu praksē.
Tiesības 08:00, 19. Jan. 2018
1 valdes loceklim pieder daļas 3 uzņēmumos – "A", "B" un "C". Uzņēmumā "A" valdes loceklim pieder 51% daļas, arī uzņēmumā "B" viņam pieder 51% daļas, savukārt uzņēmumā "C" – 100% daļu. Vai šie uzņēmumi, savstarpēji veicot jebkāda veida darījumus, uzskatāmi par saistītajām personām? Vai šajā gadījumā nepieciešams līgums jebkurai darbībai, kas saistīta ar rēķiniem?
Saistītās personas 08:00, 5. Dec. 2017
Persona dzīvo nereģistrētā laulībā un no sava partnera saņem naudu saimnieciskajai darbībai. Kāda summa netiek aplikta ar 23% iedzīvotāju ienākuma nodokli – līdz 1425 EUR vai 4000 EUR gadā? Kurā normatīvajā aktā tas noteikts?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 8. Dec. 2017
Lai gan SIA dalībnieki netiek iesaistīti uzņēmuma ikdienas darbībā un tiesību normās kapitāla daļu īpašnieku un sabiedrības atbildība ir nodalīta, praksē ir gadījumi, kad fiziskās personas saistības tiek uzskatītas arī par sabiedrības saistībām tikai tādēļ, ka šī persona ir sabiedrības dalībnieks.
Komerctiesības 08:00, 27. Okt. 2017
Pamatlīdzekļu (PL) postenis bilancē ir viens no svarīgākajiem, jo tas tieši ietekmē uzņēmuma peļņas rādītājus. Lai iegādāto preci atzītu par pamatlīdzekli, jāņem vērā ne tikai Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL) noteiktais, bet arī uzņēmuma grāmatvedības politika.
Pamatlīdzekļi 08:00, 14. Nov. 2017
Zemes piespiedu nomas attiecības ir aktuāls strīdu temats gan privātpersonu, gan juridisko personu starpā. Pēdējo gadu laikā vairāki aktuāli un diskusiju raisoši aspekti ir skatīti arī Latvijas Republikas Augstākajā tiesā (AT), kas liecina, ka, neskatoties uz pastāvošo regulējumu, tiesu praksē šo lietu aktualitāte joprojām ir vērtējama kā augsta.
Saistību tiesības 08:00, 29. Sep. 2017
Biedrība projekta ietvaros sūta uz ārvalstu semināriem personas, kas nav biedrības darbinieki. Vai šīm personām drīkst maksāt dienas naudu un segt pārējos komandējuma izdevumus? Vai, lai varētu segt komandējuma izdevumus, šādai personai ir jābūt kādām citām līgumsaistībām ar biedrību?
Saimnieciskā darbība 08:00, 21. Sep. 2017
Uzņēmums plāno uz laiku pārtraukt saimniecisko darbību, tomēr likvidēt uzņēmumu pagaidām nevēlas. Vai šādā gadījumā ir jāinformē Valsts ieņēmumu dienests (VID)? Ja jā, kādā veidā? Vai ir jāizstājas no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistra?
Saimnieciskā darbība 08:00, 24. Jūl. 2017
Šajā publikācijā aplūkošu, kas ir mikrouzņēmuma darbinieki, kas ir tā īpašnieks, kas ir mikrouzņēmuma darbinieka un īpašnieka ienākums, kā arī kādi nodokļi tiek piemēroti šim ienākumam.
Nodokļi 08:00, 11. Aug. 2017
Piedaloties konkursā, iemaksājām noteiktu summu kā dalības nodrošinājumu. Ja konkursā zaudējam, potenciālais pasūtītājs šo naudu atmaksā, savukārt, ja konkursā uzvaram, bet objektīvu apstākļu dēļ mums no darbu veikšanas jāatsakās, nodrošinājums, protams, tiek zaudēts. Kā šādā gadījumā grāmatot zaudēto nodrošinājumu? Vai pielīdzināt to soda naudām, palielinot apliekamo ienākumu? Vai arī norakstīt izdevumos?
Grāmatvedība 15:17, 12. Jūl. 2017
Saistībā ar jaunā Profesiju klasifikatora ieviešanu visiem darba devējiem ir pienākums pārbaudīt, vai viņu darbinieku kodi ir mainījušies. Vai tad, ja darbiniekiem ir mainījušies kodi, ir jāsagatavo grozījumi darba līgumos?
Lietvedība 15:17, 14. Jūl. 2017
Likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) ir iekļautas normas, kuru mērķis ir novērst situācijas, kad samaksa par algotu darbu vai pakalpojumu tiek aizstāta ar aizdevumu fiziskajai personai, tādējādi izvairoties no algas nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) samaksas.
Grāmatvedība 08:00, 30. Jūn. 2017
SIA valdes loceklis, kas ir arī uzņēmuma galvenais speciālists – agronoms, vēlas uzņēmumam patapināt sev piederošu vieglo automašīnu izmantošanai darba vajadzībām. Kā aprēķināt patapinājuma maksu? Vai un kādi nodokļi jāpiemēro šajā gadījumā?
Transportlīdzekļa nodokļi 08:00, 13. Jūn. 2017
Nodokļu maksātājiem līdz 01.06.2017. Valsts ieņēmumu dienestam (VID) jāsniedz informācija par 2016.gadā izsniegtajiem vai saņemtajiem aizdevumiem, kuru apmērs pārsniedz 15 000 EUR, ja tos izsniedzis 1 aizdevējs, atgādina VID.
Svarīgi 15:22, 24. Mai. 2017
Lai gan Darba likumā (DL) darba devējam noteikts pienākums nodrošināt darbiniekiem labvēlīgus darba apstākļus, diemžēl ne vienmēr šis pienākums uzņēmumu ikdienā tiek īstenots. Darbinieki dažādās jomās un amata līmeņos var saskarties ar neētisku un diskriminējošu, bet smagākos gadījumos pat pazemojošu un vardarbīgu vadības vai kolēģu attieksmi.
Darba tiesības 09:00, 2. Mai. 2017
Nodokļu maksātājiem līdz 01.06.2017. Valsts ieņēmumu dienestam (VID) jāsniedz informācija par 2016.gadā izsniegtajiem vai saņemtajiem aizdevumiem, kuru apmērs pārsniedz 15 000 EUR, ja tos izsniedzis 1 aizdevējs, atgādina VID.
Svarīgi 17:46, 12. Apr. 2017
Nodarbinot darbiniekus, arī pašnodarbinātajam ir jāmaksā nodokļi, tai skaitā algas nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
Grāmatvedība 08:00, 17. Mar. 2017
Ar valdes locekli ir noslēgts pilnvarojuma līgums (darba laiks netiek uzskaitīts), un valdes loceklis tiek nosūtīts komandējumā. No komandējuma valdes loceklis atgriežas sestdienā. Vai valdes loceklim sestdiena ir jāapmaksā kā darba diena?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 24. Feb. 2017
Saeima ceturtdien, 22.12.2016., otrajā lasījumā ka steidzamus pieņēma grozījumus likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli" (likums par NĪN), paredzot apbūves tiesīgajam noteikt nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksāšanas pienākumu par nedzīvojamu ēku vai inženiertehnisku būvi, kas uzcelta uz apbūves tiesības pamata.
Likumdošana 17:58, 28. Dec. 2016
Lai kliedētu publiskajā telpā izskanējušo nepilnīgo un nereti arī nekorekto informāciju, Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedzis skaidrojumu, kādi ir nodokļu normatīvo aktu nosacījumi par naudu, kas tiek saņemta no radiniekiem vai citām personām ārvalstīs.
Svarīgi 09:50, 4. Jan. 2017
Uzņēmums līzingā nomā vairākas automašīnas, par kurām tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN). Vai izdevumus par degvielu un auto nomu uzņēmums var iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos un atskaitīt pievienotās vērtības nodokli (PVN) kā priekšnodokli? Vai par patapināto autotransportu ir jāmaksā UVTN, lai izdevumus varētu attiecināt uz saimniecisko darbību? Vai par patapinātās automašīnas lietošanu var noslēgt apakšpatapinājuma līgumu ar darbinieku, kurš šo transportu lieto?
Transportlīdzekļa nodokļi 08:00, 19. Jan. 2017
Iestāde saskaņā ar rīkojumu izmaksā darbiniekiem vienreizēju atlīdzību - naudas balvu par veiksmīgiem darba rezultātiem. Vai šajā gadījumā var piemērot likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) 9.panta 1.daļas 32.1punktu, saskaņā ar kuru gada apliekamajā ienākumā netiek ietvertas un ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) netiek apliktas darba devēja dāvanas, kas taksācijas gada laika nepārsniedz 14,23 EUR?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 6. Jan. 2017
Uzņēmums savā saimnieciskajā darbībā uz patapinājuma līguma pamata izmanto darbinieka vieglo transportlīdzekli. Par šo transportlīdzekli katru mēnesi tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN). Uzņēmums saimnieciskās darbības izdevumos noraksta degvielu (atbilstoši izgatavotājrūpnīcas degvielas patēriņa normai), OCTA polises un automašīnas remonta izdevumus. Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodoklis atskaitīts 50% apmērā. Vai šajā situācijā pastāv kādi nodokļu riski? Vai uz patapinājuma līguma pamata drīkst norakstīt transportlīdzekļa remonta izdevumus?
Transportlīdzekļa nodokļi 08:00, 30. Dec. 2016
Lai gan morālā kaitējuma atlīdzināšana darba tiesisko attiecību ietvaros netiek aktualizēta bieži, tomēr gan darbiniekiem, gan darba devējiem ir jāņem vērā, ka morālā kaitējuma nodarīšana darba tiesisko attiecību ietvaros ir iespējama un nodarītais morālais kaitējums ir atlīdzināms, piedzenot no tā nodarītāja atbilstošu atlīdzību. To apliecina arī tiesu prakse.
Darba tiesības 08:00, 18. Jan. 2017
Šajā publikācijā turpināsim aplūkot pastāvošos autotransporta veidus un to izmantošanas iespējas, pievēršoties konkrētāk jau pašnodarbinātā nomāto, patapināto un uz darba attiecību pamata lietoto automobiļu izdevumu analīzei.
Grāmatvedība 08:00, 6. Jan. 2017
Kāds ir saimnieciskās darbības līgumu glabāšanas termiņš? Kurus līgumus var iznīcināt pēc noteikta gadu skaita, bet kuri līgumi jāglabā pastāvīgi?
Saimnieciskā darbība 08:00, 9. Dec. 2016
Kādā kārtībā un uz kāda normatīvā akta pamata pašvaldības iestāde var norakstīt komunālo maksājumu parādu mirušām personām, kuras dzīvoja no pašvaldības īrētos dzīvokļos, ja šo personu radinieki (mantinieki) nav zināmi un tās atradās trūcīgo personu statusā? Vienai no minētajām personām parāds krājies no 2002.gada, bet otrai – no 2009.gada.
Grāmatvedība 08:00, 24. Nov. 2016
Medijos ik dienas tiek publicēts saturs, kas aizsargājams ar autortiesībām, tomēr izdevējiem un satura veidotājiem nav pieļaujama visatļautība. Vienlaikus arī autoru tiesības nav neierobežotas, un likumdevējs ir ieviesis mehānismus, kas nodrošina veselīgu proporcionalitāti.
Saistību tiesības 08:00, 9. Nov. 2016
Uzņēmums, vienojoties ar parādnieku (sabiedrība ar ierobežotu atbildību), labprātīgi atsakās saņemt atpakaļ izsniegto aizdevumu. Kā norakstīt šo aizdevumu? Vai tas radīs kādas nodokļu sekas?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 10. Okt. 2016
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) statūtos paredzēts: ja 1 gada laikā pēc dalībnieka nāves nav pieteikušies mantinieki, viņa daļa pāriet sabiedrībai. Tālāk sabiedrība daļu pārdod citam dalībniekam. Vai šādā situācijā jāmaksā valstij daļas nominālvērtība par bezmantinieka daļu?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 23. Sep. 2016
Līdz ar jaunā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma stāšanos spēkā no 01.01.2016. aktualizējies jautājums par grāmatvežu atbildību, apstiprinot gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu ar savu parakstu papildus uzņēmuma valdei vai sabiedrības pilnvarotam pārstāvim, kā tas bija noteikts Gada pārskatu likumā, kas bija aktuāls līdz 31.12.2015. (ieskaitot).
Gada pārskats 08:00, 29. Aug. 2016
Vai līgums (pakalpojuma vai preču piegādes) 2 komercsabiedrību starpā ir obligāts? Ja jā, tad kāds ir tā tiesiskais regulējums? Vai ir kādas nozares un / vai summas ierobežojumi, kuru gadījumā līgumi ir obligāti?
Līgumi 08:00, 12. Jūl. 2016
VAICĀ LASĪTĀJS: "Vai Latvijas Republikas normatīvajā regulējumā ir kāds tiesību akts, kurā paredzēts, ka darba devējam obligāti ir jāievēro darba līgumā noteiktā darba samaksa – mēneša darba algas likme? Kā rīkoties, ja darbiniekam, kas atrodas atvaļinājumā no 18.05.2016. līdz 14.06.2016., summējot algu un atvaļinājuma naudu par 2 mēnešiem (maiju un jūniju) un dalot to ar 2, nesanāk pilna 1 mēneša algas likme nevienā no mēnešiem."
Darba samaksa 08:00, 4. Jūl. 2016
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) nodarbojas ar graudaugu audzēšanu un pārdošanu. Lauksaimniecības tehnika pieder uzņēmuma īpašniekam, un tā uz patapinājuma līguma pamata ir nodota SIA. Degviela ir marķētā, un tiek ievēroti noteikti lietošanas nosacījumi. Kas būtu jāņem vērā, veidojot grāmatvedības politiku degvielas uzskaites organizēšanai uzņēmumā? Kādi normatīvie akti to regulē un kur ir noteiktas nepieciešamās prasības?
Grāmatvedība 08:00, 2. Jūn. 2016
Uzņēmuma līgumu un autora līgumu izmanto nodarbinātības vai pakalpojumu sniegšanas attiecībās, lai noformētu pušu vienošanos par veicamo uzdevumu un atlīdzību par to. Šajā publikācijā aplūkošu būtiskākās atšķirības starp uzņēmuma līgumu un autora līgumu, kā arī gadījumus, kad katrs no tiem būtu jāizmanto. Salīdzinājums veikts, izvērtējot gan praktiskos, gan juridiskos aspektus, kā arī katra līguma veida nodokļu sekas.
Līgumi 08:00, 5. Mai. 2016
Uzņēmums no nerezidenta - Lietuvas Republikas pilsoņa - par 7000 EUR nopirka vēsturisku automašīnu muzeja ekspozīcijai. Tika noslēgts pirkuma līgums un sastādīts automašīnas pieņemšanas - nodošanas akts. Lai gan nerezidenta ar nodokli apliekamie ienākumi ir norādīti likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) 3.panta 3.daļā, nav saprotams, vai šajā gadījumā ir noticis ar nodokli apliekams darījums? Ja jā, tad kāda ir piemērojamā procentu likme? Vai minētais darījums jādeklarē Valsts ieņēmumu dienestā (VID)?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 6. Mai. 2016
Nokavējuma nauda un līgumsods ir starp līgumos visbiežāk izmantotajiem instrumentiem kreditora interešu aizsardzībai. Katram no tiem ir sava specifika. Pirms šo jēdzienu iekļaušanas līgumos der zināt arī līdzšinējo tiesu praksi šajā jautājumā.
Saistību tiesības 08:00, 13. Mai. 2016
01.01.2014. stājās spēkā grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), kas papildināja likumu ar 8.1pantu, ieviešot jaunu ienākumu veidu – ienākumam pielīdzināms aizdevums. Pants paredz arī ikgadēju informācijas par fizisko personu saņemtajiem aizdevumiem sniegšanu Valsts ieņēmumu dienestam (VID),un šī deklarēšana jāveic līdz 1.jūnijam.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 27. Apr. 2016
Par debitoru parādu uzskaiti ir daudz rakstīts, tomēr, slēdzot pārskata gadu, no jauna rodas jautājums, kā debitora parāds ir pareizi jānoraksta un jāapliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:01, 4. Apr. 2016
Pēc būvdarbu pabeigšanas (ēka pieņemta ekspluatācijā) tiek parakstīta vienošanās ar pasūtītāju par zaudējumu atlīdzību (izdevumi būvniekam radušies būvniecības procesā, jo noskaidrojās, ka darbus nevar turpināt tehniskā projekta risinājumu neatbilstības dēļ, tāpēc līdz tehniskā projekta izmaiņu saskaņošanai uz 5 mēnešiem darbi tika apturēti). Zaudējumus veido projekta komandas izmaksas darbu apturēšanas laikā un apakšuzņēmēju zaudējumi par tehnikas dīkstāvi.
Pievienotās vērtības nodoklis 09:00, 5. Apr. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka nodokļu maksātājiem līdz 01.06.2016. jāsniedz informācija VID par 2015.gadā izsniegtajiem vai saņemtajiem aizdevumiem, kuru apmērs pārsniedz 15 000 EUR, ja tos izsniedzis viens aizdevējs.
Svarīgi 13:54, 6. Apr. 2016
Uzņēmums - Latvijas rezidents - aizņēmās naudu no uzņēmuma vienīgā dalībnieka, kurš ir arī šī uzņēmuma darbinieks. Darījums tika noformēts kā bezprocentu aizņēmuma līgums. Visu aizņēmuma summu uzņēmums ieguldīja krājumu (preces pārdošanai) pirkšanā. Pakāpeniski, pārdodot preci, uzņēmums atdeva aizņēmumu, tomēr uz gada beigām parāds dalībniekam vēl bija būtisks.
Vai minētais darījums ir jāatspoguļo uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā kā darījums ar uzņēmuma saistīto personu? Ja jā, tad kurās ailēs/pielikumos tas jānorāda un kā var noteikt tirgus vērtību šim darījumam?
Dalībnieks un valdes loceklis 09:00, 9. Mar. 2016