Solidaritātes nodokļa (SN) aprēķināšanas un nomaksas specifiskā kārtība bieži rada jautājumus par tā saistību ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Šādas neskaidrības var izraisīt domstarpības ar nodokļu administrāciju vai pat novest līdz tiesvedībai. Apskatām Senāta spriedumu par SN maksātāja prasību atmaksāt IIN, kas, veicot SN maksājumus Latvijā, iespējams, bija samaksāts nepamatoti.
Nodokļi 06:00, 13. Nov. 2024
Valdes loceklis komandējuma laikā Kanādā iegādājas pamatlīdzekļus un elektroniski pieejamu mācību grāmatu, kas nepieciešama saimnieciskās darbības veikšanai. Visi rēķini izrakstīti uz valdes locekļa kā fiziskas personas vārda ar Kanādas uzņēmumu rekvizītiem (nosaukumu, adresi, ID numuru) un bez informācijas par pievienotās vērtības nodokli. Apmaksa veikta ar uzņēmuma karti. Pamatlīdzekļi netika deklarēti muitā, to vērtība pārsniedz 150 eiro. Vai šādi rēķini atbilst Grāmatvedības likuma prasībām un var tikt uzskatīti par attaisnojuma dokumentiem? Kas šajā gadījumā notiek ar nodokļiem? Kā pareizi norādīt šos darījumus grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 31. Okt. 2024
Sabiedrība “A” noslēgusi aizdevuma līgumu ar “Altum” par 70 000 eiro pamatlīdzekļa izveidei. Līgumā ir paredzēta “A” līdzdalības maksa – 1000 eiro. Pamatlīdzekļa izveidi veic sabiedrība “B”, kas izraksta avansa rēķinu par pamatlīdzekļa izveides daļu – 51 000 eiro apmērā. “A” samaksā 1000 eiro, bet pārējo apmaksā “Altum” uz aizdevuma līguma pamata. Pabeidzot pamatlīdzekļa izveides darbus, “B” izsniedz pieņemšanas-nodošanas aktu un rēķinu par atlikušo summu – 20 000 eiro. “Altum” apmaksā šo summu, kas pēc līguma noteikumiem ir aizdevuma neatgriežamā daļa, un samazina kopējo aizdevuma summu. Kā šo darījumu pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 06:00, 24. Okt. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Praksē samērā bieži sastopama darba devēja kļūda patvaļīgi bez saskaņošanas ar darbinieku un bez darbinieka rakstveida piekrišanas ieturēt pārmaksāto algu vai veikt citus ieturējumus, kas izriet no darba devēja atprasījuma tiesībām. Gadījumos, kad darba devējam ir tiesības veikt ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas, jāievēro noteikta kārtība – par to atgādina Senāts spriedumā lietā SKC-107/2024.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Aug. 2024
Iesniegta uzņēmuma slēgšana. Ir tikai pašu kapitāls un zaudējumi. Kreditoru nav, visi parādi ir nomaksāti. Ir tikai paša īpašnieka iemaksa, lai varētu nosegt parādus. Pamatlīdzekļu nav, jo tie jau sen nolietojušies.
Gada pārskats 06:00, 8. Aug. 2024
Skaidras naudas aprite uzņēmumā vienmēr saistīta ar palielinātu risku, kas var izpausties gan kā soda sankcijas par nedeklarēšanu un atļautā sliekšņa pārkāpumu, gan kā papildus aprēķināti nodokļi – uzņēmumu ienākuma nodoklis par nesaimnieciskiem izdevumiem, pievienotās vērtības nodoklis par nepamatota priekšnodokļa atskaitīšanu vai darba spēka nodokļi. Kā Valsts ieņēmumu dienests kontrolē skaidrās naudas apgrozījumu uzņēmumos?
Nauda 06:00, 8. Jūl. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 11:40, 4. Jūl. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
Publiskai apspriešanai Tiesību aktu projektu portālā iesniegti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kurā paredzētas vairākas būtiskas izmaiņas un precizējumi, kas vienlaikus vērsti uz to, lai atvieglotu nokavējuma naudas aprēķināšanu gan nodokļu maksātājiem, gan administrācijai, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 16:18, 5. Jūn. 2024
Rūpīgi apsverot lēmumu par kāda cita uzņēmuma iegādi, pirms pirkšanas-pārdošanas darījuma investori vai uzņēmumi parasti veic padziļinātu izpēti par noskatītā uzņēmuma finanšu stāvokli un tā atbilstību faktiskajai situācijai. Šāda detalizēta pārbaude ietver vairākus aspektus, tostarp arī padziļinātu nodokļu izpēti ar mērķi identificēt nodokļu riskus un sniegt rekomendācijas to novēršanai pirkšanas-pārdošanas darījumā. Apskatīsim, kā sagatavoties detalizētai nodokļu pārbaudes veikšanai, lai tā būtu efektīva.
Finanšu vadība 06:00, 21. Mai. 2024
Lai veiktu ieturējumu no darbinieka algas, ir jāievēro stingras prasības un grāmatvedībā jāveic korekti aprēķini. Pie tam – ir situācijas, kad ieturējumus veikt nemaz nav iespējams! Lai risinātu šo problēmu Civilprocesa likumā ir sagatavoti grozījumi, kas paredz izmaiņas ieturējumu apmērā no parādnieka darba samaksas. Kādas būs atšķirības un ko tas nozīmē grāmatvežiem?
Darba samaksa 06:00, 17. Jan. 2024
Kad svētki aiz muguras un laiks skatīties jaunā 2024.gada mērķu virzienā, varam vēl atskatīties uz “iFinanses” decembrī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 14:49, 12. Jan. 2024
11.janvārī “ATTA CENTRE”, Rīgā, notika pasākums nodokļu un grāmatvedības profesionāļiem – konference “Nodokļi un grāmatvedība 2024”, kuru organizēja “iFinanses” kopā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju. Šogad konference izcēlās ar jaunu formātu, kas dalībniekiem sniedza iespēju ne tikai iegūt jaunāko informāciju no Latvijas vadošajiem ekspertiem, bet arī personīgi uzdot un apspriest aktuālākos jautājumus.
Svarīgi 14:00, 12. Jan. 2024
Lai arī jau pirmā advente aizvadīta un oficiāli ir sācies Ziemassvētku gaidīšanas laiks, tomēr vēl jāpaspēj atskatīties uz “iFinanses” novembrī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 15:51, 6. Dec. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:49, 5. Dec. 2023
Uzņēmums iesaistījies ERASMUS projektā. Projekta ietvaros tiek saņemts finansiāls atbalsts. Kā veikt saņemtā finansējuma grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 28. Nov. 2023
2023.gada 9.oktobrī Augstākās tiesas Senāts pieņēma spriedumu lietā A42-00784-23/3, ar kuru tika mainīta kārtība, kā turpmāk Valsts ieņēmumu dienests un tiesa skatīs lietas par nodokļu maksātāju tiesībām atgūt pārmaksāto pievienotās vērtības nodokli.
Kā veikt grāmatvedībā esošo nodokļu atlikumu salīdzināšanu ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) pieejamo nodokļu atlikumu? Apskatām iespējamos risinājumus nodokļu salīdzināšanai.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Okt. 2023
Precizējot nodokļu deklarācijas Valsts ieņēmuma dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā, nereti uzņēmumiem veidojas valsts budžetā iemaksāto nodokļu pārmaksa. Ja tā netiek atprasīta vai novirzīta uz citu nodokļu maksājumiem, tā pēc trīs gadiem dzēšas, jo iestājas noilgums. Uzņēmumam šī summa vairs nav atgūstama, un tā jānoraksta operāciju kontā “citi izdevumi”, kas rada zaudējumus peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Kā izvairīties no zaudējumiem, kad VID dzēš nodokļu pārmaksu?
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2023.gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:30, 4. Sep. 2023
Esošais Eiropas Savienības (ES) pievienotās vērtības nodokļa (PVN) regulējums finanšu un arī apdrošināšanas darījumiem ir spēkā no 1977.gada un tas ir praktiski nemainīgs visus šos gadus. Savukārt direktīvā 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (PVN direktīva) ieviestais nodokļa atbrīvojums, protams, nav viennozīmīgs, tomēr ar Eiropas Savienības Tiesas (EST) 2007.gada 19.aprīļa spriedumu lietā C-455/05 ir nostiprināta atziņa, ka finanšu darījumu atbrīvojuma pamatmērķis, ir atvieglot nodokļa uzlikšanas bāzes, kā arī atskaitāmā PVN summas noteikšanu, un novērst patēriņa kredīta izmaksu pieaugumu.
Nodokļi 06:00, 22. Sep. 2023
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
Valsts ieņēmumu dienests aktīvi izmanto likumā “Par nodokļiem un nodevām” tam paredzētās tiesības lemt par valdes locekļu atbildību juridiskās personas nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanā. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta publicēto informāciju process par nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu valsts budžetam ir uzsākts 136 juridiskām personām. Apskatām sīkāk, ko var pieprasīt no valdes locekļa un kad to drīkst darīt.
Nodokļi 06:00, 2. Mai. 2023
2022.gada nogalē tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar tiem nodokļu maksātājiem paredzētas labvēlīgas izmaiņas ieguldījumu kontu regulējumā, kā arī noteikti jauni ar ienākuma nodokli neapliekamo ienākumu veidi, kas saistīti ar citu likumu regulējumu. Apskatām svarīgāko!
Citi 06:00, 19. Apr. 2023
Saimnieciskās darbības veicējiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā obligāti ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija līdz 2023.gada 1.jūnijam. Deklarācijā attiecībā uz saimniecisko darbību jāaizpilda D3 vai D31 sadaļa. D3 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, savukārt D31 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā.
Gada deklarācija 06:00, 31. Mar. 2023
Bieži vien brīdī, kad uzņēmums saprot, ka nav iespējams pilnvērtīgi veikt tā darbību, nākas pieņemt visai smagu lēmumu par uzņēmuma likvidāciju. Bet ar ko sākt un kādas darbības paredz likvidācijas process? Apskatām svarīgākās nianses.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 22. Mar. 2023
Vai parāda saistību ietveršana debitora gada pārskatā pārtrauc noilgumu? Jaunākajā Senāta spriedumā paustas atziņas, kas rada vairākus jautājumus un pārdomas, piemēram, vai trīs gadu noilguma termiņš komercdarījumos vispār ir iespējams, ja debitors pareizi kārto savu grāmatvedību un atbilstoši likuma prasībām sagatavo gada pārskatus? Izskatām spriedumu!
Saistību tiesības 06:00, 25. Mar. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2023.gada janvārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 14:14, 1. Feb. 2023
Šī gada 13.februārī spēkā stāsies būtiski grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli", mainot iepriekš spēkā esošo akcīzes nodokļa piemērošanas vispārējo režīmu. Izskatām svarīgākās izmaiņas!
Citi 06:00, 11. Jan. 2023
13.decembrī likumā "Par nodokļiem un nodevām" stājās spēkā grozījumi, ar kuriem paredz atlikt muitas maksājumu ieskaitīšanu vienotajā nodokļu kontā līdz 2025.gada 1.janvārim.
Likumdošana 15:51, 15. Dec. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir atjaunojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19 par atbalsta periodu no 2021. gada 1. oktobra līdz 2022. gada 31. janvārim” sakarā ar atbalsta pasākumiem nodokļu jomā, kas paredzēti Covid-19 izraisīto grūtību pārvarēšanai.
VID informācija 15:00, 30. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:12, 3. Okt. 2022
Šoreiz izskatīsim lietu, kurā Senāts vērtējis Valsts ieņēmumu dienesta tiesības veikt ieskaitu attiecībā uz maksātnespējīgas sabiedrības nodokļu parādu, sniegdams vērtīgas atziņas par ieskaita būtību, nodokļu maksājumu regulējumu un Valsts ieņēmumu dienesta kā kreditora tiesisko statusu. Ņemot vērā izaicinājumus, ar kuriem komersantiem jārēķinās jau tuvākā gada laikā, ļoti ticami, ka jautājumi par maksātnespējas procesiem varētu atkal kļūt aktuāli.
Nodokļi 06:00, 3. Okt. 2022
Ņemot vērā, ka 2023.gada 1.janvārī stājas spēkā jaunais Latvijas Bankas likums, un Finanšu un kapitāla tirgus komisija finanšu stabilitātes nodevu administrēšanas funkciju ir nodevusi Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārziņā, VID informē, ka 2022.gada 29.septembrī Saeimā ir pieņemti grozījumi “Finanšu stabilitātes nodevas likumā” un likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kuri stāsies spēkā 2023.gada 1.janvārī.
VID informācija 12:12, 13. Okt. 2022
2022.gada 21.jūnijā ir pieņemti jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā". Kas mainījies?
Grāmatvedība 06:00, 22. Aug. 2022
Uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis veica naudas iemaksas uzņēmuma kontā, izmantojot bankas norēķinu karti. Iemaksas tika veiktas gandrīz ik mēnesi gada garumā. Iemaksu mērķis - saimnieciskās darbības nodrošināšana, jo pandēmijas laikā uzņēmums strādāja ar zaudējumiem. Šīs iemaksas tika uzskaitītas kā īpašnieka aizdevums. Uzņēmuma darbības joma – frizētavas pakalpojumi. Noslēdzoties pārskata gadam, īpašnieks nolēma šo aizdevumu novirzīt uzņēmuma zaudējumu segšanai. Tika saņemts īpašnieka iesniegums, kur, pamatojoties uz Civillikuma 1914. pantu, īpašnieks paziņoja par savu atteikšanos no naudas parāda. Un lūdz novirzīt visu summu ieņēmumos un pārskata periodu zaudējumu segšanai.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 3. Mai. 2022
Pērnā gada nogalē daudzi darba devēji ir saņēmuši pirmo aprēķinu par papildus veicamām valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām saviem darbiniekiem. Kā tiek aprēķinātas minimālās sociālās iemaksas? Kuram ir pienākums tās samaksāt? Un kas ir atbrīvots no minimālo iemaksu veikšanas?
Sociālais 07:00, 31. Jan. 2022
Vai ir iespējams uzskaitīt grāmatvedībā darbinieka izdevumus par obligāto veselības pārbaudi, ja čeks ir izsniegts uz darbinieka vārda? Ja ir iespējams, tad kā?
Tiesības 07:00, 27. Dec. 2021
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Gandrīz divus gadus neierastā pastāvīgas trauksmes situācija Covid-19 pandēmijas dēļ dažādās pasaules valstīs neizbēgami ir ietekmējusi ne tikai mūsu sadzīvi, bet arī uzņēmuma un grāmatveža ikdienas darba aktualitātes. Iespējams, vairāk nekā jebkad grāmatvedim nepieciešama gan milzīga pacietība, gan visai plašas profesionālās zināšanas, gan spēja patstāvīgi orientēties haotiskajās normatīvo aktu izmaiņās, gan varēšana pieņemt pēc iespējas pareizākus lēmumus, kad liegta pilnvērtīga komunikācija un viedokļu apmaiņa ar kolēģiem.
Gada pārskats 06:34, 17. Jan. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo uzņēmuma saimnieciskie darījumi, kā arī katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas uzņēmuma mantas stāvoklī.
VID informācija 08:42, 26. Jan. 2021
Kā uzskaitīt aprēķinātos nodokļus no darbinieka gūtā labuma un kā tie ietekmē uzņēmumu ienākuma nodokli, ja darba devējs izsniedz darbiniekam dāvanu karti 20,95 eiro apmērā? Vai uz saimnieciskās darbības izdevumiem attiecināma visa no dāvanu kartes 20,95 eiro apmērā aprēķinātā nodokļa summa?
Darba samaksa 07:00, 7. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par izmaiņām iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā" sakarā ar šā gada 16. novembrī pieņemtajiem grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī, atsevišķām normām noteikts atšķirīgs spēkā stāšanās laiks.
VID informācija 16:00, 21. Dec. 2021
Kā labāk grāmatot izdevumus, kas attiecas uz saņemto grantu apgrozāmo līdzekļu plūsmas atjaunošanai? Vai, piemēram, izmaksas par degvielu ir lietderīgi vispirms grāmatot parastajā uzņēmuma kontā "Degvielas izmaksas" un pēc tam koriģēt, vai arī uzreiz grāmatot kontā 8290?
Grāmatvedība 07:00, 4. Nov. 2021
Labklājības ministrija ir sagatavojusi informatīvu materiālu darba devējiem, kurā skaidrotas būtiskākās izmaiņas, kas šobrīd jāievēro, ņemot vērā Covid-19 ierobežojumus un ārkārtējo situāciju. Kā darba devējiem organizēt darbu; ko darīt, ja darbinieki atsakās vakcinēties; kurš segs vakcinācijas izmaksas - atbildes uz šiem un citiem aktuālajiem jautājumiem sniegtas LM skaidrojumā.
Likumdošana 09:30, 12. Okt. 2021
1. augustā spēkā stājās vairāki grozījumi Darba likumā, nosakot kārtību, kādā sedzami attālinātā darba izdevumi, precizējot minimālās algas un ieturējumu piemērošanas kārtību nozarēs, kurās noslēgta ģenerālvienošanās, kā arī citos jautājumos.
Darba samaksa 08:44, 23. Aug. 2021
Iepriekšējos šīs sērijas rakstos uzzinājām, ka dažādiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem – saimnieciskās darbības veicējiem – var atšķirties gada pārskata struktūra un pat bilances forma, kā arī citas lietas. Bet kā ir ar vadības ziņojumu?
Grāmatvedība 07:00, 2. Aug. 2021
Jau vairāk nekā gadu mūs ietekmē Covid-19 ierobežojumi, kas skar visus – gan iedzīvotājus, gan biznesus. Latvijas valdība, lai palīdzētu uzņēmumiem, pašnodarbinātām personām un arī iedzīvotājiem, ir ieviesusi vairākus atbalsta instrumentus Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai. Valsts atbalsta instrumenti darbojas līdz 2021. gada 31. maijam, bet pieteikties tiem varēs līdz 15. jūnijam. Apskatīsim populārākos valsts atbalsta veidus un noskaidrosim, kā tos pareizi atspoguļot grāmatvedībā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 24. Mai. 2021
Saeima šā gada 27. maijā pieņēma Segto obligāciju likumu (Likums), ar kuru turpmāk tiks noteikts regulējums segto obligāciju jomā, pārņemot Eiropas Savienības prasības par šo obligāciju emisiju un publisko uzraudzību, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:36, 28. Mai. 2021
Ministru kabinets lēma par izmaiņām divās atbalsta programmās Covid-19 krīzes skartajiem komersantiem – ilgstošā dīkstāvē esošo tirdzniecības centru nomas ieņēmumu un sporta centru apgrozījuma krituma kompensācijai, kas radies Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumu dēļ, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 11:28, 28. Mai. 2021
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija 11. maijā galīgajam lasījumam atbalstīja likumprojektu "Segto obligāciju likums", kas turpmāk noteiks regulējumu segto obligāciju jomā, pārņemot Eiropas Savienības prasības par šo obligāciju emisiju un publisko uzraudzību, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:34, 12. Mai. 2021
Ministru kabinets apstiprināja jaunu atbalsta programmu, kas paredz atbalstu sporta centriem apgrozījuma krituma kompensācijai. Atbalsta programmu ieviesīs Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un tas uzņēmējiem būs pieejams pēc atbalsta programmas saskaņošanas ar Eiropas Komisiju, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 13:34, 30. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:30, 5. Mai. 2021
Vai palielinātais nolietojums, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību pārvērtējot nekustamo īpašumu, turpmāk samazinās peļņu – dibinātāji saņems mazāk dividendes? Vai kaut ko noraksta arī no pārvērtēšanas rezerves uz ienākumiem? Vai tas nozīmē, ka būs lielāka dividendēs sadalāmā peļņa? Vai arī viss, kas saistīts ar pārvērtēšanu, neietekmē dividenžu izmaksu?
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats 11:18, 21. Apr. 2021
Vaicā lasītājs: Pagājis jau vairāk nekā mēnesis kopš vienotā nodokļu konta ieviešanas, bet Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) sadaļā “Maksājumi un nomaksas stāvoklis” joprojām nav redzama nodokļu samaksa, pārmaksa, parādi, nav redzams, uz kuriem nodokļiem kādas summas attiecinātas vai nav attiecinātas. Kad VID EDS būs pieejama šī informācija?
Vienotais nodokļu konts 07:58, 23. Feb. 2021
Kopš 2021. gada 1. janvāra katru mēnesi 23. datums ir regulāro iekšzemes nodokļu maksājumu termiņš. Lai uzņēmēji vieglāk varētu sekot līdzi savam nodokļu nomaksas stāvoklim, pakāpeniski tiek pilnveidota Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmas sadaļa "Maksājumi un nomaksas stāvoklis".
Vienotais nodokļu konts 11:57, 23. Feb. 2021
Kas notiek gadījumos, ja nodoklis ir iemaksāts/pārskaitīts uz veco kontu, nevis uz vienoto nodokļu kontu?
Vienotais nodokļu konts 14:39, 4. Feb. 2021
2021. gada 1. un 9. janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, tāpat vairākas izmaiņas ieviesa Apvienotās Karalistes – Lielbritānijas un Ziemeļīrijas – izstāšanās no Eiropas Savienības. Šogad svarīgs jaunums ir arī vienotā nodokļu konta ieviešana un pagarināts nodokļa samaksas termiņš, nosakot to kā 23. datumu pēc taksācijas perioda beigām. Tas viss ietekmē arī pievienotās vērtības nodokļa deklarēšanu un maksāšanu.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 12. Feb. 2021
Vai, veicot iemaksu vienotajā nodokļu kontā, pamatojumā jāatšifrē, kāda summa tiek ieskaitīta par katru nodokli? Kā iespējams norādīt, lai veikto maksājumu novirza konkrēta nodokļa samaksai?
Vienotais nodokļu konts 15:30, 4. Feb. 2021
Kas notiek, ja samaksāju vienotajā nodokļu kontā vairāk nekā ir aprēķināts? Vai uzņēmums to var atgūt?
Vienotais nodokļu konts 16:13, 4. Feb. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Vienotajā nodokļu kontā veiktās samaksas uzrādīšana grāmatvedībā no 2021. gada 1. janvāra”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo saistības un nodokļa samaksa.
VID informācija 16:29, 5. Jan. 2021
Lai grāmatvedībā būtu ērtāk strādāt un informācija būtu pārskatāma un vienkopus, regulāri tiek gatavots kontu apgrozījumu un atlikumu pārskats. Kā to labāk un pareizāk darīt?
Grāmatvedība 07:00, 20. Jan. 2021
Attālinātā darba jautājumi bija aktuāli jau pirms Covid-19 krīzes, kas to tikai pastiprināja, strauji palielinoties attālināti strādājošo darbinieku skaitam. Līdz ar aktualizējušies arī jautājumi par attālinātā darba tiesiskajiem aspektiem un darbinieku izdevumu kompensēšanu. Šobrīd sagatavotas izmaiņas divos likumos – Darba likumā un likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.
Darba laiks 07:00, 23. Nov. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atjaunojis informatīvo materiālu par ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) apliekamu darījumu veikšanu saistībā ar Apvienotās Karalistes (AK) izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), skaidrojot nodokļu piemērošanu darījumiem ar AK līdz šī gada 31. decembrim un pēc tam.
VID informācija 15:11, 25. Sep. 2020
Patlaban jautājums “Cik nodokļu nomaksas kontu ir Latvijā?” vēl lieliski iederas raidījuma “Es mīlu Tevi, Latvija!” sadaļā “Vairāk vai mazāk”, jo iekšzemes nodokļi tiek ieskaitīti 42 kontos. Nenoliedzami, tāda kārtība rada papildu administratīvo slogu uzņēmējiem. Šaubu nav – mazāk ir labāk!
Finanšu vadība 07:00, 7. Okt. 2020
Valsts ieņēmumu dienests izdevis metodisko materiālu “Pārmaksātā solidaritātes nodokļa uzrādīšana darba devēja grāmatvedības uzskaitē”, skaidrojot solidaritātes nodokļa aprēķina, atmaksas un grāmatvedības pamatprincipus.
VID informācija 10:15, 30. Sep. 2020
Uzņēmuma attīstīšanai nepieciešami finanšu līdzekļi. Vai labāk ieguldīt uzņēmuma uzkrāto kapitālu, savus personīgos līdzekļus, vai tomēr aizņemties, bet peļņu sadalīt dividendēs? Lai atrastu vēlamo balansu, kā arī izprastu kapitāla struktūru izmainošā lēmuma ietekmi uz pašu kapitāla atdevi, ir vērts aplūkot finanšu sviras efektu.
Finanšu vadība 07:00, 11. Okt. 2019
Kā grāmatvedībā uzrādīt vienreizēju atbalstu uzņēmumam darba samaksas kompensēšanai Covid-19 krīzes seku dēļ? Vienreizējais atbalsts saņemts no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 455 “Covid-19 skarto tūrisma nozares saimnieciskās darbības veicēju atbalsta piešķiršanas kārtība”.
Grāmatvedība 07:00, 31. Aug. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izdevis metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana Latvijā reģistrētai pastāvīgajai pārstāvniecībai”, skaidrojot pastāvīgo pārstāvniecību ieņēmumu un izdevumu uzskaiti, apliekamā objekta noteikšanu, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanu, kā arī deklarācijas aizpildīšanas kārtību.
VID informācija 19:59, 5. Sep. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kas ir uzkrājumi?
Šajā rakstā pievērsīšos ar grāmatvedības uzskaiti saistītajiem uzkrājumiem, to ekonomiskajai būtībai un attiecībām ar uzņēmumu ienākuma nodokli.
Grāmatvedība 08:35, 10. Aug. 2020
Izmantojot personīgo datoru darba vajadzībām, piemēram, strādājot no mājām, noder zināt, vai un kādā mērā darba devējs drīkst ietekmēt datora lietošanu. Piemēram, vai darba devējs var noteikt, kādas programmas nepieciešams lejupielādēt datorā, kādām aizsardzības sistēmām jābūt utt. Kā pasargāt uzņēmumu, un kurš ir atbildīgs, lai dati būtu drošībā?
Tiesības 07:00, 24. Jūl. 2020
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” sagatavoti grozījumi, nosakot Valsts ieņēmumu dienesta pienākumu veikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksas automātisku atmaksu, kā arī priekšnosacījumus nodokļa pārmaksas automātiskās atmaksas veikšanai.
Likumdošana 13:24, 12. Jūn. 2020
Vai iespējama likumā noteiktā termiņa, kurā nodokļu maksātājs var pieprasīt pārmaksāto nodokļu atmaksu, pagarināšana? Analizējam šī gada 20. februāra Senāta spriedumu lietā SKA-156/2020!
Nodokļi 07:00, 10. Jūn. 2020
Aizvien biežāk presē lasām par kolektīvām atlaišanām un būtiskām uzņēmumu restrukturizācijām Covid-19 iespaidā. Līdzīgas ziņas izskan gan pie mums, gan citviet pasaulē. Ko restrukturizācija un atlaišana nozīmē uzņēmuma grāmatvedim un finanšu vadībai? Tā ir savlaicīga izmaksu atzīšana, kā arī atbilstošu uzkrājumu veidošana.
Grāmatvedība 07:00, 25. Mai. 2020
2019. gada 12. jūnija uzziņā 31.1-8.5/21395 sniegts Valsts ieņēmumu dienesta viedoklis jautājumā, kas varētu būt aktuāls tiem, kam pieder nekustamais īpašums, piemēram, dzīvojamā māja vai dzīvoklis. Kā redzams no uzziņā analizētās situācijas, informētība par svarīgām nodokļu niansēm, nopērkot, izveidojot vai uzlabojot nekustamo īpašumu, īpašniekam var ietaupīt diezgan lielu naudas summu.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 13. Mai. 2020
Uzņēmums, kas reģistrēts Lielbritānijā, atvēra savu filiāli Latvijā. Latvijas filiāle nomā biroja telpas, un tajā ir nodarbināti četri darbinieki. Pagaidām naudas filiālei nav, tāpēc galvenais uzņēmums (Lielbritānijas) pārskaita naudu filiāles bankas kontā izdevumu segšanai. Sakiet, lūdzu, kā filiālei iegrāmatot šo ieskaitīto naudu? Tā nav samaksa par pakalpojumiem, bet gan nauda filiāles darbībai.
Grāmatvedība 07:00, 2. Apr. 2020
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Vai rūpnīcu garantijām, kuras tiek tirgotas papildus precei, jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis (PVN)? Vai tās var pielīdzināt apdrošināšanas prēmijām? Runa ir par papildu garantijām, ko tirgo automašīnām; klients tās var iegādāties atsevišķi.
Pievienotās vērtības nodoklis 10:20, 27. Mar. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā labot algu?
Kā pareizi labot darbinieka darba algu, ja ir pieļauta kļūda aprēķinā un izmaksā? Ievadot nodokļu likmes grāmatvedības programmā, “0” kļūdaini tika ielikta ailītē “speciālā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme”, nevis “neapliekamais minimums”. Darbiniekam 6 mēnešus netika pareizi ieturēts IIN, līdz ar to alga mēnesī tika pārmaksāta vidēji par 120 eiro. Darbinieks nepiekrīt ieturējumiem. Vai drīkst veikt algas pārrēķinu, aprēķinot IIN, un pārmaksāto algu norakstīt zaudējumos? Vai arī vajag pārrēķināt bruto algu, lai varētu aprēķināt visus nodokļus un būtu pareiza izmaksa?
Darba samaksa 07:00, 25. Mar. 2020
Šodien, 17. martā, Ministru kabinets lēma par vairākiem atbalsta pasākumiem sociālajā un uzņēmējdarbības jomā COVID-19 vīrusa radīto seku novēršanai. Labklājības ministrija gatavo priekšlikumus, kā solidārā veidā sniegt terminētu valsts atbalstu darba devējiem darba nespējas lapu apmaksai. Vienlaikus paredzēti arī nodokļu risinājumi, kā arī atbalsts uzņēmējdarbībai finanšu instrumentu veidā. Kā papildu piesardzības pasākumu paredzēts arī nodrošināt iespēju visiem uzņēmumiem pagarināt gada pārskatu sagatavošanas un iesniegšanas termiņu vismaz līdz 31. jūlijam, vēsta Finanšu ministrija.
Svarīgi 17:15, 17. Mar. 2020
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumi ārvalstu investoriem.
VID informācija 14:50, 9. Jan. 2020
Seguma rādītāji ir vieni no populārākajiem uzņēmuma finanšu datu analīzes rādītājiem, ar kuru palīdzību salīdzinoši vienkāršā veidā var gūt ātru priekšstatu par uzņēmumu, noskaidrojot, piemēram, cik liels ir tā saistību īpatsvars bilancē un vai tam ir pietiekami naudas līdzekļi īstermiņa izdevumu segšanai.
Finanšu vadība 07:00, 15. Nov. 2019
Plānojot veikt ieturējumus no darbinieka algas, jāatceras, ka Darba likumā paredzēti vairāki ierobežojumi. Aplūkosim kārtību, kādā darba devējs var veikt ieturējumus no darba samaksas, lai atlīdzinātu nodarītos zaudējumus, kā arī citus gadījumus, kad pieļaujami ieturējumi no darba samaksas.
Tiesības 07:00, 18. Okt. 2019
Šobrīd nodokļu likumos ir sagatavoti grozījumi, kas nosaka no 2021.gada nodokļu maksājumus veikt vienā kontā un termiņā. Ko paredz šī jaunā sistēma? Vai grāmatvežu darbs tiks atvieglots? Un vai šī sistēma nozīmē, ka turpmāk zudīs iespēja pašam plānot nodokļu samaksu?
Grāmatvedība 07:00, 12. Aug. 2019
Uzņēmēji allaž aktīvi meklē veidus, kā palielināt ieņēmumus un vienlaikus samazināt administratīvos izdevumus, paaugstinot efektivitāti. Viens no risinājumiem ir uzņēmējdarbības reorganizācija, apvienojot biznesus vai arī nodalot atsevišķus darbības veidus. Bet kā reorganizācijas procesus atspoguļot grāmatvedībā?
Grāmatvedība 07:00, 22. Jūl. 2019
Uzņēmuma maksātspēja ir uzņēmuma finanšu stabilitātes rādītājs, tāpēc tai jāseko līdzi pašiem un tā, visticamāk, interesēs sadarbības partnerus. Šajā publikācijā aplūkosim maksātspējas rādītājus un kontekstu, kādā tie būtu jāskata. Ielūkosimies to pielietojumā un apskatīsim, kāpēc tieši šobrīd ir svarīgi pievērst tiem pastiprinātu uzmanību.
Finanšu vadība 07:00, 14. Jūn. 2019
Privātajiem uzņēmumiem nav noteiktas obligātas prasības uzskaitīt kādus darījumus ārpus bilances. Tomēr ir darījumi, kas nav jānorāda bilancē, bet par tiem jāsniedz informācija finanšu pārskata pielikumā vai vadības ziņojumā – veikt šādu ārpusbilances darījumu uzskaiti būtu lietderīgi, jo tas palīdzētu ērtāk un kvalitatīvāk sagatavot gada pārskatu.
Grāmatvedība 07:00, 13. Mai. 2019
Lielākajai daļai uzņēmumu gada pārskati ir iesniegti, peļņa aprēķināta un pienācis brīdis izlemt, ko ar to darīt. Vienkāršākais veids būtu to sadalīt dividendēs, tomēr izrādās, ka līdz ar jauno uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanas ieviešanu tas nemaz nav tik vienkārši!
Finanšu vadība 07:00, 24. Apr. 2019
Efektivitāte ir viens no mūsdienu biznesa attīstības stūrakmeņiem. Visi lieliski zina šo vārdu, taču vai zināt, kādi ir efektivitātes noteikšanas rādītāji un kādu priekšstatu tie sniedz par uzņēmuma pārvaldi? Aplūkosim šo rādītāju pielietojumu un skaidrojumu, kā arī aspektus, kam jāpievērš uzmanība, analizējot šos rādītājus.
Finanšu vadība 07:00, 12. Apr. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka šī gada 27.februārī spēkā stājās jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.72 “Noteikumi par akcīzes nodokļa nodrošinājumiem”. Tie aizstāj līdzšinējos MK noteikumus Nr.16.
VID informācija 10:09, 6. Mar. 2019
Uzņēmumam 2013.gadā reorganizācijas rezultātā tika izveidotas rezerves. Vai šīs rezerves var novirzīt uz iepriekšējā gada nesadalīto peļņu? Vai šādā gadījumā jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis? Vai arī labāk šo rezervi izmantot pamatkapitāla palielināšanai?
Gada pārskats 07:00, 1. Mar. 2019
Katram uzņēmuma vadītājam pastāvīgi jāseko līdzi likviditātes rādītājam, jo tas liecina par uzņēmuma spēju norēķināties ar kreditoriem un palīdz pieņemt lēmumus par investīcijām, iegādājoties jaunus pamatlīdzekļus vai paplašinot darbību.
Finanšu vadība 07:00, 15. Mar. 2019
Grāmatvedis, kā ik gadu, izveidoja uzkrājumus atvaļinājumiem arī 2018.gadā. Ar kādām nodokļu sekām jārēķinās uzņēmumam?
Gada pārskats 10:48, 20. Feb. 2019
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma aktīvus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un vērtību.
Gada pārskats 12:49, 23. Jan. 2019
Ministru kabinets 30.oktobrī apstiprināja noteikumus par kārtību, kādā maksā nodokļus, nodevas, citus valsts noteiktos maksājumus un ar tiem saistītos maksājumus un novirza tos saistību segšanai. Tie detalizēti nosaka vienotā nodokļu konta īstenošanas jautājumus, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 16:07, 6. Nov. 2018
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2018.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:30, 4. Dec. 2018
Lai gan SIA dalībnieki netiek iesaistīti uzņēmuma ikdienas darbībā un tiesību normās kapitāla daļu īpašnieku un sabiedrības atbildība ir nodalīta, praksē ir gadījumi, kad fiziskās personas saistības tiek uzskatītas arī par sabiedrības saistībām tikai tādēļ, ka šī persona ir sabiedrības dalībnieks.
Komerctiesības 08:00, 27. Okt. 2017
Krājumu zudumi un iztrūkumi uzņēmumam var rasties dažādu iemeslu dēļ. Tos iekļauj ražošanas pašizmaksā. Kā noteikt plānotās zudumu normas, kā aprēķināt to ietekmi uz nodokļiem, un kā to visu grāmatot?
Izdevumi 06:00, 2. Jūl. 2018
Uzņēmumam 99% darījumu ir ar kokmateriāliem, līdz ar to veidojas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pārmaksa, kura pēc noteikta perioda tiek novirzīta citu nodokļu parāda segšanai vai ieskaitīta uzņēmuma kontā. Kā pareizi atspoguļot uzņēmuma gada pārskatā nodokļu parādu un pārmaksu?
Gada pārskats 06:45, 18. Apr. 2018
Neskatoties uz pieredzi un zināšanām, sagatavojot finanšu pārskatus, grāmatveži ik gadu saskaras ar jaunām, nebijušām situācijām un uzzina ko jaunu. Vēlos dalīties ar grāmatvedības kārtošanas un auditu laikā gūtu pieredzi par dažādām gada pārskata sagatavošanas niansēm.
Gada pārskats 07:00, 29. Mar. 2018
Saistībā ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu (UIN likums) radušās vairākas neskaidrības, kā pareizi traktēt un grupēt ar saimniecisko darbību saistītās un nesaistītās izmaksas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:28, 22. Mar. 2018
16.02.2018. stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi", kas veikti, jo 01.01.2018. stājās spēkā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums), kurā paredzēts atšķirīgs uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanas modelis, salīdzinot ar līdz šim likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" noteikto, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 11:51, 23. Feb. 2018
Otrdien, 13.februārī, Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti grozījumi MK noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" (Noteikumi), kas izstrādāti, lai daļēji atrisinātu problēmu ar atliktā nodokļa aktīvu un atliktā nodokļa saistību izslēgšanu no uzņēmumu bilancēm, kā rezultātā mainās konkrētā uzņēmuma pašu kapitāla lielums.
Likumdošana 11:37, 14. Feb. 2018
2017.gadā lielu sabiedrības uzmanību izpelnījās Latvijas Republikas Satversmes tiesā (ST) skatītās lietas par Solidaritātes nodokļa likuma (Likums) normu atbilstību Latvijas Republikas Satversmei (Satversme). Jau no solidaritātes nodokļa (SN) ieviešanas idejas rašanās dienas tas plašsaziņas līdzekļos un publiskajās tērzētavās dēvēts par bagātnieku nodokli. Kas īsti ir šis nodoklis, un kāda būs tā nākotne?
Nodokļi 08:00, 14. Feb. 2018
Noslēdzot rakstu ciklu par jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu (UIN likums), aplūkosim darbus, kas darāmi vēl šogad, lai veiksmīgi pabeigtu 2017.gadu, kā arī izskatīsim pārejas noteikumus. Tāpat, mazliet atkāpjoties no maksājamā nodokļa, aplūkosim arī atlikto nodokli.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 27. Dec. 2017
Aplūkojot darbības, kas reorganizācijas gadījumā uzņēmumā jāveic saistībā ar darbiniekiem, jāņem vērā kārtība, kādā jāveic norēķini ar darbiniekiem, jākompensē neizmantotais atvaļinājums un zaudējumi, kā arī jānosaka konkurences ierobežojums.
Saimnieciskā darbība 08:00, 1. Dec. 2017
Kad sabiedrība ir iegādājusies kādu lietu vai lietu kopumu, izvērtējusi tā atbilstību Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL) paredzētajiem pamatlīdzekļu (PL) atzīšanas kritērijiem un noteikusi, ka lieta vai lietu kopums ir PL, jānosaka, kādā vērtībā šo PL uzskaitīt.
Pamatlīdzekļi 08:00, 6. Dec. 2017
Kapitālsabiedrību valdes locekļu statusa un atbildības aspekti kļūst arvien aktuālāki. Kā uzticamības personai valdes loceklim, no vienas puses, piešķirts īpašs pilnvarojums rīkoties ar kapitālsabiedrības mantu un maksimizēt kapitālsabiedrības peļņu, bet, no otras puses, uzlikts pienākums rūpēties par šīs mantas saglabāšanu. Līdz ar to ir būtiski zināt, kādas sekas draud par šāda pilnvarojuma un uzticības neievērošanu.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 3. Nov. 2017
Kā zināms, no 01.01.2018. būtiski mainīsies uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķina koncepcija, tādēļ, aizpildot nodokļa deklarāciju par 2017.gadu, ir jāzina, kā tajā ietvertā informācija var ietekmēt turpmāko UIN aprēķinu un līdz ar to arī budžetā maksājamo vai nemaksājamo summu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 6. Nov. 2017
Vai avansa norēķinu persona var iesniegt grāmatvedībā čekus, kvītis un pavadzīmes par precēm, kas pirktas ārpus darba laika vai brīvdienās? Avansa norēķinu persona nereti iesniedz čekus par pirkumiem ārpus darba laika, jo darba laikā konkrēto preci nav iespējams iegādāties. Vai ir pareizi avansa norēķinu personas izdevumus grāmatot kredīta kontā 2380 "Norēķini par prasībām pret personālu un īstermiņa aizdevumi personālam", ja darbinieks uzņēmuma vajadzībām nepieciešamo iegādājas par saviem naudas līdzekļiem, iesniedzot čeku?
Avansa norēķini 08:00, 6. Okt. 2017
Otrdien, 26.09.2017., Ministru kabinets skatīs Finanšu ministrijas sagatavoto likumprojektu grozījumiem likumā "Par nodokļiem un nodevām", kurā paredzēts no 2021.gada ieviest vienoto nodokļu kontu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētajiem valsts budžeta maksājumiem.
Likumdošana 16:03, 25. Sep. 2017
17.08.2017. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", paredzot ieviest vienoto nodokļu kontu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētajiem nodokļiem.
Likumdošana 15:50, 25. Aug. 2017
Par avansa norēķiniem rakstīts daudz, tomēr joprojām tiek uzdoti jautājumi, turklāt, arī veicot gada pārskatu revīziju, esmu konstatējusi neprecizitātes avansa norēķinu sagatavošanā. Tādēļ vēlreiz īsumā aplūkošu dažus ar avansa norēķiniem saistītus aspektus. Kā saka– atkārtošana ir zināšanu māte!
Avansa norēķini 08:05, 24. Jūl. 2017
Kā grāmatvedības uzskaitē jāatspoguļo uzkrātās saistības neizmantotajiem atvaļinājumiem, ievērojot Ministru kabineta (MK) noteikumus Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi Nr.775)? Kādi grāmatojumi jāveic, norēķinoties par uzkrātajām summām?
Grāmatvedība 08:00, 12. Sep. 2016
Ņemot vērā darbinieku mobilitāti un arvien biežāk izplatīto darbinieku nosūtīšanu darba veikšanai ārpus ierastās darba vietas, aktuāls ir jautājums, kā pareizi noformēt darbinieku nosūtīšanu darbā uz ārvalstīm un kādas ir darbinieku tiesības un darba devēja pienākumi pret darbinieku, kā arī darba devēja saistības valstī, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts.
Tiesības 08:00, 26. Jūn. 2017
Likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) ir iekļautas normas, kuru mērķis ir novērst situācijas, kad samaksa par algotu darbu vai pakalpojumu tiek aizstāta ar aizdevumu fiziskajai personai, tādējādi izvairoties no algas nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) samaksas.
Grāmatvedība 08:00, 30. Jūn. 2017
Vai uzņēmums var segt darbinieka tiesāšanās izdevumus, ja viņš apsūdzēts par darbībām, kuras veica, pildot savus amata pienākumus uzņēmumā, un uzņēmuma labā? Piemēram, atbildētājs ir darbinieks Jānis Bērziņš, kas strādā SIA "JB", un SIA "JB" vēlas segt Jāņa Bērziņa tiesāšanās izdevumus, jo viņu tiesā par darbībām, ko viņš veica uzņēmuma vārdā. SIA "JB" vēlas apmaksāt advokāta pakalpojumus un nelabvēlīga sprieduma gadījumā segt arī materiālo kompensāciju. Vai šādi izdevumi būs uzskatāmi par SIA "JB" saimnieciskās darbības izdevumiem?
Saimnieciskā darbība 15:34, 14. Jūl. 2017
Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir tiesības uz nodokļu maksātāja motivēta rakstveida iesnieguma pamata sadalīt termiņos vai atlikt nodokļu maksājumus vairākos turpmāk aplūkotos gadījumos.
Svarīgi 11:47, 24. Mai. 2017
Darbinieks uz 4 mēnešiem devies nosūtījumā uz saistītu grupas uzņēmumu Zviedrijā. Ja līgumā par nosūtījumu paredzēts, ka darbiniekam nosūtījuma periodā tiks izmaksāti 50% no dienas naudas, vai tas ir pretrunā ar Ministru kabineta noteikumos Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" paredzētajām konkrētajām dienas naudas normām? Nosūtījuma laikā darbiniekam ir nodrošināta bezmaksas uzturēšanās, kuru kompensē Zviedrijas uzņēmums. Vai Latvijas uzņēmums nosūtījuma laikā drīkst kompensēt izdevumus par sabiedrisko transportu (nokļūšana no dzīves vietas uz ofisu)?
Tiesības 08:00, 1. Mai. 2017
Mūsdienu tirgus ekonomikas apstākļos uzņēmējiem paveras plašas iespējas pakalpojumu sniegšanai starptautiskā mērogā, līdz ar to arvien biežāk tiek risināti dažādi ar to saistīti praktiski jautājumi. Viens no apstākļiem, kas saistīts ar uzņēmumu pārrobežu sadarbību, ir darba devēja un darbinieka savstarpējās tiesiskās attiecības un no darba tiesiskajām attiecībām izrietoši nodokļu piemērošanas jautājumi darbinieku pārvietošanas gadījumā.
Tiesības 08:00, 22. Mai. 2017
Vai esat kādreiz skatījies laukā pa logu, uz savu kaimiņu māju domādams, kāpēc jums regulāri pietrūkst naudas un ir jāņem ātrais kredīts, lai izdzīvotu, kamēr kaimiņi var atļauties visu, ko vien sirds kāro? Galu galā, jūs dzīvojat vienā rajonā, jūsu bērni mācās vienā skolā un jūsu ienākumu līmenis ir gandrīz vienāds, taču jūsu dzīvesveids krasi atšķiras un viņu finansiālā situācija ir vērtējama kā daudz labāka. Nav jau labi skaitīt naudu citu makos, bet šeit būs daži no iespējamajiem iemesliem, kāpēc cilvēki ar līdzīgiem ienākumiem un dzīves gājumu, ir krietni vien turīgāki par jums.
Svarīgi 10:00, 11. Apr. 2017
Mācību prakses ir neatņemama izglītības sistēmas sastāvdaļa, īpaši profesionālās izglītības jomā. Latvijā arvien populārāka kļūst arī skolu audzēkņu un studentu mācību prakses veikšana dažādos uzņēmumos, iestādēs un institūcijās.
Tiesības 08:00, 10. Mar. 2017
Sagatavojot finanšu pārskatus par 2016.gadu, gan grāmatvežiem, gan arī revidentiem rodas samērā daudz neskaidrību un jautājumu. Daļu neskaidrību likumdevējs ir mēģinājis novērst, izdodot grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi). Grozījumi piemērojami ar atpakaļejošu datumu – sagatavojot gada pārskatu par 2016.gadu!
Gada pārskats 08:00, 27. Feb. 2017
Kopā ar valsts budžetu 2017.gadam ir pieņemti grozījumi arī vairākos nodokļu likumos, tai skaitā arī likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN). Jau no 1.janvāra šis un tas ir jādara citādi.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 20. Feb. 2017
Lai gan pēdējā laikā publiski vairāk apspriesti normatīvajos aktos veiktie grozījumi mikrouzņēmumu nodokļa regulējumā, tomēr salīdzinoši būtiski grozījumi ir veikti arī likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), kas piemērojami, sākot ar 01.01.2017.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 2. Jan. 2017
Nereti uzskata, ka ekonomistam tikai jānosaka preču vai pakalpojumu cena, turpmākās aktivitātes (piegādes līguma noslēgšanu, preču piegādi un piegādes uzskaiti) uzticot pārdošanas menedžeriem, juristiem un grāmatvežiem. Tomēr, nepievēršot uzmanību visiem minēto aktivitāšu aspektiem, var iestāties ievērojamas ekonomiskās sekas.
Finanšu vadība 08:00, 13. Jan. 2017
Kādus ekonomiskos aspektus nepieciešams ņemt vērā, nosakot uzņēmumam nodarītos zaudējumus, vai arī pretēji – apstrīdot uzņēmumam izvirzītās prasības?
Finanšu vadība 08:00, 2. Dec. 2016
10.12.2016. izsludināti grozījumi likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN), ar kuriem ieviestas vairākas būtiskas izmaiņas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanā, kas stāsies spēkā no 2017.gada.
Likumdošana 15:45, 14. Dec. 2016
Kā rīkoties, ja kapitālsabiedrība jau vairākus gadus neveic darbību un ir nolemts to likvidēt? Kā uzsākt likvidācijas procesu un kā tas norisinās? Kā likvidēt sabiedrību, ja tai nav mantas, nav kreditoru, nav darbinieku? Kādi nodokļi jāpiemēro likvidācijas procesā? Šādi jautājumi par likvidāciju radušies kādam iFinanses lasītājam. Atbildes meklējiet rakstā.
Saimnieciskā darbība 08:00, 12. Okt. 2016
Jau gadiem ilgst diskusija, vai darījumi ar bankas karti ir vai nav avansu norēķins. Katrs diskusijas dalībnieks nereti pauž savu viedokli un pamato to ar dažādiem likumdošanas aktiem. Arī es nebūšu izņēmums! Tomēr jāņem vērā, ka likumdošana regulāri mainās, un tas, kas bija aktuāls vakar, vairs nav aktuāls šodien.
Grāmatvedība 08:00, 17. Okt. 2016
Kādā apmērā darba devēja segtie izdevumi par darbinieka apmācību, lai iegūtu, uzlabotu vai paplašinātu darbā, profesijā, amatā vai arodā nepieciešamās iemaņas un zināšanas, ir klasificējami kā darba devēja izdevumi, kas saistīti ar saimniecisko darbību, un nav darbinieka gūtais labums, tātad ir neapliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN)? Kādi ir nosacījumi, lai iestātos nodokļa piemērošanas saistības?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 21. Sep. 2016
Turpināsim aplūkot izmaiņas, kas stājās spēkā no šī gada 1.janvāra, ieviešot jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu un ar to saistītos Ministru kabineta noteikumus. Šoreiz uzmanības lokā – ieņēmumi.
Grāmatvedība 08:00, 15. Aug. 2016
18.06.2016. stājās spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva 2014/67/ES, kas regulē darba ņēmēju norīkošanu darbā pakalpojumu sniegšanas jomā, savukārt 09.06.2016. spēkā stājušies ar direktīvu saistīti grozījumi Darba likumā (DL), kas nosaka darba devēja pienākumus, nosūtot darbinieku veikt darbu Latvijā, kā arī, nosūtot darbinieku veikt darbu ārpus Latvijas.
Likumdošana 17:00, 29. Jūn. 2016
Kā zināms, no šī gada ir spēkā jauns gada pārskatu sagatavošanas regulējums. Tajā daudz vēl apgūstamu lietu un izmaiņu, tāpēc ir laiks tās turpināt soli pa solim izzināt.
Grāmatvedība 08:00, 11. Jūl. 2016
Par nokavējuma naudu, kas pienākas par pārmaksātajiem pievienotās vērtības nodokļa maksājumiem 2015.gada beigās Augstākajā tiesā tika skatīta lieta, kurā tiesai bija jālemj, no kura brīža Valsts ieņēmumu dienestam rodas pienākums maksāt personai šo nokavējuma naudu (07.12.2015. spriedums lietā Nr.SKA 95-15).
Nodokļi 09:00, 22. Mar. 2016
Otrdien, 15.martā, Ministru kabinets (MK) apstiprinājis grozījumus Darba likumā (DL), kas reglamentēs vispārīgos ar darbinieku nosūtīšanu saistītos jautājumus, un noteiks darba devēja pienākumus, nosūtot darbinieku veikt darbu Latvijā, un darba devēja pienākumus, nosūtot darbinieku veikt darbu ārpus Latvijas.
Likumdošana 14:08, 16. Mar. 2016
Vai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājam ir jārēķina uzkrājumi atvaļinājumiem? Darbinieks nav izņēmis atvaļinājumu, piemēram, 3 gadus, vai gada pārskatā ir jābūt uzkrājumiem par visiem 3 gadiem, vai tikai par aktuālo gadu, par kuru sastādīts gada pārskats?
Izdevumi 09:02, 24. Feb. 2016
Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniedzamie gada pārskati, dokumenti un to iesniegšanas termiņi par 2015.pārskata gadu apkopoti zemāk izvietotajā tabulā.
Svarīgi 10:33, 11. Mar. 2016
2015.gada septembrī Augstākā tiesa (AT) pieņēma spriedumu, kurā noteikts, ka personām ir pienākums maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) arī tad, ja tiek atsavināts par labu kredītiestādei ieķīlāts īpašums citas personas kredītsaistību dzēšanai un nauda nav nonākusi paša nekustamā īpašuma īpašnieka rīcībā (29.09.2015. spriedums lietā Nr.SKA–431/2015).
Nodokļi 09:00, 17. Feb. 2016
Ar kādām nodokļu sekām jārēķinās, likvidējot uzņēmumu? Atbildi meklēsim, analizējot lasītāja jautājumu.
Saimnieciskā darbība 09:00, 2. Feb. 2016
Janvārī stāsies spēkā jaunais Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums. Viens no tā jaunievedumiem ir sabiedrību iedalījums kategorijās, atbilstoši kurām atšķiras arī gada pārskatā iekļaujamās informācijas apjoms.
Gada pārskats 09:10, 28. Dec. 2015
Valdes loceklim jāpārstāv uzņēmums – jātiekas ar biznesa partneriem utt. Viņam vienmēr ir labi jāizskatās. Kādus izdevumus drīkst segt uzņēmums? Apģērbs, frizieris, restorānu rēķini? Vai ir kādi ierobežojumi?
Komerctiesības 09:00, 20. Nov. 2015
Tas ir šķietami acīmredzami - neviens projekts neeksistē vakuumā. Tomēr bieži vien projektu autoru pašpārliecība ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pieredzējuši projektu vērtētāji "atmet" it kā ekonomiski labi pamatotu projektu.
Finanšu vadība 13:37, 29. Sep. 2015
Vai tas ir pareizi, ka autoserviss, nevis apdrošinātāji, izraksta mums rēķinu par pašrisku ar pievienotās vērtības nodokli (PVN)? Vai drīkstam atskaitīt to kā priekšnodokli?
Pievienotās vērtības nodoklis 14:55, 26. Jūn. 2015
Tiek likvidēts maksātnespējīgs uzņēmums. Uzņēmumam ir negatīvs pašu kapitāls, saistības pret īpašnieku, radniecīgām sabiedrībām un nodokļu parādi. Nekādu aktīvu nav. Tā kā kreditori ir saistītās personas, nevienam nav arī cerību uz parāda atgriešanu. Vai var dzēst kreditorus, ja viņi atsakās no savām prasībām? Un ko var darīt ar uzkrāto rezervi – vai varam ar to segt uzņēmuma zaudējumus?
Grāmatvedība 09:23, 28. Mai. 2015
Ņemot vērā ieilgušās diskusijas par “nolikto atslēgu principa” ieviešanas nepieciešamību, grozījumi Maksātnespējas likumā (MNL) nestājās spēkā 01.01.2015., kā tas sākotnēji bija iecerēts, bet gan tikai šī gada 1.martā. Šoreiz apskatīsim grozījumus, kas skar fiziskās personas maksātnespējas procesu (MNP), tostarp – kā “nolikto atslēgu princips” ir ietverts šobrīd jau spēkā esošajos likuma grozījumos.
Tiesības 07:20, 9. Jūn. 2015
Biedrība nodarbina personu brīvprātīgā darbā, un persona, nestājoties darba tiesiskajās attiecībās, veic dažādus darbus, kas ir vērsti uz biedrības statūtos noteiktā mērķa sasniegšanu. Bezatlīdzības pakalpojumu sniegšana saistīta ar pārbraucieniem, un brīvprātīgā persona vēlas pārvietoties ar sev pieejamu automašīnu, prasot vien kompensēt degvielas izdevumus, jo atbilstoši Biedrību un nodibinājumu likuma 8.panta 3.daļai persona, kas veic brīvprātīgo darbu, var prasīt tādu izdevumu atlīdzināšanu, kas radušies brīvprātīgā darba izpildē, ja tas noteikts biedrības vai nodibinājuma statūtos vai valdes lēmumos.
Izdevumi 10:13, 21. Mai. 2015
Valsts ieņēmumu dienestā iesniedzamie gada pārskati, dokumenti un to iesniegšanas termiņi par 2014.pārskata gadu apkopoti zemāk izvietotajā tabulā:
Svarīgi 11:54, 7. Apr. 2015
2010.gadā sabiedrība ar ierobežotu atbildību tika pasludināta par maksātnespējīgu. Visi darbinieki, kuriem nebija izmaksāta darba alga un atvaļinājuma kompensācija, maksātnespējas administratoram noteiktajā kārtībā un termiņā iesniedza prasību. Administrators ir pieprasījis un no uzņēmuma saņēmis neizmaksātās algas aprēķinus, darbinieku personīgo kontu kartiņu pārskatus utt. Līdz šim brīdim darbinieki nav saņēmuši ne algu, ne arī kādu paskaidrojumu. Uzņēmuma maksātnespējas procedūra arī vēl nav pabeigta (iespējams, tiks pabeigta šogad). Kur vērsties darbiniekiem, un cik likumīgi rīkojas administrators?
Darba samaksa 12:20, 19. Mar. 2015
Turpinām iepriekšējā rakstā aizsākto tēmu par bilances sagatavošanu! Šoreiz noskaidrosim, kā gada pārskatā pareizi norādīt un novērtēt atlikušos bilances posteņus - apgrozāmos līdzekļus, pašu kapitālu, uzkrājumus un kreditorus.
Gada pārskats 09:33, 2. Mar. 2015
Iepriekšējā rakstā apskatījām ieņēmumu un izdevumu uzskaiti un atspoguļošanu gada pārskatā. Šoreiz pievērsīšos bilancei, konkrēti - ilgtermiņa ieguldījumiem. Kā iedala ilgtermiņa ieguldījumus? Kā tos novērtēt? Un ko atspoguļot gada pārskata pielikumā?
Pamatlīdzekļi 11:03, 10. Feb. 2015
Latvijas uzņēmums iepērk iekārtas no Dānijas un pārdod tās klientiem Latvijā, sniedzot 2 gadu garantiju. Latvijas uzņēmums, veicot klientam garantijas remontu, neizraksta rēķinu par sniegtajiem pakalpojumiem un rezerves daļām, jo garantija paredz segt to izmaksas. Pēc remonta veikšanas Latvijas uzņēmums nosūta prasību Dānijas rūpnīcai, lai saņemtu apmaksu par sniegto garantijas pakalpojumu. Pēc pieprasījuma apstiprināšanas Dānijas uzņēmums izraksta kredītrēķinu. Kā pareizi atspoguļot šos darījumus grāmatvedībā un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā?
Grāmatvedība 15:37, 17. Feb. 2015
Obligātajā veselības pārbaudē (OVP) darbiniekam konstatēts, ka datora lietošanai jānēsā brilles, bet darbiniekam līdz šim briļļu nav bijis. Kā jārīkojas darba devējam? Vai uzņēmumam jāsedz šīs izmaksas obligāti? Vai ir jānosaka kāds summas limits? Un kā ir klasificējami šādi izdevumi?
Darba drošība 10:07, 15. Jan. 2015
Šī gada 25.septembrī Saeima pieņēma ilgi tapušos un plašas diskusijas izraisījušos grozījumus Maksātnespējas likumā (MNL). Lai arī kā samērā reāla tika aplūkota iespēja, ka Valsts prezidents varētu izmantot Latvijas Republikas Satversmes 71.pantā noteiktās tiesības prasīt grozījumu otrreizēju caurlūkošanu, grozījumi šī gada 15.oktobrī tika izsludināti, tie stāsies spēkā 01.01.2015.
Saimnieciskā darbība 11:26, 9. Dec. 2014
Vai arodbiedrība var segt biedrības biedram medicīniskos izdevumus, ja tiek iesniegti ārstniecības čeki?
Darba drošība 10:03, 19. Dec. 2014
Iepriekšējās publikācijās aprakstīju finanšu analīzes teorētiskos aspektus, šoreiz - praktisks piemērs. Par pamatu ņemsim kāda mazumtirdzniecības tīkla oficiālajās datu bāzēs pieejamos pārskatus.
Finanšu vadība 10:56, 31. Okt. 2014
Kopš 01.01.2014. ienākumiem, kas gūti no nekustamā īpašuma (NĪ) atsavināšanas un ieguldīti funkcionāli līdzīgā īpašumā, iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) netiek piemērots. Tas ir izraisījis ne vienu vien nodokļu maksātāju diskusiju. Arī Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sniedzis uzziņu par šo tēmu, savukārt tagad viedoklis ir noformulēts Ministru kabineta (MK) noteikumu formā, tādējādi iegūstot visiem nodokļa maksātājiem saistošu raksturu.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:02, 27. Okt. 2014
Zemnieku saimniecībā (ZS) peļņu par 2012.gadu pielīdzina dividendēm un pie izmaksas ietur 10%. Vai 2014.gadā ZS īpašniece drīkst izņemt naudu personīgajām vajadzībām, noformēt to kā aizdevumu, un, noslēdzot un apstiprinot gada pārskatu par 2014.gadu, naudu, kas izņemta personīgajām vajadzībām, pielīdzināt dividendēm un nomaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). ZS ir vēl arī 2013.gada nesadalītā peļņa. Kā pareizi jārīkojas? Vai vispirms ir jāizņem iepriekšējo gadu peļņa?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 16:09, 22. Okt. 2014
Mums ir jautājums par patapinātas automašīnas ekspluatācijas izmaksām. Esam dzirdējuši - ja uzņēmums patapina automašīnu līdz 15 dienām mēnesī, tad uzņēmums var nemaksāt uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN) un savos saimnieciskajos izdevumos var iekļaut tikai izdevumus, kas ir saistīti ar degvielas iegādi. Bet automašīnas remontu izmaksas, apdrošināšanu un citus izdevumus, kas saistīti ar patapināto automašīnu, iekļaut saimnieciskās darbības izmaksās nedrīkst (tad šie izdevumi tiek atzīti kā nesaimnieciskie un tiek palielināts ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamais ienākums).
Grāmatvedība 10:46, 12. Nov. 2014
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieks par savām parāda saistībām Ls 50 000 apmērā atdod uzņēmumam sev piederošās pamatkapitāla daļas, kuru nominālvērtība ir Ls 150 000. Līdz ar to parāds Ls 50 000 ir segts, un SIA iegūst savā īpašumā uz 1 gadu pamatkapitāla daļas par Ls 150 000. Kādi grāmatojumi būtu jāveic, dzēšot parādu šādā kārtībā?
Saimnieciskā darbība 14:02, 6. Dec. 2013
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) ir saņēmusi aizdevumu no sava valdes locekļa. Savukārt valdes loceklis ir saņēmis avansu preču un pakalpojumu iegādei, ko viņš nav izlietojis un nav arī atmaksājis kasē. Vai ar neizlietoto avansu preču un pakalpojumu iegādei var dzēst daļu aizdevuma? Vai uz šādu darījumu attiecas skaidras naudas lietošanas ierobežojumi, un vai šāds darījums ir jādeklarē?
Dalībnieks un valdes loceklis 15:37, 23. Sep. 2014
Kādos gadījumos jāveic eksporta procedūra, un kad jānoformē tranzīta deklarācija? Kādos gadījumos uzņēmumam jāreģistrējas kā fiskālajam pārstāvim? Publikācijas turpinājumā autore ir apkopojusi un analizējusi piemērojamo normatīvo aktu prasības par fiskālo pārstāvju reģistrāciju.
Saimnieciskā darbība 16:38, 8. Okt. 2014
Praktiski bankrotējis uzņēmums (parādnieks) ir parādā kredītiestādei 15 miljonus EUR. Saskaņā ar cesijas līgumu juridiska persona (cesionārs) izsolē no kredītiestādes iegādājas prasījuma tiesības par 5 miljoniem EUR. Cedents un cesionārs ir Latvijas nodokļu rezidenti. Cesionārs vienlaikus kļūst par sabiedrības (parādnieka) vienīgo dalībnieku. Cesionārs novērtē iegādātās prasījuma tiesības 5 miljonu EUR apmērā. Cesionārs un parādnieks noslēdz mierizlīgumu, ko apstiprina tiesa, un saskaņā ar mierizlīgumu parādnieks atzīst parādu 5 miljonu EUR apmērā, bet atlikušais parāds 10 miljonu EUR apmērā tiek dzēsts. Kādas nodokļu sekas darījums rada parādniekam un cesionāram?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 13:40, 2. Sep. 2014
Uzņēmēji bieži saskaras ar situāciju, ka sadarbības partneris vai klients paliek parādā un kļūst maksātnespējīgs. Parādnieka maksātnespējas procesa rezultātā parasti izdodas atgūt tikai daļu no parāda vai pat neko, jo parādnieka mantas vērtība parasti ir mazāka par kopējo parādu apjomu vai maksātnespējas pasludināšanas brīdī mantas vairs nav vispār.
Saistību tiesības 14:38, 29. Aug. 2014
No 01.07.2014. stājās spēkā Komerclikuma (KL) normas, kas pieļauj ārkārtas dividenžu aprēķināšanu. Līdz ar to izdarīti daudzi grozījumi arī citos normatīvajos aktos, to skaitā noteikta kārtība, kādā uzņēmumam finanšu pārskatā jāatspoguļo ārkārtas dividendes.
Gada pārskats 10:12, 8. Sep. 2014
Pēdējā laikā daudz runāts un rakstīts par uzņēmuma darbinieku nosūtīšanu komandējumos un to komandējumu izdevumiem. Bet kādi noteikumi attiecas uz biedrībām? Kuras personas biedrība drīkst nosūtīt komandējumā? Un kā kompensēt šo personu komandējuma izdevumus? Šajā rakstā sniegšu ieskatu normatīvo aktu prasībās, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu:
Darba samaksa 11:37, 2. Sep. 2014
Turpinot rakstu sēriju par finanšu analīzi, šoreiz apskatīšu sabalansētības un dinamiskuma principus, kas jāievēro, analizējot finanšu pārskatus. Pirmatnējās analīzes tehnika ir pavisam vienkārša.
Finanšu vadība 14:54, 5. Sep. 2014
Nereti praksē rodas jautājumi par darbinieku izbraukumiem, pildot darba pienākumus. Ne vienmēr ir skaidrs, kādos gadījumos ar darba pienākumu veikšanu saistīts brauciens uzskatāms par komandējumu un kādos - par darba braucienu, un kā tiek kompensēti ar to saistītie izdevumi.
Darba samaksa 11:31, 23. Jūl. 2014
Mūsdienās visas jomas ļoti ātri attīstās un mainās. To pašu var teikt arī par revīzijas riskiem un aktualitātēm revīzijas projektos. Grūtos ekonomiskos un finansiālos apstākļos palielinās revīzijas risks, tajā skaitā arī risks, kas ir saistīts ar ārpusbilances posteņu uzskaiti un to atspoguļošanu finanšu pārskatos. Krīzes apstākļos iespējamība, ka ārpusbilances saistības var pārvērsties par saistībām, ir lielāka, kā arī šī informācija kļūst īpaši svarīga finanšu pārskata lietotājiem. Šajā publikācijā – par dažiem būtiskākajiem ārpusbilances posteņu veidiem.
Gada pārskats 10:00, 2. Sep. 2013
Mūsdienīgi uzņēmumi lielākoties strādā iespējami plaši, aptverot ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas Savienības un pat pasaules tirgus, līdz ar to darbiniekiem nereti ir jādodas komandējumos, jāstrādā ārvalstīs, taču darba devējiem aktuāls ir jautājums, kāda juridiskā forma ir piemērojama šādiem gadījumiem. Vai darbinieks ir jānorīko komandējumā, darba braucienā vai nosūtījumā? Tas viss ir būtiski, jo ietekmē gan izdevumu apmēru, gan maksājamos nodokļus.
Darba tiesības 09:43, 14. Jūl. 2014
Ne pirmo gadu likumdevējs vēlas panākt nodokļa par uzņēmumam piederošā vieglā autotransporta izmantošanu iekasēšanu. Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likums (UVTN likums) ticis gan pārrakstīts no jauna, gan papildināts ar jaunām normām un precizējumiem. Diemžēl pārmērīgi lielas slodzes rezultātā grāmatvežiem trūkst laika salikt kopā visas normatīvo aktu prasības un izanalizēt tās. Neiedziļinoties likumā noteiktajā, nepievēršot uzmanību dažādām niansēm, sekas ir pietiekami sāpīgas.
Transportlīdzekļa nodokļi 09:07, 28. Apr. 2014
Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sagatvojis informatīvo materiālu, kurā informē par kārtību, kādā nodokļu maksātājs var pieprasīt nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu, un VID tiesībām izvērtēt pieteikumu un pieņemt lēmumu par termiņa pagarināšanu vai atteikumu.
VID informācija 08:01, 27. Feb. 2014
Atbilstoši Gada pārskatu likumam (GPL) jāņem vērā visas paredzamās riska summas un zaudējumi, kas radušies pārskata gadā vai iepriekšējos gados arī tad, ja tie kļuvuši zināmi laika posmā starp bilances datumu un dienu, kad gada pārskatu paraksta GPL 61.panta 2. daļā minētā persona vai pārvaldes institūcija. Jāaprēķina un jāņem vērā visas vērtības samazināšanās un nolietojuma summas neatkarīgi no tā, vai pārskata gads tiek noslēgts ar peļņu, vai zaudējumiem.
Gada pārskats 18:19, 28. Feb. 2014
Kā jāuzskaita no darba ņēmēja ieturamie nodokļi par kārtējo mācību maksas segšanu augstākajā mācību iestādē, ja tie netiek ieturēti no darba ņēmēja ienākuma, bet gan uzņēmums viņam tos "kompensē"? Vai šajā gadījumā gan kompensētie nodokļi – iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un darba ņēmēja un darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) ir ar saimniecisko darbību nesaistītas izmaksas un par tām ar koeficientu 1,5 jāpalielina ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamais ienākums?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 18:08, 21. Feb. 2014
Uzņēmums (SIA) tiek likvidēts, par ko lēmumu ir pieņēmuši dalībnieki – divas fiziskas personas. Ir sastādīts likvidācijas sākuma finanšu pārskats un tagad ir nepieciešams sastādīt likvidācijas slēguma finanšu pārskatu un atlikušās mantas sadales plānu. Uzņēmumam nav ne kreditoru, ne debitoru parādu pret trešajām personām, bet ir dalībniekiem neizmaksātās dividendes par 2008. gadu, lēmums par peļņas sadali dividendēs ir pieņemts 2009. gada aprīlī.
Gada pārskats 10:16, 27. Jan. 2014
Gada pārskats grāmatvedim ir kā mazais diplomdarbs, kas prezentē uzņēmumu dažādās iestādēs un liecina par grāmatveža profesionalitāti ne tikai tā pareizā izstrādāšanā, bet arī noformēšanā. Kādas ir biežāk pieļautās kļūdas gada pārskata sagatavošanā un noformēšanā un kā no tām izvairīties?
Gada pārskats 11:46, 17. Jan. 2014
No 01.01.2014. likums Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) kārtējo reizi piedzīvos apjomīgas izmaiņas, un paredzams, ka tās skars plašu nodokļa maksātāju loku. Šajā rakstā tiks apskatītas tikai atsevišķas jaunās likuma normas, kuru mērķis ir pastiprināt cīņu ar ēnu ekonomiku un novērst situācijas, kad samaksa par algotu darbu vai pakalpojumu tiek aizstāta ar aizdevumu fiziskajai personai, tādējādi izvairoties no algas nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu samaksas.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 15:00, 13. Dec. 2013
Tā kā grāmatveži ikdienā saskaras ar ļoti daudzām neskaidrībām saistībā ar to, kā ir jāaizpilda kļūdu labojums par veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI) un kādos gadījumos šīs ziņas vispār drīkst labot, Maija Grebenko ir sagatavojusi praktisku skaidrojumu – to lasiet šajā publikācijā.
Dokumenti 11:38, 25. Okt. 2013