Mātes uzņēmums visu peļņu atstāj meitas uzņēmumam, kurā peļņa tika konstatēta. Iepriekšējo gadu peļņa tiek novirzīta meitas uzņēmuma attīstībai, un grāmatvedībā tiek izveidotas rezerves. Meitas uzņēmums vēlas nopirkt jaunus pamatlīdzekļus. Man nav skaidri grāmatojumi saistībā ar rezerves izlietojumu. Vai ir vajadzīgs kāds lēmums? Un kādi būtu grāmatojumi?
Grāmatvedība 06:00, 19. Aug. 2022
Ir rezervēts ceļojums ar galamērķi ārpus Eiropas Savienības (ES). Viesnīcas rezervācija un maksājums veikts sistēmā, kas saskaņā ar rēķina rekvizītiem ir reģistrēta ES. Kāda pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme tiks piemērota komisijai no viesnīcas rezervācijas – PVN 0% likme, jo galamērķis ir ārpus ES, vai PVN 21% likme, jo darījums veikts viesnīcu rezervācijas sistēmā, kas reģistrēta ES?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 31. Jan. 2023
2022.gada nogalē, novembrī un decembrī, Eiropas Savienības Tiesa izskatīja dažādus pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas aspektus. Šoreiz par dažiem no tiem, kas varētu būt noderīgi.
Nodokļi 06:00, 17. Feb. 2023
Ir sācies jauns gads, un lielākai daļai grāmatvežu tas sākas ar atskaišu sagatavošanu. Būtiski atcerēties – ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par decembri ir iesniedzama arī tad, ja nav ar UIN apliekamu izmaksu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jan. 2023
Covid-19 laikā, lai novērstu pandēmijas radītās sekas, Latvijā tika ieviesti vairāki nodokļu atvieglojumi, tostarp arī palielinātajiem procentu maksājumiem. Apskatīsim, kā piemērot uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) palielinātajiem procentu maksājumiem un ko vēl var paspēt izdarīt 2022.gadā, lai nerastos UIN sekas nākotnē.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 14. Dec. 2022
Jautājumu par auto izmantošanu juridiskām personām nekad nav trūcis. Kādu līgumu slēgt, lai uzņēmums varētu fiziskai personai nodot auto uzņēmuma vajadzību pildīšanai? Auto iegādāties vai to nomāt, bet varbūt to patapināt no darbinieka? Svarīgi, lai tas būtu izdevīgi abām pusēm.
Saimnieciskā darbība 06:00, 16. Dec. 2022
Pievienotās vērtības nodokļa sistēma pastāvīgi tiek pārskatīta un uzlabota. Apskatīsim svarīgākās jau ieviestās un plānotās reformas, kuras noteikti ietekmēs arī Latvijas uzņēmumus un prasīs ātru reaģēšanu un ieviešanu uzņēmumos.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 20. Dec. 2022
Grāmatvežiem patīk kārtība, bet noteikumi mēdz mainīties, līdz ar to arī ieviestā kārtība laiku pa laikam ir jāpārskata un jāmaina. Piemēram, vai visi uzņēmumā sagatavotie dokumenti ir obligāti grāmatvedībā? Vai pašreizējā kārtība ir atbilstoša normatīvo aktu prasībām? Kā aktualizēt grāmatvedības dokumentus?
Uzņēmuma pamatkapitāls tiek palielināts par iepriekšējo periodu nesadalīto peļņu, kura gūta līdz 2017.gada 31.decembrim, un kapitāla daļas plānots pārdot. Vai pareizi saprotu, ka iedzīvotaju ienākuma nodoklis būs jāsamaksā tad, kad tiks saņemta atlīdzība no kapitāla daļu atsavināšanas?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 22. Nov. 2022
Eiropas Komisija (EK) pieņēma tiesību akta priekšlikumu – veicināt, lai katram iedzīvotājam un uzņēmumam, kam ir bankas konts Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomikas zonas valstīs, ir pieeejams zibmaksājumus eiro valūtā, informē EK pārstāvniecība Latvijā.
Svarīgi 15:33, 3. Nov. 2022
Iepriekšējā rakstā jau sākām apskatīt pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas nosacījumus starptautisko preču transportēšanai. Analizējām, kā tie mainās, ja pakalpojuma saņēmējs veic vai neveic saimniecisko darbību, kā arī kur sniedz un izmanto transportēšanas pakalpojumus. Turpinām iesākto, izskatot nodokļa piemērošanas specifiku ar transportēšanu saistītajiem pakalpojumiem!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 23. Nov. 2022
Latvijā reģistrētas sabiedrības valdes locekļi, Dānijas pilsoņi, devās darba braucienā uz Latviju, lai kārtotu ar zemes pārdošanu saistītās formalitātes. Valdes locekļi tika izmitināti viesnīcā. Par šo pakalpojumu viesnīca sabiedrībai izrakstīja rēķinu, piemērojot sniegtajam pakalpojumam pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā. Vai šos izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem vai arī tie būs uzskatāmi kā komandējuma izdevumi? Un atkarībā no izdevumu klasifikācijas – kā darījums ietekmē PVN un uzņēmumu ienākuma nodoklis?
Saimnieciskā darbība 06:00, 11. Nov. 2022
Vai ir kādi ierobežojumi, kas jāņem vērā, lai mazkapitāla sabiedrība ar ierobežotu atbildību izmaksātu dividendes?
Dalībnieks un valdes loceklis 06:00, 1. Sep. 2022
Šobrīd Eiropas Savienībā ir spēkā vairāk nekā 40 sankciju režīmu, kas ietekmē dažādās nozarēs strādājošos uzņēmumus. Šajā publikācijā apskatīsim aktuālās sankcijas preču pārvietošanai gan no, gan uz Krieviju un Baltkrieviju, kuras ieviestas, reaģējot uz Krievijas militāro agresiju Ukrainā.
Saimnieciskā darbība 06:00, 5. Sep. 2022
Bieži vien uzņēmēji peļņu ik gadu novirza uzņēmuma attīstībai, bet atstāj to bilancē kā nesadalīto peļņu pašu kapitāla sastāvā. Kā rīkoties ar šādu peļņu, ko dalībnieki izlemj ieguldīt uzņēmuma attīstībā, piemēram, pamatlīdzekļu iegādei, citām investīcijām? Kuros gadījumos jāpalielina pamatkapitāls, bet kuros tā vienkārši ir nesadalītā peļņa?
Grāmatvedība 06:00, 14. Sep. 2022
Šobrīd projekta izstrādē ir direktīva, ar ko paredzēts ieviest nosacītos procentus, par ko iespējams samazināt ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo ienākumu. Kas ir nosacītie procenti? Kas un kādos gadījumos tos varēs piemērot? Par visu pēc kārtas!
Finanšu vadība 06:00, 16. Sep. 2022
Uzņēmums līdz 2021.gada 31.decembrim bija mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs. Apmaksātais pamatkapitāls – 1000 eiro. 2020.gadā izveidotas rezerves pamatkapitāla palielināšanai 1800 eiro apmērā, bet attiecīgie dokumenti netika sagatavoti, lai iesniegtu tos Uzņēmumu reģistrā pamatkapitāla palielināšanai. 2021.gada 31.decembrī uzņēmumam bija zaudējumi. Vai šobrīd, iesniedzot dokumentus par pamatkapitāla palielināšanu no izveidotajām rezervēm, būs kādas uzņēmumu ienākuma nodokļa nodokļu konsekvences?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 23. Aug. 2022
Vai par motocikla, kas tiks izmantots saimnieciskajā darbībā, iegādi un uzturēšanas izmaksām, apmeklējot klientus, pārbraucot starp objektiem, pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli var atskaitīt 100% apmērā? Pievienotās vērtības nodokļa likuma 100.panta 2.daļā minēta informācija, kas attiecas tikai uz vieglājām automašīnām.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 18. Aug. 2022
2022. gada 20. janvāra lietā C-90/20 Eiropas Savienības Tiesa pieņēmusi nolēmumu par to, vai konkrētajā tiesiskajā situācijā iekasētā soda nauda ir uzskatāma par darījumu, kam piemēro pievienotās vērtības nodokli. Izskatām šo lietu!
Nodokļi 06:00, 13. Mai. 2022
Kāds nodoklis jāpiemēro fiziskās personas aizdevuma procentiem – iedzīvotāju ienākuma nodoklis vai uzņēmumu ienākuma nodoklis? Bet varbūt abi? Izskatīsim Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu!
Citi 06:00, 20. Mai. 2022
2022. gada 24. februārī krievu karaspēks iebruka Ukrainā, uzsākot militārās operācijas tās teritorijā. Notiekošais ir nesis upurus, ievērojamu iedzīvotāju dislokāciju, bojājumus infrastruktūrai un Ukrainas ekonomiskās aktivitātes traucējumus. Kā zināms, vairākas valstis un valstu apvienības ir pieņēmušas dažādas sankcijas pret Krieviju un atsevišķos gadījumos arī pret Baltkrieviju. Šīs sankcijas ietekmē arī uzņēmumu gada pārskata sagatavošanu, jo, iespējams, tiem jāmaina nākotnes virzība.
Klausies
Gada pārskats
06:00, 2. Mai. 2022
Mazkapitāla sabiedrības (pamatkapitāls 100 eiro) 2020. pārskata gada peļņa bija 34 642 eiro. Pēc gada pārskata iesniegšanas 2021. gada jūnijā tika veikta peļņas sadale šādā kārtībā: likumā noteiktās rezerves, lai pamatkapitāls sasniegtu likumā noteikto minimumu, peļņas daļa 80% apmērā sadalīta dividendēs, bet pārējā peļņa atstāta nesadalīta. Vēlētos saprast - kā šo grāmatot? Un kā grāmatot ārkārtas dividendes?
Grāmatvedība 06:00, 24. Mar. 2022
Zemnieku saimniecībai (uzņēmumu ienākumu nodokļa maksātājs) ir nesadalīta peļņa, kura izveidojusies periodā līdz 2017. gada 31. decembrim. Īpašnieks neplāno to izņemt kā dividendes. Kā pareizi rīkoties ar šo peļņu? Vai to var novirzīt rezervēm? Vai palielināt pamatkapitālu? Vai arī atstāt pašu kapitāla sastāvā?
Saimnieciskā darbība 06:00, 31. Mar. 2022
Vai, datorprogrammā veicot grāmatojumus, pietiek ar grāmatojuma numuru attaisnojuma dokumentā, kas kalpos kā iegrāmatojuma atšifrējums? Vairs nav prasības obligāti rakstiski atšifrēt visu grāmatojumu uz dokumenta?
Dokumenti 07:00, 3. Mar. 2022
Naudas darījumiem, vienalga - skaidrās vai bezskaidrās naudas, uzņēmumā ir viens no visaugstākajiem riskiem. Visdrošāk būtu tos kārtot pašam uzņēmuma vadītājam, tomēr tas ne vienmēr ir iespējams. Kā samazināt riskus, ja šie darījumi tiek uzticēti grāmatvedības darbiniekiem? Izskatām lasītāja situāciju!
Finanšu vadība 06:00, 21. Mar. 2022
Vai palielinātais nolietojums, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību pārvērtējot nekustamo īpašumu, turpmāk samazinās peļņu – dibinātāji saņems mazāk dividendes? Vai kaut ko noraksta arī no pārvērtēšanas rezerves uz ienākumiem? Vai tas nozīmē, ka būs lielāka dividendēs sadalāmā peļņa? Vai arī viss, kas saistīts ar pārvērtēšanu, neietekmē dividenžu izmaksu?
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2021
Atbildot uz Krievijas uzsākto un Baltkrievijas atbalstīto karu Ukrainā, Rietumu valstis būtiski paplašinājušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, to pilsoņiem, fiziskajām personām, uzņēmumiem un organizācijām. Piedāvājam apkopojumu par Eiropas Savienības (ES) piemērotajām papildu sankcijām no 2022. gada 23. februāra.
Svarīgi 17:00, 10. Mar. 2022
Kā jāaprēķina vidējā izpeļņa darbiniecei par laiku, kad tā bija atvaļinājumā, uz slimības lapas un bērnu kopšanas atvaļinājumā, saņemot arī materiālo pabalstu sakarā ar bērna piedzimšanu, un bonusu par iepriekšējo pārskata gadu? Vai šajā situācijā ir iespējams kāds cits aprēķins? Kuri mēneši ietilps vidējās izpeļņas aprēķinā, ja, piemēram, tā būtu jāaprēķina 2022. gada februārī (materiālā pabalsta un bonusa izmaksas mēnešos nav nostrādāto darba dienu, jo darbinieks ir attaisnotā prombūtnē).
Klausies
Vidējā izpeļņa
07:00, 8. Feb. 2022
Vai situācijā, kad Latvijā dibinātai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA) "X" saskaņā ar Vācijas likumu tiek nodotas Vācijas tiesas komercreģistrā reģistrētas sabiedrības "ABC" kapitāla daļas, rodas nodokļu riski un kā to pareizi iegrāmatot?
Saimnieciskā darbība 07:00, 22. Feb. 2022
Sabiedrības valdes locekle piekrita, ka viņas naudas aizdevumu sabiedrībai novirza pašu kapitāla palielināšanai, izveidojot rezerves pamatkapitāla palielināšanai. Tas tika izdarīts 2019. gadā, taču tagad radusies situācija, ka viņa tomēr grib daļu aizdevuma saņemt atpakaļ. Vai drīkst samazināt izveidotās rezerves, atmaksājot aizdevumu? Ja drīkst, tad kā tas ietekmēs uzņēmumu un iedzīvotāju ienākuma nodokļus?
Grāmatvedība 07:00, 7. Jūl. 2020
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:30, 1. Dec. 2021
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Pavisam nesen Valsts ieņēmumu dienests savā mājaslapā publicēja uzziņu, kurā sniedz viedokli par ienākuma nodokļu jomu regulējošo tiesību normu piemērošanu procentu maksājumiem. Analizēsim uzziņā izdarītos secinājumus!
Citi 07:00, 15. Nov. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par grozījumiem Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā" sakarā ar grozījumiem Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā, kas stājas spēkā 2022. gada 1. janvārī.
VID informācija 12:00, 24. Nov. 2021
Vai ir kādi ierobežojumi aizdevumiem starp juridiskām personām, ja darījums notiek starp sabiedrībām, kas nav saistītās personas? Abas sabiedrības ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājas. Kas būtu jāņem vērā, lai neveidotos nodokļu riski?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Nov. 2021
Pievienotās vērtības nodokļa likuma 42. panta 2. daļā noteikts, ka nodokļa samazināto likmi 12 procentu apmērā piemēro medicīnisko ierīču (arī to komplektējošo daļu, rezerves daļu un piederumu) piegādei, ja tās laistas apgrozībā normatīvajos aktos par medicīnisko ierīču reģistrāciju noteiktajā kārtībā un tās parasti izmanto organisma funkcijas traucējumu ārstniecībā vai atvieglošanā, kā arī paredzētas tikai personu ar organisma funkcijas traucējumiem individuālai lietošanai.
VID informācija 14:20, 29. Jūl. 2021
Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā ir izstrādāti grozījumi – tie šī gada 12. augustā izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Atsevišķi precizējumi piemērojami, jau sagatavojot gada pārskatu par 2021. gadu.
Likumdošana 16:19, 15. Aug. 2021
Sabiedrībā "A", kas ir meitas uzņēmums sabiedrībai "M", ir sācies reorganizācijas process (sašķelšana), nododot visu mantu iegūstošajām sabiedrībām, – "B" (arī meitas uzņēmums sabiedrībai "M") un "C" (jaunizveidota sabiedrība) – un beidz pastāvēt bez likvidācijas procesa, kā arī apvienojas sabiedrība "A" un "B". Kā šāda apvienošana jāuzrāda mātes sabiedrības bilancē? Vai var rasties papildu maksājami nodokļi?
Gada pārskats 07:00, 19. Jūl. 2021
Kā ik gadu, arī šogad "Izdevniecība iŽurnāli" aicina puišus un meitenes piedalīties praktiskās dienas nometnēs - "Mazais direktors" un "Jaunais izmeklētājs". Šī ir iespēja gan iegūt vērtīgas prasmes, gan sastapt savus vienaudžus un domubiedrus, gan neapšaubāmi – labi pavadīt laiku. Pie tam nometnes vadīs redakcijas darbinieki, kas dalīsies ar savām zināšanām un pieredzi.
Svarīgi 20:47, 3. Mai. 2021
Līdz šim nodokļu atvieglojumus, piešķirot darbiniekiem akciju opcijas, varēja saņemt tikai akciju sabiedrības. No šī gada sākuma arī sabiedrībām ar ierobežotu atbildību ir iespēja piešķirt kapitāla daļu pirkuma tiesības darbiniekiem un, ievērojot noteiktus nosacījumus, kvalificēties nodokļu atvieglojumiem.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 7. Mai. 2021
Jau no šā gada 1. jūlija ir plānots ieviest saimnieciskās darbības ieņēmumu kontu mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem. Plānots, ka nodokļa nomaksa un deklarēšana tiks vienkāršota. Kā darbosies šis konts un kādi obligātie nosacījumi būs jāievēro? Kā tiks deklarēts un samaksāts nodoklis? Izskatīsim plānotās izmaiņas!
Mikronodoklis 07:00, 28. Apr. 2021
2020. gads mums iemācījis ātri pielāgoties jauniem apstākļiem – mainījusies darba vide, esam pārgājuši uz attālinātu darba modeli, izmantojam jaunus rīkus. Jau šobrīd ir skaidrs, ka šīs pārmaiņas ir uz palikšanu, savukārt virtuālie kolēģi, klienti un partneri, kā arī elastīga plānošana uzņēmējdarbībā būs aktuāli arī 2021. gadā. Par ko uzņēmumiem šogad ir īpaši jāpadomā?
Svarīgi 12:27, 7. Apr. 2021
2018. gadā veiktā nodokļu reforma ieviesa jaunu uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas modeli – ja uzņēmums neaprēķina dividendes, tam nav jāmaksā arī nodoklis. Tomēr, kā jau ar nodokļiem tas gadās, – ir nianses. Proti, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir maksājams vēl vairākos gadījumos, un viens no tiem ir procentu maksājumi, ja tie neatbilst likumā noteiktajiem kritērijiem. Šai niansei var būt tālejošas sekas!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 19. Apr. 2021
Uzņēmējiem, kuru biznesu ir ietekmējuši Covid-19 pandēmijas ierobežojumi, joprojām ir pieejams dažāda veida finansiālais atbalsts no valsts.
Svarīgi 11:29, 12. Mar. 2021
Covid-19 izraisītā ekonomikas lejupslīde, kā arī 2021. gadā plānotās vērienīgās nodokļu izmaiņas daudziem uzņēmējiem, jo īpaši mazā biznesa pārstāvjiem, liek pārskatīt turpmākos plānus un izšķirties par uzņēmuma likvidāciju. Kā pareizi noteikt likvidācijas kvotai piemērojamo uzņēmumu ienākuma nodokli un kuros gadījumos uzņēmuma īpašniekam – fiziskai personai – no saņemtās likvidācijas kvotas ir papildus jāmaksā arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis? Analizējam lasītāja jautājumu!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Feb. 2021
Latvijas uzņēmumu vadītāji pašreizējā pārmaiņu periodā valstī un pasaulē, ko ietekmē Covid-19 izraisītā pandēmija un Latvijas un citu valstu pieņemtie ierobežojumi, var būt spiesti pieņemt dažādus lēmumus par uzņēmuma restrukturizēšanas nepieciešamību. Kas jāņem vērā, uzņēmumam reorganizējoties, piesaistot jaunu finansējumu, iegādājoties jaunu biznesu vai pārdodot to?
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Feb. 2021
Tuvojas kalendāra gada beigas, kas lielākajai daļai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāju ir arī finanšu gada beigas. Tas nozīmē, ka jāgatavo “lielā” deklarācija, kurā jāiekļauj tie ar UIN apliekamie objekti, kas nebija jāuzrāda ikmēneša deklarācijās.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 7. Dec. 2020
Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs. Tiek iepirktas auto rezerves daļas no Lietuvas. Lietuvas uzņēmums izraksta rēķinu, bet tajā norāda Lietuvas PVN. Vai ir tiesības atskaitīt šādu PVN kā priekšnodokli? Preces tiek pasūtītas interneta portālā un piegādātas ar kurjeru vai pakomātu starpniecību, tātad Lietuvas uzņēmumam paliek dokumenti par sūtīšanu uz Latviju.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:15, 3. Nov. 2020
Latvijas uzņēmums ir noslēdzis līgumu par savu rezerves daļu tirgošanu caur Lietuvas sludinājumu portālu, un prece pircējam tiek nosūtīta ar “Omniva” pakomātu. Lietuvas sludinājumu portāls iekasē no pircēja samaksu par preci un pārskaita vienu reizi mēnesī kopējo summu par iztirgotajām precēm Latvijas uzņēmumam, saskaņā ar līgumu ieturot 10%. Latvijas uzņēmums šos ieņēmumus uzrāda pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijas 41. ailē. Vai tā ir pareizi un kādi dokumenti ir nepieciešami?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 23. Nov. 2020
Uzņēmumam 2013.gadā reorganizācijas rezultātā tika izveidotas rezerves. Vai šīs rezerves var novirzīt uz iepriekšējā gada nesadalīto peļņu? Vai šādā gadījumā jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis? Vai arī labāk šo rezervi izmantot pamatkapitāla palielināšanai?
Gada pārskats 07:00, 1. Mar. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:54, 2. Sep. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Iepriekšējā publikācijā (Peļņas vai zaudējumu aprēķins, iFinanses, 03.08.2020.) aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2020
Kāda pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme jāpiemēro, ja preces tiek piegādātas kuģim, kas izmantos preci (kuģa iekārtas rezerves daļa) savām vajadzībām? Kādi dokumenti jāpieprasa no kuģa, lai tam tiktu piemērota PVN 0% likme?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 25. Aug. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šajā rakstā par peļņas vai zaudējumu aprēķinu – divas shēmas, kas tām kopīgs un atšķirīgs, sagatavošanas pamatprincipi.
Grāmatvedība 07:00, 3. Aug. 2020
Covid-19 ārkārtējā situācija tieši vai netieši ietekmēja visus uzņēmumus, izraisot pieprasījuma samazinājumu pēc uzņēmumu pakalpojumiem, ražošanas objektu un ofisu slēgšanu un darba spēka dīkstāvi, izejvielu piegādes kavējumus vai pārtraukumus, kreditoru parādu apmaksas kavējumus, ienākumu un naudas plūsmas nestabilitāti un finanšu nenoteiktību. Tieši šajā periodā uzņēmuma finanšu stāvokļa analīzei ir vitāla nozīme. Vai un cik ilgi uzņēmums būs spējīgs izdzīvot ar esošajiem resursiem un pašreizējiem darbības apjomiem?
Finanšu vadība 07:31, 10. Jūl. 2020
No šī gada 1. jūlija palielināts apmeklētāju skaits, kas vienlaikus var piedalīties kultūras pasākumos.
Likumdošana 21:33, 30. Jūn. 2020
Sabiedrība iepriekšējos gados sadalot tīro peļņu, daļu no tās novirzīja rezervēm. Šogad dalībnieki nolēma līdz 2017.gada 31.decembrim izveidotās rezerves dzēst, novizot tās uz nesadalīto peļņu pašu kapitāla sastāvā. Pēc tam dalībnieki plāno “no jauna iegūto” nesadalīto peļņu sadalīt dividendēs. Izmaksu plānots veikt atkarībā no naudas plūsmas – var būt gan līdz 2019.gada 31.decembrim, gan pēc šā datuma. Mūsuprāt, ja dividendes tiek sadalītas līdz 2019.gada 31.decembrim, ir jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme 10% apmērā. Ja dividenžu sadale notiks pēc 2019.gada 31.decembra, jāpiemēro IIN likme 20%.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 4. Dec. 2018
Dibinot uzņēmumu, kapitālā tika ieguldīts nekustamais īpašums (pamatlīdzeklis). Pagājušajā gadā tika konstatēts būtisks šī nekustamā īpašuma patiesās vērtības samazinājums, līdz ar to tika veiktas pamatlīdzekļa vērtības korekcijas grāmatvedībā (D 82xx Ārkārtas izdevumi, K 12xx Nekustamais īpašums). Bet šogad tika veiktas izmaiņas komercreģistrā, samazinot uzņēmuma pamatkapitālu (daļu dzēšana) par līdzīgu summu. Pamatkapitāla samazināšanas noteikumos rakstīts, ka naudas summa, par kādu samazināts pamatkapitāls, tiek izmaksāta uzņēmuma dalībniekam. Kā pareizāk atspoguļot šo pamatkapitāla samazināšanu grāmatvedības uzskaitē un vai šī pamatkapitāla samazināšana ietekmē arī uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), un tā ir jāatspoguļo UIN deklarācijā?
Pamatlīdzekļi 08:45, 2. Jūn. 2020
Arī šovasar nometnes būs! Jau otro gadu “Izdevniecība iŽurnāli” kopā ar populāro žurnālistu, analītiskā raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” vadītāju, Bojaraspeles.lv autoru Gunti Bojāru aicina jauniešus vasaru pavadīt radoši un jēgpilni, piedaloties nometnē-misijā “Jaunais izmeklētājs”. Šogad izmeklētāju prasmes trenēsim divu veidu nometnēs - attālinātajā un klātienes dienas nometnē.
Svarīgi 14:30, 18. Mai. 2020
Saskaņā ar reorganizāciju viena SIA no otras SIA pārņēma nekustamo īpašumu ar uzskaites vērtību bilancē 143 000 eiro un nekustamā īpašuma pārvērtēšanas rezerves ar uzskaites vērtību bilancē 87 000 eiro. Kā pareizi grāmatvedībā atspoguļot šo darījumu ar pārvērtēšanas rezervi?
Pamatlīdzekļi 08:45, 21. Apr. 2020
Pagarināts nodokļu samaksas termiņš, dīkstāves kompensācija līdz 700 eiro, telpu nomas samazinājums - šī ir tikai daļa no pasākumiem, kas iekļauti speciālā terminētā likumprojektā par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar COVID-19 izplatību, ko Ministru kabinets izskatīja 19. marta sēdē. Regulējums stāsies spēkā no šī gada 13. marta, kad valstī tika izsludināta ārkārtas situācija.
Svarīgi 12:40, 19. Mar. 2020
16. martā tikās Ministru prezidenta uzdevumā izveidota vadības grupa uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam finanšu ministra Jāņa Reira vadībā, ziņo Finanšu ministrija. Lai ierobežotu vīrusa COVID-19 tālāku izplatību, jau noteikti līdz šim nepiedzīvoti ierobežojumi. Valdība strādā ārkārtas režīmā, lai nodrošinātu nepieciešamo papildu ierobežojumu noteikšanu tālākai vīrusa izplatības mazināšanai, kā arī sniegtu nepieciešamo atbalstu veselības nozarei un ieviestu nepieciešamos atbalsta pasākumus, lai ekonomiskais šoks ir pēc iespējas ierobežotākā apjomā un tam nav ilglaicīga efekta uz ekonomiku kopumā.
Svarīgi 09:00, 17. Mar. 2020
Mūsu sabiedrībai ir trīs dalībnieki – uzņēmumi (SIA). Tai ir negatīvs pašu kapitāls (jauns ražošanas uzņēmums). Dalībnieki izsniedza sabiedrībai aizdevumus, par kuriem tika aprēķināti procenti, bet tie nav samaksāti. Lai uzlabotu sabiedrības finanšu rādītājus, dalībnieku aizņēmumi tika kapitalizēti (palielināts pamatkapitāls). Vai aprēķinātie (nevis samaksātie) procenti jāuzrāda uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā kā nosacīti sadalītā peļņa?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 12. Mar. 2020
24. martā publicēti Ministru kabineta noteikumi Nr. 151 “Noteikumi par nozarēm, kurām sakarā ar Covid-19 izplatību ir būtiski pasliktinājusies finanšu situācija”. Kopā šajā sarakstā iekļautas 40 nozares.
Svarīgi 14:48, 25. Mar. 2020
Tuvojas gada pārskatu iesniegšanas laiks, un līdz 20. janvārim bija jānodod decembra uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija, kurā jānorāda pieļaujamā procentu apjoma pārsnieguma summa, tāpēc vēlos atgādināt, kuriem procentiem ir un kuriem nav jāpiemēro UIN. Ja radusies kļūda, to vēl var izlabot!
Gada pārskats 07:00, 24. Feb. 2020
Vai uzņēmuma vienīgajam valdes loceklim, kuram tiek aprēķināta darba alga, un uzņēmumā citu darbinieku nav, jāaprēķina un grāmatvedībā jāuzrāda atvaļinājuma rezerve?
Dalībnieks un valdes loceklis 12:29, 13. Jan. 2020
2019.gada 29.novembrī stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”. Kādas izmaiņas tie paredz?
Izdevumi 12:00, 30. Dec. 2019
SIA, kas ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, iegādājās lietotu automašīnu savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Reģistrējot šo automašīnu Ceļu satiksmes drošības direkcijā, tika samaksāts arī uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis, jo nebija vēl uzstādīta globālās pozicionēšanas sistēma (GPS). Otrajā mēnesī tika uzstādīta GPS. Vai par šo mēnesi var veikt priekšnodokļa korekciju 100% vai tomēr 50% apmērā?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 23. Dec. 2019
Profesionālās prasmes var iegūt daudz kur - kursos, augstskolās, semināros, grāmatās, darbā. Bet kur iemācīties pieņemt lēmumus? Kur iemācīties saskatīt detaļas un kopsakarības? Kur iemācīties uzticēties un rēķināties?
Svarīgi 17:45, 1. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:55, 3. Dec. 2019
19.novembrī pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”, kuru mērķis ir paaugstināt izdevumu kompensāciju normas komandējumiem un darba braucieniem, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:30, 2. Dec. 2019
2019.gada 29.novembrī spēkā stājas grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi".
Likumdošana 15:30, 28. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 2.daļu – tajā par grāmatvedības politikas maiņu.
VID informācija 12:39, 11. Okt. 2019
Nosūtīt darbinieku komandējumā nav nekas neparasts, ar to saskārusies gandrīz katra sabiedrība. Tomēr sarežģījumi sākas, kad jāaprēķina kompensācija par darbinieka izdevumiem, kas rodas komandējuma laikā, jo ne uz visiem jautājumiem noteikumos var atrast skaidras atbildes.
Darba samaksa 07:00, 14. Okt. 2019
Pamatlīdzekļu remonta izmaksu grāmatošana jāveic teju katram uzņēmumam. Visbiežāk rodas jautājums, vai pamatlīdzekļu remonta izmaksas ir kapitalizējamas (pievienojamas tā vērtībai) vai arī tās jāiekļauj pārskata gada izdevumos. Noskaidrojam!
Pamatlīdzekļi 07:00, 18. Sep. 2019
Šī gada vasarā Saeima beidzot pieņēma ilgi (jau no 2018.gada rudens) gatavotos grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Ir laiks noskaidrot, kas ir mainīts, kāda tam nozīme un ko šie likuma grozījumi ietekmēs!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 2. Sep. 2019
Kādi grāmatojumi jāveic, ja uzņēmums pamatlīdzekli nomā? Kad pamatlīdzekli var atzīt grāmatvedībā un kā noteikt tā vērtību? Un kurā brīdī pamatlīdzeklis pāriet nomnieka īpašumā? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 07:00, 5. Aug. 2019
Sākot strādāt jaunajā darba vietā, konstatēju, ka uzņēmumam ir kredīta atlikumi kontā "Rezerves kapitāls" un kontā "Pārējais kapitāls". Iepriekšējais grāmatvedis (strādāja 1 gadu) par tiem neko nezina. Izpētot 4 gadus vecus dokumentus, nekādu darbību šajos kontos nebija. Vecāku dokumentu nav, lai gan uzņēmums darbojas jau 16 gadus. Uzņēmuma vadība nolēma šīs summas norakstīt. Kā to pareizi darīt?
Grāmatvedība 08:00, 18. Jan. 2018
Uzņēmēji allaž aktīvi meklē veidus, kā palielināt ieņēmumus un vienlaikus samazināt administratīvos izdevumus, paaugstinot efektivitāti. Viens no risinājumiem ir uzņēmējdarbības reorganizācija, apvienojot biznesus vai arī nodalot atsevišķus darbības veidus. Bet kā reorganizācijas procesus atspoguļot grāmatvedībā?
Grāmatvedība 07:00, 22. Jūl. 2019
Efektivitāte ir viens no mūsdienu biznesa attīstības stūrakmeņiem. Visi lieliski zina šo vārdu, taču vai zināt, kādi ir efektivitātes noteikšanas rādītāji un kādu priekšstatu tie sniedz par uzņēmuma pārvaldi? Aplūkosim šo rādītāju pielietojumu un skaidrojumu, kā arī aspektus, kam jāpievērš uzmanība, analizējot šos rādītājus.
Finanšu vadība 07:00, 12. Apr. 2019
Sabiedrībai ir izveidoti uzkrājumi atvaļinājumiem, kas uzrādīti bilances pasīva postenī “Uzkrātās saistības”. Vai šīs rezerves jāuzrāda jaunās uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas 1.3.rindā par uzkrājumiem, kuri izveidoti līdz 2017.gada 31.decembrim?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 8. Mar. 2019
Saeima 3.aprīlī galīgajā lasījumā kā steidzamu pieņēma likumu "Par valsts budžetu 2019.gadam" un 14 likumprojektus, kas saistīti ar budžetu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:00, 4. Apr. 2019
Fiziska persona-saimnieciskās darbības veicējs, iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājs, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, nodarbojas ar mežizstrādes pakalpojumu sniegšanu visā Latvijā. Nokļūšanai uz objektu izmanto personīgo vieglo automašīnu. Automašīna tiek izmantota tikai apliekamo darījumu nodrošināšanai, to apliecina maršruta lapas, kur uzskaitīti visi braucieni. Vai nodokļa rēķinā par iegādāto degvielu, rezerves daļām uzrādītais priekšnodoklis uzskaitāms šādi: 50% – atskaitāmais priekšnodoklis, 50% – saimnieciskās darbības izdevumi?
Nodokļi 07:00, 26. Feb. 2019
Darbojoties starptautiskā mērogā, ikvienam uzņēmumam neatkarīgi no tā lieluma jāņem vērā katrā valstī, kurā tas uzsāk darbību, noteiktie likumdošanas un nodokļu piemērošanas rāmji. Visbiežāk starptautiskā sadarbība notiek e-komercijas vidē, tāpēc skaidrojam, kādi nodokļi šajā jomā piemērojami šobrīd un kādas pārmaiņas gaidāmas nākotnē.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:07, 25. Mar. 2019
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma aktīvus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un vērtību.
Gada pārskats 12:49, 23. Jan. 2019
Pavisam drīz būs klāt brīdis, kad lielākajai daļai Latvijas uzņēmumu būs jāiesniedz pirmā paplašinātā uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija jeb deklarācija par pārskata perioda pēdējo mēnesi. Uzņēmumiem, kuriem pārskata gads aptver 12 mēnešu periodu no janvāra līdz decembrim, deklarācija par decembri ir jāiesniedz obligāti, tas jādara arī tiem, kuriem līdz šim neveidojās apliekamais objekts un kuri ikmēneša deklarācijas varēja arī neiesniegt.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 31. Dec. 2018
Standarts 9. SFPS “Finanšu instrumenti” ir spēkā jau gadu, un 2019.gada pavasarī tiks sastādīti pirmie pilnie finanšu pārskati, kuros lasītāji varēs redzēt tā ietekmi. SIA “PricewaterhouseCoopers” apkopojusi būtiskākās atziņas, ko gada laikā guvuši nefinanšu sektora uzņēmumi, ieviešot standartu.
Svarīgi 10:29, 21. Jan. 2019
Jauna gada sākums strauji tuvojas, tas nozīmē, ka pavisam drīz stāsies spēkā nozīmīgas izmaiņas budžeta iestāžu grāmatvedībā. Turpinām ar tām iepazīstināt, šoreiz plašāk par papildināto un precizēto kontu plānu.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 3. Dec. 2018
2018.gada 9.novembrī ar jaunu darbinieku noslēgts darba līgums, kurā ir noteikts, ka darbinieks uzsāk darbu ar šā gada 12.novembri. Noteiktajā datumā darbinieks darbā neierodas. Darbinieks tika sazvanīts, un viņš informēja, ka ir pieņēmis citu darba piedāvājumu un nenāks strādāt mūsu uzņēmumā. Grāmatvede viņu atbrīvo ar 2018.gada 10.novembri kā personu, kura nav uzsākusi darbu. Kādi dokumenti ir jāsagatavo lietvedībai?
Lietvedība 07:00, 21. Nov. 2018
Mūsdienīgam uzņēmumam ikdienā ir daudzi un dažādi mērķi un uzdevumi – jāspēj izdzīvot konkurences apstākļos, jānodrošina sekmīga darbība, jāveido pievilcīga darba vide un nemitīga attīstība utt. Ir svarīgi izmantot dažādas iespējas, kā sasniegt šos un citus mērķus.
Finanšu vadība 07:00, 19. Okt. 2018
Pēc Ļubovas Ovsjaņņikovas atbildes “Kad veikt pamatkapitāla palielināšanu par nesadalīto peļņu?” publicēšanas (“iFinanses”, 06.08.2018.) mūsu redakcijā vērsās lasītājs, paužot, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) šo jautājumu skaidro citādāk nekā autore. Šobrīd pārpublicējam atbildi, to papildinot ar VID skaidrojumu.
Grāmatvedība 02:00, 27. Aug. 2018
Uzņēmums savā īpašumā esošai ēkai ielicis jaunus logus. Kā grāmatot? Izdevumos vai pamatlīdzekļa vērtībā?
Grāmatvedība 07:00, 16. Aug. 2018
Saskaņā ar Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumu (UVTN likums) par taksometru, kas nav aprīkots ar maršruta kontroles sistēmu, tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN). Tātad uzņēmums ir tiesīgs atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli 100% apmērā par iegādāto degvielu, auto rezerves daļām, auto remontu, apkalpošanu un par iegādāto vieglo transportlīdzekli, ko izmantos kā taksometru. Bet uzņēmums lieto arī auto, kas pieder fiziskām personām, uz nomas līguma pamata. Piemērojot UVTN likuma 14.panta 1.daļas 14.punktu, UVTN par šiem auto netiks maksāts. Kādā apmērā šinī gadījumā var atskaitīt priekšnodokli? Nomas līgumā noteikts, ka uzņēmums veic pilnu auto aprūpi.
Transportlīdzekļa nodokļi 06:00, 7. Jūn. 2018
Noslēdzot rakstu sēriju par pamatlīdzekļiem grāmatvedībā, šoreiz par pamatlīdzekļu izslēgšanu. Pamatlīdzekli izslēdz, ja to atsavina vai no tā lietošanas vai atsavināšanas nākotnē nav gaidāmi saimnieciski labumi.
Pamatlīdzekļi 07:00, 6. Jūn. 2018
Kā novērtēt un atspoguļot grāmatvedībā pamatlīdzekli (PL), kura vērtība samazinājusies? Par šo tēmu normatīvajā regulējumā skaidrots tieši tik daudz, lai jautājumu rastos vairāk nekā atbilžu. Tāpēc atliek paļauties uz vadības aplēsēm un pašu izstrādāto grāmatvedības politiku.
Pamatlīdzekļi 07:00, 30. Apr. 2018
Ja parādās būtiska atšķirība starp pamatlīdzekļa (PL) bilances vērtību un tirgus vērtību, to nepieciešams pārvērtēt. Ja PL bilances vērtība būtiski neatšķiras no tirgus vērtības, ir pietiekami pārvērtēšanu veikt reizi 3–5 gados. Kas jāņem vērā, pārvērtējot PL?
Pamatlīdzekļi 07:00, 14. Mai. 2018
Kā korekti salīdzināt nodokļu atlikumus ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) pieejamo nodokļu atlikumu vēsturi? Skaidro VID!
Grāmatvedība 07:00, 16. Mai. 2018
Neskatoties uz pieredzi un zināšanām, sagatavojot finanšu pārskatus, grāmatveži ik gadu saskaras ar jaunām, nebijušām situācijām un uzzina ko jaunu. Vēlos dalīties ar grāmatvedības kārtošanas un auditu laikā gūtu pieredzi par dažādām gada pārskata sagatavošanas niansēm.
Gada pārskats 07:00, 29. Mar. 2018
Par vitamīniem ir jāmaksā! Lai kompensētu valsts budžeta ieņēmumu vismaz sākotnējo kritumu, ko radīs labvēlīgāka ienākumu nodokļu režīma ieviešana, Latvijas valdībai jārada papildu ienākumi. Jebkuras valsts valdību mīļākais nodoklis šajā kontekstā ir akcīzes nodoklis (AN) – pirmkārt, to ierasti piemēro precēm, kas kaitīgas cilvēku veselībai (alkohols, tabakas izstrādājumi utt.) vai apkārtējai videi (degviela u.c.), un, otrkārt, tas nerada sociālu ietekmi uz sabiedrību, kā tas būtu, piemēram, palielinot pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Citi 08:00, 21. Feb. 2018
Valsts iestāde Eiropas Savienības (ES) projekta ietvaros Latvijā organizē pasākumu, uz kuru uzaicināts ārzemju lektors no Īrijas. Lektoram ar iestādes rīkojumu nodrošināta naktsmītne Rīgā 2 naktīm, kas kopsummā maksā 168 EUR (84 EUR diennaktī). Summa pārsniedz Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" (MK noteikumi Nr.969) 21.3.apakšpunktā noteikto normu Rīgā, kas ir 57 EUR par diennakti. Ārzemju lektors nav valsts iestādes darbinieks un nesaņem no tās atlīdzību. Viesnīcu rezervē un par to maksā valsts iestāde. Vai iestādei šajā gadījumā ir jāievēro MK noteikumu Nr.969 21.3.apakšpunktā izdevumiem par viesnīcu noteiktā norma – 57 EUR?
Tiesības 08:00, 7. Feb. 2018
Lai arī pārskatu sagatavošana par 2017.gadu ir šķietami mierīga – visas lielākās izmaiņas "apstrādājām" jau pērn, tomēr tas nav uz ilgu – arī 2018.gada pārskatu veidošanā būs jaunas nianses. 07.12.2017. Saeimā pieņemti grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (Likums). Aplūkosim būtiskākās izmaiņas!
Gada pārskats 08:00, 15. Jan. 2018
Uzņēmumā gada beigās ir pamatlīdzekļi (PL) ar 0 EUR vērtību, un uzņēmums vēlas šo vērtību palielināt līdz tirgus cenām. Vai šajā gadījumā jāpārvērtē visa PL kategorija? Kā pierādīt tirgus cenas? Kā grāmatot vērtības pieaugumu? Kas jāņem vērā, lai atbilstoši pārvērtētu PL?
Pamatlīdzekļi 08:00, 17. Jan. 2018
Jebkura uzņēmēja galvenais saimnieciskās darbības mērķis ir gūt peļņu. Peļņu var sadalīt dividendēs vai reinvestēt uzņēmumā, lai nākotnē gūtu peļņu, ko varēs sadalīt.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 10. Jan. 2018
Uzņēmums sniedz tūristu izmitināšanas pakalpojumus. Tūristi iepriekš rezervē mēbelētas un aprīkotas naktsmītnes īslaicīgas uzturēšanās mērķiem – no 1 līdz 30 diennaktīm. Uzņēmums piemēro šiem pakalpojumiem pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi 12% apmērā. Uzņēmums vēlas arī izīrēt mēbelētus un naktsmītnei aprīkotus dzīvokļus uz 2-6 mēnešiem. Kāda PVN likme uzņēmumam jāpiemēro šajā gadījumā?
Pievienotās vērtības nodoklis 14:33, 19. Jan. 2018
2017.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija sabiedrībām jāsagatavo atbilstoši likumam "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN), kas piemērojams 2017.gadam. Bet ko darīt ar atliktā nodokļa saistībām vai aktīvu šī gada 31.decembrī?
Grāmatvedība 08:00, 13. Dec. 2017
Pamatlīdzekļu (PL) postenis bilancē ir viens no svarīgākajiem, jo tas tieši ietekmē uzņēmuma peļņas rādītājus. Lai iegādāto preci atzītu par pamatlīdzekli, jāņem vērā ne tikai Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL) noteiktais, bet arī uzņēmuma grāmatvedības politika.
Pamatlīdzekļi 08:00, 14. Nov. 2017
Vai SIA drīkst par pārdotajām precēm izsniegt stingrās uzskaites kvīti un neizmantot kases aparātu? Mēs esam SIA - pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, un mūsu uzņēmumā par sniegtajiem pakalpojumiem tiek lietotas stingrās uzskaites kvītis saskaņā ar MK noteikumu Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība" 82.1.3.apakšpunktu. Bet ir uzņēmumi, kas izsniedz stingrās uzskaites kvītis par pārdotajām precēm (piemēram, par auto rezerves daļām 8,72 EUR un PVN 1,83 EUR, kopsumma 10,55 EUR), kvītī nenorādot atsauci uz MK noteikumu Nr.96 punktu un neizsniedzot arī pavadzīmi. Kādos gadījumos drīkst preču realizācijai neizmantot kases aparātu, bet izrakstīt stingrās uzskaites kvītis?
Dokumenti 10:18, 11. Okt. 2017
Otrdien, 26.septembrī, Ministru kabinets izskatīja grozījumus Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (Likums), ar kuriem paredzēts precizēt līdz šim konstatētās nepilnības likuma piemērošanā.
Likumdošana 12:14, 4. Okt. 2017
Turpinām aplūkot jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu (UIN likums), kas stāsies spēkā 2018.gadā. Šajā publikācijā – par gada pēdējā mēneša uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju un darījumiem, kas radīs nodokļa saistības gada beigās. Starp tiem ir daudzas jau zināmas pozīcijas, kas arī atbilstoši pašlaik spēkā esošajām normām rada apliekamā ienākuma korekcijas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 23. Okt. 2017
Šodien tehnoloģiju izmantošana biznesā var nozīmēt robežu starp panākumiem un neveiksmi. Mākoņpakalpojumi ir viena no jaunajām tehnoloģijām, kas pamazām iekarojusi uzņēmumu uzticību. Uz sarunu par attālinātu darbu, datu drošību, mākoņpakalpojumu nākotni un pieredzi Latvijas tirgū aicinājām Viesturu Slaidiņu, SIA "Tilde" uzņēmumu vadības risinājumu attīstības vadītāju.
Svarīgi 09:00, 11. Okt. 2017
Lai gan jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums) stāsies spēkā tikai 01.01.2018., daudzi steidz to pētīt jau tagad, lai saprastu, kādas vēl atšķirības paredzētas papildus tam, ka turpmāk nodokli maksāsim 20% apmērā līdzšinējo 15% vietā, kā arī kādas deklarācijas un cik bieži būs jāiesniedz.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 2. Okt. 2017
Darbinieks, kas strādā normālo darba laiku (40 stundu darba nedēļa), no 19.09.2017. līdz 23.09.2017. nosūtīts komandējumā uz Poliju. 23.09.2017. ir sestdiena, kas nav paredzēta darba veikšanai, bet tam, lai darbinieks atgrieztos Latvijā. Vai uzņēmumam šī sestdiena darbiniekam jākompensē kā virsstundas? Vai darbiniekam šajā gadījumā kā brīvdiena jāpiešķir cita diena? Vai drīkst darbiniekam sestdienu neapmaksāt un nepiešķirt citu brīvdienu, pamatojot, ka darbs šajā laikā faktiski netika veikts?
Tiesības 08:50, 12. Okt. 2017
Ceturtdien, 20.jūlijā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL), ar kuriem precizētas vairākas līdz šim neskaidrās normas - atvieglojumu un atbrīvojumu piemērošana dažādu kategoriju sabiedrībām, ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezerves samazināšana saistībā ar pamatlīdzekļu (PL) nolietojuma aprēķināšanu, strukturizētās formas aizpildīšana Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) u.c.
Likumdošana 14:26, 21. Jūl. 2017
Plānotās nodokļu reformas ietvaros visvairāk mainīsies uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošana, un, iespējams, jau no 2018.gada stāsies spēkā jauns Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 19. Jūl. 2017
Atbilstoši jaunā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (Likums) noteikumiem pašu kapitāla izmaiņu pārskats ir neatdalāma finanšu pārskata sastāvdaļa sabiedrībām, kas Likuma izpratnē ir vidējie un lielie uzņēmumi vai gatavo konsolidēto gada pārskatu.
Gada pārskats 08:00, 17. Jūl. 2017
Vairumtirdzniecības uzņēmums nodarbojas ar tehnikas iegādi un pārdošanu, pēcpārdošanas servisu un rezerves daļu pārdošanu. Uzņēmums plāno iegādāties lietotu tehniku no ārzemju piegādātāja. Tehnika pirkta, paredzot krājumu pārdot, tomēr potenciālais pircējs vēlas tehniku kādu laiku (2 līdz 6 mēnešus) izmēģināt praksē (testēt). Par to plānots sagatavot tehnikas nomas līgumu un izrakstīti nomas rēķinus. Kā šajā gadījumā grāmatot tehnikas iegādi? Vai kā krājumu vai pārdošanai turētu pamatlīdzekli (PL)?
Pamatlīdzekļi 08:00, 31. Mai. 2017
Atbilstoši izmaiņām no 01.07.2016. noteikta prasība mājas uzkrājuma līdzekļus klasificēt kā saņemtos avansus. Vai apsaimniekotājs var uzkrājuma fondam paredzēto naudu neuzskaitīt kā saņemto avansu? Ja tas tiek klasificēts kā avanss, apsaimniekotājs sasniedz PVN maksātāja slieksni. Ja tomēr uzkrājums jāuzskaita kā saņemtais avanss, kādi grāmatojumi un citi dokumenti jāsagatavo, saņemot no iedzīvotājiem naudu, samaksājot par remontpakalpojumiem un norakstot tos no avansa konta izdevumos?
Grāmatvedība 08:00, 2. Mai. 2017
Aptuveni pēdējā vai pusotra gada laikā tiesu praksē izdarīti jauni secinājumi un ieviestas jaunas tendences nodokļu lietās, turklāt vairākos jautājumos mainīta esošā judikatūra un pieņemti nodokļu maksātājiem labvēlīgi spriedumi. Aplūkošu priekšrocības, kas ieviestas ar jaunāko tiesu praksi, kā arī atziņas, kas turpmāk var radīt pārpratumus.
Nodokļi 08:00, 17. Mai. 2017
Vai, veidojot mazkapitāla sabiedrības ar ierobežotu atbildību (MSIA) pilno kapitālu, no ikgadējām 25% nesadalītās peļņas rezervēm ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis? Ja jā, tad kurā brīdī? (Atbilde papildināta!)
Saimnieciskā darbība 11:00, 2. Jūn. 2016
Rakstā apkopota informācija par 2017.gada janvārī un februārī pieņemtajiem Eiropas Savienības Tiesas (EST) prejudiciālajiem nolēmumiem un spriedumiem pievienotās vērtības nodokļa (PVN) lietās.
Nodokļi 08:00, 7. Apr. 2017
Šogad līdz ar būtiskām izmaiņām normatīvajos aktos grāmatvežiem neskaidrības rada finanšu pārskatu posteņu pārklasifikācija. Aplūkosim dažādus pārklasifikāciju gadījumus, īpaši saistībā ar jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu (Likums).
Gada pārskats 08:00, 27. Mar. 2017
Jūs taču zināt, ka gada pārskatu / konsolidēto gada pārskatu sagatavošana ir kā zinātne. Te nepieciešama pieredze un zināšanas, noderēs arī veiksme un atbalsts. Visu pat vienā rakstā nevaru izstāstīt, tāpēc atgādināšu par pašu būtiskāko, kas jāņem vērā, sagatavojot gada pārskatu par periodu, sākot no 01.01.2016.
Gada pārskats 08:00, 8. Mar. 2017
Mūsdienās cenu veidošana ir komplekss pasākums. Tā vairs nenotiek tikai konkrētā biznesa līmenī, bet gan piegāžu ķēdes līmenī.
Finanšu vadība 08:00, 8. Feb. 2017
Sagatavojot finanšu pārskatus par 2016.gadu, gan grāmatvežiem, gan arī revidentiem rodas samērā daudz neskaidrību un jautājumu. Daļu neskaidrību likumdevējs ir mēģinājis novērst, izdodot grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi). Grozījumi piemērojami ar atpakaļejošu datumu – sagatavojot gada pārskatu par 2016.gadu!
Gada pārskats 08:00, 27. Feb. 2017
Rudenī ieziemojām 53 bišu saimes, savukārt pavasarī secinājām, ka 5 saimēs bites ir beigtas, līdz ar to saimes vairs nav. Pēc vairākiem mēnešiem, kad sākās karstais laiks, tika "savākti" spieti no krūmiem un kokiem, vai arī tukšos stropos spiets ielido pats. Līdz ar to atkal ir, piemēram, 3 jaunas bišu saimes. Kad bites uzskaitījām krājumos, beigtās saimes norakstījām zaudējumos, bet kā rīkoties tagad, kad bites ir jāuzskaita pamatlīdzekļu sastāvā? Kā grāmatvedībā uzrādīt jaunu bišu saimi, kas "atlaižas" no kaut kurienes?
Grāmatvedība 08:00, 24. Feb. 2017
Uzņēmums vēlas ieguldīt meitas uzņēmuma pamatkapitālā savu nekustamo īpašumu - ēkas. Ir veikta īpašuma pārvērtēšana un saņemts atzinums par mantisko ieguldījumu. Vai darījums jāgrāmato kā pārvērtēšanas rezerve? Kā darījumu norādīt uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā?
Grāmatvedība 08:00, 11. Jan. 2017
Uzņēmums "A" noslēdzis sadarbības līgumu ar uzņēmumu "B", kas sniedz pakalpojums, apkalpojot un uzraugot uzņēmuma "A" autoparku. Uzņēmuma "B" pārstāvji bieži apmeklē autoservisus, auto rezerves daļu veikalus u.tml., saņemot no tiem rēķinus par sniegtajiem pakalpojumiem un precēm. Vai šos rēķinus un pavadzīmes drīkst parakstīt uzņēmuma "B" pārstāvis?
Līgumi 08:00, 26. Jan. 2017
Vai elektriskās un elektroniskās iekārtas rezerves daļas ir dabas resursu nodokļa (DRN) objekts?
Citi 16:18, 29. Jūn. 2015
Uzņēmumam ir vairāku gadu nesadalītā peļņa. Uzņēmums nevēlas to sadalīt dividendēs, bet gan plāno palielināt uzņēmuma pamatkapitālu. Vai šajā gadījumā, veicot pamatkapitāla palielināšu par nesadalīto peļņu, jāmaksā kādi nodokļi un jāievēro speciāli nosacījumi?
Saimnieciskā darbība 08:00, 4. Jan. 2017
Nereti uzskata, ka ekonomistam tikai jānosaka preču vai pakalpojumu cena, turpmākās aktivitātes (piegādes līguma noslēgšanu, preču piegādi un piegādes uzskaiti) uzticot pārdošanas menedžeriem, juristiem un grāmatvežiem. Tomēr, nepievēršot uzmanību visiem minēto aktivitāšu aspektiem, var iestāties ievērojamas ekonomiskās sekas.
Finanšu vadība 08:00, 13. Jan. 2017
Kādus ekonomiskos aspektus nepieciešams ņemt vērā, nosakot uzņēmumam nodarītos zaudējumus, vai arī pretēji – apstrīdot uzņēmumam izvirzītās prasības?
Finanšu vadība 08:00, 2. Dec. 2016
Kas tikai nenotiek uzņēmumu ikdienā! Paralēli it kā ierastām un prognozējamām darbībām, arvien rodas kas jauns, iepriekš nepieredzēts. Tas loģiski, jo uzņēmumi ir "dzīvi", tie nemitīgi mainās un attīstās. Tad nu grāmatvežiem atliek vien turēt tempu un zināt, kurā "plauktiņā" kas liekams.
Gada pārskats 08:00, 5. Dec. 2016
Ražošanas uzņēmums vēlas pārvērtēt atsevišķus pamatlīdzekļus (PL) - iekārtas, jo nav noteikts korekts to lietderīgās lietošanas laiks un atlikusī vērtība ir ļoti maza vai pat nulle. PL tiek izmantoti uzņēmuma saimnieciskajā darbībā. Kādos gadījumos var veikt PL pārvērtēšanu, palielinot to vērtību? Vai var pārvērtēt atsevišķus PL un PL nolietojumu? Kā grāmatot PL pārvērtēšanu? Vai tas ietekmē apliekamo ienākumu?
Pamatlīdzekļi 08:00, 28. Dec. 2016
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) "A" - veterināro zāļu un preču lieltirgotava - saņem preces no: SIA "B" - vienreiz lietojamos medicīniskos cimdus, šļirces, adatas, piemērojot samazināto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi 12% apmērā; SIA "C" - līdzīgas preces - adatas un šļirces, piemērojot PVN likmi 21% apmērā. Kāda PVN likme jāpiemēro, ja SIA "A" pārdod preces, kuras saņemtas no SIA "B" un SIA "C"?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 27. Dec. 2016
Uzņēmumam pieder dzelzceļa vagoni, bet šobrīd, lai tos varētu turpinātu izmantot saimnieciskajā darbībā, būtu jāveic lieli remonta darbi. Tā kā tas nav ekonomiski izdevīgi, nolemts šos vagonus izslēgt no pamatlīdzekļu (PL) sastāva, kā arī noņemt no tiem derīgās rezerves daļas, ko var pārdot vai izmantot citu vagonu remontam. Savukārt pārējās daļas nolemts nodot metāllūžņos. Vagoni nav pilnīgi nolietoti, un tiem ir atlikusī vērtība. Vai jāveic pievienotās vērtības nodokļa (PVN) korekcijas, ja šiem vagoniem izslēgšanas brīdī ir atlikusī vērtība?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 21. Nov. 2016
Uzņēmuma vadītājs 2017.gada janvārī dodas komandējumā uz Vāciju apmeklēt izstādi. Uzņēmums 2016.gada novembrī rezervē viesnīcu, par ko ir saņemts rēķins. Kā grāmatot šo rēķinu? Uzreiz kā komandējuma izdevumus 2016.gadā? Vai arī kā avansa maksājumu Eiropas Savienības (ES) piegādātājam? Vai kā nākamā perioda izdevumus? Rēķinā izdevumiem nav piemērots pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Kā PVN uzrādīt grāmatvedībā? Zināms, ka, saņemot preci no ES valstīm, ir jāpiemēro PVN un tas jāuzrāda PVN deklarācijā. Bet saņemot pakalpojumu?
Grāmatvedība 08:00, 8. Dec. 2016
Lai gan joprojām ir spēkā 21.10.2003. izdotie Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.583 "Uzņēmuma mantas, arī prasījumu un saistību novērtēšana grāmatvedībā un atspoguļošana finanšu pārskatos, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta", slēguma bilances sagatavošanas principi ir skaidroti arī MK noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi", kuros arī plašāk aplūkots, kāds pārskats un kurā uzņēmuma likvidācijas posmā jāgatavo.
Grāmatvedība 08:00, 21. Nov. 2016
Dalīšana pamatpiedāvājumā un papildmaksājumos ir vispārpieņemta cenu stratēģija automašīnu tirdzniecībā, aviopakalpojumos un vairākās citās nozarēs. Kāpēc to dara, kādas ir šādas politikas veidošanas nopietnākās problēmas un to iespējamie risinājumi?
Finanšu vadība 08:00, 4. Nov. 2016
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) "X" ir parādā bankai 1000 EUR (parāds). SIA "Y" cesijas ceļā iegādājās parādu no bankas par 200 EUR. SIA "X" palielina pamatkapitālu vienā no vairākiem veidiem. Pēc tam SIA "Y" visas iegūtās SIA "X" kapitāla daļas pārdod par 1000 EUR. Vai SIA "Y" veidojas apliekams ienākums par 800 EUR vai tomēr SIA "Y" ir tiesīga iegūtās SIA "X" kapitāla daļas 1000 EUR nominālvērtībā (b) variantā - 200 EUR + 800 EUR) savā bilancē saglabāt sākotnējā (cesijas) iegādes vērtībā – 200 EUR?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 10. Nov. 2016
Bonus-malus sistēma ir ierasta apdrošināšanā, kur ar tās palīdzību tiek identificēti riskantākie un mazāk riskantākie autovadītāji. Tomēr šīs sistēmas piemērošanas iespējas ir daudz plašākas. Nelaimes novēršanas galvenā ideja ir saistīta ar kolektīvo (savstarpējo) apdrošināšanu un izvairīšanos no riska.
Finanšu vadība 08:00, 14. Okt. 2016
Vai braukt ar automašīnu vairs nav tik izdevīgi un esi pieņēmis lēmumu dzīvot bez tās? Apsveicam! Automašīna ir labs risinājums, lai nokļūtu no vienas vietas otrā, taču tās uzturēšana labā tehniskajā un vizuālajā stāvoklī prasa lielus izdevumus. Tā ir izdevīga līdz brīdim, kad pienāk laiks to remontēt. Bieži vien izmaksas ir tik lielas un negaidītas, ka ātrie kredīti internetā ir vienīgais risinājums, kā tās nosegt. Izvēloties citas pārvietošanās alternatīvas, tu iegūsi veselīgāku dzīvesveidu, izvairīsies no agresijas satiksmes sastrēgumu laikā, kā arī samazināsi savus izdevumus mēneša un gada griezumā.
Svarīgi 08:00, 24. Okt. 2016
01.09.2016. Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis metodisko materiālu "Par personālsabiedrības peļņas vai zaudējumu atspoguļošanu personālsabiedrības un tās biedru grāmatvedībā un ienākuma nodokļa piemērošanu personālsabiedrības gūtajam ienākumam". Publicējam daļu no metodiskā materiāla, kurā skaidrots, kādos gadījumos izbeidzas personālsabiedrības darbība, kā notiek personālsabiedrības likvidācija un kādi finanšu pārskati šādā gadījumā jāsagatavo.
VID informācija 12:25, 6. Sep. 2016
Jau atkal secinu, ka jaunos likumus ir jāpārlasa vairākkārt, analizējot konkrētus jautājumus. Tos nevar lasīt kā romānu. Arī skatoties jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu un Ministru kabineta noteikumus, sākotnēji bija sajūta, ka te viss ir "pa vecam", bet iedziļinoties pamanīju vairākas izpētes vērtas nianses.
Pamatlīdzekļi 08:00, 7. Sep. 2016
Kad dokumenti ir sakārtoti un aprakstīti, tos glabā iestādes arhīvā vai akreditētā privātā arhīvā saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto.
Saimnieciskā darbība 08:00, 12. Aug. 2016
Ja individuālais uzņēmums izvēlas kārtot grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā, tam ir jāsagatavo individuālā komersanta finanšu pārskats, kura obligāta sastāvdaļa ir bilance. Līdz ar to šādiem nodokļu maksātājiem aktuāls ir jautājums, kā uzskaitīt pašu kapitālu un tā sadaļas atbilstoši jaunajam Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumam.
Grāmatvedība 08:00, 19. Aug. 2016
Kuram īpašniekam gan negribas, lai sabiedrībai ir iespējami lielāki ienākumi? Jo lielāki ienākumi, jo lielāka peļņa, ko sadalīt dividendēs. Tādēļ aktuāls ir jautājums – vai visa sabiedrības saņemtā vai saņemamā nauda uzreiz iekļaujama ieņēmumos?
Grāmatvedība 08:00, 6. Jūn. 2016
Kontu plāns ir svarīgs dokuments, kas palīdz grāmatvedim taupīt dokumentu apstrādes un pilnvērtīgas informācijas saņemšanas laiku, palīdz pārvaldes personālam laikus pieņemt pareizus vadības lēmumus. Kontu plāns nevar būt vienāds visiem grāmatvežiem, visām sabiedrībām, jo pareizs kontu plāns atspoguļo sabiedrības darbības specifiku, un tām zibenīgi jāmainās, ja mainās iekšējie vai ārējie biznesa apstākļi.
Grāmatvedība 08:00, 13. Jūn. 2016
Pamatlīdzekļa (PL) – ēkas - atlikusī vērtība pirms pārvērtēšanas bija 20 000 EUR. Uzkrātais nolietojums veidoja 17 000 EUR. 1 mēnesi pirms pārdošanas ēka tika pārvērtētā, un jaunā vērtība bija jau 50 000 EUR. Ēka tika pārdota par 100 000 EUR. Kā pareizi jāveic grāmatojumi?
Grāmatvedība 08:00, 20. Jūn. 2016
Kad gada pārskatu sagatavošana beigusies, ir laiks lielajai pavasara tīrīšanai. Saule jo dienas, jo spožāka, tāpēc puteklīši gaisā īpaši pamanāmi. Laiks tos notraust arī no dokumentiem, sašķirojot un sakārtojot tos!
Saimnieciskā darbība 08:00, 27. Mai. 2016
Uzņēmums nomā / ir patapinājis pamatlīdzekļus (šujmašīnas) no Eiropas Savienības dalībvalsts juridiskas personas. Latvijā par 684 EUR šujmašīnai ir iegādātas rezerves daļas, bez kurām iekārta nestrādā. Vai grāmatvedībā tās var pieņemt uzskaitē kā pamatlīdzekļus, un vai tām var aprēķināt nolietojumu (vismaz tik ilgi, kamēr šī šujmašīna ir mūsu nomas / patapinājuma objekts un mēs ar to strādājam)? Vai tās ir uzskatāmas par uzņēmuma saimnieciskās darbības izmaksām? Vai šajā gadījumā ir jāievēro kādi specifiski nodokļu aspekti?
Grāmatvedība 10:06, 9. Okt. 2014
Valdes loceklis (vienlaicīgi arī sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) vienīgais dalībnieks) izsniedz savam SIA aizņēmumu ar, piemēram, 10% likmi gadā. Katru mēnesi uzņēmums izmaksā valdes loceklim aprēķinātos procentus, ieturot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 10% apmērā. Vai šis darījums ir jāiekļauj uzņēmuma ienākumu nodokļa (UIN) deklarācijā? Ja nē, tad kāds ir pamatojums? Ja jā, tad pēc kādas metodes un kurās ailēs tas jānorāda?
Dalībnieks un valdes loceklis 09:00, 18. Mar. 2016
Ar kādām programmām jūs ikdienā strādājat? Grāmatvedības, e-pasta, kāds valūtu kalkulators... piedāvājums ir plašs un dažāds. Taču, lai grāmatvedis efektīvi varētu strādāt, nākas vienlaikus izmantot vairākas, paralēli turpinot uz monitora malas līmēt atgādinājuma lapiņas. Ar šo problēmu saskārušās arī grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma “Dagmaara” vadītājas un viņām ir radusies vīzija par ideālo programmu “VEDIS”, kas ļaus strādāt ērtāk. Arī jūs varat atbalstīt šā elektroniskā rīka izstrādi.
Grāmatvedība 13:31, 2. Mar. 2016
Uzņēmumā notika reorganizācija, kuras rezultātā sabiedrība A tika pievienota sabiedrībai B (reorganizācija notiek pievienošanas ceļā, uzņēmumi nav saistīti). Kā pareizi veikt grāmatojumus?
Pamatlīdzekļi 09:15, 8. Feb. 2016
Latvijas rezidents sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) saņēma aizdevumu 2015.gadā no saistīta uzņēmuma nerezidenta (Singapūra). Tika aprēķināti un samaksāti procenti 2015.gadā. Kā izmaksātie procenti ietekmēs uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju par 2015.gadu un maksājamo UIN? Vai jāveic pārrēķins saskaņā ar likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN) 6.4pantu? Vai jāveic apliekamā ienākuma palielināšana saskaņā ar likuma par UIN 12.pantu, vai arī kādas citas korekcijas? Vai nepieciešams kāds dokuments no partneriem - procentu saņēmējiem?
Saistītās personas 09:00, 26. Feb. 2016
Kopš 2011.gada likumā “Par uzņēmumu ienākuma nodokli” ir veiktas vairākas izmaiņas, līdz ar to jaunas uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas veidlapas un tās pielikumu ieviešana ir loģisks solis. Izskatīsim grozījumus deklarācijas veidlapā pa atsevišķiem tematiskajiem blokiem, akcentējot atšķirības starp veco un jauno deklarāciju.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 27. Jan. 2016
29.09.2015. ir izdoti Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.548 “Noteikumi par uzņēmumu ienākuma nodokļa taksācijas perioda deklarāciju un avansa maksājumu aprēķinu” (noteikumi), kas publicēti oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” Nr.193 (5511) un stājas spēkā 01.01.2016.
VID informācija 09:00, 4. Jan. 2016
Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs nodarbojas ar ceļojumu rezervēšanu (pasūtītājam iegādājas biļetes, rezervē viesnīcu). Kas šinī gadījumā skaitās ieņēmumi, no kuriem jāmaksā MUN? Cik detalizēti nepieciešams noformēt rēķinu par sniegtajiem pakalpojumiem?
Grāmatvedība 10:55, 7. Jan. 2016
01.01.2016. stājas spēkā jaunais Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums. Kāpēc šāds likumprojekts tika izstrādāts, un pēc kādiem principiem turpmāk sagatavosim katra grāmatveža ikgadējo "diplomdarbu"?
Gada pārskats 09:15, 14. Dec. 2015
Uzņēmumam piederošai vieglajai automašīnai ir salūzusi automātiskā ātrumkārba, un tiek veikta tās nomaiņa. Kā grāmatot šādu nomaiņu? Pamatlīdzekļa uzskaites vērtība ir 15 000 EUR. Ātrumkārba, protams, nav grāmatota atsevišķi, bet atrodas pamatlīdzekļa vērtībā, līdz ar to salūzušajai kārbai atlikušo vērtību noteikt nav iespējams. Vai šāda būtiskas detaļas nomaiņa ietekmē automašīnas atlikušo vērtību un lietošanas laiku? Bez kārbas tā vairs nebija lietojama…
Pamatlīdzekļi 09:00, 2. Dec. 2015
Preventīva rīcība, lai nepieļautu nelaimes gadījumus darbā un arodslimības, ir ne tikai normatīvo aktu prasība, bet arī ētiskas un finansiālas dabas jautājums. No uzņēmēju viedokļa, neapšaubāmi, svarīgākais uzdevums ir peļņas gūšana, tāpēc darba devēji bieži taupa uz darba drošības pasākumiem, pat neievērojot normatīvajos aktos noteiktās minimālās prasības.
Darba drošība 11:08, 13. Nov. 2015
Tas ir šķietami acīmredzami - neviens projekts neeksistē vakuumā. Tomēr bieži vien projektu autoru pašpārliecība ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pieredzējuši projektu vērtētāji "atmet" it kā ekonomiski labi pamatotu projektu.
Finanšu vadība 13:37, 29. Sep. 2015
26.05.2015. tika pieņemti grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.556 "Likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" normu piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi Nr.556), kuros citu starpā precizēts arī regulējums par citas sabiedrības pamatkapitālā ieguldītā aktīva vērtības izmaiņām.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 15:32, 11. Sep. 2015
Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA) "AB" ir automašīna, kuras bilances vērtība ir 1000 EUR. SIA "AB" vēlas ieguldīt šo automašīnu SIA "KK" pamatkapitālā par 5000 EUR (saskaņā ar Uzņēmumu reģistra apstiprinātā eksperta novērtējumu). Kā šo darījumu atspoguļot grāmatvedībā, un kas notiek ar pievienotās vērtības nodokli (PVN)?
Pamatlīdzekļi 12:14, 25. Sep. 2015
1992.gadā tika dibināts individuālais uzņēmums (IU). 2005.gadā tas tika pārreģistrēts par sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA), iemaksājot pamatkapitālu 2000 Ls bankas kontā. Sabiedrībai ir 1 dalībnieks. Tagad šī SIA tiek likvidēta. Pēc kreditoru un debitoru parādu segšanas uzņēmumam ir šāda bilance:
Saimnieciskā darbība 12:15, 18. Sep. 2015
Par grāmatvedības uzskaiti komercsabiedrībās ir pieejams visai daudz informācijas. Bet vai tās pašas prasības attiecas arī uz biedrībām un nodibinājumiem? Publikācijas 1.daļā apskatījām pamatprasības attaisnojuma dokumentiem un iespējas kārtot grāmatvedību vienkāršā vai divkāršā ieraksta sistēmā. Turpinām par biedrību un nodibinājumu gada pārskatu, tā sagatavošanu un iesniegšanu.
Gada pārskats 10:42, 31. Jūl. 2015
Uzņēmumam pieder telpa, kuras iegādes vērtība ir 36 810 EUR. Telpa tiek izmantota biroja vajadzībām, tās stāvoklis ir apmierinošs. 2015.gadā uzņēmums noslēdz līgumu ar celtniecības uzņēmumu par telpas iekšējiem remonta darbiem. Kopējā tāmes summa ir 10 730 EUR, un tanī ir iekļauti šādi darbi: grīdas demontāža, iekšdurvju uzstādīšana, lamināta noklāšana, sienu krāsošana u.tml.
Izdevumi 10:32, 5. Aug. 2015
Konsolidēto gada pārskatu likumā (KGPL) ir noteiktas pamata prasības šādu pārskatu sagatavošanā. iFinanses.lv 11.05.2015. publikācijā "Svarīgākais par konsolidētajiem gada pārskatiem" izskatījām, kādiem uzņēmumiem ir jāveic konsolidācija, skaidrojām konsolidētā gada pārskata sastāvu un priekšdarbus, kas veicami pirms konsolidācijas uzsākšanas. Tagad ķeramies klāt praktiskiem piemēriem!
Gada pārskats 08:53, 29. Mai. 2015
Tiek likvidēts maksātnespējīgs uzņēmums. Uzņēmumam ir negatīvs pašu kapitāls, saistības pret īpašnieku, radniecīgām sabiedrībām un nodokļu parādi. Nekādu aktīvu nav. Tā kā kreditori ir saistītās personas, nevienam nav arī cerību uz parāda atgriešanu. Vai var dzēst kreditorus, ja viņi atsakās no savām prasībām? Un ko var darīt ar uzkrāto rezervi – vai varam ar to segt uzņēmuma zaudējumus?
Grāmatvedība 09:23, 28. Mai. 2015
Pēdējo gadu laikā Komerclikumā (KL) veikta virkne būtisku grozījumu, kas paredz uzņēmuma valdei pienākumu nodrošināt korporatīvo dokumentu atbilstību likuma prasībām. Kā jaunās prasības skar kapitālsabiedrības atkarībā no to veida un dalībnieku (akcionāru) struktūras? Kādas ir būtiskākās nianses sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieku reģistra noformēšanā, un kā izteikt pamatkapitāla un daļas (akcijas) nominālvērtību eiro?
Saimnieciskā darbība 13:08, 12. Jūn. 2015
Konsolidēto gada pārskatu sagatavošanas prasības ir noteiktas Konsolidēto gada pārskatu likumā (KGPL). Kuriem uzņēmumiem ir obligāti jāveic gada pārskatu konsolidācija, kuros gadījumos un kā to veikt?
Gada pārskats 08:53, 8. Mai. 2015
Uzņēmums finanšu līzingā iegādājies motociklu BMW. Ar to pārvietojas uzņēmuma valdes loceklis, un motocikla pielietojums ir tieši tāds pats, kāds parasti ir, izmantojot savu vieglo automašīnu (kad tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN), degvielas izdevumiem pievienotās vērtības nodoklis (PVN) tiek atskaitīts 80% apmērā un ceļazīmes tiek aizpildītas pēc atvieglotiem nosacījumiem). Kādi noteikumi attiecas uz motocikliem, proti, UVTN, PVN, ceļazīmes u.tml.?
Pamatlīdzekļi 11:50, 18. Mai. 2015
Uzņēmums ir noslēdzis vieglā transportlīdzekļa patapinājuma līgumu, ar kuru automašīna tiek patapināta līdz 15 dienām mēnesī, nemaksājot uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN). Kāda veida ceļazīmes šādai automašīnai jāsagatavo, lai saimnieciskās darbības izdevumos varētu atzīt izdevumus degvielai, kas tiek pildīta automašīnai patapinājuma dienās?
Grāmatvedība 07:58, 20. Mai. 2015
21.05.2015. Saeima galīgajā lasījumā steidzamības kārtībā pieņēma grozījumus Komerclikumā (KL), kas paredz būtiskus atvieglojumus kapitālsabiedrībām dokumentu iesniegšanā Uzņēmumu reģistrā (UR).
Saimnieciskā darbība 10:38, 26. Mai. 2015
Smagās automašīnas uzskaites vērtība veidojas analoģiski kā jebkura cita pamatlīdzekļa (PL) iegādes gadījumā: tiek summētas iegādes, piegādes un citi izdevumi, kas tieši saistīti ar iegādāto (arī līzingā saņemto) PL (izņemot līzinga procentus). Droši var pieņemt, ka smagā mašīna piedalīsies uzņēmuma saimnieciskajā darbībā, tādēļ pievienotās vērtības nodoklis (PVN), kas uzrādīts nodokļu rēķinos, kļūs par priekšnodokli. Turklāt pilnā summā, jo PVN atskaitīšanas proporcionālais ierobežojums attiecināms tikai uz vieglo autotransportu.
Pamatlīdzekļi 10:55, 14. Apr. 2015
Garāžu kooperatīva pamatkapitāls bilancē mainās atkarībā no paju skaita. Vai šīs izmaiņas ir jāreģistrē Uzņēmumu reģistrā (UR)? Vai pamatkapitāls bilancē var atšķirties no summas, kas ir norādīta UR?
Saimnieciskā darbība 13:25, 17. Mar. 2015
Turpinām iepriekšējā rakstā aizsākto tēmu par bilances sagatavošanu! Šoreiz noskaidrosim, kā gada pārskatā pareizi norādīt un novērtēt atlikušos bilances posteņus - apgrozāmos līdzekļus, pašu kapitālu, uzkrājumus un kreditorus.
Gada pārskats 09:33, 2. Mar. 2015
Latvijas uzņēmums iepērk iekārtas no Dānijas un pārdod tās klientiem Latvijā, sniedzot 2 gadu garantiju. Latvijas uzņēmums, veicot klientam garantijas remontu, neizraksta rēķinu par sniegtajiem pakalpojumiem un rezerves daļām, jo garantija paredz segt to izmaksas. Pēc remonta veikšanas Latvijas uzņēmums nosūta prasību Dānijas rūpnīcai, lai saņemtu apmaksu par sniegto garantijas pakalpojumu. Pēc pieprasījuma apstiprināšanas Dānijas uzņēmums izraksta kredītrēķinu. Kā pareizi atspoguļot šos darījumus grāmatvedībā un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā?
Grāmatvedība 15:37, 17. Feb. 2015
Vēlamies likvidēt mazkapitāla sabiedrību ar ierobežotu atbildību. Uzņēmuma bilances aktīvos ir tikai debitors - uzņēmuma īpašnieks 875 EUR. Bilances pasīvā ir pamatkapitāls 28 EUR un nesadalītā peļņa 847 EUR. Uzņēmuma īpašniekam nav naudas, ko samaksāt uzņēmumam. Tāpat uzņēmumam nav naudas, lai izmaksātu peļņu un maksātu par to nodokļus. Vai varat ieteikt kādu risinājumu?
Saimnieciskā darbība 15:21, 20. Feb. 2015
Kā uzskaitīt nekustamo īpašumu, kuru plānots pārdot? Kā to novērtēt? Un ko iesākt, ja īpašumu tomēr nav izdevies pārdot?
Pamatlīdzekļi 17:54, 2. Feb. 2015