2024.gada decembrī bija gan daudz svētku dienu, gan arī 2 pārceltas darba dienas. Kā pareizi aprēķināt darba samaksu par decembri? Kā svētku dienas un pārceltās darba dienas ietekmē piešķirtā atvaļinājuma garumu un kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu? Kā aprēķināt slimības naudu, ja darbnespēja iestājusies gada nogalē?
Darba samaksa 06:00, 8. Jan. 2025
2024.gada 11.decembrī pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kuros paredzēts, ka mainīsies iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes, neapliekamais minimums un būs vēl citas izmaiņas, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 14:57, 12. Dec. 2024
Kā aprēķina slimības pabalstu, ja konkrētā persona ir gan darba ņēmējs, gan mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs?
Darba samaksa 09:00, 23. Aug. 2024
2024.gada 25.jūnijā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi Nr.409 “Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtībā” paredz, ka turpmāk slimības lapas tiks uzraudzītas stingrāk, mainīsies arī kārtība, kādā tiks izsniegtas slimības lapas, informē Veselības ministrija.
Likumdošana 11:33, 26. Jūn. 2024
Neskaidrība ir par bruto darba algas aprēķinu praksē, pielietojot Darba likuma (DL) 74.panta 1.daļas 8.punkta nosacījumus. Darbiniekam noteikts normālais darba laiks – 5 darba dienas nedēļā, ar mēnešalgu 1000 eiro. 2024.gada aprīlī (22.aprīlis – 28.aprīlis) darbinieks bija ikgadējā atvaļinājumā. Kā par aprīli uzskaitīt bruto darba samaksu, kas sastāv no: darba alga par nostrādātajām dienām: 727,27 eiro (1000 / 22 x 16); atlīdzība saskaņā ar DL 74.panta 1.daļas 8.punktu: 45,45 eiro (1000 / 22 x 1); atvaļinājuma nauda par 5 darba dienām: 250 eiro? Ja atlīdzību izdala atsevišķi, tas darbiniekam nākotnē samazina dienas vidējo izpeļņu, jo šo atlīdzību neiekļauj vidējās izpeļņas aprēķinā. Savukārt, ja šis darbinieks aprīlī būtu strādājis pilnu mēnesi, tad šī atlīdzība būtu jau iekļauta bruto darba algā. Vai atlīdzība saskaņā ar DL 74.panta 1.daļas 8.punktu ir jāizdala kā atsevišķa darba algas sastāvdaļa? Vai arī gadījumos, kad darbinieks nav strādājis pilnu mēnesi, šo atlīdzību var iekļaut darba algā, neizdalot atsevišķi?
Darba samaksa 06:00, 9. Jūl. 2024
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem.
21.maijā “ATTA CENTRE”, Rīgā, norisinājās konference “Darbinieku labumi”, kuru organizēja “iFinanses” kopā partneriem. Tajā uzņēmumi varēja iepazīties ar labumiem, ko var piedāvāt darbiniekiem, nemaksājot nodokļus. Bija iespējams arī uzzināt, kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Svarīgi 09:00, 24. Mai. 2024
Uzņēmumā daļai darbinieku ir noteikts summētais darba laiks, no janvāra koplīgumā paredzētais virsstundu pārskata periods ir 2 mēneši. Tas nozīmē, ka virsstundas darbiniekam tiek aprēķinātas pārskata perioda beigās – februāra beigās. Kā rīkoties gadījumā, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības pirms pārskata perioda beigām, piemēram, 10.februārī? Vai šajā gadījumā par pārskata periodu tiek uzskatīts laika posms no 1.janvāra līdz 10.februārim? Vai pārsniegtās stundas uzskatāmas par virsstundām? Vai tomēr virsstundas netiek rēķinātas, jo nav nostrādāts pilns pārskata periods?
Darba laiks 06:00, 16. Apr. 2024
Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
"iFinanses" marta lasītāko rakstu TOP3 ir visai raibs, iespējams tik pat raibs kā lasītāju sastaptais pirmais šī gada taurenītis.
Svarīgi 12:00, 11. Apr. 2024
Mūžam aktuāls ir jautājums par tiesiskajām attiecībām starp kapitālsabiedrību un tās valdes locekli. Šoreiz analizēsim, kādas sekas var iestāties gadījumā, ja valdes loceklim netiek noteikta atlīdzība.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Mar. 2024
Kā veidojas darbinieka atvaļinājuma uzkrājums, ja uzņēmuma darbinieks papildus darbojas valsts aizsardzības militārajā dienestā?
Atvaļinājums 06:00, 30. Jan. 2024
Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības.
Kā aprēķināt vidējo izpeļņu un uzkrātās atvaļinājuma dienas darbiniecei, kas ir devusies dekrēta atvaļinājumā, pēc kura plāno atgriezties darbā?
Vidējā izpeļņa 06:00, 22. Nov. 2023
Darbinieks atvērta darbnespējas lapa, jo cietis nelaimes gadījumā darbā. Likums “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām” nosaka, ka darba devējam ir pienākums izmaksāt no saviem līdzekļiem apdrošinātajai personai, kas cietusi nelaimes gadījumā darbā, slimības naudu par pirmajām 10 kalendārajām dienām 80% apmērā no dienas vidējās izpeļņas. Vai šajā gadījumā slimības nauda jāaprēķina un jāizmaksā par 10 kalendārajām vai darba dienām?
Darba samaksa 06:00, 16. Nov. 2023
Uzņēmuma darbiniece, kura atrodas bērnu kopšanas atvaļinājumā līdz 2024.gada 17.janvārim, ir paziņojusi, ka viņai tiks atvērta jauna darbnespējas lapa “B”, sākot ar 2024.gada 2.janvāri, jo iestājusies jauna grūtniecība. Vai uzņēmumam 2.janvārī jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam, ka darbiniece atgriežas darbā, norādot ziņojumā kodu “41”, lai darbiniecei varētu atvērt jauno darbnespējas lapu “B” un par to aprēķināt un izmaksāt naudu?
Atvaļinājums 06:00, 12. Okt. 2023
Darbiniekam piešķirts atvaļinājums, kurā iekrīt 1.septembris, kas darbiniekam ir kā apmaksāta papildu brīvdiena saskaņā ar uzņēmuma iekšējās kārtības noteikumiem. Kā jāaprēķina vidējā izpeļņa atvaļinājumam? Vai visā atvaļinājuma laikā vidējā izpeļņa būs vienāda, vai tomēr tā veidosies no diviem periodiem – līdz 1.septembrim (februāris – jūlijs), no 2.septembra (marts – augusts)?
Klausies
Vidējā izpeļņa
06:00, 22. Sep. 2023
Uzņēmums nodarbojas ar lauksaimniecību (saņem arī lauksaimniecības subsīdijas). Saviem darbiniekiem tas plāno apmaksāt gan veselības apdrošināšanu, gan arī ēdināšanas izdevumus. Šo izdevumu summa gadā uz vienu darbinieku pārsniegs 480 eiro. Ar darbiniekiem ir noslēgts darba koplīgums, izpildās arī likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.panta nosacījumi. Saprotams, ka ir jāveic detalizēta uzskaite un Valsts ieņēmumu dienestam jāsniedz paziņojums par personai izmaksātājām summām gada griezumā. Bet kādi nodokļi piemērojami pārsnieguma daļai (virs 480 eiro gadā) un ko var segt no subsīdijām?
Darba samaksa 06:00, 29. Jūn. 2023
Šogad apritēs jau divi gadi, kopš likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” ieviestas normas par minimālo obligāto sociālo iemaksu objektu, tā noteikšanu un iemaksu veikšanu. Šīs normas tika ieviestas ar mērķi iesaistīt sociālās apdrošināšanas sistēmā iespējami vairāk iedzīvotāju, domājot par viņu nākotni un sociālo aizsardzību. Tomēr to aprēķināšana ir radījusi diezgan lielas neskaidrības un nenoteiktību uzņēmumiem, plānojot budžetu.
Sociālais 06:00, 2. Mai. 2023
Ar Covid-19 saslimušām vai mājas karantīnā esošām personām, kurām ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, slimības pabalstu piešķirs jau no pirmās darbnespējas dienas, paredz šā gada 4. novembrī pieņemtie grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:00, 4. Nov. 2021
Saimnieciskās darbības veicējiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā obligāti ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija līdz 2023.gada 1.jūnijam. Deklarācijā attiecībā uz saimniecisko darbību jāaizpilda D3 vai D31 sadaļa. D3 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, savukārt D31 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā.
Gada deklarācija 06:00, 31. Mar. 2023
Darba devējs optimizē uzņēmuma līdzekļus un daļu no algu fondam atvēlētajiem līdzekļiem novirza uz uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu, veicot iemaksas par saviem darbiniekiem. Kādi nodokļi jāmaksā par šādiem darījumiem? Kādas likuma norma to nosaka, un kā grāmatot šādus darījumus?
Grāmatvedība 06:00, 6. Mar. 2023
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar pārskata periodu trīs mēneši. Pirmajā mēnesī nostrādātas trīs darba dienas, pēc tam atvērta darbnespējas lapa, kura turpinās līdz pārskata perioda beigām. Pirmajā mēnesī normas stundu skaits, ņemot vērā slimības lapu, ir divas darba dienas. Rezultātā, noslēdzoties pārskata periodam, ir izveidojušās virsstundas. Kurā mēnesī tās jānorāda? Vai par virsstundu darbu ir jāvienojas rakstveidā, un vai pirmā mēneša darba grafikā jāveic izmaiņas?
Darba laiks 06:00, 20. Jan. 2023
Darbinieks uzrakstījis atlūgumu, kurā norādījis 6.janvāri kā pēdējo darba dienu. Līdz tam darbinieks dodas papildatvaļinājumā no 6.–15.decembrim, pēc tam ikgadējā atvaļinājumā no 16.decembra līdz 6.janvārim. Kāda perioda vidējā izpeļņa jāņem vērā, aprēķinot atvaļinājuma naudu un neizmantotā atvaļinājuma aprēķina kompensāciju?
Vidējā izpeļņa 06:00, 10. Feb. 2023
Darbiniekam tiek izsniegta darbnespējas lapa "A" un pēc tam darbnespējas lapa "B". Darbinieks iesniedzis nodokļu grāmatiņu darbavietā, bet papildus strādā citā uzņēmumā, kur noslēgts darba līgums. Kā un kādā apmērā jāizmaksā slimības nauda, ja darbinieks strādā divās darbavietās?
Darba samaksa 06:00, 12. Jan. 2023
Ministru kabinets lēma, ka, ņemot vērā joprojām pastāvošos riskus Covid-19 infekcijas izplatībai, līdz gada beigām plānots saglabāt esošo darbnespējas lapu izsniegšanas kārtību Covid-19 kontaktpersonām un iedzīvotājiem ar augšējo elpceļu infekcijas saslimšanas pazīmēm, informē Veselības ministrija.
Svarīgi 11:16, 30. Jūn. 2021
Man ir jautājums par darbnespējas lapu reģistrēšanu. Šobrīd darbnespējas lapas no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanās sistēmas (EDS) automātiski importējam grāmatvedības sistēmā ar numuriem, kas piešķirti VID EDS, un izdrukājam tās no VID EDS. Vai šīs darbnespējas lapas vēl ir jāreģistrē atsevišķā žurnālā, vai pietiek ar to, ka izdrukājam tās? Vai elektroniskās darbnespējas lapas arī ir jāuzglabā piecus gadus?
Lietvedība 07:00, 10. Mar. 2021
Darba likumā 2022.gada 1.augustā stājās spēkā izmaiņas attiecībā uz darba laika noteikšanu gadījumos, kad darbiniekam darba dienas un darba laiks iepriekš nav paredzami. Kā sagatavot darba grafiku un noteikt darba laiku šādos gadījumos? Izskatīsim!
Darba laiks 06:00, 24. Aug. 2022
Šī gada 1.augustā stājas spēkā apjomīgi grozījumi Darba likumā. Ar tiem ieviestas nozīmīgas izmaiņas vairākos būtiskos darba tiesību institūtos, tostarp pārbaudes laika regulējumā, paredzot iespēju noteikt pārbaudes laiku, kas ir ilgāks par līdz šim likumā paredzētajiem trim mēnešiem.
Tiesības 06:00, 31. Aug. 2022
No lasītājiem nereti saņemam jautājumu par to, kāda ir atšķirība starp summēto un nepilno darba laiku. Vai summētais darba laiks var būt nepilnais darba laiks? Un kuras Darba likuma normas jāpiemēro šādā gadījumā? Tāpēc papētīsim, kas ir summētais un kas – nepilnais darba laiks, kādas ir to atšķirības, kad labāk izvēlēties vienu un kad – otru darba laika veidu.
Darba laiks 06:00, 12. Aug. 2022
Kā jāuzskaita periods, par kādu izņemts ikgadējais atvaļinājums? Un kā jāaprēķina jaunais atvaļinājuma periods pēc bērna kopšanas atvaļinājuma?
Atvaļinājums 06:00, 21. Jūl. 2022
Sācies atvaļinājumu laiks, tāpēc izskatīsim vidējās izpeļņas jautājumus, kas parasti sagādā lielākās neskaidrības un kļūdas.
Vidējā izpeļņa 06:00, 30. Mai. 2022
Vai saskaņā ar jaunajiem grāmatvedības kārtošanu regulējošajiem normatīvajiem aktiem grāmatvedis drīkst pildīt arī kasiera pienākumus? Kādos gadījumos tas būtu pieļaujams? Atbildam uz lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 06:00, 20. Jūn. 2022
Turpināsim iepriekšējos rakstos iesākto par darba algas aprēķiniem un tai piemērojamiem nodokļiem – šoreiz par uzņēmējdarbības riska valsts nodevu.
Darba samaksa 06:00, 15. Jūn. 2022
Rudens ir atnācis ar nepatīkamo pavasara prognožu piepildīšanos – Covid-19 atsācies ar jaunu sparu, turklāt ar daudz plašāku izplatību nekā pavasarī. No 9. novembra valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija ar virkni piesardzības pasākumu saslimstības ierobežošanai. Viens no ārkārtējās situācijas atbalsta pasākumiem, ko ieviesusi valdība, – no 16. novembra mainīta darbnespējas lapas izsniegšanas un slimības pabalsta piešķiršanas kārtība, ja saslimšana saistīta ar Covid-19 vai atrašanos karantīnā, vai ar akūtu augšējo elpceļu infekciju.
Darba drošība 07:00, 20. Nov. 2020
Aprīļa lasītāko rakstu virsotni šoreiz iekarojis raksts par Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma grozījumiem, kas noteikti nav pārsteigums, jo grozījumi ietver regulējumu, ko var piemērot jau šī gada pārskatiem.
Svarīgi 15:09, 6. Mai. 2022
No šī gada 1. aprīļa darba devējs no saviem līdzekļiem slimības naudu (A lapa) apmaksā līdz darbinieka darbnespējas devītajai dienai, bet, sākot no 10. dienas, darbiniekam piešķir slimības pabalstu (B lapa), ko apmaksā valsts, informē Saeima.
Likumdošana 11:28, 4. Apr. 2022
Saeima galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, līdz nākamā gada vidum pagarinot slimības pabalsta izmaksu no valsts budžeta līdzekļiem gadījumos, kad personai konstatēta saslimšana ar Covid-19 vai noteikta karantīna.
Likumdošana 10:50, 13. Nov. 2020
Līdz 28. februārim un dažās profesijās joprojām atbilstoši normatīvo aktu regulējumam klātienē darba pienākumus darbinieks var veikt tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Turklāt, ja darbinieks bez attaisnojoša objektīva iemesla atsakās no vakcinācijas, darbinieku var atstādināt no darba. Tādējādi kļūst aktuāls jautājums: vai darbinieka atstādināšanas laiks dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu?
Atvaļinājums 06:00, 18. Mar. 2022
Ārstniecības un izglītības iestādēs strādājošajiem, kā arī sociālo aprūpes centru darbiniekiem turpmāk vairs neizsniegs darbnespējas lapu uz laiku, kad būtu jāievēro pašizolācija pēc ārzemju brauciena. Iepriekš tas bija steidzams risinājums, lai nepieļautu infekcijas izplatību ārstniecības un izglītības iestādēs, kā arī sociālās aprūpes centros, ņemot vērā neskaidro situāciju saistībā ar Covid-19 izplatību pasaulē.
Likumdošana 09:32, 3. Sep. 2020
Pērnā gada nogalē daudzi darba devēji ir saņēmuši pirmo aprēķinu par papildus veicamām valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām saviem darbiniekiem. Kā tiek aprēķinātas minimālās sociālās iemaksas? Kuram ir pienākums tās samaksāt? Un kas ir atbrīvots no minimālo iemaksu veikšanas?
Sociālais 07:00, 31. Jan. 2022
2022. gada būtiskākās izmaiņas ir skārušas grāmatvedības jomu, jo ir stājies spēkā ilgi gaidītais Grāmatvedības likums. Lai izpētītu jauno likumu un pierastu pie tā, būs nepieciešams laiks un pacietība. Tāpēc iepriecina, ka nodokļu jomā liela revolūcija nav veikta. Tomēr vairākas vērā ņemamas izmaiņas ir – aplūkosim tās!
Citi 07:00, 30. Dec. 2021
Atjaunota slimības pabalsta izmaksa jau no pirmās darbnespējas dienas ar Covid-19 saslimušām vai mājas karantīnā esošām personām, kurām ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, informē Saeima.
Likumdošana 16:00, 13. Jan. 2022
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
//= $article['Article']['score'] ?>
Akorda alga
Akorda algu aprēķina atbilstoši paveiktā darba daudzumam neatkarīgi no laika, kādā tas padarīts. Kādos gadījumos darbiniekam noteikt akorda algu? Vai akorda algas gadījumā ir jāuzskaita arī nostrādātais darba laiks, un kā to darīt?
Darba samaksa 09:04, 12. Jan. 2022
Ja darbinieks atskaites periodā (trīs mēnešos) nenostrādā visas normatīvās stundas, vai darba devējam ir pienākums tās atlīdzināt? Ja ir, tad kā tās jārēķina – pēc nostrādāto stundu samaksas vai vidējās izpeļņas, kā par dīkstāvi?
Darba samaksa 07:00, 28. Dec. 2021
Man ir noslēgts darba līgums par maiņu darba veikšanu, nosakot summēto darba laiku. Biju atvaļinājumā divas nedēļas, proti, 10 darba dienas. Darba devējs apmaksāja sešas, savukārt pārējās četras dienas – netiek apmaksātas. Vai tad, ja atvaļinājuma laikā nebūtu paredzēta neviena maiņa, atvaļinājuma nauda būtu 0 eiro?
Darba samaksa 07:00, 23. Nov. 2021
Būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā 2022. gadā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 15:00, 13. Dec. 2021
Papildināti darba nespējas lapu (DNL) izrakstīšanas nosacījumi slima bērna kopšanai, nosakot, ka bērna saslimšanas gadījumā DNL varēs izrakstīt par bērnu, kurš nav sasniedzis 18 gadu vecumu, ja bērnam piešķirts invaliditātes kopšanas pabalsts, kā arī, ja bērnam ir smaga slimība, kuras dēļ nepieciešama ilgstoša ārstēšanās un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas konsilijs noteicis, ka nepieciešama vecāka nepārtraukta klātbūtne.
Likumdošana 14:57, 4. Jūn. 2020
Ar akciju sabiedrības valdes locekļiem ir noslēgti pilnvarojuma līgumi, saskaņā ar akcionāru lēmumu valdes locekļiem noteikta mēneša atlīdzība. Kā aprēķināma atlīdzība, ja valdes loceklis ir prombūtnē, piemēram, iestājusies darbnespēja, – proporcionāli kalendāro dienu skaitam vai kalendāra darba dienu skaitam? Pilnvarojuma līgumā noteikts, ka atlīdzība saglabājas tikai atvaļinājuma laikā.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 7. Mai. 2020
Darbinieks 2021. gada 9. septembrī iesniedzis atlūgumu, norādot, ka vēlas pārtraukt darba attiecības no 2021. gada 9. oktobra. No 10. septembra Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā reģistrēta darbnespējas lapa A, savukārt no 20. septembra turpinās darbnespējas lapa B. Pašlaik slimības lapas statuss ir atvērts. Vai darba devējs tiesīgs pārtraukt darba attiecības no 2021. gada 9. oktobra (kā minēts darbinieka atlūgumā), lai gan darbnespējas lapa B nav noslēgta?
Tiesības 10:22, 24. Okt. 2021
Beidzamajā laikā daudz šķēpu tiek lauzts par to, ka no šā gada 1. jūlija stājās spēkā grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas noteic minimālo valsts sociālās apdrošināšanas objektu. Sabiedrībā tiek postulēts uzskats, ka tā ir kārtējā nodokļu palielināšana un gan uzņēmējiem, gan pašnodarbinātām personām, gan darbiniekiem tiek radīti zaudējumi. Tāpēc šoreiz vēlos paanalizēt nodokļu funkcijas un definīciju un mēģināt saprast, vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas ir nodoklis vai arī tām piemīt pavisam cita funkcija un jēga.
Citi 07:00, 3. Nov. 2021
Tiks mainīta līdzšinējā slimības lapu apmaksas kārtība, samazinot darba devēja apmaksāto darba nespējas termiņu, to paredz Saeimas šā gada 16. novembrī galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", kas ir saistīti ar 2022. gada valsts budžetu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:30, 17. Nov. 2021
No šā gada 25. oktobra līdz 31. decembrim cilvēkiem, kuriem ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts vai kuri ir saņēmuši medicīnisku atzinumu par nepieciešamību atlikt personas vakcināciju pret Covid-19, piešķirs slimības pabalstu no pirmās darbnespējas dienas, to paredz grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu".
Likumdošana 09:30, 20. Okt. 2021
Apčī! Khm-khm! Šņurkt! Sākoties rudenim, šādas skaņas diemžēl dzirdamas gan mājās, gan uz ielas, jo ir sākusies slimību sezona. Tāpēc ir īstais brīdis, lai atgādinātu par dažādiem slimības naudas aprēķinu variantiem un situācijām. Uz veselību!
Darba samaksa 07:00, 20. Okt. 2021
Ņemot vērā jaunā koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 straujo pieaugumu, Labklājības ministrija meklē veidus, kā samazināt darba devēja izmaksas saistībā ar darbinieku darbnespējas perioda apmaksu sakarā ar saslimšanu ar COVID-19 (vai atrašanos karantīnā).
Svarīgi 12:45, 13. Mar. 2020
Lai samazinātu iespējamību saslimt ar COVID-19 riska grupām, piemēram, pacientiem ar hroniskām saslimšanām un gados vecākiem cilvēkiem, valdība 10. martā lēma uz laiku papildināt esošo darbnespējas lapu izrakstīšanas kārtību. Personām, kuras ciešā kontaktā ar cilvēkiem strādā ārstniecības un izglītības iestādēs, kā arī sociālās aprūpes centros un pansionātos, ģimenes ārsts varēs izrakstīt darbnespējas lapu uz 14 dienām arī tad, ja persona būs atgriezusies no COVID-19 skartajām valstīm un viņai nebūs saslimšanas simptomu.
Svarīgi 11:42, 11. Mar. 2020
17. martā Ministru kabinetā izskatīti grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu". To mērķis ir paredzēt īpašu slimības pabalsta izmaksas kārtību COVID-19 epidēmijas gadījumā, sniedzot atbalstu darba devējiem darbnespējas lapas apmaksas nodrošināšanā.
Svarīgi 14:15, 18. Mar. 2020
Par darba laiku komandējumos redakcijā saņemam neskaitāmus jautājumus: vai laiks ceļā ir komandējuma laiks? Ja komandējums ir sestdienās un svētdienās, vai arī tas tiek uzskatīts par darba laiku un par šīm dienām arī jāmaksā komandējuma nauda? Par visu pēc kārtas!
Klausies
Darba laiks
08:24, 28. Jūl. 2021
No 1. jūlija ir stājušās spēkā izmaiņas likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas noteic, ka par katru sociāli apdrošināmo personu jāveic valsts sociālās apdrošināšanas minimālās obligātās iemaksas (minimālās iemaksas) vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Minimālo iemaksu objekts ir trīs minimālās algas – 1500 eiro ceturksnī jeb 500 eiro mēnesī. Aktuālus jautājumus par minimālo iemaksu aprēķināšanu skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.
Svarīgi 09:07, 13. Aug. 2021
Kā noteikt summētā darba laika pārskata periodu, kad darbinieks nav veicis darbu, jo atradies attaisnotā prombūtnē? Un kā šādas pārskata perioda izmaiņas ietekmē virsstundu darba aprēķinu? Izskatīsim jaunāko Senāta spriedumu!
Darba tiesības 07:00, 17. Feb. 2020
Vasara tradicionāli daudziem ir atpūtas laiks, tāpēc šoreiz par svarīgāko atvaļinājumu aprēķinos. Kā Covid-19 izraisītā dīkstāve ietekmē vidējās izpeļņas aprēķinus? Kā piešķirt atvaļinājumu, kurā iekrīt Līgo un Jāņu diena vai arī pārceltā darba diena? Par visu pēc kārtas!
Atvaļinājums 07:00, 26. Mai. 2021
Vai darba devējam ir tiesības izvēlēties, vai līgums būs terminēts vai uz nenoteiktu laiku? Kādos gadījumos drīkst slēgt līgumu uz noteiktu laiku? Kādas ir sekas, ja darba devējs līgumu nepamatoti noslēdzis uz noteiktu laiku? Atbildes uz šiem un citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par darba līgumiem, kas tiek slēgti uz noteiktu laiku, šajā rakstā.
Tiesības 07:00, 10. Mai. 2021
Darbinieks uzrakstījis atlūgumu pārbaudes laikā. Pieņemts darbā 2020. gada 6. novembrī, diemžēl vairāku darbnespējas lapu B dēļ nav strādājis. Pēc kāda principa aprēķināma neizmantotā atvaļinājuma kompensācija?
Darba samaksa 07:00, 25. Feb. 2021
Kā rīkoties darba devējam, ja darbinieks ierodas darbā, taču elektroniskajā darbnespējas lapā ir ieraksts “darbnespēja turpinās”? Vai darbiniekam, kurš nevēlas darbnespējas lapu turpināt, jādodas pie ārsta, lai tajā tiktu veikts ieraksts, kad jāatgriežas darbā?
Tiesības 07:00, 18. Sep. 2019
Kā darbiniekam, kas saskaņā ar grafiku darbu var veikt jebkurā nedēļas dienā, aprēķināt normas stundas mēnesī? Kā tās mainītos, ja, piemēram, saskaņā ar koplīguma nosacījumiem darba devējs darbiniekam apmaksātu trīs dienas – piektdiena, sestdiena, svētdiena?
Vai darbiniekam, kas strādā maiņu darbu pa 24 stundām, dodoties mēnesi ilgā atvaļinājumā no 2020. gada 3. decembra (1. un 2. decembris saskaņā ar grafiku ir brīvdienas), normas stundas decembrī būtu 16 (8 + 8)? Vai šīs stundas būtu jāapmaksā, jo nav strādāts?
Darba laiks 07:00, 16. Mar. 2021
Ir jāmaksā atvaļinājuma kompensācija darbiniekam, kas atlaists uzreiz pēc ilgstošas prombūtnes (slimoja ilgāk nekā gadu), un kompensācija ir jāaprēķina par 30 darba dienām. Darbiniekam visu laiku bija noteikta minimālā alga – 430 eiro. Kāda summa būs jāizmanto kompensācijas aprēķinam – alga par sešiem mēnešiem, kas tika saņemta pirms prombūtnes, vai minimālā alga, kas stājās spēkā 2021. gada 1. janvārī, proti, 500 eiro?
Rēķinot kompensāciju no vidējās izpeļņas par sešiem mēnešiem pirms prombūtnes, darbiniekam izmaksājamā summa tika aprēķināta 600 eiro apmērā, jo jākompensē 30 darba dienas. Bet, ja būtu jākompensē 20 darba dienas, tie būtu 430 eiro – tātad mazāk par šobrīd spēkā esošo minimālo algu. Vai kompensācijas izmaksas gadījumā ir jāņem vērā minimālā alga?
Atvaļinājums 17:00, 12. Mar. 2021
Atvaļinājuma periodu var noteikt dažādi – kā konkrētu nedēļu vai dienu skaitu vai konkrētus datumus. Jāņem vērā, ka atkarībā no tā, kā rīkojumā noformēts atvaļinājuma periods, veidojas dažāds atvaļinājuma dienu un līdz ar to arī apmaksājamo dienu skaits. Sevišķi rūpīgi aprēķini jāveic, ja atvaļinājuma laikā iekrīt svētku dienas.
Atvaļinājums 07:00, 10. Feb. 2021
VID izdevis informatīvo materiālu "Darba devēja ziņojuma aizpildīšana" par pieņemtajiem grozījumiem likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas no 2021. gada 1. janvāra visiem darba devējiem nosaka jaunu darba devēja ziņojuma iesniegšanas termiņu – līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša 17. datumam, kā arī maina iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarēšanas principu.
VID informācija 15:29, 2. Feb. 2021
Darbinieks decembrī dodas atvaļinājumā. Lai izmaksātu atvaļinājuma naudu par dienām, jāaprēķina vidējā izpeļņa. Kā saskaņā ar Darba likuma 75. pantu rēķināma dienas vidējā izpeļņa, ja darbinieks pēdējo sešu mēnešu laikā strādājis gan normālo darba laiku, gan summēto darba laiku?
Vidējā izpeļņa 07:00, 15. Feb. 2021
Nodokļu reformas rezultātā 2018. gada būtiski mainījās iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķina kārtība – tas tiek aprēķināts no visiem gada ienākumiem kopā, piemērojot atšķirīgas nodokļa likmes atkarībā no ienākumu summas. Ir pagājuši jau trīs gadi un būtu jābūt skaidrībai, kā šis nodoklis tiek aprēķināts, bet diemžēl sarunas ar grāmatvežiem pierāda pretējo.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 25. Jan. 2021
Labklājības ministrija ir apkopojusi būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā, kas stasies spēkā 2021. gadā. Daudzas no tām stāsies spēkā jau 1. janvārī.
Svarīgi 16:50, 28. Dec. 2020
Valsts ieņēmumu dienests sadarbībā ar Labklājības ministriju un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru ir sagatavojis metodisko materiālu “Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”, kuras tiks ieviestas ar 2021. gada 1. jūliju.
VID informācija 13:17, 15. Jan. 2021
Kā vidējo izpeļņu aprēķināt valdes loceklim? Ar valdes locekli ir noslēgts darba līgums, bet saskaņā ar Darba likumu valdes loceklim darba laika uzskaite nav jāveic, jo viņa darba laiks nav normēts.
Vidējā izpeļņa 07:00, 1. Dec. 2020
Lai pēc iespējas mazinātu Covid-19 un citu augšējo elpceļu saslimšanas izplatības riskus, Ministru kabinets atbalstīja priekšlikumu pilnveidot darbnespējas lapu izsniegšanas kārtību. Rezultātā paplašināti kritēriji kādos gadījumos ārstniecības persona var izsniegt darba nespējas lapu bez cilvēka apskates un izmeklēšanas klātienē. Jaunā kārtība stājas spēkā no 21. oktobra.
Likumdošana 14:45, 22. Okt. 2020
17. novembrī valdība apstiprinājusi izmaiņas normatīvajos aktos, paredzot ātrāk izsniegt darbnespējas lapu Covid-19 slimnieku kontaktpersonām. Jaunā kārtība stājas spēkā 19. novembrī.
Likumdošana 13:12, 19. Nov. 2020
Covid-19 izplatības laikā radušies vairāki jauni gadījumi, kad darbiniekam ir pienākums palikt mājās, piemēram, ja viņš ir kontaktpersona Covid-19 slimniekam vai arī atgriezies no kādas ārvalsts ar augstu saslimstības līmeni. Kuros gadījumos darbiniekam pienākas slimības lapa un kurš to apmaksā?
Tiesības 08:10, 12. Nov. 2020
Ņemot vērā jaunākos Eiropas slimību profilakses un kontroles centra ieteikumus, speciālisti izstrādājuši kārtību, kā turpmāk būtu iespējams saīsināt mājas karantīnu Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologu noteiktām Covid-19 slimnieka kontaktpersonām. Valdība atbalstīja grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”, kas paredz saīsināt mājas karantīnu kontaktpersonām, ja tiek veikts Covid-19 tests 10. dienā un tas ir negatīvs.
Svarīgi 10:30, 1. Okt. 2020
Uzņēmums maijā atradās dīkstāvē. Sakiet, lūdzu, kā šis dīkstāves laiks ietekmē atvaļinājuma dienu skaitu un vidējo izpeļņu? Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu?
Atvaļinājums 07:00, 1. Okt. 2020
Izbeidzot darba attiecības ar darbinieku, darba devējiem ir pienākums ievērot noteiktu procedūru, kā arī šis process darba devējam rada arī noteiktus izdevumus. Kad darba devējam rodas pienākums maksāt atlaišanas pabalstu? Kādā apmērā? Un vai darba devējam ir tiesības šādu atlaišanas pabalstu nemaksāt?
Tiesības 07:00, 18. Sep. 2020
Darbiniekam izsniegta darbnespējas lapa viņa slimības dēļ. Tomēr darba devējam ir aizdomas, ka darbinieks nav slims un šo laiku izmanto personīgiem mērķiem, piemēram, strādā pie cita darba devēja vai apmeklē publiskus pasākumus. Nevēlamies maksāt slimības naudu par šādu darbinieka rīcību! Vai darba devējs var apšaubīt darbnespējas lapu?
Tiesības 08:39, 16. Jan. 2019
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka vairākām iedzīvotāju kategorijām līdz šī gada 1. jūnijam obligāti jāiesniedz gada ienākumu deklarācija par 2019. gadu. Tas attiecas arī uz tiem iedzīvotājiem, kam saistībā ar progresīvās nodokļa likmes vai diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu radusies nodokļa starpība, kas jāpiemaksā valsts budžetā.
VID informācija 11:15, 21. Mai. 2020
Uzņēmuma biroja darbiniekam tika konstatēta Covid-19 saslimšana, rezultātā visi biroja darbinieki uz divām nedēļām nonāca karantīnā. Tas nozīmē, ka darbs tika paralizēts. Darbiniekiem ārsti izrakstīja darbnespējas lapas B, bet ir lietas, kas jāpadara, kaut arī ir slimības lapa. Uzņēmumam nebija iespēju aizstāt darbiniekus. Kā Valsts ieņēmumu dienests skatīsies uz to, ka ir darbi, kas tomēr ir darīti šajā periodā, kad visi ir uz slimības lapas? Vai ārkārtējā stāvokļa dēļ varētu paredzēt izņēmumus?
Tiesības 07:00, 14. Mai. 2020
Saeima 14. maijā galīgajā lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu". Ar grozījumiem pagarināts termiņš, kādā tiek piešķirts slimības pabalsts saistībā ar darbnespējas lapām, kas izsniegtas Covid-19 saslimšanas vai atrašanās karantīnā dēļ.
Likumdošana 11:20, 15. Mai. 2020
Mums ir jautājums par normatīvā darba laika aprēķinu (dīkstāvei) darbiniekam, kuram ir noteikts nepilns darba laiks ar summētā darba laika uzskaiti un noteiktu darba stundu skaitu nedēļā – 20 stundas. Kā aprēķināt darbinieka normatīvais darba laiku par februāri, ja darbiniekam ir darbnespēja no 9. līdz 29. februārim?
Darba laiks 07:00, 6. Mai. 2020
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta izdoto metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumu piemērošana ziedotājiem”, kurā skaidrots par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumu ziedotājiem, ko par 2018. un 2019. gadā ziedotajām summām ir tiesības piemērot UIN maksātājiem saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 12. pantu.
VID informācija 11:00, 29. Apr. 2020
Uzņēmuma darbinieki atrodas dīkstāvē, kas saistīta ar Covid-19 izplatību un valstī noteikto ārkārtējo situāciju. Uzņēmums iesniedzis Valsts ieņēmumu dienestā iesniegumu par dīkstāves pabalsta piešķiršanu darbiniekiem. Nav skaidrs, vai dīkstāves periodā uzņēmumam vēl joprojām ir pienākums izmaksāt slimības naudu par darbinieka darbanespējas lapu A vai arī darbiniekam valsts izmaksātais dīkstāves pabalsts jau sedz arī darbanespējas lapas A apmaksu.
Darba samaksa 09:45, 16. Apr. 2020
2020. gada 22. martā spēkā stājas grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", kas nosaka izmaiņas slimības lapu apmaksas kārtībā.
Likumdošana 17:05, 1. Apr. 2020
Ziemas sezonā jau ierasti aktuālāks kļūst jautājums par darbinieku slimošanu un darbnespējas lapu izsniegšanu. Noskaidrosim, kā konstatē darbnespēju, kādas ir darba devēju un darbinieku tiesības un pienākumi, kā apstrīdēt darbnespējas lapas un kādas problēmas var rasties darba devējiem.
Tiesības 07:00, 31. Jan. 2020
Latvijā līdz 14. aprīlim izsludināta ārkārtēja situācija, lai ierobežotu COVID-19 izplatību. Izsludinātā ārkārtas situācija ietekmē vai var ietekmēt arī darbiniekus un darba devējus, tāpēc ir būtiski visiem iesaistītajiem kopīgi sadarbojoties rast iespējami veiksmīgākus dažādu problēmu situāciju risinājumus, informē Labklājības ministrija.
Svarīgi 09:30, 17. Mar. 2020
Šobrīd visu aktuālo informāciju, kas būtu jāzina gan iedzīvotājiem, gan nodarbinātajiem, gan darba devējiem par saslimšanu ar COVID-19, sniedz Slimību profilakses un kontroles centrs.
Svarīgi 12:07, 11. Mar. 2020
Šķetināsim darba devēja un darbinieka domstarpības par darba samaksas aprēķiniem! Kuram taisnība?
Darba samaksa 07:00, 18. Mar. 2020
Gadu mijas likumdošanas izmaiņas skārušas arī sociālo jomu. 2020. gada 1. janvārī stājas spēkā vairāki grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Vairāki no tiem piemērojami jau no 1. janvāra.
Sociālais 07:00, 12. Feb. 2020
Darba likumā sagatavoti grozījumi, ar kuriem paredzēts precizēt neskaidrības vidējās izpeļņas aprēķinā. Tāpat grozījumi sagatavoti attiecībā uz darbinieku nosūtīšanu, attālināto darbu un citiem darba attiecību jautājumiem.
Likumdošana 20:58, 17. Jan. 2020
2020.gadā gaidāmas vairākas izmaiņas sociālajā jomā, no kurām lielākā daļa stājas spēkā jau no 1.janvāra, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 14:50, 30. Dec. 2019
Slimības pabalstu vecākam, kurš nestrādā saistībā ar nepieciešamību kopt smagi slimu bērnu, no nākamā gada izmaksās par ilgāku nepārtrauktu darbnespējas periodu nekā patlaban, informē Saeimas Preses dienests. To paredz izmaiņas likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas pirmajā lasījumā, kā steidzamas, 28.novembrī atbalstītas Saeimā.
Likumdošana 10:20, 29. Nov. 2019
Slimības pabalstu vecākam, kurš nestrādā saistībā ar nepieciešamību kopt smagi slimu bērnu, no nākamā gada izmaksās par ilgāku nepārtrauktu darbnespējas periodu nekā patlaban, informē Saeimas Preses dienests. To paredz izmaiņas likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas 12.decembrī otrajā galīgajā lasījumā pieņemtas Saeimas sēdē.
Likumdošana 12:00, 13. Dec. 2019
Darbiniekam saskaņā ar darba līgumu noteikts summētais darba laiks ne vairāk kā 10 stundas nedēļā. Tā nu sanācis, ka minētais darbinieks pēdējo reizi darbā varēja ierasties 2018.gadā, kad vienā dežūrā nostrādāja 5 stundas. Līdz tam viņš strādājis no 2018.gada februāra līdz jūlijam – gan aizvietojis vadītāju, gan strādājis dažas stundas nedēļā, gan bijis atvaļinājumā no 3.maija līdz 8.jūnijam. No 2019.gada 21.oktobra līdz 17.novembrim darbiniekam ir piešķirts atvaļinājums. Kā darbiniekam aprēķināt atvaļinājuma naudu un vai vispār tā šim darbiniekam ir aprēķināma?
Atvaļinājums 09:00, 6. Dec. 2019
Ministru kabinetā izskatīti un atbalstīti grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas paredz slima bērna kopšanai piešķirt vairāk apmaksātu darbnespējas dienu. Tāpat arī plānots pabalstu aprēķinam no vidējās iemaksu algas aprēķina perioda izslēgt pēdējos četrus mēnešus, norādīts likumprojekta anotācijā.
Likumdošana 14:50, 12. Nov. 2019
Ministru kabinetā izskatīti un atbalstīti grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas paredz slima bērna kopšanai piešķirt vairāk apmaksātu darbnespējas dienu. Tāpat arī plānots pabalstu aprēķinam no vidējās iemaksu algas aprēķina perioda izslēgt pēdējos četrus mēnešus, norādīts likumprojekta anotācijā.
Likumdošana 14:50, 12. Nov. 2019
Vai darbinieka neattaisnoti kavējumi samazina uzkrātās atvaļinājuma dienas?
Atvaļinājums 07:00, 24. Sep. 2019
2019.gada 15.augustā ir stājušies spēkā grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas vairākos gadījumos ierobežo iespējas mainīt mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācijā norādīto informāciju.
VID informācija 18:18, 14. Okt. 2019
No Komerclikuma (KL) normām izriet, ka komercsabiedrības dalībnieku sapulces (SIA) vai padomes (AS) kompetence ir noteikt jautājumus, kas saistīti ar valdes atlīdzību. Atbilstoši KL 221.panta 8.daļai valdes loceklim ir tiesības uz atlīdzību, kas atbilst viņa pienākumiem un sabiedrības finansiālajam stāvoklim. Atlīdzības apmēru nosaka ar padomes lēmumu, bet, ja sabiedrībai nav padomes, – ar dalībnieku lēmumu. Vienlaikus no šīs tiesību normas izriet, ka, ņemot vērā sabiedrības finansiālo stāvokli un valdes locekļa pienākumu apjomu, dalībnieki vai padome valdes loceklim atlīdzību var arī nenoteikt.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 7. Aug. 2019
Darbinieks ir pieņemts darbā 2019.gada 1.martā uz 40 stundām nedēļā ar akordalgu. Sākot ar 2.martu, darbiniekam ir atvērta slimības lapa A (10 kalendāra dienas). Kā aprēķināt slimības naudu darbiniekam? Vai vidējā izpeļņa jāaprēķina par šo vienu nostrādāto darba dienu?
Darba laiks 11:46, 25. Jūn. 2019
Kopš ieviesta e-veselība un slimības lapas pieejamas elektroniski, mūsu uzņēmumam un arī citiem radušās problēmas ar slimības lapu saņemšanu elektroniski Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Ir vismaz 5–6 reizes gadā, kad darbinieks saslimst un viņa ārsts it kā atver un pat slēdz slimības lapu A, bet tā nav redzama VID EDS. Savukārt darbinieks, ieejot savā e-veselības profilā, redz atvērtas gan A, gan B slimības lapas. Sakiet, lūdzu, kad šis jautājums varētu tikt sakārtots un kādēļ ir šāda nesakritība? Tas kavē uzņēmuma algu aprēķinus, bet darbiniekam – slimības naudas saņemšanu.
Lietvedība 07:00, 28. Mai. 2019
Visticamāk, atvaļinājumu grafiks jūsu darbavietā jau ir izveidots un apstiprināts. Ja tomēr nav, ir beidzamais brīdis to izdarīt, jo atvaļinājumu laiks ir klāt. Darbiniekiem, kuri ir atbildīgi par atvaļinājumu piešķiršanu un naudas aprēķiniem, laiks atkārtot pamata informāciju un uzzināt par potenciālajiem klupšanas akmeņiem.
Atvaļinājums 07:00, 31. Mai. 2019
Kā rīkoties situācijā, kad jāmaksā vidējā izpeļņa, taču periodā, par kuru tā tiek aprēķināta, ir nostrādātas tikai divas darba dienas, bet pārējā laikā ir darbnespējas lapa, turklāt izmaksāta naudas balva un prēmija? Šādos gadījumos vidējā izpeļņa, rēķinot atbilstoši Darba likumam un Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumam, palielinās pat 10 reizes!
Vidējā izpeļņa 07:00, 10. Mai. 2019
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka arī šogad vairākām iedzīvotāju kategorijām gada ienākumu deklarācija ir jāsniedz obligāti, un tas jāizdara līdz 3.jūnijam. Šogad šis iedzīvotāju loks ir plašāks, jo gada ienākumu deklarācija par 2018.gadu ir jāiesniedz arī tiem iedzīvotājiem, kuriem radusies nodokļa starpība, kas jāpiemaksā valsts budžetā.
VID informācija 15:50, 16. Mai. 2019
Jautājumi, kas nav precīzi atrunāti Darba likumā (DL), rada interpretācijas iespējas. Viens no tādiem ir – vai darbinieka vidējā izpeļņā ir jāiekļauj darba samaksa par svētku dienu, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā, ja viņš tajā neveic darbu. Vaicājam darba samaksas un vidējās izpeļņas aprēķināšanas ekspertam Mārim Lingam.
Vidējā izpeļņa 07:00, 3. Apr. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka 2019.gada 16.aprīlī spēkā stājas Grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas nosaka trīs būtiskus jaunumus saistībā ar gada ienākumu deklarācijas iesniegšanu, proti, kādos gadījumos iedzīvotāji ienākuma nodokļa piemaksu varēs veikt vēlāk; nodokļa piemaksas summu, kuru vispār varēs nemaksāt, kā arī to, ka personai pašai būs iespēja izvēlēties, cik lielu mēneša neapliekamo minimumu piemērot saviem ienākumiem.
VID informācija 10:17, 16. Apr. 2019
Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu, ja darbinieks, kurš strādā normālu darba laiku, atradies ilgstošā prombūtnē no 2018.gada 1.augusta līdz 2019.gada 15.februārim, viņam piešķirts ikgadējais atvaļinājums no 2019.gada 22. līdz 25.februārim, papildatvaļinājums no 26. līdz 28.februārim, bet no 1. līdz 14.martam – ikgadējais atvaļinājums. Kāds periods jāņem katram atvaļinājumam vidējās izpeļņas aprēķināšanai?
Vidējā izpeļņa 07:00, 16. Apr. 2019
Vai atvaļinājuma dienas pienākas arī par periodu, kad darbinieks slimo ilgāk par sešiem mēnešiem? Darbinieks pieņemts darbā 2017.gada 19.maijā un slimo no 2017.gada 12.decembra.
Atvaļinājums 07:00, 22. Feb. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis metodisko materiālu “Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas jaunuzņēmumiem”. Metodiskajā materiālā sniegti skaidrojumi jaunuzņēmumiem, kam piešķirts valsts atbalsts fiksētā maksājumā. Šajā publikācijā lasiet par jaunuzņēmuma darbinieku informēšanu un reģistrēšanu VID, kā arī fiksētā maksājuma veikšanas kārtību un termiņiem.
VID informācija 15:14, 25. Feb. 2019
Darbiniekam ir jāapmeklē ārsts, bet ārsta pieņemšanas laiks sakrīt ar darba laiku. Kā darbiniekam pareizi rīkoties šādā situācijā?
Darba laiks 07:00, 8. Feb. 2019
Pērnā gada izskaņā tika apstiprināti grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kuri novembra beigās jau stājušies spēkā un nedaudz maina ierasto kārtību sociālās apdrošināšanas jomā. Esam apkopojuši būtiskāko informāciju par pārmaiņām, kuras nu jau ir kļuvušas par realitāti.
Sociālais 07:00, 7. Jan. 2019
Uz atvadām iepriekšējās jeb 12.Saeimas deputāti 2018.gada 1.novembrī pieņēma divus grozījumus Darba likumā, kas jau stājušies spēkā 2018.gada 28.novembrī. Sniedzam ieskatu grozījumu būtībā, kā arī analizējam to nepieciešamību un ietekmi uz darba tiesiskajām attiecībām.
Tiesības 09:52, 12. Dec. 2018
Ar darbinieku ir noslēgts līgums uz noteiktu laiku līdz 30.06.2017. Nedēļu pirms termiņa beigām darbinieks saslimst. Vai darba līgums "automātiski" tiek pārtraukts dienā, kas norādīta līgumā? Vai arī līgums beidzas tad, kad darbinieks atgriežas no slimības perioda? Kā tas būtu jānoformē?
Darba laiks 08:00, 16. Jūn. 2017
25.oktobrī Saeima trešajā lasījumā apstiprināja grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, ar kuriem paredzēts no 2019.gada 1.janvāra valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekta maksimālo apmēru noteikt 62 800 eiro apmērā pašreizējo 55 000 eiro vietā.
Likumdošana 17:48, 30. Okt. 2018
Darbinieks, kam darba laiks ir 4 stundas dienā, atradās darba sanāksmē. Pēc sanāksmes darbinieks guva traumu, kuras rezultātā ir izsniegta darbnespējas lapa. Darbnespējas lapa ir izsniegta dienā, kad darbinieks bija darbā. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem 1.darbnespējas diena netiek apmaksāta. Kā rīkoties šajā gadījumā, kad darba diena ir arī 1.darbnespējās diena?
Tiesības 08:00, 20. Feb. 2017
Darbinieks atgriezās darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma 2017.gada oktobrī. No 06.11.2017. līdz 07.05.2018. darbiniekam ir slimības lapa. Slimības lapas laikā darbiniekam tiek noteikta arodslimība un piešķirta invaliditāte. Darba devējs uzteica darba līgumu saskaņā ar Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļas 7.punktu. Darbiniekam 2017.gada novembrī aprēķināta darba alga 80 EUR apmērā un decembrī - prēmija 518 EUR apmērā. Vai un kādā apmērā prēmija ir jāiekļauj vidējā izpeļņā?
Vidējā izpeļņa 05:28, 21. Jūn. 2018
Karstās vasaras dienās aktuāli kļūst jautājumi par mikroklimatu darba telpās – kāda ir maksimālā temperatūra, kad telpās vēl drīkst strādāt, kā organizēt darbu karstākajās (burtiskā nozīmē) darba stundās.
Darba drošība 06:00, 18. Jūl. 2018
Ceturtdien, 28.jūnijā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", ar kuriem paredzēts mainīt sociālās apdrošināšanas pabalstu aprēķināšanas kārtību.
Likumdošana 12:10, 29. Jūn. 2018
No 01.09.2016. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) darba devējiem pieejams jauns pārskats par darbinieku darbnespējas lapu datiem, atgādina VID.
Svarīgi 11:19, 15. Dec. 2016
Līguma slēgšana ar valdes locekli ir svarīgs jautājums ikvienai sabiedrībai. Pirms atbilstošā līguma izvēles jāņem vērā virkne aspektu, lai tā noteikumi būtu abpusēji izdevīgi. Pilnvarojuma līgums ir viens no biežāk izmantotajiem līgumu veidiem tiesiskajās attiecībās ar valdes locekļiem.
Līgumi 07:00, 8. Jūn. 2018
Kā no šī gada 1.janvāra aprēķināt vidējo izpeļņu, ja darbinieks atrodas uz slimības lapas “A”? Jāņem vērā pēdējie 6 mēneši vai 12 (neskaitot 2 mēnešus pirms slimības)? It kā bija grozījumi…
Darba samaksa 06:29, 30. Apr. 2018
Uzņēmums iegādājies veselības apdrošināšanas polisi par periodu no 15.02.2017. līdz 14.02.2018, bet darbiniece no 01.12.2017. ir bērna kopšanas atvaļinājumā. 2018.gadā par periodu līdz 14.02.2018. apdrošināšanas prēmijas summa ir 18 EUR. Kurā brīdī un kādi nodokļi jāaprēķina, ja darba alga 2018.gadā darbiniecei nebūs?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:14, 9. Apr. 2018
Turpinot Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) pilnveidošanu, no 01.09.2016. darba devējiem EDS pieejams jauns pārskats par darbinieku darbnespējas lapu datiem.
Svarīgi 08:51, 1. Sep. 2016
Darbinieka slimība darba devējam nereti sagādā daudz problēmu, jo viņš nevar iepriekš plānot un paredzēt, kurš darbinieks saslims un cik ilgi darbnespēja turpināsies. Turklāt nereti ir gadījumi, kad kāds slimo ilgstoši, tāpat var saslimt vairāki darbinieki vienlaikus, kas ir raksturīgi, piemēram, gribas epidēmijas laikā.
Darba samaksa 08:00, 31. Jan. 2018
Darbinieks pieņemts darbā 13.novembrī. 11.novembrī viņam piedzima bērns. Darbinieks jaunajā darba vietā pieprasa paternitātes atvaļinājumu, lai gan bērns viņam piedzima, kad darbinieks vēl nebija darba attiecībās ar darba devēju. Vai darba devējam ir pienākums šādu atvaļinājumu piešķirt?
Tiesības 08:00, 23. Jan. 2018
16.08.2017. spēkā stājās Darba likuma (DL) 151.panta grozījumi (4. un 5.daļa), kuros paredzēts, ka papildatvaļinājumu piešķir par kārtējo gadu un tas izmantojams līdz nākamā gada ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam. Kas mainīsies praksē? Analizējam vairākas interesantas (dažbrīd vien teorētiski iespējamas) problēmsituācijas saistībā ar minēto grozījumu ieviešanu praksē.
Tiesības 08:00, 19. Jan. 2018
Vai ar darba kārtības noteikumiem drīkst ierobežot darbinieka brīvo laiku, piemēram, nosakot, ka darbinieks brīvajā laikā nedrīkst nodarboties ar ekstrēmajiem sporta veidiem, lai nezaudētu darba spējas? Vai darbinieku drīkst atlaist, ja šādā gadījumā darba kārtības noteikumi pārkāpti? Piemēram, noteikumos ir aizliegts slēpot, bet darbinieks slēpo un lauž kāju, pēc tam izmantojot slimības lapu un līdz ar to neveicot darbu.
Tiesības 08:00, 15. Jan. 2018
Vai, uzsākot darba attiecības, darbiniekam ir pienākums informēt darba devēju par invaliditāti?
Tiesības 08:57, 3. Jan. 2018
01.01.2018. stājas spēkā grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA), paredzot būtiskas izmaiņas darba ņēmēju, darba devēju un pašnodarbināto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) regulējumā.
Likumdošana 09:55, 12. Dec. 2017
Vai situācija, kad par vienāda noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu personām ar atšķirīgu finansiālo stāvokli piemēroti dažādi soda veidi, uzskatāma par pieļaujamu? Vai ar šādu atšķirību var pamatot smagāka soda piemērošanu? Šādus jautājumus Latvijas Republikas Augstākās tiesas Krimināllietu departaments vērtējis 31.05.2017. lēmumā lietā Nr.SKK-357/2017.
Citi 08:00, 15. Dec. 2017
Uzņēmuma darbinieks 6 mēnešus bijis attaisnotā prombūtnē slimības dēļ (darba nespējas lapa B). Pēc slimības lapas slēgšanas darbinieks vēlas izmantot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Vai slimības laiks (6 mēneši) ietekmē atvaļinājuma periodu un atvaļinājuma naudas aprēķinu?
Atvaļinājums 08:00, 27. Nov. 2017
Nodokļu reformas ietvaros 2018.gadā stāsies spēkā vairākas būtiskas izmaiņas sociālajā jomā, kas ietekmēs lielāko daļu nodokļu maksātāju.
Likumdošana 13:41, 8. Dec. 2017
Darbinieks neiztur pārbaudes laiku, un darba attiecības pēc darba devēja iniciatīvas tiek pārtrauktas, paziņojot to darbiniekam ar rīkojumu. Ir ievēroti Darba likumā (DL) noteiktie termiņi – par darba attiecību pārtraukšanu ir paziņots 3 dienas iepriekš. Nākamajā dienā pēc iepazīšanās ar rīkojumu un arī turpmākajās dienās darbinieks nav darbā. Vai šādā gadījumā darba attiecības tiek automātiski pārtrauktas noteiktajā datumā arī tad, ja darbinieks neierodas darbā?
Tiesības 08:00, 6. Jūn. 2016
Darbinieks iesniedzis darba līguma uzteikumu. Kā rīkoties darba devējam, ja šis darbinieks nākamajā dienā pēc uzteikuma iesniegšanas nokārto slimības lapu uz 6 mēnešiem? Vai uzteikuma termiņš - mēnesis - ir jāpagarina par darbinieka slimības laiku?
Tiesības 14:29, 22. Sep. 2017
Vai darba devējam ir tiesības vai pienākumi pieprasīt paskaidrojumus? Kad un kā paskaidrojumi pieprasāmi? Vai darbiniekam ir pienākums paskaidrojumus sniegt?
Lietvedība 08:00, 11. Okt. 2017
Aplūkosim valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) aprēķināšanas, deklarēšanas un maksāšanas kārtību pašnodarbinātām personām – Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrētiem saimnieciskās darbības veicējiem un individuālajiem komersantiem.
Nodokļi 08:00, 6. Okt. 2017
Kas jāzina darba devējam, pastāvīgi nodarbinot personas Igaunijā? Kā slēgt darba līgumu, kas jāņem vērā, izmaksājot algas, un, visbeidzot, kā pārtraukt darba attiecības?
Tiesības 08:00, 25. Aug. 2017
Nu jau otro gadu "laužam šķēpus" – ko un kā darīt ar slimības jeb darbnespējas lapām — prasīt ārstam papīra formātā un nest uz grāmatvedību vai nelikties ne zinis un cerēt, ka grāmatvedis visu uzzinās no kaut kādām interneta dzīlēm?
Dokumenti 09:15, 15. Feb. 2016
Vasara ir populārākais atvaļinājumu laiks, tādēļ aplūkosim svarīgākos atvaļinājuma piešķiršanas aspektus, kas nereti rada jautājumus uzņēmumu vadītājiem, grāmatvežiem un darbiniekiem.
Atvaļinājums 08:00, 3. Jūl. 2017
Iepriekšējās publikācijās tika aplūkots, kas jāņem vērā pašnodarbinātajam par darba līgumu, kā arī svarīgākais par algas nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Šoreiz pievērsīsimies vēl kādai būtiskai nodarbināšanas niansei – vidējās izpeļņas aprēķināšana.
Grāmatvedība 08:00, 1. Mai. 2017
Darbinieks atbrīvots no darba ar 01.03.2017. Darbiniekam bija noteikts normālais darba laiks. No 16.05.2016. sākās slimošanas periods, kurā darbinieks vairs nestrādāja. Vai, aprēķinot atlaišanas pabalstu un atvaļinājuma kompensāciju, jāņem vērā 6 mēneši no 2016.gada maija vai aprīļa? Vai saskaņā ar Darba likuma (DL) 75.panta 3.daļu, summējot darba dienas pēdējos 6 kalendāra mēnešos, tās jāskaita no šī gada februāra?
Darba samaksa 08:00, 4. Apr. 2017
Šī gada 23.februārī Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts Darba likuma (DL) grozījumu likumprojekts. Tas vēl jāsaskaņo ar ministrijām, jāapstiprina valdībā un jāpieņem Saeimā. Tomēr jau šobrīd ir vērts ielūkoties plānotajos grozījumos, lai darba devēji varētu laikus reaģēt uz izmaiņām.
Tiesības 08:00, 5. Apr. 2017
Viens no gadījumiem, kad darba devējs ir tiesīgs vienpusēji izbeigt darba tiesiskās attiecības ar darbinieku, ir darbinieku skaita samazināšana. Tā var notikt tikai situācijā, kad darba devējs uzņēmumā veic neatliekamus saimnieciskus, organizatoriskus, tehnoloģiskus vai līdzīga rakstura pasākumus, ar kuriem tas var pietiekami pamatot nepieciešamību veikt darbinieku skaita samazināšanu. Jāievēro, ka darbinieku skaita samazināšana nav pamats izbeigt darba tiesiskās attiecības, ja pēc būtības darba devējs nav apmierināts ar darbinieka uzvedību vai spējām.
Tiesības 08:00, 29. Mar. 2017
Šodien, 17.03.2017., stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.190 "Noteikumi par mikrouzņēmumu nodokļa deklarāciju un tās aizpildīšanas kārtību", ar kuriem tiek precizēta mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācija atbilstoši grozījumiem Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (MUN likums), kas stājās spēkā 01.01.2017.
Likumdošana 13:13, 17. Mar. 2017
Lai gan pēdējie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" (Noteikumi) stājās spēkā 02.12.2016., tomēr, ņemot vērā, ka 2017.gads ir sācies tikai nesen, nodokļu maksātājiem būtu jāizvērtē, kā grozījumi varētu ietekmēt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) aprēķināšanas kārtību šajā gadā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 30. Jan. 2017
Mūsdienu darbaļaužu iztēle mēdz būt tiešām apbrīnojama, kad viņu prātos top dažādas "shēmas", lai saņemtu iespējami ilgāk un vairāk pabalstu. Lai to novērstu, tika pieņemti un šī gada 1.janvārī spēkā stājās grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" (Likums), paredzot vairākas būtiskas izmaiņas pabalstu piešķiršanā.
Sociālais 08:00, 15. Feb. 2017
Sākot no 01.01.2017. viens no jaunievedumiem nodokļu jomā ir jaunuzņēmumu (JU) nodoklis. Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā (JU likums) beidzot atrodama arī šādu uzņēmumu definīcija. Lai arī sabiedrībā domas par šī nodokļa nozīmi dalās, grāmatvežiem nav laika prātot un jāsāk rēķināt pa jaunam.
Citi 08:00, 4. Jan. 2017
No 01.07.2015., pieprasot slimības vai maternitātes pabalstu, darbnespējas lapās B nav nepieciešams darba devēja un pašnodarbinātā apstiprinājums par personas neierašanos darbā. To nosaka grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" un likumā "Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām", kuri stājas spēkā 01.07.2015., informē Labklājības ministrija (LM).
Likumdošana 17:23, 17. Jūl. 2015
01.01.2017. spēkā stājās grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (MUN likums), ar kuriem mainītas mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likmes, MUN deklarāciju precizēšanas nosacījumi, kā arī MUN sadales kārtība, paredzot 2017.gadā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) kontā ieskaitīt 70,4% no veiktajiem MUN maksājumiem.
Likumdošana 10:22, 3. Jan. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2016.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 17:00, 17. Jan. 2017
28.05.2015. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti Veselības ministrijas (VM) izstrādātie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.152 "Darbnespējas lapu izsniegšanas kārtība" (MK noteikumi Nr.152), kas nosaka kārtību, kādā tiek apliecināta personas pārejoša darbnespēja, informē VM.
Likumdošana 11:36, 29. Mai. 2015
Saeima trešdien, 23.11.2016., otrajā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", paredzot vairākas izmaiņas saistībā ar sociālās apdrošināšanas pabalstu aprēķināšanu un izmaksu. Ar likuma grozījumiem plānots novērst negodprātīgu sociālās apdrošināšanas pakalpojumu izmantošanu.
Likumdošana 13:53, 23. Nov. 2016
02.12.2016. stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība", kas veikti, lai precizētu atsevišķu likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) normu piemērošanas kārtību.
Likumdošana 15:31, 6. Dec. 2016
2017.gadā saskaņā ar 2015.gadā pieņemtajiem grozījumiem Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (MUN likums) un likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA) mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājiem sagaidāmas ievērojamas izmaiņas. Taču tās vēl nav "stāsta beigas".
Mikronodoklis 08:00, 31. Okt. 2016
Saeima pirmdien, 31.10.2016., pirmajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", paredzot vairākas izmaiņas saistībā ar sociālās apdrošināšanas pabalstu aprēķināšanu un izmaksu, ar kurām plānots novērst negodprātīgu sociālās apdrošināšanas pakalpojumu izmantošanu.
Likumdošana 14:33, 1. Nov. 2016
Jau gandrīz gadu ir spēkā 30.11.2015. pieņemtie grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", ar kuriem no 01.01.2017. tiks ieviestas minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI). Vai tiešām 2017.gadā "vilks būs paēdis un kaza dzīva"?
Sociālais 08:00, 3. Okt. 2016
Kā no 01.01.2017. jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), ja darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar uzskaites periodu - 3 mēneši? Kā jāmaksā VSAOI, ja darbinieks vienā mēnesī nostrādājis mazāku stundu skaitu, savukārt nākamajā mēnesī - lielāku stundu skaitu, bet kopsummā par 3 mēnešiem darbinieks nostrādājis pilnu darba laiku? Vai šādā gadījumā par mēnesi, kurā darbinieks nav nostrādājis pilnu darba laiku, darba devējam būs jāmaksā papildu VSAOI?
Sociālais 08:00, 20. Okt. 2016
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta (VID) 07.09.2016. izdoto metodisko materiālu "Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas darba devējam – mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam", kurā sniegta informācija par darba devēja – mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja – minimālo pārskata mēneša obligāto iemaksu objekta noteikšanu un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) veikšanu no 01.01.2017.
VID informācija 15:21, 14. Sep. 2016
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta (VID) 07.09.2016. izdoto metodisko materiālu "Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas darba devējiem, kuri nodokļus maksā vispārējā režīmā", kurā sniegta informācija par darba ņēmēja un darba devēja, izņemot mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja, minimālo pārskata mēneša obligāto iemaksu objekta noteikšanu un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanu no 01.01.2017.
VID informācija 13:00, 13. Sep. 2016
VAICĀ LASĪTĀJS: "Vai Latvijas Republikas normatīvajā regulējumā ir kāds tiesību akts, kurā paredzēts, ka darba devējam obligāti ir jāievēro darba līgumā noteiktā darba samaksa – mēneša darba algas likme? Kā rīkoties, ja darbiniekam, kas atrodas atvaļinājumā no 18.05.2016. līdz 14.06.2016., summējot algu un atvaļinājuma naudu par 2 mēnešiem (maiju un jūniju) un dalot to ar 2, nesanāk pilna 1 mēneša algas likme nevienā no mēnešiem."
Darba samaksa 08:00, 4. Jūl. 2016
Ceturtdien, 14.jūlijā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība””, precizējot atsevišķas noteikumu normas atbilstoši grozījumiem likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas stājās spēkā š.g. 1.janvārī.
Likumdošana 14:14, 15. Jūl. 2016
Kā jāaprēķina slimības nauda par darbnespējas laiku, ja darbinieks pie ārsta devies dienas beigās un darbnespējas lapa (DNL) A piešķirta ar 21.04.2016, bet darbinieks visu šo dienu ir nostrādājis, un tabelē ir uzrādītas 8 stundas? Darbā darbinieks neieradās no 22.04.2016 Vai nostrādāto darba laiku var apmaksāt? Kā šādā gadījumā aprēķina slimības naudu?
Darba samaksa 11:03, 27. Mai. 2016
Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" tika pieņemti 30.11.2015. Ir laiks sākt "zīlēt", ko tie sola. Sākumā gan gribu precizēt, kas vispār jāsaprot ar vārdu salikumu "sociālās iemaksas". Gan sabiedrība, gan likumdevējs pieņem, ka tas ir nodoklis, un tā arī tiek uztverts. Man gribētos tulkot to mazliet citādi.
Sociālais 08:00, 11. Mai. 2016
Strauji tuvojas vasara, un darba devēji arvien aktīvāk plāno darbinieku atbalsta un saliedēšanas pasākumus gan darbavietās (uzņēmumu teritorijās), gan ārpus tām. Turklāt dažādie pasākumi var notikt gan darba laikā, gan ārpus tā, tādēļ aktuāls kļūst jautājums par darba aizsardzību un darba devēja atbildību šādos pasākumos. Ne viens vien cilvēks ir piedzīvojis, ka uzņēmuma sporta spēles beidzas ar traumu, kas gūta, spēlējot futbolu, basketbolu vai piedaloties roku laušanās sacensībās. Vai tas ir nelaimes gadījums darbā vai tomēr nav?
Darba drošība 08:00, 20. Mai. 2016
Uzņēmuma darbiniece ir 3.grupas invalīde (invaliditāte pagaidām piešķirta uz gadu), bet invaliditātes cēlonis darbnespējas lapā norādīts kā "cits cēlonis" – proti, invaliditāte nav iegūta šajā darba vietā. Darbiniece periodiski (jau vairāk kā 1 gadu 3 gadu periodā) atrodas uz darbnespējas lapas. Vai uzņēmums ir tiesīgs atbrīvot šādu darbinieci, pamatojoties uz Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļas 11.punktu, ja darbiniece ilgstoši slimo?
Tiesības 09:00, 20. Apr. 2016
Atkal ir pagājis 1 gads un jāsāk gatavot gada ienākumu deklarācija. Salīdzinājumā ar 2014.gada deklarāciju būtisku atšķirību nav, bet pamatlietas par deklarācijas sagatavošanu ir noderīgi atkārtot.
Gada deklarācija 09:15, 14. Mar. 2016
Darba vide pēdējo gadu laikā mainās arvien straujāk. Ja iepriekš galvenokārt tika runāts, ka priekšplānā izvirzās ergonomiskie un psihosociālie riska faktori, tad šobrīd arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts jaunajām darba organizācijas formām, piemēram, elastīgajam darba laikam un attālinātam darbam. Tas kopumā arvien vairāk mūs attālina no klasiskās izpratnes par darba aizsardzību.
Personāla vadība 09:00, 12. Feb. 2016
Par pārkāpumu ir jāsaņem sods. Tomēr, kā izvērtēt, cik smags ir pārkāpums, kādu sodu darbiniekam drīkst piemērot un kā "pareizi" sodīt? Ko paredz Darba likums?
Tiesības 09:00, 4. Feb. 2016
30.11.2015. Saeimā ir pieņemts likums "Grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli"", kas 18.12.2015. publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" Nr.248 (5566) un stājas spēkā 01.01.2016., izņemot likuma pārejas noteikumu 120. un 121.punktā noteiktu atsevišķu normu spēkā stāšanos, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 13:42, 23. Dec. 2015
Jaunais gads atnāks ar vairākām būtiskām izmaiņām nodokļu piemērošanā darba samaksai. Šoreiz gan izmaiņas nav nākušas viegli, ir veikti neskaitāmi grozījumi, labojumi, saskaņojumi, un to rezultātā daudziem nodokļu maksātājiem “galvas ir pamatīgi sajauktas”. Saliksim visu “pa plauktiņiem”!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:30, 21. Dec. 2015
Neaktīvajiem saimnieciskās darbības veicējiem, kuru aprēķinātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) no 2015. gada saimnieciskās darbības ienākuma ir mazāks nekā 50 EUR, 2016.gadā būs pienākums samaksāt minimālo nodokli 50 EUR apmērā, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 14:09, 15. Dec. 2015
Neaktīviem saimnieciskās darbības veicējiem, kuru aprēķinātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) no 2015.gada saimnieciskās darbības ienākuma ir mazāks nekā 50 EUR, 2016.gadā būs pienākums samaksāt minimālo nodokli 50 EUR apmērā. Tādēļ, lai izvairītos no liekiem izdevumiem nodokļu nomaksas jomā, saimnieciskās darbības veicējiem, kuri vēl nav informējuši Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par savas saimnieciskās darbības izbeigšanu, nepieciešams paziņot par to līdz 2015.gada beigām, atgādina VID.
Svarīgi 09:11, 13. Nov. 2015
Darbinieks 2015.gadā ir strādājis tikai 5 darba dienas (28.02. līdz 09.03.), pārējo periodu - slimoja. 1.septembrī darbinieks paņem atvaļinājumu. Par kuru periodu jārēķina vidējā izpeļņa - jāņem periods tikai no 28.02. līdz 09.03. (5 darba dienas)? Vai 28.02. līdz 09.03. un iepriekšējais periods, kad cilvēks neslimoja (2014.gada augusts – decembris)?
Vidējā izpeļņa 12:00, 9. Nov. 2015
Preventīva rīcība, lai nepieļautu nelaimes gadījumus darbā un arodslimības, ir ne tikai normatīvo aktu prasība, bet arī ētiskas un finansiālas dabas jautājums. No uzņēmēju viedokļa, neapšaubāmi, svarīgākais uzdevums ir peļņas gūšana, tāpēc darba devēji bieži taupa uz darba drošības pasākumiem, pat neievērojot normatīvajos aktos noteiktās minimālās prasības.
Darba drošība 11:08, 13. Nov. 2015
Uzsākot darba tiesiskās attiecības, darba devējam ir tiesības noteikt darbiniekam pārbaudes laiku līdz 3 mēnešiem. Šajā pārbaudes laikā abām pusēm ir noteikta vienkāršota uzteikuma procedūra. Kādi dokumenti un vienošanās ir nepieciešamas, kādi termiņi jāievēro, un kādas summas jāizmaksā? Un kuros gadījumos arī pārbaudes laikā darbinieku nedrīkst atlaist?
Tiesības 10:45, 24. Sep. 2015
Saskaņā ar grozījumiem likumos "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" (likums par MSA) un "Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām", kuri stājās spēkā 01.07.2015., darbnespējas lapās B nav nepieciešams darba devēja un pašnodarbinātā apstiprinājums par personas neierašanos darbā. Vai darbiniekam vairs nav jāuzrāda šī slimības lapa darba devējam? Kā noformēt darbinieka neierašanos darbā? Kādi dokumenti būtu uzskatāmi par attaisnojuma dokumentiem grāmatvedībā?
Lietvedība 11:59, 18. Sep. 2015