Grozījumi Civilprocesa likumā, kas stājās spēkā 2024.gada 1.oktobrī, paredz skaidrākus un taisnīgākus ieturējumu noteikumus, nodrošinot parādniekiem minimālo ienākumu saglabāšanu, vienlaikus ļaujot efektīvāk īstenot piedziņas procesus. Grozījumi ir mērķēti uz ēnu ekonomikas mazināšanu un taisnīgāku attieksmi pret parādniekiem, kas bieži vien slēpj savus patiesos ienākumus, tādējādi apgrūtinot piedziņas procesu. Apskatām praktiski, kā mainās ieturējumu apjomi pēc izmaiņām.
Darba samaksa 06:00, 18. Okt. 2024
Lai motivētu parādniekus turpināt gūt legālus ienākumus, vienlaikus paredzot iespēju vērst piedziņu samērīgā apmērā no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzināmiem maksājumiem arī tad, ja tā nepārsniedz valstī noteikto minimālo mēnešalgu, 2024.gada 20.jūnijā pieņemti grozījumi Civilprocesa likumā, informē Saeima.
Likumdošana 09:26, 20. Jūn. 2024
Lai veiktu ieturējumu no darbinieka algas, ir jāievēro stingras prasības un grāmatvedībā jāveic korekti aprēķini. Pie tam – ir situācijas, kad ieturējumus veikt nemaz nav iespējams! Lai risinātu šo problēmu Civilprocesa likumā ir sagatavoti grozījumi, kas paredz izmaiņas ieturējumu apmērā no parādnieka darba samaksas. Kādas būs atšķirības un ko tas nozīmē grāmatvežiem?
Darba samaksa 06:00, 17. Jan. 2024
Tiesu prakses attiecībā uz uzņēmuma nodokļu parāda piedziņu no valdes locekļa vairs nav retums. Administratīvās tiesas intensīvi un visdažādākajos aspektos veido judikatūru jautājumos par valdes locekļa atbildību nodokļu jomā, jo šobrīd Valsts ieņēmuma dienests aktīvi izmanto likumā noteiktās tiesības pieprasīt nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu uzņēmuma valdes loceklim, ja piedzīt nodokļu parādu no uzņēmuma nav iespējams.
Komerctiesības 06:00, 28. Feb. 2024
2024.gada septembra sākumā Administratīvā rajona tiesa izskatīja visai interesantu, neikdienišķu muitas nodokļa strīda lietu. Apskatām lietu un tajā paustās atziņas.
Nodokļi 09:00, 31. Okt. 2024
Saeima 2024.gada 20.jūnijā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā, mainot likuma 594. un 599.pantu par ieturējumiem no parādnieka darba algas un līdzīgiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 13:23, 28. Jūn. 2024
Lai arī jautājums par to, vai ir likumīga Valsts ieņēmumu dienesta rīcība – iekasēt svešu nodokļa parādu no nodokļu parādnieka sadarbības partnera, šķiet acīmredzams, tomēr tā izšķiršanai bija nepieciešams Senāts un atkārtota izskatīšana apgabaltiesā.
Svarīgi 10:33, 20. Jūn. 2024
2024.gada janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas būtiski uzlabo uzņēmēju dzīvi. Viens no jaunumiem, kas pelnījis lielāku ievērību, ir atvieglotas prasības pievienotās vērtības nodokļa atgūšanai, ja darījuma partneris nav samaksājis par piegādātajām precēm vai pakalpojumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Mai. 2024
Ar debitoriem kā ar bitēm – nekad nevar zināt, kurā brīdī debitors kļūs par nedrošu vai vispār būs jānoraksta izmaksās, un vēl jāaprēķina uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šajā rakstā par uzņēmumiem, kas neveido uzkrājumus nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr.9 "Finanšu instrumenti".
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 18. Mar. 2024
Valsts ieņēmumu dienests var uzsākt nodokļu parāda piedziņas procesu bezstrīda kārtībā, ja uzņēmums laicīgi nenorēķinās par nodokļu saistībām. Bet vai drīkst pieprasīt samaksāt parādu, kas radies nevis pašam uzņēmumam, bet tā sadarbības partnerim, ar kuru debitors jau norēķinājies? Atbilde meklējama Senāta 2023.gada 24.novembra spriedumā lietā SKA-117/2023.
Vai apdrošināts klients, par kuru apdrošināšanas kompānija izmaksā tikai 85% no parāda, var tikt uzskatīts par šaubīgu vai bezcerīgu debitoru un atlikušo parādu norakstīt bez uzņēmumu ienākuma nodokļa aplikšanas, pat ja uzņēmums turpina darboties? Vai apdrošināšana ir pietiekams pierādījums?
Grāmatvedība 06:00, 14. Okt. 2024
Lai veicinātu parādnieku legālu nodarbinātību, kas ilgtermiņā nodrošinātu arī parādu atgūšanu, šī gada 1.oktobrī stājušies spēkā grozījumi Civilprocesa likumā, kas maina ieturējumu apmēru no parādnieku darba algas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 11:06, 1. Okt. 2024
Ikdienas uzņēmējdarbības vidē viens no jautājumiem, kas skar ikvienu biznesa jomas pārstāvi, ir parāda piedziņas efektīvi risinājumi. Lai gan parādu atgūšanas joma ir plaša, tomēr nepastāv ideālais modelis, kas garantētu rezultātu. Tomēr strīdu izskatīšanas praksē ir novērotas situācijas, kad, veicot konkrētas secīgas darbības, kreditoram ir iespēja gan atgūt parādu, gan noregulēt attiecības ar parādnieku.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 20. Jan. 2023
Sagatavoti grozījumi Civilprocesa likumā, kas ļaus no parādnieka piedzīt 10% no minimālās mēneša algas.
Likumdošana 13:57, 27. Okt. 2023
Uzņēmums var izvēlēties pārdot produkciju vai sniegt pakalpojumu, par to saņemot samaksu vēlāk, kas nozīmē – uzņēmumam rodas debitors. Ja debitors neveic apmaksu norādītājā laikā, uzņēmumam rodas papildu izmaksas saistībā ar parāda atgūšanu, bet, ja parāds netiek atgūts, papildus jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis. Kā veiksmīgi uzraudzīt debitorus, lai izvairītos no šādas situācijas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 16. Okt. 2023
Kreditori (apakšuzņēmēji, pakalpojumu veicēji, nesaistītas personas) nepieprasa parādus. Kā norakstīt šādus parādus un kādas būs nodokļu sekas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 13. Okt. 2023
Publiskai apspriešanai Tiesību aktu projektu portālā iesniegti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kurā paredzētas vairākas būtiskas izmaiņas un precizējumi, kas vienlaikus vērsti uz to, lai atvieglotu nokavējuma naudas aprēķināšanu gan nodokļu maksātājiem, gan administrācijai, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 16:18, 5. Jūn. 2024
Pēdējā laikā ir vērojama uzņēmumiem pozitīva tendence strīdos ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) uzņēmuma pārejas lietās. Konkrētajā lietu kategorijā tiesas biežāk sākušas skatīties uz VID argumentiem kritiskāk.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 24. Apr. 2024
Valsts ieņēmumu dienests aktīvi izmanto likumā “Par nodokļiem un nodevām” tam paredzētās tiesības lemt par valdes locekļu atbildību juridiskās personas nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanā. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta publicēto informāciju process par nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu valsts budžetam ir uzsākts 136 juridiskām personām. Apskatām sīkāk, ko var pieprasīt no valdes locekļa un kad to drīkst darīt.
Nodokļi 06:00, 2. Mai. 2023
Rīgā no 2024.gada stājušās spēkā vairākas izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanā, tostarp no šī gada iespējams saņemt atvieglojumus par ilgtspējīgām jaunuzceltām vai pilnībā renovētām ēkām, atgādina Rīgas pašvaldība.
Svarīgi 11:18, 5. Mar. 2024
Sankcijām pakļautām personām, kurām Latvijā pieder nekustamais īpašums, no 2024.gada 1.jūlija vairs nesaņems nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, tostarp brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās. To paredz 2024.gada 21.martā pieņemtie grozījumi likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli”, informē Saeima.
Likumdošana 11:27, 21. Mar. 2024
Uzņēmumam 2020.gadā ir izveidojies debitora parāds. Debitors 2022.gadā ir likvidēts. Vai drīkst debitora parādu norakstīt izdevumos un tos neiekļaut ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta 3.daļas 10.punktu?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 20. Apr. 2023
Sankcionētās personas, kurām Latvijā pieder nekustamais īpašums, no 2024.gada 1.jūlija vairs nesaņems nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, tostarp brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās. To paredz grozījumi likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli", kas virzīti izskatīšanai Saeimā.
Likumdošana 15:29, 6. Mar. 2024
Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Apkopojam ieteikumus, kas varētu noderēt ikdienas darbā, lai cīnītos ar debitoru parādiem.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 27. Nov. 2023
Vai valdes loceklim var uzlikt pienākumu maksāt komercsabiedrības nodokļu parādus? Izskatām Eiropas Savienības Tiesas spriedumu!
Nodokļi 06:00, 25. Jan. 2023
Uzņēmums, kurš kādu laiku nav spējis nokārtot savas parādsaistības un tā rezultātā tam piesaistīts zvērināts tiesu izpildītājs, pieņem lēmumu izmaksāt darbiniekam pabalstu 250 eiro apmērā saistībā ar tēva nāvi. Vai zvērināts tiesu izpildītājs drīkst veikt ieturējumu no bēru pabalsta? Vai grāmatvedim, aprēķinot summu, kas jāpārskaita zvērinātam tiesu izpildītājam, jāņem vērā bēru pabalsts?
Darba samaksa 06:00, 27. Okt. 2023
Covid-19 ietekmē atsevišķi uzņēmumi nonāca grūtībās vai pat parādos, taču milzīgi nodokļu parādi jau bija pirms tam. Tos galvenokārt radīja negodprātīgi darboņi, izvairoties no nodokļu maksāšanas. Šajā epizodē asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīnas Hudenko diskusija par Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studentes Baibas Mažeikas pētījumu, kā varētu mazināt nodokļu parādus nākotnē.
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 23. Dec. 2022
2022. gada 21. aprīlī stājās spēkā grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likuma) 9.pantā, kas papildināja kārtību, kādā nedrošie debitoru parādi ir norakstāmi vai iekļaujami nodokļa bāzē. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu par UIN piemērošanu debitoru parādiem.
VID informācija 10:40, 3. Nov. 2022
Veicot uzņēmējdarbību, ikviena fiziska vai juridiska persona kaut reizi no darījuma partnera ir saņēmusi vēstuli ar grāmatvedības sagatavotu salīdzināšanas aktu ar lūgumu to apstiprināt. Protams, katra uzņēmēja grāmatvedības sistēma ir sakārtota un pielāgota konkrētai sfērai, un ne visi uzņēmumi apmainās ar salīdzināšanas aktiem par veiktajiem darījumiem, it sevišķi, ja darījumi ir veiksmīgi un kavētu maksājumu nav. Vai grāmatvedības salīdzināšanas aktu sagatavošana un nosūtīšana ir obligāta, un kādēļ tie vispār ir nepieciešami?
Dokumenti 06:00, 12. Jūl. 2023
Latvijas Republikas Senāts ar 2021. gada 7. septembra spriedumu lietā SKA-145/2021 atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu lietā par muitas parāda piedziņu no galvotāja, atzīstot par pareizu Administratīvās apgabaltiesas secinājumu, ka Valsts ieņēmumu dienests tiesības pieprasīt nodokļu parāda samaksu ir veicis saprātīgā termiņā.
Svarīgi 08:28, 9. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par gadījumiem, kad nedrošo debitora summu iekļauj ar nodokli apliekamajā bāzē.
VID informācija 16:26, 26. Jūl. 2022
Šī gada 6.martā Latvijas Republikas Tiesībsargs ir publicējis savu atzinumu lietā “Par VID prettiesisku rīcību saistībā ar iedzīvotāju gada ienākumu deklarāciju aizpildīšanu un nodokļa aprēķināšanu nodokļu maksātāja vietā”. Vērtējot vairāku privātpersonu sūdzības, Tiesībsargs secinājis, ka Valsts ieņēmumu dienests rīkojās prettiesiski, pieņemot lēmumus par nodokļu piedziņu. Lai arī Valsts ieņēmumu dienests atzinis konstatētos pārkāpumus, prettiesiskos lēmumus tas atcelt neplāno. Ko darīt nodokļu maksātājiem?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 24. Mai. 2023
Ar grozījumiem likumā “Par nodokļiem un nodevām” tiek plānots aizstāt trīs pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošās nodokļu maksātāju novērtējuma sistēmas, tostarp padziļinātās sadarbības programmu, aizstājot ar nodokļu maksātāju reitinga sistēmu.
Citi 06:00, 10. Apr. 2023
Aprīļa lasītāko rakstu virsotni šoreiz iekarojis raksts par Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma grozījumiem, kas noteikti nav pārsteigums, jo grozījumi ietver regulējumu, ko var piemērot jau šī gada pārskatiem.
Svarīgi 15:09, 6. Mai. 2022
Par finanšu problēmām var uzskatīt jebkuru situāciju, kad finanšu stāvokļa dēļ uzņēmumam ir grūtības izpildīt saistības – apmaksāt rēķinus, izpildīt solījumus, veikt kredītu pamatsummas vai procentu maksājumus. Un šādā situācija nevēlas nokļūt neviens uzņēmums. Kā laikus pamanīt problēmu, un kā to risināt?
Finanšu vadība 06:00, 3. Mar. 2023
Vai parāda saistību ietveršana debitora gada pārskatā pārtrauc noilgumu? Jaunākajā Senāta spriedumā paustas atziņas, kas rada vairākus jautājumus un pārdomas, piemēram, vai trīs gadu noilguma termiņš komercdarījumos vispār ir iespējams, ja debitors pareizi kārto savu grāmatvedību un atbilstoši likuma prasībām sagatavo gada pārskatus? Izskatām spriedumu!
Saistību tiesības 06:00, 25. Mar. 2022
Ir grāmatveži, kas domā, ka aizdevumu, kas netiek atdots noteiktajā termiņā, var norakstīt izdevumos, un nebūs jāmaksā nekāds nodoklis. Bet tā nav taisnība jo, vērtējot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta nosacījumus, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir jāmaksā, izņemot atsevišķus nosacījumus, kad to drīkst nepiemērot.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 6. Feb. 2023
Pieņemti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ar mērķi precizēt regulējumu nedrošiem debitoru parādiem. Grozījumi piemērojami jau gada pārskatiem par 2021. gadu.
Likumdošana 17:05, 14. Apr. 2022
Šķiet, ka par debitoriem viss jau krustu šķērsu ir sarakstīts un izrunāts, bet “iFinanšu” redakcija joprojām par šo tēmu saņem jautājumus no lasītajiem. Arī savā darbā joprojām saskaros ar grāmatvežu pieļautajām kļūdām, tāpēc vēlos dalīties savā pieredzē par debitoriem. Ceru, ka ikviens atradīs ko noderīgu šajā rakstā.
Grāmatvedība 06:00, 13. Feb. 2023
2021. finanšu gads ir noslēdzies, un pienācis laiks gatavot gada pārskatus, novērtēt finanšu pārskatu rādītājus, kā arī veikt parādnieku izvērtējumu. Vienlaikus pandēmijas ietekmē palielinājies to uzņēmumu skaits, kas nespēj segt savas parādsaistības. Tādēļ šis ir piemērots laiks, lai lasītājiem atgādinātu, ka nodokļu normatīvajos aktos ir paredzētas situācijas, kad parāds nodokļu vajadzībām tiek uzskatīts par izdevumu, kas radies saimnieciskajā darbībā, un tādējādi jāizpilda noteikti kritēriji.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:06, 14. Mar. 2022
Uzņēmums 2016. gadā samaksāja piegādātājam avansu par precēm 700 eiro apmērā, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN), bet preci nesaņēma. Uzkrājumi nav veikti. Piegādātājs strādā, taču nevēlas atgriezt naudu vai piegādāt preci nevēlas. Kā var norakstīt šādu parādu? Vai tas ir ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamais objekts? Ko darīt ar samaksāto PVN?
Citi 07:00, 17. Feb. 2022
Tuvojas gada beigas, un uzņēmumi sāk domāt par gada atskaišu sagatavošanu un padarīto darbu apkopošanu, lai saprastu, kas ir izdarīts un ko vēl vajadzētu paspēt. Gada pēdējos mēnešos tiek sakārtoti arī debitoru jautājumi, lai grāmatvežu gada atskaišu un bilances gatavošanas laikā ir pilnīga kārtība. Pārskatot debitoru neizpildītās saistības, rodas jautājums, ko iesākt ar zaudētajiem debitoru parādiem? Vai iespējams atgriezt iemaksāto pievienotās vērtības nodokli (PVN) pilnā apmērā no šī darījuma ar bezcerīgo debitoru?
Svarīgi 08:48, 30. Nov. 2022
Katrs ir dzirdējis par Valsts ieņēmumu dienesta “melno sarakstu” jeb riska personu sarakstu. Vai pieļaujams, ka šajā sarakstā iekļūst katrs, kam ir nodokļu parādi? Vairs nē!
Nodokļi 07:00, 3. Dec. 2021
23. novembra vadības sēdē apstiprināti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ar mērķi precizēt regulējumu nedrošiem debitoru parādiem.
Likumdošana 13:30, 24. Nov. 2021
Bieži vien uzņēmēji peļņu ik gadu novirza uzņēmuma attīstībai, bet atstāj to bilancē kā nesadalīto peļņu pašu kapitāla sastāvā. Kā rīkoties ar šādu peļņu, ko dalībnieki izlemj ieguldīt uzņēmuma attīstībā, piemēram, pamatlīdzekļu iegādei, citām investīcijām? Kuros gadījumos jāpalielina pamatkapitāls, bet kuros tā vienkārši ir nesadalītā peļņa?
Grāmatvedība 06:00, 14. Sep. 2022
Šā gada 22. jūlijā Administratīvā apgabaltiesa spriedumā lēmusi, vai Valsts ieņēmumu dienests bija tiesīgs apķīlāt nodokļu parādnieka darījumu partnera parādus, infomē zvērinātu advokātu birojs "Sorainen".
Svarīgi 09:30, 27. Sep. 2021
Šā gada 7. septembrī Latvijas Repulikas Senāts lēma, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) pamatoti vērsās pie apdrošināšanas sabiedrības kā galvotāja, lai piedzītu nodokļu maksātāja muitas parādu, kuru, izmantojot piespiedu piedziņas līdzekļus, VID nebija atguvis, informē zvērinātu advokātu birojs "Sorainen".
Svarīgi 13:30, 23. Sep. 2021
Strīdi ar Valsts ieņēmumu dienestu un lietas izskatīšana tiesās ir laikietilpīgs, dārgs un, kas svarīgākais, nervus kutinošs process. Turklāt uzņēmumam jāturpina veiksmīgi darboties! Izskatītā lieta, manuprāt, uzskatāmi parāda – reizēm pilnīgi pietiek ar pirmās instances tiesas spriedumu. Un visām pusēm izdevīgāk to neturpināt.
Valsts ieņēmumu dienests, veicot nodokļu administrēšanas pasākumus, ir konstatējis uzņēmumu pāreju starp vairākiem Rīgā strādājošiem uzņēmumiem.
VID informācija 15:20, 3. Sep. 2021
Ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus vērtē ne tikai atbilstoši juridiskajai formai, bet arī darījuma ekonomiskajai būtībai, atgādina Valsts ieņēmumu dienests informatīvajā materiālā “Ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi”.
VID informācija 11:28, 19. Jūl. 2022
Noslēdzot rakstu ciklu par 2021. gada būtiskākajām tiesu atziņām nodokļu jomā, šoreiz izskatīsim trīs nozīmīgas tiesu lietas: par nodokļu maksājumiem maksātnespējas gadījumā, soda naudas samazinājuma piešķiršanu un nepamatotu audita termiņa pagarinājumu.
Nodokļi 06:00, 27. Mai. 2022
Ņemot vērā karu Ukrainā un sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, debitoriem rodas problēmas ar norēķinu, pastāv risks, ka daļa debitoru parādu var kļūt par daļēji vai pilnībā neatgūstamiem, līdz ar to tam jāpievērš īpaša uzmanība.
Gada pārskats 06:00, 18. Mai. 2022
Esmu grāmatvedības apkalpošanas uzņēmuma grāmatvede, un man ir neskaidrības par nodokļu nomaksas termiņu pagarinājuma iesniegšanu Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Sabiedrība janvārī pārdeva preces un izveidojās liela maksājamā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) summa. Ņemot vērā esošo situāciju uzņēmumā, sabiedrība bija spiesta izlemt par termiņa pagarinājumu šim PVN.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 1. Apr. 2022
Saeimas Juridiskā komisija galīgajā lasījumā atbalstīja jauna likumprojektu "Likums par fiziskās personas atbrīvošanu no pārādsaistībām", informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:25, 1. Jūn. 2021
Atskatoties uz 2021. gada būtiskākajām tiesu atziņām, šoreiz izskatīsim divas lietas par personas iekļaušanu riska personu sarakstā. Nepietiek konstatēt vienīgi to, ka personas darbības laikā ir izveidojies nodokļu parāds, jāvērtē arī personas attieksme pret nodokļu samaksas pienākumu, secina Senāts.
Nodokļi 07:00, 7. Jan. 2022
Gandrīz divus gadus neierastā pastāvīgas trauksmes situācija Covid-19 pandēmijas dēļ dažādās pasaules valstīs neizbēgami ir ietekmējusi ne tikai mūsu sadzīvi, bet arī uzņēmuma un grāmatveža ikdienas darba aktualitātes. Iespējams, vairāk nekā jebkad grāmatvedim nepieciešama gan milzīga pacietība, gan visai plašas profesionālās zināšanas, gan spēja patstāvīgi orientēties haotiskajās normatīvo aktu izmaiņās, gan varēšana pieņemt pēc iespējas pareizākus lēmumus, kad liegta pilnvērtīga komunikācija un viedokļu apmaiņa ar kolēģiem.
Gada pārskats 06:34, 17. Jan. 2022
Valsts ieņēmumu dienests publicējis divas jaunas uzziņas pievienotās vērtības piemērošanas jautājumos. Vienā tiek analizēts, vai parādu atgūšanas izdevumiem ir kompensācijas raksturs, līdz ar to piemērojams nodokļa atbrīvojums, bet otrā – vai nodokļa atbrīvojums ir piemērojams ortodontijas ierīču piegādēm. Analizējam tās!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 1. Dec. 2021
Turpinām izskatīt 2021. gada būtiskākās tiesu atziņas nodokļu jomā. Šoreiz izskatām divas lietas. Vienu – par Valsts ieņēmumu dienesta pienākumu pienācīgi noskaidrot apstākļus, lai pierādītu ļaunprātīgas nodokļu sistēmas izmantošanas pazīmes. Bet otrajā lietā – atziņas par pārmaksātās nodokļa summas atmaksas termiņu.
Nodokļi 07:00, 22. Dec. 2021
2021. gada 1. septembrī beidzās Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā noteiktie ierobežojumi iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu. Kādiem apstākļiem jāiestājas un kādi priekšnoteikumi jāizpilda, lai kreditoram rastos subjektīvas tiesības iesniegt tiesā maksātnespējas pieteikumu pret savu parādnieku?
Saimnieciskā darbība 07:00, 24. Nov. 2021
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā paredzēts, ka, norakstot neatgūstamo debitora parādu, to var neiekļaut ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē, un tas ir tāds debitora parāds, ja parāda piedziņa tiesas ceļā nav iespējama lietderības apsvērumu dēļ, jo debitora parāda summa ir mazāka nekā ar tās atgūšanu saistītie izdevumi un iepriekš ir veikti pasākumi parāda atgūšanai, ievērojot nosacījumu, ka attiecīgā debitora parāda summa nepārsniedz 0,2% no nodokļa maksātāja pārskata gada neto apgrozījuma, bet nav lielāka kā 500 eiro. Kādi ir šie pasākumi? Vai jāveido kāda grāmatvedības izziņa vai kāds cits dokuments, kas apraksta to, ka piedziņas lietderība ir tikusi izvērtēta?
Izdevumi 07:00, 21. Jan. 2020
Latvijā par finanšu lietām, īpaši aizdevumiem, nav ierasts runāt, tāpēc vārds “kredītvēsture” nereti tiek uzskatīts gandrīz vai par tabu. Tomēr kredītvēsture ir ikvienam. Tā ir svarīga brīžos, kad iecerēts aizdevums vai kāds lielāks pirkums. Cilvēki ar pozitīvu kredītvēsturi vienmēr saņem izdevīgākus piedāvājumus un, pats galvenais – viņiem pakalpojumu neatsaka. Savukārt, ja kredītvēsture ir slikta, tas var kalpot par iemeslu augstākām procentu likmēm vai pat nespējai tikt pie kredīta vai preces uz nomaksu.
Svarīgi 13:45, 7. Okt. 2021
Vai obligāti jāveido uzkrājumi nedrošiem parādiem? Kurā likumā tas noteikts? Pamatojoties uz UIN likuma 9. panta 1. daļu, ar UIN apliekamajā bāzē iekļauj debitoru parādu summu, kura izveidota kā uzkrājums nedrošiem parādiem un iekļauta kā izmaksa PZA, un 36 mēnešu laikā no uzkrājumu izveidošanas dienas parāds nav atgūts. Uzņēmumā no 2018. gada uzkrājumi netiek veidoti un netiek iekļautas izmaksas PZA, jo domāja, ka parāds tiks samaksāts.
Grāmatvedība 08:00, 10. Nov. 2020
Vai Valsts ieņēmumu dienests var vienpersoniski konstatēt, ka notikusi uzņēmuma pāreja, un uz sava lēmuma pamata piedzīt nodokļus no uzņēmuma ieguvēja? Vai Valsts ieņēmumu dienests var atteikties noslēgt vienošanos par nodokļu parāda samaksas kārtību? Izskatīsim Latvijas Republikas Senāta lēmumu, kurā formulētas vairākas nodokļu maksātājiem būtiskas atziņas!
Nodokļi 07:00, 24. Sep. 2021
Kurā cesijas darījuma (parāda summa 15 000 eiro), kas noslēgts starp divām sabiedrībām, posmā un kurai pusei rodas pienākums maksāt uzņēmumu ienākuma nodokli? Kā šis darījums būtu jāparāda cesionāra grāmatvedībā?
Grāmatvedība 07:00, 20. Aug. 2021
2021. gada 1. septembrī beidzas Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā noteiktie ierobežojumi iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu, informē Maksātnespējas kontroles dienests.
Svarīgi 09:51, 2. Sep. 2021
2018.gadā VID iedibināja jaunu praksi nesamaksāto nodokļu piedziņas jomā, kas pārkāpj Administratīvā procesa likumā nostiprinātos principus un komersantu tiesības, kā arī vispārīgo tiesisko regulējumu konkrētajā sfērā, informē MindLink.lv.
Likumdošana 11:45, 11. Okt. 2019
Juridiskai personai ir debitoru parādi (arī juridiskas personas), kas izveidojušies līdz 2017. gada 31. decembrim un pēc šī datuma. Uzkrājumi visiem šiem debitoriem ir izveidoti 2018. gadā, summas ir iekļautas izdevumu kontā peļņas vai zaudējumu aprēķinā (PZA). Visiem debitoriem ir maksātnespējas procesi, esam iesnieguši kreditoru prasījumus un iekļauti kreditoru sarakstos.
Debitoram, kuram parādsaistības radušās 2018. gada 1. maijā un 1. jūnijā (divas pavadzīmes), ir izbeigts maksātnespējas process, un tas ir izslēgts no Uzņēmumu reģistra (UR) 2018. gada 30. decembrī, parāds nav atgūts. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Citam debitoram, kuram parādsaistības radušās 2017. gada 8. maijā, ir izbeigts maksātnespējas process, un pēc administratora informācijas tas tiks izslēgts no UR tuvākajās dienās, parāds nav atgūts. Šim debitoram pagājuši 36 mēneši no parāda rašanās brīža. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Kā rīkoties, ja nokavēts kreditoru prasījumu iesniegšanas termiņš maksātnespējas procesā?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:30, 13. Jūl. 2020
Laikā nomaksāti rēķini, paredzama un sakārtota naudas plūsma ir svarīga katram uzņēmumam. Savukārt viens no būtiskākajiem debitoru kontroles rīkiem ir efektīvas maksājuma kontroles ieviešana uzņēmumā. Jūs varat dzīvot ar vistīrāko sirdsapziņu, ka esat izdarījuši visu, lai klientiem atvieglotu rēķinu apmaksu, bet kādu dienu tāpat var rasties sarežģījumi ar maksājumu saņemšanu. Diemžēl vienmēr būs tādi klienti, kuri kādā brīdī vai nu nespēs, vai negribēs veikt apmaksu. No tā pilnībā izvairīties nav iespējams, tomēr ir vairākas lietas, ko varat darīt, lai šādas situācijas novērstu.
Svarīgi 07:03, 31. Mai. 2021
Lai nodrošinātu savu saimniecisko darbību, uzņēmuma īpašnieki nereti savam uzņēmumam piešķir personiskos līdzekļus, izsniedzot aizdevumu. Bet ko darīt, ja nav atrodams līgums par šādu darījumu un bijušais īpašnieks savu naudu neprasa atpakaļ? Vai šo naudu var uzskatīt par uzņēmuma ieņēmumiem? Izskatīsim lasītāja situāciju!
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 21. Jūn. 2021
Līdz ar plašajiem ierobežojumiem saistībā ar Covid-19 izplatību, kas noteikti ne tikai Latvijā, bet arī vairumā citu valstu, tautsaimniecībā tiek izjustas būtiskas ekonomiskas problēmas. Uzņēmēji šajā laikā saskaras ne tikai ar klientu plūsmas samazināšanos, bet arī aizvien vairāk ar klientu maksājumu kavējumiem par nosūtītajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem. Ir arī situācijas, kurās klienti lūdz atlikt maksājumus vai tuvākajā laikā neveikt parādu atgūšanas darbības, atsaucoties uz grūtībām norēķināties. Ko darīt ar parādniekiem?
Finanšu vadība 07:00, 1. Jūn. 2020
Jau no šā gada 1. jūlija ir plānots ieviest saimnieciskās darbības ieņēmumu kontu mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem. Plānots, ka nodokļa nomaksa un deklarēšana tiks vienkāršota. Kā darbosies šis konts un kādi obligātie nosacījumi būs jāievēro? Kā tiks deklarēts un samaksāts nodoklis? Izskatīsim plānotās izmaiņas!
Mikronodoklis 07:00, 28. Apr. 2021
Matīsa Kodoliņa publikācijā “Kas jāņem vērā par debitoru parādiem Covid-19 ietekmē” (iFinanses, 01.06.2020.) teikts: “Arī tad, kad parāds ir salīdzinoši nesen radies, jāseko līdzi partnera statusam, nepieļaujot gadījumu, ka uzņēmumu likvidē, neierosinot maksātnespēju, vai uzņēmumu no UR izslēdz VID vai kāda cita institūcija." Varētu, lūdzu, kādus praktiskus ieteikumus, kā nepieļaut tādu gadījumu?
Saimnieciskā darbība 07:15, 22. Jūn. 2020
Vai grāmatvedis drīkst skaitīt darba algu uz citas personas konta numuru, ja ir saņēmis no darbinieka iesniegumu? Vai tādējādi netiek pārkāpti kādi likumi? Kādas sekas var būt darba devējam un kādas – darbiniekam?
Uzņēmumam ir debitora parāds 24 200 eiro apmērā, tajā skaitā pamatsumma 20 000 eiro un pievienotās vērtības nodoklis (PVN) – 4200 eiro. Rēķini bija izrakstīti 2017. gadā. Debitors parādu atzina, bet nesamaksāja. Notikumu secība – 2019. gada augustā debitoram bija uzsākts maksātnespējas process, 2019. gada septembrī parāds bija iekļauts Kreditoru prasību sarakstā, 2020. gada februārī maksātnespējas process pabeigts un debitors tika likvidēts, protams, mums parāds netika atmaksāts. Vai mums ir tiesības atprasīt no Valsts ieņēmumu dienesta parāda PVN summas atmaksu?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 14. Apr. 2020
Īstermiņa debitoru apmērs uzņēmumiem Latvijā ir aptuveni 10%–15% līmenī no neto apgrozījuma, tas nozīmē, ka uzņēmumi klientus kreditē aptuveni mēnesi, pusotru. Ilgāks pēcapmaksas termiņš raksturīgs B2B segmentā, savukārt B2C segmentā pēcapmaksas riskus uz saviem pleciem uzņemas līzinga u.c. finanšu institūcijas. Kāds ir līdzsvars starp pārmērīgu piesardzību un aklu drosmi?
Svarīgi 07:00, 2. Dec. 2019
Turpinot apskatīt Senāta spriedumus lietās par komersantam radīto zaudējumu piedziņu no bijušajiem valdes locekļiem, svarīgi pievērst uzmanību 2016.gada 7.jūnija spriedumam lietā SKC‑7/2016. Šajā spriedumā Senāts atkāpās no līdzšinējā judikatūrā paustajām atziņām, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) aprēķinātās un valsts budžetā maksājamās summas (nokavējuma un soda naudas) nav uzskatāmas par komersanta zaudējumiem, un līdz ar to nav pamata tās piedzīt no maksātnespējīgo sabiedrību bijušajiem valdes locekļiem.
Komerctiesības 07:00, 9. Okt. 2019
Darbiniekam ir parādu piedziņas lieta. Saskaņā ar Civilprocesa likumu ieturējumi izdarāmi, parādniekam saglabājot darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā. Darbiniekam apgādībā bērnu nav. Vai tas nozīmē, ka darbiniekam izmaksājamā darba alga pie šobrīd esošās minimālās mēnešalgas ir 215 eiro? Vai komandējuma nauda ietilpst darba samaksai pielīdzināmiem maksājumiem?
Darba samaksa 07:00, 16. Sep. 2019
Vai grāmatvedi var sodīt, ja viņa dēļ darbiniekam ilgstoši ir nepareizi izmaksāta alga? Kļūdas dēļ grāmatvedības sistēmā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes vietā ielikts “0”, līdz ar to vairākus mēnešu darbinieka algai nav piemērots IIN, un uzņēmumam (vai arī darbiniekam) radušās finanšu sekas.
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Aug. 2020
Darbiniekam ir bruto alga 1400 eiro apmērā. Saņemti tiesu izpildītāja rīkojumi par ieturējumiem – viens par uzturlīdzekļiem (piemēram, 500 eiro mēnesī) un otrs par ceturtās kārtas ieturējumu piedziņu 30% apmērā no darba algas. Kā pareizi veikt šos ieturējumus?
Tiesības 09:33, 23. Jūl. 2020
Jautājums par ieturējumu, ko veic zvērināts tiesu izpildītājs, no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas. Ir noslēgta ģenerālvienošanās par minimālās algas noteikšanu 780 eiro apmērā būvniecības nozarē strādājošajiem. Vai, izdarot ieturējumu, par pamatu jāņem uz ģenerālvienošanās pamata noteiktā minimālā darba samaksa, proti, 780 eiro vai valstī noteiktā minimālā darba samaksa 430 eiro?
Tiesības 07:00, 25. Jūn. 2020
Ja rēķins nav pareizi noformēts, tas nepilda attaisnojuma dokumenta funkcijas grāmatvedībā. Bet ko darīt, ja darbi izdarīti, rēķins noformēts korekti, bet tajā nav norādīts samaksas termiņš? Kad apmaksāt šādu rēķinu? Kurš to izlemj? Un kas noteikts normatīvajos aktos?
Saimnieciskā darbība 07:00, 27. Mai. 2020
Ēnu ekonomika Latvijā veido aptuveni piekto daļu no kopējās ekonomikas, un, samazinot tās ietekmi, var iegūt iespaidīgus papildienākumus budžetā, vienlaicīgi uzlabojot uzņēmējdarbības vidi godīgajiem nodokļu maksātājiem. Sākam jaunu rakstu sēriju rubrikā “Nodokļu smilšu kaste”, kas tapusi sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru, veltīta tieši šai tēmai.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 8. Mai. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā labot algu?
Kā pareizi labot darbinieka darba algu, ja ir pieļauta kļūda aprēķinā un izmaksā? Ievadot nodokļu likmes grāmatvedības programmā, “0” kļūdaini tika ielikta ailītē “speciālā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme”, nevis “neapliekamais minimums”. Darbiniekam 6 mēnešus netika pareizi ieturēts IIN, līdz ar to alga mēnesī tika pārmaksāta vidēji par 120 eiro. Darbinieks nepiekrīt ieturējumiem. Vai drīkst veikt algas pārrēķinu, aprēķinot IIN, un pārmaksāto algu norakstīt zaudējumos? Vai arī vajag pārrēķināt bruto algu, lai varētu aprēķināt visus nodokļus un būtu pareiza izmaksa?
Darba samaksa 07:00, 25. Mar. 2020
Darbiniekam ir parādu piedziņas lieta (nav uzturlīdzekļu piedziņa) saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta 1. daļas 3. punktu. Ko darīt, ja darbiniekam ir minimālā alga – 430 eiro? Faktiski darbiniekam uz rokas pēc nodokļu atskaitījuma paliek apmēram 300 eiro (atkarībā no neapliekamā minimuma, apgādājamo skaita u.c. faktoriem). Vai šajā gadījumā, ja ir zvērināta tiesu izpildītāja rīkojums, darbiniekam uz rokas jāatstāj 430 eiro?
Tiesības 11:00, 20. Feb. 2020
Uzklausot uzņēmēju priekšlikumus, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir papildinājis nodokļu maksātāju reitinga sistēmu ar pieciem jauniem rādītājiem un pilnveidojis jau esošos. Uzlabotais rīks sniedz precīzāku priekštatu par uzņēmuma nodokļu saistību izpildes disciplīnu un tā saimniecisko darbību, savukārt paplašinātais rādītāju loks padara reitingu elastīgāku – izpildot savas saistības, uzņēmums var operatīvi uzlabot reitingu, informē VID.
VID informācija 15:02, 28. Feb. 2020
2019. gadā pārņēmu uzņēmuma grāmatvedību. Salīdzinot debitoru atlikumus, secināju, ka starp tiem ir atlikumi, kas izveidojušies pirms 2018. gada 1. janvāra, bet tiem uzkrājumi nav veidoti. Starp parādniekiem ir arī uzņēmumi, kuri ir jau likvidēti. Nav dokumentu, ka iepriekš būtu salīdzinātas šīs summas (to izdarīju 2019. gadā), nav arī mēģināts piedzīt parādus tiesas ceļā vai citādi. Ja es norakstu šīs summas tieši izdevumos vai veidoju uzkrājumus nedrošajiem debitoru parādiem, kā tas atspoguļojas uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:57, 13. Feb. 2020
Jautājums par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju. Ja kapitālsabiedrībai ir izveidojušies debitori, no kuriem vairs nav iespējama parādu piedziņa, kā tos izslēgt? Vienkārši norakstīt izdevumos? Uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija netiek iesniegta, tāpēc nepastāv nodokļa korekcijas iespēja.
Grāmatvedība 07:00, 16. Jan. 2020
Šoreiz apskatīsim, ko no juridiskā viedokļa, kā arī praktiski debitoru pārvaldībā komersanti var darīt, lai samazinātu ilgstošus šaubīgo debitoru uzkrājumu izdevumus un attiecīgi arī nodokļu izdevumus.
Finanšu vadība 07:00, 2. Dec. 2019
Uzņēmumam ir debitora parāds par 2016. un 2017.gadu – 10 tūkst. eiro. Tam nav izveidots uzkrājums. Šogad tika pabeigts maksātnespējas process, uzņēmums likvidēts. Vai, norakstot šo debitora parādu 2018.gada beigās, rodas ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamā bāze?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 8. Jan. 2019
Debitors - Zviedrijas uzņēmums daļēji samaksājis par veiktajiem celtniecības pakalpojumiem, bet mums ir radušās aizdomas, ka atlikušo daļu tas nespēs samaksāt. Ar debitoru telefoniski ir bijušas vairākas pārrunas. Kādi dokumenti jāsagatavo? Vai jāpiemēro tā pati likumdošana, kas Latvijas šaubīgajiem debitoriem?
Grāmatvedība 07:42, 21. Jan. 2019
Šogad, sastādot gada pārskatu, būs jāievēro jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma prasības šaubīgo debitoru uzskaitei un norakstīšanai, tāpēc atgādinām, kā veicami grāmatojumi un kādi knifi jāņem vērā.
Gada pārskats 07:00, 26. Nov. 2018
Šī gada martā Senāts pieņēma spriedumu, kurā ietvertā tēze sākotnēji raisa revolucionāras pārdomas – vai tas jāuztver kā apvērsums tiesvedībā un grāmatvedības praksē? Kas no tā izriet – tas, ka kreditora izrakstīta rēķina samaksai un piedziņai nav likumiska pamata, vai – gluži otrādi – ka debitors tam izrakstītu rēķinu nevar apstrīdēt tiesā? Analizējam spriedumu!
Saistību tiesības 09:00, 28. Aug. 2019
Vai Valsts ieņēmumu dienestam (VID) nevajadzētu automātiski novirzīt nodokļu pārmaksu aktuālā nodokļu parāda segšanai? Par parādu tiek aprēķināts sods, nodokļu maksātāja reitings krītas, pārmaksa paliek nemainīga, VID uz iesniegumu par pārmaksas novirzīšanu atbild ļoti gausi un turpina rēķināt sodu. Vai tā nav neloģiska situācija? Kā uzņēmējam rīkoties? Vai ir kāds likums, kas nosaka rīcības sekvenci un atbildību šādos gadījumos?
Citi 11:34, 22. Okt. 2018
Darbiniekam ir vairākas parādu piedziņas lietas (ne saistībā ar uzturlīdzekļu piedziņu). Kāds ir maksimāli pieļaujamais ieturējuma apjoms mēnesī no neto darba algas? Civilprocesa likuma 594.pants nosaka, ka drīkst ieturēt 30% no parādniekam izmaksājamās summas. Vai 30% ieturējums no darbinieka neto algas domāts kopā par visām izpildu lietām vai tomēr par katru lietu atsevišķi?
Darba samaksa 07:00, 4. Jūl. 2019
Gatavojot pirmo uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, ar kolēģiem daudz diskutējām par nedrošiem debitoru parādiem, piemēram, ko darīt, ja pirmo 6 mēnešu periodā ir samazināti uzkrājumi šaubīgiem debitoriem vai norakstīti tādi debitoru parādi, kuriem iepriekš nav veidots uzkrājums? Kuras darbības ietekmēs deklarāciju ik mēnesi, un kas jādeklarē pēdējā pārskata perioda mēnesī?
Grāmatvedība 07:00, 3. Sep. 2018
Nepiedzenamos nodokļu parādus privātpersonām un komersantiem Valsts ieņēmumu dienests (VID) dzēš tikai pēc tam, kad administratīvā procesa ceļā ir veiktas visas likumā paredzētās piedziņas darbības, lai tomēr panāktu nodokļu parādu ieskaitīšanu valsts budžetā, informē VID. Tomēr jāņem vērā, ka pat nodokļu parādu dzēšana neatbrīvo personu vai komersantu no atbildības, kas var iestāties, ja pret nodokļu parādnieku uzsākts kriminālprocess par izvairīšanos no nodokļu samaksas.
Svarīgi 13:20, 19. Okt. 2017
Uzņēmumam ir debitoru parāds (9000 EUR), kas ir izveidojies līdz 31.12.2017. Parāds ir kļuvis bezcerīgs. 2018.gadā plānots to norakstīt. Debitora parādam uzkrājumu nav, ir aktuāls maksātnespējas process, uzņēmums nav likvidēts, nav tiesu izpildītāja aktu. Kā piemērot uzņēmumu ienākuma nodokli, norakstot šo parādu?
Grāmatvedība 07:00, 13. Aug. 2018
Jautājums ir radies par fizisko personu – bezcerīgo debitoru parādu norakstīšanu no namu pārvaldnieka bilances saistībā ar uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju. Lai būtu iespēja norakstīt zaudētos debitoru parādus UIN vajadzībām, ir jābūt ievērotiem 3 obligātiem nosacījumiem, kas namu pārvaldnieka uzņēmumā tika ievēroti. Kā pareizi saprast šo punktu - ja izpildās iepriekš nosauktie obligātie 3 nosacījumi, izdevumos var iekļaut fizisko personu zaudētos parādus, ja attiecīgā debitora parāda summa nepārsniedz 0,2% no kreditora (uzņēmuma, kas samazina apliekamo ienākumu) taksācijas gada neto apgrozījuma un ir veikti pasākumi parāda atgūšanai, bet parāda piedziņa tiesas ceļā netiek veikta, jo debitora parāda summa ir mazāka nekā ar tā atgūšanu saistītie izdevumi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jūl. 2018
Reaģējot uz ēdināšanas nozares pārstāvju paustajām bažām par situāciju šajā jomā, tostarp problēmām saistībā ar nodokļu samaksu, Valsts ieņēmumu dienests (VID) aicina šajā nozarē iesaistīto uzņēmumu – restorānu, kafejnīcu u.c. – vadītājus pieteikties uz konsultācijām VID.
VID informācija 14:12, 28. Mai. 2019
Uzņēmumam bija nodokļu parādi, kā rezultātā tas tika aizvērts. Parāda piedziņas laikā nokavēto nodokļu maksājumu parāds pilnā apmērā netika iekasēts, rezultātā Valsts ieņēmumu dienests pieņēma lēmumu par nokavēto nodokļu maksājumu (4800 EUR) dzēšanu, vienlaikus dzēšot arī ar to saistītās nokavējuma naudas pieaugumu (710 EUR). Kā pareizi jāgrāmato šīs summas, un kurās uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas rindās šis būtu jānorāda?
Grāmatvedība 05:31, 20. Jūn. 2018
Pēc personas maksātnespējas procesa pasludināšanas un ieraksta izdarīšanas maksātnespējas reģistrā kreditori ir tiesīgi administratoram pieteikt savus prasījumus. Atbilstoši Maksātnespējas likuma (ML) 74.panta 1.daļai administrators pārbauda kreditoru prasījumu pamatotību un atbilstību normatīvo aktu prasībām. Savukārt saskaņā ar ML 75.panta 1.daļu administrators var pilnībā vai daļēji neatzīt kreditora prasījumu, par kuru ir strīds starp parādnieku un kreditoru.
Nodokļi 07:00, 30. Jan. 2019
Šomēnes uzzinājām, ka debitors, kas mums ir parādā no 2017.gada marta, ir izslēgts no Uzņēmumu reģistra. Parādam uzkrājumi nav veidoti, gribam šo parādu šogad norakstīt zaudējumos. Vai mums ir jāmaksā uzņēmuma ienākuma nodoklis no parāda summas?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 3. Dec. 2018
2018.gada 11.decembrī Ministru kabinets izskatīja vairākus likumprojektus, kas paredz vienādot nodokļu maksāšanas termiņu regulāri (reizi mēnesī, reizi ceturksnī un reizi pusgadā) maksājamiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētajiem nodokļiem, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 13:13, 14. Dec. 2018
Ilgstošā sausuma izraisītās sekas lauksaimniecībā atzītas par valsts mēroga dabas katastrofu, tā dēļ Valsts ieņēmumu dienests (VID) varēs sadalīt termiņos vai atlikt uz laiku nodokļu maksājumus lauksaimniekiem, informē VID.
VID informācija 11:45, 28. Sep. 2018
Uzņēmumam ir parādnieki - privātpersonas no 2007.gada. Grāmatvedībā ir izveidots uzkrājums šaubīgajiem debitoriem. Attiecīgajā gadā, kad tika izveidots uzkrājums, veikts ieraksts uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā - apliekamā ienākuma palielināšana / nedrošiem parādiem paredzēto speciālo uzkrājumu palielinājumu summa, kas izveidota un atspoguļota grāmatvedībā, un bezcerīgo parādu summa, kas tieši iekļauta izmaksās. Uzņēmums nav veicis nekādus pasākumus, lai šos parādus atgūtu. Kā rīkoties, lai debitorus norakstītu no uzkrājumiem?
Grāmatvedība 07:00, 24. Aug. 2018
Latvijas uzņēmums nomā kūdras ieguves tehniku no Lietuvas uzņēmuma. Tehnika ir atvesta no Lietuvas (ir CMR). Nomas pakalpojumiem tika piemērots reversais pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Ar kādu PVN likmi nomas pakalpojumi tiks aplikti turpmāk, ja Lietuvas uzņēmums ir reģistrējies par Latvijas PVN maksātāju, bet viņam nav pārstāvniecības Latvijā? Esam uzdevuši jautājumus kā Latvijas, tā arī Lietuvas nodokļu inspekcijām, viedokļi atšķiras.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 31. Aug. 2018
15.12.2017. Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-330/2017. Šajā spriedumā tiesa secināja, ka atbilstoši Komerclikuma 20.pantam un Civillikuma 1683.pantam uzņēmuma pārejas gadījumā, beidzoties vienas solidāri saistītās personas saistībām, automātiski nebeidzas arī pārējo solidāri saistīto personu saistības.
Komerctiesības 11:47, 12. Jūl. 2018
Nodokļu normatīvajos aktos ir paredzētas vairākas iespējas, lai gan fiziskajām, gan juridiskajām personām, kam izveidojušies nodokļu parādi, atvieglotu labprātīgu nodokļu parādu samaksu, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 15:10, 21. Jūl. 2017
Tiesu izpildītājam tika samaksāta nodokļu parāda piedziņas summa, un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) nodokļu pārskata izdrukā var redzēt, ka tiesu izpildītājs to ir iemaksājis nodokļu parāda dzēšanai. Samaksu tiesu izpildītājam grāmatoju: D 77xx un K 23xx 2000 EUR (maksājumi tika veikti skaidrā naudā). Bet, kā grāmatot tiesu izpildītāja tālāk veiktos maksājumus nodokļu parāda dzēšanai?
Grāmatvedība 06:00, 18. Mai. 2018
31.01.2018. Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-34/2018, kurā atzina, ka sabiedrībai atbilstoši Komerclikuma (KL) 195.pantā noteiktajam ir tiesības prasīt izslēgt tai nelojālu dalībnieku. Lojalitātes pārkāpums ir dalībnieka rīcība, ar kuru viņš nodarījis sabiedrībai būtisku kaitējumu.
Komerctiesības 06:15, 25. Mai. 2018
Šī gada sākumā stājušies spēkā grozījumi, kas maina nokavēto nodokļu maksājumu piedziņas kārtību un lēmumu izpildes nodrošinājuma līdzekļu regulējumu. Novēlam, lai šī tēma uz jūsu uzņēmumiem neattiecas, bet, ja nu tomēr, tad skaidrojam būtiskākos jauninājumus.
Saimnieciskā darbība 07:00, 23. Mai. 2018
Otrdien, 17. aprīlī, Ministru kabinets izskatīja Finanšu ministrijas sagatavotus likumprojektus, kas paredz vienādot nodokļu maksāšanas termiņu regulāri (reizi mēnesī, reizi ceturksnī un reizi pusgadā) maksājamiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētajiem nodokļiem. Ar grozījumiem radīta iespēja, ka 1 maksājumā iespējams samaksāt vairākus nodokļu maksājumus, un mazināts administratīvais slogs.
Likumdošana 18:58, 17. Apr. 2018
Likumsakarīgi, ka darbinieki zina par savu darba vietu informāciju, kas nav domāta plašākai sabiedrībai un kas dažkārt sniedz uzņēmumam konkurences priekšrocības. Bet allaž aktuāls bijis jautājums: kas notiek ar šo informāciju, kad darba tiesiskās attiecības beidzas? Kā pasargāt uzņēmumu?
Tiesības 08:00, 7. Mar. 2018
Uzņēmumam ir debitoru parādi no 2007.gada. Grāmatvedībā ir izveidoti uzkrājumi šaubīgajiem debitoriem ar šādu grāmatojumu: D 7xxx Bezcerīgie parādi, K 4320 Uzkrājumi šaubīgajiem debitoriem. Gadā, kad izveidoja šos uzkrājumus, tika veikts ieraksts uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā – apliekamā ienākuma palielināšana – nedrošiem parādiem paredzēto speciālo uzkrājumu palielinājuma summa, kas izveidota un atspoguļota grāmatvedībā, un bezcerīgo parādu summa, kas tieši iekļauta izmaksās. Pārbaudot Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra datus, secināts, ka debitori ir likvidēti vai arī par tiem nav ieraksta. Tāpat nav veikti nekādi pasākumi, lai šos parādus atgūtu. Kā rīkoties, lai parādus norakstītu no uzkrājumiem šaubīgajiem debitoriem?
Grāmatvedība 12:06, 5. Jan. 2018
Uzņēmumam "X" 2014.gadā radies debitoru parāds (debitors - Latvijā reģistrēts uzņēmums "Y"). Uzņēmumam "Y" uzsākts maksātnespējas process, līdz ar to uzņēmums "X" pieteicās kreditoru prasījumu sarakstā, un debitora parāds tiek norakstīts kontā "Šaubīgie debitori". 2016.gadā saskaņā ar Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra datiem uzņēmums "Y" ir likvidēts. Vai 2016.gadā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā apliekamo ienākumu samazināšanai uzņēmums "X" var norādīt visu parāda summu vai tikai 50% no tās?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 10. Feb. 2017
No iepriekšējās nodokļu parādu nokavējuma un soda naudas atlaišanas reizes ir pagājuši 5 gadi, un nodokļu maksātājiem atkal tiek piedāvāta iespēja atbrīvoties no parādu sankciju (nokavējuma naudas un soda naudas) uzkrātajām summām apmaiņā pret nodokļu pamatparāda samaksu.
Saimnieciskā darbība 08:00, 1. Nov. 2017
23.11.2017. Saeimā galīgajā lasījumā pieņemti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām" (likums par NN), paredzot, ka no 2021.gada Valsts ieņēmumu dienests (VID) ievērojami samazinās kontu skaitu, kuros tiek ieskaitīti VID administrētie valsts budžeta maksājumi.
Likumdošana 10:21, 30. Nov. 2017
Lai gan SIA dalībnieki netiek iesaistīti uzņēmuma ikdienas darbībā un tiesību normās kapitāla daļu īpašnieku un sabiedrības atbildība ir nodalīta, praksē ir gadījumi, kad fiziskās personas saistības tiek uzskatītas arī par sabiedrības saistībām tikai tādēļ, ka šī persona ir sabiedrības dalībnieks.
Komerctiesības 08:00, 27. Okt. 2017
Kapitālsabiedrību valdes locekļu statusa un atbildības aspekti kļūst arvien aktuālāki. Kā uzticamības personai valdes loceklim, no vienas puses, piešķirts īpašs pilnvarojums rīkoties ar kapitālsabiedrības mantu un maksimizēt kapitālsabiedrības peļņu, bet, no otras puses, uzlikts pienākums rūpēties par šīs mantas saglabāšanu. Līdz ar to ir būtiski zināt, kādas sekas draud par šāda pilnvarojuma un uzticības neievērošanu.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 3. Nov. 2017
Kā zināms, no 01.01.2018. būtiski mainīsies uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķina koncepcija, tādēļ, aizpildot nodokļa deklarāciju par 2017.gadu, ir jāzina, kā tajā ietvertā informācija var ietekmēt turpmāko UIN aprēķinu un līdz ar to arī budžetā maksājamo vai nemaksājamo summu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 6. Nov. 2017
Zemes piespiedu nomas attiecības ir aktuāls strīdu temats gan privātpersonu, gan juridisko personu starpā. Pēdējo gadu laikā vairāki aktuāli un diskusiju raisoši aspekti ir skatīti arī Latvijas Republikas Augstākajā tiesā (AT), kas liecina, ka, neskatoties uz pastāvošo regulējumu, tiesu praksē šo lietu aktualitāte joprojām ir vērtējama kā augsta.
Saistību tiesības 08:00, 29. Sep. 2017
Turpinām aplūkot jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu (UIN likums), kas stāsies spēkā 2018.gadā. Šajā publikācijā – par gada pēdējā mēneša uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju un darījumiem, kas radīs nodokļa saistības gada beigās. Starp tiem ir daudzas jau zināmas pozīcijas, kas arī atbilstoši pašlaik spēkā esošajām normām rada apliekamā ienākuma korekcijas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 23. Okt. 2017
Otrdien, 26.09.2017., Ministru kabinets skatīs Finanšu ministrijas sagatavoto likumprojektu grozījumiem likumā "Par nodokļiem un nodevām", kurā paredzēts no 2021.gada ieviest vienoto nodokļu kontu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētajiem valsts budžeta maksājumiem.
Likumdošana 16:03, 25. Sep. 2017
Kādā kārtībā un uz kāda normatīvā akta pamata pašvaldības iestāde var norakstīt komunālo maksājumu parādu mirušām personām, kuras dzīvoja no pašvaldības īrētos dzīvokļos, ja šo personu radinieki (mantinieki) nav zināmi un tās atradās trūcīgo personu statusā? Vienai no minētajām personām parāds krājies no 2002.gada, bet otrai – no 2009.gada.
Grāmatvedība 08:00, 24. Nov. 2016
17.08.2017. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", paredzot ieviest vienoto nodokļu kontu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētajiem nodokļiem.
Likumdošana 15:50, 25. Aug. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Likumdošana 14:09, 6. Sep. 2017
Valdības 29.09.2016. sēdē apstipirināti vairāki likumprojekti, ar kuriem paredzēts ieviest drošu un ērtu datu apmaiņas sistēmu, ar kuras palīdzību kredītiestādes un juridiskās personas, kuras nav kredītiestādes un kuru komercdarbība ietver bezskaidras naudas maksājumu veikšanu, varētu pieņemt un izpildīt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un zvērinātu tiesu izpildītāju rīkojumus elektroniski, tādējādi paātrinot un efektivizējot nodokļu piedziņas procesu.
Likumdošana 12:16, 30. Sep. 2016
No šā gada 1.jūnija stājušies spēkā vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums). Lai gan sākotnēji šīs normas, iespējams, šķiet tikai tehniski precizējumi, tomēr PVN likumā beidzot ir noteikti svarīgi priekšnosacījumi, lai vienkārši un konsekventi īstenotu priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības arī nākamajā taksācijas periodā, kā arī veiktu priekšnodokļa korekciju par zaudētiem parādiem. Tāpat redakcionāli mainīta likumā lietotā ar būvdarbu veikšanu saistītā terminoloģija.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 14. Jūl. 2017
Sadarbības partnerim 2016.gada janvārī pabeigts maksātnespējas process, un partnera uzņēmums ir likvidēts. Sabiedrība bija kreditoru sarakstā ar visu parāda summu, kas tika atzīta. Debitora parāds 2015.gadā tika norakstīts un iekļauts apliekamajā ienākumā. Vai šajā pārskata gadā par šo parādu varēs samazināt apliekamo uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN)? Kad var veikt korekciju par zaudēto parādu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā?
Grāmatvedība 08:00, 12. Aug. 2016
Vilnis Lovniks ir daudzus gadus strādājis banku sektorā, pirms tam ieguvis maģistra grādu finanšu jomā. Visas šīs zināšanas viņš licis lietā, izveidojot SIA “Simpility” – uzņēmumu, kurš nodrošina pārdomātus, ērtus un kvalitatīvus pakalpojumus visiem interesentiem. SIA “Simpility” piedāvā faktoringa jeb rēķinu pārdošanas un kreditēšanas pakalpojumus juridiskām personām, tādējādi palīdzot uzņēmumiem ātrāk augt.
Svarīgi 09:50, 5. Jūn. 2017
Eiropas Savienības Tiesa (EST) 16.03.2017. pieņēmusi vienu no salīdzinoši retajiem spriedumiem lietā par muitas tiesībām pēc Latvijas tiesas uzdotajiem prejudiciālajiem jautājumiem. Strīds lietā Nr.C‑47/16 radies starp Latvijas Republikas Valsts ieņēmumu dienestu (VID) un SIA "Veloserviss" (Veloserviss) par importētāja tiesībām paļauties, ka preču izcelsmes sertifikāts izdots, pamatojoties uz eksportētāja sniegtu patiesu informāciju.
Citi 08:00, 16. Jūn. 2017
Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir tiesības uz nodokļu maksātāja motivēta rakstveida iesnieguma pamata sadalīt termiņos vai atlikt nodokļu maksājumus vairākos turpmāk aplūkotos gadījumos.
Svarīgi 11:47, 24. Mai. 2017
Kad Latvijā biznesam kļūst par šauru, šķietami visvienkāršāk ir jaunus plašumus iegūt tepat kaimiņos. Lūk, daži pamatnoteikumi, kas jāzina, lai veiksmīgi uzsāktu komercdarbību vai paplašinātu savu noieta tirgu Igaunijā!
Saimnieciskā darbība 08:00, 12. Mai. 2017
23.11.2016. Saeima pieņēma samērā apjomīgus grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums). Tie stājās spēkā š.g. 1.janvārī. Gandrīz vienlaikus ar minētajiem grozījumiem pagājušā gada oktobrī Saeimā izskatīšanai tika iesniegts likumprojekts "Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā", kuru 16.02.2017. Saeima atbalstīja 2.lasījumā. Likumprojektā paredzētas izmaiņas vairākos būtiskos pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanas jautājumos, ar kuriem iepazīsimies šajā rakstā.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 1. Mai. 2017
Lielai daļai uzņēmumu strauji tuvojas gada pārskatu un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas iesniegšanas termiņš. Tāpēc sniedzam dažus ieteikumus UIN deklarācijas sagatavošanai – par nerezidentu izmaksām, nedrošajiem debitoru parādiem un cesijas darījumiem UIN deklarācijā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:01, 6. Apr. 2017
Zvērināts tiesu izpildītājs (ZTI) bloķē kontu un ietur naudas līdzekļus parāda apmaksai un sprieduma izpildes izdevumu segšanai. Vēlāk ZTI atsūta aprēķinu, kur izpildes izdevumi aplikti ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). Vai šis PVN atskaitāms kā priekšnodoklis? Vai ZTI ir jāizsniedz rēķins? Izklāsts ir saņemts vēstules formā, un tajā nav iekļauts ZTI PVN maksātāja numurs, bet tikai reģistrācijas numurs. ZTI PVN maksātāju reģistrā ir iekļauts (PVN numurs ir piešķirts).
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 15. Mar. 2017
Par debitoru parādu uzskaiti ir daudz rakstīts, tomēr, slēdzot pārskata gadu, no jauna rodas jautājums, kā debitora parāds ir pareizi jānoraksta un jāapliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:01, 4. Apr. 2016
Būvniekiem nereti un ne bez pamata pārmet daudzas problēmas, tostarp lielo ēnu ekonomikas īpatsvaru, ietaupīšanu uz kvalitāti, nekvalificēta darbaspēka piesaistīšanu utt. Nu šī nozare atkal nonākusi arī valstsvīru redzeslokā, tāpēc tapis veids, kā kaut nedaudz šo situāciju uzlabot. Proti, 23.11.2016. Saeima pieņēma grozījumus likumā "Par nodokļiem un nodevām" (likums par NN), ar kuriem ieviesta galvenā būvdarbu veicēja līdzatbildība par apakšuzņēmēju valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI). Jaunā kārtība stāsies spēkā 01.07.2017.
Līgumi 08:00, 27. Jan. 2017
Jaunais gads ir pienācis ar vairākiem jaunumiem pievienotās vērtības nodokli regulējošajos normatīvajos aktos un to piemērošanā. Diemžēl vairākas ilgi gaidītas izmaiņas grozījumos tā arī netika iekļautas.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 16. Jan. 2017
Valsts kanceleja sadarbībā ar Finanšu ministriju apkopojusi būtiskākos jaunos tiesību aktus un to grozījumus nodokļu jomā, kas stājas spēkā 01.01.2017.
Likumdošana 15:08, 29. Dec. 2016
Darbiniekam, kura apgādībā ir 2 nepilngadīgas personas un ar kuru tiek pārtrauktas darba attiecības 25.11.2016., ir izpildraksts. Saskaņā ar izpildrakstu ir jāietur 30% no darbinieka visa veida ienākumiem, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā, kā arī saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā. Kādu summu darba devējs var ieturēt no darbinieka darba samaksas, ja galīgais algas aprēķins ir 265,63 EUR (pēc nodokļu samaksas)?
Tiesības 08:00, 2. Dec. 2016
Uzņēmums, vienojoties ar parādnieku (sabiedrība ar ierobežotu atbildību), labprātīgi atsakās saņemt atpakaļ izsniegto aizdevumu. Kā norakstīt šo aizdevumu? Vai tas radīs kādas nodokļu sekas?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 10. Okt. 2016
Ministru kabinetā 04.10.2016. sēdē apstiprināti grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas nosaka izmaiņas priekšnodokļa atskaitīšanas kārtībā, precizē pievienotās vērtības nodokļa (PVN) taksācijas periodus, PVN atmaksas kārtību, kā arī citas izmaiņas. Par būtiskākajām – raksta turpinājumā.
Likumdošana 14:43, 14. Okt. 2016
Beidzot kāda laba ziņa arī grāmatvežiem! Izskatot prasības, kādas noteiktas Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā un attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos, var secināt, ka jautājumā par uzkrājumiem, uzkrātajiem ieņēmumiem, uzkrātajām saistībām, iespējamo saistību un iespējamo aktīvu novērtēšanu nav būtisku izmaiņu. Mainās vien nianses.
Grāmatvedība 08:00, 26. Sep. 2016
Kā notiek aizdevumu procentu atzīšana ieņēmumos un uzrādīšana pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā, ievērojot Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi Nr.775) un Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 32.panta 3.daļā noteikto, skaidro Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 12:00, 19. Sep. 2016
Uzņēmumu (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) nolemts likvidēt.Uzņēmumu (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) nolemts likvidēt. Bilances dati kopš 01.01.2016., pamatojoties uz 2015.gada nulles apgrozījumu, ir pārtraukts mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss, kas pastāvēja kopš uzņēmuma dibināšanas 2013.gadā. Kā likvidēt uzņēmumu? Vai dalībnieka aizdevums tiek uzskatīts par ieņēmumiem un par to jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) 15% apmērā? Vai, tā kā nav aktīvu, ar ko segt aizdevumu, vienīgā iespēja ir maksātnespēja, kas dalībniekam ir papildu izmaksas?
Saimnieciskā darbība 08:00, 31. Aug. 2016
Klients kavē rēķina samaksu (500 EUR) jau vairāk nekā pusgadu. Esam vairākkārt sūtījuši atgādinājuma vēstules, taču bez panākumiem. Kas jādara, lai varētu šo debitora parādu norakstīt?
Grāmatvedība 00:00, 9. Okt. 2015
Finanšu ministrija, sagatavojot 2017.gada valsts budžeta projektu, sniegusi informatīvo ziņojumu, kurā apkopoti visu nozaru ministriju priekšlikumi un starptautisko partneru ierosinājumi budžeta ieņēmumu palielināšanai, kā arī ēnu ekonomikas samazināšanai. Informatīvais ziņojums tika prezentēts 2.augusta Ministru kabineta (MK) sēdē.
Likumdošana 10:37, 5. Aug. 2016
16.06.2016. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām" (likums par NN), kas paredz izmaiņas attiecībā uz nodokļu samaksas termiņa pagarināšanu, nokavējuma naudas samazināšanu un nokavējuma naudas aprēķināšanas apturēšanu.
Likumdošana 09:00, 22. Jūn. 2016
01.07.2015. stājās spēkā grozījumi Civilprocesa likuma (CPL) 594.panta 1.daļas 2.punktā un 2.daļā, atgādina Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome.
Likumdošana 14:39, 24. Jūl. 2015
Nokavējuma nauda un līgumsods ir starp līgumos visbiežāk izmantotajiem instrumentiem kreditora interešu aizsardzībai. Katram no tiem ir sava specifika. Pirms šo jēdzienu iekļaušanas līgumos der zināt arī līdzšinējo tiesu praksi šajā jautājumā.
Saistību tiesības 08:00, 13. Mai. 2016
Vai darba devējs drīkst darbiniekam izsniegt aizdevumu? Kādu līgumu jānoformē? Vai aizdevuma summu drīkst ieturēt no izmaksājamās darba algas, ja darbinieks pārtrauc darba tiesiskās attiecības vai nemaksā parādu?
Līgumi 09:00, 19. Apr. 2016
Uzņēmums nespēj pildīt savas saistības un tiek pārdots citiem īpašniekiem. Ar vairākiem kreditoriem ir panākta vienošanās, ka parādi netiks atprasīti. Kā bilancē var norakstīt parādus? Vai šīs norakstītās summas būtu jāapliek ar pievienotās vērtības nodokli (PVN)?
Grāmatvedība 11:24, 2. Apr. 2015
Valsts ieņēmumu dienests (VID) ar gandarījumu atzīmē, ka pēdējā gada laikā ir novērojama pozitīva tendence nodokļu strīdu risināšanā. Arvien vairāk nodokļu maksātāji izvēlas alternatīvu nodokļu strīdu risināšanas veidu, proti, slēdz vienošanās līgumus ar VID.
Svarīgi 15:26, 4. Feb. 2016
Ar kādām nodokļu sekām jārēķinās, likvidējot uzņēmumu? Atbildi meklēsim, analizējot lasītāja jautājumu.
Saimnieciskā darbība 09:00, 2. Feb. 2016
Pastāv vairāki riska faktori, kas ietekmē uzņēmumus neatkarīgi no katra atsevišķa uzņēmuma specifikas vai darbības. Viens no šādiem riskiem ir nozares risks - tā dēļ nereti uzņēmumu vērtības var krasi atšķirties, neskatoties uz to, ka to finanšu rādītāji ir līdzīgi. Tāpēc, vērtējot uzņēmumus, ir nepieciešams pareizi noteikt nozares ietekmi uz to vērtību.
Finanšu vadība 11:15, 22. Jan. 2016
Piedāvājam ieskatu vienā no šajā gadā skatītiem civillietu tiesu prakses nolēmumiem, kas ataino tiesu praksē un tiesību doktrīnā nereti skartu tēmu: par prasījuma precizēšanu apelācijas instances tiesā.
Saistību tiesības 12:17, 14. Mai. 2014
17.12.2014. Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kas paredz valdes locekļu personīgu atbildību par juridiskās personas nodokļu parādiem. Tas ļaus cīnīties ar ļaunprātīgiem nodokļu nemaksātājiem, kuri, rodoties nodokļu parādam, pārceļ visus biznesa aktīvus uz jaundibinātu sabiedrību un veiksmīgi turpina savu darbību.
Dalībnieks un valdes loceklis 11:07, 6. Jan. 2015
Kā pareizi grāmatot tiesvedības izdevumus, ņemot vērā, ka tos pie sekmīgas parāda piedziņas tiesu izpildītājs atmaksā? Vai tos jāgrāmato izdevumos, vai arī jānorāda debitora parādos? Ja parādu mums atmaksā - ir labi, bet vairumā gadījumu tas tā nenotiek. Un tad ir tikai palielinājusies bezcerīgo debitoru kopsumma, nevis uzrādīti reālie izdevumi. Kā ir pareizāk?
Izdevumi 12:29, 18. Jūl. 2013
Piektdien, 5.decembrī, valdība izskatīja un atbalstīja grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām (likums par NN). Izmaiņas nosaka negodprātīgu nodokļu maksātāju valdes locekļa atbildību par nodokļu parādiem, kā arī citas būtiskas izmaiņas, paaugstinot nodokļu iekasēšanas un administrēšanas efektivitāti, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 14:28, 11. Dec. 2014
Šā gada 1.jūlijā stājās spēkā grozījumi Civilprocesa likumā (CPL), ar kuriem sprieduma izpildes procesā ir mainīta nekustamo īpašumu izsoļu norises kārtība no izsoles klātienē uz izsoli elektroniskā vidē. Raksta 2.daļā apskatīsim elektronisko izsoļu regulējumu tehnisko traucējumu gadījumā, kā arī jaunā regulējuma mērķi un ieguvumiem!
Saimnieciskā darbība 14:58, 6. Nov. 2015
Uzņēmumam ir nodokļu parāds no 2009.gada. Īpašnieks vēl aizvien nav pieteicis maksātnespēju. No 2009.gada (kopš uzlikts inkaso) uzņēmumā nenotiek arī saimnieciskā darbība. Vai uz šāda uzņēmuma valdes locekli, kas ir arī uzņēmuma īpašnieks, attieksies jaunās likuma normas? Vai jāsteidz šajā gadā pieteikt uzņēmuma maksātnespēju, lai valdes loceklim nepiemērotu personīgo atbildību par nodokļu parādiem?
Dalībnieks un valdes loceklis 13:51, 22. Dec. 2014
Līdz šim negodīgu komercuzņēmumu izplatīta prakse ir nodokļu parādu gadījumos nerisināt to nomaksu ar valsti, bet gan pamest savas komercsabiedrības un izveidot jaunas, tādējādi izvairoties no atbildības. Tāpēc, gatavojot 2015.gada valsts budžeta projektu, tiek rosināts konkrētos gadījumos noteikt valdes loceklim personisko atbildību par kapitālsabiedrības nokavētajiem nodokļu maksājumiem, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 10:09, 11. Nov. 2014
Notariālais izpildu akts ir salīdzinoši jauns tiesību instruments, tāpēc par tā piemērošanu vēl ir domstarpības. Piemēram, vai nostiprinājuma lūgumam pievienots notariālais izpildu akts par saistības piespiedu izpildīšanu bezstrīdus kārtībā un aizdevuma līgums var būt par pamatu hipotēkas nostiprināšanai zemesgrāmatā?
Saistību tiesības 09:26, 9. Jūl. 2015
Uzņēmums (parādnieks) apmaksāja parādu, pamatojoties uz e-pastā saņemto informāciju par parāda piedziņu. Kad palūdzām izrakstīt rēķinu (jo pamatparādam nāca klāt arī parāda piedziņas izdevumi), inkaso kompānija paziņoja, ka grāmatvedībā pietiek tikai ar e-pasta vēstuli un rēķinu izrakstīt nevar. Vai drīkst veikt grāmatojumus, pamatojoties uz e-pasta vēstuli?
Dokumenti 12:38, 23. Sep. 2013
Grāmatvedim ne tikai jāprot veikt kontējumus un aprēķināt nodokļus, bet arī jāzina, kā rīkoties, ja darbinieks netiek galā ar savām saistībām, proti, uzņēmums saņem izpildrakstu par parāda piedziņu no darbinieka algas. Kā aprēķināt ieturamo summu, un ko darīt, ja ir saņemti vairāki izpildraksti? Izrādās, juristu un tiesu izpildītāju izpratne šinī jautājumā būtiski atšķiras.
Darba samaksa 07:47, 27. Mar. 2015
Uzņēmums ir saņēmis zvērināta tiesu izpildītāja (ZTI) rīkojumu par parāda piedziņu no darbinieka darba algas 30% apmērā. Šis ir vienīgais izpildraksts šim darbiniekam. Darbinieka bruto darba alga ir 190,68 EUR. Darbinieks strādā nepilnu darba laiku - 84 stundas mēnesī, tātad stundas tarifa likme ir 2,27 EUR, kas ir virs valstī noteiktās minimālās likmes. Darbinieks ir iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu, līdz ar to viņam tiek piemērots neapliekamais minimums. Apgādājamu personu nav. Vai uzņēmums drīkst veikt ieturējumus no attiecīgā darbinieka algas pēc ZTI rīkojuma, un cik lielā apmērā? Kurš likums regulē šādus ieturējumus - Darba likums (DL) vai Civilprocesa likums (CPL)? Vai attiecībā uz šādiem ieturējumiem ir saistošs DL noteiktais ierobežojums, ka darbiniekam ir jāsaglabā minimālā alga?
Darba samaksa 11:12, 10. Mai. 2014
Iedomāsimies situāciju no revidentu dzīves! Revīzijas komanda uzsāk kārtējo finanšu pārskatu gala pārbaudi. Notiek saruna ar klientu, kurā tiek apkopots pieprasītās informācijas un finanšu pārskatu sagatavošanas statuss. Tiek noskaidrots, ka viss būtībā ir pabeigts un iegrāmatots, izņemot dažas jomas, kurās grāmatvedis gribētu iepriekš veiktos aprēķinus saskaņot ar revidentiem un tikai pēc tam veikt izmaiņas uzskaitē un pārskatos. Tādas jomas ir 2 – uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija un atliktais nodoklis. Vai šī situācija jums liekas pazīstama?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 15:01, 20. Jan. 2015
Turpinām publikāciju Debitoru parādu salīdzināšana, bezcerīgo parādu norakstīšana un uzkrājumu veidošana (iFinanses.lv, 06.02.2014.). Šajā daļā lasiet par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu zaudētiem parādiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:30, 6. Feb. 2014
No tiesu izpildītāja atnāca jauns izpildraksts par 30% ieturēšanu no darba algas līdz noteiktai parāda summai (darbiniecei šis jau ir 3. izpildraksts). Bet tālāk seko teksts: saglabājot darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katra apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālās nodrošinājuma pabalsta apmērā. Lūdzu paskaidrojiet sīkāk, kā tas jāsaprot!
Tiesības 12:44, 3. Feb. 2014
Debitoru parādu novērtēšanā ir jābūt ļoti uzmanīgiem: no vienas puses, jābūt pietiekamiem uzkrājumiem, lai uzņēmuma naudas plūsma būtu korekta, taču, no otras puses, uzkrājumiem nav jābūt pārāk lieliem – tādā veidā var tikt aizskartas īpašnieku intereses.
Gada pārskats 17:15, 5. Feb. 2014
Debitori ir katra uzņēmuma, kas pārdod savas preces vai sniedz pakalpojumus uz pēcapmaksas nosacījumiem, neatņemama bilances sastāvdaļa. Līdz ar to debitoru atlikumu pārvaldīšana ir nozīmīga funkcija gan no apgrozāmā kapitāla pārvaldības, gan kredītriska pārvaldības perspektīvas.
Gada pārskats 11:34, 22. Dec. 2014
Šī gada 25.septembrī Saeima pieņēma ilgi tapušos un plašas diskusijas izraisījušos grozījumus Maksātnespējas likumā (MNL). Lai arī kā samērā reāla tika aplūkota iespēja, ka Valsts prezidents varētu izmantot Latvijas Republikas Satversmes 71.pantā noteiktās tiesības prasīt grozījumu otrreizēju caurlūkošanu, grozījumi šī gada 15.oktobrī tika izsludināti, tie stāsies spēkā 01.01.2015.
Saimnieciskā darbība 11:26, 9. Dec. 2014
Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA) A debitors SIA B ir parādā Ls 10 000 (t.sk. pievienotās vērtības nodokli (PVN) – Ls 1 735,54). Debitoram B pasludināja maksātnespēju un SIA A uzrakstīja kreditora pieteikumu. Maksātnespējas administrators iereģistrēja SIA A kā nenodrošināto kreditoru. No debitora atgūt parādu praktiski ir neiespējami. Vai drīkst 2014.gada marta PVN deklarācijā neatgūto PVN summu uzrādīt kā zaudētos parādus? Kādas darbības jāveic uzņēmumam? Vai pietiek, ja nosūta paziņojumu maksātnespējas administratoram par PVN iekļaušanu priekšnodoklī? Vai drīkst samazināt summu, kas iepriekš uzrādīta kreditora pieteikumā? Varbūt tagad nav jādara nekas, bet jāgaida, kad debitors tiks likvidēts?
Pievienotās vērtības nodoklis 17:27, 21. Jan. 2014
Latvijas biznesa videi raksturīgi, ka daļa uzņēmumu vadītāju slikti orientējas juridiskajos un nodokļu jautājumos. Taču nezināšana var radīt nepatīkamas sekas, piemēram, valdes atcelšanu vai pat iekļūšanu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) melnajā sarakstā.
Dalībnieks un valdes loceklis 13:22, 15. Okt. 2014
No 01.10.2014. vairākām uzņēmumu kategorijām pieejams plašāks valsts atbalsts nodokļu saistību izpildes jomā. Atbalsta pasākumi nodokļu saistību izpildes jomā ir noteikti uzņēmumiem, kurus tieši skāruši Krievijas Federācijas noteiktie importa ierobežojumi, uzņēmumiem, kurus Krievijas embargo skāris pastarpināti, kā arī finansiālās grūtībās nonākušiem uzņēmumiem, kas labprātīgi apliecinās apņemšanos samaksāt kavētos nodokļus, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 14:06, 3. Okt. 2014
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) A saimnieciskās darbības veids ir dzīvojamo māju apsaimniekošana. SIA A iesniedza zvērinātam tiesu izpildītājam (ZTI) izpildu rakstu Rīgas rajona tiesas sprieduma izpildei un lūdza vērst piedziņu uz parādniekam piederošo nekustamo īpašumu. Parādniekam bija parāds par komunālajiem pakalpojumiem un piederēja nekustamais īpašums (dzīvoklis), kas bija reģistrēts zemesgrāmatā uz parādnieka vārda. Atbilstoši Civilprocesa likuma (CPL) 606. un 607.1panta prasībām tika izsludināta nekustamā īpašuma sākumcena un izsoles diena.
Līgumi 13:09, 14. Aug. 2014
Otrdien, 26.augustā, Ministru kabinets uzklausīja informatīvo ziņojumu Par elektronisko izsoļu ieviešanas iespējām spriedumu izpildes un maksātnespējas procesā, informē Tieslietu ministrija (TM). Tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš uzskata, ka jaunais mehānisms nodrošinās godīgu konkurenci izsoles dalībnieku vidū un padarīs to pieejamāku un ekonomiskāku, kā arī būtiski ierobežos tā saucamo izsoļu reiderismu.
Svarīgi 15:25, 26. Aug. 2014
Saeima ceturtdien, 22.maijā, galīgajā lasījumā pieņēma Mediācijas likumu, kas turpmāk noteiks mediācijas tiesisko regulējumu. Likums pieņemts, lai veicinātu civiltiesisku strīdu risināšanu ārpus tiesas un nostiprinātu mediāciju kā alternatīvu veidu domstarpību risināšanā.
Likumdošana 14:42, 22. Mai. 2014
Atkal ir pienācis ikgadējais uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas sagatavošanas laiks. Pirmā darbība, ko veic, aprēķinot ar UIN apliekamo ienākumu, ir pārskata gada peļņas palielināšana (vai zaudējumu samazināšana) par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 16:00, 24. Feb. 2014