Bieži vien brīdī, kad uzņēmums saprot, ka nav iespējams pilnvērtīgi veikt tā darbību, nākas pieņemt visai smagu lēmumu par uzņēmuma likvidāciju. Bet ar ko sākt un kādas darbības paredz likvidācijas process? Apskatām svarīgākās nianses.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 22. Mar. 2023
2024.gada 8.oktobrī Ministru kabinetā izskatīti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas vērsti uz darbaspēka nodokļu sloga samazinājumu. Pārskatītas arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 09:31, 9. Okt. 2024
Finanšu ministrija (FM) ir izstrādājusi un saskaņošanai virza grozījumus likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Ar grozījumiem tiek pārskatīta iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes un neapliekamā minimuma sistēma, informē FM.
Likumdošana 11:55, 27. Sep. 2024
Grozījumu likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" saskaņošanas termiņš beidzās 1.oktobrī, bet likuma stāšanās spēkā laiks paredzēts nemainīgs – 2025.gada 1.janvāris. Kādi grozījumi gaidāmi attiecibā uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu?
Likumdošana 11:14, 4. Okt. 2024
2025.gadā plānots atteikties no diferencētā un ieviest fiksēto neapliekamo minimumu, vienlaikus paaugstinot iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes. To paredz šī gada 19.septembrī valdības atbalstītais informatīvais ziņojums par valsts budžeta ieņēmumu un nodokļu politikas pārskatīšanu 2025.–2027.gadā. Kādas izmaiņas ir plānotas?
Citi 06:00, 25. Sep. 2024
Iesniegta uzņēmuma slēgšana. Ir tikai pašu kapitāls un zaudējumi. Kreditoru nav, visi parādi ir nomaksāti. Ir tikai paša īpašnieka iemaksa, lai varētu nosegt parādus. Pamatlīdzekļu nav, jo tie jau sen nolietojušies.
Gada pārskats 06:00, 8. Aug. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 12. Jūl. 2024
Sākot no 1.jūlija, biedrību un nodibinājumu darbības jomas ierakstīšana biedrību un nodibinājumu reģistrā būs obligāta. Pēc darbības jomas ierakstīšanas reģistrā tā kļūs publiski pieejama ikvienam Uzņēmumu reģistra (UR) informācijas resursos, informē UR.
Likumdošana 08:53, 26. Jūn. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:48, 1. Jūl. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūn. 2024
Turpmāk arī kredītiestāžu un kapitālsabiedrību, kurām anulēta kreditēšanas licence, klienti saņems hipotekārā kredīta procentu kompensāciju, to paredz grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas pieņemti 2024.gada 30.maijā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:56, 11. Jūn. 2024
Mūsdienu strauji mainīgajā pasaulē uz datiem balstīta lēmumu pieņemšana nav iespēja, bet gan nepieciešamība – tā intervijā pauž viena no pasaules vadošajiem datu analīzes uzņēmumiem “Dun & Bradstreet” (D&B) Ziemeļeiropas ģenerāldirektors, D&B Latvija padomes priekšsēdētājs Stefans Alariksons (Stefan Alariksson).
Svarīgi 10:39, 28. Mar. 2024
Pārskata gada beigās uzņēmuma vadība izvērtē pamatlīdzekļus. Ja tiek konstatēts, ka kāds no tiem vairs nekalpo, kā plānots, piemēram, pamatlīdzeklis ir nolietojies un nepieciešams iegādāties jaunu, kas spētu nodrošināt nepieciešamo ražošanas potenciālu, pamatlīdzeklis var būt cietis plūdos vai nozagts, tad nepieciešams to izslēgt no pamatlīdzekļu saraksta. Kā izslēgt pamatlīdzekli no grāmatvedības reģistriem, kad to drīkst darīt, un kā to darīt atbilstoši finanšu uzskaites principiem?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 4. Dec. 2023
Kā pieņemt lēmumu par to, kādu metodi izvēlēties pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķinam? Kādu lietderīgās lietošanas laiku norādīt pamatlīdzekļa kartītē? Vairāk par šiem jautājumiem šajā rakstā.
Pamatlīdzekļi 06:00, 4. Sep. 2023
Kā pamatlīdzekļu vērtība var ietekmēt uzņēmuma vērtību, dividendes, finansiālos rādītājus un rezultātā arī naudas plūsmu? Šajā rakstā ir apkopota informācija par pamatlīdzekļa vērības sliekšņa noteikšanu, kādi var būt pamatlīdzekļu finansēšanas avoti, kāda ir bilances nozīme uzņēmuma vērtības noteikšanā un kā uzņēmuma vērtību vērtē trešās puses – bankas, investori un partneri.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 7. Aug. 2023
Akciju un akciju opciju piešķiršana darbiniekiem Latvijā šobrīd nav izplatīta, bet tendence ir acīmredzama – interese par iespējām motivēt vadošos darbiniekus, izmantojot dažādus uz akcijām bāzētus risinājumus, pieaug. Praksē sastopami tādi instrumentiem kā personāla akcijas, akciju opcijas un fantoma akcijas. Apskatīsim tieši darbinieku akciju opcijas, kas ir vienas no akcijās bāzētu izmaksu veidiem.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2023
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Uzņēmumu reģistrs (UR) atvēris jaunas 15 datu kopas Latvijas Atvērto datu portālā. Tādējādi šobrīd kopumā atvērto datu veidā Latvijas Atvērto datu portālā UR atvēris 25 datu kopas, tostarp Eiropas Komisijas definētās augstvērtīgās datu kopas.
Svarīgi 09:00, 13. Jūl. 2023
Saeimā pieņemti grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas maina iedzīvotāja ienākumu nodokļa (IIN) piemērošanu ārvalstniekiem un atbalsta lauksaimniekiem saņēmējiem, kā arī aktualizē jaunus ar IIN neapliekamus ienākumu veidus, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:55, 3. Jūl. 2023
Kapitalizācijai ekonomikā ir vairākas nozīmes, tomēr, raugoties no uzņēmējdarbības viedokļa, kapitalizācija ir kapitāla palielināšanas process, kas parasti notiek, pārvēršot uzņēmuma tīro peļņu vai rezerves pamatkapitālā. Šis process ļauj uzlabot priekšstatu par uzņēmuma vērtību un bilanci, padarot uzņēmumu vērtīgāku un stabilāku sadarbības partneru acīs.
Grāmatvedība 06:00, 19. Jūn. 2023
Darījumiem starp saistītām personām tiek pievērsta īpaša uzmanība no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) puses, jo ir nepieciešams pārliecināties, vai to pamatā nav darījuma dalībnieku vēlmes izvairīties no saistību izpildes pret valsts budžetu vai iegūt fiskālās priekšrocības. Šādi darījumi laiku pa laikam nonāk arī tiesu vērtējumā. Viens no pēdējiem Senāta spriedumiem, kurā ir vērtēts darījums starp saistītām personām, ir 2022.gada 31.oktobra spriedums lietā SKA 664/2022.
Klausies
Saistību tiesības
06:00, 15. Mai. 2023
Šobrīd Komerclikumā (KL) ir sagatavoti grozījumi, kuros viena no visbūtiskākajām izmaiņām ir paredzētā atsevišķā sadaļa, kas attiecas uz pārrobežu reorganizāciju un tās kārtību. Grozījumi ieviesīs jaunus pārrobežu reorganizācijas veidus, kas ievērojami samazinās izmaksas un paātrinās darbību procesu. Vienlaicīgi tiks aizsargātas arī dalībnieku, darbinieku un kreditoru intereses un tiesības.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 10. Mai. 2023
Valsts ieņēmumu dienests aktīvi izmanto likumā “Par nodokļiem un nodevām” tam paredzētās tiesības lemt par valdes locekļu atbildību juridiskās personas nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanā. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta publicēto informāciju process par nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu valsts budžetam ir uzsākts 136 juridiskām personām. Apskatām sīkāk, ko var pieprasīt no valdes locekļa un kad to drīkst darīt.
Nodokļi 06:00, 2. Mai. 2023
Sabiedrība “A” tiek sadalīta pa darbības veidiem un pievienota divām iegūstošajām sabiedrībām “B” un “C”. Visas trīs sabiedrības ir vienas pašvaldības 100% kapitālsabiedrības. Kā iegūstošajai sabiedrībai “B” tiek nodoti nākamo periodu ieņēmumi, piemēram, Eiropas Savienības fondu projekti? Kas notiek ar sabiedrības “A” zaudējumiem, un vai tie sadalīšanas gadījumā tiek norakstīti, vai tos pārņem iegūstošās sabiedrības?
Finanšu vadība 06:00, 30. Mar. 2023
Saimnieciskās darbības veicējiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā obligāti ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija līdz 2023.gada 1.jūnijam. Deklarācijā attiecībā uz saimniecisko darbību jāaizpilda D3 vai D31 sadaļa. D3 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, savukārt D31 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā.
Gada deklarācija 06:00, 31. Mar. 2023
Jebkuram uzņēmuma vadītājam ir nepieciešami labi, motivēti darbinieki. Šāds darbinieks būs efektīvāks un ilgtermiņā jebkuram uzņēmumam dos lielāku pienesumu. Šis raksts nav par to, kā labāk motivēt savus darbiniekus – to atstāsim katra lasītāja izvēlē un psiholoģijas zinātnieku pārraudzībā. Apskatīsim esošus, populārus darbinieku motivēšanas mehānismus un to, kā tieši tie ietekmē nodokļu nomaksas pienākumu, lai noskaidrotu, vai kādu labumu no motivēšanas programmām varētu gūt arī pats uzņēmējs, izslēdzot pašsaprotamo – motivētu darbinieku.
Personāla vadība 06:00, 20. Mar. 2023
2022.gadā bija atcelti iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumi saimnieciskās darbības veicējiem saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību un seku pārvarēšanu, bet tos varēja veikt labprātīgi. Šogad beidzas noteiktais atvieglojums – līdz ar to 23.marts ir pirmais datums, līdz kuram jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodokļa avanss.
Nodokļi 06:00, 10. Feb. 2023
Cik gadus un kādā veidā jāglabā dokumentu iznīcināšanas akts pašnodarbinātajiem vai zemnieku saimniecībai, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā?
Dokumenti 06:00, 19. Jan. 2023
Ir sācies jauns gads, un lielākai daļai grāmatvežu tas sākas ar atskaišu sagatavošanu. Būtiski atcerēties – ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par decembri ir iesniedzama arī tad, ja nav ar UIN apliekamu izmaksu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jan. 2023
Eiropas Savienības Tiesas nolēmumu septembrī un oktobrī ir bijis visai daudz, un praktiski katrs no tiem varētu būt interesants kādam no Latvijas uzņēmumiem. Detalizēts pārskats par katru no tiem vienā rakstā neietilps, tāpēc šoreiz apkopoju izskatāmos jautājumus un nolēmumus, neietverot lietas faktiskos apstākļus un tiesas argumentāciju.
Nodokļi 06:00, 2. Dec. 2022
Lai uzlabotu darba produktivitāti un palielinātu efektivitāti, uzņēmējiem vienmēr jādomā, ko darīt gudrāk un citādāk. Un kāpēc gan ar rokām darīt to, ko daudz ātrāk un kvalitatīvāk izdarīs tehnika? Lai iepazītos ar modernākajiem risinājumiem uzņēmuma procesu elektronizācijai, kā arī noskaidrotu nozares svaigākās aktualitātes, šodien tiekamies žurnāla "iFinanses" forumā "Uzņēmuma elektronizācija 2022". Aicinām sekot teksta tiešraidei tepat!
Saimnieciskā darbība 09:24, 28. Sep. 2022
Bieži vien uzņēmēji peļņu ik gadu novirza uzņēmuma attīstībai, bet atstāj to bilancē kā nesadalīto peļņu pašu kapitāla sastāvā. Kā rīkoties ar šādu peļņu, ko dalībnieki izlemj ieguldīt uzņēmuma attīstībā, piemēram, pamatlīdzekļu iegādei, citām investīcijām? Kuros gadījumos jāpalielina pamatkapitāls, bet kuros tā vienkārši ir nesadalītā peļņa?
Grāmatvedība 06:00, 14. Sep. 2022
Uzņēmums līdz 2021.gada 31.decembrim bija mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs. Apmaksātais pamatkapitāls – 1000 eiro. 2020.gadā izveidotas rezerves pamatkapitāla palielināšanai 1800 eiro apmērā, bet attiecīgie dokumenti netika sagatavoti, lai iesniegtu tos Uzņēmumu reģistrā pamatkapitāla palielināšanai. 2021.gada 31.decembrī uzņēmumam bija zaudējumi. Vai šobrīd, iesniedzot dokumentus par pamatkapitāla palielināšanu no izveidotajām rezervēm, būs kādas uzņēmumu ienākuma nodokļa nodokļu konsekvences?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 23. Aug. 2022
Covid-19 izraisītā ekonomikas lejupslīde, kā arī 2021. gadā plānotās vērienīgās nodokļu izmaiņas daudziem uzņēmējiem, jo īpaši mazā biznesa pārstāvjiem, liek pārskatīt turpmākos plānus un izšķirties par uzņēmuma likvidāciju. Kā pareizi noteikt likvidācijas kvotai piemērojamo uzņēmumu ienākuma nodokli un kuros gadījumos uzņēmuma īpašniekam – fiziskai personai – no saņemtās likvidācijas kvotas ir papildus jāmaksā arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis? Analizējam lasītāja jautājumu!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Feb. 2021
Vai un kā mainījušās prasības preču piegādes dokumentu noformēšanai, stājoties spēkā jaunajam Grāmatvedības likumam un Grāmatvedības kārtošanas noteikumiem? Vai preču pavadzīmes drīkst noformēt elektroniski? Vai tās ir derīgas arī bez paraksta? Pētām jaunās prasības!
Dokumenti 06:00, 12. Apr. 2022
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību pamatkapitāls ir 2988 eiro, likvidācijas bilancē veidojas pašu kapitāls 150 000 eiro apmērā. Ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamā likvidācijas kvota 147 012 eiro apmērā un UIN 36 753 eiro apmērā tiek norādīts UIN deklarācijas rindā 6.7. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis netiek piemērots.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 13. Mai. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022. gada februārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:00, 1. Mar. 2022
Uzņēmums ir iegādājies datoru saimnieciskās darbības veikšanai un nodevis to lietošanā darbiniekam. Grāmatvedības uzskaitē dators tiek pieņemts kā pamatlīdzeklis. Kā labāk nodot veco datoru darbiniekam privātām vajadzībām bez nodokļu riskiem? Kādi dokumenti nepieciešami? Vai pirms pārdošanas nepieciešama pamatlīdzekļa pārvērtēšana pēc tirgus vērtības? Ja datora tirgus vērtība ir 200 eiro, bet uzņēmums pārdod par 10 eiro, vai cenas starpība apliekama ar nodokli?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Feb. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka veikti grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" un MK noteikumos Nr. 399 "Noteikumi par sabiedrību sagatavoto finanšu pārskatu vai konsolidēto finanšu pārskatu elektroniskā noraksta formu".
VID informācija 14:30, 1. Mar. 2022
Ieviestas jaunas nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu kategorijas, paplašinot īpašumu loku un iespējas saņemt nodokļa atvieglojumus, to paredz 2021. gada 15. decembrī Rīgas domes noteiktā atvieglojumu piešķiršanas kārtība Rīgā.
Likumdošana 10:30, 30. Dec. 2021
Kā jūs rīkotos, ja būtu jāpārceļas dzīvot uz citu valsti, kurā ir atšķirīgs klimats un ģērbšanās principi? Vai ņemsiet līdzi ne tikai vairākus čemodānus ar apģērbiem, bet arī sadzīves tehniku, biroja aprīkojumu un mēbeles?
Svarīgi 19:15, 12. Nov. 2021
Vai ir kādi ierobežojumi aizdevumiem starp juridiskām personām, ja darījums notiek starp sabiedrībām, kas nav saistītās personas? Abas sabiedrības ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājas. Kas būtu jāņem vērā, lai neveidotos nodokļu riski?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Nov. 2021
Uzņēmums, kas vēlas beigt savu saimniecisko darbību, bilancē palikuši daži pamatlīdzekļi, ko neizdevās pārdod, un parādi, ko uzņēmums nespēj segt. Kreditori savus parādus ir gatavi norakstīt. Kā uzņēmumam parādu norakstīšana jānoformē un jāiegrāmato? Vai tie uzskatāmi par ieņēmumiem? Vai šādi ieņēmumi ir apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 2. Nov. 2021
2021. gada 12. jūlijā spēkā stājās grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā. Grozījumos iekļautas vairākas būtiskas izmaiņas, tajā skaitā ziņošanas kārtībā par aizdomīgiem darījumiem. Kas mainās?
Saimnieciskā darbība 07:00, 11. Okt. 2021
Kādi konti jāpielieto, lai slēgtu kontus un sagatavotu likvidācijas bilanci mikrouzņēmumam, kam nav nekādu parādsaistību un naudas, bet ir tikai materiālu krājumu atlikums, zaudējumi un paša ieguldītā aizdevuma atlikums?
Grāmatvedība 07:00, 21. Sep. 2021
Pieņemti jauni Ministru kabineta noteikumi Nr. 590 "Kārtība, kādā grāmatvedībā novērtē un finanšu pārskatos norāda uzņēmuma mantu un saistības, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta", kuru mērķis ir pilnveidot līdz šim spēkā esošo regulējumu attiecībā uz grāmatvedības kārtošanu, kā arī saskaņot normas ar jauno Grāmatvedības likumu.
Likumdošana 13:52, 2. Sep. 2021
Nevienā normatīvajā aktā nav noteikta aktīva vērtība kā kritērijs tā klasificēšanai par pamatlīdzekli. Tas ir atstāts uzņēmuma paša ziņā. Kas ir pamatlīdzeklis? Kāda ir saprātīga summa, no kuras aktīvu atzīt par pamatlīdzekli? Kādos gadījumos aktīvu labāk uzreiz iekļaut izmaksās? Paskatīsimies vēlreiz uz pamatlīdzekļiem no praktiskajiem, juridiskajiem un grāmatvedības aspektiem.
Klausies
Pamatlīdzekļi
11:57, 30. Aug. 2021
Šoreiz plašāk izskatīsim divus aktuālus Eiropas Savienības Tiesas spriedumus pievienotās vērtības nodokļa piemērošanā: vienu par samazinātās likmes piemērošanu ēdināšanas pakalpojumiem, otru – par tiesībām uz priekšnodokli, uzsākot bankrota procedūru.
Nodokļi 07:00, 1. Sep. 2021
Iepriekšējā rakstā bija vēsturiskais ieskats par normām, kas noteica vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informācijas apjomu subjektiem, kuri gada pārskatu sagatavo saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu. Šoreiz apskatīsim normatīvo aktu normu attīstību jeb nosacījumu pastiprināšanu, kas nosaka vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informāciju budžeta iestādēm, un nedaudz par finanšu pārskatu struktūras attīstību.
Grāmatvedība 07:00, 20. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par Ministru kabineta noteikumiem "Kārtība, kādā grāmatvedībā novērtē un finanšu pārskatos norāda uzņēmuma mantu un saistības, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta""
VID informācija 15:47, 7. Sep. 2021
2021. gada 12. jūlijā spēkā stājās grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā. Grozījumos iekļautas vairākas būtiskas izmaiņas, tajā skaitā ziņošanas kārtībā par aizdomīgiem darījumiem. Kas mainās?
Saimnieciskā darbība 07:00, 13. Sep. 2021
Izlemt, kā rīkoties ar sabiedrības nopelnīto peļņu – to ieguldīt uzņēmuma attīstībā vai arī sadalīt dividendēs –, ir uzņēmuma dalībnieku kompetence. Bet kā sadalīt peļņu situācijā, kad dalībnieki mainās? Vai arī daļa dalībnieku vēlas sadalīt peļņu dividendēs, bet daļa – ieguldīt tālākā attīstībā? Cik elastīgi dalībnieki drīkst būt peļņas sadalē, nepārkāpjot normatīvajos aktos noteiktās robežas? Izskatām lasītāja jautājumu!
Klausies
Finanšu vadība
08:24, 18. Aug. 2021
Sabiedrībā "A", kas ir meitas uzņēmums sabiedrībai "M", ir sācies reorganizācijas process (sašķelšana), nododot visu mantu iegūstošajām sabiedrībām, – "B" (arī meitas uzņēmums sabiedrībai "M") un "C" (jaunizveidota sabiedrība) – un beidz pastāvēt bez likvidācijas procesa, kā arī apvienojas sabiedrība "A" un "B". Kā šāda apvienošana jāuzrāda mātes sabiedrības bilancē? Vai var rasties papildu maksājami nodokļi?
Gada pārskats 07:00, 19. Jūl. 2021
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, darbojas vispārējā nodokļu režīmā. Ir viens kreditors – uzņēmuma vienīgais īpašnieks. Bilances aktīvs ir nulle. Īpašnieks vēlas likvidēt uzņēmumu. Vai īpašnieks var atteikties no sava aizdevuma? Vai tas neradīs PVN un uzņēmumu ienākuma nodokļa subjektu? Vai arī šajā gadījumā jāpiesaka uzņēmuma maksātnespēja?
Saimnieciskā darbība 07:00, 1. Jūl. 2021
Laikā nomaksāti rēķini, paredzama un sakārtota naudas plūsma ir svarīga katram uzņēmumam. Savukārt viens no būtiskākajiem debitoru kontroles rīkiem ir efektīvas maksājuma kontroles ieviešana uzņēmumā. Jūs varat dzīvot ar vistīrāko sirdsapziņu, ka esat izdarījuši visu, lai klientiem atvieglotu rēķinu apmaksu, bet kādu dienu tāpat var rasties sarežģījumi ar maksājumu saņemšanu. Diemžēl vienmēr būs tādi klienti, kuri kādā brīdī vai nu nespēs, vai negribēs veikt apmaksu. No tā pilnībā izvairīties nav iespējams, tomēr ir vairākas lietas, ko varat darīt, lai šādas situācijas novērstu.
Svarīgi 07:03, 31. Mai. 2021
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu "Pārskata par reģistrēto kvīšu (biļešu) izlietojumu aizpildīšanas kārtība". Metodiskais materiāls attiecināms uz nodokļu maksātājiem, kuri izmanto numurētas un VID reģistrētas kvīšu vai numurētas un VID reģistrētas biļešu (biļete) grāmatiņas vai numurus, nevis elektroniski sagatavotas kvītis ar VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā ģenerētiem numuriem, t.i., elektroniski sagatavotas reģistrētās kvītis.
VID informācija 11:01, 26. Mai. 2021
Līdz šim nodokļu atvieglojumus, piešķirot darbiniekiem akciju opcijas, varēja saņemt tikai akciju sabiedrības. No šī gada sākuma arī sabiedrībām ar ierobežotu atbildību ir iespēja piešķirt kapitāla daļu pirkuma tiesības darbiniekiem un, ievērojot noteiktus nosacījumus, kvalificēties nodokļu atvieglojumiem.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 7. Mai. 2021
Vai palielinātais nolietojums, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību pārvērtējot nekustamo īpašumu, turpmāk samazinās peļņu – dibinātāji saņems mazāk dividendes? Vai kaut ko noraksta arī no pārvērtēšanas rezerves uz ienākumiem? Vai tas nozīmē, ka būs lielāka dividendēs sadalāmā peļņa? Vai arī viss, kas saistīts ar pārvērtēšanu, neietekmē dividenžu izmaksu?
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2021
2020. gada nogalē – novembrī un decembrī – Eiropas Savienības Tiesa izskatīja vairākas lietas par pievienotās vērtības nodokli. Īsumā informējam par dažām no tām, jo nolēmumos sniegtās atziņas varētu būt noderīgas arī Latvijas pievienotās vērtības nodokļa maksātājiem.
Nodokļi 07:00, 9. Apr. 2021
2018. gadā veiktā nodokļu reforma ieviesa jaunu uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas modeli – ja uzņēmums neaprēķina dividendes, tam nav jāmaksā arī nodoklis. Tomēr, kā jau ar nodokļiem tas gadās, – ir nianses. Proti, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir maksājams vēl vairākos gadījumos, un viens no tiem ir procentu maksājumi, ja tie neatbilst likumā noteiktajiem kritērijiem. Šai niansei var būt tālejošas sekas!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 19. Apr. 2021
Kas ir kapitāla pieaugums? Par kādiem darījumiem jāmaksā ienākuma nodoklis? Kā aprēķināt summu, kurai nodoklis piemērojams? Kurā brīdī maksājams nodoklis un kad jāsniedz deklarācija? Šie ir jautājumi, ar kuriem saskaras ikviena fiziskā persona, veicot kādu darījumu ar saviem īpašumiem. Šajā publikācijā – par visu pēc kārtas.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 17. Feb. 2021
Latvijas uzņēmumu vadītāji pašreizējā pārmaiņu periodā valstī un pasaulē, ko ietekmē Covid-19 izraisītā pandēmija un Latvijas un citu valstu pieņemtie ierobežojumi, var būt spiesti pieņemt dažādus lēmumus par uzņēmuma restrukturizēšanas nepieciešamību. Kas jāņem vērā, uzņēmumam reorganizējoties, piesaistot jaunu finansējumu, iegādājoties jaunu biznesu vai pārdodot to?
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Feb. 2021
Lopkopība ir otra svarīgākā lauksaimniecības nozare aiz augkopības. Ražošanas vajadzībām tā izmanto ievērojamu daļu no augkopības produkcijas, piemēram, lopbarību, bet lielāku daļu no savas produkcijas dod tālāk rūpnieciskai pārstrādei vai tiešam patēriņam. Dzīvnieki lopkopības uzņēmumos veido būtisku līdzekļu daļu. Uzņēmumā var būt viens vai vairāku veidu pieauguši dzīvnieki, dzīvnieku mazuļi un nepieauguši dzīvnieki. Dzīvnieki no pārējiem līdzekļiem atšķiras, jo tos kā darba priekšmetus nevar atdalīt no darba produkta. Dzīvnieki var būt uzņēmumā izaudzēti vai nopirkti turpmākai audzēšanai.
Gada pārskats 07:00, 11. Nov. 2020
Neskatoties uz to, ka Covid-19 izplatības rezultātā ekonomiskā situācija valstī un visā pasaulē pasliktinās un uzņēmējiem būtu nepieciešams lielāks atbalsts, šobrīd Saeimā iesniegtie grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā ir ar pretēju mērķi – pakāpeniski ierobežot mikrouzņēmumus un tajos strādājošos.
Mikronodoklis 07:00, 9. Nov. 2020
Latvijā ir daudz un dažādas saimnieciskās darbības formas – katra ar savu specifiku – un pietiekami komplicēta nodokļu sistēma, ko nākas izpētīt fiziskai personai pirms saimnieciskās darbības reģistrēšanas. Vai tam ir ietekme uz ēnu ekonomiku? Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – analizē studentes Tatjanas Galkinas maģistra darbā savāktos materiālus un apspriež viņas secinājumus.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 30. Okt. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Iepriekšējā publikācijā (Peļņas vai zaudējumu aprēķins, iFinanses, 03.08.2020.) aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2020
Sabiedrība pieteicās Eiropas Savienības projektam jauna uzņēmuma attīstībai. Finansējumu piešķīra ar noteikumu, ka uzņēmumam projekta īstenošanas pirmā gada laikā jāiegādājas konkrēts pamatlīdzeklis. Sabiedrība pilnībā apmaksāja rēķinu par pamatlīdzekļa iegādi, iesniedza attiecīgos attaisnojuma dokumentus Lauku atbalsta dienestā, kas uzņēmumam projekta ietvaros atmaksāja daļu no šī pamatlīdzekļa, proti, 35 tūkst. eiro. Kā to pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Aug. 2020
Divus gadus pēc kārtas uzņēmumam bilancē ir zaudējumi. Rezultātu ietekmē liela pamatlīdzekļa nolietojuma summa. Vai uzņēmumam ir tiesības 2020. gadā nerēķināt nolietojumu, lai uzlabotu finanšu rādītājus, un palielināt amortizācijas termiņu no nākamā gada? Vai ir kādi citi varianti? Kā to pareizi atspoguļot grāmatvedības uzskaitē?
Pamatlīdzekļi 07:00, 27. Jūl. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šajā rakstā par peļņas vai zaudējumu aprēķinu – divas shēmas, kas tām kopīgs un atšķirīgs, sagatavošanas pamatprincipi.
Grāmatvedība 07:00, 3. Aug. 2020
Matīsa Kodoliņa publikācijā “Kas jāņem vērā par debitoru parādiem Covid-19 ietekmē” (iFinanses, 01.06.2020.) teikts: “Arī tad, kad parāds ir salīdzinoši nesen radies, jāseko līdzi partnera statusam, nepieļaujot gadījumu, ka uzņēmumu likvidē, neierosinot maksātnespēju, vai uzņēmumu no UR izslēdz VID vai kāda cita institūcija." Varētu, lūdzu, kādus praktiskus ieteikumus, kā nepieļaut tādu gadījumu?
Saimnieciskā darbība 07:15, 22. Jūn. 2020
Ārkārtējās situācijas apstākļos, kad daudziem uzņēmumiem valdības noteikto ierobežojumu dēļ rodas neziņa par sava uzņēmuma nākotni, tāpat arī šodien, kad cīņa ar Covid-19 visā pasaulē vēl turpinās un uzņēmējdarbību ierobežojoši vai ietekmējoši lēmumi gan Latvijā, gan pasaulē var tikt pieņemti un mainīti ik dienu, iespējams viens no pagaidu risinājumiem var būt komersanta darbības apturēšana uz laiku.
Saimnieciskā darbība 07:00, 17. Jūl. 2020
Iegādājoties jaunu pamatlīdzekli saimnieciskās darbības vajadzībām, uzņēmuma vadībai jāpieņem lēmums, cik ilgi tas kalpos un kāda būs tā likvidācijas vērtība kalpošanas laika beigās. Tas ir atbildīgs lēmums, jo tieši ietekmē uzņēmuma finanšu datus. Kā pareizāk noteikt likvidācijas vērtību? Analizēsim lasītāja jautājumu!
Pamatlīdzekļi 07:00, 8. Jūn. 2020
Aizvien biežāk presē lasām par kolektīvām atlaišanām un būtiskām uzņēmumu restrukturizācijām Covid-19 iespaidā. Līdzīgas ziņas izskan gan pie mums, gan citviet pasaulē. Ko restrukturizācija un atlaišana nozīmē uzņēmuma grāmatvedim un finanšu vadībai? Tā ir savlaicīga izmaksu atzīšana, kā arī atbilstošu uzkrājumu veidošana.
Grāmatvedība 07:00, 25. Mai. 2020
Līdz ar plašajiem ierobežojumiem saistībā ar Covid-19 izplatību, kas noteikti ne tikai Latvijā, bet arī vairumā citu valstu, tautsaimniecībā tiek izjustas būtiskas ekonomiskas problēmas. Uzņēmēji šajā laikā saskaras ne tikai ar klientu plūsmas samazināšanos, bet arī aizvien vairāk ar klientu maksājumu kavējumiem par nosūtītajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem. Ir arī situācijas, kurās klienti lūdz atlikt maksājumus vai tuvākajā laikā neveikt parādu atgūšanas darbības, atsaucoties uz grūtībām norēķināties. Ko darīt ar parādniekiem?
Finanšu vadība 07:00, 1. Jūn. 2020
2020. gada 8. maijā stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 677 “Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi”, precizējot atsevišķas Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normas attiecībā uz nerezidentiem un pastāvīgām pārstāvniecībām Latvijā.
Likumdošana 11:40, 7. Mai. 2020
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Individuālais uzņēmums (IU) ir reorganizēts par sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Reorganizācijas lēmumā noteikts, ka tās rezultātā izveidotā SIA pārņem visas IU saistības, tiesības un pienākumus, kā arī reorganizējamā IU darījumi reorganizētās SIA grāmatvedībā tiks uzskatīti par SIA darījumiem līdz ar reorganizācijas reģistrēšanas datumu Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā. Lēmums par reorganizāciju pieņemts 2019. gada 1. augustā. Līdz reorganizācijai IU kārtoja grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, bija iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājs. Sagatavojot 2019. gada pārskatu, kurš periods jāiekļauj peļņas vai zaudējumu aprēķinā, – darījumi, sākot ar 2019. gada 1. augustu, vai viss 2019. gads?
Gada pārskats 07:00, 15. Apr. 2020
Darba devējs darbinieka nāves gadījumā izmaksājis bēru pabalstu tā radiniekam (sievai) – 1000 eiro. Kā darba devējam aplikt ar nodokli bēru pabalsta daļu, kas pārsniedz ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo summu (250 eiro)? Kā šī pabalsta izmaksa jāuzrāda “Paziņojumā par fiziskai personai izmaksātajām summām”?
Dokumenti 07:00, 3. Mar. 2020
Lai uzlabotu uzņēmuma finansiālo stāvokli, daļu no nelikvīdiem krājumiem (nav pārtika), kas nostāvējuši uzņēmuma noliktavā vairākus gadus, uzņēmuma vadītājs nolemj norakstīt jeb likvidēt. Norakstīšanas summa krietni pārsniegtu iepriekšējo trīs gadu vidējo summu. Vai šajā gadījumā starpība būtu uzskatāma par ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem un apliekama ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 5. Feb. 2020
Neskaidrība ir par uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas 6.5.1. rindu “Darījumu, kas pārskatā gadā veikti ar saistītām personām, kopējā vērtības summa”. Vai šajā rindā tiek uzrādītas arī saistīto pušu izmaksātās dividendes, palielinātais pamatkapitāls un cesijas?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:10, 6. Feb. 2020
Ziemas sezonā jau ierasti aktuālāks kļūst jautājums par darbinieku slimošanu un darbnespējas lapu izsniegšanu. Noskaidrosim, kā konstatē darbnespēju, kādas ir darba devēju un darbinieku tiesības un pienākumi, kā apstrīdēt darbnespējas lapas un kādas problēmas var rasties darba devējiem.
Tiesības 07:00, 31. Jan. 2020
Uzņēmumiem Latvijā vēsturiski par galveno ārējā finansējuma avotu kalpojušas komercbankas, tomēr, attīstoties vietējai uzņēmējdarbības videi, tirgus dalībniekiem parādās iespējas piesaistīt finansējumu no citiem avotiem. Kādi tie ir un kādos gadījumos tos izvēlēties?
Finanšu vadība 07:00, 14. Feb. 2020
Gadu mijas likumdošanas izmaiņas skārušas arī sociālo jomu. 2020. gada 1. janvārī stājas spēkā vairāki grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Vairāki no tiem piemērojami jau no 1. janvāra.
Sociālais 07:00, 12. Feb. 2020
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka visiem darba devējiem līdz 2020. gada 3. februārim jāiesniedz paziņojums par fiziskām personām izmaksātajām summām 2019. gadā, ja darba attiecības bijušas līdz 2019. gada 31. decembrim.
VID informācija 11:00, 22. Jan. 2020
Lai darbinieku darbu padarītu produktīvāku, veicot dažādus uzlabojumus darba vietās, var automatizēt vai mehanizēt procesus, ieviest jaudīgākas un modernākas datora programmas u.tml. Kā viens no rīkiem, kas atvieglos dažādu speciālistu, tai skaitā, grāmatvežu, darbu, darba devējiem tiek ieteikts jaunais darba laika kalendārs 2020.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 07:07, 30. Dec. 2019
Pašnodarbinātai personai, iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājai, ir zemnieku saimniecība. Tā iegādājās jaunu sējmašīnu, taču nespēja izpildīt norēķinu saistības ar sējmašīnas piegādātāju, tāpēc tika pieņemts lēmums izmantot līzinga kompānijas piedāvātās iespējas un minēto sējmašīnu – kā līzinga priekšmetu. Līzinga kompānija kā darījumu apliecinošu dokumentu izrakstīja PVN rēķinu un no uzņēmuma pieprasīja arī PVN rēķinu (atgriezeniskais darījums). Vai šis darījums, sagatavojot gada ienākumu deklarāciju, jānorāda D3.1 pielikumā un jāapliek ar IIN?
Gada deklarācija 10:00, 30. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumi ārvalstu investoriem.
VID informācija 14:50, 9. Jan. 2020
Ministru kabineta sēdē apstiprināti grozījumi Uzņēmuma ienākuma nodokļa likumā (UIN likums). Tie paredz vairākas nozīmīgas izmaiņas, tostarp vienotas izpratnes veidošanu par avansā izsniegtajiem līdzekļiem, auditā atklāto pārkāpumu korekcijas iespējas u.c.
Likumdošana 18:55, 25. Okt. 2019
Inventarizācijas rezultātā konstatēts liels pamatlīdzekļu iztrūkums – 25 gab. par kopējo summu 30 000 eiro. Līdz šīm inventarizācija netika veikta, un vadība šo procesu nekontrolēja. Nav nekādu aktu, un arī policijā neviens nav vērsies. Kā norakstīt šos pamatlīdzekļus? Kādi nodokļi būs jāmaksā? Kā to atspoguļot uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā?
Grāmatvedība 07:00, 23. Okt. 2019
Vēl tikai līdz šī gada 31.decembrim dividendēm no peļņas, kas radusies līdz 2017.gada 31.decembrim, var piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 10% apmērā. Ja to nepaspēj izdarīt šogad, no nākamā gada tai būs jāpiemēro IIN 20% likme.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 4. Nov. 2019
Plānojot veikt ieturējumus no darbinieka algas, jāatceras, ka Darba likumā paredzēti vairāki ierobežojumi. Aplūkosim kārtību, kādā darba devējs var veikt ieturējumus no darba samaksas, lai atlīdzinātu nodarītos zaudējumus, kā arī citus gadījumus, kad pieļaujami ieturējumi no darba samaksas.
Tiesības 07:00, 18. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 5.daļu – tajā par grāmatvedības aplēsēm un to izmaiņām.
VID informācija 11:24, 18. Okt. 2019
Viena no šī gada apspriestākajām tēmām, kura nu jau vairs neattiecas tikai uz banku sektoru vien, bet teju katru uzņēmumu, ir noziedzīgi iegūtie līdzekļi, to atmazgāšanas mēģinājumi un šādu darījumu izskaušanas centieni. Likums, kas izraisījis gan neskaidrības, gan negācijas, gan arī apjukumu par papildu pienākumiem uzņēmumiem, atkal piedzīvojis apjomīgas izmaiņas.
Finanšu vadība 07:00, 20. Sep. 2019
Pašvaldības kapitālsabiedrībā 2018.gadā katru mēnesi uzskaitītas izmaksas, kas nav saistītas ar saimniecisko darbību, bet uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam par 2018.gadu iesniegta neaizpildīta, jo nav ar UIN apliekamās bāzes. Vai tas ir pareizi? Lūdzu skaidrojumu!
Izdevumi 07:00, 5. Sep. 2019
Uzņēmēji allaž aktīvi meklē veidus, kā palielināt ieņēmumus un vienlaikus samazināt administratīvos izdevumus, paaugstinot efektivitāti. Viens no risinājumiem ir uzņēmējdarbības reorganizācija, apvienojot biznesus vai arī nodalot atsevišķus darbības veidus. Bet kā reorganizācijas procesus atspoguļot grāmatvedībā?
Grāmatvedība 07:00, 22. Jūl. 2019
Saeimas deputāti 13.jūnijā trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā.
Likumdošana 10:52, 14. Jūn. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:09, 3. Mai. 2019
Uzņēmuma pamatdarbības veids ir mežkopība un citas mežsaimniecības darbības. Galvenais ienākuma avots ir savā īpašumā esošajos mežos iegūto kokmateriālu pārdošana. Uzņēmums mežu izstrādei 2018.gadā iegādājas nekustamos īpašumus (ilgtermiņa ieguldījumus), kuri sastāv no zemes platībām ar mežaudzi un uz tām esošajām būvēm (nekustamā īpašuma kopums). Iegādātās ēkas un būves netiks izmantotas saimnieciskajā darbībā. Vai šajā gadījumā, ja būves netiks izmantotas saimnieciskajā darbībā, ir jākoriģē uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāze par iegādāto būvju vērtību? Kā aprēķināt būves vērtību, ja tā nav norādīta pirkuma līgumā?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Apr. 2019
13.aprīlī spēkā stājušies grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā, kas Saeimā galīgajā lasījumā pieņemti 3.aprīlī, informē Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvalde. Izmaiņas ietekmēs transportlīdzekļu noņemšanu no uzskaites un nodokļa piemērošanu vienreizlietojamajiem traukiem.
Likumdošana 11:48, 16. Apr. 2019
Uzņēmumam par 2016.gada aprīli izveidojās debitora parāds, 2016.gada jūnijā minētajam debitoram pasludināts maksātnespējas process, 2018.gada augustā maksātnespējas process izbeigts, un 2018.gada septembrī debitors likvidēts. Mūsu uzņēmums bija iekļauts kreditoru sarakstā, parādi nav atgūti. Vai šādā situācijā to var uzskatīt par zaudēto debitora parādu? Kurā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā (par 2018.gada augustu vai septembri) ir veicamas priekšnodokļa korekcijas? Kādi dokumenti būtu papildus jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā kopā ar PVN deklarācijas labojumiem?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:23, 20. Mar. 2019
Katram uzņēmuma vadītājam pastāvīgi jāseko līdzi likviditātes rādītājam, jo tas liecina par uzņēmuma spēju norēķināties ar kreditoriem un palīdz pieņemt lēmumus par investīcijām, iegādājoties jaunus pamatlīdzekļus vai paplašinot darbību.
Finanšu vadība 07:00, 15. Mar. 2019
Uzņēmumam 2013.gadā reorganizācijas rezultātā tika izveidotas rezerves. Vai šīs rezerves var novirzīt uz iepriekšējā gada nesadalīto peļņu? Vai šādā gadījumā jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis? Vai arī labāk šo rezervi izmantot pamatkapitāla palielināšanai?
Gada pārskats 07:00, 1. Mar. 2019
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma aktīvus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un vērtību.
Gada pārskats 12:49, 23. Jan. 2019
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka visiem darba devējiem līdz 2019.gada 1.februārim ir jāiesniedz paziņojums par fiziskajām personām izmaksātajām summām 2018.gadā, ja darba attiecības bijušas līdz 2018.gada 31.decembrim.
VID informācija 13:09, 21. Jan. 2019
Uzņēmumam ir debitora parāds par 2016. un 2017.gadu – 10 tūkst. eiro. Tam nav izveidots uzkrājums. Šogad tika pabeigts maksātnespējas process, uzņēmums likvidēts. Vai, norakstot šo debitora parādu 2018.gada beigās, rodas ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamā bāze?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 8. Jan. 2019
Izaicinājums, ar kuru jau tagad ir jāsastopas darba devējiem un kas tuvākajā nākotnē kļūs tikai aktuālāks, ir darbaspēka trūkums. Šādos apstākļos darba devējam jo svarīgāk ir racionāli plānot darbinieku darba laiku un izvērtēt viņu funkcijas.
Darba laiks 07:00, 31. Dec. 2018
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu par uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa atmaksāšanas kārtību.
VID informācija 14:25, 6. Dec. 2018
Šī gada 3.novembrī spēkā stājās jaunie Ministru kabineta noteikumi Nr.662 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību”.
Likumdošana 15:28, 19. Nov. 2018
2018.gada 30.oktobrī Ministru kabinetā apstiprināti jaunie "Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību", ar ko paredzēts precizēt iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarāciju veidlapu formas un to aizpildīšanas kārtību saskaņā ar grozījumiem likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli".
Likumdošana 14:55, 31. Okt. 2018
Kā var likvidēt SIA, ja tai ir debitora parāds un nav cerību, ka tas tiks dzēsts. Vai parāda summa ir jānoraksta un kā?
Grāmatvedība 07:00, 18. Okt. 2018
Daļai nodokļu maksātāju no šī gada, neskatoties uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazinājumu no 23% līdz 20%, par ienākumiem līdz 20 004 EUR gadā, iespējams, nāksies maksāt lielāku iedzīvotāju ienākuma nodokli par savu saimniecisko darbību, jo to aprēķinās nevis no saimnieciskajā darbībā gūtās peļņas, bet no lielākas summas.
Grāmatvedība 07:00, 8. Okt. 2018
Gatavojot pirmo uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, ar kolēģiem daudz diskutējām par nedrošiem debitoru parādiem, piemēram, ko darīt, ja pirmo 6 mēnešu periodā ir samazināti uzkrājumi šaubīgiem debitoriem vai norakstīti tādi debitoru parādi, kuriem iepriekš nav veidots uzkrājums? Kuras darbības ietekmēs deklarāciju ik mēnesi, un kas jādeklarē pēdējā pārskata perioda mēnesī?
Grāmatvedība 07:00, 3. Sep. 2018
2017.gada decembrī izrakstīts rēķins debitoram par pārdotu preci.Un tātad samaksāts uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) no peļņas. 2018.gada maijā nauda nav saņemta, debitors novērtēts kā šaubīgais, izveidots uzkrājums. Vai šis uzkrājums (izdevumi) ir jāatspoguļo UIN deklarācijā 2018.gadā? Ja ir, tad kurā rindā? Vai jāmaksā UIN 2018.gadā, ja tas jau samaksāts 2017.gadā no peļņas?
Grāmatvedība 07:00, 20. Aug. 2018
02.08.2018. Valsts sekretāru sapulcē izsludināts noteikumu projekts, ar ko paredzēts precizēt iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarāciju veidlapu formas un to aizpildīšanas kārtību saskaņā ar grozījumiem likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli".
Likumdošana 12:00, 21. Aug. 2018
Jau drīz būs 20.jūlijs, kad daudzi uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāji iesniegs 1.deklarāciju, kas jāaizpilda atbilstoši jaunajam nodokļa aprēķina modelim. Daudzi, tomēr ne visi – Valsts ieņēmumu dienesta (VID) metodiskajā materiālā skaidrots, ka deklarācija jāiesniedz tikai tad, ja nodokļa maksātājam par periodu no 01.01.2018. līdz 30.06.2018. veidojas ar UIN apliekams objekts.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 25. Jūn. 2018
Šī gada sākumā stājušies spēkā grozījumi, kas maina nokavēto nodokļu maksājumu piedziņas kārtību un lēmumu izpildes nodrošinājuma līdzekļu regulējumu. Novēlam, lai šī tēma uz jūsu uzņēmumiem neattiecas, bet, ja nu tomēr, tad skaidrojam būtiskākos jauninājumus.
Saimnieciskā darbība 07:00, 23. Mai. 2018
Ja parādās būtiska atšķirība starp pamatlīdzekļa (PL) bilances vērtību un tirgus vērtību, to nepieciešams pārvērtēt. Ja PL bilances vērtība būtiski neatšķiras no tirgus vērtības, ir pietiekami pārvērtēšanu veikt reizi 3–5 gados. Kas jāņem vērā, pārvērtējot PL?
Pamatlīdzekļi 07:00, 14. Mai. 2018
Kā novērtēt un atspoguļot grāmatvedībā pamatlīdzekli (PL), kura vērtība samazinājusies? Par šo tēmu normatīvajā regulējumā skaidrots tieši tik daudz, lai jautājumu rastos vairāk nekā atbilžu. Tāpēc atliek paļauties uz vadības aplēsēm un pašu izstrādāto grāmatvedības politiku.
Pamatlīdzekļi 07:00, 30. Apr. 2018
Lai arī lēmumi par dokumentu apriti un drošību lielākoties tiek pieņemti vadības līmenī, saprātīgāk būtu par šo tēmu domāt no katra darbinieka skatu punkta – ko ikviens strādājošais var darīt ikdienā, lai dokumentu aprite notiktu iespējami droši un efektīvi – rosina SIA “ŠRĒDEREJA” biznesa attīstības vadītājs Krišjānis Brūnavs. Viņš arī iesaka vairākus noderīgus knifus, kas palīdzēs uzlabot dokumentu apriti ikvienā uzņēmumā vai iestādē.
Svarīgi 08:00, 10. Mai. 2018
Kā rīkoties, ja kapitālsabiedrība jau vairākus gadus neveic darbību un ir nolemts to likvidēt? Kā uzsākt likvidācijas procesu un kā tas norisinās? Kā likvidēt sabiedrību, ja tai nav mantas, nav kreditoru, nav darbinieku? Kādi nodokļi jāpiemēro likvidācijas procesā? Šādi jautājumi par likvidāciju radušies kādam iFinanses lasītājam. Atbildes meklējiet rakstā.
Saimnieciskā darbība 08:00, 12. Okt. 2016
Uzņēmuma, kura dalībnieks ir nerezidents, aktīvu sastāvā bija vairāk nekā 50% no Latvijā esoša nekustamā īpašuma, kas šobrīd ir atsavināti. Uzņēmumu ir plānots likvidēt. Vai šajā gadījumā, izmaksājot nerezidentam likvidācijas kvotu, ir piemērojami likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likuma par UIN) 3.panta 4.daļas 7.punkta un 4.5daļas nosacījumi, saskaņā ar kuriem būtu jāietur 2% no likvidācijas kvotas?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 30. Aug. 2016
Tiek veikta SIA "AA” reorganizācija, par iegūstošo sabiedrību kļūst jaundibināta SIA "BB”, kuras dalībnieks ir fiziska persona (iegūst 100% daļas). Reorganizācijas rezultātā tiek sagatavots SIA "AA” mantas sadales akts un noteikts mantas sastāvs, kas nodalāms SIA "BB". Vai reorganizācijas un mantas sadales rezultātā nodalot iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu jaundibinātajai SIA "BB”, ir jāpiemēro likums "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, attiecīgi piemērojot iedzīvotāju ienākuma nodokli 10% apmērā?
Dalībnieks un valdes loceklis 07:30, 13. Mar. 2018
Eiropas Savienības Tiesai (EST) jau ierasti visvairāk darba bijis (un būs arī turpmāk) saistībā ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). 2017.gada novembris un decembris nav izņēmums. Rakstā apkopoti gada pēdējos mēnešos pieņemtie tiesas spriedumi, kas varētu būt aktuāli arī Latvijas PVN maksātājiem.
Nodokļi 08:00, 28. Feb. 2018
Gaidījām, gaidījām un sagaidījām – pagājušā gada novembra beigās beidzot publicēti Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.677 "Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi" (Noteikumi)! Noteikumos iekļauti skaidrojumi vairākām situācijām.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 19. Feb. 2018
Rēķinot pamatlīdzekļu (PL) nolietojumu, jāņem vērā virkne priekšnoteikumu, jo situācijas mēdz būt atšķirīgas. Piemēram, vai nolietojums jārēķina, ja iekārta kādu laiku atrodas dīkstāvē? Kurā brīdī jāsāk rēķināt nolietojums? Un – galu galā – kā to rēķināt? Jāievēro, ka likumdošanas normās nav paredzēts 1 pareizais variants, tādēļ būs jāveic vairākas aplēses un jāizvēlas konkrētajam uzņēmumam atbilstošākā grāmatvedības politika.
Pamatlīdzekļi 08:00, 12. Feb. 2018
Lai atvieglotu dažādu speciālistu, tostarp grāmatvežu, darbu, piedāvājam Darba laika kalendāru 2018.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 08:00, 2. Jan. 2018
Ja saimnieciskās darbības veicējam vairs nav ekonomiski izdevīgi turpināt lietot pamatlīdzekli (PL) vai ilgtermiņa nemateriālo ieguldījumu objektu un to nav iespējams pārdot, tad uzņēmējs var lemt par šāda PL vai objekta likvidāciju.
Grāmatvedība 08:00, 22. Jūn. 2016
Jebkura uzņēmēja galvenais saimnieciskās darbības mērķis ir gūt peļņu. Peļņu var sadalīt dividendēs vai reinvestēt uzņēmumā, lai nākotnē gūtu peļņu, ko varēs sadalīt.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 10. Jan. 2018
Uzņēmumā gada beigās ir pamatlīdzekļi (PL) ar 0 EUR vērtību, un uzņēmums vēlas šo vērtību palielināt līdz tirgus cenām. Vai šajā gadījumā jāpārvērtē visa PL kategorija? Kā pierādīt tirgus cenas? Kā grāmatot vērtības pieaugumu? Kas jāņem vērā, lai atbilstoši pārvērtētu PL?
Pamatlīdzekļi 08:00, 17. Jan. 2018
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 14:36, 5. Dec. 2017
01.01.2018. stājas spēkā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums), kurā paredzēta jauna kārtība uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanai un maksāšanai, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 13:57, 28. Nov. 2017
Nodokļu reforma nākamgad būtiski ietekmēs ne tikai algas nodokļu maksātājus, bet arī saimnieciskās darbības veicējus. Kādi grozījumi ir pieņemti, un ar kādiem jaunumiem jārēķinās jau no nākamā mēneša?
Saimnieciskā darbība 08:00, 11. Dec. 2017
Veicot uzņēmuma reorganizāciju, nepieciešams veikt arī vairākas darbības, kas saistītas ar uzņēmuma darbiniekiem. Ir jāatrisina jautājums, kuri darbinieki tiks atlaisti, kuri paliks strādāt jaunajā uzņēmumā, tāpat arī jāparūpējas par gala norēķiniem, atskaišu iesniegšanu un citiem jautājumiem.
Saimnieciskā darbība 08:00, 17. Nov. 2017
07.11.2017. izdoti un 01.01.2018. spēkā stāsies grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.677 "Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa paziņojumiem", informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Likumdošana 16:17, 14. Nov. 2017
Otrdien, 7.novembrī, Ministru kabinets (MK) izskatīja grozījumus MK noteikumos Nr.677 "Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa paziņojumiem", kas veikti saistībā ar izmaiņām likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli".
Likumdošana 16:06, 7. Nov. 2017
Gan grāmatvedības, gan personāla dokumentu informācijas kopumā ir iekļauti arī personas dati. Tieši fizisko personu datu apstrādei ir noteiktas specifiskas prasības, kas jāievēro, arī iznīcinot dokumentus pēc to glabāšanas termiņa beigām.
Saimnieciskā darbība 08:00, 10. Nov. 2017
Turpinām aplūkot jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu (UIN likums), kas stāsies spēkā 2018.gadā. Šajā publikācijā – par gada pēdējā mēneša uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju un darījumiem, kas radīs nodokļa saistības gada beigās. Starp tiem ir daudzas jau zināmas pozīcijas, kas arī atbilstoši pašlaik spēkā esošajām normām rada apliekamā ienākuma korekcijas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 23. Okt. 2017
28.07.2017. Saeima apstiprināja likumu paketi, ar ko no 01.01.2018. tiks ieviestas būtiskas izmaiņas Latvijas nodokļu sistēmā. Tās ietekmēs arī fiziskās personas, kas reģistrējušās kā saimnieciskās darbības veicējas.
Grāmatvedība 08:00, 18. Okt. 2017
Lai gan jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums) stāsies spēkā tikai 01.01.2018., daudzi steidz to pētīt jau tagad, lai saprastu, kādas vēl atšķirības paredzētas papildus tam, ka turpmāk nodokli maksāsim 20% apmērā līdzšinējo 15% vietā, kā arī kādas deklarācijas un cik bieži būs jāiesniedz.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 2. Okt. 2017
Ja ir pieņemts lēmums reorganizēt vai likvidēt uzņēmumu, pārceļot tā darbību uz citu valsti, bet Latvijā esošo uzņēmumu likvidēt, jāievēro vairākas būtiskas grāmatvedības un noslēguma pārskata sagatavošanas nianses.
Saimnieciskā darbība 08:00, 16. Aug. 2017
28.07.2017. Saeimā ir pieņemts Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, kas stājas spēkā 01.01.2018, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 12:03, 10. Aug. 2017
Uzņēmums plāno uz laiku pārtraukt saimniecisko darbību, tomēr likvidēt uzņēmumu pagaidām nevēlas. Vai šādā gadījumā ir jāinformē Valsts ieņēmumu dienests (VID)? Ja jā, kādā veidā? Vai ir jāizstājas no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistra?
Saimnieciskā darbība 08:00, 24. Jūl. 2017
28.07.2017. Saeima pieņēma grozījumus likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums), kas 08.08.2017. publicēts oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” Nr.156 (5983) un stājas spēkā 01.01.2018., informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 12:29, 18. Aug. 2017
Šķiet, neviens nodokļu likums pēdējo gadu laikā nav piedzīvojis tik daudz kardinālu izmaiņu kā Mikrouzņēmumu nodokļa likums (likums). Turklāt lielu daļu no pašu iepriekš pieņemtajiem šī likuma grozījumiem Saeima ir izmainījusi, tiem pat vēl nestājoties spēkā.
Mikronodoklis 08:00, 7. Aug. 2017
Kā veikt uzskaiti iegādātai ēkai kopā ar iekšējām komunikācijām un inženiertīklu sistēmām (apkures sistēma, ūdensvads, gāzesvada tīkli, ventilācijas sistēma)? Vai to drīkst uzskaitīt I kategorijā kā 1 pamatlīdzekli (PL)? Kā uzskaitīt nolietojumu?
Pamatlīdzekļi 10:50, 6. Jūl. 2017
Plānotās nodokļu reformas ietvaros visvairāk mainīsies uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošana, un, iespējams, jau no 2018.gada stāsies spēkā jauns Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 19. Jūl. 2017
Sabiedrību (kapitāldaļas) var pārdot, sabiedrības darbību var apturēt vai likvidēt, tomēr pastāv arī iespēja sabiedrību reorganizēt, pievienojot kādai citai sabiedrībai jeb apvienojoties ar to, vienlaicīgi izstājoties kā dalībniekam. Par kapitāldaļu nodošanu var saņemt atlīdzību.
Saimnieciskā darbība 08:00, 2. Jūn. 2017
Kaimiņi ir jāpazīst, tāpēc turpinām rakstu sēriju par nodokļu sistēmu Igaunijā. Šoreiz pamatinformācija par Igaunijas tiešajiem nodokļiem, to pamatlikmēm un piemērošanu, kas komercdarbības veikšanai Igaunijā ir būtiska ikvienam uzņēmējam – gan Igaunijas rezidentam, gan ārvalsts nodokļu maksātājam (Igaunijas nerezidentam).
Citi 07:00, 20. Jūn. 2017
Sabiedrību (kapitāldaļas) var pārdot, sabiedrības darbību var apturēt vai likvidēt, tomēr pastāv arī iespēja sabiedrību reorganizēt, pievienojot kādai citai sabiedrībai jeb apvienojoties ar to. Turpinām aplūkot nosacījumus, kas jāievēro, pievienojot uzņēmumu citam Latvijas uzņēmumam.
Saimnieciskā darbība 08:00, 9. Jūn. 2017
Kad un kādas atskaites jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID), ja 01.07.2017. notiek uzņēmumu apvienošana?
Saimnieciskā darbība 08:00, 14. Jūn. 2017
Fiziskās personas iegādājās uzņēmuma (sabiedrības ar ierobežotu atbildību) kapitāla daļas par cenu, kas ir mazāka par uzņēmuma reģistrēto pamatkapitālu. Uzņēmuma reģistrēto pamatkapitālu veido iepriekšējā uzņēmuma īpašnieka ieguldījumi. Jaunie īpašnieki plāno daļu no uzņēmuma reģistrētā pamatkapitāla samazināt, izmaksājot to naudā. Vai šie pamatkapitāla samazināšanas rezultātā izmaksātie naudas līdzekļi jaunajiem īpašniekiem - fiziskajām personām ir kvalificējami kā ienākums no kapitāla, par kuru jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 18. Mai. 2017
Nesamierinoties ar izmaiņām nodokļu likumos, uzņēmēji domā par iespēju darboties citās valstīs. Taču lielākā daļa rīkojas emocionāli, nepārdomājot visus apstākļus, proti, vai tiešām nodokļi Latvijā nebūs jāmaksā. Reģistrēt uzņēmumu ārvalstīs un pārreģistrēt juridisko adresi nav grūti, tomēr problēmas var rasties, ja pirms šāda soļa nav padomāts, ko darīt ar esošo uzņēmumu. Ja nav nodoma pārdot kapitāldaļas, pastāv iespēja apturēt saimniecisko darbību.
Saimnieciskā darbība 08:00, 3. Mai. 2017
Viens no gadījumiem, kad darba devējs ir tiesīgs vienpusēji izbeigt darba tiesiskās attiecības ar darbinieku, ir darbinieku skaita samazināšana. Tā var notikt tikai situācijā, kad darba devējs uzņēmumā veic neatliekamus saimnieciskus, organizatoriskus, tehnoloģiskus vai līdzīga rakstura pasākumus, ar kuriem tas var pietiekami pamatot nepieciešamību veikt darbinieku skaita samazināšanu. Jāievēro, ka darbinieku skaita samazināšana nav pamats izbeigt darba tiesiskās attiecības, ja pēc būtības darba devējs nav apmierināts ar darbinieka uzvedību vai spējām.
Tiesības 08:00, 29. Mar. 2017
Lai uzņēmums (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) varētu samazināt neizmaksātās dividendes (nodoklis aprēķināts un samaksāts), īpašnieks uzņēmumā esošo automašīnu pārrakstīja privātpersonai. Grāmatvedībā darījums tika noformēts kā pamatlīdzekļa (PL) pārdošana, aprēķinot un samaksājot pievienotās vērtības nodokli (PVN) 21% apmērā. Kā grāmatot šo darījumu? Kādi dokumenti nepieciešami darījuma noformēšanai? Kā veikt PVN uzskaiti?
Grāmatvedība 08:00, 22. Mar. 2017
Šobrīd vairumam uzņēmumu (komercsabiedrībām) aktuāls ir gada pārskats un līdz ar to arī uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķins par 2016.gadu. Šajā rakstā īsumā un ērtībai vienkopus par grozījumiem un precizējumiem UIN regulējošajos normatīvajos aktos saistībā ar UIN deklarācijas sagatavošanu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 13. Mar. 2017
Jūs taču zināt, ka gada pārskatu / konsolidēto gada pārskatu sagatavošana ir kā zinātne. Te nepieciešama pieredze un zināšanas, noderēs arī veiksme un atbalsts. Visu pat vienā rakstā nevaru izstāstīt, tāpēc atgādināšu par pašu būtiskāko, kas jāņem vērā, sagatavojot gada pārskatu par periodu, sākot no 01.01.2016.
Gada pārskats 08:00, 8. Mar. 2017
Sagatavojot finanšu pārskatus par 2016.gadu, gan grāmatvežiem, gan arī revidentiem rodas samērā daudz neskaidrību un jautājumu. Daļu neskaidrību likumdevējs ir mēģinājis novērst, izdodot grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi). Grozījumi piemērojami ar atpakaļejošu datumu – sagatavojot gada pārskatu par 2016.gadu!
Gada pārskats 08:00, 27. Feb. 2017
Mūsdienās cenu veidošana ir komplekss pasākums. Tā vairs nenotiek tikai konkrētā biznesa līmenī, bet gan piegāžu ķēdes līmenī.
Finanšu vadība 08:00, 8. Feb. 2017
Daļai uzņēmumu ir jāsagatavo ne tikai gada pārskats, kurā aptver 12 mēnešus un kas parasti atbilst kalendāra gadam, bet arī starpperiodu pārskats.
Gada pārskats 08:00, 29. Dec. 2016
Lai gan pēdējā laikā publiski vairāk apspriesti normatīvajos aktos veiktie grozījumi mikrouzņēmumu nodokļa regulējumā, tomēr salīdzinoši būtiski grozījumi ir veikti arī likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), kas piemērojami, sākot ar 01.01.2017.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 2. Jan. 2017
Pavisam drīz noslēgsies kārtējais gads, un darba devējiem būs jāizvērtē darbinieku paveiktais. Šis ir arī laiks, kad domāt par nepieciešamajiem uzlabojumiem darba vietās, lai nākamgad strādātu produktīvāk un ar lielāku pievienoto vērtību. Piedāvājam vienu no instrumentiem, kas palīdzēs.
Darba laiks 08:00, 28. Nov. 2016
19.10.2016. reģistrēju sabiedrību ar ierobežotu atbildību - mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāju. Esmu gan tā īpašniece, gan darbiniece. Diemžēl plānotā komercdarbība nenotiks, jo ir mainījušies apstākļi. Tā kā, sākot ar 2017.gadu, par katru mikrouzņēmuma darbinieku jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), kā arī minimālais MUN maksājums 50 EUR apmērā, kā konkrētajā gadījumā rīkoties, lai man no 2017.gada nebūtu jāveic šie maksājumi?
Mikronodoklis 09:00, 29. Nov. 2016
Lai gan joprojām ir spēkā 21.10.2003. izdotie Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.583 "Uzņēmuma mantas, arī prasījumu un saistību novērtēšana grāmatvedībā un atspoguļošana finanšu pārskatos, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta", slēguma bilances sagatavošanas principi ir skaidroti arī MK noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi", kuros arī plašāk aplūkots, kāds pārskats un kurā uzņēmuma likvidācijas posmā jāgatavo.
Grāmatvedība 08:00, 21. Nov. 2016
Ja tiek likvidēta biedrība, biedrības fonda naudu var sadalīt un izmaksāt dibinātājiem vienādās daļās. Vai šie ienākumi Paziņojumā par fiziskai personai izmaksātajām summām jānorāda pie ienākumu veida "Ienākumi, ko saņem likvidācijas vai reorganizācijas gadījumā" ar ieņēmumu kodu 2030? Kā tiek kontrolēta iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samaksa par šādiem ienākumiem?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 13. Okt. 2016
Grāmatvedības uzskaite kļūst arvien elektroniskāka, un dokumentu daudzumam papīra formā ir tendence samazināties. Tomēr svarīgi ir ievērot dokumentu kārtošanai noteiktās prasības, lai nodrošinātu dokumentu saglabāšanas pamatprincipus.
Dokumenti 08:00, 26. Okt. 2016
Šis ir informācijas gadsimts, tāpēc likumsakarīgi, ka laika gaitā “apaugam” ar dažāda veida informāciju gan papīra, gan elektroniskā formātā. Un tieši tikpat loģiski, ka laiku pa laikam no šīs uzkrātās informācijas ir jāatbrīvojas, lai atbrīvotu vietu kam jaunam. Uzņēmumu dokumentos allaž ir virkne konfidencionālu lietu, tāpēc dokumentu iznīcināšanā jārīkojas atbildīgi.
Svarīgi 15:00, 4. Nov. 2016
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) statūtos paredzēts: ja 1 gada laikā pēc dalībnieka nāves nav pieteikušies mantinieki, viņa daļa pāriet sabiedrībai. Tālāk sabiedrība daļu pārdod citam dalībniekam. Vai šādā situācijā jāmaksā valstij daļas nominālvērtība par bezmantinieka daļu?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 23. Sep. 2016
Inventarizācija ir saimnieciskajā darbībā lietojamās mantas, debitoru parādu un kreditoru saistību salīdzināšana ar grāmatvedības uzskaites datiem, tās saskaitot un novērtējot. Kā jāveic inventarizācija pašnodarbinātajām personām?
Grāmatvedība 08:00, 7. Okt. 2016
01.09.2016. Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis metodisko materiālu "Par personālsabiedrības peļņas vai zaudējumu atspoguļošanu personālsabiedrības un tās biedru grāmatvedībā un ienākuma nodokļa piemērošanu personālsabiedrības gūtajam ienākumam". Publicējam daļu no metodiskā materiāla, kurā skaidrots, kādos gadījumos izbeidzas personālsabiedrības darbība, kā notiek personālsabiedrības likvidācija un kādi finanšu pārskati šādā gadījumā jāsagatavo.
VID informācija 12:25, 6. Sep. 2016
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) "A" ar Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra (UR) lēmumu tiek izslēgta no Komercreģistra. SIA "B" pieder SIA "A" kapitāla daļas 5000 EUR vērtībā. Saistīto uzņēmumu kapitālsabiedrību likvidē, un nav plānots saņemt atlīdzību. Kā pareizi norakstīt SIA "B" piederošās SIA "A" kapitāla daļas? Vai darījums ietekmē arī uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju?
Grāmatvedība 08:00, 22. Aug. 2016
Uzņēmumu (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) nolemts likvidēt.Uzņēmumu (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) nolemts likvidēt. Bilances dati kopš 01.01.2016., pamatojoties uz 2015.gada nulles apgrozījumu, ir pārtraukts mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss, kas pastāvēja kopš uzņēmuma dibināšanas 2013.gadā. Kā likvidēt uzņēmumu? Vai dalībnieka aizdevums tiek uzskatīts par ieņēmumiem un par to jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) 15% apmērā? Vai, tā kā nav aktīvu, ar ko segt aizdevumu, vienīgā iespēja ir maksātnespēja, kas dalībniekam ir papildu izmaksas?
Saimnieciskā darbība 08:00, 31. Aug. 2016
Jau atkal secinu, ka jaunos likumus ir jāpārlasa vairākkārt, analizējot konkrētus jautājumus. Tos nevar lasīt kā romānu. Arī skatoties jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu un Ministru kabineta noteikumus, sākotnēji bija sajūta, ka te viss ir "pa vecam", bet iedziļinoties pamanīju vairākas izpētes vērtas nianses.
Pamatlīdzekļi 08:00, 7. Sep. 2016
Augstākās tiesas Civillietu departaments 09.06.2016. pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-1817/2016, kurā ir vērtēti darba devējiem 2 būtiski jautājumi. Pirmkārt, tiek analizēts darba devēja pienākums pamatot darbinieku skaita samazināšanu. Otrkārt, Civillietu departaments, nosūtot lietu atkārtotai izskatīšanai apelācijas instances tiesai, vērš uzmanību arī uz uzņēmuma pārejas tiesiskā regulējuma iespējamo piemērojamību konkrētajā situācijā.
Darba tiesības 08:00, 9. Sep. 2016
Sadarbības partnerim 2016.gada janvārī pabeigts maksātnespējas process, un partnera uzņēmums ir likvidēts. Sabiedrība bija kreditoru sarakstā ar visu parāda summu, kas tika atzīta. Debitora parāds 2015.gadā tika norakstīts un iekļauts apliekamajā ienākumā. Vai šajā pārskata gadā par šo parādu varēs samazināt apliekamo uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN)? Kad var veikt korekciju par zaudēto parādu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā?
Grāmatvedība 08:00, 12. Aug. 2016
Kad dokumenti ir sakārtoti un aprakstīti, tos glabā iestādes arhīvā vai akreditētā privātā arhīvā saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto.
Saimnieciskā darbība 08:00, 12. Aug. 2016
16.06.2016. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām" (likums par NN), kas paredz izmaiņas attiecībā uz nodokļu samaksas termiņa pagarināšanu, nokavējuma naudas samazināšanu un nokavējuma naudas aprēķināšanas apturēšanu.
Likumdošana 09:00, 22. Jūn. 2016
Grāmatvedis katru dienu pieņem daudz vienkāršāku vai sarežģītāku lēmumu, piemēram, kā iegrāmatot kārtējo rēķinu. Lai atvieglotu lēmumu pieņemšanu un nodrošinātu viena veida izmaksu uzskaitīšanu vienā un tajā pašā kontā, uzņēmumā jābūt izstrādātai grāmatvedības uzskaites rokasgrāmatai / kārtībai.
Pamatlīdzekļi 08:00, 9. Mai. 2016
Vienlaikus ar gada pārskatu termiņā, kāds noteikts normatīvajos aktos par gada pārskata sastādīšanu, nodokļa maksātājam jāiesniedz uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) 2015.taksācijas gada deklarācija, kuras veidlapas paraugu nosaka Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.548 "Noteikumi par uzņēmumu ienākuma nodokļa taksācijas perioda deklarāciju un avansa maksājumu aprēķinu" (MK noteikumi Nr.548). To veicot, jāievēro vairāki nozīmīgi nosacījumi.
Svarīgi 16:23, 8. Apr. 2016
Pamats kvalitatīva gada pārskata sagatavošanai ir kvalitatīva sākotnējā informācija. Tāpēc pirms ķeršanās pie gada pārskata jāpārliecinās, ka tāda mūsu rīcībā ir. Grāmatvežiem, kuri šī gada pārskatu jau ir pabeiguši, tas vairs nav būtiski, jo nākamgad jau pārskatus veidosim saskaņā ar jauno likumu.
Gada pārskats 09:19, 29. Mar. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2016.gada februārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu:
Svarīgi 18:03, 1. Mar. 2016